Genealodzy.PL Genealogia

Ja i Genealogia, wymiana doświadczeń - Zaświadczenie o zamieszczonych danych z USC

Marian.P - 07-09-2018 - 14:43
Temat postu: Zaświadczenie o zamieszczonych danych z USC
Witam,
Natrafiłem w ustawie : Prawo o aktach stanu cywilnego na ciekawe zaświadczenie które wydaję USC " Zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze danych dotyczących wskazanej osoby", opłata skarbowa tylko 24 zł.
Według wzoru za 24 zł dostajemy :

- Dane osoby, której dotyczy zaświadczenie z aktów
urodzenia,małżeństwa i zgonu
- Dane niezamieszczone/niezamieszczone przy akach
- Przypiski zamieszczone/niezamieszczone przy akach

Czy ktoś już brał takie zaświadczenie ?czy można je zamówić np. na pra babke lub krewnego ?
wzór zaświadczenia pdf strona 60
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0150000194
Marian

P.S.
Znalazłem wzór wniosku o wydanie zaświadczenia ze Szczytna
"7. Zaświadczenie dotyczy – wybrać i podkreślić: mnie / dzieci / małżonka / rodziców / dziadków /
rodzeństwa / inne …"
k_skrzyp - 02-03-2023 - 14:20
Temat postu:
Odświeżam temat Zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej osoby, ponieważ taki tryb został mi ostatnio zaproponowany w kontakcie z USC.
Chciałem mianowicie wydobyć bez osobistego stawiania się w USC informacje z aktu małż. prababci (ale z drugim mężem, którego zstępnym nie jestem). Ps. Akt z lat 60., osoby dawno nieżyjące, urodzone w XIX w.
Wnioskowałem o e-odpis zupełny i taki dostałem. Spodziewałem się, że w zupełnym znajdą się też przypiski (tj. informacje o aktach ur. i zgonów małżonków, czyli dosłownie przypiski w znaczeniu prawa o a.s.c. - nie mylić z uwagami czy adnotacjami, które w odpisach zupełnych są uwzględniane).
Niestety, akt sobie, przypiski sobie - w odpisie próżno ich szukać.
Stosunkowo niedawno obowiązywał, walający się wciąż po internecie, przepis, że na prośbę osoby wnioskującej o odpis udostępnia się też przypiski. Nowa ustawa i e-rejestr stanu cywilnego utrudnił sprawę i w odpowiedzi na moją chęć poznania treści przypisków dostałem pouczenie i wezwanie do zapłaty za wspomniane w tytule wątku Zaświadczenie.
Taka droga byłaby w sumie do przełknięcia, gdyby nie fakt, że zaświadczenie dotyczyłoby tylko prababci, dla której przypiski raczej mnie nie zaskoczą, a o podobne zaświadczenie dot. jej męża wnioskować nie jestem uprawniony (tak pouczyło mnie USC). Rzecz jednak w tym, że to możliwe informacje o akcie urodzenia tegoż męża są dla mnie szczególnie wartościowe.
Czy mam jeszcze proste narzędzia prawne, by poznać treść wszystkich przypisków aktu?
Mogę umówić się i jechać na drugi koniec kraju, by legalnie zrobić fotokopię, ale ryzykując, że urzędnik zasłoni mi kartką przypiski! Very Happy
Na telefon nie uproszę, bo ...zacząłem od pisma: "Gdyby pan inaczej zaczął... ale wpłynęło pismo.. my mamy mamy szkolenia, kontrole... tak że" ...a prawili źli doradcy: "nie dzwoń nigdy, ślij pismo - to dostaniesz" Sad
A może - jeśli nie jako zstępny - to wystąpić o ww. Zaświadczenie jako osoba wykazująca interes prawny? Tylko czy w przypadku sporów o akta USC zdarzyło się już orzeczenie podobne, jak te dot. udostępniania kopert dowodowych wnioskodawcom z dalszej rodziny powołującym się na kult pamięci krewnych..?
Lakiluk - 02-03-2023 - 15:25
Temat postu:
k_skrzyp napisał:
Taka droga byłaby w sumie do przełknięcia, gdyby nie fakt, że zaświadczenie dotyczyłoby tylko prababci, dla której przypiski raczej mnie nie zaskoczą, a o podobne zaświadczenie dot. jej męża wnioskować nie jestem uprawniony (tak pouczyło mnie USC).

Jeśli złożysz wniosek o zaświadczenie dot. twojej prababci, to dostaniesz przypiski z jej aktu małżeństwa (jeśli znany lub przeniesiono do rejestru), w tym dot. jej męża.
k_skrzyp - 02-03-2023 - 16:33
Temat postu:
Przeniesiony do rejestru, ale pani kierownik wyraźnie powiedziała, że w zaświadczeniu będą tylko przypiski dot. prababci - osoby, której zaświadczenie by dotyczyło. A wnioskować o zaświadczenie ze wskazaniem na współmałżonka będę bezskutecznie (wnioskujący nie jest zstępnym, więc nieuprawniony).
Lakiluk - 02-03-2023 - 16:41
Temat postu:
Przecież jako zstępny prababci masz prawo do wglądu aktu małżeństwa, w tym przypisków.

Jako pełnomocnik mojej babci składałem o takie zaświadczenie dot. jej brata i otrzymałem również dane dot. jego żony, w tym nawet PESEL.
k_skrzyp - 02-03-2023 - 16:56
Temat postu:
Wg tego USC moje prawo kończy się na otrzymanym odpisie i w zaświadczeniu przypisków dot. męża prababci nie będzie.
Pani podważała też niestety, że nadal mogę zrobić zdjęcie z księgi, gdy akt przeniesiono do rejestru (czy raczej myliła w ogóle obowiązujące prawo do samodzielnego fotografowania z wydawaniem dawniej przez urzędy zamiast odpisów kserokopii aktów za 5 zł).
W rozmowie wyczułem wyraźne obawy o wynik ewentualnego audytu i odraczanie deklaracji/decyzji do czasu skonsultowania sprawy z "osobą od szkoleń", wątpię jednak, że rzeczona osoba da nagle zielone światło na progenealogiczny ukłon.
Heropolitanska_Izabela - 02-03-2023 - 19:00
Temat postu:
W art. 45 ust. 1 ustawy o aktach stanu cywilnego jest zapisane, że: „Odpis aktu stanu cywilnego i zaświadczenie o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej osoby wydaje się osobie, której akt dotyczy, lub jej małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, przedstawicielowi ustawowemu, opiekunowi, osobie, która wykaże w tym interes prawny, sądowi …itd.”.
Według art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego
odpis zupełny aktu stanu cywilnego stanowi dosłowne powtórzenie treści aktu stanu cywilnego oraz treści dołączonych wzmianek dodatkowych. Z przepisu wynika zatem, że w odpisie zupełnym musi być uwidoczniona treść wszystkich wzmianek. Natomiast w przepisie nie ma mowy o umieszczaniu w odpisie treści jakichkolwiek przypisków. Oznacza to, że na odpisie informacji o przypiskach w ogóle nie umieszcza się.
Natomiast zupełnie inaczej brzmi art. 50 ww. ustawy dot. treści zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej osoby. Czyli zaświadczenie tak jak i odpis dot. konkretnej osoby. Zawiera ono w szczególności informację o zamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego przypiskach przy akcie wskazanej osoby lub treść tych przypisków (pkt 3). Czyli w zaświadczeniu nie zawiera się informacji o wszystkich przypiskach dot. wszystkich osób, których dotyczy dany akt stanu cywilnego. Wnioskodawca otrzyma zaświadczenie z informacjami o przypiskach dot. tylko tej osoby, która jest określona w art. 45 ust. 1 ww. ustawy.
Tak więc USC słusznie odmawia ujawnienia przypisków dot. męża prababci niebędącego jednakże wstępnym wnioskodawcy.
Wg mnie przepis jest jasny i jednoznaczny i nie pozostawia miejsca na ukłony progenealogiczne.
Oczywiście można próbować wykazać interes prawny w uzyskaniu informacji o przypiskach dot. męża prababci.
Co do tych wszystkich informacji, które otrzymał Lakiluk. Brak jest najważniejszej wskazówki a mianowicie – kiedy to było.
Lakiluk - 02-03-2023 - 19:29
Temat postu:
Art. 50 mówi o informacji o zamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego przypiskach przy akcie wskazanej osoby lub treść tych przypisków, a nie przypiskach dot. wskazanej osoby, tak że racją jest, że przepis jest jasny i jednoznaczny.

Wniosek składałem w 2018 r.
Heropolitanska_Izabela - 02-03-2023 - 19:47
Temat postu:
Ależ tak zacytowałam.
Ojej, 2018 rok to szmat czasu.
Lakiluk - 02-03-2023 - 20:03
Temat postu:
Heropolitanska_Izabela napisał:
Ojej, 2018 rok to szmat czasu.

Ojej, a coś się zmieniło merytorycznego?

Przepis jasno wskazuje co ma dotyczyć wskazanej osoby - dane dotyczące wskazanej osoby, natomiast w przypadku przypisków mają dotyczyć aktów wskazanej osoby.
k_skrzyp - 02-03-2023 - 21:57
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedzi!
Lakiluk napisał:
w przypadku przypisków mają dotyczyć aktów wskazanej osoby

Hmm wg ustawy przypiski mają dotyczyć aktu, ale w rejestrze.
Obawiam się, że przypiski zamieszczone w rejestrze s.c. przy akcie wskazanej osoby (o których mowa w Art. 50 pkt 3) to nie całość przypisków spod aktu małżeństwa, jaki oglądamy w księdze, lecz ich część dotycząca konkretnej osoby...
Jedna wypełniona tabelka była na papierze, teraz w rejestrze z niej: czyjś "akt zamążpójścia" i czyjś "akt ożenku" Smile ...każdy ze swoimi przypiskami o ur. i zgonach. Chyba. Niestety.

Wątpię, bym zdecydował się zaraz na wycieczkę, niemniej ciekawi mnie, jak USC, z którym teraz wymieniam pisma, postąpi, gdy w końcu upomnę się o możliwość zrobienia zdjęcia (Art. 130 pkt 5).
Jesienią ub. roku w innym USC uwiecznilem całą stronę z księgi małż. Przypisków urzędnikowi nie przyszło do głowy zakrywać. Pytanie, czy mógł (czy powinien).
Lakiluk - 02-03-2023 - 23:14
Temat postu:
k_skrzyp napisał:
Jedna wypełniona tabelka była na papierze, teraz w rejestrze z niej: czyjś "akt zamążpójścia" i czyjś "akt ożenku" Smile ...każdy ze swoimi przypiskami o ur. i zgonach. Chyba. Niestety.

Należy odróżniać kwestię techniczną od prawnej.
Ustawa zna tylko akt małżeństwa (a nie małżeństw, różnych dla obojga małżonków).
Co innego sposób zapisu w formie elektronicznej i jego graficzna reprezentacja.

Tak wygląda interfejs BUSC na przykładzie aktu małżeństwa
k_skrzyp - 03-03-2023 - 07:41
Temat postu:
Po namyśle podzielam zdanie Łukasza - we wspomnianym Zaświadczeniu, nieważne dla którego ze współmałżonków wystawionym, należy udostępnić wszystkie przypiski zamieszczone przy akcie małżeństwa (bez selekcji, kogo dotyczą).
taraxacum - 03-03-2023 - 09:06
Temat postu:
Ja brałem. Zresztą sami zaproponowali w USC Warszawa Wydział Archiwalnych Ksiąg USC.

moderacja (elgra)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml
k_skrzyp - 03-03-2023 - 09:46
Temat postu:
Rozumiem, że brałeś dokładnie to zaświadczenie.
Dotyczyło osoby, która zawarła małżeństwo?
Jeśli tak, to czy ewentualne przypiski spod aktu małż. dostałeś wszystkie (tzn. dotyczące obojga małżonków - w zaświadczeniu wystawionym dla jednego z nich)?

Może ktoś zechciałby pokazać otrzymane zaświadczenie lub jego fragm? Oczywiście wyczyszczone z danych bliskich - sam układ zawartości, konstrukcję...
Heropolitanska_Izabela - 03-03-2023 - 10:23
Temat postu:
Zatem skoro Pan uważa, że USC jest zobowiązany wydać Panu zaświadczenie z przypiskami odnoszącymi się do obojga małżonków, powinien Pan wysłać jeszcze raz pismo do USC, w którym napisze Pan, że ponownie Pan wnosi o wydanie zaświadczenia z wszystkimi przypiskami bowiem uważa Pan, że stanowisko USC jest nietrafne ponieważ ………… I tu przytoczy Pan argumenty dlaczego. Proponuję również dopisać, że w przypadku gdy będą podtrzymywali swoje stanowisko Pan żąda wydania stosownej decyzji administracyjnej. Jeżeli wydadzą decyzję będzie można ją zaskarżyć z pożytkiem dla wszystkich.
k_skrzyp - 03-03-2023 - 11:15
Temat postu:
Dziękuję i może skorzystam - na stosownym etapie, bo bieżącego nie nazwałbym jeszcze nawet wnioskowaniem, a pogawędkami_z_urzędnikiem_o_skuteczności_ewentualnego_wnioskowania. Confused

Zapytałem równolegle inne USC, czy wskazując we wniosku prababkę, otrzymam w zaświadczeniu wszystkie dostępne przypiski do aktu małżeństwa, dotyczące jej i współmałżonka. Jeśli przytakną, zaufam i u nich złożę wniosek.
k_skrzyp - 15-03-2023 - 14:51
Temat postu:
Ostatnia strategia okazała się skuteczna.
Wprawdzie to drugie USC też odpisało mi najpierw, że w tym Zaświadczeniu zobaczę tylko przypiski związane ściśle z wnioskowaną osobą. Po tej odpowiedzi zadzwoniłem jednak i opowiedziałem, po co mi to i jak rozumiem przepis. Kierownik poprosiła o czas i nazajutrz oddzwoniła, że mogę wnioskować i spodziewać się kompletu przypisków, bo w ustawie przeszkód brak.
Kilka dni później cieszyłem się zaświadczeniem z przypiskami dotyczącymi obojga małżonków Smile
Konstrukcja zaświadczenia wskazuje nawet w jednym z punktów, że ma ono zawierać przypiski bardziej aktu, niż dot. osoby: Informacja o danych dot. wskazanej osoby lub o przypiskach przy akcie, zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze s.c.
Lakiluk - 15-03-2023 - 16:00
Temat postu:
Elegancko.
AdamKolacz - 16-03-2023 - 11:37
Temat postu:
Kamilu, skoro udało Ci się uzyskać przypiski - jakie konkretnie dane można w nich znaleźć?

Pozdrawiam,
Adam
k_skrzyp - 16-03-2023 - 12:13
Temat postu:
O przypiskach mówi art. 25. Prawa o a.s.c.:
1. Informacje o innych aktach stanu cywilnego dotyczących tej samej osoby oraz informacje wpływające na stan cywilny tej osoby zamieszcza się przy akcie stanu cywilnego w formie przypisków.
2. Sporządzając akt stanu cywilnego lub dołączając do niego wzmiankę dodatkową, niezwłocznie zamieszcza się przypiski przy innych aktach stanu cywilnego dotyczących tej samej osoby.

(Pomysł przypisków jest oczywiście starszy od obowiązującej ustawy, w księgach zamieszczane są od ponad 100 lat.)

Spod aktu małżeństwa dostałem przypiski zawierające:
- numery aktów ur. żony oraz męża (akt odtworzony) ze wskazaniem urzędów, które przechowywały księgi;
- nry aktów zgonu męża i żony, również ze wskazaniem urzędów;
- przypiski o zgonach zawierały dodatkowo daty i miejsca zgonów obojga małżonków.
Sroczyński_Włodzimierz - 16-03-2023 - 12:23
Temat postu:
"w księgach zamieszczane są od ponad 100 lat"
powinny być, bywają
niestety od "są" rzeczywistość odległa:(
k_skrzyp - 16-03-2023 - 12:37
Temat postu:
Racja - bywały, bywają...
Zdarzają się tylko w księgach, trafiają... Im dawniej, tym ich mniej
Lakiluk - 16-03-2023 - 13:58
Temat postu:
Ja tylko dopowiem, że w sekcji dotyczącym danych, wymienia się co nie jest zamieszczone w akcie np. "MĘŻCZYZNA-IMIĘ DRUGIE" (bo małżonek nie ma drugiego imienia) itp., a dane zamieszczone przy akcie to np. PESEL, obywatelstwo.

https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.201 ... l#23165086
k_skrzyp - 01-06-2023 - 12:48
Temat postu:
Przypomniałem sobie o tym wątku na widok starego przypisku o małżeństwie, naniesionego cyrylicą przy aktcie ur.
Po ros. przypisek zwał się оговорка.
Dla szybszego (i też trudniejszego do fałszowania) dodawania przypisków urząd już w 1911 miał gotowe pieczęcie, których odbicia uzupełniono m.in. datą.
Sroczyński_Włodzimierz - 01-06-2023 - 12:55
Temat postu:
Ja częściej spotykałem się z nazwą отметка.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits