Genealodzy.PL Genealogia

Genealogia kresowa - Kresowy Portal Genealogiczny - Genealogia Kresowa

przeski - 14-12-2007 - 02:34
Temat postu: Kresowy Portal Genealogiczny - Genealogia Kresowa
Mam zaszczyt i nieukrywaną przyjemność oznajmić, że ruszył nowy portal poświęcony genealogi kresowej http://genealogia.kresowa.info/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
Najwyższy czas aby liczne rzesze genealogów kresowych mogły storzyć swoje własne środowisko i dyskutować o problemach związanych z genealogią kresową i Kresami.
Twórcą portalu jest znany skądinąd Rafal Degiel.
Nie ukrywam, że zaistnienie tego portalu rozbudziło we mnie chęć wskrzeszenia idei organizacji stowarzyszenia genealogów kresowych.
Czas pokaże czy to się nam uda.
Na nowym portalu, pod Biblioteka Kresową zakotwiczyła się Biblioteka Zasobów Kresowych - kolaboracja Waldemara Stankiewicza i niżej podpisanego.
Przemek Kisielewski
andrzejlazar - 14-12-2007 - 08:18
Temat postu: Kresowy Portal Genealogiczny
Witaj Przemku,byłem na stronie, zarejestrowałem się.Gratuluje.Ale dlaczego "kolaboracja"?
MariaŁopaciuk - 14-12-2007 - 11:55
Temat postu: Kresowy Portal Genealogiczny
Brawo ! ! !

Takiego portalu mi brakowało w moich kilkuletnich poszukiwaniach drugiej gałęzi rodziny zamieszkałej w II Rzeczpospolitej na terenie woj. lwowskiego ( Waręż, Sokal ) i stanisławowskiego ( Drohobycz, Borysław , Sambor ). Mam nadzieję że dzięki nagromadzeniu w tym portalu tak wielu ważkich problemów i informacji - moje poszukiwania nabiorą szybszego tempa.
Gratuluję i trzymam kciuki za pomyślność

Pozdrawiam
Maria
Tadeusz_Wysocki - 14-12-2007 - 14:33
Temat postu: Kresowy Portal Genealogiczny
Przyłączam się do serdecznych gratulacji dla Ciebie, Rafała i Waldka, przesyłam największe i najniższe uszanowanie za Waszą pracę, bezcenna to praca, dla innych w kraju, dla wszystkich następnych pokoleń, wreszcie dla wszystkich z całego świata poszkujących korzeni swoich rodzin z tego terenu, swojego dziedzictwa narodowego, brzmi to trochę górnolotnie, ale zaprawdy to są wartości dla wielu z całego świata największe i najważniejsze, jak perły bezcenne, trochę jeszcze u nas niedocenione po życiu Polaków po prawie 50 latach komuny, ale idzie ku lepszemu!
A Biblioteka (Kresowa) Potyczek z Genealogią już pomogła kilku rodzinom z USA odnaleźć od wielu lat poszukiwane miejsce pochodzenia ich przodków z tej części prawie zjednoczonej Unii Europejskiej ( tak, jeszcze przynajmniej dwa kraje Smile
Już klikam na "Ulubione", Pozdrawiam,
Tadeusz
przeski - 14-12-2007 - 23:53
Temat postu:
Przepraszam wszystkich za tą "kolaboracje" a szczególnie Waldemara Stankiewicza i Rafała Degiela. Chodziło mi oczywiście o wspołpracę czy też partnerstwo.
Przemek
Pieniążek_Stanisław - 15-12-2007 - 17:05
Temat postu:
Zainteresowanym tematyką kresową podaję link do najnowszych wydań w tym temacie:
http://www.dig.pl/index.php?s=karta&id=252
Stanisław
przeski - 17-02-2008 - 16:29
Temat postu:
Wszyskich zainteresowanych genealogią kresową zapraszamy do syskusji na http://genealogia.kresowa.info/ na temat współpracy z NDAP .
Współpraca jednak dotyczy całego środowiska a nie tylko genealogów kresowych i pewnie dyskusja na temat form i zakresu tej współpracy rozpocznie się również i na tym Forum.
Przemek
Goś_Edmund - 18-02-2008 - 18:50
Temat postu:
Witam Przemku!
Przesłałem adminowi kilka dni temu Wykaz poległych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Jest to 1300 nazwisk poległych w trakcie konspiracji, ZWZ, AK, oddziałów partyzanckich i 27 WDP AK w okresie 1941-1945 na terenie Wołynia i poza. Jeżeli uważasz, że można wykaz włączyć do genealogi kresowej, będę zaszczycony.
Edek
przeski - 18-02-2008 - 23:41
Temat postu:
Edku, cała przyjemność po naszej stronie. Wysyłam Ci do skrzynki adres Waldka.
BZK ma coraz więcej współtwórców i to cieszy
Zaczeliśmy już przygotowania do oparcowania list podatników Gubernii Mińskiej. Te listy to kopalnia wiedzy genealogicznej. Zacząłem od Nowogródka 1795. Jest to w zasadzie dobrze opracowany spis powszechny, ba opis poszczególnych rodzin rodzin. Tatarzy powiatu Nowogródek na oddzielnych listach.
Będzie przy tych listach podatników wiele pracy dla wielu osób.
Dziękujemy Ci Edku!

Przemek
Goś_Edmund - 19-02-2008 - 12:25
Temat postu:
Witaj Przemku!
Przeczytałem i zaraz wysyłam. Mnie coraz bardziej pochłania Gubernia Łomżyńska i czas powstania styczniowego i lata wczesniejsze, bo dot. moich przodków zamieszkałych tam. Ja będę (niestety) do wakacji wyłączony(prawie) z wszelakich prac genealogicznych z powodu opieki nad wnuczkiem Jasiem(4,5 m-ca) poza moim domem. Do mego będę wracał tylko spać. Ale co się nie robi dla swych dzieci i wnuków.
Edek
przeski - 19-02-2008 - 19:10
Temat postu:
Kolejna bomba genealogiczna!
Niestrudzony Rafał Degiel donosi dzisiaj na Portalu Genealogii Kresowej o kolejnym kraju europejskim, który dygitalizuje swoje zasoby archiwalne i umieszcza je on line.
Krajem tym jest Łotwa.
Przemek
przeski - 23-02-2008 - 20:08
Temat postu:
Rozpoczynamy dzisiaj a właściwie to odnawiamy stary temat projektu organizacji stowarzyszenia genealogów kresowych.
Zapraszam gorąco wszystkich chętnych do dyskusji.
Przemek
bozenabalaw - 28-03-2008 - 21:42
Temat postu:
Witam.
Bardzo podoba mi się ten portal. Nareszcie ktoś pomyślał o naszych przodkach pochodzących z kresów. Mam drobną uwagę: miejscowość Mytnica woj tarnopolskie pow. Skałat jest to jedna miejscowość podzielona. Część należała do gminy Sorocko, a część do gminy Iławcze. Z tej miejscowości pochodzą moi dziadowie Rychlewscy i Solarze i mieszkali w dwóch Gminach. Nie wiem gdzie umieścić tę uwagę bo w tym portalu słabo się poruszam. Nie potrafię odnaleźć swoich odpowiedzi. po prostu gubię się. Druga część mojej rodziny pochodzi z woj stanisławowskiego. Jestem zainteresowana indeksacją tych miejscowości i chętnie pomogę, ale nie wiem jak? Mieszkam w niewielkiej miejscowości na dolnym Śląsku, mam ograniczony dostęp do archiwum. Serdecznie pozdrawiam Bożena Balawender
Kaciniel - 29-03-2008 - 00:04
Temat postu: Kresowy Portal Genealogiczny !!!
W jedności siła ...; w Stowarzyszeniu Genealogów Kresowych moc ...!!!

Jest to prawda jak świat stara i powinna znajdować odzwierciedlenie w życiu codziennym. Myślę, że hasło to rozumieją także Genealodzy, którzy w obliczu niełatwej sytuacji poszukiwawczej stworzą z innymi zainteresowanymi w sprawie solidne podstawy gwarantujące nam wszystkim pomyślną egzystencję na rozdrobnionym i nieprzewidywalnym rynku genealogicznym. Te podstawy to przede wszystkim przemyślana i umiejętnie wcielana w życie strategia długoterminowa ewentualnie powstałego STOWARZYSZENIA GENEALOGÓW KRESOWYCH. Jednak na nic się zda najlepsza nawet strategia, gdy Stowarzyszenie nie będzie mogło liczyć na lojalnych i kompetentnych Genealogów, od których sukcesu w dużym stopniu zależy sukces Nas wszystkich.
mmaziarski - 31-03-2008 - 18:19
Temat postu:
Parę lat temu ściągnąłem plik Gedcom zawierający osoby pochodzenia niemieckiego lub austriackiego wraz z polskimi nazwiskami.Plik ten zawiera ponad 50 tys.osób z ich danymi personalnymi.Nie pamiętam na jakiej to było stronie i nie mogę jej obecnie odszukać.Jeśli ktoś by chciał to mogę ten plik wysłać.Musiałem go podzielić na 2 części a i tak każda ma prawie 1oMB.
Pozdrawiam kresowiaków,gdyż i moi przodkowie leżą też na Ukrainie.
M Maziarski
mmaziarski - 31-03-2008 - 18:26
Temat postu:
Znalazłem jednak tą stronę i z niej też można ściągnąć ten plik.lub szukać nazwisk.
http://worldconnect.rootsweb.com/cgi-bi ... ;id=I45534
Pozdrawiam M Maziarski
Lipnik.F.Turas - 01-04-2008 - 10:32
Temat postu:
Mietku przesadziłeś z rozmiarem pliku.
zip to góra 1.68 MB z tej strony .
Fturas
bozenabalaw - 01-04-2008 - 18:40
Temat postu:
Ja również próbowałam wejść i obejrzeć , ale jest mały problem, posługuję się tylko w języku polskim i taki program jest dla mnie nieczytelny. Bardzo mi przykro. Pozdrawiam Bożena Balawender
przeski - 05-04-2008 - 20:37
Temat postu:
Na Portalu http://genealogia.kresowa.info/ mówi się o parafii św. Jana w Wilnie. Setki ksiąg metrykalnych tej parafii on-line. Jarosław Czarkowski rozpoczął indeksację już (śluby 1866-1876).
Pasjonująca lektura
Patrz tam: Forum, Metodologia poszukiwań genealogicznych
Przemek
dablju - 27-04-2008 - 23:00
Temat postu:
Od dawna interesuje mnie genealogia rodów kresowych a więc m.in. kontynuacja pracy p. K.Pułaskiego co leży odłogiem jak gdyby od dawna z wiadomych powodów. Cieszył bym się bardzo gdyby zaistniało takowe Stowarzyszenie bowiem mogłoby w tej dziedzinie nareszcie coś zdziałać. Należałoby również uporządkować, poprawić i uzupełnić epokową pracą p. R.Aftanazego, co obecnie jest łatwiejsze dzięki licznym publikacjom wspomnieniowym i z wielu innych względów. Jest jak piszę łatwiejsze, ale z kolei osoby które pamiętały tamte czasy powymierały i z nimi wiele wspomnień i historii, więc jest trochę póżno na takie akcje.
Cała moja rodzina po mieczu i kądzieli wywodzi się ze wschodu więc bardzo mnie ta inicjatywa interesuje. Pozdrawiam J.Jaroszyński
przeski - 14-05-2008 - 00:03
Temat postu:
Waldek Stankiewicz zaczął wprowadzać do Biblioteki Zasobów Kresowych karty spisowe podatników powiatu nowogródzkiego. Na początek postanowiliśmy wprowadzić wszystkie spisy z roku 1795 obejmujące całą gubernie mińską oraz dwa powiaty gubernii wileńskiej (Dzisna i Wilejka).
Karty pisane są po polsku i zawierają wiele cennych informacji.
Następny w kolejności jest powiat miński.
Przemek
misty69 - 14-05-2008 - 01:13
Temat postu:
da sie to dobrze pofotografowac i porobic indeksy?
czy to chodzi o spisy rewizyjne? Spotkalem sie z danymi z rejonu Nowy Dwor kolo Wasiliszek. Spis byl z 1795 roku
1795 (5th Revision)
1811 (6th Revision)
1816 (7th Revision)
1834 (8th Revision)
1850 (9th Revision)
1858 (10th Revision)

* sprawdzalem na stronie genealogii kresowej, czasem slabo widac, zbyt niska rozdzielczosc
Waldemar_Stankiewicz - 14-05-2008 - 07:45
Temat postu:
da sie to dobrze pofotografowac i porobic indeksy?

Zapewne da się to dobrze pofotografować. Trzeba by pojechać do Mińska, poprosić o zgodę na fotografowanie. Potem trzeba by to zindeksować, itd itp.
Dostępne dla nas skany spisów lustracyjnych z 1795 roku są takiej jakości w jakiej je ktoś kiedyś wykonał. Ogólnie rzecz biorąc nie najlepsze, robione masowo, w pośpiechu z materiału który już został poważnie nadgryziony zębem czasu. Dopóki nie będziemy mieli lepszych podzielimy się tym co mamy. A do indeksowania chętnych nigdy za wiele.
misty69 - 14-05-2008 - 10:22
Temat postu:
no dobrze, ale jak rozumiem te skany ktorymi dysponujecie, to sa te same skany ktore maja Zydzi z http://www.jewishgen.org/ ? Strona Bialoruska w archiwum sama powinna miec jeden w miare dobry aparat cyfrowy. Polska dostala pomoc od Niemiec, bardzo dobry i drogi skaner do archwizacji. Rownie dobrze moglaby wyjsc z inicjatywa o jakis specjalny grant dla archwium bialoruskiego, tak zeby kazdy ich skan od razu ladowal na laczu internetowym. Tu chodzi o europejskie dziedzictwo kulturowe
Waldemar_Stankiewicz - 14-05-2008 - 11:52
Temat postu:
Nie za bardzo rozumiem o czym rozmawiamy.
Przemek Kisielewski i piszący te słowa, to dwaj amatorzy którzy postanowili dołożyć swoją cegiełkę w dostępie do źródeł dotychczas niedostępnych dla przeciętnego poszukiwacza kresowych korzeni.
Nie mamy dostępu do skanów którymi dysponują Żydzi ani Białorusini. Są to skany pozyskane z bibliotek zza Atlantyku. Jakoś tak do tego Nowogródka bliżej nam przez Atlantyk niż przez Brześć.
Nie mamy też ani możliwości ani ochoty na walkę o granty. Specjalistyczny sprzęt, łącze internetowe i szybkie serwery to są tematy dla profesjonalistów, my ich nie mamy. Nie mamy też ust pełnych frazesów o "europejskim dziedzictwie kulturowym", mamy za to zapał do działania.
Jak masz ochotę zapraszamy na forum Genealogii Kresowej. U nas naprawdę jest miejsce dla pracowitych. Z gawędziarzami też sobie radzimy.
Pozdrawiam
przeski - 14-05-2008 - 12:25
Temat postu:
Dodał bym coś jeszcze ale Waldek tak zgrabnie ujął istote zagadnienia.
Przemek
misty69 - 14-05-2008 - 19:05
Temat postu:
Na terenie Bialorusi jest bardzo duzo cennych informacji, a poniewaz jest to bardzo biedny kraj + cala ta byle jaka postsowiecka mentalnosc ludzi tam zyjacych wiec to wlasnie im trzeba pomoc, chocby w alarmowaniu instytucji europejskich. Zasoby ktore posiadaja nie maja czasu czekac az sytuacja na Bialorusi sie zmieni.
Sugerowanie mi operowania frazesami jest bez sensu. Bez powyzszych wypowiedzi, napisalem do Europejskiej Biblioteki Cyfrowej. Dysponuja 250 mln $ na projekt wiec jesli nawet udaloby sie im poswiecic na Bialorus 1 mln$ w zamian za cyfrowe kopie - to warto.
Sam nie mam wielkich mozliwosci, ale przynajmniej staram sie prywatnie gdzies cos wspomniec i wykorzystac rozne znajomosci i sadze ze jesli nawet nic z tego nie wyjdzie konkretnego to moze tam w Zachodniej Europie pare osob predzej czy pozniej pomysli ze warto i ze oplaca sie i ze jest to w interesie UE.

Srodowisko genealogow polskich zaczyna sie konsolidowac. Tylko jak popatrze na glowna strone Mormonow gdzie mozna zapisac sie do indeksowania to jest pare miedzynarodowych organizacji genealogicznych. Nawet Czesi realizuja jakis swoj wlasny projekt, a u nas cicho szaaaa...

Ten caly 5th Minsk revision z 1795 roku jest u mormonow na o ile pamietam 143 mikrofilmach, zakladam ze to 143 tys klatek. Moglibysmy to opracowywac z wykorzystaniem ich oprogramowania, i ich skanow, zeskanowanych na profesjonalnych skanerach, tylko ze nikt sie do nich z tym nie zwrocil. Pisalem do nich emaila, ale im sie oczy otwieraja przy oficjalnym pismie organizacji genealogicznej.

Patrze jak jest zorganizowane jewishgen - tam to wszystko sie kreci wlasnie dzieki zapalowi wielu ludzi, owszem u nas tez tego nie brakuje, ale trzeba to odpowiednio skanalizowac. Nawet zbiorka pieniadzy na dany projekt...Jest oszacowanie "potrzebujemy ok. 3-10 tys$" i jakos sie to realizuje. Jezdza na Bialorus, wymianiaja informacje, sa w sumie bardzo daleko przed nami. Mozna isc za nimi. Wiem ze tu w PL wykorzystuje sie ich wiedze. Tylko ze np jesli chodzi o 5th revision to oni maja to juz od paru lat na 15 CD. Pisalem do kogos stamtad, jesli bedzie szansa zeby wyciagnac od nich co sie da, bez zbednego ponownego kopiowania to byloby super.

Sam w swoim zakresie chce pofotografowac bardzo duzo mikrofilmow z rejonu Lidy i mam juz przygotowane nr mikrofilmow i dzis albo jutro pisze w sprawie konkretnego zamowienia materialow. Musze sie tylko zorientowac co moge miec zaraz a co potem.

I na koniec w sprawie publikowanych klatek z 5th revision w bibliotece kresowej, jestem tam juz zapisany od jakiegos czasu, ogladalem te klatki i mysle ze moglbym poindeksowac. Tylko stanalem przed problemem - jakie tabele umiescic w excelu, bo przeciez te ktore sa po prawej stronie - zapewne dotyczace wieku sa bardzo niewyrazne. Owszem widzialem wzor na jewishgen ale moze warto byloby umiescic wystandaryzowany plik excela do pobrania. Poza tym pozostala kwestia nazwisk panieniskich, czy je zapisywac w meskiej formie - tu kwestia interpretacji, i czy tez miec dodatkowa pozycje dla panienskich nazwisk takie jakie sa.
Pzdr
Waldemar_Stankiewicz - 14-05-2008 - 19:24
Temat postu:
W sprawie indeksacji oraz szablonu:
http://genealogia.kresowa.info/index.ph ... board=29.0

zapraszamy
Pawel_Jurewicz - 14-05-2008 - 23:58
Temat postu:
Co do współpracy Białorusi jestem dość sceptyczny , podczas mojej wizyty odebrałem wrażenie, że walka o "rząd dusz" trwa nadal i niestety przekłada się również na pracę instytucji rządowych, a wszelkie inicjatywy , które przychodzą z zachodu są traktowane bardzo podejrzliwie. Stąd podzielam zdanie Waldka, że trzeba robić swoje opierając się na tym co można na dziś osiągnąć, oczywiscie jakość mikrofilmów jest dość kwestionowalna, ale jak to mówią " lepszy rydz niż nic"
Paweł Jurewicz
przeski - 15-05-2008 - 18:18
Temat postu:
Mają rację ci którzy jak Rafał, ja, Waldek, Jurek i inni robią swoje.
Zła jakość skanów? Trudno się mówi. Nie można zrobić lepiej.
Misty ma również rację gdy mówi, że trzeba iść wzorem ludzi z jewishgen.
Właśnie po to stworzony został Kresowy Portal Genealogiczny.
Nie przypominam sobie misty69 deklarującego swój udział w przyszłym Stowarzyszeniu Genealogów Kresowian? Może się jednak myślę?
Jewishgen jest i powinien być wzorem właściwego działania.
Czy nie jest to wstyd, że Amerykańscy genealodzy żydowskiego pochodzenia mieli podpisaną umowę u współpracy z NDAP gdy my w tym czasie zajęci byliśmy na Genpolu bo ktoś akurat miał ciekawą książkę z nazwiskami?
Misty - zgadzam się z tobą, że trzeba dotrzeć i do samego diabła, tylko powiedz mi jak to zrobić?
Przemek
przeski - 15-05-2008 - 19:13
Temat postu:
Mała korekta. Napisałem Jurek ale to chodziło o Pawła Jurewicza, który robi swoje dostarczając do Biblioteki Kresowej ciekawe materiały.
Przemek
misty69 - 15-05-2008 - 19:33
Temat postu:
Panie Przemku napisze emaila
Nowik_Andrzej - 15-05-2008 - 19:43
Temat postu:
przeski napisał:

Czy nie jest to wstyd, że Amerykańscy genealodzy żydowskiego pochodzenia mieli podpisaną umowę u współpracy z NDAP gdy my w tym czasie zajęci byliśmy na Genpolu bo ktoś akurat miał ciekawą książkę z nazwiskami?


Taki był wybór wielu genealogów - i wielu nadal przedkłada działania indywidualne i mało skuteczne nad działaniami wspólnymi i racjonalnymi. W archiwach odnoszę wrażenie, że około połowy genealogów "solistów" właśnie z tego powodu ponosi porażkę za porażką...

Co robić? Zrzeszać się i wspólnie działać. Konkretnie? Trzeba konkretnie ustalić, kto dysponuje skanami rejestru poborowego i wystąpić o jego udostępnienie (tam, gdzie będzie trzeba: ministerstwa, NDAP, AGAD, ambasady...). Jako zachętę dodam, że w ostatnich dniach pracuję nad udostępnieniem z zasobu danych państwowych przynajmniej KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY indeksów metryk, do których obecnie prawie nikt nie ma dostępu Very Happy

Andrzej Nowik
misty69 - 15-05-2008 - 23:12
Temat postu:
uwazam ze najwiecej korzysci przyniesie wspolpraca z mormonami grupa polskich forum genealogicznych - mormonii

http://www.familysearchlabs.org/
Nowik_Andrzej - 18-05-2008 - 14:58
Temat postu:
Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie trwającej współpracy pomiędzy polskimi i białoruskimi archiwami państwowymi i zwrócenie się o sprowadzenie kopii zespołów akt metrykalnych; sądzę, że jest to w pełni realne, problem polega raczej na tym, że żadne środowisko nie zwróciło się formalnie z tym postulatem do odpowiednich instytucji.

Andrzej Nowik
dutchman - 18-05-2008 - 18:35
Temat postu:
[quote="Nowik_Andrzej"]
przeski napisał:

Jako zachętę dodam, że w ostatnich dniach pracuję nad udostępnieniem z zasobu danych państwowych przynajmniej KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY indeksów metryk, do których obecnie prawie nikt nie ma dostępu Very Happy

Andrzej Nowik


Panie Andrzeju,

Mógłby Pan napisac jakich terenów i lat dotyczą te indeksy oraz w jaki sposób będą w przyszłości udostępnione ?
Serdecznie pozdrawiam

Jan Łukasiewicz
Pawel_Jurewicz - 18-05-2008 - 18:49
Temat postu:
Przemku, dziękuję za "Jurka", od czasów liceum tak mnie nie nazywano Very Happy , nie bardzo wiem jak można pomóc państwowym instytucjom, bo z mojego skromnego doświadczenia niestety pole zainteresowań genealogów jest zdecydowanie na uboczu preferencji archiwistów, a oglądając "plon" współpracy AGAD z PAHB jakimjest wymiana zasobów archiwów nieświeskich Radziwiłów można mieć poważne zastrzeżenia co do jakości wykonywanych mikrofilmów. W innych instytucjach zajmujących się wymianą kulturalną nawet nie wiedziano o niektórych publikacjach jakie udało mi się zdobyć w Mińsku, ale o których istnieniu sam się dowiedziałem z internetu.
No starczy tego sceptycyzmu, jeśli ktoś ma pomysł na konkretne środowiskowe działania , to chętnie wesprę, choć z odległości 3000 km może być to nieco utrudnione.
Pozdrawiam
Paweł Jurewicz
przeski - 18-05-2008 - 20:11
Temat postu:
Materiały z dawnych Kresów można pozyskać trzema drogami:
1. Poprzez kontakty z NDAP i tą drogę sugeruje Andrzej Nowik. Srodowisko prosi grzecznie AP a te zwracają się do odpowiednich archiwów państwowych. Droga długa i niepewna ale możliwa.
2. Droga genealogów amerykańskich a więc nawiązanie bezpośrednich kontaktów przez zorganizowane Srodowisko. Tą drogę obraliśmy na Portalu Genealogii Kresowej ale idzie nam bradzo wolno jeżeli idzie o samoorganizację. Nie załamujemy się jednak i dalej będziemy nawoływać ludzi do stworzenia Towarzystwa Genealogów Kresowian czy coś o podobnej nazwie. Po stworzeniu organizacji, następnym krokiem jest uzyskanie funduszy, które umożliwoiły by przyszłą współpracę z archiwami narodowymi.
3. Poprzez zasoby Mormonów. Problem jest, że prawni zarządcy zmikrofilmowanego materiału będącego w posiadaniu Mormonów nie są kompletnie zainteresowani umieszczeniem ich online i ich indeksacją.
Tu potrzeba dobrym pośredników ale trzeba coś zaoferować aby zgodę uzyskać. Znowu potrzebne są fundusze. Mormoni wyrazili chęć rozpoczęcia indeksacji np ksiąg metrykalnych z Ukrainy.
4. Niektóre zasoby dot. Kresów są w posiadaniu AP w Polsce i tu POlTG może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na ich indeksację poprzez Mormonów. To można zrobić najszybciej nie potrzeba do tego żadnych funduszy Mormoni czekają na oferty. NDAP to nie KRK. Nie powinno być tu żadnych problemów. To oczywiście bardzo częściowe rozwiązanie.

Pytanie do Jacka i innych. Czemu PolTG nie może się starać o pozyskanie funduszy? Nie chodzi już o materiały kresowe.
Mowa była w innych tematach o wielkich pieniądzach na sprzęt.
Misty wspominał o funduszach z UE. Dostali fundusze UE Litwini. Są pieniądze, czy kto wie jak je uzyskać?
Pawle nie martw się tą odległością. Pieniądze zawsze można przesłać, nie ma sprawy Laughing Wiem coś o tym bo już kilka razy wysyłałem na różne inne akcje (wykupywanie ksiąg, np)

Przemek
Nowik_Andrzej - 19-05-2008 - 10:51
Temat postu:
przeski napisał:
Materiały z dawnych Kresów można pozyskać trzema drogami:


Ad 1. Droga najprostsza. W ten sposób, na skutek dużego zainteresowania (szczególnie genealogów) na drodze współpracy są umieszczane on-line staropolskie księgi sądowe podlaskie:
http://www.dig.pl/ftp/Branska/br.xml

Ad 2. Towarzystwo jest potrzebne, ale po co z własnych funduszy uzyskiwać to, co polskie instytucje mogą wynegocjować w ramach współpracy międzynarodowej, co stanowi ich zadania statutowe (finansowane z podatków) i ominąć wszystkie trudności natury czysto politycznej?

Ad 3. Współpraca z mormonami ma i tę wadę (wcale nie największą), że w każdej chwili mormoni mogą osobom postronnym drastycznie ograniczyć dostęp do mikrofilmów czy indeksów (sami przy tym nie są dysponentami archiwaliów).

Ad 4. NDAP rozpoczyna projekt digitalizacji i indeksacji wszystkich metrykaliów w polskich zasobach państwowych; znaczna część ksiąg z terenów obecnej Ukrainy w ten sposób będzie dostępna on-line, z terenów obecnej Litwy realizują swój program Litwini, pozostają jeszcze przede wszystkim tereny obecnej Białorusi - jeżeli środowisko genealogiczne jest tym żywo zainteresowane, trzeba prowadzić głównie rozmowy z NDAP, które z natury rzeczy będzie głównym beneficientem różnych funduszy.

Warto pamiętać o pojęciu NARODOWEGO ZASOBU ARCHIWALNEGO:
"Materiałami archiwalnymi wchodzącymi do narodowego zasobu archiwalnego (...) są wszelkiego rodzaju akta i dokumenty (...) mająca znaczenie jako źródło informacji o wartości historycznej o działalności Państwa Polskiego (...), o rozwoju życia społecznego i gospodarczego, o działalności organizacji o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, zawodowym i wyznaniowym, o organizacji i rozwoju nauki, kultury i sztuki (...) powstała w przeszłości i powstająca współcześnie" (definicja ustawowa). I ta definicja obliguje instytucje państwowe do określonych działań - od tego powinniśmy zacząć.

Andrzej Nowik

PS: Do Pana Jana Łukasiewicza: pisałem wcześniej o indeksach z Warszawy.
Pawel_Jurewicz - 19-05-2008 - 20:14
Temat postu:
No ale czy " baćka" podziela tę opinię, bo oni bardzo chętnie przyjmą pieniądze, ale na co je wydadzą to już inna sprawa...
Paweł J.
nowak - 23-08-2008 - 23:15
Temat postu:
mmaziarski napisał:
Parę lat temu ściągnąłem plik Gedcom zawierający osoby pochodzenia niemieckiego lub austriackiego wraz z polskimi nazwiskami.Plik ten zawiera ponad 50 tys.osób z ich danymi personalnymi.Nie pamiętam na jakiej to było stronie i nie mogę jej obecnie odszukać.Jeśli ktoś by chciał to mogę ten plik wysłać.Musiałem go podzielić na 2 części a i tak każda ma prawie 1oMB.
Pozdrawiam kresowiaków,gdyż i moi przodkowie leżą też na Ukrainie.
M Maziarski
Witam! czy moze sa tam nazwiska osadnikow z Wielkopolski? Jezeli tak to bardzo prosze o przeslanie szukam zarowno Ejchorstow,Rauchutow i Laube z Wielkopolski jak i Matwiejew z Ukrainy serdecznie pozdrawiam Grazyna
mmaziarski - 24-08-2008 - 09:29
Temat postu:
Znalazłem tą stronę z której możesz wybrać interesujące cię nazwiska:
http://www.galiziengermandescendants.or ... urname.htm
Pozdrawiam
Mieczysław
SOWA - 08-10-2008 - 17:26
Temat postu:
Poniewaz bliskie sa Panstwu zagadnienia zwiazane z Kresami, bardzo prosze o pomoc-podpowiedz: gdzie i czego jeszcze moge sie dowiedziec o wuju mojej Babci. Z opowiesci rodzinnych wiem, ze (cytuje siostre babci): " ukonczyl szkole wojskowa, bral udzial w walkach pod wodza Marszalka. Odznaczony Orderem Virtuti Militari. Otrzymal majatek o nazwie JODANCE (z kreseczka nad "n") na Kresach, 40 km od Lidy. Ozeniony z ziemianka Hanka (Anna?) z majatku GDOW (kreseczka nad "O") pod Krakowem. Mieli 3 dzieci.Zginal z rak Rosjan w 1939r w gminie LIPNISZKI. Przyjaznil sie z hrabia Olgierdem Korzeniowskim (razem walczyli)." Pewne dane: Kowalski Stanislaw, ur. (?) we wsi Zbigaly ("l" z kreseczka), gmina Slaboszow ("o" i "L" z kreseczkami), pow. Miechow, ojciec: Jan, matka Maria. Stanislaw byl ppor.15PP i zostal odznaczony Srebrnym Krzyzem Orderu Virtuti Militari.
Bede wdzieczna za kazda sugestie. Przepraszam za brak polskich znakow. Pozdrawiam. Grazyna Kozlowska
Pawel_Jurewicz - 08-10-2008 - 18:04
Temat postu:
No rzeczywiście figuruje takowy
Kowalski Stanisław por. woj Nowogródzkie powiat Wołożyn osada Jodańce
Sugerowalbym kwerendę w CAW, ponoć można to załatwić telefonicznie i listownie, na stronie CAW są formularze zgłoszeniowe. Kwerenda o moim dziadku przyniosła wiele nieznanych nam szczegółów z jego życia, jak również wazne informacje natury genealogicznej. Potem już trzeba ciągnąć za tę nitkę ....
Pozdrawiam
Paweł Jurewicz
Popielus - 08-10-2008 - 21:01
Temat postu:
W Archiwum Akt Nowych znajdują się księgi odznaczeń. Może tam uda się Pani znaleźć cenne informację. Sam będę z tego korzystał, jak tylko pojawię się w Warszawie Smile
SOWA - 09-10-2008 - 18:07
Temat postu:
Dziekuje za informacje i sugestie!! A gdzie figuruje ? Nie ma danych dotyczacych daty i miejsca urodzenia, potwierdzenia daty smierci? Ten wlasnie przodek ma byc koncem takiej nitki, bo nieco utknelam Sad(


Popielus, bede bardzo namolna jesli poprosze o zerkniecie na mojego Stanislawa Kowalskiego (w miare mozliwosci, naturalnie)? Ja do Wa-wy mam prawie 2tys km, prawdopodobienstwo, ze tam sie pojawie jest raczej nikle .
Dziekuje za sugestie. Pozdrawiam. Grazyna Kozlowska
Pawel_Jurewicz - 09-10-2008 - 19:02
Temat postu:
Miło mi poinformować, że kolejne ksiegi metrykalne pojawiły sie na litewskim serwerze cyfrowym paveldas, skróty do ksiąg są dostępne w Bibliotece Kresowej.
Pozdrawiam wszystkich z korzeniami na kresach
Paweł Jurewicz
Uszyńska_Hanna - 19-01-2009 - 11:50
Temat postu:
Witam. By może coś przeoczyłam, ale nie wiem, co się dzieje z Genealogicznym Portalem Kresowym. Od pewnego czasu jest niedostępny. Przez ton portal wchodziłam na litewski serwer paveldas, a teraz straciłam tę możliwość. Może ktoś poratuje mnie adresem litewskiej strony i przy okazji poinformuje, kiedy GPK będzie czynny.
Dziękuję
Hanna
Krzysztof_Krolak - 19-01-2009 - 12:36
Temat postu:
Witam! Adres strony litewskiej jest taki:
http://www.epaveldas.lt/vbspi/

Pozdrawiam!
Krzysztof
hykiel - 16-02-2009 - 01:00
Temat postu:
Kresowy Portal Genealogiczny

już znowu działa ( ale bez forum)

http://genealogia.kresowa.info
przeski - 06-10-2009 - 15:29
Temat postu:
Prośba do Administratora portalu o umieszczenie linku do strony Genealogii Kresowej http://genealogia.kresowa.info/ w Menu głównym tam gdzie są linki do GenPolu i Forgenu i Sekretów Rodzinnych
Strona Genealogii Kresowej prowadzona przez pana Rafała Degiela.
jest zbyt ważna dla polskich genealogów aby pominąć ją w menu głównym Polskiego Towarzystwa Genealogicznego.
Zapotrzebowanie na informacje o terenach wschodnich, archiwach, zasobach, itd ciągle rośnie.
Najwyższa pora aby naprawić te oczywiste uchybienie.
Przemek Kisielewski
Łucja - 09-10-2009 - 18:10
Temat postu:
Popieram, Kresy zawsze miały do tyłu i trzeba je dowartościować, żeby żyły chociaż "genealogicznie".

Pozdrawiam
Łucja
(też z Kresów jak się okazuje jakiś procent)
przeski - 22-10-2009 - 15:58
Temat postu:
Panie Jacku, wiem że jest pan osobę z pewnością zajętą ale proszę już trzeci raz o umieszczenie linku do portali Genealogii Kresowej.
Portal ten prowadzony jest przez jeszcze jednego "samotnika" genalogii polskiej historyka z Warszawy Rafała Degiela.
Pan Rafał zbudował swój pierwszy portal jako jeden z pierwszych w Polsce.
Genealogaia Kresowa a szczególnie informacje tam zawarte, na samym Portalu jak też w linkach wiodących do dalszych informacji, są dla polskich genealogów bardzo użyteczne. Jest tam między innymi link do Biblioteki Kresowej tworzonej przez jeszcze jednego "samotnika" Waldka Stankiewicza.
Tyle wypowiada się tu pięknych słów o potrzebie harmonii i współpracy ???
Jak już pisałem niedawno w innym miejscu - czasami jesteśmy uprzedzeni do innych osób, ot po prostu nie lubimy kogoś np.
Trzeba jednak te uprzedzenia czasami schowań do kieszeni i robić co jest dobre dla polskiej genealogii.
Wracając do portalu Genealogia.pl to to wyróżnia się on pośród innych ponadto poziomem edycyjnym. Wysokim wg mojej opinii. Raczej wyjątek w tego rodzaju portalach.
Szkoda, że temat przyszłości PolTG jest jakby "wzięty w jasry" .
Nawet po Walnym jest o czym mówić. Jeżeli nie tu - to gdzie?
Fronczak_Waldemar - 22-10-2009 - 18:03
Temat postu:
Przemku.
Sprawa, jak sądzę, nie leży w niechęciach osobistych, a raczej w powszechnie przyjętym w internecie obyczaju, którego naczelną zasadą jest wzajemność i adekwatność.

Na Kresowym Portalu, odnośnik do strony Genealodzy.pl można znaleźć dość głęboko ukryty i to niejako przy okazji podawania informacji o polskich towarzystwach genealogicznych.
Oto link do tego miejsca: http://genealogia.kresowa.info/index.ph ... mitstart=5

Na niniejszym portalu również znajduje się odnośnik do Portalu Kresowego, umieszczony w niemal identyczny sposób:
http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... amp;cid=17
Tak więc jest tu zachowana absolutna równowaga informacyjna.

Pamiętasz, jak rozmawialiśmy o wymianie odnośników na głównych stronach Forgenu i Kresowego Portalu?
Gotów byłem na taki krok, pod warunkiem wzajemności. A efekt jest taki, że wydzieliłem na Forgenie osobny dział poświęcony Kresom, gdzie jest kilka wątków poświęconych Kresowemu Portalowi i mającemu powstać Kresowemu Towarzystwu Genealogicznemu, a na wspomnianym Portalu Kresowym nie ma nawet najmniejszej wzmianki o Forgenie, dlatego wstrzymałem się z zamieszczaniem linku na głównej stronie.

To, że na stronie głównej Genealodzy.pl są bezpośrednie odnośniki do Genpolu i Forgenu jest wynikiem trójporozumienia, które spowodowało, że na głównych stronach umieściliśmy w widocznych miejscach odnośniki do pozostałych miejsc.
To jest zachowanie zasady wzajemności.
Myślę, że jeśli Admin Kresowego Portalu zadeklaruje, że na jego głównej stronie pojawi się widoczny odnośnik do Genealodzy.pl, to stosując omawianą wyżej zasadę, również i tu pojawi się odnośnik do Kresowego.

Ot i cała tajemnica, ale zastrzegam się, że jest to wyłącznie moja opinia, szeregowego członka, a Zarząd PTG może zdecydować inaczej.

Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak
Zatoka - 22-10-2009 - 18:04
Temat postu:
I co z tego, że prosisz? Wzajemne uprzedzenia, jakie dzielą nasze środowisko, są zbyt duże by zrobić "taki" drobiazg. Zapraszam Cię do korzystania z zasobów Genepedii. Prace nad projektem idą pełną parą. Najważniejsze. Tam będzie wszystko co jest nam potrzebne w naszych poszukiwaniach, gdyż ja nie mam żadnych uprzedzeń. Dla mnie najważniejsze są potrzeby szeregowych genealogów-amatorów.

Pozdrawiam

Janusz
Aftanas_Jerzy - 22-10-2009 - 18:53
Temat postu:
Zatoka napisał:
I co z tego, że prosisz? Wzajemne uprzedzenia, jakie dzielą nasze środowisko, są zbyt duże by zrobić "taki" drobiazg. Zapraszam Cię do korzystania z zasobów Genepedii. Prace nad projektem idą pełną parą. Najważniejsze. Tam będzie wszystko co jest nam potrzebne w naszych poszukiwaniach, gdyż ja nie mam żadnych uprzedzeń. Dla mnie najważniejsze są potrzeby szeregowych genealogów-amatorów.

Podzrawiam

Janusz

Witaj!
Odśwież temat Genepedii na naszym forum, bo temat już "spadł w niebyt" czyli do archiwum, z podaniem postępu prac i niezbędnego linku. Do Światowego Zlotu Wikipedystów w Gdańsku zostało zaledwie kilka miesięcy.
maria.j.nie - 22-10-2009 - 22:40
Temat postu: Kresowy Portal Genealogiczny
Witam,

Watki spadają, jak napisał Jerzy "bo temat już "spadł w niebyt" czyli do archiwum" a
Genepedia jest w Katalogu www - Nasze Bazy


Pozdrawiam serdecznie Maria
Tomek1973 - 24-10-2009 - 18:44
Temat postu: Kresowy Portal Genealogiczny
Mój ośmioletni kuzyn prowadzi blog o Naruto czy innych pokemonach. Linkuje na stronie głównej tylko tych kolegów, którzy linkują jego. Chłopaki zawierają specjalne umowy o linkowaniu, podpisują je uroczyście i stemplują je pieczątkami wyciętymi z ziemniaków. Jest cały kodeks honorowy linkowania. Linki są oficjalnie mierzone w pikselach kwadratowych, żeby żaden nie miał większego niż kolega.
Z kolei moja dwunastoletnia kuzynka jest właścicielką blogu o High School Musical. Linkuje w eksponowanym miejscu wszystkie dobre strony swoich koleżanek, nie oglądając się na to czy ktoś jej się rewanżuje. Mówi, że to dlatego, iż nie jest małostkowa, nie ma przerostu ambicji i szanuje swoich czytelników. Jak zaczęła linkować ciekawe strony, o które prosili goście, to nie tylko od tego nie umarła, ale nawet nie dostała czkawki.
Tłumaczę jej, że musi linkować adekwatnie, wzajemnie, symetrycznie i vice versa, bo inaczej straci twarz, ale ona nie chce tego zrozumieć. Karny jeżyk Superniani też nie pomógł. Beznadziejna dziewucha. Crying or Very sad

W tym miejscu chciałbym zdecydowanie poprzeć działania wszelkich administracji linkujących wzajemnie i adekwatnie.

Pozdrawiam /tylko tych mnie pozdrawiających/ - adekwatnie, symetrycznie, wzajemnie i vice versa - tomek
Fronczak_Waldemar - 25-10-2009 - 02:21
Temat postu:
Tomku, cenię sobie Twój dowcip i inteligencję, ale jako Pokemon mam też cichą nadzieję, że te wielce dydaktyczne przykłady zamieścisz także na Portalu kresowym, aby głęboka nauka z nich płynąca dotarła także i tam Smile
Może dzięki temu tamtejsza administracja dostrzeże istnienie strony Genealodzy.pl i Forgenu, a także dziesiątek innych fantastycznych stron poświęconych genealogii, które również warte są zalinkowania bez oglądania się na innych?
Pozdrawiam serdecznie mojego Ulubionego Piotrkowianina
Waldemar Fronczak
przeski - 25-10-2009 - 02:59
Temat postu:
Co za diabeł z portalem? Nie mogłem otworzyć przez 3 (długie) dni.
W międzyczasie Tomek 1973 zabrał mi całą amunicję czyli rozbroił.
Waldku, my tu na PolGen powinniśmy obserwować, donosić i odnotowywać wszystko co jest dobre w polskiej genealogii ale tak praktycznie co jest na necie bo to łatwiej uwidzieć.
Genealogia Kresowa jest witryną interesującą i jako taka powinna być odnotowana i „zalinkowana” odpowiednio. Cokolwiek, gdziekolwiek warte uwagi nie powinno być dla nas obce. Myślę tu o genealogii. Tyle możemy zrobić. Tyle powinniśmy robić .. i o wiele więcej. To jednak temat na .... innną okazję i w innym wątku.

Przemek
struslav - 27-07-2012 - 20:37
Temat postu: Czy Kresowy Portal Genealogiczny umarł?
Kiedy dowiedziałem się jakiś czas temu o istnieniu tej strony, wiązałem z nią duże nadzieje bo jestem jednym z wielu, którzy muszą się zmagać z utrudnieniami związanymi z poszukiwaniami informacji za wschodnią granicą.
Jednak jak się później okazało na stronie nie wiele się dzieje, nie pojawiają się nowe informacje i inicjatywy. Proszę mnie źle nie zrozumieć, chylę czoła przed trudem włożonym w powstanie tej strony, ale ciągły głód informacji kresowego poszukiwacza powoduje, że chciałoby się więcej.
Czy ktoś wie co jest przyczyną przestoju na stronie?

Pozdrawiam,
Kamil
sable - 11-06-2014 - 18:45
Temat postu: Kresowy Portal Genealogiczny - Genealogia Kresowa.
Witam,
już od kilku miesięcy ta witryna jest chwilowo niedostępna z powodu prac konserwacyjnych. Czy ktoś wie, jak skontaktować się z włascicielem tej witryny ?
Pozdrawiam,
Sabina L.
JanczewskaM - 15-06-2014 - 11:40
Temat postu: Kresowy Portal Genealogiczny - Genealogia Kresowa.
Witrynę stworzył Rafał Degiel może ta strona coś pomoże http://slucki.republika.pl/index2.htm
sable - 20-06-2014 - 12:55
Temat postu:
Witaj Moniko,

dziękuję za namiary na autora tej witryny. Wysłałam do niego email, ale bez odpowiedzi. Witryna nie działa od kilku m-cy. Nie mam pojęcia co się stało z witryną i z p. Rafałem Degielem.

Pozdrawiam,
Sabina L.
tutmiak - 12-10-2014 - 16:22
Temat postu:
Witam,
Już od kilku miesięcy witryna: http://genealogia.kresowa.info/
jest chwilowo niedostępna z powodu prac konserwacyjnych.
Wielka szkoda, gdyż kresowiaków w Polsce dużo, a traktuje sią ich po macoszemu.
Pozdrawiam,
Maryla T.
maria.j.nie - 30-01-2015 - 18:40
Temat postu:
Witam

Otrzymałam miłą niespodziankę ..

W dniu 28 stycznia 2015 ... Newsletter Kresowego Portalu Genealogicznego

W oczekiwaniu na powrót portalu Genealogii Kresowej do sieci zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku. Nowości związane z badaniami
genealogicznymi na Kresach Wschodnich są już publikowane pod adresem:
https://www.facebook.com/genealogiakresowa .
Zapraszamy.
Redakcja portalu Genealogia Kresowa.


Pozdrawiam serdecznie Maria
vnukinga - 30-01-2015 - 19:43
Temat postu:
Swietna wiadomosc! Dziekuje Mario!
Smile

Pozdrawiam,
Kinga Vnuk
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits