Widziałem nieraz wzmianki o powiązaniach polsko-węgierskich. Tutaj mamy wielotomowe wydawnictwo źródłowe o polskich dokumentach w archiwach byłego Królestwa Węgierskiego (dzisiaj rozproszonych na obszarze Węgier, Słowacji, Rumunii i Chorwacji)
http://ksiazkihistoryczne.pl/wydawnictw ... 5/p,247231
A poza tym warto czasem samemu przejrzeć co się publikuje. Gdyż nawet jeśli kasy brak wiadomo czego szukać w bibliotekachWarakomski - 30-09-2013 - 13:11 Temat postu: "Ordynacja Puszcz Królewskich z 1641 roku"
"Ordynacja Puszcz Królewskich z 1641 roku"
"W zasobie Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach księgi metrykalne zajmują szczególne miejsce. Skala zainteresowania genealogią oraz szerokie spektrum użytkowników, pragnących uzyskać nie tylko dostęp do ksiąg metrykalnych, ale także rozbudowane o nich informacje, stawiają przed pracownikami Archiwum nowe zadania. Ma im podołać oddawana do rąk użytkownika publikacja w postaci informatora. (Ze Wstępu Halina Dudała)
Wydanie przewodnika lub informatora po księgach metrykalnych jest przedsięwzięciem słusznym, oczekiwanym przez użytkowników i ułatwiającym im poszukiwanie źródeł. Autorzy zadbali o opracowanie i dołączenie do wydawnictwa syntetycznych informacji wspomagających owo wyszukiwanie: indeksów, mapy, wstępu. Podobnych publikacji ukazuje się tak mało i nic nie zapowiada, aby ta sytuacja miała się zmienić w najbliższym czasie. Dlatego Autorom należy się wielkie uznanie za podjęcie tego wyzwania. (rec. prof. Halina Robótka)
Spis treści:
Wykaz skrótów
Wstęp
Wykaz ksiąg metrykalnych parafii
Wezwania parafii
Nazwy miejscowości diecezji katowickiej w granicach z 1992 roku
Słownik nazw miejscowości niemiecko-polski
Miejscowości, dzielnice miast oraz osiedla będące siedzibą parafii należące do diecezji katowickiej oraz ich aktualna przynależność administracyjna (stan na rok 2013)
Mapa dekanatów i parafii archidiecezji katowickiej (stan na 2013 rok)
Indeks miejscowości
Seria: Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku. Nr 3
Opracowanie: Halina Dudała, Wojciech Schäffer ... "
Ilość stron: 334 (350) ; Oprawa: miękka ; Format: 165x240; Wydanie : Katowice 2013
Z poczty do PTG
Pozdrawiam serdecznie MariaDanutaP - 30-08-2014 - 14:37 Temat postu: Parafia Koniemłocka
Natrafiłam na fajny artykuł na temat parafii Koniemłockiej, w powiecie stopnickim, guberni kieleckiej
Trzeba wejść na stronę Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
Gazeta Świąteczna
1898 rok/ nr 898
pozdrawiam
Danutamaria.j.nie - 16-12-2014 - 11:27 Temat postu: Jeleńcz pod Tucholą
Informację o ciekawej publikacji otrzymałam od Róży z prośbą o podanie na Forum.
Słownik nazwisk mieszkańców parafii Jeleńcz pod Tucholą (1596-1831)
Autor: Jarosław Szuta ; [Słupsk 2014]
"W pracy tej przedstawiono nazwiska mieszkańców parafii Jeleńcz z okresu od końca XVI wieku do roku 1831 w postaci słownika w układzie alfabetycznym z objaśnieniem etymologicznym (część II).
W związku z obszernym materiałem antroponimicznym i wieloma problemami z nim związanymi część syntetyczna, polegająca na omówieniu zaprezentowanego materiału – słowotwórstwo nazwisk, omówienie licznych nazwisk niemieckich (jak też innych obcych), ..."
Autorska prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego „Zapomniana Wielka Wojna na Kresach 1914 – 1918” w Bibliotece Jagiellońskiej – Stanica Kresowa, 28 września 2015. Album prezentuje Wielką Wojnę na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej – terenach współczesnej Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy – widzianą głównie z perspektywy niemieckich i austriackich fotografów.
Pozdrawiam
Marekmsmkg - 28-03-2016 - 09:38 Temat postu: Krakowskie- spis nazwisk rodowych-włościan
Może już jest na forum to opracowanie, ale umieszczam tak na wszelki wypadek może się gdzieś zawieruszyło.
„ Lud – jego zwyczaje , sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy , gusła, zabawy, pieśni muzyka i tańce- opracowane przez Oskara Kolberga z 1875r”
Na stronie 336 do 349 zamieszczono – spis nazwisk rodowych włościan, oraz nazwy osób tak z miasta wraz z przedmieściami i włościan z okolic Krakowa wyjęte z ogłoszeń umieszczonych po czasopismach.
Nazwiska ułożone wg. miejscowości- alfabetycznie –
Pozdrawiam,
MirkaMirek80 - 26-05-2017 - 12:59 Temat postu: Zygmunt Gloger - Album etnograficzne
Witajcie,
W albumie etnograficznym Zygmunta Glogera jest sporo zdjęć osób różnego stanu z przełomu XIX i XX wieku - może ktoś odnajdzie swoich przodków...
https://polona.pl/item/11594855/6/Gadecki.Bogusław - 23-01-2019 - 09:52 Temat postu: Ciekawa pozycja do biblioteki
Witam,
natrafiłem na taką pozycję książkową :
4-tomowy
Słownik nazwisk mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego
i okolic w XIX-XX wieku
autorzy : Agnieszka Raszewska-Klimas , Elżbieta Piotrowicz , Lidia Pacan-Bonarek ,
wyd. Łódzkie Towarzystwo Naukowe 2016-17
Nazwiska do Słownika wyekscerpowano z Ksiąg Ludności Stałej m. Piotrkowa z lat 1864-80 i 1881-1930 oraz z dokumentów metrykalnych parafii św. Jakuba - Fara w Piotrkowie z I poł. XIX w.
pozdrawiam
BogdanJaniszewska_Janka - 08-08-2024 - 07:34 Temat postu: Ciekawa pozycja do biblioteki
Jeśli ktoś chce napisać sagę rodzinną w beletrystycznej formie, ale opartej na faktycznych datach i zdarzeniach rodzinnych, to polecam trzytomową sagę niepołomicką autorstwa Edyty Świętek, która się specjalizuje w pisaniu powieści opartych na faktach historycznych. Polecam szczególnie 3 tomy pod tytułem Niepołomice, gdzie opisano czas między 1845, a 1918 rokiem i przedstawiono losy chłopów oraz szlachty w okresie zrywów niepodległościowych.
Czyta się bardzo przyjemnie i nie jest to gniot psudonaukowy, ale pokazanie ludzi z krwi i kości.
https://www.facebook.com/EdytaSwietekpisarka