Genealodzy.PL Genealogia

Genealogia kresowa - USC na Ukrainie

Alice - 06-09-2018 - 18:55
Temat postu: USC na Ukrainie
Witam,

W USC Jaworiw na Ukrainie mają akt urodzenia mojej babci i także akt ślubu rodziców babci. Chciałam zamówić akty, ale mówią, że trzeba być osobiście i mieć dokumenty udowodniające, że jestem członkiem rodziny osoby, o dokumenty której wnioskuję. Także to jest możliwe z pełnomocnictwem w bądź jakim ośrodku rejestracji aktów cywilnych na Ukrainie. Ale nie mam możliwości być osobiście, ponieważ mieszkam stąd 1200 km na Ukrainie. Czy można wysłać dokumenty emailem? Potrzebuję Waszej pomocy. Dziękuję

Pozdrawiam,
Alicja
marcin_kowal - 06-09-2018 - 19:12
Temat postu: USC na Ukrainie
Witaj, spróbuj za posrednictwem ambasady Ukrainy w Poslce. Przygotuj te dokumenty które wymaga USC w Jaworowie i zwróć sie do ambasady o pomoc.
Nie jest to gwarantowany sposób ale jednak sposób.
Marian.P - 06-09-2018 - 19:52
Temat postu: USC na Ukrainie
Pani Alicjo ,
ponad milion ukraińców pracuje i uczy sie w Polsce wystarczy mieć oczy szeroko otwarte ,wystarczy udać się do Urzędu Miasta i znaleźć oddział do spraw Cudzoziemców lub do akademika i Ukrainiec namierzony.
Pozdrawiam
Marian
Sroczyński_Włodzimierz - 06-09-2018 - 20:08
Temat postu: USC na Ukrainie
1200 km od najbliższego ukraińskiego ZAGS, to oznacza raczej mało Ukraińców w urzędzie miasta na miejscu i dość daleko do ambasady ukraińskiej w Polsce:) ale może w miarę blisko do placówki konsularnej (polskiej!) w kraju zamieszkania

e-mailem to raczej kopie/skany dokumentów, nie dokumenty. Niestety, można wystąpić o elektroniczną formę odpisu ASC (swoją, rodziców rodzica, babci) , ale nawet w Polsce mało gdzie zadziała jako dokument (choć dokumentem jest).
bkalafat - 07-09-2018 - 08:37
Temat postu: USC na Ukrainie
Ambasady nie zajmują się sprawami osób prywatnych co najwyżej konsulaty, ale i na to bym nie liczył że pomogą.Myślę ( nie sprawdzone) że jest możliwe załatwienie to drogą korespondencyjną ( zwykłe listy, może maile też) ale prawie na pewno trzeba użyć w korespondencji j.ukraińskiego, bo po polsku odłożą na półkę i nic z tego nie będzie. Tak czy inaczej trwać będzie to raczej dość długo. Tylko wizyta w ZAGS'e pozwala załatwić sprawę od razu. Jeżeli dokument ma dotyczyć sprawy starszej niż 75 lat to księgi mogą być już w archiwum a nie ZAGS'e. Tutaj podobnie korespondencja w j.ukraińskim. Trzeba byłoby mieć wyjątkowe szczęście żeby komuś z urzędników chciało się załatwiać korespondencję w j.polskim. W urzędach daleko na wschodzie ( nie będących przed wojną w II Rzeczypospolitej) można użyć j.rosyjskiego. Na "zachodzie" odradzałbym używania tego języka.
Sroczyński_Włodzimierz - 07-09-2018 - 11:15
Temat postu: USC na Ukrainie
żartujesz? Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne

Art. 27. Na wniosek obywatela polskiego konsul:
1) występuje do sądów i innych organów państwa przyjmującego w sprawie
uzyskania odpisów orzeczeń sądowych, dokumentów stanu cywilnego,
świadectw pracy i innych dokumentów;
2) wskazuje organ w kraju właściwy w danej sprawie;
3) udziela informacji o podmiotach świadczących pomoc prawną w państwie
przyjmującym, w szczególności pomoc prawną świadczoną bezpłatnie lub
przez osoby posługujące się językiem polskim.

polski obywatel (nie jest ważne gdzie mieszka) zwraca się (jeśli chce) na podst. ustawy do placówki polskiej na Ukrainie (także za pośrednictwem miejscowej np w Szwecji) i ..no walczy jak w przypadku każdego innego urzędu:) ale "nie zajmują się" jak zajmują się dokładnie właśnie tym
rempage - 12-09-2018 - 21:47
Temat postu:
Osobiście pisałem pisma do ZAGS na Ukrainie (po ukraińsku)- bezskutecznie. Zero odpowiedzi. Znajomy Ukrainiec tam dzwonił ale powiedziano mu tylko że sprawa w toku i nie mogą więcej udzielić informacji. To było rok temu...

Za konsulatem w Lwowie:

Cytat:
W odpowiedzi na Pana email Konsulat Generalny RP we Lwowie uprzejmie informuje, że Konsulat nie prowadzi badań genealogicznych. Jednakże, na wniosek osoby zainteresowanej Konsulat pośredniczy w uzyskaniu dokumentów archiwalnych i urzędowych, odpisów, wypisów lub zaświadczeń z zasobów archiwalnych oraz urzędów stanu cywilnego, pod warunkiem że wnioskodawca posiada polskie obywatelstwo. Wniosek o wydobycie dokumentów powinien być własnoręcznie podpisany, zawierać szczegółowe dane o poszukiwanym dokumencie i osobie wnioskodawcy, wyjaśniać przyczyny prowadzonych poszukiwań. Do wniosku należy dołączyć kopię aktualnego dokumentu tożsamości, potwierdzającą polskie obywatelstwo. W przypadku jeżeli wnioskodawca jest obywatel innego kraju, wniosek o wydobycie dokumentów należy kierować do organów ukraińskich za pośrednictwem placówki dyplomatycznej tego kraju, którego obywatelem on jest. Przysyłamy poniżej pełną informację o trybie wydobycia jakichkolwiek dokumentów z ukraińskich urzędów za pośrednictwem Konsulatu.



W celu uzyskania dokumentów z USC na Ukrainie wnioskodawca (interesant) powinien przysłać drogą pocztową wniosek własnoręcznie podpisany i napisany w pierwszej osobie (wniosek powinien zawierać wyłącznie dane jednego wydobywanego aktu stanu cywilnego), ponieważ zgodnie z przepisami ukraińskimi konsulat jest zobowiązany załączyć oryginał wniosku interesanta do pisma wysłanego do Państwowej Służby Rejestracyjnej przy Ministerstwie Sprawiedliwości Ukrainy. Zgodnie przepisami o dokumenty stanu cywilnego mogą ubiegać wyłącznie osoby, których dokumenty dotyczą, a także ich dzieci, żona, rodzice lub dalsza rodzina, która udowodni bezpośredni stopień pokrewieństwa z powyższą osobą.



W celu uzyskania aktu urodzenia (odpisu)– należy podać imię, nazwisko, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, datę i miejsce urodzenia (nazwa miejscowości: wieś/miasto, powiat (rejon) i województwo (obwód)), dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z daną osobą oraz informację do jakich celów jest potrzebny powyższy dokument.



W celu uzyskania odpisu aktu małżeństwa – niezbędne są dane osobowe obojga małżonków (imię, nazwisko, imiona rodziców), data i miejsce zawarcia związku małżeńskiego, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z daną osobą oraz informację do jakich celów jest potrzebny powyższy dokument.



W celu uzyskania aktu zgonu (odpisu) – należy podać imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, datę i miejsce śmierci, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z daną osobą oraz informację do jakich celów jest potrzebny powyższy dokument.



Informujemy również, że zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2015 r., poz. 2237), za wydobycie za granicą i przesłanie go do kraju (na wniosek osoby nadesłany z kraju pod adresem urzędu konsularnego) naliczana jest opłata konsularna w wysokości 30 EURO za każdy dokument. Opłatę należy wnieść w walucie PLN według kursu sprzedaży ogłoszonego przez NBP w dniu wszczęcia postępowania, na następujący numer konta:



Ministerstwo Spraw Zagranicznych

NBP o/o Warszawa

93 1010 1010 0007 9422 3000 0000



Kopię dowodu wpłaty wraz z kompletem dokumentów należy przesłać na adres naszego Urzędu. Opłata nie podlega zwrotowi w przypadku uzyskania negatywnej odpowiedzi.



Ponadto informujemy, że po wojnie księgi metrykalne zostały przejęte przez ukraińskie urzędy stanu cywilnego i archiwa, a niektóre księgi metrykalne zostały przekazane do Polski i mogą znajdować się w Archiwum Akt Dawnych lub w III Wydziale Rejestracji Stanu cywilnego i Ksiąg Zabużańskich USC m.st. Warszawy. Co do ukraińskich urzędów to księgi metrykalne, od daty powstania których minęło 75-100 lat mogą znajdować się w Państwowym Centralnym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie. Archiwum nie wydaje aktów stanu cywilnego, a wyłącznie zaświadczenie archiwalne z odpowiednią adnotacją o urodzeniu. Księgi metrykalne z lat późniejszych znajdują się w Archiwach ukraińskich USC. Informujemy również, że o wydobycie dokumentów z Centralnego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie ( 79008 Lwów, pl. Soborna 3, www.tsiadl.archives.gov.ua , email: office@cdial.org.ua , archives2000@gmail.com ) wnioskodawca może ubiegać się bezpośrednio, natomiast z ukraińskich USC wnioskodawca powinien składać wniosek wyłącznie za pośrednictwem placówki dyplomatycznej.



O trybie wydobycia dokumentów, za pośrednictwem naszego Urzędu, można zapoznać się również na naszej stronie internetowej: http://lwow.msz.gov.pl/pl/informacje_ko ... dokumentow .

Czas oczekiwania na realizacje wniosku o wydobycie dokumentów wynosi około 6 miesięcy.

benyzet - 26-07-2019 - 23:44
Temat postu:
Witam. Czy ktoś z koleżanek lub kolegów pozyskiwał jakiś akt przez Konsulat lub Ambasadę? Chodzi mi o faktyczne doświadczenie w tej kwestii. Dostałem informację w drodze korespondencji z Ukraińskiego ДРАЦС, że znaleźli akt śmierci prababki (rok 1947) ,ale muszę się o niego ubiegać oficjalnie przez w/w instytucje.
elgra - 28-08-2019 - 19:27
Temat postu:
Jestem pewna, ze od roku nic się nie zmieniło (patrz post wyżej).

PS
Czym się różni ambasada od konsulatu?
Ambasada zajmuje się przede wszystkim kształtowaniem dobrych stosunków między dwoma państwami.
Konsulat to placówka niższej rangi niż ambasada. Do zadań konsulatu należy miedzy innymi prowadzenie urzędu stanu cywilnego.
benyzet - 28-08-2019 - 19:34
Temat postu:
Witaj Elu. Od czasu napisania mojego postu, sprawa już jest w toku. Załatwiana przez Konsulat we Lwowie.
benyzet - 16-12-2019 - 23:56
Temat postu:
Witajcie. Po czterech miesiącach otrzymałem odpowiedź z Konsulatu ze Lwowa z załączonym aktem zgonu( oczywiście po ukraińsku) mojej praprababki zatytułowany:
"Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть"
Całkowity koszt to 132 złote plus koszty znaczków.
Może,to i dużo,ale warto. To jedyny ślad po niej Smile
benyzet - 22-12-2019 - 17:05
Temat postu:
Witajcie. Wydaje mi się,że nie było tego nigdzie, więc wklejam poniżej link do strony Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy z adresami pocztowymi,telefonami, adresami e-mail DRACS z całej Ukrainy. Dla mnie osobiście bardzo przydatne.
https://minjust.gov.ua/dep/ddr/viddili- ... nogo-stanu
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits