Genealodzy.PL Genealogia

Opolscy Genealodzy - Konkurs "GENEALOGIE NIEPODLEGŁOŚCI"

jol65 - 21-11-2018 - 21:24
Temat postu: Konkurs "GENEALOGIE NIEPODLEGŁOŚCI"
Konkurs "Genealogie Niepodległości" - zachęcamy do udziału w konkursie!
Informacje na naszej stronie: www.genealodzy.opole.pl

Dla zachęty przykład wspomnień z innego konkursu : (http://diecezja.sosnowiec.pl/news/szkice-pamieci-ocalone-wspomnienia-patriotyczne-cz.1)
11 listopada 1918 roku

Ten dzień pamiętam doskonale. Podniecony tłum spacerował ulicami Sosnowca. Miałam wrażenie, że wszyscy mieli wysoko podniesione głowy, nikt się nie kulił, było słychać polską mowę głośno i wyraźnie.

Na niemieckich żołnierzy, który udawali się na dworzec, nikt nie napadał, jednak żegnano ich z zadowoleniem i uśmiechami.

Ja byłam już prawie dorosła, miałam 18 lat. Niby kobieta, ale dziecko. Z dnia na dzień straciłam rodziców, sama musiałam się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jak wiele z nas nie miałam wsparcia w rodzicach. Takie to były czasy. Szybko dorastaliśmy, szybko uczyliśmy się samodzielności, szybko rozumieliśmy.

Niedługo po odzyskaniu niepodległości poznałam swojego przyszłego męża. W 1920 roku urodziłam pierwszego z dwóch synów - Waldemara, a dwa lata później Longina. Tak właśnie kojarzę nową Polskę; z macierzyństwem, z nowym życiem. Polskę, która raczkowała tak samo jak moi synowie. Dla mnie i dla państwa była to ciężka próba. Ja miałam się sprawdzić w roli matki, która dla swoich dzieci gotowa jest na wszystko. Państwo miało udźwignąć na swych barkach lata niewoli. Zmagaliśmy się z takimi samymi problemami, biedą, głodem, nieprzystosowaniem do nowej roli.
Bea - 19-02-2019 - 14:35
Temat postu:
https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnos ... ni%C4%99ty

konkurs rozstrzygnięty
jol65 - 19-02-2019 - 20:01
Temat postu:
Tak, rozstrzygnięty. Jury miało trudny orzech do zgryzienia przy ocenie prac, ale udało się. Prace będą opublikowane w naszym wydawnictwie Varia Genealogica 3.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits