Genealodzy.PL Genealogia

Emigracja - Jak poszukiwać rodziny z Argentyny?

Lukaszlac1983 - 17-03-2009 - 15:12
Temat postu: Jak poszukiwać rodziny z Argentyny?
Witam i mam wielką prośbę. Jestem początkujący wiec z góry proszę o wyrozumiałość. Poszukuję informacji o Jadwigi Ostrowskiej z domu Waluś [brak rok] i Władysławy Lachowicz z domu Waluś [brak roku ]ur. w Brzostkowie Województwo Świętokrzyskie [dawniej Kieleckie] (zabór rosyjski).Proszę o jak najwięcej informacji.
Jak mam poszukać krewnych czyli dzieci i wnuków, prawnuków. Nie wiem co dalej mam robić??
Proszę mi poszukać czy podać adres strony gdzie znajdę akt zgonu tych osób
Pozdrawiam
Łukasz
Tomek1973 - 18-03-2009 - 12:24
Temat postu: jak poszukiwać rodziny z Argentyny????
Proszę spróbować wysłać mail wyłącznie po angielsku lub hiszpańsku z opisem poszukiwanych osób i wszystkimi danymi jakimi pan dysponuje na adres:
info <at> migraciones. gov. ar
/w adresie należy oczywiście zlikwidować spacje/
Gdyby udało się coś panu uzyskać, proszę się podzielić z forumowiczami tą informacją. Może to pomoże innym.

pozdrawiam - tomek
ttunin - 18-03-2009 - 14:19
Temat postu:
Łukaszu !
Te sprawy omawialiśmy na genpolu. Trochę tajemniczo piszesz.Bo ,kiedy (rok)Ostrowska i Lachowicz miały wybyć do Argentyny..W Argentynie nie ma obowiązku meldunkowego-trzeba o tym pamiętać.Jeżeli dotyczyło by to okresu tuż po II W.Ś. to można spróbować; adres do korespondencji:
Głos Polski - Voz de Polonia
Jorge L.Borges (ex Serrano) 2076
1425 Buenos Aires
Argentina
lub
e-mailem : glospolski@ciudad.com.ar
Piszemy po polsku i liczymy na szczęście.
Można spróbować do :
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Wydział Konsyularny
c.A.M de Aguado 2870
1425 Buenos Aires
Jeżeli osoba szukana "przechodziła" przez Ambasadę, tzn załatwiała jakieś sprawy to może być ślad.
powodzenia Tadeusz
saturnin - 18-03-2009 - 16:57
Temat postu:
http://www.paginasblancas.com.ar/Telefonos.action
ttunin - 18-03-2009 - 19:01
Temat postu:
Łukaszu
Tak sobie pomyślałem .A może byś zmienił lekko tytuł swojego postu na np. "Ostrowski ,Lachowicz - Argentina" Można by ewentualnie dopisać do tych nazwisk odpowiedni rok.
Dlaczego zmiana tytułu ? Za chwilę zejdzie z tablicy i chyba ? żadna wyszukiwarka nie wynajdzie tych dwóch Twoich nazwisk z treści tego postu. A poza tym innym może szybciej wpadnie w oko.
Tadeusz
saturnin - 04-04-2009 - 22:19
Temat postu: Imigracja do Argentyny - nowe możliwości poszukiwań.
Cztery lata temu zamieściłem na forum GEMPOLU kilka postów dotyczących możliwości poszukiwań informacji o krewnych, którzy w przeszłości wyemigrowali do Argentyny. http://www.genpol.com/PNphpBB2+viewtopi ... arski.html Widząc, iż wciąż wielu z Państwa odwołuje się do podanych wtedy wiadomości, chciałbym jeszcze raz do nich powrócić., tym bardziej, że niektóre z nich domagają się aktualizacji.
Pragnę przede wszystkim z wielką satysfakcją zakomunikować, iż od jakiegoś czasu działa nowy serwis CENTRO DE ESTUDIOS MIGRATORIOS LATINOAMERICANOS (CEMLA) z wyszukiwarką nazwisk. Z jego pomocą wszyscy zainteresowani, także ci z zagranicy, mogą mieć dostęp do bazy danych CEMLA , nie tylko, jak do tej pory, za pośrednictwem tradycyjnej poczty, ale też Internetu. Wprawdzie nie dzieje się to bez ograniczeń – wciąż jeszcze obowiązuje niewielka opłata - ale w porównaniu do dotychczasowych możliwości, jest to duży krok naprzód.
Sama baza danych CEMLA również została poszerzona. Obecnie zawiera dane pasażerów i imigrantów przybyłych drogą morską do portu Buenos Aires w latach 1882-1932, 1938-1945, 1947, 1948, 1949(częściowo), i 1950. Dane z lat 1933-1937 zachowały się tylko fragmentarycznie.
Oczywiście, jak już wspominałem poprzednio, także i w odniesieniu do powyższych okresów, dane nie są kompletne. Część rejestrów uległa zniszczeniu lub ich pełne odczytanie uniemożliwia stan zachowania.
A zatem jakimi danymi dysponujemy?
W rejestrach zapisywano: nazwisko, imię, obywatelstwo/narodowość, stan cywilny, wiek w chwili przybycia, zawód, wyznanie, port zaokrętowania się, nazwę statku, datę przybycia. W niektórych przypadkach również odnotowywano osoby towarzyszące, np. krewnych.
Nazwa miejsca urodzenia pojawia się incydentalnie dopiero od 1923 r. Z wyjątkiem nielicznych, odosobnionych przypadków z r. 1910, aż do 1922r. nie pojawiają się żadne wzmianki identyfikujące miasto, gminę lub prowincję, z której pochodzili przybysze.
Jak korzystać z serwisu CEMLA?
Po wpisaniu do przeglądarki adresu http://www.cemla.com/home.php pojawia się główna strona serwisu w postaci otwartego notesu. Chcąc przenieść się na stronę wyszukiwarki nazwisk, klikamy na napis BUSQUEDA DEL ARRIBO DE INMIGRANTES w lewym dolnym rogu. Można tez od razu wpisać adres podstrony, a mianowicie http://www.cemla.com/busqueda.html .
Teraz po prawej, w okienku „Apellido” wpisujemy poszukiwane nazwisko ( wystarczy wpisać tylko pierwsze litery, a wyszukiwarka wyświetli wszystkie nazwiska podobnie się zaczynające), po czym klikamy na „Consulta Apellido” i po sekundzie z boku otrzymamy odpowiedź. Jeżeli jest ona pozytywna i chcemy poznać więcej szczegółów na temat interesującej nas osoby, należy postępować według następującej procedury:
1. Wysyłamy mail na adres base@cemla.com z pytaniem czy osoba, o którą nam chodzi figuruje w bazie danych.
2.Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, przelewamy kwotę 17 EURO na podane konto.( Nie będę go tu przepisywał, chcę tylko zwrócić uwagę, że chodzi o ten drugi adres konta; pierwszy dotyczy tylko obywateli Włoch.)
Bardzo ważne! Należy koniecznie wpisać tytuł przelewu.
3.Dowód wpłaty przesyłamy pocztą zwykłą lub elektroniczną na adres:
CEMLA
AV. INDEPENDENCIA 20
C1099AAN BUENOS AIRES
ARGENTINA
lub base@cemla.com
Do dowodu wpłaty jeszcze raz dołączamy informację kogo szukamy (można pytać o trzy różne nazwiska) i wyraźny adres zwrotny.
W przypadku odnalezienia żądanych danych, otrzymamy je w formie dokumentu o nazwie „Certificado de Arribo a America”. Zaś w sytuacji kiedy poszukiwana osoba nie figuruje w bazie, ale są inne o tym samym nazwisku ,możemy otrzymać ich listę.
CEMLA z góry uprzedza, że nie realizuje żadnych próśb dotyczących poszukiwań jakichkolwiek dokumentów, świadectw, metryk itp. w innych archiwach cywilnych czy kościelnych.
To by było wszystko. Dodam jeszcze, że na moje pytanie odpowiedź otrzymałem po trzech dniach. Była negatywna, więc nie podejmowałem dalszych kroków.
Pozdrawiam i życzę więcej szczęścia
Piotr Boczarski
SzotowskaM - 04-04-2009 - 23:40
Temat postu: Imigracja do Argentyny - nowe możliwości poszukiwań.
A czy mogłabym prosic o sformułowanie pytania o Zygmunta Rejdaka [bo jak rozumiem pytanie w jezyku polskim nie wchodzi w grę?],niestety nie wiem o nim więcej ,był pierwszym mężem mojej prababci,mieli wyjechac razem do Argentyny ale z nieznanych powodów Marianna została na brzegu z maleńskim synkiem ,a Zygmunt popłynął do Argentyny.
Po wpisaniu do wyszukiwarki wyskoczyło 5 Rejdaków
saturnin - 05-04-2009 - 12:07
Temat postu: Imigracja do Argentyny - nowe możliwości poszukiwań.
Przypuszczam, że można także pisać po angielsku, ale niewątpliwie najbezpieczniej będzie posłużyć się j. hiszpańskim. Proponuję sformułować pytanie w ten sposób:

Estimados Sres:
Les ruego tengan la amibilidad de informarme si persona del nombre y apellido ZYGMUNT REJDAK figura en su base de datos. Era mi bisabuelo, originario de Polonia, el cual hace mucho tiempo emigro a Argentina.
Muy agradecida de antemano, les saluda de Polonia
(-)

W temacie można wpisać:
La busqueda de datos.

Pozdrawiam
P.B.
SzotowskaM - 05-04-2009 - 12:35
Temat postu: Imigracja do Argentyny - nowe możliwości poszukiwań.
Bardzo Bardzo dziękuję
Chmielowski_Mirek - 18-03-2010 - 17:15
Temat postu: Poszukuję dostępu do argentyńskich rekordów imigracyjnych
Witam!
Szukam dostępu do szczegółów argentyńskich rekordów bazy imigracyjnej

http://www.immigration-records.com.ar/a ... ds-13.html
rekordy: Z322 i Z325

Z góry dziękuję za pomoc.
Mirek
PakoMa - 05-10-2010 - 10:26
Temat postu:
Dzień dobry!
Zgodnie z wskazówkami Saturnina znalazłam w wyszukiwarce CEMLI interesujące mnie nazwisko emigrantów do Argentyny i wysłałam na zamieszczony w poście powyżej adres mejlowy zapytanie po hiszpańsku o konkretne osoby o tym nazwisku.
Czy ktoś w ostatnim czasie korespondował z CEMLĄ i uzyskał od nich jakąś odpowiedź?. Mejla wysłałam miesiąc temu.
Pozdrawiam Marzena
Bartos - 19-04-2011 - 16:25
Temat postu:
Proszę mi wytłumaczyć bo nie rozumiem;
znalazłem krewnego w bazie Cemla, wysłałem email z zapytaniem a w odpowiedzi otrzymałem informację że poszukiwanie nie przyniosło rezultatów. Dlaczego odpowiedź jest negatywna pomimo tego, że osoba figuruje w bazie internetowej ?
A może czegoś nie zrozumiałem, podaję linka do weryfikacji;
http://www.megaupload.com/?d=291F6O5J

Pozdrawiam
Bartosz
saturnin - 19-04-2011 - 22:54
Temat postu:
Witam!
Rzeczywiście źle Pan zrozumiał. Właściwa odpowiedź na Pana prośbę znajduje się w czwartym i piątym akapicie - CEMLA potwierdza, iż poszukiwana osoba znajduje się w jej bazie, ale jednocześnie dodaje, że nie posiada o niej żadnych bliższych danych osobowych, a nawet daty jej przybycia do Argentyny. Pomino tego, gdyby Pana życzeniem było otrzymanie pisemnego poświadczenia tej informacji (Certificado de Arribo a America), może Pan im wpłacić 17 euro na konto i wysłać dowód wpłaty na podany niżej adres wraz z nazwiskiem tego, koga pan szuka i swoim adresem.

Pozdrawiam
Piotr
Bartos - 19-04-2011 - 23:08
Temat postu:
Serdeczne dzięki !

Bartosz
Bartos - 19-04-2011 - 23:18
Temat postu:
Piotrze,
są tam 2 adresy; Roma ( z numerem konta) i Buenos Aires, jeśli będę wpłacał pieniądze to który z nich powinienem podać ?

Do wszystkich zainteresowanych, w odpowiedzi na wcześniejsze posty informuję że odpowiedź otrzymałem po 24 godzinach
Pozdrawiam
Bartosz
saturnin - 19-04-2011 - 23:59
Temat postu:
Pieniądze wpłaca się na konto banku włoskiego, a potwierdzenie wpłaty wraz z danymi, o których wspomniałem, wysyłasz tradycyjną pocztą na adres argentyński.
Ale, jeszcze raz zaznaczam - po wpłacie nie otrzymasz żadnych nowych informacji, ponad to, co pokazała już wyszukiwarka.

Właśnie przed chwilą na stronie CEMLI znalazłem nie znaną mi wcześniej wiadomość. Otóż okazuje się, iż począszy od 1 stycznia 2011 r. poszukiwania osób przybyłych do portu Buenos Aires można realizować bezpośrednio za pomocą wyszukiwarki CEMLI, zupełnie bezpłatnie (niestety nie działa u mnie link rozszerzający tę informację). Być może oznacza to, że wyszukiwarka podaje wszystkie dane z bazy...? A jakie dane Ty otrzymałeś, jeśli wolno spytać? Tylko nazwisko i imię?
Piotr
saturnin - 20-04-2011 - 00:31
Temat postu:
Nie musisz odpowiadać - sprawdziłem.

WYSZUKIWARKA PODAJE WSZYSTKIE DANE Z BAZY CEMLA! GRATIS!

http://www.cemla.com/

Opłata dotyczy tylko pisemnego poświadczenia w postaci tzw. Certificado de Arribo a America.
Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań
Piotr Boczarski

PS: Jescze jedna uwaga - wyszukiwarka działa wolno. Najlepiej jest poszukiwania realizować w okresach nie dłuższych jak 3-letnie, zwłaszcza w przypadku nazwisk popularnych,
Bartos - 20-04-2011 - 00:57
Temat postu:
Tak
zaskoczyły mnie trochę znalezione informacje ( włącznie z datą przypłynięcia) ...
W takim razie chodzi tutaj tylko o ładny dokument za który trzeba zapłacić ok 68 zł ?
Zastanawiam się czy warto.
Bartosz
saturnin - 20-04-2011 - 01:02
Temat postu:
Chyba nie warto. To tyko taka forma finansowego wspomożenia przedwsięwzięcia.
Pozdrawiam
Piotr
ttunin - 20-04-2011 - 15:01
Temat postu:
Piotrze zasłużyłeś na podziękowanie za wskazanie adresu-
http://www.cemla.com/busqueda.php
Dodam, że zestawienie podaje: wiek,stan cywilny,zawód,wyznanie(religia),narodowość,nazwa statku, port wypłynięcia,data przypłynięcia do Buenos Aires,miejsce pochodzenia.
A więc dużo informacji.Chcąc przejść na następną stronę naciskamy"Siguiente".
Nie obowiązuje polska czcionka.Jeżeli wyszukiwarka nie znajdzie szukanego nazwiska należy je "skrócić".W moim przypadku szukałem męża cioci o nazwisku Wierzchoń ale w tej bazie zapisany jest jako Wierzchow .Jedna literka i baza nie znajduje. Co prawda nie mogę znaleźć nazwiska Antkowiak. Ale dopiero od pół godziny ujeżdżam tę bazę.
Pomoże otwarcie w drugim okienku- http://hiszpanski.crib.pl/slownik-hiszp ... olski.html
saturnin - 20-04-2011 - 15:38
Temat postu:
Dziękuję za miłe słowa.
Uprzedzając ewentualne pytania, dodam jeszcze co moim zdaniem znaczą literki C, S, D w rubryce dotyczącej stanu cywilnego:

C - casado,-a (żonaty, mężatka)
S - soltero,-a (kawaler, panna)
D - desconocido ? (nieznany)

W ostatnim przypadku można jeszcze domniemywać, że może chodzić o osobę rozwiedzioną ( divorciado, a), ale wydaje się to bardzo mało prawdopodobne.
Jeśli ktoś chcialby sprawdzić za jednym razem cały zakres lat, który obejmuje zasób CEMLA, należy jako daty graniczne wpisać 1/1/1882 i 31/12/1950. Jednakże wyszukiwanie będzie trwało dosyć długo, zwłaszcza w przypadku popularnych nazwisk. Lepiej więc zacieśnić zakres lat do najwyżej trzech.
Faktycznie wpisywane nazwisko lub imię nie musi być kompletne. Można wpisać tylko początkowe litery.
Pozdrawiam
Piotr Boczarski
ttunin - 20-04-2011 - 15:42
Temat postu:
Dodam, że "V" (viuda) oznacza wdowę-tak jest u mojej cioci Jarosz Leokadii
Bartos - 20-04-2011 - 22:37
Temat postu:
Chciałbym spytać; czy są znane inne bazy danych w Argentynie , coś na kształt Censusów lub podobne?

Bartosz
ozanka - 21-04-2011 - 00:24
Temat postu:
Witam,
a ja nie mogę w tej bazie znaleźć: Józefa (ur. 1884) i Ewy (ur.1895) Górskich. Baza pokazuje kilku Józefów, w tym jednego żonatego, lecz nie zgadza się wiek. Ewy nie pokazuje wcale.
Wiem z przekazów rodzinnych, że byli w Argentynie. Najpierw wyjechał Józef a następnie za nim pojechała Ewa. Potwierdza to akt ur. ich córki w 1930 r. w którym zapisano, że „ urodzona z małżonków: Józefa Górskiego lat czterdzieści sześć mającego od trzech lat będącego na robotach w Argentynie i jego ślubnej małżonki Ewy z Tomczyków lat trzydzieści pięć mającej, która wróciła w bieżącym roku w miesiącu czerwcu od wyżej wspomnianego małżonka pracując z nim w Argentynie.
Józef wrócił również. W 1934 rodzi się ich następne dziecko.
Co mogę o tym sądzić? że baza niekompletna lub może ja źle szukam?
Pozdrawiam
Bożenna
saturnin - 21-04-2011 - 00:36
Temat postu:
Odpowiedź dla Bożenny:
Baza nie jest kompletna. Rejestry z lat 1933-1937 zachowały się tylko fragmentarycznie.

Odpowiedź dla Bartosza:
Znalazłem coś takiego - Książka telefoniczna Buenos Aires z 1950 r.

http://www.jewishgenealogy.com.ar/guia1 ... ne-33.html

Pozdrawiam
Piotr
ozanka - 21-04-2011 - 00:43
Temat postu:
Piotrze,
dziękuję, wiem o brakach w tych latach. Przeczytałam cały wątek i tę informację. Lecz Józef wyjechał około 1927 a Ewa za nim. Wróciła w ciąży w czerwcu 1830. Więc to nie ten przedział lat 1933-1937. Dlatego drążę.

Pozdrawiam
Bożenna
Bartos - 21-04-2011 - 01:06
Temat postu:
Przepraszam że się "wcinam" -
Piotrze, genialne ! tzn. sama książka telefoniczna mnie nie dotyczy lecz są tam podstrony;
http://www.jewishgenealogy.com.ar/nrelatives.html

wybieram

Birth, Marriage and Death records at Registro Civil
www.buenosaires.gov.ar/areas/registroci ... s/partidas

potem
Busque su Registro Civil (lewy dolny róg )
potem miejscowość, która mnie interesuje czyli "Rio Grande" i tu pytanie - czego dotyczą podane adresy? czy mogę zwrócić się z zapytaniem o osobę zmarłą tamże mając mniej więcej datę śmierci?

Bartosz
Bartos - 21-04-2011 - 01:13
Temat postu:
a może tutaj ;
http://www.riogrande.gov.ar/contenidos.php?i=2

Bartosz
ciupalska_maria - 21-04-2011 - 01:56
Temat postu:
Ja mieszkam w Argentynie. W czym moge pomoc?
Maria
saturnin - 21-04-2011 - 09:01
Temat postu:
Bienvenida! Encantados!
Czy mogę Cię prosić o odpowiedzieć na pytania Bartosza, zawarte w jego ostatnich postach? Przepraszam,że przerzucam na Ciebie ten obowiązek, ale na pewno Twój hiszpański jest lepszy od mojego.
Generalnie chodzi o źródła i bazy danych (zwłaszcza te on-line), pomocne w poszukiwaniach genealogicznych w Argentynie.
Serdecznie Pozdrawiam
Piotr
Bartos - 21-04-2011 - 15:01
Temat postu:
Witaj na Forum, Mario !

Chciałbym zwrócić się do jakieś instytucji czy urzędu w Tierra del Fuego, Rio Grande, gdzie przed 60 laty żył i pracował mój wujek. Tam też zmarł w 1956 roku. Rodzina w ogóle nie wie gdzie został pochowany. Myślę że warto byłoby zapytać kogoś kompetentnego, czy jesteś Mario w stanie mi pomóc ?

Pozdrawiam,
Bartosz
ciupalska_maria - 22-04-2011 - 22:03
Temat postu:
Witam,

Znalazłam w google.com.ar takie strony

http://www.genealogiahispana.com/argentina/
http://familias-argentinas.com.ar/buscarlibre.php
http://www.guiagenealogica.com/
http://www.genealogia.org.ar/links.html

Też doradzam skomunikować się z tutejszą Polonią. Mamy tutaj dużo Domów Polskich i zawsze ktoś coś wie lub słyszał.
http://www.upra.com.ar/_esp/

W Buenos Aires doradzam napisać do Biblioteki Domeyki
domeyko@bibliotecadomeyko.com.ar
http://www.bibliotecadomeyko.com.ar/links.html

Pozdrawiam i Wesołych Świąt
saturnin - 23-04-2011 - 00:29
Temat postu:
Mario,
Wielkie dzięki za poświęcony nam czas, tym bardziej, że Wielkanoc tuż, tuż i zapewne jak wszyscy, jesteś zajęta przedświątecznymi przygotowaniami.

To interesujący i bardzo trafnie dobrany zestaw linków, jednakże przypuszczam, iż prawdopodobnie będziemy mieć do Ciebie jeszcze parę pytań - ale to już po świętach.
Tymczasem życzę radosnych, dających nadzieję Świąt Wielkiej Nocy i aby jak najbardziej przypominały te w Polsce.
Serdecznie pozdrawiam
Piotr
Bartos - 23-04-2011 - 02:05
Temat postu:
Dołączam się do podziękowań i życzeń,
Tobie Piotrze również i całej społeczności.

Bartosz
saturnin - 23-04-2011 - 09:11
Temat postu:
Bartoszu,
jeszcze nie zdążyłem wszystkiego przejrzeć, ale już teraz polecam Ci serwis
http://genargentina.com.ar/
na podstronie o adresie
http://www.genargentina.com.ar/provinci ... tml#rcivil
znajdziesz komplet potrzebnych Ci informacji: adresy registro civil (to ichni USC), archiwa, parafie, census...itp. Jest nawet link do zdigitalizowanych zapisów metrykalnych z Rio Grande.

Pozdrawiam świątecznie
Piotr
Bartos - 23-04-2011 - 20:09
Temat postu:
Świetna sprawa Piotrze,
Przeglądałem już FamilySearch.org dla prowincji Tierra del Fuego, niestety zindeksowane są księgi do 1950 r. czyli brakuje mi 6 lat. Nic to. Będę próbował napisać do "ichniego USC" i zobaczymy. Być może odnajdę miejsce, którego szukam i wszystko się wyjaśni. Bardzo chciałbym,
Pozdrawiam

Bartosz
Bartos - 24-04-2011 - 00:28
Temat postu:
Piotrze,
Przeglądając poleconą przez Ciebie stronę trafiłem na inną ;

http://www.genfrancesa.com/inmigrantes/ ... aires.html

która zawiera m.in. zeskanowane dokumenty dotyczące, cytuję ( za google translate ) :
- Odnowienie paszportów nie-francuskim (w niektórych krajach nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego w naszym kraju, a następnie konsula francuskiego urzędował jako takie, są Polacy, byli Jugosłowianie, Belgowie, Rosjanie, itp., w tych warunkach)

i rzeczywiście są tam polskie nazwiska.
Świetna baza, zabieram się za przeglądanie skanów- oczywiście szukam swojego krewnego,

Bartosz
saturnin - 24-04-2011 - 14:06
Temat postu:
Poszukać nie zaszkodzi, ale szansa na znalezienie w tej bazie Twojego krewnego wydaje mi się bardzo mała . Chyba, że miał jakieś związki z Francją?
Dokumentacja ta bowiem głównie dotyczyła :
- cudzoziemców mających żonę lub męża z obywatelstwem francuskim;
- cudzoziemców urodzonych w innym państwie, ale przez fakt posiadania ojca lub matki narodowości francuskiej, mających prawo do starania się o obywatelstwo francuskie;
- obywateli innych państw nie mających swych placówek dyplomatycznych na terenie Argentyny, ale posiadających umowę z Francją o przedstawicielstwie ( Polska nawiązała stosunki konsularne z Argentyną w 1920 r. , po dwóch latach rozszerzając je do rangi poselstw).
Pozostałe przypadki dotyczą Basków, uchodźców politycznych z Hiszpanii i Libańczyków.

A czy mogę spytać jakich jeszcze informacji , oprócz miejsca pochówku, poszukujesz o swym wuju?
Pozdrawiam
Piotr
Bartos - 24-04-2011 - 15:48
Temat postu:
Generalnie interesuje mnie cały okres argentyński czyli 1949-1956.
Główne źródło informacji stanowią listy do rodziny dotyczą one kolejnych prac wykonywanych przez wuja; jako pomocnik maszynisty przy obsłudze motorów w elektrowni miejskiej w Ushuaia potem jako kontroler przy budowach Marynarki Wojennej tamże, by w końcu założyć własną osadę nad jeziorem Fagnano w Rio Grande (gdzie zmarł) . Interesują mnie daty gdyż chciałbym to wszystko spisać. Dzięki bazie CEMLA dowiedziałem się że wylądował w Buenos Aires 18.01.1949 to już coś. Najważniejsze jednak będzie odnalezienie miejsca pochówku i dokładna data śmierci. Ważną informacją są opisy byłych żołnierzy według których wuj przyjaźnił się z gubernatorem Ziemii Ognistej i że wpadał do Buenos Aires w celu załatwienia pozwolenia na uprawę ziemi i innych formalności. Gdzieś musi być jakaś dokumentacja więc postanowiłem pogrzebać w tym temacie.

Bartosz
saturnin - 26-04-2011 - 11:38
Temat postu:
Witam po świętach!
Bartoszu, sadząc po ilości informacji jakie posiadasz, można założyć ze sporą dozą pewności, iż znajdziesz to czego szukasz.
Ja proponowałbym Ci takie rozwiązanie:
Napisz e-mail do ambasady Argentyny w Warszawie (lub do polskiej w Buenos Aires) z pytaniem - jakie warunki trzeba spełnić, aby móc poprosić Registro Civil w Rio Grande o odnalezienie i wydanie metryki zgonu Twego wujka.
Z wyjaśnień i instrukcji, które Registro Civil w Buenos Aires podaje na swych stronach internetowych
http://www.buenosaires.gov.ar/aplicacio ... amp;id=599
http://www.buenosaires.gov.ar/aplicacio ... mp;id=1629

- nie całkiem jednak adekwatnych do Twojej sytuacji - wynika, iż tego rodzaju prośby pochodzące z zagranicy są realizowane. Nie trzeba nawet znać dokładnych danych, wystarczy podać przybliżone. Należy tylko zaznaczyć , że prosi się o kwerendę, czyli „con busqueda”. Jeśli się nie mylę kosztuje to 100 peso lub 100 dolarów ( nie wiem, o którą z tych walut chodzi, bo obie mają ten sam znak graficzny), tzn. 50 $ za odpis i 50 $ za kwerendę.
Ewentualnie możesz zwrócić się bezpośrednio do Registro Civil. Pytanie, na jaki adres byłoby lepiej, ponieważ znalazłem dwa:
jeden w Buenos Aires
http://buenosaires.gov.ar/aplicaciones/ ... amp;id=599
i drugi w Tierra del Fuego
http://ministeriogobierno.tierradelfueg ... tro-civil/

Poza tym koniecznie trzeba by się skontaktować z jakąś organizacją polonijną. Biblioteka Domeyki do dobry pomysł, ponieważ współpracuje z nią wielu naukowców badających historię Polonii argentyńskiej. Myślę też o jakimś związku skupiającym polskich kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Być może do tej pory żyją jacyś jego koledzy?
Pozostaje jeszcze sprawdzenie archiwów kościelnych - oczywiście jeśli Ci się uda ustalić do jakiej parafii należał.
To na razie wszystko w czym mogę Ci pomóc.
Może Maria będzie wiedziała więcej?
Pozdrawiam
Piotr
ciupalska_maria - 26-04-2011 - 18:20
Temat postu:
Witam po Świętach,

Dobra myśl napisać do kombatantów jeszcze kilku żyje.
Asociación de Ex Combatientes Polacos en la República Argentina
Calle J. L. Borges 1818
1425 Buenos Aires
Tel 0054 11 4792-6317 lub 00 54 11 4952-7687 zbierają się we wtorki i piątki od 16 do 19 godz.
Nie znalazłam narazie żadnego mail do nich.

Dużo polaków szuka rodziny przez Głos Polski, nasza gazeta która jest rozprowadzana na całą Argentynę.
glospolski@gmail.com

Też jest taka strona gdzie moża szukać
http://www.polish-heroes.org/index-pol.html

Kośiół polski w Argentynie jest wszędzie. Księża franciszkanie mogą coś wiedzieć.
http://www.maciaszkowo.com.ar/

Też ks Domański domaiki@yahoo.com

W Argentynie $ to jest peso, nasz pieniądz.
u$a dolar.
Czyli $100
1 u$a jest około $4,10

W http://buenosaires.gov.ar/aplicaciones/ ... amp;id=599 pisze że ta strona jest dla załatwiania spraw dla konsulatu włoskiego.
Tierra del Fuego prosi żeby dać dane i oni wysyłają, to jest dla argentyńczyków.

Pozdrawiam
Maria
Bartos - 26-04-2011 - 18:55
Temat postu:
Jakiś czas temu nawiązałem korespondencję z sympatyczną Panią z Głosu Polskiego jednak po jakimś czasie kontakt został zerwany nie mam pojęcia dlaczego. Wszelkie próby ponowienia tej korespondencji pozostawały bez odpowiedzi ... Pisałem również z pewną Panią w Ambasadzie RP w Buenos Aires. To niewyobrażalne w jaki sposób zostałem "odesłany z kwitkiem" z powrotem do własnych spraw ( nie chcę wchodzić w szczegóły )... Jedynie pewien człowiek z Rio Grande okazał się na tyle uprzejmy że dzięki niemu moje badania posunęły się o krok do przodu. Nadal jednak nie wyjaśniłem kwestii daty śmierci i miejsca pochówku czyli rzeczy najistotniejszych.

Ze swojej strony bardzo dziękuję za te wszystkie informacje,
Serdecznie pozdrawiam
Bartosz
saturnin - 26-04-2011 - 21:03
Temat postu:
Witaj Mario,
Chciałbym Cię zapytać, co sądzisz o tych serwisach?

http://www.dateas.com/
http://www.globinfo.com.ar/globinfo/

Obiecują wiele, ale czy można im zaufać? Może służą tylko do wyciągania pieniędzy od naiwnych? Ciekaw jestem Twojego zdania.

Pozdrawiam
Piotr
ciupalska_maria - 27-04-2011 - 20:24
Temat postu:
Witam
Słyszałam że Ambasada nie zajmuje się tym.
Głos Polski w każdym numerze ma ogłoszenia o osobach poszukiwanych.
Nie znam tych serwisów. Dateas ma ceny normalne, globinfo nie mogę otworzyć.
Postaram się coś o nich dowiedzieć.
Pozdrawiam
Maria
arslan - 21-08-2011 - 10:58
Temat postu:
Witam i proszę o pomoc.
Interesuj mnie historia niewielkiej kolonii gruzińskiej w Argentynie. Jej członkowie w okresie międzywojennym mieszkali głównie w Warszawie. Zbliżająca się armie czerwona była dla tych ludzi, działaczy antykomunistycznych, śmiertelnym zagrożeniem. Blisko 50 osobowa grupa znalazła schronienie właśnie w Argentynie. Staram się ustalić dalsze losy niektórych z Gruzinów. Jednym z przejawów ich emigracyjnej działalności było m. in. czasopismo" Mamuli", wydawane w Buenos Aires, którego również szukam.
Może ktoś z Państwa, w swoich poszukiwaniach, trafił na informacje dotyczące tego tematu? Czy istnieje ogólnodostępna, internetowa, wyszukiwarka np zmarłych na terenie Argentyny? Bardzo dziękuję za ewentualne informacje.
Pozdrawiam
saturnin - 21-08-2011 - 22:49
Temat postu:
Witam!
Niedawno sam przeczesywałem argentyński Internet poszukując wyszukiwarek pochowanych na tamtejszych cmentarzach, ale w zasadzie niczego takiego nie znalazłem, oprócz dwóch lub trzech list zmarłych, które wymieniały tylko osoby zasłużone oraz angielskich emigrantów z XIX w.
Sądzę, że aby znaleźć czyjeś miejsce pochówku w Argentynie trzeba by się kontaktować bezpośrednio z administracją cmentarza, na którym jak sądzimy spoczywa osoba przez nas poszukiwana.
Z Gruzinami w Argentynie może być kłopot, bo jak się wydaje jest to grupa bardzo mała. W każdym razie w sieci nie znalazłem o nich żadnej wzmianki. (Jest natomiast duża i zorganizowana społeczność Ormian). Na Pana miejscu spróbowałbym wykorzystać Facebook lub inny portal społecznościowy do próby nawiązania kontaktu z Argentyńczykami gruzińskiego pochodzenia. Może to coś da.
Załączam parę przydatnych linków, stanowiących moim zdaniem dobry punkt wyjścia, od którego można zacząć poszukiwania genealogiczne w Argentynie:

http://www.genargentina.com.ar/index.html
http://www.genargentina.com.ar/fuentes/ ... hivos.html
https://wiki.familysearch.org/es/Argentina

Pozdrawiam
Piotr
arslan - 22-08-2011 - 19:13
Temat postu:
Witam.
Dziękuję za linki. Szukam dalej...
Pozdrawiam
saturnin - 22-08-2011 - 21:06
Temat postu:
Przyszła mi do głowy jeszcze taka myśl, że można by te poszukiwania oprzeć na informacjach jakie posiada kościół prawosławny w Argentynie. W Internecie łatwo znajdzie Pan strony różnych ośrodków tego wyznania i potrzebne dane kontaktowe.
Pozdrawiam
Piotr
Bartos - 04-12-2011 - 03:10
Temat postu:
Witam,
Znalazłem ciekawą stronę dot. emigracji z wyszukiwarką;

http://comunidad.dateas.com/

Teraz można jeszcze łatwiej odnaleźć osobę/osoby , które wylądowały w Argentynie.

Pozdrawiam,
Bartosz
saturnin - 04-12-2011 - 10:25
Temat postu:
Chcialbym zwrócić uwagę, że wyszukiwarka na tej stronie korzysta głównie z baz danych dostępnych w innych serwisach (CEMLA.Com, Familyserch.com) bezpłatnie, tymczasem oni za te same dane każą sobie płacić 10 euro. Poza tym można zamieścić anons.
Pozdrawiam
Piotr
Magroski49 - 04-12-2011 - 12:39
Temat postu:
Witam,
http://www.elaguilablanca.com.ar/
http://www.acapweb.org.ar/
http://www.polish-heroes.org/index.html

Gilberto
algaa - 26-03-2013 - 10:56
Temat postu:
Witam

Zwracam sie z prośbą w odszukaniu informacji o Stanisławie Węgrzynie i jego krewnych.Stanisław po wojnie przebywał we Włoszech w wojsku Gen. Andersa tam poslubił włoszke i wyemigrowali do Argentyny.

Poszukuję jakichkolwiek info o jego emigracji . Wiem ze ma Córkę Anna niestety nie mówi po polsku.

Z marł w 1986 r w Argentynie. Był synem Michała Węgrzyn i Anny zd Ukleja. Niestety nie wiem gdzie mieszkal w Argentynie?

Bede wdzieczna za pomoc.

Pozdr Agnieszka.
Pobłocka_Elżbieta - 26-03-2013 - 16:39
Temat postu:
Witaj Agnieszko!

Może to jakis ślad,skoro żona Włoszka?
Prześledz te osoby przybywające do Argentyny:

http://www.hebrewsurnames.com/passenger_records_search

Stanisława na tej liscie brak,lecz narodowości włoskiej jest Antonia Węgrzyn l.21 urodz.w Riccia i jej 2 letni syn Jan Węgrzyn ur.w Jelsi .
Przypłynęli z Genui 15.10.1947 r.do Buenos Aires

Pozdrawiam
Ela
PrzemS - 01-06-2013 - 19:57
Temat postu: Jak poszukiwać rodziny w Argentynie?
Witam..
Jak mogę poszukać osoby, która przed II wojną światową wyjechała do Argentyny?
Piórkowska_Ewa - 02-06-2013 - 10:39
Temat postu: Argentyna
Witam.
Prawdopodobnie moja rada Ci nie wystarczy, ale jakiś czas nawiązał ze mną potomek imigrantów (z Polski do Argentyny), który szukał swoich korzeni. Ja w zasadzie jestem dla niego obcą osobą i zagadnął mnie w związku z indeksacją. Wymieniliśmy kilka listów i stąd wiem, że mają w Argentynie oficjany rejestr imigrantów (coś jak ellisisland w USA), tam są dane jakim statkiem, kiedy, kto (z danymi o rodzicach i miejscu urodzenia) i kiedy przypłynął. Niestety nie wiem jak się ten rejestr nazywa i czy jest dostępny w internecie. Jak nikt Ci nie odpowie przez tydzień, to mogę spróbować zagadnąć tego mojego "internetowego znajomego". Pozdrawiam Ewa
Worwąg_Sławomir - 02-06-2013 - 11:04
Temat postu: Argentyna
Może tu?
http://www.hebrewsurnames.com/passenger_records_search
ttunin - 02-06-2013 - 12:08
Temat postu:
Sławomirze.
Jeżeli jeszcze nie byłeś tu to poczytaj:
Forum Genealodzy.PL Genealogia Strona Główna » Poszukiwania » Emigracja- Jak poszukiwać rodziny z Argentyny?
Magroski49 - 02-06-2013 - 14:49
Temat postu:
Witam,

http://www.cemla.com/busqueda.html#
http://www.polish-heroes.org/index.html
http://www.elaguilablanca.com.ar/
http://www.acapweb.org.ar/

Gilberto (Brasil)
Magroski49 - 05-06-2013 - 13:07
Temat postu:
algaa napisał:
Witam

Zwracam sie z prośbą w odszukaniu informacji o Stanisławie Węgrzynie i jego krewnych.Stanisław po wojnie przebywał we Włoszech w wojsku Gen. Andersa tam poslubił włoszke i wyemigrowali do Argentyny.

Poszukuję jakichkolwiek info o jego emigracji . Wiem ze ma Córkę Anna niestety nie mówi po polsku.

Z marł w 1986 r w Argentynie. Był synem Michała Węgrzyn i Anny zd Ukleja. Niestety nie wiem gdzie mieszkal w Argentynie?

Bede wdzieczna za pomoc.

Pozdr Agnieszka.


Agnieszka
http://www.paginasblancas.com.ar/Persona/Wegrzyn/p-1

WEGRZYN ANA M

J V González 2370 , CP:1852 - BUENOS AIRES - Burzaco
brasil
(011)4238-8124

Gilberto
Marie - 19-05-2014 - 19:10
Temat postu: Hamburg-Argentina
Czy ktoś może mnie znaleźć na www.ancestry emigracji Johan Jan Kaczmarczyk z Hamburga do Argentyny.
Dziękuję Marie
Marie - 10-11-2014 - 10:55
Temat postu: Emigracja
Gdzie szukać listy Polaków vyemigrovali do pracy w Argentynie Roku 1890-1914
pomponik - 10-11-2014 - 12:23
Temat postu: Emigracja
Witaj Marie,

Mozes zaczac tu:

https://familysearch.org/search/collect ... on/1927135

Z gornej czesci strony jest ogolna wyszukiwarka gdzie wystarczy napisac nazwisko osoby ktorej szukasz.

W dolnej czesci strony jest lista kosciolow, na korych musis kliknac i trzeba szukacz swojego idac z jednej kartki na nastepna. Na razie indeksacja jeszcze sie nie skonczyla przy metrykach z tej listy i dlaatego trzeba szukac jedno po drugim. Przy ukonczeniu inedsaci wszystko bedzie dodane do ogolnej wyszukiwarki.

Jakbys podala kogo i z ktorych lat szukasz to moze ktos na forum by ci mog cos popowiedzic.

Pozdrawiam, pomponik
Marie - 10-11-2014 - 12:31
Temat postu: Emigracja
Dziękuję bardzo za pomoc - Marie
Haponiuk_Daniel - 15-11-2014 - 23:09
Temat postu: Przodek w Argentynie
Witam,

Piszę do Was z pewnym problemem, którym borykam się od pewnego czasu. Otóż brat mojego pradziadka Wojciech Rosół urodzony w miejscowości Staniszewskie gm. Raniżów 4 lutego 1909 roku jako syn rolników Kazimierza i Marianny z domu Krawiec wyemigrował z kraju i ślad po nim zaginął. Wg. informacji zawartych w bazie CEMLA http://cemla.com/buscador/ przybył do Argentyny dwukrotnie na statku Arlanza wypływającego (?) z portu Cherburgo 31 stycznia 1929 oraz 2 czerwca 1929. Są to jedyne informacje, które o nim posiadam. Czy ma ktoś pomysły co z nim mogło się później stać?
Nie mam pojęcia ile taki statek płynął i czy to możliwe jest przepłynąć w 6 miesiący dwa razy taką trasę. Może na tym statku pracował. Jak to możliwe, że w takim młodym wieku sam wyruszył w taką podróż, jak znalazł się we Francji? Very Happy

Proszę o wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam

Daniel

PS Wojciech znajduję również w wykazie osób uchylających się od służby wojskowej w Lwowskim Dzienniku Wojewódzkim z 1931 roku.
Sroczyński_Włodzimierz - 15-11-2014 - 23:18
Temat postu: Przodek w Argentynie
może dwa rerody różnią się źródełem pochodzenia danych istąd nieścisłośc (pierwszy zapis dotyzy odczytu z jednego dokumentu, drugii z innego)
zobaz -odmłodniał przez poł roku o rok;)
może cos (lista pasażerów? zapisy z Frnacji o wyjeżdzających /wypływających)
agnie4 - 26-11-2014 - 10:37
Temat postu:
Hej!

Czy ktos juz szukal rodizny przez witryne: http://www.vitalrecords.com.ar/
Ja tam zapytalam. Za 100€ znajda dane osoby ktorej szukam, chyba wszystkie jak akt smierci, urodzenia, slubu itd...za kolejne 100€ skontaktuja mnie tez z zyjacymi tam potomkami
To duzo kasy, dlatego sie zastanawiam czy znacie ten serwis? Smile
marcinzabo - 26-01-2015 - 21:33
Temat postu:
Sporo, jęśli Ci zależy to może warto. Ja traktuje to jako hobby. Ale do tematu.
Ma ktoś jakiś pomysł poza PCK na odnalezienie osoby?

Leokadia Zaboklicka z rodziców Konstantego i Katarzyny zd. Soszyńskiej data urodzenia 1891.12.05 Ochrzczona w parafii w Korytnicy według aktu chrztu nr 221 z roku 1891 Sygn. 62/183/0/1.1/72 Wyjechała pomiędzy 1918 a 1939 rokiem (po I wojnie światowej) na zaproszenie swojego narzeczonego Rowickiego, który pochodził z miejscowości Kruszew parafia Korytnica. Zawodowo zajmowała się tam szyciem. Mieli jedną córkę Anielę. Przez jakiś czas przesyłała listy niestety te nie zachowały się. Brak innych danych.
ciupalska_maria - 09-02-2015 - 04:57
Temat postu:
Podaję stonę gdzie można poszukać pasazera, jest to baza inmigrantów którzy przypłyneli do Argentyny.
http://cemla.com/buscador/

Na tej innej stronie są listy pasazerów według statków.
http://www.hebrewsurnames.com/ships

W Argentynie jest około pół miliona osób pochodzenia polskiego. Radzę szukać przez facebook.
Napisać prosząc o informacje i podać dane po polsku i angielsku.
Zapisać się do tych stron

-Descendientes de Polacos en Argentina,
-Hijos de Polacos en Argentina,
-Centro Juvenil de la Union de los Polacos (POM),
-Polacos de la Plata,
-Polacos En Argentina
- Polacy W Argentynie,
-Jovenes Profesionales y Emprendedores Polacos en Argentina,
-Asociación de Estudiantes Polacos en Argentina,
-Polacos en America Latina//Polonêses na América Latina,
-Polacos en Buenos Aires ( Polacy w Buenos Aires ).
-La Hora de Polonia,
-Głos Polski.

Pozdrawiam
Maria Ciupalska
Jurek_Plieth - 09-02-2015 - 09:35
Temat postu:
Magroski49 napisał:
Witam,
http://www.elaguilablanca.com.ar/
http://www.acapweb.org.ar/
http://www.polish-heroes.org/index.html

Gilberto

Witaj Gilberto,
Pomimo tego, że genealogią rodziny zajmuję się od wielu lat, to dopiero niedawno odkryłem, że mój bardzo bliski krewny ze strony mojej mamy (dokładniej kuzyn mojego dziadka Józefa Kijora), wyemigrował w roku 1946 do Ameryki południowej. Najprawdopodobniej do Urugwaju, lub do Argentyny, ale z brazylijską wizą tranzytową - patrz obrazek:
http://plieth.com/junk_box/Edward_Kyorra.jpg

Od jego bratanicy mieszkającej we Francji dowiedziałem się, że prawdopodobnie zmarł on w Montevideo. Być może założył rodzinę w Argentynie i być może ma tam potomków, gdyż znalazłem 4 siostry o bardzo rzadkim nazwisku Kijora w Buenos Aires - http://www.buscardatos.com/Personas/Apellido/apellido.php?nombre=maria&apellido=kijora&Sex=X&desde=1900&hasta=2020
Usiłuję nawiązać z nimi kontakt via internet, ale mi nie odpowiadają Confused Mam pewne podejrzenia dlaczego tak się dzieje.
Chętnie skorzystałbym z Twoich sugestii mogących pomóc mi w poznaniu południowoamerykańskich losów Edwarda Kyorra.
Haponiuk_Daniel - 08-04-2015 - 02:04
Temat postu: Przodek w Argentynie
Ponawiam pytanie, może jest jeszcze jakaś nadzieja? Very Happy

Pozdrawiam

Daniel
benyzet - 19-07-2015 - 21:36
Temat postu: Przodek w Argentynie
Witam serdecznie. Mam pytanie w zasadzie do Pani Marii Ciupalskiej. Oto moje pytanie. Jestem w posiadaniu adresu pod którym mieszkał mój krewny Mikołaj Zarzycki w Argentynie.Jest to adres z koperty z lat 60-tych. W jaki sposób można sprawdzić, czy pod tym adresem mieszkają potomkowie Mikołaja Zarzyckiego. Miał cztery córki; Krystynę, Janinę, Danutę, Jadwigę. Mógłbym napisać list pod ten adres, ale nie wiem czy jest dokładny.Oto ten adres:
CALLE THAMES 4206
WILLA CONSRUCTORA
BUOS AIRES
REP.ARGENTINA
Jest jeszcze dopisek 1754 San Justo
Nie wiem czy ten dopisek to zmiana adresu. Czy jest Pani w stanie mi pomóc lub ktokolwiek?
Pozdrawiam serdecznie Grzegorz


Info dla Marcina.
PCK odpada, ponieważ cytuję"" zarówno Polski Czerwony Krzyż jak i krajowe Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża prowadzą poszukiwania najbliższych członków rodzin tych osób, z którymi kontakt został utracony w czasie II wojny światowej, konfliktów zbrojnych na terenie innych państw oraz klęsk żywiołowych.

Poszukiwaniami osób, z którymi kontakt został utracony po zakończeniu wojny zajmują się placówki dyplomatyczne.""
Pozdrawiam Grzegorz
Doniec_Henry - 20-07-2015 - 07:21
Temat postu: Przodek w Argentynie
witam,

dorzucam...

Centro de Estudios Migratorios Latinoamericanos

http://cemla.com/

oraz dalsze

http://pares.mcu.es/MovimientosMigra...ewName=enlaces

http://www.mseg.gba.gov.ar/desaparecidos/index.htm

http://www.personasperdidas.org.ar/

patrz – Colaboradores
marcinzabo - 14-08-2015 - 10:36
Temat postu:
Dziwne znalazłem na stronie http://cemla.com/buscador/ dwóch Rowickich ale kiedy szukam ich po statku to nie występują. Niby przypłynęli
1947/05/21 HORNBY GRANGE
1947/07/15 EMPIRE SPEARGEAR
Haponiuk_Daniel - 14-08-2015 - 16:15
Temat postu:
Ponawiam pytanie, gdyż sprawa mnie strasznie intryguje.

Witam,

Piszę do Was z pewnym problemem, którym borykam się od pewnego czasu. Otóż brat mojego pradziadka Wojciech Rosół urodzony w miejscowości Staniszewskie gm. Raniżów 4 lutego 1909 roku jako syn rolników Kazimierza i Marianny z domu Krawiec wyemigrował z kraju i ślad po nim zaginął. Wg. informacji zawartych w bazie CEMLA http://cemla.com/buscador/ przybył do Argentyny dwukrotnie na statku Arlanza wypływającego (?) z portu Cherburgo 31 stycznia 1929 oraz 2 czerwca 1929. Są to jedyne informacje, które o nim posiadam. Czy ma ktoś pomysły co z nim mogło się później stać?
Nie mam pojęcia ile taki statek płynął i czy to możliwe jest przepłynąć w 6 miesiący dwa razy taką trasę. Może na tym statku pracował. Jak to możliwe, że w takim młodym wieku sam wyruszył w taką podróż, jak znalazł się we Francji? Very Happy

Proszę o wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam

Daniel

PS Wojciech znajduję również w wykazie osób uchylających się od służby wojskowej w Lwowskim Dzienniku Wojewódzkim z 1931 roku.
Doniec_Henry - 14-08-2015 - 17:25
Temat postu:
witam,
statek Arlanza był statkiem pasażerskim i pocztowym Royal Mail Lines Limited kursujący na trasie Southampton – Ameryka Płd.

Southampton-Vigo-Lizbona-Las Palmas-Rio de Janeiro/Santos-Montevideo-Buenos Aires

London/Southampton – Westindie Karibik – Kolumbia– Panama– US-Pacyfik-Porty– Vancouver

rejs trwał od 14 do 17 dni czyli 1 miesiąc tam i z powrotem
Karo_Jak - 04-10-2015 - 21:16
Temat postu:
Hej! mam podobną sprawę jak Haponiuk_Daniel też szukam informacji o bracie mojego pradziadka. Moj pradziadek razem z bratem mieszkali w Cordobie, i pracowali w fabryce. Moj pradziadek wrocil do Polski (mieszkal tam okolo 6 lat) a jego brat tam zostal i prawadopodobie jest tam pochowany. Bardzo chcialabym znaleźć jakąkolwiek informacje na temat fabryki gdzie pracowali i gdzie zostal pochowany jego brat, nie wiem też czy zalozyl tam rodzinę, z tego co wiem moja rodziny to raczej nie. Czy ktos moglby mi podpowiedziec gdzie szukac takich informacji? Dzieki stronie http://cemla.com/buscador/ wiem kiedy przybyli do Buenos Aires, w 1927, jeden na staktu Belveder drugi Soifa. Jedynie co mnie dziwi to to ze nie znajduje ich na liscie pasazerów tych statków, ale myśle ze baza http://cemla.com/buscador/ jest dość wiarygodnym źródłem informacji i ze faktycznie przyjechali oni do Argentyny w 1927.

Pozdrawiam,

Karolina
Bartos - 04-10-2015 - 22:40
Temat postu:
Cześć Karolina .

Możesz podać jakieś dane personalne brata pradziadka ?

Pozdrawiam,
Bartosz
Karo_Jak - 07-10-2015 - 23:09
Temat postu:
Cześć Bartek,

Brat pradzidka nazywał Wincenty Maj, choć w bazie cemla widnieje jako Wicenty Maj, pewnie to jakis blad przy robieniu spisu, a pradziedek nazywal sie Jan Maj Smile

Pozdrawiam,
Karolina
Wiesław_F - 08-10-2015 - 11:38
Temat postu:
Witam,
W związku z tematem emigracji do Argentyny mam do rozwiązania zagadkę:
1. Piotr Kordalewski wypływa 30 grudnia 1909 roku z portu w Hamburgu na pokładzie statku "Belgrano" - na podstawie Hamburg Passenger Lists
2. Tenże Piotr Kordalewski według bazy http://cemla.com/buscador/ przypływa do Argentyny w dniu 03 stycznia 1910 roku oczywiście na pokładzie tego samego statku "Belgrano"
I teraz dwa pytania:
- jak to możliwe żeby tak szybko dotrzeć z Hamburga do Argentyny ?
- dlaczego statek "Belgrano" wpływa do portu w Buenos Aires w dniu 02 i 03 stycznia 1910 roku?
http://www.hebrewsurnames.com/arrival_B ... 1910-01-02
http://www.hebrewsurnames.com/arrival_B ... 1910-01-03
Dziękuję za wszystkie informacje i sugestie.
Pozdrawiam,
Wiesław_F
Karo_Jak - 13-10-2015 - 21:22
Temat postu:
Hej,

Czy ktoś moglby mi pomóc w sprawie którą opisałam wyżej? Wink

Pozdrawiam,
Karolina
benyzet - 15-10-2015 - 18:26
Temat postu:
Witam serdecznie.Poszukuję kogoś z Poloni Argentyńskiej (mieszkaniec Buenos Aires), kto sprawdziłby adres, pod który wysyłam już któryś list i niestety bez odpowiedzi.
Pozdrawiam Grzesiek.
Bartos - 16-10-2015 - 23:37
Temat postu:
Karolino,

przeglądałaś inne bazy ? Tutaj znalazłem równiez jakis ślad
https://familysearch.org/search/record/ ... ame%3Amaj~

Jeśli chodzi o Cordobe to są akta ;
https://familysearch.org/search/collection/1974182
niestety Twojego nazwiska nie odnalazłem.

Jeśli jakoś mógłbym/moglibyśmy pomóc , pisz .

Pozdrawiam,
Bartosz
Karo_Jak - 18-10-2015 - 22:54
Temat postu:
Czesc Bartek,

Dzięki za pomoc! kiedys przegladalam tą przegladarke ale nie umiałam z niej korzytsc, teraz juz tochę ja opanowalam Wink faktycznie nie ma żadnej informacji o osobie z nazwiskiem Maj :/ bardzo zależałaby mi na jakiejkolwiek informacji, za miesiac wybieram sie do Argentyny i fajnie by bylo cos znaleźć. Zalezy mi tez na odnalezieniu miejsca gdzie moj pradziadek pracowal, moze ktos ma pomysl? znam hiszpański wiec wyslanie maila po hiszpansku to nie problem, tylko gdzie? :/ ambasada by pomogla?

Pozdrawiam,
Karolina
Bartos - 18-10-2015 - 23:03
Temat postu:
W mojej sprawie niestety nie pomogła Sad ale możesz spróbować.
Nie masz jakiegoś adresu , listu wysłanego stamtąd ? Byłoby łatwiej.
Lub czegoś co mogłoby nam pomóc pomóc Tobie Smile

Bartek
Karo_Jak - 18-10-2015 - 23:21
Temat postu:
spróbuje do nich napisać, może pomogą.... popytam rodziny moze cos jest na strychu Wink dzięki Smile
lkuzma75 - 06-04-2016 - 19:03
Temat postu:
Witam szuam swojego pradziadka STANISŁAW KUŹMA który przybył do Argentyny w 1927r początkowo pracował gdzieś na farmie kukurydzy a później jako budowlaniec w Buenos Aires. Znalazłem jakieś informacje na jego temat na stronie CEMLA. Pisałem do Vital Records ale nie znam jego daty śmierci
benyzet - 23-04-2016 - 22:19
Temat postu:
Witam serdecznie. Informacja dla Wszystkich szukających kontaktu z instytucjami Polonijnymi w Argentynie. Pomoc z ambasady Polski w Buenos Aires cytuję " Na obecną chwilę sugerowalibyśmy Panu ponowny kontakt z Głosem Polskim....Proszę również spróbować wysłać zapytanie do Biblioteki im. Domeyki....jak też cytat ..."Proszę o zrozumienie, że poszukiwania przodków są sprawą indywidualną i nie ma sprecyzowanej ścieżki, tym bardziej, że członkowie rodziny niekiedy mogą sobie nie życzyć nawiązywania kontaktu bądź przekazywania ich danych kontaktowych.
Wysłałem do tych dwóch instytucji zapytanie opisując całą moją historię i przesyłając wszystko co mam zdjęcie rodziny z Argentyny z lat 60tych,adres pod który były wtedy wysyłane listy. I czekam, już prawie dwa miesiące za odpowiedzią.
Mam pytanie do Bartka. Czy mógłbyś sprawdzić ,czy jest coś na familysearch o Mikołaju Zarzyckim wyruszył do Argentyny z żoną i córką w latach 1937-1938. Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc.Nie za bardzo sobie radzę.
Pozdrawiam Grzesiek.
Babcia_Ela - 24-04-2016 - 16:26
Temat postu:
Witam !
W sprawie odnalezienia rodziny w Argentynie proponuje napisać (po angielsku,lub hiszpańsku- nie zna polskiego) do Vitora Alvareza w Argentynie ,( wnuka Polaka Ostrowskiego ), któremu kilka lat temu odnalazłam rodzinę w Polsce i na Ukrainie.

e-mail: victor@lacasadelalambre.com.ar

Proszę sie powołać na mnie .Jestem z nim w kontakcie.
Victor nie bedzie szukał rodziny, bo nie ma na to czasu, ale ukierunkuje poszukiwania.
Pozdrawiam
Elzbieta Patecka
P.S. Byl tu zarejestrowany jako Victor Ostrowski. Może jeszcze jjest.
Wiem,że jest taka wyszukiwarka argentyńska ,gdzie można znalezć rok,statek, itp. przybyłych do Argentyny nie tylko Polaków .
Marie - 24-04-2016 - 17:20
Temat postu:
ZARZYCKI ANDRZEJ 29 C POLACA WOLYN AGRICULTOR 1938/05/22 PULASKI GDYNIA
ZARZYCKI TEKLA 29 C POLACA WOLYN AGRICULTORA 1938/05/22 PULASKI GDYNIA
ZARZYCKI FILIP 18 S POLACA WOLYN AGRICULTOR 1938/05/22 PULASKI GDYNIA
ZARZYCKI FEODOR 8 S POLACA WOLYN SIN PROFESION 1938/05/22 PULASKI GDYNIA
ZARZYCKI OLGA 5 S POLACA WOLYN SIN PROFESION 1938/05/22 PULASKI GDYNia
Babcia_Ela - 24-04-2016 - 17:26
Temat postu:
O to właśnie chodzi ,Marie !
Może podasz tutaj adres tej strony ,gdzie to wyszukałaś.
Wtedy każdy sam wpisze nazwisko i dowie się kiedy, skąd i jakim statkiem przybyła do Argentyny poszukiwana osoba.
Ta informacja to już coś jest. Very Happy
Marie - 24-04-2016 - 17:33
Temat postu:
http://cemla.com/buscador/
benyzet - 24-04-2016 - 21:26
Temat postu:
Dziękuję serdecznie Marie i Babci Eli za cenne wskazówki. Otworzyłem stronę Cemla,ale niestety mojego Mikołaja nie ma. Dla innych szukających na tej stronie APELIDO-nazwisko, NOMBRE-imię, DESDE-od, HASTA-do, BUSCAR-poszukiwanie, NUEVA BUSQUEDA- nowe poszukiwanie.
Wiem ,że może to proste tłumaczenie z Hiszpańskiego,ale może komuś pomoże. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Wszystkich serdecznie Grzesiek Smile
P.S. Służę pomocą odnośnie terenów,które badam Podhajce,Meducha. Oczywiście Kresy Wschodnie.
Babcia_Ela - 26-04-2016 - 19:20
Temat postu:
Victor Alvarez napisał dzis do mnie tak:

"Hi Ela , i am returning from my hollydays in Brazil to Argentina.
Of course you can indicate other persons to contact me to find relatives in Argentina.
When i ll be back home i'll send you all information you ask"

Można więc do niego napisać. Adres mailowy : victor(at)lacasadelalambre.com.ar

:D
jadwiga_ziel - 23-04-2017 - 15:48
Temat postu: Poszukiwanie krewnych w Argentynie.
Czy ktoś zna jakąś wyszukiwarkę, która znajdzie spisy pasażerów statków, które wpłynęły do portów w Argentynie, w latach 1926 - 1936? Doszłam do spisów statków i list przewozowych, ale jest to tysiące nazwisk do przeszukania. Chodzi mi konkretnie o jednego z moich przodków, Andrzeja Falęckiego, ur.1909 roku we wsi Donosy powiat pińczowski, syna Andrzeja i Katarzyny z Augustynów, który wyjechał do Argentyny w podanym przedziale czasowym. Proszę o pomoc, bo jestem początkującym genealogiem. Smile
Pobłocka_Elżbieta - 23-04-2017 - 16:03
Temat postu:
Andrzej Falencki lat 18,kawaler,rolnik,Pinczow,Polak
Płynie do Argentyny z Triestu 05.07.1927 r.na statku”Sofia”
http://cemla.com/buscador/

Wpisz Jadziu swój post w temacie:
temat:Jak poszukiwać rodziny z Argentyny?
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-4275.phtml

P.S.
Ze wsi Donosy płynie ,lecz do USA:
Kacper Falecki lat 19,,wies Donosy ,
ojciec Wincenty Falecki ,Donosy,poczt.Kazimierzówka
płynie do New York,docelowo Ohio,Lorain
statek Columbia, z port Glesgow 03 września 1910 r
l.p.26 ,na liście pasaż.

1 str.listy
http://www.libertyellisfoundation.org/s ... cGciOw==/1
2 str.
http://www.libertyellisfoundation.org/s ... cGciOw==/1
szycwieslaw - 23-04-2017 - 17:39
Temat postu:
Może ktoś z Państwa pomoże w ustaleniu losów Władysława Tura ur. 24.06.1907 Rokitno par. Janów Podlaski s. Panteleona, (wcześniej używane
imię Halimon) i Marianny Kondraciuk. Wiadomo jest tylko tyle że przed II
wojną światową wyemigrował do Argentyny.

Pozdrawiam
Wiesław Szyc
jadwiga_ziel - 23-04-2017 - 18:08
Temat postu:
Czy ktoś zna jakąś wyszukiwarkę, która znajdzie spisy pasażerów statków, które wpłynęły do portów w Argentynie, w latach 1926 - 1936? Doszłam do spisów statków i list przewozowych, ale jest to tysiące nazwisk do przeszukania. Chodzi mi konkretnie o jednego z moich przodków, Andrzeja Falęckiego, ur.1909 roku we wsi Donosy powiat pińczowski, syna Andrzeja i Katarzyny z Augustynów, który wyjechał do Argentyny w podanym przedziale czasowym. Proszę o pomoc, bo jestem początkującym genealogiem. Smile
jadwiga_ziel - 23-04-2017 - 18:28
Temat postu:
Elu, dziękuje serdecznie za informacje o Andrzeju Falęckim i o Kacprze Falęckim. Nie wiem nic o Kacprze, będę się dowiadywać. Andrzej Falęcki był brakującym ogniwem w moim drzewie genealogicznym, wdzięczność moja zatem przeogromna! Podziwiam, że tak szybko udało Ci się dotrzeć do tych informacji. Ja, niestety, nie poruszam się tak biegle w internecie.
Następnym etapem moich poszukiwań będą losy owego Andrzeja w Argentynie, prawdopodobnie w Buenos Aires. Wiem, że zginął, pracując na linii wysokiego napięcia. Mam także jego zdjęcie. Może doradzisz mi jak mogę wykorzystać te dane, żeby odszukać ewentualnych potomków Andrzeja. Gdzie powinnam się zwrócić?
Jeszcze raz dziękuje za ogromną pomoc.
Pozdrawiam wiosennie, przesyłam ukłony. Smile
Pobłocka_Elżbieta - 24-04-2017 - 16:27
Temat postu:
Jadziu,
przykro mi,ja już tu nic nie odnajdę,
tylko z listy pasażerskiej można uzyskać dane,
czy konkretna osoba płynęła .

w tym temacie masz 7 podstron,

Jak poszukiwać rodziny z Argentyny?
Poprzedni 1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Forum Genealodzy.PL Genealogia Strona Główna » Poszukiwania » Emigracja

poczytaj, jak można uzyskać informacje
o krewnych w Argentynie.
Wszystko opisane,podane adresy ,dokąd pisać, itd...
U Mormonów Andrzeja nie ma, na familysearch.
https://familysearch.org/search
benyzet - 17-01-2019 - 14:18
Temat postu:
Witam. Być może moje pytanie wyda się dziwne,ale czy są w Argentynie strony ( fora) genealogiczne ( np.takie jak to ) ,gdzie można by zamieścić informację typu "poszukuję potomków....." W szczególności chodzi mi o Buenos Aires. Tam mam ostatni ślad ( adres) z lat 60-tych.
Krystyna.waw - 17-01-2019 - 19:38
Temat postu:
Jest coś takiego
https://www.forocomun.com/foro/buscando ... enealogia/

może Polaków też zapytać
https://pl-pl.facebook.com/PolacywArgentynie/
choć potomków to chyba lepiej samemu bezpośrednio na facebooku, twitterze szukać.
benyzet - 18-01-2019 - 05:57
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedź. Pod tym pierwszym linkiem już zamieściłem prośbę. Z Facebookiem będzie większy problem ponieważ , były tam cztery córki i nazwisko rodowe Zarzycki w wyniku małżeństw mogło być zatracone.
Krystyna.waw - 21-01-2019 - 14:38
Temat postu:
Jak wiesz coś o Pińsku, Mińsku, to może się wymienicie Smile
https://genealodzy.pl/Forum-genealogicz ... 3096.phtml
benyzet - 21-01-2019 - 22:03
Temat postu:
Witaj Krysiu. Widziałem ten post,ale niestety to nie moje tereny. Szczerze,to tak jak już kiedyś pisałem,kontaktowałem się w Argentynie z "Głosem Polskim",z biblioteką Domeyki, z PCK, z ambasadą,pisałem też do parafii katolickiej w Buenos Aires. Odzew praktycznie żaden. Jedni odsyłają do drugich itd. To jest dziwne,że z moim wujkiem w latach 60tych korespondował mój dziadek. Wujek wyjechał około 1938 roku. W CEMLA żadnego śladu, a czymś do Argentyny musiał się dostać? Tam po wujku zostały trzy córki,także nazwisko Zarzycki mogło zaniknąć.
termos - 19-03-2019 - 14:10
Temat postu:
Czy ktoś z poszukujących przodków w Argentynie spotkał się z przedwojenną historią polskiej rodziny - mąż zabił żonę, a potem sam się zastrzelił. Podobno opisywała argentyńska prasa, nie wiem który rok, prawdopodobnie między rokiem 1929 a 39. nazwisko Skretkowski.
pozdrawiam
Teresa
Ewa0475 - 22-05-2019 - 10:53
Temat postu:
Witam poszukuje Józefa Jakubiaka urodzonego 09.02.1870 w Olszowcu (Bychawa) syn Wojciecha i Marianny Jakubiak z domu Wypychowska.Pradziadek wyjechał prawdopodobnie do Ameryki południowej miedzy 1919-1925.
Niestety nikt nie wie gdzie i jak.Pozostawiajac żonę i trzy córki.
Może ktos cos wie mam teorie że moze brał udział w budowie kanału panamskiego ale wtedy nie zgadzaja sie daty.

Pozdrawiam
Ewa
benyzet - 19-11-2019 - 08:18
Temat postu:
Witam serdecznie. Mam pytanko do koleżanek i kolegów. Gdzieś, kiedyś był link do książki telefonicznej Buenos Aires, bodajże z lat 50-60 tych. Może ktoś "podlinkować" ?
Pobłocka_Elżbieta - 19-11-2019 - 09:51
Temat postu:
W tym temacie:

http://www.jewishgenealogy.com.ar/guia1 ... one-1.html
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... t-15.phtml
benyzet - 19-11-2019 - 10:29
Temat postu:
Dziękuję Elu Smile
sbasiacz - 19-11-2019 - 11:11
Temat postu:
do Ewy
może wyjechali do Brazylii tak jak rodzina Jana Regmunta z parafii Bychawa, Jan Regmunt miał już paszport ale nieoczekiwanie zmarł tuż przed wyjazdem, wyjechał jego syn Stanisław zabierając ze sobą matkę 22.11.1911 statkiem Habsburg z Hamburga do Rio de Janeiro w Brazylii.
pozdrawiam
BasiaS
Lukaszlac1983 - 08-12-2019 - 17:45
Temat postu:
Dzień dobry
Nazywam się Łukasz Łacina i proszę poszukać Władysławę Lachowicz z domu Waluś w Argentynie Buenos Aries rok urodzenia 1915 Brzostków par Ostrowce rodzice jej to Franciszek Waluś i Marianna Nowak, mąż Władysław Lachowicz mieli 5 dzieci, Kiedy Władysława zmarła i gdzie i imiona dzieci gdzie oni przebywają i jakie mają swoich dzieci i imion żon i imion mężów

Pozdrawiam
Łukasz
CaramonM - 14-01-2020 - 22:04
Temat postu:
Witam
Poszukuje informacji o bracie mojej prababci - ks. Józefie Paprockim. urodzonym w okolicach Jasła. Był Saletynem i od 1937 roku przebywał na misji w Santa Fe w Argentynie. Zmarł tam w maju 1975 roku.
Może ktoś ma kontakt do osoby mieszkającej w Santa Fe, która mogłaby wykonać zdjęcie jego nagrobka?
zibi50 - 20-01-2020 - 17:56
Temat postu:
Nie wiem dlaczego, ale w tym roku nie udało mi się uzyskać dostępu do wyszukiwarki emigrantów argentyńskich. Każdorazowo, po dwukrotnej próbie połączenia pojawia się komunikat o przekroczeniu czasu połączenia (Error 522):
https://cemla.com/buscador/

Pozdrawiam

Zbigniew Jopek
polak - 30-12-2020 - 17:27
Temat postu: Re: Jak poszukiwać rodziny z Argentyny?
Ja zaczęłam szukać od tego kiedy przypłynęli do Argentyny, jakim statkiem i skąd. Jak to znalazłam pozostały mi tylko media społecznościowe i tak w listopadzie odnalazłam rodzinę po 50 latach!!! Coś wspaniałego byłam cierpliwa i pisałam do wszystkich którzy noszą takie nazwiska.
Poprzez drzewo genealogiczne które prowadzę w internecie odnalazł mnie kuzy z Kaliforni i kuzynka z Argentyny.
Wytrwałości pzdr Klo
Gęca_Filip - 30-12-2020 - 20:31
Temat postu: Re: Jak poszukiwać rodziny z Argentyny?
Gratulacje! Ja miałem przyjemność w sierpniu odnaleźć tu w Polsce krewnych człowieka z Argentyny-wnuka emigranta z Dębian koło Stradowa, woj. świętokrzyskie. Rodziny utraciły kontakt ok. 60 lat temu. Były emocje! Smile
Argentyńczycy szukają swoich polskich korzeni. Polecam odpowiednie grupy na facebooku.
Lukaszlac1983 - 04-08-2023 - 20:37
Temat postu: Argentyna
Dzień dobry
Nazywam się Łukasz Łacina
Gdzie są strony internetowe cmentarzy Argentyńskich katolików szukam dwa nazwiska w miejscowości Buneos Aries.
Szukam kiedy przepłyneli statkiem do Buenos Aries Agnieszka Jadwiga Ostrowska z domu Walus 1904-2004 z Brzostkowa Busko
Ostrowski nie znam imienia zmarł 1998 nie wiem kiedy brali ślub czy w Argentynie czy w Polsce ich dzieci to Agnieszka Ostrowska 1947-zmarla chyba 2019 i jej brat Jerzy Benedykt Ostrowski zmarł 2007 nie wiem w którym roku się urodził
Władysław Lachowicz rok 1903 urodzony nie wiem kiedy zmarł jego żona
Władysława Lachowicz z domu Waluś urodzona w Brzostkowie Busko w roku 1915 nie wiem kiedy zmarła , nie wiem kiedy brali ślub i jakie mieli imiona dzieci i nie wiem jakie są imiona i nazwiska wnuków, prawnuków
Pozdrawiam
Łukasz Łacina
PawelKoss - 24-12-2023 - 20:55
Temat postu: Argentyna
Dla znajomej szukam jakichkolwiek informacji o Eugenio Kłak, c. Asuncion, Villa Devoto, Buenos Aires. Adres jest z drewnianej skrzynki, w której była przesłana szopka świąteczna jako prezent. Nie wiemy w jakim okresie, natomiast na FS znalazłem Eugenio Kłaka, który w 1956 roku przypłynął z Buenos do Nowego Jorku. Może więc to by ts sama osoba.

Pozdrawiam
Paweł
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits