Może chodzi o to że jeśli krewni nie zdążą z opłatą /ponieważ nie znajdą w Internecie jako najpopularniejsze dostępne źródło / to swobodnie można grób przydzielić innemu zmarłemu, a żale rodziny to musztarda po obiedzie.
Nikt nie trwa wiecznie i nie można zagwarantować że za 5 lat nie będzie miał czasu ani chęci oraz możliwości na aktualizację danych. "
Ja mogę zagwarantować w rozumieniu - to ma olbrzymią szansę - że nikt nie będzie aktualizował na bieżąco tj do kilku dni od zmian) :)
" Nie można wymóc na administratorach cmentarzy niczego. "
Można, jest ustawa. Na ogół przestrzegana. A "na pewno" (tj wg mojej wiedzy) przez zarząd cmentarza wolskiego w zakresie dokumentacji i informacji.
I dalej tym tokiem rozumowania - ustawowo wymusić i inne rzeczy. Owszem , przełoży się to na opłaty - ktoś musi sfinansować pomysł, że członek rodziny po 20 latach nieinteresowania ma mieć "on-line":)
Kto? Ci co ponoszą opłaty cmentarne zapewne,no..może podatnicy w jakimś zakresie.
Polecam wątek o nowelizacji ustawy i linki w nim.
Może tu teorie "jak to się stało, że w nowej kadencji już nie ma" handlarze droboów wylobowali usunięcię, stoją za brakiem kontynuacji prac?
"Próba wydzwaniania do administratorów cmentarzy ,aby dowiedzieć się gdzie pochowano dziadka ,pradziadka to utopia odstraszająca potencjalnych płatników za grób. "
No cóż opinie są różne. To raczej kwestia chęci - nb kwestia "opłata za grób" i pomoc przy niej ma mnie przekonać? ee to nie zadziała:)
"Robiłem inwentaryzację w 2023 , a aktualizowałem w lipcu 2024 . Ludzie pomogą jeśli będą znali stronę Internetową ,gdzie ich informacja będzie przydatna. Wielu obecnie pyta ,czy ktoś nie ma zdjęć nagrobków z lat 1945 - i późniejszych."
gratuluję, ale to znaczy, że informacja po "2023" do "lipca 2024" była nieaktualna w rozumieniu - nie oddawała stanu bieżącego.
To jest różnica właśnie pomiędzy "zachciało mi się to zrobiłem, zachce mi się - to zrobię ponownie za jakiś czas" a "zarządca spełnia ustawowy obowiązek (który należy inaczej realizować)
no i informacja o hobbystycznej inwentaryzacji też jest do odszukania (albo i nie) - namiary na zarząd cmentarza są oficjalne i wymagane
takie prównanie: baza Powązki na stronie miasta - tez nie jest bazą zarządu, aktualizacja..no..jak się komuś zachce
dla porównania komunalne (w tym powązki) - oficjalne, "bazowe", aktualizowane na bieżąco - bo zarządu/ustawowe
czy to znaczy, że
https://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/ma ... unikat=off
nieprzydatna?
nie!
ale nie zastępuję i nie może zastąpić bazy zarządu i ew. jej publikacji.
czamara_bog Marek
...Może uda się spotykając odwiedzających cmentarz ustalić początek numeracji grobów od lewej do prawej ,czy od prawej do lewej...
W znanych mi przypadkach z innych cmentarzy działa zasada numeracji rzędów i grobów od słupka z oznaczeniem kwatery. Kiedyś miałem w ręku wizytówkę z adresem grobu również i dla Cmentarza Wolskiego, i na 90% jestem pewny, że znalazłem ten grób zgodnie z tą samą zasadą. W takim razie, ponieważ na przytłaczającej większości kwater Cmentarza Wolskiego słupek ten znajduje się w południowo-zachodnim narożniku kwatery, numery rzędów narastałyby na wschód (od pętli tramwajowej do Redutowej), a numery grobów na północ (od Wolskiej do nowo powstającego osiedla. Ale cóż, głowy bym za to nie dał...
"Podobnie sprawa ma się z rzeszą ludzi zaangażowanych w fotografowanie i indeksację metryk w archiwach i na parafiach."