Genealodzy.PL Genealogia

Poszukuję osób, rodzin - von Brodnicki

eeerobert - 12-02-2012 - 16:42
Temat postu: von Brodnicki
Witam, to mój pierwszy post tutaj, więc nie wiem czy dobrze trafiłem. Poszukuję informacji na temat nazwiska von Brodnicki, a konkretnie jak się taki twór jak von i polskie nazwisko mógł wytworzyć. Dodam, że rodzina je nosząca przed II wojną światową zamieszkiwała Wołyń. Przedrostek "von" naturalnie (dla mnie, genealogicznego laika) nasuwa skojarzenia z niemiecką szlachtą, lecz rodzina ta, z tego co wiem na przełomie XIX i XX w żyła jak troche bogatsi chłopi, co więcej ma krewnych, zwykłych Brodnickich, bez "von". Pozdrawiam.
Sawicki_Julian - 12-02-2012 - 19:02
Temat postu: von Brodnicki
Witam , wiem ze Carowa Katarzyna II ( zm. w 1796 r .) sprowadziła na teren zacofanej Rosji z Niemiec fachowców w rolnictwie z nowoczesnymi wtedy urządzeniami do uprawy i hodowli na roli. Z innych źródeł wiem ze dopisek przed nazwiskiem mieli Niemcy i inne na zachodzie rody , a oznaczał to ponoć średniozamożnego szlachcica . W rodzinie hrabiów tylko najstarszy syn miał ten tytuł po ojcu , natomiast młodsi synowie mieli tytuł barona ,także córki mieli tytuł baronówny i przed nazwiskiem pisali von , w moim drzewku tez jest taki zapis ; Helena von Wickenchagen ( baronówna ) , może ktoś bardziej zna historie niemieckiej szlachty ; pozdrawiam - Julian
Niepiekło - 13-02-2012 - 08:22
Temat postu: von Brodnicki
Na terenie tzw. Nowego Śląska, po rozbiorach, urzędnicy pruscy przeprowadzali spis i wycenę majątków ziemskich (do celów podatkowych). Właścicieli majątków - szlachtę polską zapisywano jako "von". Stąd jeden z moich przodków figuruje w rejestrach jako "von Niepieklo". Rejestry z tego obszaru przechowywane są obecnie w Kielcach.
Pozdrawiam
Lech
Sroczyński_Włodzimierz - 13-02-2012 - 10:18
Temat postu:
a mógłbyś "przed drugą wojną" ograniczyć z dołu?
rozumiem "do wojny"..a kiedy najwcześniej zauważyłeś "von" i gdzie?
bo przed drugą, a po pierwszej to (chyba) mogli bo mieli fantazję i lekkie przesłanki -nie za bardzo mógł ktoś zakazać
no i jak na Wołyniu się znaleźli (kiedy?) przed drugą wojną ale kilka/kilkanaście lat? kilkadziesiąt? dużo wcześniej?
Łucja - 13-02-2012 - 10:52
Temat postu:
Brodnicki nazwisko to była szlachta (np. herb Łodzia). Mógł się znaleźć ktoś na Wołyniu i kultywować pochodzenie, a inni np. bracia nie, i to "von" sobie gdzieś pisał (gdzie?). W statusie nie było widoczne, bo to już dużo czasu upłynęło od kiedy pochodzenie straciło znaczenie. "Von" może oznaczać, że ten polski szlachcic, który przybył na Wołyń, był z zaboru pruskiego.

Mam taki dokument z "von" odnośnie nazwiska Umiński, nawet koło Brodnicy urodzona, dokument służył w Galicji, i to "von" było reminiscencją szlacheckiego pochodzenia, po którym w statusie nic prawie nie zostało (wspomnienie?).
Dokument to wydany w 1886 r. na potrzeby zawarcia ślubu w Galicji odpis aktu urodzenia w zaborze pruskim.

Brodnicki - gubernia wołyńska, powiat łucki, Lipno (Lipnie), Majdan Lipnieński - Wacław Brodnicki, w 1913 r. - Urban Józef syn Wacława (to z książki Tadeusza Epszteina "Polska własność ziemska na Ukrainie w 1890 r."
Majątek był dość spory nawet - 1811,4 ha.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... V_cz.2/233
http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/200e/44-51.jpg - szer. 51, dł. 43.40

Łucja
eeerobert - 13-02-2012 - 20:25
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedzi. Trudno mi dokładnie określić kiedy ta rodzina pojawiła się na Wołyniu, lecz była tam dość długo. Pod koniec XIXw. rodzina faktycznie udokumentowała pochodzenie z Prus i na podstawie tego otrzymała niemieckie obywatelstwo. "Von" przestali używać w trakcie okupacji sowieckiej. Niestety przedwojenne dokumenty, z tego co wiem, nie przetrwały do dnia dzisiejszego, chociaż przyznam, że jakoś zbytnio nie zagłębiałem się w temat. Opieram się głównie na wspomnieniach starszych członków rodziny.
Pozdrawiam, Robert.
Aftanas_Jerzy - 13-02-2012 - 22:32
Temat postu:
Na portalu "Niemcy w Rosji" jest artykuł o historii niemieckiej kolonizacji na Wołyniu z podaniem bogatej literatury (w tym polskiej):
http://www.rdinfo.ru/soc_rd/jencik_stat ... nu_id=4194
Chrostowski_Włodzimierz - 14-02-2012 - 13:25
Temat postu:
Witam, ponieważ zajmuję się również historią rodziny żony właśnie Brodnickich z Kopaczówki z parafii Rożyszcze na Wołyniu, udało mi się dotrzeć do spisu szlachty wołyńskiej w którym wymieniono Brodnickich, a ich imiona i daty zgadzają się z danymi z akt rodzinnych.Posiadamy również świadectwo szlacheckie wydane dziadkowi żony w 1906r w Petersburgu. Niestety nie wiemy skąd Brodniccy pojawili sie na Wołyniu, ani też nic nie wiadomo o ich herbie. WIem tylko że uważali się za Polaków, choć w rodzinie, która po II W.S. repatriowała się do Polski znali niemiecki, z powodu niemieckich sąsiadów w Kopaczówce i niemieckiej szkoły która była bliżej i miała wyższy poziom niż polska (rosyjska?).
Pozdrawiam Włodzimierz
eeerobert - 14-02-2012 - 15:05
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedzi. Panie Włodzimierzu, wygląda na to, że jestem krewnym pana żony. Byłbym wdzięczny, gdyby przybliżył mi Pan trochę historię tej rodziny. Pozdrawiam, Robert Futkowski z Opola.
Wanda - 18-02-2012 - 11:56
Temat postu:
Brodniccy z Lipna są herbu Wieniawa.
Chrostowski_Włodzimierz - 19-02-2012 - 01:56
Temat postu:
Witam,
Odsyłacz do spisu szlachty wołyńskiej. Brodniccy na str. 8 i 9.
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... ynski.djvu
Pozdrawiam Włodzimierz
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits