Genealodzy.PL Genealogia

Indeksacja metryk - projekty PTG - Geneteka - Genealogiczna Kartoteka (wyszukiwanie)

Młochowski_Jacek - 20-07-2006 - 23:56
Temat postu: Geneteka - Genealogiczna Kartoteka (wyszukiwanie)
Co jakiś czas, nie tylko na naszym forum, pojawiają się posty zawierające pomysły indeksacji ksiąg lub wyrażające gotowość wzięcia udziału w takowym projekcie. Największe z tego typu przedsięwzięć zaproponował Przemek Kisielewski, a mianowicie zorganizowanie współpracy z Mormonami przy indeksacji polskojęzycznych zasobów.

przeski napisał:
... Mam juz zgromadzone skany ale to sa oczywiscie skany, ktore trzeba zamienic w tekst.
Mysle, ze mozemy wspolnie przemyslec jak to robic, spytac sie innych jak to robia i zaczac indeksacje zasobow, skoordynowac i zaczac tworzyc baze internetowa.
Wiem, ze to nie jest latwe ale trzeba kiedys zaczac.
Jeszcze jedna sprawa. To juz do wladz (zarejestrowanego juz) Towarzystwa. Chodzi o digitalizacje zasobow przez Mormonow. Wiemy, ze oni to robia ale nie znamy detali. Konicznie trzeba ich poprosic o informacje.
Mysle o ich naczelnych wladzach w Salt Lake City. Zglosic gotowosc wspolpracy jako Towarzystwo. Zobaczymy co oni odpowiedza.
To jest bardzo wazne bo jezeli to prawda, ze oni robia digitalizacje rowniez polskich zasobow to my musimy wziac udzial w indeksacji nazwisk.
Tylko my mozemy to zrobic dobrze. Inaczej bedzie jak na amerykanskich spisach powszechnych lub na Ellis Island.
Przemek Kisielewski


Moim pomysłem na dzień dzisiejszy jest moduł Geneteka, który chociaż nie uzyskał jeszcze pełnej planowanej funkcjonalności, jest dostępny na naszej stronie. Jego działanie można już zobaczyć, gdyż jest tam wrzucony indeks małżeństw z parafii Białobrzegi. Idea jest taka, że można umieszczać poszczególne strony zawierające skany indeksów, ale obraz należy zamienić na tekst i umożliwić przeszukiwanie treści wyszukiwarką. Po znalezieniu interesującego nas wpisu możemy mając odpowiedni link obejrzeć skan właściwej strony (jeżeli istnieje) w celu np weryfikacji. Wymaga to oprócz zeskanowania włożenie jeszcze dużo mrówczej pracy w zamianę skanów w tekst, ale otrzymany wynik, spełnia wszystkie warunki aby umieścić go w sieci. W sposób łatwy, szybki i nie obciążający sieci sposób wiele osób może przeszukać zasoby.

Publikowanie całych metryk nie wchodzi w grę, ale publikowanie indeksów jest praktyką, która nie naruszając interesów archiwów jest stosowane. Można by tutaj zaangażować bardzo wiele osób, podobnie jak w akcję indeksowania podpisów z Księgi pamiątkowaj, którą koordynuje Wiktor Tyburski. Proponuję więc następujący plan.

1. Skany lub zdjęcia indeksów z ksiąg które będziemy indeksować należy zoptymalizować do internetu, tj zmniejszyć wielkość pliku przy nieznacznej utracie jego czytelności. Mogę to zrobić po przesłaniu plików do mnie mailem (mailami) lub na płycie CD.

2. Opublikować skany indeksów w internecie, aby każdy mógł wybrać sobie strony które podejmie się przepisać do excela.

3. Po wykonaniu indeksów w excelu należy pliki przesłać do mnie w celu umieszczenia ich w module Geneteka.

Przewiduję, że w przyszłości moduł Geneteka umożliwi samodzielne dodawanie wpisów i skanów. Właściwie umożliwia to już teraz, z tym że tylko dodawanie pojedynczych rekordów (wpisów, indeksów). Obecnie nie można wrzucić całości indeksów bezpośrednio z pliku do bazy.

Jeżeli taki sposób pracy się przyjmie i znajdziemy dość rąk i oczu do pracy to będzie można złożyć poważniejszą propozycję dotyczącą indeksacji np. archiwom lub Mormonom.

Proszę o głosy w sprawie projektu Geneteka
Janusz_Stankiewicz - 12-08-2006 - 11:56
Temat postu:
.
Mam spostrzeżenie - otóż dobrze byłoby, gdyby po otwarciu np. Urodzenia - Szymbark, można byłoby przewijać i spojrzeć na wszystkie wpisy w danej liście.

W obecnej chwili po np. wpisaniu % w polu nazwisko i 50 w ilości oraz kliknięciu "wyszukaj", pokazuje się lista pierwszych 50 osób bez możliwości przewinięcia listy do końca... a ja chciałbym np. popatrzeć na wszystkie wpisy...(nie tylko na swoje nazwisko)

Confused Janusz Stankiewicz
Młochowski_Jacek - 12-08-2006 - 12:42
Temat postu:
Przewijanie byłoby bardzo przydatną funkcją. Też mi tego brakuje. Postaram się ją dorobić.
Wpisywanie samego % podobnie jak wpisywanie go na końcu nazwiska nie jest konieczne, gdyż skrypt dopisuje go automatycznie. Tak więc wpisanie w pole nazwiska Cią lub ciA spowoduje wyszukanie wszystkich nazwisk zaczynających się na Cia lub Cią. Wielkość liter nie ma znaczenia, a stosowanie polskich znaków nie jest konieczne.

Dorobiłem Pagery - 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10
Pokazują się tylko jeśli ustawione jest 50 osób na stronie. Przy niższej wartości wpisów na strone mogłyby zbytnio zaśmiecać stronę więc się wyłączają.
Młochowski_Jacek - 29-08-2006 - 16:08
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Ma to swoje złe i dobre strony. Ale form jest przecież więcej. Zazwyczaj dochodzą jeszcze -ówna, uwna, anka i inne. Szukając żony Kowala trzeba by sparawdzać Kowalównę, Kowaluwnę, Kowalową, Kowalankę itp a przy Kośli na przykład Kośląka. Rzeczywiście czasem wygląda to okropnie, ale czegoś się trzeba trzymać. Niezbyt to ładnie ale praktycznie.
Wiktor - 29-08-2006 - 23:57
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
W każdym razie wpisuję w formie męskiej, żeby było tak samo i porządek.

W.
tyburski - 08-09-2006 - 08:40
Temat postu:
Dzięki wszystkim realizatorom geneteki. Zasób ten już dał mi wiele radości - znalazłem 10 interesujących mnie nazwisk.
Teraz pytanie : czy nie można tak przekształcić przeglądarki aby szukała wszystkich nazwisk wpisanych do bazy. Wczoraj dokładnie przeglądając tabele z zapisami ślubów "Pałuki 1827-51" odnalazłem interesujące mnie nazwisko w rubryce "Imię, nazwisko matki panny młodej". Przeglądarka tych rubryk (także "imienia , nazwiska matki pana młodego") nie przegląda. Ciekawe informację pojawiają się czasem także w rubrykach z danymi ojców młodych. Czasem są tam nazwiska inne niż nazwiska ich dzieci - pewnie powodem jest nadanie dzieciom nazwisk ojczymów.
Kolejna sprawa to nazwy zasobów. Wspomniane "Pałuki śluby 1827-51" trochę wprowadzają w błąd bowiem brakuje tam wielu roczników - prawie wszystkich lat 40-tych.
Proszę nie traktować powyższych uwag jako pretensji. To tylko pomysł (może nieudolny) na polepszenie zasobu. Taka zabawa w korektora, a korekta to także praca.
Pozdrowienia
Wiktor Tyburski
Młochowski_Jacek - 08-11-2006 - 00:04
Temat postu:
W związku z zapytaniami "Jak włączyć się w akcję indeksacji i jak przygotowywać wpisy?" przygotowałem informacje na ten temat na oddzielnej podstronie w Genetece, dodając link Jak pomóc w projekcie Geneteka.
Zapraszamy do współpracy.
Walaszczyk_Paweł - 28-01-2007 - 13:57
Temat postu:
Młochowski_Jacek napisał:
W związku z zapytaniami "Jak włączyć się w akcję indeksacji i jak przygotowywać wpisy?" przygotowałem informacje na ten temat na oddzielnej podstronie w Genetece, dodając link Jak pomóc w projekcie Geneteka.

Panie Jacku,
Jak trafić na te podstrony w Genetece, gdzie znajdują się wspomniane przez Pana wyjaśnienia ? Pod podanymi linkami otwiera mi się "Geneteka" jako taka (czyli interfejs umożliwiający wyszukiwanie nazwisk w zasobach), ale co dalej ? Próbowałem klikać na zielony pasek z napisem "Geneteka...pomóż ją rozwijać....", ale u mnie to działa tylko jak odświeżenie strony - czyli nadal jestem tam gdzie wyszukuje się nazwiska...
Dziękuję za wyjaśnienia.
pozdrawiam,
Paweł Walaszczyk
Wojtek999 - 09-02-2007 - 18:25
Temat postu:
Witam

Daklaruję się pomóc w korekcie, mój adres e-mail tonz2@poczta.onet.pl

pozdrawiam

Wojciech Gajewski
przeski - 09-02-2007 - 18:40
Temat postu:
W takim razie wysyłam materiał na trzy adresy a szczegóły kto i co pozostawiam Wam.
Przemek Kisielewski
tyburski - 09-02-2007 - 20:18
Temat postu:
Widzę ,że główny problem korekt, to odgadnięcie czy w oryginale było: ł, ą, ę, ń, ż, ź, ó czy l,a,e,n,z,o. Imiona, to już fraszka. Proponuję działanie "na nosa". To znaczy chyba trzeba się posłużyć wyczuciem. Inna metoda, to dostęp do skanów, tego niestety nie mamy.
przeski - 09-02-2007 - 21:03
Temat postu:
No widzisz, rzecz nie jest prosta. Nie zwróciłem na to uwagi.
Wyczucie - to jest to. Co więcej można zrobić.
Przemek
Młochowski_Jacek - 11-02-2007 - 12:05
Temat postu:
Na szczęście niezależnie od tego czy zapytamy Genetekę wpisując do wyszukiwarki nazwisko z polskimi znakami diakrytycznymi Ś, Ć, ł, ą, ę, ń, ż, ź, ó czy też zastąpimy je s, c, l, a, e, n, z, o wynik wyszukiwanie będzie ten sam.
Wszystko po to aby uniknąć tego typu problemów dla osób z zagranicy, nie posiadających zainstalowanej polskiej klawiatury, oraz dla osób których nazwisko uległo zmianie, (np. amerykanizacji) i utraciło polskie litery.
Młochowski_Jacek - 10-03-2007 - 20:27
Temat postu:
W dniu dzisiejszym po dodaniu wszystkich indeksów okazało się, że mamy ich w Genetece 110.855 Cool
Dziękuję wszystkim którzy przyczyniają się do rozwoju projektu Geneteka

Pieniążek_Stanisław 39567
Jabłoński_Edward 18573
Janusz_Stankiewicz 17920
Ćwikliński_Leszek 16367
Czarkowski_Jarosław 5086
przeski 3236
bach 1850
Wiktor 1649
Kaminska_Ewa 1464
Łaptaszynska_Iwona 1308
Gruszczyński_Paweł 849
Wojtek999 790
Piotr_Młynarczyk 741
Łopiński_Jacek 573
Młochowski_Jacek 333
Budzynowski_Robert 268
Gagulski_Lukasz 192
mastalerz 49
m_jaro 40
miras121 - 11-12-2007 - 19:07
Temat postu: Geneteka - jak usprawnić system
Jestem tu od niedawna i do tej pory pomogłem w indeksacji 3 roczników osobie z naszego forum oraz działam trochę w Genesis. Mam zamiar nadal wspomagać osoby dysponujące skanami - oczywiście w miarę moich możliwości.

Po indeksacji kilku arkuszy w projekcie Genesis nasunęła mi się myśl, że warto byłoby pomyśleć nad usprawnieniem naszej Geneteki. Marzy mi się, taki system:

Uczestnikami systemu są: Koordynator systemu, forumowicze

Każdy z forumowiczów powinien mieć możliwość zadeklarowania się jako aktywny uczestnik programu Geneteka. Na podstawie takiej deklaracji tworzona jest lista osób aktywnych dostępna w jakimś menu np. Geneteka/Aktywni. Każda z osób z listy powinna mieć możliwość włączania i wyłączania statusu gotowości do współpracy jako:
1. Osoba kopiująca - w skrócie OK
2. Osoba indeksująca - OI
3. Osoba weryfikująca - OW
Na podstawie takiej listy Koordynator systemu KO mógłby zlecać poszczególnym osobom prace do wykonania z 3 poniższych obszarów:
1. Pozyskiwanie kopii indeksów
2. Indeksowanie
3. Weryfikacja

Koordynator musiałby działać na podstawie listy istniejacych mikrofilmów
(uwzględniających księgi już zindeksowane, zeby nie powielać już zrobionej pracy). Jeżeli na liście osób aktywnych jest osoba z zadeklarowaną gotowością do kopiowania, koordynator przekazuje takiej osobie dane mikrofilmu do skopiowania i ustawia jego status na "w trakcie realizacji zlecenia". Po otrzymaniu skanów usuwa mikrofilm z listy oraz zeruje status osoby kopiującej. Skany (pełny rocznik) przesyła 2 osobom z wyrażoną gotowością do indeksowania oraz uaktywnia ich status na "w trakcie indeksowania". Po otrzymaniu plików z indeksami przesyła je i skany do osoby weryfikującej i oczywiście zmienia jej status na "w trakcie weryfikacji". Po zindeksowaniu i weryfikacji zeruje statusy osobom, które zakończyły pracę.

Schemat działań:
Obszar 1 Pozyskiwanie kopii indeksów (Osoby kopiujące OK, Koordynator KO)
1. Deklaracja gotowości do kopiowania ON (kto: OK)
2. Wysłanie danych mikrofilmu do skopiowania (kto: KO,OK)
3. Deklaracja gotowości do kopiowania OFF (kto: KO)
4. Zamówienie mikrofilmu i kopiowanie (kto: OK)
5. Dostarczenie skanów do koordynatora (kto: OK, KO)

Obszar 2 Indeksowanie (Osoby indeksujące OI, Koordynator KO)
1. Deklaracja gotowości do indeksowania ON (kto: OI)
2. Wysłanie skanów do 2 osób indeksujących, wyrażających gotowość (kto: KO, OI)
3. Deklaracja gotowości do indekowania OFF (kto: KO)
3. Indeksowanie (kto: OI)
4. Zwrot wyników pracy (kto: OI, KO)

Obszar 3 Weryfikacja (Osoby weryfikujące OW, Koordynator KO)
1. Deklaracja gotowości do weryfikacji ON (kto: OW)
2. Wysłanie plików i skanów osoby weryfikujacej, wyrażających gotowość (kto: KO, OW)
3. Deklaracja gotowości do weryfikacji OFF (kto: KO)
4. Weryfikacja (kto: OW)
5. Zwrot wyników pracy (kto: OW, KO)
6. Przesłanie indeksów do administratora (kto: KO)

Na koniec: Umieszczenie wyników w bazie (kto: Administrator Geneteki)

Może kiedys ktoś coś takiego stworzy.
Pozdrawiam forumowiczów
miras121
Pieniążek_Stanisław - 11-12-2007 - 20:43
Temat postu:
Chryste!
Nie pozostało by nic innego tylko administrator genealodzy.pl musiał by otworzyć specjalne kilkuosobowe biuro do obsługi Genet(y)Eki.
Czego mu wcale nie życzę
Stanisław Pieniążek
miras121 - 11-12-2007 - 20:59
Temat postu:
Dziękuję Mario - rzeczywiście chodziło o GENETEKĘ. Już poprawiłem swój błąd Embarassed

Czy potrzebne byłoby do tego biuro? Nie sądzę. Wystarczyłoby zmodyfikowanie serwisu, dodanie listy osób wraz z obsługa statusów, koordynator + reszta na zasadzie wolontariatu. Jedni mają większe możliwości i chęci do robienia kopii, a mniejsze do indeksacji. Inni nie lubią bądź nie mają możliwości chodzenia po archiwach, a mogliby poindeksować skany w domu.

W zasadzie koordynacją mógłby zajmować się system informatyczny.
Piotr_Młynarczyk - 12-12-2007 - 08:17
Temat postu:
Witaj Mirku

A może skoro tak dokładnie to rozpisałeś teoretycznie zaproponujesz Jackowi wykonywanie tego co właśnie ogłosiłeś i sam byłbyś administratorem Geneteki.
Jednak to sprawa do omówienia bezpośrednio z właścicielem pomysłu na Genetekę. Na pewno zmuszanie Jacka do takiego sformalizowania prac indeksacyjnych osobiście nie jest uczciwe - dość robi społecznie i dodatkowych obowiązków nie potrzebuje.

Piotr Młynarczyk
miras121 - 12-12-2007 - 09:16
Temat postu:
Piotrze

Źle się rozumiemy. Nie mam zamiaru nikogo do niczego zmuszać. Nigdzie nie napisałem, że żądam aby ktoś stworzył taki system. Napisałem, że "marzy mi się taki system" - a marzyć każdy może. Po prostu rzuciłem tylko pomysł. Być może jest kiepski, być może nie. Ja tego nie mogę oceniać. Może znajdzie się jakiś zapalony informatyk i stworzy taki system, może ktoś coś zaczerpnie z tego pomysłu, może za tydzień nikt już o tym poście nie będzie pamiętał.
Młochowski_Jacek - 13-12-2007 - 10:14
Temat postu:
miras121 napisał:
...Czy potrzebne byłoby do tego biuro? Nie sądzę. Wystarczyłoby zmodyfikowanie serwisu, dodanie listy osób wraz z obsługa statusów, koordynator + reszta na zasadzie wolontariatu. Jedni mają większe możliwości i chęci do robienia kopii, a mniejsze do indeksacji. Inni nie lubią bądź nie mają możliwości chodzenia po archiwach, a mogliby poindeksować skany w domu.
W zasadzie koordynacją mógłby zajmować się system informatyczny.

Geneteka wymaga modyfikacji i zastanawiam się nad tym od dłuższego czasu. Ostatnio byłem 2 tygodnie odcięty od internetu (zaglądałem na stronę z innych lokalizacji ale nie odbierałem poczty) i znowu napłynęło trochę danych. Jednocześnie obowiązki zawodowe w gorącym okresie końca roku nie pozwalają mi natychmiast nadrobić zaległości. Wiem, że powinienem tak przebudować Genetekę aby umożliwić poprzez narzędzia administracyjne obsługę kilku osobom. Obecnie trzymam wszystko w swoich rękach ze względu na niedoskonałość narzędzi administracyjnych Geneteki. Chciałbym aby z Geneteką było podobnie jak z Deklaracją o podziwie i przyjaźni do której "klucze" przekazałem Wiktorowi Tyburskiemu i on sam ze wszystkim sobie radzi.
marksp - 02-01-2008 - 09:17
Temat postu: Pra-pra babko daj się odnaleźć
Dotyczy nazwisk po kądzieli.
Po przejrzeniu indeksów rocznych z 70-ciu lat od 1808-77 ,spotkałem
jedynie 2x interesujące mnie nazwisko i stwierdziłem ,że nie mam przodków
w tej parafii.Powtórzyłem błąd i metodę,która stosowana jest nagminnie
tak w parafiach jak i w archiwach państwowych.Jeśli pytamy o nazwisko
prababki,xprababki to najczęściej zdarza się że możemy uzyskać odpowiedź
negatywną - to nazwisko nie występuje w parafii.Udzielający odpowiedzi
przeglądają spisy roczne danego zdarzenia(urodzenia,zgony,małżeństwa)
i nie znajdują szukanego nazwiska,ponieważ w spisach tych są jedynie
nazwiska osób pierwszo-planowych.Osoby 2-go planowe (ojciec,matka,
świadkowie) wymieniane są w akcie metrykalnym zdarzenia.
Przejrzenie wszystkich aktów to zbyt wiele pracy i czasu ,szczególnie
jeśli chodzi o duży przedział czasowy do odszukania.Błąd
polega na tym ,ze nie ma spisu wszystkich nazwisk przypisanych do
Numeru aktu w wykazie rocznym i tak np.matką Jana Kowalskiego jest
Zofia zd."Iksińska" ,a my poszukujemy właśnie Iksińskiej,a od niej
po nitce do kłębka np.lini męskiej Iksińskich.Zdziwienie było duże
kiedy po przejrzeniu zapisów w aktach,nazwisko Iksiński powtarzało
się nawet kilka razy w jednym roku,a na pierwszy rzut oka
(spisy roczne) nie występowało ani razu.
Wniosek jest jeden,aby ulepszyć np Genetekę należałoby umieszczać
conajmniej nazwiska rodowe kobiet(matek) przypisując je do Nr aktu
osoby pierwszoplanowej,z korzyścią dla wszystkich poszukujących.
Z pewnością znalazłoby się wiele prababek w tych parafiach w
których poprzednie poszukiwania nie przyniosły skutku.
Pozdrawiam poszukujących
Młochowski_Jacek - 08-02-2008 - 09:29
Temat postu: Geneteka - nasze wspólne dzieło
Geneteka od pewnego czasu ma nowy wygląd z podziałem na województwa wg obecnego podziału administracyjnego. Mam nadzieję, że będzie przez to czytelniejsza. Najważniejsze jest jednak to, że nasza baza dzięki autorom indeksów zawiera już ponad 265 tysięcy rekordów.
Vasquez - 25-07-2008 - 14:46
Temat postu:
Witam!

Chciałbym się dowiedzieć, do kogo zgłosić się z chęcią uczestniczenia w projekcie. Wygląda na to, że będę miał wszystkie mikrofilmy dot. parafii Ryńsk (kujawsko-pomorskie) i Mąkowarsko (wielkopolska?), plus jeszcze Sieniawa (podkarpacie). Myślę, że dałbym radę przeprowadzić ew. indeksację.

Proszę dać znać! Smile
Joanna_Januszewska - 26-07-2008 - 10:07
Temat postu:
Witaj Jacku,
piszę do Ciebie jako koordynatora projektu. Znalazłam w parafii Górzno w województwie mazowieckim dwie interesujące mnie osoby z rodziny Pniewskich (chodzi o akty urodzeń). Czy jest taka możliwość, aby "dostać" się do oryginałów?
Te wpisy dodał Stanisław Pieniążek.
Pozdrawiam
Joanna Januszewska[img][/img]
Młochowski_Jacek - 26-07-2008 - 18:47
Temat postu:
Vasquez napisał:
Chciałbym się dowiedzieć, do kogo zgłosić się z chęcią uczestniczenia w projekcie. Wygląda na to, że będę miał wszystkie mikrofilmy dot. parafii Ryńsk (kujawsko-pomorskie) i Mąkowarsko (wielkopolska?), plus jeszcze Sieniawa (podkarpacie). Myślę, że dałbym radę przeprowadzić ew. indeksację.
Indeksy można przysyłać na adres admina (do mnie) w stopce strony.

Joanna_Januszewska napisał:
Znalazłam w parafii Górzno w województwie mazowieckim dwie interesujące mnie osoby z rodziny Pniewskich (chodzi o akty urodzeń). Czy jest taka możliwość, aby "dostać" się do oryginałów?

Pytaj Staszka. On o tej parafii wie (prawie) wszystko i z pewnością Ci pomoże.
Rafal_Ptas - 27-09-2008 - 21:25
Temat postu: indeksacja
Witam !

Mam pewien problem z wyszukiwaniem w Genetece - dla nazwiska PODLEWSKI występuje 1 wpis w zakresie urodzeń dla województwa lubelskiego (wybierając opcję Sprawdź występowanie nazwiska).
Wchodząc w szczegóły w całym woj. lubelskim dla urodzeń nie wyświetla się ani jeden rekord .
Dlaczego - czy może postępuję nieprawidłowo ?
Pozdrawiam,
Rafał Ptaś
eliza1952 - 27-09-2008 - 21:39
Temat postu: indeksacja
Ja widzę urodzenia 1 ale Kujawsko-pomorskie dla nazwiska Podlewski
pozdrawiam Eliza
naplopo - 06-11-2008 - 15:22
Temat postu:
Jeszcze jedno w sprawie geneteki. Czy daloby rade tak ustawic wyszukiwarke by mozna bylo szukac tez po imieniu, i tylko po imieniu? Ktos moze miec pradziada o nietypowym imieniu i byloby mu latwiej go znales, szczegolnie, ze nazwiska moga byc zle odczytane i zle wprowadzone do geneteki...
Mączka_Arkadiusz - 28-11-2008 - 21:28
Temat postu:
Witam,

Mam takie pytanie. Dlaczego przeglądając wpisy w genetece nie można zobaczyć pełnej listy osób o danym nazwisku. Wyszukiwarka pokazuje tekst: "znaleziono np. 14 osób...", a wylistowanych jest tylko 5. Zmieniałem kilka razy, przy różnych nazwiskach ilość pozycji, które można wyświetlić i nic to nie daje. Zawsze jest pokazanych maksymalnie 5 wyników.

pozdrawiam

Arek Mączka
zetka - 29-11-2008 - 00:10
Temat postu:
Moim skromnym zdaniem popełniasz jeden drobny błąd
mianowicie wpisując do wyszukiwarki nazwisko nie wybierasz konkretnej Księgi tylko WSZYSTKIE księgi - dlatego nawet zmieniając ilość pozycji na stronie będziesz widział max 5 pozycji
Radze wybrać konkretna księgę po stwierdzeniu ze znajdują się w niej interesujące nazwiska i wtedy dopiero zmienić ilość wyświetlanych osób na stronie
Powinno pomóc Smile
Adalbertus - 16-12-2008 - 13:54
Temat postu:
Ćwikliński_Leszek napisał:

Proponuję zawsze ustawiać na 50 pozycji. Przy tej opcji wyświetlają się wszystkie znalezione dane. Według mnie nie powinno być innych opcji jak 50, bo to tylko gmatwa sprawę wyszukiwania. Autorem programu jest Jacek i może On coś tu dopowie dlaczego jest tak zrobione.
pozdrowienia
Leszek

Leszku,
ppoponowany przez Ciebie sposób działa dla pojedyńczej parafii. Kiedy ustawisz "wszystkie" i tak z "50" przeskakuje na "5" i tyle pokazuje Crying or Very sad
pozdrawiam
Wojtek
Młochowski_Jacek - 16-12-2008 - 22:19
Temat postu:
Adalbertus napisał:
... Kiedy ustawisz "wszystkie" i tak z "50" przeskakuje na "5" i tyle pokazuje

Do 5 wyników pokazuje tylko wtedy gdy ustawisz [Wszystkie - Wszystkie księgi].
Jeśli wybierzesz [Urodzenia - Wszystkie księgi] , [Małżeństwa - Wszystkie księgi], [Zgony - Wszystkie księgi] lub dowolną parafię wówczas ograniczenie nie występuje. Dodatkowo, przy ustawieniu "50" pojawi się pager umożliwiający przeglądanie kolejnych stron z wynikami.
marlenasek - 15-02-2009 - 16:40
Temat postu:
witam, potrzebuję pomocy odnośnie korzystania z pracy wykonanej przez państwa. Nie do końca wiem jak korzystać z geneteki. Problem w tym, że jak wyszukam interesujące mnie nazwisko to pokazuje mi tylko 5 wyników, a np jest ich 17, reszty nie mogę zobaczyć, a druga kwestia jak znajdę interesujący mnie fakt (zgon, narodziny ślub) jak wiele i skąd mogę o tym fakcie się dowiedzieć. Dziękuję i pozdrawiam
pozmirowski - 15-02-2009 - 17:16
Temat postu:
witam. księga oddzielnie urodzenia , po prawej stronie "pozycji na stronie" wpisz ręcznie 20 lub 50 .powinno działać. pozdrawiam Wiesław Późmirowski.
kuba_ch - 16-02-2009 - 17:20
Temat postu: Geneteka - nasze wspólne dzieło
Panie Wiktorze
Nie chce się wdawac w polemike ale nie rozumiem co ma Pan na myśli.
Jesli złem nazywa Pan powstanie "Genowyszukiwarki" i deklarację pomocy w połączeniu innych baz danych.
Nie każde dziecko rodzi sie bez bólu. W tym przypadku widocznie potrzebna była pomoc z zewnątrz jako mobilizacja do działania.

Pozdrawiam
Kuba Ch

PS. Bardziej wyrafiinowane rzeczy sprawiają mi przyjemność. A odpowiedzią nie tylko ja jestem zainteresowany
Fidos_Henryk - 17-02-2009 - 01:05
Temat postu:
Witam,
Nie orientuję się jeszcze dokładnie w działaniu baz danych i chciałbym prosić o pomoc. Nie wiem jak korzystać z geneteki. Wpisuję nazwisko Fidos, otrzymuję wynik (2 zgony, 1 ślub), ale dalej już nie jestem w stanie dotrzeć do tych infotrmacji. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam,
Henryk
Młochowski_Jacek - 17-02-2009 - 01:46
Temat postu:
Należy wówczas kliknąć we właściwe województwo (mazowieckie) i tam poszukać.
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index.php?rid=A&from_date=&to_date=&search_lastname=Fidos&rpp2=20&rpp1=0&bdm=&url1=&w=07mz&op=gtPrawdopodobnie w tym wypadku filtr nie pozwala na wyświetlenie rekordów. Są zbyt "młode" i dlatego nic się nie wyświetla. Czasem osoby indeksujące dostarczają nam indeksy do końca ksiąg tzn. do teraźniejszości i wówczas wewnętrzny filtr daty zawarty w genetece nie pozwala się im wyświetlić.
eldroza54 - 21-02-2009 - 10:27
Temat postu:
Witam serdecznie!!!!!!!
Usterkę zgłaszam dopiero teraz , bo myślałam ,że sprawy techniczne zostaną w pełni zlokalizowane.Tymczasem na geneszukaczu nie mogę dostać się do danych , chociaż pokazuje mi ,że ma ich ponad 50.Ustawiam licznik , klikam wyszukaj i z cyfry ustawionej 50 robi się znowu liczba5.Nadal nie mam danych , a indeksów jest coraz więcej , co mnie ogromnie cieszy.Pozdrawiam .Elżbieta Razz
grabkk - 21-02-2009 - 10:37
Temat postu:
Witam
To nie usterka,po prostu każdą księgę,np. urodzenia i.t.p należy wyszukiwać oddzielnie
Pozdrawiam
Ryszard
Młochowski_Jacek - 22-02-2009 - 20:58
Temat postu:
eldroza54 napisał:
Usterkę zgłaszam dopiero teraz , bo myślałam ,że sprawy techniczne zostaną w pełni zlokalizowane.Tymczasem na geneszukaczu nie mogę dostać się do danych , chociaż pokazuje mi ,że ma ich ponad 50.Ustawiam licznik , klikam wyszukaj i z cyfry ustawionej 50 robi się znowu liczba5.

Poprawiłem nieco wyszukiwarki Geneszukacza i Geneteki dodając oprócz linku do wszystkich ksiąg województwa odrębne linki do urodzeń zgonów i małżeństw (liczba wystąpień nazwiska jest jednocześnie linkiem). Korzystając z tych odrębnych linków nie ma ograniczenia do 5 rekordów.
elżbieta - 06-03-2009 - 08:54
Temat postu:
Witam. Na Geneszukaczu, przy wyszukiwaniu nazwiska , wskazuje, że np. w łódzkim powinno być 10 osób
urodzonych z tym nazwiskiem. Gdy chcę je odczytać pokazuje np. 7 osób(urodzenia). Nie wiem gdzie szukać
pozostałych 3 osób. Proszę o pomoc w posługiwaniu się Geneszukaczem.
Pozdrawiam Elżbieta
eliza1952 - 06-03-2009 - 17:41
Temat postu:
Elżbieta
Sprawdź kolejno same urodzenia, zgony i same śluby
pozdrawiam Eliza
jurekzur - 06-03-2009 - 22:26
Temat postu:
Cytat:

Gdy chcę je odczytać pokazuje np. 7 osób(urodzenia). Nie wiem gdzie szukać

Moze to problem ochrony danych? 100 lat tajemnicy
elżbieta - 06-03-2009 - 23:30
Temat postu:
,Może to faktycznie ten powód. Dziękuę za pomoc.
Pozdrawiam Elżbieta
aligatormp - 29-04-2009 - 13:48
Temat postu:
Witam
Indeksując Koronowo zauważyłem, że nazwiska podobne w "wymowie" są na przestrzeni lat różnie pisane np. Ipczyński - Jpczyński, Dolatowski - Delatowski, Gill - Gil, Cieszyński - Ciesiński, Kałas - Kałłas, Klajbor - Klejbor - Klejbór itd. Największy wpływ na pisownię miała zapewne osoba prowadząca wpisy (jej preferencje językowe). Najczęściej różnice w pisowni polegają na zamianie o-ó, ń-n, ą-a, ś-s, ć-c, i-j-y, a-e oraz różnic w pisowni polskiej i niemieckiej: Schulz - Schulc. W pisowni nazwisk spotkałem się z x np. Rux w latach następnych nazwisko prawdopodobnie spolszcza się do Russ i Rus. Do tego należy dodać interpretację wpisów "nieczytelnych" i wynikające z tego przekłamania. Dlatego osoby przeglądające genetekę powinny sprawdzać różne wariacje interesujących ją nazwisk.

Pozdrawiam Maciek
aerbert - 29-04-2009 - 13:59
Temat postu:
Dlatego ja do wyszukiwarki nigdy nie wpisuje całego interesujacego mnie nazwiska tylko poczatkowe litery i to też w różnych wariacjach równocześnie starajac się jak najbardziej zawęzić obszar poszukiwań, żeby mi nagle nie wyskoczyło 1000 nazwisko zaczynajacych sie tak samo. Wielokrotnie podczas indeksowania widzę błednie zapisane przez księdza nazwiska, ale nie wiem czy taka niepoprawna pisownia jednak sie nie przyjęła na stałe, dlatego wolę nie poprawiać. Kiedys poprawiłam nazwisko z XIX w. Stalmachowski na Stelmachowski i okazało się, że w tej miejscowości występuja współczesnie oba warianty. Czyli przyjeły sie obie pisownie.

Pozdrawiam,
Ola
marta1044 - 17-09-2009 - 10:48
Temat postu: Geneteka - nasze wspólne dzieło
Witaj Elżbieto!

Wpisałam do ogólnej wyszukiwarki urodzeń nazwisko Zawadzki i wszystko wyszukuje. Po wpisaniu nazwiska w pole wyszukiwarki w zaznaczonej księdze urodzeń Płocka również wyskakują mi wszystkie wyniki.

Pozdrawiam,
Marta
Jerzy_Stawiński - 19-09-2009 - 13:45
Temat postu:
Witam !
Propozycja Sebastiana, odnośnie : "komunikatu przy wejsciu na genetekę...", jest bardzo trafna i potrzebna dla bezstresowego działania osób indeksujących.
W komunikacie tym, proponuję dodać kilka słów wyjaśnienia z czego wynika brak 100% gwarancji zgodności danych ze stanem faktycznym.
Na przykład, dodać do sformułowanego przez Sebastiana tekstu "...ze stanem faktycznym oraz z uwagi na słabą czytelność akt i zawartych w nich błędów". Nie bałbym się takiego sformułowania, "zawartych w nim błędów". Dla przykładu, w jednym akcie ślubu, nazwisko pana młodego
wymienione dwukrotnie i nazwisko jego ojca, to 3 razy inaczej napisane nazwisko. Podobnych błędów jest wiele. Wracając do sedna sprawy, tego typu komunikat jest bardzo potrzebny.
Pozdrawiam
Jerzy Stawiński
bozenabalaw - 19-09-2009 - 16:38
Temat postu:
Witam
Zgadzam się w pełni z Jerzym i dodoła bym, że zdarzają się braki stron w księgach. Czasem widać to po resztkach stron wyrwanych z księgi, a czasem po numeracji stron zrobionej kopiowym ołówkiem po zakończonej księdze.
Pozdrawiam Bożena
Tomek1973 - 19-09-2009 - 16:56
Temat postu:
A ja chętnie w owym komunikacie umieściłbym dodatkowo słowa mówiące o tym, że zasoby geneteki mają być podstawą do samodzielnego starania się o kopie aktów w AP, AD lub parafiach, a nie pretekstem do uzyskiwania ich od indeksujących.

pozdrawiam wszystkich serdecznie - tomek
alus - 15-10-2009 - 12:46
Temat postu:
A mi w genetece brakuje kilku rzeczy związanych z interfejsem przeglądania i sortowania.

Z podstawowych funkcji przede wszystkim brakuje czegoś na kształt regexp (wyrażeń regularnych) w oknie wyszukiwania. Nie będę przytaczał szczegółów technologicznych ale w najprostszej formie chodziłoby o znak '*' zastępujący dowolny ciąg znaków oraz '?' zastępujący jeden znak. W zapytaniu SQL można to dosyć prosto zaimplementować. Wówczas nie trzeba byłoby oddzielnie wpisywać "kowalski" i "Kowalska" ale wystarczyłoby "Kowalsk?" i mielibyśmy od razu obie formy.
Tak samo "Kowal*" dałby w rezultacie jako wynik wszystkich "Kowalczyków", "Kowalów", "Kowalskich" itd... Także przydałoby się wyszukiwanie bez polskich liter - tzn. konwersja w locie "ż" na "z" itd. (szczególnie dla obcokrajowców) i wersja angielska (w zasadzie przynajmniej dla interfejsu). Widzę genetekę coraz częściej jako odnośnik na stronach anglojęzycznych z zaznaczeniem "niestety interfejs po polsku...". Szkoda.

W przypadku aktów w języku rosyjskim ma to duże znaczenie bo zapisy literowe różnią się tak mocno, że ciężko coś takiego indeksować i zawsze będą pomyłki. Także wynikające z niechlujstwa urzędników kościelnych i niedostosowania cyrylicy do polskiej fonetyki. (spotkałem już takie wynalazki jak zapisy "Ц" z jakimiś szlaczkami udające "ć", czy inne wynalazki w każdej parafii inne.

Z kolejnych istotnych rzeczy brakuje eksportu roczników i statystyk w celu wychwycenia błędów czy zduplikowanych rekordów. Brakuje także możliwości np. sugerowania poprawek czy zapisów. Ktoś inny mógł inaczej odczytać zapisy i skorygować je. Bez maila nie ma takiej możliwości.

Mam hm.. dosyć zaawansowaną wiedzę dotyczącą m.in. PHP i baz danych i może mógłbym pomóc?
marta1044 - 15-10-2009 - 13:21
Temat postu:
Witaj Arku,

Wszystkie techniczne propozycje proszę kieruj do Jacka. Ja tu tylko wstawiam indeksy i ewentualnie coś w nich poprawiam. Jednak działanie samej Bazy niestety nie jest już moim polem do popisu.

Pozdrawiam,
Marta
Old_Water - 15-10-2009 - 15:54
Temat postu:
Pomysł Arka to prawdziwa rewolucja w dotychczasowej GENETECE.
Pozdrawiam
Piotr
Tomek1973 - 15-10-2009 - 16:01
Temat postu:
Cytat:
Z podstawowych funkcji przede wszystkim brakuje czegoś na kształt regexp (wyrażeń regularnych) w oknie wyszukiwania. Nie będę przytaczał szczegółów technologicznych ale w najprostszej formie chodziłoby o znak '*' zastępujący dowolny ciąg znaków oraz '?' zastępujący jeden znak. W zapytaniu SQL można to dosyć prosto zaimplementować. Wówczas nie trzeba byłoby oddzielnie wpisywać "kowalski" i "Kowalska" ale wystarczyłoby "Kowalsk?" i mielibyśmy od razu obie formy.
Tak samo "Kowal*" dałby w rezultacie jako wynik wszystkich "Kowalczyków", "Kowalów", "Kowalskich" itd...

Wpisując w polu wyszukiwania w genetece słowo Kowalsk w wynikach pojawiają się zarówno nazwiska Kowalski jak i Kowalska.
alus - 15-10-2009 - 16:29
Temat postu:
Tomek1973 napisał:

Wpisując w polu wyszukiwania w genetece słowo Kowalsk w wynikach pojawiają się zarówno nazwiska Kowalski jak i Kowalska.


Ale nie możesz wpisać np. "Ad*k?" i otrzymać wszystkie nazwiska zaczynające się na "Ad" i kończące na "ki" albo "ka" - jak Adamski, Adamska, Adwokacki, Adylewski itd...

Problem jest taki, że i mnie (albo temu kto tworzył akty pierwotne) przy indeksowaniu zdarzają się literówki, które później można wychwycić dopiero po porównaniu z późniejszymi wpisami. Bez regexpów tego nie zrobisz.

Wyższą szkołą jazdy, zaimplementowaną np. na www.ellisisland.org jest wyszukiwanie fonetyczne. Tzn. są pobierane wpisy podobnie brzmiące fonetycznie, które mogą mieć różny zapis. Raczej ciężko to zrobić dla języka polskiego więc nawet nie ma się na to co porywać, ale w przyszłości czemu nie?

Pozdrowienia
Arek
peters - 15-10-2009 - 16:37
Temat postu:
alus napisał:


Ale nie możesz wpisać np. "Ad*k?" i otrzymać wszystkie nazwiska zaczynające się na "Ad" i kończące na "ki" albo "ka" - jak Adamski, Adamska, Adwokacki, Adylewski itd...



Można, tylko trzeba zamiast "*" użyć "%" np. "Ad%k"

Pozdrawiam
Piotr
Sroczyński_Włodzimierz - 15-10-2009 - 16:41
Temat postu:
Próbujcie zamiast "wbudowanej w genetekę wyszukiwarki" uzyć geneszukacza. - Jacek Młochowski
Stestujcie WZIernik (dział na małym fragmencie danych - Warszawa-Wszyscy Święci) wziernik.genrod.eu - Sebastian Gąsiorek

Moim zdaniem nie jest to kwestia modyfikacji istniejącego narzędzia a kwestia powrotu do pomysłu "multiwyszikwarki" - narzędzia w miarę uniwersalnego dla róznych baz i na tyle atrakcyjnego dla zarządzającyhc zasobami metryklanymi, aby skłonić do współpracy.
Zaistnieje coś dobrego, uniwersalnego, jednoczesnie prostego i dającego wiele możliwości, sprawdzi się - To i bazy ("prawie wszystkie")zostaną prędzej czy później podpięte (nie wiem jak ale zostanąSmile.

Ale musi być punkt odniesienia, tj produkt. Nawet jeśli w wresji mocno alfa - grunt żeby był. Pomysłów dużo, deklaracji rozpoczęcia prac też było sporo. Ktoś jednak musi po prostu to zrobić - zaprezentować propozycje, zgodzić się na wpsółprace z innymi, ustalić niekomercyjny, ogólnodostępny charakter (moim zdaniem podstawa). Miec i czas i kwalifiakcję.
Chyba jesteście na dobrej drodze:)

Pozdrawiam serdecznie
Luziński_Marcin - 18-04-2010 - 23:41
Temat postu:
Geneteka to baza danych, a te rządzą się pewnymi prawami (Kowalski i Kowalska to wszakże to samo nazwisko a dla bazy danych - różne). Wpisanie nazwiska męskiego lub żeńskiego to tylko kwestia umowy między twórcami geneteki, a przecież wpisanie jednolitej wersji sprawia, że nie trzeba wpisywać dwóch opcji podczas wyszukiwania, czyli ma przewagę funkcjonalną. Serwilizm wobec zachodu? A może masońsko-żydowski spisek? Smile

Pozdrawiam,

ML
Sroczyński_Włodzimierz - 19-04-2010 - 01:13
Temat postu:
Marcinie Luzińska (sic!) Smile
1. zastępowalność łańcuchów "Kowalski" i "Kowalska" jest właśnie serwilizimem z definicji -podporządkowaniem się pewnym nawykom. Sugestia, że nawykom osób nie odmieniającym nazwisk przez osoby wydaje się słuszna i usprawiedliwiona. Z pojęciem "Zachód" można dyskutować (przyzwyczajenia Japończyków prawdopodobnie są takie same:)
2. dla bazy - różne pojęcia. Dla narzędzi wyszukiwawczych - niekoniecznie

Co to oznacza? Że uwzględnienie wśród wyników wyszukiwania przy zadanym pytaniu "Sroczyński" rekordów zawierających "Sroczyńska" tak jak wyżej pisałem nie jest żadnym problemem
przykład:

A. Pytanie "sroczyński" -wyniki zawierają "Sroczyński" i "Sroczyńska"
http://wziernik.genrod.eu/?type=urodzen ... &r_do=

efekty to m.in:
- gorsze (!) filtrowanie - jeśli się chcę dowiedzieć jedynie o mężczyznach otrzymuję w wyniku zadania wyszukiwania "Sroczyński" także niechciane wyniki
- jeśli interesuje mnie jak najmniejsza ilość fałszywie negatywnych wyników i jak najmniejsza ilość zapytań - efekt jak powyżej
- brak zmiany zawartości oryginalnej bazy

Powtarzam:
nie jest to problem technologiczny poważnych rozmiarów - czego dowodzi link:)
Jest to zagadnienie decyzyjne. Co wybrać i czym się kierować. Zarówno przy tworzeniu baz w rozumieniu "wprowadzamy rekordy", jak i "projektujemy format", jak i "badamy poprawność", jak i "wyszukujemy w bazie"
Każda z możliwości ma plusy i minusy.
O minusie "Anna Kowalski" było..o minusie "Anna Kowalska" pt "nie da się" już chyba więcej nie trzeba (obalone wystaaczająco jak się zdaje). Pozostaje minus "zbyt szerokie wyniki"
Jednak - przy wpisywaniu "Anna Kowalski" jest ta sama cecha! Można próbować ją eliminować poprzez wypełnianie pola "płeć" i inne... ale to jest rozwiązywanie problemu, który by nie istniałSmile
Zresztą przy wypełnianiu pola "płeć" mamy rozwiązany problem zbyt "szerokich wyników" także i w przypadku wpisywania "Anna Kowalska"

Natomiast nieuwzględnienie kryteriów poprawności językowej (w dość podstawowym zakresie), pomijanie go, zamiast "tak - jest to kaleczenie ale dzięki temu...[ i tu lista], a wręcz wyśmianie go...eee
nieuwzględnienie problemu niezgodności bazy opisującej dokument z treścią dokumentu też jest ważne

ja grzeszę w inny sposób tworząc bazy (i zasady wypełniania baz) ale mam silniejsze argumenty niż nieprawdziwe "nie da się"Smile

Nie odbieraj postu jako napastliwy w szczególny sposóbSmile Raczej moja typowa reakcja na argument "wietrzysz żydowsko-masoński spisek??!!" -alergiczna (zdaje sobie z tego sprawęSmile

pozdrawiam serdecznie
alus - 20-04-2010 - 00:40
Temat postu:
Dyskusja o końcówkach jest z mojego punktu widzenia dziwna.
Problem jest bardzo łatwo rozwiązać robiąc dodatkową tabelę w bazie danych wiążącą formę męską z żeńską. Np:
m. ż.
Kowalski - Kowalska
Ęcki - Ęcka
Nieścior - Nieścior
Bury - Bury
Garbaty - Garbata itd.
Styka - Styka

Dodatkowy checkbox przy wyszukiwaniu - "wybierz też formę żeńską" i gotowe. Informatycznie? Banał.

Tak samo można posłużyć się tzw "wildcardami" - czyli znakami specjalnymi zastępującymi dowolny zbiór liter. Np. Kowals% i już mamy obie formy wybrane (choć to rozwiązanie nieeleganckie - dostaniemy też Kowalczyków. Nie wiem jaka baza obsługuje genetekę ale pewnie MySQL. Do zrobienia proste i klarowne. Realizacja tego to max. 2-3 dni programisty Wink

Arek
sebastian_gasiorek - 21-04-2010 - 11:06
Temat postu:
alus napisał:

Problem jest bardzo łatwo rozwiązać robiąc dodatkową tabelę w bazie danych wiążącą formę męską z żeńską. Np:
m. ż.
Kowalski - Kowalska
Ęcki - Ęcka
Nieścior - Nieścior
Bury - Bury
Garbaty - Garbata itd.
Styka - Styka

Arek


Wybacz Arku ale rozwiązanie zaproponowane przez Ciebie nie jest według mnie rozwiązaniem odpowiednim. Nie wyobrażam sobie żeby była oddzielna tabela z dwoma formami nazwiska. Kto by wklepał te kilkaset tysięcy nazwisk? Rozwiązanie zupełnie niepotrzebne. Tego typu rzeczy można zrobić z automatu - tak jak to jest np. we WZIerniku. Zresztą wyświetlenie nazwisk męskich i żeńskich nie jest do końca dobrym rozwiązaniem.

Prawidłowo geneteka powinna mieć dwie formy wyszukiwania - proste oraz wyszukiwanie wyrazów podobnych. Czyli takie połączenie funkcji aktualnej wyszukiwarki z tym co mamy we WZIerniku.

Większym problemem jest chyba brak możliwości szukania po imieniu oraz w przypadku małżeństw po nazwiskach pary młodej.
Gdy tylko uporam się z panelem administracyjnym geneteki to pogadam z Jackiem czy będziemy coś zmieniać w samej genetece. Danych mamy coraz więcej i samo nazwisko przy wyszukiwaniu często już nie wystarcza.

pozdrawiam,
Sebastian
igoriosso - 13-04-2011 - 13:30
Temat postu: modyfikacja Geneteki
hej, ostatnio bardzo dużo korzystałem z Geneteki - przyznaję super sprawa. Wcześniej jednak pomół mi w pracy Poznań Project. Przyznam, bardzo dobrze radzi sobie ichni system "elastycznego" wyszukiwania nazwisk. Według mnie brakuje takiej opcji w Genetece. Przykład: nazwisko Wawrowski widziałem w wielu wersjach (Wawer, Wawerko, Wewerko, Wewerski, Wawroski, Wawrowski) i zapewne bardzo różnie mógł ksiądz w XIX wieku je zapisywać. PP przy wpisaniu nazwiska podaje też wersje przybliżone. Czy nie ma możliwości zmiany silnika Geneteki na podobny w PP? Bazy danych pozostałyby te same.
IgorD.
Młochowski_Jacek - 13-04-2011 - 14:04
Temat postu: modyfikacja Geneteki
Wyszukiwarka Geneteki umożliwia wyszukiwanie nazwisk zapisanych z użyciem jak również bez polskich znaków diakrytycznych (ą,ę,ć,ś,ń itp.) Wystarczy wpisać początek nazwiska co sprawdza się w praktyce przy wyszukiwaniu kobiet. Kowalsk da pełniejszy wynik niż Kowalski lub Kowalska. Jeśli wynik chcemy zawęzić tylko do wpisanej frazy wówczas zaznaczyć należy [v] Wyszukiwanie dokładne. Wówczas szukając nazwiska np. Mur wyszukiwarka pominie Murowskich. Jeśli chcemy rozszerzyć wynik o oboczności wówczas możemy użyć znaku _ zastępując zmienną literę lub % zastępując zmieniający się fragment nazwiska. Jeśli więc chcesz uzyskać szersze wyniki wpisz: W_wer lub W_wro%ki
Jurek_Plieth - 13-04-2011 - 16:03
Temat postu: Re: modyfikacja Geneteki
Młochowski_Jacek napisał:
...Jeśli chcemy rozszerzyć wynik o oboczności wówczas możemy użyć znaku _ zastępując zmienną literę lub % zastępując zmieniający się fragment nazwiska. Jeśli więc chcesz uzyskać szersze wyniki wpisz: W_wer lub W_wro%ki

Ha! Tej opcji nie znałem i już biegnę ją wypróbować! Potwierdzając jednocześnie uwagi kol. igoriosso, że baza geneteki jest nieprawdopodobnie cennym źródłem informacji i jeszcze raz chwała i podziękowania jej (znaczy bazy) autorom!
A przy okazji. Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne dysponuje swoją bazą, bardzo dynamicznie powiększającą się. Działa ona w odmienny sposób, IMO baza geneteki jest dużo bardziej "user friendly" choćby tylko dlatego, że nie ogranicza poszukiwań do małego przedziału (czasem tylko 20) lat, dzięki czemu przy okazji ukierunkowanych poszukiwań znajduje się pobocznych przodków, o których istnieniu nie miało się pojęcia. Ale nie o tym chciałem pisać, tylko zadać pytanie, czy poza względami ambicjonalnymi istnieje jakaś dodatkowa przeszkoda, aby bazę genetyki w całości wzbogacić o bazę Pom. T.G.
Tak, wiem, herezje wypisuję... Evil or Very Mad
Eder - 13-04-2011 - 19:13
Temat postu: Re: modyfikacja Geneteki
Witam.
Można by dodać rubrykę - źródło skanów? Bywają różnice między zapisami w oryginałach i duplikatach.
Pozdrawiam, Wójtowicz
Jurek_Plieth - 14-04-2011 - 08:59
Temat postu: Re: modyfikacja Geneteki
Eder napisał:
Witam.
Można by dodać rubrykę - źródło skanów? Bywają różnice między zapisami w oryginałach i duplikatach.

Podobno nie można Shocked
Włodek tłumaczy czemu nie można w tym miejscu:
https://genealodzy.pl/modules.php?op=modload&name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=83172#83172
StraszMarek - 15-04-2011 - 16:45
Temat postu:
Czy w Genetece są ukryte osoby? Otóż gdy szukam danego nazwiska, to ilość nazwisk występujących w danym województwie jest większa niż ilość wyszukanych konkretnych osób z tym nazwiskiem.

Jeśli tak jest , to znaleźć te pominięte osoby?
Jurek_Plieth - 15-04-2011 - 18:23
Temat postu:
StraszMarek napisał:
Czy w Genetece są ukryte osoby? Otóż gdy szukam danego nazwiska, to ilość nazwisk występujących w danym województwie jest większa niż ilość wyszukanych konkretnych osób z tym nazwiskiem.

Też miałem ten problem Very Happy
Jest to wynikiem tego, że podobno w Polsce z powodu jakichś odgórnych przepisów ukrywane są dane metrykalne chrzcin i ślubów młodsze niż 100-letnie. Informację z Geneteki należy odczytywać tak, że indeksacja została przeprowadzona, ale dane nie mogą zostać opublikowane, bo są zbyt "młode".
Rzeszotek_Łukasz - 26-08-2011 - 22:20
Temat postu:
@apogorzelska
Jeżeli przy odnalezionym rekordzie jest ikona z napisem "SKAN", oznaczać to będzie, że dostępna jest cyfrowa kopia aktu w sieci. W przeciwnym razie konieczna jest wizyta w archiwum (choć można zaryzykować i zamówić akt)
apogorzelska - 26-08-2011 - 22:35
Temat postu:
Ikonkę SKAN znam Smile Szkoda, że nie ma innej możliwości, skany zamawiam jak mam pewność a tu nie mam żadnej niestety. Pozostaje wziąć urlop, wsiąść w pociąg i wybrać się do Siedlec, czego się nie robi dla poszukiwań!
Ale Kuflew z mojej strony aktualny, mailowałam w tej sprawie z Panem Jackiem Okulus, mam wysłać zgłoszenie do archiwum, czekam do września aż pracownia ruszy.
pozdrawiam
ania
dpawlak - 16-09-2012 - 22:14
Temat postu:
Formatka, formatką, trzeciorzędna rzecz, no chyba, że ktoś robi tysiące wpisów nie wiedząc do jakiej, wtedy przysparza sobie i innym dodatkowej pracy. Ważniejsza kwestia, czy w genetece dzięki zastosowaniu metrykowej formatki zniknie koniecznoć klonowania wpisów dotyczących kobiet, tak aby każde nazwisko było widoczne do przeszukania i co najważniejsze, czy będzie można przeszukiwać po czymś więcej, niż nazwisko osoby głównej? Banalna rzecz ułatwiająca wszystkim życie, tylko czy banał jest w tej bazie wykonalny?
sebastian_gasiorek - 16-09-2012 - 22:40
Temat postu:
dpawlak napisał:
czy będzie można przeszukiwać po czymś więcej, niż nazwisko osoby głównej?


Funkcjonalność będzie identyczna jak w przypadku metryk.
Przeszukiwane będą nazwiska małżonków i ich matek oraz wszystkie vele.
Na daną chwilę nie przewiduję rozszerzenia geneteki i metryk o szukanie wg. dodatkowych pól. Za dużo jest innych ważniejszych zadań.
dpawlak - 16-09-2012 - 22:48
Temat postu:
Włodku, rzecz jasna chodzi o vel'e, o to, że spisując 10 kobiet mogę nawet 25 rekordów wpisać, nie wiem czemu ma to służyć, chyba temu żeby się móc pochwalić że jest 8 mln rekordów, podczas gdy aktów mniej. Gdyby można było przeszukiwać po uwagach, takie łamańce nie były by potrzebne. Zwracano już wiele razy uwagę na ten problem ale wtedy nie było za pasem Zjazdu więc sprawę olano nie tłumacząc dlaczego. Ponawiam pytanie, bo widzę że to dobry czas na mądre odpowiedzi.
sebastian_gasiorek - 16-09-2012 - 23:00
Temat postu:
Darku,

Pole uwag nie będzie przeszukiwane...a przynajmniej ja takiej funkcjonalności nie dodam.
Będzie tak do czasu gdy będę stał na straży tych serwerów. Przyczyna jest prosta - wydajność.

Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Wprowadzenie zmian skonsultowanych tylko na forum (a pytanie kto będzie ponownie uzgadniał formaty "na zewnątrz" jeśli nawet forumowy consenus byłby osiągnięty)....


Włodku,
Dlatego też poruszyłem ten temat na forum. Widziałem Twoją aktywność i byłem pewien, że jeśli będą jakieś wątpliwości to wyjaśnisz o co chodzi Smile
W związku z tym - zmiany formatu metryk nie ma.
Jest natomiast możliwość przyuczenia indeksujących, że mogą samodzielnie poprzestawiać/ukryć kolumny na czas indeksacji wg. własnej wygody a przesłać w ustalonym już formacie.
zetka - 17-10-2012 - 12:27
Temat postu:
Ponoć jest mozliwosć wyszukiwania w genetece po nazwiskach panieńskich - ale jak ?
Sroczyński_Włodzimierz - 17-10-2012 - 15:58
Temat postu:
wpisując nazwisko wyszukuje także panieńskie, jeśli wprowadzone to jest w wynikach
zetka - 18-10-2012 - 12:32
Temat postu:
Rozumiem - pewnie trafilam na wpisy bez takowych. Dziekuje Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 18-10-2012 - 12:44
Temat postu:
to byłoby niepokojące
ale chyba wyszukuje jednak;)
np
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... &op=gt
to że jest w wyszukiwaniu pokazany rekord
1 1900 80 Wanda Maria Baciarelli Alfons Ludwika Sarnecka Żyrardów
przy wprowadzeniu jako kryterium "Kowalewska"
oznacza, że w tym przypadku działa
jeśli wiesz o tym, że powinno (dane zostały wprowadzone), a nie działa w jakimś konkretnym przypadku - daj znać w wątku "błędy"

pozdrawiam
Kolank0 - 18-10-2012 - 15:52
Temat postu:
Pomyślałem sobie, że w przypadku geneteki przy rekordach powinna się znajdować informacja o źródle. np AP Pułtusk, AD Siedlce Wink)) lub np Parafia. W przypadku "metryk" gdzie udostępnione są skany aktów nie ma to takiego znaczenia, ale ktoś kto w genetece znalazłby interesujący go rekord wiedziałby gdzie dalej kierować swoje kroki by pozyskać odpis/kopię aktu.
Michał_Zieliński - 18-10-2012 - 15:58
Temat postu:
W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź znajdziesz w bazie Pradziad - jeśli nie ma w AP to pewnie jest w AA (stosunkowo najrzadziej indeksowane są metryki przechowywane w parafiach). Jeśli to nie pomoże to zawsze pozostaje mail na forum;) A geneteka ma taki przyjazny wygląd m.in. dlatego, że przekazuje możliwie najwięcej informacji bez natłoku zbędnych informacji.

Pozdrawiam,
Michał
Marynicz_Marcin - 29-10-2012 - 02:33
Temat postu:
Nie lubię się powtarzać, ale niestety w tym przypadku muszę.
Nie chodzi mi o same statystki jako liczby, a o ich wartość!

Nie każdy ma możliwości jeździć po całej Polsce i poza nią, więc
w takich przypadkach prosi się o pomoc w danym Archiwum osobę, która często tam bywa lub mieszka w pobliżu.

Minimum trzy razy dzięki indeksacji otrzymałem pomoc w Archiwum (na zasadzie: pomagasz całej rzeszy genealogów, to ja także pomogę Tobie).

Więc jaki jest sens indeksowania czegokolwiek, skoro jest strach przed tym, że ktoś może mieć lepsze źródła (bogatsze w dane) i nasza praca zostanie wręcz wyzerowana. Chyba nie o to tu chodzi.


Za jakiś czas format geneteki zostanie rozszerzony o świadków/stawiających się i co? Kolejna fala zmian?
Coś tu chyba nie tak, bo skoro na tym ma to polegać, to chyba zrezygnuję z tego całego "wolontariatu" .

dpawlak napisał:

Marcin zresztą pisze że zindeksował parafie, nie Marcinie zindeksowałeś jakieś pojedyncze roczniki jednego zdarzenia np. urodzeń z danej parafii, w zestawieniu z licznikiem (zaledwie 10tys) zabrzmiało pretensjonalnie i żałośnie.


Gdyby każdy zindeksował te zaledwie 10 tys. to dzisiaj nie mielibyśmy co robić Wink

dpawlak napisał:

Ja tego zjawiska w ogóle nie rozumiem, nigdy nie liczyłem tego co zindeksowałem i portal gdzie jest to publikowane też tego nie robi podając tylko ogólny licznik dla całe bazy i wszyscy szczęśliwi.

Może to jest ta myśl, którą powinni zastosować do geneteki ?!
Na dobrą sprawę, byłoby to korzystniejsze, bo bez zakłamań...
Michał_Zieliński - 29-10-2012 - 15:31
Temat postu:
Podzielam zdanie Marcina i nie rozumiem pojawiającego się tu czasami piętnowania osób, które wprost mówią, że statystyki autorów indeksów w genetece mają dla nich znaczenie. Co w tym jest złego? Skoro taka statystyka już powstała, jest prowadzona na bieżąco, a jej istotą jest dokładność co do jednego i obrazowanie wkładu każdego indeksującego we wspaniałe, wspólne dzieło indeksacji, to osoby indeksujące mogą chyba oczekiwać, że będzie ona odzwierciedlała stan faktyczny. A jeśli pięcie się w górę w takim zestawieniu dodatkowo mobilizuje indeksujących (a myślę, że osób, na które tak to działa jest dużo więcej niż się przyznaje Wink ) to czemu im tego bronić?? To w niczym nie jest sprzeczne z ideą wolontariatu!

Natomiast z drugiej strony, myślę Marcinie, ze nie powinienes oczekiwać od administratorów lub od kogokolwiek innego, że zweryfikują Twoje 10k pozycji, żeby wychwycić błąd. Moim zdaniem jeśli statystyka ma dla kogoś znaczenie (z jakiegokolwiek powodu), to sam to powinien weryfikować (najlepiej na bieżąco, w miarę dodawania indeksów).

Moim zdaniem wyjaśnienia tej różnicy są 3:
1. Indeks nie został jeszcze dodany do geneteki, stąd statystyka nie odpowiada liczbie przesłanych indeksów.
2. Indeks został dodany, ale autor został pomyłkowo zmieniony (widziałem już taki przypadek) - stąd nowe dodane indeksy nie zostały zaliczone autorowi, tylko jakiejś innej osobie.
3. Pozycje wpadły w dziurę liczącą prawie 13.000 pozycji, którą nie wiem jak wytłumacyć (zgodnie ze statystyką autorów indeksów jest 8.372.832 a w genetece jest ich 8.385.573)

Nie sądzę, aby wszystkie Twoje brakujące 3.500 indeksów wpadło w dziurę o której mowa w punkcie 3 (musiałbyś mieć dużego pecha Laughing ).
A jeśli ta różnica wynika z przyczyn podanych w punktach 1-2, jesteś w stanie sam to zweryfikować.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
sponikowski - 16-06-2013 - 14:32
Temat postu: uwagi/info w genetece
Nie wiem, czy to właściwy temat do poruszenia problemu – jeśli nie proszę o przeniesienie. Chciałem poruszyć kwestię dotyczącą algorytmu działania wyszukiwarka Geneteki.
Spory czas już temu z powodzeniem można było wykorzystywać w niej znak „%”, który w moim przekonaniu był lekarstwem na wszelkie możliwe oboczności nazwiska, a także pojawiające się błędy literowe, czy niepełne wpisy poczynione przez indeksujących mających problem z rozczytaniem nazwiska w danej metryce. Dla rozjaśnienia podam przykład: wpisanie znaku i ciągu liter „%niewski” zwracało w odpowiedzi wszystkie nazwiska zawierające w sobie człon „niewski”. Można zatem było otrzymać odpowiedź wskazującą czy w danej parafii występuje dajmy na to nazwisko „Pniewski”, „Kaniewski”, czy „Ćwiertniewski”. Obecnie, wpisując znak „%” otrzymujemy odpowiedź, z której wynika, że nie ma takich nazwisk

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... &op=gt

Obecnie, podobną odpowiedź otrzymamy, gdy „niewski” wpiszemy bez znaku „%”.

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... &op=gt

Otrzymany wynik sprawdzenia, skłania do stwierdzenia, że obecny algorytm działania wyszukiwarki odsyła niejako w niebyt wszystkie rekordy zawierające niepełny lub błędny (tzw. literowy błąd) zapis nazwiska. Te bowiem wyszukiwarka traktuje jako pełne nazwiska choć takimi nie są. Dla przykładu podam próbę wyszukania sformułowania „wiertniewski”, które traktowane jest właśnie jako pełne nazwisko choć takim nie jest.

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... &exac=

W odniesieniu do powyższego, stwierdzam, że to wyszukujący ma się domyśleć w jakiej formie nazwisko widnieje w bazie. Wyszukiwarka w żaden sposób mu tego niestety nie ułatwia. O ile z wpisem „wiertniewski” jest jeszcze mały problem, to schody zaczynają się przy indeksach zawierających takie wpisy jak z poniższego linku w pozycjach 5,6,7,9,11. Takie wpisy mogą zostać odszukane jedynie pod dwoma warunkami. Pod pierwszym, że wyszukujący sam będzie „okrajał” dane nazwisko z liter, pod drugim natomiast, że daną parafię będzie przeszukiwał rocznikami bez wpisywania jakiegokolwiek nazwiska, a więc de facto tak jakby daną parafię miał przeglądać niczym indeksujący, na piechotę.

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... &op=gt

Powodzenia zatem, życzyć "NowAKom", "PolAKowskim", "SkrzypczAKom" i innym, których nazwisko zawiera te dwie litery; których przodek być może znajduje się pod pozycją 5,6,7 a którego wyszuiwarka nie pomoże im znaleźć. No chyba, że domyślą się, że akurat z ich nazwiska te dwie litery ktoś rozczytał i wpisał, a nie np: "ko"

W miejscu tym zapytam więc, czy obecna zasada działania wyszukiwarki to skutek jej awarii, czy też nowość, która zamiast ułatwić utrudnia życie genealoga-amatora. W moim odczuciu, algorytm wykorzystujący znak "%" dawał wiele możliwości, a przede wszystkim zaoszczędzał czas. Czy ktoś może wytłumaczyć ten stan rzeczy?

Pozdrawiam – Sławek
Słomińska_Dominika - 16-06-2013 - 17:34
Temat postu: uwagi/info w genetece
To ciekawe jak działa przeglądarka. Wpisując Słomiński pojawiają się Słoma, Słomski. Słomka Słomianska, Słomecki, Słomicki, Słomieński. Ktoś moze przyblizyć TĄ zasadzę działania bo nijak nie mogę ogarnąć. Normalne szukarki wyszukują takie przekręcenia gdy się poda skrót typu "Słom" a nie gdy poda się pełne i konkretne nazwisko. Patrząc w ten sposób To wpisując dajmy na to Wawrzyszewski dostaniemy tych podobnych wg szukarki nazwisk jeszcze więcej... Tylko w imię czego? Wink
sponikowski - 16-06-2013 - 18:33
Temat postu: uwagi/info w genetece
Po prostu wygląda to tak jakby wyszukiwarka żyła własnym życiem; wiedziała lepiej co szukający chce znaleźć.
Sroczyński_Włodzimierz - 16-06-2013 - 19:16
Temat postu:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... &op=gt
"wyszukiwanie dokładne" - dla tych, którym przeszkadza pokazywanie wyników zbliżonych
a post w imię ..."popatrz zamiast mieć pretensję"Smile
sponikowski - 16-06-2013 - 19:52
Temat postu:
Wyszukiwania dokładne wyszukiwaniem dokładnym... A co z obocznościami? Wyszukiwarka wrzuca własne, a nie takie jakie interesują wyszukującego. Sad
Z "%" było to możliwe...
Sroczyński_Włodzimierz - 16-06-2013 - 20:01
Temat postu:
odnosiłem się tylko wpewnym stopniu do Twojego życia własnym życiem, w większości jednak do zdania Dominiki dot. sugerowanego braku możliwości wyszukania tylko i wyłącznie danych nazwisk
zresztą nie mógłbym do Waszych obydwu - są w zasadzie sprzeczne -Dominice przeszkadzają większe możliwości, Ty postulujesz (z czym się zresztą zgadzam;) powiększenie istniejących
nie sposób byłoby jednym postem (chyba że w stylu "jeszcze taki sie nie narodził...Smile wyjaśnić/odnieść się do obu w całości

przy okazji bo zdaje się, że brak tej praktyki leży u podstaw narzekania na zbyt wiele wyników (!!!): w większości zasobu ograniczenie poprzez założenie filtra na okres przeszukiwany i pozostawienie wyszukiwania "zbliżone" tj nie zaznaczanie, że chcę dokładnie - jest znacznie korzystniejsze
niż szukać Kowalskich (jakichkolwiek) na przestrzeni dziejów
czyli
szukając Kowalskiego ur. ca 1880 lepiej mieć i Kowalów z 1875 niż Kowalskiego z 1912
banał, ale...
sponikowski - 16-06-2013 - 20:33
Temat postu:
Włodku, może nie tyle postuluję za powiększeniem istniejących możliwości, co za przywróceniem tego co było. Przeszukuąc daną parafię pod kątem figurowania w niej metryk z moim nazwiskiem, za pomocą znaku "%" załatwiałem większość problemów. Jeszcze jakiś czas temu było to możliwe. Znak "%" bowiem, za którym wstawiałem "owski" zwracał mi wyniki, co do których mogłem być pewien, że wśród nich znaleźć mogę wpisy potencjalnie dotyczące moich przodków. Otrzymywałem "Szczepkowskich", "Polkowskich", "nikowskich", czy "wskich" i z tego wybierałem co mnie interesuje.
Obecnie takiej alternatywy niestety już nie mam. Przekręcone przez księdza nazwisko w stopniu, w którym nie jestem w stanie sobie nawet go wyobrazić, ale zawierające prawidłową końcówkę "owski" czy niepełny wpis indeksującego, który nie mógł rozczytać pierwszych liter nazwiska i wpisał "wski" nie pozwala mi nawet na odnalezienie takich przekręconych lub niepełnych rekordów. Filtr wyszukiwarki podaje mi swoje "widzimi się"; swoją oboczność. Dla przykładu, oboczność mojego nazwiska upraszcza do "Punikowski". Oboczność "Panikowski", "Płonikowski", "Monikowski", "Konikowski", czy inna możliwa już niestety nie jest zwracana. Tym bardziej wyszukiwarka nie poda mi rekordów w przeszukiwanej przeze mnie parafii, gdzie indeksujący z mojego - nawet poprawnie wpisanego nazwiska - mógł rozczytać i wpisał jedynie "owski". Dla obecnego algorytmu działania wyszukiwarki "owski", "wski", "ski" czy "ki" to oddzielne nazwiska a nie jego człony... W ten sposób w genetece "giną" te indeksy, które zawierają niepełne wpisy, choćby składające się z dwóch rozczytanych w nazwisku liter.

pozdrawiam - Sławek
Słomińska_Dominika - 16-06-2013 - 20:52
Temat postu:
Włodku, mnie nie chodzi o wielość rozwiązań ale o sorry za słowo ich głupotę. Słomiński to nie Słomczyński tak jak Słomeński. Słomka i inne różne. Wpisuję całe nazwisko to niech szuka całego nazwiska. Wpisuję cześć nazwiska to wtedy niech mi szuka róznych opcji. Tak własnie działają wszystkie znane mi szukarki z wyjątkiem tej tutaj. Mało tego. Wiem, że w takim Worowie mam krewnych widziałam ich akty itd. Spisałam nazwiska, lecz szukarka nie szuka mi nic nawet oboczności różniących się jednym czy dwoma znakami. Więc co jest grane, że tak zapytam? Słomiński ma miliard opcji a Zagański, Zygański, Zygańczyk i temu podobne nie istnieją mimo, że są w aktach i bodaj te indeksy w bazie są.

edit. Czy działają "*" i "?" ?
Sroczyński_Włodzimierz - 16-06-2013 - 20:57
Temat postu:
a mi pomaga
bo wiem, że przeskok (być może nie ze Słomki na Słomczyńskiego..ale czy aby na 100%?Smile jest możliwy (w drugą stronę też
a skoro Ty tę opcję możesz wyłączyć to myślenie "mi przeszkadza (ale mogę nie korzystać) to jestem przeciw istnieniu, mimo, że innym pomaga (lub myślą, że pomaga)
budzi mój sprzeciw wyrażony powyżej
i podtrzymywany obecnym (ba! rozwija się to w zdumienie!)
jeszcze pól biedy, gdybyś zachęcała do zmiany domyślnego szerszego (z konieczną - czy naprawde tak uciążliwą) zaznaczenia "szukaj dokładnie" na
domyślne szukaj dokładnie z koniecznością zaznaczenia "szukaj zbliżone"

Co do znajomości tematu "Tak własnie działają wszystkie znane mi szukarki z wyjątkiem tej tutaj" i określeń "głupota" - nie rozwinę.
Słomińska_Dominika - 16-06-2013 - 20:59
Temat postu:
Ależ oczywiście, że taka forma nazwiska jest jak najbardziej możliwa ale nie w tym rzecz z mojej strony ale w odwrotności działania szukarki
Sorry ale niewiele zrozumiałam bo niestety zjadłeś znaki przestankowe, wiec trudno rozgryźć co masz na myśli.
Ostatnie zdanie mialo być przytykiem? Pozwolę sobie przemilczeć złośliwośc.
Co z odpowiedzią na moje pytania Włodku?
hniew - 16-06-2013 - 21:01
Temat postu:
sponikowski napisał:
Wyszukiwania dokładne wyszukiwaniem dokładnym... A co z obocznościami? Wyszukiwarka wrzuca własne, a nie takie jakie interesują wyszukującego. Sad
Z "%" było to możliwe...


O % nie wiedziałem iż dawniej tu działał.
Teraz przydatna jest * wraz z szuk dokładnym.
Działa co prawda tylko zamiast końcówki ale dobre i to
Kowal* oraz zaznaczone szuk. dokładne wyrzuca: Kowal, Kowalski, Kowalska, Kowalewski, Kowaleski, ...
Ten patent wystarczająco ogranicza własne życie wyszukiwarki pozwalając odnaleźć wiele błędnych wpisów.
Pozdrawiam
Hubert
Słomińska_Dominika - 16-06-2013 - 21:02
Temat postu:
Dziękuję Hubercie bo odpowiedziałeś na część mojego pytania Smile
Pozdrawiam
sponikowski - 16-06-2013 - 21:07
Temat postu:
hniew napisał:


O % nie wiedziałem iż dawniej tu działał.
Teraz przydatna jest * wraz z szuk dokładnym.
Działa co prawda tylko zamiast końcówki ale dobre i to
Kowal* oraz zaznaczone szuk. dokładne wyrzuca: Kowal, Kowalski, Kowalska, Kowalewski, Kowaleski, ...
Ten patent wystarczająco ogranicza własne życie wyszukiwarki pozwalając odnaleźć wiele błędnych wpisów.
Pozdrawiam
Hubert


Znak "%" działał i robił to samo co obecnie "*" lecz w szerszym zakresie, bo nie ograniczał się do końcówki. Co było w nim "złego"??? Rolling Eyes

pozdrawiam - Sławek

ps. u mnie akurat z końcówką nazwiska problemów nie ma Wink więc "*" jest bezużyteczny
Arek - 15-10-2013 - 08:35
Temat postu:
Czy do geneteki można dodać możliwość szukania po imionach? To jedno z pól, więc chyba byłoby prosto - a czasem, gdy poszukiwania po nazwisku zawodzą, chciałoby się sprawdzić wszystkich imienników w danym rejonie/księdze w danym czasie.
d_oleksiak - 15-10-2013 - 11:29
Temat postu:
Bardzo dobry pomysł... Można byłoby się wtedy ograniczyć w wyszukiwarce np. z kilkudziesięciu do kilku stron... Trzeba jednak się liczyć z przeoczeniem np. Maryanny wpisując MariannęWink tak czy inaczej popieram pomysł.

Pozdrawiam
Darek
Nagórski_Bogusław - 15-10-2013 - 12:26
Temat postu:
Witam z Krakowa!
Nie jestem do końca przekonany do SKUTECZNOŚCI tego typu poszukiwań. Tylko bardzo rzadkie imię mogłoby być wskazówką do dalszych poszukiwań. Przecież nic nie wiedząc na temat nazwiska (nawet nie znając pierwszej litery?!) trudno zweryfikowac tak uzyskany zbiór. A jeśli z imieniem zostało omyłkowo wpisane nazwisko? Przecież dziś można uzyskać zbiór indeksów dla danej parafii nie podając nazwiska a jedynie rodzaj aktów.
Pozdrawiam
Bogusław
Kaczmarek_Aneta - 18-10-2013 - 19:59
Temat postu:
Arek napisał:
Czy do geneteki można dodać możliwość szukania po imionach? To jedno z pól, więc chyba byłoby prosto - a czasem, gdy poszukiwania po nazwisku zawodzą, chciałoby się sprawdzić wszystkich imienników w danym rejonie/księdze w danym czasie.


Dla mnie bardzo przydatna byłaby możliwość wyszukiwania po imieniu i nazwisku jednocześnie, np. poszukując aktu urodzenia Jana Kowalskiego, chciałabym jako wynik otrzymać rekordy ze wszystkich województw w jednym miejscu, bez konieczności przeszukiwania każdego województwa oddzielnie.

Pozdrawiam
Aneta
Stasiakowski_Wojtek - 20-01-2014 - 16:28
Temat postu: Re: Pytania
A ja bym chciał tak, wpisuję w wyszukiwarkę nazwisko i wyskakują wszystkie potrzebne mi metryki z mojego drzewa. Oczywiście już przepisane i przetłumaczone. Nie wiem tylko do którego pokolenia, myślę że do 20 będzie dobrze.
Oczywiście to forma żartu, ale pomarzyć można Smile
Eder - 20-01-2014 - 17:04
Temat postu:
Witam
Można by dodać wyszukiwanie po imieniu, przydałoby się.
A przy okazji "w planach" jest Kłobia 1912, faktycznie mam także 1808-1820 (wkrótce znacznie więcej). Mam też cały dostępny Lubomin, Boniewo i Błenna, wszystko K-P, wszystko UMZ. Pisałem o tym Marcie, ale jakoś nie ma czasu tego dopisać.
Pozdrawiam, Andrzej
Słomińska_Dominika - 21-02-2014 - 21:34
Temat postu:
Bardzo możliwe, że już padło pytanie o to, ale nie sposób przeczytać kilku tematów o genetece, które mają po kilkadziesiąt stron i przy tym się nie zgubić.
Ja mam takie pytanie, myślę, że dość praktyczne, czy rozpatrywana jest możliwość wyszukiwania po imieniu?
Z góry dziekuję za odpowiedź i przepraszam, jeśli się powtórzyłam. Smile
igoriosso - 21-02-2014 - 22:55
Temat postu:
Popieram powyższe!
IgorD.
Michał_Fronczak - 21-02-2014 - 23:17
Temat postu:
A ja mam pytanie o jeszcze jedną rzecz. Mianowicie czy możliwe jest stworzenie opcji sortowania wynikow np po roku? Chodzi mi o coś takiego jak w arkuszach excela.
Michał
Kaczmarek_Aneta - 05-11-2014 - 18:28
Temat postu:
Bardzo dobre narzędzie.
A ja jeszcze zapytam, czy byłaby możliwość zawężenia wyszukiwania po imieniu?
Przykładowo - ze zbioru pań Kowalskich, chciałabym wydobyć same Marianny:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... amp;w=71wa

Pozdrawiam,
Aneta
włodzimiest - 05-11-2014 - 18:45
Temat postu:
tak pomocne, tak proste, że... że...no, genialne

dziękujękwiat kwiat kwiat
pozdrawiam
Włodek
sebastian_gasiorek - 05-11-2014 - 19:31
Temat postu: Geneteka - nasze wspólne dzieło
Witam,

Cieszę się, że innowacje są pozytywnie przyjęte. Podstawa to prostota połączona z funkcjonalnością. Jeszcze bardzo dużo pracy przed nami. Niestety większość z tych innowacji wymaga również dużego nakładu od strony uzupełniania brakujących danych. Docelowo chcemy żeby wszystkie podstawowe informacje na temat zasobów konkretnych parafii znajdowały się w Katalogu Zasobów Metrykalnych (parafie.genealodzy.pl).

Poszukujemy administratora który zająłby się kompleksowo Katalogiem Zasobów Metrykalnych. W tej chwili nie ma kto tego robić i na kolejne zmiany możemy poczekać kolejnych kilka lat.

Jest dużo pracy przy przypisywaniu parafii do dekanatów i województw:
http://www.parafie.genealodzy.pl/index.php?op=dc

Zapraszamy osoby chętne do współpracy przy tworzeniu naszego wspólnego wielkiego dzieła Smile
Docelowo chciałbym stworzyć mapę z zaznaczonymi parafiami która umożliwiałaby ograniczanie ich widoczności wg. daty utworzenia i wyznania. Idealnie byłoby gdyby po wejściu w konkretną parafię można było zobaczyć jej zasięg w poszczególnych latach. Podobnie jak to jest testowo uruchomione w metrykach http://metryki.genealodzy.pl/ozespole.php?ar=8&zs=9264d


Kaczmarek_Aneta napisał:
A ja jeszcze zapytam, czy byłaby możliwość zawężenia wyszukiwania po imieniu?


Niestety Aneto wyszukiwania po imieniu nie będzie w Genetece w najbliższym czasie. Cały czas walczę, żeby te wszystkie portale szybko działały. Obecnie nasza baza danych obsługuje 24mln zapytań na dobę co daje średnio 1mln na godzinę. Większość z tych 24mln przypada na godziny dzienne i wieczorne. Przy takiej ilości jedna zdawałoby się prosta zmiana potrafi zabić wszystkie portale.
Radosław.Konca - 05-11-2014 - 20:52
Temat postu:
Być może zauważyliście już pewną nowość w Genetece - parafie w promieniu 15 km.


Pomysł dobry, ale już w pierwszym sprawdzeniu nie zadziałał:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol

To nie to województwo:)

RK
Michał_Zieliński - 05-11-2014 - 20:56
Temat postu:
Spokojnie, to jest dopiero pilotaż. Parafie będą zweryfikowane i tak jak tu trzeba będzie zadbać aby parafie o tych samych nazwach (Jeruzal pow. skierniewicki - woj. łódzkie, Jeruzal pow. miński - woj. mazowieckie) się nie mieszały.

Pozdr,
Michał
sebastian_gasiorek - 05-11-2014 - 20:59
Temat postu:
Radku,

Dzięki za informacje. Poprawimy przy następnej aktualizacji Smile
Kaczmarek_Aneta - 06-11-2014 - 07:22
Temat postu: Re: Geneteka - nasze wspólne dzieło
sebastian_gasiorek napisał:

Kaczmarek_Aneta napisał:
A ja jeszcze zapytam, czy byłaby możliwość zawężenia wyszukiwania po imieniu?


Niestety Aneto wyszukiwania po imieniu nie będzie w Genetece w najbliższym czasie. Cały czas walczę, żeby te wszystkie portale szybko działały. Obecnie nasza baza danych obsługuje 24mln zapytań na dobę co daje średnio 1mln na godzinę. Większość z tych 24mln przypada na godziny dzienne i wieczorne. Przy takiej ilości jedna zdawałoby się prosta zmiana potrafi zabić wszystkie portale.


W sumie myślałam nawet nie o dodatkowej funkcjonalności, która wymagałaby jakiejś przebudowy Geneteki, ale np. o umożliwieniu sortowania wg nagłówków, bo tak jak domyślnie w moim przykładzie:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... amp;w=71wa
mamy ułożonych alfabetycznie mężczyzn z 1. kolumny, tak już panny młode trzeba przeglądać po kolei.
Taka funkcjonalność była dostępna w poprzedniej wersji Geneteki - w zakładce z listą materiałów do indeksacji.
Oczywiście, jeśli w obecnej sytuacji wdrożenie takiego ułatwienia wyszukiwania jest rzeczą niewskazaną, to nic na to nie poradzimy.

Pozdrawiam
Aneta
Eder - 06-11-2014 - 22:22
Temat postu:
Drobna uwaga do nowej funkcji Geneteki - w promieniu 15km od Strzegocina są też Łęki Kościelne.
Pozdrawiam, Andrzej
sebastian_gasiorek - 06-11-2014 - 23:02
Temat postu:
Andrzeju,

Nie są jeszcze wszystkie współrzędne uzupełnione - stąd te braki Smile

Dodałem przed chwilą do głównej strony geneteki "Szukajkę" ksiąg taką jak jest w projekcie metryki. Mam nadzieję, że się spodoba Smile
Ćwikliński_Leszek - 06-11-2014 - 23:27
Temat postu:
Dla mnie rewelacja.
Dziękujemy

pozdrowienia

Leszek
Kornelia_Major - 07-11-2014 - 05:29
Temat postu:
Sebastian
to świetna " szukajka " - dziękuję.

Pozdrawiam.
Kornelia Major
Wiktor_Witek - 07-11-2014 - 09:43
Temat postu:
Super! Smile

Pozdrowienia

Wiktor
janden - 30-11-2014 - 21:48
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Jak wyglądała i wygląda obecnie strona Autorzy, wszyscy zainteresowani bardzo dobrze wiedzą.

Zdajemy sobie sprawę, że oglądanie na liście np. 0,023% jest mało motywujące do dalszej indeksacji i chcemy to zmienić. Zmienić tak, żeby zaglądanie na tę stronę faktycznie motywowało do dalszej pracy.

Nie dla wszystkich jest to oczywiste, ale liczby, które były i będą podawane na tej stronie nie oznaczają tego, ile ktoś zrobił indeksów, ale ile rekordów jest przypisanych w bazie do danej osoby. Nie jest to punktacja, ani ranking.

Każdy będzie mógł sprawdzić ile rekordów jest przypisanych do każdej osoby, ale zniknie kolumna pozycja. Pojawią się grupy.

cdn.
ozanka - 30-11-2014 - 22:18
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Witam,

świetna wiadomość. Wojna na nic się zdała. Nigdy nie należy psuć, tego co dobre.

A procenty i promile to ja tylko w barze uważam Wink

Pozdrawiam
Bożenna
sebastian_gasiorek - 30-11-2014 - 22:42
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Zmiana na procenty dała naszym administratorom dużo wytchnienia. Nie musieli się w tym czasie codziennie tłumaczyć dlaczego komuś ubyło indeksów i jakich. Przypuszczam, że przy starej formie listy Autorów, nie wytrzymaliby do tej chwili.
Kilka ostatnich miesięcy stało pod znakiem porządkowania planów i wprowadzenia jednolitych zasad związanych z podmienianiem indeksów. Dyskusja była potrzebna i mam nadzieję, że teraz zasady podmiany są dla wszystkich zrozumiałe.
Przez te kilka miesięcy udało się bardzo dużo wyprostować i mam nadzieję, że nikt nie będzie już miał do nikogo żalu gdy coś mu ubędzie. Autorzy są od jakiegoś czasu informowani o możliwości uzupełnienia indeksu, jeśli nie wyrażą chęci uzupełnienia to robią to inne osoby.

Dlaczego tak wcześniej nie było?
Marta przez cały czas była sama i nie dawała rady ogarnąć tak dużej ilości materiału. Myślę, że aktualni Administratorzy Geneteki mogą powiedzieć ile jest przy tym pracy. W dalszym ciągu brakuje nam Administratora do województwa łodzkiego. Jeśli jest ktoś chętny ze znajomością excela/libreoffice/openoffice, proszę o kontakt z Tomkiem Smile
janden - 01-12-2014 - 19:36
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Wojna to bardzo niewłaściwe słowo.
Żyjemy w czasach, gdy miliony metryk są dostępne online. Bardzo wiele indeksów pochodzi z czasów, gdy zdjęcie skorowidza to było już bardzo dużo. Do tej pory są archiwa, gdzie zdjęcia robione ukradkiem z czytnika służą potem za materiał do indeksacji. I wszyscy cieszymy się, że mamy chociaż to.

Wiele osób rozumie, co to jest indeks ze skorowidza oraz ile i jakie błędy popełniali piszący te skorowidze. Ale wiele osób żyje chyba w przekonaniu, że skoro są zdjęcia aktów w Metrykach, Genbazie, szwa czy Poczekalni, to oznacza, że indeks powstał na podstawie tych aktów. I na nic tłumaczenia. M.in. dlatego istnieje potrzeba przerabiania takich indeksów. Autorzy skróconych indeksów mają pierwszeństwo w ich rozszerzaniu i zachęcam do zgłaszania się.

Dawny "ranking" miał swoje wady. Nowe zestawienie też nie sprosta wymaganiom osób oczekującym punktowania indeksacji i oceniania wysiłku w nią włożonego. Było wiele ciekawych propozycji, ale wszystkie miały jedną wspólną wadę - wymagały zaangażowania dodatkowych osób, których po prostu nie ma.

Marta, jak każdy rozsądny człowiek działający w sytuacji ograniczonych zasobów, kierowała się ustalonymi przez siebie priorytetami. Teraz jest nas więcej, ale także mamy ograniczone zasoby i kierujemy się ustalonymi wspólnie priorytetami.
Z brakiem administratora woj. łódzkiego poradziliśmy sobie w ten sposób, że ja nim jestem. Wszystkie indeksy są wstawiane na bieżąco, ale dzieje się to kosztem innych działań - porządków i rozwoju bazy.

Listopad się skończył, więc może to dobry moment na małe zestawienie z prowadzonego przez nas dziennika wstawionych indeksów.
niedomnie - 19-01-2015 - 00:53
Temat postu:
Czemu wyszukiwanie w genetyce jest tak ubogie?
Nie mozna podać chocby imienia. Nie wspominajac o rodzicach, nazwisku panienskim itp.

Nie mozna tego dodac? Wydaje sie to proste.
Jestem informatykiem moze moglbym pomoc?
Sroczyński_Włodzimierz - 19-01-2015 - 00:59
Temat postu:
po imieniu - z uwagi na obciązenie sprzętu
panieńskie matek oraz vlee, które są wprowadzone poprawnie - wyszukuje

może chodzi Ci o sortowanie w raporcie? ale chyba nie, wszkaże jetes informatykiem więc te pojęcia rozróżniasz:)

Zajęcie dla informatyka na pewno się znajdzie (niezaleznie czy bazofanowca czy biegle poruszjacego się w skryptach róznorakich). Kilka rzeczy zaisło z powodu braku mocy, więc zapraszam.
niedomnie - 30-01-2015 - 23:23
Temat postu:
Jeszcze 1 mi przyszlo na mysl od noscie 24mln zapytan / dobe. Jesli 1 uzytkownik wykonuje 1 raz na minute zapytanie, przez 8h, to daje ok 0.5k / dobe. By wypelnic 24mln potrzeba 50k uzytkownikow. "Sredni" uzytkownik pewnie nie osiaga nawet 1% tych zapytan (codziennie co minute). Co zwieksza liczbe aktywnych uzytkownikow - musialabybyc ok 5M. Albo dzialaja jeszcze tam jakies automaty. Po cos? Albo ktos sie pomylil przy podawaniu tej liczby.
sebastian_gasiorek - 30-01-2015 - 23:33
Temat postu:
Witam,

Nikt się nie pomylił. Baza danych obsługuje wszystkie nasze serwisy internetowe i to jest sumaryczna wartość. Dziękujemy za chęć pomocy jednak ze względu bezpieczeństwa bezpośredni dostęp do bazy danych ma tylko Prezes i ja. Z kwestiami optymalizacji sobie jak widać świetnie radzimy. Wystarczy porównać wydajność innych serwisów.
Problemem jest raczej dostęp do osób z wiedzą o programowaniu stron internetowych które mają jednocześnie pojęcie o optymalizacji.
niedomnie - 31-01-2015 - 00:19
Temat postu:
Pytalem, bo widzialem m.in. od Pana wiadomosc, ze wstawienie wyszukiwania imienia jest problemem wydajnosciowym. Sam tego nie podejrzewalem (bo widzialem, ze jest response'wyne). Niemniej odnioslem wrazenie, ze skoro taka zmiana jest ryzykowna (a wielu osobom potrzebna sadzac z paru watkow na ktorych to widzialem) to byc moze jest jakis problem, ktory nalezy rozwiazac.

PS. nie ma znaczenia w jaki sposob uzytkownicy Ci osiagaja dane z geneteki (no chyba ze baza obsluguje zarowno forum, czy inne serwisy, jak i sama geneteke - co byloby nienajszczesliwszym pomyslem). Tak czy siak nawet j. tych serwisow interenetowych jest sporo wiecej to i tak uzytkownikow musza byc setki tysiecy, by z tych serwisow skorzystac (i zapyania generowac). Stad moja watpliwosc. Skoro Pan potwierdza, zanczy tylko tyle, ze za malo wiem o tym serwisie (-ach). Ale przyzna Pan, ze liczba jest strasznie duza jak na tak mala liczbe uzytkownikow.

PS2. bezposreni dostep - oczywiscie - myslalem o kopi za'hash'owanej (z drugiej strony same dane pewnie mozna bylo by sciagnac w pare godzin, moze pare dni - jakby ktos sie uparl, np. przez generowanie 2 i 3 pierwszych liter na wojewodztwo i typ aktu).
Nie wiem w jakim trybie ktos u Panstwa wprowadza zmiany do serwisu - np. to wyszukiwanie po imieniu. By to sprawdzic przy takiej wydajnosci trzeba przeprowadzic testy performance'owe. Do tego trzeba miec srodowisko (jakie programy, konfiguracje, testy) i jakies dane w podobnej skali.
To oferuje.
niedomnie - 13-02-2015 - 23:07
Temat postu:
do Pana Włodka.

Tak nowe pelne wdrozenie to zupelnie inna sprawa. Znacznie znacznie wiecej pracy. Np. nowy projekt pewnie zaczalbym zupelnie innymi technologiami (np. php nie znam za dobrze). Analiza wymagan. Jakaś specyfikacja, przypadki uzycia. Analiza wielkosci danych (w koncu sa tam zdjecia a to duzo danych - z drugiej strony moze wystarczy to trzymac na dysku), czestosci i charakteru dostepu. Kompresja zdjec, weryfikacja tego. Jakies transformatory z innych formatow, byc moze baz. Bulkowe imporotwanie. Wybor technologi, okreslenie niezawodnosci serwisu, sprawa hostingu, bo w zaleznosci od technologi byc moze bedzie potrzebny wlasny server, itd.
Oczywiscie zawsze mozna postawic mysql'a, prosta strone php pozwalajaca tylko na wyszukiwanie (a reszte roboty zrobia admini wkladajac dane do bazy) i czekac na to, az wybuchnie liczac na to ze dodajac sprzet jakos to bedzie. To praca na miesiace, by to zrobic dobrze i by wykorzystywalo sprzet w 100%, by bylo niezawodne, zabezpieczone przed atakami itd.
Poza tym mnie interesuje geneteka - i istony brak w niej.

Zmiana wyszukiwania imienia - czyli 1 strony i kilku zapytan to godziny pracy. Sprawdzenie tego wydajnościowo, w zaleznosci w jakim stanie jest projekt, czy sa testy, automaty do stawiania srodowiska, czy chocby opisy jak to zrobic to pare/nascie dni. I na cos takiego mam czas. A zmiany przeprowadzilbym nie na Waszej bazie a na swojej kopi, i jakbym udowodnil, ze dziala podobnie dobrze jak orginal wtedy te zmiany byly by przez kogos wrzucone do Waszego projektu.

do kereta
100 rekordow to nie sa zadne dane. W szczegolnosci nie dla testow performance'owych, czy takie by rozwijac wdrozona aplikacje. Takie moge sobie wygenerowac. By zaczac rozwijac taka aplikacje trzeba wiedziec jakie zwiazki sa miedzy danymi, obecne struktury, indeksacja, ile danych jest/bedzie, jak czesto sie beda zmieniac, jakie jest obecne obiazenie najczestszymi pytaniami (np. log z jakiegos czasu wszystkich zapytan bylby pomocy). Znajac aplikacje dopiero cos mozna rozwijac, by nie zepsuc tego co jest.
Moj pomysl ograniczal sie do dodawania do bazy opisow dot. 1 rekordu przez zarejestrowanych uzytkownikow. Akcja administratora ograniczala by sie tylko do zapisania tych komentarzy w gl. rekordzie tylko wtedy, gdy wiele osob zgodzilo by sie, ze zmiana. Nawet automatem na podstawie odpowiedniej ilosci punktow przypisanych do autorow. Najwaznejsze, ze inni dla danego interesujacego rekordu widzieli by zmiany wszystkich, ktorzy dokonywali zmiany rekordu.

By cokowliek w tym projekcie zmienic, potrzebuje specyfikacji projektu, spisu uzytych technologi, konfiguracji tych komponentow (albo srodowiska ktore ja automatycznie zestawia czesci projektu). Projektu bazy, przykladowych danych z faktycznymi relacjami, ilosci danych w poszczegolnych tabelach. Majac to dopiero moge podjac sie takich zmian.
Inaczej to cokolwiek zrobie pojdzie do kosza, bo nie da sie do tego projektu "wcisnac".

Nie wiem czemu tego typu informacje nie sa dostepne totalnie dla wszystkich. Oczywiscie jest pewne ryzyko zwiazne z bezpieczenstwem i lukami na stronie (ale wieksze jest takie ze luki sa i ktos je wykorzysta kiedys). Ale tylko wtedy gdy ten projekt bedzie open source'owy mozna liczyc na bezplatne udzielanie sie programistow w nim. Jeśli to projekt komercyjny, nikt nie przylozy do tego palca bezplatnie by zarobil ktos inny.
Jedna osoba mogla by np. zautomatyzowac stawianie srodowiska by inni chetni mieli latwiej w wprowadzaniu zmian, inna wprowadzic zmiane funkcjonalna np. wyszukiwanie po imieniu, inna przeprowadzic na tym kodzie testy wydajnosciowe.
Alternatywa do tego jest admin, ktory robi to na zywym organizmie (czyli np na tym samym serwerze i kopi bazy), testuje i jak wydaje mu sie organoleptycznie, ze jest ok, wdraza. Wtedy wolno ida zmiany. Jest to bledogenne. I jak ta osoba(y) odchodza z projektu jest on trudno rozwijalny.

Podsumowujac nowy projekt wydaje sie za duzo pracy, no chyba, ze gdzies ktos juz przemyslal to jest jakas specyfikacja co ten projekt ma robic. I nie ma robic wiele. Wtedy mozna pomyslec - ale tez nie w 1 osobe.
Zmiana w dot. imienia wydaje sie prosta, i j. bylaby chec wspolpracy - realizowalna w ciagu miesiaca.

PS. gdzie jest lepszy watek do tego typu rozmow?
Sroczyński_Włodzimierz - 13-02-2015 - 23:27
Temat postu:
Proponuję to, co uważam za najsensowniejsze, ale uznaję argument "nie jestem tym zainteresowany" i nie będę wiercił dziury w brzuchu. Temat mozliwości zajęcia się tematam innych baz serwisu genealodzy.pl jest otwarty dla innych zainteresowanych możliwością tworzenia od podstaw:)
pozdrawiam
Markowski_Maciej - 14-02-2015 - 10:49
Temat postu: Wyszukiwanie w Genetece
Dostałem od Sebastiana informację jakie są właściwości wyszukiwarki w Gnetece. Na tej podstawie opracowałem tekst, który przekazałem z powrotem Sebastianowi do weryfikacji i ewentualnego zamieszczenia na stronach Geneteki. Niestety, Sebastian jest w tym momencie bardzo obciążony i musi się zajmować czymś innym (pamiętajmy, że jest jedynym Informatykiem to wszystko obsługującym). Teraz na swoim blogu napisałem o swoich doświadczeniach z wyszukiwaniem w Genetece - nie jest to zweryfikowane przez Sebastiana, ale mam nadzieję, że wielu osobom może pomóc i rozwiać pewne wątpliwości http://www.kimonibyli.pl/wyszukiwanie-w-genetece/
elżbieta - 14-02-2015 - 11:12
Temat postu: Wyszukiwanie w Genetece
Ja z kolei nie jestem wstanie zrozumieć dlaczego rozdzielono wyszukiwanie nazwisk Orlik i Orlikowski za jednym podejściem (jak kiedyś było). Teraz trzeba wyszukiwać osobno (moi pra... używali obydwu ). Chociaż przy Orliku wykazuje Orlickich i Orlińskich, a przy Orlikowskim Orłowskich. Używam wszelkich możliwości wyszukiwarki. Ten drobiazg wywołuje u mnie irytację
Pozdrawiam
Elżbieta
Worwąg_Sławomir - 14-02-2015 - 11:25
Temat postu: Re: Wyszukiwanie w Genetece
elżbieta napisał:
Ja z kolei nie jestem wstanie zrozumieć dlaczego rozdzielono wyszukiwanie nazwisk Orlik i Orlikowski za jednym podejściem (jak kiedyś było). Teraz trzeba wyszukiwać osobno (moi pra... używali obydwu ). Chociaż przy Orliku wykazuje Orlickich i Orlińskich, a przy Orlikowskim Orłowskich. Używam wszelkich możliwości wyszukiwarki. Ten drobiazg wywołuje u mnie irytację
Pozdrawiam
Elżbieta

Dodaj gwiazdkę po Orliku, to znajdzie Orlików i Orlikowskich, czyli:
Orlik*
elżbieta - 14-02-2015 - 14:00
Temat postu: Re: Wyszukiwanie w Genetece
Worwąg_Sławomir napisał:


Dodaj gwiazdkę po Orliku, to znajdzie Orlików i Orlikowskich, czyli:
Orlik*

Sławku, czy sprawdziłeś działanie "*" ? Orlikowskich nie znajduje!!!!
Pozdrawiam
Elżbieta
Markowski_Maciej - 14-02-2015 - 14:14
Temat postu: Re: Wyszukiwanie w Genetece
Trzeba "zaptaszkować" opcje wyszukiwanie dokładne. Wtedy znajdzie i Orlikowskich. Sprawdziłem na wszelki wypadek.
janden - 22-02-2015 - 22:00
Temat postu:
Pojęcia "zdublowany indeks" czy "indeks z innego źródła" to pewne uproszczenia/skróty myślowe.

W Genetece w jednej "księdze", którą można przeszukiwać (i otrzymywać bardziej szczegółowe wyniki) jest zwykle wiele indeksów osobowych dotyczących danej parafii. Najbardziej prozaiczne przypadki to księgi z jednych lat przechowywane w jednym archiwum, a z innych lat w drugim. Nie powinno się już zdarzać, żeby bieżące indeksy były wstawiane bez podania "źródła" (literka "Z" w wynikach wyszukiwania), a i starym indeksom są powoli przypisywane.

Jeżeli w bazie są dla danej parafii dwa rekordy różniące się tylko tym, co wyświetla się pod literką "Z", powstaje wrażenie "dublowania", choć fizycznie są to różne księgi.

W bazie są inne zaszłości z czasów, gdy nie było jeszcze pola "vel" - podwojone, a nawet potrojone wpisy wdów.

Uzupełnianie indeksu o dane z innych ksiąg niż indeksowana, ma z mojego punktu widzenia dwie wady:

1. Na pierwszy rzut oka (i na drugi też) trudno ocenić, czy ktoś zajmował się innym źródłem całościowo.

2. Przy wykryciu "nadmiarowych" aktów (Bogdan miał takie przypadki) pozostaje wstawianie do bazy takich pojedynczych wpisów z przypisanym innym źródłem.
Czy za np. 5 lat ktoś administrujący bazą właściwie zinterpretuje o co chodzi - nie wiem.
Płowik_Hubert - 08-03-2015 - 23:34
Temat postu: Usprawnienie geneteki
Witam,

W związku z poszukiwaniami osoby o bardzo rzadkim imieniu, tj. Pudencjanna, chciałbym skierować pytanie do administracji geneteki, czy w ogóle możliwe jest dodanie wyszukiwarki wg imion? Również pomogłoby to w przypadkach zgonów kobiet, których nazwisk panieńskich w akcie nie podano.
Kaczmarek_Aneta - 09-03-2015 - 08:06
Temat postu: Usprawnienie geneteki
Jestem jak najbardziej ZA, o czym nie raz pisałam (i nie tylko ja) na forum.
Niestety, póki co, Administracja nie podejmie się tego zadania (patrz odpowiedź Sebastiana) - przynajmniej takie było stanowisko z listopada ubiegłego roku:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... 1665.phtml

Pozdrawiam,
Aneta
sebastian_gasiorek - 09-03-2015 - 09:00
Temat postu: Usprawnienie geneteki
Potwierdzam, że na obecną chwilę nadal nie jest to możliwe.
Najpierw musimy przenieść forum i portal na nowy silnik, następnie zaktualizować oprogramowanie serwerów i wtedy zacznę myśleć o możliwości wprowadzenia wyszukiwania po imionach.

Nie jestem tutaj w stanie podać daty wprowadzenia takiego rozszerzenia. Jeśli wydajność po wykonaniu aktualizacji na to pozwoli to będzie to zapewne najprędzej w przyszłym roku.
JarekK - 09-03-2015 - 09:44
Temat postu: Usprawnienie geneteki
A czy sortowanie po wybranej kolumnie (np. rok, imię parafia itp) też jest w planach?
sebastian_gasiorek - 09-03-2015 - 10:33
Temat postu: Usprawnienie geneteki
Obecnie nie ma w planach funkcji sortowania. Operacja tego typu mocno obciąża zasoby sprzętowe.
MacRek - 09-03-2015 - 13:50
Temat postu:
A może przenieść bazę do tzw. chmury?
Tam więcej miejsca i chyba szybciej chodzi wszystko.
Może trochę mniej bezpieczne, ale można kopie robić.

Co do wyszukiwarki to proponuje zrobić podobną jak jest na MyHeritage.
Dla przykładu znamy imię i nazwisko matki, mniej więcej rok urodzenia, nazwisko ojca, a nie znamy imienia dziecka.
Taka wyszukiwarka by pomogła.
Marynicz_Marcin - 09-03-2015 - 14:16
Temat postu:
Jarek,
rekordy z geneteki pojawiają się również w Google, więc możesz próbować w ten sposób. Ja czasem korzystam z tej opcji i dzięki niej miejscami docierałem do metryk, których odnalezienie przez genetekę trwałoby znacznie dłużej.
Mirek.Kozak - 09-03-2015 - 18:49
Temat postu:
MacRek napisał:
A może przenieść bazę do tzw. chmury?
Tam więcej miejsca i chyba szybciej chodzi wszystko.
Może trochę mniej bezpieczne, ale można kopie robić.

Co do wyszukiwarki to proponuje zrobić podobną jak jest na MyHeritage.
Dla przykładu znamy imię i nazwisko matki, mniej więcej rok urodzenia, nazwisko ojca, a nie znamy imienia dziecka.
Taka wyszukiwarka by pomogła.

Ja bym nie polecal wyszukiwarki MyHeritage nikomu i na zadnym forum.
MacRek-u wpisz do wyszukiwarki 100 trafien na strone i idz po kolei na 11 strone...
MacRek-u - przy 11 stronie pokaze sie ERROR - tego chcesz na genetece?
Wniosek? - MyHeritage nie jest w stanie obsluzyz ponad 1.000 trafien...
Wojciechowicz_Krzysztof - 09-03-2015 - 19:10
Temat postu:
To ciekawe zagadnienie, ale chyba zależy od oprogramowania. Wydaje się że wyszukiwarki po prostu przeczesują całą bazę danych na wszystkich polach (fields), podczas gdy bazy SQL mają oddzielne pola (fields) dla poszczególnych elementów (nazwisko, miasto,etc).
Ale bazy SQL są bardzo wrażliwe na indexowanie swoich fields - czasem jeden index może zwiększyć rozmiar bazy danych o 50 %.

Pozdrawiam

Krzysztof
Mirek.Kozak - 09-03-2015 - 19:43
Temat postu:
Wojciechowicz_Krzysztof napisał:
To ciekawe zagadnienie, ale chyba zależy od oprogramowania.

Krzysztofie,
raczej zalezy od kasy...
Geneteka kasy nie ma i ma ograniczenia w systemie wyszukiwania, ale nie narzekajmy, ze nie mozemy szukac wedlug imion...
MyHeritage ma kase - wiec nie rozumiem ograniczenia do 1.000 trafien?
Przy posiadaniu kasy - cena oprogramowania nie ma znaczenia, wiec dlatego mnie dziwi postawa MyHeritage...
Wojciechowicz_Krzysztof - 09-03-2015 - 20:45
Temat postu:
Mirku,

Szkoda, że w tej materii nie wypowiadają się specjaliści – autorzy oprogramowania Geneteki. Bo, gdy się bliżej przyjrzeć tej sprawie, problem jest bardzo prosty do rozwiązania.
Ja na swojej stronie Internetowej mam prostą Access file, zawierająca 17,000,000 records składających się z 14 fields (nie znam polskiego słownictwa komputerowego, ponieważ z kraju wyjechałem za czasów Gomułki).
Wyszukiwanie rekordów, nawet obejmujących połączenie kilku fields, zajmuje najwyżej kilka sekund. Czyli, w Genetece wyszukiwanie łączne (nazwiska + imienia + miasta), nie powinno przedstawiać trudności. Chyba, że jedno z fields obciążone jest zawartością obrazka (zamiast linkiem do niego), co niezmiernie powiększyłoby objętość danej file. Zamiast kilku GB, taka file musiałaby zawierać ich kilka tysięcy.
A jeżeli chodzi o Myheritage, musi tam być błąd w programie. Wyszukiwarka gromadzi tysiąc rekordów, które zapisuje na dysku w serwerze (i widocznie determinuje ich dimension). Potem cyka po sto rekordów z serwera do użytkownika, a po dojściu do tysiąca, dalsze próby kończą się sygnałem ERROR, bo żądanie przekracza dimensions of the array.

Pozdrawiam,

Krzysztof
Sroczyński_Włodzimierz - 09-03-2015 - 21:04
Temat postu:
Krzysztofie:
ano szkoda:)


posadź przy swoim komputerze (pewnie słabszym, ale niewiele niż serwer) kilka tysięcy użytkowników, którzy będą JEDNOCZEŚNIE wyszukiwać w Twojej bazie, przy okazji postaw kilka innych baz na tym samym sprzęcie i róbmy porównania

Specjaliści się już wypowiedzieli niejednokrotnie (nawet i dziś), ale na ogół wolą milczeć- nic nowego nie wniosą. Konkrety co do ewentualnych zmian (naszkicowany zakres i termin, a przede wszystkim kolejność) także się pojawiły.
W dalszym ciągu jest możliwość zbudowania od podstaw (ale nawiązującej wyglądem interfejsu) nowej bazy dotyczącej innych danych, może być więcej niż jedna testowa implementacja (podjęcie tematu zakończone realizacją). Jednak nie na "żywym organiźmie" wrażliwym na zmiany.

PS jest kilka innych tematów, poza geneteką, które czekają i być może im również warto poświęcić czas nie tylko projektantów ale i czas procesorówWink
Wojciechowicz_Krzysztof - 09-03-2015 - 21:59
Temat postu:
Włodku,
Ależ ja wcale nie krytykuję programistów Geneteki, tylko ogólnie mówię o problemie dodania jednego indeksu, który (być może) posiada swój odrębny field. Jeżeli taka file (teoretycznie) ma jedynie kilka fields (nazwisko, region, miejscowość, urodzenia, małżeństwa, zgony – według wyszukiwarki Geneteki), to dodanie imienia nie powinno dramatycznie zwiększać czasu wyszukiwania.
Inna sprawa, że taki dodatek sprawiłby wielką trudność programistom, zmuszonym do przeprogramownia całej bazy danych. Nie wiem, na jakiej platformie oparta jest Geneteka, więc trudno mi zabierać głos w tej sprawie. Rozumiem jednak, że w wypadku dodania imienia, owa index file musiała by się równać ilościowo z ilością skanów. Przy dodaniu ineksu współmałżonka, sam index małżeństw wzrósłby czterokrotnie.
Tak więc, cieszmy się tym, co mamy. Praca ludzi zaangażowanych w tym projekcie, napewno warta jest miliardy złotych - według oficjalnych stawek wynagrodzenia. Gdyby uczciwość, bezinteresowność i zapał do pracy byłyby miernikiem wartości ludzkich, właśnie ci anonimowi współpracownicy Geneteki powinni zajmować najwyższe stanowiska w administracji państwowej i w polityce. Inaczej Polska by wyglądała!

Krzysztof
Sroczyński_Włodzimierz - 09-03-2015 - 22:14
Temat postu:
no miliardy to nie..ale owszem wartość "odtworzeniowa" (gdyby coś i trzeba było od początku..to pomimo spadku cen) - grube grube miliony
mi chodziło o argument "u mnie chodzi baza na kilkanaście milionów rekordów"
oprócz objętości jest kilak innych parametrów - w tym jako istotny - ilość zapytań mocna zależny od liczby użytkowników
wiec nie jest tak, ze to co chodzi przy wprowadzaniu z konsoli przez jednego usera oznacza, że będzie chodziło "w sieci" przy kilkuset (najmarniej) użytkownikach działających razem
są oczywiście patenty mniej lub bardziej wyszukane. Można nie wiem..np zdecydować się na wstępną indeksację (jeśli użytkownicy byliby skłonni używać baz z głową: tj nie szukać Kowalskiego UMZ 200 lat w całej bazie) ale wprowadzać to czego naprawdę poszukują typu B1850-1870 etc) minus - to co wchodzi na bieżąco byłoby dostępne następnego dnia, po wstępnej indeksacji w okresie mniejszego obciążenia
wyodrębnić (licząc na to, że jednak zdarzają się ..lub wymusić takie zachowania:) zakresy do przeszukiwań
to nie jest bardzo prosty temat, tym bardziej nie jest nieczasochłonny
pomysłów to na pęczki:) ale przeprojektować, przeorganizować, skodować, przetestować etc..to już inna zabawa

jest teraz taki wyjątkowy czas budowania nowych źródeł (opartych na kls-ach, może takze notariatach), który umożliwi realizację osób. Podobnie bywało zresztą z geneteką - wpierw mechanizmy w metryki (mniejsze baz pod względem ilości rekordów), obserwacja (m.in obciążeń) i po wniosku, że działa w sposób przyzwoity zaimplementowanie wzorców sprawdzonych. To naprawdę najlepsza i najprostsza droga. Test działającego rozwiązania w realnej pracy z użytkownikami. Ale nie na sztandarowej części serwisu:)
Stąd sie pojawia w moich postach pisanych w watkach nt "usprawnień" właśnie taka sugestia -spróbuj, zrób, testy później i wtedy jest nie projektowy hipotetyczny argument, a realny z obserwacji.

pozdrawiam
janden - 17-03-2015 - 22:05
Temat postu:
sloniatko60 napisał:
pisali się zawsze "Żelasko"

Geneteka jest zbiorem indeksów osobowych ksiąg metrykalnych, a nie zbiorem informacji o osobach. Ta sama osoba w każdym kolejnym akcie może mieć nieco inaczej zapisane nazwisko. Celem tego wątku jest eliminowanie rozbieżności między tym, co jest zapisane w akcie, a tym co znajduje się w indeksie. Różne księgi się trafiają, ale akurat w tej nazwiska są pięknie wykaligrafowane, w tym konkretnym przypadku Żelazko:
http://www.szukajwarchiwach.pl/59/1542/ ... Whm9a41CEA
MacRek - 03-04-2015 - 10:30
Temat postu:
Mirek.Kozak napisał:
MacRek napisał:
A może przenieść bazę do tzw. chmury?
Tam więcej miejsca i chyba szybciej chodzi wszystko.
Może trochę mniej bezpieczne, ale można kopie robić.

Co do wyszukiwarki to proponuje zrobić podobną jak jest na MyHeritage.
Dla przykładu znamy imię i nazwisko matki, mniej więcej rok urodzenia, nazwisko ojca, a nie znamy imienia dziecka.
Taka wyszukiwarka by pomogła.

Ja bym nie polecal wyszukiwarki MyHeritage nikomu i na zadnym forum.
MacRek-u wpisz do wyszukiwarki 100 trafien na strone i idz po kolei na 11 strone...
MacRek-u - przy 11 stronie pokaze sie ERROR - tego chcesz na genetece?
Wniosek? - MyHeritage nie jest w stanie obsluzyz ponad 1.000 trafien...

PODOBNĄ bym chciał.
Czyli taką, która zrealizuje poszukiwanie tego typu jak podane w przykładzie.

Pozdrawiam
Maciej
jarymi - 05-05-2015 - 09:59
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki
huberp napisał:
Witam,

W związku z poszukiwaniami osoby o bardzo rzadkim imieniu, tj. Pudencjanna, chciałbym skierować pytanie do administracji geneteki, czy w ogóle możliwe jest dodanie wyszukiwarki wg imion? Również pomogłoby to w przypadkach zgonów kobiet, których nazwisk panieńskich w akcie nie podano.


Śledziłem dyskusję na temat trudności z dodaniem dodatkowego indeksu i w zasadzie argumenty za kłopotami z wprowadzeniem mnie przekonały.
Miałem taki problem przy szukaniu w popularnych nazwiskach takich jak Kaczmarek. Oj wtedy indeks imienia bardzo by się przydał.
Ale ponieważ takie konieczności są raczej incydentalne - poradziłem sobie w trochę inny sposób.

Wybieram np. urodzenia Kaczmarek - nawet nie zawężam lat wyszukiwania wtedy dostaję np. w woj. Łodzkim przeszło 7000 trafień.
Wtedy robię tak:
z poziomu u mnie FireFox'a - z zakładki edycja wybieram znajdź - i wpisuję Pudencjanna, jeśli jest w Genetece to po kilku kliknięciach myszą na pewno ją znajde. Gorzej to działa jeśli i nazwisko i imię należą do popularnych np. Kowalska Anna ale i wtedy ten system edycja/znajdź także dużo pomaga.

Jak dla mnie bardziej byłby przydatny system wyszukiwania obu nazwisk małżonków nie tylko z poziomu województwa ale z poziomu całej Geneteki - ale prawdopodobnie argumenty przeciw są podobne. Tak, że możliwość takiego wyszukiwania już z poziomu województw jest dużym ułatwieniem
janden - 05-05-2015 - 18:57
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki
jarymi napisał:

Jak dla mnie bardziej byłby przydatny system wyszukiwania obu nazwisk małżonków nie tylko z poziomu województwa ale z poziomu całej Geneteki - ale prawdopodobnie argumenty przeciw są podobne. Tak, że możliwość takiego wyszukiwania już z poziomu województw jest dużym ułatwieniem


Można przeszukiwać całą Genetekę (w uproszczony sposób, otrzymując liczbę "trafień" w poszczególnych województwach):

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol

Wybranie dowolnego województwa daje już więcej informacji:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;to_date=

A jeszcze więcej po wybraniu typu księgi czy parafii:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol

Używanie w przeglądarce opcji "Znajdź" jest przydatne nie tylko tutaj. Polecam korzystanie z takiej możliwości także w zakładce Plany:
http://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?lang=pol
elgra - 05-05-2015 - 19:34
Temat postu:
Tomku, a skąd wziąłeś takie linki?

Nie wiem jak inni, ale ja nie mogę trafić na takie wyszukiwania.

Moze by się ikonki przydały?
jarymi - 05-05-2015 - 19:43
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki
Ooooooooooooooo super tego "myku" nie znałem - zawsze wyszukiwałem z poziomu geneszukacza,

To teraz nie rozumiem czemu tej opcjii właśnie tam nie ma ???

Ale bardzo dziękuję bardzo przydatne

Elu:
Najpierw trzeba uruchomić geneteka.genealodzy.pl i tam ikonka wyszukiwarki otwiera stronke z dwoma nazwiskami
janden - 05-05-2015 - 22:00
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki
jarymi napisał:
Ooooooooooooooo super tego "myku" nie znałem - zawsze wyszukiwałem z poziomu geneszukacza,

To teraz nie rozumiem czemu tej opcjii właśnie tam nie ma ???

Ale bardzo dziękuję bardzo przydatne

Elu:
Najpierw trzeba uruchomić geneteka.genealodzy.pl i tam ikonka wyszukiwarki otwiera stronke z dwoma nazwiskami


Faktycznie w geneszukaczu nie ma takiej opcji, ale jest w samej Genetece.

http://geneteka.genealodzy.pl/

ikonka z lupą przenosi do wyszukiwarki:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol
jarymi - 05-05-2015 - 22:18
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki
Dzięki Tomku

Tyle lat tu siedzę i nie znałem tej możliwości. Jej zastosowanie już dało mi odnaleźć kilka poszukiwanych małżeństw Smile

A przy okazji pytanie: wyszukiwarka Geneszukacz i wyszukiwarka w Genetece przeszukują te same bazy danych ?
janden - 06-05-2015 - 07:57
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki
jarymi napisał:

A przy okazji pytanie: wyszukiwarka Geneszukacz i wyszukiwarka w Genetece przeszukują te same bazy danych ?


Geneszukacz jest tzw. multiwyszukiwarką, czyli przeszukuje jednocześnie wiele baz - oprócz Geneteki także Metryki, Meldunkowe, Deklarację, Straty i Indeks Żołnierzy. Wyszukiwarka w Genetece przeszukuje tylko bazę Geneteki.

Nie przypuszczam, aby mechanizm wyszukiwania w Genetece różnił się - Geneszukacz i wyszukiwarka z podstrony Geneteki powinny dawać te same wyniki, ale to jest pytanie bardziej do Sebastiana.

Cieszę się, że mogłem pomóc Smile
jarymi - 06-05-2015 - 08:01
Temat postu: Re: Usprawnienie geneteki
Dzięki za informację.

czyli jeśli w Geneszukaczu można by szukać w/g indeksów dwu nazwisk jak w Genetece - było by to bardzo pomocne, ale czuję, że są jakieś problemy natury technicznej, właśnie związanych z obsługiwaniem wielu baz przez Geneszukacz
Sroczyński_Włodzimierz - 18-09-2016 - 13:35
Temat postu:
@ "Rozbudowałem go jeszcze przy zgonach o dane dotyczące małżonka jeżeli był podany, oraz o dodatkową pozycję: inne osoby wymienione w akcie z powodów o których pisalem w tym poscie kilka miesięcy temu "

i to nie są "arkusze do dodawania pól i przesłania, żeby admin dalej się bawił w przywrócenie poprawnego układu rekordu"Smile
wprowadzasz jak chcesz, ale przesyłasz wystandaryzowane. a to co robisz - zachowaj, może się przyda w przyszłości, łatwiej "zlepić czy przenieść" niż "wydzielić, rozłączyć"
Kostkowski - 18-09-2016 - 14:12
Temat postu:
Przecież te cenne informacje można umieścić w uwagach, nie zaburzając formularza.
Ja też sobie dodałem kolumny o wieku, współmałżonku, zawodzie, miejscu urodzenia, miejscu zamieszkania, ale przed przesłaniem przeniosłem informacje z tych dodatkowych kolumn do kolumny z uwagami i formularz pozostał bez zmian, a w uwagach są te wszystkie dodatkowe dane.
Sroczyński_Włodzimierz - 18-09-2016 - 14:18
Temat postu:
pole "uwagi" nie jest obecnie przeszukiwane, więc jeśli będziesz miał jedynie egzemplarz indeksu, gdzie wszystko jest w uwagach, to jeśli pojawi się możliwość przeszukania innego niż uwagi - będzie trzeba wydzielać i przenosić
stąd warto trzymać zapisu zorganizowane inaczej - ku przyszłości lub "na już, przy równoległym korzystaniu obok geneteki"
a przesyłać- jak piszesz
Pawłowski_Henryk - 19-09-2016 - 21:22
Temat postu:
rzeczywiście , nie zwróciłem uwagi na zakładki że w jednym pliku excella są wszystkie trzy.
Rozbudowałem formularz na własne potrzeby. np. XVII wieczne metryki które teraz opracowywuję podają często miejsce pochodzenia pana młodego i panny młodej, i chociaż większość jest w ramach parafii to zdarzają się też pochodzenia spoza, co może mieć istotne znaczenie, stąd dodałem jeszcze miejsce pochodzenia pana młodego i panny młodej. ale na użytek geneteki gdy będę przesyłał, to bez tych dodatkowych kolumn żeby było zgodnie z szablonem
Chociaż szkoda że nie da się rozbudować, byłoby więcej informacji

pozdrawiam
niedomnie - 23-09-2016 - 11:07
Temat postu: Wyszukiwanie po imieniu w genetece
Dawno temu proponowałem rozszerzenie geneteki o wyszukiwanie po imieniu (zreszta nie ja pierwszy).
Proponowalem tez, ze sam to wykonam. Nie znalazłem zrozumienia.
Wada mojego pomysłu był fakt, że myślalem by to zrobic na bazie danych. Co teoretycznie mogłoby - moim zdaniem nie - wpłynąć na wydajność całej bazy.
Ale oferowałem tez przeprowadzenie testów wydajnościowych przy danych schematach obciazenia - Pan Sebastian Gąsiorek nie był zainteresowany pomysłem jak pamiętam ze wzgledu na ryzyko i niechęć udostępnienia mi zrodeł projektu czy realistyczniej bazy danych.
Swoja droga nie wiem czemu zrodla i dane sa tajne?!

Niemniej teraz mam pomysł i oferuje wykonanie by wyszukiwać po stronie przegladarki zaciągniętych z geneteki danych.
Wyszukiwało by wszystkie imiona, nazwiska panieńskie, uwagi itd.
Wszystko co wpisane w wyszukiwaniu dany rekord musiałby zawierać by być pokazywany.

Wygladało by tak to, że dodatkowo byłoby pole pod wynikami do wpisywania szukanych fraz, a ogladajac dana strone widzi sie tylko pasujace do wyszukiwania wiersze, ale nie zmienia sie ilosc stron i tak czy siak jak jest duzo stron, trzeba kliknać na każda strone.
Niemniej jednak było by znacznie szybciej niż np. ogladać uwagi każdego rekordu, czy nawet szukać imiona klikajac F3 w przegladarce.

Szczegóły techniczne:
Wyszukiwanie by nie wpłyneło na serwer bazy danych, nie powodowało by jakiej kolwiek komunikacji z serwerem strony.
Co prawda po kazdym kliknięciu trzeba było by znów wpisywać - chyba, że administrator strony procz innych pól wyszukiwania przeslał by w linkach do stron i podczas wyszukania to dodatkowe pole. Wtedy wyszukiwanie odbywało by sie za kazdym razem nawet po zmianie strony.
Serwer musialby w stronie dosłać skrypt ok 1-2kB (przy wyszukaniu 50 rekordow strona zajmuje 100kB wiec bylo by to dodatkowe 1-2%). Oczywiscie lepszym rozwiazeniem (minimalnie wiecej pracy dla administratora) mogła by być referencja do skryptu na stronie i serwowanie skryptu z serwera genealodzy.pl. Wtedy te 2kB sciagniete bylby raz.

Co Państwo (głównie chodzi tu o osoby odpowiedzilne za serwis geneteka) myslicie o tym?

Artur
piotr_nojszewski - 24-09-2016 - 08:01
Temat postu: Wyszukiwanie po imieniu w genetece
Jakby trzeba było coś potestować nawet wydajnościowo i nawet automatami to jakby co będę mógł pomóc.
halkiewicz_katarzyna - 10-11-2016 - 09:51
Temat postu: USA-Buffalo NY św. Stanisław (PO) -- M 1874-86
Wszystko fajnie i super tylko wyszukiwarka tam nie działa. No chyba że ja nie umiem wyszukiwać. Trzeba wszystko za koleją przeglądać...

Pozdrawiam, Katarzyna Halkiewicz
sebastian_gasiorek - 10-11-2016 - 10:00
Temat postu: USA-Buffalo NY św. Stanisław (PO) -- M 1874-86
Witaj Katarzyno,

Faktycznie wystąpił problem z wyszukiwarką który został już od strony technicznej poprawiony.
Jak Tomek przeładuje dane to wszystko zacznie działać poprawnie.
Zofia_Brzeska - 18-01-2017 - 23:06
Temat postu: Geneteka - nowa wersja
Jest nowa wersja geneteki. Więcej możliwości wyszukiwania (między innymi imiona).
Zaraz przetestuję, ale na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że to dobry pomysł.

Pozdrawiam
Zofia Brzeska
Irek.Klubczewski - 18-01-2017 - 23:34
Temat postu: Nowa wersja geneteki
Rewelacja. Właśnie wszedłem i szok. Kawał dobrej roboty.

Pozdrawiam i Dziękuję!
Irek Klubczewski
leszcz - 18-01-2017 - 23:36
Temat postu: Nowa wersja geneteki
Normalnie bomba. Genialnie. To szoook, teraz szybciej się znajduje przodków.

Pozdrawiam
Leszcz
Sroczyński_Włodzimierz - 18-01-2017 - 23:38
Temat postu: Nowa wersja geneteki
Smile super!
trochę poszerzyłbym kolumny, łatwiej widoczne byłoby panieńskie matki przy ślubach
ale to estetyka tylko
na pewno to jest ulepszenie w porównaniu do poprzedniej - zdecydowanie większa funkcjonalność!
Gratuluję, dziękujęSmile
aktawres - 18-01-2017 - 23:50
Temat postu:
Dużo więcej możliwości wyszukiwania!
Super!!! Ale niespodzianka.

pozdr
Michał
Piotr_Juszczyk - 18-01-2017 - 23:53
Temat postu:
Bomba Smile
Augustyniak_Irena - 18-01-2017 - 23:58
Temat postu:
Nowe możliwości wyszukiwania, funkcjonalna, fajna jest opcja wyszukiwania w najbliższych parafiach.
Gratulacje dla Autorów !
Pozdrawiam Irena
sebastian_gasiorek - 19-01-2017 - 00:08
Temat postu:
Podziękowania należą się dla Kamila Tetkowskiego za przygotowanie nowej wersji Geneteki (przy moim wsparciu od strony bazy danych) oraz dla osób testujących - w szczególności Agnieszki i Tomasza. Smile

Dziękuję! Smile
Eder - 19-01-2017 - 00:27
Temat postu:
Dziękuję!
Krismar - 19-01-2017 - 00:33
Temat postu:
Super! Działa świetnie! Dzięki!
Rebell_Cieniewska_Grażyna - 19-01-2017 - 07:30
Temat postu:
Fantastycznie - dziękuję!
rjancz - 19-01-2017 - 07:47
Temat postu:
Dziwna sprawa z geneteką w przeglądarce Google Chrome - co sekunda strona się sama odświerza. Tylko ja tak mam?? W IE jest spoko

Poza tym - rewelacja Smile
marek755 - 19-01-2017 - 08:08
Temat postu:
Rewelacja ,wielkie podziękowania dla twórców. To działa jak F16.
Forumowy Nobel się należy.
tomes - 19-01-2017 - 08:18
Temat postu:
Witam, fajna sprawa, gratuluje.
Pytanie, czy uwagi przy aktach też są przeszukiwane pod kątem podawanych tam osób?

pozdrawiam
Tomasz
kdgs - 19-01-2017 - 08:42
Temat postu:
Super! Wielkie podziekowania!
dorota_b - 19-01-2017 - 08:50
Temat postu: Nowa wersja Geneteki
Dziwna sprawa z geneteką w przeglądarce Google Chrome - co sekunda strona się sama odświerza. Tylko ja tak mam?? W IE jest spoko

Pomysl i wykonanie, rewelacja. Dziękuję Smile

Niestety mam ten sam problem z Google Chrome
xtedek - 19-01-2017 - 08:57
Temat postu:
rjancz napisał:
Dziwna sprawa z geneteką w przeglądarce Google Chrome - co sekunda strona się sama odświerza. Tylko ja tak mam??


Hmm.. Odświeża? Wciśnij najpierw Ctrl + F5, może nie wszystko się załadowało. Jeśli nie pomoże podeślij wersję przeglądarki i to co się wyświetla w konsoli po naciśnięciu F12.

tomes napisał:
Pytanie, czy uwagi przy aktach też są przeszukiwane pod kątem podawanych tam osób?


W tej chwili nie...

Wlodzimierz_Macewicz napisał:
wydaje mi się że sortowanie powinno być po roku/akcie


Przecież tak właśnie jest domyślnie Smile
Beksa - 19-01-2017 - 09:06
Temat postu:
Pierwsze wrażenie - super! Szczególnie podoba mi się możliwość wyszukiwania po imieniu - bardzo przydatna gdy nazwisko jest popularne - łatwiej zawęzić wyniki wyszukiwania.
Fajnie by było, gdyby była możliwość wyszukiwania tylko po imionach (właśnie sprawdziłam, że jakieś nazwisko trzeba wpisać). Przydało by się gdy ktoś w akcie występuje tylko pod imieniem i albo gdy nazwisko się zmieniało, ale przodka da się zlokalizować bo imiona były rzadko występujące.
MichalChudzikowski - 19-01-2017 - 09:07
Temat postu:
Bardzo fajne zmiany. Podoba mi się czytelne przedstawienie zakresu danych w formie paska. Jeśli mogę zaproponować by dodać taką funkcjonalność, aby z tych wszystkich pasków zrobić zbiorcze zestawienie. Wtedy pokaże to faktyczny stan Geneteki.
MarcinR - 19-01-2017 - 09:10
Temat postu:
Super, to spore ułatwienie, zwłaszcza w przeszukiwaniu "popularnych" nazwisk.
Dziękuję. Świetna robota.

Na przyszłość.
Dodałbym jeszcze możliwość przeszukiwania w nowo dodanych indeksach.

Pozdrawiam
Marcin
tyburski - 19-01-2017 - 09:28
Temat postu:
Pewnie to starość, brakuje mi jednak linków do skanów. A może ja czegoś nie widzę? Nie wiem? Dzięki za wysiłek autorów tego dzieła, bo ułatwia robotę. Już wiem. Miałem pecha, że akurat w Kuj-pom moje nazwisko nie ma podlinkowania do skanów. W innych skany są widoczne. Szczególne dzięki dla Pana Tetkowskiego. Ta nasz wspólna kropla krwi poniosła miód do mojego serca.
Szczepaniak_Tomasz - 19-01-2017 - 09:43
Temat postu:
Trochę mi brakuje możliwości przeskoczenia do aktów sąsiednich parafii, ale ogólnie super!

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak

Edit. Ok - znalazłem to na co narzekałem - wszystko jest rewelacyjne.
Irena_Kaczmarek - 19-01-2017 - 09:56
Temat postu:
Dzięki !




Pozdrawiam

Irena
Bozenna - 19-01-2017 - 10:00
Temat postu:
REWELACJA !!!
Dziekujemy !
Bozenna
labarnerie - 19-01-2017 - 10:02
Temat postu:
Super! I imiona, i pobliskie parafie ... dla mnie rewelacja, udało się to, o czym od dawna nam wszystkim śniło się po nocach Very Happy Wielkie podziękowania dla twórców, brawo!
magdalena72 - 19-01-2017 - 10:31
Temat postu:
Super robota;
Dzięki za Waszą pracę;
Magdalena
Stradowski_Jacek - 19-01-2017 - 10:32
Temat postu:
Wielkie brawa i podziękowania dla Twórców nowej wersji wyszukiwarki! Smile
Przybyły nowe, przydatne funkcje.

Pozdrowienia z Mazowsza

Jacek
andompol - 19-01-2017 - 10:40
Temat postu:
Dziękuję bardzo!
jart - 19-01-2017 - 11:27
Temat postu:
Słoooodki Jeeezuuuu - jakby powiedział stary Kiemlicz Smile
Augustyniak_Irena - 19-01-2017 - 11:52
Temat postu:
Wspaniała oszczędność czasu i wzroku dzięki możliwości zmiany kolejności we wszystkich kolumnach
Pozdrawiam Irena kwiat
Bogusław_Woyciech - 19-01-2017 - 11:52
Temat postu:
Wielkie gratulacje dla całego Zespołu !
Teraz indeksacja pójdzie jak burza.
Bogusław
Barbara_Kubcka - 19-01-2017 - 12:10
Temat postu:
Gratulacje i podziękowanie!!!
To wspaniała sprawa!!
Pozdrawiam
Barbara Kubacka
Witold_S - 19-01-2017 - 12:26
Temat postu:
Również gratulacje. Na pewno wprowadzone mechanizmy ułatwią poszukiwanie.

Niestety nie ma możliwości poszukiwania po samym imieniu. Zapewne wprowadzenie takiej funkcji ułatwiłoby poszukiwanie , w szczególności w bazie zgonów dla kobiet np. jeśli nie mamy wiedzy, iż kobieta wyszła za mąż a w bazie nie ma danych nt jej ślubu, a dodatkowo noszone imię jest w miarę unikatowe. Ponadto przydałaby się możliwość żeby wyszukiwanie w bazie objęło rekord uwagi. Często są tam podawane imiona nazwiska, czy to rodowe czy inne.
Przykładem takim może być sytuacja. gdybym nie wiedział, że moja prababka wyszła za mąż i zmieniła po mężu nazwisko na Załoziecka, na akt jej zgonu bym nie natrafił. Właśnie w sytuacji gdyby wyszukiwarka obejmowała pole "Uwagi" taka metryka po wyszukaniu w bazie byłby dostępna.

1895 273 Antonina Załoziecka Mińsk Mazowiecki (pole uwagi) zd. Kobylańska

Jeśli autorzy bazy mogliby w tej kwestii odpowiedzieć ?

Pozdrawiam,

Witold
Sroczyński_Włodzimierz - 19-01-2017 - 12:37
Temat postu:
[..] wykasowałem
DorotaP - 19-01-2017 - 12:48
Temat postu:
Wielkie gratulacje
nowa szata geneteki znakomicie ułatwia poszukiwania
dziękuję Dorota
xtedek - 19-01-2017 - 12:52
Temat postu:
Wyszukiwanie samych imion jest jak najbardziej możliwe - ale z racji ograniczonej wydajności serwera musi być zawężone do kilkunastu parafii. Prościej mówiąc - jak najbardziej można wyszukać wszystkie Antoniny z danej parafii i pobliskich.

Co do przeszukiwania pola uwag - ja osobiście jestem przeciwny. Pomijając kwestię wydajności jest to kwestia złego zaindeksowania i po wprowadzeniu takiego przeszukiwania indeks pewnie już nigdy nie zostałby przez nikogo poprawiony.
Litwos - 19-01-2017 - 12:58
Temat postu:
Brawo! Swietne zmiany. Smile W przyszlosci mozna by bylo jeszcze dodac rowniez opcje "zglos blad" (z mozliwoscia przeslania linku do metryki jako dowod).

P.S. Panie i Panowie o wszystkim pomysleli, ta opcja juz jest "Zgłoś poprawkę" Smile
MateuszS - 19-01-2017 - 13:15
Temat postu:
Bardzo dobra zmiana Smile
Krystyna.waw - 19-01-2017 - 13:36
Temat postu:
Z wielką przyjemnością przyłączam się do chóru wygłaszającego peany kwiat
Pieczątkiewicz_Krzysztof - 19-01-2017 - 13:41
Temat postu:
BRAWO!!!
DZIĘKI!!!!
Teraz dopiero widać co znaczy indeksowanie w wersji full i jak jest przydatne dla szukających.
Pozdrawiam
Krzysztof Pieczątkiewicz
labarnerie - 19-01-2017 - 13:41
Temat postu:
Litwos napisał:
Brawo! Swietne zmiany. Smile W przyszlosci mozna by bylo jeszcze dodac rowniez opcje "zglos blad" (z mozliwoscia przeslania linku do metryki jako dowod).

P.S. Panie i Panowie o wszystkim pomysleli, ta opcja juz jest "Zgłoś poprawkę" Smile


I to jest także piękna sprawa ... niejednokrotnie pisałam w sprawie poprawki, niestety nie wszystkie zostały wprowadzone (dodam, że to były ewidentne błędy indeksującego),dodatkowo trzeba było troszkę zachodu, żeby w odpowiednim miejscu na forum zgodnie z regułą podać co jest źle i jak być powinno, a teraz? ... raz, dwa i już poszło Smile może teraz błąd zostanie skorygowany Smile
Przybyla_Agnieszka - 19-01-2017 - 13:47
Temat postu:
Ja również chciałam podziękować za te usprawnienia, kawał dobrej roboty! kwiat

pozdrawiam
Agnieszka
historyk1920 - 19-01-2017 - 14:01
Temat postu:
DZIĘKUJĘ za "kawał dobrej roboty"
Pozdrawiam Serdecznie !

Marek
Sochers - 19-01-2017 - 14:15
Temat postu:
Witold_S napisał:

Niestety nie ma możliwości poszukiwania po samym imieniu.
Witold


Witoldzie, nie do końca. Jeśli wybierzesz parafię (nawet zaznaczając wyszukiwanie w okolicznych parafiach), to masz możliwość wyszukania po samym imieniu Smile

Testowane, działa Smile

Gratuluję przy okazji autorom ogromu udanej i bardzo potrzebnej pracy Smile

Pozdrawiam,
Marcin
Tekla - 19-01-2017 - 14:28
Temat postu:
Dzieki!!!

Pozdrawiam
Tekla
marzec_jadwiga - 19-01-2017 - 14:31
Temat postu:
Dzięki serdeczne!!!

Jadwiga
Rafael - 19-01-2017 - 14:42
Temat postu:
Ciekawe Smile
Bialas_Malgorzata - 19-01-2017 - 15:52
Temat postu:
test wypadł extra
dzięki

M.
Rodriguez - 19-01-2017 - 16:14
Temat postu:
to dobra zmiana Wink

Mam tylko jeden pomysł, nie wiem co na to powiecie?
Może w momencie wyświetlania wyników dobrze jakby w poszczególnych zakładkach "urodzenia", "małżeństwa", "zgony" pojawiała się liczba aktów w każdej kategorii? Żeby nie trzeba było klikac na wszystkie zakładki.
pbasik - 19-01-2017 - 17:12
Temat postu:
Super nowości!
Dziękuję Smile

pozdrawiam
Basia.
miras121 - 19-01-2017 - 17:39
Temat postu:
Cieszę się, że wprowadzono usprawnienia. Wiadomo, że apetyt jest jeszcze większy, ale rozumiem, że sprawy wydajnościowe przy takiej ilości danych mocno ograniczają pole manewru. Podziękowania i gratulacje za ten krok do przodu.
marzanna62 - 19-01-2017 - 18:21
Temat postu:
Bardzo czytelna wyszukiwarka. Wielce przydatna opcja z imieniem i sortowanie kolumn.
Pawłowska_Ledke_Elżbieta - 19-01-2017 - 20:07
Temat postu:
Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w zmiany w genetece. Efekt rewelacyjny, jak spełnienie marzeń.

Pozdrawiam serdecznie.

Elżbieta
Gosiad7 - 19-01-2017 - 20:15
Temat postu:
Bardzo fajnie..intuicyinie ulozona strona...gratulacje i szczunek dla komputerwcow.
Malgorzata

P.S.Czy sa plany indeksacji metryk z powiatu Gostynin(Mazowieckie) W NAJBLIZSZYM CZASIE?
Obidka - 19-01-2017 - 20:21
Temat postu:
Generalnie super! Mam tylko jedną małą uwagę - przy danej parafii podane są daty np. bazy urodzeń od... do... Z tego co pamiętam ze starej geneteki, w mojej parafii są "dziury" kilku lub kilkunastoletnie, teraz tego nie widać. Jeśli szukamy kogoś urodzonego mniej więcej w tym czasie po nazwisku, to teraz po prostu go nie znajdziemy, a poprzednio było wiadomo, że dany okres nie jest zindeksowany. Chyba, że to jest gdzieś zaznaczone, a ja tego nie widzę.
Bibi - 19-01-2017 - 21:03
Temat postu:
Super sprawa, właśnie przetestowałam Smile
Wielkie dzięki.
pozdrawiam
Basia
Barbara_Kubcka - 19-01-2017 - 21:09
Temat postu:
Obidka napisał:
Generalnie super! Mam tylko jedną małą uwagę - przy danej parafii podane są daty np. bazy urodzeń od... do... Z tego co pamiętam ze starej geneteki, w mojej parafii są "dziury" kilku lub kilkunastoletnie, teraz tego nie widać. Jeśli szukamy kogoś urodzonego mniej więcej w tym czasie po nazwisku, to teraz po prostu go nie znajdziemy, a poprzednio było wiadomo, że dany okres nie jest zindeksowany. Chyba, że to jest gdzieś zaznaczone, a ja tego nie widzę.


Wystarczy kliknąć na znaczek przy "Wszystkie miejscowości" i rozwinie się lista z datami Very Happy
Pozdrawiam
Barbara
Łuniewska_Ewa - 19-01-2017 - 21:25
Temat postu:
Rewelacja, dziękuję i pozdrawiam.
marjolena - 19-01-2017 - 21:34
Temat postu:
Obidka napisał:
Generalnie super! Mam tylko jedną małą uwagę - przy danej parafii podane są daty np. bazy urodzeń od... do... Z tego co pamiętam ze starej geneteki, w mojej parafii są "dziury" kilku lub kilkunastoletnie, teraz tego nie widać. Jeśli szukamy kogoś urodzonego mniej więcej w tym czasie po nazwisku, to teraz po prostu go nie znajdziemy, a poprzednio było wiadomo, że dany okres nie jest zindeksowany. Chyba, że to jest gdzieś zaznaczone, a ja tego nie widzę.


Po wybraniu konkretnej parafii klikamy „wyszukaj”. Wyświetlają się wszystkie indeksy. Dla każdej zakładki - urodzenia, małżeństwa, zgony – widnieje powyżej swego rodzaju oś czasu, na której zaznaczono zindeksowane roczniki.
Np. http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=

Pozdrawiam
Mariola
Obidka - 19-01-2017 - 21:41
Temat postu:
Oj, faktycznie. Dziękuję za podpowiedź. Starość i niedowidzenie niestety.
Ewka1234 - 19-01-2017 - 22:00
Temat postu:
Podziękowania dla autorów.
Ewka
Reguła_Marcin - 19-01-2017 - 22:01
Temat postu:
Jesteście niesamowici Smile
Marcin
Brozek_Oskar - 19-01-2017 - 22:14
Temat postu:
Wielkie brawa. Marzenie się spełniło. Funkcjonalność geneteki, efektywność oraz efektowność wyszukiwań czyni ją niesamowitym narzędziem.

Projekt ten teraz powinien być dofinansowany z budżetu państwa jako największa baza historyczna historii Polaków, skoro osiągnął taką funkcjonalność. Smile


Oskar
rurb68 - 19-01-2017 - 22:39
Temat postu:
Niestety i u mnie na Chrome (system Linux) nie pracuje poprawcnie (Version 31.0.1650.63 Built on Debian 7.2, running on Debian 7.3 (238485) tzn. co około sekundę się przełedowuje - jak to już ktoś wcześniej zgłaszał.
Pozdrawiam
Robert
33szuwarek - 19-01-2017 - 22:50
Temat postu:
Moje gratulacje !!! dla całego zespołu !!!
Pozdrawiam, Piotr
anowi1958 - 19-01-2017 - 23:21
Temat postu:
Super, gratulacje!

Pozdrawiam
Iwona
xtedek - 19-01-2017 - 23:50
Temat postu:
rurb68 napisał:
Niestety i u mnie na Chrome (system Linux) nie pracuje poprawcnie (Version 31.0.1650.63 Built on Debian 7.2, running on Debian 7.3 (238485) tzn. co około sekundę się przełedowuje


Próbowałeś Ctrl + F5 ?

Możesz zoabczyć co pojawia się przed odświeżeniem w konsoli po wciśnięciu F12 ?
x_hanna - 20-01-2017 - 12:25
Temat postu:
Wyszukiwarka ma niesamowite możliwości - szczery podziw dla Autorów Smile

Mam tylko pytanie o tzw "polskie litery" - czy tylko mnie się "gubią" w szukanych nazwiskach? (mam IE 11)
np.
Wpisuję nazwisko "Ściągaj" w zakładce Zgony. Wynik OK.
Przechodzę na zakładkę Małżeństwa. Wynik OK, ale nazwisko zmienia się na "�ci�gaj". Kolejne wyszukaj to 0 wyników.
Wracam do Zgonów. Nazwisko zmienia się na "?ci?gaj" i jest 0 wyników wyszukiwania.
Beksa - 26-01-2017 - 08:16
Temat postu:
Kolejny dzień korzystam z nowej Geneteki - naprawdę, dobra robota. Bardzo dziękuję za te ulepszenia, wcześniej już pisałam, co mi się najbardziej spodobało.

Nie wiem jakie są w tej kwestii odczucia innych użytkowników, ale proponuję, by wyniki wyszukiwania były wyświetlane jak dawniej, tzn. urodzenia, śluby i zgony jedne pod drugimi, żeby od razu można było ocenić, czy w poszczególnych kategoriach (UMZ) coś się w ogóle znalazło, bez konieczności klikania w kolejne zakładki. Gdy wyników jest dużo, można by było rozwinąć listę, jak wcześniej. Wydaje mi się, że w nowej sytuacji, gdy można ograniczyć ilość wyników wyszukiwania poprzez dodanie imion taka prezentacja wyników będzie bardziej przyjazna dla użytkownika.
Albo może chociaż zrobić komunikat na okoliczność, że szukajka niczego nie znalazła, żeby nie klikać w kolejne zakładki na próżno.
Wiśniowiecki_Marek - 26-01-2017 - 09:02
Temat postu:
Wielki szacunek dla indeksujących! Wersja z zakładkami ułatwiła mi przeglądanie.
Pozdrawiam, Marek
Sroczyński_Włodzimierz - 26-01-2017 - 09:49
Temat postu:
Asiu:
ja bym wręcz odwrotnie
wymusił zwyczaj szukania jak najwęższego
tj domyślnie ustawił lub pytał o np dany okres
z możliwością (wymagającą pracy, decyzji, wpisania, przesunięcia..no jakiejś akcji) rozszerzenia

pomysł, by ustawiać system (bazę, wyszukiwarkę, prezentację, raporty etc) na
"dowolny Sroczyński cokolwiek o nim z XVII-XXI wiek" to jest bardzo zły pomysł - także z powodów edukacyjnych:)

możemy nie wiedzieć gdzie się urodził, nie znać rodziców, wyznania, nie być pewnym pisowni, miejsca rejestracji zdarzenia (i to wszystko było i jest uwzglednione przy poprawnym wpisanie rekordów i zapytania)
ale wiemy +- 20 lat, i wiemy że szukamy URODZENIA
nie "cokolwiek, kiedykolwiek
to się przekłada na zamawianie kwerend, na korzystanie z innych źródeł
Beksa - 26-01-2017 - 10:47
Temat postu:
@Włodzimierz
Może coś niezbyt precyzyjnie napisałam... Nie chodzi mi o sytuację, gdy wyników jest bardzo dużo (tu zakładki mogą się sprawdzić), wręcz odwrotnie.

Nowa Geneteka sprzyja szukaniu zawężonemu (i dobrze), chodzi mi tylko o sposób prezentacji wyników wyszukiwania. Jeśli będzie ich tylko kilka, a może i nic się nie znajdzie, to po co trzy zakładki dla UMZ? Mi się tak dosyć często trafia, nawet jak nie wybiorę parafii ani lat, a tylko wpiszę 2 nazwiska bez opcji "szukaj dokładnie".

A szukanie "cokolwiek o..." też przerabiałam, gdy mi nieoczekiwanie przodkowie "zniknęli z radarów", mimo że byli na tyle młodzi, że powinni mieć jeszcze z 5 dzieci, które, jeśli dożyły dorosłości, powinny gdzieś zawierać śluby, a już na pewno gdzieś wszyscy musieli umrzeć, tymczasem przeglądanie nawet niezindeksowanych roczników w prawdopodobnej parafii zamieszkania + sąsiednich nic nie wykazało.
No to szukam sobie wszystkich zdarzeń z udziałem tych rodziców (dotychczas po nazwiskach), co czasem pozwala ustalić istnienie dotąd mi nieznanej osoby z rodziny, jeśli nie z aktu urodzenia czy ślubu, to zgonu, w tej czy innej parafii. Z nową Geneteką jest dużo łatwiej, bo można za jednym zamachem przeszukać sąsiednie parafie.

Albo dajmy na to mam akty urodzenia rodzeństwa przodka, szukam informacji o ich zgonach czy ślubach - łatwiej wyszukać hurtem, a i nie zawsze cokolwiek się znajduje.

Jeśli ktoś szuka tylko M albo Z, to i tak musi się przebić przez te zakładki, bez których by było od razu widać czy są jakieś wyniki wyszukiwania w każdej z 3 kategorii.

Fajnie by było, gdyby choć był komunikat, że niczego nie znaleziono, albo cyfry w nagłówkach zakładek, informujące o ilości wyników wyszukiwania w U, M i Z.
Kasia_Marchlińska - 26-01-2017 - 12:00
Temat postu:
Mam pytanie o algorytmy geneteki. Przy odznaczonym kwadraciku "dopasuj dokładnie" rozumiem, że włączany jest algorytm szukający słów podobniebrzmiących. Przykład z dziś: indeksuję metryki, wychodzi mi nazwisko Ciemnołeński. Nic nie ma w całej Polsce, więc źle odczytane. Pytam googla od razu wyskakuje "czy chodziło ci o" Ciemnołoński. I trafiony-zatopiony. Myślę, że genoteka mogłaby się zachować jak google.

Oczywiście rozumiem, że mogę zrobić Ciemnoł* i to załatwia sprawę...

Ale akurat dla indekserów te pojedyncze samogłoski są bardzo zdradliwe - zamiana e - o ; a-u , albo w spółgłoskach s, c, r i z przy niektórych charakterach pisma...

A co o tym myślą admini? No wiem, że google ma miliony na rozwijanie algorytmów i jest dla każdego pod ręką, i że indeksy geneteki są zaindeksowane w google, więc w zasadzie nie powinno być problemu.

Tak naprawdę to geneteka jest cudowna i przewspaniała.

pozdrawiam,
Kaśka
Talacha_Aleksandra - 26-01-2017 - 12:50
Temat postu:
No właśnie JESTEŚCIE SUUUUUPER!!!! Tyle mojej grzebaniny, odszukiwania, dociekania, przeglądania kilkudziesięciu stron wyników nazwiska "Staszewski" lub "Szymanski", a teraz za jednym poszukiwaniem cała rodzina jak na dłoni w kolejności urodzenia dzieci. To jest świetne!

Oczywiście przy wzrastającym luksusie użytkowania wymagania użytkownika (np. moje) rosną Wink

Ja też bym chciała tą* wpisywać przy "wyszukiwaniu dokładnym" np żeby wyszystkie dzieci Klary i Marcina Szamańskie wyszukać, a nie tylko raz synów (Szymanski) a raz córki (Szymanska).

Do tego mamy różnorodność zapisu tego co niepiśmienny chłop mówił jako swoje nazwisko. Moja praprababka nie znając liter nie zastanawiała się przecież jaką to literę alfabetu wymawia, a wymawiała tak, że piszący raz ją zapisywał jako Wardęcką, innym razem Gwardecką, Gwardeńską i tak dalej. Jednak nigdy jej nie zapisano pod nazwiskiem Warda. Jeżeli szukam bez ograniczenia "wyszukaj dokładnie" to muszę się przez tych Wardów przedzierać. Jak wyszukuję dokładnie, to muszę szukać kilka razy (raz Wardecka drugi raz Wardenska trzeci raz Gwardecka i czwarty raz Gwardenska) żeby znaleźć akty dotyczące jej i jej rodziny.

Pozdrawiam serdecznie
Ola T.
xtedek - 26-01-2017 - 20:48
Temat postu:
Jako autor większości nowych funkcjonalności wyszukiwarki w genetece postaram się odpowiedzieć na niektóre pytania w punktach:

1. Wyszukiwanie dokładne - działa tak jak nazwa wskazuje - wyszukuje dokładnie Smile Nie bierze pod uwagę jakiejkolwiek odmiany nazwiska bo nie byłoby to już wyszukiwaniem dokładnym. Nie ma sensu robić tutaj jakichkolwiek wyjątków - dokładne ma zawężać wyniki a nie rozszerzać. A przeciez -ski i -ska to tylko jedna z wielu możliwości odmian nazwisk.

2. Wyszukiwanie w U, M i Z naraz - m.in. ze względów wydajnościowych nie da się tego teraz wprowadzić. Obecnie najważniejsza jest optymalizacja i takie rozszerzenie zwiększyłoby prawie trzykrotnie wykorzystanie serwera. Ewentualne pokazywanie ilości wyszukanych indeksów w poszczególnych zakładkach również zwiększy wykorzystanie serwera. Szukanie za każdym razem wszystkiego, wszędzie mija się z celem. Preferowane są właśnie konkretne zapytania niż ogólne. Tutaj popieram to co napisał Włodzimierz.

3. "Myślę, że genoteka mogłaby się zachować jak google" - miałem tu coś napisać, ale jednak nie, nie napiszę Smile

4. Polskie znaki w IE - nie mam pojęcia czemu, dziwne, u mnie działa Smile

5. Prosiłbym osoby, które wcześniej miały problem z samoczynnym odświeżaniem strony o ponowne sprawdzenie czy problem u nich już nie występuje.
Cisowski_Michał - 26-01-2017 - 20:58
Temat postu:
Niestety w nowej wersji genetyki nie da się wyszukiwać np aktów zgonu dla danej miejscowości z danego roku. W poprzedniej było to możliwe i bardzo ułatwiało pracę szczególnie w przypadku osób o nazwiskach, które miały wiele odmienności. Byłoby genialnie, gdyby ta funkcjonalność została przywrócona. Obecnie konieczne jest wpisanie nazwiska.

Pozdrawiam,
Michał
Sroczyński_Włodzimierz - 26-01-2017 - 21:13
Temat postu:
Michale?
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1820
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1825
etc

ale w zespole (USC, parafii) nie miejscowości, gdzie było wiecej niż 1 USC
Robert1 - 26-01-2017 - 21:16
Temat postu:
Cisowski_Michał napisał:
Niestety w nowej wersji genetyki nie da się wyszukiwać np aktów zgonu dla danej miejscowości z danego roku. W poprzedniej było to możliwe i bardzo ułatwiało pracę szczególnie w przypadku osób o nazwiskach, które miały wiele odmienności. Byłoby genialnie, gdyby ta funkcjonalność została przywrócona. Obecnie konieczne jest wpisanie nazwiska.

Pozdrawiam,
Michał


Nie jest konieczne wpisanie nazwiska. Można jak najbardziej wyświetlić zgony z danego roku. Wystarczy wybrać parafię, wpisać rok i kliknąć "wyszukaj" nie wpisując żadnego nazwiska ani imienia.
marzanna62 - 26-01-2017 - 22:39
Temat postu:
[quote="xtedek"]Jako autor większości nowych funkcjonalności wyszukiwarki w genetece postaram się odpowiedzieć na niektóre pytania w punktach:


Mam pytanie dotyczace wyszukiwania nazwiska w ktorym podano tylko kilka poczatkowych znaków.

Przyklad szczególowy swietokrzyskie parafia Kazimierza Wielka rok 1600-1850 zaznaczam tez wyszukaj w parafiach w odleglosci 15km

Szukam nazwiska RZEMIENIEC a poniewaz wiem o bardzo wielu wersjach z tym samym rdzieniem RZEMIEN podaje w wyszukiwarce "RZEMIEN"

Zwraca mi wyniki oczywiście RZEMIEŃ, RZEMIENIEWSKI niestety nie zwraca RZEMIENIEC choc w podanym okresie w parafii Kazimierza Wielka w 1686 jest w urodzeniach akt RZEMIENIEC a ponadto w parafii Koscielec odleglej 10km RZEMIENIEC wystepuje kilka razy w tym okresie

Nie wiem w czym jest problem normalnie w bazach danych czesto posluguje sie podciagiem kilku znakow i otrzymuje poprawne wyniki.
Sroczyński_Włodzimierz - 26-01-2017 - 22:46
Temat postu:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1700

czyli

wejście "Rzemien*"
wyjście 1686 28 Zofia Rzemieniec Kazimierza Wielka

od wielu postów i kilku maili i spotkań przychylam się do postulatu wątku
"Jak korzystać z wyszukiwarek - w tym w bazach PTG ale nie tylko"
tylko musi być to praca zbiorowa:)

"co i gdzie wpisać żeby znalazło"
sezam
zosia/ szwa
geneteka
etc
marzanna62 - 27-01-2017 - 09:31
Temat postu:
Dziekuje Włodzimierzu. Bazami danych "bawie sie" zawodowo od ponad 10 lat. W swojej implementacji SQL mam "%" jako zastepnik znaków po podciagu tekstu który podaje. Zmyliło mnie ze wyszukiwarka czasem zwracala mi wynik zapytania. Podawalam "ustawiałam" podciag "rzemien" w świetokrzyskim bez zadnej parafii tylko zakres lat 1600 - 1850 i zwracalo mi "rzemieniowski" a "rzemieniec" nie. Prosze to sprawdzic mozna ustawic podciag znaków bez zadnego znaku zastepnika i zwraca wynik "rzemieniowski" a to dla baz danych zadna roznica czy za podciagiem sa znaki "iowski" czy "iec". Jak podaje sie "rzemien*" zwraca oczywiscie "rzemieniec" tak jak piszesz. Nie wiem czym dla wyszukiwarki rózni sie "rzemieniowski" od "rzemieniec" przy uzywaniu podciagu "rzemien".
Sroczyński_Włodzimierz - 27-01-2017 - 11:15
Temat postu:
" Bazami danych "bawie sie" zawodowo od ponad 10 lat."
Smile) No to mamy chyba ochotnika do posta w nowym wątku "jak wyszukiwać w bazach"/"co wpisać w 'szukaj' by znaleźć - geneteka, sezam, szwa i inne"?Smile dałoby radę?Smile
Marzanna - skuś się, na pewno ktoś się dołoży do krótkich porad dla początkujących, bez wnikania w mechanizmy - manuala trzeba prostym jezykiem
marzanna62 - 27-01-2017 - 11:50
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
" Bazami danych "bawie sie" zawodowo od ponad 10 lat."
Smile) No to mamy chyba ochotnika do posta w nowym wątku "jak wyszukiwać w bazach"/"co wpisać w 'szukaj' by znaleźć - geneteka, sezam, szwa i inne"?Smile dałoby radę?Smile
Marzanna - skuś się, na pewno ktoś się dołoży do krótkich porad dla początkujących, bez wnikania w mechanizmy - manuala trzeba prostym jezykiem


Wlodzimierzu nie musisz ironizowac. Prosze potwierdz lub nie to co zaobserwowałam jest jakas luka w wyszukiwarce czy nie. Wydaje mi sie ze jednak jest zrob 2 zapytania tak jak ja pisze i zobacz czy masz takie wyniki jak ja.
Dla mnie praca z zastepnikiem jest oczywista u siebie w bazach jak wprowadzilabym "rzemien%" dostalabym wynik "rzemieniec" "rzemieniowski" "rzemieniecki" i inne ktore maja na poczatku "rzemien"

Nie za bardzo rozumiem dlaczego bez uzywania zastepnika "*" zwraca wynik rzemieniowski a nie zwraca "rzemieniec" a z zastepnikiem "*" zwraca "rzemieniec" a "rzemieniowski" juz nie.

Nie jest problemem przekazanie zasad wyszukania w bazach jezeli tylko te zasady sa jasne i zwracaja oczekiwane wyniki.
Owszem popelniłam błąd nie dalam zastepnika "*" ale mimo wszystko nie rozumiem zwroconych wynikow moich zapytan do bazy.

Jeszcze jedno. Do testowania systemow trzeba miec tzw "gen wywalania" i ja go chyba mam wiele lat temu testowalam i "wywalam system" bo udalo mi sie znalezc sciezke postepowania ktorej nie przewidzial programista i system głupial. Licze ze dostane w koncu rzetelna odpowiedz znalazlam luke czy nie i czym rozni sie dla bazy "rzemieniowski" od "rzemieniec" dla nie niczym oba maja ten sam podciag "rzemien" i dalsze znaki ktore mozna zastapic "*" lub innym znakiem zaleznie od implementacji języka zapytan do baz.
Sroczyński_Włodzimierz - 27-01-2017 - 12:16
Temat postu:
Nie ironizuję, więc nie muszę:)
Rzemieniowskiego w wynikach w tym zespole nie widzę, więc nie wypowiadam się.
Obawiam się, że nawet w przypadku wyszukiwarki geneteki nie otrzymasz pełnej, wyczerpującej odpowiedzi, o pozostałych wspomnianych wyszukiwarkach nie wspomnę. A skoro jest to warunek konieczny, to niestety nic z tego nie wyjdzie.
pozdrawiam
marzanna62 - 27-01-2017 - 12:55
Temat postu:
Prosze bardzo Rzemieniowski ur 1732 par Sokolina:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1750


Grzegorzu ja nie neguje potrzeby poradnika jak szukac w bazach danych ale widzac nieduza popularnosc (sadzac po watkach początkujacych) zakladki "Od czego zacząc" wydaje mi sie ze watek szkoleniowy pozyje 2 dni "spadnie" z pierwszej strony i uzytkownicy w dalszym ciagu beda oczekiwac ze komputer powienien wszystko wiedziec. Znac wszystkie zasady polskiej pisowni nazwisk i bedzie jeszcze moze sam grupowal rodzicow i ich dzieci z uwzglednieniem koncowek "a" i "i". Czytam dlaczego wyszukiwarka nie chce pogrupowac razem Katarzyna Zbor i Antoni Zborowski przeciez to takie oczywiste bo to dzieci tej samej pary. Niewiele osob rozumie zasady ze komputer nie rozumie ze on tylko przetwarza dane.
Czytajac czesto watki poczatkujacych jestem zniesmaczona jak podaja "poszukuje Nazwisko imie ktory poslubil nazwisko imie i z tego zwiazku bylo dziecko nazwisko. Dobrze jak sa do tego choc daty. I to oczekiwanie aby dostac w portalu gotowy przetlumaczony skan. Jedna z forumowiczek o dlugim stazu napisala kiedys ze to oczekiwanie aby dostac rybe gotowa obrana z osci prosto na talerz. Pamietam siebie choc tez zaczynalam niedawno (2 lata temu) gdy najwieksza radosc sprawialo samodzielne wyszukanie aktu i przetlumaczenie go a dzieki genealogii odswiezylam swoj rosyjski i nawet liznelam co nieco łaciny nie mowiac o staropolskiej kaligrafii ktora w zasadzie nie sprawia mi problemu chyba ze straszne gryzmoły.
Znam sie na bazach danych ale znaki w stosowane w SQL sa inne niz tu w genetece tam jest "%" a tu "*" tam jest "_" do zastapienia jednego znaku i "^" do wykluczenia znaku. Tutaj sa inne znaki.

Link do materiału szkoleniowego niestety nie do zastosowania tutaj

http://dev.cdur.pl/Artykuly/Znaki-specj ... niach-LIKE

Marzanna
Sroczyński_Włodzimierz - 27-01-2017 - 13:06
Temat postu:
ok, inna parafia, inny zespół, inne wyszukiwanie

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... amp;exac=1
vs
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1750

różnica - "jedynie" w opcji "wyszukiwanie dokładne", nie jest to kwestia vela
Pęczkowska_Zofia - 27-01-2017 - 13:14
Temat postu:
Poprzednia wersja geneteki nie sprawiała tyle trudności co obecna . Są zwroty nazwisk , parafii ,już po wpisaniu nowego . Ja nie jestem zachwycona, osobiście proponuję powrót do poprzedniej , chyba , że będę musiała nauczyć się po nowemu , ale to będzie wymagać ode mnie wiele cierpliwości, na razie jestem zniesmaczona.... Laughing
marzanna62 - 27-01-2017 - 13:28
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
ok, inna parafia, inny zespół, inne wyszukiwanie

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... amp;exac=1
vs
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1750

różnica - "jedynie" w opcji "wyszukiwanie dokładne", nie jest to kwestia vela


Dziekuje za te 2 przykłady niemniej jednak w dalszym ciagu nie rozumiem jak wczesniej bez gwiazdki dostalam "rzemieniowskiego" Laughing

Marzanna
Sroczyński_Włodzimierz - 27-01-2017 - 13:35
Temat postu:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1750
jako przybliżone ("dokładne odhaczone") od Rzemien

nie Rzemien+coś
a "przybliżone"
podobnie jak schultz nie jest Szulc+coś a "podobne"
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1750
itd
jeśli mechanizm szukania przybliżonego nie został radykalnie zmieniony w obecnej wersji genetecznej wyszukiwarki- to opiera się na rozwinięciu Soundex-a premierowo i autorsko zastosowanym przez Sebastiana Gąsiorka we WZIerniku. Czyli wcześniejsze prace (SOundex - open:) plus specyfika zapisu i błędów w polskich metrykach (łacina, rosyjski, niemiecki i różne zapisy) bazując na kilkuset tysiącach rekordów i ich analizie (praca zespołowa).
kulik_agnieszka - 27-01-2017 - 13:36
Temat postu:
O MATKO I CÓRKO !!!!!
To chyba jakiś sport narodowy..............
Na co w życiu nie spojrzeć ma dobre i złe strony, zależy z której spojrzeć.
Nie zawsze można mieć to co się chce bo Pan Bóg to inaczej poukładał, zanim do raju się dostaniesz - najpierw musisz pocierpieć na tym łez padole a czasami nauczyć się czegoś nowego. Jeśli jakaś opcja zanadto obciąża serwer to ja jej nie chcę. Zasady postępowania z wyszukiwarką są do opanowania po jakimś czasie a serwer to koszty. Wolę, żeby hulało a nie mieliło.
Tyle mam do powiedzenia. Jeśli * odpowiada % to nie jest to wielki problem a nazwisk szukam i tak na wszelki wypadek w wielu wersjach, ile tylko zdołam wymyślić odkąd mój Winnicki zboczył przez Winiecki/Wieniecki w stronę "po niemiecku Kranz". Very Happy
Pozdrawiam szczególnie ciepło wszystkich malkontentów.
Popatrzcie za okno, u mnie piękne słońce od świtu. Smile
Agnieszka
elgra - 27-01-2017 - 13:53
Temat postu:
Znalazłam coś takiego

Wpisuje Pawlik Jozef bez Wyszukiwanie dokładne

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;to_date=

A teraz Pawlik Jozef z Wyszukiwanie dokładne

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... amp;exac=1

Czy to znaczy, ze imiona muszę obowiązkowo wpisywać polskimi literkami ?

Myślę, ze to tylko błąd. Nowa wyszukiwarka jest super.
Sroczyński_Włodzimierz - 27-01-2017 - 13:58
Temat postu:
stąd (a dokładnie nie z tego przykładu i tego mechanizmu, ale z przewidywań problemów) - moim zdaniem zasada: nie tykamy oryginalnych zapisów nazwisk, w razie potrzeby dodajemy (np przez vela)
za to: warto standaryzować imiona
wydawała się sensowna

jeśli "ó" i "o" jest zagadnieniem/problemem to często spotykane błędy przy tworzeniu rekordów (w tym małowidoczne dodatowe spacje:), różnorodność zapisu imion, mała świadomość tej różnorodności...może sprawiać trudności w obsłudze i dawać fałszywie negatywne wyniki
wyszukiwanie w polu imię (nie wiem...imion apozostałe także?) jest nową możliwością, nie badałem wrażliwości na błędy, ale warto wiedzieć! Dzięki Elu:)
elgra - 27-01-2017 - 14:06
Temat postu:
W starej genetece widziałam imiona Maryanna, Franc itp Very Happy

Z tego wniosek, ze Wyszukiwanie dokładne nie powinno chyba dotyczyć imion.
Sroczyński_Włodzimierz - 27-01-2017 - 14:11
Temat postu:
ale w "starej genetece" nie podawałaś jakiego imienia szukasz /nie zakładałaś filtru na to pole
teraz jak puścisz "dokładne" ale bez imienia także wyjdzie Maryanna Marianna Marjanna Mariana Maryianna Marianna_ i inne
i te wie (poprzednio bez imienia i teraz bez imienia) warto i można porównywać
a pamiętać, że dokładne to "dokładnie zgodne pola" nie "dokładnie nazwisko"Smile
xtedek - 27-01-2017 - 14:25
Temat postu:
Wpisując Marianna domyślnie wyszuka również imiona podobnie brzmiące:
"Marianna",
"Maria",
"Marianne",
"Marie",
"Maryanna",
"Mariana",
"Marjanna",
"Martianna",
"Marcjanna",
"Marcianna",
"Marzianna"

Zaznaczając wyszukiwanie dokładne znajdzie tylko i wyłącznie imię Marianna.

Jeśli chodzi o mechanizm wyszukiwania nazwisk jest IDENTYCZNY jak w starej genetece. Tutaj trzeba pytać Sebastiana o konkrektne przypadki, czemu wyszukuje tak a nie inaczej.

Jeśli ktoś chce z powrotem funkcjonalność starej geneteki - proszę nie wpisywwać żadnych imion oraz nie wybierać żadnych opcji. Wyniki wyszukiwania będą dokładnie takie same jak w starej Smile
Barbara_Lendzion - 27-01-2017 - 18:08
Temat postu:
Ja tam jestem zadowolona, a wręcz szczęśliwa, że bez wychodzenia z domu ,bez stresu jak na www.genealogiawarchiwach.pl mogę odnaleźć interesujące mnie dokumenty. A jeśli nie akty stanu cywilnego to chociaż numery. Bardzo dziękuję twórcy/twórcom za ich pomysł i pracę.Trzeba po prostu nauczyć się szukania i tyle.
t.dzwonkowski - 27-01-2017 - 19:10
Temat postu:
"Trzeba po prostu nauczyć się szukania i tyle." Dodatkowo dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie Geneteki
Beksa - 28-01-2017 - 10:48
Temat postu:
W nowej wersji czasem mi się zdarza, że wpisuję obie daty (tak, na pewno we właściwej kolejności), a system zaznacza mi obie rubryki na czerwono i wyświetla komunikat, żeby wpisać datę (którą już wpisałam). Po odświeżeniu strony już wszystko działa jak trzeba. Podobnie zdarza się z innymi polami do wypełnienia. Np. wpisuję nazwisko i imię męża, oraz imię żony (bo nie znam jej panieńskiego), a rubryka z drugim nazwiskiem znów na czerwono, bez tego nie chce mi wyszukać. Po odświeżeniu strony jest OK.
Czasem też zdarza mi się, że szukam czegoś w parafii w której na 100% są dane nazwiska, ale wyświetla się komunikat "brak danych".
Może akurat trafiłam w moment gdy na Genetece były dokonywane jakieś prace?
Świątek_Katarzyna - 28-01-2017 - 11:13
Temat postu:
Dołączam się do zachwytów. Wcześniej trzeba było trochę się napracować, żeby coś znaleźć, teraz szukanie akt to czysta przyjemność. Naprawdę ułatwienia są nieporównywalne. Nie trzeba pojedynczo sprawdzać w uwagach wpisanych ewentualnie miejscowości, rodziców, wszystko ładnie przejrzyście widać. A dołączenie do wyszukiwarki opcji imion- magia.
Dziękuję wszystkim zasłużonym w nowy wygląd geneteki.
Markowski_Maciej - 29-01-2017 - 13:12
Temat postu:
Już podawałem ze dwa razy na forum artykuł o algorytmie szukania przybliżonego o którym wspomina Włodzimierz Sroczyński, ale wobec powyższej dyskusji pozwolę sobie jeszcze raz go podać. Odnosi się do starej wersji Geneteki, ale sam algorytm pozostał ten sam.

wyszukiwarka w genetece

Algorytm nie jest idealny, ale jest mu blisko do niego. Tym bardziej trzeba znać jego ograniczenia.

_________________
Pozdrawiam
Maciej
Marek_Krzyżanowski - 29-01-2017 - 17:51
Temat postu:
Dzień dobry,
Gratulacje i podziękowania za przepiękną wyszukiwarkę !
Chciałbym uprzejmie poprosić o pomoc, ponieważ nie wiem, czy wszystko prawidłowo rozumiem.
Podam tu na przykładzie o co mi chodzi: Poszukuję w województwie łódzkim ślubów, w których występuje nazwisko Krzyżanowska i imię Anna w okresie 1825-1855.
1. Gdy wpiszę w wyszukiwarkę Krzyżanowska Anna nie wpisując w okienka wyszukiwarki tych lat, to takich akt spełniających te warunki z tego okresu jest TRZY (rok 1826, rok 1834 i rok 1841)
2. Gdy natomiast wpiszę w wyszukiwarkę z tymi latami od 1825 do 1855 w okienkach wyszukiwarki, to akt spełniających te warunki z tego okresu jest PIĘĆ (1826, 1834, 1841, 1841, 1851)
Chciałbym uprzejmie zapytać, na czym to polega?
Czy to znaczy, że jeśli jest „za dużo akt” jak w punkcie 1-szym, to część akt jest nie pokazywana?
Z poważaniem,
Marek Krzyżanowski
magdalena72 - 29-01-2017 - 18:42
Temat postu:
Marku
Ja jak wpisuję Anna Krzyżanowska bez dat to wychodzi ich 13, jak zakres lat jak podałeś to 5 ślubów

Pozdrawiam Magdalena
1768 7 Józef Marunczyk Anna Krzyżanowska Bolesławiec Miejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Łodzi

91-415 Łódź, pl. Wolności 1Indeks dodał: szubog
1822 2 Jakub Krzyżański Anna Dembińska Goszczanów Miejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Poznaniu oddział w Koninie

62-500 Konin, ul. 3 Maja 78Indeks dodał: janusch
1823 6 Mikołaj Krzyżański Łukasz, Marianna Urban Weronika Anna Rogala Koza Sieradz
Miejscowość: SieradzMiejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Łodzi

91-415 Łódź, pl. Wolności 1Indeks dodał: magnowa
1826 9 Wincenty Wiatrowski Piotr, Marianna Oziębła Anna Krzyzankowska Stanisław, Scholastyka Gajenska Wieruszów Uwagi: wdowiec
Miejscowość: WieruszówMiejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Łodzi

91-415 Łódź, pl. Wolności 1Indeks dodał: szubog
Weryfikował: Rutar
1834 52 Antoni Kurowicz Jakub, Teresa Karzmicka Anna KrzyżańskaInne nazwiska: Rogala Maciej, Zofia Koza Sieradz Uwagi: Krzyżańska zd Rogala, wdowa po Mikołaju zm 1833 r
Miejscowość: SieradzMiejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Łodzi

91-415 Łódź, pl. Wolności 1Indeks dodał: magnowa
1841 34 Tomasz Grzeczyński Franciszek, Anna Winnicka Anna PelikanowiczInne nazwiska: Krzyżanowska Kazimierz, Rozalia Skierniewice Uwagi: m60 ur Rogożyno wdowiec, ż47 ur Skierniewice wdowa dd Krzyżanowska 1841.09.28Miejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Łodzi

91-415 Łódź, pl. Wolności 1Indeks dodał: elżbieta
1866 32 Wojciech Wajdelak Szymon, Marianna Stefańska Anna Krzyżanowska Antoni, Katarzyna Drojewska Rozprza Miejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Archidiecezjalne w Częstochowie

42-225 Częstochowa, ul. Św. Barbary 41Indeks dodał: Świstak_Elżbieta
1874 12 Stanisław Markowski Anna Krzyżan Żelechlinek Indeks dodał: Jreneusz
1874 12 Stanisław Markowski Karol, Marianna Ciesielska Anna Krzyżan Michał, Augustyna Kol Żelechlinek Uwagi: M: 25 l., ur. Gielniówka?, par. Iłów, K: 18 l.
Miejscowość: Głuchów i Budki Łochowskie
Data: 14.10.1874r.Miejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Diecezjalne w Łowiczu

99-400 Łowicz, ul. Stary Rynek 19 AIndeks dodał: urszula_swierczynska
1890 14 Ignacy Bernard Krzyżanowski Henryk, Józefa Moszczewska Faustyna Amelia Anna Kobierzycka Michał Wiktor, Helena Wężyk Brzeźnio Uwagi: herbu Świnka herbu Korab
Miejscowość: PyszkówMiejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Łodzi

91-415 Łódź, pl. Wolności 1Indeks dodał: tobi
1892 9 Jan Krzyżanowski Piotr, Krystyna Zdunik Anna Ambroziak Stanisław, Marianna Dziemdziela Nieborów
Miejscowość: Sypień
Data: 07.02.1892r.Miejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Warszawie oddział w Łowiczu

99-400 Łowicz, ul. 3 Maja 1Indeks dodał: alus
1893 13 Józef Krzyżański Franciszek, Marianna Pertkiewicz Anna Góraj Marcin, Łucja Jankowska Sieradz Uwagi: wdowiec po Mariannie, Józef zm - 6-8-1944 r,
Miejscowość: SieradzMiejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Łodzi

91-415 Łódź, pl. Wolności 1Indeks dodał: magnowa
1903 29 Józef Krzyżanowski Ignacy, Agnieszka Fagas Anna NiewinowskaInne nazwiska: Klimkiewicz Józef, Anna Jabłońska Ozorków Uwagi: Niewinowska zd Klimkiewicz, wdowa
Miejscowość: OzorkówMiejsce przechowywania ksiąg:
Archiwum Państwowe w Łodzi

91-415 Łódź, pl. Wolności 1Indeks dodał: magnowa
WiktorK - 29-01-2017 - 18:56
Temat postu:
Potwierdzam, wyników wyszukiwania z podanych danych wychodzi 13-cie

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;to_date=

Swoją drogą świetna robota z tą nową wersją, gratuluję i dziękuję

Pozdrawiam
Wiktor
Marek_Krzyżanowski - 29-01-2017 - 18:59
Temat postu:
Dziękuję Ci Magdaleno,

Jeśli wpisać bez dat to faktycznie wychodzi TRZYNAŚCIE akt,
ale
spośród tych 13-tu akt to z okresu 1825-1855 są tylko TRZY
podczas
gdy istnieje w rzeczywistości z tego okresu PIĘĆ akt.

Czy to oznacza, że aby wyszukać wszystkie akta, to należy wpisywać jakimiś okresami 5-letnimi czy 10-letnimi czy 20-letnimi, bo gdy wpisujemy cały zakres lat, to nie pokazuje wszystkich wpisów spełniających warunki zapytania?

Dziękuję i pozdrawiam,
Marek Krzyżanowski
WiktorK - 29-01-2017 - 19:17
Temat postu:
O faktycznie, ale zauważyłem że dwie daty 1841 i 1851 dotyczą nazwiska Krzyżanowski przy wyszukiwaniu z zakresem dat 1825 - 1855
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1855
a nie występują one bez wprowadzonego zakresu w/w dat

Wiktor
x_hanna - 29-01-2017 - 19:22
Temat postu:
Marku, ja widzę to samo co Ty widzisz - jest jakiś problem z wyszukiwarką.

Krzyżanowska Anna (bez wyszukiwania dokładnego) - OD puste DO 1855
wyników 6:
1768 7
1822 2
1823 6
1826 9
1834 52
1841 34

Krzyżanowska Anna (bez wyszukiwania dokładnego) - OD 1825 DO 1855
wyników 5 (ostatnich dwóch nie było poprzednio):
1826 9
1834 52
1841 34
1841 47
1851 7
Marek_Krzyżanowski - 29-01-2017 - 21:10
Temat postu:
Dziękuję.
Właśnie.
Nie mogę się zorientować, jak prawidłowo powinienem wyszukiwać.
Jeśli czegoś nie przekręcam, to wyszukiwanie bez wpisania dat nie pokazuje wszystkich akt.
Tak mi się wydaje, ponieważ wyszukiwanie z określonym zakresem lat pokazuje więcej wyników.
Ale jeśli tak, to jest pytanie: jaki powinien być ten zakres optymalny do wpisania zapytania ?
Gdy wyszukiwałem inne nazwiska, to było podobne zjawisko.
Dziękuję uprzejmie i pozdrawiam serdecznie,
Marek Krzyżanowski
Sroczyński_Włodzimierz - 29-01-2017 - 21:29
Temat postu:
Wypisałem się grubo, ale wylogowało
teraz skrótem
a. dawajcie linki
b. sprawdziłem, różnic nie zauważyłem z różnymi kombinacjami (z/bez filtrów "Anna" "okres" "dokładnie"). Może dlatego, że szukałem ślubu Anny Krzyżanowskiej, nie dzieci dowolnej Krzyżanowskiej - czy bez "szukaj w rodzicach"
zawsze 3 niezależnie od metody
Marek_Krzyżanowski - 29-01-2017 - 21:44
Temat postu:
Witam podaję linki:

Krzyżanowska Anna 1825 - 1855 śluby łódzkie:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=

i zostaje wyświetlonych 5 akt

następnie
Krzyżanowska Anna śluby łódzkie
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;to_date=

czyli jest 13 akt

ALE pośród nich nie ma wszystkich z lat 1825-1855: gdzieś "wcina" akty 1841/45 oraz 1851/7.

Pozdrawiam
Marek Krzyżanowski
Sroczyński_Włodzimierz - 29-01-2017 - 21:53
Temat postu:
oki, to pomijam "dlaczego szukając ślubu Anny Krzyżanowskiej" nie zaznaczasz "nie szukaj w rodzicach"Smile, tj odkładam na chwilę to na bok

jest różnica - widzę
nie ma filtru czasu - nie ma w raporcie z wyszukiwania zbędnego rekordu dotyczącego Krzyżanowskiego
jest filtr czasu - wchodzi rekord "Krzyżanowski" (7/1851) - być może z powodu "matka Anna" AND "jest zbliżone do "Krzyżanowska""

nie ma wszystkich..kluczowe czego wszystkich - nadmiarowych/zbędnych czy nie wyświetla wszystkiego CO POWINNO BYĆ

założysz filtr/warunek "nie wyszukuj w rodzicach" - wyniki zbieżne
xtedek - 30-01-2017 - 12:15
Temat postu:
Właśnie wrzuciłem trochę poprawek - wersja 1.64 geneteki

Ta różnica którą znalazł Marek Krzyżanowski faktycznie istniała. Jest to teraz poprawione i powinny być wyniki pełne za każdym razem.

Zmieniłem również wyszukiwanie imion - od tej pory zaznaczenie "Wyszukiwanie doładne" tyczy się - tak jak mówi opis tylko nazwisk. Imiona zawsze wyszukiwane są razem z ich odpowiednikami.
elgra - 30-01-2017 - 12:28
Temat postu:
Dziękuję. Czyli mogę sobie wpisywać Jozef. Smile

elgra napisał:
Znalazłam coś takiego

Wpisuje Pawlik Jozef bez Wyszukiwanie dokładne

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;to_date=

A teraz Pawlik Jozef z Wyszukiwanie dokładne

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... amp;exac=1

x_hanna - 30-01-2017 - 12:56
Temat postu:
To ja jeszcze raz się podpytam, jak to jest z zamianą liter ze znakami diakrytycznymi podczas przechodzenia z zakładki UMR na inną zakładkę:
krzyżanowska -> krzy�anowska -> krzy?anowska

Czy to cecha mojej przeglądarki? (mam IE 11)
Czy coś do poprawienia w wyszukiwarce?
xtedek - 30-01-2017 - 13:12
Temat postu:
x_hanna napisał:
Czy to cecha mojej przeglądarki? (mam IE 11)
Czy coś do poprawienia w wyszukiwarce?


Mam u siebie IE 11 a dokładniej wersja 11.576 i ten problem w ogóle nie występuje. Będzie ciężko to wychwycić bez możliwość odtworzenia tego błędu Sad
magdalena72 - 30-01-2017 - 13:50
Temat postu:
[quote="x_hanna"]To ja jeszcze raz się podpytam, jak to jest z zamianą liter ze znakami diakrytycznymi podczas przechodzenia z zakładki UMR na inną zakładkę:
krzyżanowska -> krzy�anowska -> krzy?anowska


W genetece jak wpisujesz to musisz bez polskich znaków - czyli zamiast ż - musisz wpisać z, zamiast ł to l, itd

Magdalena
x_hanna - 30-01-2017 - 19:00
Temat postu:
Kamil,
faktycznie nie jest to problem IE, bo spróbowałam na innym komputerze też z IE i polskie literki działają. Zatem - cokolwiek to jest - zapominamy. Smile Dziękuję!

Magdalena,
dziękuję za radę. Jest uniwersalna. Smile
Marek_Krzyżanowski - 30-01-2017 - 19:27
Temat postu:
Do
Pana Włodzimierza Sroczyńskiego i Pana Kamila Tetkowskiego,

DZIĘKUJĘ BARDZO.

To wspaniała wspaniała wyszukiwarka !

Pod jej wrażeniem postanowiłem tydzień temu, że dokończę i prześlę indeksy z akt, które mam "prawie gotowe".

Dziękuję i pozdrawiam,
Marek Krzyżanowski
Sroczyński_Włodzimierz - 30-01-2017 - 21:43
Temat postu:
Nie do mnie podziękowania:) Palcem nie tknąłem
xtedek - 18-02-2017 - 10:16
Temat postu:
Wrzuciłem nową wersję geneteki - 1.66

Standardowo lepiej odświeżyć sobie stronę Ctrl + F5

Zmiany:
- dodana funkcjonlność wyszukiwania w ostatnich indeksach
- drobne zmiany w wyświetlaniu
- poprawki formatu daty
MichalChudzikowski - 18-02-2017 - 10:28
Temat postu:
W nowej Genetece nie mogę ustawić sobie na pasku ulubionych aby wyszukiwać już w interesującym mnie mieście. Dane wyboru nie kopiują się do paska adresu przeglądarki. Czyli zawsze zaczynam od "wszystkie miejscowości".
xtedek - 18-02-2017 - 10:33
Temat postu:
Michale nie do końca rozumiem o czym mówisz:

Wybierasz miejscowość, naciskasz szukaj i kopiujesz adres.

Tu wybrałem sobie Ciechanów:

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;to_date=
MichalChudzikowski - 18-02-2017 - 10:42
Temat postu:
Nie klikałem szukaj. Dziękuję.

Wydaje mi się, że w starej wersji działało to już po wyborze miasta z tabeli.
Marek_Krzyżanowski - 18-02-2017 - 15:13
Temat postu:
Dziękujemy !

BARDZO DOBRA ta nowa funkcja wyszukiwania w ostatnio dodawanych indeksach ("w dodanych w ciągu poprzednich 7 dni" "w dodanych w ciągu poprzednich 14 dni" itp)

SUPER !
A już szególnie pożyteczna dla nazwisk popularnych, gdy są tysiące osób o tym samym nazwisku.

Marek Krzyżanowski
Litwos - 25-02-2017 - 14:00
Temat postu: Nowości
Mialbym propozycje dotyczaca "nowosci w serwisie" - czy parafie mogly by byc podawane alfabetycznie?

Druga sprawa - czy mi sie tylko tak wydaje, czy wiadomosci bywaja wpierw podawane pod jedna data, a potem laczone z innymi pod ta sama data - lub na odwrot?

Odnosze wrazenie, ze pod poszczegolnymi datami zmienialy sie parafie.
Piotr_Romanowski - 25-02-2017 - 14:35
Temat postu: Nowości
A ja mam propozycję żeby nazwa parafii była pogrubioną czcionką ponieważ to wszystko się zlewa.
elgra - 25-02-2017 - 14:50
Temat postu:
W "Nowości w serwisie" http://geneteka.genealodzy.pl/news.php
podawane są zindeksowane parafie wraz z data ich dodania do geneteki.

W genetece masz parafie alfabetycznie.
Litwos - 25-02-2017 - 16:07
Temat postu:
Elegro,

Tak, chodzi mi o nowosci w serwisie. Czy nie mozna by bylo pod kazda data zastosowac sortowanie alfabetyczne? Lista by byla bardziej przejrzysta.
Zofia_Brzeska - 26-02-2017 - 01:29
Temat postu:
Litwos napisał:

Tak, chodzi mi o nowosci w serwisie. Czy nie mozna by bylo pod kazda data zastosowac sortowanie alfabetyczne? Lista by byla bardziej przejrzysta.


Robercie, jest w kolejności alfabetycznej, tylko litera Ż wskakuje na niewłaściwe miejsce.

Pozdrawiam
Zofia Brzeska
elgra - 26-02-2017 - 10:12
Temat postu:
Jak szybko sprawdzić w Nowościach czy pojawiło się coś interesującego.

Naciskam na klawiaturze dwa klawisze Ctrl i F. Na dole pojawia się nowe okienko w które wpisuję np. (SK); klikam ENTER i wyszukuje dodane parafie z województwa świętokrzyskiego.
Litwos - 26-02-2017 - 10:22
Temat postu:
Zofio,

Tak, teraz widze, przez jedna literke robilo wrazenie, ze nie jest alfabetycznie.

Mialbym jeszcze jedna propozycje: date w standardowym formacie,

czyli: 26-02-2017 (dzien-miesiac-rok)

- obecnie jest dokladnie odwrotnie.
xtedek - 26-02-2017 - 18:52
Temat postu:
Miałem chwilę czasu i pozmieniałem trochę w genetece Smile

Wersja 1.67
- Poprawione sortowanie w nowościach z polskimi literami
- Zmiana wyglądu i fromatowania w nowościach
- Dodana opcja wyboru terenu w nowościach
- Dodany zakres 31 ostatnich dni w wyszukiwarce
- drobne zmiany
Zofia_Brzeska - 26-02-2017 - 19:29
Temat postu:
Kamilu, bardzo Ci dziękuję za wszystkie wprowadzone ostatnio zmiany w genetece.

Chapeau bas!

Pozdrawiam
Zofia Brzeska
Litwos - 26-02-2017 - 19:30
Temat postu:
Kamilu,

swietnie, teraz o wiele lepiej, dobra robota Smile Sortowanie na tereny, bardzo przydatne.
elżbieta - 26-02-2017 - 21:44
Temat postu:
Witam
Mnie bardzo irytuje gdy wpiszę np. Orlikowski (bez zaznaczenia "Wyszukiwanie dokładne")
pokazuje mi też Orłowskich, ale już żadnego Orlika, który jest bardziej zbieżnym nazwiskiem do Orlikowskiego.
Gdyby dało się to poprawić nie miałabym żadnych uwag negatywnych do obecnej wersji Geneteki.
Bardzo ułatwia poszukiwanie.
Pozdrawiam
Elżbieta
xtedek - 26-02-2017 - 22:55
Temat postu:
Elżbieto w wyszukiwaniu samych nazwisk nic się nie zmieniło, działa identycznie jak w starej wersji. Nie odpowiadam za tą funkcję, jednak nie wydaje mi się, żeby dało się przewidzieć każdą odmianę, każde nazwisko, każdy przypadek. Po prostu jest to niewykonalne.

Ale akurat twój przypadek jest dosyć oczywisty i faktycznie powinno znaleźć oba Smile
misty69 - 27-02-2017 - 08:49
Temat postu:
Brakuje mi jeszcze w "Nowosci w serwisie" bezposredniego linku do danej parafii, ktory natychmiast przenioslby mnie do indeksow.
pzdr
misty69
Małgorzata_Kulwieć - 27-02-2017 - 10:20
Temat postu:
A czy mógłby mnie ktoś uświadomić do czego służy, jak działa i czym jest "Projekt indeksacji metryk ", który pojawia sie po prawej stronie okna Geneszukacza?????

o ten

Wpisałam do Geneszukacza nazwisko (dokładnie) Babińska i pokazało mi sie w "Projekcie indeksacji metryk" - 43
Weszłam dalej i mam taką sytuację.

Nie pokazują się żadne osoby.

Kiedy zlikwiduję wyszukiwanie dokładne, to przy filtrze parafii pojawiają sie osoby, ale jest ich mniej niz po zsumowaniu wszystkich z okienek otwieranych na mapie.

Dla nazwiska Babińska - po lewej stronie jest ich 7, a z sumy z okienek wynika 12 (w tym 8 urodzeń).
A kiedy sie dalej otworzy to małe okienko, które pokazuje w tym wypadku 6 urodzeń, to w szczegółach urodzeń z nazwiskiem Babińska jest 4 szt. a samo nazwisko wystepuje 15 (14) razy.

O tak

Więc o co tu chodzi, bo od lat nie moge się zorientować????
Beksa - 03-03-2017 - 08:27
Temat postu:
Bardzo dziękuję za dodanie możliwości wyszukiwania tylko w nowych indeksach - sama nigdy bym nie pomyślała, żeby coś takiego zaproponować, a to genialna funkcjonalność.
xtedek - 04-03-2017 - 20:53
Temat postu:
Wersja 1.68:

- Rozszerzona i poprawiona lista imion równoważnych do wyszukiwania (np. Andrzej, Andreas, Jędrzej)
xtedek - 30-03-2017 - 13:13
Temat postu:
Wersja 1.69:

- Rozszerzona lista imion równoważnych
- Drobne poprawki

Alan Jakman przygotował bardzo fajny poradnik dla osób korzystjących z nowej wersji, wszystko jest dobrze wytłumaczone:

http://www.moremaiorum.pl/jak-wykorzyst ... -poradnik/
Maślanek_Joanna - 08-04-2017 - 19:13
Temat postu:
Witam,
nie wiem, czy to tylko u mnie, ale pojawił mi się problem techniczny:
wrzucam w wyszukiwarkę nazwiska Wójcikowski i Brudzińska, wyświetla mi się np. 54 małżeństwa w świętokrzyskim, ale kiedy tam klikam pojawia mi się wynik "0", a nazwisko ma postać : "w�zjcikowski". Poprawienie w wyszukiwaniu na prawidłowe Wójcikowski nic nie zmienia. Czy coś źle robię? Czy to u mnie problem? Co mogę z tym zrobić?
Pozdrawiam
Joanna
xtedek - 08-04-2017 - 21:28
Temat postu:
Witaj Joanno

Trochę na początku nie zrozumiałem o co chodzi, ale potem wyszukałem przez "Sprawdź występowanie nazwiska". Faktycznie znalazłaś błąd, dodam go do swojej listy przyszłych zmian.
morloth - 10-04-2017 - 09:36
Temat postu:
W arkuszu do indeksowania występuje kolumna 'Płeć'. Czy przekłada się ona jakoś na wyniki w genetece? W starej wersji wiersze miały różny kolor w zależności od płci, w nowej kolorowania nie ma.
Nie jest to coś ważnego, ale zastanawiam się nad sensem uzupełniania tej kolumny, jeśli nie jest ona już brana pod uwagę (a może będzie brana w przyszłości?).

Pozdrawiam,
Marcin
xtedek - 21-04-2017 - 13:08
Temat postu:
Wersja 1.70

- poprawa w kodowaniu linków w Autorach
- poprawa niepotrzebnych linków do skanów w niektórych parafiach
- dodanie opcji 60 dni w ostatnio dodanych indeksach
- dodanie pewnych zabezpieczeń

Pozostaje poprawka kodowania w geneszukaczu, niestety nie mam tam na razie dostępu...
Co do tego kolorowania płci to nie jestem do tego przekonany, jak dla mnie w 99,5% przypadkach samo imię daje informacje o płci. No chyba, że martwo urodzone, ale to i tak może być zawarte w uwagach.

Jeśli ktoś ma ciekawe pomysły odnośnie rozwoju geneteki proszę pisać w tym wątku
Sroczyński_Włodzimierz - 21-04-2017 - 15:13
Temat postu:
kodowanie to chyba się rozjechało szerzej niż w genetece czy geneszukaczu
http://metryki.genealodzy.pl/pow-59
49 158/D- Warszawa-Śródmieście ŒŚwiętego Krzyża
14 195/D- Warszawa ŒŚw.Konstantyna 1863 1867
"Œ" przy Św. - paręnaście tygodni temu

co do geneteki - czy mógłbyś ustosunkować się do już zgłoszonej kwestii
1. poszerzenie lub wydzielenie kolumn przy prezentacji wyników
przykładowo:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=
"zawijanie" w polach "rodzice" (obu) trochę utrudnia ogarnięcie
mi najłatwiej byłoby szukać przy powrocie to wersji, gdy oddzielnie było panieńskie matki, teraz trudniej posortowane po imieniu ojca

poszerzenie - ta prostsza, nieobciążająca wersja ułożyłaby "równiej" - już zwiększy funkcjonalność
wydzielenie pól (i to tak, by można było po nich sortować, najlepiej równocześnie: silniej np po nazwisko, słabiej po panieńskim) - też pewnie serwer da radę, ale to pewnie trzeba przetestować

2. mi by się przydała funkcjonalność (a pełnia szczęścia- opcje "szukaj tylko w zweryfikowanych" "szukaj tylko w zindeksowanych z aktów") wydzielająca czy też grupująca rekordy pod kątem wiarygodności (tj uwzględniająca czy indeks ze spisu, z aktów, zweryfikowane, z niepełnej księgi etc.)

a tak jak z kodowaniem - pewnie nie do Ciebie zgłoszenie, ale spróbuję - linki w wyszukiwarce metryki.genealodzy.pl - w bazie nazwy plików są, od długiego czasu została wycofana funkcjonalność "kliknij we mnie od razu pokażę akt" - linki zniknęłySad

a z dużych
- możliwość pozostawiania krótkiego komentarza przy danym rekordzie (alternatywnie - powiązanego z plikiem z kopią). Może być widoczny z opóźnieniem - po zatwierdzeniu przez "redaktora", jeśli ryzyko śmieci za duże.

- zgranie raportu z wyszukiwania w prosty sposób - z datą i koniecznie informacją co było przeszukane


pozdrawiam
xtedek - 21-04-2017 - 17:20
Temat postu:
Generalnie ja odpowiadam tylko za genetekę. Co do innych serwisów to trzeba zgłaszać do adminów, PTG itd.

1. poszerzenie, wydzielenie - też jestem za tym żeby poszerzyć. Najlepiej jednak powiększyć szerokość całej strony. W tej chwili layout jest cały przestarzały i dopiero po jego zmianie/odświeżeniu będzie to miało sens. Większość wyświetlaczy jest teraz szeroka, panoramiczna, a layout geneteki zatrzymał się już parę ładnych lat temu. Planuję przepisać kiedyś layout strony, dostosowując go do panujących standardów, pamiętając o przyzwyczajeniach użytkowników, niestety nie nastąpi to szybko...

Sortowanie po kilku kolumnach - spróbuj klikać sortowanie z wciśniętym Shift

2. Nie ma chyba w bazie rozróżnienia czy akty są zweryfikowane czy nie.
linki w metryki.genealodzy.pl - o co dokładnie chodzi? jaka parafia? gdzie i jak można było kliknąć?

- pozostawienie komentarza, linku do aktu itd. - jest w planach

- zgranie raportu z wyszukiwania - zastanawiałem się nad tym, jednak tu może być problem z wydajnością i trochę nierealne jest zgranie np. całej parafii. Jedną podstronę wyników wyszukiwania pewnie tak, ale więcej to już nie bardzo... Tak sobie kiedyś pomyślałem, że fajna byłaby funkcja generująca arkusz taki sam jak do indeksacji Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 21-04-2017 - 17:33
Temat postu:
"1. poszerzenie, wydzielenie - też jestem za tym żeby poszerzyć. "
to ok:)
ale nie musi być to związane z całym serwisem, wystarczy tylko raporty geneteki

"Sortowanie po kilku kolumnach - spróbuj klikać sortowanie z wciśniętym Shift "
tak, ok, ale nie ma obecnie kolumny/pola w raporcie "panieńskie matki". Więc mogę po "nazwisko+rodzice" czyli nazwisko i imiona rodziców. Byłoby rozdzielone (w skrajnej wersji, bardzo użytecznej, ale rozumiem zastrzeżenia różnoraki) na tak jak jest w rekordzie - shift skutkowałby np "wszystkie dzieci Włodzimierzów i Iksińskich", "wszystkie dzieci pary o imionach Adam i Barbara" i inne kombinacje (przydatne, gdy imię rzadsze niż nazwisko niepewnie zapisane lub brak nazwiska)

"Nie ma chyba w bazie rozróżnienia czy akty są zweryfikowane czy nie. "
nie ma ID2 (ostatnie pole zdaje się) w formularzu geneteki? to nic z tego:( a może choć ze ściągniętych z metryk rekordów?


"linki w metryki.genealodzy.pl - o co dokładnie chodzi?"
zanim linkowanie kopii było w genetece - było w metryki
teraz jest w genetece a wmetryki już nie ma!
przykładowo:
http://metryki.genealodzy.pl/metryki.ph ... &op=se
i "foto" puste -choć nazwy plików podane

"- pozostawienie komentarza, linku do aktu itd. - jest w planach "
bardzo się cieszę
to z bazy "jednokierunkowej" zrobi społeczność


" zgranie raportu z wyszukiwania - zastanawiałem się nad tym, jednak tu może być problem z wydajnością i trochę nierealne jest zgranie np. całej parafii. Jedną podstronę wyników wyszukiwania pewnie tak, ale więcej to już nie bardzo..."

ja raczej nie w kierunku "zgram sobie parafię" (kwestia obciążenia) a "wygeneruję raport, z datą kiedy szukałem, co znalazłem, co było przeszukane"
niekoniecznie on-line od razu

wstawić w kolejkę, niech się generuje gdy mniej pracy i np na maila
fakt- oznaczałoby to "dostępne dla zarejestrowanych"
dopuszczam "dla chętnych, z większymi prawami
freemium?
Maślanek_Joanna - 21-04-2017 - 17:49
Temat postu:
Rozumiem, że problem z wyszukiwaniem polskich znaków w nazwiskach (typu "Wójcik") będzie rozwiązany przy następnej modyfikacji?
Pozdrawiam
Joanna
xtedek - 21-04-2017 - 17:59
Temat postu:
Joanno czy problem występuje u Ciebie tylko z geneszukacza czy też inaczej?

Zamiast geneszukacza możesz narazie używać tego: http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol

Jeśli problem występuje w samej genetece proszę o jakieś screeny, informacje o używanej przeglądarce itp.
Maślanek_Joanna - 21-04-2017 - 19:51
Temat postu:
Ok, no to po kolei – mam nadzieję, że linki wystarczą – jeśli nie to daj znać, pobawię się printscreenami.

Używam Chroma i Explorera, a jeśli się nie mylę, to jakiś czas temu sprawdzałam też na innym kompie na Firefoxie i wszędzie efekt jest podobny.

1. Jeśli wchodzę przez „Sprawdź występowanie nazwiska” i wrzucam „Wójcik”, wyświetla mi się, że nic nie znaleziono:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol

2. Jeśli wchodzę przez geneszukacza, wyświetlają się wyniki:
http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/in ... &op=se
ale jeśli wejdę w dowolną pozycję, to efekt jest zerowy:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... amp;w=12sl
różnica w przeglądarkach jest tylko taka, że „ó” w wynikach jest zastępowane prze inny „robaczek”.

3. Jak weszłam przez wskazany przez Ciebie link ( http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol )
I wrzuciłam Wójcika, to efektem jest zero wyników.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol

U mnie wszystkie powyższe linki działają prawidłowo (czyli pokazują to, co widzę na danym etapie). Mam nadzieję, że zobaczysz to samo Wink.

Joanna
xtedek - 21-04-2017 - 20:04
Temat postu:
Dzięki Joanno za tak szczegółowe rozpisanie tego problemu. No to jest ciekawiej niż myślałem bo wydaje mi się, że ten błąd dotyczy tylko litery "ó" (oprócz geneszukacza)
Maślanek_Joanna - 22-04-2017 - 06:56
Temat postu:
Kamilu,
jest jeszcze ciekawiej...
Jeśli w genetece wejdziesz w województwo i dopiero tam wpiszesz Wójcika to pięknie wyskakują wyniki...
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;to_date=

Pozdrawiam
Joanna
Wojciechowska_Ewka - 22-04-2017 - 09:55
Temat postu:
Witam,
ja mam problem z "Ł" wpisuję nazwisko Mietełka

http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/in ... &op=se
małżeństwa malopolskie
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... amp;w=06mp
wpisuję Mietełka wpisuję ł
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;to_date=
jak odnaleźć to drugie małżeństwo?
ewa
xtedek - 22-04-2017 - 10:57
Temat postu:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=
kulsob - 27-04-2017 - 10:39
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Witam
Parafia Pacyna. W latach 1810, 1812 oraz 1813 (urodzenia i śluby) brak informacji o rodzicach. W dodatkowych informacjach podana jest natomiast dokładna data i miejsce zdarzenia. Nie są więc to wpisy na podstawie skorowidzów. Brak informacji na jakiej podstawie sporządzono te indeksy. Przypuszczam , że sporządzono je na podstawie ksiąg znajdujących się w AP Płock (księgi z AD Płock są wg miejscowości ). Za ww lata, dostępne są scany na www.szukajwarchiwach.pl . Przy indeksach linki do scanów są tylko przy zgonach za 1813. Chyba coś jest nie tak, jak powinno być.
Pozdrawiam Halina
janden - 09-06-2017 - 21:01
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Coś się kończy, coś się zaczyna.

W poniedziałek poinformowałem Zarząd, że już niedługo będę musiał zrezygnować z administrowania Geneteką.
Nie żegnam się jeszcze oficjalnie, ponieważ spodziewam się, że poszukiwania nowego administratora trochę mogą potrwać - do dyspozycji jestem mniej więcej do połowy września.

Jutro jest Walne, znakomita okazja do spotkań i dyskusji, także o Genetece. Dlatego podrzucam kilka tematów do przemyśleń dla biorących udział w Walnym (a w szczególności dla nowego Zarządu):

1. W którą stronę powinna zmierzać Geneteka? Ma pozostać tym czym jest, czy też powinna się w jakiś sposób "uspołecznić" przez interakcję z korzystającymi (np. przez dodawanie komentarzy do rekordów czy zgłaszanie/wprowadzanie poprawek z poziomu wyników wyszukiwania)?
2. Jak zapewnić sprawne działanie całości? Już przy obecnej ilości indeksów (w bazie i przychodzących), poprawek i indeksujących, całość wymaga sporych nakładów "czasowo-osobowych" i co może ważniejsze, ciągłych. Trudno sobie wyobrazić, że nic się nie dzieje od strony administracyjnej przez 2, 3 czy 4 tygodnie w takim łódzkim czy mazowieckim.
3. Każda zmiana w działaniu Geneteki wymaga także sporych nakładów pracy programistycznej, o którą trudno. Znacznie łatwiej wciągnąć nową osobę do administrowania którymś z terenów (co nie wymaga żadnych umiejętności programistycznych), niż rozbudować zespół pracujący nad kodem.
xtedek - 10-06-2017 - 00:11
Temat postu: Re: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
janden napisał:

Jutro jest Walne, znakomita okazja do spotkań i dyskusji, także o Genetece. Dlatego podrzucam kilka tematów do przemyśleń dla biorących udział w Walnym


Ja również podrzucę jeden według mnie bardzo ważny temat:

1. Czy geneteką a raczej całym PTG ktoś administruje od strony technicznej?

Od 3 miesięcy próbuję poprawić drobny błąd w działaniu geneteki (nie mam odpowiednich uprawnień żeby to zrobić), już nie mówiąc o nowych funkcjonalnościach. Najpierw brak odzewu od jednego admina (S.), potem długo nic i obietnica zajęcia się sprawą przez zarząd. Oczywiście nic z tego nie wyszło. Potem właśnie dzięki Tomkowi kontakt do admina strony i próba przesłania prośby do pana M. który to podobno gdzieś tam jest. Sprawa błędu dalej nierozwiązana. Jeśli to ma być stowarzyszenie ogólnopolskie i ma służyć ogólnie pojętemu dobru innych to mechanizm/procedury działania jest całkowicie błędny, niepraktyczny. Takie zarzucone, nienaprawiane i nieaktualizowane projekty będą owszem żyć dalej same własnym życiem, ale to tylko iluzja, wegetacja. Także do przemyślenia czy PTG stawia na rozwój, czy na stagnację. I żeby nie było - nie jestem chętny na admina, bo poirytowany nie mam już teraz na to ani czasu, ani chęci.
xtedek - 11-06-2017 - 17:47
Temat postu: XI Walne Zgromadzenie PTG (komentarz)
Gratulacje.

Mam kilka pytań do nowego zarządu oraz osób które uczestniczyły - być może odpowiedzi na te pytania już padły:
1. Kto jest/będzie głównym administratorem geneteki z racji rezygnacji Tomka Turniaka? Czy wspomniany Pan Krzysztof? Czy wie jakie(i ile) zadania dodatkowe wykonywał Tomasz, czy będzie to przekazane (prosty przykład: dopisywanie imion bliskoznacznych do funkcjonalności wyszukiwania imion w nowej wersji geneteki, dostarczanie informacji o problemach i błędach, usprawnianie działania zgłoszeń błędów)
2. Czy ktokolwiek oprócz mnie i Sebastiana Gąsiorka (z którym nie ma kontaktu) wie jak działają mechanizmy nowej geneteki i będzie się zajmował administracją techniczną portalu? Co w przypadku np. awarii lub poważnego błędu? Czy ktoś się w ogóle tym interesuje? Czemu jest to ciągle bagatelizowane?
3. Jak będzie wyglądał dalszy byt geneteki? Co z naprawianiem błędów i jakimikolwiek pracami programistycznymi?
4. Co z nowymi pomysłami i funkcjonalnościami w genetece? Czy jedyne co czeka genetekę to wegetacja?

W sumie to i tak pewnie po raz kolejny zostanę zignorowany.
Sroczyński_Włodzimierz - 11-06-2017 - 18:16
Temat postu: XI Walne Zgromadzenie PTG (komentarz)
Nie zostaniesz
To po prostu nie jest w gestii Walnego. Bieżącą pracą kieruje Zarząd.
Oczywiście Walne ma prawo podejmować nadzwyczajne środki: zgodnie ze statutem - zmiana porządku obrad w tym projekty uchwał poparte przez 3 członków, zgłoszone min. 10 dni przed Walnym.
Ty napisałeś posta w wątku nie dotyczącym Walnego, nie będąc członkiem, podobnie jak Tomek (członek, ale nieobecny) kilkanaście godzin przed Walnym. Nawet gdybym (a zasady to robię) podpisał się pod wnioskiem o rozszerzenie porządku o uchwałę to byłby złożony o 9 (na 10) dni za późno, nie rodziłby skutków.
A jeśli pytasz o "wolne wnioski" (swobodne wypowiedzi, bez implikacji w postaci głosowania)..to byłoby subiektywnie, nie podejmę się na forum jako relację wstawić swoich spostrzeżeń.
Zapraszam do wypełnienia deklaracji członkowskiej, uczestnictwa w próbie odpowiedzi na pytania, nie tylko ich formułowania. Choć pytania dobre:) To trochę w próżnię. Zarząd (ani Walne) nikogo do pracy zmusić nie może, może wymagać wywiązania się z przyjętych zobowiązań , rozważać (Walne), lub przyjmować i wdrażać (Zarząd) "sposoby" usprawnienia.
Ponownie - zapraszam! Za rok Wyborcze - więc nie tylko do bycia szeregowym członkiem, ale i członkiem Władz. Jest czas. Mnie przekonywać, że "człowiek od IT" po prostu musi być w Zarządzie - nie musisz. Gdy Sebastian był wybierany na członka Zarządu (poprzednia kadencja, nie wczoraj zakończona, a przedostatnia) tym między innymi kierowało się Walne, uzasadnieniem był nie tylko dorobek, ale chęć i konieczność wzmocnienia IT - poprzez to, by osoba się tym zajmująca była członkiem zarządu.
I nic się nie zmieniło, o ile wiem. Argumenty nadal aktualne. IT powinno mieć reprezentację we władzach Stowarzyszenia. Może nie jest to warunek wystarczający, ale "prawie konieczny", zeby zadziałało.

A nawet jak nie we władzach - to samo członkostwo da Ci możliwość szerszego i głębszego spojrzenia na zasoby PTG, tj tego czym Walne i Zarząd może dysponować kształtując linie graniczne "co trzeba, co można"
xtedek - 11-06-2017 - 22:43
Temat postu: XI Walne Zgromadzenie PTG (komentarz)
Ja jestem człowiekiem prostym, konkretnym i nie nadaję się na polityka. Jak powiedział Bonaparte: Polityka to gra pozorów.

Polityk musi umieć unikać odpowiedzi na zadawane pytania.
A czy Ty odpowiedziałeś na zadane przeze mnie pytania?
Wygląda na to, że nie.
Sroczyński_Włodzimierz - 12-06-2017 - 00:04
Temat postu: XI Walne Zgromadzenie PTG (komentarz)
A czy przyszło Ci do głowy, gdy pisałeś "A czy Ty odpowiedziałeś na zadane przeze mnie pytania? " ze Twoje pytanie choć istotne, to było źle zaadresowane?
To żadna polityka, ot sztuka zadawania pytań /formułowania zagadnień do zbadania to samo mięso genealogii:)
Nie pomogłem, trudno. Ale mnie spytałeś (jako obecnego) i zaszantażowałeś,że w przypadku braku odpowiedzi poczujesz się zignorowany. Mam nadzieję, że czujesz, że ignorowany nie jesteś. A odpowiedzi od uczestników Walnego możesz nie dostać z powodów, które Ci poprzednio wyłuszczyłem. Tzn starałem się. Chcesz domysłów? Proszę: Krzysztof Imiołek nie zajmie się kodem.
pytania (część z nich) była pozorna, nie służyła temu byś uzyskał informację. Gdybyś się chciał dowiedzieć - zapytałbyś Krzysztofa Imiołka. To jest pozórSmile
ale oki, chyba wszyscy (choć może w inny sposób) troszczymy się o przyszłość. Pewnie inaczej rozkładamy akcenty co jest ważne, co ważniejsze, Czy np zmieniać kod, wprowadzając modyfikacje zwiększające funkcjonalność kosztem zmniejszenia osób, które będą wiedziały "jak to zostało zrobione" czyli bezpieczeństwa

Wiesz jaka jest różnica pomiędzy "program z dokumentacją" a "napisać kod"? Wiesz na pewno:) Także wartościowo. Właśnie z powodu "Czy ktokolwiek oprócz mnie i Sebastiana Gąsiorka " podjęcie decyzji "możesz zmieniać" dokumentacji nie wymagamy, nawet nie dogrywamy sprawy praw autorskich )bo tak było) jest cholernie trudne. Szczególnie, od razu w genetece:( Są inne bazy, na których można testować bez ryzyko pozostania z ręką w nocniku. Wystarczające duże.
Ot politycznie to byłoby tego nie pisać pewnie:) I tego co poniżej także:
ja gratuluję (Zarządowi? jednej osobie?), że podjął ryzyko wpuszczenia Ciebie do flagowego produktu. Bardzo dobre efekty. Ja bym się bał i nic z tego by nie wyszło. Więc podjąłbym złą decyzję, a dobrej Zarządowi gratuluję.
Jak się udało wyklarować sprawę przekazania praw autorskich (ponownie Ci dziękuję) to może uda się i przekazania dokumentacji? I nie tylko dwie osoby będą wiedzieć "jak działa, ale każdy w miarę zorientowany - gdy zajrzy w dokumentację, którą przekażesz? I problem "prawie się rozwiąże"?Smile

pozdrawiam
xtedek - 13-06-2017 - 10:00
Temat postu:
Nowa geneteka to w 95% nowy kod zarówno po stronie "interfejsu" jak i bazy danych. Te 5% które pozostało to stary wygląd który został oddzielony, a pozostawiony głównie ze względu na przyzwyczajenia użytkowników. Więc jako narzędzie jest nową wersją starej geneteki. Zbudowane od nowa przeze mnie i Sebastiana zostało wszystko - od zapytań, procedur i indeksów w bazie, po klasy i moduły w wyszukiwarce. Zbudowane zostało API. Serwis został przepisany z prehistorycznego miksu proceduralno-htmlowo-phpowego na nowoczesny - w pełni obiektowy. W tym wiele godzin poświęconych na optymalizację czasu wyszukiwania. Bardzo to przykre, że osoby decyzyjne o tym nie wiedzą. Proszę nie sugerować wszystkim, że praca moja, Sebastiana i kilku innych osób (które się już wykruszają) to była tylko popierdółka, nic nie znacząca rzecz, ot nakładka tylko. Ale trochę rozumiem "niezrozumienie istoty sprawy" - pisałem już na czym praca polityka polega, warto jednak, żeby polityk wiedział jak państwo działa, czym zajmują się obywatele i co wytwarzają.

Oczywistym jest, że główną siłą geneteki są indeksy. Nowa geneteka jest tylko narzędziem, nie zacznie przecież sama z siebie generować indeksów. Ale jako narzędzie jest też wartością samą w sobie. Jeśli ktoś nie wierzy proszę dać do wyceny taki "interfejs" dowolnej firmie programistycznej, kwota może mieć więcej cyfr niż cztery.

A co do gratulowania zarządowi, że "podjął ryzyko wpuszczenia Ciebie do flagowego produktu". No po prostu niesamowita sprawa. Przyszedł gość, który stwierdził, że zrobi genetekę od nowa, doda funkcjonalności, dostał na to jakże ekskluzywne zezwolenie i mógł dzieki temu poczuć się jak w siódmym niebie. To ja gratuluje takiej otwartości środowiska. Przecież przy takich ogólnodostępnych projektach i szukaniu nowych osób szalenie istotny jest tzw. niski próg wejścia. Jeśli ten próg jest paranoidalnie wysoki to oczywiste, że nikt chętny się nie znajdzie. To tak jakby wydawać zezwolenie indeksującym na współpracę Smile

Co po dokumentacji jak nie ma nikogo, komu miała by się przydać? Zresztą według filozofii zgodnej z książką "Czysty kod" dokumentacja i komentarze w kodzie wcale nie są potrzebne.

Reasumując postaram się sam odpowiedzieć na swoje pytania:
1. Nadal nie wiem
2. Nikt
3. Trochę wiem
4. Chyba to drugie
Sroczyński_Włodzimierz - 13-06-2017 - 10:43
Temat postu:
Tak, gratuluję i to podtrzymuję.
To była dobra decyzja (jak na razie), której ja bym nie podjął.
Kami: no nie żartuj
umożliwienie przesłania indeksów a wprowadzenie 95% zmian w kodzie bez umowy przeniesienia praw i dokumentacji - nawet nie przez członka stowarzyszenia to są sprawy tak odmienne, że chyba nie muszę tego wyjaśniać Tobie.Tzn Tobie na pewno, może niektórych czytelnikom.
"Wydanie zezwolenia indeksującym na współpracę" pomimo więcej niż "czterech cyfr" wartej pracy nigdy nie polegało na daniu możliwości modyfikacji na żywym organiźmie - tj wprowadzenie do bazy nowych zapisów w 95% niszczącym stare
A takie zastępowanie - niszczące dla poprzedniej zawartości- nawet, gdy było pod nadzorem, wielostopniowo i możliwe "via admin" i tak doprowadziło do zawieruchy, zmiany ekipy administrującej etc.
Ja do dziś nie wiem czy Ty kod przysłałeś, czy dostałeś uprawnienia by swoim zastąpić "stary".
Nikt Twojej pracy nie dezawuuje. Ale cóż..wcześniej nie eksponowałeś pracy Sebastiana. Pierwszy raz piszesz "praca moja, Sebastiana i kilku innych osób", "zbudowane od nowa przeze mnie i Sebastiana zostało wszystko. Poprzednio odniosłem (chyba uzasadnienie) wrażenie, że Ty i tylko Ty: wprowadziłeś zmiany.
Jeśli przysłałeś swoją pracę (część wspólnego dzieła), a np Sebastian (admin, buły lub ówczesny Prezes) zdecydował o skasowaniu poprzedniego kodu i wykorzystaniu nowego - super! Tak to powinno być.
Jeśli ktoś na podstawie deklaracji "zrobię" wpuścił Cię w żywe działające ciało - tego ryzyka bym nie podjął i byśmy mieli gorzej niż mamy. Czyli moja zachowawcza postawa (choć normalna) miałaby złe skutki.
Czym więcej piszemy tym więcej wiemy i znajdujemy rozwiązania. To nie jest jednostronne pchanie "polityczny PR" czy ciągnienie za język ("odpowiedzcie mi") to dwu albo nawet wielostronny proces. Często skuteczny - patrz case szybkiego dojścia do porozumienia w sprawie, która mocna namąciła (majątkowe prawa własności), udziału wielu osób w tych 95%:) Teraz jesteśmy o krok od wyjaśnienia czy "przesłany kod/część kodu" został zaimplementowana przez Sebastiana, czy przez Ciebie. Zgodnie z zasadą zgodności treści i adresata, opierania się na jak najbardziej pierwotnych źródłach - pytam Ciebie;)
Jak widzisz nie wiem (też widać pytałem niewłaściwe osoby;), na strzępkach się opierając napisałem j.w. "nie podjąłbym decyzji że możesz skasować stary wprowadzając nowy". I to podtrzymuję:) Ja bym się nie zgodził.
Sęk w tym, że może tego nie było:) I wg normalnych procedur, obowiązujących np indeksujących.
którzy przesyłają np nowe, uzupełnione, ale sami nie kasują już istniejących.
Robi to admin, osoba upoważniona.
xtedek - 13-06-2017 - 11:19
Temat postu:
Już wyjaśniam. Dostałem dostęp początkowo do danych testowych, a potem tylko i wyłącznie do danych do odczytu. Wszelką modyfikacją bazy danych zajmował się Sebastian - on przygotowywał nowe procedury i optymalizacje, wszystko na żywym organizmie (a więc z zapewnioną zgodnością wsteczną). Ja odpowiadam za 95% kodu nowej geneteki - jako programu, narzędzia. Kilka osób (np. Tomasz) testowało funkcjonalności na co my nie mielibyśmy sami czasu.

Z tego co wiem Sebastian pomyślał o backupie - W każdej chwili jest możliwość przywrócenia starej wersji geneteki.
Sroczyński_Włodzimierz - 13-06-2017 - 11:55
Temat postu:
super, wyjaśniło się i to u źródła
po bożemu:)
i tak powinno być
moje wcześniejsze słowa o odwadze (z dobrym skutkiem, ale wg mnie brawurze:) nie mają potwierdzenia w faktach, wynikały z niedopowiedzeń i niejasności
nie miałeś dostępu, Twój/Wasz kod został wprowadzony przez osobę jak najbardziej uprawnioną
czyli upraszczając do analogii z indeksującymi: "przysłałeś swoją pracę (indeksy/kod), która decyzją osoby odpowiedzialnej zastąpiła poprzedniej wersję - i to nie nieodwracalnie"
pozostaje ew. kwestia dokumentacji
a (trzymając się dyskusyjnej formy "poprzednia wersja") zawsze tak było, że niewiele osób wiedziało "jak to działa"
od początku
i zawsze jest zagrożenie, że jak Ktoś (ten Ktoś z Ktosiów, którzy wiedzą) odejdzie w złym stylu, bez uprzedzenia, zapewnienia kontynuacji, przekazania dokumentacji to się rypnie. Na szczęście - rzadko to się zdarza, wszyscy są na ogół odpowiedzialni, zachowują się z klasą, zależy im na dalszych losach "wypieszczonych dzieci". A przypadki odwrotne są nieliczne. Niestety są:( I kilka razy nieźle po łapach dostaliśmy (i PTG i środowisko), rzadko ale na grubo było
Więc stąd próby zabezpieczenia się, konieczność dłuższego "obwąchania się", procedur, przestrzegania zasad, archiwizacji, protokołów.
Niestety ma te złe strony - wrażenie jakiś kosmicznych wymogów, stwarzania barier wejścia, formalizmu etc. Czasem można lekko odpuścić, ale czasem nie można.
Sam zauważyłeś w swoich wypowiedziach pewien naturalny konflikt pomiędzy bezpieczeństwem "czy będzie ktoś kto da radę, czy kontynuacja jest zapewniona, czy są na to procedury, know-how, środki" a "barierą wejścia, odrzuceniem ew. propozycji dowolnej "to coś zrobię"
Ty bliski jesteś nazwania tego polityką, ja raczej normalnym działaniem. W każdej aktywności taki balans trzeba wytworzyć, ew. polityką jest stworzenie warunków, by określić zasady podstawowe, fundamenty i to co może/powinno być bardziej elastyczne. Mając na uwadze nie tylko krótkotrwałe efekty pozytywne ("będzie lepiej, więcej funkcji, indeksów) ale i dalsze, w tym i zagrożenia. Tak, Zarząd jest od tego. Walne..w bardzo awaryjnych sytuacjach. Niemożliwe jest wniknięcie w zagadnienia techniczne, prawne na poziomie wszystkich niuansów i szczegółów (i czasem nauczenie) kilkudziesięciu osób na Walnym. Trudno nawet wymagać, żeby wszyscy członkowie Zarządu we wszystkich aspektach byli specjalistami i praktykami, znali cały proces, choćby z tylko szczątkowego, ale uczestniczenia w każdym typie prac.
Stąd j.w. argumenty i decyzja "tak, IT musi mieć silną reprezentację we władzach". Oczywiście, nie jest to równoznaczne z "decydujący głos we wszystkich sprawach", bo wiele czynników należy uwzględnić, ale możliwość zaprezentowania argumentów bezpośrednio, uzasadnienia projektu ustaleń w Zarządzie, bieżącego wpływu na projektowanie, akceptację umów - jak najbardziej. Jacek, Sebastian , ich działalność i obecność to potwierdzają.
Jednak nawet w firmach typowo IT musi być też miejsce na głos dla HRu, finansów, księgowości, planowania strategicznego etc To (baza/bazy) bardzo ważne, ale narzędzie, nie cel sam w sobie:)

Pozdrawiam, dziękuję
Jarosław_Młynik - 13-06-2017 - 16:04
Temat postu:
A tak z ciekawości - jak duża jest ta baza? Jak dużo rekordów ma największa tabelka? To jest MySQL czy Postgres?

Pozdrawiam
jm.
Śmiech_Michał - 21-06-2017 - 07:47
Temat postu: Re: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Fajnie by było gdyby była możliwość dodawania tłumaczeń do aktów, do geneteki.
Sam kilkadziesiąt przetłumaczonych aktów chętnie bym udostępnił.
xtedek - 21-06-2017 - 08:31
Temat postu: Re: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Śmiech_Michał napisał:
Fajnie by było gdyby była możliwość dodawania tłumaczeń do aktów, do geneteki.
Sam kilkadziesiąt przetłumaczonych aktów chętnie bym udostępnił.


Bardzo ciekawy i interesujący pomysł! Serio. Tylko trzeba teraz znaleźć kogoś kto:
1. będzie chciał to zrobić
2. dostanie uprawnienia żeby to zrobić
3. zrobi to

A co do braku roboczogodzin na administrowanie geneteką/wprowadzanie poprawek. Te braki można by uzupełnić w pewnym stopniu wprowadzeniem mechanizmów administracji przez samych użytkowników np. z bardzo dużą rangą (dużo wprowadzonych indeksów itp.) Przykładowo użytkownik po wprowadzeniu 10 tys indeksów ma możliwość akceptacji wprowadzanych zmian przez innych użytkowników, oraz np. wrzucania indeksów do parafii które zindeksował. Generalnie wszystkie serwisy idą w jak największe uspołecznienie. Oczywiste jest, że administratorzy są i zawsze będą niezbędni. Ale na ile się da ująć im pracy poprzez wprowadzanie mechanizmów społecznościowych czy usprawniających, na tyle trzeba to robić.
Dobrym przykładem jest sektor bankowy który z roku na rok uszczupla zatrudnienie w placówkach, jednocześnie rozszerzając mechanizmy internetowe dla użytkowników.
Rafał_Albiński - 22-06-2017 - 11:24
Temat postu: Re: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Tomku, chciałbym, żebyś był jak najdłużej adminem Geneteki. Moje "chcenie" oczywiście ma nikłe znaczenie.

Pozdrawia:
Indeksator (omylny jak każdy człowiek)
Krystyna_Domańska - 22-06-2017 - 17:09
Temat postu: Re: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Nie zgadzam się z wypowiedziami powyżej. Ponieważ od paru miesięcy jestem Administratorem na woj.Śląskie Małopolskie i Opolskie. Staram się do 24 godzin wstawić przesłany indeks. Jeśli chodzi o zgłoszenie poprawki w indeksach też nie jest do końca , proste ponieważ jeśli nie ma linku do stanu w indeksie lub jest zrobiony z skorowidza. Na jakiej podstawie poprawiać.
To jest moja babcia - Jaką mamy pewność że to jest kogoś krewny,
Że nazwisko w akcie ksiądz źle zapisał Smile
Itp przykłady które można by wypisywać.

Cieszmy się że są osoby chętne do indeksacji, bo gdyby nie one to jesteśmy w lesie Smile
Śmiech_Michał - 23-06-2017 - 08:38
Temat postu: Re: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń
Chodzi chyba o pisownie w sensie- Żmijewski, nie Żmijeski, Zamojski, nie Zamoyski. Grzelak, nie Grzelakowa, Grzelakowianka, Grzelczyna, etc.
Rutar - 23-06-2017 - 09:13
Temat postu:
Witam,
Mamy przecież rubrykę vel oraz na Grzelczyny i ówny itp rubrykę.
A tak w ogóle to jestem zwolennikiem wpisywania wszystkiego tak jak w księdze Maryanna, Teresa l, Filipowicz itp

Artur
Wojtowicz_Danuta - 23-06-2017 - 09:22
Temat postu:
A ja uważam, że należy maksymalnie ułatwić wyszukiwanie pozycji, które kogoś interesują. Wątpię, żeby bezrefleksyjne wpisywanie wszystkiego tak jak w księdze temu sprzyjało.
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 09:27
Temat postu:
Wyszukiwarka znajdzie żmijeskiego przy wpisaniu żmijewski, więc wprowadzanie fałszu świadomie nie jest argumentem nawet za tzw ułatwieniem. Nic pozytywnego do procesu szukania nie wniesie, a skłamanie obniży wiarygodność dzieła tysięcy osób.

Ps Filipowicz tj otczestwa? W polu nazwisko?
Wojtowicz_Danuta - 23-06-2017 - 09:51
Temat postu:
Ale jak wpiszę Stępień, to mi nie znajdzie Stempnia
Krystyna_Domańska - 23-06-2017 - 09:56
Temat postu:
Miało być o poprawkach w indeksach ,które są zgłaszane Smile
a tu odchodzimy od tematu , jak indeksować jest inny temat .
Jeszcze taki mały przykład osoby zgłaszającej aby poprawić rekord
Imię Marcel zmienić na Marceli

Powinno być tak na pewno, ponieważ nawet w zapisie rosyjskim jest "Marceli" a pisarz zapomniał postawić zapewne kropki nad "i" i wyszło błędne "e". Poza tym to mój pradziadek zatem informacja jest stuprocentowo wiarygodna.


Marceli jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy rzymskiego rodu Marcellus. W Polsce imię to jest znane od średniowiecza. Skróconą formą imienia Marceli jest Marcel, imię, które także nadawane jest samodzielnie.

Więc poprawić czy nie ?
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 09:59
Temat postu:
Jak wpiszesz w wyszukiwarkę, zadasz pytanie 'Stępień' to znajdzie rekordy i Stępień i Stempień. Jak oszukasz i prześlesz indeks z aktu gdzie było Stempień, a wpisałaś Stępień to znajdzie. Jak prześlesz prawidłowo Stempień, też znajdzie.
Wojtowicz_Danuta - 23-06-2017 - 10:03
Temat postu:
Sprawdziłam. Nie znajdzie. Jak wpiszę Ejsmont to też mi nie znajdzie Eysymonta.
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 10:13
Temat postu:
Sprawdziłem. Znalazł.
Wojtowicz_Danuta - 23-06-2017 - 10:17
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Sprawdziłem. Znalazł.


Widocznie masz jakieś chody, bo mnie nie chciał
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;to_date=
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 10:28
Temat postu:
Spróbuj kilka innych, nie Ukraina, np mazowieckie czy inne z tych tłustszych i napisz. Nie wiem dlaczego tego nie znajduje czego to skutek. Z zasady znajduje bo rtak działaxć ma. Jeśli nie to warto zgłosić jako błąd wyszukiwarki.
Wojtowicz_Danuta - 23-06-2017 - 10:32
Temat postu:
Akurat mnie najbardziej interesuje Ukraina. Może byłoby dobrze ujednolicić działanie wyszukiwarki ?
Wojtowicz_Danuta - 23-06-2017 - 13:41
Temat postu:
Sprawdziłam w mazowieckim. Po wpisaniu Stępień Wojciech pokazuje 36 wyników, a po Stempień Wojciech 1. Więc może lepiej wpisywać jak to nazywasz " kłamliwie" tak jak powinno być współcześnie i nie obrażać takimi określeniami indeksujących, którzy tak robią, a widać, że to oni stanowią większość.
W białostockim też nie działa tak jak twierdzisz. Może w którymś działa, ale nie mam zacięcia, żeby sprawdzić wszystkie.
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 16:02
Temat postu:
Kłamliwie.
Kłamstwo to świadomy fałsz. Np indeks niezgodny z prawdą, zrobiony świadomie, nie błąd.
Nie wiem jak się można obraża© . Dziećmi nie jesteśmy żeby tak reagować na obiektywne stwierdzenia. Kłamstwo w dobrej wierze może być usprawiedliwione, ale jest kłamstwem- świadomym fałszem.
Zamiast kłamać trzeba po prostu poprawić wyszukiwarkę.By© może po prostu przywrócić to co było.
To co napisałaś nie jest dowodem. Sprawdź czy po wpisaniu ę sa wyniki z em i odwrotnie

A dopóki nie zostanie poprawione, trzeba sszukać z głową, myśląc o różnych formsch nszeisk, zamiast szukać powodów do kłamania
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 18:22
Temat postu:
Danuto:
Nie zgadzam się z tym co piszesz, ale tu dopuszczam że różnice zdań są uzasadnione.
Otóż ja uważam, że większość indeksów powstała według jasnego "piszesz co widzisz tyle, że w mianowniku zapisujesz" masz własne uzasadnione - masz od tego vel
i absolutnie nie wymaga to zmian
właśnie dziwne zmiany/wersje/poradniki zamiast jednej wykładni/instrukcji która obowiązywała i nadal obowiązuje prowadzą do myśli "zrobię cwanie, inaczej"
NIE DA SIĘ zrobić czegoś co można przeczytać a zapewni 100% braku "pomysłowości"
Jeśli byśmy tworzyli nie wiem indeksy geograficzne to do głowy by mi nie przyszło pisać instrukcji "nie pisz RFN jak masz napisane Prusy" (choć "wnuczek wie, że teraz to RFN")




Dana: mowa była o nazwiskach!
A prikaz-u co do uwspółcześniania imion nie było nigdy, maili nie kasuję:)
Pisałem i podtrzymuję - standaryzacja imion jest świadomym fałszem (kłamstwem, oszustwem) ale pozwala wyeliminować literówki, przyspiesza wielokrotnie i nie ma (chciałbym napisać w ogóle żadnych, ale...) w zasadzie negatywnych efektów.
Żaden indeks 10 lat temu nie został odrzucony, bo miał zgodnie z aktem "Maryanna" "Jakób" "Juzef" wpisane
za to prikaz był "jak ktoś uwspółcześnił imię to nie poprawiać w czasie weryfikacji - ma zostać "Marianna" choć w akcie "Maryanna"
ale nakazu zmiany nie było ...choć wiele za tym argumentów a mało przeciw

odwrotnie niż przy nazwiskach:)
Wojtowicz_Danuta - 23-06-2017 - 18:24
Temat postu:
A dopóki nie zostanie poprawione, trzeba sszukać z głową, myśląc o różnych formsch nszeisk, zamiast szukać powodów do kłamania[/quote]

A może zacznij myślenie od siebie i zamiast udawać, że wiesz, jak działa wyszukiwarka sprawdź, czy to nie są tylko Twoje wyobrażenia.
Jak mam nazwać takie oto Twoje twierdzenie:
"Jak wpiszesz w wyszukiwarkę, zadasz pytanie 'Stępień' to znajdzie rekordy i Stępień i Stempień. Jak oszukasz i prześlesz indeks z aktu gdzie było Stempień, a wpisałaś Stępień to znajdzie. Jak prześlesz prawidłowo Stempień, też znajdzie."
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 18:45
Temat postu:
może masz rację
"jak działa" "jakie teraz daje wyniki" to nie to samo:)
ale ok, napisałem już poprzednio, że się myliłem

nie miałem na mobilnym urządzeniu możliwość podglądu "i" (to jedna ze złych zmian, która się pojawiła dawno temu)
teraz (z peceta) mogę zobaczyć i widzę
to, że są "Stempień" po zadaniu "Stępień" to zasługa nie wyszukiwarki, a prawidłowego indeksu, która ma vela "Stempień

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... mp;rpp2=50

1892 / 118
czyli summa summarum - działa jak opisane, choć (i nie wiem dlaczego) bez mechanizmu wyszukiwarki - jak indeksujący zgodnie z zasadami zrobił to pomimo lenistwa kwerendzisty od razu wyrzuci Stempień

podobnie w pdwrtonym przypadku
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1892
jest vel jest Stępień przy zadanym Stempień

widać mazowieckie jest lepiej velowane:)
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... mp;rpp2=50

i cóż ..te indeksy (a lista indeksujących długa z ww przykładu) bez przekłamań a i leniwym od razu dają, bez konieczności strasznie ciężkiej pracy wpisania form, które mogą wystąpić

i Dany indeksy też wśród nich sąSmile


wracając do oszustw (tj świadomego fałszowania)
był inny prikaz "jak ktoś wpisał zamiast umalutów oe, u, etc etc -nie zmieniać przy weryfikacji na umlauty, można dopisać vel"
i to był (mój też!) grzech kłamstwa
ale nie wypieram się go, tak to było kłamstwo
wg mnie uzasadnione, w dobrym celu, ale świadomie złu indeks - z Müllerów powstały przez indeksujących, weryfikatorów, koordynujących Millerowie i przede wszystkim Muellerowie w dużej ilości
i tak - było to kłamstwo, miało solidne podstawy (niesłychanie mała grupa używał umlautów przy zadawaniu pytania, a mechanizm z WZIernika do mechanizmu szukania w metryki i w geenetece nie był jeszcze zaimplementowany) ale kłamstwem było (świadomą nieprawdę, zniekształceniem z wyboru)
dziś - już niepotrzebne by było, i jeśli by było to tylko dlatego że lenia bym miał i nie chciałoby mi się wolniej wpisać umlautów
ale nie zdziwiłbym się, gdyby za którymś razem weryfikujący mi napisał
albo piszesz jak jest- z umlautami, albo nie przysyłaj..bo ja, weryfikujący- mam dość poprawiania Twojego lenia;)
xtedek - 23-06-2017 - 22:15
Temat postu:
A czemu nie można wpisać do indeksu wszystkich tych danych o których jest dyskusja?

Oryginalny zapis, współczesne, niewspółczesne, vel, występujące w innych aktach, a nawet jak to czyjaś prababka to wpisać w uwagach, że potem nazwisko się zmieniło a tylko tu w akcie jest poprzekręcane.

Chyba niektórzy zapomnieli po co ta wyszukiwarka jest - do znalezienia przodków - i tutaj jak najbardziej działa zasada "im więcej informacji tym lepiej", a nie, że przepisujemy tylko i wyłącznie an sztywno to co w aktach, to poważna instytucja, jesteśmy poważni. Przecież to oczywiste, że jeśli nie zawrzemy informacji o brzmieniu współczesnym nazwiska to go potem ktoś nie odnajdzie. Wymyślanie na siłę jakiś dziwnych reguł tylko dla samej zgodności z aktem tylko utrudni wyszukiwanie osób. Tutaj żadne najlepsze algorytmy nie zastąpią człowieka i jego wiedzy. Ale cóż, widać wyraźnie mocne tendencje do blokowania uspołecznienia geneteki, do robienia suchych indeksów. To nie jest narzędzie dla naukowców, tylko dla ludu który chce odnaleźć przodków. Szkoda, że niektórzy o tym zapominają.
janden - 23-06-2017 - 22:21
Temat postu:
Nie mam szans nadążyć nad rozwojem wydarzeń w tym wątku, a tym bardziej reagować na to, co ktoś pisze opierając się na przypuszczeniach i przemyśleniach, zamiast porządnie wypytać u źródła. To co tu się dzieje smuci mnie strasznie i nawet nie wiem, od czego zacząć...

1. Stępień i Stempień nie były nazwiskami traktowanymi przez wyszukiwarkę jako "podobnie brzmiące" nawet wtedy, gdy ja jeszcze miałem czas na indeksowanie (zaraz minią trzy lata, a mam te nazwiska w drzewie, więc używałęm takich zapytań). Jeszcze w 2014 roku Maciej Markowski przygotowywał wpis na swoim blogu o tym, jak działa wyszukiwanie w Genetece. Sebastian przybliżył nam wtedy ten temat i dowiedzieliśmy się nieco więcej o algorytmie wyszukiwania nazwisk "podobnie brzmiących". Tenże algorytm wyszukiwania nazwisk "podobnie brzmiących" jest jedną z niewielu rzeczy, która pozostała bez zmian w nowej odsłonie Geneteki, dlatego "przywracanie poprzedniej wersji" nic nie zmieni. Chyba, że chodzi o jakąś jeszcze wcześniejszą wersję sprzed połowy 2014 roku, w której to działało (w co śmiem wątpić).

2. Nie ma w tej chwili nikogo, kto by mógł i wyrażał gotowość do, nazwijmy to, udoskonalania algorytmu wyszukiwania nazwisk "podobnie brzmiących". Takie są realia.

3. Nie ja nadawałem nagłówki kolumnom w szablonie. Nie są to najszczęśliwsze określenia, ale już w samym szablonie jest wyjaśnione, co wpisywać w "nazwisko oryginalne", a co w "nazwisko współczesne". Nikt z nas nie wpadł na szalony pomysł zalecania wpisywania osobom urodzonym 200 lat temu nazwisk noszonych teraz przez ich praprawnuków.

4. Marta zalecała "standaryzowanie" imion czyli stosowanie jednej formy, np. Marianna, niezależnie od zapisu w księdze. Dotyczyło to też ksiąg łacińskich. Dopóki wyszukiwarka nie obsługiwała imion, wpływ zapisu imienia w indeksie na wyniki wyszukiwania był zerowy. Teraz imiona są przeszukiwane, ale dzięki Kamilowi i jego pomysłowi na listę "równoważników" imion nie ma znaczenia czy w indeksie jest Sebastian, Sebastyan, czy Sobestyan - znajdą się wszystkie formy. Nigdy nie kruszyłem kopii o zapis imion, ale gdy ktoś pytał, zalecałem wpisywanie ich jak w akcie.

5. Tylko tym, którzy nie indeksowali wydaje się, że nie można się pomylić, bo w akcie "stoi jak wół", że X, a nie Y. Można, jest to normalne u ludzi i dlatego zgłoszone i zasadne rozbieżności poprawiam. Na własne potrzeby zakładałem zwykle, że indeks, w którym w dwóch rekordach na 100 jest "coś" do poprawienia, jest indeksem bardzo dobrym. To "coś" to bardzo często są zwykłe literówki, choć sprawiające problemy przy wyszukiwaniu. Pewien szkopuł w tym, że 2/100 to jest jakieś 4000 poprawek miesięcznie...

Chciałem opisać w tym wątku, jak działają różne rzeczy w Genetece, żeby nie trzeba było snuć domysłów i móc tu zajrzeć i sprawdzić, gdy już nie będzie kogo pytać. Ale to chyba nie ma sensu, skoro każdy powód jest dobry do wymiany ciosów i dyskusji z grubsza o wszystkim.
Worwąg_Sławomir - 23-06-2017 - 22:36
Temat postu:
Powiem z własnego przykładu. Moje nazwisko było pisane na tyle różnych sposobów, że nie potrafię wskazać właściwego algorytmu, jakim miałaby się posługiwać wyszukiwarka, żeby wyszukać wszystkich moich przodków, bądź osób spokrewnionych. Dzięki temu, że obecnie zachowały się jedynie 2 współczesne formy mojego nazwiska: Worwąg (przeważająca) i Worwong, osoba indeksująca, znająca ten fakt, bardzo ułatwiłaby mi znalezienie właściwych dokumentów. I tak często jest. Osoby indeksujące lokalnie, np dla Częstochowskiego Towarzystwa biorą to pod uwagę i wpisują nazwę oryginalną i współczesną.

Bardzo pomocny jest algorytm Soundex, są też inne algorytmy biorące pod uwagę brzmienie nazwiska, nie wiem na ile polskie brzmienia, dobra wyszukiwarka powinna brać te algorytmy pod uwagę. Oczywiście przytoczony Nądząk raczej nie pozwala na znalezienie Nogi Smile (geneteka znajduje Nędzę), więc to co dostrzeże indeksujący, że to jednak Noga bądź Nądzyński, jeśli akurat zna historię danej parafii i wie, że obecnie występuje tam TYLKO Nądzyński, może być bardzo pomocne dla szukających.

Chodzi mi oczywiście o to, że algorytmy nie są w stanie znaleźć często właściwych rekordów. Wzięcie pod uwagę więc w wyszukiwaniu dodatkowych informacji, które wynikają z WIEDZY indeksujących z danej parafii, znacznie może udoskonalić wyszukiwania. Bierzemy pod uwagę wiedzę osobistą wiedzę indeksującego, której nie zastąpi żaden algorytm.
xtedek - 23-06-2017 - 22:49
Temat postu:
janden napisał:
2. Nie ma w tej chwili nikogo, kto by mógł i wyrażał gotowość do, nazwijmy to, udoskonalania algorytmu wyszukiwania nazwisk "podobnie brzmiących". Takie są realia.


Tak, to niestety prawda. Kiedyś nawet chciałem tą funkcjonalność poprawić, żeby wyszukiwało prostą odmianę jednego z nazwisk, ale po:
1. Nie mam uprawnień
2. Nie jestem bazodanowcem (czyli np. Sebastianem Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 22:50
Temat postu:
"A czemu nie można wpisać do indeksu wszystkich tych danych o których jest dyskusja?
[...]
Chyba niektórzy zapomnieli po co ta wyszukiwarka jest - do znalezienia przodków - i tutaj jak najbardziej działa zasada "im więcej informacji tym lepiej", a nie, że przepisujemy tylko i wyłącznie an sztywno to co w aktach, to poważna instytucja, jesteśmy poważni."

Być może nieczytelne (jak 'instrukcja'?:) było sformułowane.
Wszystkie wypowiedzi będące za wpisywaniem nazwiska w oryginalnym brzmieniu uwzględniały,. nawet zalecały wpisanie vela jeśli jest to potrzebne tj innych form
właśnie w velu
obok
nie zamiast!

Natomiast zdania przeciwne oprate były na zasadzie "współczesna forma nie żadna inna" - czyli wypełnienie skłamaną zawartością, ale tylko jednego pola

stąd sugestia: "przepisujemy tylko i wyłącznie an sztywno to co w aktach" jest całkowicie błędna i nie na miejscu
jest dokładnie odwrotnie!
to co jest w akcie MUSI być, reszta może
zwolennicy sporządzenia indeksu osobowego z dokumentu (czyli to czemu służy geneteka - do odnalezienia dokumentu nie człowieka jest!) są za oryginał plus ew. vel
zwolennicy odmiennych "bez vela, tylko współczense"
gdyby było "i oryginał i współczesne/inne" to wogóle nie byłoby sporu
bo oryginał (tyle, że w mianowniku) w H, reszta (w tym przekonanie wnuczka) w velu
i tak "od zawsze" było:)

nie rozumiem "na siłę"

na siłę to jest pomysł, że z geneteki bezpośrednio wynika "drzewko"
nie wynika , nie wyniknie i nei taki jest cel
to jest narzędzie, dzięki któremu znajdujemy DOKUMENT, który poddajemy analizie (a co najmniej czytamy)
nie wstawiamy z geneteki danych

jak ktoś chce spis osób do drzewka to zły adres
uczymy się tu genealogii, nie wstawiania danych "z sieci"


janden:
@1 ja bym nie był taki odważny:) gdybym nie wiedział co było przed 2014, a spotkałbym się z opinią, że było..no ale sceptycyzm jest wskazany w badaniach zawsze...gwoli ścisłości mechanizm nie był "do 2014" i 2014 i później. Najbardziej rewolucyjna zmiana była na skutek implementacji mechanizmów przetestowanych we WZIerniku, parę lat po powstaniu geneteki, ale przed 2014. Oczywiście pamięć zawodną jest, więc nie przytoczę dokładnych dat, ani nie będę się spierał o "ę" i "em". Jednakże opis Maciej a Markowskiego nie jest opisem mechanizmu wyszukiwania, algorytmów, technotami, a userguide - do strony wyników. To jest duża różnica..i też jednak bez tego co było i kiedy.
@3 i o to chodziło:) Jasno. Tylko skoro jest tak w instrukcji, że ponoć budzi wątpliwości, to warto może zmienić. Moich nie budzi. Ja z obserwacji, że wątpliwości są piszę. Jak zmienić? Powinny zgłosić osoby, które je mają, jaki zapis by je rozwiał. Nie taki jak był poprzednio? To może inny?
Worwąg_Sławomir - 23-06-2017 - 22:52
Temat postu:
Dodam jeszcze - mało tego, w rubryce "Możliwe współczesne brzmienia" dodałbym aliasy, którymi przodkowie posługiwali się kilkadziesiąt lat wcześniej, a które zachowały się jako jedyne kilkadziesiąt lat później. Przykład: wielu Worwągów zwano Kowalczykami jako potomków kowali. Żadna wyszukiwarka nie jest w stanie tego wychwycić - chyba że indeksujący o tym wie i doda w uwagach, że może chodzić o Worwąga, jeśli ma oczywiście ku temu przesłanki.
To nie jest wiele nowych informacji dla wyszukiwarki, a może w znaczący sposób pomóc osobom wyszukującym, czasami w sytuacjach beznadziejnych.
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 22:59
Temat postu:
@Sławek
ale dlaczego do uwag?
wszystko co ma sens można dodać w velu!
rozdzielając spacją, trzymając się (bodajże) 255 znaków

po to jest vel! przeszukiwalne pole służące do wspomożenia odnalezienie

@Kamil:
może dlatego, że po zmianach geneszukacz przestał działać (kodowanie), tj nie można od razu przejść do tego co znalazł (źle przenosi wpisane zapytanie, ó, ę, ń) czyli w praktyce coś, co było bardzo pożądane (przeszukanie wszystkich baz) nie istnieje
obawa przed kolejną "poprawą"

ja wiem, wpisuje się to w ogólniejszy obecny trend "geneteka i tylko geneteka" zróbmy kombajn, resztę wyłączmy
ale nie znaczy, że pozostało niezauważone
tzn może zamiast poprawiać coś co działało warto przywrócić cos co przestało działać
może przypadkowo, tj niezwiązane przyczyną, ale w czasie zmian w wyszukiwarce geneteki...
xtedek - 23-06-2017 - 23:28
Temat postu:
@Sroczyński_Włodzimierz
O czym Ty teraz mówisz? Jaka obawa? Co dlatego? Często piszesz chaotycznie, ale zazwyczaj wyłapywałem sens.

Czy twierdzisz, że ptg nie daje mi dostępów bo nie działa teraz kodowanie w geneszukaczu? Wyjaśniam, że owszem, kodowanie w geneszukaczu nie działa właśnie po zmianach w genetece. Czyli uważasz, że popsułem to? Piszesz to absolutnie poważnie? Bo tak to odbieram.
Sroczyński_Włodzimierz - 23-06-2017 - 23:46
Temat postu:
Myślałem, że (patrz poprzednie dyskusje) mamy za sobą, że zgodziliśmy się
dostępu nie powinien mieć nikt poza osobami odpowiedzialnymi, którzy wprowadzają przysłany materiał
wydawało mi się, że jest zgoda, że inne metody byłyby amatorszczyzną nieakceptowalną nigdzie

piszę, o tym, że zmiany popsuły. Nie Twoje (bo jak rozumiem z poprzedniego) nie Ty je wprowadziłeś. Były wprowadzone (między innymi Twoje) i się parę rzeczy wysypało. Poważnie to piszę. Na skutek czego nie wiem, Na pewno nie na skutek tego, że osobiście Ty wprowadziłeś (bo jak napisałeś - nic nie wprowadzałeś, jedynie przesłałeś). Nie piszę, że Ty popsułeś.
Ale jeśli stanowczo - bez znajomości geneszukacza (milczące założenie, może błędne) piszesz (a właściwie sugerujesz), że NA PEWNO nie ma związku przyczynowo-skutkowo pomiędzy tym co zrobiłeś, a niemożnością "odpytania" przez geneszukacza to zaczynam wątpić (jak Tomek poprzednio) czy aby na pewno możesz mieć taką pewność jaką sugerujesz
teraz
na poważnie

Ty nie piszesz chaotycznie, ale wiesz...jakoś nie wypominam Ci ujawnionej w wypowiedziach nt praw autorskich niewiedzy , niekonsekwencji
może czasem trzeba wysiłku, żeby coś przeczytać i zrozumieć
nie neguję
tak jak wynik z geneteki wymaga tez wysiłku - przeczytania dokumentu, który dzięki genetece został odnaleziony
nie przepisania
i tego bym się trzymał, nie ułatwiania ponad miaręSmile czy w genetece czy w lekturze

trzymać się udawanie niedostrzegania uwag nt stylu pisania nie muszę
jak widać z niniejszego
to niechętnie ale czasem zmieniam
powyżej pewnego progu
ale nie nieodwracalnie
możemy wrócić do ad rem nie ad personam, Twój wybórSmile ja chętnie:)

to jak? wiesz z czego wynika brak wpuszczenia Cię 'głęboko'?
z procedur
całkiem normalnych procedur, wszędzie stosowanych

z czego wynika moja uwaga o naprawieniu?
z tez (chyba) normalnych priorytetów - nowe ok, po analizie
ale wcześniej (może nie Ty, toż nie piszę, że Ty!) przywrócenie funkcjonalności
czegoś co było bardzo oczekiwane, witane z radością (patrz forum), działało i przestało

a potem dyskutujmy
np czy tłumaczenia do geneteki
moim zdaniem nie! geneteka to indeks osobowy
tłumaczenia, forum, uwagi - to podpinane pod kopie dokumenty
więc nie geneteka a meldunkowe, metryki, archiwalia w części "kopie"

podobnie z mechanizmem wyszukiwania..powoli
jak widać, gdy indeksy zgodnie z zasadami (z velami) - działa
jak rekordy w bazie niezgodne z założeniami - nie działa
jak zgodne ale bez veli - do rozważenia, wpierw sprawdzenie co dział, co powinno a nie działa, co mogłoby być więcej

"procentowa" zgodność? to marketingowa papka
jakie procenty? w interfejsie to może decybele albo i promile dać, ale zgodność nie w procentach jest przecież!

to nie jest "ile znaków jest zgodne"Smile
xtedek - 24-06-2017 - 00:04
Temat postu:
Jak pisałem wcześniej w każdej chwili jest możliwość przywrócenia starej wersji geneteki z którą geneszukacz będzie działał idealnie. Idealnie również wypełni to twoje stwierdzenie: "zamiast poprawiać coś co działało warto przywrócić coś co przestało działać "

To co przywracacie? Możesz wtedy mi wypominać do woli kwestię niewiedzy nt. praw autorskich.

Napisałem wyraźnie, że kodowanie w geneszukaczu przestało działać po NOWEJ wersji geneteki. O tym błędzie wiem od kwietnia, zgłaszałem to do kilku osób, do adminów itd. i jak do tej pory jestem systematycznie olewany. Wiem jak to naprawić ale nie mam dostępu.
Sroczyński_Włodzimierz - 24-06-2017 - 00:21
Temat postu:
Wypominanie dotyczyło bardziej nie niewiedzy, a bluffu tj wmawiania "prawniczym językiem", że wiesz o czym piszesz i tylko w kontekście wypowiedzi o chaotycznych było
więc reakcja nie wypominanie (i to obronna:)
więc nie "wtedy" Ci mogę, ale za każdym razem - gdy posuniesz się do ad personam mogę to samo - odbiec od tematu i pisać o
- stylu, bzdurach i taktyce "wiem choć nie wiem" czyli niezwiązanych z bieżącym tematem ale związanych z dyskutantem -oponentem bądź jego wcześniejszymi wypowiedziami
analogicznie do Twojego zachowania:)
to wracamy ad rem? i zapomnijmy o powyższych obustronnych?Smile

tak - można przywracać i sprawdzać co miało wpływ
nużące, ale na macanego najpewniej
są (tzn masz?) wątpliwości czy tak jak poprzednio - jesteś pewny, że nie może być związku pomiędzy zmianami w bazie (geneteka), a działaniem narzędzia (geneszukacz), który ją (bazę-genetekę) odpytuje?

To nie jest główny wątek, ale przynajmniej obaj jesteśmy zgodni " o co chodziło" - o priorytety. Nie o "winę".
I nie o to co Ty masz robić! (jestem jednym z ostatnich, który wyznacza tym, którzy nie podjęli zobowiązań co i kiedy mają robić)
tylko co- zgodnie ze sztuką - powinno być przed czym
zgadzamy się w tym?

Co do reszty: chętnie poznam argumenty Twoje w poprzednio poruszanych kwestiach/postulatach
"geneteka" jako źródło wiedzy o osobach? czy metrykach?
jako podstawa do kombajnu (vide "sukces" kombajnu genealogiawarchiwach)? czy serwis z bardzo dużymi ambicjami co do "ile" i jakości (choć bez przesady) a nie wielości zastosowań?

czy trzymajmy się, zdaje się sprawdzonych, założeń
geneteka to baza indeksów osobowych -służy użytkownikowi to odnalezienia dokumentu

niektóre inne bazy PTG mają inne założenia, i na nich wartoby budować... a w wersji lajt - na nich testować nowe funkcjonalności
moim zdaniem oczywiście

pozdrawiam

PS na razie kończę, choć dni najdłuższe teraz, to czasem trzeb spać, a brak snu to drażliwośćSmile jak będziesz miał chęć i cierpliwość - jutro, pojutrze wrócimy na spokojnie
xtedek - 24-06-2017 - 00:46
Temat postu:
Nawiązałem do stylu, ponieważ nie mogłem odnaleźć sensu i jasnego przekazu w wypowiedzi, tylko dlatego. Nie było to jakoś mocno negatywne z mojej strony, wspomniałem, że zazwyczaj rozumeim sens i nie przeszkadza mi chaotyczność. To teraz jeszcze raz ad rem. Błąd z kodowaniem wynika dokładnie z tego, że geneszukacz jest napisany błędnie, prehistorycznie, używając dziwnego miksu php-owego niespełniającego żadnych standardów. Nawet zakładając, że serwisy takie mają ok 10 lat to już w chwili swojej premiery były całkowicie błędnie od strony architektonicznej zaprojektowane. To, że coś działa to nei zawsze znaczy, że jest dobrze zaprojektowane. Geneteka wykorzystywała dziwne kodowanie zarówno w samych skryptach, połączeniach jak również w komunikacji z zewnątrz (czyli np w adresie przeglądarki). Obecnie w genetece kodowanie zostało całkowicie ujednolicone - wszedzie jest UTF-8. Geneszukacz nadal jest błędnie zaprojektownay, jednak mógłby działać dobrze z równie źle zrobioną geneteką jak było wcześniej. Oczywistym jest, że należy w tej chwili naprawić Geneszukacz a nie genetekę, czyli zmienić kodowanie w linkach które wyświetla do geneteki. Klikając w link w geneszukaczy możesz wyedytować ręcznie w adresie polskie znaki na poprawne - wtedy zadziała. Nie widzę możliwości przerabiania geneteki do używania teraz znowu starego złego kodowania. Tylko tyle i aż tyle.

Te inne bazy są... ekhm równie przestarzałe... Może lepiej czasem zmienić założenia niż brnąć ciągle w to samo?

Ja jestem za ułatwianiem i usprawnianiem. Na tym polega informatyzacja, nazwać można to kombajnem, ja bym nazwał stopniowanymi udogodnieniami. Jeśli geneteka ma być nadal tylko bazą suchych faktów to taką pozostanie. Ale szkoda, bo wiedza osób które mogłby wnieść do niej o wiele więcej (może relacje, uwagi, błędy, może inne informacje) zostanie niewykorzystana lub pozostanie ukryta.
kulik_agnieszka - 24-06-2017 - 00:48
Temat postu:
Za każdym razem gdy ustalamy swoich przodków dokonujemy pewnej interpretacji dokumentów.
Geneteka pozwala w prosty sposób te dokumenty odszukać , pozostawia interpretację potomkom i to jest słuszne.
Błędy oczywiste (złe odczytanie, literówki itp) powinny być możliwie szybko poprawiane jednak poprawki typu: "to moja praprababka więc wiem"
wymagałyby krytycznej oceny całego materiału dowodowego bo przecież osoba zgłaszająca mimo najlepszych intencji i pewności jednak może się mylić.
Tylko szaleniec powie, że nigdy, na żadnym etapie się nie pomylił.
Nie sądzę aby administratorzy znaleźli na to czas.
Dla ścisłości powiem, że naniesienia takiej właśnie poprawki kiedyś mi odmówiono.
Wściekła byłam , myślałam, że mnie szlag trafi ze złości. xprababkę Lutosławską mi księżulo w obcej parafii jako Lutoszewską pochował a oni (admini) tożsamości jej nie chcą przywrócić....
To były bardzo osobiste uczucia. Złość, oburzenie i poczucie, że krzywdzą moją prababkę, poważnie, nie żartuję.
Daję słowo, że gdybym miała ku temu narzędzia to bym bez wahania i zgody kogokolwiek to poprawiła.
Teraz już trochę inaczej na to patrzę, genealogii zwyczajnie trzeba poświęcić wiele czasu i tego się nie przeskoczy.
Mówię to z żalem i bólem gdyż czytam właśnie piętnastą chyba pozycję z serii "rozkmin" batalii napoleońskich, od czego mnie już regularnie mdli.
Nienawidzę tych wszystkich reform, zmian numerów pułków, manewrów, regulaminów, brygad, korpusów i dywizji.
Bokiem mi to wychodzi ale cieszę się jak dziecko gdy zdobywam kolejną pozycję do przeczytania w okazyjnej cenie, na przykład w skupie makulatury. Very Happy
Oczywiście mogę sobie wyobrazić, że geneteka przekształci się w jedną wielką Genealogię Wszystkich Polaków ale nie wiem czy to jest dobry pomył.
Agnieszka
pevvu - 26-06-2017 - 00:36
Temat postu:
Witam!

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie Geneteki. Jest to niesamowite źródło danych.

Spędziłem dosyć dużo czasu przeszukując Genetekę i dużo informacji udało mi się wydobyć. Proces wyszukiwania rodziny jest dosyć powtarzalny. Na przykład znajduję akt urodzenia interesującej mnie osoby, patrzę na imiona i nazwiska rodziców i wyszukuję aktu małżeństwa rodziców. Potem na podstawie aktu małżeństwa rodziców szukam ich aktów urodzenia oraz innych ich dzieci, i tak dalej.

Jako że jestem programistą z zawodu i lubię automatyzować rzeczy, napisałem kawałek kodu, który łączy ze sobą akty małżeństwa, urodzeń i zgonów. Wiadomo, że nie da się tego zrobić automatycznie idealnie, ale w dużej części przypadków jest to możliwe, jeśli te dane istnieją w bazie danych.

Tutaj jest przykładowy wynik działania programu: http://przodkowie.ml/.
Wykonałem analizę danych dla trzech parafii, które mnie interesowały.
Konkretny przykład: http://przodkowie.ml/857/1894_10_Piotr_ ... dziak.html

Tutaj można zobaczyć kod źródłowy: https://github.com/PeWu/python-geneteka

Być może komuś się to też przyda.

Pozdrawiam,
Przemek
Krawczyk_Jacek - 26-06-2017 - 07:01
Temat postu:
Dzień dobry,

też jestem entuzjastą Geneteki. Potrafi usystematyzować te rozrzucone dane po wielu parafiach. Ale co do tego wcześniejszego wpisu: bardzo bym prosił o bardziej szczegółowe przybliżenie sposobu działania tego narzędzia. Niestety, nie jestem programistą.

Pozdrawiam
Jacek
pevvu - 26-06-2017 - 23:36
Temat postu:
Jacku, przyznaję, że moje narzędzie nie jest bardzo przystępne – wymaga trochę więcej niż tylko uruchomienia. Program napisałem dla siebie do moich własnych poszukiwań, jednak chciałem się nim podzielić, może komuś się uda wykorzystać.
Natomiast wynik działania programu wydaje mi się, że jest w miarę przystępny (może poza brakiem wyszukiwarki).

Można by było taką analizę wykonać dla całej Geneteki, ale nie chciałbym podpaść adminom Geneteki poprzez zbytnie obciążenie serwerów przez zachłanne pobieranie danych Smile
doyen - 27-06-2017 - 07:48
Temat postu:
Krawczyk_Jacek napisał:
bardzo bym prosił o bardziej szczegółowe przybliżenie sposobu działania tego narzędzia. Niestety, nie jestem programistą.


Nie jestem autorem tego skryptu, ale w końcu udało mi się go uruchomić i skłonić do działania. Skrypt może okazać się bardzo przydatny, ale do prawidłowego działania, na komputerze przeciętnego użytkownika, wymaga zainstalowania kilku dodatków. Przede wszystkim trzeba zainstalować środowisko Pythona. W moim przypadku była to Active Python w wersji 3.6.0.3600.
Następnie musimy postarać się o składnik o nazwie "jinja2". W tym celu ściągamy archiwum i cały katalog nazwany "jinja2" wgrywamy do katalogu ze skryptami udostępnionymi przez pevvu.
Po tym pozostaje nam już tylko uruchomiać po kolei skrypty i czekać na zakończenie ich pracy.
xtedek - 28-06-2017 - 21:02
Temat postu:
Wersja 1.71

- Dodanie zabezpieczenia przed zbyt częstymi zapytaniami do API, możliwe delikatne spowolnienie działania jeśli ktoś bardzo szybko klika Smile
romek_z - 29-06-2017 - 01:32
Temat postu: Problem z przeniesieniem polskich liter w "geneszukacz&
Problem był sygnalizowany kilka postów wcześniej przez Joanna. Ale problem się pojawia dla wszystkich polskich liter w nazwisku - konkretnie w polu formularza w "geneszukaczu".
Wpisanie tam nazwiska np Ligęza i otrzymaniu tabelki z województwami tworzy linki do bazy (nazwy województw i liczby).
Kliknięcie na linku przenosi nas do strony geneteka.genealodzy.pl, ale w polu "Osoba" pojawia się nazwisko z krzakiem zamiast polskiej litery. np Lig�za.
Powód jest taki, że strona geneszukacz tworzy linki ze złym kodowaniem polskich liter. Mianowicie w linku litera ę jest kodowana zgodnie z iso-8859-2 czyli bajtem %EA zamiast zgodnie z UTF-8 dwoma bajtami %C4%99
Strona geneteka przyjmuje kodowanie UTF-8 i dla niej %EA oznacza śmieć, który wyświetla jako �.
Mam nadzieję, że dobrze to wyjaśniłem administratorowi i w krótkim czasie poprawi ten błąd.
pozdrowienia
--
Romek Ż
xtedek - 29-06-2017 - 08:22
Temat postu: Problem z przeniesieniem polskich liter w "geneszukacz&
Romek bardzo dobrze to wyjaśniłeś administratorowi, jak zauważyłeś problem leży w geneszukaczu a nie w genetece jak insynuował mi jakiś czas temu Pan Sroczyński, że ja to popsułem bo działało i nie działa... Ja mam bardzo wąski dostęp - tylko do nowej wersji geneteki, która tworzona jest zgodnie ze standardami, a takim standardem jest UTF-8. Wiem o tym problemie gdzieś od kwietnia, wiem, że naprawa tego to 5 minut roboty i od tamtej pory nie mogę uzyskać dostępów do geneszukacza bo po prostu nie ma z kim rozmawiać. Pisałem tutaj na forum, pisałem do administratorów geneteki, administratorów forum, na samym forum pisałem i wszystko jak grochem o ścianę.
romek_z - 29-06-2017 - 14:00
Temat postu: Problem z przeniesieniem polskich liter w "geneszukacz&
Jak zwykle problem z komunikacją Smile Poniewaz wysłałem wiadomośc podobnej treści do administratorów całości tego serwisu to może ktoś z nich porozdziela zadania i odpowiedzialności do poszczególnych stron i jakiś kontakt będzie nawiązany. Na razie nie chcę sam się narzucać do pomocy i poprawiania kodu.
janden - 29-06-2017 - 21:43
Temat postu:
Na forum nosimy plakietki "admin Geneteki", ale nie jesteśmy administratorami bazy danych w rozumieniu realnego, zawodowego świata. Do nas bardziej pasuje określenie "operator bazy danych", ponieważ modyfikujemy zawartość bazy Geneteki w ramach przyznanych nam uprawnień (dodając, podmieniając indeksy, czy wprowadzając poprawki), ale nie modyfikujemy ani struktury bazy (tabele, pola), ani kodu wyświetlającego zawartość bazy ("wyszukiwarki", czyli tego co my wszyscy widzimy na geneteka.genealodzy.pl).

Jacek Młochowski w wątku o Walnym (12.06) napisał ważną rzecz, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę - z jednej strony mamy bazę i jej strukturę (np. podział na tabele-tereny), a z drugiej "coś", co pozwala przejrzeć zawartość bazy, "odpytać", "przesiać wyniki", przejść do upragnionego skanu.
Jedno z drugim jest powiązane, ale nie jest jednością. Bazę (za naszym pośrednictwem) zapełniają indeksujący-wolontariusze. W bazie są także dodatkowe informacje, które są podstawą działania różnych "wodotrysków" - np. współrzędne geograficzne siedzib parafii (do wyliczania odległości między parafiami i pokazywania wyników także z sąsiednich parafii), powiązania z parafie.genealodzy.pl czy dane archiwów (do pokazywania źródła danych do indeksu).
Reszta, czyli wyszukiwarka plus "wodotryski" jest po stronie kodu wyświetlającego, czyli tego, czym zajmował się Kamil.
Jeżeli czegoś nie ma w bazie (np. daty wprowadzenia/modyfikacji danego rekordu), to nawet najlepszy kod nie pokaże indeksów dodanych czy zmodyfikowanych w ostatnim miesiącu, ponieważ nie będzie "wiedział", który rekord był w tym czasie zmodyfikowany.


Z góry przepraszam, że nie odpisuję na konkretne posty poszczególnym osobom. Nie użalam się, staram się opisać działanie Geneteki tak, żeby więcej osób było świadome jak to wszystko działa. Czy ktoś zrobi z tego użytek - nie wiem, ale zawsze będzie "wisiało", ponieważ z każdym tygodniem zbliża się koniec mojej roli jako głównego administratora Geneteki. Może kolejnemu administratorowi uda się zwerbować więcej osób do pracy i kiedyś Geneteka dorobi się "rzecznika prasowego", który będzie bardzo aktywny na forum.

Poniżej parę kwestii opisanych w konwencji FAQ. Ciąg dalszy jeszcze nastąpi, ale nie wiem kiedy. Jeżeli ktoś chciałby się czegoś dowiedzieć o działaniu Geneteki, proszę pisać w tym wątku - postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć.

Dlaczego nie ma linków bezpośrednio do zdjęć w Metrykach, a tylko do jednostek?
Jeszcze za czasów administrowania Marty, Sebastian zrobił specjalny adres mailowy, na który przychodziły automatycznie generowane maile, z informacją gdzie w Genetece ktoś kliknął w przycisk SKAN i zamiast upragnionego zdjęcia zobaczył komunikat "nieprawidłowy link do zespołu, administrator Geneteki został powiadomiony".
Od stycznia 2014 do września 2015 roku, kiedy to dostałem dostęp do tej skrzynki, uzbierało się takich maili prawie 12 tys. Po ich analizie okazało się, że większość problemów jest związana z pomyłkami w nazwie pliku. Nie ma w Genetece narzędzia do generowania, i co ważniejsze, weryfikowania i poprawiania linków do Metryk. Dlatego też od września 2014 roku linkujemy "płytko", czyli do jednostki (rocznika), a odpowiednie zdjęcie trzeba już sobie wybrać w Metrykach samemu.
Minusy: jedno kliknięcie więcej do skanu, trzeba zapamiętać w co kliknąć (nr aktu lub karty/strony).
Plusy: radykalnie spadła ilość "odbić od ściany", czyli komunikatu "nieprawidłowy link do zespołu", błędne linki znacznie łatwiej kontrolować i poprawiać (jeden taki sam dla całej jednostki/rocznika).


Dlaczego nie ma gwarancji odpowiedzi w ciągu jednego-dwóch dni oraz wstawienia indeksu w tym czasie?
Nie ma, ponieważ Geneteka nie jest naszą pracą zarobkową i w związku z tym nie poświęcamy jej umownych ośmiu godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Nie poświęcamy Genetece nawet każdego wieczora i powinno być to zrozumiałe dla wszystkich, którzy nie indeksują po godzinkę-dwie każdego wieczora przez siedem dni w tygodniu. Od początku za rozsądny i realistyczny termin uznaliśmy tydzień na wstawienie indeksu i kontakt mailowy w sprawach bezpośrednio związanych z indeksacją. Wszystkie inne sprawy (w tym poprawki) mają niższy priorytet. Jeżeli nikt nie jest chory, nie wyjechał, nie ma świąt i serwer genealodzy.pl działa, gdy mamy czas na administrowanie, to raczej nie ma problemów z dotrzymaniem tygodniowego terminu. Ale jeżeli tylko coś się przytrafi, robią się zatory, a rozładowanie ich trwa.


Dlaczego nie ma ustawionego autorespondera na czas nieobecności administratora?
Bardzo by to pomogło, prawda? Admin jest chory, albo na urlopie, ustawia autoresponder i każdy dostaje automatyczną odpowiedź o nieobecności. Indeksujący nie musi się zastanawiać, co się dzieje z jego indeksem, ponieważ dostał od razu odpowiedź, że administrator wróci za tydzień czy dwa. Otóż nie ma póki co takiej możliwości, ponieważ serwer pocztowy w tej wersji, która jest, nie obsługuje autorespondera. Zaktualizować serwer? Bardzo dobry pomysł, ale wówczas popsuje się strona genealodzy.pl, która korzysta ze starych pakietów - najpierw trzeba przerobić stronę, dostosowując ją do nowych pakietów. Sebastian się tym zajmował od dłuższego czasu, ale nie udało się tego zakończyć. Teraz nie ma nikogo, kto by się tym zajmował.


Skąd się biorą problemy z Geneszukaczem?
Geneszukacz jest multiwyszukiwarką, czyli wyszukiwarką podającą wyniki od razu z wielu różnych baz, nie tylko z Geneteki. W przypadku Geneteki, Geneszukacz pokazuje tylko liczbę wyników z poszczególnych terenów i typów rejestrów (U, M, Z). To samo zresztą robi wyszukiwarka "sprawdź występowanie nazwiska" na podstronie Geneteki http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol
I tak np. dla zapytania "Żurek" i przedziału lat 1840-1845 dowiemy się, że w mazowieckim są 74 pasujące do zapytania zgony:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol
Te wszystkie cyferki (liczby pasujących urodzeń, małżeństw czy zgonów) są w istocie linkami do odpowiednich miejsc w Genetece i po kliknięciu w nie, "przenosimy się" z zapytaniem do Geneteki:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... amp;w=07mz
Jeżeli kodowanie znaków w linkach jest zgodne, to nie ma problemów. A jeżeli nie jest zgodne - są "krzaki" (jak w przypadku Geneszukacza).
Od stycznia br. Geneteka stosuje kodowanie znaków UTF-8, dzięki czemu np. nie ma problemów z obsługą polskich znaków diakrytycznych w listach rozwijanych (wskazując odpowiednią parafię można korzystać z klawiatury i polskie znaki nie będą przeszkodą). Sebastian informował mnie jeszcze w styczniu, że pracuje nad zmianą kodowania na UTF-8 w bazie.
Kamil nie zajmował się Geneszukaczem i nie zajmuje się. Nie ma obecnie nikogo, kto miałby odpowiednie uprawnienia i chciał się zająć dostosowaniem generowania linków w Geneszukaczu do UTF-8, co rozwiązałoby problem.

Wszystkim, którzy chcą przeszukać całą Genetekę mogę póki co zaproponować (jako jedną z wielu protez) korzystanie z "lupki" na stronie Geneteki: http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... p;lang=pol
Tam linki dla zapytań z polskimi znakami diakrytycznymi generują się dobrze (do tego Kamil miał uprawnienia).


Wyszukiwarka źle działa i nic z tym nie robicie.
Tak jak pisałem wcześniej jesteśmy jedynie "operatorami", a nie ma obecnie osoby, która miałaby odpowiednie uprawnienia i wykazywała gotowość do analizowania i udoskonalania algorytmu wyszukiwania nazwisk w Genetece, zwłaszcza nazwisk "podobnie brzmiących".
To co jest w nowej odsłonie Geneteki, jest wzięte bez modyfikacji z poprzedniej wersji.
Możemy tylko zgłaszać jakieś uwagi lub zauważone problemy i to wszystko. Kwestię "Stępień/Stempień" czy "Zięba/Ziemba" omawiałem z Sebastianem jeszcze w 2014 roku i stanęło na tym, że proste środki odpadają i trzeba być bardzo ostrożnym, żeby przy modyfikacji algorytmu nie przedobrzyć i zepsuć tego, co działa. I tak to już zostało. Przyzwyczaiłem się, że nie mogę zadać jednego zapytania i muszę po kolei wpisywać te formy, z którymi wyszukiwarka "podobnie brzmiących" sobie nie radzi. Nade wszystko zalecam korzystanie z gwiazdki (*) zastępującej pozostałe znaki.

Zgłaszanie poprawek jest nieprzyjazne.
Zdaję sobie sprawę, że zgłaszanie poprawek przez formularz nie jest wygodne - trzeba przepisać z Geneteki wiele informacji, na każdym kroku można się pomylić, a wszystko zajmuje niepotrzebnie dużo czasu (wierzcie mi lub nie, ale administratorom również). Jest to jedna z wielu protez w Genetece, ale jest krokiem w dobrym kierunku, czyli początkiem rejestracji zmian w bazie (wszystkie zgłoszenia "odkładają się" automatycznie w arkuszu kalkulacyjnym). Czysto teoretycznie mogłem blokować wydanie nowej odsłony Geneteki do czasu wdrożenia zgłaszania poprawek bezpośrednio z poziomu Geneteki, ale Kamil za bardzo się postarał, żeby czekać jeszcze kilka czy kilkanaście miesięcy (recenzje testujących nową odsłonę były bardzo entuzjastyczne).
Teraz kwestia mechanizmu zgłaszania i wprowadzania poprawek stała się najprawdopodobniej nic nie wnoszącym "wodotryskiem", więc musimy sobie radzić z tym co mamy (czyli protezą w postaci formularza).

Ksiądz się "pomylił", a wy nie chcecie tego poprawić.
Oprócz kwestii czym jest Geneteka (zbiorem indeksów osobowych ksiąg metrykalnych), a czym nie jest (Wielką Genealogią Wszystkich Polaków), równie ważna jest kwestia nad czym jesteśmy w stanie zapanować.
Każdy, kto zapoznał się z dużą liczbą aktów z danej parafii, zapewne zauważył, że nie jest rzadkością zapis danych jednej i tej samej osoby w odmienny sposób. Wielu indeksujących wpisuje w pole "vel" różne formy nazwiska, często "na wszelki wypadek", co oczywiście pomaga później przy wyszukiwaniu. Jednakże nie można wymagać od indeksujących, żeby przed wpisaniem nazwiska analizowali poprzednie i kolejne lata w poszukiwaniu form, które można/wypada/warto wpisać do "vel", zwłaszcza, że tych lat może nie być jeszcze zrobionych.
Tak samo nie można oczekiwać od administratorów, że będą analizować szereg aktów, żeby dopisać w "vel" inną formę. Czy to przeszkadza w poszukiwaniach? Nie bardziej niż brak indeksu i samodzielne przeszukiwanie ksiąg.
W idealnej sytuacji byłaby możliwość analizowania i dopisywania do "vel" innych form przez osoby tylko tym się zajmujące, większej interakcji między użytkownikami Geneteki itp., ale pójście w tę stronę jest chyba tymi właśnie "niepotrzebnymi wodotryskami", o których była mowa. Na tę chwilę jedyne, do czego możemy się zobowiązać i starać się wypełnić to zobowiązanie, to poprawianie znalezionych rozbieżności tak, żeby Kowalski w indeksie nie okazywał się Nowakiem w księdze oraz uczciwie informować, na podstawie czego został zrobiony indeks.

Dlaczego nie poprawiacie tzw. indeksów skróconych czy ze spisów rocznych?
Dlatego, że każdy taki indeks z założenia jest tymczasowy. Taka tymczasowość może trwać jeszcze wiele lat, ale w końcu zostanie zastąpiony. Dodatkowo nie dopisujemy do pojedynczych pozycji w takich indeksach danych rodziców, dat czy miejscowości - trzeba zrobić cały rocznik.
Bartek_M - 14-11-2017 - 19:02
Temat postu:
Jak w Genetece odnaleźć osobę zindeksowaną bez nazwiska (bez NN)?
Sochers - 15-11-2017 - 11:46
Temat postu:
Wpisując samo imię i sortując po nazwisku.
Bartek_M - 15-11-2017 - 11:59
Temat postu:
OK, działa. Próbowałem wyszukiwanie po wszystkich parafiach województwa i tam nazwisko jest wymagane, zapewne dla ograniczenia wyników, co jest dla mnie zrozumiałe.
x_hanna - 18-03-2024 - 15:22
Temat postu:
W tym wątku był kiedyś post:

Młochowski_Jacek napisał:
Na szczęście niezależnie od tego czy zapytamy Genetekę wpisując do wyszukiwarki nazwisko z polskimi znakami diakrytycznymi Ś, Ć, ł, ą, ę, ń, ż, ź, ó czy też zastąpimy je s, c, l, a, e, n, z, o wynik wyszukiwanie będzie ten sam. /.../


Czy to prawda, że powyższe udogodnienie nie działa dla imion?

Np.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... amp;exac=1

Trzeba wpisać imię "wacł*".
Prostsze "wacl*" nie zwraca żadnego wyniku.
Krystyna.waw - 19-03-2024 - 19:25
Temat postu:
x_hanna napisał:

Trzeba wpisać imię "wacł*".
Prostsze "wacl*" nie zwraca żadnego wyniku.

Nie dlatego, że masz zaptaszone "Wyszukiwanie dokładne"?
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits