Genealodzy.PL Genealogia

Wojny i Powstania zbrojne, Wojsko.. - Powstanie Warszawskie, gdzie szukać.. zaginionych, groby

Gosia777 - 27-08-2009 - 21:33
Temat postu: Powstanie Warszawskie, gdzie szukać.. zaginionych, groby
Podczas Powstania zginęła moja Babcia, zabitych chowano w podwórzach wiem że moja Babcia została pochowana na ul.Tynieckiej 25.Na pewno później gdzieś przenoszono te groby.Moja rodzina po wysiedleniu już nie powróciła do Warszawy.Czy można w jakiś sposób jeszcze odnaleźć grób Babci czy raczej jest pochowana w jakiejś wspólnej mogile, w której spoczywa ludność cywilna. Czy na Powązkach może być wspólna mogiła z nazwiskami ludności cywilnej?Do kogo mogę się zwrócić z takim zapytaniem?
Pawel_Jurewicz - 27-08-2009 - 23:59
Temat postu: Powstanie Warszawskie, gdzie szukać groby
O ile dobrze pamietam akty zgonu i dane o ekshumacjach powojennych osob , które zginęły lub zaginęły podczas Powstania są w księgach kościoła św. Barbary, również informację można uzyskać w PCK, choć niestety bardzo długo się czeka na odpowiedź (w moim przypadku było to ponad rok), ale zaletą jest (lub była) bezpłatnosć usługi.
Inną sprawą jest pytanie , czy zwłoki zidentyfikowano podczas ekshumacji i czy ktoś się zatroszczył o osobny pochówek. ( w przypadku mojej rodziny tak było, prababkę i jej kuzynkę pochowano w rodzinnym grobie na Powązkach)
Pozdrawiam
Paweł Jurewicz
Rzeszotek_Łukasz - 28-08-2009 - 18:16
Temat postu: Powstanie Warszawskie
Jeśli jest pochowana na Cm.Powstańców, to lista pochowanych tam znajduje się w urzędzie dzielnicy Wola.
Gosia777 - 29-08-2009 - 10:43
Temat postu:
Nie wiem czy ktoś się zatroszczył o osobny pochowek ale wydaje mi sie że raczej nie .Bardzo dziękuję za udzielenie mi informacji.Napiszę do miejsc podanych, mam nadzieję że dowiem się choć trochę.
andrzej_sawicki - 29-08-2009 - 19:34
Temat postu:
Do Gosi
Mam podobna sytuacje, siostra mojego pradziadka, mieszkala na Krochmalnej. Po wybuchu powstania zaginela gdzies na Woli. Wiem ze wiekszosc cywilnej ludnosci Woli pochowana jest wlasnie na cmwntarzu wolskim wraz z wieloma powstancami.
Napisz jak poszlo tobie w urzedzie na Woli.
andrzej sawicki
Gosia777 - 29-08-2009 - 22:19
Temat postu:
Do Andrzeja

Moja Babcia mieszkała na Rakowieckiej, nie wiem dlaczego została pochowana na Tynieckiej, być może tam chowano wszystkich zabitych.Będę próbowała wszędzie tam gdzie gdzie mi podano i oczywiście tam gdzie Ty mi podałeś jak tylko coś się dowiem na pewno napisze.Pozdrawiam Małgorzata
monika_szaniawska - 09-10-2010 - 18:05
Temat postu: Pl. Trzech krzyży Groby poległych w Powstaniu Warszawskim
Witam,

Na Pl.Sw.Aleksandra obecnie Pl.Trzech Krzyży były liczne mogiły poległych w Powstaniu Warszawskim, w maju 1945 r. po ekshumacji przeniesiono wszystkie groby. Może ktos wie dokąd zostały przeniesione albo gdzie można się dowiedzieć - szukałam w PCK niestety bez sukcesu.

Pozdrawiam serdecznie
Monika
Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 09-10-2010 - 19:24
Temat postu: Pl. Trzech krzyży Groby poległych w Powstaniu Warszawskim
Temat ciekawy, rzeczywiście w PCK trudno się o konkretnych ekshumacjach dowiedzieć więcej - o dziwo!

Warto (szczególnie że dostępny on-line) przeczytać artykuł Juliana Borkowskiego w Kronice Warszawy 2009/2
http://warszawa.ap.gov.pl/Kronika.html

"Generalnie": zidentyfikowane ciała (np przez rodzinę) chowane były indywidualnie, niezidentyfikowani - różnie (np cmentarz wolski).
Warto przejrzeć ówczesną prasę.

Podzielam żal z powodu nieudostępniania przez PCK protokołów ekshumacyjnych
maria.j.nie - 10-10-2010 - 01:53
Temat postu:
Witam Moniko

"Wyszukiwarka elektronicznej księgi Cmentarza Powstańców Warszawy –Autor Tomasz Budnik
http://www.przemoc.wola.waw.pl/pl/Wyszu ... arszawy,55

„..Przez kilkadziesiąt lat Cmentarz Powstańców Warszawy był miejscem skazanym na zapomnienie. Władzom nie było na rękę, by największa powstańcza nekropolia, gdzie leży ok. 104 tys. cywilów i powstańców, zaistniała w świadomości warszawiaków.
W zakamarkach Rady Narodowej, a potem Urzędu Dzielnicy Wola leżały trudno dostępne księgi cmentarne….” http://www.wola.waw.pl/page/index.php?s ... mp;id=1118

„…na stronie internetowej Dzielnicy zamieszczamy specjalny formularz. Jeżeli ktoś z twojej rodziny, bliższej lub dalszej zginął lub zaginął w Powstaniu Warszawskim, wypełnij go i zanieś lub wyślij na podany tam adres. Co prawda minęło wiele lat, ale zbieranie takich informacji jest naszym obowiązkiem.”
Pliki do pobrania: Formularz zgłoszeniowy ofiar okresu Powstania Warszawskiego

Pozdrawiam serdecznie Maria

Nasze Bazy m.in. - > Biblioteki cyfrowe , - > Katalog on-line >szukaj - (zaginionych) osób https://genealodzy.pl/index.php?name=Web ... mp;cid=104
monika_szaniawska - 10-10-2010 - 11:50
Temat postu:
Bardzo dziękuję Mario za linki i wskazówki jak szukać grobu.
Włodku, dzięki za artykuł z Kroniki badzo ciekawy.
Pozdrawiam
Monika Smile
magister - 12-10-2010 - 15:52
Temat postu:
http://95.50.23.26:8008/mapa/szukaj.php

polecam wyszukiwarkę nazwisk z Powązek Wojskowych

Pozdrawiam
Piotr
magister - 12-10-2010 - 17:27
Temat postu:
Proszę bardzo Smile

Jest jeszcze oranizacja : http://www.its-arolsen.org/en/system/we ... index.html , która szuka ofiar wojennych. http://www.its-arolsen.org


Pozdrawiam
Piotr
Sokolnicki_Krzysztof - 12-10-2010 - 20:56
Temat postu:
Witam, przykro mi to mówić, ale części osób które zginęły w powstaniu nie da się odnaleźć, moja babcia była wzięta podczas powstania do niewoli i wywieziona do Niemiec do pracy w fabryce samolotów która znajdowała się w kopalni soli. Opowiadała mi i mojej mamie historie przerażające jechali do Niemiec wagonami bydlęcymi gdzie ludzie umierali z głodu i pragnienia, po całym ciele chodziły im wszy, to musiało być straszne, gdy zatrzymali się przy jakimś jeziorze, rzece, czy czymś takim wyskoczyła z wagonu aby nabrać wody dla swojej 7 letniej córki, wtedy Niemiec uderzył ją karabinem w głowę i chwilowo straciła przytomność, gdy się ocknęła strzelano do ludzi którzy wyskoczyli z wagonów. Wielu ludzi również straciło życie w obozie, ale o tym już nie będę opowiadał. Myślę, że części ludzi nie da się odnaleźć.
Przykro mi.
Jurowski_Rafał - 20-09-2012 - 21:32
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
Witam,

W mazowieckiej bibliotece cyfrowej odnalazłem Biuletyn z okresu powstania warszawskiego dotyczący osób zaginionych

( http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/Content/2 ... 10_001.pdf )

W Biuletynie zawarta jest informacja o Henryku i Tadeuszu Jurowskich poszukiwanych przez Leokadię Mańkowską z ulicy Chmielnej 8.

Czy posiadają Państwo może wiedzę gdzie szukać i czy w ogóle mogły przetrwać jakieś dokumenty (o ile w ogóle były) odnośnie tych spraw ?

Może w PCK choć oni tam zbyt chętni do poszukiwań genealogicznych nie są.

Pozdrawiam
Rafał
Magdalena_Dąbrowska - 20-09-2012 - 21:43
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
Ja tam odniosłam miłe wrażenie w kwestii PCK. Długo dość czekałam na odpowiedź ale otrzymałam bardzo miły list z podanymi danymi odnosnie Babci , oraz przeprosiny że nie mają nic o Dziaku poza tym że był u nich i chciał odtworzyc jakies dokumenty i podał swoje dane więc uzyskałam od nich bardzo istotną informacje czyli nazwisko panieńskie jego matki.

Więc proszę się nie zniechęcać a jedynie uzbroić w cierpliwość.

pozdrawiam
Magda
Kaczmarek_Aneta - 20-09-2012 - 22:10
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
Witaj Rafale,

potwierdzam solidność kwerend wykonanych przez PCK - długo czeka się na odpowiedź, ale warto !

Niezależnie od wyniku, warto podać dane poszukiwanych osób - pozwoli to uzupełnić informacje na temat poległych w czasie Powstania Warszawskiego:
http://www.wola.waw.pl/wola_form/pl/Ele ... arszawy,54

Pozdrawiam
Aneta
MagdaBilska - 21-09-2012 - 12:06
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
Ja także polecam PCK. Brat mojej babci także zaginął w 1944 roku. W 2006 roku PCK znalazło go w liście więźniów KL Auschwitz. Okazało się że trafił tam po łapankach w odwecie za Powstanie Warszawskie. Krótko po wojnie babcia poszukiwała go także przez PCK, ale wtedy nie mieli żadnych wiadomości.
Pisać warto, nic nie stracisz a możesz dużo zyskać.

Pozdrawiam
Magda
Jurowski_Rafał - 22-09-2012 - 14:18
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
Witam wszystkich,

Ja już do PCK pisałem dwukrotnie trochę w innych sprawach, jedna dotyczyła śmierci brata pradziadka w USA a druga poszukiwania kuzynki dziadka której znałem jedynie nazwisko panieńskie, a słyszałem że była poszukiwana przez PCK. Dwa razy szukali, ale niestety nic nie mieli.

Pisali że nie prowadzą poszukiwań genealogicznych, więc nie chciałbym ich nadmiernie obciążać, ale jak zachęcacie to będzie i raz trzeci, może tym razem będą coś dla mnie mieli. Myślałem, że może w warszawskim AP są jakieś dokumenty odnośnie tych spraw ?

Pozdrawiam i dziękuję

Rafał
Kuba64 - 14-05-2015 - 18:50
Temat postu: Zginęła w Powstaniu Warszawskim?
Witam,

proszę o pomoc w znalezieniu informacji o mojej krewnej z Warszawy. Na moim drzewie, po 4 latach szukania, pozostało bardzo mało osób o których prawie nic nie wiem. Maria Kasprzycka z domu Karasińska jest jedną z nich. Według wspomnień rodzinnych była żoną Władysława Kasprzyckiego (1857-1922) adwokata, Radcy Prawnego Prokuratury Królestwa Polskiego. Nie znalazłem jej aktu ślubu ani też narodzin, mimo żmudnego i długiego szukania. Jedyny ślad to adres Bracka 4 potwierdzony jeszcze w 1940 roku. Mąż został pochowany na Starych Powązkach w 1922 (mam nekrolog) ale grobu też nie znalazłem. Według ostatniej osoby która ją znała osobiście, Maria zginęła w Powstaniu Warszawskim, ale chyba nie jako kombatantka z powodu starszego wieku.
Proszę o podpowiedz gdzie mogę szukać o niej informacji (najlepiej bez przyjazdu do Warszawy).

Z góry dziękuję za pomoc,
Kuba
Kuba64 - 15-05-2015 - 23:56
Temat postu:
Witam,

dziękuję osobie która mimo że chciała zachować anonimowość, podała mi namiary do następującej wzmianki (KW nr. 274 z 1905-10-4, strona 3):
Znany w szerokich kołach towarzyskich
naszego miasta, p. Władysław Kasprzycki, radca
prokuratorji, 25-go sierpnia r.b. poślubił w Pesz-
cie panią Marję z Karasińskich.


Co to za miasto, przepraszam? W jakiej Parafii leży?

Z góry dziękuję,
Kuba
danisha - 16-05-2015 - 00:19
Temat postu:
Węgry -dzisiaj Buda + Peszt.
Dana
Kuba64 - 16-05-2015 - 10:45
Temat postu:
Witam,

przepraszam za moją słabą znajomość ojczystego języka, ale nigdy bym nie odgadnął że to chodzi o miasto Budapeszt na Węgrzech.
Jak teraz mogę odzyskać akt ślubu który jest dla mnie jedyną szansą na znalezienie informacji na temat Mari?
W 1905 roku akt ślubu za granicą ex Królestwa Polskiego musiał być jakoś uprawomocniony w zaborze Rosyjskim, prawda? Do kogo się zwrócić? A na Węgrzech, jak i gdzie można prosić o odpis/ksero? Proszę o jakąkolwiek poradę w tej sprawie Confused

Pozdrawiam,
Kuba
el_za - 16-05-2015 - 11:02
Temat postu:
Może tu coś znajdziesz (są skany aktów), w zakładce Budapeszt:

https://familysearch.org/search/image/i ... %3D1452460

pozdrawiam Ela
Bozenna - 16-05-2015 - 14:48
Temat postu:
Kuba,
Jesli Maria z Karasinskich Kasprzycka zginela w czasie Powstania Wraszawskiego jako cywilna osoba, czy sprawdziles:
"listy ekshumowanych z ruin Warszawy" ? Te listy sa w internecie. Zostaly wstawione przez AP m.st. Warszawa.
Pozdrawiam,
Bozenna
Kuba64 - 16-05-2015 - 15:07
Temat postu:
Witam Bozenno,

Tak, szukałem w internecie na stronie:
https://www.warszawa.ap.gov.pl/wyszukiwarki/ekshumacje/index.html
ale bez rezultatu. Niestety nie jestem pewien gdzie i jak umarła Maria Kasprzycka Sad Brat mojej babki, Czesław Kisielewski (1905-1991), utrzymywał z nią kontakt do 1942 roku. W swoich wspomnieniach napisał że chyba zginęła w Powstaniu Warszawskim.
Dzisiaj (po nabyciu daty ślubu) napisałem e-mail do PCK. Może oni coś wiedzą gdyż uważam że Czesław szukał Marii po wojnie właśnie przez PCK.

Pozdrawiam,
Kuba
Sroczyński_Włodzimierz - 16-05-2015 - 17:57
Temat postu:
Przejrzyj dostępne warszawskie księgi (skorowidze może na początek) zgonów. Przynajmniej coś wyeliminujesz.
Szacując prymitynwie prawdopodobieństwo poprzez liczbę zgonów w okresie 1942-VII 1944 do zgonów VIII-IX 1944 i uwzgledniając liczbę wywiezonych i zamordowanych przed i po VII 1944...niekoniecznie należałoby się skupić na Powstaniu.

PS Może..nie twierdzę, że to jest to, ale może warto sprawdzić, także ze względu na relacje rodzinne info ze straty.pl. Wiek 96 może być bardzo orientacyjny

DANE OSOBOWE
nazwisko Karasińska
wiek 96
data śmierci 1944INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH

Źródło: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy
cywilna ofiara wojny śmierć w wyniku działań wojennych
miejsce śmierci Warszawa
data śmierci 1944
goodhand - 18-05-2015 - 06:42
Temat postu: Re: Warszawa,ul. Żelazna 1126
Witam serdecznie. Czy jest możliwość sprawdzenia gdzie dokładnie mieszkali moi pradziadkowie,wiem tylko,że na Woli a w 1944 zostali zamordowani. nazwisko CHWEDORZEWSKI
Pozdrawiam Krzysztof
Zenek - 29-06-2015 - 16:55
Temat postu: Spis zolnierzy Powstanie Warszawskie
Szukam spis/indeks powstańców powstanie Warszawskie.
Zenek
Haponiuk_Daniel - 29-06-2015 - 17:06
Temat postu: Spis zolnierzy Powstanie Warszawskie
Witam,

http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/

Pozdrawiam

Daniel
Czerkawska_Ewa - 20-07-2016 - 23:26
Temat postu: Spis zolnierzy Powstanie Warszawskie
Baza ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego dostępna online od 1 sierpnia

W ramach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego na stronie www.1944.pl Muzeum Powstania Warszawskiego uruchamia bazę danych ofiar cywilnych Powstania. Dzięki bazie nazwisk internauci będą mogli w szybki i łatwy sposób aktualizować oraz weryfikować dane, dotychczas eksponowane na wystawie plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” dostępnej dla zwiedzających w parku Powstańców Warszawy.

http://www.1944.pl/o_muzeum/news/baza_o ... 1_sierpnia
Krystyna_M - 01-08-2016 - 13:47
Temat postu: Szukam zaginionej rodziny w Powstaniu Warszawskim!
Może ktoś pamięta.... ??? Nie wiem, jak szukać nie mam bliższych danych... Sad
W czasie Powstania Warszawskiego zginęła cała rodzina brata mojego Dziadka: żona i 4 dzieci Jagoda, Tadeusz, Nastka i chyba Kazik (takie imiona moja Mama sobie przypomina, że wspominano). Żona brata dziadka była podobno Rosjanką. Brat Dziadka - Józef Mazur pochodził z woj. lubelskiego po I Wojnie Światowej (brał udział w wojnie) przyjechał z żoną trochę mieszkali w Maciejowie Starym a później wyjechał do Warszawy, odwiedzał rodzinę w wakacje z dziećmi a i zginął podobno jadąc do rodziny w katastrofie kolejowej pod Dęblinem. Takie informacje uzyskał po wonie mój Stryj.
Mieszkali chyba na ul. Złotej... ??? ale nie wiem...., tak mi się wydaje, że Stryj mówił..., nie mam kogo pytać, bo nie żyje a mój Tata też już 30 lat nie żyje.
Haponiuk_Daniel - 01-08-2016 - 13:57
Temat postu: Szukam zaginionej rodziny w Powstaniu Warszawskim!
Witam,

Przydałyby się więcej informacji np. nazwisko, miejsce urodzenia itd

Sprawdzałaś na stronie www.straty.pl?

Pozdrawiam

Daniel
Sroczyński_Włodzimierz - 01-08-2016 - 13:59
Temat postu: Szukam zaginionej rodziny w Powstaniu Warszawskim!
nazwisko?Smile

Złota to dwie parafie/USC, Wsz. Świętych (zgony dostępne u nas, także 1945) i Św. Krzyża - to na początek
kilka linijek niżej jest link do bazy ofiar cywilnych dziś opublikowanej przez MPW (1944.pl)
możesz sięgnąć głębiej (ekshumowani APW), ale to "weszło" to bazy ofiar cywilnych

poza ww jest lista (ale pewnei dopiero we wrześniu..choć może i na stronie APW będzie) sądowych (z Warszawy) stwierdzeń zgonów dot. tego okresu, a wydanych 45-48 (bodajże...do sprawdzenie)
Krystyna_M - 01-08-2016 - 17:48
Temat postu: Re: Szukam zaginionej rodziny w Powstaniu Warszawskim!
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
nazwisko?Smile

Złota to dwie parafie/USC, Wsz. Świętych (zgony dostępne u nas, także 1945) i Św. Krzyża - to na początek
kilka linijek niżej jest link do bazy ofiar cywilnych dziś opublikowanej przez MPW (1944.pl)
możesz sięgnąć głębiej (ekshumowani APW), ale to "weszło" to bazy ofiar cywilnych

poza ww jest lista (ale pewnei dopiero we wrześniu..choć może i na stronie APW będzie) sądowych (z Warszawy) stwierdzeń zgonów dot. tego okresu, a wydanych 45-48 (bodajże...do sprawdzenie)


Nazwisko : MAZUR
Łucja - 01-08-2016 - 18:12
Temat postu: Re: Szukam zaginionej rodziny w Powstaniu Warszawskim!
Za dużo Józefów Mazurów w bazie Straty, trzeba podać więcej danych o osobie.
Ale Tadeuszów jest już trochę:
http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie
Anastazja:
http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie


I może tutaj sprawdzić, Gosia Lissowska w MoreMaiorum podała ten link, do listy ofiar Powstania Warszawskiego:
http://www.1944.pl/ofiary-cywilne.html/
http://www.1944.pl/ofiary-cywilne.html/szukaj/Mazur
a jak nie ma to trzeba zgłosić jak się to jakoś uprawdopodobni.

Łucja
Krystyna_M - 01-08-2016 - 22:03
Temat postu: Re: Szukam zaginionej rodziny w Powstaniu Warszawskim!
Krystyna_M napisał:
Może ktoś pamięta.... ??? Nie wiem, jak szukać nie mam bliższych danych... Sad
W czasie Powstania Warszawskiego zginęła cała rodzina brata mojego Dziadka: żona i 4 dzieci Jagoda, Tadeusz, Nastka i chyba Kazik (takie imiona moja Mama sobie przypomina, że wspominano). Żona brata dziadka była podobno Rosjanką. Brat Dziadka - Józef Mazur pochodził z woj. lubelskiego po I Wojnie Światowej (brał udział w wojnie) przyjechał z żoną trochę mieszkali w Maciejowie Starym a później wyjechał do Warszawy, odwiedzał rodzinę w wakacje z dziećmi a i zginął podobno jadąc do rodziny w katastrofie kolejowej pod Dęblinem. Takie informacje uzyskał po wonie mój Stryj.
Mieszkali chyba na ul. Złotej... ??? ale nie wiem...., tak mi się wydaje, że Stryj mówił..., nie mam kogo pytać, bo nie żyje a mój Tata też już 30 lat nie żyje.

Nastka (czyli chyba Anastazja) była podobno już nauczycielką, chłopcy też byli już dorośli, najmłodsza była Jagoda (chyba Jadwiga), też mogła zginąć w katastrofie kolejowej, bo podobno jechała razem z ojcem do Maciejowa Starego (lubelskie) ale to nie jest pewne, może przeżyła...
Bea - 02-08-2016 - 00:05
Temat postu:
Krystyno, w genealogii nie da się na skróty. Najpierw znajdź datę i miejsce urodzenia brata Twojego dziadka - to chyba najprostsze. Skoro twierdzisz, że jego dzieci w latach wojennych były już dorosłymi ludźmi - to znaczy, że również oni urodzili się w XIX lub na początku XX wieku. Znajdź akt ślubu brata dziadka i akty urodzeń jego dzieci. Jeśli jest tak jak mówisz - to są one już dostępne (co nie znaczy, że udostępnione on-line).
Dopiero mając taką podstawę, można szukać dalszych losów rodziny.
Obliczyć ile dzieci i ich rodzice mieli lat, kiedy wybuchła wojna. Przeszukać bazy danych - choćby Kurier Warszawski, może akurat będzie trafienie. Ja znalazłam, że "moi" prawidłowo rozwiązali jakiś rebus czy krzyżówkę - dzięki czemu potwierdziłam, że nadal mieszkali w tym czasie w Warszawie.
Są jeszcze inne dostępne skany on-line, ale najpierw musimy mieć podstawy - daty i miejsce urodzenia, prawidłowe imiona, data ślubu rodziców.
Jeśli chcesz szukać przez Czerwony Krzyż, tez musisz podać kogo szukasz - czyli imiona i nazwiska konkretnych osób, ich datę i miejsce urodzenia oraz imiona rodziców.

Co do pociągu... to coś tu nie gra. Jeśli była taka katastrofa i zginęli ludzie - to na pewno pamięć o nich nie została zapomniana. Na pewno po wojnie postawili pomnik - choćby na miejscowym cmentarzu. Tylko, że Ty nie wiesz nic na pewno - więc to w tej chwili szukanie igły we wszechświecie. Nie wiadomo, w którym roku miałaby być ta katastrofa. Mnie najbardziej kojarzy się w tym momencie bombardowanie pociągów ewakuacyjnych (dygresja: W pierwszych dniach września ewakuowano m.in. rodziny nauczycielskie z niektórych miast - może więc to Anastazja się ewakuowała? pytanie czy jako nauczycielka nadal mieszkała w Warszawie, czy może miała inny przydział? Moja ciocia wraz z malutkim synkiem zginęła w podczas takiego bombardowania w Łukowie, 4.IX.39).
Krystyna_M - 02-08-2016 - 00:24
Temat postu:
Dziękuję za porady, postaram się coś ustalić bliżej jeżeli chodzi o brata dziadka...może datę urodzenia .... a później może coś można będzie dalej... Smile Pozdrawiam! Krystyna
ewwwa - 12-11-2017 - 16:50
Temat postu: Lista uczestników Powstania Warszawskiego
Witam!
Orientuje się ktoś może gdzie moge znaleźć liste uczestników Powstania Warszawskiego? Nie mam na myśli tej podanej na stronie Muzeum.
Gdzie moge pisac w tej sprawie? IPN?
Tomasz_Lenczewski - 12-11-2017 - 18:02
Temat postu: Lista uczestników Powstania Warszawskiego
Encyklopedia Powstania Warszawskiego, dwa tomy zawierające zweryfikowane listy - to podstawowe dzieło w ostatnich latach. Pozdrawiam Tomasz Lenczewski
Waleria_kowalewska - 14-11-2017 - 05:57
Temat postu: Lista uczestników Powstania Warszawskiego
Jeśli Pani nie znalazła na stornie Muzeum Powstania Warszawskiego to warto do nich napisać a pokierują Panią dalej w poszukiwaniach. Poza tym nie wszystkie biogramy są online.
https://www.1944.pl/powstancze-biogramy.html
Proszę wpisać dokładne nazwisko lub jego wersje ( mogło zostać przekręcone przy wpisywaniu)
Warto jeszcze wiedzieć ze "Jednocześnie informuję, że nowe biogramy tworzone są dla poległych i żyjących Powstańców Warszawskich, których udział w Powstaniu nie ulega wątpliwości i został zweryfikowany na podstawie dostępnych zespołowi MPW dokumentów. Muzeum zastrzega sobie możliwość odmowy utworzenia powstańczego biogramu dla osoby, której zgłoszony udział w Powstaniu Warszawskim budzi wątpliwości i nie został poświadczony wiarygodnymi dokumentami. Udział w Powstaniu powinien być udokumentowany przez minimum 3 niezależne źródła (dokumenty, relacje). Jako relację/źródło rozumiemy pamiętnik, notatkę, wspomnienia i zeznanie naocznych świadków tamtych wydarzeń. Współczesne relacje członków rodzin urodzonych po 01.08.1944 z przyczyn oczywistych nie są traktowane jako źródła pozwalające utworzyć biogram danej osobie. W wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest uznanie osoby za Powstańca na podstawie 2 wiarygodnych źródeł. "

Muzeum zastrzega sobie także prawo odmowy utworzenia biogramu, jeśli przedstawione przez rodzinę 3 dokumenty mają charakter wyłącznie aktów cywilnych (urodzenia, małżeństwa, zgonu) lub innego rodzajów dokumentów o charakterze cywilnym (świadectwa szkolne, legitymacje szkolne, uczelniane, pracownicze, itp.), które w żaden sposób nie poświadczają uczestnictwa w walkach powstańczych. Dane w Powstańczych Biogramach są stale poszerzane i weryfikowane na podstawie zasobów instytucji archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego w Warszawie oraz Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego. Informacje na temat poległych czerpane są również z dostępnej literatury i publikacji, monografii oddziałów powstańczych, prasy i nekrologów, dostępnej dokumentacji cmentarnej i ksiąg parafialnych, ankiet MPW oraz zgłoszeń rodzin powstańczych oraz żyjących kombatantów. archiwów środowisk kombatanckich i innych źródeł.

Przypominam także, że Powstańcze Biogramy nie dotyczą mieszkańców Warszawy i ludności cywilnej, nawet jeśli poszczególni jej przedstawiciele brali doraźny udział przy budowie barykad, przy pozyskiwaniu wody itp.


Ja szukałam jeszcze w CAW WBH i taka od nich dostałam informacje:

"W zasobie CAW WBH znajdują się przekazane z WBBH materiały archiwalne dotyczące m.in. Armii Krajowej, w których ewentualnie mogłaby Pani szukać informacji o poszukiwanej osobie.

Kwerendy dotyczące badań genealogicznych, naukowych, publikacji oraz ustalenia przebiegu służby i szlaków bojowych jednostek wojskowych dla celów innych niż poświadczeniowe, realizowane są osobiście przez zainteresowanych albo ich upoważnionych przedstawicieli w Pracowni Naukowej WBH. Sygnatury są ustalane samodzielnie w Pracowni Informacji Naukowej CAW WBH. Aby skorzystać z zasobu CAW WBH należy zwrócić się z wnioskiem do dyrektora WBH o wyrażenie zgody na udostępnienie materiałów archiwalnych. Wniosek dostępny jest na stronie wbh.wp.mil.pl w zakładce Centralne Archiwum Wojskowe."
http://szukajwarchiwach.pl/kontakt
http://www.straty.pl/index.php/en/szukaj-w-bazie
Jeśli był Powstańcem to mógł trafić do niewoli jak większość wtedy należy pisać tutaj http://www.cmjw.pl/wyszukiwarka-zbiorow ... zukaj.htmlPozdrawiam

Waleria
Sroczyński_Włodzimierz - 14-11-2017 - 11:02
Temat postu: Lista uczestników Powstania Warszawskiego
Nie ma listy i sądzę, że nie będzie.
Tj zarówno to co jest w "urzędzie kombatantów" jest i za obszerne (wiele przypadków osób niewątpliwie błędnie posiadających uprawnienia z tego tytułu) i za wąskie (brak uprawnień dla osób, które niewątpliwie brały udział)
jak i każde inne źródło o mniej urzędowym statusie, z mniejszymi konsekwencjami jest niepełne i takim pozostanie

ale pewnie wracamy do clou:
czy aby na pewno jest Ci potrzebna taka lista z przyczyn genealogicznych?
Bo bardzo często jest zadawane pytanie o listę z tym czy owym kryterium, w sytuacji gdy ktoś szuka informacji o konkretnej osobie

tj brak listy osób, którym miny przeciwpiechotne urwały lewe nogi nie przenosi się na możliwość uzyskania informacji że Kowalskiemu urwało lewą nogę i pytanie jest za daleko idące - jak 'lista osób zmarłych na cholerę w 1831" "lista jeńców w Wielkiej Wojnie" "lista szewców" etc
Waleria_kowalewska - 17-11-2017 - 14:10
Temat postu:
Ja znazlalam tylko mojego dziadka ale jego brata , który niewątpliwe brał udział w Powstaniu nie ma na żadnych listach. Żona brata mojego dziadka ,która ma w tej chwili ponad 90 lat może potwierdzić wszystko ale najwyraźniej ludność cywilna ,która brała udział w PW nie jest kwalifikowana do kategorii powstancow. Troche to niesprawiedliwe bo przeciez obaj walczyli ale , jeden mial legitymacje a drugi nie. Jeden poszedł do niewolli jako żołnierz / jeniec wojenny a drugi z ludnością cywilną- może to właśnie ten fakt decydował o tym kto znajduje się na listach a kto nie .
Czy ktoś orientuje się może gdzie znajduje się lista jeńców wojennych wziętych do niewoli po Powstaniu Warszawskim?
Z tego co wiem wszystkich przetransportowano do obozu przejsciowego chyba w Łambinowicach czy Ożarowie?
Później wysłano ich do obozów w Niemczech , głównie do Murnau.
Chociaż Powstańcy dostali numery jenieckie nie ma żadnej listy z nazwiskami ani informacji odnośnie tego gdzie zostali wysłani .
Śledząc życiorysy tych , którzy przeżyli i z literatury można łatwo wydedukować o jakie obozy chodzi ale dokumentacji brak.
Archiwum w Arolsen tłumaczy brak dokumentów faktem , ze wszystkie zostały spalone celowo tuż przez
wojną a jeśli coś zostało to przejęli to Amerykanie.

X 1944 — Przybywają transporty powstańców warszawskich - mężczyzn, kobiet i dzieci — łącznie 5789 osób. Umieszczono ich w „Russenlager".

Proszę o kontakt osoby , którym udało się taka dokumentacje znaleźć .

http://muzhp.pl/pl/c/674/powstancy-wars ... 4-lamsdorf

WaleriaWaleria
Sroczyński_Włodzimierz - 17-11-2017 - 14:21
Temat postu:
Różnica jednak jest i to zasadnicza. "Udział w Powstaniu Warszawskim" chyba nadaj jest rozumiany jako uczestnictwo nie w zdarzeniu, a czynna służba wojskowa (i to po jednej ze stron;)
Czy ludność cywilna walczyła? Tak twierdzili ci, co wydali rozkaz o wymordowaniu ludności cywilnej, nie zgadzam się z tą opinią. Czy jakiś cywil walczył? Pewnie nie jeden, ale zbiorowość - nie.
I piszę to jako podobnie (na analogicznej do Ciebie zasadzie) zaangażowany w temat:
pradziadek - cywil zginął w Powstaniu Warszawskim
jego syn, a brat dziadka - żołnierz poległ w Powstaniu Warszawskim
obydwaj ekshumowani tego samego dnia z różnych miejsc
pochowani w tym samym grobie teraz
ale różnicę widzę

nie tylko kwestia techniczna (listy imienne oddziałów powstańczych czy wydanych legitymacji "na okoliczność" kapitulacji vs brak rejestracji ludności cywilnej nawet w Pruszkowie)

Tyle, że czepliwy jestem i np mój niesmak budzi coś takiego jak "Lista cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego" czy pomnik "Małego Powstańca" kilkulatka z karabinem:(
Waleria_kowalewska - 17-11-2017 - 14:45
Temat postu:
W przypadku mojego dziadka sprawa wyglada tak , ze przeżył powstanie , niewolę niemiecką a po wyzwoleniu obozu walczył w Polskich Siłach Zbrojnyh na Zachodzie . Mam kilka profesjonalnych analiz fotografii dziadka z tego okresu, ale to wszystko.
Dokumenty z okresu Powstania Warszawskiego znalazły się w Muzeum MPW a tych z pobytu w Murnau czy z okresu walki w Poslkich Siłach Zbrojnyh na Zachodzie wciąż szukam.

Pisze o tym w wątku 2 Warszawska Dywizja Pancerna. https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 426#407426

Udało mi się natomiast znaleźć dokumenty z niewoli i przymusowych prac brata mojego dziadka.
Dokumenty te dostałam z Arolsen . Ta sama instytucja poinformowała mnie , ze nie mają nic na temat mojego dziadka. Oni prawdopodobnie w ogóle nie maja żadnych informacji na temat jeńców wojennych .

Przepraszam ale jeśli chodzi o pomniki czy jakieś listy z podtekstem politycznym to nie chce się wypowiadać bo nie jestem w temacie. Od lat mieszkam poza granicami kraju wiec nie znam szczegółów .


W
Sroczyński_Włodzimierz - 17-11-2017 - 14:53
Temat postu:
ja nawet nie sugeruję, że to kwestia polityczna (choć..co polityką nie jest...projekt z 1946)
https://www.polskieradio.pl/608fe88d-a7 ... aa75f.file
oburzał także (może przede wszystkim) powstańców
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Ma ... _Warszawie

a lista OFIAR POWSTANIA..sama nazwa - nie rusza Cię? Powstanie było przyczyną, że Niemcy i ich sojusznicy mordowali? Jaka polityka by nie była..
lista cywilnych ofiar zamachu na Heydricha z Lidic..Czesi by sobie nie pozwolili na taką nazwę, a pewnie i nie przemilczeliby takiego tekstu...

miejsce zamieszkania chyba bez znaczenia, jeśli już to nie zdziwiłbym się, że ludzie krócej formatowani przez propagandę zachowali "tam" trzeźwiejszy osąd niż "tu"
Waleria_kowalewska - 17-11-2017 - 15:39
Temat postu:
Tytuł wątku może być różnie interpretowany ale chyba większość osób na tym forum szuka informacji o losach swoich krewnych. Idąc tym tokiem rozumowania wierze , ze nie chodzi tu o analizę całego Powstanja.
Historia juz to przecież oceniła a ludzie zawsze będą się sprzeczać co do tego czy to było konieczne czy powinno się odbyć czy tez nie.
Fakt jest taki , ze się odbylo a to jest forum genaologiczne i ludzie poszukują informacji o swoich przodkach którzy mogli zginąć ,
Zostać ranni, zagiinac właśnie podczas Powstania. Chyba w takim kontekście trzeba to rozpatrywać .

Nie pamietam teraz tytułu ale ostatnio widziałam bardzo ciekawy film dokumentalny o PW .
Nie wiem jaka to była produkcja czy USA czy UK ale to chyba najbardziej obiektywne spojrzenie na
to wydarzenia . Ma Pan racje czasami trzeba trochę więcej czasu ,
czasami trzeba nabrać dystansu , schować dumę i emocje żeby móc rzetelnie ocenić wydarzenia historyczne i ich konsekwencje.

W.K.
Sroczyński_Włodzimierz - 17-11-2017 - 16:01
Temat postu:
Nie zgodzę się z poszczególnymi sformułowaniami ("historia już to przecież oceniła" i innymi) ale z całością - jak najbardziej się zgadzam tj
z (jak rozumiem) generalnym hasłem "szukamy informacji o osobach związanych z wydarzeniem", którego nie podważam, próbuję wyjaśnić:
- że takiej listy nie ma (jak i wielu innych)
- że próby tworzenia czasem są nieszczęśliwe poprzez taki "szczegół" jak nazwa i dlaczego nie wszyscy w każdej inicjatywie- choć potencjalnie są zainteresowani" - wezmą udział
- jakimi błędami obarczone są dotychczas sporządzane zestawienia (nie tylko brakami ale "nadwyżkami" - na niektórych figurują osoby, których na pewno - co udokumentowane - nie powinno na nich być)

i podsuwam pomysł, że dla potwierdzenia faktu/zdarzenia niekonieczne jest istnienie pełnej listy osób biorących w nim udział

emocje starałem się oddzielić, szerszą opinię, subiektywne wrażenie, za daleko idącą wstawkę o pomniku tylko na sam koniec wstawiłem

Uwagi o uczestnikach (jako kategoria), metodzie tworzenia list etc nie z dumy, emocji - ot, jako poradę
a uwagi czy ludność cywilna walczyła (tj kto był żołnierzem, kto cywilem i co z tego wynika) także nie w kategoriach emocji uczyniłem
to nie dzielenie włosa na czworo, kwestia dumy, uczuć - tylko wskazówki wyszukiwania, zimna sugestia, że to nie ten zbiór

w przypadku zbrodniczych działań armii niemieckiej czy łamania prawa międzynarodowego trzeba uwzględnić tę "specyfikę"
jeńców (czyli POW, żołnierzy wziętych do niewoli) z krajów "zachodnich" nie będziemy szukać w KL-ach, obozach zagłady, ekshumacyjnych z masowych grobów egzekucji na miejscu
metodę w przypadku żołnierzy polskich więzionych w czasie (i po) II wojnie światowej musimy jednak zmienić i rozpatrywać materiały i ścieżki inne "specyficzne"
to też na zimno, bez emocji
Waleria_kowalewska - 17-11-2017 - 16:35
Temat postu:
Bardzo przepraszam ale moje uwagi odnośnie emocjonalnego interpretowania faktów nie dotyczyły bezpośrednio Pana.
Miałam na myśli to , ze czasami za bardzo analizujemy , wnikamy w szczegóły , szukamy podtekstow, motywow a tutaj chodzi o prostą sprawe : byla wojna ludzie ginęli , byli mordowani, walczyli w roznych bitwach, obozach, miejscach , powstaniach itd. Inni uciekali ale chyba większość osób na tym forum chce jedynie dowiedzieć się co się stało z ich przodkami . Niektórzy tacy jak mój dziadek przeżyli ale nic nie mówili . Wiemy co było tego przyczynąSad Inni nigdy nie wrócili . A kolejne pokolenie szuka informacji zadaje pytania czasami nienajlepiej sforumulowane Wink ale intencje są jaknajbardziej dobre.
Ja miałam 12 lat jak dziadek zmarł . Gdybym mogła cofnąć czas po prostu bym go zapytała o to czy o tamto. Niestety nie jest to możliwe wiec szukam
rożnego rodzaju list, spisów jeńców , powstańców , żołnierzy 2 brygady Warszawskiej itd. Przeglądam życiorysy powstańców , jeńców ,żołnierzy z nadzieja , ze trafie na jakiś trop.
Pisze do różnych instytucji w Polsce, w Anglii , w USA w
Niemczech i nie mogę uwierzyć ze wszystko wyparowało !!
Gdyby nie te zdjęcia to pewnie dawno bym się poddała.
Sroczyński_Włodzimierz - 17-11-2017 - 17:02
Temat postu:
możemy stosować formę "Ty"? sugerowaną,prawie do wymogu:) na forum?

Toż nie forumowicze stawiali pomnik (czyli coś co może symbolicznie, ale upamiętnia) z dzieckiem z karabinem. Świadectwo oburzenia (z mojej czyli drugiej ręki) też jest pewnym opisem czasów, tak jak zaistnienie (i to w instytucji!) sformułowania "cywilne ofiary Powstania Warszawskiego"

" Niektórzy tacy jak mój dziadek przeżyli ale nic nie mówili . Wiemy co było tego przyczyną"
No więc nie do końca wiemy, tj ja cały czas nie wiem. Podejrzewam niektóre, niektóre przyczyny milczenia zakładam, że znam (np już z pierwszej ręki - niedawną niechęć i odmowę złożenia relacji w Muzeum Dulag w Pruszkowie ówczas kilkuletniej dziewczynki z Woli), niektóre pozostają w domyśle i to głębokim
W pewnym stopniu (mam nadzieję), że także próba oddania emocji przyczyni się do jakiegoś opisania tła tej niechęci.

Wracając do "list" - to na nas (rodzinach) chyba leży ciężar ich sporządzenia (podobnie jak np wystąpienie o akt zgonu ...) my możemy być dawcą informacji, nie biorcą
Możemy zżymać się na brak pomocy czy utrudnienie (np publikacja ksiąg meldunkowych z 1944 z Warszawy walnie przyczyniłaby się do określenia potencjalnych "uczestników zdarzeń"), na wieloletnie zaniedbania Głównej Komisji etc etc
ale fakt jest faktem i należy uwzględnić brak takich list i masowych dokumentów źródłowych do ich sporządzenia w naszych poszukiwaniach
Jest archiwum historii mówionej (MPW) SPPW1944.org ŚZŻAK, środowiska poszczególnych zgrupowań, całkiem spore zbiory fotografii dot. niektórych miejsc
próbować warto na pewno
Walerio: Ty też mogłabyś więcej napisać, gdzie brat dziadka mieszkał w 1944? co wiadomo? etc
jak napisałaś - tu wszyscy szukamy, ale warunkiem wspólnych prac jest podanie tego co się wie
to naprawdę rzadkość, że można z PSB życiorys przodka "przepisać", ubarwić setkami listów/korespondencji etc
źródeł masowych, tysięcy ankiet szczegółowo opisujących etc..no są takie zbiory w niektórych przypadkach, w niektórych formacjach ale głównie to jednak nie na tym polega -prawda?
czym później tym trudniej
maria.mazur - 17-11-2017 - 17:18
Temat postu:
Waleria_kowalewska napisał:
Jeden poszedł do niewolli jako żołnierz / jeniec wojenny a drugi z ludnością cywilną- może to właśnie ten fakt decydował o tym kto znajduje się na listach a kto nie .
Waleria


Chyba sposób wyjścia z miasta nie ma znaczenia. Mój ojciec miał dwóch braci. wszyscy trzej walczyli na Czerniakowie. Jeden z nich wyszedł z częścią oddziału zbierać zrzuty do lasów kabackich i już nie przedarli się do miasta - przeszli do lasów chojnowskich i tam walczyli do końca powstania. Potem rozwiązali oddział.
Drugi kanałami przeszedł z resztką oddziału na Mokotów i przy włazie zdjęli ich Niemcy i wywieźli do obozu jenieckiego.
Trzeci nie wiem jaką drogą zmieszał się z ludnością cywilną i wyszedł z miasta przez Pruszków.
Wszyscy trzej są na liście powstańców. Ale też są nagrane relacje osób, które walczyły w tym samym oddziale, o ich dokonaniach w czasie powstania.
Pozdrawiam
Maria
Waleria_kowalewska - 17-11-2017 - 18:23
Temat postu:
Na ty? Ok nie wiedziałam , ze takie tutaj obowiązują zasady;)
Woldoku chętnie podzielę się historia dziadka z okresu PW.
Dziadek i jego brat urodzili się i mieszkali w Warszawie przy ulicy 6 sierpienia. Z ta ulicą to trochę jest namieszane ale chyba jest to dzisiejsza Nowowiejska albo jakieś jej cześć .
W tym samym budynku znajdował się zakład szewski mojego pradziadka Juliana Kowalewskiego. Właściwie to chyba muszę zajrzeć na forum o szewcach ale po kolei. Dziadek Kazimierz i jego brat Jozef urodzili się w Warszawie. Mieli więcej rodzeństwa ale skupie się na tych dwóch braciach.
Z rodzinnych badań wiemy , ze udzielali się w Lidze kolonialnej i Morskiej a później pracowali w fabryce wełny fantazyjnej.
Nie udało nam się zlokalizować adresu tej fabryki. Kuzyni i kuzynki mocno zaangażowali się w badania genaologiczne wiec cały czas pojawiają się nowe informacje.
Dziadek dołączył do AK a dokładniej był oddział CHROBRY II, był to oddział Chrobry II, III kampania ( dowódca ,której był por. „Zdunin” Zbigniew Brym) ,III pluton ppor. Marka Moliera „Molmar”.

Mam 2 zdjęcia z tego okresu i w sumie udało mi się zidentyfikować kilka osób ale nie wiem jak skontaktowac sie z rodzinami tych zolnierzy. Wiekszosc juz niestety nie zyje ale moze zachowały się jakieś wspomnienia czy tez fotografie w rodzinnych archiwach?
Być może niektórzy tak jak dziadek dostali się do niewoli w Murnau a stamtąd do PSZ? Może do tej Dywizji Pancernej , która usiłuje rozpracować Wink

Pozdrawiam
W
Sroczyński_Włodzimierz - 17-11-2017 - 18:28
Temat postu:
ja o tym cywilu bardziej chciałem:)
o dziadku, oddziale, dalszych losach wiesz chyba sporo - zrozumiałem, ze priorytetem był/jest brat (wiemy gdzie mieszkał, pewnie miał i imię i nazwisko:)
Waleria_kowalewska - 17-11-2017 - 18:43
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
ja o tym cywilu bardziej chciałem:)
o dziadku, oddziale, dalszych losach wiesz chyba sporo - zrozumiałem, ze priorytetem był/jest brat (wiemy gdzie mieszkał, pewnie miał i imię i nazwisko:)


Dlatego bardziej interesowała mnie tematyka 2 Warszawskiej ale tak jakoś wyszło ze o Powstaniu więcej postów Wink
Może jednak dzięki temu ze podałam te informacje znajdzie się ktoś kto miał krewnego z tego samego plutonu.
Szkoda ze dodawanie zdjęc nie jest dopracowane.

O tym cywilu Wink to muszę zaprosić na forum
Kuzyna bo ma dokładniejsze informacje.
Tak jak napisałam wcześniej miał na imie Jozef Kowalewski ur.1916
Gdy wybuchła wojna brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 r. w czasie której został wzięty do niewoli, jednak udało mu się uciec do Warszawy. W czasie okupacji ukrywał się więc i pracował w Zrzeszeniu Restauratorów pod zmienionym nazwiskiem .................................? Brał udział w Powstaniu Warszawskim gdzie został ranny. Wyszedł z Waszawy z ludnością cywilna i został wywieziony do Hanoweru do obozu pracy, ale uciekł stamtąd do Poznania. Znów złapany został wywieziony do Berlina, gdzie pracował w fabryce obuwia. Do Warszawy wrócił w lipcu 1945 r. i dowiedział się wtedy, że jego rodzina wyjechala do innego miasta
Kamienice była podminowana wiec nie został w Warszawie.
Mój dziadek wrócił z frontu w grudniu 1946r .
Tomasz_Lenczewski - 17-11-2017 - 18:56
Temat postu:
Myślę. że zjawisko nie znalezienia się na żadnych listach uczestniczących w PW jest faktem, z którym należy się pogodzić. Pamiętam przed laty rozmowę z bratanicą Krystyny Skarbek (słynna kobieta szpieg),która twierdziła, ze jej ojciec brał udział w PW, był w konspiracji, wywieziono go do Niemiec i jeszcze parę innych faktów. Rozmowę tę skwitował wtedy mąż Teresy Skarbkówny, stwierdzeniem, iż nie ma na to żadnych dowodów. I rzeczywiście Andrzej Skarbek nie trafił na żadne listy, zarówno te ogłoszone przez Roberta Bieleckiego, jak i nie figurował na żadnych listach PCK. Wnioski z tego mogą wypływać dość różne. Choćby takie, że znalazł się na liście zbiorczej, która się nie zachowała. Z drugiej strony ile jest znanych rozmaitych list rżnych lokalnych komitetów polskich, które tworzono z Polaków znajdujących się po zajęciu przez aliantów całych Niemiec? W tej konkretnej sprawie Andrzej Skarbek znalazł się w biografii swojej siostry, jako domniemany uczestnik PW. Takich, jak on okazuje się było więcej. Pozdrawiam Tomasz
Sroczyński_Włodzimierz - 17-11-2017 - 18:57
Temat postu:
no to gorzej, bo jak się ukrywał to pewnie nie w rodzinnym domu, więc trudniej coś więcej o tym, gdzie go "godzina W" zaskoczyła
Ale, jak widzę, całkiem sporo wiesz..co mi rozbija koncepcje dot. Twoich poszukiwań

Czy chodzi Ci po prostu o obecność na liście? O fakt, żeby brata dziadka na jakimś zbiorczym zestawieniu ktos umieścił i pieczątką potwierdził, że to "urzędowa lista uczestników"?Smile

P.S. Coś więcej o Zrzeszeniu może? to już z kolei ja jestem rodzinnie zainteresowany... może coś .."Pod Bukietem" Marszałkowska/Złota Samorajowie...
Waleria_kowalewska - 17-11-2017 - 19:09
Temat postu:
Bardziej chodziło mi o pomoc użytkownikowi ewwwa, który/a założył ten wątek . Skoro tyle udało mi się zdobyć informacji to chciałam sie tym podzielić . Ja temat PW uważam za zamknięty jeśli chodzi o szczegóły aczkolwiek fajne byłoby gdyby odnalazly się jakieś nowe fotografie albo pojawiłyście informacje o tym konkretnym plutonie. Sugestie dotyczące literatury miłe widziane Wink
Moim priorytetem jest jednak nadal mało popularny temat 2 Warszawskiej Dywizji , szukam osób które wiedza coś więcej , są zainteresowane ta tematyka a najlepiej kogoś kogo krewny był w tej dywizji.

Jak wspomniałam wcześniej wysłałam zaproszenie do mojego kuzyna , wnuka Józefa . Może on coś podpowie.[/b]
Kowalewski_Rafał - 17-11-2017 - 20:09
Temat postu:
Ja nic więcej niż to co już Ty napisałaś nie wiem o moim dziadku Józefie. Ale szukać informacji zawsze warto. Nie trzeba godzić się z brakiem informacji, bo zawsze jest szansa, że jednak jeszcze coś się znajdzie. Ja nie wiem jak nazywała się fabryka mojego dziadka działająca przed wojną a zatrudniająca 76 osób. Nie wiem pod jakim nazwiskiem ukrywał się w czasie wojny mój dziadek. Nie wiem też jeszcze innych szczegółów, ale zawsze jest nadzieja, że jeszcze coś się uda odtworzyć z historii rodzinnej.
Waleria_kowalewska - 17-11-2017 - 20:28
Temat postu:
A może trzeba otworzyć nowe wątki? Czy już istnieją ?
Fabryki w przedwojennej Warszawie?
Zrzeszenia restauratorów w Warszawie?

Czy chodzi Ci po prostu o obecność na liście? O fakt, żeby brata dziadka na jakimś zbiorczym zestawieniu ktos umieścił i pieczątką potwierdził, że to "urzędowa lista uczestników"?SmileNie zależy mi na tym w ogóle:) Szukamy tylko informacji .W tym
przypadku mamy tylko przekaz ustny ale brakuje szczegółów a kuzyn mój jest bardzo dobrym genaologiem wiec szukamy potwierdzenia w dokumentach, relacjach świadków itp. Zajrzelibysmy nawet do „urzędowej listy uczestników” WinkWink
A skoro nie istnieje to jedyna szansa w tym , ze przypadkowo natrafimy na jakieś informacje .
Włodek a możesz coś więcej napisać o tych Restauratorach ?
Karolina_Delczyk - 24-03-2019 - 17:02
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
Witam,
Zastanawiam się gdzie mogłabym znaleźć informacje nt mojej przodkini Leokadia Delczyk, chodzi mi konkretnie czy jest realna możliwość zdobycia aktu zgonu i gdzie go ewentualnie szukać.
Mam kilka istotnych informacji które postaram się tu uporządkować.
Pierwotnie natrafiłam na wpis w muzeum powstania warszawskiego gdzie odnalazłam info gdzie poległa tj. Mazowiecka 9 tzw park Philipsa w Warszawie. Dalej od PCK dostałam list gdzie dostałam info ze mój pradziadek tzn jej brat szukał jej po powstaniu i tam natrafiłam na informacje ze została przez niego zidentyfikowana w 1945 roku. Dołączono również kopie z protokołu ekshumacyjnego z parafii Zbawiciela. Dalej uderzyłam do IPN gdzie potwierdzili mi to co już dostałam od PCK, jedynie co dodatkowo dowiedziałam się to to że była zatrudniona jako,, pracownica domowa '' podejrzewam że chodzi o Panią do pomocy w domu u jakiegoś bardziej zamozniejszego państwa. Uderzyłam też do AP w Warszawie gdzie dołączyli mi również skan z protokołu ekshumacji. Kolejno natrafiłam na to że została pochowana na Powązkach wojskowych gdzie po korespondencji z cmentarzem dostałam namiary na kwatere i numer grobu. Tak odnalazłam jej grób po 74 latach. Okey to było słowem wstępu 😊teraz moje pytania może ktoś będzie w stanie coś podpowiedzieć.
Gdzie i czy wgle zostały sporządzone aktu zgonu? Czy pozostaje jedynie ten protokół ekshumacji? Czy skoro protokół był sporządzony przy parafii Zbawiciela powinnam ponownie uderzyć do AP z prośbą o informację, chociaż już odpisali że mają tylko protokół?
Czy ktoś np orientuje się czy skoro była zatrudniona jako pracownica domowa to czy istnieje szansa aby była zarejestrowana w ZUS i czy mogą mieć jakiekolwiek informacje na jej temat?Bo już w tych latach istniał. Mieszkała w Warszawie od 1942go. 😊 Może ktoś miał podobne potyczki i podpowie gdzie jeszcze mogę uderzyć.
Sroczyński_Włodzimierz - 24-03-2019 - 17:18
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
ogródek nie park:)
i nie ma jak być ze Zbawiciela protokół..podlinkuj to co APW Ci przysłało (jest na stronie APW)
na pewno protokół nie spis?
protokołów z tego miejsca PCK twierdzi, że nie ma i nie było w zasobie PCK ani ZOM - pytałem wielokrotnie

AZ - raczej wg ostatniego miejsca zamieszkania bym szukał
łatwiej może być przez kartę zgonu z Powązek (jeśli jest)

gdzie w Warszawie od 42?
Karolina_Delczyk - 24-03-2019 - 17:25
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
https://www.warszawa.ap.gov.pl/wyszukiw ... 54/117.JPG

Link 😊 pisze ze parafia Zbawiciela. No i faktycznie masz rację spis nie protokół.
Od 42go mieszkała w Warszawie, czy cały czas na Mazowieckiej, nie wiem. Ostatnie miejsce zamieszkania to właśnie Mazowiecka 9.
*fakt ogródek Philipsa 😊
W takim razie skoro Mazowiecka to szukać jeszcze w USC Warszawa Śródmieście?
Sroczyński_Włodzimierz - 24-03-2019 - 17:30
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
bo to nie protokół
to jest spis aktów zgonów wystawionych przez daną parafię w 1945
co jest odpowiedzią na pytanie w jakim zasobie szukać , 1049 to b. duża szansa, że numer AZ z 1945 z par. Najśw. Zbawiciela

nie ma USC Warszawa Śródmieście

późna ta ekshumacja jak na ogródek Philipsa ..XI..to może i protokół być w PCK, kto wie..nie sądzę, ale nie wykluczam
Karolina_Delczyk - 24-03-2019 - 17:42
Temat postu: Zaginieni w czasie Powstania Warszawskiego
Włodku,
Czyli dobrze rozumiem że mam szukać w parafii Najśw. Zbawiciela tego aktu? Tutaj pismo z PCK,

https://www.fotosik.pl/zdjecie/42acdd42a35f55aa
Sroczyński_Włodzimierz - 24-03-2019 - 17:54
Temat postu:
zamieszkanie "7" nie "9"
protokoły z Jasnej czyli nie wprost wnioskowanie
ale i tak warto AZ sprawdzić (m.in. dlaczego w Zbawicielu sporządzony może z treści wynikać..bo to większego sensu nie ma)
niesłychanie precyzyjne określenie ..miejsca pochówku? miejsca ekshumacji?
sporo zdjęć (do czytelności tabliczek włącznie) jest - m.in. Tomaszewskiego, ale nie tylko
przy takich danych wręcz dziwne, że daty dziennej zgonu nie ma

a możesz tylko linka zostawić? bez automatycznego aktywnego wstawiania?
Karolina_Delczyk - 24-03-2019 - 18:02
Temat postu:
Tutaj piszą że zamieszkanie Mazowiecka 7 w spisie Mazowiecka 9 także tego szczegółu bym się wybitnie nie łapała 😊.
Co masz na myśli pisząc że są bardzo precyzyjne dane?
I o czym piszesz z tym Tomaszewskim? Bo nie Rozumiem.

PS. Nie wiem jak schować to zdjęcie 😕
Sroczyński_Włodzimierz - 24-03-2019 - 18:10
Temat postu:
edytuj i usuń po prostu ten fragment, ew zamień na

https://www.fotosik.pl/zdjecie/42acdd42a35f55aa

będziesz się łapała dokładnych adresów, gdy będziesz szukać np ksiąg meldunkowych z dokładnego adresu
a gdzie wcześniej mieszkała?

wujek pomoże znaleźć co z tym Tomaszewskim
Karolina_Delczyk - 24-03-2019 - 18:27
Temat postu:
Wcześniej mieszkała tak jak z pisma z PCK wynika tj. Kolonia Łapczyna Wola, obecnie świętokrzyskie, kiedyś woj. Łódzkie.
Okey dałeś mi zagwostkę z tym Tomaszewskim, poszperam 😊
Sroczyński_Włodzimierz - 24-03-2019 - 18:35
Temat postu:
w serwisie 1944 jest data dzienna 8/9 VIII (co mnie niespecjalnie dziwi)
a pisma z PCK nie wynika poprzedni adres

PS
https://www.1944.pl/fototeka/ofiary-i-p ... 8.html#910
i wiele innych
Karolina_Delczyk - 24-03-2019 - 19:09
Temat postu:
Włodku dziękuję 😊 Będę szukała, może coś znajdę 😊
Karolina_Delczyk - 25-03-2019 - 11:31
Temat postu:
Włodku,
No to się pochwalę tym co udało mi się dowiedzieć. Tak jak podpowiedziałeś numer 1049 to część numeru aktu zgonu.
Dostałam już info w sprawie dokładnego numeru aktu oraz info aby złożyć wniosek do Wydziału Archiwalnych Ksiąg Stanu Cywilnego na smyczkowej.
Trochę poczekam na niego bo życzą sobie pismo wysłane pocztą Smile
ale to i tak jest już duży progres.

Jeszcze raz dziękuję za podsunięcie tropu Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 25-03-2019 - 11:45
Temat postu:
myślę, że jednak jest to cały numer AZ z USC par. Zbawiciela z 1945 roku

nie wiem kto poinformował Cię o procedurze, ale się pomylił

możesz złożyć wniosek o odpis w dowolnym USC w Polsce - osobiście, korespondencyjnie, e-Puapem..do wyboru

natomiast do wydziału archiwum USC Warszawa możesz napisać z prośbą o kopie lub napisać z wnioskiem o udostępnienie fizycznego aktu w księdze celem samodzielnego wykonania kopii danego aktu i umówić się na termin na Smyczkowej

cały czas oczywiście bazuję na założeniach podanych przez Ciebie tj "mojej przodkini"
Karolina_Delczyk - 25-03-2019 - 12:39
Temat postu:
taki nr aktu otrzymałam w odpowiedzi. nr I-6/1049/1945
A informację otrzymałam od oczywiście nie podając danych Zastępcy kierownika USC
URZĄD M.ST. WARSZAWY
Urząd Stanu Cywilnego
Wydział Archiwalnych Ksiąg Stanu Cywilnego
ul. Smyczkowa 14, pokój 4, 02-678 Warszawa

Może skoro to ze smyczkowej odpisali stąd info że mogę to załatwić u nich Smile
No nic wysyłam pismo i czekam na odpowiedź
Sroczyński_Włodzimierz - 25-03-2019 - 12:48
Temat postu:
I-6/xxxx/1945
oznacza ASC USC par. Zabwiciela
stąd 1049 to nr aktu w całości
"I" nie jest numerem prawda?:)

ww informacja oznacza, że możesz w wydziale archiwum (i tego nie kwestionuję) starać się o kopie
nie oznacza "musisz" "należy" "mam złożyć" w wydziale archiwum - możesz (np osobiście) w dowolnym USC w Polsce

dodatkowo...w zasadzie Wydział Archiwum USC nie wydaje odpisów
"w zasadzie" oznacza - po odpis nie do archiwum, chyba że odpis jest elementem czegoś innego (np opłata za korektę, uzupełnienie zawiera opłatę skarbową za odpis)

stąd j.w. :) (nie wiem co w ogóle Cię interesuje? odpis? udostępnienie dla samodzielnego wykonania kopii? inne?)
dla samego odpisu - szczególnie mając pełne dane - właściwą drogą jest zamówienie w dowolnym USC

tak ku pamięci, by nie pojawiło się wrażenie "jedźcie na Smyczkową po odpisy" - w większości przypadków ich tam nie dostaniecie
Karolina_Delczyk - 25-03-2019 - 12:56
Temat postu:
No to tu mail mnie zmylił , interesuje mnie cokolwiek co tylko możliwe do zdobycia na jej temat.
We wniosku zaznaczyłam, że chciałabym odpis ale dalej w nawiasie dopisałam że jeśli nie jest to możliwe to wystarczy nieuwierzytelniona kopia/zdjęcie.
Sroczyński_Włodzimierz - 25-03-2019 - 13:03
Temat postu:
nie wiem skąd (mam nadzieję, że z braku lektur forum, nie z lektury:) ścieżka
"jeśli niemożliwy odpis ze Z 1945 to możliwa kopia":(

poczytaj o kopiach USC wątek
tu naprawdę wszystko jest podane na tacy
Karolina_Delczyk - 19-04-2019 - 08:17
Temat postu:
Włodzimierzu,

Niemożliwe stało się możliwe.
Właśnie otrzymałam odpis zupełny aktu zgonu z 1945 roku.
Także no jednak da się 😊
Sroczyński_Włodzimierz - 19-04-2019 - 08:24
Temat postu:
Ja co prawda nie widzę w tym nic niezwyczajnego, ale i spodzianki mogą budzić radość:)
Jeśli zaleźy Ci na wykonaniu kopii, to (mając odpis), możesz umawiać się na Smyczkowej. Podobnie z dostępem do akt zbiorowych - zdecydowanie nie z marszu, przy okazji, ale po wcześniejszym kontakcie.
Karolina_Delczyk - 19-04-2019 - 08:46
Temat postu:
Dziękuję za informacje 😊
Szablewski_P - 07-09-2021 - 20:09
Temat postu:
Hej, szukam informacji na temat... potencjalnego powstańca warszawskiego:

Jana Twardowskiego
ur. 16 sierpnia 1906 prawdopodobnie w Spale
zmarł 10/11 czerwca 1985 w Poznaniu

spoczywa na alei zasłużonych na poznańskim Junikowie we wspólnym grobie z żoną Kazimierą Twardowską. Na płycie pomnika jest informacja o tym, że był Powstańcem Warszawskim jednak nie odnajduję go w żadnych spisach (co nie oznacza, że nie był, bo jest ogrom powstańców NN).

Jeżeli ktoś ma jakieś "swoje źródła" i może pomóc to byłoby fajnie Smile
Tomasz_Lenczewski - 07-09-2021 - 22:45
Temat postu:
A jakie ma Pan punkty zaczepienia przemawiające za tym, że był tym powstańcem? Wie Pan niektórzy pisali o uczestnictwie w PW w nekrologach, tak samo, jak dopisywali „żołnierz AK”. Baz i źródeł jest wiele, ale aby szukać trzeba mieć jakiś punkt zaczepienia. To tak, jak ktoś pyta, gdzie można kupić jakiś tytuł książkowy z okresu międzywojennego. W każdej chwili może ktoś przynieść do antykwariatu lub nigdy. Wielu źródeł nie ma w internecie. Przeglądał Pan choćby inwentarze AAN czy akta b. ZBOWiD (nie trzeba było być członkiem, aby starać się o kartę kombatanta, ale wielu ulegało). Słowem możliwości poszukiwawczych jest wiele, ale trzeba zacząć od życiorysu.
Szablewski_P - 07-09-2021 - 23:23
Temat postu:
Tomasz- pisz mi na Ty proszę.

Nie przeglądałem nic. Ciocia z Poznania mi czasem o Janie opowiadała, a ja czasem odwiedzałem Junikowo. Liczyłem na "szczęśliwy traf", i że "ktoś coś".

Jan w każdym razie nie leży na alei zasłużonych za bycie powstańcem, tylko za powojenną pracę na Poczcie Polskiej. Kiedyś przy okazji zajrzę tu i ówdzie Wink

Pozdrawiam i dzięki za wpis
Tomasz_Lenczewski - 08-09-2021 - 00:19
Temat postu:
Musisz przejrzeć jego wszystkie dokumenty, w tym archiwalne. Jest też coś takiego, jak IPN. Kiedyś przyznaliśmy uprawnienia kombatanckie osobie, której jedynym dowodem było to, że w ankiecie z okresu stalinowskiego napisała = żołnierz AK. Wtedy nikt do takich rzeczy nie przyznawała sie. Powstańcy nie leżą w Al. Zasłużonych, co najwyżej na Powązkach Wojskowych. Pozdrawiam
Pobłocka_Elżbieta - 09-09-2021 - 07:45
Temat postu:
Szablewski_P napisał:
Hej, szukam informacji na temat... potencjalnego powstańca warszawskiego:

Jana Twardowskiego
ur. 16 sierpnia 1906 prawdopodobnie w Spale
zmarł 10/11 czerwca 1985 w Poznaniu

spoczywa na alei zasłużonych na poznańskim Junikowie we wspólnym grobie z żoną Kazimierą Twardowską. Na płycie pomnika jest informacja o tym, że był Powstańcem Warszawskim jednak nie odnajduję go w żadnych spisach (co nie oznacza, że nie był, bo jest ogrom powstańców NN).

Jeżeli ktoś ma jakieś "swoje źródła" i może pomóc to byłoby fajnie Smile


Pewne jest ,iż Jan Twardowski ur.16.08.1906r.Węgrzynowice
przebywał w niemieckich obozach koncentracyjnych od 12.09.1944r.
12.09. 1944r.Dachau
do Vaihingen przywieziony z MA-Sandhofen, 25.12.1944 skierowany do Unterriexingen
mieszkał w Warszawie-Śródmieście , przy ul.Kopernika 25
nr obozowy 29699
3 rekordy
https://www.straty.pl/pl/szukaj
2 rekordy:
12.09. 1944r.Dachau
24.09.1944r.-Transport list to the concentration camp Natzweiler - sub-camp Mannheim-Waldhof
https://collections.arolsen-archives.org/en/search/?p=1
obóz koncentracyjny Dachau
https://www.stevemorse.org/dachau/detai ... p;image=51
Grób i widniejące napisy:
uczestnik Powstania Warszawskiego
więzień obozów koncentracyjnych
https://billiongraves.pl/grave/Jan-Twardowski/28769421
Szablewski_P - 09-09-2021 - 20:00
Temat postu:
Dzięki Tomaszu za uwagi.

Ela- ale mi zrobiłaś niespodziankę. Że też ja sam na te Straty nie wpadłem (a tak często korzystałem). To musi być ten Jan, bo zgadza się i data narodzin i okolica.

Co do grobu z bilion... żółty znicz zapaliłem ja Razz
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits