Znalazłam pocztówkę prezentującą karczmę/gospodę w Jaśkowicach (Orzesze). Podpisane jest jakoś Gasthaus - Wilhelm Kotzella. Jestem ciekawa czy ktoś z okolic wie coś na jej temat i w.w. Wilhelma. Niestety nie mogę znaleźć nikogo stamtąd o tym nazwisku.
Z góry dziękuję za wszelakie informacje.
Pozdrawiam,
Kornelia
moderacja (choirek)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 5276#75276Arturro - 26-08-2024 - 18:46 Temat postu:
Dzień dobry,
W Genetece na razie nie ma indeksów z USC w Orzeszu (pod które podlegały Jaśkowice), a wtóropisy ksiąg parafii w Orzeszu zachowały się szczątkowo i są one w Genetece, ale za mała to próbka, by to nazwisko wyłapać.
Za jakiś czas będą indeksy z Orzesza (pracuję nad tym).
Sam miałem wśród przodków górnika, który wiele lat ciężko pracował, pieniądze fajnie zainwestował i na stare lata kupił gospodę (1910 rok).
Pozdrawiam,
Arturkolufz - 26-08-2024 - 20:46 Temat postu:
Super, dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak - też właśnie znalazłam ślub i akt zgonu, ale ciężko stwierdzić i powiązać Chorzów z tymi Jaśkowicami.
Ciekawa historia, bo moja prababcia podobno wspominała o tej karczmie, że tam istniała i używała zwrotu "u Żyda". Możliwe, że właściciele byli rodziną żydowską, ale nic nie wiem więcej prócz tej wspominki o prababci Arturro - 26-08-2024 - 21:54 Temat postu:
A jakieś lata Prababcia podawała? Albo kiedy się Prababcia urodziła, by móc karczmę wspominać?
Pamiętała ją z opowieści, czy też w niej bywała?
Jak na tych terenach nastała, czy też miała nastać Polska (czyli początek lat 1920-tych), to wszyscy żydzi stąd uciekali do Niemiec, wyprzedając majątek, gdyż w "jakiejś tam Polsce nie chcieli żyć" (mój krewny kupił browar od żyda, więc historię znam z pierwszej ręki).
Skoro pocztówka jest po niemiecku, a karczma miała należeć do żyda, to byłoby to przed co najmniej 1920 rokiem (aczkolwiek często osoby zamożniejsze były określane jako "żydzi", a tak na prawdę z nimi nic nie mieli wspólnego - też takie moje doświadczenia).
Postaram się Orzesze zindeksować jak najprędzej, ale mam niezły zator ostatnio - wtedy będziemy mieli jakiś trop w metrykach. Łatwiej byłoby mi, gdybym jakieś lata znał, to zacznę od nich.
Powodzenia,
Arturkolufz - 26-08-2024 - 22:31 Temat postu:
Prababcia żyła 1899 - 1974 i opowiadała tak o czasach przedwojennych, o swoim dzieciństwie, bo mieszkali w okolicach aktualnego Janpolu (kiedyś na terenie huty cynku Józefina)
Pozdrawiam,
Kornelia
moderacja (choirek)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 5276#75276