Genealodzy.PL Genealogia

Polskie TG - VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT

Komentarze - 22-08-2012 - 23:26
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
Nowik_Andrzej - 27-08-2012 - 11:16
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Na najbliższe Walne nie tylko warto przyjść i podyskutować, ale również warto podjąć na nim decyzje dotyczące spraw najważniejszych dla polskiej genealogii.
To, jak będzie kształtowała się działalność archiwów kościelnych i państwowych, jak będzie przebiegała digitalizacja archiwaliów (i za ile!), w dużej mierze zależy od działań podejmowanych w towarzystwach genealogicznych, a szczególnie w PTG.

Moją propozycją jest podjęcie decyzji w sprawie, po jak długim okresie czasu od wykonania zdjęcia metryk powinny być umieszczane na stronie internetowej PTG. Biorąc pod uwagę dotychczasowe kilkuletnie doświadczenia uważam, że wystarczy ich automatycznie ponumerowane w obrębie jednostki na przykład zgodnie z numerami kart, a ponumerowanie zgodnie z numerami aktów, co jest już zabiegiem bardziej czasochłonnym, może być dokonane później.
Ze swej strony proponuję, aby publikacja była dokonywana w ciągu miesiąca od wykonania zdjęcia w ramach umowy podpisanej z archiwum przez Zarząd PTG.
Sądzę, że w ciągu kilku miesięcy możliwe jest opublikowanie na stronie internetowej PTG większej liczby zdjęć, niż do tej pory uczynił to NAC.

Andrzej Marek Nowik
Joculus - 27-08-2012 - 11:25
Temat postu:
Kwestia umieszczania na stronach PTG zdjęć wymaga niewątpliwie szerszej dyskusji, albowiem zdania w tej materii są podzielone. Odwołanie się do decyzji i głosu osób zebranych na Walnym uważam za sprawę konieczną.
Zachęcam do przemyślenia sytuacji.
Dławichowski - 27-08-2012 - 11:35
Temat postu:
Dzień dobry!
Natomiast ja sygnalizuję potrzebę takiego działania (tu, potrzebne są metody wskazane przez forumowiczów), by stan członków naszego towarzystwa liczony był w tysiącach a nie w setkch!!!
Krzycho z Koszalina
sebastian_gasiorek - 27-08-2012 - 11:51
Temat postu: Re: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członkó
Nowik_Andrzej napisał:
Ze swej strony proponuję, aby publikacja była dokonywana w ciągu miesiąca od wykonania zdjęcia w ramach umowy podpisanej z archiwum przez Zarząd PTG.


Andrzeju,

Nie jestem członkiem PTG jednak pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze gdyż temat dotyczy bezpośrednio mojej pracy.
Nie precyzowałbym tutaj terminu zamieszczania zdjęć w umowach.
W danej chwili PTG nie jest w stanie dotrzymać jakichkolwiek terminów. Zbyt duże są zaległości. Metryki są projektem gdzie powinny trafiać uporządkowane dane a samo numerowanie nie jest tutaj powodem tych opóźnień.
Chyba, że mówimy tutaj o "Poczekalni" którą założył Jacek. W tym przypadku można oczywiście udostępniać szybciej zdjęcia i określić konkretny termin ich udostępnienia.
Joculus - 27-08-2012 - 12:39
Temat postu: Re: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członkó
Sebastianie,

do tej pory byłem pewien, iż opóźnienie wynika z braku chętnych do pracy w zakresie przenumerowywania zdjęć. Jeśli jest to inny powód proszę o konkretną odpowiedź. Poczekalnia jak dobrze wiemy na chwile obecną jest fikcją a tym samym nie jest rozwiązaniem problemu. Zdjęcia winny być dostępne stosunkowo szybko - kwestia szczegółowego ich opracowania tj zaopatrzenia w odpowiednie nazwy to kwestia drugorzędna i winna być realizowana w przypadku gdy znajdą się chętni to takowej pracy. Zwlekanie z zamieszczeniem zdjęć do czasu pełnego ich opracowania (Metryki) uważam za błędne. Walne będzie okazją do rozmowy również na ten temat.
Pozdrawiam,

J. Okulus
sebastian_gasiorek - 27-08-2012 - 13:24
Temat postu:
Witaj Jacku,

Walne jest dla członków m.in. z tego względu nie będzie mnie na nim dlatego też chciałbym żebyście poznali mój punkt widzenia.

Zamieszczanie w metrykach zdjęć "byle jak" stworzy wiele problemów.
Wszelkie zmiany ciągłości jednostek w zespole są zadaniami czasochłonnymi i powodują zazwyczaj zmianę linków do tych jednostek/zdjęc.
Ostatnio wykonywałem gruntowną modernizację bazy metryk połączoną z porządkowaniem. Wynik - nie działające linki do metryk w genetece.

Projekt Metryki jest miejscem docelowym gdzie ilość zmian powinna być raczej ograniczona do minimum. Robię co w mojej mocy żeby nadgonić powstałe zaległości. Nie będę jednak miał sił 10 razy wracać do jednego zespołu, tracić na niego 10 razy więcej czasu a później słuchać zażaleń, że w innych projektach coś przez te zmiany przestało działać.

Zostały poczynione pewne kroki w celu przyspieszenia operacji dodawania zespołów do metryk. Nie należy się jednak po nich spodziewać jakiegoś dramatycznego skoku względem tego co mamy teraz. Wszelkie automaty są w stanie przyspieszyć proces jedynie przy uporządkowanych zespołach. W tej chwili mnie samemu wrzucanie takich zespołów nie zabiera za dużo czasu.

Z powyższych względów jedynym słusznym wyjściem wg. mnie jest coś w stylu "Poczekalni" czy powstałej również nie tak dawno GenBazy.
Należy jednak pamiętać, że taką "Poczekalnią" ktoś musi również zarządzać. Wrzucać tam nowe zespoły i kasować to co zostało juz przeniesione do metryk. Ja osobiście kasuje wrzucone zespoły z Poczekalni. Nie pojawia się tam nic nowego gdyż wolę swój czas poświęcić na dodanie zespołu bezpośrednio na metryk.
Nowik_Andrzej - 27-08-2012 - 15:50
Temat postu:
Sebastianie!

Niezależnie od terminów zawartych w umowie z archiwum publikacja zjęć powinna być możliwie szybka, ponieważ jeżeli zdjęcia zostały już wykonane, oryginał nie powinien być nadal udostępniany, a jego kopie powinny być dostępne w Internecie: jest to najlepszy na dzień dzisiejszy sposób i zabezpieczania akt, i ich udostępniania. Uporządkowanie zdjęć według numerów aktów nie jest do tego potrzebne, wystarczy uproszczony sposób ich prezentacji, podobny do zastosowanego w "Poczekalni".

Jeżeli umieszczanie zdjęć w "Metrykach" wymaga odpowiedniego standardu i jest stosunkowo pracochłonne, warto zastanowić się nad równoległym sposobem publikacji zjęć na stronie internetowej PTG. Nie jestem informatykiem, ale z punktu widzenia użytkownika Internetu wydaje mi się, że do tego celu zupełnie wystarcza system nazywany przeze mnie systemem Bondaryk-Masłowskiej.

Już kilka lat upłynęło od pilotażowego programu z NDAP, którego efektem jest dział "ASC". Obecnie PTG dysponuje już milionami zdjęć metryk i ich liczba zapewne będzie szybko rosnąć, podobnie jak liczba zdjęć innych archiwaliów. Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych lat wzrośnie zainteresowanie innymi źródłami historycznymi o charakterze masowym jak akta notarialne i księgi hipoteczne, podobnie jak swego czasu wzrosło zainteresowanie aneksami do aktów małżeństw, o których wcześniej mało kto wiedział.

W prostym systemie wystarcza jedynie automatyczne ponumerowanie zdjęć i zapisanie ich w odpowiednio nazwanym katalogu i podkatalogach, kompresja zdjęć i publikacja katalogu na serwerze.

Chodzi również o to, żeby praca wykonana przy podstawowym opracowaniu zdjęć była porównywalna z pracą przy ich wykonaniu; aby zespół, który został sfotografowany w ciągu kilku dni, nie czekał kilka lat na publikację kopii.

Andrzej Marek Nowik
sebastian_gasiorek - 27-08-2012 - 17:15
Temat postu:
Andrzeju,

Przeczytaj proszę dokładnie!

Nigdzie nie napisałem, że nie należy udostępniać akt ani, że nie należy tego robić możliwie szybko.
Napisałem tylko i wyłącznie o przyczynach tego spowolnienia i wskazałem inne drogi tego rozwiązania!
Moja uwaga dotyczyła zawierania takich terminów w umowach w czasie gdy problem z zamieszczaniem zdjęć nadal istnieje.

Zasugerowałem również, że w takiej poczekalni samodzielnie nie będę zamieszczał kopii. Coś takiego może zrobić ktoś inny.
Podjąłem się dodawania zdjęć do metryk po informacji od Łukasza o tym jakie są opóźnienia i zagrożenia z tym związane.
Projekt metryki od początku wydawał mi się czymś wyjątkowym i wartym swojej ceny (nakładu pracy).
Jeśli miałby on być zastąpiony czymś prostszym bez tak rozbudowanej funkcjonalności to ja wysiadam z tego pociągu.
bezet - 27-08-2012 - 17:23
Temat postu:
Dławichowski napisał:
Dzień dobry!
Natomiast ja sygnalizuję potrzebę takiego działania (tu, potrzebne są metody wskazane przez forumowiczów), by stan członków naszego towarzystwa liczony był w tysiącach a nie w setkch!!!
Krzycho z Koszalina


Witam
Apele maja to do siebie w ogóle, a te natury ogólnej w szczególnosci, że są puszczane mimo uszu. Byłoby więc dobrze je precyzować, co pozwala uściślać grupy adresatów i bliżej określać sedno sprawy.Zgadzam sie, z tym że wieksza ilość osób, jest w stanie podjąć się poważniejszych zadań i wykonac je w krótszym czasie.
Spróbujmy zatem zebrac te wskazane przez forumowiczów metody
i je przanalizować. Ze swej strony chciałbym zgłosic ustalenie procedury wychwytywania z forum dobrych pomysłów i nawiazywania z ich autorami współpracy, przez powołanych opiekunów grup tematycznych. Opiekun tematu w rozmowie z autorem, rozpoznaje jego przygotowanie do realizacji pomysłu, do przewodzenia grupie osób w realizcji tematu i zachęca go do przyjecia kierownictwa grupy,która zostanie przez niego stworzona przy ewentualnym wsparciu innych osób, skierowanyvch do niego przez opiekuna tematu. Autorów dobrych pomysłów nie wolno tracic w ogniu miałkich dyskusji.Człowiek obdarzony zaufaniem , jest w stanie wznieść się na wyżyny swoich możliwości.To wychwytywanie pomysłów i ich autorów nie moz ograniczac sie do zamieszczania jedynie komunikatów w nowej,być może, zakładce. Tam musi działać aktywny, żywy człowiek,gotowy wysłuchać pytań i wątpliwści i ewentualnie udzielić rady i pomocy .
Pozdrawiam
Zygmunt T. Borowy
Joculus - 27-08-2012 - 17:42
Temat postu:
Sebastianie,

Projekt metryki jak słusznie zauważyłeś wymaga ogromu pracy i wysiłków dlatego w żadnym wypadku nie miałem (przypuszczam że Andrzej również) na celu dokładania pracy zarówno Tobie jak i Łukaszowi. Osoba do wprowadzania zdjęć do czegoś w rodzaju Poczekalni na pewno się znajdzie. Metryki mimo swoich walorów nie pozwalają na chwilę obecną z powodu przyjętej metodologii na prezentowanie większości wykonanych przez nas zdjęć. Dlatego należy poważnie zastanowić się nad możliwością rzeczywistego publikowania kopii w formie roboczej tj obok programu Metryki .

Jak już wspominałem jest to kwestia do dyskusji, wszak całość naszych działań prowadzimy dla szerszego grona użytkowników.

Pozdrawiam,

J. Okulus
sebastian_gasiorek - 27-08-2012 - 18:20
Temat postu:
Jacku,

Cieszę się, że mnie w tej kwestii rozumiesz.

Moim celem nie jest robienie tutaj hałasu i nie chciałbym żeby tak to zostało zrozumiane.
Nie chciałbym być tylko zaskoczony porzuceniem metryk dla czegoś prostszego w formie lub decyzją która będzie miała wpływ na wydajność serwisów.

Temat metryk jest bardzo głęboki i wszelkie decyzje mają skutek w obszarach w których nikt się nie będzie tego spodziewał.

Jako przykład mogę podać ten porządek w nich panujący i numerację zdjęć.
Tak mało znacząca sprawa ma wpływ np. na obciążenie serwerów.
Ponumerowanie metryk eliminuje nadmierny ruch generowany podczas wyszukiwania interesujących nas aktów. Znając numer aktu nie trzeba przeszukiwać całej księgi.
Obciążenie serwera przekłada się natomiast na wydajność wyszukiwarki geneteki oraz metryk.

To są te małe szczególiki o których nikt poza mną i ewentualnie Jackiem Młochowskim nie ma pojęcia.
Ćwikliński_Leszek - 27-08-2012 - 22:16
Temat postu:
sebastian_gasiorek napisał:

To są te małe szczególiki o których nikt poza mną i ewentualnie Jackiem Młochowskim nie ma pojęcia.


Tego nie byłbym taki pewny, że posiadacie jakąś tajemną wiedzę.
Mam natomiast inne pytanie. Ponieważ obecnie robimy do 200 tyś zdjęć
miesięcznie, chciałbym się dowiedzieć jaka jest techniczna możliwość
systemu do przyjęcia tych aktów, żeby kolejka się nam nie wydłużała.

pozdrowienia

Leszek
sebastian_gasiorek - 27-08-2012 - 22:48
Temat postu:
sebastian_gasiorek napisał:
Tego nie byłbym taki pewny, że posiadacie jakąś tajemną wiedzę.


Jeśli są osoby które mają taką świadomość - to mnie cieszy. Jeśli nie ma - przeraża. Dlatego też uczulam na pewne fakty zanim zostanie coś postanowione "na górze".

Na serwerze metryk mamy jeszcze jakieś 380GB do wykorzystania na dzień dzisiejszy. Część jest zajęta przez czekające na wrzucenie materiały.
Sroczyński_Włodzimierz - 27-08-2012 - 22:57
Temat postu:
a niech tam - najwyżej na mnie będzie

Sebestian - Ty piszesz ile jest miejsca , przy założeniu że dostaniesz materiał gotowy do wstawienia (1MB, nazwy jpg zgodne z numerami aktów, uporządkowane w zespołach, latach, z podziałem na typ U, M, Z, Aneks)

czy Leszek nie pyta czasem o coś innego?
ile może (nie czekając na Ciebie czy Jacka) wstawić materiału do poczekalni
on , lub inni dysponujący zdjęciami <1MB (nie o k1MB a < 1MB), bez zmian nazw, niekoniecznie podzielone
bez czekania na stworzenie struktury, bez czekania na osobę, która to powstawia
ot przesłać na ftp-a w formie powiedzmy genbazowej

samodzielnie
tj nie każdy kto ma dwie dziurki w nosie, ale kumaty, co dostanie dostęp i wie mniej więcej co i jak (genbaza etc)
Leszek, moze wszyscy szefowie zespołów

tak, żeby każdy mógł skorzystać - z nielogowanej poczekalni

NAWET i POMIMO TEGO, że zwiększy to obciążenie serwerów (przejrzenie nieponumerowanych plików bez indeksów)

a uchwała ma zapewnić możliwość m.in sfinansowania tego - nie tylko "PTG uchwali i będą młodzi, piękni, bogaci i zdrowi wszyscy"
ale "jeśli będą potrzebne zasoby/koszty na zdecydowanie szybszą prezentację kopii metryk - to PTG tą uchwałą zapewnia, że znajdą się środki"
moim zdaniem konieczne jest także zapewnienia że znajdą się i na utrzymanie przez minimum 3 lata, a lepiej 5
sebastian_gasiorek - 27-08-2012 - 23:12
Temat postu:
Włodku,

Poczekalnia jest i jest ona na serwerze metryk. Z tego też względu trzeba będzie ją przenieść na inny serwer z adresem np. poczekalnia.genealodzy.pl.

To są już sprawy czysto techniczne. Chciałem tylko uczulić na pewne tematy przy okazji walnego.
Więcej nie będę wypowiadał się w tym temacie. Swoją pracę wstrzymuję do wyników walnego PTG.
W razie pytań wiecie gdzie mnie złapać
Sroczyński_Włodzimierz - 27-08-2012 - 23:23
Temat postu:
"Z tego też względu trzeba będzie ją przenieść na inny serwer z adresem np. poczekalnia.genealodzy.pl."
albo wykorzystać materiały, które są już na innych serwerach zmieniając link
ew. dodając nowe linki
materiały z APW czekające na wstawienie
materiały z APW O Grodzisk czekające na wstawienie

byle te inne (serwery) działały na warunkach dla użytkownika nie gorszych niż metryki.genealodzy.pl, a pozwalały wstawiać m.in. Leszkowi materiał

i będzie "że w metryki.genealodzy.pl" (choć w poczekalni)
i (przez pewien czas przynajmniej) bezkosztowo
i 5 minut zajmie

to nie pytanie - poprzednie tez pytaniem nie było

a żeby decydować w głosowanu - trzeba wiedzieć za czym czy przeciwko czemu się głosuje
eliza1952 - 27-08-2012 - 23:46
Temat postu:
To może ja też się wypowiem nie znam się na rozwiązaniach technicznych ale czy musi być w ten sposób nadawana numeracja przecież dużo osób indeksuje a i tak nie jest to ujęte w metrykach bo zdjęcia nie ponumerowane a kto to ma robić?Czy nie można inaczej?
Jak będzie to wstawiane w takim tempie to ja już pewnie nie dożyję aby zobaczyć efekty swojej pracy na metrykach.
A może wszyscy powiemy jak Sebastian,że wstrzymujemy swoją pracę bo to nie ma sensu?
Sroczyński_Włodzimierz - 27-08-2012 - 23:54
Temat postu:
i znów - przy założeniu "lepiej żeby gromy na mnie waliły" wypowiem się w zastępstwie

Elizo:
Sebastian wyjaśnił dlaczego "musi" - takie były założenia projektu, tak było liczone obciążenie serwerów
takie warunki były jasno przedstawiane, gdy mowa była o publikacji w metryki.genealodzy.pl sfotografowanego materiału
zdjęcia podzielone na zespoły, jednostki wg typów aktów, nazwy powiązane z numerami aktów (tam, gdzie można)
jpg zbliżony, ale nieprzekraczający 1MB

każda umowa przewidująca przesłanie materiału do publikacji oznaczała przesłanie takiego materiału
przez kogo? przez tego kto się podjął
na barkach szefa zespołu leżało zawsze znalezienie kogoś kto to zrobi
To było m.in. przyczyną, tego że "robiąc WZI - APW (Grodzisk)" nie chciałem brać innych zobowiązań.
Bo uważałem (i słusznie!), że indeksujący nie będą chcieli tego robić, a zwalenie na Łukasz Rzeszotka nie było w zakresie jego obowiązków. Administrowanie nie polega na zmianie nazw plików..kilkuset tysięcy plików.

Jedną sprawą jest wyjście z impasu boczną drogą, inną zaś kwestia "kto nawalił biorąc na siebie coś, czego nie robi" ew. nie dowiadując się co ma robić

to odpowiedź "a kto ma to robić" a raczej "kto powinien był przygotować materiał w uzgodnionym, wymaganym formacie"

pozdrawiam
Nowik_Andrzej - 28-08-2012 - 01:42
Temat postu:
Sebastianie!

Nie było moją intencją, aby przypisywać Ci zamiar wprowadzania ograniczeń w publikacji zdjęć.
Chodzi o nowy projekt, równoległy do "Metryk", który ma swoje duże zalety, ale nie jest w stanie sprostać następującemu problemowi: co zrobić ze zdjęciami, które nie są jeszcze w pełni opracowane, a które wcześniej czy później trzeba będzie zgodnie z umowami opublikować w Internecie?
O dwóch stanowiskach w odniesieniu do tego problemu pisałem już w wątku:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... t-60.phtml

Warto o tym gruntowanie podyskutować i na forum, i na Walnym, ale według mnie jest już najwyższy czas, aby została podjęta jakaś decyzja w tej sprawie, i najlepiej będzie, gdy ją podejmie najwyższa władza PTG, którą jest statutowo właśnie Walne.

Jeżeli wiąże się to z dodatkowymi kosztami, to na Walnym będzie można również podjąć decyzję, ile środków budżetowych będzie można przeznaczyć na serwery. Kolejnym wydatkiem będzie zapewne dokupienie dysków, na których będzie można archiwizować kopie zdjęć opublikowanych w Internecie.

Nowy program może być i bardzo prosty, i stosunkowo tani. Dostęp do serwera w określonym zakresie mogą mieć na przykład kierownicy poszczególnych projektów digitalizacyjnych. Stosując ten sam mechanizm można również publikować innego rodzaju archiwalia, przy użyciu odpowiedniego dla nich systemu katalogów i podkatalogów.
Dla akt stanu cywilnego może to być: parafia (zespół) - rok (jednostka) - rodzaj aktu - zdjęcie.
Dla akt notarialnych na przykład: kancelaria (zespół) - seria akt - rok (jednostka) - zdjęcie.
Dla ksiąg notarialnych na przykład: hipoteka (zespół) - nieruchomość - tom (jednostka) - część - zdjęcie.
Jeżeli dodatkowo wśród zdjęć zostanie zaznaczony skorowidz, przeszukiwanie jest już bardzo proste.

System Bondaryk-Masłowskiej jest bardzo elastyczny, pozwala oprócz wyróżnienia zespołu i jednostki wprowadzać dodatkowe podziały, które odpowiadają kolejnym etapom opracowywania zdjęć. Warto pryz tym pamiętać, że NAC pomimo pewnych zapowiedzi ograniczyło się do publikacji opartej właśnie na najprostszej zasadzie: zespół - jednostka - zdjęcie (pomimo kilkumilionowego budżetu rocznego!).

Jeżeli zapadnie decyzja o publikacji zdjęć opracowanych w mniejszym stopniu, równolegle do publikowanych w miarę możliwości w programie "Metryki", bo jedno nie przeczy drugiemu, prawdopodobnie w krótkim czasie archiwum cyfrowe PTG stanie się największym polskim archiwum cyfrowym pod względem liczby opublikowanych zdjęć.

Andrzej Marek Nowik
Sroczyński_Włodzimierz - 28-08-2012 - 02:11
Temat postu:
nie wchodząc w meritum
tak na marginesie - jak rozumiem, to co opisujesz pojęciem system Bondaryk-Masłowskiej" oznacza sposób prezentacji kopii w APW

Zapraszam do pracowni - na płytach (to się może w końcu zmieni) dostaniesz zdjęcia/skany o nazwach związanych z numerami aktów (jeśli to jest możliwe). Przynajmniej od pewnego czasu (i jest to poniekąd zasługa metryki.genealodzy.pl Smile
Więc nie stawiajmy alternatywy albo tak jak B-M (bez numerów aktów) albo metryki. Z szacunku dla pracy B-M Smile))

NAC przez szwa publikuje "zubożoną" wersję (przynajmniej do tej pory tak było), a na pewno mniej przyjazną użytkownikowi, zgodną z tak zwanym kodeksem dobry praktyk

przepraszam za wtręt, ale ....się poczułem, niepotrzebnie pewnie
sebastian_gasiorek - 28-08-2012 - 09:39
Temat postu:
Andrzeju,

Widzisz... ja tak sobie czytam te wszystkie posty i troszkę przeraziły mnie te wszystkie wypowiedzi.
Od początku wątku mamy do czynienia z zarzutami, że panuje przestój w metrykach. Tak jak by nic tam się nie działo i nie można było się doczekać na publikację zdjęć. Chyba nikt nie zauważył, że w ostatnim czasie dodałem ~80 zespołów przy współpracy z Łukaszem.

Te wszystkie wypowiedzi sprawiają, że przestaję wierzyć w sens mojej pracy. Poczyniliśmy potężny postęp względem tego co było do tej pory a słychać tylko narzekania jak by nic się nie działo. Dla mnie to sygnał, że metryki po walnym mogą przestać istnieć w takiej formie jak do tej pory.
Bardzo cenię sobie swój czas jak zapewne wszyscy. Ten projekt to setki godzin mojej pracy, Łukasza Rzeszotka i zapewne tysiące Jacka Młochowskiego.

Jeśli metryki mają pozostać w takiej formie jak teraz to może faktycznie dyskusja powinna się przenieść na lepsze wykorzystanie serwerów służących do składowania zdjęć przed obróbką. Jest ich kilka i jeden może posłużyć zapewne za Poczekalnię.

Najbliższe potrzeby - niebawem nowe dyski. 2x1TB (lub 2x2TB) dające dodatkowy 1TB (2TB) przestrzeni na udostępniane zdjęcia.
Nowik_Andrzej - 28-08-2012 - 15:36
Temat postu:
Włodku!

Nie chodziło mi o konkretne zastosowanie systemu Bondaryk-Masłowskiej, ale o sam system, który jest prosty, intuicyjny w obsłudze i bardzo elastyczny.
Stosowany jest w „Poczekalni”, gdzie katalogami mogą być tylko zespoły i jednostki, a zdjęcia nie są ponumerowane według aktów, czyli jest skromnie jak w NAC.
Stosowany jest w APW, gdzie są wprowadzone systematycznie dodatkowe katalogi (na poszczególne lata, na urodzenia, małżeństwa i zgony) oraz numeracja zdjęć według aktów, czyli jest łatwiej prowadzić kwerendy i łatwiej umieścić tak przygotowane zdjęcia w programie „Metryki”.

Sebastianie!

Nie odczytuj, proszę, moich wypowiedzi jako krytycznych pod adresem „Metryk”. Doceniam Twoją, Łukasza i Jacka pracą, jaką włożyliście w ten program, zauważyłem, że w ostatnim czasie jest on jeszcze bardziej wydajny. Jako laik ośmielam się nawet twierdzić, że jest to najlepszy tego typu polski program i stanowi duże osiągnięcie w rozwoju polskich archiwów cyfrowych (mogę tak pisać, bo nie mam zasług przy jego tworzeniu).

Problem polega jednak na czymś innym. Ze względu na życzliwość dyrektorów archiwów, którzy wyrażają zgodę na digitalizację ich zasobów, oraz ze względu na postęp techniczny, dzięki któremu digitalizacja staje się jednak coraz tańsza, liczba wykonanych przez wolontariuszy zdjęć przyrasta w takim tempie, że nie da się nadążyć z ich publikacją w „Metrykach”.

Wydaje mi się, że są dwa rozwiązania tego problemu:
albo ograniczyć się do publikacji w „Metrykach” bez względu na wciąż rosnącą liczbę milionów zdjęć oczekujących na opracowanie,
albo publikować zdjęcia przy mniejszym ich opracowaniu ale na bieżąco w programie równoległym do „Metryk”, do którego mogą z czasem przechodzić.
Nie „zamiast” ale „również”.

Andrzej Marek Nowik
sebastian_gasiorek - 28-08-2012 - 17:44
Temat postu:
Andrzeju,

Dla mnie Twoja odpowiedź jest satysfakcjonująca.
To chciałem usłyszeć - że nasza praca nie pójdzie na marne i możemy bezpiecznie kontynuować rozwój metryk.

Stopniowo eliminujemy miejsca które powodują te opóźnienia. Dopracowujemy procedury i z czasem szybkość wstawiania zespołów będzie zapewne jeszcze rosła. Gdy system na to pozwoli będzie można do tego zaangażować dodatkowe osoby.

Obstawał bym tutaj przy tej "Poczekalni".
To chyba najprostszy sposób na udostępnienie zdjęć.

Plusy:
1. Bardzo łatwe dodawanie zdjęć oraz zarządzanie
2. Nie trzeba angażować dodatkowych osób (programistów).
Ograniczając przy tym życzenia użytkowników - to tylko poczekalnia.
Chyba, że znajdzie się ktoś kto zrobi mały interfejs i nie będzie próbował przy tym rozwinąć konkurencyjnego portalu do metryk.
3. Szybka nawigacja (przeskakiwanie) pomiędzy zdjęciami

Minusy:
1. Forma prezentacji - lista plików

Oczywiście to tylko taka moja sugestia.
Może znajdzie się ktoś na walnym z ciekawym pomysłem, wiedzą i zapałem do pracy. Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 29-08-2012 - 10:15
Temat postu:
Podsumowując:
PTG (a właściwie przede wszystkim Jacek Młochowski) wraz z osobami spoza PTG złożyło swego czasu propozycję wszystkim towarzystwom i niezrzeszonym
tworzymy platformę/system/możliwość (ocenioną do dzisiaj przez Andrzeja jako nie tylko pierwszą, ale pomimo nikłego dalszego rozwoju funkcjonalności - do dziś najlepszą) publikacji kopii aktów wraz z indeksami - pod warunkiem dostarczenia materiału w określonej formie. Na początku (i do dziś) -bez warunków współfinansowania
Propozycja wydawała się być przyjęta, materiały jednak opracowane w wymaganej formie nie nadchodziły.

Andrzej proponuje uchwałę, która ma spowodować złożenie innej oferty/propozycji (bez wycofania poprzedniej)
hasłowo: "przysyłajcie w innej formie niż dotychczas, będzie opublikowane."
W jakiej formie ustalonej? dowolnej? Jeśli łagodniejsze wymogi ale jednak jakieś niezerowe -to pytanie kto będzie je sprawdzał czy informował o ich spełnieniu. Może nie najważniejsze, ale jedno z wielu.
Pytanie do osób, które będą się tym zajmować, nie do ekipy zajmującej się dotychczasową platformą do publikacji kopii i indeksów metryki.genealodzy.pl

Chodzi o to , żeby zapewnić finansowanie, sposób i ludzi, którzy będą w stanie taka nową ofertę uczynić działającą, aktywną przez jakiś czas.
Bez wycofywania poprzedniej.

Tak?
Nowik_Andrzej - 29-08-2012 - 14:18
Temat postu:
Włodku!

O tych właśnie sprawach warto podyskutować najpierw na forum, a potem na Walnym przed podjęciem decyzji. Ja jako laik w sprawach informatycznych już dużo się tu namądrzyłem.

Przypominam, że w Walnym mogą statutowo uczestniczyć „z głosem doradczym” również „osoby zaproszone przez Zarząd”.

Wydaje mi się, że wystarczającym wymogiem jest podział na zespoły i jednostki, co zwykle w przypadku akt metrykalnych i akt stanu cywilnego odpowiada parafiom czy gminom oraz księgom, w obrębie jednostki może być numeracja zdjęć „jak leci”.

Tak zwykle są już uporządkowane zdjęcia po ich wykonaniu: fotografuje się księgę od numeru pierwszego, a katalog ze zdjęciami danej księgi umieszcza się w odpowiednim katalogu zespołu. Kompresja może być dokonywana dopiero przed publikacją zdjęć w Internecie. Zdjęcia muszą być oczywiście czytelne, nie ma sensu robić zdjęć nieczytelnych (chociaż w polskich archiwach wiele mikrofilmów zostało wykonanych tak, że są częściowo nieczytelne...).

Warto zwrócić uwagę, że nawet zdjęcia czekające w „Poczekalni” są też często uporządkowane według roku i rodzaju aktów. Jest też łatwo sfotografować księgę zgodnie z jej foliacją tak, aby numer zdjęcia zgadzał się z widocznym numerem karty (na przykład na zdjęciu 29 będzie widoczna strona 28 verso i 29 recto).

Organizacja zespołu i uwzględnienie nowych wydatków (ale może i wpływów!) w budżecie PTG - to są właśnie sprawy na Walne!

A czy proponuję uchwałę w tej sprawie? Chyba trzeba będzie projekt takiej uchwały napisać, uzyskać statutowe poparcie (jeszcze dwóch członków PTG) i go zgłosić...

Andrzej Marek Nowik
Sroczyński_Włodzimierz - 29-08-2012 - 14:44
Temat postu:
odpowiedź na pw tj szersze wyjaśnienie dlaczego tu napiszę to co poniżej:
"to ja nie rozumiem czy jednak ZAMIAST czy RÓWNOLEGLE"
dpawlak - 29-08-2012 - 16:45
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
"to ja nie rozumiem czy jednak ZAMIAST czy RÓWNOLEGLE"

Widocznie nie czytasz z uwagą przedmówców.
Ja rozumiem, wszyscy się dość jasno określili.
Mam nadzieję że na pw zostanie wyjaśnione.
Szkoda byłoby gdyby ta dyskusja przekształciła się w dyskusje o niczym.
Sroczyński_Włodzimierz - 30-08-2012 - 09:58
Temat postu:
a otóż właśnie nie, Darku

ale się wyjaśniło po kilku rozmowach

Andrzejowi chodzi o zabezpieczenie finansowe, techniczne i organizacyjne publikacji zdjęć jak w:
http://genbaza.pl/warszawa/
tylko, że bez konieczności zmiany nazw jpgów na związane z numerami aktów (a do dyskusji czy z podziałem na rodzaj aktów) i z adresem genealodzy.pl

tak, żeby nie wstawiał tego jak do metryki.genealodzy.pl/poczekalnia jeden administrator, a mogły wstawiać osoby odpowiedzialna za dany zasób (kierująca digitalizacją, fotograf, ktoś wyznaczony) i żeby adres (i finansowanie i odpowiedzialność) był PTGowski.
I żeby wstawiały w określonych terminach od wykonania zdjęć.
I tyle

Dla mnie banał, "oczywista oczywistość" i nie tylko w teorii od wielu miesięcy- patrz
genbaza.pl/warszawa
a wcześniej
e-arch.eu


Pozostaje jedyna kwestia do wyjaśnienia/decyzji - znaki wodne. I tyle. Jak budowa cepa.
Każdy, w tym indeksujący całe księgi, bez haseł, bez logowań, linkowalne. Z zachowaniem układu jednostek. Wywiązanie się z umów na publikacje zawartych przez PTG wymaga jakiejś formy i nie liczenia na to, że ktoś (np Tomek Nietsch czy Mirek Sawczuk) wypełni te zobowiązania zamiast PTG.
Rozwiązanie leży gotowe i czeka:) od miesięcy.
Młochowski_Jacek - 17-09-2012 - 14:12
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Jak każdy członek PTG chcę aby nasza organizacja była jak największa. Liczba członków zwiększa naszą siłę, ale ważniejsza od liczby jest aktywność. Jednym z pomysłów od początku istnienia PTG było tworzenie czegoś tylko dla członków, czegoś co czyniłoby członkostwo opłacalnym. Niestety zawsze wiązałoby się to z ograniczaniem dostępu do informacji dla członków. Jestem temu przeciwny od zawsze. Może się tym wielu osobom narażę ale powinniśmy skupiać ludzi, którzy chcą coś robić dla innych a nie tylko dla siebie. Nie myślę tu o Krzychu z Koszalina ,chociaż odnoszę się do poruszonej przez niego kwestii, bo to pasjonat i człowiek który bardzo wiele robi dla innych. Moim priorytetem jest działanie z korzyścią dla genealogii a nie dla mniejszej lub większej grupy. Inne propozycje warte są dyskutowania. Najważniejszą decyzją Walnego Zgromadzenia będzie wybór zarządu a przez to kierunku w którym poprowadzi nas nowo wybrany zarząd. Jeśli inne kierunki niż obecny są właściwsze, dobrze byłoby o tym pisać jeszcze przed obradami.

W kwestii udostępniania skanów w projekcie Metryki nie sądzę aby intencje kogokolwiek się różniły. Trzeba to robić niezwłocznie, w miarę możliwości jak najszybciej. Jeśli powstanie rozwiązanie i chętni by go wdrażać w sposób zgodny z przyjętymi standardami, czy w inny sposób wspierać to na pewno zostanie wykorzystane. Żadna decyzja nie zastąpi pracy. Problemem są tzw. wąskie gardła. Zator powstaje wówczas, gdy na linii produkcyjnej, na jakimś etapie materiałów przybywa szybciej niż ubywa. Doceniamy tych co robią zdjęcia i tworzą indeksy. Praca nad plikami aby dostosować je do Metryk, oraz edycja bazy danych w zakresie dodawania zespołów i jednostek archiwalnych jest niedoceniana. To jest problemem. Wiele osób widzi ważność swojego zakresu a pozostały uważa za mniej ważny. Czasem od jakości dla niektórych ważniejsza jest ilość. Decyzję jak zwiększyć „plan wydobycia” powinny podejmować osoby związane z projektem a nie „biuro polityczne” głosujące dla dobra sprawy i mające szczere chęci. Moim zdaniem możemy dyskutować w kuluarach jak pomóc projektowi ale wyciąganie tematu pod obrady Walnego nie pomoże projektowi. Metryki to nie szukajwarchiwach 2 czy nawet 1. Skupianie się tylko na ilości tak aby nic nie dało się znaleźć bez skrupulatnego przeszukania gigabajtów zdjęć jest bezcelowe. Przejściowo dane mogą leżeć w poczekalni ale docelowo trzeba je opracować zgodnie ze standardami. Takie jest oficjalne stanowisko znającego szczegóły, bolączki i wszelkie niuanse twórcy projektu Metryki.
Worwąg_Sławomir - 17-09-2012 - 15:23
Temat postu: Re: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członkó
Młochowski_Jacek napisał:
(...)Doceniamy tych co robią zdjęcia i tworzą indeksy. Praca nad plikami aby dostosować je do Metryk, oraz edycja bazy danych w zakresie dodawania zespołów i jednostek archiwalnych jest niedoceniana. To jest problemem. (...)

Jest pewien bardzo prosty sposób, chyba niedoceniany, acz niezwykle skuteczny Smile
Mianowicie coś w rodzaju rankingu, takiego jak ten:
http://geneteka.genealodzy.pl/autorzy.php
Nawet nie zdajecie sobie sprawy, ilu osobom wystarczy taki rodzaj "zapłaty" za wykonaną pracę Smile
Dotyczy to również innych kategorii wykonywanych prac, np robienia zdjęć itp.
EDIT:
Albo inny rodzaj pracy (wykonywanej dla genealogii przecież)
Taki przycisk "Pomógł" pod postem. Jest licznik napisanych postów, a nie ma rozwiązanego sposobu wartościowania tych postów, a tym samym doceniania ich autorów. Dlaczego ktoś kto napisał 1000 postów z prośbą o pomoc ma nie być odróżnialny od osób które na tę prośbę skutecznie zareagowały w tysiącu swoich postów? I rozróżnianie uczestników forum nie tylko na "Członków PTG" i "Sympatyków", a także ze względu na rzeczywistą wartość tych osób dla forum poprzez nadawanie rang np "Zasłużony dla forum" lub temu podobne.
Nowik_Andrzej - 19-09-2012 - 22:48
Temat postu:
W dniu dzisiejszym na ręce Andrzeja Kuzińskiego, Sekretarza PTG, wpłynął następujący wniosek, o którym warto podyskutować jeszcze przed Walnym:


Warszawa, 19.09.2012.

Zarząd
Polskiego Towarzystwa Genealogicznego
ul. Pieńkowskiego 4/84
02-668 Warszawa

Na podstawie par. 19 pkt 3 Statutu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zgłaszamy wniosek o zmianę porządku dziennego Walnego Zgromadzenia Członków PTG, wyznaczonego na 29.09.2012, polegającą na tym, że po głosowaniu nad absolutorium dla ustępującego Zarządu odbędzie się głosowanie nad przyjęciem następującego projektu uchwały:

„Uchwała nr 1 Walnego Zgromadzenia Członków PTG z dnia 29 września 2012 r.

„Zobowiązuje się Zarząd PTG do realizacji następujących działań:
1. Zdjęcia cyfrowe dokumentów archiwalnych wykonanych w ramach porozumień z archiwami kościelnymi i państwowymi w terminie miesiąca od ich wykonania powinny być przekazywane na ręce Sekretarza Zarządu PTG, a kopie tych zdjęć powinny być przekazywane do odpowiednich archiwów oraz publikowane na stronie internetowej PTG; w przypadku zdjęć wykonanych przed wejściem w życie niniejszej uchwały terminem ich przekazania i publikacji jest dzień 31 grudnia 2012 roku.
2. Publikowane na stronie internetowej PTG zdjęcia cyfrowe dokumentów archiwalnych, o których mowa na w pkt 1 niniejszej uchwały, przed ich opublikowaniem w programie „Metryki”, powinny być przynajmniej rozdzielone na katalogi według odpowiednich archiwów, zespołów i jednostek archiwalnych, a w obrębie jednostek ponumerowane w sposób ciągły.
3. Podstawowe informacje w języku polskim i w języku angielskim o archiwum cyfrowym PTG, na które składają się opublikowane na stronie internetowej PTG zdjęcia cyfrowe dokumentów archiwalnych oraz cyfrowe indeksy do dokumentów archiwalnych i inne cyfrowe pomoce archiwalne, powinny zostać na stronie internetowej PTG wyeksponowane do dnia 31 grudnia 2012 roku.
4. Do realizacji zadań z pkt 1-3 niniejszej uchwały Zarząd PTG może upoważnić wybrane osoby spośród członków lub sympatyków PTG.
5. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2012 r.”

Uzasadnienie:
Powyższa uchwała ma na celu usprawnienie publikacji na stronie internetowej PTG zdjęć cyfrowych, które były i są wykonywane w ramach podpisywanych przez Zarząd PTG porozumień z archiwami kościelnymi i państwowymi, a które ze względu na brak w najbliższym czasie możliwości ich opracowania zgodnie z przyjętymi standardami nie mogą być opublikowane w ramach programów „Metryki” i „Archiwalia”.
Realizacja powyższej uchwały nie wymaga dodatkowych środków finansowych z budżetu PTG.

Podpisali:
Andrzej Kuziński
Andrzej Nowik
Jacek Okulus
Sroczyński_Włodzimierz - 20-09-2012 - 07:08
Temat postu:
ad 1.
chodzi o porozumienia podpisane przez PTG jak mniemam? Warto doprecyzować - chociaż niby oczywiste.

ad 2. Próba specyfikacji wymogów niepełna:( Chyba, że to świadomy wybór i jest ktoś kto skompresuje, sprawdzi poprawność i prześle.


a jeszcze:

Nie znam się, ale chyba zdanie "Realizacja powyższej uchwały nie wymaga dodatkowych środków finansowych z budżetu PTG" jest fałszywe.

Mi osobiście brakuje bardzo ważnej informacji o trwałości takiej prezentacji. Tj dla osób pracujących przy czymś ważne zawsze było, jak długo efekty pracy będą dostępne.
Opublikowane "na dzień" -oki. Ale brak "będą dostępne przez co najmniej (12? 24? 60?) miesięcy niepokojący.

Pozdrawiam

P.S.
Mnie niepokoi jednak bardziej, że członkowie PTG dzięki ww projektowi dostali sygnał "nic nie kosztuje". Fajnie, że trzy osoby podpisane pod uchwałą biorą koszty na siebie.
Joculus - 20-09-2012 - 07:59
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:


Nie znam się, ale chyba zdanie "Realizacja powyższej uchwały nie wymaga dodatkowych środków finansowych z budżetu PTG" jest fałszywe.

...
P.S.
Mnie niepokoi jednak bardziej, że członkowie PTG dzięki ww projektowi dostali sygnał "nic nie kosztuje". Fajnie, że trzy osoby podpisane pod uchwałą biorą koszty na siebie.


Uchwała mówi nie o bezkosztowości takiego przedsięwzięcia, ale o możliwości jego zrealizowania bez angażowania większych niż dotychczas środków.

Pozdrawiam,

J.
Sroczyński_Włodzimierz - 20-09-2012 - 08:23
Temat postu:
to wyjaśnij jako autor co rozumieć przez
"Realizacja powyższej uchwały nie wymaga dodatkowych środków finansowych z budżetu PTG."

bo to clou tego dokumentu

uważacie, że nie będzie kosztować opublikowanie milionów zdjęć?
będzie kosztować ale spoza budżetu PTG?
będzie kosztować, ale inne wydatki się wytnie? Jakie? (tzn jakie będą efekty cięć widoczne dla użytkowników dotychczasowych serwisów)

ja wiem, że najłatwiej przekonać do głosowania "za" proponując "poprzyj, nic Cię nie będzie to kosztować",
Jak wiesz jestem od zawsze orędownikiem publikacji jak najszerszej i nigdy nie ograniczałem się do metryki.genealodzy.pl jako jedynego kanału.
Spór nie tym, czy trzeba szybciej i więcej. Trzeba.
Ale w tzw "szczegółach". I takim "szczegółem" jest kwestia "kim?" i "za co?". Obniżenie kryteriów w stosunku do obowiązujących poprzednio (przy realizowanych porozumieniach, tyle że "odpuszczonych kryteriów") może umożliwi poszerzenie bazy do "kim".
Może, nie na pewno a "może".
Bo tak jak poprzednio - są znów wyznaczone jakieś warunki (a muszą być jakieśSmile, jaki mechanizm oprócz wiary (poprzednio okazało się, że na wyrost) zapewnia, że zdjęcia będą spełniały nowe, łagodniejsze kryteria? Że będą dostarczane tak jak powinny być? Zgodnie tym razem z uchwałą nie umową?

Z jednej strony:
łatwiej je spełnić
z drugiej..skoro poprzednio okazało się, że nie trzeba spełniać wyznaczonych, ustalonych, przyjętych i nie ma żadnej odpowiedzialności, to może i tym razem się coś uda tak nie do końca?
bo ten podział ..ee..konieczny? może jednak nie? kompresja..tez niech sami sobie zrobią..w końcu zdjęcia dostali
wstawić na serwer w dwa miesiące milion..a macie na dyskach - też "dostarczono"

a jeśli np Leszek czy Ty zobowiązujesz się nie "dostarczyć w listopadzie 800 GB, które trzeba będzie wgrać" a wstawicie, uploadujecie - to dlaczego tego nie napisać?
może nie w uchwale ale teraz, tu w komentarzu.
"będą wgrane, obrobione, to PTG nie obciąży" ani kosztowo ani organizacyjnie
Chyba po to wątek?

Wizja "bezkosztowa" dla członków PTG nie dlatego mnie niepokoi, że stanowi zagrożenie, ale dlatego, że nie zapewnia publikacji. Chyba, że interpretować dosłownie "nie z budżetu PTG".
Nie zdziwiłoby mnie to. Koszty tworzenia i publikacji dotychczasowych kopii też w większości przecież nie budżet PT obciążają. I nie jest złym wyborem. Ale wyjaśnić należy, że to świadoma decyzja - podtrzymanie przeświadczenia członka PTG "a to samo z siebie się robi, ja płacę 5 zł miesięcznie i patrzcie! a teraz będzie ze te same parę złotych wiele więcej i szybciej"

O i warto, żebyś dopowiedział o trwałości. Tj przez jaki czas planujecie zapewnić dostępność zdjęć.

To są "szczegóły" które decydują czy jest realne czy nie.
Uchwała jest średnio potrzebna, dobrze że będzie, ale i bez niej można było (można dziś). Tak jak wspominałem nie raz w rozmowach:
Jeśli zdjęcia będą zgromadzone (i chwała, że będą! członkom PTG chwała? teżSmile ale chwała forumowiczom za zrzutkę i Tobie, że zgrywasz z wielu źródeł) to technicznie od paru godzin do paru dni zajmie.
I jak najbardziej za:)
Młochowski_Jacek - 20-09-2012 - 12:00
Temat postu:
Pojawiają się ostatnio krytyczne głosy, że jakoby udział w konferencji czy też jakieś fakty medialne są ważniejsze od projektu adresowanego do tysięcy genealogów amatorów, że zasklepiamy się w mało istotnych działaniach. Nie uważam w ten sposób. Wykonujemy pracę u podstaw, bo genealogia w Polsce jeszcze kilka lat temu była w powijakach. Przed Sekretami Rodzinnymi, wiele osób z poza naszego środowiska niewiele wiedziało o genealogii. Umieliśmy nawiązać współpracę z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych, z Dyrektorami Archiwów Państwowych i Diecezjalnych, Proboszczami, MSWiA. Nasza działalność jest zauważana i doceniana w MKiDN. Na pewno trzeba szukać nowych wyzwań i nowych okazji. Nie można też godzić się wszystkie propozycje padające na forum. Jeśli słyszę o odpłatności i abonamentach za dostęp do serwisu to odnoszę wrażenie, że nie chodzi o jego wsparcie ale o ograniczenie dostępu dla większości. Może ktoś ma interes w tym, żeby inni nie mieli dostępu do tej poważnej bazy wiedzy. Zawsze rozwój genealogii był dla mnie ważniejszy niż interes jakiejś grupy, w tym również członków naszego stowarzyszenia. Byłem atakowany za to, że nie chcę tworzyć zasobów tylko dla swoich, ale sądzę że znakomita większość członków PTG popiera mój punk widzenia w tej sprawie. Jeśli ktoś chce pomóc w nawiązywaniu współpracy przy tworzeniu wspólnych projektów, chwała mu za to. Jeśli ktoś widzi takie możliwości, ma pomysł i chęci na ich realizację to powinien się z tym zwrócić do zarządu. Jeśli ktoś ograniczy się do wyznaczania działań dla innych, nie oferując żadnego wsparcia, to z góry dziękuję za dobre aczkolwiek mało użyteczne chęci.

Metryki to nowatorski projekt, który mam nadzieję jest i będzie przykładem dla innych. Jestem jego autorem ale nie znaczy to, że jest to w całości moja zasługa, bo bez chociażby Leszka Ćwiklińskiego, Włodka Sroczyńskiego, osób zarządzających poszczególnymi grupami i pracujących nad fotografowaniem, obróbką, indeksowaniem jak również umieszczaniem danych serwis ten nie wyglądałby tak jak obecnie. Uważam że jest to nasza chluba i chyba co do tego nikt nie ma wątpliwości.
Jestem inicjatorem i autorem projektu Metryki, tak jak wcześniej Geneteki. Spędziłem nad nimi tysiące godzin i znam wszystkie problemy techniczne i uwarunkowania, które mają wpływ na szybkość pojawiania się nowych skanów w projekcie. Znam je bo to w całości moja koncepcja. W naturalny sposób jako autor chcę aby projekt się rozwijał jak najlepiej. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było nie tylko duże ale również zdrowe i mądre. Oznacza to, że muszę przestrzegać pewnych założeń i standardów aby nie zrobić z projektu śmietnika. Wielu ulepszaczy chce wprowadzać zmiany które uważa za jedyne słuszne nie ogarniając wszystkich konsekwencji jakie z tego wynikają. Często intencje różnych doradców są ze sobą sprzeczne. Projekt Metryki jest żywy i w pewnym stopniu przystosowuje się do potrzeb. W pewnym stopniu! Nie wiem czy nadchodzące wybory mają coś z tym wspólnego ale uaktywniła się ostatnio grupa populistów, którzy chcą „więcej i lepiej”. A niestety nie chcą skupiać się na własnych dokonaniach tylko chcą poprawiać cudze pomysły.

Ale o co chodzi??? Przecieram oczy ze zdumienia. Zarząd chce postawić na Walnym wniosek o zobowiązanie go do działań, które od dawna leżą w jego gestii. Czy jest w tym jakiś inny sens niż PiaR. Zarząd podejmuje uchwałę na zebraniu, które zwołuje nie powiadamiając o nim Prezesa... Swoją drogą trochę rozbawiony tym sposobem działania, proponuję, żartem oczywiście, aby podjąć uchwałę, że od 1-go listopada wszystko ma być dobrze i sprawy mają biec w dobrą stronę. Dziwne to wszystko. Już jest ciekawie ale chyba będzie jakiś ciąg dalszy...
Nie tylko tryb ustalenia ale i sam projekt uchwały jest co najmniej dziwny. Tu nie potrzeba decyzji Walnego, które jak łatwo przewidzieć poprze go podobnie jak inicjatorzy uchwały nie dając żadnych rozwiązań.. Któż nie chciałby, żeby było więcej i szybciej. Tu potrzebne jest zaangażowanie kilku osób w rozwiązanie kilku problemów technicznych a nie decyzja polityczna. Od 2000 roku jestem wegetarianinem i nie trawię kiełbasy, tej wyborczej również. Oczekuję więc konstruktywnych propozycji zamiast „trzeba zobowiązać, żeby zrobili.
Pieniążek_Stanisław - 20-09-2012 - 12:41
Temat postu:
VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT

Szanowny Zarządzie PolTG.
Płakać mi się chce czytając ostatni wątek podpisany przez trzech członków Zarządu Towarzystwa.
Płakać mi się chce gdyż widzę tu już tylko walkę wyborczą o zyskanie sobie popleczników przed Walnym Zgromadzeniem.
Płakać mi się chce, że taki PROJEKT uchwały jest publikowany na forum ogólnym, co pozwoli znowu jakimś oszołomom ( vide: Problemy PTG z perspektywy sympatyka) zabierać głos w temacie dotyczącym jedynie członków Towarzystwa.
Jako wielokrotny inicjator powołania Polskiego Towarzystwa Genealogicznego i jego współzałożyciel jestem bardzo zaniepokojony o brak zgodnego zdania Zarządu w kwestiach przyszłości PolTG. Jestem przekonany, że obecni na Walnym podejmą jakieś radykalne kroki by przyszły Zarząd następną kadencję pracował zgodnie ku dobru wszystkich genealogów.
Proponuję ten temat zamknąć w publicznej dyskusji i ewentualnie udostępnić dalszą część dyskusji dostępną "tylko dla członków PTG".

Stanisław Pieniążek,
członek założyciel PolTG,
Honorowy Członek PomTG
Jabłonowski_Marek - 20-09-2012 - 13:00
Temat postu:
Zgadzam się ze Staszkiem.
Takie sprawy powinny być poruszane wśród członków PTG.
Pozdrawiam
Młochowski_Jacek - 20-09-2012 - 13:17
Temat postu:
W mojej ocenie zarząd pracował zgodnie przez całą kadencję i nie było nieporozumień. To co obserwuję ostatnio nie wykracza bardzo poza dopuszczalne granice w okresie przedwyborczym, chociaż merytorycznie jest niezbyt sensowne. Po wyborach wszystko powinno wrócić do normy. Chyba wszyscy jesteśmy zgodni co do kierunku działań PTG i wszyscy chcemy dobrze. Jeśli uaktywniają się ludzie chcący poprawy to należy się z tego cieszyć. Byłbym jednak ostrożny w twierdzeniu, że przedwyborczy entuzjazm utrzyma się przez całą kadencję z niezmienioną intensywnością. Cenię sobie współpracę i wiedzę Andrzeja Nowika i zgłoszę jego kandydaturę do zarządu następnej kadencji, mimo że zgłoszony pomysł uchwały uważam za chybiony. Gorszym scenariuszem byłoby, gdyby nikt nie chciał ani pracować ani zmian na lepsze, a zarząd wybierano by z łapanki jak radę klasową na pierwszej wywiadówce.
Sroczyński_Włodzimierz - 20-09-2012 - 13:24
Temat postu:
ja z innej beczki - dopóki temat otwarty

Jacek Okulus jest w trakcie porządkowania sfotografowanego materiału. Dzięki darowiznom forumowiczów jest realna, fizyczna możliwość zarchiwizowania wykonanych zdjęć w sposób zorganizowany. Lwia część z wykonanych zdjęć jest do rozpowszechniania "jak się tylko da" - bez ograniczeń co do sposobów. (pozostaje kwestia znaków wodnych, ale to tylko w sieci chyba)
Walne byłoby okazją - dla tych (z członków PTG) co przyjdą - żeby sobie zgrać co można.
I frekwencja może wyższa...Smile

Pozdrawiam
Nowik_Andrzej - 20-09-2012 - 18:34
Temat postu:
Jacek Okulus już wyjaśnił, że realizacja uchwały nie będzie wymagała dodatkowych wpływów do budżetu PTG.

Z tego, co się orientuję, jest wynajęte miejsce na serwerach z niemałym transferem, została z sukcesem zakończona zbiórka na twardy dysk. Niektóre osoby już zadeklarowały pomoc, można to wykonać w krótkim czasie.

Zostały podpisane porozumienia z archiwami i chociaż nie jesteśmy zbytnio związani terminami, nie widzę większych przeszkód, aby sie z tych porozumień już wywiązywać.

Nie widzę większych problemów ani technicznych, ani finansowych, jedynie problem z podjęciem decyzji - chyba że o czymś nie wiem.

Jedni są za, inni są przeciw, poza PTG, w samym PTG i w samym Zarządzie. Uważam, że w takim razie decyzję powinno podjąć Walne, które jest statutowo najwyższą władzą PTG.

W przypadku dwóch porozumień, z AP m. st. Warszawy i AP w Łodzi, brałem udział w ich podpisywaniu i czuję się szczególnie odpowiedzialny za ich realizację.

Sądzę, że pewnym rozwiązaniem jest propozycja uchwały, którą zgłosiliśmy po prostu jako członkowie PTG, statutowo dziesięć dni przed Walnym, jak mogło to zrobić każdych innych trzech członków PTG.

Kto przyjdzie na Walne zadecyduje, czy poprzeć wniosek, czy wprowadzić pod obrady dyskusję na tą uchwałą i głosowanie nad nią, już po sprawozdaniach i innych dyskusjach, gdy będzie lepiej wiadomo, na czym stoimy.

Jeżeli na Walnym nie zostanie rozwiązany problem, co zrobić z rosnącą liczbą wykonanych a nieopublikowanych zdjęć, proszę nie zgłaszać mojej kandydatury na członka Zarządu.

Andrzej Marek Nowik
Sroczyński_Włodzimierz - 20-09-2012 - 20:08
Temat postu:
podzwoniłem, pomeilowałem i tak na moje ucho i oko - to jest jedno wielkie nieporozumienie, do wyjaśnienia (w czynach, nie słowach) w parę dni
z pożytkiem dla wszystkich i z niewielkim obciążeniem dla nielicznych

uchwała i jej pomysł nie zaszkodził
będzie dobrze:)


do następnego razu;)
Nowik_Andrzej - 26-09-2012 - 19:01
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Chciałbym podzielić się krótko kilkoma tematami, na które według mnie warto porozmawiać na Walnym – oczywiście jeżeli będzie ktoś chętny przy okazji różnych dyskusji, również kuluarowych:

1. Powstrzymywanie w archiwach brakowania akt o znaczeniu historycznym (analogicznie do teczek dowodowych).
2. Stan zachowania archiwów dworskich w rękach prywatnych (po zmianie w orzecznictwie sądów w sprawach o zwrot archiwów dworskich).
3. Konsultacje dotyczące projektu ustawy o aktach stanu cywilnego (uszczegółowienie wypracowanych założeń do ustawy).
4. Projekty digitalizacji i indeksacji akt notarialnych.
5. Pilotażowe projekty digitalizacji i indeksacji różnych akt o charakterze masowym (jak akta hipoteczne), w tym akt staropolskich (jak księgi poborowe).
6. Sprawa publikacji w Internecie digitalizowanych w różnych instytucjach naukowych archiwaliów i pomocy archiwalnych.
7. Organizacja drugiej konferencji naukowej.
8. Organizacja okresowych spotkań tematycznych członków PTG w celu podzielenia się doświadczeniami.
9. Struktura budżetu PTG.

Propozycje te składam jako członek PTG, a nie jako członek Zarządu PTG.

Andrzej Marek Nowik
Pieniążek_Stanisław - 26-09-2012 - 19:19
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Andrzeju.
A do kogóż to składasz te propozycje?
Jeśli do członków to należało to umieścić w "Sprawy wewnętrzne PTG"

Staszek
bezet - 26-09-2012 - 22:41
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Witam
Skoro poruszane sprawy dotyczą całego środowiska, to i nie od rzeczy jest powiadomić o swoim stanowisku szersze grono czytelników, niż tylko członkowie Stowarzyszenia. To po pierwsze . Po drugie, oddzielanie się uporczywe od całego szerokiego grona sympatyków,, jest po prostu podcinaniem gałęzi ,na której sie siedzi . Takie stanowisko nie leży w interesie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego.Decydować bedą członkowie Stowarzyszenia,to jest oczywiste i nikomu nie trzeba tego przypominac w każdym poście, ponieważ jest to pewnik i nkt tego z czytelników tego wątku nie neguje. Poza tym, opinie członków P.T.G. ,kształtują sie w relacjach nie tylko pomiędzy sobą, ale także poprzez rozmowy i wymianę poglądów w miejscu pracy ,w rodzinie ,poprzez lekturę różnych materiałów,opracowań i wypowiedzi zamieszczanych na róznych stronach internetowych, takze na tym forum .
Dzisiejszy sympatyk , po rozpoznaniu sympatycznej i przyjaznej mu atmosfery w Pol.T. G., może zgłosic swój akces do Stowarzyszenia. A wemy wszyscy ze powiększanie liczebności Towarzystwa jest ze wszech miar pożądane.
Pozdrawiam
Zygmunt Borowy
Piotr_Romanowski - 26-09-2012 - 22:55
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Nie wszyscy to rozumieją
Pozdrawiam
Kolank0 - 26-09-2012 - 23:36
Temat postu:
W moim odczuciu już dość przykrych słów padło, gdyż jak mawiał mój śp. dziadek: "gwóźdź w deskę łatwo wbić, lecz nawet jak go wyjmiesz to dziura pozostanie"

Odniosę się do statutu PTG, który w moim odczuciu w kilku miejscach jest zbyt ogólnikowy i mało precyzyjny.

§ 6
Celem Towarzystwa jest:

1. popularyzacja wiedzy genealogicznej,
2. inicjowanie badań genealogicznych,
3. działalność edukacyjna,


Czy informowanie szerszego grona o problemach przed jakimi stoi PTG nie jest w pewnym sensie realizacją założonych celów?

I jeszcze jeden punkt

§ 11

Członkiem wspierającym Towarzystwa może zostać osoba fizyczna lub prawna, instytucja lub organizacja która dla poparcia działalności Towarzystwa zadeklarowała pomoc dla Towarzystwa.


W świetle tego zapisu jako osoba, któa zadeklarowała pomoc przy indeksacji ksiąg czuję sięCzłonkiem wspierającym. Jedyne czego brak od strony formalnej to stosownej uchwały Zarządu. Tym sposobem wg mnie PTG ma kilkuset członków Wink), którym zależy na rozwoju PTG i czynnie go w tym wspierają.
kasiek - 27-09-2012 - 14:24
Temat postu:
tego, ze w zarzadzie i towarzystwie dzieje sie "zle" (?) mozna sie domyslic czytajac wpisy w tym i
tym watku https://genealodzy.pl/modules.php?op=mod ... 348#142348
o co chodzi i komu chodzi ciezko jest jednak, mi przynajmniej, wywnioskowac

czy ktos, majacy zupelnie inny niz ten, smutny poglad

Pieniążek_Stanisław napisał:
Andrzeju.
A do kogóż to składasz te propozycje?
Jeśli do członków to należało to umieścić w "Sprawy wewnętrzne PTG"

Staszek


podjaby sie wytlumaczenia lopatologicznie z czego wynikaja te starcia, w ktorych kwestiach zdania sa odmienne i jakie poglady, czy pomysly na przyszlosc maja ubiegajacy sie o pozycje w zarzadzie?
Sroczyński_Włodzimierz - 27-09-2012 - 15:36
Temat postu:
Na pewno znajdzie się wiele nicków (a może i osób), które chętnie uwypuklą pewne różnice przedstawiając je jako różnice zdań w koncepcji rozwoju:)

Ja zaś napiszę odwrotnie:
z wypowiedzi nie wynika, żeby były jakiekolwiek różnice zdań w zasadniczych kwestiach.
A co do ubiegania się - to zauważyłem jedynie deklaracje nieubiegania się, w przypadku, gdy określone cele nie spotkają się z akceptacją Walnego.
Tj Andrzej wyraźnie napisał, że funkcję w Zarządzie widzi jako narzędzie do realizacji celu (w skrócie - coraz większej dostępności archiwaliów) nie zaś jako powód sam w sobie. Tj gdy nie będzie miał wpływu na zwiększenie dostępności to swój udział w Zarządzie PTG uważa za zbędny.
Ja nie zgadzam się z andrzejową oceną sytuacji (tj uważam, że na zbyt wątłych przesłankach opiera przekonanie, że są zapewnione wszystkie warunki do publikacji szybkiej, trwałej i prawie nieograniczonej ilościowo (patrz post Bronka nt jego pojmowania strategicznego celu w Grodzisku - digitalizacja siłami PTG wszystkiego co warte genealogicznej uwagi), a brak publikacji wynika z czyjejś niechęci czy decyzji.
Ale to nie jest kwestia różnicy zdań. koncepcji tylko kwestia opierania się na jakimś zbiorze danych i narzędzia do przetworzenia tego -czyli analizy realnych możliwości, wręcz ilościowa analiza. Prawie zarządzanie operacyjne, nie "w którym kierunku iść" tylko "czy mamy buty i prowiant".

A podstawowe kwestie w zarządzie, wśród większości członków i sympatyków są tak samo widziane.
Kornelia_Major - 29-09-2012 - 15:23
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
KOMUNIKAT NADZWYCZAJNY :

JACEK MŁOCHOWSKI został wybrany na PREZESA Polskiego Towarzystwa Genealogicznego na następną kadencję

Członkowie Walnego
Józef_Lis - 29-09-2012 - 15:29
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Gratulacje dla p. Jacka.
Józek
Avalon77 - 29-09-2012 - 15:33
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Gratuluję i liczę na zmiany podejścia. Wszystkim nam zależy na rozwoju genealogii.

Pozdr
A.
tyburski - 29-09-2012 - 19:03
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Jacku dziękuję serdecznie ,że chcesz nam ciągle służyć. Dziękuję za wolę pracy na rzecz genealogii pozostałym członkom nowego Zarządu.
Wiktor Tyburski
Młochowski_Jacek - 29-09-2012 - 20:31
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem i wybór na prezesa PTG trzeciej kadencji. Wybór odbieram jako poparcie dla kierunku w którym PTG podąża od powstania w 2006 r. do chwili obecnej. Główne obszary naszej szczególnej aktywności nie ulegną zmianie. Będzie to dbałość o likwidację barier w rozwoju genealogii w Polsce z jednej strony i udostępnianie dokumentów źródłowych o wartości genealogicznej z drugiej strony. Nie znaczy to, że zamierzamy ograniczać się do wyżej wymienionych działań. Nasze cele statutowe nie uległy zmianie i będziemy szukać okazji aby pełniej je realizować. Żałuję, że koledzy Andrzej Nowik i Jacek Okulus nie zdecydowali się kandydować do zarządu PTG trzeciej kadencji. Będzie ich w zarządzie brakować. Na szczęście obiecali że można na nich liczyć i w dalszym ciągu będą nas wspierać swoją wiedzą i pracą. W tym miejscu wypada mi podziękować wszystkim kolegom z ustępującego zarządu, również Wiktorowi Tyburskiemu i Andrzejowi Kuzińskiemu za ostatnie lata naprawdę owocnej współpracy. Do nowego zarządu oprócz mnie i Andrzeja Kuzińskiego wybraliśmy Grażynę Annę Feltynowską i Krzysztofa Dławichowskiego.
MarylaW. - 29-09-2012 - 20:44
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Jacku gratuluję i przyłączam się do podziękowań za Twoją dotychczasową pracę na rzecz genealogii .Gratuluję również pozostałym członkom wybranego Zarządu PTG i wszystkim życzę powodzenia w nowej kadencji.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla Wojciechowska
Tadeusz_Wysocki - 30-09-2012 - 10:37
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT
Gratulacje dla nowego Zarządu!

Organizacje non-for-profit są kwiatem w tym naszym świecie rządzącym przez pieniądz i zysk, a ludzie poświęcający swój czas dla dobra innych zasługują na jak największy szacunek.

Dzięki raz jeszcze za Waszą pracę dla nas wszystkich.

Tadeusz
Mendyka_Grzegorz - 30-09-2012 - 15:37
Temat postu: Re: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków
Młochowski_Jacek napisał:
Dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem i wybór na prezesa PTG trzeciej kadencji.
Wybór odbieram jako poparcie dla kierunku w którym PTG podąża
od powstania w 2006 r. do chwili obecnej.
Główne obszary naszej szczególnej aktywności nie ulegną zmianie. ....
Do nowego zarządu oprócz mnie i Andrzeja Kuzińskiego wybraliśmy Grażynę Annę Feltynowską i Krzysztofa Dławichowskiego.


Jacek!
Wielkie gratulace dla Ciebie i dla całego nowego Zarządu.
Cieszy mnie ogromnie zapowiedź kontynuacji dobrej i spokojnej roboty.
Przyznam się, iż trochę targały mną obawy czy nie poddasz się...przeciwnościom...
ale jednak jesteś NIEZAWODNY ! Tak trzymaj !

Dużo serdeczności
Grzegorz
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits