Wiem, że jego ojciec, Andrzej Rokicki, był gospodarzem (Klwów, akty urodzenia 1820, akt 25 Maciej Rokicki) tak i Franciszek, syn Michała.
Czy jest na to jakieś wyjaśnienie?
Czy może wiecie co oznacza „pracowity” ?
Dziękuję z góry!
Pozdrawiam
Marcin
moderacja (elgra)
Zaakceptowałeś Regulamin, ale czy go przeczytałeś?
https://genealodzy.pl/ptg-op-regulamin.phtml
Patrz -> IV. Prowadzenie dyskusji.
1. a i b O czym należy pamiętać przed wysłaniem wiadomości na Forum.
2. a Zakładanie nowego tematu (topic).
Dlaczego pytanie zadałeś w niewłaściwym podforum General Discussion ( English, German, French, Russian .. inne )?Krzyś - 18-05-2024 - 21:56 Temat postu: Gospodarz czy pracowity ?
pracowity -> chętny do trudów wojennych, bitny.
pracowity -> zdobyty ciężką pracą, wymagający wiele pracy, zachodu.
Pozdrawiam - Krzysztof Pasikjanusz59 - 18-05-2024 - 22:12 Temat postu: Gospodarz czy pracowity ?
Obecnie wszyscy są tytułowani "Pan" .
Dawniej była gradacja . Najniższy stopień to był pracowity (po łacinie laboriosus) . Pracowitym był rolnik lub parobek . Niekiedy pisano po łacinie laboriosus na oznaczenie statusu społecznego przed nazwiskiem , a po nazwisku np. semikmetho = półkmieć .
Oznaczenie statusu społecznego (pracowity) nie wyklucza oznaczenia stanu posiadania (gospodarz).
Pozdrawiam
Janusz
PS. Podaję gradację od najniższego statusu : pracowity, uczciwy, sławetny, godny, szlachetny , urodzony, wielmożny , jaśnie wielmożny. Trzy ostatnie to szlachta .Jak widać też była u szlachty gradacja.sbasiacz - 18-05-2024 - 22:14 Temat postu: Gospodarz czy pracowity ?
laboriosus=pracowity to nie jest zawód ale określenie pochodzenia, do jakiego stanu należał, tak w metrykach nazywano włościan.Sroczyński_Włodzimierz - 18-05-2024 - 22:33 Temat postu:
niekonieczniehenryk22 - 19-05-2024 - 08:45 Temat postu:
"Pracowity" to człowiek stanu chłopskiego, w XIX w. określenie to zaczęło zanikać, częstsze było "włościanin" albo "gospodarz", "na gospodarstwie osiadły". Należy to traktować jako synonimy.