Genealodzy.PL Genealogia

Wojny i Powstania zbrojne, Wojsko.. - Akt zgonu w paszporcie pruskim wystwionym w Warszawie.

jotzet - 15-03-2024 - 01:20
Temat postu: Akt zgonu w paszporcie pruskim wystwionym w Warszawie.


Od lat w miarę możliwości bywam na targach staroci. Głównie warszawskich.
Uzbierał się spory zbiorek różnych rekwizytów - w tym dokumentów. Kilkanaście lat temu ktoś przyniósł na Koło dwie teczki różnych papierów - niestety już częściowo przebranych. Oto jeden z nich.
Paszport pruski wystawiony w Warszawie w kwietniu 1918 roku.Właścicielem dokumentu był Stanisław Wyhowski. Imię otrzymał zapewne po sławnym dziadku, ale sam na przełomie XIX i XX w. był wieloletnim mistrzem kolarstwa torowego i szosowego. Takim tamtejszym niedawno zmarłym Szurkowskim. Aktualnie zupełnie zapomniany.
Obecne Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, założone w 1886 roku, cztery lata temu umieściło na elewacji swojej siedziby bezimienną płytę poświęconą ok. 60 cyklistom biorącym udział w wojnie 1920 roku dostarczającym rozkazy i inne potrzebne informacje. Nasz bohater z kolei zgłosił się do punktu werbunkowego i trafił jako najstarszy szeregowy(42 lata) do 205 Pułku Ochotniczego. Po jednodniowym "szkoleniu" w Rembertowie pojechali na front i 1 sierpnia prawie cały pułk poległ. Także Stanisław Wyhowski. Sprawa przeleżała na mojej półce i teraz po nią sięgnąłem. Jak wynika z dokumentu urodził się w 1878 roku w miasteczku Sereje k. Suwałk z ojca Aleksandra i Zofii z Moniuszków.Próbuję znaleźć akt urodzenia. Z aktem zgonu jest gorzej. Nekrolog z Gazety Warszawskiej powiada, że pochowany został w Miastkowie, z kolei w rembertowskiej teczce 205 Pułku Ochotniczego jego nazwisko figuruje na liście pochowanych w pobliskim Nowogrodzie i do tego listę podpisał sam Dowódca.
Sroczyński_Włodzimierz - 15-03-2024 - 01:29
Temat postu: Akt zgonu w paszporcie pruskim wystwionym w Warszawie.
a dlaczego gorzej z aktem zgonu?
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... ;zoom=1.25

gorzej to z archiwaliami cyklistów - z tego co kojarzę, to parę lat temu ciężarówka cała na przemiał poszła

btw: posiadacz już niemieckiego, nie pruskiego "paszportu"Smile
jotzet - 15-03-2024 - 23:58
Temat postu: Akt zgonu w paszporcie pruskim wystwionym w Warszawie.
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

btw: posiadacz już niemieckiego, .pruskiego "paszportu"Smile

Obie formy dopuszczalne i zrozumiałe.

Nie będę spojlerować dalszych dziejów rodziny Wyhowskich, a zapewniam, że są ciekawe. Planuję wkrótce publikację. Liczę jedynie na ewentualne mniej znane szczegóły o nich, jeżeli ktoś takie posiada.

Wracając do aktu zgonu Stanisława Wyhowskiego opublikowanego przez Włodka, za co dziękuję - komentarz.
Zofia z Moniuszków wraz z drugim synem Aleksandrem Kazimierzem otrzymali informację o śmierci Stanisława wkrótce, ale bezpiecznie mogli pojechać do Miastkowa dopiero w połowie listopada. Proszę popatrzeć i porównać oba dokumenty. Wpisy powstały tego samego dnia 14 listopada 1920 roku.
Poległych żołnierzy pochowano na kilku cmentarzach m.in. w Miastkowie i Nowogrodzie w masowych grobach.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits