Genealodzy.PL Genealogia

Tematy przesunięte - * Indeksacja aktów ( * Błędnie napisane metryki! )

KSwitalski - 04-01-2018 - 23:18
Temat postu: Błędnie napisane metryki!
Witam,
Jestem nowym członkiem, wiem nie wiem czy umieściłem w dobrym dziale

Bardzo interesowały by mnie metryki w łódzkiego, Wielunia (NIE ewang.) z 1857 roku i kilku/kilkunastu lat przed i po. Niestety, choć metryki istnieją użytkownik janusch zindeksował je bez linku do metyryki! Nie jest to wielki problem jeżeli indeksacja jest niekompletna - OK, może nie doczytał. Ale ludzie - jak nie ma linku do oryginalnej metryki to zaczynają się cyrki! Nie mogę nic odczytać a na dokładkę użytkownik ten nie przepisał wszystkiego. Stawia mnie to w niezręcznej sytuacji, gdzie efektywnie nie mam dostępu do metryk prapradziadka. Nie obwiniam użytkownika, ale chciałbym bardzo, żeby ktoś podał chociaż link do tych metryk.

Pozdrawiam
Jakub
Sroczyński_Włodzimierz - 04-01-2018 - 23:20
Temat postu: Błędnie napisane metryki!
ale o so chozi?
ktoś "Ja.."??? przepisywał Ci "metryki"?
KSwitalski - 04-01-2018 - 23:51
Temat postu: Błędnie napisane metryki!
Chcąc chronić anonimowość użytkownika się wycenzurowałem. Chodziło mi tak naprawdę o "janusch"

Ps. sorki, indeksował źle. Nie przepisywał z całą pewnością metryk... Very Happy
Sroczyński_Włodzimierz - 04-01-2018 - 23:56
Temat postu: Błędnie napisane metryki!
ale co janush?
zapłaciłeś komuś za transkrypcje/transliterację/OCR się nie wywiązał i burza stąd

nie chodzi o do kogo masz pretensję (do tego ew. dojdziemy;) ale głównie o co

ktoś postawił Cie w niezręcznej sytuacji "gdzie efektywnie nie mam dostępu do metryk prapradziadka."?
Tak jak Ty mnie stawiasz bo nie sfotografowałeś, nie opublikowałeś, nie spisałeś metryk mojego prapradziadka", no minimum - nei wymogłeś na NAC, AP ich digitalizacji i publikacji?Smile

aaa. PS się pojawił
no to chyba już wiesz o chodzi, jak się pojawił PS taki właśnie
to odpada "nie wszystko spisał" a o ew zarzut (nieudokumentowany) neizgodności indeksu z zawartością indeksowanego dokumentu

ale wiesz co?
jest paręnąście milionów, które możesz zweryfikować..język etc do wyboru
kasiakozłowska - 05-01-2018 - 05:55
Temat postu: Błędnie napisane metryki!
Jakubie a czy ten janush czy jak mu tam podał numer aktu i rok zdarzenia? Nie widzę problemu zeby napisać do odpowiedniego archiwum i poprosić o skany.
margit - 05-01-2018 - 06:45
Temat postu: Błędnie napisane metryki!
Metryki z Wielunia kościół Bożego Ciała są od1808 do 1872 na http://metryki.genbaza.pl/genbaza Trzeba się zalogować, żeby móc przeglądać katalogi inne niż AP Koszalin i AP Warsrzawa.
Mar_Herr - 05-01-2018 - 09:26
Temat postu: Błędnie napisane metryki!
Nie bardzo rozumiem w czym problem. Drogi Jakubie, ktoś poświęcił swój wolny czas, żebyś mógł skorzystać z bazy danych - wypisał imiona, nazwiska, imiona i nazwiska rodziców, numery aktów, dzięki którym możesz odnaleźć interesujące cię dokumenty bez wertowania opasłych tomów w AP w Łodzi. Zarzut, że czyjaś praca stawia cię w niezręcznej sytuacji jest co najmniej nie na miejscu.
kasiakozłowska - 05-01-2018 - 10:43
Temat postu: Błędnie napisane metryki!
A pomyślałeś że może ktoś poświęcił swój czas, zrobił zdjęcia metryk w AP lub na parafii a potem zindeksował wszystko dla innych użytkowników? Ja indeksowałam parafię w Gąbinie i też nie podałam linku do skanów bo ich po prostu nie ma w "obiegu" internetowym. Pomyśl najpierw zanim będziesz wypowiadał się na temat Ci nieznany. Sam powiedziałeś że jesteś nowy na Forum, a rejestrowałeś się w kwietniu więc to nie do końca prawda. Z wyrazami szacunku Kasia
Krzysiek_Imiołek - 05-01-2018 - 11:41
Temat postu: Błędnie napisane metryki!
KSwitalski
"Ale ludzie - jak nie ma linku do oryginalnej metryki to zaczynają się cyrki!" Sad

A może warto wejść na "metryki" - http://metryki.genealodzy.pl/metryki.ph ... amp;pw=349 gdzie są księgi do 1910 i po nr akt podanym przez indeksującego (gdyż takowe są) - znaleźć i przeczytać. Łatwiej jest znaleźć coś co jest podlinkowane, ale można najpierw sprawdzić istniejące możliwości j/w a dopiero później robić zarzuty. Indeksujący nie linkuje (to tak na marginesie)
Krystyna_Domańska - 05-01-2018 - 12:12
Temat postu: Re: Błędnie napisane metryki!
KSwitalski napisał:
Witam,
Niestety, choć metryki istnieją użytkownik janusch zindeksował je bez linku do metyryki! Nie jest to wielki problem jeżeli indeksacja jest niekompletna - OK, może nie doczytał. Ale ludzie - jak nie ma linku do oryginalnej metryki to zaczynają się cyrki! Nie mogę nic odczytać a na dokładkę użytkownik ten nie przepisał wszystkiego. Stawia mnie to w niezręcznej sytuacji, gdzie efektywnie nie mam dostępu do metryk prapradziadka. Nie obwiniam użytkownika, ale chciałbym bardzo, żeby ktoś podał chociaż link do tych metryk.

Pozdrawiam
Jakub

Witam Panie Jakubie
A gdzie ma Pan gwarancję że osoba indeksująca przepisze wszystko co znajduje się w akcie .Dobra wola indeksującego .Proponuję dołączyć do grona indeksujących i zobaczyć jak jest a później biadolić A jak nie to skorzystać z usług firm zajmujących się poszukiwaniem przodków .I bez roboty
Na 1278 osób indeksujących Janusch jest na 6 miejscu , wydaje mi się że dalej nie trzeba pisać ......
el_za - 05-01-2018 - 12:46
Temat postu: Re: Błędnie napisane metryki!
No proszę, jaki ten Janusch niedobry, zindeksował, ale ... nie przepisał wszystkiego, ... nie podał linku. Za chwilę p. KSwitalski będzie może miał pretensję, że również nie przetłumaczył aktów na znany mu (p. Jakubowi oczywiście) język.

Ela
marcin_kowal - 05-01-2018 - 13:19
Temat postu: Re: Błędnie napisane metryki!
Być może post post Jakuba wynika z jego niewiedzy. Co jednak w niczym nie usprawiedliwia go.
Ile ja bym dał za takie "niezręczne" sytuacje Smile Mam to "szczęście" że 99% moich przodków znajduje się na terenach w ogóle nie zindeksowanych. I jedynym sposobem na dotarcie do metryk to wizyta u proboszczów i samodzielne szukanie metryk.

Z mojej strony wielkie podziękowania dla wszystkich indeksujących za tą prace. Za każdy indeks.

Marcin
Barbara_Lendzion - 05-01-2018 - 13:43
Temat postu: Re: Błędnie napisane metryki!
Ha, ha, ha, ale się ubawiłam. No i jak tu indeksować.? Ręki nie przyłożył do indeksowania, a jakie jakie pretensje.
Sroczyński_Włodzimierz - 06-01-2018 - 06:16
Temat postu: Re: Błędnie napisane metryki!
ale co racja to racja, jak indeks jest z linkiem to łatwiej:)
tyle, że to nie w zakresie indeksującego musi być

chyba rozwiązanie jedno, tzn jedno się narzuca, jesli geneteka obecnie nie linkuje, to Jakub powinien podsumować wątek krótkim: " ja choć linki dodam, do kogo się zgłosić i jak w tej sprawie?"
nawet nie jako pokuta:) ot cegiełka nie wymagająca wiele umiejętności, tylko trochę czasu. Wielokrotnie mniej niż indeksacja...
Krzysztof_Wasyluk - 06-01-2018 - 09:36
Temat postu: Re: Błędnie napisane metryki!
No i rzuciliście się, jak konduktorzy na pasażera. Spokojnie. Trochę pocierpi, trochę zrozumie, a w końcu okaże się, że zostanie najlepszym informatorem dla innych Smile

Krzysztof
Mieżyńska_Danuta - 10-01-2018 - 20:10
Temat postu: * Indeksacja aktów ( * Błędnie napisane metryki! )
Bardzo proszę Osoby indeksujące o wykazanie maksymalnej chęci do pracy, której się podejmują. Chodzi mi o to, żeby się wysilić i wpisywać imiona i nazwiska rodziców ew. inne fakty, które pomogą odszukać przodków. Robienie wykazu osób jest bez sensu. Dodatkowo wiele takich wpisów nie ma skanu metryki - co utrudnia poszukiwania. Jeśli nie chcą Państwo tego robić to lepiej się wycofać
Pozdrawiam
Jol_Kla - 10-01-2018 - 20:17
Temat postu: Indeksacja aktów
Od kiedy indeksujesz, że masz takie odkrywcze myśli ???Smile
Jola
Krzysiek_ - 10-01-2018 - 20:22
Temat postu: Indeksacja aktów
Zaraz będzie tu ogromna fala hejtu... Cóż, faktem jest, że nie masz racji i nie wiesz co piszesz. Temat długi jak rzeka... Indeksy są bardzo pomocne i bez dodatkowych uwag. Nie ma skanu? Nie pomyślałaś, że to może być powód, dla którego brak imion rodziców? Jeśli ktoś indeksuje ze skorowidzów rocznych, których zdjęcia wykonał na parafii, to nie wyczaruje imion rodziców... Lepiej zrobić suchy indeks z dziesięciu lat, z danej parafii, niż zindeksować ze szczegółami jeden rocznik, tym bardziej, jeśli skan dostępny jest w sieci... No chyba, że ktoś jest leniwy...
Mieżyńska_Danuta - 10-01-2018 - 20:23
Temat postu: Indeksacja aktów
Droga Pani Jolu uważam złośliwości za zbędne.
Danuta
Jol_Kla - 10-01-2018 - 20:26
Temat postu: Indeksacja aktów
To nie złośliwość Danusiu, jest wiele postów poruszających ten temat, prosze poczytaj i znajdziesz odpowiedż
Jola
Mieżyńska_Danuta - 10-01-2018 - 20:27
Temat postu: Indeksacja aktów
Nie piszę o sytuacjach gdy korzysta się ze spisu ( co wystarczy zaznaczyć w uwagach i niektórzy tak robią)Jest wiele wpisów bez danych, które są i to wiele w języku polskim.
Krzysiek_ - 10-01-2018 - 20:32
Temat postu: Indeksacja aktów
A nie pomyślałaś, że dane spisy powstały w czasach, gdy obecne zasoby metrykalne w sieci były dużo mniejsze? Sam indeks mówi bardzo wiele (o ile spisujący poprawnie odczytał nazwiska), jak komuś zależy na sprawdzeniu rodziców, to dotrze do aktu, a jak ktoś ma czas (główny powód, dla którego moim zdaniem spisujący ogranicza się do "suchego" indeksu), to uzupełni o dane rodziców... Łatwiej szukać w bazach niż przeglądać na szwa/fs rocznik po roczniku. Ja osobiście jedynie przy urodzeniach wpisuję miejscowość i dane rodziców, przy zgonach tylko miejscowość i ew. pełnioną za życia funkcję, dane rodziców uważam za niepotrzebne, z takiej racji, że często były po prostu zmyślone i nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Mieżyńska_Danuta - 10-01-2018 - 20:42
Temat postu: Indeksacja aktów
Przy takim podejściu wszystkie dane zawarte na stronie są niepotrzebne. Ja myślę o tych, którzy liczą na pomoc w swoich rodzinnych badaniach.
Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.
Krzysiek_ - 10-01-2018 - 20:51
Temat postu: Re: Indeksacja aktów
Mieżyńska_Danuta napisał:
Przy takim podejściu wszystkie dane zawarte na stronie są niepotrzebne.
Zupełnie nie rozumiem tej myśli. Przy jakim podejściu? Nie każdy jest emerytem czy studentem, żeby mieć dużo wolnego czasu. Gdyby nie było indeksów, to jeździłabyś po parafiach/archiwach, zlecała kwerendy, żeby tylko ustalić, że dane zdarzenie nie miało miejsca na terenie danej parafii. Ja uzupełniam urodzenia z jednej parafii, które ktoś wykonał, z błędami, ale lepsze takie niż żadne, o dane rodziców. Parafia duża, średnio 700-800 aktów na rocznik, poprawianie danych, uzupełnianie o dodatkowe informacje (czasem o skany) zajmuje mi miesiąc-dwa (w zależności od ilości czasu), w międzyczasie indeksuję inne parafie. Gdybym wszystko robił od zera, to poświęciłbym na to dwa razy więcej czasu... Nie doceniasz tego, co masz i jeszcze zrażasz swoim postem ludzi, którzy wykonali ogromną pracę.
Mieżyńska_Danuta - 10-01-2018 - 21:01
Temat postu: Re: Indeksacja aktów
Konfabulacja jest zła. Pana interpretacja mojej wypowiedzi też. Nikogo nie chcę zrazić: ani ująć zasług: zwracam się z prośbą i to wystarczy.
Dobrej nocy
Krzysiek_ - 10-01-2018 - 21:07
Temat postu: Re: Indeksacja aktów
Mieżyńska_Danuta napisał:
Konfabulacja jest zła. Pana interpretacja mojej wypowiedzi też. Nikogo nie chcę zrazić: ani ująć zasług: zwracam się z prośbą i to wystarczy.


Mieżyńska_Danuta napisał:
Robienie wykazu osób jest bez sensu. (...) Jeśli nie chcą Państwo tego robić to lepiej się wycofać


Zwracasz się z prośbą? Radzisz zaprzestanie indeksowania osobom, które nie podają danych rodziców. Gdzie ja tu konfabuluję, tudzież źle interpretuję? Proszę Cię, Danuto...
tomes - 10-01-2018 - 21:08
Temat postu: Re: Indeksacja aktów
Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Dla mnie taki temat to tylko wsadzanie kija w mrowisko i drażnienie indeksujących. Nie raz nie ma sensu indeksować wszystkich szczegółów skoro są dostępne metryki i można to samemu sprawdzić. Wiadomo, że każdy by chciał wszystkie dane na tacy ale jak pisano wyżej to wymaga dużego nakładu czasu. Także proponuję okazać trochę pokory i zrozumienia dla indeksujących, którzy za darmo poświęcają swój wolny czas. Następnym razem zamiast usiąść do indeksacji taka osoba wybierze inny sposób na spędzenie wolnego czasu, gdzie nikt mu nie będzie wytykał braku szczegółów. EoT

pozdrawiam
Tomasz
vitoo - 10-01-2018 - 21:28
Temat postu:
Sporządzenie "wykazu osób" nie jest bez sensu. Lepiej mieć jakikolwiek materiał nazwiskowy, zwłaszcza ze słabo opracowanej parafii, niż nie mieć go wcale. Jeżeli ktoś potrzebuje więcej informacji zawsze może samemu pofatygować się do archiwów lub sięgnąć po skany dostępne na FS i rozpocząć indeksację, bądź też zweryfikować istniejące indeksy. Nie widzę najmniejszego problemu.

Pozdrawiam,

Witold
Sroczyński_Włodzimierz - 10-01-2018 - 21:33
Temat postu:
classic trolling:(
nowy wątek, temat przewałkowany dziesiątki razy
ot przyjść, podnieść ciśnienie
kujawa_cezary - 10-01-2018 - 22:20
Temat postu:
"Niedopuszczalne jest umieszczanie na Portalu i Forum wypowiedzi, których celem jest drażnienie, irytowanie czy wręcz obrażanie innych uczestników albo wszczynanie awantur, prowokowanie do kłótni ..."
Regulamin (rozdział I pkt 3 lit. i)
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits