Genealodzy.PL Genealogia

Inicjatywy genealogiczne - Potrzebujemy drugiej macierzy dyskowej

Młochowski_Jacek - 27-05-2015 - 12:39
Temat postu: Potrzebujemy drugiej macierzy dyskowej
Mimo zakończenia zbiórki na naszą macierz dyskową pieniądze na Disc Array w dalszym ciągu spływają. Jednocześnie macierz się przepełnia. Jako że archiwizacji podlegają pliki zabezpieczające a nie tylko publikacyjne, wolnego miejsca szybko ubywało. Dziś stoimy przed koniecznością zakupu kolejnej (drugiej) macierzy i oczywiście dysków twardych. To obecnie nasza najpilniejsza potrzeba. Przewiduję, że zbiórka potrwa około dwóch miesięcy i proszę o jej wsparcie.
Młochowski_Jacek - 27-05-2015 - 19:10
Temat postu: Potrzebujemy drugiej macierzy dyskowej
Mamy jeszcze czas na wybór konkretnego modelu. Jednak w mojej ocenie powinien to być serwer plików w obudowie RACK 2U gotowy do zainstalowania w szafie serwerowej 19". Koszt tego typu serwerów 12 zatokowych wynosi 6,1-10,6 tys. zł brutto. Do tego dochodzi koszt 12 dysków 6TB co łącznie daje kwotę 20-24 tys zł brutto. Tak jest więc to rozwiązanie przyszłościowe zarówno ze względu na pojemność jak i możliwość kolokowania w serwerowni. Ceny kolokacji systematycznie spadają i obecnie dla serwera 2U z zasilaczem 400W i łączem 10Mbit/s to koszt ok. 4.100 zł rocznie
Serwer NAS w obudowie desktop (taki jak już mamy) nadaje się raczej do trzymania gdzieś u siebie.

Przykładowe serwery:
12 zatokowy NAS Synology RS2414+
12 zatokowy QNAP TVS-1271U-RP
Batory_Marcin - 24-07-2015 - 02:39
Temat postu: Potrzebujemy drugiej macierzy dyskowej
Kolejna macierz dyskowa ? A może jednak rozwiązanie "przyszłosciowe" oparte na chmurze ?

http://www.archiwa.net/index.php?option ... ;Itemid=33

http://www.computerworld.pl/news/402721 ... ampaign=cw
sebastian_gasiorek - 24-07-2015 - 07:13
Temat postu: Potrzebujemy drugiej macierzy dyskowej
Marcinie,

Wiem, że chmura to pięknie brzmiące słowo, ale nie wygląda to tak różowo Smile

Opcje chmury:

1. Prywatna chmura to koszt kilkuset tysięcy złotych plus kilka tysięcy miesięcznie utrzymanie. Trzeba też pamiętać o tym, że co jakieś 4 lata sprzęt wymaga wymiany. Na taką opcję decydują się duże firmy lub .... instytucje państwowe Smile

2. Wynajem przestrzeni w chmurze. Przy tak dużych zasobach przypuszczam, że będzie to kosztowało przynajmniej 500zł miesięcznie na co nas nie stać. Jest jeszcze jeden duży minus - przestajesz płacić = tracisz wszystkie dane (nie możemy sobie na to pozwolić).

3. Są też tanie chmury typu 10TB itp. ale są to chmury osobiste - dla użytkowników indywidualnych. Taki dostawca zawsze znajdzie tysiąc powodów w regulaminie żeby usunąć nam taką chmurę.

Obecnie zastanawiamy się nad formą macierzy którą zakupimy. Poprzednia była typowo desktopowa. Jak się okazuje nie ma za bardzo kto takich macierzy trzymać. Osoba która otrzymuje taką macierz musi zapewnić prąd, internet i zazwyczaj spada na nią pełna obsługa. Nowa prawdopodobnie będzie macierzą Rackową do zainstalowania w profesjonalnej serwerowni (kolokacja). Koszt kolokacji o ile dobrze pamiętam to około 300-400zł miesięcznie. To dla nas spore obciążenie i szukamy jeszcze jakiegoś wyjścia. Może jakaś serwerowania zasponsoruje kolokację dla PTG ?
Batory_Marcin - 14-09-2015 - 23:52
Temat postu: Potrzebujemy drugiej macierzy dyskowej
Wydaje mi się, że Archiwa Państwowe udostępniły swoją przestrzeń dyskową za darmo. Była też o tym mowa, że podobne deklaracje (słowne) padały także ze strony NDAP w przeszłości. Może zamiast kupować kolejny sprzęt, warto porozmawiać z Archiwami i NAC-em ?
sebastian_gasiorek - 16-09-2015 - 18:57
Temat postu:
Zdjęcia oraz kopie serwisów PTG które znajdują się na macierzach są majątkiem PTG. Nie możemy pozwolić żeby obecność naszych danych była uzależniona od podmiotu zewnętrznego. Posiadając własną macierz, możemy ją zawsze przenieść w inne miejsce.

Poszukujemy obecnie osób które mogą pomóc w nawiązaniu współpracy z Uniwersytetem Warszawskim w zakresie hostingu naszego serwisu/ów lub kolokacji macierzy archiwizacyjnej.
Młochowski_Jacek - 08-05-2017 - 00:41
Temat postu:
Miło mi zakomunikować, że w związku z zebraniem pełnej kwoty na serwer plików (macierz dyskową 10+2HDD) Zarząd PTG w dniu dzisiejszym przegłosował uchwałę o konieczności podjęcia dalszych działań zmierzających do realizacji zakupu i wdrożenia rozwiązania na które w darowiznach celowych złożyli się darczyńcy z kraju i zza granicy. Działania te mają skutkować pełniejszym zabezpieczeniem naszych danych a w szczególności plików metryk poprzez umieszczenie ich na serwerze plików w serwerowni na sprzęcie będącym własnością PTG. Jest to z jednej strony realizacja zaleceń poprzedniego Walnego Zgromadzenia Członków a z drugiej realizacja naszych zobowiązań wobec osób które finansowo wsparły tę ideę wysyłając dotacje celowe na zakup macierzy dyskowej.
Przypomnę, że dotychczas nasze zasoby zabezpieczone są na przenośnych urządzeniach między innymi na macierzy dyskowej QNAP TS-651 zakupionej za kwotę 9.526 w listopadzie 2014 roku. Kopie naszych danych zabezpieczone są co prawda przed uszkodzeniem któregoś z dysków macierzy co wynika z jej konstrukcji ale nie są jednak zabezpieczone przed ryzykiem kradzieży, pożaru, zalania i innymi ryzykami związanymi z przewożeniem bądź przechowywaniem w miejscach prywatnych nie przystosowanych do tego celu a więc w mieszkaniu.
Dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie (kolokacja serwera) w serwerowni jakiejś poważnej instytucji która zgodziłaby się świadczyć nam taką usługę na przystępnych warunkach. Były prowadzone takie rozmowy ale nie zostały dotychczas sfinalizowane w postaci porozumienia. Być może uda nam się znaleźć takiego partnera. Jeśli nie to planem B może być komercyjna kolokacja serwera w firmie świadczącej takie usługi (np. ATMAN https://www.atman.pl/Kolokacja-ccms-pol-90.html ).
Nowik_Andrzej - 12-05-2017 - 14:15
Temat postu:
Prezes Michał Golubiński wstrzymał się od głosu, a jako wiceprezes głosowałem przeciwko przyjmowaniu tej uchwały, ale Zarząd przegłosował. Uważam, że decyzję w sprawie zakupu - szanując przy tym wolę darczyńców - powinno podjąć za miesiąc Walne. Uważam również, że przed zakupem należy najpierw wrócić do rozmów z archiwami państwowym w sprawie darmowego użyczenia miejsca na serwerze do archiwizacji "surówki", szczególnie że utrzymywanie macierzy dyskowej może generować dalsze koszty. Przy tej okazji warto również przedyskutować sens dalszego gromadzenia i archiwizacji "surówki" przez PTG.

Andrzej Marek Nowik
toor22 - 13-05-2017 - 12:01
Temat postu:
Jako informatyk widzę że zakupy są chaotyczne przez co i kosztowne. Chmura jako backup przy ilości 20TB w profesjonalnej firmie kosztuje 40EUR/mc (https://www.online.net/en/c14#pricing) jest to zdecydowanie mniej niż kolokacja (swoja drogą proponujecie chyba najdroższą firmę w Polsce). Co do zakupu macierzy to w zupełności wystarczą rozwiązanie 8 dyskowe. Czym więcej dysków tym większa wydajność w odczycie/zapisie co w waszym wypadku nie ma takiego znaczenia jeżeli to pod dane statyczne. Lepiej kupić coś na 8 dysków (6+2) z większymi dyskami. Jak już to polecam zbudować sobie samemu serwer pod FreeNAS (deduplikacja, sprzętowa kompresja, bardzo odporny na błędy system plików ZFS). Jeżeli jesteście organizacją NGO to Microsoft daje 5000$ na swoje usługi w AZURE (jedna z największych chmur na świecie) info http://plikowy.blob.core.windows.net/ww ... 20opis.pdf
pawel.dyda - 13-05-2017 - 19:01
Temat postu:
Chmura? I może jeszcze odejście od PHP? Nie za bardzo wydajnie i nowocześnie?

Sarkazm zamierzony.
Młochowski_Jacek - 16-05-2017 - 07:17
Temat postu:
Cieszę się, że możemy wznowić dyskusję nad zabezpieczeniem naszych danych. Dziękuję za każdy głos w tej sprawie. To część dalszych działań zmierzających do rozwiązania problemu z którym borykamy się od dawna. Pamiętam, że dwa lata temu rozważaliśmy możliwości uzyskania dużych ilości plików z innych źródeł ale na przeszkodzie stała ograniczona pojemność magazynu. Potrzebujemy rozwiązania nie na dzień dzisiejszy ale na przyszłość, gdyż nasze zasoby dynamicznie się powiększają. Zaproponowany 2 lata temu serwer plików to pojemność 60TB więc porównujmy rozwiązania dla takiej pojemności.
Nowik_Andrzej napisał:
Uważam również, że przed zakupem należy najpierw wrócić do rozmów z archiwami państwowym w sprawie darmowego użyczenia miejsca na serwerze do archiwizacji "surówki", szczególnie że utrzymywanie macierzy dyskowej może generować dalsze koszty.
Utrzymywanie macierzy dyskowej na pewno generować będzie koszty. Andrzeju, miło by było gdybyś podjął rozmowy na temat darmowego użyczenia miejsca na serwerze lub lepiej kolokacji serwera w archiwach państwowych (lub jakiejś innej poważnej instytucji). To byłoby wydatne wsparcie dla naszej działalności i jest to część rozwiązania które zaproponowałem. Komercyjna kolokacja to plan B a podana firma jest przykładowa, żeby uchwycić poziom kosztów.
Z wynajmowaniem przestrzeni jest tak, że można jej używać dopóki się płaci. Zawsze trzeba się zastanowić ile to będzie kosztowało (poza okresem promocyjnym) i gdzie umieścić dane gdy trzeba będzie zrezygnować z usługi. Wracając do innych propozycji. Czytajmy oferty ze zrozumieniem. Jeśli chmura 20TB kosztuje 40 EUR/mc to 60TB kosztować będzie 120 EUR/mc a to już nie jest mniej niż kolokacja. Poza tym to tylko jeden składnik ceny. Z tego co widzę na stronie https://www.online.net/en/c14#pricing, drugim oprócz cost storage jest pięciokrotnie wyższy cost of operation. W planie Intensive który zakłada free cost of operation koszt storage wynosi już 100 EUR/mc za 20TB. W przypadku promocji Microsoftu na usługi AZURE to nie wykluczam, że w jakiś sposób warto z niej skorzystać. Ale gdy zajrzałem do cennika AZURE https://azure.microsoft.com/pl-pl/pricing/calculator/ to koszt storage 60TB bez innych składników to ponad 700USD/mc. Ulga promocyjna 5 tys. USD wyczerpałaby się po 7 miesiącach a potem trzeba by płacić ponad 3.000 PLN (z VAT) miesięcznie albo zastanawiać się wtedy gdzie i jakim kosztem umieścić dane aby nie uległy skasowaniu. Kto wtedy wyłoży pieniądze lub weźmie odpowiedzialność za konieczność skasowania danych? Dysponując własnym serwerem plików dane pozostaną na nim nawet po wygaśnięciu usługi kolokacji i mogą być przechowywane niewielkim kosztem.
mirek_naworski - 17-05-2017 - 09:57
Temat postu:
Jako osoba będąca w temacie odradzałbym rozwiązania chmurowe Microsoft i podobne, ponieważ zależy nam na posiadaniu praw do danych, a rozwiązania chmurowe tych praw pozbawiają, dane na serwerach microsoft należą np. do rządu stanów zjednoczonych,
Poza tym posiadanie danych w chmurze powinno być wsparte posiadaniem lokalnej kopii, więc idelanym rozwiązaniem byłoby wydzierżawienie miejsca na serwerze, gdzieś w Polsce (w jakim data center) i nie kupowanie własnego nasa. Opcja bezpłatna byłaby idealna, w Polsce jest dużo operatorów - pasjonatów i myślę, że ktoś się znajdzie, choć najbezpieczniej byłoby w instytucji publicznej. Pytał ktoś w Politechnikach?
Sroczyński_Włodzimierz - 17-05-2017 - 11:49
Temat postu:
"Ciekawym" jest pomysł, że można zmienić przeznaczenie darowizn celowych.
Niezależnie od ostatnich wypowiedzi - PTG ogłosiło, że przyjmuje darowizny i prosi o wsparcie konkretnego rozwiązania. Jakaś elastyczność oczywiście jest możliwa. Trwało długo, warunki mogły się zmienić, lekka modyfikacja możliwa.
Ale pomysł na scenariusz "zostało zdecydowane na co zbieramy, jest "kampania promocyjna" a ja milczę, niech wpłacają, potem zagłosuję, by pieniądze, które darczyńcy wpłacili na konkretny cel zużyć inaczej to...
Może zarząd się myli, może. Ale ten pomysł wsparto 20 000 zł - wpłaconymi dokładnie na ten cel. Kropka. Nie ma rcuhu "to teraz pomyślimy czy".
Kiedy, jak dokładnie, tam czy gdzie indziej, Rack czy skrzynka, czy kolokacja czy dostęp fizyczny, jak często etc etc - tak, do dogrania
Jak trzęsienie ziemi czy inna katastrofa - no wtedy ewentualnie może zmiana
ale tak?
zebrać kasę, ni be ni me w trakcie, a potem "no to nie kupimy"?? głosujmy?
a takie ryzyko - sądząc po poście Andrzeja Nowika było realne
Choć takla decyzja byłaby odwracalna
Ja nie wiem jak sobie Andrzej wyobrażał - zwracałby wpłaty, gdyby wygrał w głosowaniu?

Cieszę się, że PTG pozostało wiarygodne.
Bo mylić się - tzn kupić troszkę niewłaściwy model, może wybrać gorszę kolokację, może ciut droższą niż można - normalne, wliczone

ale walnąć babola "zebraliśmy ale przeznaczymy na zupełnie inny cel niż ogłaszaliśmy" to byłaby zgroza
xtedek - 17-05-2017 - 12:46
Temat postu:
Ja ostatnio wybierałem dyski i zrobiłem porównanie co do pojemności dysku i stosunku cena/pojemność

Wybrałem konkretnie model WD Red i stosunek cena/pojemność jest taka jak niżej:

TB Cena zł/TB
1 289 289
2 439 219,5
3 495,8 165,26
4 699 174,75
6 1014 169
8 1338 167,25

jak widać dyski 1TB i 2TB są już nieopłacalne, natomiast co do wyboru 3, 4, 6, 8 to jest prawie wszystko jedno jeśli chcemy uzyskać konkretną pojemność i mamy miejsce na dyski. Właściwie to biorąc pod uwagę ryzyko awarii i energooszczędność to wydawałoby się że im mniej dysków (o większej pojemności) tym lepiej Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 17-05-2017 - 12:56
Temat postu:
no nie jest wszystko jedno:)
kupując "coś" płacimy za określoną liczbę kieszeni i koszt jednego slota/kieszeni ma znaczenie
wstawiać do slota kosztującego 1000 zł (koszt urządzenia/liczba slotów) dysk 1TB nawet gdyby ten 1TB był dany za darmo/kosztował 0 zł płacimy więcej niż wstawiając niedarmowy 10TB
i różnice znacznie większe niż kilka/kilkanaście zł /TB
10 - nie wiem dlaczego nieobecne w Twoim zestawieniu, a właśnie 10TB archiwizacyjne - co prawda nie WD -są dość rozsądne)
czyli:
to nie jest tak "cena HDD/pojemność"->efektywność kosztowa
naprawdę ma znaczenie w co wsadzamy i po co. Małe (jeśli przeznaczenie archiwizacja) lub wolne (jeśli miałoby być do czego innego) marnują platformę. I to da się prosto wyliczyćSmile Skądś ten popyt na coraz większe pojemności jest, to nie snob-efekt;)

to najmniejszy ból w tym wszystkim jaki dysk - paleta spora, wybór nie tak trudny, skutki "trochę złego" wyboru nie tak wielkie

kolokacja- gdzie, za ile, z jakim dostępem i najważniejsze: po co - to kluczowe
bo argument "chcemy swój fizyczny, żeby w razie czego" bardzo ważny, ale ..nie każdy może "w razie czego" 1-2U Racka wziąć pod pachę - nie?Smile w odróżnieniu od skrzynki, tylko pudełko trudniej gdzieś wstawić niż moduł do szafy wsunać
Jarosław_Młynik - 19-05-2017 - 19:31
Temat postu:
Może najpierw należy zacząć od określenia potrzeb i możliwości.

Czy będzie się tym opiekował admin?

Czy to ma być 60TB w jednym kawałku? Jeśli tak to raczej wyklucza to zwykły RAID (5,6,10 ...) - odbudowa dysku ~ 10T trwać będzie pewnie dwa dni. Można by użyć jakiegoś sieciowego FS ale wtedy konfiguracja z jednym komputerem jest dość egzotyczna (chociaż da się). Jeśli zaś nie w jednym kawałku to będzie zrobionych kilka oddzielnych raidów dla kilku grup dysków. Problem z odbudową dużych dysków jednak pozostaje. No i jak to w takich sytuacjach jest ograniczenie jednego kontrolera sprzętowego - ciężko będzie odczytać dane z RAID5/6 jeśli kontroler zawiedzie (trzeba mieć drugi taki sam albo kompatybilny). Dla tak dużych dysków raczej matedevice nie zda egzaminu (zresztą i tak w grę wchodziłby tylko RAID10).

Przeciwieństwem składania macierzy z RAIDów jest np. CEPH i "erasure code". Ale wtedy potrzeby byłby admin (chociaż dobrze skonfigurowany byłby prawie samoobsługowy). Wspomniany ZFS to jeszcze inna bajka - ale też potrzeby jest admin - na start przynajmniej.

No i tak długo można by wymieniać...

--
Pozdrawiam
Jarosław Młynik
AleGor - 19-05-2017 - 21:34
Temat postu:
Jeśli chodzi o dyski to teraz b. fajne są dyski z rodziny X300 Toshiba. Dość tanie, wydajne kręcą się na 7200rpm występują na potwierdzonych listach kompatybilności (np. Synology) jedyna wada, że teoretycznie klasy Desktop.

Piszę to nie po to aby zrobić jakaś reklamę ale jeśli całe urządzenie będzie robiło za magazyn to pewno większość czasu będzie "spało" więc wykładanie dodatkowych kilkuset złotych na każdy dysk który będzie bardzo wydajny pod obciążeniem nie ma sensu.

Albo idąc dalej tym tokiem myślenia pójść w dyski klasy "Archive" np z rodziny Seagate Archive i kupować już dyski 8 TB.

Niezależnie od wyboru w dostępnym budżecie wszytko się powinno zmieścić. Zainteresowani/decyzji konkretne modele na pewno sobie już znajdą.
Młochowski_Jacek - 20-05-2017 - 00:50
Temat postu:
Nasze koszty to jednorazowy zakup + utrzymanie.
Czego moim zdaniem potrzebujemy?
Potrzebujemy serwera plików do archiwizacji dostępnego przez Internet oraz czasem fizycznie utrzymywanego w bezpiecznym miejscu za w miarę niewielkie pieniądze ponieważ rozwiązanie przenośne już mamy. Ideałem byłaby darmowa lub prawie darmowa umowa na kolokację z jakąś instytucją. Być może ktoś mógłby w taki sposób wesprzeć stowarzyszenie non-profit działające pro publico bono. Być może ktoś zna taką instytucję lub ma z taką kontakt. Serwer musi być pojemny ale nie musi obsługiwać setek korzystających osób. Ma służyć tylko do archiwizacji i podglądu przez kilka osób. Mógłby być nawet włączany i wyłączany przez administratora serwerowni na telefon ponieważ większość czasu po prostu nie będzie używany. Nie muszą to być superszybkie dyski z najwyższej półki. Muszą być pewne ale nie do przesady. Nie będą non stop pracować dla dziesiątek internetowych sesji. Może to być NAS który usypia dyski jeśli nie są używane dla zmniejszenia poboru prądu i ilości wydzielanego ciepła. Przy 12-stu dyskach to ma znaczenie. Wynajęcie serwera (-ów) o interesujących nas pojemnościach dysków nie wchodzi w grę z powodu niedostępności takich rozwiązań w przystępnych cenach.
Dyski powinny być duże blisko maksymalnych wartości pojemności obsługiwanych przez serwer ponieważ potrzebujemy rozwiązania na długi czas a koszty utrzymania serwera plików z małymi czy dużymi dyskami są praktycznie takie same. Dwa lata temu postawiliśmy na 6TB Redy WD. Dzisiaj oferta jest szersza więc może to być coś innego.
Koszt utrzymania zależy od wielkości wyrażonej w U, energii potrzebnej do zasilania i przepustowości łącza internetowego.
Optymalną obudową dla serwerów utrzymywanych w serwerowniach, a takiego potrzebujemy, jest 19" rack. Serwer w innej obudowie wymagałby wynajęcia większej części szafy. Być może 5U zamiast 2U. Są co prawda serwery 12 dyskowe 1U ale do wymiany dysku trzeba je rozkręcać bo nie mają kieszeni i wymagają głębszej szafy.
Być może najlepszym rozwiązaniem byłby jakiś 12 zatokowy QNAP z racji że jednego Qnapa już mamy a oprogramowanie systemowe byłoby podobne. Spodziewam się też że ewentualna synchronizacja byłaby wtedy łatwiejsza.
Jarosław_Młynik - 20-05-2017 - 17:46
Temat postu:
A problemy zwykłych raidów i dużych dysków będą jakoś uwzględnione? A co z rozbudową systemu (wymiany popsutych dysków na nowe i większe)?

Przy rzędach 8-12T to i zwykła statystyka zaczyna mieć znaczenie: http://www.zdnet.com/article/why-raid-6 ... g-in-2019/

Trzeba by składać dyski tak, aby nie były z tej samej serii itp.

--
Pozdrawiam
Jarosław Młynik
cuba888 - 20-05-2017 - 17:55
Temat postu:
W przypadku dysków o dużych pojemnościach zawodność dysków mechnicznych zaczyna odgrywać ogromną rolę w przypadku tradycyjnych systemów RAID-owych.

Polecam do zapoznania się z linkami, które są poniżej:
https://community.spiceworks.com/topic/ ... -the-proof
http://www.zdnet.com/article/why-raid-5 ... g-in-2009/
http://storagegaga.com/4tb-disks-the-end-of-raid/

Systemy typu RAID nigdy nie były projektowane do tak dużych pojemności dyskowych.
Obecnie stosowanym rozwiązaniem jest zastąpienie systemów RAID przez wykorzystanie kodów ażurowych (w wielkim skrócie to rozproszony RAID po sieci na bloku danych nie na całym dysku).

Obecnie przy tak dużych pojemnościach dysków jedynym sensownym, bezpiecznym i stosunkowo tanim sposobem jest wykorzystanie rozproszonych systemów plików jak np. Ceph http://ceph.com/

Ceph jest to kompleksowe rozwiązanie, które w swoich mozliwościach ma funkcję bezpośredniego podawania obiektów po HTTP/HTTPS (funkcjonalność odpowiadająca Amazon S3) czyli po instalacji nie trzeba używać dodatkowego proxy. Obiekty mogą być w bezpięczny sposób (wbudowane wsparcie dla uwierzytelniania oraz autoryzacji) udostępniane zasobów na podstawie zdefniniowanych reguł ACL.

Opis kodów ażurowych:
http://docs.ceph.com/docs/master/rados/ ... sure-code/

Dodatkowy problem, o którym trzeba pamiętać jest potencjalny pad kontrolera RAID-owego. W przypadku padu kontrolera odczytanie danych jest niemalże niemożliwe ze względu na różnice w zapisie danych między producentami a nawet w ramach tego samego producenta. Dlatego najcześciej kupiuję się 2 sztuki kontrolerów aby w najgorszym przypadku tego typu dane mieć nawet jak odczytać.

Oczywiście to co napisałem to temat rzeka. Wybrałem kilka najbardziej palących problemów jakie mają systemy RAID-owe.

Wiekszość instalacji Ceph-a wykonuje się na więcej niż jednym serwerze ale w tym konkretnym przypadku, o którym jest mowa tym wątku można ją uruchomić na początku na jednym fizycznym serwerze. Oczywiście ma to szereg ograniczeń ale w każdy przypadku będzie deklasowało każdą dedykowaną macierze zapewniąć dużo wyższy poziom bezpieczeństwa (kody ażurowe) i większą pojemność RAW. Nie trzeba kupować żadnej dedykowanej macierzy tylko tani serwer (koniecznie z pamięcią ECC) z odpowiednią liczbą dysków. Nie trzeba żadnych kontolerów sprzętowych wystarczą zwykłe kontrolery SATA czyli odpada konieczność kupowania drogich kontrolerów i nie trzeba mieć nic na zapas (kontolery SATA mogą być dowolnego producenta). W przyszłości rozbudowana jest możliwa np o dysk (nie trzeba obsadzać każdego slotu dyskowego w serwrze) można to zrobić potem, można w przyszłości dodać nowy serwer, lub/i wymienić dyski na wieksze. Rekonfiguracja jest możliwa w pełni onlinenowo i nie wymaga żadnej przerwy Konfiguracja jest dowolna w przypadku sprzętowej macierzy takich możliwości po prostu nie ma.

W razie pytań chętnie służę pomocą.

pozdrawiam
j.witkowski
Jarosław_Młynik - 26-05-2017 - 17:19
Temat postu:
Dzień dobry.

Kolokacja np. w NASK to koszt pomiędzy 320 PLN (2U, 5Mbps, 2x600W, umowa na 24 m-ce) do 450 PLN (2U, 10Mbps, 2x800W, umowa na 24 m-ce) + opłata na start 200PLN. Są to oczywiście ceny "biznesowe".

--
Pozdrawiam
Jarosław Młynik
Młochowski_Jacek - 04-04-2018 - 10:22
Temat postu:
Na początku października 2017 roku zwróciłem się do p. J. Młynika z propozycją uruchomienia i skonfigurowania dla PTG serwera backupowego dla zabezpieczenia zdjęć które wykonaliśmy w projekcie digitalizacji bądź pozyskaliśmy od innych podmiotów. Było to związane z koniecznością realizacji zadania na które zebraliśmy środki celowe w kwocie ponad 24.000 zł i do czego zobowiązywała nas uchwała WZ. Jednocześnie wróciliśmy do poszukiwania podmiotu, który zapewniłby nam kolokację serwera na korzystnych warunkach.

Propozycje sprzętowe zawarte w wątku o zbiórce na serwer a mianowicie 12 zatokowy NAS Synology RS2414+ lub 12 zatokowy QNAP TVS-1271U-RP już wtedy nie budziły entuzjazmu, jako rozwiązania zamknięte, oparte na dedykowanym do sprzętu oprogramowaniu. Potwierdziły to opinie informatyków datowane dwa lata później na przełomie 2017 i 2018 roku. Topowe modele serwerów NAS (w tym również QNAPa i SYnology) oparte są obecnie na macierzach softwareowych, unikając kontrolerów sprzętowych. Dodatkowo wykorzystywane są coraz nowsze technologie niedostępne dla rozwiązań typu wszystko w komplecie pasujące jedynie do siebie, bez możliwości modyfikacji. Dlatego rozpoczęliśmy poszukiwania innego rozwiązania, które byłoby na czasie i dawałoby możliwość migracji do rozwiązań które pojawią się w przyszłości.

W połowie listopada 2017 otrzymaliśmy wstępną propozycje kolokacji serwera (lub serwerów) w serwerowniach podstawowej i zapasowej CK UZ w Zielonej Górze na promocyjnych warunkach (ok. 200 PLN netto). Do szczegółowych uzgodnień musieliśmy podać konfigurację sprzętową ze względu na oszacowanie kosztu energii elektrycznej, więc sprawa pozostała otwarta i wrócimy do uzgodnień po zakupie serwera.
Na przełomie roku miały miejsce awarie naszego serwera dedykowanego, które uświadomiły nam dobitniej konieczność szybkiego unowocześnienia naszego serwera produkcyjnego, instalacji nowego środowiska i przeniesienia na nie naszych serwisów, które należy mocno odmłodzić, by mogły pracować na aktualnych wersjach PHP i MySQL. Nasze serwisy nie są bezpieczne. Dość łatwo byłoby dokonać na nie skutecznego ataku hackerskiego. Chroni je przede wszystkim nieatrakcyjność treści dla hackerów. Stało się jasne, że nie można dłużej liczyć na to, że wszystko będzie dobrze a generalny pad serwisów jest jedynie kwestią czasu.

Zakupiony serwer uruchomiony skonfigurowany i przetestowany zostanie dostarczony do kolokacji w Centrum Komputerowym. Opierając się na audycie naszych serwerów dedykowanych przez informatyków, którzy na bieżąco wdrażają nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie dla firm, wypracowaliśmy bezpieczne, całościowe, skalowalne rozwiązanie (plan działania) budowy infrastruktury IT dla PTG umożliwiające migrację naszych serwisów do nowszego środowiska, jak również zawierającego w sobie przestrzeń do magazynowania naszego zbioru fotografii i skanów akt metrykalnych i innych dokumentów. Założyliśmy, że zbudujemy rozwiązanie oparte o dwa serwery, które najlepiej zabezpieczy nasze dane i umożliwi zastąpienie jednego serwera przez drugi w przypadku awarii jakiegoś komponentu. Zastąpi ono wynajęte dotychczas serwery dedykowane oferując większe możliwości. Zakup drugiej podobnej maszyny zaplanowaliśmy wstępnie na maj-czerwiec 2018.

Wypracowaną, pasującą do naszych potrzeb konfigurację sprzętową opartą o 12 zatokowy serwer Supermicro lub Intel o powierzchni dyskowej 80 TB w formie zapytania ofertowego wysłaliśmy do pięciu firm otrzymując od nich oferty cenowe. W dniu wczorajszym na zebraniu Zarządu przyjęliśmy uchwałę o wyborze najkorzystniejszej oferty i zakupie serwera Supermicro.
Specyfikacja bazowa Supermicro SuperServer 6028R-E1CR12 znajduje się na stronie producenta.
Dodatkowo jest on wyposażony w:

• 1xSSD: INTEL DC SSD S4500 480GB 2,5inch SATA 6Gb/s TLC 2
• 2xHDD: Seagate 3.5" 2TB SAS 12Gb/s 7.2K RPM 128MB Makara BP(512E)
• 8xHDD: Seagate 3.5”, 10TB, SATA 6Gb/s, 7.2K RPM, 256M, 512E, Performance (TATSU)
• Karta Sieciowa AOC-SGP-I2 - 2 porty LAN 1 Gb/s

Koszt serwera w rozszerzonej konfiguracji to 24 910,13 zł + VAT = 30 639,46 zł
Młochowski_Jacek - 30-04-2018 - 21:08
Temat postu:

Młochowski_Jacek - 30-04-2018 - 21:09
Temat postu:

Młochowski_Jacek - 15-06-2018 - 21:13
Temat postu:
W dniu 15 czerwca 2018 roku na ostatnim zebraniu Zarządu IV kadencji przyjęto ofertę firmy BizServer na dostawę drugiego serwera SuperMicro. Tym samym domknęliśmy kolejny etap budowy naszej infrastruktury. Wstrzymaliśmy się natomiast z decyzją o wyborze kolokacji z powodu konieczności dokonania dalszych uzgodnień.
rozek19 - 15-06-2018 - 23:21
Temat postu:
Cieszę się, że dane dzięki Wam są bezpieczniejsze Smile
jasiek83 - 04-11-2018 - 11:44
Temat postu:
Jestem tutaj nowy. Czytając informacje na temat przechowywania danych zaczynam odnosić wrażenie że nie macie Państwo problemu technicznego, a raczej problem z finansowaniem. Czy rozważaliście kiedyś wprowadzenie płatności za korzystanie z tego serwisu? Jestem przekonany, że jest ogromna ilość osób zza granicy, która posiadała przodków w Polsce i jest gotowa płacić $10 miesięcznie za korzystanie z tego serwisu.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits