Genealodzy.PL Genealogia

Inicjatywy genealogiczne - *digital.: 'Hipoteka francuska' woj/dep. mazow. 1810-20

Sroczyński_Włodzimierz - 17-07-2018 - 10:51
Temat postu: *digital.: 'Hipoteka francuska' woj/dep. mazow. 1810-20
czyli
Konserwator Hipotek Województwa Mazowieckiego
https://szukajwarchiwach.pl/72/664/0/#tabZespol
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... Inwentarz/
Szukam chętnych na współuczestnictwo w digitalizacji. Dokumenty przechowywane w Milanówku, więc nastawiam się na dotychczasowe zasady przy digitalizacji sprzętem PTG i publikacja w serwisach PTG:
- udział w części kosztów przejazdu (albo chętniej: zapewnienie transportu)
- udział w kosztach odtworzenia sprzętu
- obróbka, sprawdzenie poprawności kopii
- ew. opracowanie (indeksy? także osobowe?)

O ile wiem zespołu nie ma w planach digitalizacyjnych APW, to jedyna możliwość w przewidywalnym horyzoncie czasowym na publikację źródeł.
Nie zapewniam, że całość szybko damy radę, materiał obfity (ok 15000 kart) być może w nienajlepszym stanie, wiekowy, to nie ASC XX w.:) Dobrze będzie jak ingrosacje damy radę.

można oczekiwać materiału analogicznego do
https://szukajwarchiwach.pl/35/39/0/3/3#tabSkany


Proszę o wpisy ew. także równolegle maile (patrz stopka) z deklaracjami wsparcia/uczestnictwa. Na razie bez przelewów - rozpoznaję temat, decyzja jeszcze nie podjęta.

pozdrawiam
Sroczyński_Włodzimierz - 17-07-2018 - 19:50
Temat postu: *digital.:
wstępny termin: 26 lipca
Ted_B - 18-07-2018 - 15:48
Temat postu:
Witam !
Małe uzupełnienie do słów Włodzimierza.
Materiał z tego źródła powinien być analogiczny do poniższego (kolejno przykład wpisów dot. danej miejscowości, przykład ingrossacji oraz przykład intabulacji i extabulacji);
http://www.cieslin.pl/wp-content/upload ... CN3989.jpg
http://www.cieslin.pl/wp-content/upload ... CN6146.jpg
http://www.cieslin.pl/wp-content/upload ... CN6167.jpg

Są to zdjęcia z zespołu Konserwator Hipoteki Województwa Krakowskiego w Kielcach - księgi powinny być przynajmniej podobne (jeśli nie identyczne). W tym przypadku stan dokumentów jest bardzo dobry. Ilość kart określona na 15000, też może być z niedomiarem. W niektórych przypadkach dany fascykuł ma nawet 1723 karty, zaś j.a. w przypadku Województwa Krakowskiego jest 60. Okres trochę szerszy - obejmujący okres 1810-1825.

Pozdrawiam !
Tadek
elgra - 18-07-2018 - 17:49
Temat postu:
Pytanie do autora tematu.
Co to jest Hipoteka franuska?
Moze chodzi o franCuska?
Ted_B - 18-07-2018 - 19:09
Temat postu:
Witam !
To pojęcie umowne - związane z Kodeksem Napoleona.
https://szukajwarchiwach.pl/72/664/0/?q ... #tabZespol

Tadek
Sroczyński_Włodzimierz - 18-07-2018 - 19:59
Temat postu:
Tak, była literówka w temacie, zjedzone "c".
Zainteresowanych uczestnictwem - zapraszam do deklaracji i wpisów.

Tadku: może uzupełniłbyś ciągiem dalszym? Czego się dzięki takim dokumentom dowiedziałeś i jak to wpłynęło na całość badań?
Ted_B - 18-07-2018 - 21:42
Temat postu:
A więc przedstawię dokładnie jak wygląda ta pozycja - Konserwator Woj. Krakowskiego - AP Kielce, zespół 496.
1. Poz. o sygn. 1 - zawiera alfabetyczny wykaz wszystkich miejscowości województwa (z uwzględnieniem właścicieli dóbr, parafii i powiatów).
2. Poz. kolejne o sygnaturach od 2 do 24 to repertoria hipoteczne dóbr departamentu krakowskiego wraz z m. Krakowem i realnościami m. Podgórza. Czyli mamy tutaj każdą j.a. poświęconą jednej kolejnej literze(A do Z) oraz dodatkowo księgi poświęcone Krakowowi i Podgórzu. Powyżej w linku pierwszym pokazałem stronę z księgi z literą "N" - dotyczącą Niesułowic (miejscowość koło Olkusza). Czyli mamy tu podane wszystkie informacje, jakie dotyczą tej miejscowości (nr tomu, nr strony i nr dokumentu).
4. Poz. kolejne (sygn. 25-30) to wykazy hipoteczne dóbr departamentu krakowskiego z roku 1827. Jedyna rzecz z tego roku (pozostałe to lata 1810-25). Osobiście do tych pozycji jeszcze nie zaglądałem, ale zgodnie z inwentarzem zawierają one skorowidz alfabetyczny dóbr i właścicieli oraz wyciągi hipoteczne określające stan czynny i bierny ciążący na dobrach.
5. Kolejne pozycje (sygn. 31-38 ) to księgi ingrossacji. Czyli to nic innego, jak wpisy dotyczące zmiany właścicieli dóbr, dzierżawy, itp. Mamy tu podane kompletne wypisy (odpisy) z aktów notarialnych kupna-sprzedaży, aktów dzierżaw. W przypadku transakcji zawartych przed rokiem 1810 mamy wypisy z wcześniejszych ksiąg ziemskich. W moim przypadku były to odpisy aktów kupna-sprzedaży zawartych przed tzw. księgami ziemskimi galicyjskimi (okres 1796-1810). Zapewne, jeśli dane dobra zostały nabyte przed rozbiorami, to powinny być "klasyczne" księgi ziemskie (TCN - w przypadku krakowskich).
6. Dalej (sygn. 39-57) to księgi intabulacji i extrabulacji dóbr. Czyli przekładając na polski to nic innego, jak wpisy dotyczące obciążeń zapisanych na danych dobrach, wszelkich pożyczek, cesji, itp. oraz wpisy dotyczące uregulowań tych należności. Wpisy te są oparte na aktach urzędowych, najczęściej na aktach dobrej woli (notarialnych).
7. Ostatnie 3 pozycje (sygn. 58-60) to księgi zajęć i licytacji. Tutaj nie zamierzam zaglądać, bo w tym okresie te rzeczy mnie nie interesują. Wedle inwentarza mamy tu protokóły zajęć majątków, opisy folwarków, podatków włościan, inwentarz żywy, pola, łąki, itp.
Co się dowiedziałem z tych dokumentów ? Przede wszystkim kwestia obciążeń dóbr. Mamy tu podane wszystko. Nie są to akta spisywane przez notariuszy okolicznych ("powiatowych"), ale przez pisarzy aktowych departamentu, pisarzy aktowych przy Sądach Apelacyjnych. Nieraz są one spisywane w miejscowościach bardzo odległych. Dzięki dokładnych datom, praktycznie dotarłem do wszystkich oryginalnych aktów spisywanych przez pisarzy aktowych publicznych Dep. Krakowskiego.
Księgi formatu większego niż A4 spisywane są na grubym papierze, dobrym atramentem i ładną kaligrafią.
Myślę, że w przypadku Województwa Mazowieckiego pozycje te będą wyglądać podobnie.
Pozdrawiam !
Tadek
Sroczyński_Włodzimierz - 18-07-2018 - 22:26
Temat postu:
OK, to co jest (i czego możemy oczekiwać po mazowieckim) to możemy zobaczyć w lubelskim
Pytanie - co Ci to dało? Jak wzbogaciło Twoją wiedzę o konkretnych osobach? Czego się dowiedziałeś? Nowego? Na to samo pod innym kątem i inny obraz się pokazał?
Ted_B - 18-07-2018 - 23:15
Temat postu:
Mnie interesuje ogólnie historia miejscowości oraz dzieje ich właścicieli.
Najwięcej dały mi zapisy z ksiąg intabulacji. Ówcześni właściciel (Jan Nepomucen Wolicki i później jego Konstanty Leon Wolicki) praktycznie nie spisywali żadnych aktów przed notariuszami olkuskimi, czy też pilickimi (może mam z 5 takich aktów). Wszystko spisywali w Kielcach oraz w Warszawie.
Mimo, że byli tu ludzie majętni (Konstanty - milioner), to i tak pożyczali różne sumy. Pojawiła się cała masa osób o których nie miałem pojęcia. Mimo krótkiego okresu czasu cesje, sądowne przejścia obciążeń z jednego hrabiego na drugiego, itp. Najbardziej zainteresowały mnie postacie pułkowników Księstwa Warszawskiego. Zaś sam Jan Wolicki w 1813 roku zapisał na swoich dobrach kwotę 6.000 złp (raczej nie czerwonych) na rzecz Skarbu Księstwa Warszawskiego. Nie chcę zanudzać, ale bardzo ciekawa pozycja. Jeszcze przynajmniej na 2 wizyty mam przeglądanie i robienie zdjeć. Wygląda na to, że archiwa nie będą miały wakacji - więc sierpień i wrzesień.
Pozdrawiam !
Tadek
Szczepaniak_Tomasz - 19-07-2018 - 14:29
Temat postu:
Czyli ze słow Tadka, wnioskuję że można poznać kawałek historii miejscowości z Mazowsza z okresu napoleońskiego?

Hmm. - Jako, że moi prodzkowie byli w tym okresie niepiśmiennymi włościanami to niewiele do badań genealogicznych to wniesie.

Ale ponieważ mieszkali we wsi, należacej najpierw do Francuza potem do Niemaca a potem do Rosjanina to poznanie historii wsi poprzez hipoteki może być ciekawe.

Mam też zagadkowego jubilera/zegarmistrza z Grójca, który nosił podobnie brzmiące do mojego nazwisko, a o którego młodości i żródle majątku nie wiele wiem (jak przytargał z wyprawy na Moskwę to raczej wpisu w ksiegach nie będzie, ale któż to wie).

Dorzucę się więc do tego szczytnego celu - dajcie tylko prosze znać, na ile wyceniacie tą dygitalizację.

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
Sroczyński_Włodzimierz - 21-07-2018 - 12:37
Temat postu:
Nie wiem ile wyniesie ta część kosztów, którą będzie można składkowo pokryć. Po pierwszej wizycie powinienem zorientować się ile wyjazdów będzie koniecznych (lub odwrotnie - jaką część materiału uda się przy np dwóch zrobić). Nie wiem jakie są proporcje Warszawa-departament/województwo. Źródeł majątku bym się nie spodziewał zidentyfikować, wycenę - już być może tak (poprzez np ceny transakcyjne i obciążenia)
Niejednokrotnie natomiast (czym głębiej tym bardziej) okazuje się, że to co uważano za (przykładową, z Twojego postu) "własność Francuza, a potem Niemca" taką nie była, "dziedzice z opowieści dziadka" to dzierżawcy:)
Sroczyński_Włodzimierz - 26-07-2018 - 17:55
Temat postu:
całość: szacunkowo trzy, może cztery wizyty, nie więcej 6-7,5 tys, zdjęć
czyli do pokrycia nie więcej niż ok 560 zł części kosztów
ale pewnie wyjdzie znacząco mniej (bez oświetlenia, więc niższa amortyzacja a i 4 wizyty to z górką sporą) tego co można współfinansować
można przelewać z dopiskiem "Milanówek VII-VIII"
dane pod adresem:
https://geneszukacz.genealodzy.pl/donate-pol
asmolenska - 26-07-2018 - 20:38
Temat postu:
Deklaruję wsparcie projektu.
Pozdrawiam Anna Smoleńska
Sroczyński_Włodzimierz - 26-07-2018 - 21:06
Temat postu:
Dziękujemy.

Pierwsze sześć jednostek (opisanych w inwentarzu) dostępnych jest w:
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... wieckiego/
Sroczyński_Włodzimierz - 02-08-2018 - 07:42
Temat postu:
Pierwszy etap zakończony. Sfotografowałem jednostki o sygnaturach 1-17 i 26, sygn. 18 opuszczam - jest w kiepskim stanie, więc trochę strach.

6000 zdjęć.
Przelewy darowizn na rachunek bankowy PTG zgodnie z opisem
https://geneszukacz.genealodzy.pl/donate.php
z dopiskiem w tytule wpłaty "Milanówek VII-VIII"


- będę występował o zwrot części kosztów transportu w kwocie ok 140 zł
- amortyzacja sprzętu (w znacznej części wykorzystano sprzęt PTG, zużywa się - koszty czyszczenia, wymian etc) ok 180 zł
razem do pokrycia 320 zł*

Po rozliczeniu jak najbardziej możliwa kontynuacja w sierpniu (jednostki o sygnaturach 19-25 i być może osiemnaście)

Pliki są w poczekalni
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... wieckiego/

i tradycyjnie: proszę o wpisy w tym wątku z kwotą po dokonaniu przelewu, ew. dla wstydliwych mailem (patrz stopka)

*aktualizacja:
przelew 100 zł anonimowo
pozostało 220 zł kosztów do pokrycia

Grażyna_Przybysz - 06-08-2018 - 09:16
Temat postu:
Dziękuję za fotografowanie syg.26. Wsparcie 50 zł wysłane.
Pozdrawiam.
Grażyna
Sroczyński_Włodzimierz - 06-08-2018 - 10:13
Temat postu:
Dziękujemy:)

Dotychczasowe informacje o wpłatach
100 zł anonimowo
50 zł Grażyna Przybysz
razem 150 zł

część kosztów, możliwych do pokrycia wykonanych prac 320 zł

pozostało 170 zł, by domknąć budżet pierwszego etapu http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... wieckiego/

darowizny na rachunek zgodnie z informacją z
https://geneszukacz.genealodzy.pl/donate.php
w polu tytuł wpłaty "darowizna Milanówek VII-VIII" plus informacja w tym wątku lub na maila (patrz stopka)

Kontynuacja prac, czyli sfotografowanie i publikacja pozostałych jednostek, które się będą do tego nadawały- jest możliwa po finansowym domknięciu darowiznami na rzecz PTG, pierwszego etapu lub całości.
Sroczyński_Włodzimierz - 09-08-2018 - 05:37
Temat postu:
aktualizacja
100 zł anonimowo
50 zł Grażyna Przybysz
70 zł anonimowo
220 zł anonimowo

razem 440 zł , czyli

pierwszy etap domknięty
pozostaje 120 zł awansem na sierpniowe zdjęcia pozostałych jednostek.
Dziękuję, o terminie postaram się napisać. Myślę, że w przyszłym tygodniu.
Sroczyński_Włodzimierz - 10-08-2018 - 13:04
Temat postu:
Około 15-16 sierpnia powinna być dostępna reszta jednostek z tego zespołu, w zależności od stanu całość albo to co się nadaje do nieprofesjonalnej digitalizacji. Po sfotografowaniu krótki raport typu finansowego i spróbuję jakąś propozycję indeksacji przedstawić. Wydaje mi się, że czas wrócić do kwestii indeksów geograficznych i ten materiał może być dobrym pretekstem do prób wprowadzenia współrzędnych obok nazw.
Zainteresowanych tematem proszę o kontakt (patrz stopka), może uda nam się stworzyć nieprzesadnie skomplikowaną propozycję nowej formuły wprowadzania i prezentacji nieosobowych indeksów.
Sroczyński_Włodzimierz - 13-08-2018 - 15:17
Temat postu:
całości nie będzie, jedna jednostka w konserwacji
ale pozostałe - jutro powinny już być dostępne. Dopiszę rozliczenie i aktualizację 14. wieczorem, jak się nic nieoczekiwanego nie zdarzy i temat dig. będzie zakończony w tym zakresie pewnie na dłużej. Konserwacja trwa często dość długo.
Otwarty temat: indeksacja, ale to w innym wątku.
Sroczyński_Włodzimierz - 14-08-2018 - 16:53
Temat postu:
25 z 26 jednostek sfotografowane, dostępne w
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... wieckiego/
pliki pełne przesłane do archiwizacji, postaram się w sierpniu oddać do APW

ok 7900 zdjęć

Nie wyrobiłem się w 3 turach, koniecznie była dzisiejsza czwarta wizyta, ale "niepełna" - można było coś jeszcze korzystając z okazji, więc dodatki przy okazji - małe uzupełnienia w

http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... a01Cyrkul/
Zapowiedzi 1810 sygnatura 8

http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... _Warszawa/
kolejne 3 jednostki (czwarta wymaga obróbki)

fragmenty nowego zespołu
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... inyBrodno/
w tym fragment ksiąg ludności oraz "poborowi"

7900+1400 zdjęć - razem (zespół 664 i dodatki) ok 9300 zdjęć, 4 wyjazdy co przekłada się na c.a.:
9300*0,03 zł -> ok 280 zł "sprzętowo" na odtworzenie i remonty
4*ok 70 zł-> ok 280 "przejazdowo" na pokrycie części kosztów przejazdu
razem można współuczestniczyć w części kosztów na 560 zł

wpłaty dotychczasowe 440 zł, byłoby miło gdyby jeszcze darowizny celowe na 120 zł dotarły
przelew zgodnie z danymi na
https://geneszukacz.genealodzy.pl/donate.php
w tytule "darowizna Milanówek VII-VIII"

Po domknięciu finansowym ww i rozliczeniu będę proponował fragmenty spisów/ksiąg ludności z APW O Grodzisk Mazowiecki (powiat grójecki, XIX i pocz. XX wieku) ew. jakiś fragment notariatu lub zbliżonego materiału. W nowym wątku.

A w tym proszę o informację o nowych wpłatach. Można mailem (patrz stopka) lub równolegle i tu i na maila.

Zapraszam:)
Sroczyński_Włodzimierz - 19-08-2018 - 11:06
Temat postu:
przybyło 20 zł anonimowo
razem darowizny 460 zł
część kosztów do pokrycia 560

pozostało 100 zł do zbilansowania wykonanych prac

przelewy z tytułem "darowizna Milanówek VII-VIII na rachunek PTG zgodny z informacjami na
https://geneszukacz.genealodzy.pl/donate-pol
kulik_agnieszka - 19-08-2018 - 11:33
Temat postu:
Jutro dorzucę 50 zł, przepraszam, że z opóźnieniem. ieN zauważyłam, ze się za ten zespół zabieracie.
Agnieszka
Sroczyński_Włodzimierz - 19-08-2018 - 11:37
Temat postu:
za co przeprszasz?Smile
Dziękujemy

razem darowizny lub deklaracje na ten cel 510 zł
ta część kosztów, którą można/nalezy pokryć: 560

pozostało do zbilansowania przelewami z tytułem wpłaty "darowizna Milanówek VII-VIII
https://geneszukacz.genealodzy.pl/donate-pol
50 zł
Sroczyński_Włodzimierz - 21-08-2018 - 22:48
Temat postu:
i z dzisiejszych informacji : darowizny celowe razem na ten cel: 560 zł, czyli budżet domknięty
zapraszam teraz do ksiąg ludności powiatu grójeckiego:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-73041.phtml
Mar_Herr - 22-08-2018 - 13:18
Temat postu:
Czy można podpytać o coś w temacie Hipoteki? Czy indeksem do tego zasobu jest wykaz miejscowości o sygnaturze 22? W wykazie przy nazwach miejscowości są liczby rzymskie i numery arabskie. Czy na ich podstawie da się zidentyfikować, w której jednostce znajdują się informacje o miejscowości?
Sroczyński_Włodzimierz - 22-08-2018 - 13:22
Temat postu:
wszystko (oprócz jednej jednostki), łącznie z pomocami jest dostępne w postaci kopii
teraz w naszych rękach, by to opracować, zinterpretować, wyciągnąć co się da
dzięki publikacji - każdy może, bez konieczności wizyt i męczenia archiwaliów
Szczepaniak_Tomasz - 22-08-2018 - 14:34
Temat postu:
Marcin,

Miałem ten sam problem ale chyba doszedłem o co chodzi.

Cyfra rzymska oznacza volumen (niestety nie jest to tożsame z nr księgi) a arabska nr w volumenie:

Przykładowo tutaj

http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... az/203.jpg

dla "mojej" wsi Trebaczew pow Rawski pierwszy z wpisów jest III 917 - co oznacz volumen III nr 917 i znalazłem go tu (nomem omen ciężko mi cokolwiek z tego odczytać poza jednym nazwiskiem, które mi się zgadza: Montfreulle).

http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 19/175.jpg

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
Ted_B - 22-08-2018 - 17:49
Temat postu:
Witam !
Jest tak jak pisze Tomasz.
Cyfra rzymska, to nr volumenu (tomu). W zwykłym (współczesnym) inwentarzu do tego zespołu powinno być podane jaki vol. (tom) zawarty jest w danej księdze (j.a.)
Cyfra arabska to nr danego wpisu (dokumentu) w danym volumenie.
Na podobnej zasadzie oparte są księgi indeksów do akt grodzkich oraz ziemskich. Zazwyczaj dodatkowo jest jeszcze nr strony.
Teraz do Marcina.
Ten wykaz miejscowości o sygn. s022 jest takim właśnie indeksem, który bardzo ułatwia poszukiwania. Tylko to jest - Wykaz intabulacji i extabulacji (czyli obciążeń zapisanych, bądź wykreślonych z danych dóbr) (patrz zdjęcie 002). Powinien być jeszcze podobny wykaz dotyczący ingrossacji, czyli dotyczący zmian właścicielskich.
Co do pisma - to nie narzekaj Tomku.
Pozdrawiam !
Tadek
Mar_Herr - 22-08-2018 - 18:13
Temat postu:
Dziękuję, domyślałem się, że taka jest logika tego zbioru, jednak zamiast przeglądać odpowiedni tom intabulacji i extabulacji przeglądałem ingrossacje, stąd trudności.
AleGor - 25-08-2018 - 16:07
Temat postu:
Małe pytanie o numer na końcu aktów:

http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 20/179.jpg

Do czego odnoszą się numery na końcu tych aktów?

Albo od razu zapytam do jakiej księgi w tym zespole się odnoszą? Bo nie jestem pewien czy księga się nie zachowała czy też jej nie umiem znaleźć ?

Aleksander
Ted_B - 26-08-2018 - 21:39
Temat postu:
Witam !
Olku !
Ten zapis na końcu danego zapisu odnosi się do ksiąg Fascykułów intabulacyjnych - jego nr, dalej nr danego zapisu i nr karty (strony).
Poniższe zdjęcie powinna wszystko wyjaśnić:
http://www.cieslin.pl/wp-content/upload ... CN9657.jpg
Tylko - to jest inwentarz do Konserwatora Hipoteki Woj. Krakowskiego.
Nie przeglądałem KH Woj. Mazowieckiego - tylko pobieżnie.
Nie wiem czy jest też zamieszczony normalny - współczesny inwentarz do tego zespołu.
Może Włodzimierz się wypowie. Inwentarz taki - to bardzo przydatna rzecz. Nie szukamy po wszystkich jednostkach, tylko wiedząc co się w której j.a. znajduje - od razu tak kierujemy kroki.
Pozdrawiam !
Tadek
Sroczyński_Włodzimierz - 26-08-2018 - 22:02
Temat postu:
Ja się wypowiedziałem:)
Temat jest o digitalizacji. Przybliżenie treści i zastosowań (do czego Cię namawiałem skutecznie) przed podjęciem prac miał dać obraz i ułatwić podjęcie decyzji czytelników o współudziale w digitalizacji lub jego braku.
Powinien zostać zamknięty (może być aneksowany jeśli ostatnia istniejąca jednostka wróci z konserwacji postaram się ją sfotografować)
a reszta - w innym. Najlepiej "indeksacja 72 644 KOnserwator" - bo jak widać nie ma pełnego wykazy do wszystkich.
Ale pewnie chętnych nie będzie (nawet do osobowych indeksów, co dopiero geograficznych w jakiejś fajnej formie)
Mnie zupełnie inne rzeczy kręcą w tym zespole - historia w przełomowym momencie dla wielu nieruchomości. Zapisy związane z utratą niepodległości, przejmowaniem majątków kościelnych, sporo o (pod)warszawskich , często pokazujących w zupełnie innym świetle wiele sprawa, ziemie szpitala Św. Ducha, kasaty, inwentarz po ks. Poniatowskim, etc etc
ale i tak bym nie w tym pisał (jeśli w ogóle) o ww sprawach.
To jest finito (z zastrzeżeniem jak powyżej - aneks po ostatniej jednostce może).
Reszta - nowy wątek - jeśli się coś rodzi dla wszystkich przydatne to i może być w "inicjatywy".
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits