Genealodzy.PL Genealogia

Poszukuję zasobów, informacji - Państwowe Domy Opieki 1945-50

Sophie - 14-01-2018 - 00:09
Temat postu: Państwowe Domy Opieki 1945-50
Drodzy Forumowicze, może ktoś zetknął się z podobnym problemem i będzie w stanie pomóc. Mój problem dotyczy źródeł na temat Państwowych Domów Opieki/Dziecka działających bezpośrednio po wojnie (lata które mnie osobiście interesują to 1945-48 ) w miejscowościach Porąbka i Sromowce Wyżne. Są to ośrodki do których trafił mój dziadek po powrocie z Niemiec (został wywieziony z matką na roboty, ale po jej śmierci wrócił do kraju). Kontaktowałam się w sprawie Porąbki z AP, aktualną dyrektorką ośrodka (Porąbka jest teraz ośrodkiem kolonijnym), lokalnymi władzami i bez skutku - brak list wychowanków, ani jakichkolwiek materiałów, które mogłyby potwierdzić jego pobyt i okoliczności w jakich tam trafił.
Jestem pewna, że tam przebywał - obydwie nazwy pojawiają się w dokumentach ( życiorys napisany dla pracodawcy oraz list z Kuratorium Oświaty w odpowiedzi na prośbę jego siostry o potwierdzenie pobytu w obozie niemieckim). Jakaś dokumentacja musiała być prowadzona, w końcu jego siostrze udało się ustalić miejsce jego pobytu. Moje pytanie to - gdzie szukać? Jakie materiały powinnam brać pod uwagę w poszukiwaniach?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Zosia
ajach - 15-01-2018 - 09:29
Temat postu: Państwowe Domy Opieki 1945-50
http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul ... jecia.html

napisz do pp Góreckich
-----------------------------------
pozdrawiam
Elżbieta
Sophie - 16-01-2018 - 22:04
Temat postu:
Dzięki Elu! Zadzwoniłam dzisiaj do Pana Stanisława i wyraził zaskoczenie oraz zainteresowanie moją historią. Będę zamawiać książki, w tym album ze zdjęciami.
Co ciekawe, po powrocie SZwA pojawiła się jednostka, której niedawno tam nie było i jeszcze nie widziałam:
http://szukajwarchiwach.pl/29/823/0/2.2 ... bJednostka
Nie dość że pojawia się Porąbka to i Sromowce również, a także przedział lat się zgadza. Czekać tylko na odpowiedź z AP.

Jak to usłyszałam kiedyś w pewnym archiwum: "nie zdaje sobie pani sprawy, ile metrów akt czy ile pudeł po prostu leży w piwnicach, a bardzo często po prostu skończyło w rękach prywatnych".

Pozdrawiam,

Zosia
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits