Genealodzy.PL Genealogia

Wojny i Powstania zbrojne, Wojsko.. - Kampania Napoleońska, Żołnierze napoleońscy

Grochowicki_Andrzej - 26-02-2007 - 18:50
Temat postu: Kampania Napoleońska
Witam wszystkich serdecznie,

interesuje mnie taka informacja: czy ktoś wie, zetknął się z wykazem, jakąś listą lub czymś w rodzaju spisu Polaków biorących udział w Kampanii Napoleońskiej ?

Będę bardzo wdzięczny za każdą informację.
Pozdrawiam
Andrzej-Maciej
Krzysztof_Fornalski - 27-02-2007 - 11:56
Temat postu: Kampania Napoleońska
nie ma takiego spisu i chyba nigdy nie będzie. Akta spłonęły w Paryżu.
Jest szansa na znalezienie kogoś, jeśli
- został czymś odznaczony (książki autorów: Łoza, Wesołowski). ok. 400 000 żołnierzy zostało odznaczonych Orderem Św. Heleny, ale nadania spłonęły właśnie w Paryżu
- był oficerem - te spisy są dostępne
- zginął lub został martwy - szczegółowo temat był omawiany na forum www.genpol.com
pozdr
Grochowicki_Andrzej - 27-02-2007 - 14:04
Temat postu: Kampania Napoleońska
Dzięki Krzysztofie,

to już coś ! Ta informacja ma dla mnie duże znaczenie.
Niestety mam bardzo szczątkowe informacje o moich przodkach i krewnych biorących udział w tej kampanii.
Wszystkie pamiątki rodzinne, z tego okresu, zostały wywiezione przez prawnuka w 1911 roku najpierw do Niemiec, a następnie do Francji.

Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuje.
Andrzej-Maciej
Tad-TadeuszWysocki - 28-02-2007 - 14:53
Temat postu: RE: Kampania Napoleońska
Witaj Andrzeju,

Tak się zastanawiam czy mógłbym Ci pomóc, z mojego zbioru "genealogicznego" 2 lata temu nabyłem, zresztą za namową drogiego przyjaciela Władysława Moskala z Kanady, fajny reprint "Wojsko Polskie Królestwo Polskie 1815-1830", Bronisław Gembarzewski, wyd. Konstanty Trepte, Warszawa, 1903, dla pomocy na amerykańskim genforum osobie, która pytała się o przodka z Polski (i rzeczywiście był w spisach!), może poszukać, jeśli kampanię przeżył? Ew. proszę o nazwisko/nazwiska. W każdym bądź razie może inni będą tym wydawnictwem zainteresowani, w tym zawartymi tam spisami "Lista Imienna Oficerów Wojska Polskiego 1817-1830 Roku" oraz innymi listami generałów, oficerów, audytorów, lekarzy, itd.

Pozdrawiam serdecznie,

Tadeusz
Grochowicki_Andrzej - 28-02-2007 - 18:55
Temat postu: RE: Kampania Napoleońska
Witaj Tadeuszu,

gdybyś znalazł na jakieś liście nazwisko Grochowicki, to byłoby super. Jednak nie wiem, czy mój przodek był oficerem, czy ..... tylko zwykłym żołnierzem. Z tego co wiem na wojnie Napoleońskiej był Wojciech (Adalbert) Grochowicki. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę. Podobno był jakiś list od Napoleona, ale wszystko spłonęło po bombardowaniu aliantów w roku 1945 w Dortmundzie.
Interesuję mnie każda najdrobniejsza nawet informacja ...

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej-Maciej
Tad-TadeuszWysocki - 01-03-2007 - 12:06
Temat postu: RE: Kampania Napoleońska
Witaj Andrzeju,

Sprawdziłem wszystkie listy tam zawarte, rzeczywiście, Twój Grochowicki mógł być na liście żołnierzy, co wcale nie umniejsza zasług przodków, a wprost przeciwnie, można sobie tylko wyobrazić ich męstwo w walce o Polskę Niepodległą, straszliwa to była kampania, tylko w jednej bitwie pod Iławą po obu stronach, w jedno popołudnie, zginęło po obu stronach po ok. 20-25.000 żołnierzy!, Napoleon i car padli po tym sobie w Tylży w ramiona, co z tego, kiedy tę "zabawę" zaczęli ponownie. Przejrzałem pobieżnie internet, widzę trochę Grochowickich po całym świecie, ale głównie we Francji, pozwól mi na taki wniosek: Twój dzielny Wojciech Grochowicki po przegranej kampanii musiał podjąć życiową decyzję i został we Francji, mając tam dużo potomków. Oni winni się w najbliższych latach odzewać, bo wartości życia wynikające z genealogii stają się coraz bardziej doceniane nie tylko w Polsce. Twoja cierpliwa praca będzie napewno użyteczna!

Chcesz ich poszukać po całym świecie?, oto najlepszy Surname Navigator (światowy przewodnik po nazwiskach), daje niesłychane bogactwo wszelkich rekordów z nazwiskiem Grochowicki, właczając w to strony genealogiczne, listy statków imigracyjnych, itp: http://www.surnamenavigator.org/

Ale wróćmy na chwilę do Twojego nazwiska rodowego: Grochowicki - no cóź, bardzo zacne nazwiskow naszej historii. Szlacheckiego herbu Poraj i inn., wystepuje w herbarzach Niesieckiego (np. Maciej Grochowicki łowczy z XVIII w., czy Jan Grochowicki Dziekan Płocki, 1603), w herbarzu Bonieckiego, itd., czy w bezcennych Teczkach Dworzaczka, np. Piotr Grochowicki wieś Grochowiska Pańskie: http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... p;page=494 ; czyżby to było jedno z nastarszych gniazd rodzinnych, a może najstarsze? Spróbuj to sprawdzić w przyszłości. Czyżby Poznańskie? : http://mapa.szukacz.pl/?x=408931&y= ... amp;zoom=3 - jeśli tak, to masz nawet tam Jezioro Grochowiskie, pozazdrościć! Ja bym się na Twoim miejscu w lato pojechał przekąpać i zrobić parę fotek do albumu rodzinnego Smile
Sprawdżmy, co na temat "śladu poznańskiego" powie nam nieodżałowany Prof. Rymut: Mamy jego spisy 1990/2002 "Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych" w/g 1990: Nazwisko Ogólna liczba Rozmieszczenie
Grochowicki 185 By:6, Gd:17, JG:2, Kl:48, Ka:3, Ki:1, Lg:14, Pl:37, Po:24, Sr:12, Wr:21
= potwierdza (24), ale też bliskie Kaliskie (4Cool, a co Rymut powie nam z jego "Nazwiska Polaków Słownik historyczno-etymologiczny", Kraków, 1999-2001, tom I, str. 268: nazwisko wydrębnione, notowane w Polsce od r. 1471!, od nazwy miejscowej Grochowiska, nazwisko Grochowiecki też od Grochowce, g. Przemyśl).

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i Innych Krajów Ościennych, Krakow, Warszawa, 1880-1902, tom II Der-G str. 814 podaje oba Grochowiska: Królewskie o Szlacheckie, parafia Rogow lub Mogilno, więc możesz skorzystać z bezcennego Indeksu Stasia Pieniążka (brawo!) podającego zasoby ksiąg parafialnych w parafiach: http://www.genealodzy.pl/name-katalog.phtml - Ale też AP Poznań może być dla Ciebie kopalnią rodzinnych najstarszych archiwaliów.

Wreszcie mała ciekawostka, jak trudne mogą byc poszukiwania genealogiczne, nasi przodkowie, z krwi i kości!, żyjący tak jak my swoimi problemami, sukcesami i porażkami, czasami zmieniali swoje nazwiska, przyczyny były rozliczne, tu jest przykład o którym mówi Dworzaczek: "W większości powyższych zapisów nazwisko "Grochowski" zostało w XVIII wieku podskrobane i zamienione na "Grochowicki". ; źródło: http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... amp;page=7

Przepraszam za "szybkie myśli" i ew. błędy, może coś z powyższych informacji będzie natchnieniem dla Twoich bezcennych poszukiwań, Powodzenia!

Tadeusz Wysocki
http://www.narodowa.pl
Grochowicki_Andrzej - 01-03-2007 - 14:01
Temat postu: RE: Kampania Napoleońska
Witaj Tadeuszu,

jesteś niesamowity ! Dzięki za wszystkie informacje i to w jednym miejscu !

Oczywiście znam Teki Dworzaczka. Przekopałem prawie wszystkie księgi metrykalne [oczywiście niektórych parafii] w AAG i P, AP w Kaliszu i kilka parafii w AP w Poznaniu, zostało mi tylko kilka parafii. Parafię Rogowo, której archiwa są w AAG zostawiłem sobie na koniec Very Happy
Koniec XVIII i początek XIX w. moi przodkowie zamieszkiwali w trójkącie [to jest tylko moje określenie] Pleszew-Ostrów Wlkp.- Kalisz, ale głównie we wsi Jedlec. Tu księgi metrykalne zaczynają się od roku 1820 [AP w Poznaniu].
Bardzo chciałbym wyjaśnić całą sprawę z Wojciechem, który brał udział w wyprawie na Moskwę.
Wiele lat później Edmund Grochowicki [brat mojego dziadka] m.in. dwukrotnie uciekał Niemcom z obozów w Buchenwaldzie [1943] i Ravensbruck [1945].
Do Francji moi przodkowie trafili w latach dwudziestych XIX w. Niektórzy bezpośrednio do Francji, inni wcześniej mieszkali w Westfalii od 1911 roku, chociaż ....

Mam nadzieję, że odkryję jeszcze więcej ciekawostek o mojej rodzinie i przodkach, i to nie tylko sam.

Dziękuję Ci Tadeuszu i serdecznie pozdrawiam
Andrzej-Maciej Very Happy
spb - 01-07-2008 - 23:16
Temat postu: Żołnierze napoleońscy
Czy słyszeliście o jakiś rejstrach, spisach żołnierzy napoleońskich, czy można to jakoś sprawdzić? Jak można się przekonać, że ktoś byl takim żołnierzem? Z góry dziękuję.
Chodzi mi o Sebastiana Markiewicza.
misty69 - 01-07-2008 - 23:57
Temat postu: Żołnierze napoleońscy
sa rejestry, choc niepelne, nie da sie tego odtworzyc, sprawdzalem pare miesiecy temu jedna z baz danych, nie pamietam gdzie mozna znalezc, ale google + troche cierpliowsci.
Thomeck - 02-07-2008 - 01:28
Temat postu: Żołnierze napoleońscy
A gdzie można takowe znaleźć? Choćby te częściowe - a nuż się uda.


Pozdrawiam
Tomek Prusek
spb - 02-07-2008 - 07:16
Temat postu: Żołnierze napoleońscy
Rzeczywiście, gdyby Ci się udało przypomnieć byłbym wdzięczny, bo ja szukałem sporo i nic.
Bozenna - 02-07-2008 - 10:06
Temat postu: Żołnierze napoleońscy
Witajcie,
Jest strona internetowa francuska: "oficerowie ranni i zmarli w wojnach napoleonskich". W tej bazie sa tylko nazwiska. Nie ma imion. Mozna znalesc te strone na "google.fr", ale trzeba troche znac jezyk francuski, zeby sie po tej bazie poruszac.
Serdecznosci
Bozenna
krzykwa - 02-07-2008 - 13:54
Temat postu:
Witam Cię Bożenno z nadzieją, że zainteresuje Cię ta historia.
W dniu 8.06.1812r.urzędnik stanu cywilnego Antoni Grochowski sporządził akt zgonu oficera (?) napoleońskiego, który zmarł 7.06.1812r. w Bieżuniu (Mazowsze) i został pochowany na przykościelnym cmentarzu . Niestety, w dokumencie tym nazwisko jego zapisano wg fonetycznej pisowni polskiej: „Seno Pier Fus de Pier et Maryi z Feszów z kantonu Nant Departamentu de Sares Efferice(?) zrodzony trzeciego septembra 1786 we wsi Ablesi (?) Wolteżerów Trzeci Kompanyi Osiemdziesiąt Czwartego Regimentu".
Dr Stanisław Ilski, autor artykułu (z ktrórego czerpię wiadomości) „Grób oficera napoleońskiego w Bieżuniu” ( Tygodnik Ciechanowski nr 2 z 9.01.2001r.) uznał, że nie da się ustalić stopnia tego oficera.
Bożenno, zechciej łaskawie wypowiedzieć się:
* czy fonetyczny zapis imienia i nazwiska pozwala na identyfikację,
* czy oficer (?) ten figuruje we wskazanym spisie.
Serdecznie pozdrawia Krzysztof
spb - 02-07-2008 - 15:44
Temat postu:
Jako że francuskiego nie znam na tyle dobrze, czy mógłbym prosić o sprawdzenie Sebastiana Markiewicza? Będę wielce zobowiązany.
Szymon
spb - 02-07-2008 - 21:53
Temat postu:
Tomek, znalazłem spis szwoleżerów http://www.ornatowski.com/index/szwolezerowie.htm może Ci się przyda. Ja znalazłem opis taki Markiewicz-kowal, datę wstąpienia(1.7.1812) i zaginięcia(12.12.1812). I nie wiem co dalej z tym fantem zrobić? Kowal się zgadza, nazwisko się zgadza, daty teoretycznie też mogłyby, ale gdzie to można doprecyzować? Zaczynam wątpić czy w ogóle można...
Thomeck - 02-07-2008 - 23:34
Temat postu:
Dzięki spb!
Z tego co pamiętam, na genpolu kiedyś ktoś oferował, że ma podaną tam książkę i może w niej coś sprawdzić. Niestety jeśli mnie pamięć nie myli dosyć nieszczęśliwie to ogłoszenie zbiegło się z zamknięciem tamtejszego forum.
Mogę się mylić ale coś takiego mi po głowie chodzi (w końcu jest tam Marcin Fiutowski, więc nie mogłem przegapić)

Pozdrawiam
Tomek Prusek
Łaptaszynska_Iwona - 03-07-2008 - 08:24
Temat postu:
Może jeszcze uda się uzyskać informacje tutaj http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewt ... rt-0.phtml Pozdrawiam Iwona Łaptaszynska.
Bozenna - 03-07-2008 - 18:51
Temat postu:
Witajcie,
Sprawdze dzis wieczorem i zobacze co moge znalesc w bazach francuskich.
To ja kiedys na GenPol'u ofiarowalam pomoc, gdyz mialam CD z cala lista rannych i zmarlych oficerow (Wojny Napoleonskie). Bylo okolo 80 000 nazwisk. Niestety nie mam juz dostepu do tego CD, gdyz byl to platny abonament na 6 miesiecy.
Narazie
Bozenna
techmanski - 03-07-2008 - 21:17
Temat postu:
Witam,
Wspaniałe dokumenty znajdują się w AGAD. Jest tam naprawdę dużo materiałów z epoki.
Radzę tam napisać, można zdobyć skany z życiorysem wojennym - coś pięknego.
Pozdrawiam
Andrzej
Bozenna - 04-07-2008 - 12:48
Temat postu:
Do Krzysztofa,
Wzielam ten fonetyczny wpis na logike i odnalazlam:
Senot Pierre fils de Pierre et Marie Feches.
Po polsku: Piotr Senot, syn Piotra i Marii z domu Feches.
Nie jest to jednak zadna pewnosc. Pisownia nazwiska moze byc inna, a wymowa taka sama. Na przyklad "Senaut", "Senault", "Seneaux" lub "Senaux" tez bedzie sie wymawiac "Seno").
Jest nazwisko "Senot" na liscie zmarlych oficerow wojen napoleonskich, ale nie ma imienia. Nie moge juz wejsc w te baze danych.
Wiem, ze istnieje w Polsce ksiazka, ktora zawiera dokladnie te same dane, ktore znajdujemy w CD archiwum wojsk francuskich.
Jest podane imie, jesli bylo znane, data zgonu, miejsce zgonu i stopien oficera.

Do Szymona,
Niestety nie ma na tej liscie nazwiska Markiewicz.

Serdecznosci
Bozenna
spb - 04-07-2008 - 13:11
Temat postu:
Mam pytanie, czy da baza dotyczyła zmarłych i rannych czy wszystkich żołnierzy?
Bardzo dziekuję za sprawdzenie,
Szymon
Bozenna - 04-07-2008 - 15:35
Temat postu:
Szymon,
Francuska baza danych zawiera tylko oficerow (nie zolnierzy) rannych i zmarlych w czasie wojen napoleonskich. Nie ma zolnierzy i nie ma wszystkich oficerow. Jedynie Ci, ktorzy byli ranni i zabici.
Jest podana bitwa z data, w czasie ktorej oficer zostal ranny lub zginal.
Niektore nazwiska maja imiona, ale nie wszystkie. Sa tez stopnie wojskowe.
Polska baza ksiazkowa jest troche inna i chyba nawet dokladniejsza jesli chodzi wlasnie o samych prostych zolnierzy.
Serdecznosci
Bozenna
krzykwa - 04-07-2008 - 17:03
Temat postu:
Bożenno,
dziękuję za wyjaśnienia.
Serdecznie pozdrawiam, Krzysztof
Joanna_Januszewska - 07-07-2008 - 21:13
Temat postu:
Bożenno,
ja również piszę do Ciebie z prośbą o sprawdzenie we francuskim spisie kilku osób. Byli to na pewno oficerowie wojsk polskich służacy w czasach wojen napoleońskich. O niektórych mam trochę informacji, ale jestem ciekawa czy archiwach francuskich jest coś więcej.
Kapitan Marcin Osękowski - zginął na San Domingo
Aleksander Skaliński
Ignacy Bolesta (Wojciech Bolesta to jego brat, który zginął na San Domingo)
Jan Zachert (lub Zachart).
Najmniej wiem o Aleksandrze Skalińskim - tylko on, z tych co wymieniłam, nie pojechał na San Domingo. Może został wcześniej ranny?
Pozdrawiam
Joanna Januszewska
Bozenna - 07-07-2008 - 23:24
Temat postu:
Joasiu,
Czy jestes pewna, ze to byli oficerowie ? Czy jestes pewna, ze byli albo ranni, albo zgineli ?
Nie znalazlam zadnego z Twoich nazwisk we francuskiej bazie.
Natychmiast sprawdzilam baze wpisujac kilka innych nazwisk polskich oficerow i baza "odpowiedziala" poprawnie.
Przykro mi,
Serdecznosci
Bozenna
Joanna_Januszewska - 08-07-2008 - 07:24
Temat postu:
Bożenno,
Marcin Osękowski był kapitanem od 1794 , a do legionów wstapił chyba około 1797 roku i przeszedł z nimi całą drogę, w 1802 roku zostal wysłany na San Domingo i tam zginął (ewentualnie umarł na żółtą febrę) 21.03.1803 w Jacmel. Być może chodzi o pisownię nazwiska czasmi pisano je przez "en" Osenkowski.
Jeśli chodzi o braci Bolestów to Wojciech też zginął na San Domingo, a Ignacy podobno był ranny pod Lipskiem. Wojciech Bolesta był szefem batalionu 3 półbrygady polskiej (113. francuskiej na wyspie), Jan Zachert - adiutant majorem tej samej brygady a Ignacy Bolesta i Marcin Osękowski - kapitanami w II batalionie tejże brygady.
Jan Zachert(Zachart/Zachard) mógł nie być ranny - nie mam danych na ten temat.
O Aleksandrze Skalińskim też nie wiem czy był ranny czy zginął. Na San Domingo nie pojechał.
Wydawałoby się, że powinni być w tej bazie. Może ona obejmuje późniejsze lata?
Pozdrawiam
Joanna
22krzysiek - 08-07-2008 - 15:17
Temat postu:
Witam wszystkich,
Ja w rodzinie mam też historię związaną z Napoleonem. Tyle, że podobno jeden z moich antenatów miał przybyć do Polski z Napoleonem i tu pozostać. Niestety w żaden sposób nie udało mi się potwierdzić tej historii a powinno być to łatwe ponieważ opowiadający ją mówił coś także o winie francuskim o podobnej nazwie do nazwiska tego żołnierza. Teraz sądzę, że cała ta historia jest wymyślona, niemniej cały czas próbuję ją zweryfikować (problem przenoszenia się jego potomków pomiędzy różnymi parafiami). Jeżeli ktoś mógłby rzucić światło na tę sprawę byłbym wdzięczny. Nazwisko potomków rzekomego żołnierza to Strapagiel.
Bartek_M - 08-07-2008 - 15:25
Temat postu:
22krzysiek napisał:
Tyle, że podobno jeden z moich atentatów miał przybyć do Polski z Napoleonem i tu pozostać.

An-te-na-tów, Krzysiek! Atentat to zamachowiec :)

Pozdrawiam
22krzysiek - 08-07-2008 - 15:34
Temat postu:
Bartek_M napisał:
22krzysiek napisał:
Tyle, że podobno jeden z moich atentatów miał przybyć do Polski z Napoleonem i tu pozostać.

An-te-na-tów, Krzysiek! Atentat to zamachowiec Smile

Pozdrawiam
Very Happy
jak to cale zycie sie czlowiek uczy Very Happy
Bozenna - 08-07-2008 - 17:36
Temat postu:
Krzysiu,
Nic nie znalazlam, to nazwisko nie istnieje we francuskich bazach. Sprawdzilam wszystkie mozliwe formy, a szczegolnie te, ktore Ty podales w ogloszeniu "voici" na francuskim portalu (Krzysztof Szkudlarek).
W mojej rodzinie jest podobna legenda.
W mojej galezie sie mowi, ze jakis dostawca krolewski przyjechal do Polski i osiedlil sie w kieleckim.
W galezi rownoleglej do mojej przetrwala legenda o zolnierzu wojsk napoleonskich, rannym w jakiejs bitwie, pozostalym w Polsce.
U mnie sprawa jest latwiejsza, gdyz nazwisko przetrwalo w formie francuskiej do dzis.
Po kilku latach poszukiwan odnalazlam te rodzine w 1745 roku, rzeczywiscie w kieleckim.
Legenda napoleonska zmarla, gdyz moi Francuzi juz byli w Polsce 50 lat przed Napoleonem.
Legenda dostawcy krolewskiego trwa dalej, ale do dzis nie moge ustalic skad przybyli, dlaczego przybyli i kiedy przybyli.
Szukam dalej w Polsce i nie trace nadziei.
Nie moge szukac we Fracji, gdyz nazwisko jest popularne i bazy genealogiczne francuskie podaja tysiace mozliwosci.
Tobie zycze wytrwalosci. W kazdej legendzie jest cos prawdy, ale nie zawsze tam gdzie sie tego spodziewamy. Musisz najpierw znalesc francuska pisownie tego nazwiska.
Moze sa metryki z poczatku XIX wieku w miejscu, w ktorym Twoi przodkowie mieszkali. W tych metrykach powinienes znalesc poprawna pisownie nazwiska.
Pozdrowienia Bozenna

Joasiu,
Baza francuska dotyczy wszystkich bitew Napoleona i tylko oficerow , ktory byli ranni lub zgineli w czasie tych bitew.
Sprobuje poszukac inna droga Twoich nazwisk.
Pozdrowienia
Bozenna
22krzysiek - 08-07-2008 - 18:13
Temat postu:
Wielkie dzieki Bozenno za sprawdzenie, oczywiscie szukam dalej Smile.
Bozenna - 09-07-2008 - 00:01
Temat postu:
Joasiu,
- Osekowski lub Osenkowski we wszystkich bazach archiwum wojskowego jest tylko jeden:
wiezien II wojny 1939-1945 (Osenkowski)
- Skalinski - nie ma
- Zachert lub Zachart - nie ma, ale nazwisko znane w niemieckich bazach (nazwisko pochodzenia niemieckiego)
- Bolesta - Medal Legii Honorowej w 1807 roku, almanach krolewski rok 1820 i oficer w latach 1848-1850
W tym wypadku to moga byc 3 rozne osoby. Imion niestety nie ma

Baza francuska dotyczaca oficerow wojen napoleonskich obejmuje lata 1805-1815.
Pozdrowienia
Bozenna
Joanna_Januszewska - 09-07-2008 - 00:16
Temat postu:
Bożenko,
dziękuję za informacje.
Jeśli ta baza obejmuje lata od 1805 roku to wyjaśnia dlaczego nie ma Osękowskiego i Wojciecha Bolesty(zmarli/zginęli w 1803).
Zachert - mógł nie byc ranny, natomiast Igancy Bolesta - zmarł w 1838 roku (więc ostatnia informacja na pewno nie dotyczy jego) , ale to on w 1807 roku otrzymał francuski krzyż Legii Honorowej. Mam więc choc jednego.Very Happy
Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam
Joanna
SylwiaWitalinska - 09-07-2008 - 11:14
Temat postu:
Droga Bożenko!
Czy byłabyś tak dobra i sprawdziła w bazach do których masz dostęp nazwisko PETO
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje
Sylwia Wita...
Bozenna - 09-07-2008 - 17:06
Temat postu:
Sylwia,
Nie ma nazwiska PETO o takiej pisowni, ale to nazwisko moze byc pochodzenia francuskiego i miec inna ortografie: Petot, Petos, Petau, Pataud, Peteau, Peteaux itd... wszystkie te formy wymawiaja sie po francusku PETO.
Jesli wiesz cos o pochodzeniu tego nazwiska to chetnie sprawdze jeszcze raz inna pisownie, ale powiedz jaka ?
Serdecznosci
Bozenna
Gryf - 09-07-2008 - 18:17
Temat postu:
Pani Bożeno, a za Janem Zabłockim mogłaby Pani zerknąć ?
Pozdrawiam
Jerzy
Bozenna - 09-07-2008 - 18:32
Temat postu:
Jurku,
Jest Zablocki. Imienia nie moge potwierdzic, gdyz nie mam mozliwosci wejsc do tego archiwum.
Numer teczki Zablockiego to: 0046360
Serdecznosci
Bozenna
Gryf - 09-07-2008 - 18:50
Temat postu:
Już sobie zapisuje.
Bardzo dziękuje Smile.
Jerzy
mmaziarski - 09-07-2008 - 20:08
Temat postu:
Droga Bożeno!
Ja też od wielu lat szukam nazwisko Boudelle.Brat mojego dziadka Zygmunt Boudelle znalazł gdzieś dawno przed II wojną slad,że nasz przodek był komendantem miasta Warszawy w okresie napoleońskim.W internecie znalazłem,że Jan Boudelle był odznaczony Virtutti Militari.,czyli gdzieś ślad po nim musi gdzieś istnieć.Stąd moja prośba o sprawdzenie,bo już ten ród wymiera w Polsce całkowicie.
Pozdrawiam
Mieczysław Maziarski
Bozenna - 09-07-2008 - 22:53
Temat postu:
Mietku,
Nie mam tego nazwiska w zrodlach historycznych francuskich. To znaczy, ze nikt z tej rodziny nie jest odnotowany, ale nazwisko jest francuskie i jego slady istnieja w genealogii.
W latach 1650-1700 rodzina mieszkala w centrum Francji, potem zanika i odnajdujemy ja na poczatku XX wieku w Paryzu.
Jedyna osoba z tej rodziny, ktora odnalazlam to August Letoslaw Boudelle, urodzony w drugiej polowie XIX wieku.
Letoslaw to nie jest francuskie imie, raczej slowianskie.
Moze Ty umiesz wytlumaczyc dlaczego August Letoslaw Boudelle poprosil o obywatelstwo francuskie w 1900 roku ? Czyzby wrocil z Polski ?
Serdecznosci
Bozenna
mmaziarski - 10-07-2008 - 05:34
Temat postu:
Droga Bożeno!
Na wstępie dziękuję za poszukiwania.Twoje domysły są zbieżne z moimi.WeFrancji żyje Kilkadziesiąt osób o tym nazwisku i mają w swych korzeniach imię Jeremi i są jedną rodziną zamieszkałą w okolicach Lille.Nigdzie nie spotkałem tego imienia w drzewach francuskich,i to potwierdzałoby wersję o repatriacji.
W internecie znalazłem coś takiego:1940 - 1943 : Dans la France occupée, les aventures à la fois tragiques et désopilantes de la famille Boudelle face à la Wehrmacht.Niestety nie dotarłem do tego gdyż wstyd się przyznać ale nie uczyłem się francuskiego.
Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie
Mieczysław
Bozenna - 10-07-2008 - 09:35
Temat postu:
Mietku,
Czy Ty nie pomyliles przypadkiem dwoch nazwisk: Boudelle i Bourdelle ?
"les aventures tragiques et désopilantes de la famille Bourdelle" - ten tekst przypomina mi krytyke swietnej francuskiej komedii. Tytul filmu w wersji francuskie "Papy fait de la résistence" (Dziadek bawi sie w partyzantke).
Sprawdz, jesli sie myle to napisz, zaraz poszukam tego tekstu.
Serdecznosci
Bozenna
Jaś - 10-07-2008 - 23:29
Temat postu:
A czy pojawia się nazwisko Jakubowski? Ignacy uczestniczył w wojnach napoleońskich (wynika to z dwu przesłanek - dat urodzenia dzieci i określenia "milites"). Szymon znika z ksiąg parafialnych w latach pasujących do kampanii napoleońskiej!
Pozdrawiam, Maria Jaś
Bozenna - 11-07-2008 - 22:01
Temat postu:
Marysiu,
Na liscie oficerow rannych lub zabitych w czasie wojen napoleonskich nie ma tego nazwiska, ale odnajduje nazwisko Jakubowski przed rokiem 1789 (przed rewolucja) na liscie osob, ktorym krol Francji dal dozywotnia pensje (wynagrodzenie). Na pewno za zaslugi.
Serdecznosci
Bozenna
krzykwa - 12-07-2008 - 10:42
Temat postu:
Jaś napisał:
A czy pojawia się nazwisko Jakubowski? Ignacy uczestniczył w wojnach napoleońskich (wynika to z dwu przesłanek - dat urodzenia dzieci i określenia "milites"). Szymon znika z ksiąg parafialnych w latach pasujących do kampanii napoleońskiej!
Pozdrawiam, Maria Jaś


Witam,
w "Slowniku biograficznym oficerów Legionów Polskich 1796-1807" autorstwa Jana Pachońskiego,Kraków 2003, odnalazłem:

Stanisław Ignacy Jakubowski, ur 13.11.1763 w Sieradzu, syn Józefa h. Topór i Magdaleny Domaszewskiej. W wojsku (Korpus Artylerii Koronnej) od 12.VI.1784. 18.V.1794 kapitan,15.VII.1797 major,12.X.1809 pułkownik, dowódca 7. pp. Walczył w Hiszpanii (po pokoju tylżyckim). Kwaterował w Granadzie (Andaluzja) i tam zmarł 1.VII.1810r.
6.III.1808 uzyskał kawalerię VM (nr 570).
Autor "Słownika działobitnictwa polskiego".

Bronisław Gembarzewski w pracy "Wojsko Polskie. Księstwo Warszawskie 1807-1814" w Liście imiennej oficerów wojska Księstwa Warszawskiego wymienia następujących Jakubowskich:
* Jan, por 1. pp, 8.VIII.1809 kapitan,
* Ignacy, 7.VI.1808 ppor. 3. pp, 20.V.1809 porucznik, 24.VI.1809 kapitan 10. pp.
W pracy "Wojsko Polskie.Królestwo Polskie 1815-1830" Bronisław Gembarzewski , Lista imienna oficerów Wojska Polskiego, wymienia:
* Ignacy Jakubowski, podpor. 3. pułku ułanów, Legia Honorowa 1819,
* Karol, podpor. weter. czyn. 1826-1830.
Pozdrawiam, Krzysztof
Joanna_Januszewska - 12-07-2008 - 11:13
Temat postu:
Witam,
mam prośbę do Krzysztofa, czy mógłbyś sprawdzić w "Słowniku biograficznym..." Jana Pachońskiego - dwie osoby: Marcina Osękowskiego i Aleksandra Skalińskiego. Niestety nie udało mi się dotzrzeć do tej pozycji.
Pozdrawiam
Joanna
krzykwa - 12-07-2008 - 12:33
Temat postu:
Joanno,
"Słownik..." Jana Pachońskiego zawiera biogramy:
* Marcina Osękowskiego, ur. ok. 1768 w Warszawie, herbu Osęka,
* Aleksandra Skalińskiego, ur. ok. 1780 w Warszawie,
* Mateusza Skalińskiego, ur. ok. 1775 we wsi Brzeziny Łęczyckie,
* Michała Skalińskiego z Warszawy.
Proszę, podaj (na priv) adres e-mail w celu przesłania skanów.
Pozdrawiam,
Krzysztof
Jaś - 12-07-2008 - 13:04
Temat postu:
krzykwa napisał:
Jaś napisał:
A czy pojawia się nazwisko Jakubowski? Ignacy uczestniczył ...

Stanisław Ignacy Jakubowski, ur 13.11.1763 w Sieradzu, ... i tam zmarł 1.VII.1810r.
Ignacy, 7.VI.1808 ppor. 3. pp, 20.V.1809 porucznik, 24.VI.1809 kapitan 10. pp.
Ignacy Jakubowski, podpor. 3. pułku ułanów, Legia Honorowa 1819,

Dzięki. Niestety, żaden z nich nie pasuje do "mojego" Ignacego, który po roku 1812 nie jest już określany jako "milites".
Maria Jaś
spb - 12-07-2008 - 20:40
Temat postu:
Mam pytanie, gdzie szukacie polskich akt z tego czasu. Tzn nie oficerów i nie rannych czy zabitych. Chodzi mi o to czy istnieje coś innego oprócz publikacji Bieleckiego "Szwoleżerowie Gwardii". Dokładniej rzecz biorąc znalazłem tam informacje doyć nikłe, tzn Markiewicz - kowal, odbył kampanię w 1812 r., zaginął w Kownie. Teoretycznie pasuje, ale to za mało, żeby uznać go za mojego pradziada, gdzie można to ewentualnie uściślić, potwierdzić? Z góry dziękuje.
Szymon
misty69 - 14-07-2008 - 12:06
Temat postu:
Poszukuje nazwiska Oranowski, wiem ze bylo ich 2, walczyli w Hiszpanii. Mniej wiecej wiem w jakich jednostkach sluzyli ale poszukuje informacji ktore pozwolilyby ich blizej zidentyfikowac. Jeden z nich zginal w Hiszpanii. Rowiez jak wyzej: gdzie szukac dokladnych not.
Bozenna - 14-07-2008 - 19:51
Temat postu:
do "Misty"
Faktycznie Oranowski jest wpisany na liste oficerow rannych lub zabitych w czasie wojen napoleonskich (1805-1815). Niestety nic wiecej o nim nie moge powiedziec.. jest jeden wpis (nie ma dwoch osob).
Bozenna
Fiutowski_Jarosław - 14-07-2008 - 23:18
Temat postu:
Pani Bożenno
Marcin Fiutowski jest moim 4x pradziadkiem który był szwolezerem gwardii w armii Napoleona. Znalazłem już bardzo dużo informacji na Jego temat (nawet mam cytaty z jego listów - z ksiązki Henryka Mościckiego "Pod znakiem Orła i Pogoni"). Marcin na pewno przeżył kampanie napoleońskie, należał nawet do szwadronu Elby i walczył pod Waterloo, wrócił do Polski i zmarł dopiero w 28.VII.1831 podczas inspekcji szpitala za Żelazną Bramą w Warszawie (atak cholery). Wiem również że Marcin był parę razy ranny w tym "osobliwie w głowę" Dla ewentualnej pomocy podam numery Marcina wpisu do ewedencji szwoleżerów 161 i 4703 (dot szwadronu Elby). Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam Jarek F.
Bozenna - 15-07-2008 - 11:19
Temat postu:
Jarek,
Przykro mi, nie ma tego nazwiska na liscie oficerow, w latach 1805-1815.
Serdecznosci
Bozenna
KACINIEL - 15-07-2008 - 16:30
Temat postu: Żołnierze napoleońscy.
Witam!

Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska KACINIEL i ewentualnie o odnalezienie osób noszące to nazwisko lub podobne w brzmieniu na podstawie posiadanych przez siebie różnego rodzaju publikacjach.
stani6 - 15-07-2008 - 22:54
Temat postu:
Witam,
Budujemy drzewo rodziny JASZUL (Jaschul), rodzina ta pochodzi z okolic Lipusza (KAszuby).
Ostatni ślad urywa się na okolo 1800. Istnieje duże prawdopodobieństwo że przodkowie przyszli z wojskami Napoleońskimi dlatego że niemożemy znaleźć ich aktów urodzenia a w latach 1812-1815 w okolicach Chojnic znajdował się prawdopodobnie lazaret tych wojsk. Bardzo proszę o sprawdzenie czy nazwisko Jaszul lub podobne widnieje na liście żołnierzy.

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
eliza - 17-08-2008 - 18:04
Temat postu:
Robert Bielecki Szwoleżerowie Gwardii. 1 Słynne pułki polskie, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 1996 Bardzo cenną jest część publikacji zawierająca 4258 biogramów.
Eliza
972 - 22-11-2008 - 18:48
Temat postu:
Pani Bożeno!
A może zobaczy Pani za Wojciechem Szczurkowskim był pod Lipskiem,i zaginoł 1814
pużniej odnalazł się Lbrał udział 1830r, zmarł Puy L'Veng,szukałem aktu zgonu,a może coś będzie?
Pozrawiam!
Jan Korab Szczurkowski
Miazek - 21-12-2008 - 13:51
Temat postu:
Witam wszystkich,
Ja również w rodzinie mam historię związaną z Napoleonem. Tyle, że podobno jeden z moich przodków francuz miał tu pozostać wracając spod Moskwy. Niestety jeszcze nie udało mi się potwierdzić tej historii. Jego nazwisko to Araj.
Pozdrawiam Czarek
Lukaszlac1983 - 22-12-2008 - 19:53
Temat postu:
Witam wszystkich
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska ŁACINA, FELSZTYŃSKI, DALACH, KOMARNICKI, RASIŃSKI, KAMIŃSKI, PANEK, WALUŚ.
Pozdrawiam
Łukasz
andrzejkapron - 14-07-2009 - 21:21
Temat postu:
trzeba przeszukac 84 regiment, on jest związany z pograniczem fr-niem. A nie był on z Zagłebia Saary. Matka to raczej Marie Feche. Trzeba zajrzec do podziału administracyjnego z tego okresu, i raczej podoficer lub szeregowy, oficerowe maja zwykle stopien podany w dokumentach. na stronach francuskich to da sie dosyc latwo znalezc. Mnie sie nie chce szukac
m.rottenberg - 18-07-2009 - 23:03
Temat postu:
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Berzak (Berżak)
Pozdrawiam
Zenek - 06-07-2011 - 10:27
Temat postu: Soldiers in Napoleons army/ Zolnierzy w armja Napoleonska
Szukam list o zolnierzy(polacy) w armja Napoleonska/ I`m looking for a list over Polish soldiers in Napoleon`s army.
lukasz.harat - 22-10-2011 - 19:38
Temat postu: Spis żołnierzy Wielkiej Armi Napoleona
Witam

Poszukuję spisu żołnierzy Wielkiej Armii Napoleona. Czy coś takiego istnieje?
Mój przodek był francuzem w tej właśnie armii. Brał udział w inwazji na Rosję w 1812 roku.
Po klęsce osiadł w Polsce w Mszczonowie.

Naziwsko: Galot/Gallot/Galiat podobno przez zabory zostało zniekształcone bo w kazdym inaczej zniekształciło się to naziwsko.

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedz

Pozdrawiam
Łukasz Harat
Zenek - 23-10-2011 - 05:35
Temat postu: Spis żołnierzy Wielkiej Armi Napoleona
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Podsedkowski, Podsendkowski, Podsentkowski.

Zenek
Fedorczyk - 23-10-2011 - 10:27
Temat postu: Spis żołnierzy Wielkiej Armi Napoleona
Witam!
W moim drzewie występuje pradziad o nazwisku Leporyni. Mam pytanie czy występuje ono w materiałach z kampanii napoleońskiej.
Pozdrawiam
Zbyszek
DorotaK - 23-10-2011 - 10:47
Temat postu: Spis żołnierzy Wielkiej Armi Napoleona
Przy indeksowaniu metryk z par. Babice spotkałam nazwisko Leporyni/Leporeni.

Pozdrawiam
Dorota
krybas - 23-10-2011 - 13:56
Temat postu:
Witaj Zbyszku,
moim drzewie występuje również nazwisko Leporini, co prawda w bocznej linii, ale próbuję drążyć ten watek. Pamiętam, że w latach 50-tych byłam, jako dziecko, na pogrzebie Leporini, gdzieś pod Warszawą (Marki, Kobyłka?), mam nawet zdjęcie rodziny nad grobem , ale klepsydra jest nieczytelna. Jeśli jesteś zainteresowany, więcej informacji na priv.
Pozdrawiam
Krystyna
Maria_Klimas - 23-10-2011 - 19:14
Temat postu:
Ja mam prośbę o sprawdzenie czy występuje nazwisko Rosianowski,Dubiski/Dubicki. Maria.
elizowka381 - 23-10-2011 - 23:18
Temat postu:
Czy mogłabym prosic o sprawdzenie nazwiska POKORA i GRĄBCZEWSKI (ew.Grączewski lub Gronczewski)
Z góry dziekuje i pozdrawiam
Iza
dorocik133 - 27-02-2013 - 15:57
Temat postu: Wojska Napoleońskie w Polsce w latach 1807-1812
Witam!
Szukam jednego ze swoich przodków, którego miejsca urodzenia niestety nie znam. Nie zachował się bowiem ani akt Jego ślubu z Parafii Modlna ani akt zgonu (choć ten ostatni teoretycznie powinien się znajdować w USC Ozorków).
Z przekazów rodzinnych wiemy, że z rodzicami zamieszkiwał tereny, gdzie była duża baza wojsk napoleońskich w latach 1807-1812 przed wyruszeniem Napoleona na Moskwę. Brat ojca Jana Stasińskiego - bo o nim tu mowa - był kowalem i podkuwał konie w armii Napoleona. Jakie to mogły być tereny?
Natomiast sam Jan Stasiński (ur. około roku 1845) brał udział w Powstaniu Styczniowym (w którym prawdopodobnie zginął Jego ojciec wskutek odniesionych ran) i potem znalazł się w okolicach Ozorkowa.
Czy można powiązać miejsce stacjonowania wojsk napoleońskich z miejscami bitew rozegranych w trakcie Powstania Styczniowego?
Nie wiem, czy ta zagadka jest do rozwiązania.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, bo sama się niestety na historii nie znam, i nigdzie w Internecie nie znalazłam interesująych mnie informacji.

Pozdrawiam
Dorota
Sawicki_Julian - 28-02-2013 - 20:10
Temat postu: Wojska Napoleońskie w Polsce w latach 1807-1812
Witam, ponieważ zdałaś dwa pytania o dwa zrywy Polaków, a chcesz ich zestawić w jeden to nici z tego. Nie ma takich połączeń bitew za czasów Napoleona w całej Europie regularnego wojska i powstania styczniowego, czyli ochotników o wyzwolenie części Królestwa Polskiego pod jarzmem Rosji Carskiej. Są książki o uczestnikach w armii Napoleona, gdzie był też mój stryjek w marszu pod Moskwę i odwrót potem pod Paryż. W powstaniu styczniowym w 1863 roku był jego wnuk, w I wojnie był lotnikiem jego praprawnuk, a w ostatniej wojnie kolejny potomek był pod Monte Cassino. Jeśli nie znasz historii to na jakiekolwiek wpisanie o Napoleonie znajdziesz dużo wiadomości + w grafice, podaje link i pozdrawiam - Julian ;
https://www.google.pl/search?q=Napoleon ... =firefox-a
dorocik133 - 01-03-2013 - 09:43
Temat postu: Wojska Napoleońskie w Polsce w latach 1807-1812
Witam!
Dziękuję za odzew i zdaję sobie sprawę z tego, że pytanie jest niezmiernie trudne, bo nawet nie wiadomo o jaki rejon Polski chodzi. Żadnego punktu zaczepienia poza faktem stacjonowania w okolicy wojsk napoleońskich przed wyruszeniem na Rosję.
Pewno musiałby się zdarzyć cud, aby rozwikłać tę zagadkę, bo jak wspomniałam nie zachował się ani akt ślubu (wedle mojej wiedzy), ani zgonu. A czy uda się kiedykolwiek dotrzeć do aktu urodzenia ?????
Pozdrawiam
Dorota
elgra - 03-04-2013 - 10:15
Temat postu:
Kilka list żołnierzy Napoleona którzy jako jeńcy wojenni zmarli w szpitalach w Rosji, Niemczech i Polsce.
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k6 ... iss.langFR
svetlanag - 03-04-2013 - 10:44
Temat postu:
Wileńskie archiwum posiada dokumenty dot. wojny 1912 roku. Są m.in. spisy żołnieży - dezerterów zatrzymanych w Trokach, w związku z grabieżami.
Wystawa wirtualna:
http://www.archyvai.lt/lt/lvia_virtuali ... -vqbt.html
Pozdrawiam,
Svetlana.
Kolank0 - 29-05-2013 - 09:39
Temat postu:
Skoro juz jest taki temat to pozwole sobie go nieco poszerzyc o dodatkowe informacje.

W okresie wojen napoleońskich krzyżem Legii Honorowej zostało wyróżnionych 30747 osób w tym około dwóch tysięcy oficerów i żołnierzy polskich, wśród nich tylko kilkunastu za zasługi cywilne.

Spisy Polaków ozdobionych Legią Honorową były wydane dwukrotnie. W 1899 roku została wydana w Paryżu praca Bolesława Starzyńskiego „Polonais decores de la Legion d’Honneur par I Empareur Napoleon 1803 - 1814”, pomijająca wielu nagrodzonych, bowiem zawiera tylko 1368 uhonorowanych. (czy ktos spotkal sie z ta publikacja lub z innymi podanymi na ponizszej stronie?)

http://www.arsenal.org.pl/historia/1795 ... panii.html

i tu jeszcze kilka informacji

http://napoleon.org.pl/varia/lh.php

Tematem zajmuje sie dr. Zbigniew Dunin - Wilczyńskiego. Ciekawe czy udalo mu sie przez tek kilka lat posunac sie dalej w badaniach i czy moze efekt swej pracy przygotowuje do druku??

W tym temacie poruszono rowniez temat innych odznaczen francuskich. Ach... gdyby udalo sie zrobic chociaz indeks nazwisk...

o
elgra - 29-05-2013 - 09:50
Temat postu:
Francuska baza danych odznaczonych Orderem Legii Honorowej zachowanych w Archiwach Państwowych.
Obejmuje okres od momentu ustanowienia orderu oraz zmarłych przed 1977 r.

http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f= ... eur#p43098
Kolank0 - 29-05-2013 - 10:43
Temat postu:
niby jest temat. niby jest wyszukiwarka nazwisk, (nawet po miejscu urodzenia), lecz to nie zalatwia sprawy. po wpisaniu miejsca urodzenia "Pologne" zwraca wynik 214 nazwisk !!! i jak to sie ma do wczesniej podanej informacji?
kulik_agnieszka - 05-02-2015 - 19:45
Temat postu: Wojny napoleońskie, prośba o pomoc.
Dobry wieczór,
elgra - 05-02-2015 - 22:02
Temat postu: Re: Wojny napoleońskie, prośba o pomoc.
kulik_agnieszka napisał:

Z archiwami francuskimi jest niestety ten sam problem co ze starymi amerykańskimi- robią z polskimi nazwiskami co chcą, niestety.

A my z ich nazwiskami. Very Happy

Nie tak rzadko zgłaszają się do nas Francuzi o ewidentnie polskich nazwiskach, tylko pisanych bez ogonków, kreseczek nad n lub s.

A tu masz Versaille
http://archives.yvelines.fr/arkotheque/ ... ef_fonds=1
kulik_agnieszka - 05-02-2015 - 23:06
Temat postu:
Dziękuje,
majkuss - 05-02-2015 - 23:11
Temat postu:
Sprawdziłaś już czy nie zachowały się alegaty do aktu małżeństwa owego przodka?
elgra - 05-02-2015 - 23:47
Temat postu:
Kapelan mógł go ochrzcić, ale zapisać go gdzieś musieli bez względu na to czy Francuz czy tez nie.

Zniechęciłaś się po godzinie. Mr. Green
Śmieję się, bo my tu nocami nic tylko klikamy wypatrując naszych przodków.
I szczęśliwi jesteśmy ze jeździć nigdzie nie musimy.

Zajrzałaś w link?
Na początku masz nazwiska spisane alfabetycznie, a obok data.
Potem szukasz już pod datą.
Lipnik.F.Turas - 06-02-2015 - 04:32
Temat postu:
Mam prośbę
nie moglibyście potłumaczyć troche co na tej stronie pisze
chocby z grubsza. jednak
jest strona
po francusku.
ja tego nie uczyłem sie i gdzie te nazwiska lista
pod którym linkiem
oczywiscie to poniekad nasze szukaj w archiwach
jak parafi nie znasz to szukaj w polu.
jan
DorotaK - 06-02-2015 - 09:28
Temat postu:
a spróbuj tak:

https://translate.google.pl/translate?s ... edit-text=
kulik_agnieszka - 06-02-2015 - 09:44
Temat postu:
Smile
elgra - 06-02-2015 - 12:19
Temat postu:
Jeszcze w przedwojennej Polsce oficer-wojskowy musiał mieć pozwolenie na zawarcie ślubu. Władze wojskowe orzekały czy narzeczona jest godna poślubić oficera.
Ślub odbywał się zwykle w parafii narzeczonej.

Domyślam się ze Twój przodek urodził się już w czasie obowiązującego we Francji cywilnego Kodeksu Napoleona.
Oficerem stanu cywilnego był mer, czyli urzędnik państwa.
Rejestry prowadzone przez niego miały moc prawną.
Kościelne śluby, chrzty celebrował i wpisywał do swoich rejestrów ksiądz.

majkuss napisał:
Sprawdziłaś już czy nie zachowały się alegaty do aktu małżeństwa owego przodka?

Trafna uwaga Macieja.
Markowski_Maciej - 06-02-2015 - 14:46
Temat postu:
Czy wiadomo jak nazywał się ojciec, który "ganiał z Napoleonem"?. Czy był wojskowym? Jeśli tak, to można pogrzebać w wojskowych archiwach francuskich (np. szwoleżerowie - Wersal do tego całkiem pasuje) lub sprawdzić u Gembarzewskiego (Wojska Księstwa Warszawskiego). Wojskowi w 1815 albo zostawali w armii Królestwa Polskiego (roczniki) albo szli do cywila - dostawali dymisje (o czym czasami informowały gazety). Zachowały się również dokumenty odznaczeniowe - np. Legii Honorowej.
O części z tych zagadnień pisałem u siebie na blogu, na przykład tu:
http://www.kimonibyli.pl/szwolezerowie-gwardii/
http://www.kimonibyli.pl/legia-honorowa/
http://www.kimonibyli.pl/zolnierz-ks-warszawskiego/ - Virtuti Militari
http://www.kimonibyli.pl/rozstanie-wojsko-ksiestwa-warszawskiego/
Wojciechowicz_Krzysztof - 06-02-2015 - 18:02
Temat postu:
Dla P. Macieja Markowskiego:

Jako znawca epoki napoleońskiej, czy orientuje się Pan, kim mógł być pułkownik Madaliński, wpomniany poniżej:

" Generał Krasiński po otrzymaniu tej wiadomości zebrał oficerów sztabowych wojska polskiego i wyruszył, by złożyć hołd Naczelnikowi Powstania i wielkiemu patriocie. Krasiński przedstawiał każdego oficera i wymieniał kolejno stopnie wojskowe i nazwiska. Kościuszko wspominał wielu ich ojców, którzy pod jego wodzą walczyli w powstaniu 1794 roku. Kiedy przedstawiono pułkownika Madalińskiego i Naczelnik rozpoznał złoty pierścień, który wręczył przed wielu laty jego ojcu, aż się rozpłakał ze wzruszenia. Ta scena stała się później bodźcem do napisania sztuki barona Moltitza Der alte Feldherr (przetłumaczonej na francuski). "

To scena z 1814 roku. Jedynym pułkownikiem o nazwisku Madaliński był Karol. Jak dotąd, historia zna jedynie pięcioro z dzieci
gen. Antoniego Madalińskiego, z których mój prapradziadek Marcin urodził się w 1784 roku.
O Karolu tyle tylko wiadomo,że był dowódcą 3 Pułku Ułanów I Brygady (Dywizja Ułanów) w latach 1815 - 1817.
Czy są jakieś inne pełniejsze źródła?

Pozdrawiam

Krzysztof

PS. Historia tego pierścienia:

Konfederacja targowicka latem 1792 r. roku zniosła order Virtuti Militari i zakazała jego noszenia jako "znaku buntowniczego". Nadawany był za wojnę z Rosją, a przecież, jak tłumaczył marszałek konfederacji Szczęsny Potocki, wystąpiła ona jako sojuszniczka w obronie polskich wolności zagrożonych przez uchwalenie Konstytucji 3 maja. Po wybuchu insurekcji w 1794 roku, król przesłał Kościuszce ponad sto medali Virtuti Militari. Jednak naczelnik powstania, jak pisze Henryk Sadowski w książce o polskich orderach i odznaczeniach, "nie chciał się posługiwać ozdobą założoną przez króla, do którego naród wszelką miłość stracił". Złote medale kazał Kościuszko przerobić na obrączki z napisem "Ojczyzna obrońcy swemu". Otrzymali je m.in. generałowie Madaliński, Jasiński, Dąbrowski, a także "fajerwerker" Litwiński za zagwożdzenie dział podczas obrony Warszawy
kulik_agnieszka - 06-02-2015 - 18:42
Temat postu:
Smile
Markowski_Maciej - 06-02-2015 - 18:42
Temat postu:
Witam,
nie poczuwam się do bycia znawcą tej epoki, co najwyżej wiem trochę więcej niż przeciętny zjadacz chleba.
O Karolu Madalińskim wiadomo jeszcze, że był awansowany na kapitana pułku 1 jazdy i szefa szwadronu 8/X 1812 roku oraz że urodził się 4.12.1780 roku i był Kawalerem Legii Honorowej (od 28.10.1813), a Oficerem od 13.3.1814. Więc jego dokumenty powinny być w Paryżu, może są dostępne on line (link jest u mnie na blogu).
Kapitanem był jeszcze Antonii Madaliński urodzony 13.6.1777 roku zm. 26.5.1831. Służył w pułku 8. piechoty, a kawalerem LH został 20.11.1814 roku.
Jednakże, to raczej Karol brał udział w wizycie u Kościuszki, bo jak wymienia Adam Turno - autor pamiętnika opisujący tą scenę - oprócz Madalińskiego są tam sami szwoleżerowie i piechociarza chyba by nie brali ze sobą. Spotkanie odbyło się 8 kwietnia w Berville.
Wojciechowicz_Krzysztof - 06-02-2015 - 19:01
Temat postu:
Re:P. Maciej Markowski:
Bardzo dziękuję za tą informację, ale sprawa wygląda ciągle dosyć zagadkowo.
Moja prapraprabacia Wiktoria, żona gen. Antoniego (z domu Skotnicka) urodziła sie w 1762 roku,
czyli jak na matkę Karola była chyba nieco za młoda.
Poza tym, podaje Pan dokładna datę urodzenia Karola. Jeśli jest data, powinni być także wiadomi rodzice i miejsce urodzenia.
A tego nigdzie nie ma. Dr Minakowski próbował kiedyś ustalić dane ośmiorga dzieci generała. O Karolu nic nie wspomina.
Czyżby nie wiedział o relacji Adama Turno?

Jeszcze raz dziękuję za cenną informację

Krzysztof
Markowski_Maciej - 06-02-2015 - 19:55
Temat postu:
P. Krzysztof Wojciechowicz: Sprawdziłem w archiwum Legii Honorowej: niestety nie wprowadzili jeszcze dokumentów - trzeba czekać. Sprawdzać trzeba nie tylko po nazwisku - często jest przekręcane - a po dacie nadania.

P. Agnieszka Kulik: - w przypadku zwykłych żołnierzy sprawa jest niemal w 100% przegrana w archiwach wojskowych. To co mogło pomóc poszło z dymem w Paryżu (nadania Medalu Św. Heleny) i w Warszawie (księgi pułkowe). Pamiętniki też spisywali zwykle oficerowie.
W 1814 we Francji był taki bałagan, że mogli nie ochrzcić dziecka i zrobili to dopiero po powrocie - na przykład przed bierzmowaniem lub nawet ślubem.
kulik_agnieszka - 06-02-2015 - 20:53
Temat postu:
No cóż, łatwo nie będzie ale spróbuję.
Potrwa to pewnie a już na pewno pora odświeżyć francuski. Very Happy
Jeszcze raz dziękuję.
Agnieszka
elgra - 07-02-2015 - 01:16
Temat postu:
Zapytam nieśmiało czy
dziecię to Jules Felix Joseph
a rodzice to Joseph François i Adelaide Adrienne ?

Pewnie nie, ale jeszcze nigdy nie szukałam nie znając nazwiska. Sad
kulik_agnieszka - 08-02-2015 - 10:54
Temat postu:
Drugie już konkretne: czy a jeśli tak to gdzie są spisy poległych i zaginionych z okresu wojen napoleońskich?
Markowski_Maciej - 08-02-2015 - 12:07
Temat postu:
Witam,
Praktycznie żadnych spisów dotyczących Wojsk Księstwa Warszawskiego nie ma. Także poległych i zaginionych. Księgi pułkowe poszły z dymem w 1944 roku (oprócz szczątków księgi pułku 17 piechoty). Jedynym większym źródłem jest Gembarzewski, http://www.kimonibyli.pl/pulk-17-piechoty/ obejmujący jedynie oficerów. No i pamiętniki, ale też głównie spisane przez oficerów. Można też poszukiwać grobów na szlaku marszu Wielkiej Armii, ale większość pewnie jest bezimiennych, a część pewnie nie była nawet pochowana podczas odwrotu.
kulik_agnieszka - 09-03-2015 - 09:36
Temat postu:
Nie będę was zanudzać ale CHYBA GO MAM!!!
Agnieszka
Markowski_Maciej - 09-03-2015 - 11:10
Temat postu:
kulik_agnieszka napisał:

Bawię sie w detektywa czytając jednocześnie pamiętniki z epoki. Chłapowski, Lubowiecki już za mną, czytam na ślepo trochę więc jeśli możecie polecić jakieś pozycje to czekam z niecierpliwością na sugestie.
Agnieszka

Z beletrystyki poleciłbym Wacława Gąsiorowskiego. Książki swoje opierał na dokumentach z epoki. Dobrze się czyta również Bielecki, Tyszka "Dał nam przykład Bonaparte". Jest to wyciąg z różnych pamiętników - można potem poszukać całych pamiętników - łatwiej się szuka gdy wie się co chce się znaleźć. I dwie poważne pozycje: Gabrile Zych Armia Księstwa Warszawskiego 1807-1812 oraz Mariusz Łukasiewicz Armia Księcia Józefa 1813.
Pawłowska_Ledke_Elżbieta - 17-04-2015 - 09:48
Temat postu:
kulik_agnieszka napisał:

No więc pradziadek Konstanty, urodzony w 1867r czyli czasie nie tak odległym od wojen napoleońskich twierdził, że JAKUB z Rosji nie wrócił, zamarzł.
Nie Józef, JAKUB. Posprzeczałam się z mamą bo Józef mi z metryk pasuje "jak ulał" i jest wpisany jako ojciec mojego francuskiego Konstantego nrI. W 1837 w akcie ślubu ma lat 23 ale różnica roku, półtora w sytuacji gdy w parafii nie ma metryki to chyba możliwe.
Trochę się z mamą posprzeczałam na co ona wypaliła: "córcia, ty nie wymyślaj, dziadek sklerozy nie miał, jak umierał w miał 96lat i na powrót Gagarina z kosmosu czekał. To był Jakub bo przed śmiercią dziadka Kuba się wujowi Andrzejowi urodził. Ty masz imię po Agnieszce a Kuba po Jakubie, który zamarzł pod Moskwą". SadWitaj Agnieszko!

W nawiązaniu do Twoich poszukiwań oraz informacji zawartych w tym wątku chcę zapytać, czy nazwisko poszukiwanych przez Ciebie przodków to "Budnicki" ?

Właśnie dotarłam w poszukiwaniach przodków mojego kuzyna z rodu Dzielińskich vel Dzilińskich do Konstantego Budnickiego, ur. ok. 1813/1814 w Wersalu we Francji, zmarłego w 1855 w Leśniewie Górnym, par. Łysakowo, pow. Ciechanów.

Druga żona wspomnianego Konstantego Budnickiego, to Balbina z Ostaszewskich, 2xprababcia kuzyna, 1vBudnicka 2vDzielińska 3vMorawska.
Ich akt ślubu Przasnysz 1847/48

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 46-049.jpg

Tu rodzicami Konstantego, wdowca 33 l., byli Józef Budnicki (żyj.) i Marianna (zm.), dokładnie określono miejsce jego urodzenia (nie mogę odczytać nazwy departamentu).

Akt pierwszego ślubu Konstantego Budnickiego i Marianny Stecz vel Stec Łysakowo 1837/13

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =11-14.jpg

Konstanty był kawalerem miał 23 l., rodzice Józef Budnicki i Marianna Skupińska, oboje żyjący.

Marianna ze Skupińskich Budnicka zmarła w 1845, akt zg. Łysakowo 1845/11

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =05-12.jpg

Józef Budnicki żeni się ponownie z wdową, Marianną z Czaplickich 1vLamparską, akt śl. Łysakowo 1845/9

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =09-12.jpg

Józef miał 70 l., jego rodzice to zmarli Andrzej i Barbara małżonkowie Budniccy, on urodzony we wsi Węgrzynowie, rodzice zmarli tamże. Świadkiem był syn, Konstanty Budnicki, 32 l.

Józef i jego syn, Konstanty, umierają w 1855, Józef Budnicki akt zg. Łysakowo 1855/25 (w dn. 22.06.1855), a jego syn Konstanty akt zg. Łysakowo 1855/24 (w dn. 14.05.1855).

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =23-26.jpg

Czy udało Ci się znaleźć informacje na temat rodziców Józefa?

Pozdrawiam serdecznie.

Elżbieta
tbienias - 17-04-2015 - 10:31
Temat postu:
czy są jakieś spisy polskich żołnierzy walczących u boku Napoleona. Interesuje mnie postać Józefa Miszno, Michno? podsyłam jego grób z połowy XIX wieku, może ktoś poprawnie rozszyfruje to nazwisko i inskrypcje nagrobną.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Baczal.jpg
Zenek - 17-04-2015 - 10:31
Temat postu:
Maciej.
Moje przodek mieszkal w Krasnymstawie Lubelskie. Dot moj dziadek on byl w armia Napoleonska. To jest wszystko informacji. Gdzie musze szukac za wiecej informacji?
Zenek
kulik_agnieszka - 14-05-2015 - 17:47
Temat postu:
Pawłowska_Ledke_Elżbieta napisał:
kulik_agnieszka napisał:

No więc pradziadek Konstanty, urodzony w 1867r czyli czasie nie tak odległym od wojen napoleońskich twierdził, że JAKUB z Rosji nie wrócił, zamarzł.
Nie Józef, JAKUB. Posprzeczałam się z mamą bo Józef mi z metryk pasuje "jak ulał" i jest wpisany jako ojciec mojego francuskiego Konstantego nrI. W 1837 w akcie ślubu ma lat 23 ale różnica roku, półtora w sytuacji gdy w parafii nie ma metryki to chyba możliwe.
Trochę się z mamą posprzeczałam na co ona wypaliła: "córcia, ty nie wymyślaj, dziadek sklerozy nie miał, jak umierał w miał 96lat i na powrót Gagarina z kosmosu czekał. To był Jakub bo przed śmiercią dziadka Kuba się wujowi Andrzejowi urodził. Ty masz imię po Agnieszce a Kuba po Jakubie, który zamarzł pod Moskwą". SadWitaj Agnieszko!

W nawiązaniu do Twoich poszukiwań oraz informacji zawartych w tym wątku chcę zapytać, czy nazwisko poszukiwanych przez Ciebie przodków to "Budnicki" ?

Właśnie dotarłam w poszukiwaniach przodków mojego kuzyna z rodu Dzielińskich vel Dzilińskich do Konstantego Budnickiego, ur. ok. 1813/1814 w Wersalu we Francji, zmarłego w 1855 w Leśniewie Górnym, par. Łysakowo, pow. Ciechanów.

Druga żona wspomnianego Konstantego Budnickiego, to Balbina z Ostaszewskich, 2xprababcia kuzyna, 1vBudnicka 2vDzielińska 3vMorawska.
Ich akt ślubu Przasnysz 1847/48

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 46-049.jpg

Tu rodzicami Konstantego, wdowca 33 l., byli Józef Budnicki (żyj.) i Marianna (zm.), dokładnie określono miejsce jego urodzenia (nie mogę odczytać nazwy departamentu).

Akt pierwszego ślubu Konstantego Budnickiego i Marianny Stecz vel Stec Łysakowo 1837/13

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =11-14.jpg

Konstanty był kawalerem miał 23 l., rodzice Józef Budnicki i Marianna Skupińska, oboje żyjący.

Marianna ze Skupińskich Budnicka zmarła w 1845, akt zg. Łysakowo 1845/11

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =05-12.jpg

Józef Budnicki żeni się ponownie z wdową, Marianną z Czaplickich 1vLamparską, akt śl. Łysakowo 1845/9

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =09-12.jpg

Józef miał 70 l., jego rodzice to zmarli Andrzej i Barbara małżonkowie Budniccy, on urodzony we wsi Węgrzynowie, rodzice zmarli tamże. Świadkiem był syn, Konstanty Budnicki, 32 l.

Józef i jego syn, Konstanty, umierają w 1855, Józef Budnicki akt zg. Łysakowo 1855/25 (w dn. 22.06.1855), a jego syn Konstanty akt zg. Łysakowo 1855/24 (w dn. 14.05.1855).

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =23-26.jpg

Czy udało Ci się znaleźć informacje na temat rodziców Józefa?

Pozdrawiam serdecznie.

Elżbieta

Elu,
ślub Józefa jest już zindeksowany, ja szukałam go "na piechotę" czytając potworne bazgroły to akt nr 20 ze stycznie 1818 r w Orszymowie.
Powiedz swojemu, kurczę.....mojemu kuzynowi, że nasz zamarznięty pod Moskwą Jakub to ojciec panny młodej - Jakub Skupiński.
Rodziców Józefa poszukam jak dotrę do ADPłock, wybieram się a początku czerwca.... mam pewne podejrzenia Wink
Agnieszka
kulik_agnieszka - 11-10-2015 - 23:32
Temat postu:
HURAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!

Wierzyłam w prawdomówność przodków.
Nie słuchajcie ludzi, którzy Wam mówią, że się nie da...szukajcie a znajdziecie, proście a będzie Wam dane.
Znalazłam mojego Józefa w wojsku, zwykłego żołnierza 2 pułku ułanów X. W.
NIE WIERZĘ!!!
Sama nie wierzę, że mogę to napisać.
Byli mu winni 244zł zaległego żołdu.
Agnieszka
Maślanek_Joanna - 12-10-2015 - 10:16
Temat postu:
Czy ktoś, kto ma dostęp do książki: Gabrile Zych Armia Księstwa Warszawskiego 1807-1812 mógłby sprawdzić w indeksie nazwisk "MADRU" i zbliżone (przekręcano je na różne sposoby)?
Mariusz Łukasiewicz Armia Księcia Józefa 1813 - znalazłam w bibliotece i sama sprawdziłam - niestety ze skutkiem negatywnym.
Pozdrawiam
Joanna
Sawicki_Julian - 12-10-2015 - 11:09
Temat postu:
Witam Joanno, nie wiem czy tym linkiem pomogę, ale go podam do spisu żołnierzy Napoleona i jest tam opis o każdym żołnierzu po polsku i po francusku, jak trzeba to Bożenna podpowie z francuskiego - Julian ;
http://www.memoiredeshommes.sga.defense ... ;le_id=219
Maślanek_Joanna - 12-10-2015 - 12:12
Temat postu:
Julianie, to wspaniałe źródło - ogromnie dziękuję - będę miała, co studiować Smile
Jeśli dobrze widzę tam są też spisy Francuzów (w innych tomach) - mam rację? Bo z moim przodkiem - domniemanym żołnierzem Napoleona mam ten problem, że nie wiem, czy (jeśli to nie legenda) walczył w oddziałach polskich, czy francuskich. Był bowiem czystej krwi Francuzem, który w końcu XVIII w. osiadł w Polsce i tu się ożenił. Ale czy poszedł do wojska jako Polak czy jako Francuz - kto go wie? Zacznę od oddziałów polskich, a jak nie znajdę, to będę szukać wszędzie - na zasadzie "a nuż...?"
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Joanna
Markowski_Maciej - 12-10-2015 - 12:59
Temat postu:
Sawicki_Julian napisał:
Witam Joanno, nie wiem czy tym linkiem pomogę, ale go podam do spisu żołnierzy Napoleona i jest tam opis o każdym żołnierzu po polsku i po francusku, jak trzeba to Bożenna podpowie z francuskiego - Julian ;
http://www.memoiredeshommes.sga.defense ... ;le_id=219

Portal dotyczy tylko pułków na żołdzie francuskim, więc nie ma tam jednostek Księstwa Warszawskiego. W tym przypadku są to księgi pułkowe Szwoleżerów Gwardii. Indeks jest dostępny w sieci.http://www.ornatowski.com/index/szwolezerowie.htm
Przygotowałem zestawienie tego co mówiłem na możliwości poszukiwania przodków w wojsku Księstwa Warszawskiego.
http://www.kimonibyli.pl/oficer-armii-ksiestwa-warszawskiego/
Może się komuś przyda.
A.Michałowski - 12-10-2015 - 13:01
Temat postu:
Sawicki_Julian napisał:
Witam Joanno, nie wiem czy tym linkiem pomogę, ale go podam do spisu żołnierzy Napoleona i jest tam opis o każdym żołnierzu po polsku i po francusku, jak trzeba to Bożenna podpowie z francuskiego - Julian ;
http://www.memoiredeshommes.sga.defense ... ;le_id=219


Witam,

Nie znam francuskiego,czy jest tutaj wyszukiwarka według nazwisk.Na początku poszukiwań to by wystarczyło...

Pozdrawiam,

Aleks.
Maślanek_Joanna - 12-10-2015 - 13:04
Temat postu:
Na końcu tomu są spisy alfabetyczne - znajomość francuskiego niepotrzebna Smile
Pozdrawiam
Joanna
Nejman_Andrzej - 12-10-2015 - 20:54
Temat postu:
Witajcie,


oto ciekawa strona gdzie - po wpisaniu daty - można sprawdzić w jakim miejscu przebywał akurat wtedy Napoleon.

http://www.napoleon-empire.com/napoleon-itinerary.php

Pozdrawiam
Andrzej
yankiel666 - 12-04-2016 - 19:40
Temat postu: Jan Trzciński-żołnierz napoleoński
Witam,
Szukam jakiegokolwiek śladu mego stryjecznego 3xpradziadka Jana Trzcińskiego syna Seweryna i Doroty Lisowskiej. Według przekazów rodzinnych/wiarygodnych/brał on udział w 1807 roku w oblężeniu Gdańska i tam zginął. Na pewno urodził się w parafii Brzozów po roku 1778. Tyle wiem na pewno. Przypuszczam,że był żołnierzem 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego-dlaczego? Ponieważ nie natrafiłem w swych poszukiwaniach na inny związek wojskowy biorący udział w oblężeniu Gdańska-ale mogę się mylić.
Za pomoc będę ogromnie zobowiązany.
Adam
Annaniena - 12-04-2016 - 20:09
Temat postu: Jan Trzciński-żołnierz napoleoński
Witam

Wystaczy poczytać pozycje
https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#tbm=b ... %C5%84skim
Napewno z tamtych stron .
Na WBC duzo materialu .
Pozdrawiam Anna
yankiel666 - 12-04-2016 - 20:57
Temat postu: Jan Trzciński-żołnierz napoleoński
Dziękując za odpowiedź pozwalam sobie zauważyć,że nie wystarczy. Tam jest mowa o innych Trzcińskich/m.in.też Janie ale kapitanie,który nie zginął pod Gdańskiem/. "Mój" Jan na pewno zginął pod Gdańskiem. Zanim na tym forum napisałem moją prośbę,przejrzałem naprawdę multum pozycji,łącznie z listami gen.Kamieńskiego spod Gdanska,pisanymi po francusku.
Tak więc, dziękując za odpowiedź,mam nadzieję na dalsze wskazówki.
Z szacunkiem-Adam
Sludkowski_Darek - 12-04-2016 - 22:28
Temat postu:
Witam
Indeksuję obecnie sumariusz urodzeń 1705-1808 parafii Stary Waliszew woj. łódzkie. W roku 1778 pod numerem 23 znajduje się wpis Jan Nepomucen Trzciński http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... amp;y=1267 , a w roku 1780 pod numerem 31 jest wpis Jan Nepomucen Bonifacy Trzciński http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... amp;y=1988
W latach poprzednich znajdują się również osoby o takim nazwisku. Nie wiem, czy jest to ta osoba o którą pytasz, a może tylko zbieżność nazwisk. Jak pisałem na wstępie jest to tylko sumariusz.
Pozdrawiam Darek
B_Wojczyk - 02-02-2017 - 18:19
Temat postu:
Szanowni Państwo,
Czy ktoś z państwa posiada książkę napisaną przez pana Andrzeja Nieuważnego pod tytułem: "Kampania 1813 roku na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego: napoleońska twierdza Toruń i jej obrona (1995).

Jeśli tak to bardzo proszę o sprawdzenie wszelkich informacji na temat Kazimierza de La Roche.
Dziekuję i pozdrawiam!
Sławek
taraxacum - 08-02-2017 - 22:40
Temat postu:
Pawłowska_Ledke_Elżbieta napisał:
kulik_agnieszka napisał:

No więc pradziadek Konstanty, urodzony w 1867r czyli czasie nie tak odległym od wojen napoleońskich twierdził, że JAKUB z Rosji nie wrócił, zamarzł.
Nie Józef, JAKUB. Posprzeczałam się z mamą bo Józef mi z metryk pasuje "jak ulał" i jest wpisany jako ojciec mojego francuskiego Konstantego nrI. W 1837 w akcie ślubu ma lat 23 ale różnica roku, półtora w sytuacji gdy w parafii nie ma metryki to chyba możliwe.
Trochę się z mamą posprzeczałam na co ona wypaliła: "córcia, ty nie wymyślaj, dziadek sklerozy nie miał, jak umierał w miał 96lat i na powrót Gagarina z kosmosu czekał. To był Jakub bo przed śmiercią dziadka Kuba się wujowi Andrzejowi urodził. Ty masz imię po Agnieszce a Kuba po Jakubie, który zamarzł pod Moskwą". SadWitaj Agnieszko!

W nawiązaniu do Twoich poszukiwań oraz informacji zawartych w tym wątku chcę zapytać, czy nazwisko poszukiwanych przez Ciebie przodków to "Budnicki" ?

Właśnie dotarłam w poszukiwaniach przodków mojego kuzyna z rodu Dzielińskich vel Dzilińskich do Konstantego Budnickiego, ur. ok. 1813/1814 w Wersalu we Francji, zmarłego w 1855 w Leśniewie Górnym, par. Łysakowo, pow. Ciechanów.

Druga żona wspomnianego Konstantego Budnickiego, to Balbina z Ostaszewskich, 2xprababcia kuzyna, 1vBudnicka 2vDzielińska 3vMorawska.
Ich akt ślubu Przasnysz 1847/48

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 46-049.jpg

Tu rodzicami Konstantego, wdowca 33 l., byli Józef Budnicki (żyj.) i Marianna (zm.), dokładnie określono miejsce jego urodzenia (nie mogę odczytać nazwy departamentu).

Akt pierwszego ślubu Konstantego Budnickiego i Marianny Stecz vel Stec Łysakowo 1837/13

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =11-14.jpg

Konstanty był kawalerem miał 23 l., rodzice Józef Budnicki i Marianna Skupińska, oboje żyjący.

Marianna ze Skupińskich Budnicka zmarła w 1845, akt zg. Łysakowo 1845/11

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =05-12.jpg

Józef Budnicki żeni się ponownie z wdową, Marianną z Czaplickich 1vLamparską, akt śl. Łysakowo 1845/9

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =09-12.jpg

Józef miał 70 l., jego rodzice to zmarli Andrzej i Barbara małżonkowie Budniccy, on urodzony we wsi Węgrzynowie, rodzice zmarli tamże. Świadkiem był syn, Konstanty Budnicki, 32 l.

Józef i jego syn, Konstanty, umierają w 1855, Józef Budnicki akt zg. Łysakowo 1855/25 (w dn. 22.06.1855), a jego syn Konstanty akt zg. Łysakowo 1855/24 (w dn. 14.05.1855).

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =23-26.jpg

Czy udało Ci się znaleźć informacje na temat rodziców Józefa?

Pozdrawiam serdecznie.

Elżbieta


Elżbieto! Józef Budnicki miał siostrę Katarzynę, która wyszła za Macieja Chodkiewicza! To są moi przodkowie!
Castiglione - 23-02-2017 - 18:58
Temat postu:
Dzień dobry.
Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat udziału w wojnach napoleońskich Jakuba Kossobudzkiego. Wszelkie źródła, do których mam dostęp niestety zawiodły. Po prostu tabula rasa Sad
Może ktoś z genealogów będzie w stanie pomóc?

Jakub Kossobudzki (1781-1867)
Kawaler Legii Honorowej
Zmarł 10 grudnia 1867
Pochowany na cmentarzu przykościelnym w Kazimierzu Dolnym.
Krzysztof_Fornalski - 23-02-2017 - 19:03
Temat postu:
Stanisław Łoza "Legja Honorowa w Polsce 1803-1923" (oryginał z roku 1923), reprint ISBN 83-89358-04-2
Castiglione - 23-02-2017 - 19:20
Temat postu:
Sprawdzałem. Niestety, ani śladu.
O tej LH jest informacja na inskrypcji nagrobnej.
Krzysztof_Fornalski - 23-02-2017 - 19:40
Temat postu:
Proszę napisać ładne pismo (po angielsku może być) z zapytaniem na adresy:

Grande Chancellerie
de la Légion d’honneur
1 Rue de Solférino, 75007 Paris

Archives nationales site de Fontainebleau
Accueil du public
2 rue des Archives
77300 FONTAINEBLEAU

Natomiast od razu uprzedzę, że masę akt się po prostu spaliło.
Część jest dostępna on-line: http://www.archives-nationales.culture. ... -virtuelle

Pozdrawiam,
Castiglione - 23-02-2017 - 20:34
Temat postu:
W tych instytucjach mogę potwierdzić, czy dostał LH, a na tym nieszczególnie mi zależy. Liczę bardziej na jakiś inny trop, który umożliwiłby znalezienie przebiegu służby.
Żeby wykluczyć kolejne nietrafione tropy...
Nic nie ma u Gembarzewskiego, Kirkora (LN), ani w wykazach szwoleżerów w Vincennes.
Krzysztof_Fornalski - 23-02-2017 - 21:03
Temat postu:
ale może będą mieli np. informacje dot. pułku, miejsca i czasie odznaczenia etc. To będą cenne wskazówki.
Markowski_Maciej - 23-02-2017 - 22:02
Temat postu:
Witam serdecznie Castiglione na naszym forum.

Skoro Castiglione twierdzi, że w dokumentach armii napoleońskiej nic nie ma, to na pewno nie ma. Kto jak kto, ale on to wie.

Poszukiwania trzeba zrobić naszymi - genealogicznymi metodami. Metryki, akty notarialne.
Ja niestety nie znam się co jest w AP w Lublinie.
Ktoś coś?
kulik_agnieszka - 24-02-2017 - 01:48
Temat postu:
A coś o prywatnej stronie życia poszukiwanego?
Jeśli nie wiadomo nawet gdzie się urodził to trzeba sprawdzić wszystko jak sądzę albo liczyć na łut szczęścia.
To najpewniej nie będzie to czego szukasz ale moim zdaniem nie zawadzi do tego zajrzeć chyba, że wiesz o poszukiwanym nieco więcej niż to co napisałeś.
Jeśli zmarł w Kazimierzu to sprawdziłabym na początek
AO. Jakuba Kossobudzkiego podleśnego straży Łuchów.Zespół: 35/115/0 Komisja Województwa Lubelskiego i Rząd Gubernialny Lubelski » Seria: 1.6 Akta osobowe » Jednostka: 1181

Jeśli to akta osobowe akurat tego Jakuba Kossobudzkiego to cokolwiek o służbie może być.

Niie każdy z LH wielką karierę robił. Smile Zresztą podleśny musiał mieć całkiem niezłe przygotowanie zawodowe a leśnictwo to niezłe zajęcie dla wojaka- strzelać umie, bandytów się nie boi. Wielu niemajętnych się załapało.
Agnieszka
Castiglione - 24-02-2017 - 09:21
Temat postu:
Markowski_Maciej napisał:
Witam serdecznie Castiglione na naszym forum


Bardzo dziękuję za miłe powitanie Very Happy

kulik_agnieszka napisał:
Jakuba Kossobudzkiego podleśnego straży Łuchów.Zespół: 35/115/0 Komisja Województwa Lubelskiego i Rząd Gubernialny Lubelski » Seria: 1.6 Akta osobowe » Jednostka: 1181


Nie mam pewności, czy to ten sam... ale o takie tropy właśnie mi chodziło. Pięknie dziękuję.
Krzysztof_Fornalski - 24-02-2017 - 09:21
Temat postu:
Bardzo często byli wojskowi z czasów Xsięstwa Warszawskiego dostawali posadę (pod)leśnego. Widziałem takie przypadki wiele razy. Ale najciekawsze jest to, że w takich teczkach osobowych leśników jest opis całej służby wojskowej, odpisy metryk, informacje o rodzinie etc. Genealogiczna perełka.
kulik_agnieszka - 24-02-2017 - 11:28
Temat postu:
Gdy sięga się po materiały jeszcze nieujęte w opracowaniach nigdy nie ma pewności ale zawsze jest nadzieja...
Smile
Agnieszka
Krzysztof_Fornalski - 24-02-2017 - 11:37
Temat postu:
I właśnie dlatego do tych Francuzów także warto napisać Wink
Monika_Gierczak - 24-02-2017 - 15:50
Temat postu:
Witam,

Czy ktoś obznajomiony z tematem epoki napoleońskiej może się orientuje czy gdzieś w Polsce lub Francji są spisy wszystkich lub chociaż odznaczonych żołnierzy tzw. Krakusów z czasów Księstwa Warszawskiego?

Pozdrawiam,
Monika
Koskowski_Filip - 24-02-2017 - 16:32
Temat postu:
Poszukuję informacji o oficerze Xsięstwa Warszawskiego - Kazimierz Koskowski:
Officer wojsk B: Xięstwa Warszawskiego,
Referent W B: Komisji Wojewódzkiej Płockiej,

Kawaler Orderu Sgo Stanislawa,
I Krzyża Wojskowego Polskiego,
Medalem Francuzkim Stej Heleny Ozdobiony

Umarł D: 28 lipca 1865 r.


W internecie nic do tej pory nie znalazłem, prócz informacji, że:


Franciszek Nakwaski Kasztelan Senator Królestwa Polskiego, orderu Świętego Stanisława Kawalera był świadkiem na ślubie Franciszka Koskowskiego (Sekretarz Generalny Komisji Województwa Płockiego), gdzie Franciszek był synem Jana Koskowskiego i Antoniny z Trzcińskich, także rodziców Kazimierza Koskowskiego.

Dlatego ciekawe, że nie ma żadnych informacji o Kazimierzu, mimo, że taka "persona" się zjawiła na ślubie Franciszka. Najprawdopodobniej z namowy Kazimierza.
kulik_agnieszka - 25-02-2017 - 09:24
Temat postu:
kulik_agnieszka napisał:
Jakuba Kossobudzkiego podleśnego straży Łuchów.Zespół: 35/115/0 Komisja Województwa Lubelskiego i Rząd Gubernialny Lubelski » Seria: 1.6 Akta osobowe » Jednostka: 1181


Najpewniej to nie ten Jakub. Przejrzałam 14 tom Sylwana, wydaje się, że dość solidnie wymieniano odznaczenia pracowników a przy Jakubie Kossobudzkim, podleśnym z Luchowa brak takiej informacji.
Ja i tak nie darowałabym sobie zajrzenia do tej teczki ale już z mniejszą nadzieją i raczej przy okazji.
Agnieszka
Castiglione - 25-02-2017 - 21:10
Temat postu:
kulik_agnieszka napisał:
kulik_agnieszka napisał:
Jakuba Kossobudzkiego podleśnego straży Łuchów.Zespół: 35/115/0 Komisja Województwa Lubelskiego i Rząd Gubernialny Lubelski » Seria: 1.6 Akta osobowe » Jednostka: 1181


Najpewniej to nie ten Jakub. Przejrzałam 14 tom Sylwana, wydaje się, że dość solidnie wymieniano odznaczenia pracowników a przy Jakubie Kossobudzkim, podleśnym z Luchowa brak takiej informacji.
Ja i tak nie darowałabym sobie zajrzenia do tej teczki ale już z mniejszą nadzieją i raczej przy okazji.
Agnieszka


Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że chodzi właśnie o tego Kossobudzkiego. Akt zgonu podaje: "były urzędnik leśnictwa", więc to prawdopodobnie ten sam. Sylwana przeglądałem. Nic ponadto, że był podleśnym tam nie ma... niestety. Ale... żywi nie tracą nadziei!
kulik_agnieszka - 25-02-2017 - 22:12
Temat postu:
Smile
Dasz znać czy to ten? Każdy odnaleziony to skarb.
Agnieszka
Castiglione - 01-03-2017 - 09:21
Temat postu:
kulik_agnieszka napisał:
Smile
Dasz znać czy to ten? Każdy odnaleziony to skarb.
Agnieszka


Ten Very Happy Co więcej wreszcie mam ślad dotyczący epoki napoleońskiej:

Od stycznia 1813: sous lieutenant 4 regiment des lannciers Polonais
Legię honorową dostał 28 października 1813.
Uwolniony od służby w grudniu 1815 r.

Potem zapewne trafił do lasu Very Happy
kulik_agnieszka - 01-03-2017 - 21:03
Temat postu:
Super!
Very Happy
Agnieszka
kulik_agnieszka - 02-03-2017 - 17:46
Temat postu:
Koskowski_Filip napisał:
Poszukuję informacji o oficerze Xsięstwa Warszawskiego - Kazimierz Koskowski:
Officer wojsk B: Xięstwa Warszawskiego,
Referent W B: Komisji Wojewódzkiej Płockiej,

Kawaler Orderu Sgo Stanislawa,
I Krzyża Wojskowego Polskiego,
Medalem Francuzkim Stej Heleny Ozdobiony

Umarł D: 28 lipca 1865 r.


W internecie nic do tej pory nie znalazłem, prócz informacji, że:


Franciszek Nakwaski Kasztelan Senator Królestwa Polskiego, orderu Świętego Stanisława Kawalera był świadkiem na ślubie Franciszka Koskowskiego (Sekretarz Generalny Komisji Województwa Płockiego), gdzie Franciszek był synem Jana Koskowskiego i Antoniny z Trzcińskich, także rodziców Kazimierza Koskowskiego.

Dlatego ciekawe, że nie ma żadnych informacji o Kazimierzu, mimo, że taka "persona" się zjawiła na ślubie Franciszka. Najprawdopodobniej z namowy Kazimierza.


Akurat o urzędnikach to da się coś znaleźć, nawet całkiem sporo.
Kazimierz był referentem Sekcji Skarbowej Województwa Płockiego.
Trochę akt osobowych z pierwszej połowy XIX wieku ocalało, może będziesz miał szczęście.

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=51482

Agnieszka
Koskowski_Filip - 02-03-2017 - 18:00
Temat postu:
Pani Agnieszko,

poleca mi Pani kwarendę czy samemu udać się?
Oczywiście chodzi tutaj o koszta, zastanawiam się co jest bardziej opłacalne. Koszt jazdy autem etc. versus koszty kwarendy.

Pozdrawiam,

Filip Koskowski
kulik_agnieszka - 02-03-2017 - 18:07
Temat postu:
Na początek wyślij mail z pytaniem czy w podanym zespole, sygnatury 1-49 zachowały się akta osobowe Kazimierza.
Może dostaniesz odpowiedź tak- lub nie. Jeśli usłyszysz, że trzeba zrobić kwerendę to się zastanowisz co dalej.
Smile
Agnieszka
Koskowski_Filip - 02-03-2017 - 19:34
Temat postu:
A może są jakieś spisy odznaczonych?
Maila już wysyłam Smile.

Filip
Markowski_Maciej - 02-03-2017 - 20:28
Temat postu:
Dokumentacji pod tą sygnaturą jest zaledwie pół metra bieżącego - zwykła półka w domowej szafie bibliotecznej to 0,8 metra więc zasób raczej skromny.
Spisy Medalu Św. Heleny spłonęły w Paryżu.
Krzyża Wojskowego Polskiego (czyli Virtuti Militari) też spłonęły, ale w Warszawie.
Najpełniejszą listę kawalerów VM sporządził Wesołowski. Kiedyś była w sieci, teraz tylko w książce. Podobno są w bibliotekach.
Tu jest spis http://www.wbc.poznan.pl/Content/58479/directory.djvu nadań VM przez Konstantego dla żołnierzy Księstwa Warszawskiego. Niestety bez wyszukiwarki.
Order świętego Stanisława możliwe, że nadany już za czasów Królestwa Polskiego.
Ja swojego szukałem tak: urzędnik Królestwa Polskiego .

Pozdrawiam
Maciej
kulik_agnieszka - 02-03-2017 - 20:59
Temat postu:
Kazimierz Koskowski Order Św.Stanisława otrzymał w 1829 roku.
Gazeta Warszawska 1829, nr 151+ dodatek.
Informacja jest w dodatku.
Agnieszka
Koskowski_Filip - 02-03-2017 - 22:46
Temat postu:
Odnośnie Św Heleny, rozumiem że nikt nie próbował odtworzyć takiej listy we Francji? Mam rodzinę, która włada tym językiem biegle, więc bariera językowa by nie istniała, o ile bym widział tylko gdzie szukać.
Inny spis odnośnie VM nieistnieje?

Pozdrawiam serdecznie,
Filip
Markowski_Maciej - 02-03-2017 - 23:00
Temat postu:
Listę nadań medalu Św. Heleny Francuzi starają się odtworzyć, ale raczej z informacji, że ktoś ją otrzymał, a nie z innych dokumentów. Uprawniony był każdy walczący pod sztandarami Napoleona, więc jest bardzo długa.

VM - tak jak napisałem, Wesołowski zrobił najpełniejszy spis.
Koskowski_Filip - 03-03-2017 - 00:17
Temat postu:
Dziękuję bardzo za wszelkie rady.

Pozdrawiam,
Filip
Darek1965 - 03-03-2017 - 22:34
Temat postu:
Markowski_Maciej napisał:
Listę nadań medalu Św. Heleny Francuzi starają się odtworzyć, ale raczej z informacji, że ktoś ją otrzymał, a nie z innych dokumentów. Uprawniony był każdy walczący pod sztandarami Napoleona, więc jest bardzo długa.

VM - tak jak napisałem, Wesołowski zrobił najpełniejszy spis.


Witam,

w uzupełnieniu mojego przedmówcy dodam, że nadania francuskiego medalu za służbę w armii napoleońskiej "Medaille de Sainte Helene" odbywały się nawet w latach 50. XIX w.
Na podstawie ostatnich moich odkryć polecam jeden z kierunków poszukiwawczych - rękopisy - zbiory specjalne polskich bibliotek, gdzie można odnaleźć dużo dokumentów z czasów XW.

Ostatnie moje trafienia:) to dokumenty jednego z oficerów XW pochodzącego z ziemi dobrzyńskiej;

1. Dyplom z 1857 r. nadania odznaczenia za służbę w armii napoleońskiej "Medaille de Sainte Helene", z podpisem księcia de Plaisance,

2. korespondencja w sprawie LH:
- pismo z 23 V 1814 rady 2-go pułku jazdy do kanclerza Orderu Legii Honorowej (za waleczne czyny w latach 1812-1813 podany do odznaczenia Legią Honorową),
- list z 1815r. zainteresowanego do de Pradta o poparcie jego starań o LH,
- pismo z 7 VII 1825 Komisji Rządowej Wojny do zainteresowanego w sprawie jego starań o LH.

Celowo wymieniłem wszystkie dokumenty dotyczące tej samej osoby ażeby zasygnalizować możliwość występowania szerszej korespondecji związanej ze staraniami o LH.

Życzę szczęśliwych łowów
Darek
Markowski_Maciej - 24-05-2017 - 20:42
Temat postu:
Jak wiadomo książka Bronisława Gembarzewskiego Wojsko polskie: Księstwo Warszawskie: 1807-1814 zawiera najpełniejszy spis oficerów Armii Księstwa Warszawskiego. Wydanie pierwsze jest dostępne w bibliotece cyfrowej, ale było również wydanie drugie powiększone. O różnicach między nimi napisałem krótki wpis na swoim blogu: Gembarzewski wydanie 1 a 2

Książki aktualnie nie posiadam.

_________________
Pozdrawiam
Maciej
Krzysztof_Fornalski - 24-05-2017 - 21:46
Temat postu:
Panie Macieju,

dziękuję za bardzo ważną dla mnie informację.
Podstawowe pytanie: czy będzie miał Pan tę książkę jeszcze w ręku? Względnie kogo można poprosić o przysługę sprawdzenia jednej pozycji w tym indeksie?

Pozdrawiam,
Markowski_Maciej - 24-05-2017 - 22:03
Temat postu:
Panie Krzysztofie,
niestety, odpowiedź na obydwa pytania jest: nie wiem. Książka jest dostępna w bibliotekach i niektórych księgarniach.
Jarosław_Młynik - 26-05-2017 - 17:10
Temat postu:
Dzień dobry.

Ja mam tę książkę. Proszę o info na priva.

--
Pozdrawiam
Jarosław Młynik
Tomasz_Lenczewski - 26-05-2017 - 20:34
Temat postu:
Czy w drugiej edycji jest poszerzona lista oficerów Armii? Zdarzają sie w handlu dokumenty nominacyjne oficerów z tego okresu, które budzą watpliwości w porównaniu z listą Gembarzewskiego. Pozdrawiam Tomasz Lenczewski
Jarosław_Młynik - 26-05-2017 - 22:33
Temat postu:
Niestety nie wiem czy jest poszerzona i w stosunku do czego (pierwszego wydania?). Książkę kupiłem aby sprawdzić kilka rzeczy ale nie jestem znawcą tematu.

--
Pozdrawiam
Jarosław Młynik
Tomasz_Lenczewski - 26-05-2017 - 22:47
Temat postu:
Nic zajrzę, bo to dla mnie istotne. Pozdrawiam Tomasz
kulik_agnieszka - 04-07-2017 - 21:58
Temat postu:
Bardzo proszę o wyjaśnienie pojęcia "dziecko żołnierskie".
Pytanie brzmi może zabawnie jednak pytam najzupełniej poważnie.
Domyślam się, że były to dzieci żołnierzy/ poległych żołnierzy/ przygarnięte przez pułk i tak dalej.
Zastanawia mnie rola jaką pełniły bo figurują na listach żołdu.
Jest coś na ten temat w jakimś regulaminie?
Agnieszka
Warakomski - 04-07-2017 - 23:01
Temat postu:
Agnieszko podsuwam Ci taki trop, czy właściwy tego nie wiem.


„Markietanki, czyli wędrowne handlarki podążające za wojskiem,
trudniły się, poza swym głównym zajęciem, także zarobkowo naprawą
mundurów, praniem, pielęgnowaniem rannych. Handlowały alkoholem,
żywnością, tytoniem, drobnymi rzeczami użytkowymi, ale także prowadziły
gospodarstwa swoich mężów-podoficerów, były towarzyszkami żołnierzy i ich
odskocznią od niepewnej codzienności. Często można było spotkać rodziny,
w których ojciec był szeregowym lub podoficerem, matka markietanką, a syn
doboszem.”


„W 1810 roku wprowadzono ścisłe instrukcje, kto może zostać
markietanką oraz określono jej ubiór4. I tak: by zapobiec rozwiązłości w wojsku,
służyć przy nim mogły jedynie mężatki, których mężowie przebywali w danej
formacji; strój markietanek nie mógł odbiegać od barwy danego pułku i składała
się na niego koszula, czechczery, spódnica do kolan oraz dopasowana kurtka
stylizowana na kurtkę mundurową. Choć nie był to mundur, bo takiego nigdy
nie otrzymały, a same nie były żołnierzami, mogły jednak korzystać
z wojskowej opieki medycznej oraz otrzymywać takie same nagrody, jak
żołnierze.”
http://www.oldartillery.pl/strona/pliki ... adowym.pdf
Krzysztof
kulik_agnieszka - 04-07-2017 - 23:46
Temat postu:
Ha!
Markietanki utrzymywały się z handlu, gdzieś żołnierze musieli się zaopatrywać.
Czasami dostawały jakieś nagrody, poza LH (choć i tu były wyjątki) ale żołdu nie brały.
Nawet jeśli "dzieci żołnierskie " bywały dziećmi markietanek to chciałabym wiedzieć jakie obowiązki były przypisane tym dzieciom.
Żołd to nie zapomoga a one figurują w regularnych tabelach żołdu więc musiały być jakieś regulaminy dotyczące tej kwestii .
Ciekawią mnie ich obowiązki, wiek, stany liczbowe a nigdzie nie mogę niczego znaleźć.
Agnieszka
kulik_agnieszka - 05-07-2017 - 07:35
Temat postu:
Cokolwiek znalazłam, w przypadku pułku jazdy przewidywano, nie wiem jak to określić, może najlepiej będzie - 10 etatów dla żołnierskich dzieci z żołdem rocznym 97 zł na żołnierskie dziecko.
Pozostaje do wyjaśnienia najważniejsze: co to za kategoria zaszeregowania, kiedy dziecko zyskiwało status "żołnierskiego dziecka" i jakie miało obowiązki.
Agnieszka
kulik_agnieszka - 27-07-2017 - 11:02
Temat postu:
Z AP Łódź. Dymisje wojskowe z lat 1819-1866.
Akta zawierają trochę sprostowań błędów pojawiających się w ogłoszeniach o dymisjach żołnierzy napoleońskich, wykazy odznaczonych itp. Może komuś się przyda. Smile

http://szukajwarchiwach.pl/39/221/0/2.6 ... 2#tabSkany

Agnieszka
Sułkowski_Jacek - 22-11-2017 - 12:44
Temat postu:
Witam
Czy ktoś spotkał się z tym opracowaniem,czy jest ono dostępne ?:

"Rejestr polskich jeńców wziętych przez wojska rosyjskie w kampanii 1812 r. w cofaniu się po spaleniu miasta Moskwy.
Lista oficerów polskich w niewoli w Wilnie
, B.Czart., rkps 5241 IV, k. 145."

Znalazłem w przypisach "Litwa i Napoleon w 1812 roku " - Dariusz Nawrot

pozdr
Jacek
kulik_agnieszka - 22-11-2017 - 13:05
Temat postu:
Nie widziałam ale skrót sugeruje rękopis z Biblioteki Czartoryskich czyli Muzeum Narodowe w Krakowie.
Mogę się mylić ale warto sprawdzić.
Agnieszka
Warakomski - 22-11-2017 - 17:37
Temat postu:
Agnieszko, jeżeli chodzi o te nieszczęsne żołnierskie dzieci to być może byli to kantoniści. Kantonista to rekrut, ale również małoletni rekrut wychowywany od dziecka na koszt pułku. Taka instytucja funkcjonowała np. w Rosji już w 1721 r. i przysposabiała do wojskowego rzemiosła, czy również w armii napoleońskej ?
Krzysztof
kulik_agnieszka - 22-11-2017 - 17:58
Temat postu:
Krzysztofie,
może tak być jak napisałeś.
Ostatnio dochodzę coraz częściej do wniosku, że jedynym sposobem na uzyskanie w miarę pewnej wiedzy o wojsku jest studiowanie regulaminów i korespondencji wojskowej.
Nudne to okrutnie (przynajmniej dla mnie ) i czasochłonne ale dość skuteczne.
Ostatnio te dzieci żołnierskie trochę zaniedbałam ... ale zawzięłam się na te nieszczęsne księgi kapelanów i na trochę utknęłam.
Agnieszka
Krystyna.waw - 22-11-2017 - 20:20
Temat postu:
kulik_agnieszka napisał:
skrót sugeruje rękopis z Biblioteki Czartoryskich czyli Muzeum Narodowe w Krakowie

masz rację: rkps 5241 IV, k. 145
Megabyzos - 20-02-2019 - 07:26
Temat postu:
Krzysztof_Fornalski napisał:
Bardzo często byli wojskowi z czasów Xsięstwa Warszawskiego dostawali posadę (pod)leśnego. Widziałem takie przypadki wiele razy. Ale najciekawsze jest to, że w takich teczkach osobowych leśników jest opis całej służby wojskowej, odpisy metryk, informacje o rodzinie etc. Genealogiczna perełka.


A gdzie można znaleźć takie teczki podleśnych? Archiwa dworskie?
Krzysztof_Fornalski - 20-02-2019 - 21:40
Temat postu:
Po prostu archiwa państwowe.
Trzeba pytać w archiwum, a najlepiej wysłać pismo z zapytaniem. Mają obowiązek odpowiedzieć.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits