Wojny i Powstania zbrojne, Wojsko.. - Żołnierze Napoleońscy, którzy osiedli w Polsce GrazynaLK - 21-03-2017 - 17:34 Temat postu: Żołnierze Napoleońscy, którzy osiedli w Polsce
Witam wszystkich serdecznie,
Mam nadzieje, ze brak polskich ogonkow nie bedzie zbyt duza przeszkoda w czytaniu ale mieszkam we Francji i mam francuska klawiature.
Sledze od pewnego czasu wymiany informacji na forum i zastanawialam sie czy mozliwe jest znalezienie elementow, ktore pomoglyby uzupelnic moje drzewo genealogiczne.
Moj pra-pra dziadek, Pierre Mathurin Levittoux przybyl do Polski z Armia Napoleona i po klesce w Rosji osiedlil sie w Polsce. Wiem kiedy i gdzie urodzil sie we Francji ale zupelnie brak mi danych co do kariery wojskowej. Przeszukalam archiwa wojskowe we Francji (w Chateau de Vincennes i wszystkie bazy danych dostepne w internecie) ale nie moge odnalezc ani stopnia wojskowego ani oddzialow w ktorych sluzyl. Ostatnio odnalazlam w Archiwach Dyplomatycznych w La Courneuve w spisie Francuzow zyjacych na terytorium Polski sporzadzonym przez Konsulat Francuski w Warszawie w 1848 roku cala rodzine Pierre Mathurin Levittoux (jego samego, zone i piecioro dzieci). Zaznaczone jest w tym spisie, ze osiedlil sie w Polsce w roku 1813 i ze nalezy do grupy "Colons français", czyli francuskich osadnikow, ktorym Rzad przyznawal ziemi w celu rozwoju rolnictwa (gdybym potrafila to dolaczylabym zdjecie dokumentu). Skoro tak to powinny byc na to jakies dowody notarialne czy prawne. Niczego takiego nie moge sie doszukac. Czy ktokolwiek z uczestnikow Forum slyszal o takich praktykach? Wiadomo, ze moj przodek zarzadzal majatkami w Ziemi Lukowskiej i okolicach i ze od ktoregos momentu byl wlascicielem ziemskim. W literaturze beletrystycznej jego nazwisko bylo parokrotnie wymieniane bo chyba dobrze brzmialo ale te opisy sa raczej legendarne. Byl poza tym Ojcem zameczonego w Cytadeli Warszawskiej bohaterskiego Karola Levittoux. Ale to sa juz potwierdzone fakty, natomiast mlodosc Pierre Mathurin pozostaje nadal nieuchwytna poniewaz jego pamietnik i dokumenty bezpowrotnie przepadly w czasie Powstania Warszawskiego i nikt ich dokladnie nie sprawdzal.
Z gory dziekuje za jakiekolwiek wskazania, serdecznie pozdrawiam
GLKjamiolkowski_jerzy - 21-03-2017 - 20:26 Temat postu: Żołnierze Napoleońscy, którzy osiedli w Polsce
Problem zaciekawił mnie głównie przez wspaniały utwór Gintrowskiego o Karolu. Inna refleksja - nie wiem skąd ale po głowie mi chodzi że Piotr był sierżantem napoleońskim. Nie oficer może dlatego trudno go(jego wojskowa karierę ) namierzyć w archiwach francuskich choć dla mnie to dziwne.
I o Piotrze w Polsce To najpewniej Pani zna
http://parafia_ulan.republika.pl/kepki.htm
Trochę metryk Levittoux można znaleźć w sieci. Brakuje niestety najważniejszej ślubu z Marianna Życka. Odpowiedź na pytania najpewniej znajdzie Pani w metrykach województwa lubelskiego. Warto się skontaktować z Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym zapytać co nie zostało dotąd zindeksowane albo inny wariant przejrzeć księgi parafii w których żyli Życcy. Może jest ta informacja w akcie zgonu Marianny? Może był w parafii Ulan?
PozdrawiamPobłocka_Elżbieta - 21-03-2017 - 20:42 Temat postu:
Jak wspomina Jerzy,ja w Gazecie Wyborczej napotkałam wzmiankę:
Francuski brodaty sierżant Pierre Mathurin Levittoux- Desnouettes idzie z Napoleonem na Moskwę. W czasie odwrotu zostaje w Polsce. Dziewczyna ma na imię Maria...
http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,190 ... kiego.html
Być może ,otrzymał awans ,po wojnie w 1812 r.
Tu równiez jest wspominany :
dr Zofia Górnicka zd .Łubkowska
Urodziła się 8 lutego 1909 r. w majątku dziadków Żminne, na Podlasiu. Po klęsce Napoleona pod Moskwą osiadł tam jej pradziadek, żołnierz napoleoński Pierre Levittoux. Żona Maria Życzyńska…..
http://www.oil.org.pl/xml/oil/oil68/gaz ... /n20090300
Jej pradziadek, żołnierz napoleoński Pierre Levittoux, osiedlił się tam po klęsce Napoleona pod Moskwą. Dziadkowie byli obywatelami ziemskimi, dziadek pełnił funkcję sędziego pokoju.
http://www.oil.org.pl/xml/oil/oil68/gaz ... /n20110931
Poniżej ślub syna:
rok 27 września 1862 Chełm
Akt małżeństwa nr 26
Piotr Levitoux urodz.25.09.1828r.we wsi Leszczanka pow.Łukowski ,
lat 34, inżynier,zmieszkały w Chełmie
syn Piotra i Marianny Życzyńskiej małżonków Levitoux ,zamieszkałych w Leszczance pow.Łuków
panna Stefania Ostrowska ,córką Aleksandra i Magdaleny Stokowskiej
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1867931Wojciechowska_Ewka - 21-03-2017 - 20:47 Temat postu: Żołnierze Napoleońscy, którzy osiedli w Polsce
Witam,
a tu aktu ślubu Piotra syna Piotra i Marianny Życzyńskiej
http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766
trochę na lubgens aktów LevittouX jest
pozdrawiam
Ewajamiolkowski_jerzy - 21-03-2017 - 21:13 Temat postu: Żołnierze Napoleońscy, którzy osiedli w Polsce
Oczywiście nie Życka tylko Życzyńska. Cóż napady demencji i roztargnienie.
Ciekawą ( i już nieźle zdokumentowaną ) życiowa wędrówkę po Polsce odbyli Piotr z Marianna Początek chyba spod Kolna tam bowiem jest wspomniany Kumelsk gdzie miałby urodzić się Karol
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kumelsk
I tam pewnie był ślub. To nie moje strony ale wygląda na parafię Kolno.
Poprawiam
Kolno odpada, niestety wygląda na Lachowo Nie zindeksowane bo księgi spłonęły
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... -135.phtml
Pozdrawiam.Jarosław_Młynik - 21-03-2017 - 21:36 Temat postu: Żołnierze Napoleońscy, którzy osiedli w Polsce
Witam,
Pozdrawiam
Jarosław MłynikGrazyna_Gabi - 21-03-2017 - 21:39 Temat postu: Żołnierze Napoleońscy, którzy osiedli w Polsce
Chyba syna ?
Akta osobiste Levittoux Piotra applikanta biura naczelnika powiatu krasnostawskiego
1846-1847
http://szukajwarchiwach.pl/35/115/0/2.4 ... bJednostka
str. 68 a wlasciwie 69
http://dlibra.umcs.lublin.pl/Content/21 ... 9_2013.pdf
....Karol Levittoux przyszedł na świat prawdopodobnie w roku 1820 w Kumelsku
koło Kowna (dawniej podawano, że miejscem jego narodzin był Łuków.
Pochodził z rodziny francusko-polskiej; jego ojcem był Pierre-Maturin Levittoux-
-Desnouettes - były sierżant wojsk napoleońskich osiadły w kraju na stałe pod koniec
istnienia Księstwa Warszawskiego, matką zaś niejaka Maria z Życzyńskich.
.........
GrazynaGrazynaLK - 22-03-2017 - 00:44 Temat postu: Żołnierze Napoleońscy, którzy osiedli w Polsce
Dziekuje serdecznie za pomoc i rady oraz przekierowania na akta. Wiekszosc z nich posiadam lub znam ale to pocieszajace jak wiele osob tak szybko potrafi odnalezc akta, ktorych zebranie zabralo mi pare lat ! Nie ma jak fachowcy!
Pozdrawiam serdecznie
GrazynaWarakomski - 22-03-2017 - 12:14 Temat postu:
To nie będzie chyba taka prosta sprawa. Informacji trzeba szukać w archiwach rosyjskich. Pierre Mathurin Levittoux, dostał się najprawdopodobniej do niewoli rosyjskiej, wskazuje na to ta informacja, którą podałaś o „ziemi którą przyznał mu rząd”.
Po podpisaniu traktatu pokojowego 30 maja 1814 r. w Paryżu, 2 sierpnia 1814 roku ukazem carskim darowano wolność jeńcom francuskim . Część z nich wraca do kraju, część przyjmuje poddaństwo rosyjskie. Tych którzy pozostali w Rosji, nazywa się w literaturze przedmiotu „kombatantami francuskimi ”/ французские военнопленные /. Większość z nich osiedliła się na wsi, mogli otrzymać od państwa ziemię i domostwa, /zapisywano ich jako chłopów / część zatrudniana była jako guwernanci i nauczyciele języków, część wcielono do armii rosyjskiej.
Nieco danych obrazujących problem jeńców. Historycy rosyjscy obliczyli, że do niewoli dostało się ok. 200 tys. Francuzów, Niemców, Polaków, Włochów. Ok. połowa z nich zmarła, w ciągu 2 lat pobytu w Rosji. Z pozostałych ok. 100 tys. 60 tys. w większości Francuzów, przyjęło poddaństwo rosyjskie.
http://www.adjudant.ru/captive/index.htm
Krzysztofaneta.janas - 13-03-2023 - 11:12 Temat postu:
Szanowni, właśnie trafiłam na informacje dotyczące Marii Życzyńskiej i jej przodków, ale nie mogę wywnioskować z poprzednich wpisów, czy są one powszechnie znane. Jeśli nie, to chętnie się podzielę.Sroczyński_Włodzimierz - 13-03-2023 - 11:36 Temat postu:
Kwestia odczytania "powszechnie znane".
Wydanie książki jest szansą na to by były znane, ale ponieważ to nie "bezpłatny pdf", a druk do nabycia to jest większa bariera niż np post na otwartym forum.
Pisz:)aneta.janas - 13-03-2023 - 12:16 Temat postu:
Powszechnie, czyli osobom zainteresowanym, wypowiadającym się w tym wątku
W książce "Dzieje Sławkowa" (red. F. Kiryk) znalazłam informację, że Franciszek i Justyna Życzyńscy w 1802 r. zostali dzierżawcami dóbr ziemskich, należących wcześniej do miasta, zwanych "Wójtostwo Okradzionów". Majątek ten scedowali później na Feliksa Łubieńskiego (ministra sprawiedliwości w Księstwie Warszawskim), który był również właścicielem lub dzierżawcą Strzemieszyc Wielkich, należących do parafii Gołonóg. Tam w 1822 został ochrzczony Henryk Levittoux, syn Piotra i Marii Życzyńskiej. Tam też dzieci i ślub Katarzyny Życzyńskiej, siostry Marii, a w Sławkowie w 1809 - zgon Franciszka, ojca Marii, syna Józefa i Konstancji, prawdopodobnie tych, o których mowa tu:
http://www.jura-pilica.com/?zyczynscy,843aneta.janas - 16-03-2023 - 10:40 Temat postu:
Poprawka, bo dowiedziałam się, że dzierżawcą Gołonoga w latach 1816-1819 był Jan Fryderyk Ueberschaer, którego żona Teresa prawdopodobnie była z Życzyńskich. W akcie urodzenia ich córki Rozalii (1821/51, parafia Tumlin, świętokrzyskie) Teresa jest zapisana Zyczyńska, ale w metrykach starszych dzieci (1807 par. Siewierz św.Macieja Apostoła, 1816/1 Dąbrowa Górnicza-Gołonóg św. Antoniego) jest Reyzwiczowna/Rejzewiczaw?, więc nie mam pewności, czy to ta sama osoba, myślę jednak, że warto to zbadać.
Jan Fryderyk Ueberschaer był inspektorem Lasów Księstwa Siewierskiego, potem Nadleśnym Generalnym Lasów Górniczych w Kielcach i profesorem leśnictwa w Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach.GrazynaLK - 21-03-2023 - 11:03 Temat postu:
Pani Aneto,
Odpowiadam dopiero teraz. Dziekuje za precyzje. Nie sadze aby to byla ta sama osoba ale sprawdze, a raczej moj kuzyn "siedzacy" w tej sprawie obecnie sprawdzi. Przesylam mu wszystkie dane. Dziekuje serdecznie
GrazynaRichard1 - 21-03-2023 - 11:42 Temat postu:
usunięto