Genealodzy.PL Genealogia

Inicjatywy genealogiczne - Rejestry podatku podymnego ... w Poczekalni

Nowik_Andrzej - 21-11-2012 - 21:20
Temat postu: Rejestry podatku podymnego ... w Poczekalni
Podymne liwskie 1790 w "Poczekalni"

W „Poczekalnia” w dziale "Archiwalia" została opublikowana pierwsza na stronie internetowej PTG staropolska księga poborowa – taryfa podatku podymnego ziemi liwskiej z 1790 roku, którą odnalazłem w 2005 roku w Archiwum Państwowym w Krakowie (jednostka nr 36 o sygnaturze IT 235 w zespole archiwalnym nr 121 „Variae civitates et villae”), a w następnym roku jej fragment dotyczący parafii Kałuszyn opublikowałem w „Roczniku Kałuszyńskim”.


Dla ułatwienia lektury sporządziłem następujący skorowidz:

Dobra szlacheckie: s. 3-49;
wg parafii (nazwy współczesne):
Czerwonka: s. 34-41
Dobre: s. 25-26
Grębków: s. 23-24
Kałuszyn: s. 16-23
Kopcie: s. 13-15
Korytnica: s. 41-48
Liw: s. 3-5
Niwiski: s. 5-11
Oleksin: s. 15
Pniewnik: s. 26-34
Wierzbno: s. 25
Wiśniew: s. 25
Wodynie: s. 12
Żeliszew: s. 12

Dobra królewskie: s. 51-53

Dobra duchowne: s. 55-59


Andrzej Marek Nowik
Sroczyński_Włodzimierz - 21-11-2012 - 23:16
Temat postu:
Smile
skrobnąłbyś komentarz
albo namówił (Adama?)
bo faktycznie premiera i chyba nie tylko na stronie PTG, ale w ogóle w otwartej sieci
i Tobie przypada zaszczyt, a może i miła powinność "opisu"

ale powinien zacząć od
DZIĘKUJĘ

PS a tak przy okazji - to ew. do sprawdzenia, ale chyba niedawno były digitalizowane i konserwowane przez BN (i oczywiście nieopublikowane) plany dóbr ss Wizytek opisanych w udostępnionych przez Ciebie materiałach
Nowik_Andrzej - 01-12-2012 - 23:56
Temat postu: Podymne lidzkie 1775 w "Poczekalni"
W „ Poczekalnia ” został opublikowany rejestr podatku podymnego i czopowego powiatu lidzkiego z 1775 roku z zasobu Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie.


Dla ułatwienia lektury sporządziłem następujący skorowidz według parafii odnoszący się do foliacji:

Białohrud 9v-10r
Iszczołna 22r-24v
Jelna 10r-13r
Lack 19r-21v
Lida 1r-9v
Różanka 16r-18v
Wasiliszki 24v-29r
Wawiórka 29v-35r
Żołudek 13r-15v


Andrzej Marek Nowik
Nowik_Andrzej - 02-12-2012 - 15:55
Temat postu: Podymne lidzkie 1775 w "Poczekalni"
W odniesieniu do dwóch pierwszych opublikowanych w dziale "Archiwalia" w "Poczekalni" ksiąg:
jest to jedyna z XVIII w. księga poborowej ziemi liwskiej, której na szczęście Niemcy nie spalili w AGAD w 1944 r. i "zawędrowała" do Krakowa (nie udało się w archiwum ustalić, w jaki sposób),
oraz jedna z ksiąg poborowych powiatu lidzkiego, której zdjęcia zostały opublikowane jako pierwsze spośród kilku tysięcy przygotowanych do publikacji w "Poczekalni" zdjęć archiwaliów z Wilna dotyczących tego powiatu (XVII-XIX w.).


Andrzej Marek Nowik
Nowik_Andrzej - 06-12-2012 - 00:11
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Smile
skrobnąłbyś komentarz
albo namówił (Adama?)
bo faktycznie premiera i chyba nie tylko na stronie PTG, ale w ogóle w otwartej sieci
i Tobie przypada zaszczyt, a może i miła powinność "opisu"


Włodku, dziękuję za miłe słowa - przytaczam zatem zasadniczą część (bez przypisów, tabeli i zdjęć) swojego wspomnianego wyżej artykułu (z perspektywy dzisiejszego stanu wiedzy niektóre twierdzenia powinny zostać nieznacznie zmodyfikowane):


"Okolica szlachecka jako wspólnota rodzinna.
Kałuszyńska szlachta cząstkowa w taryfie dymów z 1790 roku

Badanie powiązań rodzinnych szlachty cząstkowej nieustannie natrafia na główną przeszkodę, jaką jest brak zachowanych źródeł archiwalnych. W przypadku szlachty kałuszyńskiej jest to trudność tym większa, że prawdopodobnie nie zachowała się ani jedna spośród ksiąg sądowych ziemi liwskiej, które zwykle stanowią pierwszorzędne źródło do badań genealogicznych dla okresu staropolskiego. W archiwum parafialnym przetrwały księgi metrykalne, prowadzone od 1673 roku, ale wpisy sprzed 1810 roku zachowane są częściowo i z natury swojej mają lakoniczny charakter, chociaż stanowią najpełniejszy materiał badawczy dla XVII i XVIII wieku. Ich uzupełnieniem są rozproszone i stosunkowo nieliczne dokumenty, dotyczące poszczególnych rodzin, osób i spraw, częściowo zachowane w XIX – wiecznych odpisach, lub dokumenty dotyczące całej parafii, lecz o bardzo ogólnikowym charakterze.

Z powyższych powodów niezwykle cennymi źródłami są dwa rejestry podatkowe, jedyne tego typu znane dokumenty z okresu staropolskiego, spośród zaledwie kilku zachowanych, które wymieniają poszczególnych mieszkańców parafii. Pierwszy z nich to obszerna księga z REGESTEM POGŁÓWNEGO PROWINCYI WIELKO – POLSKIEY z lat 1674 – 1676, która stanowi rękopis nr 1100 Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie . Drugi to księga z taryfą „dymów” ziemi liwskiej z 1790 roku, która stanowi jednostkę nr 36 o sygnaturze IT 235 w zespole archiwalnym nr 121 Variae civitates et villae Archiwum Państwowego w Krakowie.

Stanowiąca przedmiot niniejszego opracowania Taryffa dóbr ziemskich w ziemi liwskiej sporządzona została w 1790 roku przez dwóch komisarzy i lustratorów ziemi liwskiej, którymi byli Jan Leliwa Jaczewski i Aleksander Grabowski, działający na polecenie sejmowej Komisji Skarbowej. Księga ta, zawierająca zapisanych po polsku starannym i wyraźnym pismem 30 kart, została opatrzona pełnym tytułem na stronie 1, ogólne uwagi jako Nota znajdują się na stronie 2, dobra ziemskie w parafia kałuszyńskiej zostały opisane na stronach 16 – 23 (odrębna numeracja dawna: strony 14 – 21), probostwo kałuszyńskie jest opisane osobno z innymi dobrami duchownymi na stronie 56 (odrębna numeracja dawna: strona 2), a podsumowanie całej taryfy z podpisami obu lustratorów znajduje się na stronie 59, ostatniej; fotografie tych stron w niniejszym artykule stanowią pełną prezentację zawartych w dokumencie informacji o „dymach” na terenie, który obejmowała „Paraffia Kałuska”.

Miasto Kałuszyn , wsie Zawoda, Kazimierzów i Gołębiówka, część Patoku i Mrozów oraz kilka pomniejszych nieruchomości w innych wsiach należało do rodu Rudzieńskich; wieś Gójszcz, Grodzisk, Skruda Dolna, Skruda Mała i Wola Paprotna należały do rodu Potockich . Siedemnaście wsi w tej parafii opisanych zostało jako własność szlachty cząstkowej, przy czym aż piętnaście z nich zostało wprost określonych jako wsie „w Częściach”. Odrębny charakter miał Patok, w którym znajdowały się dwie części szlacheckie, co wyjaśnia wstępna Nota w punkcie 4, a reszta wsi należała do Rudzieńskich („w Possesyi Dożywotniey” Leona Zaliwskiego). W Skrzekach w ogóle nie są wyodrębnione części szlacheckie, ponieważ miały w tym czasie tylko jednego właściciela, ale skoro we wsi jedynymi „dymami” był dwór i młyn, należy ją zaliczyć do własności szlachty cząstkowej. Poza nimi każda wieś miała kilku lub kilkunastu właścicieli (najwięcej Olszewice), co pozostaje w związku nie tyle z licznymi podziałami spadkowymi, co z rozległością poszczególnych wsi. W sumie grunta siedemnastu „wsi szlacheckich” (tak określanych jeszcze w XIX wieku) liczyły w tym okresie około 70 włók . Prawie wszystkie z nich noszą nazwy z przełomu XV i XVI wieku (już rejestr podatkowy z 1563 roku wymienia trzynaście spośród nich ) i istnieją do dziś .

Właściciele cząstkowi są tytułowani zwykle jako „urodzeni”, w odróżnieniu od „jaśnie wielmożnych” Rudzieńskich i Potockich oraz „wielmożnych” Zaliwskich; wyjątkiem jest Dominik Gójski ze względu na piastowane urzędy i Piotr Wąsowski. Poszczególni właściciele figurują z imieniem i nazwiskiem, często dla uniknięcia dwuznaczności również z imieniem ojca, a niekiedy z przydomkami w przypadku Chrościckich (Król, Pełka), Olszewskich (Homiej, Kitel) i Szymońskich (Janusik, Więcławik). W przypadku kilku sukcesorów jednej części taryfa zamiast nich wymienia zmarłego spadkodawcę. Rejestr rozpoczyna się od miasta Kałuszyna i pozostałych dóbr Rudzieńskich, następnie wymienia dobra szlachty cząstkowej mniej więcej od południowej części parafii, przez wschodnią do północnej, na koniec wymienia Gójszcz i pozostałe dobra Potockich.

Poza Skrzekami wszystkie „dymy” szlachty cząstkowej są określone w tabelach nie jako dwory, lecz „dymy szlacheckie”, co wiąże się z pojęciem szlachty cząstkowej, a same części wsi są zakwalifikowane do jednej z dwóch grup, w zależności od tego, czy na jej gruntach wysiewa się bądź nie wysiewa 10 korcy zboża; do pierwszej grupy zaliczona został zaledwie co ósma część szlachecka (18 spośród 144). W większości wsi (9) znajdują się należące do miejscowej szlachty karczmy, zwykle z browarem (6), w trzech są również karczmy Rudzieńskich. W sześciu wsiach występują pojedyncze chałupy chłopskie, ale tylko w jednej (w Zbroszkach na części po stosunkowo zamożnym Wojciechu Bełdowskim) znajduje się gospodarstwo chłopskie, co świadczy o tym, że właściciele zwykle własnymi rękoma uprawiali swoją ziemię. Ziemi tej jednak nie było mało, wielkość średniej części szlacheckiej wynosi bowiem około pół włóki; najstarszy, zapewne niepełny, spis właścicieli dóbr z parafii kałuszyńskiej z 1476 roku (zawarty w przywileju księcia Konrada III Rudego), wymienia ich około czterdziestu, co biorąc pod uwagę niewątpliwe zwiększenie się powierzchni gruntów uprawnych w ciągu trzech wieków, zaprzecza opiniom o wielkim rozdrobnieniu własności szlachty cząstkowej przez trwające w ciągu stuleci działy dziedziczne, wiążące się z jej pauperyzacją, chociaż charakter poszczególnych części wsi wykazuje stosunkowo duże zróżnicowanie. Spora natomiast dysproporcja występuje pomiędzy szlachtą cząstkową a Rudzieńskimi i Potockimi, dziedzicami na Kałuszynie i Gójszczu, lecz i tego rodzaju dysproporcja występowała już w XV wieku.

Co więcej, powyższe dane majątkowe w poszczególnych przypadkach mogą być zaniżone, ponieważ znaczna część szlachty była niezadowolona z nowego podatku, uchwalonego po wielu sporach przez sejm w 1789 roku. „Ofiara dziesiątego grosza” miała formalnie charakter dobrowolnej zapomogi na rzecz państwa i służyć miała przede wszystkim wydatkom wojskowym wobec zagrożenia niepodległości. Została uchwalona w wysokości 10% dochodów od dóbr szlacheckich i 20% od dóbr duchownych, szacowanych według „dymów”, lecz jedynie na podstawie oświadczeń właścicieli, ekonomów i komisarzy, którzy sporządzali taryfy nieruchomości. Traktowanie tego podatku przez szlachtę jako płaconego jedynie z dobrej woli spowodowało, że jego podstawa została znacznie zaniżona. Natomiast taryfa podatkowa w odniesieniu do terenu parafii kałuszyńskiej zapewne zawiera sporo uproszczeń, bowiem rozkład własności szlachty cząstkowej w poszczególnych wsiach bywał bardzo skomplikowany.

Obok spraw majątkowych rejestr porusza zarazem sprawy rodowe, wymieniając głowy poszczególnych rodzin w całej parafii. Biorąc pod uwagę badania Elżbiety Kowalczyk można stwierdzić, że w trzynastu spośród siedemnastu wsi mieszkali przedstawiciele rodów, które je założyły i wzięły od nich swoje nazwiska, występując w źródłach po raz pierwszy już w latach 1466 – 1476, a więc w ciągu jednej dekady; jedynie Skrzeki, Wity i Wólka Kałuska powstały w późniejszym okresie. Zbroszki zmieniły nazwę ze Szczurowa, a Wąsy z Dobrożanów, zniknęła natomiast wieś Tarały – Michały , chociaż pozostał ród Michałowskich.

Wszystkie wsie szlacheckie powstały z dwóch dóbr ziemskich, Kałuszyna i Gójszcza, poprzez nadania książęce i dalszy obrót nimi między szlachtą: Kruki, Zbrożki i Skrzeki z Gójszcza, a pozostałe wsie z Kałuszyna (śladem czego były jeszcze długo występujące nazwy „Kałuszyno – Abramy”, „Goździec – Kruki” etc.). O ile właściciele dóbr ziemskich Kałuszyna i Gójszcza często się zmieniali na przestrzeni wieków, to rody szlachty cząstkowej trwały na swoich częściach dziedzicznych (poza Skrzekami i Wólką Kałuską), chociaż przez spadki, wymiany i sprzedaże nie byli już właścicielami całych wsi (poza Abramami Abramowskich). Pomimo upływu trzech stuleci, w 1790 roku większość (76) części szlacheckich w parafii kałuszyńskiej pozostawała wciąż w rękach tych samych rodów, pochodzących ze średniowiecznego rycerstwa, co świadczy o wielkim przywiązaniu do gniazd rodowych.

Od początku wsi szlacheckich mieszkali w nich Chrościccy, Klukowscy, Milewscy i Olszewscy (początkowo jako „Olszowi”). Część Kałuskich (zwani również Sułkowskimi lub Daniszewskimi) zaczęła nazywać się Patockimi, Krukowie i część Szczurowskich zaczęła nazywać się Gójskimi (Krukowie zachowali przydomek Kruk), Dobrożanowickich w późniejszym okresie zastąpili Wąsowscy, później również pojawili się Witowscy. Pozostałe nazwiska powstały od imion właścicieli: Abramowscy, Falbogowie, Michałowscy i Szemborscy początkowo nazywali się Żebrowskimi, Mroczkowie Modzelami , Szymońscy Patockimi (Kałuskimi), a Zbroszkowie pochodzą od części Szczurowskich.

Pozostałe części znalazły się w ciągu wieków w zdecydowanej większości (49) w rękach rodów wywodzących się z innych wsi kałuszyńskich, a spoza parafii wywodził się właściciel zaledwie prawie co ósmej (19) części, chociaż niektórzy z nich pochodzili zapewne z pobliskich parafii w ziemi liwskiej (Jaczewscy z Jaczewa, Karczewscy z Karczewca, Polkowscy z Polkowa, Skubniewscy ze Skubniewa, Żukowscy z Żukowa). Wynika z tego, że kałuszyńska szlachta cząstkowa w obrębie swojej parafii stanowiła od schyłku średniowiecza jedną wielką rodzinę, w której wszyscy byli potomkami głównie kilkudziesięciu rycerzy osiadłych tu u schyłku średniowiecza i byli ze sobą stosunkowo blisko spokrewnieni. Ta specyfika życia rodzinnego w okolicy szlacheckiej, a właściwie dwóch okolicach, złączonych ze sobą w jednej parafii i przez warunki naturalne odgrodzonych od dalszych wsi szlacheckich, stanowi obok przywiązania do gniazda rodowego cechę wyróżniającą szlachtę cząstkową.

Ustalenia te potwierdzają zachowane dokumenty dotyczące wylegitymowania się ze szlachectwa przedstawicieli tych rodów w okresie zaborów: przed Wydziałem Stanów w zaborze austriackim, a następnie przed Heroldią Królestwa Polskiego w zaborze rosyjskim. Zachowane akta Wydziału Stanów w archiwum lwowskim i ich odpisy w archiwum wiedeńskim nie zostały dotąd opublikowane, natomiast archiwum Heroldii uległo niemal całkowitemu zniszczeniu, lecz treść jej akt została w dużym stopniu zrekonstruowana i opublikowana przez Elżbietę Sęczys ; natomiast wiele wypisów z tych akt zostało opublikowanych przez Adama Bonieckiego w Herbarzu polskim i przez Seweryna Uruskiego w Herbarzu szlachty polskiej. Urzędowe potwierdzanie szlachectwa było przede wszystkim próbą obrony przed represyjnymi skutkami polityki władz zaborczych, które zmierzały z jednej strony do ograniczania przywilejów szlacheckich jedynie do wąskiej grupy całkowicie lojalnych wobec siebie poddanych, a z drugiej strony do zepchnięcia znakomitej większości szlachty polskiej do stanu chłopskiego, traktując ją niejednokrotnie nie tylko na równi z chłopami, ale i znacznie gorzej .

Wiele rodzin kałuszyńskiej szlachty cząstkowej wykazało wtedy na podstawie staropolskich dokumentów przynależność do stanu szlacheckiego, chociaż było to postępowanie żmudne i kosztowne; zachowały się informacje o wylegitymowaniu się ze szlachectwa członków rodów: Chrościckich , Klukowskich , Gójskich , Milewskich , Mroczków , Olszewskich , Patockich , Szymońskich i Wąsowskich . Wypisy z dokumentów wskazują, przynajmniej w odniesieniu do prawdopodobnie najzamożniejszych przedstawicieli szlachty cząstkowej, z jaką troską były u niej przechowywane akta rodzinne i własnościowe (u Patockich od XV wieku), jak pielęgnowana była pamięć o przodkach i tradycja rodu (u wspomnianych Patockich na przestrzeni dwunastu pokoleń). Wskazują również, że obrót nieruchomościami następował nie tylko przez spadki i podziały, ale często również przez wymianę i zakup, że posiadaniu części dziedzicznej w gnieździe rodowym towarzyszyło posiadanie gruntów w różnych wsiach, a nawet większych dóbr ziemskich poza terenem parafii. W końcu niektórzy byli wybierani na posłów, piastowali urzędy ziemskie, kształcili swoje dzieci, podążali za powołaniem duchownym . Wszystko to uderza mocno w krzywdzące opinie o szlachcie cząstkowej jako zacofanej i żyjącej w nędzy, ujawniając bogactwo jej kultury, wyrastającej z pobożności i owocującej bardzo silnymi więzami rodzinnymi.

(...)

Zachowany szczęśliwie rejestr z 1790 roku, pomimo niemal całkowitej zagłady archiwum Komisji Skarbowej, stanowi pierwszorzędne źródło do badań nad dziejami parafii Kałuszyn, i to w licznych aspektach ; stąd zasługuje na publikację w całości. Pozwala również lepiej zrozumieć w ogóle specyfikę szlachty cząstkowej, szczególnie w zakresie relacji rodzinnych, znajdujących odbicie w przywiązaniu do pamięci przodków, obyczajach, aspiracjach i sprawach majątkowej. Jej obraz u schyłku okresu staropolskiego wskazuje na konieczność daleko idącej rewizji obiegowych i często niesprawiedliwych sądów na temat polskiego zaścianka, który Adam Mickiewicz uczynił miejscem akcji narodowej epopei".


Andrzej Marek Nowik
heniedz - 06-12-2012 - 18:05
Temat postu: Re: Podymne lidzkie 1775 w "Poczekalni"
Nowik_Andrzej napisał:
W „ Poczekalnia ” został opublikowany rejestr podatku podymnego i czopowego powiatu lidzkiego z 1775 roku z zasobu Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie.


Dla ułatwienia lektury sporządziłem następujący skorowidz według parafii odnoszący się do foliacji:

Białohrud 9v-10r
Iszczołna 22r-24v
Jelna 10r-13r
Lack 19r-21v
Lida 1r-9v
Różanka 16r-18v
Wasiliszki 24v-29r
Wawiórka 29v-35r
Żołudek 13r-15v


Andrzej Marek Nowik



WITAM, A JAK TO SPRAWDZIC INTERESUJE MNIE NIEDZWIECKI NIEDZWIECKI GOLEC SONKO BIAŁONOS Z tych tu okolic ? heniedz@wp.pl skype heniedz3.
http://www.myheritage.pl/site-77620823/ ... a-brandt-i
Sroczyński_Włodzimierz - 06-12-2012 - 22:08
Temat postu:
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... ie%201775/
Nowik_Andrzej - 17-12-2012 - 15:56
Temat postu:
Jako kolejna została opublikowana taryfa podymnego powiatu lidzkiego z 1790 roku z archiwum wileńskiego.

Andrzej Marek Nowik
zdzislaw15 - 18-12-2012 - 16:33
Temat postu:
Witam!Gdzie mogą być rejestry podymnego z woj.lubelskiego a szczególnie interesuje mnie powiat łukowski.Pozdrawiam Zdzisław.
Nowik_Andrzej - 19-12-2012 - 19:23
Temat postu:
zdzislaw15 napisał:
Witam!Gdzie mogą być rejestry podymnego z woj.lubelskiego a szczególnie interesuje mnie powiat łukowski.


Chyba większość zachowanych jest w oddziale I Archiwum Skarbu Koronnego w AGAD.

Andrzej Marek Nowik
igoriosso - 20-12-2012 - 01:28
Temat postu:
Cześć,
z ciekawości jakich można się spodziewać jednostek w najbliższej przyszłości?
pozdrawiam,
IgorD.
Nowik_Andrzej - 22-12-2012 - 23:48
Temat postu:
igoriosso napisał:
jakich można się spodziewać jednostek w najbliższej przyszłości?

W planach jest publikacja dalszych rejestrów poborowych, spisów rewizyjnych i spisów parafian oraz wypisów metryk z powiatu lidzkiego.

Andrzej Marek Nowik
Nowik_Andrzej - 05-01-2013 - 21:23
Temat postu:
Gdy z Jackiem Okulusem publikowałem rejestry z Wilna, wysłałem w dniu 3 grudnia 2012 roku list następującej treści:


Direktore Virginija Čijunskiene
Lietuvos valstybes istorijos archyvas
Gerosios Vilties 10
03134 Vilnius
Lithuania

Szanowna Pani Dyrektor!

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Genealogicznego z siedzibą w Warszawie (www.genealodzy.pl) w dziale "Poczekalnia" próbnie zostały umieszczone przedwczoraj zdjęcia niewielkiej księgi obejmującej rejestr podymnego i czopowego powiatu lidzkiego z 1775 roku z zasobu LVIA, w sumie 35 zdjęć. Zdjęcia są dosyć słabej jakości, ale jako czytelne odpowiadają potrzebom genealogów. Zostały one wykonane legalnie, a udostępnione zostały darmowo i bez ograniczeń w ramach wolontariatu. Do tej pory bowiem w Internecie jest dostępnych stosunkowo niewiele archiwaliów z powiatu lidzkiego. W najbliższym czasie planowane jest jeszcze umieszczenie zdjęć taryfy podymnego powiatu lidzkiego z 1789 roku (analogicznie opublikowana została taryfa podymnego ziemi liwskiej z 1790 roku z zasobu Archiwum Państwowego w Krakowie). Zwracam się do Pani Dyrektor z uprzejmą prośbą o nadesłanie wszelkich uwag do zaproponowanej pilotażowej prezentacji zdjęć archiwaliów. Nadmienię przy tym, że na stronie internetowej PTG do tej pory opublikowanych zostało około miliona zdjęć archiwaliów, głównie akt metrykalnych i akt stanu cywilnego, z zasobów polskich archiwów kościelnych i państwowych; opublikowany jest również szczegółowy indeks do około 8 milionów aktów (w tym do ok. 60 tys. aktów z 13 parafii z terenu państwa litewskiego).

Z poważaniem

Andrzej Nowik


Wczoraj w odpowiedzi otrzymałem z Wilna bardzo życzliwy list o treści następującej:


Andrzej Nowik
[prywatny adres e-mail]

4 stycznia 2013, Nr. R10- 6

Szanowny Panie,
Uprzejmie dziękujęmy za list z dn. 3 grudnia 2012 r., który został zarejestrowany w sekretariacie archiwum 4 grudnia 2012 r. pod nr. R9-1016. Jest nam przykro, że nie jesteśmy w stanie odpowiadać na listy na bieżąco. Codziennie otrzymujemy ich bardzo wiele.
Nas interesowałyby przede wszystkim skany ksiąg metrykalnych wspomnianych przez Pana 13 parafii litewskich. Niestety, nie udało się tych informacji na Państwa stronie odnaleźć.
Zgadzamy się z Panem w sprawie jakości zdjęć z naszych akt, zamieszczonych na Państwa stronie. Jak się wydaje, nie jest wygodnie je przeglądać, gdyż za każdym razem należy otwierać skan.
Prowadzą Państwo niewątpliwie dobrą i pożyteczną działalność.
Życzymy powodzenia w popularyzowaniu wiedzy genealogicznej.

Z poważaniem
Dyrektor
Virginija Čijunskienė


Andrzej Marek Nowik
Sroczyński_Włodzimierz - 05-01-2013 - 21:39
Temat postu:
ale te 13 parafii z terenu państwa litewskiego (Smile to są indeksy na podstawie skanów opublikowanych przez braci Litwinów (czy tez raczej litewskie archiwa) z linkami w genetece prowadzącymi do epaveldas
"Nas interesowałyby przede wszystkim skany ksiąg metrykalnych wspomnianych przez Pana 13 parafii litewskich. Niestety, nie udało się tych informacji na Państwa stronie odnaleźć. "
czy skanami są zainteresowani (mają: tu warto przypomnieć, że to litewskie przed polskimi archiwami i stowarzyszeniami "wstawiły kopie bez ograniczeń")? czy indeksami? a może wyjaśnieniem jak korzystać?
Nowik_Andrzej - 26-06-2013 - 13:17
Temat postu:
Przedwczoraj w Poczekalni zostały opublikowane następujące archiwalia z Wilna:


Rejestr pogłównego powiatu lidzkiego z 1686 roku.

Taryfa podymnego powiatu lidzkiego z 1775 roku.

Wybrane spisy rewizyjne powiatu lidzkiego z 1795 roku.

Księgi metrykalne dekanatu lidzkiego z 1827 roku.

Spis parafian dekanatu raduńskiego z 1852 roku.


Andrzej Marek Nowik
igoriosso - 26-06-2013 - 14:08
Temat postu:
Cześć, z ciekawości, czy jest szansa na inne powiaty? Oszmiański lub Wileński? pozdrawiam,
IgorD.
heniedz - 29-06-2013 - 07:54
Temat postu:
ojku, a jak otrzymac indeksy tych opracowan
Markowski_Maciej - 29-06-2013 - 08:23
Temat postu:
Nie widzę ziemi liwskiej.
Przypadkiem czy specjalnie została zdjęta?
Pozdrawiam
Maciej
Sroczyński_Włodzimierz - 29-06-2013 - 08:48
Temat postu:
http://archiwalia.genealodzy.pl/index.p ... mp;ja=0235
Gałkowski_Andrzej - 04-01-2014 - 01:13
Temat postu:
Mam pytanie czy planowane jest udostepnienie w poczekalni spisu rewizyjnego powiatu lidzkiego z 1795 dla parafii Lack?
Podjąłem starania aby sprawdzic czy jest w LVIA i jaki jest koszt scanow ale nie wiem ile bede czekal na odpowiedz. Jesli jest juz moze jakas inicjatywa w tym zakresie z checia sie dolacze do kosztow.
Pzdr
Andrzej Gałkowski
Robert1 - 04-11-2014 - 02:20
Temat postu:
Nowik_Andrzej napisał:


Spis parafian dekanatu raduńskiego z 1852 roku.




Ostatni plik (nr 166) jest uszkodzony:

http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... ku/166.JPG
LyNX5969 - 20-03-2015 - 14:11
Temat postu:
Robert1 napisał:
Nowik_Andrzej napisał:


Spis parafian dekanatu raduńskiego z 1852 roku.




Ostatni plik (nr 166) jest uszkodzony:

http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... ku/166.JPG
bardzo dziękuję za spis, a może ktoś ma pełne parafia Nacka?
(1852, Nacza)
mlszw - 06-05-2018 - 16:51
Temat postu:
Jak dotrzeć do wymienionych w poscie p. Nowika z dn. 26.06.2013 r. pozycji: "Rejestr pogłównego powiatu lidzkiego z 1686 roku." oraz "Wybrane spisy rewizyjne powiatu lidzkiego z 1795 roku."?

W archiwaliach ani śladu po nich. Czy zostały usunięte?

Marek
Nowik_Andrzej - 06-05-2018 - 17:35
Temat postu:
mlszw napisał:
Jak dotrzeć do wymienionych w poscie p. Nowika z dn. 26.06.2013 r. pozycji: "Rejestr pogłównego powiatu lidzkiego z 1686 roku." oraz "Wybrane spisy rewizyjne powiatu lidzkiego z 1795 roku."?

W archiwaliach ani śladu po nich. Czy zostały usunięte?

Marek


Aktualnie znajdują się w Poczekalni:
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/Archiwalia/LVIA/
Niestety, nawet będąc (jeszcze tylko krótko) wiceprezesem PTG nie mam większego wpływu na to, aby znalazły się uporzadkowane w Archiwaliach.
Ale m. in. dlatego kolejnych publikacji na tym portalu internetowym w najblizszym czasie nie przewiduję.

Andrzej Marek Nowik
mlszw - 06-05-2018 - 18:39
Temat postu:
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Scaliłem fotokopie "Podymnego powiatu lidzkiego z r. 1775" w pojedynczy plik DJVU. Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o kontakt na priv z zaznaczoną opcją "Powiadom e-mailem". Można by to też umieścić w Bibliotece Kresowej, jeśli p. Stankiewicz wyrazi taką wolę.

Pozdrawiam
Marek
cojunka - 24-10-2018 - 14:30
Temat postu:
Nowik_Andrzej napisał:
Przedwczoraj w Poczekalni zostały opublikowane następujące archiwalia z Wilna:

Spis parafian dekanatu raduńskiego z 1852 roku.

Andrzej Marek Nowik


Czy można prosić o podanie sygnatury tej jednostki? W opublikowanym spisie brakuje m.in. parafii raduńskiej.

Pozdrawiam,
Andrzej
mlszw - 24-10-2018 - 16:00
Temat postu:
To chyba w ogóle jest tylko parafia Zabłocie, ale nie miałem do cierpliwości sprawdzać do końca. Proponuję zmienić oznaczenie zespołu na: "Spis parafian parafii Zabłocie", bo obecne obiecuje o wiele za dużo.

Marek
Nowik_Andrzej - 24-10-2018 - 17:46
Temat postu:
mlszw napisał:
To chyba w ogóle jest tylko parafia Zabłocie


To jest nie tylko parafia Zabłocie.

Andrzej Marek Nowik
https://nowik.info/
cojunka - 24-10-2018 - 18:36
Temat postu:
Teraz są Zabłocie, Iszczołna i Nacza. Gdyby ktoś zdradził sygnaturę, mógłbym załatwić resztę parafii, przynajmniej Raduń i Ejszyszki.

Pozdrawiam,
Andrzej
LyNX5969 - 21-07-2019 - 22:19
Temat postu:
Szukam spis parafian parafii Kolesnickiej (Kolesniki) z roku 1909.
Pozdrawiam,
Ryszard
Arek_Bereza - 14-05-2021 - 14:57
Temat postu:
W podymnym lidzkim widzę taki (trochę atypowy) skan
https://archiwalia.genealodzy.pl/skany/ ... 02/141.JPG
czy to uszkodzenie i można liczyć na poprawkę czy też ten typ tak ma ?
Robert1 - 14-05-2021 - 21:21
Temat postu:
Podobnie w spisie parafian dekanatu raduńskiego - ostatni plik nr 166 jest uszkodzony:
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... ku/166.JPG
Żegota_Jan - 18-01-2024 - 14:59
Temat postu:
Jak teraz dostać się do tych wszystkich spisów? W Poczekalni ich nie ma już.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Sroczyński_Włodzimierz - 18-01-2024 - 15:31
Temat postu:
zgonie z opisem
np "w Archiwum Państwowym w Krakowie (jednostka nr 36 o sygnaturze IT 235 w zespole archiwalnym nr 121 „Variae civitates et villae”)"
https://skanoteka.genealodzy.pl/opar-ro5
AN Kraków
https://skanoteka.genealodzy.pl/opza-ar29-ro5
Zespół 121
https://skanoteka.genealodzy.pl/ar29-zs121
jednostka obecnie 306 (sygnatura dawna IT 235)
https://skanoteka.genealodzy.pl/index.p ... ik=001.jpg
Żegota_Jan - 18-01-2024 - 15:46
Temat postu:
Rejestr pogłównego powiatu lidzkiego z 1686 roku.
Taryfa podymnego powiatu lidzkiego z 1775 roku.
A te dwa gdzie są bo nie potrafię ich odnaleźć a interesują mnie najbardziej?
Jan Żegota
Arek_Bereza - 18-01-2024 - 16:22
Temat postu:
to podymne z 1775 było w poczekalni ale nie wiem gdzie jest teraz
Mam dostęp do podymnego z województwa wileńskiego z 1690 r. Jeśli jesteś zainteresowany pisz proszę na PW z podaniem nazwisk i miejscowości.
Tadeusz_Wysocki - 31-05-2024 - 17:21
Temat postu:
To było wielkie odkrycie Andrzeja Nowika, na miarę genealogicznego nobla dla Kresów, ale gdzie to jest w Poczekalni?? Szczególnie:

Rejestr pogłównego powiatu lidzkiego z 1686 roku.
Taryfa podymnego powiatu lidzkiego z 1775 roku.

Reszta też bezcenna.

Byłbym wdzięczny za podpowiedź,

Tadeusz Wysocki
Tadeusz_Wysocki - 03-06-2024 - 14:04
Temat postu:
Witam wszystkich,

Rzecz przedziwna, minęło dni kilka i żadnej, ale to żadnej odpowiedzi, czy to od członków zarządu, czy od adminów, czy od innych włodarzy strony. A rzecz bardzo ważna, dotyczy bezcennych odkryć Andrzeja Nowika. Co to może oznaczać? Dla mnie jest to na granicy lekceważenia innych pytających, przynajmniej mojej osoby. W tej sytuacji ja proszę o skreślenie mnie z listy członków naszego zacnego Towarzystwa, przejdę na sympatyka. Tym bardziej, że owszem, jestem bezużyteczny w udziale w spotkaniach, bo chodzić nie mogę, ale sympatyzować tak.

Dziękuję i pozdrawiam,
Tadeusz Wysocki
Żegota_Jan - 03-06-2024 - 14:51
Temat postu:
Witam,
Zgodzę się całkowicie. Mylić się to normalna rzecz i o samo zniknięcie tychże Rejestrów pretensji mieć nie można (trzeba być wdzięcznym, że kiedykolwiek się one pojawiły), ale żeby chociaż poinformować, że prace nad odzyskaniem ich są (lub jeszcze nie są) w toku. Tego typu milczenie ze strony kogokolwiek za to odpowiedzialnego jest jednak co najmniej nie na miejscu. Liczymy na odpowiedź.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Michał_Zieliński - 03-06-2024 - 15:28
Temat postu:
Apropos taryfy podymnego z powiatu lidzkiego informacja była podana w tym wątku, mój post z 26-02-2024 godz. 20:52:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... -330.phtml

Andrzej mówi, że te skany powinien cały czas mieć i jak się uda to je przekaże. Kiedy się uda - nie wiem.
Majtka_Łukasz - 11-07-2024 - 22:31
Temat postu:
Dzień dobry,

Z tego co właśnie zauważyłem to w Skanotece brakuje wszystkich materiałów przekazanych przez Pana Andrzeja w 2013 roku:

- Rejestr pogłównego powiatu lidzkiego z 1686 roku.
- Taryfa podymnego powiatu lidzkiego z 1775 roku.
- Wybrane spisy rewizyjne powiatu lidzkiego z 1795 roku.
- Księgi metrykalne dekanatu lidzkiego z 1827 roku.
- Spis parafian dekanatu raduńskiego z 1852 roku.

Niestety, ja także nie pobrałem tych skanów na swój dysk a teraz mi ich bardzo brakuje.
Mam nadzieję, że temat zostanie naprawiony i trzymam mocno kciuki, aby tak się stało...

Łukasz
Tadeusz_Wysocki - 13-07-2024 - 08:43
Temat postu:
Mój Boże, ponownie Michał, to może choć jedno słowo na ten temat.
Nowik_Andrzej - 06-09-2024 - 19:53
Temat postu:
Nowik_Andrzej napisał:
Tadeusz_Wysocki napisał:
Witaj Andrzeju, mam pytanie o twoje niezwykle cenne odkrycia (kłaniam się za to bardzo nisko i dziękuję):

Rejestr pogłównego powiatu lidzkiego z 1686 roku.
Taryfa podymnego powiatu lidzkiego z 1775 roku.

a poruszone w tym wcale nieodległym (2012 rok) wątku:

https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... szczo%B3na

Czy można dwa słowa? Czy może są kłopoty z publikacją na www.genealodzy.pl ? Może umieścić je gdzie indziej?

Bardzo przepraszam za pytanie, pozdrawiam serdecznie,

Tadeusz Wysocki

Witam serdecznie!
To inna sprawa, zresztą poruszona w innym wątku; tu krótko: są pewne problemy z publikacją, staram się je rozwiązywać.

Z pozdrowieniami
Andrzej Marek Nowik


Główny problem z publikacją polega na tym, że według mnie publikacja tych i innych cennych archiwaliów, które zostały skasowane, jak i tych, które opublikowane być mogą, ma mały sens w Skanotece w dziale Inne, ponieważ dla zwykłego użytkownika portalu i tak w praktyce będą niedostępne z powodu braku odpowiedniej o nich informacji (stary problem Poczekalni). Albo będzie możliwa pewna modyfikacja Skanoteki, albo opublikuję to po prostu w innym miejscu.

Andrzej Marek Nowik
Tadeusz_Wysocki - 06-09-2024 - 20:05
Temat postu:
Witaj Andrzeju ponownie,
A więc wszystko wydaje się jest na bardzo dobrej drodze, rzecz jest w uchwale ostatniego Zjazdu PTG, czekamy z niecierpliwością i z góry dziękujemy!

Tadeusz Wysocki
Michał_Zieliński - 06-09-2024 - 22:47
Temat postu:
Tadeusz_Wysocki napisał:
Witaj Andrzeju ponownie,
A więc wszystko wydaje się jest na bardzo dobrej drodze, rzecz jest w uchwale ostatniego Zjazdu PTG, czekamy z niecierpliwością i z góry dziękujemy!

Tadeusz Wysocki


Nie Tadeuszu, nie zrozumiałeś co napisał Andrzej, więc napiszę to jaśniej.
Andrzej ma te skany, nie ma żadnych przeciwwskazań aby je przekazał, ale ich nie przekaże, bo mu się nie podoba to, jak wygląda Skanoteka.

Andrzeju - no comments.
Sroczyński_Włodzimierz - 06-09-2024 - 22:59
Temat postu:
Szkoda, że wykluczona jest możliwość równoległej publikacji.
Tj że zniknęło z serwisu PTG to, co (czasem z niemałym trudem) zostało do niego wprowadzone - szczególnie, gdy doczekało się publikacji gdzie indziej.
Wspieramy monopole w ten sposób.
A jak widać: to, że coś jest nie znaczy że zawsze będzie (plus kwestie wygodniejszych form etc)
Michał_Zieliński - 06-09-2024 - 23:40
Temat postu:
Jeszcze kończąc: skany tych jednostek wrócą. Powoli dopinamy umowę z LVIA, będziemy tam skanować, więc przy okazji zeskanujemy te 3 czy 4 jednostki (pomijam te, które obecnie są na FS). Jeśli dobrze pamiętam to około 200 czy 300 skanów, czyli tak na pół godziny roboty, więc nie będzie z tym najmniejszego problemu.
Sroczyński_Włodzimierz - 06-09-2024 - 23:53
Temat postu:
Tych jednostek - zapewne tak.
Innych informacji o podatkach od nieruchomości (np warszawskich taryff) trzeba będzie w innych kanałach dystrybucji szukać, poza skanoteką, poza serwisem. a niektóre dość unikalne były (mimo, że druk).
Podobnie skany księgi z Waniewa z Koszykowej (wyszarpane..obecnie już tylko w mbc czasem niedziałającej) i wiele innych, po które trzeba sięgać poza.
Jeśli w ogóle są kopie (bo np warszawskich hipów nie ma i nie było poza serwisem PTG)

No i "będzie w przyszłości" to nie to samo co "jest" (obiecana trzy lata temu możliwość ściągania całych jednostek ze skanoteki też pewnie w przyszłość będzie)
Tadeusz_Wysocki - 07-09-2024 - 09:19
Temat postu:
Dzięki Michale, wiadomość dla mnie piękna, pokazuje miłość wieloletnich partnerów, on prosi, ona czyli Skanoteka się opiera, ale to zawsze się dobrze kończy, jak w najlepszych dramatach Sofoklesa Smile

A więc rzecz klasyczna, obie strony uczuć uparte, a na to ja Tadeusz wyjścia nie mam, może ma ktoś inny?


_____________________
Pozdrawiam,
Tadeusz
www.narodowa.pl
Żegota_Jan - 07-09-2024 - 13:31
Temat postu:
"...więc przy okazji zeskanujemy te 3 czy 4 jednostki (pomijam te, które obecnie są na FS)"
A które jednostki są na FS? Ja szukałem i nic nie mogłem znaleźć.
Kiedy można by się spodziewać powrotu tych jednostek? Wiem, że ciężko podać dokładny termin, ale choć w przybliżeniu (np. za 2 miesiące, pół roku?)
Pozdrawiam i liczę na rozwiązanie problemu,
Jan Żegota
Michał_Kazimierz - 07-09-2024 - 17:01
Temat postu:
Poczekalnia też nie była idealna dla zwykłego Czytelnika, który chciał odszukać jakiś nowy dokument (kopię, skan), przez co mógłby poszerzyć wiedzę o swoich przodkach. Jednak można było tam znaleźć wiele ciekawych pomocy w badaniach genealogicznych.
Szkoda, że wiele spraw zniknęło wraz z Poczekalnią i nie pojawiło się w Skanotece.
A Skanoteka... - o niej wypowiedziało się już wiele osób.

Sprawa podobna do zmian z szukajwarchiwach.pl czy polona.pl ...

W portalu PTG - genealodzy.pl - brakuje pomocy do poruszania się po archiwum - zawsze brakowało mi czegoś w rodzaju
Inwentarza po zasobach -
link dostępny obok linków Geneteka i Skanoteka...

Rozwiązałoby to wiele sporów i pytań, czy jest coś w Skanotece i gdzie odnaleźć...

________________
Pozdrawiam
Michał Kazimierz
Michał_Kazimierz - 07-09-2024 - 18:33
Temat postu:
Czy sposób ułożenia elementów Poczekalni pozwalał na odnalezienie w miarę szybko jakichś danych z jej zasobów? Nie.
Jednak miała ona tę przewagę nad Skanoteką, że jak się przewertowało "na piechotę" jej katalogi, to można było odnaleźć wiele cennych danych.

Problemem, jaki zauważyłem w Poczekalni, to był brak chętnych do zrobienia generalnych porządków.
( Chociażby część zasobów mogła powędrować do Katalogu linków itp. )
Także z punktu widzenia użytkownika niezarozumiałe było tworzenie dziesiątków pustych katalogów itd. itp.

Reasumując, na nie do końca uporządkowane (w miarę czytelnie) zasoby zrzucono bombę atomową, jaką było utworzenie Skanoteki wraz z likwidacją wielu zasobów Poczekalni - i to bez choćby małej uwagi, co dalej z tymi "wyrzucanymi do kosza zasobami".

W świadomości użytkowników, którzy znali Poczekalnię, powstało zamieszanie, że nie mogą czegoś odnaleźć, czegoś co było...
i o to toczą się spory, o których rozwiązaniu niewiele się mówi na forum, rzadko wypowiada się także w tej sprawie Zarząd.

Przecież portal genealodzy.pl powstał nie tylko dla wyspecjalizowanych znawców tematu, naukowców, historyków itp., lecz w także dla zwykłego użytkownika, który odnajdując tu drogę, chciałby rozpocząć swoją przygodę z genealogią.

________________
Pozdrawiam
Michał Kazimierz
Sroczyński_Włodzimierz - 07-09-2024 - 18:34
Temat postu:
Tobie nie.
wielu osobom szwa "nie pozwala"
i co z tego?:)

zresztą..99% osób nie wie, że czegoś poza metryki może i powinna szukać
czy to oznacza "wywalmy pozametrykalne" bo biliony much się nie myli?

Myślę, że trochę jednak więcej wiem o tym jak, kiedy i być może dlaczego to co było - nie jest już dostępne.
M.in. to skutek (może wykorzystane jako pretekst ale "bądźmy dorośli" tj szacujmy skutki swoich działań) inicjatywy Andrzeja Nowika (to on autorem/współautorem uchwały o "uporządkowaniu":))

j.w. może ma tak być
równo, żeby "ci co mają problemy" nie czuli się gorsi
a inni - dadzą sobie radę:)

pozdrawiam!
Michał_Kazimierz - 07-09-2024 - 18:52
Temat postu:
OK.

________________
Pozdrawiam
Michał Kazimierz
Michał_Zieliński - 07-09-2024 - 19:19
Temat postu:
Michał_Kazimierz napisał:

W portalu PTG - genealodzy.pl - brakuje pomocy do poruszania się po archiwum - zawsze brakowało mi czegoś w rodzaju
Inwentarza po zasobach -
link dostępny obok linków Geneteka i Skanoteka...
Rozwiązałoby to wiele sporów i pytań, czy jest coś w Skanotece i gdzie odnaleźć...


I czym ten inwentarz miałby się różnić od tego co już jest dla każdego archiwum:
https://skanoteka.genealodzy.pl/opar
?
Rozumiem, że nie każdy musi chcieć wyszukiwać po słowie, tylko chce się zorientować co jest z zasobów danego archiwum. Wtedy wchodzi na dane archiwum i ma tam listę wszystkich zespołów z których mamy skany. Np. po kliknięciu na AP Radom:
https://skanoteka.genealodzy.pl/opza-ar4-ro0
W listy zasobów archiwów można też wchodzić z poziomu poszczególnych kategorii, wtedy mamy wyfiltrowane tylko jednostki dla danej kategorii, np. notariaty z AP Warszawa:
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar1-ro4

Pytanie więc co więcej w takim inwentarzu miałoby byc?
karmat - 08-09-2024 - 09:46
Temat postu:
Patrząc na tę dyskusję, to wydaje mi się, że potrzeba kogoś od UX Razz
https://pl.wikipedia.org/wiki/User_experience

Jest system, są dane, są użytkownicy. Jednak interakcja części użytkowników z systemem nie powoduje pozytywnych doświadczeń. Jest tutaj miejsce na pole do poprawy.
Żegota_Jan - 08-09-2024 - 12:12
Temat postu:
Jaka szkoda, że tak potrzebne w moich poszukiwaniach, materiały stały się powodem do "wojny domowej".
Miałbym prośbę do Pana Andrzeja, gdyż nie prędko (jeśli w ogóle) się owe spisy pojawią, czy mógłby dla mnie sprawdzić kilka rzeczy w owych materiałach. Napiszę na PW.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 08-09-2024 - 13:26
Temat postu:
Andrzeju, też proszę, Jan przeprowadza badania nie tylko dla siebie, ale też dla innych.

Dziękuję, Tadeusz
Michał_Kazimierz - 08-09-2024 - 16:27
Temat postu:
Michał_Zieliński napisał:

Rozumiem, że nie każdy musi chcieć wyszukiwać po słowie, tylko chce się zorientować co jest z zasobów danego archiwum. (...)
Pytanie więc co więcej w takim inwentarzu miałoby byc?



Aby w ogóle wiedzieć, co wpisać do okienka "szukaj" w Skanotece, to trzeba wiedzieć, jaką nazwę własną posiada jakiś zespół, jednostka.

Chodzi o dostępny na stronie głównej portalu -
Inwentarz - spis wszystkich jednostek ze Skanoteki, ułożonych jak w szukajwarchiwach, ale bez linków, zwykła lista... w jednym miejscu.

________________
Pozdrawiam
Michał Kazimierz


Edit: Zmieniłem treść postu, by wyróżnić sens podstawowy:
Chodzi stworzenie listy wszystkich jednostek ze Skanoteki.
Nowik_Andrzej - 10-09-2024 - 23:46
Temat postu:
karmat napisał:
Patrząc na tę dyskusję, to wydaje mi się, że potrzeba kogoś od UX Razz
https://pl.wikipedia.org/wiki/User_experience

Jest system, są dane, są użytkownicy. Jednak interakcja części użytkowników z systemem nie powoduje pozytywnych doświadczeń. Jest tutaj miejsce na pole do poprawy.


Dziękuję za tę i inne cenne uwagi.
Prosty przykład problemu: Skanoteka: Inne: Variae civitates et villae - zbiór szczątków zespołów (AN Kraków): Lustracja dymów ziemi liwskiej. Kto pod taką nazwą zespołu i w tym archiwum będzie szukał podymnego z Mazowsza (oprócz mnie, bo tam to znalazłem przed laty)?
Jedziemy do Brzegu, będzie czas o tym pogadać i sądzę, że wprowadzenie niewielkich modyfikacji dużo zmieni. Postaram się wtedy sukcesywnie przesyłać te zdjęcia nie na zasadzie warunku, ale po to, aby każdy zainteresowany miał do nich realny dostęp. Nie chodzi przecież tylko o "starą gwardię", która sobie poradzi i która i tak ma te zdjęcia dawno ściągnięte. Sprawa jest ważna również dlatego, że łatwy dostęp kopii w Internecie chroni same archiwalia, co powinno być priorytetem. Ja również nie mam tutaj prostych rozwiązań; mam jednak nadzieję, że wspólnymi siłami przy dobrej woli uda się znowu coś sensownego wypracować.

Andrzej Marek Nowik
Michał_Zieliński - 11-09-2024 - 09:00
Temat postu:
Nowik_Andrzej napisał:
Dziękuję za tę i inne cenne uwagi.
Prosty przykład problemu: Skanoteka: Inne: Variae civitates et villae - zbiór szczątków zespołów (AN Kraków): Lustracja dymów ziemi liwskiej. Kto pod taką nazwą zespołu i w tym archiwum będzie szukał podymnego z Mazowsza (oprócz mnie, bo tam to znalazłem przed laty)?

Wystarczy zaznaczyć pole "szukaj również w jednostkach" i przy wstukaniu czy "liwskiej" czy "dymy" czy "lustracja", zespół się pojawi. Próbowałeś? Trochę więcej wiary w inteligencję ludzi. Jak ktoś wykona minimum wysiłku - bez problemu znajdzie. Jak kogoś na ten wysiłek nie stać to nie znajdzie, jakich usprawnień byś nie zrobił.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits