Genealodzy.PL Genealogia

Pochodzenie nazwiska - Nazwiska - P

Bogdan_Przyżycki - 02-02-2007 - 11:42
Temat postu: P
pongo napisał:
Witam serdecznie. Interesuje mnie etymologia ww nazwisk. Z góry ślicznie dziękuję i pozdrawiam. paweł


Witam,
Czy tak jak ja interesujesz się może poszukiwaniami genealogicznymi Rodziny Przyżyckich? Jeśli tak, to może połączymy nasze siły?

Moje nazwisko poprzez prawie 250 lat znanej mi i udokumentowanej historii mojej rodziny ewoluowało w następujący sposób: Przyrzecki -> Przyrzycki - > aż do obecnej postaci Przyżycki.

Jesli chodzi o etymologię nazwiska Przyżycki, to kontaktowałem się również z Pracownią Antroponimiczną Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.

Bardzo miła Pani Doktor odpisała mi:

"Nazwisko Pańskie najpewniej pochodzi od nazwy topograficznej , mającej postać wyrażenia przyimkowego typu "przy życie" (ktoś np. mógł mieszkać przy polu, na którym rosło żyto; z czasem - w formie skróconej - mogło stać się jego określeniem identyfikacyjnym).
Potwierdzją tę hipotezę nstępujące fakty:
1. nazwa typu Przyrzecze istnieje i są wczesniejsze zapisy, które dotyczą takiej nazwy;
2. Nazwiska Przyrzecki, Przyrzycki są bardzo nieliczne (w bazie danych z 2000 roku nie wystepują już w ogóle);
3. Nazwisko Przyżycki posiada stosunkowo dużą frekwencję (dane z 2000 roku: 338 osób w Polsce) - trudno zatem przypuścić, by nazwisko to mogło być zmienionym graficznie wariantem nazwiska Przyrzycki (Przyrzecki).
4. Nazwiska z końcówką -ski, -cki nie muszą pochodzić od nazwy miejscowej, ale takze od imion lub od zwykłych rzeczowników pospolitych. Ten sposób tworzenia nazwisk był w Polsce bardzo pospolity.

Oczywiście, wszelkie tego typu dociekania językoznawcze mają prawie zawsze postać mniej lub bardziej prawdopodobnej hipotezy.

Łaczę wyrazy szacunku
dr ..."


Mój mail: przybog(at)op.pl

Z poważaniem,
Bogdan Przyżycki
Polzenius - 08-02-2007 - 17:12
Temat postu: Nazwiska P
Witam

Czy ktoś mógłby mi pomóc i odpowiedzieć na pytanie jakie jest pochodzenie i etymologia mojego nazwiska: POLZENIUS?
Wcislo_Andrzej - 09-02-2007 - 13:58
Temat postu: Nazwisko Polzenius
Przeglądałem "Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego" i na str. 704 wymienione są miejscowości : Polzin = Połczyn oraz Polzyno. Przypuszczam, że nazwisko Polzenius może pochodzić od jednej z tych miejscowości.
Andrzej Wcisło.
Ewa_Szczodruch - 09-02-2007 - 16:35
Temat postu:
Witam!

To i ja dorzucę "cegiełkę"...

Wprawdzie prof. Rymut nie wspomina tego nazwiska w swoim słowniku "Nazwiska Polaków", ale sugeruje, że nazwiska na Polz- mogą znajdować się w grupie nazwisk z prefiksem Polc- i pochodzić od niemieckiej nazwy osobowej Poltz, ta od imion złożonych na Bald- lub od nazwy miejscowości Polz.

Przyczyną, dla której nazwisko to nie występuje w słowniku jest niewielka ilość osób je noszących. Zaraz sprawdzę i dopiszę w następnym poście.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Ewa_Szczodruch - 09-02-2007 - 16:43
Temat postu:
Witam ponownie!

To dane z początku lat 90 -tych ubiegłego wieku:

Nazwisko Ogólna liczba Rozmieszczenie
Polzenius 7 Łd:2, Sł:5

Ciekawe, jak jest dzisiaj?

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Wcislo_Andrzej - 09-02-2007 - 19:26
Temat postu:
Dodam jeszcze cegiełkę do dyskusji. Do wyszukiwarki "Słownika nazwisk ..." Rymuta wpisałem początek nazwiska : Polz. Kolejnośc różnych form wygląda następująco : Polzin - 82, Polz -20, Polzer - 12, Polzenius -7, Polzeniusz -2, Polzner - 2. Większość tych odmian układa się na linii : Słupsk, Toruń, Bydgoszcz, Płock.
Być może w tych okolicach należałoby szukać początków nazwiska np. wśród nazw miejscowych. Mała liczba występowania tych nazwisk potwierdzać może etymologię obcojęzyczną.
Andrzej Wcisło
nikos - 11-02-2007 - 18:54
Temat postu: Pyrz
prosilbym o wszelkie informacje o naziwsku Pyrz
prawdopodobnie rodzina pochodzi z okolic Bochni
Ewa_Szczodruch - 11-02-2007 - 19:49
Temat postu:
Witaj Piotrze!

Nazwisko Pukocz ( bez daty ) należy do grupy nazwisk wywodzących się od nazwiska Puk 1628; pochodzi od słowa pukać "stukać" , też od gwarowego pukać się "pękać". Zakończenie nazwiska na - ocz wskazuje na śląski rodowód.

Pozdrawiam serdecznie, Ewa Szczodruch

P.S. Rozmieszczenie nazwiska w Polsce możesz sprawdzić na forum Genealogia Polska ( nie wiem, może tu też jest ? ) w Skrypt Mapa Polski ( link u góry strony głównej )
Ewa_Szczodruch - 11-02-2007 - 20:09
Temat postu:
Witam!

Pyrz 1490 - od perz, staropolski pyrz "rodzaj chwastu", dawniej też "oset; proch".

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Slomka - 02-03-2007 - 13:18
Temat postu: Pochodzenie nazwiska: Pretorius
Pochodzenie nazwiska: Pretorius
Ewa_Szczodruch - 02-03-2007 - 14:55
Temat postu:
Witaj Słomka ( swoją drogą wolę, gdy ktoś ma imię Very Happy )

Pretorius ( bez daty ) - od pretor "najwyższy urzędnik sądowy w starożytnym Rzymie".

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Slomka - 02-03-2007 - 15:02
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam
Daria Smile
Paprocki_Krzysztof - 02-03-2007 - 17:51
Temat postu: Paprocki
Witam wszystkich!


Niby oczywiste - od paproci pochodzimy zapewne, lecz wolę upewnić się.


Ród (rody?) jest plenny dość, wg www.herby.com.pl osób o nazwisku Paprocki bądź Paprocka jest w Polsce prawie 6000.
Bartosz Paprocki spisał w Herbach Rycerstwa Polskiego znane mu początki rodu a współcześnie, w Polsce, nie wiem czy ktoś się tym zajmuje.

Ponieważ swiat jest mały - mój email znalazł Jim Paprocki z USA, tamtejszy genealog rodziny Paprockich i prosi o podanie linii przodków.
Szczegóły na forum Paprockich, adres w moim profilu.

Pozdrawiam
Ewa_Szczodruch - 02-03-2007 - 18:40
Temat postu:
Witaj Krzysztofie!

Pewnie Cię rozczaruję... Very Happy

Paprocki 1473 - od nazwy miejscowości Paprotno ( przemyskie, gmina Fredropol ), Paprotki ( kaliskie, gmina Krotoszyn ).

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Paprocki_Krzysztof - 03-03-2007 - 10:00
Temat postu:
Oj, Ewo!

Szczęście z lic mych promienieje! Very Happy Very Happy Very Happy

Dziękuję za rychłą odpowiedź. Wciąż otwartą pozostaje kwestia pochodzenia nazw miejscowości - ale to może być zamknięty krąg poszukiwań. :twisted:

Pozdrawiam

Krzysztof Paprocki Idea
Mączka_Arkadiusz - 15-03-2007 - 20:08
Temat postu: Pach
Witam

Nie znam wprawdzie nikogo o tym nazwisku, ale być może naprowadzi cię na jakiś trop prawdopodobna etymologia tego nazwiska. Wg Słownika Etymologicznego Języka Polskiego A.Bruecknera, wyraz PACH w języku staropolskim oznaczał "woń". W języku dawnych Czechów wyraz ten oznaczał "zapach". Być może właśnie Czechy to jest właściwy kierunek poszukiwań rodziny, zważywszy na fakt długotrwałych kontaktów Krakowa z tym krajem.

pozdrawiam

Arek Mączka
Ewa_Szczodruch - 15-03-2007 - 20:24
Temat postu:
Witaj Cool

Taką informację najlepiej umieścić na "Tablicy ogłoszeń", a nazwisko dodać do nazwisk poszukiwanych. Tam prośba o kontakt z ewentualnymi krewnymi przetrwa dłużej i bardzo często zdarza się, że ktoś na nią odpowiada.

Nazwisko Pach - pochodzi od imion na Pa-, typu Paweł, Pakosław; w pochodnych też od wyrazów pacha, pachać "czynić, działać". Jest bardzo "wiekowe". Pirwsza wzmianka źródłowa o nim ukazała się w 1391 roku. ( Te wiadomości mogę Ci przekazać dzięki prof. Rymutowi. )

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
dejevu - 29-03-2007 - 08:05
Temat postu: Paczosa
zależy mi na na etymologii tego nazwiska. Jest dość nietypowe Very Happy
Adam_Kalemba - 29-03-2007 - 09:48
Temat postu: Re: Paczosa
dejevu napisał:
zależy mi na na etymologii tego nazwiska. Jest dość nietypowe

Witaj dejevu!
Wg prof. K. Rymuta.
Od stp. paczesi "włókna lnu i konopi": Paczosa 1444, ferdek61
Tadeusz_Wysocki - 29-03-2007 - 12:28
Temat postu: Re: Paczosa
Pamiętam moją pomoc na amerykańskim forum genealogicznym http://www.genforum.genealogy.com/poland/ w sprawie etymologii przybliżonego nazwiska, może przyda Ci się "miły uśmiechu deja vu" w Twoich poszukiwaniach kilka moich doświadczeń, oto moja metoda BADANIE NAZWISK 1-7, które stosuję w tego typu poszukiwaniach, może będzie użyteczną dla innych:
1. NAZWISKO-ETYMOLOGIA. Tak, to nietypowe i rzadkie nazwisko w Polsce, co paradoksalnie może tylko ułatwić Twoje poszukiwania. Adam podał Ci najważniejszą informację z opracowania najlepszego polskiego etymologa, niezapomnianego Prof. K. Rymuta z Krakowa, otrzymałaś pochodzenie nazwiska, a to może dużo powiedzieć o przodkach, czasami o ich cechach charakteru, czasami o ich miejscu pochodzenia, itp, i daje ciekawe wyniki w koleracji z danymi ze Słownika Nazwisk, niektórzy twardogłowi twierdzą, że z tymi wynikami nic poważnego w genealogii nie można powiedzieć, ale to nieprawda, przecież wszystko co napiękniejsze w życiu jest cudną grą wyobraźni, jak i cała genealogia. Tak kilkakrotnie mówił mi Profesor Rymut, on zawsze z przyjemnością wysłuchiwał tych niezwykłych historii o emigracji nazwisk gł. do Ameryki, i pomagał w rozszyfrowaniu zagadek zmian w nazwiskach i nazw miejsc pochodzenia po imigracji Polaków, a to już historia na wiele tomów.
2. NAZWISKO-LOKALIZACJA. Tutaj pomaga inna praca Prof. Rymuta, jego "Słownik nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku", jak powiedział we wstępie Pan Profesor "Słownik nazwisk jest podstawowym źródłem do badań nad historią, pochodzeniem i budową językową nazwisk. Stanowi też ważną bazę materiałową dla badań geneaolgicznych. Przynosi istotne wiadomości dla osób zajmujących się historią rodzin, a rodakom mieszkającym poza Polską może pomóc szukać swoich korzeni w naszej ojczyźnie". Otóż praca ta podaje, że w w/g spisu powszechnego 2002 roku (38.632.453 obywateli Polski) nazwisko to nosiło tylko 287 osób, i bardzo interesująca jest duża koncentracja lokalizacji w dwu byłych powiatach: Rzkr: M.34 F.43 oraz Rzmkr: M.42 F.38, co czyta się następująco: krośnieński: 34 mężczyzn i 43 kobiety, Rzmkr: miasto Krosno, odpowiednio 42 i 38. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że historyczne gniazdo tego nazwiska to południe Polski, Krosno i okolice.
Tych którzy nie mają dostępu do tego CD, zapraszam do podobnego opracowania W.Sz. Pana Profesora na podstawie spisu 1990 roku, umieszczonego w polskim webie, wyniki są podobne!: http://www.herby.com.pl/herby/
3. NAZWISKO-WWW POLSKA. Użyj jakiejkolwiek polskiej wyszukiwarki, wpisz swoje nazwisko, można napotkać kapitalne informacje.
4. NAZWISKO-WWW ŚWIAT. Użyj jakiejkolwiek wyszukiwarki światowej. Równie bogata kopalnia wiedzy. Tu mam dla ciebie przykład-ciekawostkę, oto nazwisko Paczosa (też Paczesa) w ks. telefonicznej Sioux City, Iowa, z 1914 roku!: http://www.distantcousin.com/Directorie ... p?Page=463
Często też używam stronę, która nazywa się SURNAME NAGIVATOR po całym świecie: http://www.surnamenavigator.org/
5. NAZWISKO-BAZY w POLSCE. Też używam internetu, potrafi wyszukać nazwiska w historii i w różnych bazach archiwalnych, na wielu stronach genealogicznych, itp., zacznij od baz na tej stronie!
6. NAZWISKO-RODZINA. Wyciśnij wszystko co możesz o Twoich przodkach od starszych w rodzinie. Zbierz wszystkie możliwe dokumenty, to ważne. Np. i w Polsce nazwiska się zmieniały! Oto przykład od znajomego w firmie: Nazywa się Gorbun, ale nazwisko to zostało zmienione po II wojnie światowej, wcześniej i przez całe wieki było Gorbunowicz, na moje pytanie dlaczego?, przyjaciel bardzo szczerze odpowiedział, że końcówka -owicz była przez lokalne władze wschodniego PRL kojarzone z korzeniami z Białorusi, a tego ta dziwna komunistyczna władza przyniesiona ze wschodu bardzo nie lubiła, no i rodzina "zgubiła" końcówkę -owicz.
7. NAZWISKO-EMIGRACJA. Tak, wiele "nazwisk" wyjechało na cały świat w kolejnych falach poskiej emigracji w końcu XIX i na początku XX wieku, spotykam nazwiska, które już w Polsce się nie ostały, a żyją w świecie, przykład bardzo bliski: nazwisko PACZUSA. Trzeba je wszystkie ratować przed zapomnieniem.
Dla wszyskich fanów poszukiwań swoich nazwisk i historii ich życia mam takie narzędzie pomocnicze, jakim są listy pasażerów Ellis Island, imigrantów z Polski z w/w okresu, umieszczonych przez rząd amerykański w bezpłatnym internecie, to według mnie jest bardzo ciekawe narzędzie, potrafi podać dokładne miejsca skąd pochodziło w Polsce nazwisko w XIX wieku!, takiego narzędzia w polskim internecie jeszcze nie mamy, oczywiście polskie nazwy są czasami "pokiereszowane" przez amerykańskich urzędników imigracyjnych, a potem przez amerykanów, którzy wpisywali te nazwy do rekordów, ale nasze polskie oko wypatrzy ich błędy Smile ; oto próbka z Twoim nazwiskiem:
Name Residence Age Born* Arrived Passenger Record Text Manifest Scanned Manifest Annotations Ship Image
Nazwisko i imię Miejsce pochodzenia Wiek Rok Urodzenia Rok Przyjazdu Zobacz na liscie statku .....
1 Paczosa, Andrzej Glinik 37 1862 1899 view view view view view
2 Paczosa, Andzzej Gliuik 35 1863 1898 view view view view view
3 Paczosa, Anna Glinnik, Galicia 15 1892 1907 view view view view view
4 Paczosa, Anna Podzanicze 26 1875 1901 view view view view view
5 Paczosa, Antonnia Biatoberagi, Austria 18 1894 1912 view view view view view
6 Paczosa, Apolonia Korczyna 22 1884 1906 view view view view view
7 Paczosa, Fedrzej Glimizek, Galicia 40 1871 1911 view view view view view
8 Paczosa, Franciska Bralobvieji, Austria 17 1894 1911 view view view view view
9 Paczosa, Jan Bialkowka 17 1885 1902 view view view view view
10 Paczosa, Jan Koryysuk, Austria 16 1893 1909 view view view view view
11 Paczosa, Jan Krasswotaw, Russia 34 1879 1913 view view view view view
12 Paczosa, Josef Krasswotaw, Russia 27 1886 1913 view view view view view
13 Paczosa, Ludwig Muszyna 17 1886 1903 view view view view view
14 Paczosa, Maria Z...aszowka 22 1884 1906 view view view view view
15 Paczosa, Marya Galicia 18 1895 1913 view view view view view
16 Paczosa, Pauel Bialkoska 18 1887 1905 view view view view view
17 Paczosa, Stanislas Ligny, France 16 1898 1914 view view view view view
18 Paczosa, Stanislaw Muszyna, Galacia 19 1893 1912 view view view view view
19 Paczosa, Stanislaw Newark, NJ. 22 1898 1920 view view view view view
20 Paczosa, Valenty Ligny, France 22 1892 1914 view view view view view
21 Paczosa, Wicenty Maderowka 34 1871 1905 view view view view view
22 Paczosa, Wikta Wojaszowka, Galicy 19 1888 1907 view view view view view
23 Paczosa, Wladislaw Bialolrzegi, Galicy 18 1888 1906 view view view view view
24 Paczosa, Zofia 20 1876 1896
=
Czy nie ciekawe? Większość pochodziła z poł. Polski, z Galicji, i są podane dokładne nazwy miejscowości ich rodzinnych korzeni, a wiec i nazwiska, którego szukamy!
Dla wszyskich zainteresowanych podaję, jak to narzędzie się używa:
Strona: http://www.jewishgen.org/databases/eidb/ellis.html
W rubryce Last Name wpisz swoje nazwisko i naciśnij na Search (new format), pokaże się cała lista jak wyżej. Rejestracja na stronie jest prosta, podobna jak na naszej, lepiej wpisz takie samo hasło, to będzie łatwiej w życiu Smile
==
Mam nadzieję, że to się komuś przyda, dla wszystkich miłej wiosny 2007!
Tadeusz
http://www.narodowa.pl
DrumBoom - 16-04-2007 - 23:29
Temat postu: Pomykaj
Witam!
Chciałabym sie tym razem dowiedziec coś o pochodzeniu nazwiska Pomykaj
Z góry dziękuje i pozdrawiam
Wojtek Siatkiewicz
Ewa_Szczodruch - 17-04-2007 - 07:34
Temat postu:
Witaj Wojtku!

Nazwisko Twoje profesor Rymut w słowniku "Nazwiska Polaków" opisał następująco:

Pomykaj ( bez daty ) - od pomykać "biec, przemieszczać się szybko".

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
DrumBoom - 17-04-2007 - 08:44
Temat postu:
Serdecznie dziękuję Smile
Peczyński_Krzysztof - 01-05-2007 - 10:09
Temat postu: Nazwisko Peczyński
Poszukuję wiadomości o pochodzeniu nazwiska Peczyński. Od dziecięcych lat intrygowała mnie rzadkość jego występowania; we Wrocławiu tylko moja rodzina nosiła to nazwisko. Ojciec pochodzi z Uśnika w województwie podlaskim, powiecie łomżyńskim w gminie Śniadowo.
Bardzo proszę o jakieś informacje na jego temat.
Z góry bardzo mocno dziękuje i pozdrawiam.

Krzysiek
Ewa_Szczodruch - 01-05-2007 - 11:25
Temat postu:
Witaj Krzyśku Very Happy

Twoje nazwisko ma charakter odmiejscowy, to znaczy jego nazwa pochodzi od nazwy miejscowej. Takie nazwy osobowe bywają zwykle bardzo intrygujące dla ich "właścicieli" Question

Peczyński ( bez daty - w grupie nazwisk pochodzących od podstawowego Pęczyński1632 ) - pochodzi od nazwy miejscowości Pęczyny ( tarnowskie, gmina Obrazów ).

Źródło: "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", autor Kazimierz Rymut, Wyd. Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Patt_Beata - 09-05-2007 - 22:42
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Patt
Witam mam problem moim panieńskim nazwiskiem jest PATT, dziadek mój Piotr Patt pochodził bz okolic Żyrardowa, ale potem mieszkał w Sochaczewie, był tam rzeźnikiem. Chciałabym się dowiedzieć o bpochodzenie tego nazwiska. Podejrzewam, że pochodzi z niemiec, ale pewna nie jestem. Na waszej stronie w wyszukiwarce odnalazłam sporo Pattów w Niemczech, choć nie wiem czy należą do rodziny. Ale tak samo dużo jest ich w Meksyku. W Polsce ludzi o tym nazwisku jest 8 i z tego co się orientuję są to członkowie mojej rodziny, choć mój tataq był jedynakiem, to dziadek Piuotr miał 6 rrodzeństwa. Większość Pattów jest pochowana na cmentarzu w Wiskitkach.
Ewa_Szczodruch - 10-05-2007 - 07:28
Temat postu:
Witaj Beato Very Happy

Patt ( bez daty źródłowej ) - od pat "termin szachowy", od patać "machać, od niemieckiej nazwy osobowej Pate.

Żródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Patt_Beata - 10-05-2007 - 10:00
Temat postu:
Dziękuję Ewo bardzo choć nien powiem żebym miała jaśniejszy umysł, chyoć moje podejrzenia o pochodzenie niemieckie okazały się prawdziwe
Peczyński_Krzysztof - 10-05-2007 - 22:11
Temat postu:
Witaj Ewo

Ślicznie dziękuję za odpowiedź Very Happy . Nigdy nie przypuszczałem, że mój ród może wywodzić się z południa kraju. Wszystkie informacje, jakie zdołałem zebrać o rodzinie ze strony ojca dotyczą dawnego województwa łomżyńskiego.
Faktem jest, że rodzinę ojca poznałem dopiero w ubiegłym roku, po przeżyciu blisko połowy wieku i boję się, że mogę nie zdążyć z poznaniem związanej z nią historii i zagadek Sad .

Jeszcze raz bardzo dziękuję za informację i serdecznie pozdrawiam
Krzysiek Peczyński
Christian_Orpel - 18-07-2007 - 15:46
Temat postu: Pacharzyna
Nazwisko jest zwiazane z wyrazem pachara, pacherz, co znaczy " zuchwalec".
Bartek_M - 18-07-2007 - 17:17
Temat postu: Pacharzyna
Za słownikiem gwary miejskiej Poznania:

pacharzyna - pęcherz (wych. z użycia )

"Jak matka karpia oprowiała, te pacharzyny my mieli do zabawy. "
"Pacharzyne chcesz?... bo wyrzuce! "
"Przeziębił sobie pacharzyne na mrozie i tero bez ustanku siko. "


Wg Słownika Staropolskiego:

pacharzyna - moszna; mieszek na pieniądze.
rafalplaz - 25-07-2007 - 21:10
Temat postu: pochodzenie nazwiska Płażewski
witam!!

poszukuje pochodzenia nazwiska
PŁAŻEWSKI

z góry dziękuję o wszelkie informacje

pozdr.
Christian_Orpel - 26-07-2007 - 18:51
Temat postu:
PŁAŻEWSKI jest nazwiskiem odmiejscowym, sa w Polsce miejscowosci Płazowo i Płazów.

Pozdrawiam serdecznie.
tomasi - 15-08-2007 - 02:40
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Plisiecki
Witam jak w temacie chciał bym się dowiedziec o pochodzenie i znaczenie mojego nazwiska "Plisiecki"

z góry dziękuje za wszelką pomoc
Ewa_Szczodruch - 15-08-2007 - 07:03
Temat postu:
Witaj !

Plisiecki ( bez daty żródłowej ) - od dawnej formy plis, plisz "rodzaj miękkiej tkaniny, plusz".

Źródło: "Nazwiska Polaków", Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN Kraków 2001 .

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
tomasi - 15-08-2007 - 19:34
Temat postu:
Bardzo dziekuje za pomoc

i jeszcze jedno pytanko;)

jest byc może jakaś moja krewna w Rosji nazywa sie Maja Plisiecka

Tylko mam pytanie czy przy tłumaczeniu z rosyjskiego na polski jest to dokładne tłumaczenie?

oryginalne nazwisko brzmi
Maja Michajłowna Plisiecka, ros. Майя Михайловна Плисецкая

spotyka się również na zachodzie
Maya Plisetskaya

dziekuje za każdą odpowiedz z góry:)
tomasi - 15-08-2007 - 19:36
Temat postu:
i jeszcze jedno czy istnieje jakas książka, bądź informacje, o powstaniu nazwisk?? Chodzi mi kto je nadawał jak to wyglądało.
I czy nazwisko mogło ewoluowac??
dragonxxx - 26-09-2007 - 09:55
Temat postu: Nazwisko Podraza
Witam serdecznie.
Chciałbym sie dowiedzieć skąd pochodzi nazwisko Podraza i jakie jest jego znaczenie. Jest to dosyć żadkie nazwisko, tak mi się wydaje.

Pochodzę z dolnego śląska
andrzejlazar - 26-09-2007 - 11:45
Temat postu: Nazwisko Podraza
W Dąbrowie Górniczej prezydentem jest Zbigniew Podraza
Ewa_Szczodruch - 26-09-2007 - 11:52
Temat postu:
Witaj Question Question Question

Zadajesz pytania, prosisz o pomoc i liczysz na nią, a nie podpisujesz się nawet imieniem. Nieładnie...

Odpowiem na część Twoich pytań ( resztą musisz się sam zająć ), ale nie czuję się z tym najlepiej... jakbym na Księżyc post wysyłała...

Oto etymologia nazwiska według profesora Rymuta:

Podraza 1407 - od podraza 'rzecz niższego rzędu powstała z podziału większej całości'.

Nazwisko jest więc leciwe i nie tak rzadkie. Poniżej masz jego liczebność i rozmieszczenie w Polsce w województwach sprzed ostatniego podziału administracyjnego ( z 1992 roku ):

Nazwisko Ogólna liczba Rozmieszczenie
Podraza 1449 Wa:30, BP:1, Bs:4, BB:20, By:54, Cz:4, El:3, Gd:27, Go:4, JG:13, Ka:127, Ki:90, Ko:21, Kr:66, Ks:21, Lg:41, Ls:7, Lu:5, Łd:3, NS:8, Ol:5, Op:17, Pl:7, Po:16, Pr:4, Ra:16, Rz:26, Sd:3, Sk:2, Sł:6, Sz:22, Tb:40, Ta:662, To:23, Wb:19, Wł:4, Wr:14, ZG:14

Możesz mieć sporą, nieznaną rodzinę. Możesz ją odszukać...

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
andrzejlazar - 26-09-2007 - 20:36
Temat postu:
No i znowu ta anonimowość...
O wiele lepiej sie odpisuje osobie , która chociaż imię poda, a o nazwisku nie wspomnę-przecież my ciągle nazwisk szukamy a tu dragon czy jakiś inny smok pisze.
Pozdrowienia dla wszystkich nieśmiałych...
Masław - 08-11-2007 - 23:52
Temat postu: Nazwisko Podpora
Chciałbym się dowiedzieć więcej o nazwisku Podpora. Dodam że to nazwisko mojego pradziadka pochodzącego ze wsi na Mostki obecnie na podkarpaciu, zginą podczas "Bitwy o Anglię" w 1940.
Ewa_Szczodruch - 09-11-2007 - 07:09
Temat postu:
Witaj Very Happy

Podpora
(bez daty źródłowej ) - od podpora 'oparcie'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN Kraków 2001

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
pieczarka - 20-11-2007 - 20:32
Temat postu: Nazwisko: Pelczarski
Czy mogłabym prosić o tłumaczenie,etymologie mojego rodowego nazwiska Pelczarski?
Z góry dziekuje
Ewa_Szczodruch - 20-11-2007 - 21:46
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Pelczarski ( bez daty źródłowej ) - od niemieckiej nazwy osobowej Pelz, ta od Pelz 'kożuch'.

K. Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
pieczarka - 20-11-2007 - 22:06
Temat postu:
Witam Smile a moj wujek kiedys mi mowil ze moje nazwisko moze byc takze od Pelczar(bo chyba mam powiazanie z Wegrami) moglabym tez o ta etymologie poprosic?
Ewa_Szczodruch - 21-11-2007 - 07:10
Temat postu:
Oba nazwiska mają tę samą etymologię. Przy nazwisku Pelczar widnieje data zapisu źródłowego 1401.

Poizdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
nesska85 - 15-12-2007 - 13:25
Temat postu: Nazwisko PIETRZYK
Poszukuję informacji na temat nazwiska Pietrzyk. Jest to nazwisko rodowe mojej mamy. Wiem tylko tyle, że dziadek i jego rodzice pochodzą z miejscowości Zdanie lub Bożęcin k. Tarnowa. Dziadek nic nie chce mówić o sowjej rodzinie. Proszę o etymologię tego nazwiska oraz rejony jego najczęstszego występowania (wiem, że jest popularne na Śląsku).
Christian_Orpel - 15-12-2007 - 13:45
Temat postu:
Pietrzyk jest nazwiskiem odimiennym, od Piotra (od greckiego petra, skala) . Wedlug "1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce, liczba Pietrzykow wynosi 13989 osob , w dawnym woj. katowickim 1760, w kieleckim 1503, w krakowskim 1047, w warszawskim 602, w lodzkim 578 ....

Pozdrawiam serdecznie
ghostriderbmw - 19-12-2007 - 15:41
Temat postu: Nazwisko Papinigus
Witam.Poszukuje jakis szczegolow co do pochodzenia nazwiska Papinigus.
Ewa_Szczodruch - 19-12-2007 - 16:37
Temat postu:
Przykro mi, nie znalazłam takiego nazwiska w swoich źródłach Crying or Very sad

Sprawdziłam liczebność tylko - 15 osób w 1992 roku, wszystkie w województwie pomorskim.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
ghostriderbmw - 21-12-2007 - 00:09
Temat postu:
Moze ktos inny jest mi w stanie pomoc w odpowiedzi co do pochodzenia nazwiska??Pozdrawiam
Christian_Orpel - 21-12-2007 - 09:50
Temat postu:
ghostriderbmw napisał:
Moze ktos inny jest mi w stanie pomoc w odpowiedzi co do pochodzenia nazwiska??Pozdrawiam


A moze sa jakies wyniki badan genealogicznych ? Do ktorego roku wstecz byly prowadzone te badania ? Czy postac nazwiska nigdy sie nie zmienila ?

Pozdrawiam serdecznie
ghostriderbmw - 21-12-2007 - 11:18
Temat postu:
Z tego co wiem postac nazwiska zawsze byla taka sama.A co do roku moge sie jedynie cofnac do 1918.Dalej dla mnie wszystko sie urywa i nie mam mozliwosci kontynuowania poszukiwan.
Christian_Orpel - 22-12-2007 - 00:26
Temat postu:
Slownik "Nazwiska Polakow" K. Rymuta podaje nazwiska, ktore sa troche podobne do Papinigusa : Papin, Papina, Papiniak, Papinos, Papinski (od papa : papka; geba; papiez; papac= jesc, dzwiekonasladowcze...).
Ale nie mozna miec zadnej pewnosci bez ugruntowania genealogicznego. Nazwiska zwiazane sa z dana ziemia, z dana okolica, z dana historia. Trzeba wiedziec gdzie i skad i kiedy.

Non possumus ...

Pozdrawiam serdecznie
Christian_Orpel - 24-12-2007 - 09:56
Temat postu:
PYSKŁO według K. Rymuta pochodzi od wyrazu piskle, "młode ptaka" .

Pozdrawiam serdecznie
Christian_Orpel - 24-12-2007 - 09:59
Temat postu: Petrykowski
PETRYKOWSKI tak jak Petrzykowski powstało od nazwy miejscowej Petrzykozy (kilka wsi o tej nazwie w Polsce).
payk44 - 03-01-2008 - 11:00
Temat postu: Nazwisko PAJEK
Czy ktos coś wie o pochodzeniu nazwiska PAJEK? Bedę wdzięczny za informacje
Ewa_Szczodruch - 03-01-2008 - 11:12
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Pajek ( bez daty źródłowej ) - od staropolskiego paj 'część, dział', też od gwarowego paja 'pysk, gęba'.

Źródło: 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny'. Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001 .

Pozdrawiam cieplutko, łączę życzenia noworoczne,

Ewa Szczodruch
Ewa_Szczodruch - 15-01-2008 - 09:49
Temat postu:
Mario Jadwigo,

przepraszam, wstawiłam Ci nie Twoje nazwisko Embarassed

ale już wszystko naprawiłam Very Happy

Pierzchała 1429 - od pierzchać 'uciekać, znikać'.

Źródło: 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny'. Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001 .

Pozdrawiam cieplutko,

Ewa Szczodruch
Christian_Orpel - 26-01-2008 - 15:03
Temat postu: Pyzio
K. Rymut pisze, ze nazwisko PYZIO jest genetycznie zwiazane z wyrazem gwarowym pyza "kluska" lub przenosnie " czlowiek pyzaty" ; mozliwe jest takze pochodzenie od staropolskiego czasownika pyzac: "lekcewazyc kogos" .
marzenaa - 24-02-2008 - 18:41
Temat postu:
Witam panią pani Ewo,raz już pani mi pomogła więc ośmielam się drugi raz prosic o pomoc tym razem szukamy czegoś lub kogoś o nazwisku PROKUBEK nigdzie nie mamy żadnych danych wiem tylko że dziadek umarł w Niemczech .I skąd się wzieło się to nazwisko.Z góry dziękuje i pozdrawiam Marzena
Ewa_Szczodruch - 24-02-2008 - 19:52
Temat postu:
Witam Marzenko Very Happy

No to macie problem... Nikt o tym nazwisku nie mieszkał w Polsce już w latach 90 - tych XX wieku. Nazwisko wymarło. Etymologii również nie ma.

Ale znalazłam nazwisko Prokupek ( nosiła je w Polsce w wyżej wymienionym czasie 1 osoba ), a pochodzi ono od imienia Prokop, notowanego w Polsce od XIII wieku, pochodzenia greckiego, od prokope 'posuwanie się, postęp'. Sprawdź, gdzie ta osoba mieszka ( podałam Ci poprzednio link ). Może Wink Question

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Pełek - 02-03-2008 - 13:22
Temat postu:
Witam
Pani Ewo, czy mógłbym prosić o informacje dotyczące nazwiska Pełka oraz źródła z którego mógłbym dowiedzieć się więcej?
Z góry dziekuje

P.S. Potomstwo naturalne Kazimierza Wielkiego: Niemierza, Jan, Pełka - czy ta informacja może mieć jakiś związek?

Pozdrawiam,
Kuba
papakulka - 04-03-2008 - 15:00
Temat postu:
Witam serdecznie
Również chciałabym Panią poprosić o informacje dot nazwiska PAPAKUL dodam iż dziadkowie pochodzą z kresów i generalnie jest to mało spotykane nazwisko
dziękuję i pozdrawiam
Aska
Sylwester_Post - 04-03-2008 - 16:35
Temat postu: Pochodzenie nazwiska
Witam pani Ewo. Mam pytanie dotyczące nazwiska POST. Interesuje mnie pochodzenie i znaczenie samego nazwiska. Post - jak każdy wie, z j. angielskiego i j. niemieckiego to poczta, ale czy to jest właśnie pochodzenie ?
Ewa_Szczodruch - 04-03-2008 - 17:01
Temat postu:
Witaj Asiu Very Happy

Nazwiska Papakul nie znalazłam.

Najbliższe Papak ( bez daty źródlowej) występuje w grupie nazwisk pochodzących od papa 'papka; gęba; papież'; od papać 'jeść; dźwiękonaśladowcze'.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Ewa_Szczodruch - 04-03-2008 - 17:08
Temat postu:
Witaj Kubo Very Happy

Pełka 1275 - od imion złożonych typu Przedpełk, Świętopełk, też od pułk, dawniej połek, połk 'oddział wojska'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Ewa_Szczodruch - 04-03-2008 - 17:10
Temat postu:
Witaj Sandro Very Happy

Pajda 1532 - od pajda 'kawałek chleba'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Ewa_Szczodruch - 04-03-2008 - 17:16
Temat postu:
Witaj Sylwestrze Very Happy

No, nie od poczty, etymologia nazwiska sięga trochę dalej...

Post ( bez daty źródłowej, co znaczy, że z dużym prawdopodobieństwem zapisane zostało po raz pierwszy w źródłach po 1800 roku) - od post 'częściowe lub całkowite wstrzymanie się od jedzenia'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Sylwester_Post - 04-03-2008 - 17:26
Temat postu:
Dziękuję bardzo i przepraszam za pomyłkę. Nie powinienem zakładać nowego tematu.
Ewa_Szczodruch - 09-03-2008 - 17:42
Temat postu:
Witaj Karolu Very Happy

Piechowski 1613 - od nazw miejscowych Piechowice (gdańskie, gmina Dziemiany - Lipusz), Piechów ( sier., gmina Wierzchlas ).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
rysiu - 13-03-2008 - 23:32
Temat postu:
Piechowskinazwisko pochodzi od wis Piechowice na Kaszubach.Rodzina ta opisana jest w Herbarzu Szlachty Kaszubskiej .Rysiu .
Ewa_Szczodruch - 14-03-2008 - 07:29
Temat postu:
Witaj Karolu Very Happy

Piechowski 1613 - od nazw miejscowych Piechowice ( gdańskie, gmina Dziemiany - Lipusz), Piechów ( sieradzkie, gmina Wierzchlas ).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
antenat - 31-03-2008 - 11:26
Temat postu:
Serdecznie Panią pozdrawiamy, życząc sukcesów w poszukiwaniach genealogicznych!

Bożena i Mikołaj, potomkowie Piechowskich
AnnaZ - 11-04-2008 - 08:41
Temat postu: Etymologia nazwisk
Witaj Ewo,
proszę o sprawdzenie nazwiska PONURKO
i mam szczerą nadzieję,że Twoje rany szybciutko się zabliźnią.
Serdecznie pozdrawiam
Anna Zborowska
Ewa_Szczodruch - 11-04-2008 - 08:55
Temat postu:
Witaj Aniu Very Happy

Ponurko ( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od ponury 'posępny, przygnębiony', ponurzyć 'smucić się', ponuro 'smutno, nieprzyjemnie'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Łucja - 11-04-2008 - 10:04
Temat postu: Etymologia nazwisk
Ewo!
Czy masz może informacje o pochodzeniu nazwiska PACHLA?
W okolicach Lubaczowa jest spotykane, ale językowo nie kojarzy mi się z niczym.
Pozdrawiam
Łucja
Ewa_Szczodruch - 11-04-2008 - 10:29
Temat postu:
Witaj Łucjo Very Happy

Pachla ( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od imion na Pa-, typu Paweł, Pakosław, od pacha, pachać 'czynić, działać'.

Myślę, że z interpretacją teraz sobie poradzisz Wink

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Łucja - 11-04-2008 - 13:54
Temat postu:
Dziękuę Ewo!
Spodziewałam się raczej znaleźć nazwisko Pal, chociaż mapa nazwisk w tym miejscu go nie wykazywała, no i znalazłam Pachla.
Niby podobne pochodzenie mają, że od imienia, ale czy można z tego wysnuć jakieś dalej idące wnioski to nie wiem. Na razie dalej tajemnicza dla mnie sprawa.
W ogóle nazwiska wywodzące się od imion to ciekawa sprawa, bo imiona mają w różnych językach różne brzmienie i uznaje się to za naturalne, że imiona się tłumaczy. A nazwiska odimienne? Się nie tłumaczy jak wiadomo, a może jednak gdzieś coś przetłumaczono? W akcie zgonu w języku portugalskim mam Pal i wydaje się nieprawdopodobne, że mogłoby to być nazwisko Pachla, ale właśnie tak przetłumaczone.
Pozdrawiam
Łucja
Milena_Peszczyńska - 16-04-2008 - 18:42
Temat postu: Pochodzenie nazwiska PESZCZYŃSKI, PESZCZYŃSKA

Ewa_Szczodruch - 16-04-2008 - 19:46
Temat postu:
Witaj Mileno Very Happy

Peszczyński ( bez daty źródłowej ) - od pest 'pręcik kwiatowy; bylina'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Christian_Orpel - 16-04-2008 - 22:33
Temat postu:
A takze od : pestka .
Jednak jezeli w zrodlach nazwisko zostalo takze napisane Pyszczynski , mozliwe beda inne interpretacje ...

Serdecznie pozdrawiam

Krystian Orpel
Ewa_Szczodruch - 03-10-2008 - 13:48
Temat postu:
Witaj Agnieszko Very Happy

Potęga ( bez daty źródłowej ) - od potęga 'siła, moc'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
tapacz - 09-10-2008 - 23:50
Temat postu:
Dobry wieczór Pani Ewo,
Chciałbym dowiedzieć się o pochodzeniu nazwiska mojego rodu, które występuje w dwóch wersjach: Paczesny i Pacześny. Linie rodowe rozwijały się na Mazowszu (Czersk) i w Wielkopolsce (Kalisz).
Pozdrawiam, Tadeusz Paczesny
Ewa_Szczodruch - 10-10-2008 - 06:57
Temat postu:
Witaj Tadeuszu Very Happy

Paczesny ( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od staropolskiego pacześ ‘włókna lnu i konopi’;

Pacześny ( bez daty źródłowej )- od pacześny ‘zrobiony z paczesi’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Ewa_Szczodruch - 11-10-2008 - 17:10
Temat postu:
Witaj Karolino Very Happy

Przeczek 1388 - w grupie nazwisk pochodzących od przek ‘przeciwnie, na opak’, od staropolskiego przeko ‘w poprzek’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Ewa_Szczodruch - 25-11-2008 - 07:31
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Puwałowski ( bez daty źródłowej ) - w grupia nazwisk pochodzących od powalać, powalić 'wywrócić; zabrudzić'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
barbara12144 - 25-11-2008 - 15:54
Temat postu: Nazwisko: Przesmycka
Myślę, że jedyną osobą która coś tobie może wyjaśnić jest P. EWA SZCZODRUCH.....w tej chwili jest nieobecna.......ale spoko.......zaraz cię wypatrzy.................
/A tak na marginesie... czy masz coś wspólnego z Lublinem ?/
voi_tec35 - 28-11-2008 - 13:18
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Prais
Witam
czy ktoś z Was może wie, skąd może pochodzić powyższe nazwisko Prais?
może są jakieś specjalistyczne strony internetowe???
pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Wojtek
anon - 29-11-2008 - 04:23
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Prais
Prais – zapewne spolszczony zapis niemieckiego nazwiska Preis. "ei" w j. niemieckim wymawia sie jako "ai". Inne formy zapisu w niemczech: Preiss, Preiß.
Wystepuje juz w 1142 roku zapisane jako "Prīs", a w 1520 "Preys".
Nazwisko powstałe z przezwiska. Nadano je komuś kto lubił sie chwalić, był chwalony przez innych.
Prīs oznacza: pochwała; chwała; wartość; cena; cudowność.
Mogło też powstać z zapisu gwarowego Priuʒ(e) co znaczy prus (jako nazwa szczepu).
Pozdrawiam.
Ewa_Szczodruch - 29-11-2008 - 07:48
Temat postu:
Witam Very Happy

No to tylko podeprę to autorytetem profesora Very Happy

Prais
( bez daty źródłowej ) – w grupie nazwisk pochodzących od niemieckiej nazwy osobowej Preis ta od średnio - wysoko - niemieckiego pris 'godny pochwały', później 'cena'.

W formie Prajs odnotowane w 1663 roku.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Ewa_Szczodruch - 29-11-2008 - 07:51
Temat postu:
Do Anona ...

Bardzo podobają mi się Twoje etymologie Very Happy
Ewa_Szczodruch - 02-12-2008 - 08:51
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Pytlos ( bez daty źródłowej ) – w grupie nazwisk pochodzących od staropolskiego pytel 'rodzaj sita', też 'młyn'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
wiesia29 - 02-12-2008 - 11:58
Temat postu: NAZWISKO PUCYK IMIE MODESTA
Witam ponownie może ktoś wie z kąd pochodzi nazwisko Pucyk i ciekawi mnie też imię Modesta kiedy i gdzie go używano.

Pozdrawiam.
Ewa_Szczodruch - 02-12-2008 - 15:05
Temat postu:
Witaj Wiesiu Very Happy

Pucyk ( bez daty źródłowej ) w grupie nazwisk pochodzących od puc 'usta, policzki; brzuszek', od puczyć, pucyć 'gnieść'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Panczar_Andrzej - 28-12-2008 - 14:24
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Panczar
Witam,

nazwisko PANCZAR występuje dosyć rzadko, co skłoniło mnie do dalszych poszukiwań. Odnalazłem kilka miejsc, w których ono się pojawiło, jednak nigdzie nie natrafiłem na informację co dokładnie "Panczar" znaczy. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby byli Państwo mi w stanie pomóc.

Pozdrawiam

Andrzej Panczar
Ewa_Szczodruch - 28-12-2008 - 14:39
Temat postu:
Witaj Andrzeju Very Happy

Panczar (bez daty źródłowej) - w grupie nazwisk pochodzących od pancerz 'część zbroi rycerskiej'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Panczar_Andrzej - 28-12-2008 - 15:35
Temat postu:
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Podczas własnych poszukiwań dotarłem do informacji, które wskazują na pochodzenie mojego nazwiska z rejonów Słowacji czy też Wołochów (obecna Mołdawia), według książki Józefa Putka "Miłościwe pany i krnąbrne chłopy włościany". Wyraz "pancerz" brzmi na typowo polski, czy są możliwe inne (obce) źródła tego nazwiska? A jeśli tak, to gdzie ich szukać?

Pozdrawiam

Andrzej Panczar
Wladyslaw_Moskal - 28-12-2008 - 16:58
Temat postu:
Witam,
w slowackiej ksiazki telefonicznej znalazlem tylko jedno nazwisko na Slowacji;
Pančár Stanislav Bystrá 1, Markušovce
ale imie wyglada na polskie.
Szperanie po Moldawii doprowadzi do bariery jezykowej.
Ja bym zostal przy etymologii podanej przez Ewe - jest polskie nazwiska Pancer, a od niego juz blisko do Panczar. Sadze, ze wszyscy w Polsce o nazwisku Panczar sa krewnymi.
Pozdrawiam,
Wladyslaw
Panczar_Andrzej - 28-12-2008 - 19:23
Temat postu:
Bardzo dziękuję za wiadomość.
1990str - 03-02-2009 - 14:44
Temat postu: Pidek
Witam
Poszukuję informacji o nazwisku Pidek.
Od kiedy występuje, jak powstało, czy wywodzi sie z tego samego początku co Pitek?

pozdrawiam
Ewa_Szczodruch - 04-02-2009 - 06:02
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Pidek ( bez daty źródłowej) z fonetyką ukraińską: w grupie nazwisk pochodzących imienia Teodor, notowanego w Polsce od XIII wieku.

Pitek 1683- od gwarowego pitek ‘penis’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Pazdrowska_Justyna - 13-02-2009 - 19:26
Temat postu: Etymologia nazwiska PAZDROWSKI
Witam!
bardzo prosze o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie dotyczace pochodzenia nazwiska PAZDROWSKI badz PAZDROSKI.
Niestety nie jest to nazwisko popularne i trudno mi dokopac sie samej do jakiejkolwiek informacji.
Z gory dziekuje wszystkim za pomoc

pozdrawiam
Wladyslaw_Moskal - 14-02-2009 - 19:54
Temat postu: Etymologia nazwiska PAZDROWSKI
Witam nowicjuszke na Forum i teraz wiem, dlaczego otworzylas nowy watek.
Nie jest to opis , a pytanie o etymologie nazwiska, wiec podpowiadam.
Prof. K. Rymut nazwisko Pazdrowski umieszcza w grupie nazwisk powstalych od slowa
"pazur", w stropolskim lub gwarowo tez "pazdur, pazdor, pazor".
Nazwisko Pazdro odnotowano juz w 1372, przy Twoim nazwisku, nie ma daty.

Wladyslaw
Potrykus_Benedykt - 17-02-2009 - 14:38
Temat postu: pochodzenie nazwiska POTRYKUS
Witam!
Prosze o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie dotyczace pochodzenia nazwiska Potrykus.
Dopiero zaczynam swoją przygodę z genealogią
Z gory dziekuje wszystkim za pomoc

pozdrawiam
Benedykt Potrykus
Pazdrowska_Justyna - 17-02-2009 - 17:35
Temat postu: Etymologia nazwiska PAZDROWSKI
Bardzo dziekuje za odpowiedz, wdzieczna jestem niebywale.
Jesli moglby pan podac mi jeszcze z jakiego dziela zaczerpnal pan ta informacje i czy sa jakies inne informacje, ktore moglyby mi pomoc w dalszych posuzkiwaniach.

pozdrawiam
Wladyslaw_Moskal - 18-02-2009 - 14:03
Temat postu: Etymologia nazwiska PAZDROWSKI
Tak jak i Ewa Szczodruch, prowadzaca watek "Pochodzenie nazwisk", skorzystalem z ;

Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny",
Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999 - 2001

Wladyslaw
Pazdrowska_Justyna - 18-02-2009 - 14:33
Temat postu: Etymologia nazwiska PAZDROWSKI
bardzo dziekuje za szybka odpowiedz, pozdraiwam serdecznie i dziekuje za pomoc p. Wladyslawie
Wladyslaw_Moskal - 19-02-2009 - 02:38
Temat postu: pochodzenie nazwiska POTRYKUS
Wg prof. K. Rymuta, nazwisko Potrykus pochodzi od "potrykac' " = pobo's'c' rogami przez barana.
Innymi slowy, to i podobne nazwiska wskazuja na kogos, kto zostal poturbowany przez barana,
a tym samym, ten ktos, mogl byc ..... owczarzem.

Wladyslaw
MarylaW. - 19-02-2009 - 08:54
Temat postu: pochodzenie nazwiska POTRYKUS
Nazwisko Potrykus bardzo często występuje u mnie w parafii Reda,którą indeksuję od 1826 roku
Pozdrawiam
Maryla
Paul_Agata - 08-03-2009 - 19:40
Temat postu: pochodzenie nazwiska Paul
Poszukuję pochodzenia nazwiska Paul. Nie jest to dość polpularne nazwisko w Polsce dlatego chciałabym się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Będę wdzięczna za wszelkie informacje Very Happy
Zoya - 08-03-2009 - 21:59
Temat postu: RE: pochodzenie nazwiska Paul
nie znam etymologii jako nauki ale znam jezyk francuski.
"Paul" jest popularnym imieniem meskim, odpowiednikiem bedzie "Pawel".
oto informacje dotyczace urodzin we Francji osob z tym nazwiskiem
1891-1915 : 3169 urodzin
1916-1940 : 3770 urodzin
1941-1965 : 5178 urodzin
1966-1990 : 4951 urodzin
http://www.geopatronyme.com/cgi-bin/car ... lient=cdip
tak wiec jest to popularne nazwisko. Mozna domniemywac, ze przodek przyjechal do Polski z Francji.
Święcicki_Józef - 11-03-2009 - 16:11
Temat postu: RE: pochodzenie nazwiska Paul
Ferdynand Paul urodzony ok. 1814 roku, stolarz mieszkający we Włocławku występuje w roli świadka-chrzestnego w aktach urodzenia nr 218/1847 z dnia 06 grudnia 1847 oraz nr 43/1848z dnia 5 marca 1848 roku (parafia św. Jana we Włocławku).
Skąd się wziął we Włocławku? Rok urodzenia Ferdynanda może sugerować (choć nie koniecznie), że jego ojciec - zakładając jego francuskie pochodzenie - w 1812 roku maszerował na Moskwę...
jozek - 13-04-2009 - 11:53
Temat postu: pochodzenie nazwiska Piecek
proszę o wiadomości o pochodzeniu nazwiska Piecek
Ewa_Szczodruch - 13-04-2009 - 12:17
Temat postu:
Witaj Very Happy

Piecek (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od piec 'poddawać produkt działaniu wysokiej temperatury; urządzenie grzewcze'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Ewa_Szczodruch - 20-04-2009 - 15:50
Temat postu:
Witaj Ryszardzie Very Happy

Perlicjusz -nie znalazłam; może od perła l[i]ub perlica [/i]'gatunek ptaka'.
pronobis - 03-05-2009 - 17:58
Temat postu: Nazwisko Pronobis
Witam

Proszę o sprawdzenie nazwiska Pronobis.

Pozdrawiam

Darek
Ewa_Szczodruch - 03-05-2009 - 18:19
Temat postu:
Witaj Darku Very Happy

Pronobis 1473 – od łacińskiego wyrażenia (ora) pro nobis (= módl się za nami) z modlitwy kościelnej.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
pronobis - 03-05-2009 - 18:52
Temat postu:
Dziękuję serdecznie Ewo Very Happy

Pozdrawiam

Darek
Ewa_Szczodruch - 09-05-2009 - 08:48
Temat postu:
Witaj Very Happy

Dużo chcesz wiedzieć... Może to chociaż w części zaspokoi Twoją ciekawość ?

Przesmycki 1627 - od nazw miejscowych Przesmyki, Przesmyk (kilka wsi).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Catwoman - 21-05-2009 - 17:54
Temat postu: Patalita ,Ach, to nazwisko!
Cześć!

Na początku chciałabym pochwalić ideę tego forum. Odwalacie kawał dobrej roboty Smile .

Mam do Was prośbę. Od jakiegoś czasu interesuje mnie kwestia mojego nazwiska. Nie brzmi ono polsko, więc wysnuwam wniosek, że nie ma ono polskiej etymologii. Cudownie byłoby wiedzieć, co ono oznacza i niej wiecej skąd pochodzi. Są pogłoski, że przywędrowało ono z Włoch.

Chodzi o nazwisko PATALITA.

Będę wdzięczna za każdą pomoc.
Tomek1973 - 21-05-2009 - 18:36
Temat postu: Ach, to nazwisko!
Na początku chciałbym zauważyć, że mamy tu taki dość dziwny zwyczaj, (coraz rzadziej praktykowany we współczesnym świecie), mianowicie - podpisujemy się pod własnymi postami.
Drugim zwyczajem, jaki staramy się tu kultywować, jest takie sformułowanie tematu posta, aby nikt nie miał wątpliwości, czego on dotyczy. Tym drobnym szczegółem staramy się tu odróżniać, od wszelkiego rodzaju forów dla gimnazjalistów i im podobnych.
A najbardziej na forum cenimy tych użytkowników, którzy nie ograniczają swej aktywności do jednorazowej prośby o pomoc, ale sami starają się pomagać innnym i dzielić własnymi doswiadczeniami i umiejętnościami.
Pozwoliłem sobie użyć liczby mnogiej, ale gdyby ktos się nie zgadzał, to prosze o votum separatum.

pozdrawiam - tomek
Catwoman - 21-05-2009 - 19:08
Temat postu: Ach, to nazwisko!
Cytat:
A najbardziej na forum cenimy tych użytkowników, którzy nie ograniczają swej aktywności do jednorazowej prośby o pomoc, ale sami starają się pomagać innnym i dzielić własnymi doswiadczeniami i umiejętnościami.

Dajesz mi w tym momencie do zrozumienia, że jestem bezwartościowym użytkownikiem, ponieważ mój pierwszy post jest prośbą. Moja wiedza w zakresie genealogii nie jest w tym momencie imponująca i nie jestem w stanie "pomagać innnym i dzielić własnymi doswiadczeniami i umiejętnościami", przynajmniej w tym momencie.

Traktujesz mnie z góry i nie czuję się z tym dobrze. Nie mozesz wiedziec, czy to jest jednorazowa wizyta.

Sądziłam, że na tym forum uzyskam pomoc i wskazówki do dalszych prac.

Cat
Ewa_Szczodruch - 21-05-2009 - 19:45
Temat postu:
Witaj Very Happy

Patalita (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od pat ‘termin szachowy’, patać ‘machać’, też od niemieckiej nazwy osobowej Pate.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
paien - 21-05-2009 - 20:11
Temat postu:
przepraszam, że sie wtrącę, ale odniosłem podobne wrażenie jak Catwoman. Muszę powiedzieć, że bardziej cenię ludzi skromnych i uprzejmych niż aroganckich jak tomek.
PiotrGerasch - 21-05-2009 - 20:15
Temat postu:
zanim zacznie się kolejna wojna trzeba się zastanowić co jest arogancją a co lekką ironią, czy swoistym żartem.
Piotr Gerasch
Tomek1973 - 21-05-2009 - 20:27
Temat postu:
paien napisał:
przepraszam, że sie wtrącę, ale odniosłem podobne wrażenie jak Catwoman. Muszę powiedzieć, że bardziej cenię ludzi skromnych i uprzejmych niż aroganckich jak tomek.


Nie odpowiadam w zadnym stopniu za pańskie impresje. Nie jestem też zupą pomidorową, żeby koniecznie mnie lubić.
paien - 21-05-2009 - 21:31
Temat postu:
Tomku, analogicznie- przyszło Ci do głowy, że może kogoś nie obchodzić jakich uzytkowników forum ty cenisz?
Tomek1973 - 21-05-2009 - 21:53
Temat postu:
Skoro pana nie obchodzi mój stosunek do innych użytkowników, to po co pan zabiera głos?
To wszystko z mojej strony.

tomek
Mendyka_Grzegorz - 21-05-2009 - 23:55
Temat postu:
tomek

Przeczytałem Twoje posty na forum Genealodzy.pl i z góry lojalnie uprzedzam. Jeśli dołączyłeś tu po to by podobnie jak tam drwić sobie, ironizować i robić docinki użytkownikom, zostaniesz stąd usunięty bez żadnych ostrzeżeń.

grzegorz
Virg@ - 22-05-2009 - 11:01
Temat postu:
W kontekście listu Tomka (nick: „Tomek1973” - wysłanego na forum 21 maja 2009 18:36) oraz budujących wypowiedzi innych osób, chciałabym podzielić się i ja pewną refleksją (Tomku, proszę, nie odbieraj tylko tego listu jako ataku, lecz raczej jako wyrażony tu żal).

Niektórzy sądzą, że złośliwość (ironia) miarą inteligencji jest. Zapewniam jednak, że nie emocjonalnej.
Na inteligencję emocjonalną składają się różne zdolności szczegółowe, które przejawiają się w wielu codziennych naszych zachowaniach. Wysoki poziom inteligencji emocjonalnej umożliwia rozumienie i kontrolowanie własnych emocji oraz rozumienie emocji innych ludzi. Ułatwia pracę w zespole. Pozwala czerpać satysfakcję z relacji interpersonalnych, pewnie czuć się w nowym środowisku społecznym. Inteligencja emocjonalna pomaga nawiązywać i utrzymywać satysfakcjonujące związki międzyludzkie – rodzinne, przyjacielskie, koleżeńskie. Ułatwia dialog między pokoleniami.
Człowiek inteligentny emocjonalnie potrafi nawiązywać kontakt z innymi ludźmi w danej sprawie, ze świadomością własnych odczuć, emocji, postaw. Jest szczery wobec siebie – nie usiłuje udawać tego, czego nie czuje ani tłumić swoich emocji. Przeżywane uczucia stanowią dla niego okazję do zastanawiania się nad światem, sobą i relacjami z innymi ludźmi. Potrafi także radzić sobie z własnymi emocjami i sprawić, żeby emocje nie przeszkadzały mu w działaniu. Umie ujawniać swoje uczucia, ale kiedy sytuacja tego wymaga, jest w stanie kontrolować ich przejawy. Rozpoznaje i rozumie emocje innych ludzi, wyczuwa ich potrzeby emocjonalne. Potrafi podtrzymywać innych na duchu, zachęcać do aktywności, wzbudzać zainteresowanie i zapał.

Jestem przekonana, że na genealogicznym forum dyskusyjnym (dotykającym spraw tak osobistych) ceni się nie tylko te osoby, które posiadają obszerną wiedzę specjalistyczną, ale głównie te, które doceniają i biorą pod uwagę emocje, zarówno swoje, jak i innych ludzi.

Dlaczego o tym piszę?
Otóż chociaż na innych forach dyskusyjnych podpisuję się imieniem (a nawet dwoma) i nazwiskiem oraz straszę użytkowników swoją fotografią, na tym forum zalogowałam się pod „ksywką”, po dwóch latach codziennego tu zaglądania. I to dopiero 11 miesięcy i 22 dni po zamknięciu interaktywności Forum „GenPol.com”. Tam nowych (początkujących) użytkowników traktowano z niezwykłą delikatnością i tolerancją oraz okazywaną gotowością przyjścia z pomocą. I to było cudowne!
Szkoda, że korzystamy tylko ze zgromadzonych przez lata danych na GenPolu.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie –
Virg@
basiaps - 22-05-2009 - 11:27
Temat postu: Ach, to nazwisko!
Cześć Catwoman.
Ja jestem tu od niedawna,ale mam swoje przemyślenia na temat kilku osób z tego forum. Nie zrażam się tym,że niektórzy zapomnieli o tym, iż sami też kiedyś zaczynali. Wtedy człowiek błądzi, kluczy i szuka punktu oparcia. Na szczęście są tu dobrzy ludzie, którzy chętnie służą swoją wiedzą i pomocą. Na nich można liczyć.
zerknij na portal moi krewni.Piszą tam, że osób z nazwiskiem Patalita jest w Polsce 105.
Życzę Ci powodzenia w twoich poszukiwaniach.
Basia Smile
Tadeusz_Wysocki - 22-05-2009 - 11:56
Temat postu: Ach, to nazwisko!
Mój Boże, zaczęła się kolejna zupełnie niepotrzebna dyskusja (podobnie na wielu innych forach) włączając w to ludzi oburzonych, tłumaczących, wyjaśniających, przekręcających, itd., to się nazywa samonapędzający się mały pojazd, jedzie, jedzie, ..., i gdzie on jedzie? Smile
A przecież naszemu Tomkowi chodziło o bardzo prostą sprawę jaką jest ten element netetykiety: jeśli prosisz kogoś innego o coś, o jego pracę, pomoc, o jego bardzo cenny czas - to się przedstaw! Czy tak samo nie jest w życiu? Czy jeśli w swoim życiu kogoś prosisz o jakąkolwiek pomoc to się nie przedstawisz?
Do rozpaczy doprowadzają mnie te "ksywki" w internecie - jak się do takiej osoby zwracać, do niej?, do niego?, a przecież polszczyzna jest taka cudowna w formach grzecznościowych.
To samo dzieje się na innych forach, w tym zagranicznych, jak się zwróci na to uwagę (a każda forma może być wzięta za obrażającą, vide lekka ironia Tomka) to w niewytłumaczalny sposób ludzie stasznie się obrażają, nieważne z jakiego są kontynentu! Sad
Proszę także o wytłumaczenie Tomka w jego dalszych uwagach - one wynikają z jego temperamentu, potrzeby walki o mądre zasady naszego życia. Bierzmy zawsze pod uwagę inny temperament, samopoczucie w danej chwili, chwilową wybuchowość czy zamknięcie się w sobie naszych przyjaciół, żon, mężów, dzieci. Chcieć dobrze nie zawsze znaczy być dobrze rozumianym przez innych.
Pozdrawiam wszystkich "genealogów-nadwrażliwców"!
Virg@ - 22-05-2009 - 12:38
Temat postu: Ach, to nazwisko!
Tadeusz Wysocki napisał:
„ […] (a każda forma może być wzięta za obrażającą, vide lekka ironia Tomka) to w niewytłumaczalny sposób ludzie stasznie się obrażają, nieważne z jakiego są kontynentu!”.

I mnie to nie dziwi, bynajmniej. <<Nie istnieje żart jest „tylko prawda”>> – twierdzi znawca ludzkiej duszy Zygmunt Freud.
Trudno też pomyśleć żart bez śladowej choćby agresji, bowiem dowcip polega na tym, że żart mówi coś, przemilczając to, co mówi. A my pochwalając tę agresję, powiadamy nawet, że ktoś słynie ciętością czy ostrością dowcipu (żartu).
Pomijam tutaj oczywistą agresję występującą w strojeniu sobie z kogoś żartów, celem których jest wprawienie go w zakłopotanie, onieśmielenie, poniżenie go (czyli świadome łamanie zasady poszanowania tzw. „twarzy partnera”) – o to bowiem nie podejrzewam żadnego z uczestników forum.
Często też, przy takich okazjach, gdy swoim „żartowaniem” trafimy niczym „kosa na kamień”, mówimy wtedy z nutą pretensji (ciekawe pytanie – do kogo?) – na żartach się nie znasz?

Marzy mi się jednak, aby każdy, chcący bawić się żartem publicznie, posiadał cnotę ostrożności i odpowiedzialności, wszak używa „ostrych naboi” – względnie żartował sobie z siebie samego, czemu nie?
Żartować każdy może? Zapewne, każdy jeśli jest bogaty („Żarty bogatych ludzi są zawsze dowcipne” - William Szekspir) lub jest filozofem…

Ksiądz Profesor Józef Tischner z okazji nominacji (na biskupa diecezji) napisał do ks. bpa Adama Dyczkowskiego:
"Harnaś Ostomilsy! […] Pewnie Ci to godajóm, cobyś nie zbiskupioł. Co Ci powiym, to Ci powiym, ale Ci powiym, ze niby cymu... Trza być tym, kim sie jest. Chłop powinien być chłopym, baba babóm, a biskup biskupym. Zaś filozof mo być mnóm. Amyn. [...] Scęść Boze na tyk wysokościach! Matko Boska ratuj ze Go od pieronów!".

Pozdrawiam serdecznie –
Virg@
Prusak_Michal - 09-10-2009 - 21:20
Temat postu:
Witam Serdecznie Pani Ewo!
Szukam informacji o nazwisku Prusak.
Z góry dziękuję za wszelkie informacje

Michał
Ewa_Szczodruch - 10-10-2009 - 06:04
Temat postu:
Witaj Michale Very Happy

Prusak 1494 – od Prusak ‘mieszkaniec Prus.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Darq - 23-07-2010 - 22:16
Temat postu:
Witam,

Pani Ewo, co prof. Rymut pisze na temat mojego nazwiska: Przymuszała.

Na pomorzu sa 2 wioski Przymuszewo, czy w slowniku jest do nich jakies nawiazanie?

Pozdrawiam.
Ewa_Szczodruch - 24-07-2010 - 05:08
Temat postu:
Witam Very Happy

Przymuszała (bez daty źródłowej) w grupie nazwisk pochodzących od przymus ‘obowiązek, nacisk’, przymuszać.

Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
karolina79 - 07-03-2011 - 11:06
Temat postu: Przymanowski
Witam Pani Ewo,
czy może Pani coś napisać o nazwisku Przymanowski?
Dziękuję i pozdrawiam.
Ewa_Szczodruch - 07-03-2011 - 14:46
Temat postu: Przymanowski
Witam Very Happy

Nazwiska brak w źródłach. Nie ma go wśród nazw osobowych odmiejscowych. Przypuszczam, że pochodzi od od staropolskiego przyjmać, przyimać, przymać ‘dostawać, otrzymywać’.
Plocharski_Miroslaw - 02-06-2011 - 13:03
Temat postu:
Witam
Czy moglaby Pani sprawdzic nazwisko Płocharski.
Dziekuje bardzo
Mirek
Ewa_Szczodruch - 02-06-2011 - 19:17
Temat postu:
Witam Very Happy

Płocharski - w grupie nazwisk pochodzących od płochy ‘swawolny, lekkomyślny’, płocha ‘grzebień tkacki’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Plocharski_Miroslaw - 02-06-2011 - 19:36
Temat postu:
Wielkie podziekowania
Zenek - 08-06-2011 - 13:29
Temat postu:
proszę o sprawdzenie nazwisk Pocentkowski.
Zenek
Ewa_Szczodruch - 08-06-2011 - 15:52
Temat postu:
Witam Very Happy

Pocentkowski - w grupie nazwisk pochodzących od poczęty ‘rozpoczęty, stworzony’, początek.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
tomala - 26-06-2011 - 18:28
Temat postu:
Witam, chciałbym się dowiedzieć o pochodzeniu nazwiska Pingot, słyszałem, że pochodzi z Francji, czy to prawda?

pozdrawiam
Tomasz Pingot
Ewa_Szczodruch - 26-06-2011 - 19:40
Temat postu:
Witam Very Happy

Pingot - od niemieckiej nazwy osobowej Pingel, ta od średnio-wysoko-niemieckiego pingel ‘mały dzwoneczek’; też od gwarowego pinga 'piega'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Agatelle_ - 13-07-2011 - 22:48
Temat postu:
Chciałabym dowiedzieć się czegoś o pochodzeniu nazwiska Papierski. Z góry dziękuję.
Ewa_Szczodruch - 14-07-2011 - 06:03
Temat postu:
Witam Very Happy

Papierski - w grupie nazwisk pochodzących od papier.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Bozenna - 25-07-2011 - 18:08
Temat postu:
Dzien Dobry Ewuniu,
Uprzejmie prosze o sprawdzenie nazwiska "Poturski".
Niewiele o nim jest w sieci. Ja go szukam na przelomie XVIII i XIX wieku.
Serdecznosci,
Bozenna
Ewa_Szczodruch - 25-07-2011 - 23:37
Temat postu:
Witaj Bożenko Very Happy

Nazwiska w tej formie nie znalazłam w swoich źródłach. Brak go też w opracowaniach nazwisk odmiejscowych.

Może pochodzić od poturać ‘lekceważyć, poniewierać’.
pasi - 07-09-2011 - 17:08
Temat postu:
Dzień dobry,
uprzejmie proszę o sprawdzenie etymologii nazwiska Paszkowski. Z góry dziękuję.
Ewa_Szczodruch - 07-09-2011 - 19:19
Temat postu:
Witam Very Happy

Paszkowski - 1390 od nazw miejscowych Paszkowice, Paszków, Paszki (kilka wsi).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Sawicki_Wiktor - 06-01-2012 - 20:54
Temat postu: Pronobis - włoskie nazwisko?
Witam!
Mam pytanie, czy nazwisko Pronobis może mieć pochodzenie włoskie, ponieważ takie jest przekonanie w mojej rodzinie, a i samo brzmienie tego nazwisko mogłoby na to wskazywać. To, co mogło by być przeciwne temu, może być to, że we Włoszech obecnie nie ma nikogo o tym nazwisku.
Bardzo proszę o pomoc
Wiktor
Krzyś - 06-01-2012 - 21:04
Temat postu: Pronobis - włoskie nazwisko?
Dobry Wieczór

Raczej od łacińskiego - módl się za nami

Pozdrawiam - Pasik Kzrysztof
Ewa_Szczodruch - 06-01-2012 - 21:21
Temat postu:
Witam Smile

Pronobis 1473 - od łacińskiego wyrażenia pro nobis (= módl zię za nami) z modlitwy kościelnej.

Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Szczerbiński - 06-01-2012 - 21:57
Temat postu:
Witam!
Bardziej precyzyjnie należało by przeanalizować to nazwisko tak, gdy już usilnie próbujemy go przetłumaczyć na język polski (tylko po co, nazwisk się raczej nie tłumaczy):
- polski zwrot 'módl się z nami' to po łacinie 'ora pro nobis' (a nie samo 'pro nobis'), więc jeśli słowo 'módl się' (łac. ora) odrzucimy, to pozostaje nam 'pro nobis' czyli 'za nami' lub 'za nas'. Pytanie jednak jest - czy jest pochodzenie włoskiego?. Jest to wielce możliwe. W herbarzach jednak nie występuje (nie spotkałem). Pozdrawiam Jerzy
Pachliński_Paweł - 06-01-2012 - 22:07
Temat postu:
Wiadomość wysłałem na prywatna pocztę... .
Krzyś - 06-01-2012 - 22:36
Temat postu:
Panie Jerzy sensowna replika, zawsze jest mile widziana.

Nikt tutaj nie próbuje tłumaczyć to nazwisko na język polski.
Nazwisko i wyraz o takim samym brzmieniu nie musi oznaczać dokładnie to samo.
Rozpatrywane jest nazwisko pod kątem genezy - nie wyraz.

Pozdrawiam - Pasik Krzysztof
Szczerbiński - 06-01-2012 - 22:51
Temat postu:
Witaj Krzysiu!
To skoro już jesteśmy tacy skrupulatni - to zgodzisz się chyba ze mną, że w poście Pani Ewy jest mały błąd:
pro nobis (= módl się za nami), bo powinno być raczej:
pro nobis (= za nami).
Po łacinie 'módl się z nami' jest 'ora pro nobis'
I nikt mnie nie przekona, że jest inaczej.
A kwestia tego, czy rozpatrujemy tu wyraz czy nazwisko (o czym piszesz) ma przy takim zapisie znaczenie drugorzędne.
Dla mnie to nazwisko brzmi nie 'Pro nobis' tylko 'Pronobis'
Pozdrawiam Jerzy
Sawicki_Wiktor - 06-01-2012 - 23:26
Temat postu:
Etymologię tego nazwiska już znałem wcześniej, a chodzi mi w tym pytaniu bardziej o to, czy przodkowie Pronobisów pochodzili z Włoch, czy nie. Pronobisowie należący do mojej rodziny zamieszkują tereny wkoło Cmielowa niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Według legendy rodowej, pewien piekarz włoski przybył na te tereny i założył rodzinę, jednak nie wiem czy to może byc prawdziwe. Można by to połączyc z Włochami mieszkającymi w Szydłowcu w XVII wieku.
Wiktor
mkliber99 - 11-07-2012 - 21:45
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
Poproszę o etymologię nazwiska - Pytliński . Z góry dziękuję.

Pozdrawiam. Marta.
MalgorzataKurek - 11-07-2012 - 22:04
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
Wg K. Rymuta "Nazwiska Polaków", t. 2, str. 326 - 327 Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001 - od staropolskiego pytel 'rodzaj sita', też 'młyn'.
Pozdrawiam
Sofeicz - 11-07-2012 - 23:53
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
Stąd np. "mąka pytlowa".
Aftanas_Jerzy - 13-07-2012 - 15:07
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=862 Ewa Szczodruch podaje nowszą kwalifikację tego nazwiska, jako pochodzenia odmiejscowego.Cytuję:
Pytliński (?) - Wielkopolska: brak nazwy miejscowej.
MalgorzataKurek - 13-07-2012 - 21:18
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
Oj, na tej stronie też jest cytat pani Szczodruch z Rymuta z etymologią od "pytel".
Pozdrawiam
Aftanas_Jerzy - 13-07-2012 - 23:03
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
MalgorzataKurek napisał:
Oj, na tej stronie też jest cytat pani Szczodruch z Rymuta z etymologią od "pytel".
Pozdrawiam

Niby masz rację, ale tylko pozornie. Jest w grupie nazwisk odapelatywych rzeczywiściepodobne nazwisko Pytlyński , ale to nie Pytliński wymienione w grupie nazwisk odmiejscownych.
Różna etymologia: Pytlyński - od staropolskiego pytel ‘rodzaj sita’, też ‘młyn’, a nazwisko historyczne Pytliński określone zostało jako pochodzące od miejscowości z terenu Wielkopolski bez (jak dotychczas) precyzyjnej lokalizacji nazwy w źródłach XV wieku.
Kornelia_Major - 14-07-2012 - 01:14
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
Aftanas_Jerzy napisał:
MalgorzataKurek napisał:
Oj, na tej stronie też jest cytat pani Szczodruch z Rymuta z etymologią od "pytel".
Pozdrawiam

Niby masz rację, ale tylko pozornie. Jest w grupie nazwisk odapelatywych rzeczywiściepodobne nazwisko Pytlyński , ale to nie Pytliński wymienione w grupie nazwisk odmiejscownych.
Różna etymologia: Pytlyński - od staropolskiego pytel ‘rodzaj sita’, też ‘młyn’, a nazwisko historyczne Pytliński określone zostało jako pochodzące od miejscowości z terenu Wielkopolski bez (jak dotychczas) precyzyjnej lokalizacji nazwy w źródłach XV wieku.


Witaj Jurku.
Prześledziłam dokładnie historię powstania nazwiska Pytlewski i obocznych Pytliński, Pytlowski, Pytlasiński i tp, a nawet przedyskutowałam z prof. Rymutem ( już po wydaniu jego dzieła )
i trochę się różnimy w spostrzeżeniach. W Wielkopolsce koło Strzyżewa Kościelnego istniała osada młynarska Pytlewo zamieszkała przez Pytlewskich. Dotarłam do dokumentów historycznych ,ale to już inny temat -nie w tym watku.

'Pozdrawiam, Kornelia z Pytlewskich Major
Aftanas_Jerzy - 14-07-2012 - 10:51
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
Kornelia_Major napisał:
Aftanas_Jerzy napisał:
MalgorzataKurek napisał:
Oj, na tej stronie też jest cytat pani Szczodruch z Rymuta z etymologią od "pytel".
Pozdrawiam

Niby masz rację, ale tylko pozornie. Jest w grupie nazwisk odapelatywych rzeczywiściepodobne nazwisko Pytlyński , ale to nie Pytliński wymienione w grupie nazwisk odmiejscownych.
Różna etymologia: Pytlyński - od staropolskiego pytel ‘rodzaj sita’, też ‘młyn’, a nazwisko historyczne Pytliński określone zostało jako pochodzące od miejscowości z terenu Wielkopolski bez (jak dotychczas) precyzyjnej lokalizacji nazwy w źródłach XV wieku.


Witaj Jurku.
Prześledziłam dokładnie historię powstania nazwiska Pytlewski i obocznych Pytliński, Pytlowski, Pytlasiński i tp, a nawet przedyskutowałam z prof. Rymutem ( już po wydaniu jego dzieła )
i trochę się różnimy w spostrzeżeniach. W Wielkopolsce koło Strzyżewa Kościelnego istniała osada młynarska Pytlewo zamieszkała przez Pytlewskich. Dotarłam do dokumentów historycznych ,ale to już inny temat -nie w tym watku.

'Pozdrawiam, Kornelia z Pytlewskich Major


Kornelio,
moja wiedza w zakresie etymologii nazw osobowych jest skromna, ograniczona do informacji zasięgniętych z publikacji specjalistycznych. Widzę też luki w fundamentalnych opracowaniach i wiem, że tylko badania historii konkretnego nazwiska mogą ujawnić rzeczywistą jego etymologią, w wariancie nie uwzględnionym w opracowaniach ograniczających się przeważnie do jednego wariantu. Pisał o tym Kazimierz Rymut: " Dla wielu nazwisk można podać dwie, a często nawet więcej różnych etymologii...i dalej..."jednoznaczne objaśnienia mogą zaciemniać prawdziwe pochodzenie konkretnego nazwiska".
Dociekliwość, taka jak Twoja, w badaniach historii kształtowania się i zmian swoich nazwisk, publikowanie wyników tych prac, to poważne zasilanie badań podstawowych prowadzonych nadal przez Instytut Języka Polskiego PAN. Najpoważniejsze z nich to zapowiedziana jeszcze w 2006 roku publikacja kilkutomowej pracy pod redakcją Aleksandry Cieślakowej pod tyt. "Antroponimia Polski od XVI do końca XVIII wieku (wybór artykułów hasłowych oraz wykazy nazwisk wraz z chronologią i geografią)". Ukazały się i są do nabycia trzy pierwsze tomu:
Tom I (A-G) wyd. Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.
Kraków : Wydawnictwo Lexis, 2007.
Tom II (H-Mą) - 2009.
Tom III (Mc-Pi) - 2011.
Tomy I do III są w sprzedaży w sklepie internetowym:
http://sklep.ijp-pan.krakow.pl/product_ ... cts_id=101
Tom IV powinien ukazać się w przyszłym roku. Wydaje się, że znajdą się w nim nowe informacje dotyczące przedmiotowych nazwisk.
MalgorzataKurek - 14-07-2012 - 23:53
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
Sprawdź, proszę (ja sprawdziłam).
Pytliński - 1644 od staropolskiego pytel ‘rodzaj sita’, też ‘młyn’.
Pytlyński - od staropolskiego pytel ‘rodzaj sita’, też ‘młyn’.
To "wklejka" z cytowanej przez Ciebie strony www.stankiewicze.com. Nie wiem, gdzie tam widziałeś etymologię nazwiska Pytliński od nazwy miejscowej, gdyż na tej stronie www jej nie ma. Co nie podważa słów K. Rymuta na temat wielu możliwych etymologii nazwisk (jego słownik cytowany przeze mnie tez nie jest, niestety, doskonały, aczkolwiek chyba obecnie najlepszy).
Pozdrawiam
Ewa_Szczodruch - 15-07-2012 - 07:16
Temat postu:
Witam Smile

Pytliński (?)
- Wielkopolska: nazwy miejscowej brak.

Źródło: Zofia Kaleta "Odmiejscowe nazwy osobowe, Kraków 1997
Aftanas_Jerzy - 15-07-2012 - 09:56
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
MalgorzataKurek napisał:
Sprawdź, proszę (ja sprawdziłam).
Pytliński - 1644 od staropolskiego pytel ‘rodzaj sita’, też ‘młyn’.
Pytlyński - od staropolskiego pytel ‘rodzaj sita’, też ‘młyn’.
To "wklejka" z cytowanej przez Ciebie strony www.stankiewicze.com. Nie wiem, gdzie tam widziałeś etymologię nazwiska Pytliński od nazwy miejscowej, gdyż na tej stronie www jej nie ma. Co nie podważa słów K. Rymuta na temat wielu możliwych etymologii nazwisk (jego słownik cytowany przeze mnie tez nie jest, niestety, doskonały, aczkolwiek chyba obecnie najlepszy).
Pozdrawiam


Małgosiu, jest tam podane podwójnie: wśród nazwisk odapelatywnych i odmiejscowych.
Trzeba szukać wśród nazwisk odmiejscowych na tej samej stronie, pod adresem http://www.stankiewicze.com./index.php? ... mp;sub=862
Ja się oparłem o cz 7 (Suplement-2002r. opr. A. Cieślakowa, str 483 i 484), a tam jest odsyłacz do str. 158 w cz. 4 Słownika (Nazwy odmiejscowe - oprac. Zofii Kalety).
MalgorzataKurek - 15-07-2012 - 23:17
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Pytlińska
Zwracam honor Smile Tam nie zaglądałam.
Pozdrawiam
Urszula_Pogoń - 19-03-2013 - 13:50
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Pogan
Bardzo proszę o podanie mi etymologii nazwiska Pogan. Dziękuję
Aftanas_Jerzy - 19-03-2013 - 22:24
Temat postu:
Podaję etymologię za 'Słownikiem etymologiczno-motywacyjnym staropolskich nazw osobowych' cz. 1. Odapelatywne nazwy osobowe - oprac. Aleksandra Cieślakowa (PAN - 2000):
Pogan:od 'poganin, paganin', przez czeskie pośrednictwo z łac. 'paganus' . Formy notowane w źródłach: Pogan, Pagan (Wlkp.), Pohaniec (Kresy. Połud. - Wsch.).
Więcej na ten temat, patrz:
1.'Słownik etymologiczny języka polskiego' - Aleksander Brükner - 1974r. str. 426
2. 'Słownik staro-ukraińskiej mowy XIV-XV w.' forma: Поганъ = поганин (1468r)
Ewa_Szczodruch - 20-03-2013 - 15:57
Temat postu:
Witam Smile

Pogan 1373 - od poganin ‘człowiek wyznania niechrześcijańskiego’, w pochodnych też od poganiać.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Urszula_Pogoń - 20-03-2013 - 16:31
Temat postu:
Czy 1373 oznacza rok kiedy nazwisko po raz pierwszy pojawiło się w dokumentach?
reflex1 - 15-04-2013 - 19:28
Temat postu:
witam
Bardzo prosze o przyblizenie etymologii nazwiska Pucek
pozdrawiam
pawel
Ewa_Szczodruch - 16-04-2013 - 06:33
Temat postu:
Witam Smile

Pucek 1377 - od podstawy puc-, pucz-, por. puc ‘usta, policzki, brzuszek’, puczyć, pucyć ‘gnieść’; też od staropolskiego pucek ‘dziecko o okrągłej twarzy’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
reflex1 - 16-04-2013 - 08:07
Temat postu:
Dziękuję Smile
Urszula_Pogoń - 18-04-2013 - 08:36
Temat postu: Pazera
Jakiś czas temu prosiłam o podanie o pochodzenie nazwiska Pazera i otrzymałam odpowiedź. W swoich notatkach mam zapisane, ze Pazerowie mogli pochodzić z Czech, skąd przybywali w poszukiwaniu lepszego bytu lub schronienia przed prześladowaniami religijnymi. Nie mam pojęcia skąd wzięłąm tę informację, bo nigdzie nie mogę na nią trafić. Może więc ktośz szanownych Forumowiczów Specjalistów od genealogii mógłby mi pomóc. Dziękuję
Ewa_Szczodruch - 18-04-2013 - 12:31
Temat postu:
Witam Smile

Służę etymologią nazwiska:

Pazera - od pazera, pazyra ‘kłótnik, awanturnik’, pażyra ‘żarłok’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Urszula_Pogoń - 20-04-2013 - 20:51
Temat postu: Podzoba
Bardzo proszę o podanie etymologii nazwiska Podzoba.
2 wieki temu w par. Prandocin było wielu Podzobów, a dzisiaj w całej Polsce garstka. Czy to możliwe, że nazwisko Podzoba zmieniło formę?
Ewa_Szczodruch - 21-04-2013 - 07:04
Temat postu:
Witam Smile

Etymologii nazwiska nie znalazłam Sad

Może pochodzi ono od staroposlkiego poździe ‘późno’?
Zubrzak - 21-04-2013 - 09:42
Temat postu:
Witam

W Prandocinie nazwisko Podrzoba występuje wymiennie z Podrobami, podobnie zresztą w w tej samej parafii występują oboczności Zdeb/Zdyb i Szlachta/Slachta

Pozdrawiam Przemek
slawek_krakow - 22-04-2013 - 12:16
Temat postu:
Podzoba - ze starszego podżoba, od podżłobić ‘wyżłobić, wyryć’

W tej formie, w odróznieniu od Podrzoba, Podżoba to z powodu mazurzenia. W tamtych okolicach mnóstwo zresztą takich pięknych reliktów, ot choćby Cyzowscy/Czyżowscy w Słomnikach.
zbigniewpietera - 25-04-2013 - 16:51
Temat postu: pochodzenie nazwiska
interesuje mnie pochodzenie nazwiska PIETERA lub PETERA
Tomasz_Swierzb - 25-04-2013 - 23:18
Temat postu: pochodzenie nazwiska
Petera - od imienia Piotr. Imię pochodzenia greckiego, od petra ‘skała, opoka’. W Polsce notowane od XII wieku. Obok postaci Piotr występują w źródłach średniowiecznych Piotro, Pietr, Pioter, Pieter, Piotyr, Pietyr, a w tekstach niemieckich także Peter, Petir, Piter.

Pietera analogicznie Wink

polecam tą stronę
http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=759

Pozdrowienia z Łodzi Tomek
aartur - 29-06-2013 - 05:01
Temat postu: Pyzik
Witam,
Czy mógłbym prosić o sprawdzenie nazwiska Pyzik ?

Dzieki
Ewa_Szczodruch - 07-07-2013 - 07:13
Temat postu: Pyzik
Witam Smile

Pyzik - od gwarowego pyza ‘kluska’, przenośnie ‘człowiek pyzaty’, od staropolskiego pyzać ‘lekceważyć kogoś’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
annamolly - 23-07-2013 - 13:06
Temat postu: Pomsta
prosiłabym o sprawdzenie nazwiska Pomsta
Ewa_Szczodruch - 23-07-2013 - 13:28
Temat postu: Pomsta
Witam Smile

Pomsta 1416 - od pomsta ‘odwet’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
marcin.piepik - 04-01-2014 - 12:16
Temat postu: Nazwisko Piepik
Witam. Chciałbym się dowiedzieć, skąd się wzięło nazwisko Piepik (moi dziadkowie mieszkali na terenach dzisiejszej Białorusi). Pozdrawiam Marcin Piepik.
Ewa_Szczodruch - 04-01-2014 - 15:30
Temat postu:
Nie znalazłam nazwiska w swoich źródłach Sad

Jest:

Pepik 1662 - od pepać ‘paplać’, pepa ‘wargi; gaduła’, też od czeskiego Pepa, Pepi, Pepik ‘zdrobnienia od Józef’.
jakozak - 17-01-2014 - 18:46
Temat postu: Panfilowicz
Kochani, jakie jest pochodzenie nazwiska Panfilowicz. Wyczytałam, że w 1654 roku było w wojewóztwie nowogrodzkim. Skąd się jednak wzięło? Co oznacza?
Ewa_Szczodruch - 18-01-2014 - 05:52
Temat postu: Panfilowicz
Witam :}

Panfilowicz - od imienia Pamfil, używanego w Kościele prawosławnym, to od greckiego Pamphilos, a to od pamphilos ‘bardzo lubiany, bardzo miły’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Bryś_Martyna - 02-07-2014 - 22:48
Temat postu:
Dziękuję i jeszcze przypomnę i poproszę o nazwisko Prec/Preca Smile
Ewa_Szczodruch - 03-07-2014 - 05:02
Temat postu:
Witam Smile

Prec, Preca - od prec, precz, preczka ‘daleko, z dala’

Źródło: Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
marcin.pozauc - 04-11-2016 - 02:40
Temat postu:
Witam szanowne grono Smile Mam dosyć trudną zagadkę a mianowicie moje nazwisko Smile

POZAUĆ Smile

Praktycznie wszystkie Pozaucie świata pochodzą z parafii Sobotnickiej koło Iwia na terenie dzisiejszej Białorusi.
Formy nazwiska w XVIII wieku były Pozauć lub Pazauć , najstarszy zapisek mam o ile pamiętam z około 1720 roku.
Wtedy to niejaki Adam Pozauć żenił się z Anastazją Stortowną w katolickiem kościele.

Podsumowując : mieszkańcy Wielkiego Księstwa Litewskiego , nazwisko istnieje co najmniej od początku XVIII wieku, imiona nadawane są Franciszek, Kazimierz , Adam , Władysław , status społeczny : kmiecie

Formy nazwisk takich są mało popularne ale występują : Trybuć , Stykuć , Wiłkuć

i jakieś dziwne Pozauć Smile

Czy ktoś ma jakąś koncepcję ?
Gawroński_Zbigniew - 04-11-2016 - 08:26
Temat postu:
Mieszkając kilka lat w olsztyńskim Gutkowie miałem okazję poznać nieco lokalne środowisko. Nie mam pojęcia ja wywieść nazwisko o które pan pyta, ale wiem że tam w Gutkowie było dość duże skupisko repatrianckich rodzin z pogranicza Litwy i Białorusi. Część z nich miała nazwiska kończące się na -łojć. Co charakterystyczne wszystkie, które pamiętam były korespondujące znaczeniowo z imionami męskimi: Andrałojć, Stasiłojć i inne. Może to jest jakiś trop?

Przejrzałem profesora Smoczyńskiego i w zasadzie tam nie ma nic pod co dało by się "podpiąć". Jest definicja przedrostka po- :
kalba = mowa / pokalbis = obmowa;
rytas = ranek / porytis = poranek itp

Tak sobie myślę jeszcze. Może tym tropem pójść i poszukać znaczeń słowa Zauć/załujć odrzucając "po-" jako przedrostek?

Wszystko powyżej to tylko luźne hipotezy.
marcin.pozauc - 04-11-2016 - 13:16
Temat postu:
Dziękuję bardzo za odpowiedź. W sumie jest to jakiś trop. Zmieniając formę z uć na łujć wychodzi
Pozałujcie Very Happy Idealne nazwisko dla żebraków Smile

A tak poważnie, to podobny rdzeń ( albo złudzenie )
ma nazwisko już bardziej popularne również po moich przodkach - Pozniak/Paźniak

Jeżeli jeszcze weźmiemy pod uwagę wymowę wileńską że nieakcentowane o czytamy jak a ( Łupaszko - Łupaszka, Łukaszenko - Łukaszenka ) Pozauć i ta błędnie zapisywana czasem forma Pazauć może też sugerować przedrostek "pa"
czyli jak mamy wschodnie sreberko czyli PA - ZŁOTKO czyli niby/udawane złotoko

Nie jestem ekspertem więc mogę błądzić w tym wywodzie. Ale zawsze daje to jakiś trop. Może ktoś
jeszcze doda od siebie 3 grosze Smile


Wikipedia podaje końcówkę nazwiska tylko RAZ ( zależy jak traktować to źródło ) jako w formie
nazwisko pochodzenia tatarskiego dokładnie - Trabuć . Ale wydaje mi się to błędnym tropem
z powodu wyznania przodków. Ale kto wie.
Endriu - 04-11-2016 - 13:38
Temat postu:
Witam

Mam ten sam problem odnośnie etymologii nazwiska posty powyżej

Proszę podaje cytat odnośnie nazwisk podlaskich i nie tylko

"Najczęstsze przyrostki nazwisk białoruskich to: -icz, -wicz (Alfierowicz), -ski, -cki (Błahuszewski, Lewoniewski), -ko (Aniśko, Chwiećko, Mojsiuszko, Panasko, Rećko), -ejko (Dubiejko, Guziejko, Litwiejko, Siergiejko), -uszko (Klimuszko, Popiełuszko), -ik (Aksiucik, Auchimik, Dzienisik, Hawrylik, Himik, Hościk, Kondrusik, Wojciulik), -uć (Gryguć, Trypuć), -ul (Kiercul, Szczesiul, Taudul), -un (Brechun, Ciesiun), -enia (Bielenia, Hajduczenia, Jurczenia), a także -yk (Aluszyk, Amielanczyk) oraz -uk (Ciwoniuk, Hanczaruk). "

Link do

Podlaskie nazwiska - Над Бугом і Нарвою


http://nadbuhom.pl/art_2545.html

opracowanie etymologii nazwisk - Ewa Szczodruch

główne źródła:

Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Paz - - od podstawy paz-, paź-, paż-; paza ‘wyżłobienie w desce, fuga’, paź ‘girrmek, młody chłopak’, od gwarowego paża ‘pazucha’.

lub

Poz - od poza ‘postawa, układ ciała’.
Poza - od poza ‘postawa, układ ciała’

http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=548

http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=760

Czy prawidłowy tok myślenia ?

Może Pan już to widział

http://www.podbrodzie.info.pl/index.php ... mp;site=64



Życzę powodzenia
Gawroński_Zbigniew - 04-11-2016 - 16:14
Temat postu:
marcin.pozauc napisał:

Pozałujcie Very Happy Idealne nazwisko dla żebraków Smile

A tak poważnie, to podobny rdzeń ( albo złudzenie )
ma nazwisko już bardziej popularne również po moich przodkach - Pozniak/Paźniak


Kopałem trochę po słowniku wspomnianego profesora. Wychodzi na to, że słowa zauco-podobne odnoszą się do... zająca, wiercipięty, biegasa. Niestety, nie mam żadnego dużego słownika litewskiego, by ten trop potwierdzić. Poniżej wklejam "oc-erkę" ze słownika Smoczyńskiego. Proszę samemu zobaczyć.

Cytat:
zuikis m. "zając, Lepus". Dotychczasowy wywód ze *zuojekas i etymologiczne
zbliżenie ze słow. zajęci są trudne do przyjęcia z uwagi na prawa głosowe. Chodzi tu
raczej o zapożyczenie, mianowicie *zaikė, co było substytucją za błr. zdjka "zając,
zajęczyca". Gdy *zaikė zostało na gruncie lit. skojarzone z czas. zuiti, zujū, zujaū "latać,
biegać, biegać w koło, zachowywać się niespokojnie" (=> zujikas "wiercipięta", por.
gujikas), to w następstwie tego forma *zaikė zmieniła się na zuikė. Następnie do zuikė
dotworzono męską formę zuikis 2 p. a., gw. zuikis 3 p. a. (por. elnė :: ėlnis), też zuikys 3
p.a. (por. kumelė :: kumelys). Rutenizmem jest również łot. zalęis "zając" — zmienione z
*zah\is (błr. zdjka), mianowicie na skutek skojarzenia wyrazu "zając" z wyrazem kafys
"kot". W dialekcie wsch.-lit. odpowiednikiem zuikis jest kiškis (zob.). — Drw. zuikend
"skóra zajęcza", zuikiena "mięso z zająca", zuikinė "zajęczyca", zuikinė "czapka z zajęczej
skóry", zdrob. zuikditis, zuikelis, zuikiukas, zuikūitis, zuikutis, zuikutis. Vb. denom.
zuikiduti "polować na zające", zuikinėti ts., zuikinti "biec chyłkiem, skradać się". — N. m.
Zūikos, Zuikinė, ZuTkiškė 3x, ZuTkiškiai 2x, cps. Zuikaimis (*Zuik-kaimis).


...ale najprawdopodobniej i ja ulegam złudzeniu. Confused
marcin.pozauc - 04-11-2016 - 23:42
Temat postu:
Endriu napisał:
...
Mam ten sam problem odnośnie etymologii nazwiska posty powyżej

Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Paz - - od podstawy paz-, paź-, paż-; paza ‘wyżłobienie w desce, fuga’, paź ‘girrmek, młody chłopak’, od gwarowego paża ‘pazucha’.
lub
Poz - od poza ‘postawa, układ ciała’.
Poza - od poza ‘postawa, układ ciała’
http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=548
http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=760
Czy prawidłowy tok myślenia ?
Może Pan już to widział
http://www.podbrodzie.info.pl/index.php ... mp;site=64 ...


Witam !
Dziękuję bardzo za opisy do nazwisk, faktycznie jest to logiczne.
Skłaniał bym się jednak do fonetycznego dawnego brzmienia "pazauć" a nie pisanego i współcześnie czytanego"pozauć" czyli paza Smile czyli ta deska, młodzieniec o ile językowo to się nie kłoci z mową ludności w rejonie w XVI/XVII wieku.

A co do zdjęć tych z Podbrodzia to właśnie moje zdjęcia Smile W sumie genealogią tej rodziny to się ja jedyny zajmuję od kilkunastu lat ale praktycznie ciągle znajduje nowe odnogi Smile bo się okazuje że mimo że rosyjski zapis nazwiska sprzed 1918 był wszędzie Позауць to po 1945 tym mieszkającym na Białorusi Pozauciom przepisano ich jako Позауть Smile

_____________________________

A do Pana Zbigniewa Gawrońśkiego i koncepcji "zaike":

Dziękuję bardzo Smile wezmę z pewnością to jako jedną z możliwych dróg z jakich mogło powstać to nazwisko. Z pewnością kluczem jest tutaj jakim dokładnie językiem porozumiewali się pra przodkowie czy bardziej polskim czy ruskim czy jakąś litewsko-rusko-polską mieszkanką. Tego się niestety nie dowiem , ale dziękuję raz jeszcze Smile
marcin.pozauc - 05-11-2016 - 17:58
Temat postu:
Warakomski napisał:
Marcin, ja na Twoim miejscu kombinowałbym tak: - ć nazwa fonetyczna - cie. I popatrz jakie litewskie nazwisko Ci wychodzi Pazaucie. Może nazwa jakiejś miejscowości.
Krzysztof


Idąc pana tropem trafiłem koło Dyneburga na Łotwie miejscowość :
Pazauki

Z badań genetycznych co robił National Geografic i sobie je wykonaliśmy wyszło po lini męskiej u mojego ojca właśnie trochę właśnie krajów bałtyckich, skandynawii, wybrzeża normandii , wschodnie UK, trochę kropek na bałkanach co mi sugerowało oczywiście jakieś nieplanowane pozostałości do wyprawach wikingów Smile. teraz jak widzę tą miejscowość na Łotwie ( nie wpadłem nigdy na pomysł aby tam i tak szukać ) to teoria nabiera potwierdzenia. W poniedziałek dokładnie sprawdzę te wyniki DNA i zobaczę jak to wygląda z rejonizacją Smile

http://lv.geoview.info/pazauki,456824

I jeszcze druga poszlaka : znalazłem na Łotwie na VK.com osoby o naziwsku Pazauc ale one uważały że rodzina pochodziła z niemiec a nie z Białorusi, bo dziadek miał na imię Genrich, ale już pra pra dziadek już Władysław( o słowiańskim rodowodzie imienia nie wiedzieli) więc ich teoria z tym imieniem jest błędna Smile

Cholera od wczoraj 4 teorie i każda wydaje się prawodopodobna w jakimś stopniu Smile
Endriu - 05-11-2016 - 18:17
Temat postu:
Panie Marcinie na 99 procent strzał w 10 gratuluje
Strona internetowa też bardzo interesująca

Pozdrawiam
Warakomski - 05-11-2016 - 18:38
Temat postu:
Marcin
Tego Genricha skonfrontuj z historią Łotwy.
Krzysztof
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits