Poszukuję informacji dotyczących Henryka Szarnowskiego i jego brata Augusta (obaj już nie żyją). Istnieje możliwość, że nazwisko było zapisane po niemiecku jako Scharnowsky. Nie jesteśmy pewni, czy byli sierotami niemieckimi, czy dziećmi polskimi wywiezionymi na „zniemczenie”, stąd nasze poszukiwania są prowadzone dwutorowo. Mimo wieloletnich starań, nasze poszukiwania nie przyniosły rezultatów.
Czy mogliby Państwo doradzić, czy IPN jest odpowiednim miejscem do zwrócenia się o pomoc w tej sprawie? Jeśli nie, prosimy o sugestie dotyczące innych instytucji, które mogłyby nam pomóc.
Henryk Szarnowski i jego brat August byli mieszkańcami sierocińca w Greifswaldzie. W czasie II wojny światowej zostali wywiezieni do wsi Zajączkówko (Neu Sanskow), powiat świdwiński, gdzie mieszkali w gospodarstwie rolnym Almy i Richarda Dittberner. W pobliżu wsi Zajączkówko znajdował się punkt Lebensbornu w Połczynie Zdroju. Henryk i August nie znali języka polskiego i uczęszczali do niemieckiej szkoły podstawowej. W aktach małżeńskich (ślub 1957 roku w Połczynie Zdroju) znajduje się wzmianka o chrzcie w kościele ewangelickim. Henryk urodził się w 1932 roku, a August w 1935 roku, choć daty te mogą być inne. Dokładne daty urodzenia i prawidłowy zapis nazwiska są nieznane, ponieważ dokumenty zostały zniszczone przez Niemca, u którego mieszkali w Zajączkówku. Imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki również mogą być nieprawdziwe; z opowiadań ojca wynika, że były one zmyślone na potrzeby dowodu osobistego.
Na stronie IPN znaleźliśmy wzmianki o Henryku i Auguście Szarnowskich, ale nie mamy dostępu do szczegółowych informacji. Czy IPN może skontaktować się z archiwum w Greifswaldzie, aby uzyskać dokumenty dotyczące dzieci przewiezionych z sierocińca na tereny polskie w latach 1939-1945? Nasze próby w niemieckich archiwach zakończyły się niepowodzeniem, a dokumenty dotyczące dzieci przewiezionych z Polski na „zniemczenie” (Lebensborn) zarchiwizowane w Archiwum Federalnym w Berlinie są dla nas niedostępne i ściśle tajne.
Dodatkowo, moje wyniki DNA wskazują na powiązania z Irme Gertrude Ludke (ur. Scharnowsky), urodzoną 18 czerwca 1930 roku w Netzelkow, Usedom-Wollin, Pommern (Wolin, Pomorze). Każda wskazówka, która może pomóc w odnalezieniu historii naszej rodziny od strony Henryka Szarnowskiego, jest dla nas bardzo cenna. Chcemy poznać pełną historię naszych przodków, a każda informacja, nawet najmniejsza, ma dla nas ogromne znaczenie.
Z góry bardzo dziękujemy za wszelką pomoc.
Z poważaniem,
Beata Szarnowska (córka Henryka)
Dorota Szarnowska (wnuczka Henryka)Sroczyński_Włodzimierz - 11-09-2024 - 13:08 Temat postu: Lebensborn - Poszukiwania dokumentacji
Jak najbardziej IPN jest odpowiednią instytucją.choirek - 11-09-2024 - 13:45 Temat postu: Lebensborn - Poszukiwania dokumentacji
Nawiązałbym kontakt z Arolsen
https://collections.arolsen-archives.or ... szarnowski https://collections.arolsen-archives.or ... szarnowskiPobłocka_Elżbieta - 11-09-2024 - 19:36 Temat postu:
Gertrud Irma Ilse Lüdke zd. Scharnowsky
verw. -używała nazwiska Rißland
ur. 18 czerwca 1930 roku w Netzelkow, Usedom-Wollin, Pommern (Wolin, Pomorze)
Death: 18. Januar 2020 Dodenau, Battenberg, Battenberg (Eder), Waldeck-Frankenberg, Hessen, Deutschland
Nekrolog
wymienione osoby
https://www.57trauer.de/traueranzeige/gertrud-luedke
mąż
Rudi Herbert Gerhard Lüdke
birth 19 july 1939 Prenzlau, Uckermark, Brandenburg, Deutschland
Death: 23. Dezember 2002 Netphen, Siegen-Wittgenstein, Nordrhein-Westfalen, DeutschlandDorotaSzarnowska - 11-09-2024 - 20:01 Temat postu: Re: Lebensborn - Poszukiwania dokumentacji
Bardzo dziękuję, tak też zrobiłam.
PiotrDorotaSzarnowska - 12-09-2024 - 21:51 Temat postu: Re: Lebensborn - Poszukiwania dokumentacji
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Artykuł o moim dziadku wspomina, że mogły to być dzieci sieroty z Niemiec, niemieckie dzieci ze Śląska lub dzieci ze spacyfikowanej Zamojszczyzny. Próbowałam również znaleźć informacje na temat sierocińca w Greisfwald, ale niestety nie ma już tam budynku, a archiwum miasta nie posiada żadnej dokumentacji. Z tego co wiem, było to miejsce przerzutu dzieci.
Czy mogą Państwo mieć jakieś informacje na temat listów lub dokumentów dotyczących sierocińców w tamtych regionach z czasów II wojny światowej? Każda wskazówka będzie bardzo cenna. Dziękuję!DorotaSzarnowska - 12-10-2024 - 22:14 Temat postu: Re: Lebensborn - Poszukiwania dokumentacji
Czy znają Państwo kogokolwiek, kto umie poruszać się po cyfrowych niemieckich archiwach? Nie mogę znaleźć ani jednego dokumentu związanego z Gertrud ani z moim dziadkiem, którzy nosili to samo nazwisko. Będę wdzięczna za jakiekolwiek polecenia! Dziękuję bardzo!Ewafra - 13-10-2024 - 19:15 Temat postu: Re: Lebensborn - Poszukiwania dokumentacji
Twoje wyniki DNA wskazują na powiązania z Gertrud Ludke. Czy oznacza to, że ona poddała się badaniu DNA i zamieściła ich wyniki? Miała konto na jakiejś stronie genealogicznej? Może swoje drzewo rodowe? Choć biorąc pod uwagę datę jej śmierci wydaje się to mało prawdopodobne.
Ewafra
moderacja (choirek)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 5276#75276