Genealodzy.PL Genealogia

Emigracja - Jak szukać w Czechach ?

Olga - 14-04-2007 - 10:54
Temat postu: Przodkowie za granicą, jak szukać w Czechach?
Witam!
Bardzo zależy mi na odtworzeniu historii tej części rodziny Majerich, która pochodzi z Czech. Niestety, oprócz kilku szczątkowych informacji nie posiadam żadnej konkretnej wiedzy. Od czego powinnam zacząć? Do jakiej instytucji się zgłosić, kogo i o co pytać?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
Tad-TadeuszWysocki - 14-04-2007 - 12:35
Temat postu: Przodkowie za granicą
Witaj Olgo,

W każdych poszukiwaniach genealogicznych, życia naszych przodków, musimy zacząć od: prawidłowego nazwiska rodowego oraz ich miejsca urodzenia/ślubu/zgonu. W Twoim przypadku nazwisko Majerich jest bardzo rzadkie, jeśli mamy cokolwiek powiedzieć o etymologii i pomóc Ci spóbujmy sięgnąć do drogiego prof. K. Rymuta i jego "mądrej książki" (jak zwykła jest mówić nasza cieplutka Ewa Szczodruch), czyli "Nazwiska Polaków Słownik historyczno-etymologiczny", t.II, Kraków 2001, którą zresztą od Pana profesora otrzymałem, otóż na stronie 44 Prof. Rymut wymienia pochodne bazowego nazwiska Majer (notowane w Polsce od roku 1469), jest tam kilkadziesiąt wersji, w tym chyba najbliższe Twojemu - Majerik (notowane na terenach Śląska, a więc bardzo blisko Czech), a co mówi inna praca zespołu pana profesora?, lokalizacja nazwiska w Polsce w 1990 roku, umieszczona w internecie na http://www.herby. com.pl podaje:
Nazwisko Ogólna liczba Rozmieszczenie
Majerich 2 Ki:2
= a więc tylko 2 osoby w Polsce, w kieleckim!
----------------------------------------------------
Zacznij od odnalezienia dok. rodzinnych (dok, zgony, ślubu, urodzenia), poproś o odpisy pełne (w lokalnym USC - Urzędzie Stanu Cywilnego), zobacz z nich gdzie tata się urodził, kim byli jego rodzice, skąd pochodzili, jeśli dotrzesz do nazwy miejsca urodzenia taty, daj nam znać, powiemy Ci gdzie dalej szukać, może w Polsce, a może w Czechach, tam też są tacy jak tu niezwykle serdeczni ludzie, gotowi dzielić się z innymi swoją wiedzą, swoim największym bogactwem, tam też są takie fajne fora genealogiczne Smile
Serdecznie pozdrawiam,
Tadeusz
http://www.narodowa.pl
Olga - 14-04-2007 - 23:00
Temat postu: Przodkowie za granicą
Dziękuję Tadeuszu za szybką i obszerną odpowiedź Smile
Mój dziadek i ojciec urodzili się w Karlovych Varach. Dziadek został pochowany w Novym Icinie niedaleko Ostravy. Zawsze zastanawiał mnie fakt, że moje nazwisko brzmi bardziej niemiecko niż czesko.
Wspomniałeś o czeskich forach genealogicznych-czy możesz mi podać jakieś namiary? Obecnie nie jestem w stanie wybrać się do Czech osobiście. Chociaż może wystarczyło by wysłać do odpowiedniego urzędu pismo z prośbą o udostępnienie danych-jak sądzisz?
Pozdrawiam i życzę spokojnego niedzielnego odpoczynku.
Adam_Kalemba - 14-04-2007 - 23:17
Temat postu:
Witaj Olga!
Mam nadzieję że Tadeusz się nie obrazi jak podam ci stronę genealogiczną czeską http://genealogie.phorum.cz ja również mam tam konto, choć nie bardzo znam czeski język, pozdrawiam i powodzenia Adam
Edward_Wojtakowski - 15-04-2007 - 01:13
Temat postu:
W Czechach mieszka tylko kilka rodzin o nazwisku MAJERICH plus potomkowie w liniach żenskich. W Słowniku nazwisk czeskich (taki czeski Rymut) są następujące dane:
MAJERECH 44 viroj
MAJERECHOVÁ 48 virinoj
MAJEREK 14 viroj
MAJERICH 5 viroj
MAJERICHOVÁ 5 virinoj
MAJERIK 52 viroj
MAJERÍK 21 viroj
MAJERIKOVÁ 46 virinoj
MAJERÍKOVÁ 25 virinoj
MAJERKO 9 viroj
MAJERKOVÁ 22 virinoj

Karel Majerich 33 let, šéfkuchař, Lužiny
Jego zdjecie jest na stronie http://stop.p13.cz/clanek.php?id=2426
Majerich Lukáš Koryčany (Morawy, na wschód od Brna)
Majerich Miroslav, Koryčany
Carol Majerich cporsche@ptd.net
W spisie telefonów USA 9 rodzin o tym nazwisku

Internetova stránka „Genea“ http://www.genea.cz/genea/redakce.htm
Rodopisná Revue http://www.volny.cz/trnkas/trnkas/Rodorevue.htm

pozdrawiam
Edward
http://europontro.org/retkafejo[/url]
Olga - 16-04-2007 - 13:31
Temat postu:
Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc.
Chalabala_Rafał - 02-05-2007 - 08:49
Temat postu:
Podłącze się pod wątek. Edward, czy mógłbyś sprawdzić w tej książce nazwisko Chalabala? Szukałem w google, skype, icq i dość sporo znalazłem osób o tym nazwisku. Ale są to chaotyczne dane. Może są tam jakieś inne ciekawe treści.

pozdrawiam
Tad-TadeuszWysocki - 02-05-2007 - 11:00
Temat postu:
Witam Rafale,
Rzadko występujące nazwiska to fascynująca wyprawa badacza rodzinnych korzeni, a i bardzo ciekawe wyzwanie, kiedy pomagam amerykanom na www.genealogy.com w szukaniu ich rodzinnych korzeni i dumy narodowej ich przodkow z tej części Europy, to często natrafiam na stare nazwiska niezwykle rzadkie, czasami już nie występujące w Polsce pocz. XXI wieku, stąd warto je ratować przed zapomnieniem. U Ciebie jest podobnie, nazwisko Twoje jest ogromnie rzadkie, cenne, może powiedzieć bardzo wiele o przeszłości, stąd do Twojej skarbnicy dorzucam kilka moich myśli, z nadzieją, że jak puzle pozwolą Ci na zebranie całości:
K. Rymut w swoich słownikach historyczno-etymologicznym ("Nazwiska Polaków ...", Kraków 1999/2001) nie wymienia nazwiska CHALABALA (a może ja tego znaleźć nie potrafię), choć pozwala na pewne odnoszenia: z rdzeniem Chal.... radzi poszukać w opisie Chwał..., a tam podaje, że Chwał... notowane jest od 1222 roku, pochodzi od imion typu Chwalimir (głoszący, przynoszący pokój), podobnie Chwalisław, lub po prostu od chwała, chwalić, sławić, głosić nowiny. Sięgnijmy u Rymuta dalej: Chał (notowane od 1235), Chała (od 1417), Chałacz, Chałak, itp., tu można zanotować ciekawą uwagę o przyczynie zmiany Chw... w Ch... "z dawnym północnopolskim przejściem chw- w ch-", "lub od chała "bułka żydowska; liche ubranie":", jest wiele gałęzi nazwisk z Chwał..., Chał..., Chal...
Ja odczytuję to tak: Twoje nazwisko rodowe jest bardzo lokalne, pochodzi od źródeł j.w., być może była tylko JEDNA rodzina, która użyła w pierwszych dokumentach o sobie zapisanych wersji CHALABALA, nasz kochany Rymut podaje też w lokalizacji nazwisk w Polsce w końcu XX wieku na www.herby.com.pl :
Chala 0 0
Chalaba 60 Cz:5, Ka:3, Ki:7, Ko:17, Kr:5, Lg:9, Pl:2, Pt:1, Sz:1, Wr:2, ZG:8
Chalabala 8 Wr:8
Chalabała 1 Wr:1
= tylko 8 osób z tym nazwiskiem, i wszyscy z wrocławskiego. Jeśli Chalabala pochodzi od Chalaba, to korzenie biegną głównie do Ko: koszalińskie!
Poszukaj też to samo począwszy od Chała....., też ciekawe wyniki, wtedy źródła nazwiska jak odnogi rzeki kierują się na południe, poprzez Polskę centralną, do południa (Śląsk, tarnobrzeskie).
=
Przepraszam za kilka szybkich myśli, tyle mogłem szybko "wycisnąć" u mnie na półce, mam nadzieję, że te myśli bedą użyteczne dla Twoich cennych poszukiwań,
Serdecznie pozdrawiam,
Tadeusz
http://www.narodowa.pl
Chalabala_Rafał - 02-05-2007 - 11:41
Temat postu:
Dziękuję za informację. Nie wiem dlaczego na tej stronie pokazuję, że jest 8 osób z dawnego wrocławskiego. Gdzieś wyczytałem, że ta baza jest 1992 roku, więc we wrocławskim mogłoby być jedynie 5 osób. 3 osoby w tym czasie żyły w dawny jeleniogórskim. Ja jeszcze nie miałem numeru pesel. Tak więc jest jakaś nieścisłość.

Etymologii swojego nazwiska raczej szukałbym na terenach byłej Czechosłowacji (mój dziadek urodził się na terenach dzisiejszego Brna), stąd moje podczepienie się pod ten wątek. Tam z resztą jest dość sporo Chalabalów.
Może wiecie gdzie w Czechach jest jakieś archiwum albo coś w tym stylu, bym mógł napisać prośbę o sprawdzenie danych?
Łaptaszynska_Iwona - 02-05-2007 - 13:01
Temat postu: Przodkowie za granicą.
Witam!Zerknij do archiwum forum na Genpolu.Temat poszukiwań genealogicznych na terenie Czech był kilkakrotnie poruszany. Np.wątek "Urodzeni w Czechach" http://www.genpol.com/index.php?name=PN ... ht=metryki Życzę powodzenia Iwona
Edward_Wojtakowski - 14-05-2007 - 18:24
Temat postu: Przodkowie za granicą: Halabala / Chalabala
Chalabala_Rafał napisał:
Podłącze się pod wątek. Edward, czy mógłbyś sprawdzić w tej książce nazwisko Chalabala? Szukałem w google, skype, icq i dość sporo znalazłem osób o tym nazwisku. Ale są to chaotyczne dane. Może są tam jakieś inne ciekawe treści.


Wg Słownika nazwisk współcześnie w Czechach używanych:
Halabala - 14 mężczyzn
Chalabala - 94 mężczyzn
Halabalová - 17 kobiet
Chalabalová - 91 kobiet
Fenix - 05-07-2008 - 14:53
Temat postu: Potrzebna pomoc w Czechach
Witam.

Jedena z moich przodkin urodzona w Polsce wyemigrowala do Czech- Z ksiag parafialnych z mojej parafi wiem tylko ze wziela slub w Opawie w parafi Katarinki w 1918 roku

Jak dojsc do tego aktu slubu i pozniej dalszych - jak takie poszukiwania prowadzic w Czechac ? Do kogo sie zwracac o dokumenty , jak to zaczac?

Doradzcie bo ja niemam zupelnie o tym pojecia

Z gory dzikeuje Janusz
Szarowski - 06-07-2008 - 15:32
Temat postu: Potrzebna pomoc w Czechach
Witam.
W Opawie jest Ziemskie Archiwum http://www.archives.cz/zao/za_opava/home/index.html
Moze tam pan napisac.
Albo moze i tu bedom jakiesz informacje http://svatakaterinaopava.wgz.cz/z-historie-farnosti
JOANNAGAWECKA - 30-11-2009 - 20:08
Temat postu: Przodkowie za granicą, jak szukać w Czechach?
Proszę o pomoc.Czy ktoś z Was zna strony internetowe czeskie,słowackie. Dziedek przwdopodobnie pochodził (jeszcze)z Czechosłowacji.Niewiem jak mam go odszukać .Dziękuję za każdą sugestię
tomczyk - 30-11-2009 - 20:23
Temat postu: Jak szukać w Czechach?
Witaj!

Spróbuj powtórzyć to pytanie na stronie częstochowskich genealogów.
Z tego co wiem kilka osób korzystało z Czeskich Archiwów. Mieli też udane kontakty z genealogami.

Tu masz link:
www.genealodzy.czestochowa.pl

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
mmaziarski - 01-12-2009 - 06:57
Temat postu: Jak szukać w Czechach?
Warto też wejść na stronę: http://www.iarelative.com/search/index.html
Jest to forum ogłoszeń osób poszukujących konkretnych osób lub nazwisk.
Jest też wiele linków pozwalających odszukać nawet osoby wraz z adresami i telefonami.Bardzo polecam.Można też znależć nazwiska które też występują w Polsce.

Pozdrawiam
Mieczysław
maciejka40 - 05-04-2010 - 03:01
Temat postu: Przodkowie za granicą, jak szukać w Czechach?
T: Prośba o pomoc
Witam

Mam pytanie w jaki sposób można dotrzeć do archiwów w Czechach (Morawy). Wiem, że stamtąd pochodzili moi pradziadkowie, ale niestety nie wiem jak moę ustalić ichprzodków
Razz
Mam prośbę dotyczącą osoby Hlavaček, Katarzyna, ur ,,Opoćno,,Czechy 1795. wiem że jej mężem był Józef Karłowski, jednak nie mogę dojść skąd pochodził ani gdzie zmarł, proszę o pomoc. Moje informacje są jak w kilku wymienionych tu przypadkach dość szczątkowe. Proszę o pomoc w dotarciu do odpowiednich instytucji w celu ustalenia brakujących faktów, dat itp. Sądziłem, że poprzez Katarzynę dotrę do danych Józefa...
Chyba że się mylę Crying or Very sad

Proszę o pomoc....
M. Karłowski
Marcin_Piotr_Zając - 16-08-2011 - 19:07
Temat postu: Jak znaleźć rodzinę w Czechach?
Witam!
Mam duży problem. Chodzi o mojego wuja, który podczas II w.ś. został zesłany (pewnie przez Niemców) na roboty do Czech. Nie wiem nic o nim, poza tym, że urodził się w: Brdów, w roku 1908 oraz że był synem Józefa i Marii (ew. Marianny). A no i nazywał się Czesław Lewandowski. Nie znam ew. formacji wojskowej ani nic takiego.
Jeśli ktoś z forumowiczów wie, jak rozwiązać mój problem, BARDZO proszę o pomoc.
Z góry dziękuję i pozdrawiam, Marcin!

P.S. Jeśli taki wątek był już poruszany, bardzo przepraszam... proszę ew. o link do niego...
Kaczmarek_Aneta - 17-08-2011 - 16:04
Temat postu:
Witaj Marcinie,

może zainspiruje Ciebie następujący artykuł:
http://genealodzy.pl/modules.php?op=mod ... arget=_top

http://www.genealodzy.czestochowa.pl/pl ... istopadowe

i jeszcze metryki czeskie w sieci:
http://czechofil.pinger.pl/m/4180788

Pozdrawiam,

AK
Grazyna_Gabi - 17-08-2011 - 19:17
Temat postu:
Witaj,
Rozumie, ze w stratach.pl jak i w Bad Arolsen nie odnalazles wujka.
W takim razie proponuje napisac do " Instytutu - Terezinskie inicjatywy " (Institut Terezínské iniciativy),
organizacja ta zajmuje sie miedzy innymi udokumentowywaniem robotnikow przymusowych na terenie Czech (Zwangsarbeit in Tschechien).
Kontakt: institute@terezinstudies.cz
http://www.terezinstudies.cz/deu/ITI/publ/TSD/TSD
Mapa obozow dla robotnikow przymusowych na terenie Czech
http://www.terezinstudies.cz/deu/ITI/subcamps/subcamps

Pozdrawiam
Grazyna
Juszyba - 09-02-2012 - 19:47
Temat postu: Brno, Czechy -gdzie szukać akt?
''Proszę o pomoc!''
Witam!
Potrzebuję pomocy!
Mój przodek, Jan Szebest urodził się w Brnie w Cesarstwie Austriackim (dziś Czechy), odnalazłam w skanach geneteki czeskiej "Actapublica" zapis jego chrztu, jednak tylko w indeksie, brak Księgi Urodzeń parafii św. Tomasza z 1824 r. w Brnie. Jak mogę dowiedzieć się, czy zachował się pełny zapis metrykalny? Gdzie mam pisać prośbę o informację. Chciałabym dowiedzieć się czegoś o jego rodzicach. Przeszukałam indeksy, nie znalazłam innego zapisu z tym nazwiskiem.
Z góry dziękuję
Juszyba
dpawlak - 09-02-2012 - 20:18
Temat postu: Brno, Czechy -gdzie szukać akt?
Mormoni tego jeszcze nie mają na stronach.
https://www.familysearch.org/search/col ... Id=1927165
Są północne Morawy, a Brno leży w południowych.
Widać jednak, że ciągle coś dodają, to może się doczekasz.
beatabistram - 09-02-2012 - 23:43
Temat postu: Brno, Czechy -gdzie szukać akt?
Jak sie zalogujesz na Actapublica , mozesz napisac ogloszenie , klikasz u gory "nastenka", moze ktos cos bedzie wiedzial ,
(caly czas dochodza tez nowe ksiegi)
Jak nikt nie bedzie wiedzial mozesz napisac na maila
actapublica@mza.cz
ja tak zrobilam i mi pomogli
pozdrawiam Beata
Juszyba - 10-02-2012 - 00:52
Temat postu: Brno, Czechy -gdzie szukać akt?
Dziękuję za pomoc.
Z "nastenki" skorzystałam już wcześniej i nic!
Maila napisałam, zobaczę, co będzie dalej.
Pozdrawiam
Juszyba kwiat
henrykm - 07-06-2012 - 23:15
Temat postu: dokumenty przodków z Czech
Kochani,
moja babcia pochodzi z Stepanowa k/Ołomunca w którym znajduje się archiwum państwowe. Może macie namiary na ten urząd i szablon pisma żeby zwrócić się do nich o akt urodzenia. Niestety nie znam języka moich przodków.

Pozdrawiam

Henryk Molenda
Marynicz_Marcin - 07-06-2012 - 23:16
Temat postu: dokumenty przodków z Czech
Dużo metryk jest ponoć online (tak, czeskich Wink ).
Radziłbym napisać do Alana Jakmana, on jest bardziej w temacie Very Happy
BODEK - 08-06-2012 - 09:32
Temat postu:
Panie Henryku.
Jeżeli pańska Stepanowa k / Ołomunca to Štěpánov - powiat Ołomuniec. To metryki są dostępne w internecie.

http://matriky.archives.cz/matriky_lite/

Bogdan Sikora
beatabistram - 08-06-2012 - 13:22
Temat postu:
Witajcie
a Morawy znajdziecie tu
http://actapublica.eu/
pozdrawiam Beata
Alan_Jakman - 08-06-2012 - 13:58
Temat postu:
Mam w PDF zapisane linki gdzie można ściągnąć skany akt z parafii, które należą do Archiwum w Zamrsku. Zainteresowanych proszę o kontakt na maila : alan.jakman@gmail.com . Podeśle w mailu plik i wytłumacze jak należy ściągnąć akta Smile
danisha - 08-06-2012 - 14:54
Temat postu:
A pod jakie archiwum podlega wieś Wortowa w gminie Hlinsko region Pardubice.Tam wg aktu zgonu urodził się mój prapradziadek Karel Storek(S z krokiewką).Czy jest coś może w sieci?Pięknie proszę o pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
Danka
Alan_Jakman - 08-06-2012 - 14:58
Temat postu:
@ Danusiu
W Zamrsku są akta z interesującej Cię miejscowości. Napisz mi na maila(wczesniej podałem) to wyślę Ci linki Wink
danisha - 09-06-2012 - 19:21
Temat postu:
Niemożliwe stało się możliwym!
Dzięki Alanowi dotarłam do moich pra ... w Czechach.Co prawda po wielkich bólach-pismo jest naprawdę ciężkie do przetrawienia-ale jestem o 2 pokolenia dalej, czyli w XVIII wieku.
Alanie jesteś wspaniały.Dziękuję stokrotnie za linki.
Danka Very Happy
Edmunda - 10-06-2012 - 08:46
Temat postu: Jak szukać w Czechach?
Witam,
zdigitalizowane metryki Czech i Moraw można znaleść na stonach :
http://xtree.cz/in_odkazy.php

Wyszukiwać wg. nazwiska można w SOA v Třeboni (nie wiem czy są wszystkie nazwiska)
http://digi.ceskearchivy.cz/DA?lang=cs

Zaś statystykę žyjących osób o danym nazwisku czy imieniu w Republice Czeskiej można znaleść na:
http://www.kdejsme.cz/

Czechy, Księgi Metrykalne w Internecie http://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-7118.phtml

Pozdrawiam
Edmunda
Leokadia_1 - 14-08-2013 - 13:58
Temat postu: Czechy - proszę o pomoc
.................
danisha - 14-08-2013 - 14:34
Temat postu:
Weroniko, ja też nie znam języka czeskiego, ale powolutku zaczynam sobie radzić z nim-oczywiście, nie wszystko rozumiem, ale dość dużo by poskładać do kupy.Dużo mi pomógł nasz młody kolega, Alan Jakman i może do niego się zwróć -to bardzo życzliwy młody człowiek.
Przede wszystkim, czy miejscowości o których piszesz, sa parafiami?
Poszukaj w internecie.A wtedy będzie wiadomo w jakim archiwum znajdują się poszukiwane przez Ciebie akty.No i o jakie lata wogóle chodzi?
Mormoni również udostępnili na swych stronach skany z Czech .Można szukać.
Ja dzięki temu(a właściwie najpierw dzięki Alanowi) dotarłam w swoich poszukiwaniach do 1781 roku.Co prawda tylko rodzinę mojego prapradziadka a praprababcię szukam dalej.
Życzę cierpliwości w czytaniu metryk po czesku.To nie język rosyjski ani polski.Naleciałości z niemieckiego są okropne.Ale i to da się przejść.Jeśli uczyłaś się niemieckiego, może być trochę łatwiej.Ja nie miałam do czynienia z tym językiem.Chociaż jak się okazuje mam przodków z Saksonii.
Pozdrawiam
Danka
Leokadia_1 - 14-08-2013 - 15:08
Temat postu:
.........................
beatabistram - 14-08-2013 - 15:14
Temat postu:
Witaj
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ole%C5%A1n ... or%C3%A1ch
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostelec_nad_Orlic%C3%AD
http://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_Ryc ... B%C5%BEnou
pozdrawiam Beata
P.S ja uzywam googla tlumacza Wink
EwaH - 14-08-2013 - 15:43
Temat postu:
Witam,

po omacku wyszperałam:


http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/fi ... ventar.pdf


Pozdrawiam
Ewa
Lichtblau_Dariusz - 14-08-2013 - 15:51
Temat postu:
Witam
Znalazłem na FS metryki parafii Kostelec nad Orlicí. Podaję link
https://familysearch.org/search/image/i ... %3D1804263
A tu mam parafię Olešnice v Orlických horách;
https://familysearch.org/search/image/i ... %3D1804263
Pozdrawiam,
Darek
Leokadia_1 - 14-08-2013 - 15:58
Temat postu:
...............
Wiktor_Witek - 14-08-2013 - 16:05
Temat postu:
Jak się kliknie na adres podany pod wyszczególnionym zespołem, to się zawartość zaczyna sama pobierać. Ciekawa opcja. Także tutaj: http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/fi ... ventar.pdf

Wiktor
Leokadia_1 - 14-08-2013 - 16:19
Temat postu:
..................
kwroblewska - 14-08-2013 - 18:07
Temat postu: Re: Czechy - proszę o pomoc
Leokadia napisał:
Dzień dobry! Smile
Drodzy użytkownicy, zwracam się do Was z prośbą o pomoc, a przede wszystkim do tych, którzy mają jakieś doświadczenie w szukaniu rodziny w Czechach i znają język czeski.
Ja nie znam niestety czeskiego, i szukanie informacji na czeskojęzycznych stronach jest dla mnie dużym utrudnieniem. W swych poszukiwaniach udało mi się dotrzeć do strony archiwum, w którym są metryki z interesujących mnie miejscowości:
http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/matriky/
Nie potrafię jednak przeczytać ze zrozumieniem informacji, które są tam zawarte. W której zakładce szukać zeskanowanych ksiąg parafii rzym-kat.?
Będę wdzięczna za każdą najmniejszą wskazówkę.
Pozdrawiam,
Weronika
PS. Interesują mnie miejscowości: Kostelec nad Orlicí i Olešnice v Orlických horách, nazwisko Walaszek - zapi w języku polskim, nie wiem jak powinno byc zapisane w j. czeskimZ pewnością nie odmówi pomocy od lat będąca na tym forum Edmunda z Zaolzia oferująca pomoc w j. czeskim.

Edmunda np. http://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... ht=#176640

---
Krystyna
Edmunda - 17-08-2013 - 21:57
Temat postu: Re: Czechy - proszę o pomoc
kwroblewska napisał:
Leokadia napisał:
Dzień dobry! Smile
Drodzy użytkownicy, zwracam się do Was z prośbą o pomoc, a przede wszystkim do tych, którzy mają jakieś doświadczenie w szukaniu rodziny w Czechach i znają język czeski.
Ja nie znam niestety czeskiego, i szukanie informacji na czeskojęzycznych stronach jest dla mnie dużym utrudnieniem. W swych poszukiwaniach udało mi się dotrzeć do strony archiwum, w którym są metryki z interesujących mnie miejscowości:
http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/matriky/
Nie potrafię jednak przeczytać ze zrozumieniem informacji, które są tam zawarte. W której zakładce szukać zeskanowanych ksiąg parafii rzym-kat.?
Będę wdzięczna za każdą najmniejszą wskazówkę.
Pozdrawiam,
Weronika
PS. Interesują mnie miejscowości: Kostelec nad Orlicí i Olešnice v Orlických horách, nazwisko Walaszek - zapi w języku polskim, nie wiem jak powinno byc zapisane w j. czeskimZ pewnością nie odmówi pomocy od lat będąca na tym forum Edmunda z Zaolzia oferująca pomoc w j. czeskim.

Edmunda np. http://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... ht=#176640

---
KrystynaWitam

Oczywiście służę pomocą, proszę na pw. Wink

Pozdrawiam
Edmunda
gienia - 18-08-2013 - 18:57
Temat postu: Re: Czechy - proszę o pomoc
Witam.
Przeglądając parafię Wiśniwa, pow Myślenice, woj. małopolskie, spotkałam taki akt urodzenia: Teofila Klementyna ?bituk, ur. 17 kwietnia 1845 Lipnik nr 70, rodzice to ojciec: NN, matka: Alojza Karola ?bituk c. Karola i Elżbiety Wayder z Boletoce in Bochemia. Może komuś się przyda.
Gienia
Chrobasik_Olek - 26-08-2013 - 18:22
Temat postu: Rodzina z Czech
Właśnie odkryłem, że moja rodzina pochodzi z Czech. Szukałem po różnych archiwach miast lub wsi w których sie urodzili lecz nie znalazłem. Te miejsca to: wies Pchery powiat Kladno, Pecinow lub Pecinov oraz Tuchlovice. W Tuchlovice mam 1 date urodzenia 16.12.1839 oraz w Pchery data urodzenia 03.02.1869. Czy posiada ktoś jakiekolwiek dane z tych miejsc?
Marie - 27-08-2013 - 07:28
Temat postu: Jak szukać w Czechach?
http://actapublica.eu/matriky/praha/?ak ... mit=Hledat

http://actapublica.eu/hledej/?akce=zmen ... chiv=praha
http://www.archives.cz/zao/index.php


Oto linki do rejestracji w kraju. Jestem Czech o polskich korzeniach.
Marie
gienia - 12-09-2013 - 09:19
Temat postu: Re: Czechy - proszę o pomoc
gienia napisał:
Witam.
Przeglądając parafię Wiśniwa, pow Myślenice, woj. małopolskie, spotkałam taki akt urodzenia: Teofila Klementyna ?bituk, ur. 17 kwietnia 1845 Lipnik nr 70, rodzice to ojciec: NN, matka: Alojza Karola ?bituk c. Karola i Elżbiety Wayder z Boletoce in Bochemia. Może komuś się przyda.
Gienia

Witam.
Własnie wróciłam do domu z "wczasów" i zauważyłam, że zrobiłam "literówkę" w miejscowości WIŚNIOWA. Wiśniowa to parafia niedaleko miasta Myślenice, województwo małopolskie, Polska. Z tego nazwiska nie do odczytania jest pierwsza litera, ale jak ktoś szuka, to "swoje" nazwisko rozpozna.
Gienia
J_Agni - 07-02-2014 - 11:36
Temat postu: przodek z Czech XIX wiek - z polskiego na czeski
Mam kłopot z przodkiem Czechem, nie wiem, jak szukać śladów w Czechach, bo mam mało danych. Myślałam o ogłoszeniu u czeskich genealogów.
Urodził się około 1812 r w Czechach (rok wynika z danych w aktach - wszędzie są zbieżne, więc wydaje się prawdopodobny). W dokumentach w Polsce pojawia się gdy w wieku 29 lat jako Jan Szwerlinka alias Szwadlinka wdowiec bierze ślub 27.10.1841 r w Łańcucie (mieszkał pod Łańcutem w Krzemienicy).
Jego rodzice zostali zapisani jako: Franciszek Szwerlinka i Katarzyna Moravetz (wiem z przekazów, że prawidłowa pisownia powinna być: Moravec), miejsce urodzenia: Bohemia.
Miał 3 dzieci:
- Marianna ur 27.11.1844 (1844- Szwadlenka)
- Joanna ur 9.04.1848 (1848- Szwadlenka)
- Franciszek ur między 1842-51 (1870, 1877- Szwarlinga, 1876- Szwarling, 1878- Schwarling)
Jego nazwisko w różnych aktach było zapisywane w różny sposób (podobno żona miała tendencję do zniemczania): Szwerlinka/Szwadlinka/Szwadlenka/Szwarlenka/Szwarlinga/Schwarlinger/Schwarling/Szwarlinger /Szwarling
Umarł 11.05.1855 r w wieku 43 lat jako Jan Szwarlenka tkacz z Bohemii, po 13 latach małżeństwa.
Czy jest jakaś szansa, żeby próbować odnaleźć jego przodków i jak to można zrobić? Niestety nie znam w ogóle czeskiego.
Będę zobowiązana za każdą podpowiedź
Agnieszka
diskopolo - 05-04-2015 - 17:09
Temat postu: Browar Braugemeinde Brüx - Czechy
Witam,

Poszukuję wykazów lub list pracowników browaru Braugemeinde Brüx z miejscowości Brüx, obecnie Most w Czechach. Czy ktoś natrafił gdzieś może na takie zasoby? Chciałem potwierdzić informacje o moim wujku Franciszku Warchale, który w czasie II Wojny Światowej prawdopodobnie był przymusowym pracownikiem w tym browarze.

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam,
Łukasz
Wiśniowiecki_Marek - 05-04-2015 - 17:36
Temat postu: Browar Braugemeinde Brüx - Czechy
Proponuję zapytać na forum browar.org w odpowiednim dziele.
Pozdrawiam, Marek
Marie - 05-04-2015 - 18:27
Temat postu: Browar Braugemeinde Brüx - Czechy
http://www.soalitomerice.cz/content/soka-most
lilmer - 11-05-2017 - 23:12
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?
Dzień dobry! Chciałabym prosić o pomoc lub poradę. Poszukuję rodziny w Czechach w kraju pardubickim z dwoch miejscowosci Vysokie Myto oraz z Litomysl.

Liliana Doležal ur w 1925 roku, ojciec Vaclav Doležal ur w Litomysl (rodzice Vaclava: Frantisek Doležal ur+zm. w Vysokie Myto; ur+zm. Katarina Chmelik?), matka Anna Barta, ur Javorovice. (rodzice Joseph Barta i Anna Knakal).
Niestety nic więcej o nich nie wiem

Szczerze mowiac nie wiem jak się to do tego zabrać, to pierwszy raz kiedy napotykam w moim drzewie na kogokolwiek z zagranicy. Czy mają Państwo jakieś doświadczenia związane z takimi poszukiwaniami?
Probowalam wejsc na strone Zamrskiego archiwium jednak nie jestem w stanie wywnioskowac z tej stony - czy oni juz zdigitalizowali ta baze danych?

Bede bardzo wdzieczna za pomoc
luigi37 - 11-05-2017 - 23:47
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?
U nich na stronie możesz pobrać mapkę, która prezentuje stan dygitalizacji oraz w PDF "Sbirka matrik Wychodoceskeho Kraje" czyli swoisty inwentarz ksiąg metrykalnych z linkami do pobrania całych ksiąg. Bez przesady, ich strona jest przejrzysta i czytelna.
W pliku PDF próbowałem szukać Twoich miejscowości, ale mi się nie udało. Ogólnie mam wrażenie że Twoje miejscowości to zupełnie inne archiwum, nie Zamrsk, ponieważ to inny kraj w Czechach.

Pozdrawiam,
Adam
lilmer - 12-05-2017 - 17:24
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?
Adam, dziękuję! Ostatecznie faktycznie udało mi się potwierdzić kilka nazwisk dzięki bazie z Zamrska tak jak sugerowałeś poszukałam dłużej Wink. (http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/files/2011/10/8700_Sb%C3%ADrka-matrik-Východočeského-kraje-1587-1949_NAD_190-stav-2017-03-13.pdf )
Dla samego miasta Vysoke Myto znalazlam metryki tutaj: http://genealogicke-pomucky.webnode.cz/ ... soke-myto/ (gdyby ktoś potrzebował).
Przydatny jest też plan zamieszkania z tego okresu, bo ta informacja czesto jest w metrykach podana: http://www.chocen-litomysl.cz/veselikuv ... -1911.html
Największy problem mam chyba tylko z tym, że oni wszyscy nazywaja się tak samo. Ojciec, syn, dziadek, wujek.
Niemniej, dziękuję za pomoc!
Chrzanowski_Stanisław - 12-05-2017 - 22:33
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?
Witam,
podepnę się pod temat Czech, gdyż wydaje się, że mój problem dotyczy właśnie tego kraju.
Otóż mam taką informację:
"Jan urodził się w Reichenburgu w Austrii , region Styria i ochrzczony tam w zakonie Trapistów."
Dodam, że to wydarzenie miało miejsce w 1915 roku.
Niby wiadomo gdzie szukać, ale Reichenburgu w Austrii nie znalazłem, a na pewno w regionie Styria.
Natomiast jest takie miejsce w Szwajcarii, ale jeżeli ktoś popełnił literówkę i chodzi o Reichenberg,
to chodzi o Liberec. I jakby było mało to jeszcze zakon Trapistów.

Liczę na sugestie gdzie i czego własciwie szukać.
Dabkowski_Grzegorz - 12-05-2017 - 23:15
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?
Reichenburg w Styrii nazywa się dzisiaj Brestanica i leży w Słowenii. I był tam klasztor trapistów.

https://en.wikipedia.org/wiki/Brestanica
http://www.culture.si/en/Rajhenburg_Castle

― Grzegorz
Chrzanowski_Stanisław - 12-05-2017 - 23:50
Temat postu: Jak szukac rodziny w Czechach (kraj pardubicki)?
Na to miejsce też natrafiłem, ale wydawało się zbyt daleko.
Daleko dlatego, że rodzice Jana ok.1910 opuścili Krechowice (Ukraina),
następnie przez okres ok 3 lat mieszkali w Nawojowej (małopolska).
I nie mam pojęcia skąd mogłaby pojawić się nagle Brestanica.
Fakt, nie zwróciłem uwagi na to, że to była Styria.
Dziękuję.

PS.
Wiadomo coś o metrykach ze Słowenii?
Lukas1212 - 07-08-2017 - 19:40
Temat postu: Akt zgonu z Czech
Witam,

Uprzejmie proszę o pomoc. Jak otrzymać akt zgonu brata babci z ówczesnej Czechosłowacji z 1969. Gdzie i jak pisać. Czy go otrzymam bez problemu? Czy ktoś pisał do czeskich odpowiedników USC mejlowo?

Dziękuję
Pozdrawiam
Lukas
Massalski_Marcin - 07-08-2017 - 20:32
Temat postu: Akt zgonu z Czech
Niedawno temu pisałem do urzędu w Morawskiej Ostrawie z prośbą o wystawienie odpisu aktu urodzenia mojego przodka. Najpierw musiałem zapłacić 100 koron na ich konto bankowe, a następnie udowodnić pokrewieństwo. Teoretycznie odpis może otrzymać tylko bezpośrednia rodzina tej osoby, lecz ja otrzymałem akt dotyczący brata przyrodniego mojej prababci (wyjaśniłem, że jestem jedynym żyjącym jego krewnym). Drogą mailową napisałem później list z moim odręcznym odpisem i podałem adres, na który ma zostać on wysłany. Jakiś tydzień później był on już do odebrania na poczcie. Przyznam, że z urzędami w Czechach współpracuje mi się lepiej niż z tymi polskimi. W większości przypadków księgi danego województwa są w jednym archiwum oraz udostępnione w internecie, lecz nie będzie tam roczników z lat 60tych XX wieku.
Pozdrawiam
Lukas1212 - 07-08-2017 - 22:07
Temat postu: Akt zgonu z Czech
Dzięki Marcin! Spróbuję mejlowo na początku na adres Urzędu Miasta

Pozdrawiam
Lukas
Lukas1212 - 15-08-2017 - 15:03
Temat postu: Akt zgonu z Czech
Witam,

Odpisali mi dzisiaj! Niestety nie wiem, co robić dalej. Może ktoś doradzi:

"Pro vystavení úmrtního listu je třeba doložit právní nárok na tento dokument, to je rodný list či jiný doklad, který dokazuje oprávněnost vydání dokladu. Poplatek činí 100,--Kč, který v případě vydání dokladu je nutné uhradit na č.ú. 2322601/0100, VS 17107 Hezký den"

Pozdrawiam Łukasz
Massalski_Marcin - 17-08-2017 - 21:22
Temat postu: Akt zgonu z Czech
Tak jak Panu wcześniej pisałem, aby otrzymać taki odpis należy wysłać jakiś dokument na ich adres mailowy, który będzie potwierdzał pokrewieństwo z tą osobą. Jeśli chodzi o brata babci to proponuję wysłać może akt urodzenia babci- rodzice będą ci sami . Koszt odpisu taktu wynosi 100 koron czeskich i należy zapłacić tę sumę na podane konto bankowe urzędu. Czy można wiedzieć kiedy i gdzie urodził się krewny?
Pozdrawiam
Lukas1212 - 19-08-2017 - 13:22
Temat postu: Akt zgonu z Czech
Witam,

Wysłałem akt urodzenia i potwierdzenie pokrewieństwa. Brat babci ur. się w 1942 w Polsce. Zmarł w ówczesnej Czechosłowacji. Te cyfry to numer konta? Nie wysyłałem nigdy za granicę przelewu Sad

Pozdrawiam,
Lukasz
Massalski_Marcin - 19-08-2017 - 15:04
Temat postu: Akt zgonu z Czech
Tak, te cyfry to numer konta bankowego urzędu. Należy przelać na nie 100 koron i najlepiej napisać w przelewie jakiej sprawy to dotyczy. Ja miałem znajomego Czecha, który załatwił mi tą sprawę,gdyż przelew w koronach czeskich jest droższy. Proponuję jeszcze napisać list z Pańskim adresem zamieszkania (przed adresem nazwa kraju- POLSKA!!), danymi odbiorcy (urząd w Czechach), wyjaśnieniem o co chodzi (odpis aktu zgonu przodka), własnoręcznym podpisem. W załączeniu proponuję wstawić potwierdzenie przelewu oraz skan aktu urodzenia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
ladyvick - 12-07-2019 - 16:52
Temat postu: Akt zgonu z Czech
Dzień Dobry,
Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w odszukaniu informacji na temat przodka. Poszukiwana to Marianna Radzisz (nazwisko to występuje w wielu zmienionych formach Grodzisz/Gradzisz), udało mi się odnaleźć jej akt małżeństwa z 1865 roku (miała według dokumentu 19 lat) urodziła się w kraju Czeskim we wsi Bernartowie powiecie Guttenberg (najprawdopodobniej chodzi o Kuttenberg), córka nieżyjącego Franciszka i żyjącej Katarzyny z Liszków. Poszukuję aktu urodzenia Marianny oraz informacji o jej rodzicach. Czy są dostępne akta z Bernartowa na Czeskich stronach? Będę wdzięczna za pomoc w naprowadzeniu
Pozdrawiam
Olga
Officinalis_Paeonia - 12-07-2019 - 17:58
Temat postu: Akt zgonu z Czech
Kuttenberg, czyli Kutná Hora, a wieś zapewne: Bernardov.
W drugim akcie widzę Marię córkę Franciszka Hradjš i Katarzyny Liška:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8643/51
Pozdrawiam.
ladyvick - 12-07-2019 - 22:12
Temat postu: Re: Akt zgonu z Czech
Officinalis_Paeonia napisał:
Kuttenberg, czyli Kutná Hora, a wieś zapewne: Bernardov.
W drugim akcie widzę Marię córkę Franciszka Hradjš i Katarzyny Liška:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8643/51
Pozdrawiam.


Bardzo Dziękuję! Wygląda na to, że to ta osoba. Czy ktoś z Państwa zna Czeski i potrafi przetłumaczyć ten dokument? niestety dopiero zapoznaję się z tematem i jestem ciekawa kim byli rodzice Marii
Pozdrawiam
Olga
Lukaszlac1983 - 18-08-2019 - 15:43
Temat postu: Re: Akt zgonu z Czech
Dzień dobry
Czy można się dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko DUCHEK i w jakim mieście są takie osoby o tym nazwisku

Pozdrawiam
Łukasz
star_sailorr - 19-08-2019 - 08:10
Temat postu:
Příjmení Duchek máte doloženo již z roku 1433, motivováno bylo rodným jménem Duchoslav, popř. i staročeským apelativem duch ve významu „dech“. Jako Duchek mohlo být pojmenováno i dítě narozené na svátek sv. Ducha. - Pierwsze wzmianki o nazwisku Duchek pochodzą z roku 1433, nazwisko wywodzi się od imienia Duchoslav ew. od staroczeskiej nazwy pospolitej duch rozumianej jako oddech, tchnienie. Imię Duchek mogło również otrzymać dziecko urodzone w święto św. Ducha.

Źródło: https://www.rozhlas.cz/cesky/puvodprijm ... k--1734458

Najwięcej osób o tym nazwisku w Czechach występuje w pilzneńskim regionie, możesz zerknąć na mapę na stronie https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Duchek/ albo https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php ... p=prijmeni
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits