Genealodzy.PL Genealogia

Ja i Genealogia, wymiana doświadczeń - Te same imiona u dzieci tych samych rodziców

Domarecka_Elżbieta - 12-01-2013 - 13:58
Temat postu: Te same imiona u dzieci tych samych rodziców
Biedzę się nad poukładaniem informacji o przodkach mojego ojca z lat 1700- 1850.
Po raz pierwszy spotkałam się z sytuacją, że pośród np. szesnaściorga dzieci jednego małżeństwa jest dwoje lub nawet troje dzieci o tym samym imieniu. Nie znam wszystkich danych poszczególnych osób, najczęściej mam tylko dane dotyczące urodzenia

Czy dobrze to sobie tłumaczę tym, ze kiedy umierała np. Katarzyna to następnej dziewczynce tez dawano imię Katarzyna?

Jeszcze jedno pytanie.
Czy możliwe było zamążpójście piętnastoletniej dziewczyny?
Nie mam danych dotyczących urodzenia tylko dane o roku zawarcia małżeństwa i dane dotyczące daty zgonu i wieku w chwili śmierci. Z tych danych wyliczony przypuszczalny rok urodzenia
Zubrzak - 12-01-2013 - 14:09
Temat postu: Te same imiona u dzieci tych samych rodziców
Witam serdecznie odpowiedź na Twoje pytanie brzmi tak i tak
U mnie w rodzinie był nawet przypadek kiedy małżeństwo miało 12 dzieci, w tym siedem córek, z czego 4 miały na imię Marianna (trzy zmarły zaraz po urodzeniu). Co do ślubu piętnastolatek to również nie ma wątpliwości moja przodkini wyszła zamaż właśnie w wieku piętnastu lat i nie ma tu mowy o błędzie, gdyż znany jest mi jej akt urodzenia, oraz małżeństwa.

Pozdrawiam Przemek
Zawadzki_Konrad - 12-01-2013 - 14:15
Temat postu: Te same imiona u dzieci tych samych rodziców
Cześć,

Spotkałem się z co najmniej dwoma takimi samymi przypadkami w swoim drzewie. Przyjąłem wytłumaczenie takie jak opisałaś - jedno z dzieci umierało, a imię wracało do "puli" z której znów może być wybrane.

Dodatkowo mogła zajść jeszcze jedna sytuacja - pomyłka spisującego akt lub podającego imię.
W swoim drzewie znalazłem również taki przypadek, dwa razy występuje urodzenie Wiktorii, a potem funkcjonują jako Wiktoria i Waleria. Aktu urodzenia Walerii nie znalazłem, ani aktu zgonu młodszej Wiktorii, żeby uzasadnić przypadek z ponownym wykorzystaniem imion.

Odpowiedź na ostatnie pytanie - tak, jest możliwe. Też mam taki przypadek w swoim drzewie.

Pozdrawiam,
Konrad Zawadzki
Domarecka_Elżbieta - 12-01-2013 - 14:19
Temat postu: Te same imiona u dzieci tych samych rodziców
Serdecznie dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu nurtujących mnie problemów.

Ela
jart - 12-01-2013 - 14:48
Temat postu: Te same imiona u dzieci tych samych rodziców
Jest dokładnie tak jak opisane powyżej, sam spotkałem się niejednokrotnie z takimi przypadkami w moim drzewie.

Może przytoczę inny przypadek nadawania imion - na podstawie przesądów. W okolicy mojego prapra wierzono, że syn ochrzczony imienim ojca przeżyje, nie umrze przy porodzie (tzn imię miało być talizmanem na wszelkie niemowlęce niebezpieczeństwa, choroby dziecięce itp). Do jakiego wieku "ochrona miała działać" - nie wiem, orientacyjnie chyba do 3-4 lat.
W wyniku tego przesądu, dziadek, pradziadek i prapradziadek nosili te same imiona. Widząc X lat później zapis "Franciszek Francewicz, wnuk Franciszka..." można się nieźle zdziwić, lub uznac to za błąd spisującego...
Krzysieksaf - 12-01-2013 - 15:04
Temat postu: Te same imiona u dzieci tych samych rodziców
Witam,
robiłem drzewa genealogiczne różnym ludziom i sobie i takie przypadki się często zdarzały, np
mój 6x pradziadek miał dwóch synów Tomaszów, i gdy starszy Tomasz się ożenił i w listopadzie miał syna Tomasza, to 6x pradziadek miał kolejnego syna Tomasza w grudniu.
I co naciekawsze obaj Tomaszowie żyli w tej samej wsi, ten młodszy przeżył i się ożenił.

moja praprababka miała na imie Anna, gdy miała 8 lat urodziła jej się siostra również Anna(niestety zmarła).

Bywały również takie przypadki, że był np syn Tadeusz zmarł jako dziecko i następnemu też dawano Tadeusz i też zmarło.
(tak samo król polski Kazimierz Jagiellończyk z Elżbieta Rakuszanką miał 3 córki Elżbiety).

Co do małżeństw to np,

17latek ożenił się z 17 latka,
siostra mojej prababki miała 15 lak się żeniła,
kolejny przypadek 17latek ożenił się z 35 latką
lub 12latka szła do ślubu.

Bywało tak też, że gdy jeden małżonek zmarł to drugi się żenił drugi raz już kilka miesięcy po zgonie poprzedniego.
Pozdr Krzysztof
Węgrzyn_Ania - 13-01-2013 - 19:18
Temat postu: Te same imiona u dzieci tych samych rodziców
U mnie też występuje to samo imię u dwojga dzieci jednych rodziców. Z początku myślałam, że to jakiś błąd, bo dotyczyło to mojego dziadka i wcześniej miałam jego akt ślubu z dokładną datą urodzenia. Później okazało się, że jest drugim Janem w rodzinie, bo pierwszy urodzony 7 lat wcześniej zmarł jako dwulatek. Do tej pory nie spotkałam się z tak wczesnymi ślubami jak piszecie, ale zauważyłam kilkakrotnie, że panna młoda jest starsza od młodego. Tak też się zdarza obecnie.
Anna_Wojciechowska - 13-01-2013 - 20:21
Temat postu:
Wśród moich przodków imona dzieci dublowały się w każdym pokoleniu. Przypadki nadawania imion po starszym zmarłym rodzeństwie spotykałam nawet w metrykach po II WŚ.
Marynicz_Marcin - 14-01-2013 - 03:41
Temat postu:
Co do nadawania imion, aby uchronić je przed śmiercią, to ja znam przykład z dość bliskiej mi rodziny, ale u mnie zaś jest wersja z imionami Adama i Ewa - odpowiednio nadawanymi dla odpowiednich płci.

Moi dziadkowie ogółem mieli cztery córki i czterech synów. Pierwsi dwaj synowie mieli normalne imiona i zmarli jako dzieci (żadne nie dożyło nawet roku), następny syn otrzymał na drugie imię Adam, lecz także zmarł (również zmarł mając kilka miesięcy). Ostatnim dzieckiem był mój śp. Tata, który na pierwsze imię otrzymał Adam i był jedynym synem moich dziadków, który dożył dorosłości.
OlaH - 14-01-2013 - 05:35
Temat postu:
Nadawanie takich samych imion po zmarłych wcześniej dzieciach spotykam dość często. Natomiast ostatnio po raz pierwszy spotkałam przypadek, kiedy dwie z trzech żyjących córek w tej samej rodzinie miały na imię „Marianna” - w akcie zgonu matki podano, że pozostawiła Mariannę X, Juliannę Y i Mariannę Z. Podejrzewałam pomyłkę przy sporządzaniu aktu zgonu matki, ale odnalazłam akty ślubu i chrztu obu córek. Obie we wszystkich aktach mają na imię „Marianna”.

Zamążpójście 15-latki również potwierdzam – moja prababcia wyszła za mąż mając 15 lat, pradziadek miał wówczas 29. Posiadam akt urodzenia prababci, który dowodzi, że wiek panny młodej podano prawidłowo.

Pozdrawiam,
Ola
Zasoova - 14-01-2013 - 09:27
Temat postu:
Również mam w swoim drzewie pannę wychodzącą za mąż w wieku 15 lat. Co ciekawe, w pierszym akcie ślubu, jeszcze łacińskim, ma wpisany wiek 24 (zamiast faktycznego 15). Karty się odkrywają dopiero przy drugim zamążpójściu, gdy 15 lat później ma lat 30 Smile W tym wypadku akt urodzenia się nie zachował, ale w akcie drugiego ślubu (już polskim) ksiądz powołuje się na metrykę z konkretnej daty.

Anna
magda_lena - 14-01-2013 - 11:39
Temat postu:
Ja też mam wśród przodków przypadek tych samych imion, u dzieci jednych rodziców.
Moi 2x pradziadkowie mieli dwie córki Marianny. Co się stało ze starszą (jeszcze Wink ) nie wiem, młodsza, moja prababcia, dożyła 86 lat.
Ci sami rodzice mieli też córkę Franciszkę, ur. 1877 i syna Franciszka. Franciszek, ur. 1872, zmarł w wieku 60 lat. Nie był to więc przypadek nadania imienia po zmarłym dziecku.

Najmłodsza panna młoda, jaką spotkałam, miała lat 16. Ale, jak wyżej wspomniano, często spotykam w czasie indeksacji, że mężczyzna 18 letni brał za żonę kobietę ponad 30 letnią, zwykle wdowę (i na odwrót - mężczyzna po 30-stce żeni się z 17 latką).
Najstarszy pan młody, z jakim się spotkałam, miał 75 lat, a jego wybranka 50.
Marynicz_Marcin - 14-01-2013 - 13:55
Temat postu:
Moi 4xpradziadkowie wzięli ślub w 1835r. 4xprababcia miała 15 lat 2 miesiące i 29 dni, zaś jej wybranek 21 lat i 17 dni.
Doczekali się na pewno 11 dzieci (może jakieś pominąłem?), a także przeżyli ze sobą 60 lat (ciekawe, czy na wsi mieli świadomość tego, że są 60 lat po ślubie). Pół roku po tej pięknej rocznicy umiera 4xprababcia mając 75 i pół roku, 3 lata później umiera ich syn (mój 3xpradziadek) mający 62 lata, zaś 2 lata po nim umiera 4xpradziadek mając 86 i pół roku.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits