Genealodzy.PL Genealogia

Pochodzenie nazwiska - Nazwiska - M

SEBASTIAN - 12-01-2007 - 23:34
Temat postu: Nazwiska - M
Dzień dobry a raczj dobrywieczór.jestem nowym użytkownikiem na tej stronie i szukam pomocy w sprawie ustalenia danych historycznych(pochodzenia) nazwiska MARKIEWSKI.Będe wdzięczny za jakiekolwiek dane ,wskazówki itp.
Pozdrawiam i życze miłego dnia wszystkim uzytkownikom serwisu.
Ewa_Szczodruch - 13-01-2007 - 12:17
Temat postu:
Cześć Sebastianie!

Markiewski ( bez daty ) - od marchew, też marchiew, markiew;

Pozdrawiam sedecznie, Ewa Szczodruch
SEBASTIAN - 13-01-2007 - 12:22
Temat postu:
SEBASTIAN napisał:
Dzieńdobry.staram się ustalić pochodzenie nazwiska Markiewski ,pisałem o tym na forum ,potrzebuje pomocy, Jakiekolwiek informacje(gdzie ,skąd ,kiedy?) będe wdzięczny za jakiekolwik dane. Pozdrawiam i życze miłego dnia wszystkim uzytkownikom serwisu.
Jedyne dane jakie posiadam to to ,że pradziadek i prababka byli nauczycilami,mieszkali prawdopodobnie gdzieś w okolisach Sieteszy,Tyczyna ,Manasterza(okolice Rzeszowa) gzieś na przełomie 1 a 2 wojny,tam też urpdził się mój dziadek Zbigniew Markiewski.Przed 2 wojną pradziadek wraz z rodziną przeniósł się do Dębicy i tu wraz z prababką uczyli w tutejszym gimnazjum.w1938 wybudowany zostasł tu nasz dom rodzinny.Tyle mi wiadomo .Chcę się dowiedzieć wszystkiego co możliwe o mojej rodzinie , pochodzenia nazwiska MARKIEWSKI oraz rodu.W tych latacch okresu wojennego więzi z resztą rodziny Markiewskich zostały utracone i nic mi więcej o korzeniach mojej rodziny(rodu) nie wiadomo.Dlatego bardzo mi zależy by uzyskać jakiekolwiek informacje.

Dziękuje serdecznie pani Ewo za kontak. Interesuje sie historią jednak że na temat genealogi wiem jedynie (czym się ta dziedzina wiedzy zajmuje)długie lata nasze pszukiwania nie przynosiły rezultatu.Dopiero niedawno udało mi się ustalić dzięki pomocy pana Andrzeja Brzeziny Winiarskiego Herb do którego przynależ jakoby nazwisko Markiewski ( herb WIENIAWA) może to być pomocne w ustaleniu korzeni mojej rodziny? Nie rozumiem natomiast na czym polegają te odmiany typu marchew,marchiew,markiew-nie chce zawracać pani głowy ale proszę uprzejmie o oświecenie jeśli to nie kłopot.

Pan Andrzej Brzezina Winiarski w swym opracowaniu pisze ,że herb WIENIAWA(który był prawdopodobnie też herbem rodzinnym MARKIEWSKICH(jeżeli to nazwisko nie ulegało wcześniejszym przemianom do obecnego))był rozpowszechniony na ziemiach Kaliskiej,Krakowskiej,Łęczyckiej,Poznańskiej,Sandomierskiej,Lubelskiej,Sieradzkiej oraz księstwie Oświęcimskim. Istnieje w obec tego prawdopodobieństwo(tak sądze) ,że gdzies z tamtąd przywendrowała w 19 wieku?rodzina MARKIEWSKICH w OKolice Rzeszowa(Manasterz ,Sietesz ,Tyczyn).Czy te dane mogą pom€c w ustaleniu genealogi bądź pochodzenia nazwiska?
Z góry serdecznie dziękuje i pozdrawiam.
Gagulski_Lukasz - 13-01-2007 - 14:12
Temat postu:
Cytat:
szukam pomocy w sprawie ustalenia danych historycznych(pochodzenia) nazwiska MARKIEWSKI


Witaj ziomalu Very Happy
Czy Markiewscy lub inna gałąź Twojej rodziny pochodzi z okolic Dębicy?
Jesli tak to przeslij dane na priv. , postaram się cos znaleźć.

pozdrawiam

Łukasz
SEBASTIAN - 13-01-2007 - 17:22
Temat postu:
jaDobry wieczór Łukaszu.(przynajmniej u nas jes już wieczór 17:00)Powitać rodaka z za oceanu! Zgadza się Rozpoczołem po długiej przerwie poszukiwania rodziny w polsce. Cool Jeśli możesz to pomóż.Niewiele tych danych posiadam ,achciałbym odnaleźć korznie rodu i pochodzenie nazwiska.
Mateusz_Bąk - 13-01-2007 - 19:50
Temat postu:
Interesują mnie też informacje na temat nazwiska Markowski. Jak dowiedzieć się czegoś o przodkach. Moim wielkim marzeniem jest zrobienie drzewa genealogicznego. Bardzo proszę o szybką i dokładną odpowiedź.
Ewa_Szczodruch - 13-01-2007 - 20:15
Temat postu:
Witaj Mateuszu!

Markowski 1387 - od nazwy miejscowości Markowice, Markowa ( kilka wsi ); ( tyle prof. Rymut ).

Markowski należy do 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Według j.m. Zawadzkiego wywodzić się może od imienia Marek, z łacińskiego Markus, związanego z imieniem boga wojny Marsem. W rankingu popularności nazwisko to zajmuje 119 miejsce ( 23 021 osób w 2000 roku ).

Pozdrawiam cieplutko, Ewa
Ewa_Szczodruch - 13-01-2007 - 20:24
Temat postu:
Sebastianie,

myślę, że niegłupią dla Ciebie radą jest poczytanie ( dokładne i ze zrozumieniem ) "Od czego zacząć" w menu forum. Polecam też książkę Małgorzaty Nowaczyk - można ją nabyć po promocyjnej cenie w księgarni GenPol- u. Jak już sobie poczytasz, będziesz wiedział, co robić. Uważam, że masz sporo danych, by po odwiedzinach we właściwych archiwach, USC i parafiach uzyskać sporo informacji. Łatwo nigdy nie jest, ale to jest największa frajda dla genealogów szukanie, zdobywanie krok po kroku dat, naziwsk przodków i poznawanie rodziny. Zaczęłabym od rozmów z nestorami Twojej rodziny. Oni naprawdę wiele wiedzą. Do dzieła! Nikt za Ciebie tego nie zrobi, ale zawsze możesz liczyć na pomoc bardziej doświadczonych. Tylko ten pierwszy krok musisz zrobić sam...

Pozdrawiam, życzę sukcesów, Ewa

P.S. Jeśli przypadkiem masz dużo pieniążków możesz zamówić kwerendę u zawodowców.
SEBASTIAN - 13-01-2007 - 20:49
Temat postu:
Serdecznie dziękuje pani Ewo za informacje,to dobra rada iszczeże mówiąc tak zamierzałem zrobić -zwłaszcza ,że z natury jestem takim poszukiwaczem i kolekcjonerem staroci i w żeczywistości też, zwiedzam niedostępne i zapomniane dzis miejcca dawnych zamczysk i pól bitewnych z wykrywaczem metali.Dziękuje za dobrą rade. Co do nazwiska jest pewien kłopot zawsze moje mylono ,zwłaszcza w urzędach z MARKIEWSKI na Markowski ,Markiewicz,Mrklowski itp. Wink .Co dofunduszy jakoś to będzie ,jestem rencistą niestety... Pzdrawiam i dziękuje życząc miłych snów.
vonMoskwa - 16-01-2007 - 18:18
Temat postu: Mokwa - Mockwa - von Moskwa
Mam na nazwisko Mokwa, wiem tylko, że mój kilka razy pradziad miał na nazwisko von Moskwa, które nadał mu sam Napoleon jakoś w okolicy jego wyprawy pod Moskwą, potem przywędrowal on do Polski, osiadł na pomorzu; później pradziadowie na własne życzenie usunęli z nazwiska szlachecki przedrostek "von" oraz zmienili nazwisko na Mockwa, aby ukryć swoje pochodzenie (i spolszczyć nazwisko). Jednakże ta forma okazała się trudna w wymowie i ostatecznie zmieniono je na formę Mokwa (czyli takie jak ja mam obecnie). Krewnym moim był malarz marynista Marian Mokwa, właśnie z jego opowieści znam całą tę historię (dodatkowo gdzieś pojawia się wątek którejś z moich prababek, jakoby była jakąś tajemniczą tatarską księżniczką(???)... Bardzo zaciekawiła mnie ta cała historia i poprostu chcę wiedzieć, czy jest ona prawdziwa, dodatkowo jeśli byłyby dowody na rzeczywiście początkową formę mojego nazwiska "von Moskwa", to czy jest możliwa zmiana mojego obecnego na właśnie to?...
WIE KTOŚMOŻE? Question ....
BYŁABYM BARDZO WDZIĘCZNA Wink
Piętka_Jacek - 16-01-2007 - 20:32
Temat postu:
Witam.
Temat ten jest szeroko dyskutowany na pl.soc.genealogia w wątku
"von przed nazwiskiem" począwszy od 27 grudnia 2006 do 6 stycznia 2007
Pozdrawiam Jacek
miki - 26-01-2007 - 17:53
Temat postu: Morkowski
Witam
Mam prośbę, czy jest możliwość ustalenia mojego nazwiska skąd może pochodzić, najczęściej jest mylone z nazwiskiem Markowski, nie wiem czy jesto pokrewieństo czy też nie.
Pozdrawiam
Mikołaj Morkowski
Ewa_Szczodruch - 26-01-2007 - 19:39
Temat postu:
Witaj Mikołaju!

Nazwiska Markowski i Morkowski tyle mają wspólnego, że oba są odmiejscowymi nazwami osobowymi. Prościej mówiąc - wzięły swe nazwy od nazw miejscowości.

Markowski - od Markowice ( w Polsce są 3 miejscowoścu o tej nazwie: w Wielkopolsce w gminie Kleszczewo, w Małopolsce w gminie Koziegłowy i na Śląsku w gminie Racibórz );

Twoje nazwisko Morkowski pochodzi od nazwy miejscowości Morkowo ( dziś Mórkowo ) w Wielkopolsce ( leszczyńskie, gmina Lipno ).

Niestety, u Rymuta nie ma Twego nazwiska, więc nie wiem nic o pierwszych zapisach źródłowych.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Edward_Wojtakowski - 26-01-2007 - 22:05
Temat postu:
Nazwisko Morkowski posiada wariant Mórkowski i może pochodzić od miejscowości Mórka w powiecie Śrem. Pelagia Mikołajewska ur. 2.04.1855 w Sośnicy, pow. Pleszew (siostra mojej prababki) dnia 12.05.1872 poślubiła Stefana Morkowskiego (młynarz w Sośnicy). Ich dzieci: Teodor, Jadwiga voto Merdlińska, Wanda, Stefania voto Dudziak, Seweryna voto Szarszewska, Maria i Wacław.
miki - 27-01-2007 - 23:23
Temat postu:
Dziękuję za odpoiedź, próbuję odszukać swoich dawnych przodków. Moja rodzian ze strony ojca porozrzucana jest po całej polsce wieć próbuję, może ktoś się zgłosi Smile
Najdalsze korzenie jakie odnalazłem to stare dokumenty dziadka Władysława Morkowskiego który urodził się w Sompolno powiat Kolski dnia 27.06.1909 adwokat, żona czyli babka moja to Maria Morkowska z domu Zaidlewicz mgr farmacji, ur 21.07.1913 Żnin, rodzice dziadka to Antoni Morkowski i matka Maria z domu Borowiaków z Mogielnicy i to tyle co mogłem ustalić. Państwa sygestie co do mojego nazwiska poczęści by się zgodziły. Mam nadzieję ż może ktoś się zgłosi. Pozdrawiam
k_kowalewska - 11-02-2007 - 23:46
Temat postu: Nazwisko Meus
Witam! Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Meus. Może ktoś z Państwa mógłby mi pomóc?
Ewa_Szczodruch - 12-02-2007 - 06:40
Temat postu:
Witam !

Meus ( bez daty ) - od łacińskiego meus "mój" lub od meus "emaus" lub od niemieckiej nazwy osobowej Meus, ta od imienia Bartholomeus.

Pozdrawiam cieplutko, E.Sz.
k_kowalewska - 12-02-2007 - 19:11
Temat postu:
Dziękuję bardzo za błyskawiczną odpowiedź!Smile
KK
lubczyńska-iwona - 17-02-2007 - 21:53
Temat postu:
CZY MOGŁABYM DOWIEDZIEĆ SIĘ CO OZNACZA NAZWISKO MOŁOŃ I Z JAKIEGO REGIONU POCHODZI
Ewa_Szczodruch - 17-02-2007 - 22:27
Temat postu:
Witaj Iwono!

Oto rozmieszczenie nazwiska W Polsce:
Nazwisko Ogólna liczba Rozmieszczenie
Mołoń 301 Wa:1, By:10, Gd:14, JG:3, Ka:16, Kr:10, Ks:4, Lg:12, Op:4, Pl:9, Pr:153, Rz:7, Sz:2, Tb:10, Ta:4, To:13, Wb:3, Wr:26
W "mądrej książce" nazwiska nie znalazłam

Jest tylko Moloń - od mały; w formacjach pochodnych też od imion złożonych typu Małomir.

Myślę, że etymologia nazwiska, o które pytasz jest podobna.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
lubczyńska-iwona - 18-02-2007 - 20:58
Temat postu:
DZIĘKUJĘ ZA TAK SZYBKĄ ODPOWIEDŻ , POZDRAWIAM SERDECZNIE
Fenix - 05-03-2007 - 19:48
Temat postu: Malborscy
Witajcie
Ostatnio w moich poszukiwaniach genealogicznych pojawilo sie nazwisko Malborska- niestety byla to osoba naplywowa i oprocz daty smierci daty slubu i imion rodzicow nic wiecej na jej temat nie wiem


Zwracam sie do was z prosba o informacje skad wywodzila sie rodzina Malborskich??Jesli ktos cos wie prosze o wszelkie pomocne dane


Pozdrawiam Janusz
Adam_Kalemba - 05-03-2007 - 20:35
Temat postu:
Witaj Janusz!
Wg prof. K. Rymuta.
Malborski 1522 od n. miasta Malbork (elbl.), ferdek61
Grochowicki_Andrzej - 05-03-2007 - 20:49
Temat postu:
Witaj Janusz,

Malborski - rozmieszczenie w Polsce na początku lat 90-tych
bydgoskie 4
ciechanowskie 1
elbląskie 1
gorzowskie 5
katowickie 4
koszalińskie 1
krośnieńskie 1
poznańskie 2
radomskie 22
szczecińskie 4
warszawskie 4

RAZEM 49

Dane liczbowe ze "Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych" pod red. Prof. Kazimierza Rymuta.
http://www.herby.com.pl/herby/indexslo.html

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej-Maciej
marbella - 07-03-2007 - 22:57
Temat postu: Managowicz
Witam serdecznie Smile interesuje mnie pochodzenie nazwiska Managowicz(jest to rodowe nazwisko mojej babci)Z góry bardzo dziękuję za pomoc Smile
Ewa_Szczodruch - 08-03-2007 - 11:57
Temat postu:
Witaj!

Nazwisko Managowicz nie występuje w dostępnych mi źródłach. Nie ma go też w "Słowniku" profesora Rymuta. Czy ktoś z osób żyjących w Twojej rodzinie je nosi ? Bo z moich danych wynika, że nie było Managowiczów już na pocz. lat 90 - tych ubiegłego wieku.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
marbella - 08-03-2007 - 14:34
Temat postu:
Witam Ewo,dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Niestety nikogo nie znam w rodzinie o tym nazwisku.Moja babcia nie żyje,również mój ojciec(syn babci)nie żyje,zresztą nie mam w ogóle ze strony ojca żadnej rodziny.Wuj zmarł 17 lat temu,drugiego brata taty nie znałam,po wojnie został we Francji(właśnie we Francji urodził się mój ojciec)Zawiłe są losy mojej rodziny,to cała opiana wielką tajemnicą historia.Od wielu lat mnie i mojego brata nurtują dzieje naszej rodziny.Brat mój ma nawet swoją własną teorięSmile
W internecie trafiłam na nazwisko Managowich,czy istnieje możliwośc iż nazwisko to nosili Żydzi zamieszkujący w Polsce?
lubczyńska-iwona - 22-03-2007 - 22:15
Temat postu:
dowiedziałam się,że pra-pradziadowie mołoń pochodzili z węgier. jak to się ma do naszych znaków-ń,ł.
jaco - 24-03-2007 - 20:39
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Majmurek
Poszukuje pochodzenia mojego nazwiska i osób z nim związanych. Moje nazwisko to Majmurek>
Ewa_Szczodruch - 25-03-2007 - 08:57
Temat postu:
Witaj Question

Majmurek ( bez daty ) - od marmur, gwarowo marmul "skała używana w budownictwie i rzeźbie".

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
jaco - 25-03-2007 - 11:15
Temat postu:
dziekuje bardzo ale gdzie mozna znalesc osoby o tym nazwisku
Grochowicki_Andrzej - 25-03-2007 - 12:34
Temat postu:
Witaj,

1 katowickie 37
2 tarnowskie 4
RAZEM 41
rozmieszczenie w Polsce na początku lat 90-tych

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej-Maciej
Adam_Kalemba - 25-03-2007 - 13:16
Temat postu:
jaco napisał:
dziekuje bardzo ale gdzie mozna znalesc osoby o tym nazwisku

Witaj Jaco!
Osoby o tym nazwisku możesz znaleść w książce telefonicznej, którą można otworzyć tutaj http://ksiazka-telefoniczna.com/index.php
wpisz województwo - śląskie, Miasto %, ulica - nic nie pisz,
Nazwisko- Majmurek i kliknij -> szukaj , potem powtórz czynność i wpisz województwo małopolskie, a co do rozmieszczenia nazwisk w Polsce, o którym pisze wyżej Andrzej-Maciej to zostało opracowane w latach 1992-94 przez ś.p. prof. K. Rymuta, jedna osoba o tym nazwisku mieszka w Krakowie i podany jest telefon, owocnych poszukiwań, ferdek61
gosiaczek - 28-03-2007 - 19:10
Temat postu: Pochodzenia nazwiska MARSZAŁEK
Witam!
Czy mogę prosić o pomoc?
Potrzebuje coś o moim naziwsku MARSZAŁEK, w zasadzie od czego pochodzi. Proszę, pomózcie mi Sad
Ewa_Szczodruch - 28-03-2007 - 19:34
Temat postu:
Witaj Gosiu ( Question )

Marszałek 1389 - od marszałek "w średniowieczu: zarządca dworu królewskiego, później: wysoki urzędnik państwowy, dziś: najwyższy stopień wojskowy".

Tę etymologię podaje najwyższy autorytet w tej dziedzinie prof. Kazimierz Rymut. Data przy nazwisku oznacza rok pierwszego pojawienia się nazwiska w źródłach pisanych.

Prawdopodobnie słowo marszałek wywodzi się ze staroniemieckiego marahscale "pachołek obsługujący dworskie konie, kowal" i marschalk "koniuszy, dowódca konnej straży dworskiej, monarszej".

Nazwisko Twoje należy do 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce i w tym rankingu zajmuje 203 pozycję ( 15 979 osób w 2000 roku ).

Mam nadzieję, że zaspokoiłam Twą ciekawość i pomogłam Ci.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
gosiaczek - 28-03-2007 - 21:49
Temat postu:
Dziękuję Pani Ewo! Smile
machoś_justyna - 11-04-2007 - 18:47
Temat postu: pochodzenie nazwiska MACHOŚ
proszę o informacje na temat pochodzenia mojego nazwiska "machoś"
Ewa_Szczodruch - 11-04-2007 - 19:47
Temat postu:
Witaj Justynko!

Machoś ( bez daty ) - pochodzi od imion na Ma-, typu Maciej, Marcin ,Małomir, też od machać.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
-Pablo- - 10-05-2007 - 12:24
Temat postu: Etymologia i odmiana nazwiska Maury
Witam!

Zwracam się z dwoma problemami odnośnie jednego nazwiska.

1. Bardzo bym prosił o podanie etymologii nazwiska Maury.

2. Jak prawidłowo będzie brzmiało to nazwisko w rodzaju żeńskim? Czy to nazwisko w ogóle można odmieniać? Spotkałem się z odmianą: on Maury, ona Maura. Coś na zasadzie: on Szczęsny, ona Szczęsna. Ale czy w przypadku Maury odmiana nie jest nadużyciem?
Ewa_Szczodruch - 10-05-2007 - 14:49
Temat postu:
Witaj Very Happy

Maury ( bez daty źródłowej ) - od niemieckich nazw osobowych Maur, Mauer, Mauver lub od imienia Maurycy.

Ja bym tego nazwiska nie odmieniała Wink

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
-Pablo- - 11-05-2007 - 07:05
Temat postu:
Dziękuję pięknie za odpowiedź. Ja też tego nazwiska nigdy nie odmieniałem, i nikt w rodzinie tego nie robił, a tu nagle łup... i USC odmienił. Nie wiem, czy sami postanowili tak zrobić, czy tak zostało zapisane w aktach, ale ja jednak wolę formę nieodmienioną.

Pozdrawiam serdecznie
artur1973 - 11-05-2007 - 17:58
Temat postu: pochodzenie nazwiska Materski
szukam informacji o nazwisku Materski. Dziekuje, Artur
Ewa_Szczodruch - 13-05-2007 - 09:19
Temat postu:
Witaj Arturze Very Happy

Materski ( bez daty ) - od mater "matka" ( lub od imienia Mateusz ).

Źródło: "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", autor Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Ewa_Szczodruch - 13-05-2007 - 09:31
Temat postu:
Witaj Very Happy Question

Mam wiele pomysłow i "mądrych książek" - mimo to, nie potrafiłabym tak się ukryć za nickiem...

Marcysiak ( bez daty źródłowej ) - od imion Marcin, Marek, od łacińskiego imienia Marcius.

Źródło: "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", autor Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Ewa_Matracka - 12-07-2007 - 21:53
Temat postu: Matraccy
Witam!
Szukam etymologii nazwiska Matracki. Jeżeli ktoś coś wie to bardzo proszę o informację. Szukam od niedawna, ale wyniki mam kiepskie Confused .
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Matracka
Christian_Orpel - 13-07-2007 - 15:30
Temat postu:
Nazwiska Matracki (oraz Materacki i inne jak Matrac, Matracha, Matraj ...) sa wedlug K. Rymuta zwiazane albo z wyrazem mater (po lacinie matka) albo z imieniem Mateusz. Dodaje, ze Matra (i derywowane) moze miec ewentualnie wegierskie pochodzenie, od nazwiska Matrá, Matrai.

Serdecznie pozdrawiam
Ewa_Matracka - 16-07-2007 - 06:49
Temat postu:
Wielkie dzięki za pomoc. Jak napisałam, jestem dopiero na początku moich poszukiwań i przyznam się ze wstydem, że nie znałam książki Kazimierz Rymuta.
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Matracka
augusta_felicitas - 01-09-2007 - 09:00
Temat postu: VON MLOCKI,MLOCKI,MLOCEK.
VON MLOCKI,MLOCKI,MLOCEK. Kto slyszal cos na temat pochodzenia mazwisk-jak wyzej?
Z tego co wiem,jest to nazwisko pochodzenia czysto chlopskiego
i jest ono starsze niz owo szlacheckie -von Mlocki(herbu Prawdzic)???
W Polsce mieszka ok.150 osob otym nazwisku.W Beskidzie Wyspowym,
kilka kilometrow od Wadowic w malej wiosce goralskiej,znajduja sie dwa przysiolki noszace nazwy:Mlocki Dolne i Mlocki Gorne (ponoc ok. 100 osob).Dlaczego nagle w niemieckich ksiegach ci-von Mloccy ?
UkLony augusta-felicitas.
Ewa_Szczodruch - 01-09-2007 - 09:29
Temat postu:
Witaj!

W słowniku prof. Rymuta znalazłam:

Młocek 1591 i Mlocek( bez daty źródłowej ) - o wspólnej etymologii - od młocek 'człowiek młócący zboże'.

Innych form brak.

Domyślam się, że piszesz na klawiaturze bez znaków polskich... ale dodawaj opisowo, czy chodzi Ci o literę np. l czy ł. To nie zawsze jest jednoznaczne i często może prowadzić do nieporozumień.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Murawski_Christoph - 24-09-2007 - 07:01
Temat postu: Nazwiska : Murawski......
Lugiewicz ,Marks ,Wisniewski ,Trepanowski .
Ewa_Szczodruch - 24-09-2007 - 12:40
Temat postu:
Witaj Very Happy

A etymologia może być??? Służę...

Lugiewicz ( bez daty źródłowej ) - od ług 'roztwór chemiczny, środek do bielenia bielizny;, dawniej kara pieniężna'.

Marks ( bez daty źródłowej ) - od zgermanizowanej formy imienia Marek + dop. -s.

Murawski 1627
- od murawa 'gęsta trawa pokrywająca jakąś przestrzeń'.

Trepanowski ( bez daty źródłowej ) - od trepa 'stopień na schodach'; trepy 'stare buty'.

Wiśniewski 1471 - od nazw miejscowych typu Wiśniewo, Wiśniowa, Wiszniowa ( częste).

Żródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Maria_Lesniewska - 02-10-2007 - 12:31
Temat postu: Nazwisko Mroczkowski
Witaj Ewo!
Prosze o informacje na temat pochodzenia nazwiska Mroczkowski.
Pozdrawiam serdecznie.
Ewa_Szczodruch - 02-10-2007 - 13:41
Temat postu:
Witaj, witaj Mario Wink

Mroczkowski 1386 - od nazwy miejscowości Mroczki, Mroczków, Mroczkowice ( kilka wsi ).

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Momot_Aron - 02-10-2007 - 14:46
Temat postu: Nazwisko Momot
Pomocy! Czy ktoś wie cokolwiek o pochodzeniu nazwiska Momot? Ostatnio zająłem się kroniką mojej rodziny, ale jestem w kropce, bo wszelkie materiały dotyczące historii mojej rodziny są po rosyjsku i znajdują się w archiwach na Wschodzie (Litwa, Ukraina). Próbowałem nawiązać z nimi kontakt ale bezskutecznie.
Mój dziadek i pradziadek mieszkali w Zwierzyńcu (miejscowość pod Zamościem na Lubelszczyźnie), a z kolei ich przodkowie wywodzą się ze Wschodu (tereny dzisiejszej Ukrainy)
Bedę serdecznie wdzięczny za każdą informację
Ewa_Szczodruch - 02-10-2007 - 17:17
Temat postu:
Witaj Aronie Very Happy

Momot 1221 ( nazwisko bardzo stare ! ) - od staropolskiego momot 'jąkała'.

Źródło: 'Nazwiska Polaków', Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN Kraków 2001 .

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Maria_Lesniewska - 03-10-2007 - 13:46
Temat postu:
Dziekuje ci Ewuniu Very Happy ! W Rosji jest duzo polskich nazwisk, a ludzi interesuje ich pochodzenie.
P.S.Czy udzlo sie tobie odnalezc kogos na Litwie?
Ewa_Szczodruch - 03-10-2007 - 13:54
Temat postu:
Witaj Marino!

Na Litwie nikogo nie szukałam. W Rydze odnalazłam kuzynkę, ale ona najwyraźniej nie śpieszy się z udzielaniem informacji Crying or Very sad Napisałam długi, drugi list i czekam...

Pozdrawiam Cię cieplutko, Ewa Szczodruch

P.S. Jak masz jeszcze jakieś nazwiska - służę pomocą.
Maria_Lesniewska - 03-10-2007 - 17:56
Temat postu:
Oj,....nie Litwa, a Latwia! Embarassed
Pamietam - Kwiatkowska, tak? Byc moze jeszce probowac poszukac adres?
matyzbon_monika - 05-10-2007 - 21:11
Temat postu: Nazwisko:Matyzbon lub Matysbon
Witam
poszukuję jakichkolwiek informacji na temat nazwiska Matyzbon bądź Matysbon. Prawdopodobnie to drugie nazwisko powstało wskutek pomyłki urzędnika,chyba nie usłyszał dobrze nazwiska mojego stryja Confused za wszelkie,choćby najmniejsze informacje będę ogromnie wdzięczna.Mieszkam w woj. lubelskiem, ale nazwisko pojawia się także w byłym woj.olsztyńskim.
Ewa_Szczodruch - 06-10-2007 - 08:17
Temat postu:
Witaj Moniko!

Twego nazwiska nie ma w słowniku 'Nazwiska Polaków' Kazimierza Rymuta. Zgodnie z sugestią profesora nazwiska rozpoczynające się na Matyz- , Matys-pochodzą od imienia Maciej, ale tu jest jeszcze ta nietypowa końcówka...

Moniko, w 'Słowniku nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku' znalazłam 10 nazw osobowych Matyzbon (po 5 kobiet i mężczyzn) i 8 Matysbon. Wszyscy zamieszkali w województwie lubelskim, powiecie kraśnickim.

To tyle, co mogę dla Ciebie zrobić, pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
matyzbon_monika - 06-10-2007 - 17:15
Temat postu:
Dziękuję za szybką odpowiedźSmilebędę mogła przynajmniej zacząć od czegoś.zgadza się z treścią słownika,gdyż mieszkam w powiecie kraśnickim.

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu
Monika Matyzbon
Momot_Aron - 09-10-2007 - 11:50
Temat postu:
Dziękuję serdecznie za informację
Mrzygłód_Dominik - 26-11-2007 - 14:31
Temat postu: Nazwisko: Mrzygłód
Nazwisko: Mrzygłód

Szukam pochodzenie nazwiska Mrzygłód. Oraz szukam herbu tej rodziny.
Mrzygłód_Dominik - 26-11-2007 - 14:34
Temat postu: Nazwisko: Mrzygłód
Poszukuję etymologi nazwiska Mrzygłód. Oraz poszukuję herb tej rodziny.
Ewa_Szczodruch - 26-11-2007 - 15:44
Temat postu:
Witaj Dominiku Very Happy

Nosisz bardzo stare nazwisko... Po raz pierwszy zostało ono odnotowane w 1427 roku ( nie wiem niestety, w jakich źródłach ).

Mrzygłód - pochodzi od mrzygłód 'głodomorek, skąpiec'.

Tyle etymologia...

A herb to już zupełnie inna bajka...

Źródło: 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny'. Kazimierz Rymut, Wydawnictwo Naukowe DWN Kraków 2001 .

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Ewa_Szczodruch - 11-12-2007 - 18:26
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Nazwisko Machalski 1717 - znajduje się w słowniku profesora K. Rymuta 'Nazwiska Polaków' w grupie nazwisk pochodzących od imion na Ma-, typu Marcin, Maciej, Małomir, też od machać.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Christian_Orpel - 15-12-2007 - 14:07
Temat postu:
Nazwisko Mrzygłód (wystepujace w zrodlach juz w 1427 r.) powstalo wedlug K. Rymuta od wyrazu mrzygłód, "głodomorek, skąpiec "

Serdecznie pozdrawiam
buraska - 15-12-2007 - 18:17
Temat postu:
Niedaleko Sanoka znajduje się miejscowość o nazwie Mrzygłód. W czasach zaboru austriackiego było to miasteczko. Może nazwisko Mrzygłód jest jakoś związane z tą miejscowością
Pozdrawiam Halina
Christian_Orpel - 25-12-2007 - 14:44
Temat postu: Melzer
Jak Melcer, Melczer, MELZER pochodzi od zawodu : mielcarz , czyli slodownik, piwowar.
Smi - 22-01-2008 - 23:16
Temat postu: Nazwisko Micek
Witam. Poszukuję informacji o nazwisku Micek. Proszę o wszelką pomoc bo nie mogłem znaleźć żadnych konkretów. Jedynie pojedynczą, niepotwierdzoną notkę ze może oznaczać „mały dzwonek” lub „małą kulkę”(niepewne przypuszczenie na obcojęzycznym forum). Byłbym wdzięczny za każdą informację.
~Pozdrawiam Szymon
Christian_Orpel - 23-01-2008 - 00:26
Temat postu:
Wedlug K. Rymuta, MICEK jest jednym z tym licznych nazwisk wywodzacych sie od imienia Mikolaj.

Pozdrawiam serdecznie
aalbatross - 28-02-2008 - 11:24
Temat postu:
Pani Ewo,
Czy moglaby Pani przyblizyc mi pochodzenie nazwiska Matraj?
Dziekuje i Pozdrawiam.
Ewa_Szczodruch - 28-02-2008 - 12:41
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Mogłabym... Wink

Matraj ( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od łacińskiego mater 'matka' lub od imienia Mateusz.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
Jakub_Łoboda - 12-03-2008 - 15:17
Temat postu:
Droga Pani Ewo;)
A takie nazwisko jak Michałek?
Pozdrawiam;)
Ewa_Szczodruch - 12-03-2008 - 17:09
Temat postu:
Witaj Jakubie Very Happy

Michałek 1393 - od imienia biblijnego Michał, pochodzenia od hebrajskiego mikhae' el 'któż, jeśli nie Bóg', notowanego w Polsce od XII wieku.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
michalks12 - 09-04-2008 - 13:36
Temat postu:
Pani Ewo moje nazwizko jest jednoznaczne ale nie wiem czy tak jest naprawde bardzo proszę o wyjaśnienie nazwiska Mucha
Ewa_Szczodruch - 09-04-2008 - 14:56
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

I bardzo dobrze, że pytasz. Bo choć etymologia jest rzeczywiście jednoznaczna, zyskujesz datę źródłową:

Mucha 1362 - od mucha.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
michalks12 - 09-04-2008 - 19:55
Temat postu:
dziękuje bardzo , szkoda że moje nazwisko pochodzi od owada:/
marek54 - 02-06-2008 - 17:57
Temat postu: Proszę o pomoc w poszukiwaniach pochodzenia nazwiska
Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzenia nazwiska Matuszewski
Ewa_Szczodruch - 02-06-2008 - 18:27
Temat postu:
Witaj Marku Very Happy

Matuszewski ( bez daty źródlowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Maciej, pochodzącego z hebrajskiego mattithejah(u) i mattanejah(u) 'dar Jahwe', występującego w Polsce od XIII wieku w wariantach: Maciej, Matyjasz i Mateusz.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
lrpawlak - 20-06-2008 - 20:36
Temat postu:
Witam Pani Ewo!
Dziękuję serdecznie za pod powiedź. Kiedyś czytałam artykuł na temat nazwisk i tak przypuszczałam, ale chciałam się upewnić. Dziękuję również za wskazanie mi książki, w której na ten temat będę mogła przeczytać. Mam jeszcze jedno pytanie o nazwisko MATHEA.
Z serdecznymi pozdrowieniami Lidia Pawlak
Ewa_Szczodruch - 20-06-2008 - 21:19
Temat postu:
Witaj Lidio Very Happy

Mathea
( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Maciej, z hebrajskiego 'dar Jahwe'; z form greckich i łacińskich utworzone zostały w języku polskim trzy imiona: Maciej Matyjaszi Mateusz.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
mastalerz - 06-09-2008 - 17:51
Temat postu:
Od ponad trzech lat badam genealogię Mastalerzów i wciąż szukam etymologii mojego nazwiska.

do tej pory przeczytałem, że nazwisko Mastalerz pochodzi:

1. od zawodu - masztalerz, czyli „starszy stajenny, ten, co ma dozór nad stajnią i końmi”, wyraz pochodzi z niemieckiego Marstall - stajnia pańska , zob. tzw. Słownik warszawski t. II, s. 896.

2. od nazwy miejscowej Masztalery z byłego powiatu grodzieńskiego, zob. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. XV cz. 2, s. 308.

3. od popularnego nazwiska czeskiego Maštalíř (czyt.Masztalirz). Nasi przodkowie mogli przybyć z Czech w okresie reformacji tj. XVI w.


Ostatnio otrzymałem od p. Artura Wojtowicza jeszcze inną informację.
Według niemieckiej księgi wywodowej nazwisko MASTALERZ pochodzi
pierwotnie od słowa MAST co oznacza TUCZ. W staroniemieckim, nazwiskiem
Mast nazywano przede wszystkich hodowców świń. Po raz pierwszy pojawia się
to nazwisko w księgach z Hanoveru z 1504 r.

A co na temat nazwiska MASTALERZ napiszą nasi specjaliści na forum?
POZDRAWIAM!
Ewa_Szczodruch - 06-09-2008 - 18:29
Temat postu:
Witaj Mirku

Mastalerz 1679 - od masztalerz, mastalerz 'człowiek zajmujący się końmi, stajenny'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
mastalerz - 07-09-2008 - 02:31
Temat postu:
Ewa_Szczodruch napisał:
Witaj Mirku

Mastalerz 1679 - od masztalerz, mastalerz 'człowiek zajmujący się końmi, stajenny'.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001


Dziękuję Ewo za szybką odpowiedź.
A jakbyś zinterpretowała te pozostałe etymologie Mastalerza?
Ewa_Szczodruch - 07-09-2008 - 10:27
Temat postu:
Witaj Mirku Very Happy

Mam dobry zwyczaj odpowiadania na posty, listy, maile Wink
Więc... po raz któryś powtarzam: nie jestem profesjonalistką. Mam tylko trochę źródeł i wprawy w posługiwaniu się nimi, no i dużo dobrych chęci, by Wam pomagać.

Mirku, trwałabym przy etymologii Rymuta... Oczywiście, jeśli korzenie masz polskie... I jeśli tak jest, nie szukałabym źródeł nazwiska w językach obcych, zwłaszcza jeśli prowadzą prawie do tego samego.
No i pamiętaj, że końcowa interpretacja należy do Ciebie, bo to nazwisko Twojej rodziny i jej genealogia.

I jeszcze raz: etymologia pomaga, ale i na manowce potrafi zwieść Wink

Sukcesów w dalszych badaniach genealogicznych życzę...
Ewa_Szczodruch - 22-09-2008 - 07:35
Temat postu:
Witaj Edwinie Very Happy

Matysiak 1687 - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Maciej, pochodzenia hebrajskiego ‘dar Jahwe’. Z form łacińskich w języku polskim wykształciły się 3 imiona: Maciej, Matyjasz i Mateusz. W Kościele prawosławnym z form greckich utworzone zostało imię Matwiej, wtórnie Matfiej.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
czar.mar - 24-09-2008 - 15:01
Temat postu:
Witaj Ewo
Proszę o garść informacji o nazwisku Marko
Pozdrawiam
Ewa_Szczodruch - 24-09-2008 - 15:08
Temat postu:
Witaj Question Very Happy

Marko ( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Marek, pochodzenia łacińskiego, od Marcus, genetycznie związanego z bogiem Marsem, notowanego w Polsce od XIII wieku.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
minorowicz_stanislaw - 30-09-2008 - 00:00
Temat postu: pochodzenie nazwiska
Ciekawi mnie pochodzenie nazwiska minorowicz?
Ewa_Szczodruch - 30-09-2008 - 06:26
Temat postu:
Witaj Stanisławie Very Happy

Minorowicz ( bez daty źródłowej ) – w grupie nazwisk pochodzących od łacińskiego minor ‘mniejszy’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Mateusz_Mołoń - 07-10-2008 - 23:09
Temat postu:
Witam

czy mógłbym liczyć na pomoc w ustaleniu pochodzenia nazwiska Mołoń ( woj. podkarpackie) słyszałem też że pierwsi Mołoniowie przyjechali do polski z Węgier

Zgóry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
mateusz Mołoń
Ewa_Szczodruch - 08-10-2008 - 05:14
Temat postu:
Witaj Mateuszu Very Happy

Mołoń ( bez daty źródłowej ) – w grupie nazwisk pochodzących od prasłowiańskiego moliti, moleti ‘wyciągnąć’, od mól, mol ‘rodzaj małego motyla zżerającego tkaniny’; możliwe też od niemieckiej nazwy osobowej Mohl.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Wiktor_BY - 17-10-2008 - 13:56
Temat postu:
Prosze o informacje o nazwisku Metelski
z gory bardzo dziekuje
Ewa_Szczodruch - 17-10-2008 - 15:14
Temat postu:
Witaj Wiktorze Very Happy

Metelski ( bez daty źródłowej ) - w grupie nazwisk pochodzących od wschodnioslowiańskiego metel 'zamieć' lub od niemieckiej nazwy osobowej Metel.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
mada19 - 10-11-2008 - 13:34
Temat postu: Małek - Malek
Witam Smile
Poszukuje informacji dotyczacych nazwiska MAŁEK lub MALEK

Każda informacja jest dla mnie cenna Smile

Jestem w o tyle trudnej sytuacji ze nie wiem czy moj przodek był niemcem czy polakiem wiem tylko tyle ze był w niemczech i przyjechał ale nie wiadomo czy z tamtad pochodzil czy wyjechal tylko w sprawie zarobkowej... (pochodze ze górnego śląska)

z góry bardzo dziekuje Smile
Ewa_Szczodruch - 10-11-2008 - 13:48
Temat postu:
Witaj Magdo Very Happy

Małek 1204 - w grupie nazwisk pochodzących od mały.

Malek ( bez daty źródłowej ) - w tej samej grupie etymologicznej ( od mały ).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
czar.mar - 18-11-2008 - 10:20
Temat postu:
Witam pani Ewo
Pytałem kiedyś o nazwisko Marko. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, czy Rymut nie odnotowuje nazwisk Markon (Markón lub Markun). Mogących wywodzić się ze współnego źródła (imienia Marek)lub jeszcze innego.Proszę o odpowiedź i dziękuje serdecznie.
Ewa_Szczodruch - 18-11-2008 - 11:51
Temat postu:
Witaj Czarku Question Very Happy

Oba nazwiska ( Marko też) : Markon ( bez akcentu, Markon z akcentem - nie znalazłam ) i Markun - występują we wspólnej etymologicznie grupie nazwisk wywodzących się od imienia Marek, od łacińskiego Marcus, genetycznie związanego z bogiem Marsem. Dat źródłowych brak.
Ewa_Szczodruch - 22-11-2008 - 08:32
Temat postu: *podział
Makowski 1394 – od nazw miejscowych Maków, Makowo ( częste).
Masewicz ( bez daty źródłowej ) – w grupie nazwisk pochodzących od masa, od wschodniosłowiańskiego imienia Mosiej (= Mojżesz).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001

ciąg dalszy nastąpi...
Agejczyk_Tomasz - 12-12-2008 - 10:08
Temat postu: M
Szukam informacji o pochodzeniu nazwiska Marut zapisywanego również jako Marud lub Maruda. Rodzina od XIX wieku zamieszkiwała teren Włodzimierza Wołyńskiego. Według relacji rodziny przodkowie pochodzili z Austrii.
Ewa_Szczodruch - 12-12-2008 - 15:44
Temat postu:
Witaj Tomku Very Happy

Z trzech nazwisk znalazłam dwa:

Marud, Maruda ( bez dat źródłowich) – w grupie nazwisk pochodzących od marudzić 'robić coś powoli, ociężale’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Agejczyk_Tomasz - 13-12-2008 - 12:55
Temat postu:
Bardzo dziękuję
Chociaż nazwisko Maruda pochodzi już z pomyłki kościelnej, we wszystkich aktach z początku XX wieku widnieje nazwisko Marut, przez jeden wpis rodzina gałąź mojego dziadka ma na nazwisko Maruda
ZYBURA_MARIA - 13-12-2008 - 16:33
Temat postu:
PROSZĘ O INFORMACJĘ:POCHODZENIE NAZWISKA JARCZEWSKI POZDRAWIAM
Ewa_Szczodruch - 14-12-2008 - 05:54
Temat postu:
Witaj Mario Very Happy

Jarczewski ( bez daty źródłowej ) – od nazwy miejscowej Jarczewo ( włocławskie, gmina Skępe ), Jarczów ( zamojskie, gmina Jarczów).

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
tomekm - 14-01-2009 - 22:43
Temat postu: Moskalik
Mieszkam u podnóża Tatr. NIetrudno stwierdzić, że kilka rodzin mojego nazwiska na tym terenie zamyka się w ok. 300-letniej historii, na początku której był jakiś tajemniczy przodek. Podania we wszystkich odłamach rodziny są spójne - pojawił się znikąd, był obcojęzyczny (przypuszczam południe, południowy-wschód), został tatusiem i zniknął. Kazał jednak ochrzcić dziecko swoim nazwiskiem. Czy można stwierdzić z jakiego kraju pochodził? (np na podstawie końcówki nazwiska?) W jednym przekazie ustnym pojawia się jako "moszkałyk".
Wladyslaw_Moskal - 16-01-2009 - 03:40
Temat postu: Moskalik
Witam,

jak zwykle w opowiesci jest troche prawdy, albo ... nie ma prawdy.

Nazwisko Moskal wg prof. K. Rymuta odnotowano w 1389, zas nazwisko Moskalik, czyli
syn Moskala, odnotowano w 1638.
Z Twojej opowiesci wynika, ze po uwzglednieniu mniejszej liczebnosci nosicieli nazwiska
niz obecnie, Twoj Moskalik musialby byc tym pierwszym ?, historycznie odnotowanym.
Czy pochodzil z poludnia lub poludniowego wschodu ? - wg mnie byl jak najbardziej
rodzimym dla bylego woj. nowosadeckiego.
Popatrz na dane;
Moskal - 6841 w Polsce, wg ksiazek telefonicznych; Slowacja 102, Czechy 13, byle
nowosadeckie 76 [w 1990] ,
Moskalik - 996 w Polsce, Slowacja 0, Czechy 0, nowosadeckie 20 [w 1990].
Gdyby pochodzil ze .... wschodu Twoj Moskalik, to bylby Moskaluk lub Moskalczuk.

Wladyslaw Moskal
harnas - 16-01-2009 - 10:28
Temat postu: Nazwisko Moskal
Dziękuję panie Władysławie za ciekawy opis nazwiska Moskal ,który mnie także zainteresował ,ponieważ mam w swoim drzewie przodków o tym nazwisku .Moi pochodzą z lubelszczyzny-Śniadówka.
Pozdrawiam Alicja
tomekm - 16-01-2009 - 14:26
Temat postu:
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. To bardzo cenne informacje. Dzięki nim może kilka osób sprowadzę na ziemię Smile. Może przodek wracał z włajaży ze wschodu do rodzinnego domu na sądecczyźnie i zatrzymał się w mojej okolicy by "sił nabrać"...
Tadeusz_Wysocki - 16-01-2009 - 15:53
Temat postu:
Dot: Etymologii nazwiska MOSKAL/MOSKALIK

Władku drogi, drodzy przyjaciele, jeśli mogę wtrącić małą refleksję: Twoje kapitalne opisania dawane wcześniej na kilku genforach dają też znaczenie nazwiska lokalne, to z Twojej ostatniej pracy na tym forum:
"Nazwisko Moskal - ktoś z twarzą przypominajacą spieczony placek, zatem specjalista od mieszania czarnego węgla drzewnego i brązowej, zmielonej rudy darniowej", oraz, że MOSKALIK to może też być syn MOSKALA. Zatem jest to świetne uzupełnienie pracy Rymuta, który w swojej pracy podaje, że MOSKAL (not. 1389) to "mieszkaniec Moskwy, Rosjanin", ale też wzmiankuje "stp. żarłok, rodzaj placka" - ogromnie ciekawym jest, że ten znikomy ślad placka uzupełniłeś o placek rudy!, a więc to może być od typu zajęcia lokalnego, wystarczy dokładnie oglądać mapę gniazda rodzinnego swoich przodków, np. na lubelszczyźnie tuż koło tego Śniadówka jest Huta, niedaleko też Ruda, itd.

Tak więc w lżejszym tonie: Oczywiście każda rodzinna legenda zawiera ślady przeszłości, stąd może ten przodek Tomka wracał z włajaży ze wschodu do domu, po drodze zakochał się i swój 'niezwykle osobisty ślad' pozostawił w jego miejscowości, a napotkani lokalni zajmowali się tym samym co na jego rodzinnej Sądecczyźnie, węgiel drzewny i rudy darniowe produkowali i oferowali na cały teren, i tym rodzinnym zajęciem zaskarbił sobie uczucie miejscowej piękności "Moskalównej", nie mówiąc już o teściu "Moskalu" Smile

Pardon za wtrącenie, dalszej gry wyobraźni życzę, bo to daje rodzinna genealogia!
Tadeusz
Wladyslaw_Moskal - 16-01-2009 - 17:43
Temat postu:
Tadeusz,

dwa publiczne podziekowania;
- za powyzszy wpis = przypomnienie moich pierwszych kontaktow ze starsza Pania
z Bibloteki Jagiellonskiej, ktora w 1960 obrazowo powiedziala mi, dlaczego jej krewni
z okolic Krakowa maja nazwisko Moskal,
- za Twoj kontakt z Profesorem K. Rymutem, bo dzieki Tobie dostalem od Profesora
jego dwutomowy Slownik historyczno-etymologiczny - "Nazwiska Polakow".

Wiem, ze masz jeszcze jedno, niedokonczone dzielo Profesora - Etymologia nazw
miejscowosci w Polsce .

Co do rodzinnych legend, to calkowicie popieram Waldka i Twoje motto;
Poznaj ludzi, historie, srodowisko, a bedziesz nie tylko znal, ale i rozumial przodkow.
Przytocze tez slowa juz 85-letniego Ksiedza Profesora Wilhelma Gaja-Piotrowskiego, na ktorego prace bardzo czesto sie powoluje; "Kazdy czlowiek zaciaga dlug wdziecznosci wzgledem rodzinnej ziemi, ktora w mlodosci nosila i zywila go, dlatego w dojrzalym wieku obowiazany jest ze sprawiedliwosci zwrocic ten dlug, w miare swych mozliwosci i zdolnosci osobistych".

Serdecznie pozdrawiam,
Wladyslaw
tomekm - 16-01-2009 - 20:51
Temat postu:
Być może zboczę z tematu, napewno jestem laikiem i czuję się mocno skrempowany Waszą znajomością tematu, ale:
1. U nas na Podhalu, "moskole" to właśnie placki z mąki bodajże ziemniaczanej pieczone na ogniu. Podobno też gwara góralska jest najbliższa z innych gwar językowi polskiemu ze średniowiecza.
Wybaczcie moje żartobliwe posty lecz co było pierwsze na Podhalu - nazwisko czy placek...
Wladyslaw_Moskal - 18-01-2009 - 19:09
Temat postu:
W uzupelnieniu rozmieszczenia nazwiska Moskal podam, ze kilka lat temu pomogli
mi genealodzy ukrainscy i rosyjscy przegladnac ksiazki telefoniczne, gdzie znalezli
we Lwowie kilkudziesieciu Moskali, ale w Kijowie nie bylo juz Moskali.
W Piotrogrodzie bylo kilkunastu, w Moskwie zadnego.
Byly za to nazwiska z rdzeniem Moskal- ale, z rosyjskimi koncowkami.
Na Litwie nie znalazlem w ksiazce telefonicznej nikogo o nazwisku Moskal,
ale wiem, ze po I Zaborze powstaly osady z naplywowa ludnoscia rosyjska
wyznania prawoslawnego, nazywane Moskaliszki.
Nie wiem jak jest na Bialorusi, ale chyba podobnie jak na Ukrainie, blizej Polski,
mozna spotkac to nazwisko, dalej na wschod, juz nie .

Wladyslaw
harnas - 18-01-2009 - 20:15
Temat postu:
No proszę ciekawe nazwisko ,to i ciekawe odpowiedzi za które wszystkim bardzo dziękuję.Alicja
Tadeusz_Wysocki - 19-01-2009 - 12:25
Temat postu:
Witaj Władysławie, witajcie drodzy przyjaciele z tego genforum,

A więc "moskole", staropolskie placki są głównym źródłosłowiem, Tomku, świetnie uzupełniłeś etymologię nazwiska MOSKAL, MOSKALIK (głównie syn Moskala, ale też mały placek, ...) i inne nazwiska bliskoznaczne.

I warto zwracać uwagę na nazwy rodzinnych miejscowości i okolic, tam gdzie blisko RUDA, HUTA, itd., to Władysław kapitalnie uzupełnia w swoim ostatniej wiadomości pracę Prof. Rymuta, te placki to mogą być właśnie mieszanki węgla drzewnego i rudy darniowej, dla dymarek wieki temu gęsto rozrzuconych w wielu częściach Polski, głównie na południu, i bliżej centrum - w świętokrzyskiem.

To może pomóc wielu poszukiwaczom w rozczytaniu etymologii ich nazwiska i określeniu pierwszego zajęcia przodka. Wyobrażnia może tu pomóc w opisaniu życia przodków danej rodziny - zawsze do tego namawiam, bo z nich przeszłość, tradycja, teraźniejszość i wytłumaczenie wielu naszych cech osobistych, rodzinnych i narodowych - wracam znów do tej części GENELAOGII danej RODZINY I OPISANIA TRADYCJI PRZODKÓW w części 'lżejszej' - jeśli MOSKALE byli opisywani również jako: żarłok, smakosz, gourmant, to to się zamieniło w XXI wieku w ludzi głodnych... wiedzy, tradycji, historii, i niech tak będzie do końca świata i jeszcze dłużej Smile

OPISUJMY TRADYCJĘ NASZYCH RODZIN i MAŁYCH OJCZYZN jak najszybciej, póki wiele zapisów jeszcze nie przeminęło w czeluściach archiwów i szaf parafialnych (choć wielu księży to rozumie i pomaga do nich dotrzeć jak najszerzej) - dla wszystkich następnych pokoleń - wielu jeszcze nie wie, że Rodzinna Genealogia stanie się kiedyś dobrem najcenniejszym, i kompletnie nie chodzi tu o wyrażenie wszystkiego w pieniądzach.

Udanych poszukiwań wszystkim życzę,

Wasz,
Tadeusz
http://www.narodowa.pl
PolTG23
medelczyk_a - 20-01-2009 - 21:03
Temat postu: pochodzenie nazwiska Medelczyk
mieszkam w Przemyślu mój ojciec pochodzi z Korzeńca 27km od Przemyśla,
wg portalu moikrewni, w Polsce o tym nazwisku jest 24 osoby i to w tym rejonie, podejrzewam że jest to ta sama linia rodzinna.
Kiedyś ktoś mi sugerował, że to nazwisko jest pochodzenia czeskiego, proszę o rozwiązanie zagadki
pozdrawiam adam m
Wladyslaw_Moskal - 20-01-2009 - 22:53
Temat postu: pochodzenie nazwiska Medelczyk
Nazwisko Medelczyk,

wg prof. K. Rymuta pochodzi od niemieckiej nazwy osobowej Medel.
Ja mam inne , staropolskie wyjasnienie , ale tez zwiazane z j. niemieckim.
Prosze zobaczyc co oznaczalo slowo "mendel" w j. polskim;
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mendel
Nazwisko tego, co stawial snopy w mendel lub sprzedawal cos na mendle, moglo byc zapisane
jako Mędel, jego syna juz nazwano Mędelczyk, ale w zapisach zgubiono znaczek przy literze "ę"
i zostalo Medelczyk, z typowo polska koncowka.
Ja tez mysle, ze wszyscy o nazwisku Medelczyk sa krewnymi.

Wladyslaw
Ewa_Szczodruch - 21-01-2009 - 07:06
Temat postu:
Witaj Very Happy

Medelczyk (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od niemieckiej nazwy osobowej Med, ta od imion na Med-.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Mundek38 - 19-03-2009 - 16:09
Temat postu: Proszę o dane pochodzenia nazwiska
Chodzi mnie o nazwisko Michałka (w jęz.niemieckim często spotyka Michalke), o osób zamieszkałych na terenie Pomorza.
Mielczarek_Seweryn - 11-04-2009 - 23:45
Temat postu: Nazwisko-MIELCZAREK
Poszukuję etymologi nazwiska Mielczarek oraz herb tej rodziny. SEWERYN MIELCZAREK
Tomek1973 - 12-04-2009 - 00:09
Temat postu: Nazwisko-MIELCZAREK
Proszę szukac chociażby tu:
http://www.herbyrzeczypospolitej.republ ... lfabet.htm

pozdrawiam - tomek
Ewa_Szczodruch - 13-04-2009 - 09:42
Temat postu:
Witaj Sewerynie Very Happy

Mielczarek (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od staropolskiego mielcarz ‘słodownik, piwowar’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Bibi1111 - 19-04-2009 - 13:38
Temat postu: proszę o wiadomości o pochodzeniu nazwiska
proszę o wiadomości o pochodzeniu nazwiska Multana. Z góry dziękuję i pozdrawiam Very Happy
Ewa_Szczodruch - 19-04-2009 - 19:07
Temat postu:
Witaj Very Happy

Multana
(bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od staropolskiego multan ‘miecz krótki, prosty’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Bibi1111 - 19-04-2009 - 21:05
Temat postu:
Pani Ewo,
bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i poświęcenie mi czasu. Tłumaczenie to dużo wyjaśnia. Polecam się, gdyby była potrzeba. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Very Happy
Ewa_Szczodruch - 26-04-2009 - 07:37
Temat postu:
Witaj Very Happy

Michałka (bez daty źródłowej), Michalke (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od imienia Michał. Imię biblijne, od hebrajskiego mika’el ‘któż jest jak Bóg’. W Polsce notowane od XII wieku.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
Mundek38 - 26-04-2009 - 09:12
Temat postu:
Serdecznie dziekuję, długo nie mogłem zdobyć tej wiadomości. Czy do podanego żródła jest dojście przez Internet (elektronicznie)? Pozdrawiam Edmund Michałka
partyzjusz - 02-05-2009 - 15:24
Temat postu: Nazwisko Majerczak
Witam,

Jestem ciekawa skąd wzięło, wywodzi się nazwisko Majerczak. Z góry ślicznie dziękuje za pomoc.
Ewa_Szczodruch - 02-05-2009 - 17:44
Temat postu:
Witaj Very Happy

Majerczak 1661 - w grupie nazwisk pochodzących od niemieckiej nazwy osobowej Maier, ta od Meier ‘dzierżawca’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
partyzjusz - 02-05-2009 - 21:50
Temat postu:
Bardzo dziękuję za pomoc Smile
Aftanas_Jerzy - 13-09-2009 - 18:44
Temat postu:
Witam!
Ja też proszę bardzo o wyjaśnienie etymologii siedmiu nazwisk:
1. Morgownik
2. Morgowski
3. Morgowicz vel Morgiewicz
4. Morgulski
5. Morgoń
6. Morgoś
7. Morgulec
Nie mam pewności, czy nazwiska 1,2 i 3 pochodzą od miejsca. „Słownik Geograficzny….” wymieniania kilkanaście nazw miejscowości: Morgowniki, Morgi, Morgowice, Morgowo, Morgiewice (nazwy ich pochodzą pewnie od miary powierzchni „Morg”).
Morgownik to chyba nazwisko od nazwy kategorii chłopów w grupie zagrodników.
Nazwiska 4, 5,6,7 – dla mnie niejasne pochodzenie (Morgul jest takie nazwisko tureckie; może Tolkien stąd wziął nazwę Minas Morgul do Władcy Pierścieni).
Ewa_Szczodruch - 14-09-2009 - 06:50
Temat postu:
Witaj Jurku Very Happy

Niewiele Ci pomogę Sad

Profesor Rymut wszystkie nazwiska, o które pytasz, zamieścił w jednej grupie etymologicznej nazw osobowych pochodzących od mórg, morga ‘miara powierzchni gruntu’.
Żadne z nich nie jest zaklasyfikowane jako odmiejscowe. W 'Odmiejsowych nazwach osobowych' też brak tych nazwisk.
Datę źródłową znalazłam tylko przy nazwisku Morgowicz. Jest to rok 1434. Pozostałe powstawały później.
df - 25-09-2009 - 03:20
Temat postu:
Witam!
Czy występuje tam nazwisko Marus?

Pozdrawiam, Alex
Ewa_Szczodruch - 25-09-2009 - 06:33
Temat postu:
Witaj Alex Very Happy

Marus (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od imion na Mar- tyou Marcin, Maria, Marek.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
szczesna - 25-10-2009 - 16:09
Temat postu:
Dziękuję za sprawdzenie.
A czy mogę prosić jeszcze o nazwisko - Migała Smile
Pozdrawiam
Joanna
Marciszewska_Anna - 25-10-2009 - 16:36
Temat postu:
Dzień dobry Smile
Czy mogłabym prosić o sprawdzenie nazwiska ,,Marciszewscy"
Z góry dziękuję Smile
Ewa_Szczodruch - 25-10-2009 - 16:53
Temat postu:
Witaj Joanno Very Happy

Migała1623 – w grupie nazwisk pochodzących od migać ‘szybko poruszać oczami’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Ewa_Szczodruch - 25-10-2009 - 16:54
Temat postu:
Witaj Anno Very Happy

Marciszewski
(bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od nazwy miejscowej Marciszów (katowickie, gmina Zawiercie).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
mkotas - 03-11-2009 - 22:19
Temat postu:
Witam,proszę o wyjaśnienie nazwiska Małagocki ; )
Ewa_Szczodruch - 03-11-2009 - 22:29
Temat postu:
Witaj Very Happy

Małagocki (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od nazwy miejscowej Małogoszcz (kieleckie, gmian Małogoszcz).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
wrog74 - 26-01-2010 - 20:32
Temat postu: Nazwisko Machnik
Witam wszystkich
Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Machnik
Od czego wzięło swoją nazwę i jego pochodzenie
sam niewiele znalazłem
proszę o pomoc
wojtek
Artem777 - 17-02-2010 - 01:34
Temat postu: Martusewicz/Martusiewicz
Serdecznie proszę o etymologie nazwiska Martusewicz/ Martusiewicz. Ja szukam przodkow ktore mieszkali na Litwe w 19 w.
YOLA72 - 23-07-2010 - 09:10
Temat postu:
halo, witam wszystkich serdecznie:) interesuje mnie pochodzenie nazwiska MATYSKA badz MATHYSKA, POMOCY:)))
Ewa_Szczodruch - 23-07-2010 - 10:43
Temat postu:
Witam Very Happy

Matyska,Mathyska (bz dat źródłowych) - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Maciej. W języku hebrajskim były dwa warianty imienia: mettithejah (u) i mattanejah (u) ‘dar Jahwe’, przejęte do greckiego jako Matthias, Matthauos, Maththaios, a do łacińskiego jako Matthias, Matthaeus. Z form łacińskich w języku polskim powstały trzy imiona: Maciej, Matyjasz oba pochodzące od wariantu Matthias i Mateusz, utworzone od Matthaeus. W Kościele prawosławnym od form greckich utworzone zostało imię Matwiej, wtórnie Matfiej. Te cztery imiona, a także ich skrócone formy Mat- i Mac- mieszały się w źródłach historycznych.

Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
katnal - 30-05-2011 - 15:28
Temat postu:
Witam Ewo.
Czy znalazłabyś cokolwiek na temat nazwiska Majgus/Majgos ? a może skąd pochodzi bo przypuszczam że nie jest to nazwisko polskie.
Ewa_Szczodruch - 30-05-2011 - 18:56
Temat postu:
Witam Very Happy

Nazwisk tych nie znalazłam w żadnym z dostępnych mi źródeł. Wszystkie występujące w nich nazwy osobowe z rdzeniem maj pochodzą od maj 'nazwa miesiąca ' też 'podkomorzy' lub od łacińskiego maius, w znaczeniu przeniesionym 'człowiek stały'.
katnal - 30-05-2011 - 20:56
Temat postu:
Bardzo dziękuje Ewo.

Pozdrawiam
Maciak_Magdalena - 10-08-2011 - 21:27
Temat postu: etymologia nazwiska Maciak, informacje-poszukuję
Czy ktoś wie od czego lub od kogo wywodzi się nazwisko Maciak,
skąd pochodzą moi przodkowie?
Żarecka_Augustyn_Krystyna - 10-08-2011 - 21:59
Temat postu: etymologia nazwiska Maciak, informacje-poszukuję
Witaj,nie odpowiem Ci wprawdzie na to pytanie,ale chcę poinformować,że siostra mojej babci , w 1917 roku ,w Krakowie ,wzięła ślub z Franciszkiem Maciakiem,mieszkali potem w Nowym Sączu i mieli syna i córkę.
Pozdrawiam-K.Ż-A
Aftanas_Jerzy - 10-08-2011 - 22:22
Temat postu: etymologia nazwiska Maciak, informacje-poszukuję
Witam!
Trzeba oddzielić pochodzenie nazwiska od pochodzenia rodu: to oczywiste, że identyczne nazwiska mogą przynależeć do różnych rodów z różnymi ich protoplastami.

Nazwa osobowa/nazwisko Maciak pochodzi od imienia chrześcijańskiego Maciej (najwcześniejszy znany zapis w dokumencie źródłowym z roku 1374).
Tak podano w "Słowniku etymologiczno-motywacyjnym staropolskich nazw osobowych" (PAN. Instytut Języka Polskiego) cz. 2 str 86.
Patrz także K. Rymut "Nazwiska Polaków" wyd. 1991r, str 179. oraz na poniższy link (Możliwa też alternatywna etymologia podana przez K. Rymuta: od wyrazu 'macać')
http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?k ... mp;sub=545
mdanka - 10-08-2011 - 23:08
Temat postu: etymologia nazwiska Maciak, informacje-poszukuję
Maciak_Magdalena napisał:
Czy ktoś wie od czego lub od kogo wywodzi się nazwisko Maciak,
skąd pochodzą moi przodkowie?
Nie wiem skąd są Twoi przodkowie bo jeśli z łódzkiego to jest to przekręcone nazwisko MATCZAK. W wielu aktach jest właśnie tak przekręcone.
Pozdrawiam Danka Matczak
Daniel_Mirecki - 06-09-2011 - 12:46
Temat postu: Mirecki
Chciałbym sie dowiedzieć jakie jest pochodzenie tego nazwiska.
Ewa_Szczodruch - 06-09-2011 - 18:58
Temat postu:
Witam Very Happy

Mirecki 1498 - od nazwy miejscowej Mircze (zamojskie, gmina Mircze).

Wg. prof. Kazimierza Rymuta
zentaur - 16-09-2011 - 20:59
Temat postu:
Witam

Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Militowski.

z góry dziękuje i pozdrawiam

andrzej janiak
Ewa_Szczodruch - 17-09-2011 - 06:52
Temat postu:
Witam Very Happy

Militowski - może od miły, też od imion złożonych typu Miłobor, Miłosław.
zelmir - 17-09-2011 - 08:45
Temat postu:
Witam

A może Militowski to spolszczone włoskie nazwisko Milito, które jest wariantem Melito.

Pozdrawiam, zelmir
Ewa_Szczodruch - 01-10-2011 - 15:35
Temat postu:
Witam Very Happy

Martusewicz - w grupie nazwisk pochodzących od imienia żeńskiego Marta, także od Marcin. Imię Marta, znane w Polsce od XIII wieku, jest pochodzenia aramejskiego, od marta ‘pani’.

Martusiewicz - w grupie nazwisk pochodzących od imienia żeńskiego Marta, także od Marcin. Imię Marta, znane w Polsce od XIII wieku, jest pochodzenia aramejskiego, od marta ‘pani’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Ewa_Szczodruch - 01-10-2011 - 15:57
Temat postu:
Witam Very Happy

Machnik 1423 - w grupie nazwisk pochodzących od imion na Ma-, typu Marcin, Maciej, Małomir, też od machać, machnąć, też od Magdalena.

Źródlo: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Barbara_Domagała - 14-04-2013 - 20:59
Temat postu: Re: nazwisko Lida (lub Leda).
Ewo, chciałabym uzbroić się w tę pozycję na własne potrzeby, ale widzę, że powołujesz się na dwa różne wydania z 1999 i 2001 roku. Czym się one różnią i które z nich polecasz nabyć?

Przy okazji proszę o sprawdzenie nazwiska Miklasz.

Pozdrawiam,
Basia
Ewa_Szczodruch - 15-04-2013 - 06:08
Temat postu:
Witam Smile

W roku 1999 wydany został tom I (nazwiska A- K), w 2001 - tom II (nazwiska L- Ż).

Miklasz 1401 - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Mikołaj. Imię pochodzenia greckiego, od Nikólaos, to od nike ‘zwycięstwo’ + laos ‘lud’, do łaciny przejęte jako Nicolaus. Znane w Polsce od XII wieku, adaptowane do języka polskiego jako Mikołaj ( 1369), Mikułaj ( 1399), Nikołaj ( 1203).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Dla Rutar - etymologię tego zestawu nazwisk już podałam. Szukaj tam, gdzie mnie pytałeś / -aś.
Barbara_Domagała - 16-04-2013 - 19:56
Temat postu:
Dziękuję Ewo Smile

Zatem trzeba się uzbroić w obie pozycje.

Pozdrawiam,
Basia
Szarlej - 15-05-2013 - 00:13
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Maternia
Witam!

Szukam pochodzenia nazwiska Maternia. Rodzina wywodzi się z Rzeszowszczyzny. Czy pochodzi ono od niemieckich kolonizatorów tamtych stron? A może ma pochodzenie ukraińskie? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!
Ewa_Szczodruch - 15-05-2013 - 05:08
Temat postu: Maternia
Witam Smile

Maternia - w grupie nazwisk pochodzących od łacińskiego mater ‘matka’ lub od Mateusz lub od imienia Materna, od greckiego Maternos ‘pochodzący od matki’, od łacińskiego Maternus.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Maziakowska_Karolina - 02-06-2013 - 22:42
Temat postu: Maziakowski
Witam. Chciałabym poznać pochodzenia nazwiska: Maziakowski. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukam jakichkolwiek informacji. Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.
Karolina.
Aftanas_Jerzy - 02-06-2013 - 23:03
Temat postu: Sprawdzenie pochodzenia nazwiska Maziakowski
Maziakowski - należy do grupy nazw osobowych pochodzących od 'mazać' (prasłowiańskie mazati) = smarować, namaszczać, nacierać.
adrianm - 22-07-2013 - 09:23
Temat postu: Misiura
Witam,

szukam pochodzenia nazwiska Misiura.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Adrian Misiura
JarekK - 22-07-2013 - 09:45
Temat postu: Misiura
Misiura - od misiura, misiurka ‘część zbroi, hełm z siatką osłaniającą część twarzy i kark’.
Misiura - 1690 od miś ‘niedźwiedź, grubas’, od starszego Misz (z), z wtórną zmianą wygłosowego sz na ś.

http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=813
Grzegorz_Bączek - 24-07-2013 - 14:42
Temat postu: Matczak i Maćczak
Pani Ewo, proszę o sprawdzenie etymologi nazwiska Matczak i Maćczak.
Pozdrawiam.
Grzegorz Bączek
Ewa_Szczodruch - 24-07-2013 - 18:46
Temat postu: Matczak i Maćczak
Witam Smile

Maćczak - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Maciej, także od macać lub od staropolskiego mać ‘matka’

Matczak - od matka.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Grzegorz_Bączek - 24-07-2013 - 19:55
Temat postu: Matczak i Maćczak
Dziekuje bardzo za informację.
W okolicy Mławy gdzie żyli moi przodkowie bardzo czesto (I poł. XIXw.) prawie każdy Matczak jest vel np. Matczak vel Budka. Nastepnie często Matczak stawał się Bonczak lub jescze innaczej.
Grzegorz Bączek
wolfspider666 - 09-10-2013 - 07:29
Temat postu: Mendocha
Mendocha
Ewa_Szczodruch - 09-10-2013 - 13:41
Temat postu:
Witam Smile

Mendocha - w grupie nazwisk pochodzących od Mend, Mand, te od germańskich imion na Mand-, też od męda, menda ‘gatunek wszy’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Brygida_Melerska - 12-02-2014 - 10:34
Temat postu: Melerski
Witam!
A nazwisko Melerski?
Wie ktoś coś? Smile
Ewa_Szczodruch - 12-02-2014 - 15:12
Temat postu:
Witam Smile

Melerski - od malarz.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Pozdrawiam cieplutko,

Ewa Szczodruch
annastregiel - 29-04-2014 - 20:45
Temat postu: Mikłos
Witam.

Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Mikłos.

Z góry dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.

Anna S.
Ewa_Szczodruch - 30-04-2014 - 07:08
Temat postu:
Witam Smile

Mikłos - w grupie nazwisk pochodzących od imienia Mikołaj. Imię pochodzenia greckiego, od Nikólaos, to od nike ‘zwycięstwo’ + laos ‘lud’, do łaciny przejęte jako Nicolaus. Znane w Polsce od XII wieku, adaptowane do języka polskiego jako Mikołaj ( 1369), Mikułaj ( 1399), Nikołaj ( 1203).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Pozdrawiam cieplutko,

Ewa Szzodruch
Świerniak_Kazimierz - 21-06-2014 - 10:36
Temat postu: nazwisko Krześniak
Prosze o pochodzenie kresowego nazwiska Miałszygrosz
Pozdrawiam Kazimierz Swierniak ze Szczecina
Ewa_Szczodruch - 21-06-2014 - 19:09
Temat postu:
Witam Smile

Miałszygrosz - od miałki ‘sypki, drobny’, w staropolszczyźnie miały ‘płytki, niegłęboki’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Pozdrawiam cieplutko,

Ewa Szczodruch
historyk1920 - 21-06-2014 - 23:35
Temat postu:
Witam
MIAŁSZYGROSZ- od miałki sypki, drobny, w staropolszczyźnie miały płytki, niegłęboki.

Pozdrawiam Very Happy
Świerniak_Kazimierz - 22-06-2014 - 07:47
Temat postu:
[quote="historyk1920"]Witam
MIAŁSZYGROSZ- od miałki sypki, drobny, w staropolszczyźnie miały płytki, niegłęboki.

Bardzo dziękuje
Wladyslaw_Moskal - 13-10-2016 - 06:51
Temat postu: m
Pochodzenie nazwiska Moskal.

Pierwsze etymologiczne wskazowki o pochodzeniu nazwiska Moskal uzyskalem okolo 1962 roku od starszej biblotekarki w Biblotece Jagiellonskiej, ktora mocno podkreslila zwiazek nazwiska Moskal z "moskalem" - nazwa placka z maki owsianej, wypiekanego przez podhalanskich gorali, do dzis znanego jako "moskal" = przysmak zakopianski.

Slownikowe, pozniejsze powiazania nazwiska z przezwiskami dla rosyjskich zoldakow = "moskali", ich zarlocznoscia i innymi przywarami, nie maja etymologicznej wartosci. Nalezy wspomniec, ze Adam Mickiewicz uzywa takze slowa "Moskwicin" dla swoich rosyjskich przyjaciol.

Nazwisko Moskal powstalo juz przed 1389, skoro zostalo wzmiankowane pod ta data jako "Moskal de Strogoborzicz" [= Moskal ze Strogoborzicz] w "Slowniku staropolskich nazw osobowych" opracowanym pod redakcja W. Taszyckiego w 1971.

Niezwykle pomocnym w dalszych moich rozwazanich o nazwisku Moskal, jest "Słownik nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku", opracowany na podstawie wszystkich nazwisk wg systemu PESEL z 2002 i wydany na CD przez prof. K. Rymuta w 2005. Chyba prawa autorskie zostaly sprzedane po smierci profesora i wykorzystane na stronie moikrewni.pl - zobacz wspolczesne rozmieszczenie nazwiska Moskal w Polsce;
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/moskal.html

Potwierdzilo sie stwierdzenie biblotekarki z Bibloteki Jagiellonskiej, ze polowa jej krewnych o nazwisku Moskal pochodzi z okolic Krakowa i ze tutaj mieszkali od stuleci.

Niezwykle istotna okazuje sie informacja, ze pierwszy odnotowany Moskal pochodzil ze "Strogoborzicz", obecnie to wies Stręgoborzyce,pow. krakowski, gmina Igołomia-Wawrzeńczyce. A Igolomia slynie z zabytkow archeologicznych; na tym terenie odkryto dymarki do wytapiania zelaza pochodzace z I-II wieku naszej ery. Ówcześni kowale-hutnicy byli zapewne rzemieślnikami zawodowymi.

W Igolomi/Zofipolu i w Wawrzeńczycach odkryto ślady Celtów. Przybyli do Małopolski w celach pokojowych, reprezentowali wysoki poziom cywilizacji. Dzięki nim miejscowa ludność zaznajomiła się z szeregiem zdobyczy i udoskonaleń technicznych w zakresie wytwórczości rzemieślniczej (kowalstwo, hutnictwo, kołodziejstwo, bednarstwo, garncarstwo) oraz rolnictwa.

Skoro nazwisko Moskal przetrwalo w okolicy wiecej niz 600 lat, moze bylo uzywane juz ... 1000 lat wczesniej i nalezalo do przybylych tutaj Celtow ?

Zatem nazwisko nie pochodzi od placka, tylko placek zostal nazwany "moskalem",bo piekli go Celtowie/Moskale na goracej dymarce lub piecu garncarskim.

Drugie skupienie nazwiska Moskal wystepuje w rejonie Kielc i tutaj tez mamy slynne "swietokrzyskie dymarki" gdzie rozwoj wytopu żelaza, przypada na okres od I do III wieku nowej ery. Przypuszcza sie, ze świętokrzyscy hutnicy przynajmniej w I w. n.e. należeli do związku plemion lugijskich. Próby wiązania ich z Kotynami, ludem celtyckim , są mało prawdopodobne. Kotynowie zamieszkiwali na południe od ziem polskich, najprawdopodobniej na terenie obecnej Słowacji a osady kultury puchowskiej znane są też z południowej części Polski, zobacz;
http://dymarki.com/pl/strona-glowna/bad ... -i-kowale.

Trzecie skupisko nazwiska Moskal wystepuje w okolicach Dolnego Sanu. Tutaj tez istnieja dwie osady o nazwie Moskale. Jedna obecnie jako osiedle Moskale wchodzi w sklad miasta Nisko, druga osada tez o nazwie Moskale lezy na terenie gminy Pysznica i jest pozostaloscia rudnicy/kuzni nad rzeka Bukowa i z ta rudnica zwiazani byli moi przodkowie.

Wg ksiazki ks.W.Gaja-Piotrowskiego "Zanim powstala Stalowa Wola" 2000, w Nisku na Skrzynskiej Gorze archeolodzy znalezli dowody, ze w dymarkach wytapiano tu zelazo z rudy darniowej. Nie dziwi mnie zatem, ze we wsi krolewskiej Nisko wg "Rewizji spustoszenia od wojsk i ludzi pod Sandomierzem zgromadzonych w roku 1606 spisanej", prof.J. Muszynska, 2007, trzech kmieci; Marcin Moskal oraz Jan i Jozef Moskal skarzy sie na zniszczenia dobytku, poniesione w czasie rokoszu Zebrzydowskiego.

Takze ks. W. Gaj-Piotrowski przetlumaczyl przywilej z 1515 r.nadania praw do rudnicy w Jastkowicach nie znanemu z nazwiska rudnikowi Piotrowi;
"Swiety Majestat Krolewski [= Zygmunt Stary] powierza rudnikowi Piotrow urzadzenie rudnicy we wsi Jaszkowice w Ziemi Sandomierskiej, ktoremu zapisuje 100 grzywien."
W przywileju nadmienia sie, ze Piotr wlozyl wiele trudu "w budowe nowej dymiarni zwanej tez minera lub ruda, budujac wczesniej mlyn na rzece Branwia" [obecnie Bukowa].
Z przywileju wynika, ze wczesniej istnialy tu dymiarnie, a Piotr posiadal wiedze wystarczajaca na prowadzenie rudnicy, mlyna i kuznicy, w ktorej pozniej wyprodukowano zelazne klamry do pierwszego mostu na Wisle w Warszawie. Obecnie na terenie bylej rudnicy istnieje osada Moskale, a po drugiej stronie rzeki Bukowa, osada Ruda Jastkowska.

Wracajmy do Celtow.

Celtowie przekraczali falami Karpaty kierujac sie na obecne tereny Polski, w zaleznosci od rozwoju sytuacji po stronie poludniowej Karpat, te wedrowki mialy charakter pokojowy nie wojenny. Prof. S.Czopek wyraznie podkresla zmienny, ale pokojowy charakter osadnictwa sledzony archeologicznie w dolinie Dolnego Sanu w ksiazce "Cmentarzysko cialopalne z przelomu epok brazu i zelaza w Pysznicy", 1999.

Grzegorz Niedzielski w ksiazce "Sandomierz mityczny", 2012 pisze;
"Przemieszczanie się ludności celtyckiej na ziemie polskie miało związek między innymi z poszukiwaniem surowców, zwłaszcza rud żelaza. Występowały one obficie w Zagłębiu Staropolskim w Górach Świętokrzyskich, a położona w ich wschodnim paśmie Łysa Góra mogła stanowić ważne centrum kultowe, analogiczne do Ślęży. Biorąc pod uwagę kierunki migracji Celtów do Małopolski, z rejonu Moraw, przybysze ci należeć mogli do plemienia Kotynów".

G.Niedzielski przytacza wyniki badan, wskazujace ze odejscie Celtow z terenow Polski okolo IV wieku nowej ery nie bylo calkowite, bo pozostale okolo 40 % miejscowej ludnosci, asymilowalo sie z naplywajacymi Slowianami. Slowianie wbrew opiniom, nie zastali tutaj pustek osadniczych, ziemie te byly zasiedlone.

Jest wiele interesujacych informacji internetowych negujacych niemieckie dane o Celtach. Plemie Kotynow-Cotini, jak juz wspomnial Tacyt, nie uzywalo jezyka germanskiego, a jezyka galijsko-slowianskiego. Dlatego plemie Kotynow na poludnie od Karpat jest zwane "plemieniem slowianskich gornikow i kowali".

O ile wplywy celtyckiej kultury puchowskiej zwanej tez kultura archeologiczna epoki żelaza (300 p.n.e – 180 n.e. wiaze sie w Polsce z migracja Celtow z Moraw do zachodniej Malopolski [rejon Krakowa], to wplyw celtyckich migracji i rozwoju hutnictwa zelaza w nastepnych wiekach mozna wiazac z naplywem Kotynow [unikajacych niewolnictwa] poprzez Przelecz Dukielska do wschodniej czesci Malopolski [Dolny San + Zaglebie Staropolskie]. Rozmieszczenie nazwisk Moskal i Moskalik jednoznacznie wskazuje jak przebiegaly drogi migracji Celtow na tereny obecnej Polski.

Zobacz tez mape wystepowania Kotynow - Cotini Celtic tribe;
https://en.wikipedia.org/wiki/Gotini#/m ... re_125.png

Wg G. Niedzielskiego pozostałości po Celtach odnaleźć można w nazewnictwie geograficznym. Nazwa Sanu, jest najwyraźniej pochodzenia celtyckiego, oznaczając po prostu „rzekę“.
Podobny źródłosłów, od galijskiego "san", mają Shannon (irl. Siannon), Saona i Sein.

Wg mnie mozna znalezc tez nazwy osobowe=obecne polskie nazwiska ze zrodloslowami celtycko[=galijsko]-angielskimi poniewaz Irlandia do okolo roku 1000 n.e. byla celtycka.

Ze zdumieniem dowiedzialem sie ze starymi nazwiskami angielskimi sa nazwiska Marshall, Marschall, Marscall, Ma(r)skell, Maskall, Mascal, Mascall, Maskill i podobne, prawdopodobnie wywodzace sie of slow "marah"= kon, kobyla i "scalc"= sluzacy czyli - sluzacy obslugujacy konie, obecnie "marshal".

Zapis Mascal, Maskall, Maskill zasugerowal mi, ze chyba mozna dowiazac stare angielskie slowa do etymolgii nazwiska Moskal, bo obecna sugestia angielska daleko odbiega od mojej wiedzy o moim nazwisku Moskal.

I okazalo sie, ze poloczenie dwu slow angielskich "more"= wiecej i "skill"= umiejetnosc,doswiadczenie, znawstwo, przy czym slowo "more" wymawiane jako "mo'", czyli "mo" z zanikowym "r" + "skil", daje dwuczlonowe slowo "moskil".
To slowo jest juz bardzo bliskie do celtycko-polskiego nazwiska Moskal oznaczjacego czlowieka wielce doswiadczonego, oczywiscie, kiedys w wytopie zelaza i kowalstwie.

Przypomina to polskie slowo "wielebny" stworzone ze slow "wielce" i "lubiany". Zwyczajem celtycko-slowianskim, dwuczlonowe imiona w wiekszosci juz slowianskie nadawano dzieciom, bo mialy im zapewnic pomyslnosc kiedy dorosna.

Od Kotynskiej nazwy narzedzia hutniczego powstalo nazwisko Kuziora. Prof. K.Rymut na str. 444 swojego "Slownika.." wymienia nazwisko Kosior, odnotowane w 1204 r., pochodzace od staropolskiej [???] nazwy "kosior" = pogrzebacz.
Od nazwiska Kuziora powstala osada Kuziory lezaca obok osady Moskale..

Takze wg K.Rymuta, str. 453 "Slownika.." od "gwarowego slowa kozior"[???] = dlugi noz, pochodzi nazwisko Kozior. Nazwisko to, jako wystepujace w okolicy dymarek swietokrzyskich ja bym wiazal z dlugim celtyckim mieczem [!!!] wywolujacym przerazenie wsrod legionistow rzymskich.

Nazwiska Kuta, Kata [gwarowo jako "Kota"] to chyba nazwiska kowali z plemienia Kotynow. Nie bylo zadnych uczelni katowskich w Puszczy Sandomierskiej, aby nazwisko Kata wiazac z tym zawodem. Zobacz wystepowanie tych nazwisk na mapie "moikrewni".

Bede wdzieczny Zbigniewowi Gawronskiemu i innymi za uwagi i sugestie - z gory dziekuje.

Wladyslaw
Gawroński_Zbigniew - 13-10-2016 - 07:31
Temat postu:
Rosyjskie indeksy podają następujące nazwiska Moskal-opodobne :

Москал
Москалв
Москалва
Москалвапастухова
Москалев
Москалёв
Москалёва
Москалеваантам
Москалевабелялетди
Москалевавознесенская
Москалевагуйда
Москалёваелиза
Москалеважукова
Москалеваиалек
Москалёвамартыны
Москалеванеприни
Москалеваовчинни
Москалёвапастухова
Москалеваполищук
Москалевасузда
Москалёвачетве
Москалеващипкова
Москалеваюнаева
Москалевзаслуженн
Москалевич
Москалевичостр
Москалевская
Москалевский
Москалёвы
Москалейчик
Москалейчиков
Москалекно
Москаленк
Москаленко
Москаленкоалек
Москаленкобороду
Москаленкобы
Москаленков
Москаленковоронин
Москаленкодедова
Москаленкодеревянко
Москаленкозверева
Москаленкокали
Москаленкокирли
Москаленкоколоскова
Москаленколуфер
Москаленконайде
Москаленконынегад
Москаленкоогор
Москаленкопанфи
Москаленкосерги
Москаленкотрушки
Москаленкошкон
Москалено
Москаленок
Москалёнок
Москалёнокстаров
Москаленский
Москалец
Москалець
Москалик
Москаликова
Москалнок
Москалу
Москалык
Москаль
Москальков
Москалькова
Москальнов
Москальова
Москальонов
Москальонова
Москальская
Москальскаяки
Москальский
Москальцов
Москальцовасереб
Москальцовашум
Москальченко
Москальченкошемейко
Москальчук
Москальчукова
Москальчукшиндина
Москальчукщерб
Москалюк
Москалянова

Generalnie - jak przeglądam - korzenie znaczenia słowa wg Rosjan tkwią w ukraińskim, małoruskim i białoruskim słowie "moskal" = żołnierz rosyjskiej armii. Ewentualnie od czasownika москалить = oszukiwać w handlu. Nazwisko w tym znaczeniu pojawiło się dopiero od połowy 17 wieku. Rozpowszechnienie nazwiska w rosyjskich i sąsiedzkich przysłowiach w znaczeniu treściowym oszusta potwierdza to jego lokalny charakter przesunięty o kilkaset kilometrów na Wschód.

Pana wywód jest zdumiewający. Jeśli nawiąże pan ciągłość historyczną to z pewnością wielce prawdopodobny.

Wnioski. To dwa zupełnie rożne znaczeniowa rdzenie znaczeniowe. wszystko wskazuje na to, że obydwa prawdziwe.

Pozdrawiam pięknie.
ROMAN_B - 14-10-2016 - 02:08
Temat postu: Moskal - rozważania na temat pochodzenia nazwiska.
Dzień Dobry.
Panie Władysławie poniżej zamieszczam to co udało mi się wyszukać, odnaleźć na temat pochodzenia określenia lub/i nazwiska Moskal oraz moje spojrzenie [ robocze hipotezy ] na ewentualne pochodzenie tej nazwy osobowej.

Na portalu:
1. Niezależna.pl w dniu 26.04.2014 roku został zamieszczony artykuł Jarosława Marka Rymkiewicza pt. Trochę podstawowych wiadomości o moskalach [ źródło – Gazeta Polska ]. Tu jest link do tego artykułu. Przeczyta Pan co autor napisał o pochodzeniu nazwiska Moskal:
http://niezalezna.pl/54533-troche-podst ... -moskalach
2. Portal Genealogów Lubelszczyzna znajduje się opracowanie Zenona Baranowskiego pt. Rodziny Janowskie na przestrzeni wieków. W opracowaniu tym odnajdzie Pan informacje o osobach o nazwisku Moskal oraz krótką etymologie nazwiska Moskal. Tu jest link do tego opracowania:
http://pomoce.lubgens.eu/articles.php?article_id=27
3. Genealogia Stankiewicze z przyjaciółmi znajdują się opracowania dotyczące etymologii nazwisk, które opracowała Pani Ewa Szczodruch na podstawie różnych źródeł. Znajdzie tam Pan opracowanie poświęcone nazwisku Moskwa oraz Moskal. Poniżej linki do tych odpowiednich opracowań:
http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=864
http://www.stankiewicze.com/index.php?k ... mp;sub=814
Na Wikipedii znajduje się bardzo obszerne opracowanie pt. Moskal ( określenie ). Jest to dość sporych rozmiarów opracowanie, w którym autor zebrał chyba wszystkie informacje o mianie Moskal. Tu jest link:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Moskal_(okre%C5%9Blenie)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Moskal_(nazwisko)
Zofia Kowalik – Kaleta, Leonarda Dacewicz, Beata Raszewska – Żurek: Słownik Najstarszych Nazwisk Polskich – Pochodzenie Językowe Nazwisk Omówionych W Historii Nazwisk Polskich Tom I; Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy ( SOW ) Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk; Warszawa 2007, strona 100 wymienia takie nazwy osobowe:
„MOSKAL < Moskal, Moskwicin ‘Rossyanin’ L, por. Moskwav — 1389, odetn., s. 290.
MOSKWA < Moskwa, por. ‘Populi Sarmatici, Moskwa’ Mącz, Mości uel Moscouitaem Mącz, coli. Moskwa Moskale L, Moskal, Moskwicin ‘Rossyanin’ L 1420, odetn., s. 293.
MOSKWITA < Moskwa^, także n.m. Moskwa, miasto, Rosja 1500, odm., s. 58, także odetn., s. 295.”.

Panie Władysławie, powyżej zamieszczone linki do stron internetowych, które zawierają znaną dziś wiedzę o możliwym pochodzeniu określenia i nazwiska Moskal. Na wyszczególnionych przeze mnie stronach internetowych odnajdzie Pan też liczne źródła, na które powołują się autorzy tych opracowań, w tym i opracowania naukowe. W sieci są też i inne strony na których znajdują się informacje o pochodzeniu miana Moskal. Strony te w zasadzie powielają informacje. W powyższym wykazie nie zamieściłem linków do stron, na których Pan wypowiadał się na temat etymologii nazwiska Moskal oraz tych, w których powoływano się na Pana opracowanie mówiące o pochodzeniu nazwiska Moskal.
W informacjach, które znajdują się w powyżej przywołanych przeze mnie linkach, miano Moskal oznacza lub/i pochodzi od :
• nazwy miasta lub rzeki Moskwa,
• dawne i pogardliwe określenie Rosjanina,
• tyle co Rosjanin,
• dawniej mieszkaniec Moskwy i Wielkiego Księstwa Moskiewskiego,
• żołnierz, żołdak [ odnoszące się do żołnierza dawne imperium Rosyjskiego ],
• żarłok,
• rodzaj placka o upieczonego z mąki, np. mąki owsianej, lipowej lub zakwaszonego ciasta ale też z samych ziemniaków – nazwa placka Moskol. Moskole były i są bardzo popularne na Podhalu.
• gatunek, pewien rodzaj pigułki,
• gatunek ryby,
• wędzona ryba,
• od miejscowości fińskiej, wymienionej po raz pierwszy w roku 1147,
• od polskiej nazwy miejscowej Moskole wymienionej już w roku 1388 [ w ziemi łęczyckiej, dziś Moskule i Moskuliki ],
• słowiańskiego rdzenia mosk-, mozg-, oznaczającego ‘miejsce mokre, bagniste’.



Panie Władysławie profesor Kazimierz Rymut mówił: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”. Dodam od siebie, że nawet takich genez może być znacznie więcej ponieważ w różnym czasie i miejscu niektóre apelatywy, od których powstawały przezwiska, przydomki, (proto)nazwiska miały różne znaczenia i tylko osoby nazwane, nazywające [ i ich bliscy ] w konkretny sposób daną osobę wiedziały od czego takie przezwisko powstało.
Moim zdaniem nazwisko Moskal pochodzi od przezwiska [ protonazwiska ] Moskal, które wywodzić można od wyrazu pospolitego moskal. Tak więc należy tylko ustalić co może znaczyć apelatyw moskal?
Zacznę może od tego jak tworzono przezwiska i tworzy się przezwiska. Przezwiska powstawały od cech fizycznych, psychicznych lub też od charakteru. Tworzono je od podobieństwa do zwierząt, roślin. Powstawały też od pełnionego urzędu, stanowiska, zawodu, wykonywanej czynności albo od miejsca zamieszkania, nazw hydrograficznych i terenowych lub od pochodzenia etnicznego itd. Powstawały i powstają też innego rodzaju przezwiska, które tworzone są od różnych kontekstów, przekręconych słów, nazw czy imion oraz różnych powiedzonek [ twory metaforyczne i metonimiczne ( zamiennia ) – figura retoryczna mająca na celu zastąpienie nazwy jakiegoś przedmiotu lub zjawiska nazwą innego, pozostającego z nim w uchwytnej zależności ]. Tego rodzaju przezwiska po wielu latach są bardzo trudne do rozkodowania. W zasadzie tylko historyczna wiedza o osobie i jej rodzinie może i to pod dużym znakiem zapytania doprowadzić do ustalenia znaczenia takiego przezwiska. W przezwiskach zachowały się stare słowa [ wyrazy ], które obecnie są nieużywane albo zapomniane. Odszukanie ich znaczenia w różnym czasie i miejscu może doprowadzić do ustalenia przybliżonego znaczenia takiego przezwiska. Ważne jest też to aby wiedzieć z jakiego języka pochodzi dane słowo bo w różnych językach tak samo zapisywany wyraz [ taki sam zapis graficzny ] może mieć podobne znaczenie lub wręcz różne.
Zatem, może analiza słowotwórcza przezwiska Moskal pozwoli nam w ustaleniu przybliżonego znaczenia tego miana? Analiza słowotwórcza wyrazu polega na wytypowaniu trzonu słowotwórczego i przyrostka. Podzielne słowotwórczo są tylko wyrazy pochodne. Fundament słowotwórczy równy jest tematowi fleksyjnemu. Każdy wyraz pochodny składa się z podstawy słowotwórczej i sufiksu. Podstawa słowotwórcza to część wyrazu pochodnego, przejęta z wyrazu podstawowego. Jest bazą do utworzenia wyrazu o nowym znaczeniu. Za pomocą formantu tworzymy, czyli formujemy nowy wyraz. Wyraz podstawowy to wyraz od którego urabia się wyraz pochodny o nowym znaczeniu. Tak więc wiemy od czego i jak powstają wyrazy pochodne. Sufiksy decydują o znaczeniu wyrazu pochodnego. Niektóre przyrostki słowotwórcze wyspecjalizowały się w tworzeniu pewnych kategorii znaczeniowych. A jak to wszystko ma się do nazwy Moskal? Według mnie miano to jest wyrazem pochodnym ponieważ można go podzielić w następujący sposób: Mosk+al = Moskal. Gdzie Mosk– to trzon słowotwórczy a –al to format słowotwórczy. Przyrostek –al jest staropolskim formatem złożonym i wywodzi się od sufiksu –l. Cząstka –l w języku ogólnopolskim tworzyła i tworzy nazwy ekspresywne, zgrubiałe o ujemnym zabarwieniu uczuciowym, w gwarach był to bardzo produktywny sufiks. Zgrubienia [ augumentatiwy ] służą do podkreślenia wielkości, wyeksponowania negatywnego stosunku, ironii, pogardy, niechęci. Słowa zgrubiałe wyrażają też żartobliwe, poufałe nastawienie mówiącego do przedmiotu wypowiedzi. Wniosek jaki się nasuwa jest taki, że wyrazy zgrubiałe są ekspresywne i wyolbrzymiają znaczenie wyrazu podstawowego. Są one nacechowane ujemnie lub pozytywnie. Zatem nazwa Moskal jest mianem zgrubiałym nacechowanym ujemnie lub pozytywnie. Wróćmy na chwilę do złożonego przyrostka –al. Sufiks ten obok innych formatów tworzył nazwy osobowe osób pozostających w pewnym określonym stosunku do przedmiotu wyrażonego przez morfem leksykalny [ rdzeń ]. Tak więc sufiks –al, na przykład tworzył od rzeczowników takie wyrazy jak: drwal : drwa, drągal : drąg, nosal : nos, rogal : róg, synal : syn, wąsal : wąs. Przyrostek ten wyróżnia się z grupy wspomnianych formatów tym, że posiada znaczenie poboczne: powiększające, zgrubiałe. Zatem tworzy on rzeczowniki zgrubiałe.
Analiza znaczeniowa sufiksu –al [–l– ] mówi nam co nieco o nazwie osobowej Moskal. Miano Moskal to rzeczownik zgrubiały, który jest nazwą osobową osoby, która pozostaje w pewnym określonym stosunku do przedmiotu wyrażonego przez morfem leksykalny [ rdzeń ] Mosk–.
Zatem, pozostaje tylko ustalić co może znaczyć rdzeń [ temat nazwy osobowej ] Mosk–?
Jak wspomniałem powyżej w przezwiskach zachowały się stare słowa [ wyrazy ], które obecnie są nieużywane albo zapomniane. Odszukanie ich znaczenia w różnym czasie i miejscu może doprowadzić do ustalenia przybliżonego znaczenia takiego przezwiska. Ważne jest też to aby wiedzieć z jakiego języka pochodzi dane słowo bo w różnych językach tak samo zapisywany wyraz może mieć podobne znaczenie lub wręcz różne. W nazwie osobowej Moskal, moim zdaniem, takim zapomnianym słowem [ wyrazem ] jest mosk.
W języku słowiańskim istniał rdzeń mosk– / mozg– o znaczeniu ‘miejsce mokre, bagniste; wąski i mokry; błoto, wilgoć, szarość, grząski, lepki lub wilgotny’. Choć niektórzy Rosyjscy językoznawcy uważają, że słowo mosk jest staroruskiego pochodzenia i znaczy tyle co wąski i mokry, błoto, wilgoć, szarość. W średniowiecznej Polsce była wieś o nazwie Moskole, która była wymieniona już w roku 1388 [ w ziemi łęczyckiej ] – dziś to przedmieście Łodzi [ Moskule ]. Na całym tym obszarze w zamierzchłych czasach były lasy, bory, bagna, niziny i błota [ w przeszłości i obecnie na tym terenie są liczne strumienie, rzeczki, rzeki, zbiorniki wodne ]. Jest też wieś Mozgawa, która obecnie położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, w gminie Pińczów. Nie należy zapominać o polskiej rzece Mozgawa, która w całości położona jest na obszarze gminy Wodzisław. Rzeka Mozgawa, w dopływ Mierzawy w dorzeczu rzeki Nidy.
Skoro sufiks –al tworzył nazwy osobowe osób pozostających w pewnym określonym stosunku do przedmiotu wyrażonego przez morfem leksykalny [ rdzeń ]. W naszym przypadku oznaczałoby to osobę pozostającą w pewnym stosunku do miejsca bagnistego, mokrego. Tak więc nazwa osobowa Moskal mogłaby oznaczać osobę mieszkającą, pochodzącą z miejsca mokrego, bagnistego – z mokradła?
W Słowniku staropolskich nazw osobowych pod redakcją Witolda Taszyckiego wymieniona jest nazwa osobowa Moskal de Strogoborzicz, która notowana była w Małopolsce w 1389. Strogoborzicz to obecna wieś Stręgoborzyce, która obecnie położona jest w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia – Wawrzeńczyce. Można postawić tezę, że imię Moskal istniało znacznie wcześniej i pochodziło ze świata Słowian. Imiona słowiańskie były ściśle powiązane ze słowiańską magią i zwyczajami. Wśród imion słowiańskich spotykano też imiona jednoczłonowe, pochodzące od przymiotników bądź rzeczowników pospolitych [ na przykład: Baran, Szydło, Kąkol, Broda, Żyła, Uchacz, Łopata, Żaba, Rus, Cich ]. Imiona te tworzą najstarszą warstwę imienniczą, ich znaczenie i pochodzenie mogło być różne. Niekiedy były to przydomki używane w funkcji imienia. Imion takich zachowało się wiele więcej niż imion złożonych, obecnie nie pełnią już funkcji imion. Przed pojawieniem się na ziemiach polskich chrześcijaństwa używano tysięcy rodzimych imion, z których większość zaginęła bez śladu. Były to imiona słowiańskie, bądź stworzone przez Słowian, bądź przejęte przez nich w przeszłości od innych ludów, bądź wywodzące się jeszcze z czasów wspólnoty indoeuropejskiej. Najprawdopodobniej pierwsze imiona były to, tzw. imiona odapelatywne, czyli wywodzące się od nazw pospolitych. Imiona te w sposób pośredni lub bezpośredni, określały cechy zewnętrzne lub wewnętrzne człowieka, który je nosił. Miały one charakter przezwiskowy i mogły występować obok prawdziwych imion. Od przełomu XII i XIV wieku imiona odapelatywne zaczynają występować już normalnie obok imion zwykłych, a tym samym zaczynają pełnić funkcję nazwiska. Jedynie część dawnych imion została zapisana w dokumentach i dzięki temu zachowała się do naszych czasów. Gdzieś od XV wieku imiona słowiańskie, staropolskie zostały w zasadzie całkowicie wyparte przez imiona chrześcijańskie, obce światu słowiańskiemu.
Nazwa osobowa Moskal może należeć do świata imion słowiańskich, może prasłowiańskich i w moim odczuciu jest odapelatywnym przezwiskiem, które przeszło w jednoczłonowe imię używane w formie nazwiska. Za takim postawieniem sprawy może przemawiać zapis w Słowniku staropolskich nazw osobowych pod redakcją Witolda Taszyckiego wymieniona jest nazwa osobowa Moskal de Strogoborzicz, która notowana była w Małopolsce w 1389 roku. Gdzie miano Moskal to imię albo przezwisko lub/i przydomek używany w znaczeniu nazwiska. Natomiast de Strogoborzicz to nazwa miejscowości, z której pochodziła osoba o imieniu Moskal. Wynika z tego, że Moskal mógł być właścicielem wsi o nazwie Strogoborzicz. To nam mówi, zważywszy na rok notowania tej nazwy osobowej – 1389, że Moskal należał do rycerstwa [ szlachty ].
Nazwa osobowa Moskal może mieć inne znaczenie niż te, które opisałem wyżej. Na pewien ślad naprowadziła mnie jedna z rosyjskich hipotez, która mówi o pochodzeniu nazwy rzeki Moskwa. Tak więc: „Еще одна версия принадлежит Ф.И. Салову, работавшему в 1950–х годах директором Музея истории и реконструкции Москвы. Он исходил от первоначальной формы слова – „Москов”, разбив его на старославянский „моск” – „кремень”, и русско-украинский корень „ков” от „ховать” – „прятать”. Таким образом, „Москва” означает „крепкое укрытие”, „крепость”.”. Po polsku etymologia ta brzmi: Kolejna wersja należy do F. I. Sałowa pracującego w latach 1950–tych jako dyrektor Muzeum historii i rekonstrukcji Moskwy. Zaczął on od początkowej formy słowa – „Moskow” robił je na starosłowiański „mosk” – „krzemień” i rosyjsko – ukraiński korzeń [ rdzeń ] „kow” od „chowat” – „chować”. Tak więc, „Moskwa” oznacza „krepkie ukrycie”, „krepost”[ twierdza ]. W tej etymologii zaciekawiło mnie to, że według F. I. Sałowa „mosk” to starosłowiańskie słowo znaczące tyle co ‘krzemień’. Krzemień to kamień za pomocą, którego krzesano ogień – dający iskry ale też służący do wyrabiania narzędzi; na przykład noży, toporów, skrobaków. Krzemień to też kamień za pomocą, którego stawiano budowle itp. Można by rzec magiczny kamień w pierwotnym znaczeniu.
Wiemy już, iż miano Moskal składa się z rdzenia Mosk– i przyrostka –al. Wiem też, że sufiks –al tworzył nazwy osobowe osób pozostających w pewnym określonym stosunku do przedmiotu wyrażonego przez morfem leksykalny [ rdzeń ] oraz rzeczowniki zgrubiałe [ powiększone ]. Tak więc nazwa osobowa Moskal to imię, które powstałe od przezwiska Moskal ‘krzemień’. Raczej był by to ogromny krzemień, kamień lub głaz.
Wróćmy na chwilę jeszcze raz do sufiksu –al. Co do samogłoski –a– w przyrostku, w literaturze przedmiotu panuje jednoznaczne przekonanie, że weszła ona w skład tego formatu w wyniku absorpcji morfologicznej jako wygłos tematów czasownikowych, a także dawnych tematów imiennych na –a–. Sufiks –al powstał w prasłowiańszczyźnie i został przejęty przez język polski i tworzył kategorię rzeczowników ekspresywnych – pejoratywno – augmentatywnych od podstaw rzeczownikowych i przymiotnikowych; na przykład brzuchal – człowiek mający ogromny brzuch, nosal – człowiek mający ogromny nos, gębal – osoba o nieprzyjemnej, dużej gębie. Archaiczną formą są odczasownikowe nazwy wykonawców czynności, na przykład mękal – nudziarz, gral – grajek, drwal –człowiek pracujący w leśnictwie, który ścina drzewa i dostarcza drewno. Do takich nazw prawdopodobnie można zaliczyć i określenie moskal. Moim skromnym zdaniem moskal to osoba mogąca wyrabiać narzędzia z krzemienia, np. noże, siekiery, topory, skrobaki, krzesiwa itp. Tak więc pierwotnie miano moskal było przezwiskiem, które przeszło w imię mające później znaczenie nazwiska.

Panie Władysławie to tylko moje przemyślenia na temat możliwego pochodzenia nazwiska Moskal. Sięgają one bardzo dawnych zapomnianych i nieużywanych znaczeń słowiańskiego słowa mosk, które też może mieć inne znaczenie lub pochodzić z innego języka. Przykładem takiego słowa jest moska, które w języku islandzkim znaczy meczet – świątynia muzułmańska. Język islandzki to język z grupy języków nordyckich, którym posługują się mieszkańcy Islandii. Początkowo był to język osadników norweskich, tak zwany norse, czyli język staronordyjski. Z tego pierwotnego języka wykształciły się islandzki i norweski. Tak więc mamy wikingów i muzułmanów. Wikingowie bywali w Polsce jako wojownicy, najeźdźcy. Służyli w drużynie Mieszka I jako wojownicy ale też się osiedlali. i W języku norweskim moske ‘meczet’, moskus ‘piżmo’. Muzułmanie mieszkali też na obszarach dawnej Polski, kupowali od pierwszych Piastów niewolników i sprzedawali ich dalej. Przytoczę też rosyjskich etymologów, co prawda ich etymologie dotyczą pochodzenia nazwy rzeki Moskwa ale odnoszą się one do znaczenia i pochodzenia słowa „mosk”.
Zatem:
1. hipoteza ta głosi, że nazwa rzeki Moskwa pochodzi od słowa mosk, które pochodzi ze starych miejscowych dialektów i oznacza niedźwiedzia, a sufiks –wa oznacza matkę, żonę. Czyli Moskwa byłaby matką – niedźwiedzicą. Moskwa to niedźwiedzia rzeka;
2. następna teoria odwołuje się do języka ugro – fińskiego. W języku komi [ z tejże rodziny ] mosk znaczy ‘krowa’, a że krowy się prowadza do wodopoju to rzeka mogła nazywać się krowia rzeka;
3. kolejna hipoteza zakłada, że nazwa rzeki morze pochodzić z języków Bałtyckich. Jeżeli w okolicy rzeki Moskwa mieszkali Bałtowie to w ich języku jest wiele wyrazów typu maskuva, maskava czy mazgava, oznaczających węzeł. Tak więc Moskwa to zapętlona rzeka;
Na sam koniec wspomnę o polskiej rzece o nazwie Mozgawa. Jerzy Rajman i Wacław Urban w opracowaniu pt. Węgrzy pod Krakowem we wczesnym średniowieczu piszą: „Węgierskiego pochodzenia może być również nazwa rzeki Mozgawa płynącej koło Jędrzejowa, nad którą stoczono słynną bitwę. Mozog oznacza w języku węgierskim ruch, byłaby to zatem nazwa oddająca charakter nurtu rzeki, podobnie jak Prądnik, szybki, ruchliwy” [ Przegląd Historyczny 1994; 85/3, 279 – 285 ].

Panie Władysławie powyżej przedstawiłem moje rozważania [ robocze hipotezy ] na temat ewentualnej etymologii nazwiska Moskal oraz inne informacje, które może będą pomocne przy badaniach prowadzonych przez Pana o pochodzeniu nazwiska Moskal.

Pozdrawiam – Roman.
Wladyslaw_Moskal - 16-10-2016 - 03:28
Temat postu: Re: Moskal - rozważania na temat pochodzenia nazwiska.
Dziekuje moderatorom za umozliwienie dyskusji o pochodzeniu nazwiska Moskal.

1. Dziekuje Zbigniewowi Gawronskiemu za post wysłany: 13-10-2016.
Zgadzam sie, ze wszystkie "staroruskie" informacje powielane bezkrytycznie
w Polsce, podtrzymywane na Wschodzie w okresie "radzieckim" i jeszcze wspolczesnie
ponawiane wg latwej w uzyciu zasady - kopiuj i wklej, nie maja sensu, gdyz nazwisko
Moskal powstalo o wiele, wiele wczesniej.

Wg ksiazki; "With Their Backs to the Mountains: A History of Carpathian Rus’ and
Carpatho Rusyns", autor Paul Robert Magocsi, wydanej w 2015 [w j.angielskim] dostepnej
w internecie, prowadzone prace archeologiczne w rejonie Mukaczowa [blisko granicy ze Slowacja] w ostatnich
latach odkryly liczne dymarki i oppidium celtyckie z tego samego okresu co
dymarki swietokrzyskie. Skoro byli tam Celtowie, prawdopodobnie Kotynowie, to nie dziwie sie, ze pozostawili po sobie nazwisko Moskal.
Matka Gienadija Moskala, obecnego gubernatora Rejonu Zakarpackiego w Ukrainie
[gdzie jest miasto Mukaczow], jest rodowita Ukrainka z tego regionu - Stepanja
Pawliwna Moskal i o dziwo, gubernator nosi nazwisko po matce, a nie po ojcu
rodowitym Tatarze;
https://en.wikipedia.org/wiki/Hennadiy_Moskal

Panie Zbigniewie, twierdzi Pan, ze moj wywod nazwiska Moskal... "jest zdumiewający.
Jeśli nawiąże pan ciągłość historyczną to z pewnością wielce prawdopodobny."
Zada Pan czegos, co nie jest mozliwe - sa problemy z historia powstania Polski,
a ja zdaje sobie sprawe, ze nie beda w stanie podac ciaglosci historycznej
nazwiska Moskal, nawet od 1606 r.

Nazwisko Moskal .. jak kamien, nie zmienione przez wieki, wystepuje w Polsce
w poludniowych regionach, gdyz archeologicznie potwierdzono taki zasieg naplywu
Celtow z Moraw i przez Przelacz Dukielska z obecnej Slowacji. Kiedy powstala Polska,
nazwisko Moskal stalo sie nazwiskiem polskim, kiedy powstaly Czechy, stalo sie
nazwiskiem czeskim, jest tez nazwiskiem slowackim, ukrainskim, rosyjskim,
takze serbo-chorwackim jako Moskal lub Moskalj [czyt. Moskalij] bo slowianskie
panstwa powstaly pozniej niz nazwisko Moskal.

2. Dziekuje serdecznie Romanowi_B. za post wysłany: 14-10-2016.

Panie Romanie, przytoczone strony znam, przyznaje sie, ze wpis J.M.Rymkiewicza
byl jednym z powodow mojej prosby o podzielenie sie uwagami na tym Forum
o pochodzeniu nazwiska Moskal, szczegolnie ostatnie jego zdanie;
"Trzeba zajrzeć jeszcze do innych słowników", ale tu dodam,.... trzeba tez
korzystac z danych historycznych.
Niestety, zabraklo prof. K. Rymuta, przed jego smiercia dostalem od profesora
jego autorskie egzemplarze "Slownikow" - dwu tomowego i na CD dzieki staraniom
warszawskiego genealoga Tadeusza Wysockiego.

Jak wazne jest selekcja informacji, z roznych zrodel, widac na stronie;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Moskal_(nazwisko)
"Słowo [= Moskal] w języku staropolskim występuje tylko pod postacią polskich, miejscowych
nazw osobowych (np. nazwa Moskole, notowana w 1388, nazwa Moskal de Strogoborzicz notowana
w 1389). Słownik staropolski (11 tomów, 1953-2002) nazwy "Moskal" nie notuje. A ile
innych "slownikow" tez staropolskich, podaje roznorodne przypisy jako "staropolskie".


Bardzo mnie zainteresowal Pana watek o przyrostaku -al;
W wyniku mojego zainteresowania nazwiskami widze cechy pozytywne przyrostka -al w wielu nazwiskach.
Np. Kowal .. kazdy moze kuc zelazo, ale tylko kowal wie co z niego mozna zrobic. Takze Drwal ..
kazdy moze sciac drzewo pierwszy i ostatni raz, ale drwal wie, jak scinac, aby nie zrobic
sobie krzywdy.

Znam inna teorie dotyczaca nazwy Moskwa. Moskwa jako stolica, najpierw jako drewniana
straznica/wieza zostala ulokowana nad zakolem rzeki Moskwa, ktorej nazwa istniala jeszcz
przed wybudowaniem straznicy. Staroslowianskie slowo "moskwa" oznaczalo krety strumyk,
rzeke, odszukali to inni profesorowie. To takze wyjasnia jak powstalo dosyc liczne polskie
nazwisko Moskwa - czyli nazwisko mieszkajacego nad kretym strumykiem, rzeka. Moze to oni mielili w zarnach nad strumieniami rude zelaza ?

Wspomniany w moim poprzednim wpisie G.Niedzielski pisze:
"Umiejętności wytopu rud żelaza były w obrębie kultury celtyckiej i u ludów uległych
ich wpływom bardzo ceniono. Podobnie było w obrębie kultur irańskich, gdzie sakra
władcy wiązała się z umiejętnościami kowalstwa, stąd irańska dynastia królów kowali, Kejanidów.
..... Skoro zaś rejon Zagłębia Staropolskiego stanowił tak znaczny, by nie powiedzieć - pierwszoplanowy
ośrodek przeworskiego[*] hutnictwa, rejon Sandomierza, na co wskazuje grób książęcy,
mógł stanowić ważny ośrodek plemiennej władzy. Bardzo wątpliwe, by tak cenny, zarówno od strony
rzemiosła (hutnictwo), jak i rolnictwa (żyzne lessy Wyżyny Sandomierskiej) rejon został całkowicie
opuszczony, a legendarny Sudomir zastał tu jedynie szumiącą wiatrem w koronach
drzew puszczę."
[*] wg archeologii = kultura przeworska
Wiecej o Celtach tutaj;
https://historiamniejznanaizapomniana.w ... -polskich/
http://www.tygodnikprzeglad.pl/bojowie-polscy-celtowie/

Zatem umiejetnosci dotyczace poszukiwan rudy, wytopu z niej zelaza i przerobki zelaza
byly niezwykle cenne i to chyba powodowalo, ze nazwisko Moskal .. "jak kamien", w niezmienionym
stanie przetrwalo wieki przed narodzeniem Chrystusa i wieki po, az do czasow wspolczesnych.
Jestem przekonany, ze mozna odszukac wiele "celtycko-slowianskich" nazwisk w Polsce, o niektorych
juz wspomnialem i o ktorych dzisiaj wspominam - Moskwa, Kowal.

Podalem w moim poprzednim wpisie jak moglo powstac angielskie nazwisko Moscall i kto mogl je
nosic. Nie jest to domniemanie jednoznacznie powiazane z procesem przerobki rudy zelaza i zbyt
odlegle od Polski.

Od wielu lat wskazywalem, ze od zmielonej, brazowej. darniowej rudy zelaza z czarnym
pokruszonym weglem drzewnym, ubrudzony byl "Moskal" i byl podobny do placka, ktory piekl na
goracej dymarce, czasem przypalonego i wygladajacego jak on sam.

Najnowsze informacje o Kotynach, celtycko-slowianskim plemieniu kowali, nasunely mi nastepujacy pomysl.
W jezyku greckim slowo "mos" [zapisane lacinskimi literami] oznacza "mech", czyli cos co
porasta mokra glebe, kamien lub drzewo. Podobna forme ma brazowa, limonitowa ruda zelaza,
tworzaca sie na podmoklych terenach pod darnia jako ruda darniowa lub jako nalot w procesie
utleniania bogatszych rud zelaza. Jedyna, znana zlota moneta bita przez Celtow z napisem,
miala napis grecki. Swiadczy to o silnym wplywie jezyka greckiego i kultury greckiej na Celtow.

W obecnym jezyku angielskim slowo "coal", wymawiane jako "kol" [z przydlugim "o"] oznacza wegiel
takze wegiel drzewny, chyba to slowo zostalo wniesione juz przez Celtow.

Zatem polaczenie "mos" i "kol" daje nam slowo = nazwisko Moskol, jakze bliskie nazwisku MOSKAL,
czyli nazwiska kogos, kto mieszal rude zelaza z weglem drzewnym w tylko znanych mu proporcjach,
przed wsypaniem tej mieszaniny do dymarki.

Chyba teraz powinienem napisac .... AMEN !

Pozdrawiam uczestnikow dyskusji, moderatorow i czytelnikow.

Wladyslaw Moskal
Jacste - 16-10-2016 - 21:34
Temat postu: pochodzenie nazwiska Malorny
Serdecznie witam,
Prowadząc genealogię naszej rodziny/ opolskie / natknąłem się na nazwisko Malorny. Kilkakrotnie spotkałem się,że y na końcu jest z dwoma kreseczkami nad literą / tzw umlautem /. Takiej litery w języku niemieckim nie ma więc może jest to nazwisko pochodzenia węgierskiego ?

Pozdrawiam
Jacek Steindel
Wladyslaw_Moskal - 17-10-2016 - 18:05
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Malorny
Przenioslem do glownego watku Twoja prosbe , aby nie rozpraszac watku po calym Forum.
-----------------------------------------
Serdecznie witam,
Prowadząc genealogię naszej rodziny/ opolskie / natknąłem się na nazwisko Malorny. Kilkakrotnie spotkałem się,że y na końcu jest z dwoma kreseczkami nad literą / tzw umlautem /. Takiej litery w języku niemieckim nie ma więc może jest to nazwisko pochodzenia węgierskiego ?

Pozdrawiam
Jacek Steindel
------------------------------------------
Kliknij na;
http://www.geneaservice.nl/navigator/
wpisz w SURNAME szukane nazwisko i kliknij Submit.
Troche poczekasz na wywolanie okienek, ale wart poczekac, na jednym z okienek znajdziesz informacje z miejscowosci Zlotniki , to chyba
bedzie dla Ciebie interesujace'

Nazwisko jest nazwiskiem niemieckim, ale Malor jest nazwiskiem austriacko-wegierskim , bardzo rzadkim.

A swoj post zlikwiduj.

Wladyslaw
Wladyslaw_Moskal - 17-10-2016 - 18:09
Temat postu: pochodzenie nazwiska Malorny
Masz odpowiedz w glownym watku - Pochodzenie nazwisk (cz.9)
Nanuk01 - 17-10-2016 - 18:59
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Malorny
[quote="Wladyslaw_Moskal"]Przenioslem do glownego watku Twoja prosbe , aby nie rozpraszac watku po calym Forum.
-----------------------------------------
Serdecznie witam,
Prowadząc genealogię naszej rodziny/ opolskie / natknąłem się na nazwisko Malorny. Kilkakrotnie spotkałem się,że y na końcu jest z dwoma kreseczkami nad literą / tzw umlautem /. Takiej litery w języku niemieckim nie ma więc może jest to nazwisko pochodzenia węgierskiego ?

Pozdrawiam
Jacek Steindel
------------------------------------------


http://www.behindthename.com/name/mallory/comments

Pozdrawiam
Waldemar
Jacste - 18-10-2016 - 22:10
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Malorny
Wladyslaw_Moskal napisał:
Przenioslem do glownego watku Twoja prosbe , aby nie rozpraszac watku po calym Forum.
-----------------------------------------
Serdecznie witam,
Prowadząc genealogię naszej rodziny/ opolskie / natknąłem się na nazwisko Malorny. Kilkakrotnie spotkałem się,że y na końcu jest z dwoma kreseczkami nad literą / tzw umlautem /. Takiej litery w języku niemieckim nie ma więc może jest to nazwisko pochodzenia węgierskiego ?

Pozdrawiam
Jacek Steindel
------------------------------------------
Kliknij na;
http://www.geneaservice.nl/navigator/
wpisz w SURNAME szukane nazwisko i kliknij Submit.
Troche poczekasz na wywolanie okienek, ale wart poczekac, na jednym z okienek znajdziesz informacje z miejscowosci Zlotniki , to chyba
bedzie dla Ciebie interesujace'

Nazwisko jest nazwiskiem niemieckim, ale Malor jest nazwiskiem austriacko-wegierskim , bardzo rzadkim.

A swoj post zlikwiduj.

Wladyslaw

Wladyslaw_Moskal - 19-10-2016 - 20:21
Temat postu: Re: Moskal - rozważania na temat pochodzenia nazwiska.
W obecnym jezyku angielskim slowo "coal", wymawiane jako "kol" [z przydlugim "o"] oznacza wegiel
takze wegiel drzewny, chyba to slowo zostalo wniesione juz przez Celtow.

Zatem polaczenie "mos" i "kol" daje nam slowo = nazwisko Moskol, jakze bliskie nazwisku MOSKAL,
czyli nazwiska kogos, kto mieszal rude zelaza z weglem drzewnym w tylko znanych mu proporcjach,
przed wsypaniem tej mieszaniny do dymarki.
Chyba teraz powinienem napisac .... AMEN !

Pozdrawiam uczestnikow dyskusji, moderatorow i czytelnikow.
Wladyslaw Moskal[/quote]
---------------------------------------------------------------------

Prawdopodobnie nazwisko Moskoal, jesli istnialo na terenie Polski, podobnie jak nazwisko Moskol, ktore odnotowal prof. K.Rymut jako kiedys istniejace w Polsce, stalo sie "popularniejszym" nazwiskiem Moskal.

Moje poszukiwania w Internecie nazwiska Moskoal, wskazuja, ze moglo ono istniec w Austrii, Nienczech, a takze byc nazwiskiem wegierskim.

Wedlug;
https://familysearch.org/#start
New Jersey Deaths and Burials
Name John Moskoal
Gender Male
Death Date 09 May 1900
Death Place Bayonne, Hudson, New Jersey
Age 31
Birth Date 1869
Birthplace Aus.
Occupation Laborer
Marital Status Married

Wedlug;
https://familysearch.org/#start
1900 United States Federal Census
Census & Voter Lists
Name: Joseph Moskoal
Birth: Germany
Birth: abt 1871
Arrival: 1896
Marital Status: married
Residence: Jersey City, Hudson, New Jersey

Wedlug;
http://www.radixindex.com/en/databases/ ... me/moskoal
Moskoal Andras, Ungarn - Bereg - Bilke
pochodzacy z tego regionu, zginal w czasie I Wojny Swiatowej.
Obecnie wegierski region Szabolcs-Szatmár-Bereg graniczy z rejonem Mukaczowa, Ukraina.

Wg mnie , nie sa to dowody jednoznaczne, bo w kazdym z tych przypadkow moze byc blad w zapisie nazwiska.

Z pozdrowieniami,
Wladyslaw Moskal
Chakmach - 02-11-2016 - 17:16
Temat postu: Misztela
Witam serdecznie,

Czy jest tu ktoś obeznany z niemieckimi i żydowskimi nazwiskami? W mojej rodzinie występuje nazwisko Misztela. Występuje ono w Rozprzy, tam skąd pochodzi część mojej rodziny. Próbowałem to nazwisko dopasować do niemieckich podobnych , które tłumaczy się w przyblizeniu na "jemioła", ale nie wydaje mi się by nazwisko to było typowo niemieckie. Wiem że w jezyku hebrajskim jidisz Misztela oznacza "niezręczny baranek"(dosł.), używane być może przez węgierskich Żydów.

Znalazłem dużo osób o tym nazwisku szczególnie w okolicach Łodzi. W Rozprzy też nagromadził się duży odsetek Żydów. Jednakże moi pra pra pradziadkowie wzięli ślub podpisany przez księdza, więc nie wiem co mam o tym myśleć.

Czy może ktoś mi pomóc , jakaś burza mózgów?

Żydzi o tym nazwisku: Helene Misztela (emigrowałą do Szwajcarii), Misztela Bolesław (ur. 1910), trafił do Gross-Rosen; Misztela Leon (ur. 1913) więzień w Flossenburg; Misztela Stefan , trafił do Dachau (więzień nr. 18611). Prawdopodobnymi potomkami Wiktori Misztela (moja genealogia) byli Agnieszka Misztela (ur. 1875) i Szymon Misztela (tak, nosili to samo nazwisko przed pobraniem się).

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc
Pozdr.
Daniel
Gawroński_Zbigniew - 02-11-2016 - 21:59
Temat postu:
Cytat:
Mischpoch', Mischpoke, f., auch Muschpoke, von dem hebr. mischpoko = Familie, Verwandtschaft; übertragen auch
Gesellschaft. "Die ganze Mischpoche". Sperber, 44.


za słownikiem "Preusische Woerterbuch ost und westpreussiches provinzializmen". Hasła jak wyżej. Tajemnica rozpowszechnienia nazwiska wśród Żydów chyba jest wyjaśniona.

Tak na prawdę to od dwóch godzin biedzę się na nazwiskiem Mistela/Mastela/Misztela i podobnymi. Już wkleiłem w tym miejscu dwa posty i obydwa usunąłem.

Pierwsze skojarzenie jakie miałem to od "misy". "Misa" to zaczyn pod piwo, uprażony odpowiednio jęczmień w dolnoniemieckich wschodniej gałęzi, który pochodzi od staropruskiego. Pomysł zarzuciłem ponieważ mam skłonności do "przeginania" jeśli chodzi o odpruskie interpretacje. Mnie osobiście one bardzo przekonują. Cały czas widzę bezpośrednie związki pomiędzy moja głęboką gwarą, a zachowanymi szczątkami pruskiego.

Drugie skojarzenie to oczywiście od jemioły. Tak sprawę również interpretują popularne wyszukiwarki oparte na Rymucie.


Cytat:
Der Name der "Mistel", ahd. "mistil" geht zurück auf die Bedeutung "Mist". Die Mistel wird vorwiegend durch Vögel (Specht, Seidenschwanz, "Misteldrossel", die ihrer Tätigkeit den Namen verdankt) verbreitet, die sich von den reifen Beeren ernähren und den unverdaulichen Samen auf anderen Bäumen über den Kot ("Mist") absetzen.

Die "Mistel" trägt auh weitere Namen wie "Geißkraut", "Bocksfutter", "Hexenbesen". Die Bezeichnungen "Druidenfuß" und "Allesheiler" lassen an den Zaubertrank von Miraculix bei Asterix und Obelix denken.

Den botanischen Artnamen "Viscum" = "Vogelleim" verdankt sie der Verwendung bei der Leimherstellung. Der Artname "album" bedeutet "weiss" und bezieht sich auf die Farbe der Beeren.

Das österreichische "Mistelbach" dürfte seinen Namen auch der "Mistel" verdanken.

Gelegentlich findet man auch die Variante "Mispel".


Powyższe jest cytatem z bardzo poważnej wyszukiwarki nazwisk: http://www.etymologie.info/~e/_n/_n-urMi__.html

-=-=-=
Edit. Teraz chyba te cytaty będą chodzić prawidłowo.
Chakmach - 02-11-2016 - 22:39
Temat postu:
Gawroński_Zbigniew napisał:
Cytat:
Mischpoch', Mischpoke, f., auch Muschpoke, von dem hebr. mischpoko = Familie, Verwandtschaft; übertragen auch
Gesellschaft. "Die ganze Mischpoche". Sperber, 44.


za słownikiem "Preusische Woerterbuch ost und westpreussiches provinzializmen". Hasła jak wyżej. Tajemnica rozpowszechnienia nazwiska wśród Żydów chyba jest wyjaśniona.

Tak na prawdę to od dwóch godzin biedzę się na nazwiskiem Mistela/Mastela/Misztela i podobnymi. Już wkleiłem w tym miejscu dwa posty i obydwa usunąłem.

Pierwsze skojarzenie jakie miałem to od "misy". "Misa" ...zachowanymi szczątkami pruskiego.

Drugie skojarzenie to oczywiście od jemioły. Tak sprawę również interpretują popularne wyszukiwarki oparte na Rymucie.



Dziękuję serdecznie za tak poświęcony czas, jestem bardzo wdzięczny. Nie wiem właściwie co powiedzieć. W nazwisku Misztela męczy mnie to, że jest "sz" i mimo, że mogę starać się to jakoś wyjaśnić, to nieodparcie czuję, że nazwisko stosowane było przez Żydów, pojawiające się w Rozprzy i Szadek. Zastanawiam się nad tym jeśli było nadane jakoś w czasach zaboru nieżydowskiej rodzinie, to czemu nie pojawia się w żadnym znanym mi słowniku niemieckim w tej właśnie formie (np. Mischtela, Meishtela)

Pozdr.
Daniel

Ps. Próbowałem też z połączeniem słów "Misch"(Mieszany) i Tela skrót od Otella (imię bazujące na słowie "osiem"?).
Gawroński_Zbigniew - 03-11-2016 - 00:35
Temat postu:
Proszę nie przejmować się tym "Z" w nazwisku. To na prawdę bardzo często była tylko maniera czy jakaś zasada zapisu, nie wiem dlaczego ale tak było.

Zdołał pan przetłumaczyć drugą część wklejki, tej obszerniejszej? Tam zasadniczą rolę moim zdaniem odgrywa paszkot. To bardzo cenny ptak łowny (żywiący się między innymi nasionami jemioły i stąd jego niemiecka nazwa). Był i jest takowym od stuleci. Z tego, jak mi podpowiada doświadczenie, to na milion procent łowczy paszkotów miał nazwisko.
olaf17 - 03-11-2016 - 10:58
Temat postu:
Pochodzenia nazwiska co prawda nie znam...
Sam bym się chetnie dowiedział.
Do tej pory miałem dwa skojarzenia. Od Jemioły i od Masztalerza. I od Mistera - czemu poniżej.

W Rozprzy i w sąsiednim Mierzynie nazwisko to pojawia się wśród katolików około:
1705:Misztelka (jako forma męska)
1720:Mistela
1750:Misztela
a przed 1700 pojawia się także Mistera.
Biorąc pod uwagę "ustne" podawanie nazwisk to nie można wykluczać że Mistera to także Misztela.
"z" na pewno nie ma się co przejmować, formy Mistela i Misztela występowały zamiennie.
Na dziś jako pierwotną formę uznaję Mistelka.

Duży odsetek ludności żydowskiej pojawia sie w Rozprzy raczej w póżniejszym okresie - zwłaszcza po 1800 roku.
Ten procent nie był taki znaczny w tym okresie - można to łatwo sprawdzić analizując księgi urodzeń z okresu gdy księgi były prowadzone wspólnie.
W tym okresie na pewno nie pojawia sie żaden starozakonny o zbliżonym nazwisku, z kolei katolicy i owszem.
Następnie w "miastach", czyli w Rozprzy ale nie we wsiach okolicznych pojawia się coraz więcej osób wyznania mojżeszowego.
To wszystko nie pasuje mi do pochodzenia żydowskiego przynajmniej w okolicach łódzkich, aczkolwiek co było wcześniej tego nie wie nikt. Podobno wszyscy pochodzimy od Adama.

Przyznam się że pierwszy raz słyszę żeby to nazwisko było używane przez Żydów.
Z drugiej strony: a jeśli tak to co ? No chyba tylko może być nieco trudniej dotrzeć do dokumentów.

---
pozdrawiam
Michał
Maniek1548 - 23-10-2019 - 08:02
Temat postu: Spolszczenie nazwiska - Musiał?
Witam ,
Chciałbym się dowiedzieć czy nazwisko Musiał
mogło ulec spolszczeniu.

Pozdrawiam
Marian
Waldemar_Stankiewicz - 23-10-2019 - 10:05
Temat postu: Spolszczenie nazwiska - Musiał ?
"Nazwisko Musiał pochodzi od czasownika musieć, czyli: 1. być zmuszonym, koniecznością zniewolonym, 2. być zmuszonym iść, udać się („Chłopak musiał z pismem do dworu”), 3. mieć obowiązek, powinność, 4. musi = należy, trzeba, zob. tzw. Słownik warszawski języka polskiego, red. J. Karłowicz, A. Kryński, W. Niedźwiedzki, t. II, s. 1074. To bardzo stara nazwa osobowa odnotowano ją już w 1548 roku, K. Rymut, Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny, Kraków 2001, t. II, s. 126."

Pozdrawiam,
Waldemar
Virg@ - 23-10-2019 - 13:03
Temat postu: Musiał
Musiał (oraz oboczność Musioł 1548), jak podaje Kazimierz Rymut, Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny, Kraków 2001, t. II, s. 126, nazwa osobowa odnotowana w dokumentach na terenie Polski już w 1548 roku – pochodzą też od niemieckiej nazwy osobowej Mus lub Musch, te od Moyses.

Jako że litera "ł" występuje również w innych językach (np. dolnołużyckim, górnołużyckim) trudno jednoznacznie stwierdzić czy ktoś, gdzieś, kiedyś spolszczył tę nazwę osobową, tj. uczynił jej pisownię lub wymowę zgodną z językiem polskim, czy zachowała się ona może w pierwotnej formie.

Łączę pozdrowienia –
Lidia
EWAFRA - 23-10-2019 - 14:28
Temat postu: Musiał
Co konkretnie rozumiesz jako spolszczenie? Przekład z obcego na polski, jak np. Muller na Młynarz, czy spolszczenie wymowy nazwiska, jak np. Mussaj Muschal na Musiał?
Maniek1548 - 23-10-2019 - 14:45
Temat postu: Musiał
W "nazwiskach polaków " Kazimierza Rymuta piszę że nazwisko Musiał pochodzi od niemieckich nazw Mus i Musch . Chciałbym znaleźć potwierdzenie tego oraz więcej informacji i dowiedzieć się w jakiej formie było zapisane to nazwisko.
Marek70 - 23-10-2019 - 20:35
Temat postu: Musiał
Marian,
A skąd masz pewność, że Kazimierz Rymut się nie mylił? Zajrzyj do wątku "Pochodzenie nazwisk" i zobaczysz, że nie zawsze miał rację.
Maniek1548 - 23-10-2019 - 20:45
Temat postu: Musiał
Załużmy że miał rację . I chodzi mi o to skąd miał informacje o nazwisku
Marek70 - 23-10-2019 - 20:57
Temat postu: Musiał
Virg@ napisał:
Musiał (oraz oboczność Musioł 1548), jak podaje Kazimierz Rymut, Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny, Kraków 2001, t. II, s. 126, nazwa osobowa odnotowana w dokumentach na terenie Polski już w 1548 roku – pochodzą też od niemieckiej nazwy osobowej Mus lub Musch, te od Moyses.

Łączę pozdrowienia –
Lidia


Sprawdź w tym źródle. Może będzie jakiś odnośnik do tego nazwiska.
Virg@ - 23-10-2019 - 21:47
Temat postu: Musiał
Maniek1548 napisał:
[…] dowiedzieć się w jakiej formie było zapisane to nazwisko.
[…] skąd [prof. Kazimierz Rymut] miał informacje o nazwisku.

W Polsce to nazwisko, czyli nazwa osobowa Musiał, dziedziczona (po ojcu przez dzieci oraz przyjmowana po mężu przez żonę - współcześnie polskie prawo dopuszcza także przyjęcie przez męża nazwiska żony) i niezmienna w swojej formie słowotwórczej, fonetycznej, graficznej - powinno być zapisywane w tej samej, tj. niezmienionej formie (zgodnie z prawem stanowionym od XIX wieku).
Wcześniej, od końca XVI w. nazwy osobowe takie jak przydomki, przezwiska, miana itp. występujące od średniowiecza w dokumentach archiwalnych, opierały się na prawie zwyczajowym i przybierały różną formę nawet w przypadku tej samej osoby.
Aby dokładnie ustalić etymologię nazwiska oraz jaką formę/jakie formy przybierało i w jakim okresie, należałoby dysponować odpowiednimi materiałami źródłowymi (dokumentami archiwalnymi) i prześledzić zapisy historyczne. Nazwiska, które pojawiały się na przestrzeni dziejów, zmieniały bardzo często swoje brzmienie lub ulegały nawet daleko idącym przekształceniom.

Prof. Kazimierz Rymut, wbitny onomastyk, sam doceniał w pełni złożoność zagadnienia pisząc np.: „Całe morze nazw tkwi w rozmaitych rękopisach i drukach, których nikt nie zebrał, ani nie zbadał”, oraz: „Dla wielu bowiem nazwisk można podać dwie, a często nawet więcej etymologii”. Podkreślał też: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”.
Jak napisał Wacław Urban, w recenzji pracy Kazimierza Rymuta, Nazwiska Polaków, Ossolineum, Wrocław— Warszawa—Kraków 1991 (zamieszczonej w „Przegląd Historyczny” 83/3, 1992, s. 575):
W wielu jej zakresach oczywiście żaden z historyków nie może zabierać głosu, ale możemy to uczynić przy Rymutowych etymologiach historycznych, które nieraz budzą wątpliwości i ludzi obznajmionych z historycznymi realiami Polski i jej sąsiadów. […]
Tylko ten nie błądzi, kto nic nie robi, a Kazimierz Rymut zrobił dla naszych polskich rzeczy bardzo wiele. Pozostaje jeszcze do zrobienia „tylko” tyle, żeby historycy pospołu z onomastykami napisali dzieje naszych nazwisk.

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań –
Lidia
Sofeicz - 24-10-2019 - 13:03
Temat postu: Morga - Mordziak
Z mojej praktyki wynika, że wszelkie dywagacje etymologiczne należy brać w duży nawias, bo bywają mylące, nawet jeśli dotyczą nazwisk na pozór jednoznacznych.

U mnie na przykład występuje nazwisko Morga, które jest dość oczywiste i trudno tu się spodziewać jakichś komplikacji.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy dotarłem do starszych wpisów, gdzie najstarszy przodek występuje jako ... Mordziak.

Pozdrawiam
Tomasz
sbasiacz - 24-10-2019 - 14:39
Temat postu: Morga -Mordziak
chyba nie trafny przykład, nie widzę w nim nic dziwnego, ktoś kto posiadał 1 morgę mógł mieć nazwanie Mordziak (od morgi) Smile
pozdrawiam
BasiaS
Paulina_W - 24-10-2019 - 15:04
Temat postu:
Witam,
ja podam przykład nazwiska mojej prababci Kajpust. U prof. Rymuta: od niemieckiej nazwy osobowej Keip, ta od średniowysokoniemieckiego kip „kłótnia, swar”
Badając księgi metrykalne doszłam do wcześniejszych wersji zapisu nazwiska: Kańpust, Kampust, czyli dawniej maślanka, mleko kwaśne Smile
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits