Genealodzy.PL Genealogia

Inicjatywy genealogiczne - Metryki znanych Polaków

Alan_Jakman - 17-04-2014 - 17:06
Temat postu: Metryki znanych Polaków
Na stronie More Maiorum pojawiła się nowa zakłada "Metryki znanych Polaków". Ma ona na celu zebranie jak największej ilości skanów dokumentów, które dot. znanych Polaków - polityków, artystów, wojskowych, duchownych itd.
Udało nam się znaleźć kilka ważnych metryk, np. akt chrztu gen. Andersa, akt chrztu Bolesława Bieruta, akt zgonu i akt ślubu Jana Kilińskiego etc...

Jeśli znaleźliście jakąś ciekawą metrykę zapraszamy do wysłania skanu na nasz adres mailowy: redakcja(malpa)moremaiorum.pl Zamiast (malpa) wstawić @

Skany metryk dostępne tutaj: http://www.moremaiorum.pl/metryki-znanych-polakow/
Marynicz_Marcin - 17-04-2014 - 17:52
Temat postu: Metryki znanych Polaków
Na dobry początek zamieszczamy, jak dotąd nigdzie nie publikowny (oprócz samego źródła oczywiście) akt zgonu generała Józefa Chłopickiego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich i powstania listopadowego.

Skan dostępny jest pod wcześniej wspomnianym adresem wśród dodanych wcześniej metryk.
Adamusiak_Izabela - 17-04-2014 - 21:01
Temat postu: Metryki znanych Polaków
Wysyłam akt urodzenia Władysława Hańczy, a w zasadzie Władysława Tosika bo tak naprawdę nazywał się przed zmianą nazwiska. Znalazłam ten akt ponieważ starałam się znaleźć wspólnego przodka właśnie o nazwisku Tosik/Tosiek. Mam też akt urodzenia jego ojca i akt małżeństwa jego rodziców.
Alan_Jakman - 19-04-2014 - 16:57
Temat postu: Metryki znanych Polaków
Dzisiaj zostały dodane następujące metryki:

1.Akt ślubu rodziców Franciszka Kostrzewskiego - polskiego malarza, ilustratora, rysownika satyrycznego
2.Akt urodzenia Stanisława Cara - ministra sprawiedliwości oraz marszałka sejmu
3.Akt urodzenia Poli Negri właśc. Apolonii Chałupiec - polskiej aktork teatralnej i filmowa, międzynarodowej gwiazdy kina niemego
4.Akt urodzenia Władysława Stanisława Reymonta - polskiego pisarza, prozaika i nowelisty, jednego z głównych przedstawicieli realizmu w Młodej Polsce
5.Akt urodzenia, ślubu orz zgonu Marii Skłodowskiej-Curie - fizyczka, chemiczka, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla
6.Akt ślubu rodziców Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - polskiego poety
7.Akt urodzenia św. Maksymiliana Marii Kolbe właśc. Rajmunda Kolbe -polskiego franciszkanina, męczennika i świętego Kościoła katolickiego
8.Akt urodzenia i ślubu Jacka Michała Malczewskiego - polskiego malarza
9.Akt urodzenia Ireny Jurgielewicz z z Drozdowiczów - powieściopisarki, autorki wielu książek dla młodzieży

http://www.moremaiorum.pl/metryki-znanych-polakow/
Mirek.Kozak - 19-04-2014 - 18:09
Temat postu: Re: Metryki znanych Polaków
Alan_Jakman napisał:

Chcemy, aby znalazły się tutaj metryki, które nie były jeszcze nigdzie publikowane, dlatego skany, które znajdują się na profilu FB Genealodzy.PL nie są tutaj publikowane.
.....
Dzisiaj zostały dodane następujące metryki: ...
8.Akt urodzenia ... Jacka Michała Malczewskiego - polskiego malarza. ...

Cytat:
"Publikujemy znaleziony i przysłany przez Sławka Worwąga akt urodzenia Jacka Michała Malczewskiego - polskiego malarza, jednego z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku., Radom 1854.
2012. november 7."

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... mp;theater
Alan_Jakman - 19-04-2014 - 18:21
Temat postu: Re: Metryki znanych Polaków
Genealogia Jacka Malczewskiego pojawiła się w kwietniowym numerze More Maiorum, dlatego ten akt zamieściłem na stronie. Podobnie jest ze Skłodowską-Curie, Kolbe i pewnie kilkoma innymi osobami.
Mirek.Kozak - 19-04-2014 - 21:06
Temat postu:
Alan_Jakman napisał:
Chcemy, aby znalazły się tutaj metryki, które nie były jeszcze nigdzie publikowane, dlatego skany, które znajdują się na profilu FB Genealodzy.PL nie są tutaj publikowane. Przynajmniej na razie.


Bardzo ambitna deklaracja, we wtorek ogłaszamy, że nie chodzimy do kina, a w sobotę piszemy na jakich filmach byliśmy w czwartek...

Proponuję napisać:
"Chcemy, aby znalazły się tutaj metryki, które były publikowane w niewielu miejscach, a część skanów, które znajdują się na profilu FB Genealodzy.PL też tutaj zamieszczę."

Na serio zapytam wprost:
Deklaracja o metrykach, które nie były jeszcze nigdzie publikowane i nie publikowaniu skanów z FB Genealodzy.PL jest tylko zabiegem marketingowym?
Alan_Jakman - 19-04-2014 - 21:15
Temat postu:
Proszę doczytać to co jest napisane po kropce. "Przynajmniej na razie". Jeśli mamy być uszczypliwi.

A na poważnie. Wcześniej ustałem z kim trzeba, że w zakładce znajda się metryki osób, które znaleźliśmy, a także metryki urodzeń Polaków, które genealogie pojawiły się w MM. Nie każdy, kto zajrzy do "Metryk..." przeczyta wszystkie numery, czy przeanalizuje je pod względem artykułów o genealogii znanych osób.

Na serio odpowiadam:
Nie. Nie jest to zabieg marketingowy. Możemy czekać aż ktoś gdzieś coś znajdzie, tylko skopiować i wkleić do galerii zdjęć. Niestety, ale wolimy czasami coś sami znaleźć. Metryki, które są na FB genealogów też sami szukaliśmy. Wystarczy porównać wcześniej wspomniany akt Malczewskiego. A jeśli dla PANA jest to zabieg marketingowy to proszę bardzo. Nie będę przekonywał, że czarny to czarny a nie żółty.
Mirek.Kozak - 19-04-2014 - 21:55
Temat postu:
Alan_Jakman napisał:
Proszę doczytać to co jest napisane po kropce. "Przynajmniej na razie". Jeśli mamy być uszczypliwi.


Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem wszystkie swoje posty...

"nie były jeszcze nigdzie publikowane"
Alan_Jakman - 20-04-2014 - 09:39
Temat postu:
Nie mam ochoty ani czasu dalej z PANEM dyskutować.
Wesołych świąt.
Greg40 - 20-04-2014 - 11:56
Temat postu:
Nie ma co się obrażać. Mireq ma rację.

Na jakiej podstawie twierdzicie, że metryki nie były nigdzie publikowane ? czy jedynym kryterium "nigdzie" jest brak ich na FB Genealodzy.PL ? czy sprawdzacie wszystkie fora regionalne ?

Dla przykładu, akt urodzenia Bieruta był publikowany ponad rok temu na jednej z grup FB. Został jednak usunięty zgodnie z wolą osób, które nie życzyły sobie by przypominać o istnieniu tego człowieka.
Alan_Jakman - 20-04-2014 - 12:02
Temat postu:
Nie chcę mi się tłumaczyć, wolę poświęcić ten czas na mój inny projekt. Zedytowałem pierwszy post. Dla zdrowia mojego i Waszego.
Pieniążek_Stanisław - 20-04-2014 - 16:50
Temat postu:
Szanowny MirQu Kozaku czepiasz się słów Alana. Natomiast 15 kwietnia piszesz: "a wiadomo z kąt pochodzi to nazwisko ? opwiastka rodzinna głosi"
Uspokuj się o co prosi Świątecznie
Mirek.Kozak - 20-04-2014 - 18:41
Temat postu:
Pieniążek_Stanisław napisał:
Szanowny MirQu Kozaku czepiasz się słów Alana. Natomiast 15 kwietnia piszesz: "a wiadomo z kąt pochodzi to nazwisko ? opwiastka rodzinna głosi"
Uspokuj się o co prosi Świątecznie


Szanowny Stanisławie Pieniążku, wkurza mnie, kiedy ktoś nie pisze prawdy. Jeśli dla Ciebie to jest czepianie to nic na to nie poradzę.
Wkurza mnie również, kiedy ktoś robi ordynarne błędy ortograficzne, ale nie biję w bębny, tylko delikatnie zwracam na to uwagę.
Tak zrobiłem również w swoim poście z dnia 15 kwietnia, kiedy zareagowałem na post junak83.
Post ten możesz przeczytać bezpośrednio nad moim wpisem.

https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... i+nazwisko

Mirek.Kozak napisał:
junak83 napisał:
a wiadomo z kąt pochodzi to nazwisko ? opwiastka rodzinna głosi że przodek przyjechał z Węgier. zasadnicze pytanie czy nazwisko jest polskie ?


Przodek na pewno nie przyjechal z Wegier, jesli juz - to ze Slowacji, ktora wtedy mogla byc pod wegierskim panowaniem. Wegrzy tez znaja slowackie znaczenie tego slowa...


Następnym razem przeczytaj dwa razy, albo raz ze zrozumieniem moje posty, zanim napiszesz cokolwiek.
Alan_Jakman - 21-04-2014 - 11:41
Temat postu:
Zostały dodane następujące metryki:
1. Akt zgonu Stanisława Moniuszki
2. Akt urodzenia Juliusza Słowackiego
3. Akt urodzenia Aleksandra Hirschberga, wybitnego polskiego historyka, wieloletniego kustosza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, profesora tytularnego Uniwersytetu Lwowskiego
4. Akt urodzenia Antoniego Lange - polskiego poety, tłumacza, filozofa-mistyka
5. Akt urodzenia Jana Lechonia właśc. Leszka Serafinowicza - polskiego poety, prozaika, krytyka literackiego i teatralnego
Janina_Tomczyk - 21-04-2014 - 13:46
Temat postu:
Witaj Alanie

Proszę nie odczytaj tego jako czepianie się ( wyżej była nieprzyjemna dyskusja), ale określenie "akt urodzenia" nie jest odpowiednie w przypadku Antoniego Lange. Z treści wynika, że jest to jego akt chrztu katolickiego, który sam podpisał jako osoba zupełnie dorosła, natomiast pierwotny akt chrztu bliski dacie narodzin był zapewne w kościele ewangelickim. Interesuję się osobami o nazwisku Langa i Lange, gdyż to nazwisko występuje w koligacji z moją rodziną Galskich.
Moi Galscy mieszkali w Brwinowie i byli młynarzami, a jedna z córek wyszła za mąż za kolonistę z terenu parafii Rokitno, a następnie i Galscy, i Langowie osiedli w Warszawie. Szukam więc Langów urodzonych w Warszawie i ten akt też mnie zainteresował. Przeczytałam dokładnie i zauważyłam tę nieścisłość w określeniu charakteru aktu, bo trochę śmiesznie brzmi określenie "noworodek" w odniesieniu do dorosłego literata (jest tak określony w akcie jego zawód).
Reasumując uważam, że szczególnie w odniesieniu do osób znanych, które czasami przechodziły na katolicyzm z innego wyznania bardziej poważne i dokładne jest określenie "akt chrztu".

Pozdrawiam serdecznie i bardzo popieram akcję More Maiorum
Janina Władysława Tomczyk
Mirek.Kozak - 21-04-2014 - 17:17
Temat postu:
Janino!

Powszechnie pisze sie, ze Antoni urodzil sie w W-wie w 1861 lub 1863 roku.
W wikipedii jest podana data urodzin 26.4.1862 - w rodzinie zydowskiej. Czy wiesz cos blizszego na ten temat?
W tej samej wikipedii jest wspomniana metryka slubu rodzicow Antoniego oraz linki do grobu rodzicow na Cmentarzu Zydowskim w W-wie, jak rowniez link do metryki jego chrztu w 1892 w k. katolickim - o czym sama piszesz. W tym akcie wystepuje data 26.4.1862.

Na marginesie: nazwisko Lange naprawde sie odmienia: Antoniego Langego - to jest poprawna forma. Smile
Alan_Jakman - 21-04-2014 - 19:03
Temat postu:
Dziękuję p. Janino. Pozmieniałem z "akt urodzenia" na "akt chrztu" tak będzie bezpieczniej.
Janina_Tomczyk - 22-04-2014 - 13:32
Temat postu:
Mirek.Kozak napisał:
Janino!

Powszechnie pisze sie, ze Antoni urodzil sie w W-wie w 1861 lub 1863 roku.
W wikipedii jest podana data urodzin 26.4.1862 - w rodzinie zydowskiej. Czy wiesz cos blizszego na ten temat?
W tej samej wikipedii jest wspomniana metryka slubu rodzicow Antoniego oraz linki do grobu rodzicow na Cmentarzu Zydowskim w W-wie, jak rowniez link do metryki jego chrztu w 1892 w k. katolickim - o czym sama piszesz. W tym akcie wystepuje data 26.4.1862.

Na marginesie: nazwisko Lange naprawde sie odmienia: Antoniego Langego - to jest poprawna forma. Smile


Szanowny Panie,

Nie do Pana kierowałam swoje uwagi, a do prowadzących More Maiorum. Nazwisko Langa lub Lange (a takie odmiany występują w mojej rodzinie) występują głównie w rodzinach niemieckich lub pruskich kolonistów i to mnie interesuje. Nie tylko nazwisko Lange zostało z niemieckiego przyjęte do nazwania rodów żydowskich, ale też Reyder lub Ryppel jakie znajdowałam pośród moich przodków i zupełnie nie wiem do czego Pan pije i co sugeruje. Z tego napastliwego tonu wnioskuję, że mam do czynienia ze złośliwym mądralą z określonej partii politycznej, którą cechuje takie zachowanie. Nie należę do żydokomuny itp ugrupowań i proszę moją osobę wykreślić ze swojego kręgu zainteresowań.
Jeśli chodzi o Pana uwagi to mają ton napastliwy i pouczenia nie na miejscu. Nazwiska obcego pochodzenia można zapisywać w formie podstawowej bez polskiej odmiany i ja tak zrobiłam.
Dodam jeszcze, że to koniec mojej dyskusji w tym temacie.

Janina Władysława Tomczyk


Do Alana,

Dziękuję za zrozumienie mojej sugestii i odpowiedź. Czyń swoje wg. zasady:"psy szczekają a karawana idzie dalej". Coraz więcej na tym forum złośliwości i braku elementarnej kultury, ale taki jest obraz polskiego społeczeństwa.

Pozdrawiam Cię serdecznie
Janina
Sroczyński_Włodzimierz - 22-04-2014 - 13:53
Temat postu:
Wydaje się, że trudno spodziewać się dwóch aktów chrztów
jednego ewangelickiego, drugiego rzymskokatolickiego
pierwotnym może być akt urodzenia, ale nie chrztu
dóch chrztów nie ma.
W przypadku gdyby akt chrztu sporządzony był w kościele ewngelickim zapis o przyjęciu wiary katolickiej znajdowałby się w księdze konwertytów, nie zaś w księgach ASC - urodzeń
Wydaje się, że rozumowanie "skoro został sporządzony akt chrztu w roku 1862" to nie byłob yaktu chrztu z oresu późniejszego
wydaje się, że podlinkowany (do "naszego z metryki" akt chrztu Antoniego, w którego treści jest "Jewrejem")
wydaje się, że uzywanie "okreslonej partii politycznej" "złośliwości

ale to się tylko pewnie wydaje

proszęJanino, abyś troszkę powstrzymała się od inwektyw i od pisania słów, które nie dość doświdaczonym genealogo moga namieszać w głowach

Jest akt chrztu w księdze urodzeń z warszawskiej parafii Wsz. Św. i chyba nie ma co na siłę mącić epitetami i nerwowością.
Nasza dotychczasowa wiedza wskazuje dość wyraźnie- zmiana wyznania na chrześcijhańskiej wiązała się z odnorowaniem tego także w księgach ASC (dokąldnie w księgach urodzeń). Dzięki materiałowi źródłowemu
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 7-1830.jpg
nie ma chyba żadnych wątpliwości
a delikatnie mówiąc to nietaktem jest myślenie o akcie chrztu Żyda sporządzonym po urodzeniu, osoby pozostającej wówczas w ierze swych przodków . Przede wszytskim nietaktem wobec wyznawców religii mojżeszowej. Ocejra się to o antysemityzm. A na pewno na brak chęcia zapoznania się z zasadami towrzenia ASC w tym okresie

pozdrawiam
Mirek.Kozak - 22-04-2014 - 15:12
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Wydaje się, że trudno spodziewać się dwóch aktów chrztów jednego ewangelickiego, drugiego rzymskokatolickiego
pierwotnym może być akt urodzenia, ale nie chrztu
dóch chrztów nie ma.


Wlodku,
sam piszesz: "wydaje sie"... czyli nie na pewno...
Sugerujesz, ze w 1862 roku ojciec nie zglosil faktu urodzenia mu sie syna Antoniego? Czy zachowaly sie metryki tego wyznania z 1862 roku, aby ew. rozwiazac to pytanie? Slub rodzicow to W-wa, Cyrkul III nr24/1860.

Janina napisala, ze posiada pewna wiedze na temat rodziny Langow i dlatego zapytalem czy wie cos blizszego na temat daty urodzin Antoniego - myslalem o akcie urodzin ew. akcie chrztu. Nie bede komentowal tego, co napisala zamiast odpowiedzi, mimo trzykrotnego przeczytania dalej nie rozumiem co chciala powiedziec. Crying or Very sad

Odniose sie tylko do odmiany nazwisk w j. polskim...
Nazwiska obce i pochodzenia obcego w j. polskim odmienia sie!

Do przeczytania i posluchania:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /860225492

Profesor Miodek: "Przypominam wszystkim – w języku polskim nazwiska należy odmieniać."
Sroczyński_Włodzimierz - 22-04-2014 - 15:25
Temat postu:
ok Mirku
na pewno, nie będę się silił na ironię

ewangelik się nie chrzcił jako rzymskikatolik
katoli się nie chrzcił jak zmieniał na ewngelickie
chrzcił się żyd, muzułmanin, poganin, bezwyznaniowec etc
jak byk stoi w kacie chrztu ze wsz. świętych to co stoi - prawda?

owszem, droga mojżeszowe->ewnagelicki chrzest->konwersja na katolickie była często uczęszczana:) tj było to prostsze, sprawdzone etc
ale nie kobinujmy, że Żyd wyznania mojżeszoweo który się ochrzcił w latach 90 miał metryke chrztu z lat 60! to jest delikatnie mówiac wątpliwie, niezgodne z wiedzą, sztuką, doświdczeniem etc
jakieś tam prawdopodobieństwo, że ukrył fakt chrztu istnieje, ale bez przesady;)
rodzi się w mojżeszowej rodzinie dziecko, jest w księgach urodzeń ASC wyznaniania mojższewego
i to jeszcze w tonie pretensji i jakiś ...wycieczek w kierunku preferencji politycznych:)
niezależnie wybróca której partii po 150 latach będzie to czytał to tak było:)
Mirek.Kozak - 22-04-2014 - 16:19
Temat postu:
Wlodku,
dziekuje za ten lopatologiczny wyklad. Mnie sie bardzo podoba i nie wstydze sie przyznac, ze o jednym z elementow mialem inna wiedze - teraz widze, ze bledna.
Bylem tutaj pomawiany o przynaleznosc do roznych partii politycznych...
Nie robie z tego tajemnicy i oglaszam, ze jestem czlonkiem NSPD - to jest: Najladniejsze Sa Polskie Dziewczyny! Laughing
Alan_Jakman - 22-04-2014 - 17:32
Temat postu:
Dodano:
1. Akt chrztu Wacława Tytusa Komarnickiego - Ministra Sprawiedliwości w II RP. Na Wikipedii oraz na stronach sejmowych podana jest zła data urodzenia.
2. Akt chrztu Stanisława Nowodworskiego - Ministra Sprawiedliwości w II RP
3. Akt chrztu Romana Dmowskiego - Ministra Spraw Zagranicznych, współzałożyciela Narodowej Demokracji
4. Akt zgonu Stanisława Małachowskiego - marszałka konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałka Sejmu Czteroletniego w 1788
5. Akt zgonu Stanisława Staszica - polskiego działacza oświeceniowego, pisarza politycznego i publicysty, filozofa i tłumacza, księdza katolickiego
6. Akt ślubu Romualda Traugutta - dyktatora powstania styczniowego
7. Akt chrztu Gabriela Narutowicza - pierwszego Prezydenta Polski
8. Akt ślubu Ignacego Mościckiego - Prezydenta Polski

Metryki znanych Polaków
ELADAB - 23-04-2014 - 18:17
Temat postu:
[quote="Mirek.Kozak"]
Sroczyński_Włodzimierz napisał:


Odniose sie tylko do odmiany nazwisk w j. polskim...
Nazwiska obce i pochodzenia obcego w j. polskim odmienia sie!


Profesor Miodek: "Przypominam wszystkim – w języku polskim nazwiska należy odmieniać."


Mala dygresja. Otoz niby odmienia sie ale nie zawsze.
Np: z panem Antonim Langem ale za to ....... z pania Maria Lange. Nazwiska kobiet sie nie odmienia (Slownik Pisowni Polskiej :Jodlowski, Taszycki).
Cos wiem na ten temat jako, ze sama nosze podobne nazwisko i czesto otoczenie ma problemy z odmiana, a odmieniac nie trzeba!
Ale sa tez meskie nazwiska ktorych wcale sie nie odmienia, np Hugo, Mobutu, Pompidou, Nehru, Suharto, Castro .......
To tak na marginesie tematu.
Pozdrawiam
Elzbieta kwiat
Alan_Jakman - 26-04-2014 - 11:39
Temat postu:
Zostały dodane następujące metryki:
1. Akt chrztu Stanisława Koźmiana - polskiego polityka konserwatywnego, reżysera, krytyka teatralnego, publicystę i historyka
2. Akt zgonu Kajetana Koźmiana - polskiego prawnika i poety, pamiętnikarza, tłumacza; członla Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego - dziadek ww. Stanisława Koźmiana
3. Akt chrztu Jana Kilińskiego – jednego z pułkowników powstania kościuszkowskiego, uczestnika spisków powstańczych
4. Akt chrztu Antoniego Patka – pioniera przemysłowej produkcji zegarków, założyciela firmy Patek Philippe & Co. – pierwszej firmy na świecie produkującej masowo zegarki kieszonkowe oraz jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie
5. Akt chrztu Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego" - polskiego malarza, fotografika, pisarza, dramaturga i filozofa
6. Akt zgonu Ksawerego Kaniewskiego - malarza, twórcy wielu portretów oraz obrazów o tematyce historycznej i biblijnej
7. Akt chrztu Fryderyka Chopina - polskiego kompozytora i pianisty
jotzet - 26-04-2014 - 21:54
Temat postu:
Mirek.Kozak napisał:

Odniosę się tylko do odmiany nazwisk w j. polskim...
Nazwiska obce i pochodzenia obcego w j. polskim odmienia sie!
Do przeczytania i posluchania:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /860225492
Profesor Miodek: "Przypominam wszystkim – w języku polskim nazwiska należy odmieniać."

W nawiązaniu do tematu odmiany nazwisk przytaczam dowcipną anegdotę, którą opowiedział kiedyś prof. Jan Miodek

Do Michała Rusinka, pisarza i sekretarza Wisławy Szymborskiej, zadzwoniła jakaś pani i zapytała - "Czy rozmawiam z Michałem Rusinek?". "Proszę Pani, ale ja się deklinuję". "A to przepraszam, zadzwonię później".


J. Zawadziński
Alan_Jakman - 23-06-2014 - 13:05
Temat postu:
Zostały dodane następujące metryki:

1. Jan Zygmunt Bończa-Skrzynecki - akt chrztu
2. Cyprian Kamil Norwid - akt chrztu/akt zgonu
3. Adam Mickiewicz - akt zgonu
4. Leon Kruczkowski - spis ludności dla m. Krakowa 1910 r.
5. Karol Wedel - akt ślubu
6. Stanisław Wojciechowski - akt ślubu

http://www.moremaiorum.pl/metryki-znanych-polakow/
Alan_Jakman - 29-07-2014 - 21:56
Temat postu:
Do bazy zostały dodane następujące metryki:

1. Stanisław Leszczyński – akt zgonu
2. Maria Leszczyńska – akt zgonu
3. August Fieldorf „Nil” – spis ludności dla m. Krakowa 1900 r. i 1910 r.
4. Józef Chełmoński – akt chrztu
5. Krzysztof Kamil Baczyński – akt ślubu rodziców
6. Tadeusz Boy-Żeleński – spis ludności dla m. Krakowa 1900 r.
7. Michał Ogiński – akt zgonu
8. Zygmunt Krasiński – akt zgonu
9. Artur Grottger – akt zgonu
10. Józef Poniatowski – akt chrztu

Dzięki temu zostały odnalezione metryki dla 50 różnych osób! Z kolei samych metryk jest już niespełna 70.

Już wkrótce zostanie opublikowany akt chrztu pewnego znanego chłopaka, znanego także z książki Kamińskiego. Nigdy dotąd nie był nigdzie publikowany! Znana nam literatura podaje tylko jedno imię. W rzeczywistości były trzy! Drugie po matce, trzecie po ojcu! Jednak więcej 10 sierpnia! Smile

http://www.moremaiorum.pl/metryki-znanych-polakow/
Alan_Jakman - 20-08-2014 - 18:48
Temat postu:
Do bazy zostały dodane następujące metryki:

1. Władysław Grabski – akt chrztu/akt ślubu
2. Stefan Starzyński – akt chrztu
3. Tadeusz „Zośka” Zawadzki – akt chrztu
4. Zofia Nałkowska – akt chrztu
5. Józef Chełmoński – akt chrztu


http://www.moremaiorum.pl/metryki-znanych-polakow/
Robert1 - 15-09-2014 - 15:30
Temat postu:
Alan_Jakman napisał:

5. Karol Wedel - akt ślubu


http://www.moremaiorum.pl/wp-content/uploads/2014/02/Akt-%C5%9Blubu-Carla-Wedla.jpg

No i z tego aktu wynika, że ślub z Karoliną z Wisnowską wziął 6 lutego 1850 r.
Karolina (ur. ok. 1829 r.) nie była więc matką Emila Wedla (ur. 1841) jak to można przeczytać na niezliczonej liczbie biogramów w sieci. Nie była też córką cukiernika, tylko producenta sukna.

A tylu redaktorów zdążyło już sobie nawet wymyślić z głowy jakieś "fakty" z życia Wedlów opierając się na błędnej informacji o ojcu-cukierniku - np.:

"Karolina Wisnowska dobrze znała jego świat, gdyż sama była córką znanego cukiernika" - http://www.bankier.pl/wiadomosc/Tradycja-zakleta-w-czekoladzie-1749944.html

W dodatku Karolina, tak samo jak Karol, była imigrantką z Niemiec - o kant stołu można roztrzaskać stwierdzenia, że Emil Wedel był "pół-Niemcem, pół-Polakiem". Parafrazując film "Cud purymowy" - można powiedzieć o Emilu - "tyś jest cały Niemiec".
Z tym ostatnim oczywiście żartuję, bo choćby nazwisko zdradza, że pochodzenie etniczne jest tu kwestią do dyskusji.

Kim była w takim razie matka Emila Wedla? Karol figuruje w akcie jako "kawaler", nie wdowiec (może rozwodnik?).
Ludwik_Olczyk - 15-09-2014 - 15:35
Temat postu:
My na stronie Forum Rodów Grodzieńskich zamieścliśmy akt chrztu Elizy Orzeszkowej.

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=318.0

Pozdrawiam serdecznie.
Alan_Jakman - 15-09-2014 - 15:53
Temat postu:
@Robert11,
O Karolu Wedlu było w czerwcowym numerze MM. Nie wiadomo dlaczego Karol zapisany jest jako kawaler, może poprzedni związek zawarty był w innej wierze, może pierwsza żona nie zmarła, a wzięli rozwód? To domysły i jedynie odnalezienie metryki pierwszego ślubu dałoby jakieś rozwiązanie.

@Ludwik_Olczyk,
z tego co pamiętam chyba skanu nie ma?
Sroczyński_Włodzimierz - 15-09-2014 - 15:55
Temat postu:
Z Wedlem nie jest prosto wyjaśnić:) (niby fabryka ma izbę pamieci/historyczną, ale dokumentów albo co kot napłakał, albo nie chcą pokazać)
1841 - pomimo, że w wielu miejscach się pojawia, to moim zdaniem, nie jest oparte na dokumencie źródłowym (tzn ja nie widziałem, a coś tam przeglądałem)
ze ślubem Emila (albo aneksami..nie pamiętam) dość podobnie

a w notariacie nei pogrzebałem w końcu:(

PS Wisniowski cukiernikiem był..czy ojciec czy brat to do ustalenia. Jak ktoś w suknie w Zgierzu robił, to nie znaczy, że czekoladą nie mógł się zajmować:) CZy sam czy finansowac syna -inna sprawa:)
Marynicz_Marcin - 15-09-2014 - 16:53
Temat postu:
W 1885r. Emil i Karol Wedlowie stawiają się w parafii ewangelicko-augsburskiej i zgłaszają narodziny swojej córki i wnuczki.
Według danych z metryki, Emil miał 43 lata, więc ur. ok. 1842r., a Karol - 72 lata, więc ur. ok. 1813r.
Wiek Karola się zgadza, więc i Emila powinien być prawidłowy.
Sroczyński_Włodzimierz - 15-09-2014 - 16:57
Temat postu:
bardzo pośrednie (i poślednie:) przesłanki:)
akt urodzenia Emila? akt ślubu Emila? zresztą przejrzę co jest...ale z tego co kojarzę -ładnych parę lat temu doszedłem do wniosku, że notariat jedynie by wyjaśnił (no ew. hipoteka) i chyba z powodu braku ASC to było, ale to wspomnieniowe bardzo

a podpisy podobne?:)
http://szukajwarchiwach.pl/72/181/0/-/2 ... WrjydoyurA
Marynicz_Marcin - 15-09-2014 - 17:07
Temat postu:
Niestety w szwa jest trochę braków w księgach parafii ewangelicko-augsburskiej, a wszystko za sprawą braków w księgach w Archiwum.
W wikipedii podana jest informacja o tym, że Emil stał się właścicielem firmy w dniu swego ślubu z Eugenią Bohmową w 1876r., ale ich syn miał urodzić się dwa lata wcześniej. Może gdzieś doszło do zamiany i dane powinny być na odwrót, tj. ślub i otrzymanie firmy w 1874r., a syn Jan w 1876r.? Najgorsze jest to, że w 1876r. nie ma ani ślubu, ani chrztu żadnego Wedla.
Sroczyński_Włodzimierz - 15-09-2014 - 17:18
Temat postu:
a w 41 jest?Smile dobra, nie ma co dywagować, psoprawdac trzeba - ale jak wyzej, kiedys przeglądałem i raczej nie ma w warszawskich
ale prawde mówiąc to i tego z 1850 nie kojarzę, żeby wczęsniej widział, co oznacza albo luki w pamięci, albo takie "przeglądanie"Smile
W "Wedlu" pytałem - nie mieli, al emoże już mają? Tyle,ż egłupio przed spreawdzeniem ASC w APW znów pytać
ot tak - podrzucam ścieżkę ew. na kontynuację opowieści - bardziej nie o Wedlach, a o dokumentach

jadąc dalej tym ryskim Wedlem Karolem (potem skasuję)
http://szukajwarchiwach.pl/72/181/0/-/8 ... cqn2hwJI-Q
http://szukajwarchiwach.pl/72/181/0/-/8 ... VbHNKcAewg
http://szukajwarchiwach.pl/72/181/0/-/1 ... KPixuHxxcg

ad ten ostatni..może stąd (a nieprawdziwa) inf. że Wedel przez jakiś czas niedaleko APW mieszkał..tzn vis-a-vis zdaje się..nie ten Karol..ale kurcze..gdyby to ten to legenda miejska byłąby prawdziwa? wbrew papierom? i jeszcz eten złotnik się pęta, jak w wielu innych przypadkach (no kilki nie wielu) - niby znane życiorycy a raz na jakiś czas wychodzi w ASC i innych ,że byli złotnikami ni z gruchy ni z z pietruchy
Marynicz_Marcin - 15-09-2014 - 17:26
Temat postu:
Karol z 1841r. na świat przyjść miał w ... Berlinie.
Pisząc artykuł do More Maiorum przeszukałem wiele materiałów, ale to w dalszym ciągu były i są dane wtórne, a oryginalnych dokumentów brak. Może kiedyś... Smile
Tak samo marzy mi się metryka chrztu Mieczysławy Ćwiklińskiej [Trapszo] (aneks do ślubu zawartego w par. św. Krzyża w 1897r. z Zygmuntem Kazimierzem Bartkiewiczem) + chrzest jej ojca i dziadka po mieczu. Oj marzy mi sięSmile
Sroczyński_Włodzimierz - 15-09-2014 - 17:31
Temat postu:
ale w zasadzie (tzn na sa prośbę, nie obligatoryjnie) akt urodzenia winien być wpisany w Warszawie , to ułatwaiło sprawy (ew. odpisy etc)..zdziwiłbym się, gdyby tego nie zrobili..tyle, że nie w 1841 musiałoby to być
w Bwrlinie mówisz? to nie wydaje się nieosiągalne
Marynicz_Marcin - 15-09-2014 - 17:34
Temat postu:
W metryce ślubu Wedla z Wisnowską z 1850r. na dole po lewej stronie zapisano, że do aktu dołączone są dwa akta znania, więc pewnie jej z braku chrztu ze Świebodzina (Schwiebus) i jego - z Ihlenfeld.
Sroczyński_Włodzimierz - 15-09-2014 - 17:36
Temat postu:
to tak, ale chodzi o pokoelnie niżej, tzn nie chciałbym wnikac na ile te akty znania sa wiarygodne
Marynicz_Marcin - 15-09-2014 - 17:41
Temat postu:
Jeśli przyjąć, że rzeczywiście Karol urodził się w Ihlenfeld i tam też mieszkał do pewnego momentu, a w tzw. międzyczasie wziął ślub z nieznaną z imienia i nazwiska kobietą i urodził im się syn Emil. Może była katoliczką i dlatego wg jego wiary wciąż był kawalerem. Żona zmarła (rozwiedli się?) i ten przyjechał do Warszawy - na początku 1845r. (wg wikipedii), a po kilku latach ponownie się ożenił. Ewentualnie ukrył swoje wdowieństwo i miał "czyste" konto, bo metryki chrztu nie miał, żadnych dopisków i tak wówczas nie było (jeśli tak - to sporadycznie), więc nasz cukiernik prawdopodobnie był... oszustem Very Happy
Sroczyński_Włodzimierz - 15-09-2014 - 17:44
Temat postu:
no z kawalerswet nie do końca (tzn mógł twierdzić, że kawalerem był dlaczego nie?) ale kawaler z kilkultnim synem...trudno byłoby...jeszcze trudniej w opcję "tak młoda panna z dzieckiem")
zamieszkiwał przy kaplicy anglikańskiej (Karol) - może tu byłby ślad, ew (dość popularna ścieżka) mojżeszowe-> ewangelickie
ale to palcem na wodzie..popatrzę wieozrem w to co jest z ew-augsb ASC dostepne rok po roku

http://szukajwarchiwach.pl/72/181/0/-/2 ... x4j6UahWQw
32 w 1852, 21 (hihi) dwa lata wczesniej
małżeństwo postarza:) czyli najprostsze wytłumaczenie - wiek młodej fałszywy w małżeństwie (pomyłka pisarska lub akt znania ..jak to akt znania)

http://szukajwarchiwach.pl/72/181/0/-/2 ... R0nB2vfITA
"córka jedyna"

http://szukajwarchiwach.pl/72/181/0/-/2 ... sxej3Bu_sw
30 w 1856..
Czarnecki_Andrzej - 15-09-2014 - 19:15
Temat postu:
Cytat:
Karol z 1841r. na świat przyjść miał w ... Berlinie.
Pisząc artykuł do More Maiorum przeszukałem wiele materiałów, ale to w dalszym ciągu były i są dane wtórne, a oryginalnych dokumentów brak. Może kiedyś... Smile
Tak samo marzy mi się metryka chrztu Mieczysławy Ćwiklińskiej [Trapszo] (aneks do ślubu zawartego w par. św. Krzyża w 1897r. z Zygmuntem Kazimierzem Bartkiewiczem) + chrzest jej ojca i dziadka po mieczu. Oj marzy mi sięSmile

Metryka chrztu Marcelego jak najbardziej istnieje, wczoraj czytałem.
21 maja 1879,
CHrzestni Leon Wędrowski i Emilia Gwoździowska. Shocked
Tego samego dnia i w tym samym kościele była chrzczona jego siostra Irena.
Marynicz_Marcin - 15-09-2014 - 19:21
Temat postu:
Faktycznie trochę się zagalopowałem z ojcem Mieczysławy, bo przecież nie tak dawno sam dodałem skan tej metryki do artykułu, który pojawił się w lipcowym numerze More Maiorum.
Ludwik_Olczyk - 16-09-2014 - 13:53
Temat postu:
Alan_Jakman napisał:

@Ludwik_Olczyk,
z tego co pamiętam chyba skanu nie ma?


Jest dokument w Wilnie. Dzięki dobrym ludziom, którzy udostępnili mi zdjęcia (nie wiedzieli, że jest tam metryka pisarki) mogłem opublikować zawartość. Na publikację samego zdjęcia nie dostałem zgody.

Pozdrawiam serdecznie.
Sroczyński_Włodzimierz - 16-09-2014 - 13:56
Temat postu:
PTG ma:) Prześlij jeśli chcesz wstawić kopie (pod warunkiem, że to z deicezji wileńskiej, przechowywanej w Wileńskim archiwum historycznym LVIA)
Alan_Jakman - 04-08-2015 - 15:03
Temat postu:
Do zakładki dodałem nowe metryki:

1. Helena Kowalska (św. Faustyna) – akt chrztu
2. Izrael Poznański – akt urodzenia
3. Karol Scheibler – akt zgonu
4. Adolf Dymsza – akt urodzenia
5. Hanka Ordonówna – akt małżeństwa rodziców
6. Feliks Stamm – akt urodzenia
7. Hugo Kołłątaj – akt zgonu
8. Aleksy Dawidowski – akt małżeństwa rodziców
9. Filip Sulimierski – akt chrztu
10. Wilhelm Kotarbiński – akt chrztu
11 Jadwiga Łuszczewska – akt chrztu
12. Janina Dłuska – akt chrztu
13. Tola Mankiewiczówna – akt chrztu
14. Stefan Wyszyński – akt chrztu
15. Zygmunt Janiszewski – akt chrztu
16. Olga Boznańska – akt chrztu/spis ludności m. Krakowa z 1880 r.
17. Stefan Banach – spis ludności m. Krakowa z 1890 r.
18. Alojzy, Adam i Karol Bunschowie – spis ludności m. Krakowa z 1900 i 1910 r.
19. Bruno Schulz - akt urodzenia
Minionka - 04-08-2015 - 15:53
Temat postu:
Jak dobrze, że żyjemy w takich czasach, że możemy sobie po prostu zajrzeć na forum i poznać dokumenty osób, o których czytamy w książkach Smile
Ślusarski_Wojciech - 22-11-2018 - 15:30
Temat postu: Re: Metryki znanych Polaków
Alan_Jakman napisał:
Na stronie More Maiorum pojawiła się nowa zakłada "Metryki znanych Polaków". Ma ona na celu zebranie jak największej ilości skanów dokumentów, które dot. znanych Polaków - polityków, artystów, wojskowych, duchownych itd.
Udało nam się znaleźć kilka ważnych metryk, np. akt chrztu gen. Andersa, akt chrztu Bolesława Bieruta, akt zgonu i akt ślubu Jana Kilińskiego etc...

Jeśli znaleźliście jakąś ciekawą metrykę zapraszamy do wysłania skanu na nasz adres mailowy: redakcja(malpa)moremaiorum.pl Zamiast (malpa) wstawić @

Skany metryk dostępne tutaj: http://www.moremaiorum.pl/metryki-znanych-polakow/


Czy ktoś kiedyś znalazł akt chrztu Hanki Ordonówny i badał dzieje jej przodków?
Wojciech Ślusarski
Virg@ - 10-05-2019 - 22:09
Temat postu: Re: Metryki znanych Polaków
Alanie,

takie obrazki, które zamieszczacie w zakładce „Metryki znanych Polaków”, są wiarygodne, gdy są opisane. No i przede wszystkim odpowiadają prawdzie.

Alan_Jakman napisał:
Do zakładki dodałem nowe metryki:
[…]
17. Stefan Banach – spis ludności m. Krakowa z 1890 r.
[…]

I co ja tam wiedzę?
„Stefan Banach – spis ludności m. Krakowa z 1890 r.” oraz zilustrowanie tego wycinkiem, chyba tylko Autorowi wpisu wiadomo, której strony tego spisu.
Co to w ogóle ma być? Pytam się.
Czy w tym spisie może figurować Stefan Banach, który urodził się 30 marca 1892 roku?

To jest robienie sobie kpiny z czytelników „More Maiorum” – tak uważam.
Nie mówiąc już o tym, iż Stefan Banach – słynny polski matematyk, twórca podstaw analizy funkcjonalnej, członek lwowskiej szkoły matematycznej, zważywszy na jego dorobek, zasługuje na więcej szacunku.

Lidia
Alan_Jakman - 21-05-2019 - 07:31
Temat postu: Re: Metryki znanych Polaków
Virg@ napisał:
Alanie,

takie obrazki, które zamieszczacie w zakładce „Metryki znanych Polaków”, są wiarygodne, gdy są opisane. No i przede wszystkim odpowiadają prawdzie.

Alan_Jakman napisał:
Do zakładki dodałem nowe metryki:
[…]
17. Stefan Banach – spis ludności m. Krakowa z 1890 r.
[…]

I co ja tam wiedzę?
„Stefan Banach – spis ludności m. Krakowa z 1890 r.” oraz zilustrowanie tego wycinkiem, chyba tylko Autorowi wpisu wiadomo, której strony tego spisu.
Co to w ogóle ma być? Pytam się.
Czy w tym spisie może figurować Stefan Banach, który urodził się 30 marca 1892 roku?

To jest robienie sobie kpiny z czytelników „More Maiorum” – tak uważam.
Nie mówiąc już o tym, iż Stefan Banach – słynny polski matematyk, twórca podstaw analizy funkcjonalnej, członek lwowskiej szkoły matematycznej, zważywszy na jego dorobek, zasługuje na więcej szacunku.

Lidia


Pani Lidio,

dziękuję za informację - wpis był niedoprecyzowany.

O genealogii Stefana Banacha 2 lata temu na łamach miesięcznika był opublikowany szczegółowy artykuł: http://www.moremaiorum.pl/2017-2/ (Nr 8 (55) | Sierpień 2017). W tekście można odnaleźć i akt urodzenia Stefana, i akt urodzenia jego matki Katarzyny. Polecam uwadze Wink
Marynicz_Marcin - 21-05-2019 - 07:46
Temat postu: Re: Metryki znanych Polaków
Ślusarski_Wojciech napisał:

Czy ktoś kiedyś znalazł akt chrztu Hanki Ordonówny i badał dzieje jej przodków?
Wojciech Ślusarski


Owszem, udało mi się odnaleźć metrykę chrztu oraz ślubu samej Hanki Ordonówny oraz przebadać jej przodków. Prawdopodobnie we wrześniu ukaże się mój artykuł w tym temacie, a dodatkowo opowiem też nieco na 6. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu, na którą zapraszam Smile
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits