Genealodzy.PL Genealogia

Nasze drzewa, Programy genealogiczne, Monografie o rodzinach - Czesław Niemen - Genealogia Przodków - prośba o pomoc

Tadeusz_Wysocki - 20-08-2023 - 17:31
Temat postu: Czesław Niemen - Genealogia Przodków - prośba o pomoc
Witajcie,

Jest tak, że na prośbę przyjaciół zacząłem badać korzenie ich rodziny Borysewicz - to pokierowało mnie do Wasiliszek - Białoruś, i tam co rusz wyskakiwało mi Wydrzycki - przecież to niezwykłego Czesława Niemena - przejrzałem neta - a tu żadnej genealogii jego przodków nie ma! (nie ruszam jego życia w Polsce, aby nikogo żyjącego nie naruszyć) - no i przysiadłem i zrobiłem co mogłem, dalej trzeba przetłumaczyć ur. Heleny Wydrzyckiej, być może rodziny Czesława, i szukać dalej - teraz prośba o Waszą pomoc, wielkie z góry dzięki!:

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Tak się zastanawiam, a może ten cały tekst wrzucić tu w tym poście? Bo może kogoś wejścia do galerii GA.PA odrzuca? Smile

Tadeusz
Sroczyński_Włodzimierz - 20-08-2023 - 17:49
Temat postu: CZESŁAW NIEMEN - Genealogia Przodków - prośba o pomoc
Chyba nie jest tak, że nie ma. Skąpo z biogramami, ale podstawowe informacje o przodkach do znalezienia. Także z okresu po 44/45.
Arek_Bereza - 20-08-2023 - 17:54
Temat postu: CZESŁAW NIEMEN - Genealogia Przodków - prośba o pomoc
Dodam
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=
Oraz
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p;to_date=
I
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... _date=1840

W kontekście
https://www.geni.com/people/Jakub-Wydrz ... 2040705335
Tadeusz_Wysocki - 20-08-2023 - 18:39
Temat postu: CZESŁAW NIEMEN - Genealogia Przodków - prośba o pomoc
Włodek, jak mówisz, że gdzieś są dokładnie opisani przodkowie, to pokaż, bo z wielkiej góry dezawuujesz naszą pracę. To mi przypomina lata 70-te i Klub Stodoła przy Nowogrodzkiej, kiedy to jako student oglądałem występ Niemena - i ktoś z sali krzyknął: "Niemen, gdzie masz krawat?!, a Niemen rezolutnie odpowiedział: "Jak go masz, to mi pożycz" (autentyczne!) Smile

Arek, wielkie dzięki! To pomaga w głębszych badaniach. Ja tego nie wymieniałem, bo nie mam potwierdzenia, że dziadek to rzeczywiście Jakub, a i byłbym komuś wdzięczny za dokładne przetłumaczenie z rosyjskiego tego urodzenia:
1889 225 Helena Wydrzycka Jakub Elżbieta Lipińska Wasiliszki Stare Wasiliszki Uwagi: pracow. Data urodzenia: 01.06.1889 r.
Najgorszy ten Jakub Wydrzycki - czy to jest dziadek Czesława Niemena i potwierdzenie gdzie on jest - ale chyba go znalazłeś! Dobry jesteś.

Jeśli pójdzie dobrze, to mamy Wydrzyckich urodzenia aż od 1809 roku:
1809, Andrzej Wydrzycki syn Macieja, ale Wasiliszki Miasto
1810, Antoni Jan Wydrzycki syn Michała, i to już gniazdo Stare Wasiliszki !

Arek, jeszcze raz dzięki! Tadeusz
Sroczyński_Włodzimierz - 20-08-2023 - 19:21
Temat postu:
Nie dezawuuje. Może lekko kieruje do czegoś więcej niż zbioru miejscowości, imion, nazwisk i dat.
A linki masz choćby do geneteki - jeśli coś zostało pomniejsze to praca indeksujących twierdzeniem "nie ma":)
Wywiad w Polskim Radiu sprzed lat powinien być gdzieś on-line dostępny, w zasadzie nie tyle wywiad co audycja mocno zahaczająca o korzenie. Zdecydowanie kojarzę, że osiedli od wielu pokoleń w bliskiej okolicy. I chyba nie wszyscy wyjechali na zachód, przynajmniej do lat 50, krewni (niekonieczni z linii ojcowskiej) dalsi zostali. Może "niedawno" (lata 90 lub XXI wiek) się ruszyli.
Ze skojarzeń - wspominał, że to nie była biedna, zapuszczona okolica, może nie kwitnące centrum, ale nie ostatnia dziura, bagna i bieda:)
Powodów dlaczego wcześniej nie wyjechali nie wyjaśniał, ale też nie uważam, że tzw "repatriacja" to coś oczywistego. Zdecydowali się ponoć na wyjazd z uwagi na niedopasowanie Czesława do (jednak tam mocniejszego) reżimu. O problemie z polskością, systemem jako takim nie wspominał, raczej kwestie "trudno duchowi swobodnemu by było" - i to ocena także rodziców była. A już dorosły wszak był jak wyjeżdżał.
Tyle z pamięci. Mam nadzieję, że nie pokręciłem zbytnio.

P.S. a zdziwiłbym się, gdyby wyszło coś, o czym Czesław nie mówił bo nie wiedział. Tzn z okresu, którego nie pamiętał, a nie było mu przekazane ze względów bezpieczeństwa - typu działalność pokolenia rodziców w podziemiu.

PPS
https://bialogard.grobonet.com/grobonet ... p;idg=9867
?
Tadeusz_Wysocki - 21-08-2023 - 07:14
Temat postu:
Witajcie i witaj nowy dniu,

Jeszcze raz dzięki za pierwsze pomoce, a więc zabieramy się za genealogię i historię przodków tego niezwykłego twórcy polskiej kultury i muzyki CZESŁAWA NIEMENA. Ja ze swojej strony zacznę od linii miecza, tak daleko jak dam radę. Inne, większe drzewa pozostawiam innym.

I na dzisiejszy poranek dla wszystkich do posłuchania jego piosenka "Wspomnienie", czyli od słów "Mimozami jesień się zaczyna..." - przypuszczam, że to jest o jego ukochanej Marii Klauznik z Wasiliszek - ona, ta przepiękna młodziutka Maruszka wybrała 19-go Czesława na swojego wybranka miłości, a potem męża, on tak pięknie grał na gitarze, fortepianie i bajanie, on tak pięknie śpiewał o miłości lokalne ballady, on tak pięknie narysował jej portret, potem wzięli szybki cywilny ślub w Wasiliszkach w 1958 roku, ponieważ Czesław musiał uciekać do Polski przed komunistycznym reżimem, Maruszka po roku przyjechała do niego w Polsce, urodziła im się córeczka Maria, żyli w biedzie, nawet musieli mieszkać osobno, bo na wynajęcie pokoju nie było pieniędzy, Czesław zaczął koncertować, ale jeszcze z tego pieniędzy nie było, i tak rozpadła się ta miłość z Maruszką, choć uczucie zostało w piosenkach, ot życie...

https://www.youtube.com/watch?v=gYJix_D ... jM&t=0

Tadeusz
Sroczyński_Włodzimierz - 21-08-2023 - 09:00
Temat postu:
"ponieważ Czesław musiał uciekać do Polski przed komunistycznym reżimem"
to Twój wniosek czy dosłowne przytoczenie relacji/opinii?

Najbardziej (typu wikipedia) rozpowszechnione - "wyjechali bo zbliżał się pobór do wojska" (typowa zasadnicza służba). To może być zbyt dalekie uproszczenie, ale "ucieczka do PRL w 1958 przed reżimem komunistycznym" to też chyba uproszczenie.
Ja nigdy się nie zastanawiałem nad tym, ale chyba w PRL w latach 50-60 "repatrianci " nie byli zwolnieni z obowiązkowej służby?
Może rozwiązanie w pokoleniu wyżej? Antoni miał swoje lata, niedługo po przyjeździe zmarł, ale wyjechali późno. Wcześniej nie chcieli czy coś było, co powodowało trudności typu "mieli problemy, byli zatrzymywani"?

Jako ciekawostka 20-30 lat później ( czyli nadal w czasach powszechnej służby) nie powoływano mężczyzn z podwójnym obywatelstwem - o ile mi wiadomo. Więc może i tu był jakiś wyjątek?
To ogólniejsza kwestia niż losy rodziny, tj odnosi się do większej grupy, ale związek ma.
Tadeusz_Wysocki - 21-08-2023 - 11:26
Temat postu:
Włodek, dzięki, sam wiesz, problem w tym, że właściwie żadnych dokumentów nie ma (może rodzina coś prześle - złudne marzenia?), stąd nie silimy się na żadne konkrety o ucieczce przed poborem do wojska, czy problemy taty Antoniego, myślałem o tym i stąd uproszczone i uogólnione "ucieczka przed komuną". Daj Boże, może zdobędziemy jakieś dokumenty - to się w ogólnej treści zmieni.
Sroczyński_Włodzimierz - 21-08-2023 - 11:58
Temat postu:
Ale mamy narrację wprowadzoną do w miarę szerokiego obiegu - to uniknięcie poboru jest w artykułach, mass-mediach.
I pewnie ma sens.
Kwestia "musiał"
Podobne "musieli wyjechać" występujące w przypadku wcześniejszej migracji (patrz przykładowo Pola Raksa) inaczej wygląda jak się popatrzy na tych co wyjechali kilkanaście lat później (jak Wydrzyccy) czy pozostali do dziś. Dlaczego w opowieściach o repatriacji z 45-46 jest "musieli" skoro niektórzy "musieli" w 58 (więc nie musieli w 45-46), a niektórzy do dziś nie "musieli". Taki względny przymus. Postrzeganie? "Nasz" opis? Różnice w biografiach? Przymus ("musieli") to brak możliwości decyzji i zamknięcie dyskusji o wyborach dokonanych. Co mi się średnio - z założenia - podoba:)

Wątek o genealogii, więc zainteresowały mnie przyczyny migracji rodziców, przyczyny tego, że nie zdecydowali się wcześniej.
Jeśli Antoni "coś działał" w okresie 1939-194? to chyba było mu ciężej w 194?-1953 niż później. Ciężej na miejscu i może też trudniej wyjechać (ale tylko może)
"Najweselszy barak w obozie" to raczej nie w 40, początku 50. Czysto życiowe/socjalnie (mieszkanie, żywność) chyba było trudniej pomiędzy Odrą a Bugiem niż bardziej na wschód. Bezpieczeństwo fizyczne..nie wiem. I ważne nie tylko jak było, ale jak było postrzegane, co ludzie wiedzieli/myśleli/czego się domyślali. Gdzie łatwiej było podpaść po 45 i komu. To wcale nie jest oczywiste. Jak wspominałem wcześniej - nie kojarzę relacji Czesława o tym, że miał problemy związane z tym, że był Polakiem w ZSRR po wojnie. Co nie znaczy, że musiał mówić o wszystkim.
Nie budował swojego image na tym, więc nie chodzi mi o ew. niezgodność. O poznanie tła. Czy (nieznane nam) fakty z życia ojca wpływały na Czesława?

Ja dużego kontaktu z relacjami (już na ogół potomków) "repatriantów" nie miałem. Z dosłownie kilku takich w miarę głębszych kontaktów jednak nie odniosłem wrażenia przymusu. Nacisk, owszem, przewija się..ale taki pomieszany z nadzieją, z "za płotem trawa bardziej zielona". To nie ma nic wspólnego z przesiedleniami 39-41

Pomijam kwestie, gdy zmiany zamieszkania (ale to także np z Warszawy do Szczecina), były dla utrudnienia poszukiwań.
Tadeusz_Wysocki - 22-08-2023 - 16:14
Temat postu:
Rodzinne wiadomości z ostatniej chwili (dnia 22.08.2023)

W trakcie rozpoczęcia metrykalnych badań udało mi się dziś nawiązać osobisty kontakt z członkiem rodziny Czesława Niemena - to Pan Jerzy Markiewicz z rodziny matki Czesława Niemena Anny Wydrzyckiej - Markiewicz. Oto zanotowane rodzinne informacje:

Dom jego rodziny Markiewicz znajdował się w Starych Wasiliszkach tuż obok rodzinnego domu Czesława Niemena - Wydrzyckiego, jak to on określił "sad przy sadzie". W domu Wydrzyckich urodzili się i mieszkali trzej synowie ojca, a dziadka Czesława Niemena - Jakuba Wydrzyckiego (on pochodził chyba z pobliskiego miasta Wasiliszki): najstarszy Wiktor, Antoni (ojciec Czesława Niemena), oraz najmłodszy Józef (córek nie było). Antoni Wydrzycki był znany lokalnie jako świetny rzemieślnik, stroiciel fortepianów, fachowiec od napraw kościelnych zegarów i osobistych zegarków, ale przede wszystkim był świetnym szewcem - wykonywał wysokiej jakości buty, był w okolicy bardzo popularny. Żona Antoniego była bardzo zaradną gospodynią, prowadziła dom, lubiła muzykę, śpiewała w kościelnym chórze.

Po wojnie Wiktor Wydrzycki, jako z synów najstarszy, został na gospodarce, brat Antoni wyemigrował, w ślad za synem Czesławem do Polski, najmłodszy brat Józef, o ile Pan Jerzy pamięta, wyemigrował do Argentyny.

Potwierdzają się przyczyny emigracji Czesława Niemena i jego ojca Antoniego do Polski. Były dwie: rodzina chciała ochronić młodego Czesława przed branką wojskową, a wzięcie 19-latka do sowietskiej armii oznaczało min. 3-letnią bardzo ciężką i niebezpieczną wojskową służbę (wielu z niej powracało schorowanych, lub nie wracało). Czesław twierdził, że gdyby go brali do wojska, woli polską armię niż sowietską. Tata Antoni wyemigrował do Polski ze względu na wzmacniającą się polityką sowietów wobec rolników - tworzyli kołchozy, zabierali ziemię i część dobytku - np. rodzinie zabrali dużą stodołę, generalnie likwidując rolnicze indywidualne gospodarstwa. Tata Antoni namawiał lokalnych rolników również do emigracji do Polski, sam umarł w Polsce w wieku ponad 90 lat.

W czasie wojny Józef Wydrzycki, stryj Czesława Niemena, jako przedwojenny nauczyciel szkoły w Wasiliszkach, organizował bardzo niebezpieczne dla niego tajne korepetycje dla dzieci, po domach w Starych Wasiliszkach. Tuż przed swoją emigracją do Polski w 1958 roku Czesław Niemen wziął cywilny ślub ze swoją młodą narzeczoną Marią Klauzunik (lub Klawzunik - Pan Jerzy nie pamięta dokładnie trudnego nazwiska), żona Maria wyjechała do Polski zaraz po nim.

Na moją prośbę Pan Jerzy podał ogólne opisanie rodzinnej miejscowości i okolicy:
Przedwojenne Stare Wasiliszki to była dobrze prosperująca rolnicza osada, miała kilkanaście gospodarstw, ziemie żyzne, uprawiano głównie żyto, pszenicę, jeczmień i grykę. Osada leżała w delcie dwu małych rzeczek, które ostatecznie wpadały do wielkiego Niemna. Wokół były żyzne pola, łąki, las był oddalony i kilka kilometrów, do pobliskiego miasteczka Wasiliszki było około 2 kilometrów dobrą drogą, gdzie mieszkańcy starych Wasiliszek udawali się na zakupy, lub w odwiedziny do rodziny i znajomych.
Pozarolniczy świat w Starych Wasiliszkach opierał się na lokalnym kościele, wielu mieszkańców okolicy odwiedzających kościół korzystało z usług rzemieślników ze Starych Wasiliszek - na przykład stryjowie Pana Jerzego byli, z dziada pradziada, znanymi kowalami, produkującymi wozy konne, narzędzia rolnicze, czy podkuwający konie. Przy kościele była piękna plebania, zamieniona potem przez sowietów w wojskowy szpital i magazyn leków.

Jeśli chodzi o świadomość tradycji rodzinnej, to została pozostawiona ustnie przez dziadów i pradziadów, że obie rodziny Wydrzyckich i Markiewiczów miały w poprzednich wiekach nadania szlacheckie i taki duch życia, brały udział w szlacheckich zjazdach - niestety, żadne dokumenty w rodzinie, pod zaborem rosyjskim, się nie zachowały.

Dziękujemy Panie Jerzy za wspomnienia.

-------------------------------------------------

Tadeusz Wysocki + otwarta dla wszystkich i niezależna wirtualna galeria Narodowa GA.PA: www.narodowa.pl
w tym wpis o genealogii i historii rodziny Czesława Niemena:
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/
Łucja - 22-08-2023 - 16:48
Temat postu:
Córka Czesława zrobiła badania DNA, mam ją w matchach, chociaż match malutki, czyli powiązanie odległe. Ale liczę, że z czasem jak więcej osób wykona takie testy będzie można coś ustalić. Nie wiem czy po Czesławie czy po matce, czyli nie jestem pewna, że to Czesław. Ale wykluczone to nie jest bo mam głęboką nitkę na Białorusi, z okolic Wołkowyska, niestety bardzo głęboko (przełom XVIII i XIX w.). Nie znam genealogii żony Czesława, stąd nie wiem po kim to powiązanie. Z naszej strony taki sam match ma kuzynka mojego ojca, czyli u nas jaka linia wiadomo i Białoruś bardzo prawdopodobna. Wspólnych matchy nie ma wiele, a te które są (bliższe dla córki Niemena niż dla nas) nie pokazują kierunku, jak na razie.

Łucja
mar_ela - 22-08-2023 - 18:45
Temat postu:
TadeuszTadWysocki napisał:

Potwierdzają się przyczyny emigracji Czesława Niemena i jego ojca Antoniego do Polski. Były dwie: rodzina chciała ochronić młodego Czesława przed branką wojskową, a wzięcie 19-latka do sowietskiej armii oznaczało min. 3-letnią bardzo ciężką i niebezpieczną wojskową służbę (wielu z niej powracało schorowanych, lub nie wracało). Czesław twierdził, że gdyby go brali do wojska, woli polską armię niż sowietską. Tata Antoni wyemigrował do Polski ze względu na wzmacniającą się polityką sowietów wobec rolników - tworzyli kołchozy, zabierali ziemię i część dobytku - np. rodzinie zabrali dużą stodołę, generalnie likwidując rolnicze indywidualne gospodarstwa. Tata Antoni namawiał lokalnych rolników również do emigracji do Polski, sam umarł w Polsce w wieku ponad 90 lat.
Dziękujemy Panie Jerzy za wspomnienia.
-------------------------------------------------
Tadeusz


Antoni Wydrzycki zmarł w roku 1960 w wieku 64 lat.
link załączony wyżej przez Włodzimierza: https://bialogard.grobonet.com/grobonet ... p;idg=9867

________________
pzdr-Marek
Tadeusz_Wysocki - 23-08-2023 - 11:11
Temat postu:
Dzięki Marek za pomoc, tak, Włodek podał cenny link, będzie podany w generalnym opisie na stronie, ta wiadomość była spisana od Pana Jerzego, tu być może chodziło o Wiktora Wydrzyckiego, ja to uwzględnię w opisie.

Na dziś mam tak, że ja krążę jak wilk z waszym stadem koło tych danych, zanim je zaatakuję. Chodzi o zebranie wszelkich możliwych informacji ogólnych, geograficznych, historycznych, o lokalnych wydarzeniach, środowisku, obyczajach, nawet - proszę się nie śmiać - wyobrażeń zapachów tych lokalnych łąk i pól, dotyków ziemi, tak aby lepiej rozumieć dostępne dane metrykalne i inne (np. lokalne choroby z wpisów zgonów). Nadal twierdzę, że obok "czystej" genealogii, czyli kompletowaniem głównie nazwisk, miejsc i dat - najwyższy czas na jak to nazwałem Genealogię GO - Genealogię Opisową, zbierającą genealogiczne dane i wykorzystywanie ich do tkzw "małych socjo analiz".

Oto przykład na dziś. Chciałem przyjrzeć się mieszkańcom Starych Wasiliszek z najstarszymi danymi podanymi z indeksami - jakie rodziny i osoby występowały tamże w końcu XVIII początku XIX wieku. Cele - potwierdzenie nazwisk, osób, w tym "naszych" rodzin Wydrzyckich i Markiewiczów, próba spojrzenia i wyobrażenia, oraz korzyść z tej analizy dla innych, który będą poszukiwali swoich rodzinnych korzeni. Tak więc zanotowałem pierwsze lata z urodzeniami (1797-1817) - Stare Wasiliszki:

1797 ur. Antoni Markiewicz, s. Mikołaja i Heleny
1797 ur. Helena Markiewicz c. Wawrzyńca i Krystyny
1797 ur. Jan Bohdziewicz s. Antoniego i Marianny z Grigiewicz
1797 ur. Anastazja Wasiliewicz c. Piotra i Krystyny
1797 ur. Antoni Drożdza s. Józefa i Katarzyny
1797 ur. Aniela Bohdziewicz c. Antoniego i Marianny
1800 ur. Andrzej Markiewicz s. Wawrzyńca i Krystyny
1800 ur. Michał Markiewicz s. Mikołaja i Heleny
1801 ur. Anastazja Dróżdż c. Józefa i Katarzyny
1801 ur. Antonina Bohdziewicz c. Antoniego i Marianny z d. Grygowicz - podani jako Szlach.
1803 ur. Agata Leonowicz c. Szymona i Elżbiety
1803 ur. Antoni Drożdża s. Andrzeja i Anastazji
1803 ur. Maciej Markiewicz s. Mikołaja i Heleny
1803 ur. Paweł Markiewicz s. Jerzego i Anny
1804 ur. Antoni Drożdża s. Marcina i Katarzyny
1804 ur. Józef Markiewicz s. Wawrzyńca i Krystyny
1804 ur. Katarzyna Leonowicz c. Józefa i Teresy
1804 ur. Magdalena Zając c. Szymona i Marianny
1805 ur. Marianna Drożdża c. Jerzego i Zofii
1806 ur. Jerzy Markiewicz s. Mikołaja i Heleny
1806 ur. Józef Drożdża s. Józefa i Katarzyny
1806 ur. Katarzyna Markiewicz c. Wawrzyńca i Krystyny
1806 ur. Wawrzyniec Drożdża s. Andrzeja i Anastazji
1807 ur. Antoni Markiewicz s. Jerzego i Anny
1807 ur. Kazimierz Leonowicz s. Józefa i Teresy
1807 ur. Maciej Drożdża s. Jerzego i Zofii
1807 ur. Magdalena Drożdża c. Marcina i Katarzyny
1807 ur. Michał Drożdża s. Mateusza i Krystyny
1807 ur. Scholastyka Bohdziewicz c. Antoniego i Marianny (chrzestni podani jako Ur.)
1809 ur. Antoni Drożdża s. Mateusza i Krystyny
1809 ur. Kazimierz Drożdża s. Józefa i Katarzyny
1809 ur. Konstancja Markiewicz c. Mikołaja i Heleny
1809 ur. Rozalia Leonowicz c. Józefa i Teresy
1810 ur. Anna Grygowicz c. Józefa i Krystyny
1810 ur. Antoni Jan Wydrzycki s. Michała i Anny (tu podani chrzestni - Franciszek Wojdakowski i Anastazja Borysewicz)
Zanotowałem też:
1812 ur. Jan Wydzycki s. Wincentego i Ewy (ale Wasiliszki)
1914 ur. Jan Wydrycki s. Michała i Anny (dalej Stare Wasiliszki)
1815 ur. Krystyna Wydrycki c. Michała i Anny (j.w.)

Z tych danych dużo przemyśleń. Dalsza analiza - skorelujmy to np z danymi z SGKP z końca XIX w:

"W. Stare, ws. włość. nad Lebiodką, pow. lidzki, o 37 w. od Lidy, ma 10 dm, 136 mk, katol. (w 1865 r. 47 dusz. (rewiz), kościół kat. drewniany."

A więc ok. 1880 roku 10 domów (gł. gospodarstw), 139 mieszkańców i 47 dusz rewiz. (czyli osób płacących podatki?). Tu też dalsze pierwsze przemyślenia.

==

A więc początek genealogicznej podróży pamięci z Genealogią GO. Długa to podróż, nigdy się nie kończy, bo "im dalej w lokalny las, tym droga dłuższa" Smile

Pozdrawiam wszystkich,

Tadeusz + wirtualna otwarta dla wszystkich i niezależna galeria Narodowa GA.PA: www.narodowa.pl

P.S. Z tą Genealogią GO to takie namówienie, bo po raz kolejny przeczytałem, że "sucha" genealogia (gł. nazwiska i imiona, daty, miejsca) jest nieciekawa (czyżby!), bo inni to uznają za nie niechwytające serce - np. tego lata natknąłem się na fragment artykułu o W. Szymborskiej (przecież niezwykłej wrażliwości), gdzie jest podane przez autorów "Znalazłyśmy zdjęcia jej rodziców, dziadków, zrobiłyśmy jej drzewo genealogiczne - rzuciła okiem z umiarkowanym zainteresowaniem" i "Ale żeby samo drzewo genealogiczne ją zaciekawiło, to chyba nie" - tak, wiem, mogą być różne przyczyny, tak jak może być skomplikowane nasze życie.
Tadeusz_Wysocki - 25-08-2023 - 19:37
Temat postu:
Witajcie,

Melduję, że przygotowana jest część 2-ga badań, przypominam stronę:
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Może nie wszyscy będą mieli czas na odwiedzenie galerii GA.PA, stąd podaję fragment do waszej oceny - bardzo proszę o rzucenie okiem i szczerą ocenę - jeśli coś nie tak, natychmiast poprawię, nie wszystkich treści jestem pewien, z góry serdeczne dzięki!

>>

Dziadkiem jego był JAKUB WYDRZYCKI, ur. w roku 1859 w Wasiliszkach Starych.

Babcią była ELŻBIETA WYDRZYCKA z domu Lipińska, ur. w roku 1859 w pobliskiej Lebiodce.

Rodzicami babci Elżbiety byli Antoni Lipiński i Janina Lipińska z domu Bułhak. Ich dom rodzinny to ta sama Lebiodka.

Pradziadkiem jego był MICHAŁ WYDRZYCKI, ur. ok. roku 1818 (szczegółowe dane do potwierdzenia w dalszych badaniach)

Prababcią jego była KONSTANCJA WYDRZYCKA z domu Markiewicz, ur. w ok. roku 1818 (szczegółowe dane do potwierdzenia w dalszych badaniach)

Rodzicami prababci Konstancji byli Maciej Markiewicz i Anna Markiewicz z domu Garbina

Młodzi Michał Wydrzycki i Konstancja Markiewicz – zgodnie z zapisem metrykalnym ślubów parafii Wasiliszki z roku 1841 mieli po 23 lata. Zapis ten podaje bardzo interesujacą dodatkową informację – pradziadek Michał Wydrzycki podany jest jako “Sławetny” – a to oznaczało, zgodnie z zasadami wpisów mertykalnych w tym okresie, że był “Mieszczaninem” (a więc jako “obywatel miasta” zapewne pobliskich Wasiliszek).

Prapradziadkiem jego był MICHAŁ WYDRZYCKI, ur. około roku 1780 (tego roku dokumenty metrykalne z urodzeniami nie sięgają)

Praprababcią jego była ANNA WYDRZYCKA Grygowiczówna – czyli z domu Grygowicz, ur. ok. roku 1780 (jak wyżej)

Młodzi Michał Wydrzycki i Anna Grygowicz ślub wzięli w parafii Wasiliszki w roku 1809 – zgodnie z ostatnim wpisem metrykalnym (niestety, bez podania ich wieku i miejsca zamieszkania), wpisanymi świadkami na ślubie byli Jan Dróżdż oraz Jan Bohdziewicz. Dokument ślubu podał podpisał: Ks. Franciszek Kuczewski, Pleban Wasiliski (dokładnie jak z tego wpisu).

>>  Dalsi Przodkowie i ich pochodzenie, opisania, miejsca, historie - badania będą trwały, również dzięki wielkiej pomocy sympatyków i członków PTG.

--

Mam na dziś wielką prośbę, nie wszystkie metryki mogę odczytać, część jest w j. rosyjskim, część w j. polskim - tu jedna z prośbą o dzisiejszą pomoc:

1. Dokładniejsze rozczytanie tego wpisu ślubu - par. Wasiliszki, 1841 rok / 52 Michał Wydrzycki i Konstancja Markiewicz, ponieważ moje oczy wszystkich szczegółów nie widzą, a tu wszystko może być ważne (np. dokładnie nazwiska świadków, lub czy jest podane zajęcie/profesja Michała Wydrzyckiego?):

1841 52 Michał Wydrzycki Michał, Anna Walukiewicz Konstancja Markiewicz Maciej, Anna Garbina Wasiliszki Uwagi: po 23 lata. sławetny i prac. Miejscowość: Stare Wasiliszki

2. I równie wielka prośba do przyjaciół, specjalistów od genealogii i historii tych terenów w dawnych wiekach, czy można odnaleźć jakieś ślady o mieszkańcach Starych Wasiliszek, czy Wasiliszek? Czy wymieniane są tam nazwiska Wydrzycki i Markiewicz? Czy ktoś zna np. listy rewizyjne zaboru rosyjskiego? Czy można odnaleźć ślady przodków Michała Wydrzyckiego ur. ok. roku 1780? Bardzo przepraszam za wielość pytań - to wielka okazja, żeby tak świetni fachowcy tu na forum mogli pomóc w dalszym opisaniu genealogii i historii rodziny Czesława Niemena.

I przepraszam za dodanie próby etymologii nazwiska pierwszej ukochanej i żony Czesława Niemena - Marii "Maruszki" Klauzunik (chyba nikt jeszcze nigdy tego nie próbował), nazwisko niezwykle oryginalne, dziś nigdzie nie występuje, wyzwaniem jest odkrycie korzeni, ale nazwisko Klauzunik zapewne zmienione w lokalnych zapisach, co z tym nazwiskiem?

Miłego weekendu dla wszystkich, nowych przygód z genealogią, i jeśli można zakończyć małą refleksją z humorem - pomóżcie proszącemu - tu tylko wy możecie pomóc, tu żadna tam AI SI Artificial Intelligence Sztuczna Inteligencja nie pomoże Smile

Tadeusz Wysocki
+ otwarta dla wszystkich ludzi dobrego serca, niezależna wirtualna galeria Narodowa GA.PA: www.narodowa.pl
w tym wpis - w galerii obraz pamięci o historii i genealogii rodziny Czesława Niemena: https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/
Tadeusz_Wysocki - 31-08-2023 - 13:20
Temat postu:
Witajcie,

Melduję, że część 2. wpisu o genealogii i historii Niemena jest gotowa, dodałem na pierwszy ogień wirtualny dotyk na mapie Starych Wasiliszek rodzinnego domu Niemena, dodałem też linki do dwóch jego piosenek - wspomnienie o jego rzece Niemen "Czas jak Rzeka", oraz o jego ukochanej Marii 'Maruszce' "Wspomnienie":

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Teraz to wspomnienie o przyjacielu Niemenie niech służy wszystkim jego wielbicielom.

Z serdecznym pozdrowieniem,

Tadeusz
Portal Narodowa GA.PA: www.narodowa.pl
Bielawska_Patrycja - 31-08-2023 - 15:23
Temat postu:
Bardzo wszystkim dziekuje z informacje! Moj dziadek jest z Wasiliszek, moja praprababcia byla Markiewicz... z wzruszeniem i radoscia czytam o Wasiliszkach i ciesze sie na dalsze posty

pozdrawiam serdecznie

Patrycja Bielawska
Tadeusz_Wysocki - 01-09-2023 - 12:00
Temat postu:
Witaj Patrycjo,

bardzo dziękujemy za miły email. Cieszymy się, że nasza praca komuś się przydaje w poszukiwaniu rodzinnych korzeni, tak, przodkowie na to zasługują, bo z nich "krew nasza i nasze geny" - warto sięgać do ich przeszłości. Prababcia była Markiewicz z Wasiliszek? To jeśli chcesz wykorzystać te badania, jeśli możesz podaj co wiesz na temat dziadka i rodziny z Wasiliszek - może znajdą się jakieś powiazania z korzeniami Czesława Niemena - teraz właśnie walczę o uzyskanie imion rodziców mamy Niemena - Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz, bo bez tego nie mogę ruszyć dalej. Próbuję ponownie kontaktować z jej rodziny Pana Jerzego Markiewicza, może uzyskam te dane.

Przypominam wyniki rodzinnych nazwisk z par. Wasiliszki (Stare Wasiliszki) z pierwszych lat dostępnych zapisów metrykalnych parafii 1797-1817 (lista opublikowana we wcześniejszym poście): Markiewicz, Bohdziewicz, Wasilewicz, Drożdża, Leonowicz, Zając, Grygowicz, Wydrzycki, oraz Borysewicz (to z sąsiedniej wsi - d. zaścianka Dworczany) - to może też się przydać innym w ich poszukiwaniach.

I "padło" też na mnie (choć hejtowa krytyka się zaczęła, ale "prawdziwy krytyk cnoty się nie boi" - no trochę przekręcone) zbadanie powiązań rodzinnych korzeni Maryli Rodowicz z Czesławem Niemenem, "Ciocia Marysia siostra babci Józefy z Wasiliszek" - na dziś uzbieraliśmy z Hubertem, że babcia to Józefa Szymkowska z domu Szorkiń urodzona 24.02.1892 r. w blisko położonym siole (być może z Iszczółna), jej brat to Stanisław Szorkiń ur. 8.09.1902, jej mąż to Władysław Markiewicz ur............. w ............. (no własnie, czy rodzina i kto dokładnie z par. Wasiliszki?) - jeśli tak, mając rozpisanie rodziny mamy Niemena Anny Markiewicz i rodziny Szorkiń - Markiewicz wskażemy konkretne powiązania rodziny Czesława Niemena z rodziną Maryli Rodowicz, być może "krew w krew", a może członków innych rodzin np Markiewicz z Wasiliszek?

Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz
jak zawsze przypomnienie głównego linku strony poszukiwań galerii GA.PA:
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

P.S. Ach ta Marylka Rodowicz - pamiętam, jak w r. 1970 na mojej uczelni SGPiS (obecnie SGH) gruchnęła wiadomość, że w auli głównej wystąpi jakaś młodziutka piosenkarka, studentka AWF, i musiałem pomagać w organizacji jej występu (zwykły studencki ochroniarz występu, wyznaczyli mnie, bo trenowałem na uczelni i w AZS judo - równie niezwykłe występy zespołów Niebiesko-Czarni, Czerwono-Czarni, Polanie i na perkusji niezwykli bracia Bernolakowie dali po garach tak, że potężne mury uczelni się zatrzęsły) - i danego dnia na I piętrze auli głównej uczelni pojawiła się z gitarą młoda dziewczyna Maryla Rodowicz - i dała takiego czadu, że "najstarsze studentki i najstarsi studenci" takiego czadu nie pamiętali Smile
Łucja - 01-09-2023 - 12:33
Temat postu:
Córka Czesława podaje, że rodzicami Anny Markiewicz (4.11.1897 - 22.05.1986) byli Antoni i Anna (zm. w 1914).

W Genetece są 2 małżeństwa Antoniego Markiewicza z Anną, w 1863 r. i 1866 r., chyba zbyt wczesne (Bielawska i Czerniak, chyba zbyt wczesne. Najpóźniejsze urodzenia dzieci 1881, 1886 (ale odpowiednich dla wieku Anny -matki nie ma już w Genetece tego okresu).

Łucja
Tadeusz_Wysocki - 01-09-2023 - 13:30
Temat postu:
Łucjo, jestem bardzo wdzięczny. A więc są imiona rodziców mamy Czesława - Anny Markiewicz - Antoni i Anna. Teraz następna droga - cierpliwe budowanie historii jej rodziny ze Starych Wasiliszek, Wasiliszek, i okolicznych terenów. Tylko mam prośbę, skontaktowałem się z Panem Jerzym Markiewiczem, członkiem jej rodziny i zapewne w najbliższych dniach dostanę potwierdzenie, plus Pan Jerzy przyrzekł sięgnięcie do pamięci rodziny i podanie pierwszych informacji na temat dziadków i pradziadów rodziny Markiewicz ze Starych Wasiliszek (dom obok rodzinnego domu Czesława Niemena) - no cóż, zobaczymy co możemy dla wszystkich odkryć dalej.

Łucjo, dzięki raz jeszcze, miłego weekedu,

Tadeusz
Robert_Kostecki - 01-09-2023 - 14:45
Temat postu:
W ubiegłym roku na rehabilitacji poznałem grubo ponad 80-letniego pana, który mieszkał w pobliskiej wiosce. Pamiętał Czesława Wydrzyckiego, jako małego chłopca, który jeździł na przydużym rowerze po okolicznych, piaszczystych, wiejskich drogach. Po II WŚ, nadal działy się tam okropieństwa powodowane przez siepaczy reżimu sowieckiego. Wielu Polaków, jak tylko mogło, to wyjeżdżało do Ojczyzny. Czesław Wydrzycki, po przyjeździe do Polski, przez jakiś okres pracował fizycznie, chyba w Stoczni Gdańskiej.

Sorry, ale tak sobie myślę, że skoro Żilvinas Radaviczius opracował drzewo Rodowiczów sięgające do 1491 roku, to być może posiada też szczegółowe wiadomości o Wydrzyckich. Wystarczy skontaktować się i w razie uzyskania pozytywnej informacji i zgody, opublikować te dane.
Na pewno kontakt można uzyskać przez pana Roberta Mickiewicza z Wilna (r.mickiewicz@rp.pl)
Bielawska_Patrycja - 01-09-2023 - 15:07
Temat postu:
Panie Tadeuszu,

niezwykle sie ciesze, ze moze cos sie ruszy w odkrywaniu moich korzeni... a powiazania z Panem Czeslawem Niemenem albo Pania Maryla Rodowicz, czyli idolami mojego dziecinstwa, to bylaby sensacja... Chetnie pomoge w szukaniu.
Poki co, to moje informacje bazuja na genetece - poprosilam co prawda kuzyna mojego taty, ktory mieszka w okolicy, o pomoc, ale nie mam tu jesze dokladniejszych informacji. Moj dzadek, jako mlody czlowiek przybyl wraz z armia do Wielkopolski i tam zostal. O rodzinie na Bialorusi niewiele wspominal. Dopiero pozniej, po jego smierci, zaczelam szukac korzeni.
Moj pradziadek, Feliks Bielawski, byl synem Jozefa i Salomei Markiewicz, Salomea urodzila sie w 1857 roku w Wasiliszkach - Psiarce. Rodzicami Salomei byli Michal Markiewicz i Kostancja Fiedosiewicz. Rodzicami Michala Markiewicza byli Jozef Markiewicz i Anna Matifjeczyk.
Jozef Bielawski (ur. 1835) mial nie tylko zone z Markiewiczow, ale tez i matke: Anne Markiewicz. Pobrali sie w Wasiliszkach w 1855 roku.
To tyle, co wiem o "moich" Markiewiczach... Jak sie wiecej dowiem, bede pisac.
Jestem niezwylke ciekawa na informacje od Pana Jerzego!

pozdrawiam serdecznie

Patrycja
Łucja - 01-09-2023 - 15:20
Temat postu:
Pani Patrycjo, może się Pani zdecyduje na badania DNA? Są teraz różne możliwości, nawet bezpłatne (za pośrednictwem Ancestry mając drzewo na 50 osób 4 pokolenia). Najstarszym w rodzinie wykonuje się te testy (bo 50% utraty DNA z każdym pokoleniem).
Córka Czesława wykonała te badania i ma dużego matcha/kuzyna, też jak sądzę z tamtych stron (nazwiska z drzewa). Pani test (czy kogoś z Pani rodziny głębiej) mógłby pomóc układać tę układankę, tak to działa. Ja jestem matchem/kuzynem i dla córki, i dla tego jej największego matcha, ale moja Białoruś jest bardzo głęboko (xprababcia zmarła w 1815 r.), znam tylko 1 nazwisko i niestety niewiele mogę pomóc (pokrewieństwo bardzo odległe). U Pani będzie bliskie, myślę, że warto.

Łucja

Ps. Pisałam już w tym wątku, że jestem "matchem" dla córki Czesława. Zaczęłam rozgryzać jej największego wspólnego matcha/kuzyna (drzewo i wynik testu) i pojawia się tam rzadkie dość nazwisko z Wasiliszek (Gerdosz), tak, że to może być to. To nazwisko jest powiązane z nazwiskiem Markiewicz tam, jak widzę. Dalej sprawdzam i widzę, że również nazwisko Huk spotyka się w Wasiliszkach, te 2 nazwiska Gierdosz i Huk to nazwiska z drzewa największego matcha wspólnego dla mnie i córki Czesława, nazwiska wydają mi się nie tak częste, może być dobry trop. Tylko hipoteza, ale może. To wszystko działa na zasadzie, że im większa liczba "kuzynów" zrobi test DNA tym bardziej układanka się układa, im bliżsi kuzyni tym lepiej oczywiście. U Pani będzie bardzo silne powiązanie, skoro Wasiliszki i już Markiewicz jako wspólne.

Gdyby się Pani zdecydowała to najlepsza moim zdaniem procedura w tej chwili wygląda tak:
1. Zrobić drzewo na co najmniej 50 osób w 4 pokoleniach (nie musi być równo 4 pokolenia, tylko tak jak jest). Grupa może w tym pomóc, mając zwłaszcza na uwadze szczytny cel (genealogia Czesława). W oparciu o Genetekę i inne źródła dzisiaj to może być proste.
2. Mając takie drzewo (wywód przodków) można przystąpić do programu firmy Ancestry dla polskich genealogów. Pisze się wtedy meila na adres pana Petera Rassek (po polsku), że chce się wziąć udział w programie. Dalej on pokieruje co i jak. Ważne żeby najpierw napisać, a dopiero potem zbudować swoje drzewo na Ancestry, a nie odwrotnie.
3. Wynik testu z Ancestry wgrywa się w inne miejsca, podstawowa wersja za darmo, za pełne się dopłaca. To jest teraz najczęściej stosowana przez polskich genealogów droga w korzystaniu z testów DNA. Warunek - trzeba mieć drzewo/wywód przodków. Warto zrobić test najstarszej pokoleniowo osobie w tej linii w rodzinie.

Dodam jeszcze, że dla mnie odkrycia DNA, największe, najciekawsze i najmniej spodziewane dotyczą właśnie Białorusi. Znam tam tylko 1 nazwisko mojej xprababki zmarłej w 1815 r., a po zrobieniu testu zaczęły dochodzić matche/kuzyni po jej siostrze, po niej samej tylko po pierwszym mężu. Dla mnie szok, bo jak zrobiłam ten test i ją samą odkryłam wtedy (wspólnych matchy większych jeszcze nie było) to byłam wręcz pewna, że w tej białoruskiej nitce nic na pewno nie ustalę, nikogo nie znajdę, bo kto by na Białorusi robił testy DNA. Okazało się jednak, że po II wojnie powyjeżdżali z Białorusi do Polski, a w ostatnich latach nawet dalej w świat i najmłodsze pokolenie robi testy.
Bielawska_Patrycja - 01-09-2023 - 17:19
Temat postu:
Pani Lucjo,

juz zamowilam testy! Moga byc ciekawe wyniki, bo i po stronie mojej mamy jest kilka bialych plam... Ja jestem na heritage.org, ale te wszystkie platformy sa ze soba polaczone.

pozdrawiam

Patrycja
Tadeusz_Wysocki - 01-09-2023 - 17:30
Temat postu:
O my God, to chyba przekracza moje możliwości.

W jednym zdaniu - jak widać z dostępnych metryk par. Wasiliszki to była kraina wielu członków rodzin np. Markiewiczów, Wydrzyckich, Bohdziewiczów, Borysewiczów, i innych, wiele powiązań z innymi nazwiskami, była tkzw silna "rozrodczość, wiele rodzin miało po kilkoro (i więcej) dzieci. W każdym bądź razie np. wszyscy Markiewiczowie pochodzili od pierwszego przodka nazwanego Markiewicz, tylko zapewne do niego nie dojdziemy.

Ale "żywi nie traćmy nadziei", trzeba za wszelką cenę ratować te historie przed zapomnieniem. Tu z metrykami parafii Wasiliszki jest problem, podobnie jak w wielu innych parafiach, są uratowane księgi np. Urodzeń generalnie z lat 1797-1889, ale uwaga - są przerwy, i niedostępne są zapisy z lat 1801-1811, 1819-1820, 1822-1823, oraz 1860-1879 - no i szukaj wiatru w polu, trzeba badać rodzinne zależności.

Robercie, zapewne, tylko gdyby rodzina Maryli Rodowicz chciała podzielić się z innymi swoim drzewem genealogicznym, to by to zrobiła w necie. Ale chyba tak nie jest. w tej sytuacji jesteśmy skazani na siebie, tym bardziej, że nam zależy nie na "czystej" genealogii, ale na badaniu zależności między rodzinami - a tego nikt za nas nie zrobi.
Wiesz Robercie, z genealogią rodzinną to jest tak, że jedni chcą się nią dzielić z innymi, a inni siedzą na niej jak kura na grzędzie i jajkami się nie podzielą. Podobnie jak z historią rodzin - ja ułożyłem na dziś w galerii GA.PA takie przewodnie hasło, że "Jeśli kochasz swoich bliskich - podziel się pamięcią o nich z innymi" - tylko sam wiesz, jest problem - w rodzinach różnie bywa, i czasami tych swoich bliskich się nie lubi, ba, czasami nie cierpi - i nie ma na to sposobu Smile

A więc do zobaczenia na ścieżkach badań,

Tadeusz
www.narodowa.pl
Bielawska_Patrycja - 03-09-2023 - 14:02
Temat postu:
Panie Tadeuszu,

za pomocą genoteki rozpisałam na myheritage powiązania między moją rodziną a Markiewiczami. Moi Markiewicze koncentrują się w Wasiliszkach Psiarce i Zadworzany. Pan Niemen był ze Starych Wasiliszek. Jeszcze nie znalazłam połączenia między tymi liniami . Jeżeli moje drzewko by się przydało do dalszych badań, chętnie podeślę pdf.
Po analizie DNA może coś się wyjaśni, ale to potrwa jeszcze klika miesięcy.

Niemniej jednak jestem szczęśliwa z Pańskich odkryć, gdyż dla mnie szukanie przodków to nie tylko nazwiska i daty, ale też miejsca i historie okolic i ich mieszkańców.

Pozdrawiam serdecznie
Patrycja
Sroczyński_Włodzimierz - 03-09-2023 - 14:18
Temat postu:
To i dopisz o okolicy, historiach, miejscach.
Tadeusz_Wysocki - 05-09-2023 - 09:14
Temat postu:
Patrycjo droga, nie przejmuj się niektórymi zbyt łatwymi postami, nie zniechęcaj się, brawo za twoją pracę, forum polega na tym, że nie wszystko trzeba opisać, bo może zrobili to inni, ze mną jeszcze trochę poczekaj, może dziś uda mi się nawiązać ponowny kontakt z Panem Jerzym Markiewiczem z rodziny mamy Czesława Niemena Anny Markiewicz, to bardzo miły Pan Markiewicz urodzony w Starych Wasiliszkach w domu jego Markiewiczów, "sad przy sadzie" obok domu Wydrzyckich Czesława Niemena, to spróbuję dać pierwsze opisanie linków rodzinnych tych Markiewiczów dla innych do łączenia rodzinnych korzeni, ok?

Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 06-09-2023 - 14:25
Temat postu:
Właśnie udało mi się nawiązać następny kontakt z Panem Jerzym Markiewiczem, którego rodzinny dom był w Starych Wasiliszkach z rodzinnym domem Czesława Niemena Wydrzyckiego "sad przy sadzie", Pan Jerzy przesłał kolejny rodzinny dokument odnaleziony "w rodzinnej szufladzie" - rodzinny zapis:

"Przed II wojną światową liczyli wtedy St. Wasiliszki 25 domów i 150 mieszkańców. Najwięcej było Markiewiczów, aż 12 domów, Grygorowiczów 3, Drozdowskich 3, po 1 domu żyli: Cywinski, Leonowicz, Jakubaszko, Sosnowski, Kirwiel Józef, Strzelecki i wdowa po Jakubie Elżbieta Wydrzycka z 3 synami i córką Heleną i miała ona tylko 2 dziesięciny ziemi. Synowie Elżbiety to: Wiktor 30 l., Antoni 26, i Józef 14 lat. Podobno dziadek ich Michał Wydrzycki walczył w Powstaniu Styczniowym i wtedy zginął."

A więc Markiewicze z całego świata, których rodzinne korzenie sięgają Starych Wasiliszek, szykujcie się na dalsze genealogiczne badania, choć widać, że niełatwe, przed II wojną światową było w St. Wasiliszkach z Markiewiczami 12 domów! - teraz siadam do dalszej analizy i spróbuję zrobić 1-sze badanie trzonu drzewa rodzinnego mamy Niemena Anny Markiewicz, i każda wasza pomoc się liczy!

Pozdrawiam
Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 07-09-2023 - 11:56
Temat postu:
Dziwne to życie, pełne przypadków. Kiedy zacząłem badać genealogię Czesława Niemena, kilkanaście dni temu w pewnej firmie usłyszałem rozmowę grupy pracowników (wiem, wiem, nieładnie podsłuchiwać) i słowo "Wasiliszki", nie wytrzymałem i zagadnąłem osobę, która powiedziała to słowo, skąd Wasiliszki - a on odpowiedział, że urodził się w Starych Wasiliszkach, nazywa się Markiewicz - no i się zaczęło.

Teraz ten niezwykle serdeczny Pan Jerzy Markiewicz zaczął "grzebać" w pamięci i po rodzinie i przesłał kolejną pamiątkę zachowaną w rodzinie, początkowo kilka zdań, poprosiłem o więcej, teraz mam skan jednej strony dziwnego opisania Wasiliszek, zapewne skarb, opracowany zapewne przez członka rodziny, jest podpisany, ale chyba nie mogę podać jego imienia i nazwiska bez jego zgody, opis niezwykły, bo spisany nie z metryk (kłania się Geneteka), ale chyba z osobistych wizyt w kościele Stare Wasiliszki, oto pełna treść tej strony (przepraszam za wielkość dzisiejszego posta):

==================================

- 2 -

krowy dojne 16, jałowice 9, cielęta 1, owce 64, świnie 30, prosięta 7, kury 22.

Włościanie podlegali władzy i sądownictwu wyłącznie swemu kościołowi. Wraz z upadkiem Polski w latach 1793-95 skasowano tę zależność.

Trzeci dokument pochodzi z 1795 roku pn. "O liczbie przy tej plebanii znajdujących się poddanych dymów i dusz płci męskiej i żeńskiej ...." oraz według skazki rewizyjnej z roku 1811 septembra 29 dnia plebanii wasilijskiej...

Ten dokument z dwóch lat załączam

Rok 1829

W tym roku została przekazana parafia St Wasiliska księdzu Stefanowi Syrwidowi, byłemu proboszczowi zabłockiemu, po zmarłym plebanie wasiliskim księdzu Izydorze Siekluckim.

W związku z tym sporządzono dokładny opisanie całej parafii wasiliskiej wraz z mieszkańcami wsi Stare Wasiliski. W tej wsi dokładnie opisano 11 rodzin / domów / w tym Antoni M a r k i e w i c z lat 23, kowal nie pełniący powinności pańszczyźnianych. A więc był wolny. Żona jego Anna 23 l., synowie Michał 6, Wincenty 2 lata i córka Marianna 9 lat.

Również wolny był zakrystian Michał Wydrzycki.

Pozostali musieli odrabiać pańszczyznę. /Opis ten zawiera 23 stron/.

W następnym roku tj. w 1830 Antoniemu Markiewiczowi urodził się syn I g n a c y. W domu Antoniego mieszkał Antoni Komar, zapewnie był pomocnikiem kowala Antoniego Markiewicza.

W kościele na miejscu zachowały się spisy parafian z późniejszych lat, ale nie zrobiłem ich kserokopii.

Z trzech synów Antoniego jedynie Michał i Wincenty mieli potomstwo. Michał miał syna Stanisława, który z żony Emilii z domu Drodzowska miał synów Józefa i Antoniego oraz 4 córki : Anna, Maria, Helena i Genowefa.

Stanisław Markiewicz przed II wojną światową mieszkał w domu naprzeciw kościoła wraz z synami, żona Emilia z córkami. Posiadał on ziemi 4,5 dziesięcin.

Liczyli wtedy St. Wasiliszki 25 domów i 150 mieszkańców. Najwięcej było Markiewiczów, aż 12 domów, Grygorowiczów 3, Drozdowskich 3, po 1 domu żyli: Cywinski, Leonowicz, Jakubaszko, Sosnowski, Kirwiel Józef, Strzelecki i wdowa po Jakubie Elżbieta Wydrzycka z 3 synami i córką Heleną i miała ona tylko 2 dziesięciny ziemi. Synowie Elżbiety to: Wiktor 30 l., Antoni 26, i Józef 14 lat. Podobno dziadek ich Michał Wydrzycki walczył w Powstaniu Styczniowym i wtedy zginął." Nie wiem ??

==============================================

Pan Jerzy Markiewicz dodał też, z jego pamięci (choć nie jest pewien, dokumentów przodków nie ma):

(Urodził się w rodzinnym domu położonym w Starych Wasiliszkach tuż obok domu urodzenia Czesława Niemena i jego rodziny)

Jego dziadkiem był Stanisław Markiewicz
Jego pradziadkiem był Michał Markiewicz
Jego prapradziadkiem był Antoni Markiewicz

I najważniejsze chyba zdanie, które powiedział (sprawa rodzinnej relacji jego rodziny z rodziną Czesława Niemena - Wydrzyckiego):

"Emilia Markiewicz, żona dziadka Stanisława, była rodzoną siostrą matki Anny Markiewicz - Wydrzyckiej"

Oczywiście, to do sprawdzenia.

Teraz umieszczam ten tekst w obu wątkach dotyczących historii rodziny Czesława Niemena, jak i ewentualnych rodzinnych relacji rodziny Czesława Niemena z rodziną Maryli Rodowicz. Mam nadzieję, że te informacje pomogą.

Pozdrawiam
Tadeusz
www.narodowa.pl
+ wpis o historii i genealogii rodziny Czesława Niemena:
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

P.S. Widać, że zapewne to odnoga rodziny matki Czesława Niemena - ja teraz popracuję nad moją propozycją (czekam na inne!) bezpośredniej linii przodków jej Markiewiczów, trzonem linii miecza, tak, aby zainteresowane osoby mogły mnie sprawdzić i już same badać związki swoich rodzin z rodziną Niemena, w tych rozległych konarach każdego wspaniałego i wiecznego genealogicznego drzewa.
Tadeusz_Wysocki - 10-09-2023 - 11:51
Temat postu:
Budowa drzewa mamy Czesława Niemena - ANNY Wydrzyckiej z domu MARKIEWICZ (4.11.1897-22.09.1986) - ciąg następny. Ja zaczynam od podstawy, czyli ślubu jej rodziców Antoniego i Anny.

Łucja ma rację, są dwa wpisy ślubów Antoniego i Anny z zakładanych lat:
1. 1863/64 Antoni Markiewicz s. Józefa Markiewicza i Joanny Markiewicz z d. Dul & Anny Bielawskiej c. Franciszka Bielawskiego i Antoniny Bielawskiej z d. Lebiedziewicz - rodzinne domy Stare Wasiliszki i Starodworce.
2. I866/48 Antoni Markiewicz s. Marcina Markiewicza i Krystyny Markiewicz s d. Woszczyło & Anny Czerniak c. Jana Czerniaka i Rozalii Czerniak z d. Kuklińska - rodzinne domy Krońki i Plebanowce.

Z analizy wstępnej i po zapytaniu się Pana Jerzego Markiewicza i jego rodziny Markiewicz (choć dokumentów nie ma) sądzę, że prawidłowy jest wpis nr 1, czyli rodzina Bielawskich i Starodworce.

Metryka tego ślubu w FS: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=742037

Teraz wszyscy mogą przystąpić do dalszych badań. Chyba Patrycja będzie rada - bo to mogą być jej Bielawscy ze Starodworców lub z okolicznych zaścianków - to być może krew z krwi, gen z genów z rodziną mamy Czesława Niemena.

Teraz dalsze badania - np. po ślubach, czyli szukamy wpisu Józefa Markiewicza i Joanny Dul, zapewne to 1838/44 - itd. - do dalszego rozpracowania.

Miłej niedzieli wszystkim życzę, słońce jest Smile

Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 13-09-2023 - 17:53
Temat postu:
Niestety, na dziś muszę wstrzymać kierunek badania rodziców matki Czesława Niemena - Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz - w kierunku potencjalnych rodziców Antoniego i Anny z d. Bielawska. jest chyba za duża różnica lat między urodzeniem Anny (1897) a ślubem rodziców (1863). Jest jeszcze inny problem - w pamięci rodzinnej mogło zostać drugie imię - skontaktowałem się ponownie z Panem Jerzym Markiewiczem - on potwierdza, że niektórzy Markiewicze czy sąsiedzi Wydrzyccy mielli po dwa imiona, w dokumentach, czy w rodzinnym zwyczaju.

W tej sytuacji, kiedy teraz nie ma metryk z danych lat, może spróbuję coś zrobić inną drogą - Pan Jerzy Markiewicz powiedział, że kilka materiałów na temat jego Markiewiczów ze Starych Wasiliszek ma (jeden kapitalny pokazałem w poprzednich postach) - to kiedy je otrzymam, może odnajdę informacje krzyżowe jego Markiewiczów do Wydrzyckich z Anną Markiewicz. Coś mi się zdaje, że będę musiał zbudować drzewo jego rodziny Markiewiczów ze Starych Wasiliszek - ale też na bazie jego pamięci. Ciężko jest.

Tak więc przepraszam, może się uda.

Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 17-09-2023 - 14:47
Temat postu:
Witajcie,

W tej budowie drzewa genealogicznego mamy Czesława Niemena - Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz (idzie powoli, ale trzeba to zrobić dla innych, którzy szukają swoich bliskich w Starych Wasiliszkach, Wasiliszkach i okolicy), mam na dziś wielką prośbę o pomoc w dokładnym przetłumaczeniu z łaciny metryki urodzenia z 1730 roku Marcina? Markiewicza - i może reszty metryk - dlaczego też reszty? Ponieważ chciałbym podzielić się tym znaleziskiem z innymi, którzy szukają swoich rodzinnych korzeni z tych obszarów Kresów - tam jest 18 wpisów metrykalnych, może komuś do jego drzewa się przyda?

Oto te metryki, umieszczone na dziś w GA.PA jako pierwszy skan specjalnego wątku o mamie Czesława Niemena i jej rodzinie:

https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/

Z wielkiej góry dzięki! Smile

Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 19-09-2023 - 16:10
Temat postu:
Witam ponownie,

Chyba wyskoczyłem jak filip z konopii i jak śpiewał Czesław Niemen "chyba żądam za wiele..." - rzeczywiście sugestia tłumaczenia wszystkich tych 18-tu krótkich wpisów po łacinie jest nie na miejscu, stąd prośba o tłumaczenie z łaciny tylko jednego wpisu - jest jako drugi pod m-cem Jullius: "Baptisavi Marti.... Laurenty Markiewicz....

Źródło: https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/

Pozdrawiam i dziękuję,

Tadeusz

P.S. Budowanie drzewa matki Czesława Niemena - Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz ze Starych Wasiliszek idzie jak po grudzie, jej metryki urodzenia nie ma, podobnie jak jej rodzeństwa, potem jest wiele dziur w urodzeniach w latach XIX w., podobnie jak w małżeństwach - przepraszam wszystkie zainteresowane osoby, będzie długa robota.
Bielawska_Patrycja - 19-09-2023 - 21:59
Temat postu:
Panie Tadeuszu,
Podziwiam za syzyfową pracę! Próbowałam przetłumaczyć googlem...wyszły tylko bzdury. Ja z mojej strony buduję drzewko, czy raczej krzak genealogiczny w którym pojawiają się wciąż te same nazwiska. Chyba całe Wasiliszki to była jedna rodzina...

Podziwiam serdecznie

Patrycja
Tadeusz_Wysocki - 20-09-2023 - 09:03
Temat postu:
Witaj Patrycjo,
Dzięki, ale wiesz sama jak ciężkie jest budowanie drzewa genealogicznego. Ale jak już się weszło na tę drogę, to za kolejnym światełkiem w kolejnym tunelu trzeba iść! Smile

Ten wpis chrztu członka rodziny Markiewicz z tych okolic Kresów, wydaje się bardzo ciekawy, ja na dziś nie mam związku tej metryki z rodziną Markiewicz z par. Wasiliszki (czy to Czesława Niemena, czy innych rodzin Markiewiczów), ja po prostu na dziś zbieram kawałki tych puzzli, może kiedyś uda się z nich uzyskać rodzinny obraz.

A wiec Patrycjo droga, zanotuj u siebie tego Marcina? Laurentego Markiewicza z tej metryki, może to "twój":
1730 r. - podana osada - ja czytam "Dubiel" - przeleciałem mapę, a więc zapewne to pobliskie Dubicze, teraz wiatr historii wrócił je do... WKL czyli naszego dobrego brata i sąsiada Litwy.

I mamy też historyczne krótkie opisanie tego uroczego, rodzinnego miejsca, do zanotowania drzewa z opisowymi owocami - SGKP http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_II/187
"śród rozległych lasów rządowych, nad jez. Pielasą i rzeką Kotrą", niedaleko jeziora Dub, ziemia piaskowa, w części gliniasta, łąki błotne wyborne. Mieszkańcy trudnią się przeważnie rolnictwem, rybołówstwem i myśliwstwem. Przed 10 laty stał tu kościół niegdyś parafialny, potem filia kościoła w Naczy, fundowany w XV w. niewiadomo przez kogo. Po drugiej stronie jeziora na wyniosłem wzgórzu, są dotąd jeszcze ślady pałacu myśliwskiego w.ks. Witolda w którym on często rad przebywał. Rok 1866 było tu 4 dm. 62 mk, ..."
=
dla mnie kilka zdań, a kapitalne opisanie miejsca. I też ta informacja, piękna osada z 4 "dymami" i 62 mieszkańcami - i tu żyła rodzina Markiewiczów, gdzie w roku 1730 na świat przyszło nowe życie - Marcin? Laurenty Markiewicz.

No właśnie dlatego, dla uszanowania jego życia, imienia i członków rodziny, bardzo nadal bym prosił kogoś dobrego serca z łaciną, żeby ten krótki wpis z łaciny przetłumaczył - a jest tu na forum ich kilka, kilku, tylko gdzie są - ze względu na obecną ogólną sytuację na świecie i w kraju ukryły, ukryli się na wewnętrznej emigracji? Smile

Tak więc cierpliwie czekam, miłego dnia dla wszystkich,

Tadeusz
Arek_Bereza - 20-09-2023 - 09:18
Temat postu:
do kawałków puzzli dodam AU Antoniego Markiewicza z 1875 nr 321
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6VPG-JJ15
syn Błażeja urodzony w Krońkach (?)
oraz ten sam rok nr 16
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6VPP-9KBT
syn Wincentego
nr 209 z 1872 niezakonny
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6VPP-MQBM

myślę, że w tych rocznikach są potencjalni poszukiwani o imieniu Antoni
Tadeusz_Wysocki - 20-09-2023 - 11:06
Temat postu:
Arek, dzięki za twoją kolejną pomoc!

Tak, masz rację, ojciec Anny Wydrzyckiej - Markiewicz to może być Antoni Markiewicz, ur. ok. 1870-1875 roku. Tylko sam wiesz, nie mamy żadnego dokumentu. ALE! - skontaktowałem się ponownie z Panem Jerzym Markiewiczem ur. w Starych Wasiliszkach obok domu Czesława Niemena i jego rodziców (przypominam, przyjechał do Polski z rodziną 2 lata temu z Grodna, gdzie mieszkał i pracował), ciekawe, kiedy on będzie mnie miał dość w tych ciągłych nagabywaniach Smile

I kolejny chyba cud - on mi powiedział, że w tych okolicach nadal żyje... wnuk siostry Anny Wydrzyckiej Markiewicz z rodziną, a więc Anna miała nie tylko 4-ech braci (ze wspomnień Jadwigi Wydrzyckiej siostry Niemena) ale też siostrę! - i Pan Jerzy Markiewicz spróbuje dziś poprosić, czy nie mają metryki urodzenia babci - i może zgodzą się ją przesłać - no i zobaczymy, czy może będziemy mieli potwierdzenie imion rodziców, i może damy radę szukać dalej?

cuda się zdarzają?
Arek_Bereza - 20-09-2023 - 11:22
Temat postu:
To super. Ale bez metryki ślubu Antoniego i Anny nie zrobimy kroku. Ślub był przed 1897 więc o ile się nie mylę nie ma szans na adnotację o nim przy aktach urodzenia Antoniego i Anny
Tadeusz_Wysocki - 20-09-2023 - 11:37
Temat postu:
I żeby było trudniej, w Genetece - FS metryk urodzenia z gł z tych lat też nie ma (poważna dziura lat 1860-1879), w ślubach jest trochę lepiej, no czy ten los tak się uparł, żeby tak rzucać poszukiwaczom rodzinnych korzeni kłody pod nogi! Smile
puszek - 20-09-2023 - 13:54
Temat postu:
Antoni Markiewicz ur 1870r. (akt 111) syn Andrzeja i Krystyny z Nowogrodzkich
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=4166194
i kolejny Antoni ur 1870r. (akt 144) syn Marcina
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=4166194
Antoni ur 1870r. (akt 315) syn Michała
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=4166194
Antoni ur 1872r. (akt 311) syn Stanisława
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=4166194
Antoni ur 1875r. (akt 358) syn Ignacego
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=4166194
Tadeusz_Wysocki - 20-09-2023 - 16:41
Temat postu:
Dzięki Bożeno i Arku, a wiec dzięki Wam mamy 8-miu Antonich Markiewiczów AU z tych lat, no nieźle obrodziło z tymi ojcami, teraz jak los pozwoli rodzina babci, rodzonej siostry Anny Markiewicz Wydrzyckiej prześle babci metrykę urodzenia - to przy takim teamie jak Wy będzie łatwiej namierzyć jej wpis i może krewnych - a może rodzina prześle coś więcej? Ja teraz nie wiem, ale któż to wie, każde życie pełne jest miłych niespodzianek.

Tadeusz
puszek - 21-09-2023 - 10:10
Temat postu:
Jednego Antoniego można już wykluczyć, zmarł w wieku 0,5 roku w 1875r. (akt 122) syn Wincentego i Anny Stanilewicz (ur w 1875r. akt 16)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=742037
Drugiego też, zmarł w wieku 3 lat 1878r. (akt 107) syn Ignacego i Katarzyny Fidosewicz (ur 1875r. akt 358)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=742037
Tadeusz_Wysocki - 02-10-2023 - 12:37
Temat postu:
Arku, Bożeno, i wszyscy przyjaciele, którzy chcą pomóc.

Melduję, że po wielu dniach oczekiwania i dzięki pomocy Pana Jerzego Markiewicza (od 3 lat w Polsce), rodzina w Białorusi (już nie mieszkająca w Starych Wasiliszkach) przesłała dokument, który odnaleźli w swoich "rodzinnych szufladach" - metrykę urodzenia siostry mamy Czesława Niemena - Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz - to Marianna Antonina Markiewicz, urodzona 11.12.1893 w Starych Wasiliszkach, i mamy potwierdzenie imion rodziców - Antoni i Anna. Natychmiast umieściłem tę metrykę w GA.PA w tym nowym dziale poświęconym pamięci mamy Czesława Niemena:

https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/

Ale niestety ten rodzaj metryki nie podaje otczestwa rodziców, ani ich lat. To zapewne podaje pełny wpis z ksiąg parafialnych. W tej sytuacji nie mam wyjścia - napiszę list z osobistą, serdeczną prośbą do proboszcza Starych Wasiliszek, to ksiądz Michalita Zbigniew Draguła (adresu mailowego nigdzie nie mogę znaleźć, znalazłem tylko imię i nazwisko) - z prośbą o dane z metryk np. urodzeń rodziców Anny i Marianny (ok. 1860-1870), czy ich ślubu (ok. 1890) - trzeba będzie na to poczekać kilka tygodni (oczywiście jeśli ksiądz Zbigniew odpowie).

A więc na dziś mamy pomoc Bożeny i Arka w sprawie urodzenia ojca Antoniego:

1. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1870 (akt 111), syn Andrzeja Markiewicza i Krystyny Markiewicz z domu Nowogrodzka
2. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1870 (akt 144), syn Marcina Markiewicza
3. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1870 (akt 315), syn Michała Markiewicza
4. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1872 (akt 311), syn Stanisława Markiewicza
5. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1875 (akt 321), syn Błażeja Markiewicza, urodzony w Krońkach (?)

Jeszcze raz dziękuję! To wszystko czeka na pomoc w budowaniu genealogicznych połączeń z innymi rodzinami z gniazd rodowych w Starych Wasiliszkach i okolicach, w tym z rodziną babci Maryli Rodowicz i prababci jej córki Katarzyny (serdecznie pozdrawiamy!) - ur. Józefą Szorkiń w Możejkowie pobliska Wasiliszek parafia Iszczołna i jej siostry "Marysi" Marianny Szorkiń, która złączyła swoją miłość i życiowe losy z mężem Władysławem Markiewiczem pochodzącym z tych samych co mama Czesława Niemena Starych Wasiliszek.

A więc, uzbrojeni w genealogiczną cierpliwość, czekamy.

Miłej jesieni dla wszystkich, i wiele życiowego łagodnego uśmiechu Smile

Tadeusz
Żegota_Jan - 28-12-2023 - 18:49
Temat postu:
Witam,
Przeglądam spisy podatkowe z 1795 z par. Wasiliszki i natrafiłem na miejscowość Stare Wasiliszki. Z Markiewiczów są:
Jerzy syn Franciszka (lat 47), jego żona Marianna (40) i ich dzieci: Jerzy (17), Michał (11) i Anna (5)
Wawrzyniec syn Mateusza (31), jego żona Krystyna (26) i ich synowie Maciej (1) i Kazimierz (3)
Jan syn Mateusza (lat 52, być może brat Wawrzyńca), żona Katarzyna (53)
Mikołaj, syn Mateusza (lat 32, zapewne kolejny brat), jego żona Helena (31), ich dzieci: Andrzej (4), Krystyna (3), Katarzyna (1) oraz brat (kolejny) Marcin (19)
Życzę szczęścia w poszukiwaniach w nadchodzącym roku,
pozdrawiam,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 29-12-2023 - 09:10
Temat postu:
Witaj Janie, bardzo dziękuję za te informacje, w świetny sposób uzupełnią rodzinne dane.

Ale też trafiłeś w świetny moment! Cały czas, do kontynuowania badań nad rodziną Czesława Niemena i innych rodzin ze Starych Wasiliszek, brakowało nam choć imię ojca mamy Czesława - Anny z domy Markiewicz (patrz poprzedni post - "obstawialiśmy" Antoniego, bo rodzinne przekazy mówiły, że to Antoni - ALE TERAZ MAM W RĘKU OPIS RODZIN ZE STARYCH WASILISZEK z pewnych lat XIX wieku i lat przed IIWW - natychmiast go załadowałem do GA.PA, oto on: https://narodowa.pl/exhibits/bezcenny-o ... -swiatowa/

To jest fragment badań Pana Eugeniusza Siemaszko (otrzymany od rodziny Markiewiczów), który, kiedy jeszcze było można, osobiście wertował księgi parafialne kościoła w Starych Wasiliszkach - i spójrzcie - z jego notatki wynika, że ojcem Anny był... Stanisław! (albo w szybkim czytaniu się mylę?). Tak więc na ten Nowy Radosny 2024 Rok chyba możemy wrócić do badań rodziny Czesława Niemena - jego mamy Anny Markiewicz (niestety nadal nie mamy danych o rodzicach "wujka" Maryli Rodowicz Włodzimierza Markiewicza, którzy pochodzili z tych samych Starych Wasiliszek) - drodzy Bożeno, Arku, Włodku, Hubercie i inne drogie przyjaciółki i przyjaciele dobrego serca - jesteście lepsi w badaniu z FS (ja mam trudności) - ale wcześniej proponuję kilka dni wymiany opinii na temat czy imię ojca to może być Stanisław?

Tadeusz

i podstawowy wpis o genealogii i historii rodziny Czesława Niemena (strasznie długi, pardon, jest na razie roboczy): https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

i początek wpisu o genealogii i historii rodziny matki Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz (no tu "chudo" jeszcze jest): https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/
Arek_Bereza - 29-12-2023 - 09:58
Temat postu:
jeśli to Stanisław (tak zapisano w podlinkowanym dokumencie) to zapewne ten urodzony w 1861 nr 154

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=4166194
Łucja - 29-12-2023 - 10:03
Temat postu:
Żegota_Jan napisał:
Witam,
Przeglądam spisy podatkowe z 1795 z par. Wasiliszki i natrafiłem na miejscowość Stare Wasiliszki. Z Markiewiczów są:
Jerzy syn Franciszka (lat 47), jego żona Marianna (40) i ich dzieci: Jerzy (17), Michał (11) i Anna (5)
Wawrzyniec syn Mateusza (31), jego żona Krystyna (26) i ich synowie Maciej (1) i Kazimierz (3)
Jan syn Mateusza (lat 52, być może brat Wawrzyńca), żona Katarzyna (53)
Mikołaj, syn Mateusza (lat 32, zapewne kolejny brat), jego żona Helena (31), ich dzieci: Andrzej (4), Krystyna (3), Katarzyna (1) oraz brat (kolejny) Marcin (19)
Życzę szczęścia w poszukiwaniach w nadchodzącym roku,
pozdrawiam,
Jan Żegota


Gdzie i w jaki sposób można znaleźć te spisy podatkowe? Są w internecie?

Łucja
Tadeusz_Wysocki - 29-12-2023 - 10:48
Temat postu:
Witaj Arek, dzięki. Mówiłem, że jesteś lepszy Smile

A wiec mamy pierwszego Stanisława, ojca Anny - matki Czesława Niemena. Słuchaj, mam prośbę, bo mnie gnębi to pytanie - powiedz mi dlaczego tego w Genetece nie ma (jest przerwa w Ur 1860-1879) - indeksujący nie miał dostępu, czy jeszcze się tym nie zajął?

Teraz melduję, że mając imię i nazwisko Pana Eugeniusza Siemaszko znalazłem go na FB i właśnie wysłałem wiadomość i prośby o dane. Poczekajmy 2-3 dni, może się odezwie?
Arek_Bereza - 29-12-2023 - 11:12
Temat postu:
Tadeusz_Wysocki napisał:
Witaj Arek, dzięki. Mówiłem, że jesteś lepszy Smile

A wiec mamy pierwszego Stanisława, ojca Anny - matki Czesława Niemena. Słuchaj, mam prośbę, bo mnie gnębi to pytanie - powiedz mi dlaczego tego w Genetece nie ma (jest przerwa w Ur 1860-1879) - indeksujący nie miał dostępu, czy jeszcze się tym nie zajął?

Teraz melduję, że mając imię i nazwisko Pana Eugeniusza Siemaszko znalazłem go na FB i właśnie wysłałem wiadomość i prośby o dane. Poczekajmy 2-3 dni, może się odezwie?


dostęp jak widać jest. Są też indeksy na FS więc może trochę to zniechęca do wykonania pracy, którą ktoś już wykonał

czy to AU tej Emilii Drozdowskiej ? nr 159
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6VPP-SP3D
Tadeusz_Wysocki - 29-12-2023 - 12:28
Temat postu:
Dzięki Arku za wyjaśnienie, kiedyś było takie handlowe hasło "Polam i wszystko jasne" Smile

Tylko ja melduję, że większość tych aktów to rosyjski, a ja tu niekumaty, coś tam czytam, tylko sam wiesz. bogactwo takich wpisów to "mowa między wierszami", teraz widzę tylko:

# Эмилия Дроздовска Female Михаил Дроздовский Male Розалия Трусилова Female Birth 7 May 1872
czyli mamy do naszych puzli: AU 7.05.1872 Emilia Drozdowska rodzice Michał Drozdowski i Rozalia Drozdowska z d. Trusiłowa (?)

Dzięki!
Żegota_Jan - 29-12-2023 - 13:32
Temat postu:
Odnośnie spisów - wszystko jest na FS. Numery spisów są analogiczne do numerów z archiwum w Wilnie.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library - link do zespołu ze spisami
https://drive.google.com/file/d/1gsm9hC ... w3haV/view - link do listy spisanych parafii z numerami z archiwum z Wilna (żeby dopasować numery).
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Arek_Bereza - 29-12-2023 - 13:40
Temat postu:
Tadeusz_Wysocki napisał:
Dzięki Arku za wyjaśnienie, kiedyś było takie handlowe hasło "Polam i wszystko jasne" Smile

Tylko ja melduję, że większość tych aktów to rosyjski, a ja tu niekumaty, coś tam czytam, tylko sam wiesz. bogactwo takich wpisów to "mowa między wierszami", teraz widzę tylko:

# Эмилия Дроздовска Female Михаил Дроздовский Male Розалия Трусилова Female Birth 7 May 1872
czyli mamy do naszych puzli: AU 7.05.1872 Emilia Drozdowska rodzice Michał Drozdowski i Rozalia Drozdowska z d. Trusiłowa (?)

Dzięki!


to nazwisko to Trusiło
a tu AM Michała Drozdowskiego i Rozalii Trusiło
nr 20
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6VPP-2V2S
Tadeusz_Wysocki - 29-12-2023 - 13:47
Temat postu:
Arek, dzięki, idzie jak burza Smile

A więc dzięki tobie mamy już Urodzenia rodziców Anny:

1. Ojciec Stanisław - AU 1861 rodzice Michał Markiewicz i Anna Markiewicz z d. Wydrzycka:
Станислав Маркевичов Male Михаил Маркевичов Male Анна Выдржицкая Female Birth 7 May 1861

2. Matka Emilia - AU 1872 rodzice Michał Drozdowski i Rozalia Drozdowska z d. Trusiło
Эмилия Дроздовска Female Михаил Дроздовский Male Розалия Трусилова Female Birth 7 May 1872

3. I teraz ich ślub!

Ukłony niskie!
Żegota_Jan - 29-12-2023 - 13:51
Temat postu:
W Genetece jest ślub Michała i Anny Markiewiczów.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p;to_date=
Rodzice Michała to Antoni i Anna zd Wrona
pozdrawiam,
Jan Żegota
Arek_Bereza - 29-12-2023 - 14:11
Temat postu:
Rodzice Antoniego to zapewne Mikołaj i Helena z domu Prymak (?)ponieważ
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... _date=1840
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... _date=1797
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p;to_date=
Tadeusz_Wysocki - 29-12-2023 - 14:38
Temat postu:
Drodzy, mam prośbę, czy mógłbym w tych ukłonach serdecznych prosić o wykorzystanie waszego take a look i przekazania czy akty podają profesję przodka - przodków, ich status społeczny, a np przy zgodnie - przyczynę, chorobę? To wszystko jest do opisania ich życia. Nie jestem pewien jak to było w parafii Stare Wasiliszki, u mnie w świętokrzyskiem ksiądz proboszcz rozpisywał się że hej (ale też taką miał takie instrukcje) - pisał o wszystkim i o wszystkich - oczywiście w granicach urzędowych instrukcji Smile

Dzięki!

P.S. Ze względu na rosnącą ilość tych informacji dziś podzieliłem genealogiczne linie badawcze do 5-ciu! (bo mi się tak zagmatwa, że żaden miecz Damoklesa nie rozsupła), możecie uznać to za szaleństwo, ale to przecież jak nie tu i teraz, to gdzie i kiedy, no i nie jestem sam, jest nasze forum! Smile
1. Genealogia Czesława Niemena Wydrzyckiego i jego rodziny ze Starych Wasiliszek:
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/
2. Genealogia jego Matki Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz ze Starych Wasiliszek:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/
3. Genealogia Marii Klauzunik "Maruszki" - pierwszej szkolnej miłości i żony Czesława Niemena ze Starych Wasiliszek:
https://narodowa.pl/exhibits/proba-gene ... a-niemena/
4. Genealogia Jerzego Markiewicza i jego rodziny - sąsiadów domu Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach (który z rodziną przesłał tak cenne wspomnienia i pamiątki):
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/
5. Genealogia Maryli Rodowicz - członka jej rodziny Władysława Markiewicza (osiadły ostatecznie w USA), którego rodzinny dom to były te same Stare Wasiliszki:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/

Tadeusz Wysocki
Galeria Narodowa GA.PA www.narodowa.pl
Tadeusz_Wysocki - 29-12-2023 - 18:56
Temat postu:
Arku, Janie, i inni - nastał wieczór tego samego dnia, skontaktowałem rodzinę Markiewiczów w Polsce, i nie gniewajcie się, ale muszę włączyć czasowe światło STOP!

Otóż oni twierdzą, co do przesłanego dokumentu, że nie są pewni, nie mają żadnych dokumentów metrykalnych z kościoła (szybki wyjazd ze Starych Wasiliszek do Polski), ale być może ten opis Pana Eugeniusza Siemaszki może dotyczyć nie linii Anny Markiewicz Wydrzyckiej, ale linii ich rodziny! (na moje pytanie, czy podana w tym opisie Anna córka Stanisława Markiewicza i Emilii Markiewicz z domu Drozdowska była tą Anną Markiewicz matką Czesława - odpowiedzieli, że nie są pewni, i mówią, że być może jej ojcem był nie Stanisław a jednak Antoni!). Ogólną sytuację wytłumaczyli tak, że w tym okresie w Starych Wasiliszkach było kilka zaprzyjaźnionych rodzin Markiewiczów - i do tego bardzo popularne w rodzinach imiona to Anna, Maria, Antoni, Stanisław, Michał, itd.
W tej sytuacji, kiedy w genealogii potrzebna jest precyzja, ja chcę grać fair i muszę po raz kolejny zawiesić badania linii Anny Markiewicz Wydrzyckiej - przepraszam, ale musimy to zrobić. Teraz poczekajmy na kontakt z Panem Eugeniuszem Siemaszko, jest duża szansa, że on będzie mógł przekazać, czy ojcem Anny był Antoni czy Stanisław i mieć na to jakieś potwierdzenia.

Bardzo proszę o zrozumienie zawieszenia więzów ojcowskich ze Stanisławem, co nie znaczy, że każde podane linki są nieważne - jeśli się rzecz nie potwierdzi ze Stanisławem, będą wykorzystane do tych innych rodzinnych linii!

Wasz, Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 05-01-2024 - 10:55
Temat postu:
Jest początek 2024, składam autokrytyczny meldunek:

1. Potwierdziłem z rodziną Jana Markiewicza, że te materiały na temat Starych Wasiliszek E. Siemaszki dotyczą nie linii rodziny Anny - matki Czesława Niemena, ale linii jego Markiewiczów. Wszystkie odkrycia Arka, Jana i inne zostały wykorzystane do budowania tej linii i są ogłoszone w GA.PA - w imieniu innych rodzin dziękuję! 2. Dalej nie ma odpowiedzi na listy przesłane do kościoła Michalitów w Starych Wasiliszkach (z politycznych względów zrozumiałych) 3. Kościół Michalitów w Polsce chciałby pomóc, ale nie ma kontaktu (te same względy) 4. Rodzina danych tych dziadków nie ma, nie pamięta (i to należy zrozumieć). 5. Sprawdziłem też MH - poprosiłem po pomoc, jest! - koleżanka z naszego forum Małgorzata Białas (dziękuję!) "przekopała" wszystkie linie rodzin podane na MH i niestety nigdzie nie ma podanych imion dziadków Anny Markiewicz Wydrzyckiej, ale uwaga - Małgorzata odkryła rzecz ważną - dane urodzenia rodzeństwa Anny (u: 1897) - to Michał 1892, Maria Antonina 1893 i Kazimierz 1909 - a więc zapewne pierwsze dziecko przyszło na świat w Starych Wasiliszkach w roku 1892 - i ślub rodziców Antoniego i Anny był w roku 1891 ! - i ten niefart genealoga - śluby w naszej Genetece są do roku ... 1890 ! (może indeksujący Ryszard Bencko mógłby podpowiedzieć czy warto i jak szukać dalej?)

A więc co mamy robić w nowym roku - poddawać się? Ależ genealog to takie poszukiwawcze zwierze, które nie poddaje się nigdy! Smile Chciałem zaproponować próby analizy przodków Antoniego (tu byłby pomocny mistrz nad mistrze w genealogicznych badaniach nasz Arek Bereza) np. biorąc pod uwagę imiona przodków, ale tu w Starych Wasiliszkach prawie co drugi przodek to Antoni, a przodkini to Anna, ale to szukanie jak igły w stogu siana. Tak więc na dziś mamy kilku "kandydatów" na ojca Anny, urodzonego ok. 1870 roku:

1. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1870 (akt 111), syn Andrzeja Markiewicza i Krystyny Markiewicz z domu Nowogrodzka
2. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1870 (akt 144), syn Marcina Markiewicza
3. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1870 (akt 315), syn Michała Markiewicza
4. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1872 (akt 311), syn Stanisława Markiewicza
5. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1875 (akt 321), syn Błażeja Markiewicza, urodzony w Krońkach (?)
Małgorzata dodała:
6. Antoni Markiewicz, urodzony w roku 1869, syn Iwana i Anny

A więc patrzmy na nowy 2024 rok z optymizmem - może cud jakiś da te dane i będzie można kontynuować badanie linii mamy Czesława Niemena, oraz ew. powiazań z rodziną Maryli Rodowicz (członek jej rodziny Władysław Markiewicz z rodzicami pochodził z tych samych Starych Wasikiszek), i z innymi rodzinami, których korzenie sięgają Starych Wasiliszek i tych genealogicznych dróg i drożyn między Grodnem a Liwą.

Wszystkim wielkie dzięki za 2023 i życzenia wielu szczęśliwych genealogicznych odkryć w nowym 2024.
Tadeusz
Arek_Bereza - 05-01-2024 - 11:25
Temat postu:
Tadeuszu, dzięki za miłe słowa choć żadnym mistrzem się nie czuję
Mam wrażenie, że bez kogoś, kto na Białorusi pójdzie do Archiwum i odnajdzie akt urodzenia i akt ślubu rodziców Anny niewiele jesteśmy w stanie zrobić (to po prostu zawsze będą domysły).
Oczywiście mam nadzieję, że indeksujący ma jakąś dodatkową wiedzę ale intuicja mi podpowiada, że indeksy powstawały na podstawie FS i skończyły się, bo materia się skończyła.
Wiadomo, że się nie poddamy, bo każdy kolejny miesiąc i rok przynosi rzeczy, o których się nam nie śniło.
Życzę więc by w 2024 tych rzeczy było jak najwięcej Smile
Tadeusz_Wysocki - 05-01-2024 - 20:35
Temat postu:
Arku, tytuł mistrza - za pomoc innym i też w wątku o Niemenie - należy się!

Uwaga - bardzo pomocna nasza forumowa koleżanka Małgorzata zrobiła z bazą MH dalszą analizę potencjalnych ojców Antonich - oto ona na dziś:

Antoni Markiewicz Stare Wasiliszki / lp / data ur / rodzice
1. 17.04.1870 Andrzej Krystyna Nowogrodzka
2, 4.05.1870 Marcin Józefa Szyroka
3. 10.11.1870 Michał Ludwika Karnowicz
4. 8.02.1869 Jan Anna z Markiewiczów
5. 28.02.1869 Stanisław Katarzyna Surkontowna
6. 20.09.1867 Justyn Antonina Borkowska
7. 28.03.1868 Antoni Marianna Lebiedziewicz
8. 5.05.1868 Antoni Helena Skorbowa
9. 28.05.1866 Ignacy Anna Wierynwiczówna

To ważne, przy kojarzeniach danych z innymi źródłami i wyboru ojca Anny.

Ba, Małgorzata odnalazła jeszcze grób jednego z braci Anny - Kazimierza z dokładnymi datami urodzenia (nie 1909 jak w liniach na MH - ale rok 1900!) i zgonu, ale to już dodam we wpisie o tej genealogicznej linii:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/
Tadeusz_Wysocki - 09-01-2024 - 08:12
Temat postu:
Temat: 2. Genealogia Mamy Niemena - Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz ze Starych Wasiliszek i ew powiazań z innymi rodzinami Markiewiczów, Wydrzyckich oraz Maryli Rodowicz ze Starych Wasiliszek - Kresów:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/

Witajcie, w tej sytuacji zabrałem się za próby badań "krzyżowych" rodzin w Starych Wasiliszkach - nie wiem jak to nazwać - przypadek, kiedy w badaniach jest dziura - przodkini lub przodek, który "zniknął" - co uniemożliwia dalsze badania, może to nazwać casus GENEODZIUR lub DZIURGENEO Smile

Wtedy należy krzyżować przynajmniej dwie bazy danych (np Genetekę i MH, lub inne jak Geni, FS, Lubgens, Świetogen i inne), lub też spróbować dane "śladowe" w danej miejscowości np kuzyni, rodzice chrzestni, ślubni świadkowie, osoby zgłaszające, itd. Nawet jedna mała śladowa informacja może być ważna. Tu zanotowałem jedno zdanie ze wspomnień Jerzego Markiewicza:

"Co dotyczy matki Czeslawa, to inna rodzina Markiewiczow, ale moze byc ze wywodzi sie z jednego gniazda, albo pokrewniona w ktorym z pokolen. Niestety tego nie wiemy. Co do rodziny Markiewiczow kowali i rodziny Wydzyckich, to laczyla ich dawna przyjazn i pokrewienstwo. To ja wiem z opowiadan mojej babci Amelji"

Przypominam, jak w genealogicznej opowieści Geneofiction (to chyba po raz pierwszy użył Waldek) - dom rodzinny Jerzego Markiewicza, z dziada pradziada kowali w Starych Wasiliszkach, stał tuż obok rodzinnego domu, jak to określił "sad przy sadzie" domu rodziny Czesława Niemena (z dziada pradziada fachowców od wszelkich napraw, w tym od napraw kościelnych zegarów i muzycznych organów). A więc jestem w trakcie prób łączenia danych przodków mamy Niemena Anny Wydrzyckiej z d. Markiewicz z danymi Jerzego Markiewicza, które są lepiej opracowane:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/

Na dziś mam takie pytanie, do Małgorzaty głównie, która tak bardzo pomaga z bazą MH - Małgorzato, czy jeśli w przeszukiwarce MH wpisze się tylko miejscowość (np Stare Wasiliszki), to podane będą osoby tylko z tej miejscowości? Z danymi open ja widzę bardzo dużo Markiewiczów i Wydrzyckich z tych Wasiliszek, czy coś jeszcze można tam wyczytać?

Dziękuję i miłego dnia wszystkim życzę,
Tadeusz
Bialas_Malgorzata - 09-01-2024 - 08:54
Temat postu:
Na dziś mam takie pytanie, do Małgorzaty głównie, która tak bardzo pomaga z bazą MH - Małgorzato, czy jeśli w przeszukiwarce MH wpisze się tylko miejscowość (np Stare Wasiliszki), to podane będą osoby tylko z tej miejscowości? Z danymi open ja widzę bardzo dużo Markiewiczów i Wydrzyckich z tych Wasiliszek, czy coś jeszcze można tam wyczytać?

tak wyświetlają się wszyscy Markiewicze ze Starych Wasiliszek jest tego 4 strony

w tym samym grobie w Koszalinie z Kazimierzem i Janiną pochowany jest
Nr kwatery: P-13
Rząd: 6
Nr grobu: 8
Nazwisko: MARKIEWICZ
Imię: JÓZEF
Data zgonu: 1970-10-28


pozdrawiam
M.
Tadeusz_Wysocki - 09-01-2024 - 13:48
Temat postu:
Świetnie Małgorzato, dzięki, a więc jest też brat Józef, dodaję do historii rodziny.

I coś jeszcze na dziś - chciałbym z uśmiechem dodać, że próbuję być myślący i wiem, że być może ta moja genealogia u wielu wywołuje rozpacz, ale chcę wytłumaczyć, że ja nie jestem genealogiem, nawet genealogiem amatorem, no może pół amatora (ze wskazaniem połowy tej mniejszej) - moim celem nie jest budowanie wielkiego genealogicznego drzewa (za to szacun dla innych), ale badanie metrykaliów i innych danych w celu docierania do historii danych przodków, oraz pamięcią i wyobraźnią do poznawania ich życia, tym czym się zajmowali i przejmowali - to co zostało w nas do dnia dzisiejszego, z tymi wszystkimi zaletami i ... wadami Wink


Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 17-01-2024 - 12:21
Temat postu:
Drogie Przyjaciółki i Drodzy Przyjaciele, witajcie.

Dzięki za dotychczasową pomoc. Meldunek na dziś. Dzięki Wam uzupełniłem genealogię Pana Jerzego Markiewicza w linii podstawowej (przypominam, Pan Jerzy urodził się w sąsiednim domu obok domu Czesława Niemena, obie rodziny Markiewiczów i Wydrzyckich były zaprzyjaźnione przez pokolenia) - i teraz szukamy danych linii mamy Niemena - Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz (pisałem wszędzie, badałem wszystko, ale teraz próbuję z Panem Jerzym odszukać w rodzinnej pamięci danych o matce chrzestnej Czesław Wydrzyckiego - Janinie Markiewicz. W każdym bądź razie linia Pana Jerzego Markiewicza jest tu:

https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/

I może ktoś lubi podróże wyobraźni, uwaga - Google Street View dojechał do Starych Wasiliszek Smile - stąd można naocznie zobaczyć po lewej stronie drogi oba domy Wydrzyckich (od dziada pradziada rzemieśnicy i z hobby muzycy) i Markiewiczów (od dziada pradziada kowale i z hobby muzycy), pochodzić po drodze, szkoda, że nie dalej w kierunku kościoła, ale można wejsć do domu - skromnego muzeum Czesława Niemena, serdecznie zapraszam!:

https://www.google.com/maps/@53.764547, ... ?entry=ttu


Pozdrawiam
Tadeusz
NikTaki - 17-01-2024 - 22:19
Temat postu:
Dziadek mojego dziadka "leży" obok Antoniego Wydrzyckiego w Białogardzie - Władysław Tumanowicz. Ze względu na moją prababcię, z domu Bortkiewicz, mam wspólne "matche" na myheritage z drzewem Wydrzyckich. Ktoś stworzył bardzo dużą pracę, gdyż posiada linię mojej prababki, aż do XVII wieku. Może warto byłoby tam zerknąć.
Tadeusz_Wysocki - 18-01-2024 - 07:51
Temat postu:
Dzięki za post bezimienna przyjaciółko, przyjacielu? Zanotowane w tym wątku, do krzyżowania z obecnymi i następnymi zgłaszanymi danymi. A propos krzyżowania, podajesz dwa rodzinne nazwiska Tumanowicz i Bortkiewicz, oba mają suffixy -icz (jako syn...) wskazujące na Wschodnie Kresy - gra z etymologią podaje możliwe podstawy nazwiska przodków emigrujących z dawnej I Rzeczpospolitej z nazwiskiem-nazwaniem-zawołaniem jako od Tumanowicz - 'Tomasz' (notowane od XII wieku jako Tomasz i Toma - z aramejskiego 'toma" Bliźniak, lub z greckiego 'Thomas' ; oraz od Bortkiewicz/Bordkiewicz - od 'Bort' 'Borta' - notowane od 1435 roku - od j. staropolskiego 'borta' - burta łodzi (flisacy, rybacy?), grobla (to samo), wróżba (no to już geny wróżbity Smile

- krzyżowanie Tumanowicz i Bortkiewicz daje wynik negatywny, ale Tumanowicz i bliskoznaczne Bordkiewicz daje taki mały ślad: AM 1886: Anastazja Bordkiewicz córka Józefa Bordkiewicza i Marii Bordkiewicz z domu Tumanowicz - parafia Murowana Oszmianka obecnie teren Białorusi - ona, czyli panna młoda Anastazja podana jako szlachcianka, 24 lata.

Czy coś z tej krzyżówki dało w twojej rodzinie wynik jakikolwiek? Jeśli nie, może się przyda innym w ich genealogicznych krzyżowaniach.

Pozdrawiam
Tadeusz
Żegota_Jan - 18-01-2024 - 10:18
Temat postu:
Wiem, że lekko nie w temacie Czesława Niemena, ale tamte okolice. "Ktoś stworzył bardzo dużą pracę, gdyż posiada linię mojej prababki, aż do XVII wieku." Jeśli to Białoruś to może ktoś wyjawi mi tą wielką dla mnie tajemnicę: Skąd brać metryki starsze niż 1797 w przypadku większości parafii? "Moje" parafie to przede wszystkim Wasiliszki, Wawiórka, Iszczołna, Jelna i Żołudek (z tego ostatniego akurat metryki są). Przodkowie to generalnie szlachta zaściankowa.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 18-01-2024 - 13:40
Temat postu:
Witaj Janie, też chciałbym wiedzieć. Myślę, że NikTaki jest dobrego serca i z jej/jego "Ktoś stworzył bardzo dużą pracę, gdyż posiada linię mojej prababki, aż do XVII wieku. Może warto byłoby tam zerknąć." - nam na pewno to interesujące źródło poda.

Dzięki za pomoc przy linii Wydrzyckich i Markiewiczów ze Starych Wasiliszek, teraz szukamy rodziny Anny matki Czesława Niemena, serdeczne pozdrowienia
Tadeusz
Arek_Bereza - 18-01-2024 - 13:50
Temat postu:
Żegota_Jan napisał:
Wiem, że lekko nie w temacie Czesława Niemena, ale tamte okolice. "Ktoś stworzył bardzo dużą pracę, gdyż posiada linię mojej prababki, aż do XVII wieku." Jeśli to Białoruś to może ktoś wyjawi mi tą wielką dla mnie tajemnicę: Skąd brać metryki starsze niż 1797 w przypadku większości parafii? "Moje" parafie to przede wszystkim Wasiliszki, Wawiórka, Iszczołna, Jelna i Żołudek (z tego ostatniego akurat metryki są). Przodkowie to generalnie szlachta zaściankowa.
Pozdrawiam,
Jan Żegota


na metrykach świat sie nie kończy (choć może parafie mają) - kiedyś w poczekalni było np. podymne lidzkie z 1775 z części tych parafii, o których pisałeś - teraz nie potrafię tego odnaleźć a kiedyś na pewno korzystałem
wątek był tu
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... szczo%B3na

na FS są skazki rewizyjne z 1795.
jest też podymne z końca XVII w.
ktoś mógł mieć dostęp do wywodu szlachectwa lub innych dokumentów.
możliwości jest wiele
Żegota_Jan - 18-01-2024 - 14:35
Temat postu:
Skazki rewizyjne przeglądałem i trochę pomogły. Jeśli chodzi o wywody szlacheckie to część z nich jest w Wilnie, ale teraz nie mam możliwości by tam pojechać. Z podymnym spróbuję. Dziękuję bardzo za pomoc.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 18-01-2024 - 20:05
Temat postu:
Przyjaciele, ja tylko chciałem przywołać ten mały ślad otrzymany w 2023 r od rodziny Markiewiczów stamtąd (potem kontakt się urwał), otrzymałem m.in. jedną stronę badań E. Siemaszko, który badał historię jednej z rodzin Markiewiczów w parafii Stare Wasiliszki (linia Pana Jerzego), umieściłem go jako 4--ty załącznik we wpisie o Niemenie, Pan Siemaszko tam tak pisał:
"Trzeci dokument pochodzi z 1795 roku pn. "O liczbie przy tej plebanii znajdujących się poddańskich dymów i dusz płci męskiej i żeńskiej" oraz według skazki rewizyjnej z roku 1811 septembra 29 dnia plebanii wasilisskiej". Ten dokument z dwóch załączam w tym liście".
A więc ta jedna strona opracowania E. Siemaszko jest umieszczona we wpisie głównym:
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Oczywiście próbowałem z rodziną w Polsce zdobyć te dalsze wymienione dokumenty, ale taj jak mówiłem kontakt się urwał (i chyba wiemy dlaczego, trzeba zrozumieć dlaczego oni tam mają tak trudno, ksiądz proboszcz S Wasiliszek też na moje listy nie odpowiedział, kuria w Polsce też brak kontaktu potwierdza. Ja tę otrzymaną stronę traktuję jak dar. Gdyby coś się zmieniło - dam znać.

Teraz czekam na wiadomość od rodziny matki Czesława Niemena - Anny w Polsce, czy coś pamiętają o dalszych członkach rodziny Anny z końca XIX ze S.W. co pozwoli kontynuować badania i waszą pomoc w jej linii - dziękuję!
NikTaki - 18-01-2024 - 23:34
Temat postu:
Tadeusz_Wysocki napisał:

(...)- krzyżowanie Tumanowicz i Bortkiewicz daje wynik negatywny.
Tadeusz


Nie muszę szukać daleko. Jak wspomniałem moja prababcia jest z domu Bortkiewicz, a jej mąż - Tumanowicz. Brat prababci - Kazimierz to mąż siostry Niemena - Jadwigi Bortkiewicz.

A propos danych... chciałbym napisać, że znalazłem sam, przeczesałem, przetłumaczyłem i ustaliłem... niestety. Wspomogłem się wieloletnią pracą Wasiliego Jurszy, który pochodzi z Oszmiany. Dane są z archiwów z Grodna, Mińska, Wilna i Petersburga. Jakich i jak wyglądają dane - nie wiem. W innym wątku sam szukam możliwych ścieżek dostępu do starszych metryk.

Podobne rekordy miałem z drzewem Joanny Dettlaff. Widziałem tam zdjęcia Wydrzyckich, nie wiem jak szerokie jest drzewo, nie mam wykupionego dostępu. Być może to tylko kropla w morzu i to zaczerpnięta z innego drzewa.
zefir454 - 18-01-2024 - 23:44
Temat postu:
Nie wiem czy to nie jest poboczny temat, ale znalazłem kiedyś na białoruskim portalu antykwarycznym taki dokument z 1923 roku o Wydrzyckich. W dokumencie tym wymienione są dwie panie: Maria Wydrzycka i Jadwiga Wydrzycka. Nie wiem czy są związane akurat z rodziną Czesława Wydrzyckiego. Jeśli tak, to byłoby wspaniale!


Tadeusz_Wysocki - 19-01-2024 - 08:14
Temat postu:
NickTaki - dzięki za odpowiedź, ale ponieważ słowa są jak ulotne ptaki i za chwilę mogą ulecieć, rzuć okiem na te rodzinne notki, który dodam do wpisu o Niemenie, tylko uzupełnij przynajmniej imię prababci, no i czy chcesz dodać imię swoje? Smile

Dla budowania innych drzew genealogicznych - elementy do uzupełniania:
Siostra Czesława Niemena:
Jadwiga Bortkiewicz z domu Wydrzycka [ur. r. 1929, zmarła w r. 2020 w Kołobrzegu]
Mąż Kazimierz Tumanowicz [ur. ........., zmarł w r. 2012 w Kołobrzegu]
Siostra Kazimierza ...... Tumanowicz z domu Bortkiewicz (prababcia .............)

Cześć drogi przyjacielu Józku, dzięki! Bardzo ciekawy dokument. A więc jest Maria i Jadwiga Wydrzycka 1923 r. - uwaga - podane jako m. Wasiliszki, czyli miasteczko obok Starych Wasiliszek. Było w Wasiliszkach kilkoro Wydrzyckich, zapewne związanych z Wydrzyckimi ze Starych Wasiliszek (ze wspomnień rodziny w Starych Wasiliszkach - jeździli w rodzinne odwiedziny do miasteczka Wasiliszki) - więc zobaczymy w dalszych badaniach co z tych powiązań wyjdzie. Jeszce raz dzięki za cenny ślad o Marii i Jadwidze z Wydrzyckich z Wasiliszek!

Tadeusz
NikTaki - 21-01-2024 - 01:38
Temat postu:
Prawie!

Jadwiga Bortkiewicz, z domu Wydrzycka - siostra Niemena.
Mąż Kazimierz Bortkiewicz (12.05.1927, Golginiszki - 27.11.2012, Kołobrzeg)
Siostra Kazimierza - Janina Tumanowicz (12.04.1913, Golginiszki - 24.02.2009, Białogard) z domu Bortkiewicz. Matka Stefana. Ja jestem jego wnukiem (Stefana) - Kuba.

Od Starych Wasiliszek do Golginiszek jest całe 160km. Jadwiga (siostra Niemena) poznała swojego męża (Kazimierza) przez przypadek. Jej ojciec (Antoni Wydrzycki) naprawiał pianino siostry Kazimierza - Bronisławy Bortkiewicz, po mężu Sablińskiej (27 Maj 1919, Golginiszki - 02.05.2011, Szczecin) - już w Białogardzie, gdzie trafiło wielu zza dzisiejszej wschodniej granicy. Podobno sam Antoni nie był muzykalny, ale znał się na instrumentach... to tyle z opowieści dziadka Stefana Tumanowicza.

Ciekawe, że trafiłem na ten wątek przez przypadek... Świat jest mały. Szkoda, że nie pytałem dziadków i wujów o szczegóły jak jeszcze żyli.
Tadeusz_Wysocki - 21-01-2024 - 08:02
Temat postu:
Dzięki Kubo,

Te kilka zdań to jak bezcenny kamyczek rodzinnej pamięci i wspomnień, które my wszyscy zbieramy, jak u Miłosza ten "Piesek Przydrożny". A więc dodaję do wpisu o Czesławie Niemenie. On robi się coraz większy i trochę chaotyczny, ale publikowany po to, aby inni trafiali na te kamyczki, jak piszesz - przez przypadek:

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Z tej drogi wszystkich z uśmiechem pozdrawiam,
Tadeusz
Janiszewska_Janka - 21-01-2024 - 08:57
Temat postu:
NikTaki napisał:
Prawie!

Jadwiga Bortkiewicz, z domu Wydrzycka - siostra Niemena.
Mąż Kazimierz Bortkiewicz (12.05.1927, Golginiszki - 27.11.2012, Kołobrzeg)
Siostra Kazimierza - Janina Tumanowicz (12.04.1913, Golginiszki - 24.02.2009, Białogard) z domu Bortkiewicz. Matka Stefana. Ja jestem jego wnukiem (Stefana) - Kuba.

Od Starych Wasiliszek do Golginiszek jest całe 160km. Jadwiga (siostra Niemena) poznała swojego męża (Kazimierza) przez przypadek. Jej ojciec (Antoni Wydrzycki) naprawiał pianino siostry Kazimierza - Bronisławy Bortkiewicz, po mężu Sablińskiej (27 Maj 1919, Golginiszki - 02.05.2011, Szczecin) - już w Białogardzie, gdzie trafiło wielu zza dzisiejszej wschodniej granicy. Podobno sam Antoni nie był muzykalny, ale znał się na instrumentach... to tyle z opowieści dziadka Stefana Tumanowicza.

Ciekawe, że trafiłem na ten wątek przez przypadek... Świat jest mały. Szkoda, że nie pytałem dziadków i wujów o szczegóły jak jeszcze żyli.


Dodam tu informację o filmie biograficznym o życiu Czesława Niemiena wyemitowaną wczoraj (20.01.2024) w programie TVP Dokument o godz. 20. Film powstał w 2014 r z okazji 10 rocznicy jego śmierci.
Można tam było zobaczyć i usłyszeć wypowiedzi siostry Niemena Jadwigi z Wydrzyckich Bortkiewiczowej, jego braci stryjecznych ( jeden z nich jeździł z nim na występy), którzy utrzymywali z nim stały kontakt, a także między innymi wypowiedzi dwóch niemenologów ( tak ich określano w filmie). Wypowiadała się w tych wspomnieniach Wiktoria Markiewicz, która wspominała całą ich rozśpiewaną rodzinę.
Oglądałam ten film po raz drugi, bo już wcześniej był emitowany, ale w związku z tym wątkiem znacznie dokładniej orientowałam się w koligacjach rodzinnych rodziny Wydrzyckich ze Starych Wasiliszek.
Bardzo wzruszająca była scena przyjazdu Czesława Niemena do rodzinnej wsi w czasie pobytu na koncertach w Moskwie, gdy wynajął taksówkę i jadąc przez wiele godzin choćby 2 godziny mógł pobyć w ukochanym, rodzinnym miejscu.
Może warto odszukać tych "niemenologów" i skorzystać z ich wiedzy?

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

ps. Tak wyglądali rodzice Czesława Niemena
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... QF6BAgMEAY
Tu napisano prawdę o zdolnościach ojca Czesława Niemena, który chciał kształcić syna w szkole muzycznej i kupił mu pianino, których przyjechali do Polski:
https://plus.nto.pl/stare-wasiliszki-kr ... 1-14209389
Janka
Tadeusz_Wysocki - 21-01-2024 - 18:45
Temat postu:
Witaj Janko wraz z innymi wielbicielami Niemena, ja z postem "Na Kresach Polski Dom Rozśpiewany" i z paroma pytaniami:

"Rzeczywiście Czesława Niemena Stare Wasiliszki to był piękny, nasz typowy z literatury "polski dom rozśpiewany". Badam je już ponad rok i zobaczcie jak interesujące są te dane: wieś bardzo stara, mała, według załączonych do wpisu badań E. Siemaszki i "Spisu Parafian" w 1829 roku Stare Wasiliszki liczyły 11 domów, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego podaje, że w 1865 roku było tam 47 "dusz rewizyjnych" (czyli płacących podatki?), ok. roku 1890 było tam 10 dm. (domów, dymów?) i 136 mieszkańców, i wreszcie ten sam E. Siemaszko podaje, że tuz przed wojną (ok. 1935 r.) Stare Wasiliszki liczyły 25 domów i 150 mieszkańców (ciekawe socjologiczne spostrzeżenie - o wiele mniej na 1 dom mieszkańców niż w 1890 roku, ale tu mogę się mylić, mogło być liczone inaczej?). Dwie rodziny na skraju wsi obok siebie - Wydrzyccy gł. w XIX wieku z dziada pradziada profesjonalni rzemieślnicy od napraw wszelakich, w tym muzycznych, a obok Markiewicze gł. w XIX wieku z dziada pradziada profesjonalni kowale, kołodzieje, o muzyce nie zapominający - jak to określił E. Siemaszko w odnalezionym spisie parafian z 1829 roku były to osoby nie obciążone pańszczyzną, ludzie "wolni".

I wyobraźcie sobie ta mała wieś, bardzo stara osada, miała od wieków swój RK Kościół początkowo drewniany, po jego pożodze - na pocz. XX wieku wybudowano tam duży, piękny dwu wieżowy kościół murowany. I ta muzyka wszędzie. Oto przykład - w podanej we wpisie linii Czesława Niemena jego tata Antoni Wydrzycki (ur. w 1896 r.) był znakomitym rzemieślnikiem, fachowcem od napraw kościelnych organów, fortepianów, zegarów, i innych instrumentów muzycznych, grał na nich, a w podanej linii najbliższego sąsiada Jerzego Markiewicza brat jego dziadka znanego lokalnie kowala i kołodzieja Józefa Markiewicza - Antoni Markiewicz  (ur. w tym samym 1896 r., i to samo imię!) też grał na różnych instrumentach muzycznych, głównie na trąbce - był przed wojną "szefem lokalnej orkiestry dętej", no i od dawien dawna chór kościelny był zawsze z głosami lokalnych mieszkanek i mieszkańców - a więc Stare Wasiliszki - niezwykły "polski dom rozśpiewany", możemy dziś tylko sobie wyobrazić jak brzmiał na Polskich Kresach ten Polski Chór Kościelny!"

wpis z linią Wydrzyckich: https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/
wpis z linią Markiewiczów: https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/

Dzięki! Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 23-01-2024 - 17:43
Temat postu:
Witajcie,

Dziś mam prośbę do Jana, który bada parafię Iszczołna. Rzecz jest taka - zabrałem się za linię pierwszej miłości i żony Niemena - Marii Wydrzyckiej Klauzunik (nazwisko w źródłach nieznane, a wiec badawcze wyzwanie) i może to dla innych nietypowe, ale ponieważ nie mamy jej żadnych rodzinnych dokumentów, zabrałem się za badanie z wykorzystaniem etymologii (przypuszczam, że rodzinne nazwisko to Klauz). I jak to się mówi "wszystkie drogi prowadzą" do... parafii Iszczołna i rodzinnego domu Wielka Wieś (słuchajcie - ok. 18 km na płd-wschód od Czesława Niemena Starych Wasiliszek!). Do opracowania chcę dołączyć krótkie opisania tej Iszczołny i wymienionej Wielkiej Wsi.

I tu pytanie do Jana - ja nie mogę namierzyć tej Wielkiej Wsi (może się mylę, ale w SGKP i innych źródłach nie ma). Drogi Janie, a może to był Możejków Mały lub Możejków Wielki?), może inna osada? Dzięki za pomoc!

Pozdrawiam
Tadeusz

P.S. I żeby było jeszcze fajniej - w badaniu części rodziny Maryli Rodowicz wychodzi, że jej babć Józefy z domu Szorkiń i jej siostry Marianny Szorkiń rodzinną parafia to... ta sama Iszczołna. Nie znam ich rodzinnego domu, być może to był pobliski Możejków, Skrzybowce, Murowanka...
Żegota_Jan - 23-01-2024 - 18:27
Temat postu:
Witam,
Wielka Wieś jest na pewno w parafii Żołudek, jakieś trochę ponad (sądząc po mapach) 5 km od Iszczołny. W spisach parafian z 1843 i 1928 nie ma żadnych Klauzów.
Ale raczej chodzi tutaj o tą w parafii Iszczołna położoną jakieś 4 km od samego miasteczka. W genetece jest kilku Klauzów z par. Iszczołna, ale jakoś podejrzanie mało, a Iszczołna raczej dobrze zindeksowana jest. Sama wioska jest blisko, w odległości niecałych 2 km, po drugiej stronie rzeczki Kościeniewki, okolicy Hlebowce - miejsca narodzin mojej praprababci.
Obie Wielkie Wsie są w Bazie Miejscowości Kresowych
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 23-01-2024 - 19:04
Temat postu:
Witaj Janie,
Bardzo dziękuję! A więc Wielka Wieś to parafia Żołudek. A Wielka Wieś to też Wielkie Sioło.
Zmyliło mnie to, że w Genetece są Klauzowie z parafii Iszczołna i z Wielkiej Wsi, tylko z urodzeń:
# U 1824 Antoni Klauz Michał Krystyna par. Iszczołna Wielka Wieś Uwagi: pracowit.chrzestni, Michał Pawlukiewicz i Konstancja Kucharkowa
# U 1853 17 Helena Aramiej Józef Urszula Klauz par. Iszczołna Wielka Wieś Uwagi: pracowit. chrzestni, pracowit. Andrzej Jacewicz i Krystyna , małżonka Andrzeja Zaniewicza
# U 1854 17 Krzysztof Klauz Antoni Katarzyna Hajdukiewicz par. Iszczołna Wielkie Sioło Uwagi: pracowit. chrzestni, pracowit. Michał Stelmaszek i Magdalena Kiczkówna, panna
(wymieniłem wszędzie też nazwiska chrzestnych z uwag, może przyda się innym w ich poszukiwaniach).
--
Dzięki za podpowiedź o Bazie Miejscowości Kresowych, spojrzę i zanotuję.
Miłego wieczoru,
Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 27-01-2024 - 18:33
Temat postu:
Witajcie, witaj Janie,

Dziś nowy wątek z genealogii Czesława Niemena - czyli badanie linii jego pierwszej miłości i żony Marii "Maruszki" Wydrzyckiej z domu Klauzunik (nazwisko kompletnie nieznane). Na dziś nie ma dostępu do żadnych jej dokumentów rodzinnych czy metrykalnych. Czy trzeba się poddać? Ale przecież każdy fascynat genealogii to takie zwierzę, które jak tylko zwietrzy genealogiczny trop, to w pogoni za przodkami nie podda się nigdy! Smile

Więc ja spróbowałem po raz pierwszy metodę: "Badanie genealogii w oparciu o etymologię rodzinnego nazwiska", czy wyszło dobrze, czy nie za bardzo, zobaczcie i oceńcie (i przepraszam za bardzo dużą ilość linków z Geneteki, ale są potrzebne do rzutu okiem na całość, potem te linki we wpisie skasuję):

https://narodowa.pl/exhibits/proba-gene ... a-niemena/

Co więc przyniosła ta moja analiza?

1. Jeśli badać pochodzenie rodziny Klauza/Klausa – to trzeba wziąć pod uwagę również bliskofonetyczne nazwisko Klauda – a wtedy miejscem pochodzenia rodziny było GRODNO (wtedy nazwisko Marii Klauzunik jako prawidłowe winno być podawane jako “Klaudunik”). W tym przypadku Maria i jej siostra Janina przyjechały z rodzicami jako wykształcone młode panny około 1920 roku z Grodna do Wasiliszek lub okolicznych rodzinnych miejscowości, gdzie ostatecznie Janina została zatrudniona w szkole w Wasiliszkach jako nauczycielka.

2. Jeśli badać dzieje rodziny Klauza/Klausa z Wielkiej Wsi (Wielkiego Sioła) po ok. 1850 roku jest możliwe, że rodzina (część rodziny) przeniosła się do MOHYLEWA nad Dnieprem, dużym ośrodku przemysłowym i usługowym, w poszukiwaniu pracy. W tym przypadku wykształcone młode panny Maria i Janina przyjechały z rodziną ok. roku 1920 do Wasiliszek (okolice) z Mohylewa.

Czy takie badanie ma sens, kiedy nie ma żadnych dokumentów? Ja nie wiem, ale "w tak ciężkiej sytuacji przyrody" spróbować warto?

Dzięki za opinie, miłego wieczoru,
Tadeusz
Żegota_Jan - 27-01-2024 - 18:56
Temat postu:
Oczywiście jest to jakiś trop (z braku innych), a teorie na oko są całkiem logiczne, ale to tylko przypuszczenia. Trzeba pamiętać o niskiej "ruchliwości" ludzi tamtych czasów, choć migracja do miast w poszukiwaniu dobrobytu oczywiście była. "W tym przypadku wykształcone młode panny Maria i Janina przyjechały z rodziną ok. roku 1920 do Wasiliszek (okolice) z Mohylewa" - teoretycznie możliwe, ale po co? Jestem pod wrażeniem Pańskiej pracy (mi by się tyle nie chciało grzebać w poszukiwaniu nie swoich przodków) i proszę tego nie odbierać jako krytyki. Może jakiś pewniejszy trop się nasunie w najbliższej przyszłości. Proszę się nie poddawać!
Było by świetnie gdyby udało się znaleźć takie coś:
https://kolekcijos.biblioteka.vu.lt/obj ... 5443#00001
dla parafii Wasiliszki, a nie tylko dla Żołudka.
Pozdrawiam i również miłego wieczoru,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 30-01-2024 - 08:16
Temat postu:
Janie, ten spis parafii Żołudka świetny!

Na dziś krótki meldunek i podziękowanie. Dla linii matki Niemena Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz, i dla innych linii Czesława Niemena, w tym odnogi gałęzi rodziny Maryli Rodowicz - brakuje jednego dokumentu podającego jej rodziców (ślub w Starych Wasiliszkach 1891/1892) - a wtedy "pociągniemy za wszystkie sznurki" (no prawie, jeszcze brakuje AU Władysława Markiewicza z arch w Saratowie). Prawie wszystkie potencjalne źródła zostały wyczerpane (rodzina, kościół w SW, kuria Michalitów w Polsce, itd). Ale dobre serca forum podpowiedziały jeszcze jedną drogę - Małgorzata Białas wspólnie z indeksującym SW Ryszardem Bencko (serdecznie pozdrawiam!) podpowiedzieli: napisać po ros i ang do Narodowego Archiwum Historycznego Białorusi w Grodnie - to i napisałem i prośbę właśnie wysłałem. A więc może...? Drodzy Małgorzato i Ryszardzie - jeszcze raz bardzo dziękuję.


Pozdrawiam,
Tadeusz
Bialas_Malgorzata - 30-01-2024 - 11:03
Temat postu:
Józef Markiewicz pochowany we wspólnym grobie w Koszalinie z Kazimierzem i jego żoną jest jego bratem
ur. 20.10.1895 - zm. 28.10.1970
Tadeusz_Wysocki - 30-01-2024 - 11:24
Temat postu:
już poprawiam, dzięki!
Sroczyński_Włodzimierz - 15-03-2024 - 11:27
Temat postu:
https://archiwa.gov.pl/archiwalia-rodzi ... nstwowych/
Tadeusz_Wysocki - 16-03-2024 - 08:40
Temat postu:
AP - ARCHIWA RODZINNE NIEPODLEGŁEJ - MARYLA RODOWICZ - GENEALOGIA LINIA BABCI JÓZEFY SZYMKOWSKIEJ v. SIENKIEWICZ z domu SZORKIŃ - Kresy, rodzinna parafia gł. Iszczołna

--

Włodek, dzięki, ale na razie w sprawie szerzej nieznanej linii babci Maryli Rodowicz - Józefy Szorkiń i jej przodków - par. Iszczołna - badania zawieszone. Tylko który dobry duch pomoże zdobyć np. wpis urodzenia członka jej rodziny Władysława Markiewicza, Odessa, 1912, Archiwum w Saratowie.

A więc na dziś dużo tego nie ma Sad

https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/
Rebell_Cieniewska_Grażyna - 17-03-2024 - 17:42
Temat postu:
Tadeuszu, archiwum w Saratowie jest mocno nieprzyjazne genealogom a już nam, Polakom, szczególnie. Jest jednak pewna szansa - napisałam PW do Ciebie.

Z uwagą śledzę wątek, bo to blisko moich kresowych terenów.
Grażyna
Tadeusz_Wysocki - 18-03-2024 - 07:41
Temat postu:
Witaj Grażyno, priv właśnie dostałem, dzięki! Podtrzymujesz na duchu wątki badań linii Maryli Rodowicz -babcia Józefa Szorkiń z Kresów gł. par. Iszczołna rodzinny dom zapewne Możejków Mały lub Duży, męża jej siostrzenicy "Marysi" Władysława Markiewicza - jego rodzinna parafia Wasiliszki / Stare Wasiliszki - ta sama, która jest rodzinnym gniazdem Czesława Niemena, jego ukochanej matki Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz, która ro rodzina Markiewicz osiadła była w tych samych Starych Wasiliszkach, no i powiązań tych rodzin ze sobą, w tym jedyna taka chwila, aby przeprowadzić genea dowód, że dla Maryli Rodowicz Czesław Niemen był jej "wujkiem", w pokrewieństwie, czy w powinowactwie.

I gdyby ten wpis urodzenia Władysława Markiewicza 1912 Odessa Arch. w Saratowie był dostępny (Marcin, czy mógłbyś pomóc?), to nasz Hubert, który na to wpadł, podskoczyłby do góry z radości, ale drodzy przyjaciele, i tak nie jesteśmy pewni, czy ten wpis poda nie tylko rodziców (to znamy - Jana i Anastazji), ale i dziadków!? Bo wtedy możemy na forum badania z indeksami Wasiliszek kontynuować. Czy to życie nasze musi polegać na coraz większej ilości pytań??

Dla wszystkich miłego i uśmiechniętego poniedziałku, tu w centrum Polski nagle zaczął padać gęsty śnieg, ludzie, jak to, śnieg w zimie??!! Smile

Tadeusz
Marcin.Rybicki - 18-03-2024 - 22:02
Temat postu:
Proszę o dane poszukiwanej osoby w Odessie.
hniew - 18-03-2024 - 22:55
Temat postu:
To trochę temat z innego wątku "Maryla Rodowicz czy Czesław Niemen był jej wujkiem".
O ile amerykańskie źródła nie kłamią to poszukiwana jest metryka urodzenia
Władysława Markiewicza, syna Jana i Anastazji zd. Wirszyłło Markiewiczów, ur. 15.11.1912 w Odessie.

Pozdrawiam
Hubert
Eugen - 22-05-2024 - 17:22
Temat postu:
Dzień dobry. Jestem zainteresowany skąd pochodzi ta kserokopia księgi metrycznej? A skąd pochodzi jej oryginał?
https://narodowa.pl/wp-content/uploads/ ... -kopia.jpg

moderacja (choirek)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 5276#75276
Tadeusz_Wysocki - 22-05-2024 - 18:24
Temat postu:
Witaj przybyszu Eugen,

Dla odkrycia prawdy czeka cię długa genealogiczna podróż w krokach 3-ech:
1. Najpierw poczytaj o genealogii Czesława Niemena:
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/
2. Jeśli będziesz cierpliwy i dotrwasz do końca, wtedy kliknij na to pole/link pod wpisem:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/
(to genealogia rodziny Jerzego Markiewicza, kowali z dziada pradziada w Starych Wasiliszkach, pokoleniowych sąsiadów rodziny Czesława Niemena, jak to napisał Jerzy "dom i sad przy sadzie")
3. Tam, przy: "6prababcia MARIANNA MARKIEWICZ – urodzona około 1700 roku" - znajdziesz opis tego skanu.
--
Przepraszam, w powodzi tekstów nie wiedziałem, że trzeba do tego skanu poprowadzić jaśniej, jutro to poprawię.

Powodzenia!
Tadeusz
Eugen - 23-05-2024 - 00:06
Temat postu:
Pytanie powstało, ponieważ sądząc po nazwiskach i nazwach wsi we wszystkich innych zapisach z tej kserokopii, nie są to Dubicze, ale Wasiliszki (obecnie Stare Wasiliszki). A lokalizacja ksiąg metrycznych Wasiliszek przed 1797 rokiem nie jest znana.

p.s. Dubiele to wieś w parafii Żołudek, na południe od Wasiliszek.

Pozdrawiam,
Eugeniusz.
Tadeusz_Wysocki - 23-05-2024 - 07:57
Temat postu:
Witaj Eugeniuszu, jeśli to ty (skojarzenie imienia i tego skanu), to szukałem cię wszędzie, od wielu miesięcy, po Zielonej Górze, okolicy, i po całym kraju.
Skany kilku stron twoich materiałów na temat Starych Wasiliszek otrzymałem od Jerzego Markiewicza z rodziną, który przyjechał ze Starych Wasiliszek do Polski kilka lat temu. Cała historia tego badania jest niezwykła, jak niezwykłe potrafi być nasze życie. Moje próby badania genealogii Czesława Niemena ze Starych Wasiliszek zaczęły się 20.08.2023 r., to jest potwierdzenie: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... -asc.phtml
Nie minęły 2 dni, kiedy to w pewnej firmie, wśród grupy kilku osób stojących obok, w ich rozmowie usłyszałem słowo 'Stare Wasiliszki' - zaintrygowany, a nie bojący się potraktowania jako intruz, podszedłem i spytałem się skąd to słowo, a wtedy miły pan w średnim wieku odpowiedział mi: "tak, Stare Wasiliszki to mój dom rodzinny, który opuściłem niedawno" - no i tak się zaczęły kontakty z tym serdecznym Panem Jerzym, który przesłał mi wiele informacji na temat Starych Wasiliszek, jego rodziny Markiewicz, serdecznych powiazań z rodziną sąsiadów "dom przy domu, też sad" Wydrzyckich (rodzina Czesława Niemena), i te kilka stron niezwykłych twoich materiałów i skan, które to ostały się w jego rodzinie Markiewiczów - jeśli nie życzysz sobie ich tu publikacji, to ja je natychmiast skasuję.

I na koniec pytanie amatora do ciebie jako fachowca archiwisty Starych Wasiliszek - a więc skąd zapisek 'Dubiel' w lewym górnym rogu tego skanu? Czy to Dubiele? Ale jeśli Dubiele to jak piszesz parafia Żołudek? A jeśli Żołudek - to już patafia naszego Jana Żegoty, Czy coś mamy więcej o tych Dubielach, o Żołudku, o Starych Wasiliszkach i rodzinie Czesława Niemena, a i może o rodzinie Maryli Rodowicz, której członek rodziny "z USA wujek" Wacław (Władysław) Markiewicz miał rodzinne korzenie ze Starych Wasiliszek lub z okolic (urodził się w Odessie w 1912 r, ale jego rodzice Jan Markiewicz i Anastazja Markiewicz z domu Wirszyłło pochodzili z Wasiliszek, okolicy?), wątek badań w tej otwartej rzeczy jest tu: https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/

Tak więc jedna chwila w życiu, a splątanie historii życia wielu rodzin ze Starych Wasiliszek, Wasiliszek, Żołudka, Iszczołny, i wielu innych obok położonych na Kresach - czy odkrywać te historie? Według mnie tak, ponieważ to część historii narodu, historia rodzin oddaje najlepszą treść dziedzictwa narodowego.

Drogi Eugeniuszu, pozdrawiam najserdeczniej,
Tadeusz
www.narodowa.pl
Eugen - 23-05-2024 - 14:17
Temat postu:
Nie, jestem inny Eugeniusz Smile Chcę tylko znaleźć lokalizację ksiąg metrycznych Wasiliszek z XVIII wieku. A to kserokopia jest jak dotąd jedynym dowodem ich istnienia.

Eugeniusz.
Tadeusz_Wysocki - 23-05-2024 - 14:34
Temat postu:
Eugen napisał:
Nie, jestem inny Eugeniusz Smile Chcę tylko znaleźć lokalizację ksiąg metrycznych Wasiliszek z XVIII wieku. A to kserokopia jest jak dotąd jedynym dowodem ich istnienia.

Eugeniusz.


Eugeniuszu, dziękuję za odpowiedź. Niezwykła zbieżność, sądziłem, że jedyną osobą na planecie, która może tak profesjonalnie odpowiedzieć w sprawie tego wpisu i danych parafii jest Eugeniusz Siemaszko, autor tych opracowań o rodzinach w dawnych Wasiliszkach, które mi przesłała rodzina Markiewicz (niestety, to wszystko co mają). Pana Eugeniusza Siemaszko (w poprzednich latach notowany w necie w Zielonej Górze) nie mogę znaleźć, obdzwoniłem całą Zieloną Górę i okolice ;(

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam, powodzenia w poszukiwaniach!
Tadeusz
Żegota_Jan - 23-05-2024 - 15:07
Temat postu:
Zaiste Wasiliszki! Już zdążyłem o tym zapomnieć, bo też mi coś kiedyś w tym skanie nie pasowało na te Dubicze, ale Pan Eugeniusz przypomniał mi o tym i rzeczywiście wsie wymienione na tym skanie to par. Wasiliszki. Nie wiem o co chodzi z tym dopiskiem "Dubiel", ale wieś takowa w par. Żołudek jest. Informacja w tym akcie Markiewiczów - " de villa Parochiali" - "ze wsi parafialnej" odnosi się zapewne do Starych Wasiliszek. Nadzieja wstąpiła w moje serce, że może księgi z Wasiliszek się odnajdą! Teraz trzeba dojść skąd się ta kserokopia wzięła, zapewne Petersburg lub inne rosyjskie archiwa jakbym miał zgadywać.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Eugen - 23-05-2024 - 20:14
Temat postu:
Żegota_Jan napisał:
Teraz trzeba dojść skąd się ta kserokopia wzięła, zapewne Petersburg lub inne rosyjskie archiwa jakbym miał zgadywać.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić kościół w Starych Wasiliszkach. Tutaj najłatwiej jest zwykłemu mieszkańcowi wioski dotrzeć do ksiąg metrycznych, jeśli takie zachowały się w samym kościele.

Eugeniusz.
Tadeusz_Wysocki - 24-05-2024 - 09:54
Temat postu:
Na dziś chciałbym pomóc w odpowiedzi na pytanie gdzie mogą być najstarsze księgi metrykalne. Otóż Eugeniusz ma rację, że zapewne w parafii SW (ale pisałem listy do księdza proboszcza SW, próbowałem kontaktować przez kurię w Polsce, widać, że dostęp na razie niemożliwy, przyczyny obaw o oskarżenia kontaktu z Polakami trzeba zrozumieć). Ale zobaczmy co pisze Eugeniusz Siemaszko w materiałach, która uratowała rodzina w Polsce i przesłała do Narodowa GA.PA - pisze on, że badania wykonywał w parafii Stare Wasiliszki, miał do ksiąg pełny dostęp, kiedy to było? - tego nie wiem, lata powojenne, spisywał cierpliwie na maszynie do pisania, te kopie to chyba nie xero, ale skany (podkład brąz stołu, czyli już czas komputerów), i informacja z jego listu przy wpisie:

https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... asiliszki/
- pisał dnia 8.08.2012 (ma 72 lata, ojciec Bolesław Siemaszko ze Starych Wasiliszek, pradziadek Siemaszko pochowany "na starym cmentarzu") do Ireny Markiewicz (czy w Starych Wasiliszkach, czy już w Polsce?), wspomniał "o wywodzie szlacheckim owszem dokumenty wspominają..., ale może innym razem Pani prześlę", i coś dla Eugen i Jana w odpowiedzi, gdzie mogą być najstarsze metryki: "Bardzo dużo materiałów znajduje się w Wilnie, w tamtejszych Archiwach są akta dot. Wasiliszek, które jeszcze nie wszystkie wykorzystałem"

Może ta mała info wam się przyda?

Ale jeszcze mam do was fachowców takie pytanie a propos tej księgi metrykalnej z chrztami 1730 roku: https://narodowa.pl/wp-content/uploads/ ... -kopia.jpg - a więc parafia Stare Wasiliszki, i pytanie co do "Dubiel" w lewym górnym rogu - ja sądzę, że to jest dopisek późniejszy (inny charakter pisma i liter), ale uwaga - na dole jest też podobny dopisek "Wawerka (Wawiórka?) i "Krzy...cze", ten pierwszy Dubiel przy wpisie 30 z rodziną Wołoszyn, te drugie przy wpisie 36 z rodziną Krupowicz. I pytanie - skąd te dopiski? A może to był pierwowzór notowania parafialnego o nazwie i danych parafii pana młodego, zgodnie z "Kościelną Instrukcją"? A może o miejscu zgonu chrzczonej/chrzczonego? Takie dopiski, jeśli tak, mogą się przydawać w badaniach danej rodziny.

Wszystko to może dotyczyć genealogii rodziny matki Czesława Niemena Wydrzyckiego - Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz:
https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/

OK, na dziś dość, miłego piątku!
Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 25-05-2024 - 11:34
Temat postu:
Witajcie,

Mam taką prośbę o pomoc z tym cennym wpisem, który los (a właściwie Pan Eugeniusz Siemaszko) zostawił nam w spadku - to jest niezwykła część ksiąg metrykalnych z kościoła w Starych Wasiliszkach z 1730 roku, podająca wiele lokalnych nazwisk rodzin ze Starych Wasiliszek i okolic, może to się przyda innym w ich poszukiwaniach? Przypominam link: https://narodowa.pl/wp-content/uploads/ ... -kopia.jpg

A więc czy ktoś z łaciną mógłby pomóc w rozczytaniu niektórych z tych nazwisk? Może też inni z łaciną pomogą? Chciałbym to umieścić we wszystkich wpisach o korzeniach rodziny Czesława Niemena (mama Anna z domu Markiewicz ze Starych Wasiliszek), rodziny Jerzego Markiewicza, a może i członka rodziny Maryli Rodowicz Wacława (Władysława) Markiewicza (tu jesteśmy a trakcie badania ewentualnych rodzinnych powiazań).

Swoje próby (niezdarne) umieściłem w takim osobnym wpisie, to nowy pomysł w Narodowa GA.PA, "Portret Przodka" - właściwie "Wirtualny Portret Przodka" (jeśli nie mamy wizerunku, a wspomnieć przodka warto - zapraszam do umieszczania portretów swoich przodków!), tu portret odnalezionego praprzodka Wawrzyńca Markiewicza:

https://narodowa.pl/exhibits/wirtualny- ... wschodnie/

Za pomoc bardzo dziękuję!

Pozdrawiam,
Tadeusz
Żegota_Jan - 25-05-2024 - 14:37
Temat postu:
Witam,
Dodam coś od siebie odnośnie tych pozostałych nazwisk i miejscowości:
36 - Krupowicze par. Wawiórka - zapewne okolica Krupowszczyzna, trochę moich się tam przewinęło, nazwiska Nomeyko nie kojarzę, ale sprawdziłem, występowało w okolicach Wasiliszek do co najmniej XIX w. Co do chrzestnych, szlachciców Antoniego i Eleonory Krupowiczów, to było to ich gniazdo rodowe. Rodzina typowo zaściankowa. Za Czesławem Malewskim w jego dziele "Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku Powiat lidzki, oszmiański i wileński" informacje dotyczące nazwiska Krupowicz w okolicy Krupowszczyzna:
"...Krupowszczyzna (1775–1926; 32 dz. – Adama
i Jana s. Jana w 1849 r.; 20 dz. – Wincente-
go s. Karola, 20 dz. – Aleksandra s. Karola
i Marianny z Jachnowiczów, 20 dz. – Paw-
ła s. Karola oraz jego ż. Antoniny z Orze-
chowskich w 1852 r.; 2 dz. – Władysława
s. Pawła, 15 dz. – Adama s. Wincentego oraz
jego ż. Antoniny z Berdowskich, 20 dz. – Ja-
na s. Jana oraz jego ż. Barbary z Roubów,
10 dz. – Hieronima oraz jego ż. Konstancji
z Czaplów w 1891)"
dz. - dziesięcina - około 1 ha
37- Niewisza, kolejny zaścianek w okolicy Wasiliszek, nazwiska Szarań nie kojarzę, bo i później nie ma (wymarli lub zmienili nazwisko).
38 - Rouba (później Roubo, obecnie Raubo), jedno z najpopularniejszych lokoalnych rodzin drobnoszlacheckich. Rodzinnym gniazdem był zaścianek Rouby, w którym pod koniec XVIII wieku mieszkało kilkanaście rodzin o tym nazwisku, a po innych lokalnych zaściankach jeszcze więcej. Znowu za Czesławem Malewskim:
"Rouba h. Drogomir, h. Rola
pw. 8 XI 1820, 23 XI 1823, 22 I 1862 r.
dwór Olżewo (1824), folw. Zajki (1830–
1837), ok. Mazarowszczyzna (1839), Ra-
dziwoniszki (1838), wieś Janowlany (1829–
1834) – par. b i a ł o h r u d z k a;
m. Jelna (1823) – par. b i e l i c k a;
ok. Baranicha (1833), wieś Worki (1827) –
par. d z i e m b r o w s k a;
ok. Hormany (1775–1789), Songiniszki
(1811), Wilkańce (1841), Żemojtele (1836)
– par. e j s z y s k a;
dwór Kościeniewo (1839), Możejków Wiel-
ki (1808–1814), folw. Skrybowce (1832),
ok. Marciniszki (1804), Talmotowszczy-
zna (1835), wieś Kozarezy (1829), Korob-
ki (1836), Ościłowce (1829), Wielkie Sioło
(1831–1849) – par. i s z c z o ł n s k a;
ok. Ostrouchy (1781) – par. j e l n e ń s k a;
ok. Baranowszczyzna (1834), Barani-
cha (1837–1855), Szorkinie (1863) – par.
l a c k a;
m. Lida (1851–1902; 1 dom, 2 dz. – Jerzego
s. Jana w 1891), dwór Kaczanowski (1845),
ok. Jodki (1789–1859) – par. l i d z k a;
ok. Gaworskie (1807), Jurańce (1830),
Mickańce (1807), Talmonty (1828) – par.
n a c k a;
dwór Dzitryki (1835–1841), ok. Falkowsz-
czyzna (1824–1830), wieś Łajkowszczyzna
(1839) – par. n i e c i e c k a;
folw. Szeszkowszczyzna (1835–1836),
ok. Baranicha (1825–1853), Kobrowce
(1837), Piaski (1828–1840), Zobie (1815–
1837), wieś Astapiszki (1839–1841), Lenciszki
1837), ok. Piaski (1782–1853), zaśc. Nowin-
ka (1836) – par. n o w o d w o r s k a;
folw. Antokol (1876), ok. Nosewicze (1833),
Pocieluńce (1804–1809), Surkonty (1877–
1891; 10 dz. – Jarosława s. Piotra, bez zie-
mi – Feliks s. Onufrego w 1891), Rukańce
(1843) – par. r a d u ń s k a;
ok. Łahoda (1804–1843), Mokrzec Łopatow-
ski (1789), Rząśnickie (1816), wieś Kryszył-
ki (1804) – par. r ó ż a n k o w s k a;
ok. Jundziliszki (1829–1831) – par. s o l e c z -
n i c k a;
m. Szczuczyn, wieś Witty (1834) – par.
s z c z u c z y ń s k a;
m. Trokiele (1851) – par. t r o k i e l s k a;
ok. Czaple (1819–1902; 7 dz. – Onufre-
go s. Jakuba oraz jego ż. Emilii z Dzieży-
ców w 1891), Dylewo (1891–1926; bez
ziemi – Andrzej s. Jakuba w 1891), Koło-
myckie (1775–1902; 8 dz. – Piotra s. Fran-
ciszka i jego ż. Salomei z Zachwatowi-
czów, 17,5 dz. – Jakuba s. Jakuba w 1849 r.;
15 dz. – Władysława s. Jana w 1891), Mar-
kucie (1844–1891; bez ziemi – Wincen-
ty s. Wincentego w 1891), Mejry (1843–
1926; 27 dz. – Józefa s. Wincentego, 39 dz.
– Józefa s. Bonifacego w 1891), Kołomyc-
kie (1795–1857), Krupowszczyzna (1891–
1926; 20 dz. – Albina s. Antoniego oraz jego
ż. Anieli z Krupowiczów w 1891), Ławryno-
wicze (1819), Mociasy (1775–1926; 30 dz. –
Ignacego s. Franciszka, 9 dz. – Franciszka
s. Antoniego w 1891), Mejry (1849), Radzi-
wiłowce (1775–1891; 18 dz. – Józefa s. An-
toniego i Anny Bartoszewicz w 1891), Ro-
uby (1690–1926; 8 dz. – Jana s. Wincentego
w 1891), Siemiejki, Szmilginie (1835–1849;
5 dz. – Piotra s. Michała i Katarzyny z Sur-
kontów w 1848 r.; 5 dz. – Feliksa s. Anto-
niego oraz jego ż. Marianny z Łodziatów
w 1848), Stankiewicze (1775–1852), Szar-
kinie (1834), wieś Abramiszki (1846), An-
zelmowszczyzna, Czeszejki (1834–1873),
Żyniewicze (1840), Zieniewicze – par.
w a w i ó r s k a;
ok. Dziechciary (1833), Hlebowce (1829–
1832), Kosieniewo (1840), Stankiszki (1840),
Starodworce (1835), Szostakowce (19 dz. Jó-
zefa s. Kajetana w 1891), Rozniatycze (1828–
1854), Wołczynki, Zbroszki (1795–1834),
Wielka Wieś – par. w a s i l i s k a;
wieś Kuderki (1839–1856) – par. z a b ł o c k a;
ok. Skobejki (1826–1832), zaśc. Oczkiewi-
cze (1836–1841), wieś Mociewicze (1832),
Ruda (1852) – par. ż o ł u d z k a."
Dużo tego strasznie, wiem. Rodzina w wielu miejscach spokrewniona i zaprzyjaźniona z moimi przodkami. Nawet po wojnie po wysiedleniu na Mazury moi pradziadkowie przyjaźnili się z dalece spokrewnioną (choć nie poprzez nazwisko) rodziną Raubów.
Co do reszty nazwisk się nie wypowiem, gdyż lokalnych rodów chłopskich nie badałem.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 25-05-2024 - 14:59
Temat postu:
Janie drogi,
przepraszam za kilka minut zwłoki w odpowiedzi, ale właśnie siedzę nad uzupełnianiem wpisu o matce Czesława Niemena - Annie Wydrzyckiej z domu Markiewicz na bazie Waszych odkryć i kojarzeń z Geneteką, ale MUSZĘ BYĆ PIERWSZY W PODZIĘKOWANIU!

Janie drogi - wspaniale! Sam wiesz dlaczego - będziemy mieli bezcenne opisanie części rodzin ze Starych Wasiliszek z 1730 roku!

To jest bezcenne dla nie tylko naszych badań, ale też dla innych badających swoje rodzinne korzenie z tej części Kresów - ciekawe, czy się ktoś odezwie?

Jeszcze raz dzięki, również za część genealogii matki Niemena Anny Markiewicz z tych samych Starych Wasiliszek, kolejny Wielki Genealogiczny Laur Badacza Kresów wędruje do Ciebie! Smile

Pozdrawiam,
Tadeusz

P.S. Jeśli można dalej prosić osoby z łaciną o podanie pozostałych danych z tych (przynajmniej nazwisk!) - nie podanych w pp. 30 - 47 - wtedy można by mieć konkretne nazwiska rodzin w Starych Wasiliszkach i okolicach w roku 1730, co jest bardzo cenne dla badaczy genealogii swoich rodzin z przełomu XVII/XVIII wieku tej części Kresów.

Bardzo dziękuję!
Eugen - 25-05-2024 - 19:28
Temat postu:
Chcę wyjaśnić nazwy parafiów, aby w przyszłości nie było zamieszania.

Obecna parafia Stare Wasiliszki - do 1919 roku nazywała się parafia Wasililiszki.

Obecna parafia Wasiliszki - od 1869 do 1919 roku była parafią prawosławną; od 1831 do 1869 roku była w posiadaniu eparchii prawosławnej, ale nie była używana; do 1831 roku był to klasztor Dominikanów (nie kościół parafialny).

Musisz więc szukać ksiąg metrycznych Wasiliszek, a nie Starych Wasiliszek.
Tadeusz_Wysocki - 27-05-2024 - 08:56
Temat postu:
Temat: Wawrzyniec Markiewicz, ok. 1700, ew. protoplasta rodu Markiewiczów ze Starych Wasiliszek (możliwe genealogiczne linie matki Czesława Niemena Anny Wydrzyckiej z domu Markiewicz, Jerzego Markiewicza, członka rodziny Maryli Rodowicz Wacława (Władysława) Markiewicza)

Janie, rozpocząłem wprowadzanie twojej pomocy do pierwszego wpisu zbierającego od wszystkich genealogiczne informacje - na razie roboczego, tu z nazwą "Wirtualny Portret Przodka ....":

https://narodowa.pl/exhibits/wirtualny- ... kolo-1700/

Janie, mam prośbę, czy mógłbyś odczytać te pozostałe nazwiska, ponieważ ja tu mam problem (ale na początek analizy choć tylko nazwiska, pozostałe dane wpisów wszystkich chrztów z par. Wasiliszki 1730 - może ktoś z dobrym sercem, dobrą łaciną pomoże i to uzupełni).

Po skompletowaniu i weryfikacji danych umieścimy je w innych wpisach dotyczących w/w rodzin, jeśli ich dotyczą. Miejmy nadzieję, że to się przyda też innym w ich genealogicznych badaniach historii rodzin pochodzących z Kresów, w układaniu ich genealogicznych puzzli. Trzeba się dzielić, dzielenie się z innymi ma kolosalną przyszłość Smile

Miłego dnia,
Tadeusz

PS. Zapomniałem dodać: Eugeniuszu, bardzo ci za wyjaśnienie nazw parafii dziękuję, jak i za wszelką inną pomoc, pozdrawiam serdecznie, Tadeusz
Żegota_Jan - 30-05-2024 - 15:49
Temat postu:
Witam,
Ledwo 3 dni na forum mnie nie było, a tu takie „bojowe zadanie”. A więc:
30 - Marianna, córka Mateusza i Anastazji Wołoszynów, wieś …rewicze – zapewne Korewicze
31 – Marianna, córka Marcina i Marianny ? (nazwisko drobnym pismem nad tekstem), wieś Ps… - zapewne Psiarce
32 – Katarzyna, córka Jana i Marianny Tarasewiczów, wieś Psiarce
33 – Anna, córka Mateusza i Heleny Bartoszewiczów, wieś Lebiodka
34 - Katarzyna, córka Jerzego? i Krystyny Kulbatów, wieś Orkisze – nie kojarzę takiej wsi
35 - Markiewicze ze St. Wasiliszek
36, 37, 38 – już analizowałem
39 - Anna, córka Michała i Zofii Jurgiewiczów? , wieś Kościeniewo
40 - Katarzyna, córka Adama i Marianny ?, wieś Psiarce
41 – Wawrzyniec, syn Stefana i Heleny Zacharków, wieś Wojejkowce
42 - Wawrzyniec, syn Jakuba i Barbary Szeciłów, wieś Miękisze
43 - Wawrzyniec, syn Adama i Anna Kocków, wieś Zyboły
44 – Stanisław i Franciszek, bliźnięta, synowie Wawrzyńca i Katarzyny ?, nazwy wsi nie widzę.
45 – Michał, syn Filipa i Zofii Bogaczów, wieś Kościeniewo
46 – Andrzej, syn Adama i Krystyny Wołoczków, wieś Bak… - ?
47 - Katarzyna, córka ???, wieś Kleszniaki
To na 100% par. Wasiliszki. Większość wymienionych miejscowości to były duże, chłopskie wsie, wokół których było wiele drobnych szlacheckich zaścianków, często tylko po 1, 2 domy.
Mam nadzieję, że uda się skontaktować z proboszczem z Wasiliszek, by ustalić czy ów ksiąg nie ma na parafii. Może uda się połączyć z tym co jest w Muzeum Historii Religii w Grodnie – księgą metrykalną chrztu i ślubu kościoła parafialnego we wsi Wasiliszki Raduńskiego dekanatu. 1626 – 1652 r.;
Pozdrawiam,
Jan Żegota

PS. Wiadomo może jak idzie odzyskiwanie Podymnego lidzkiego, które zostało omyłkowo usunięte wraz z likwidacją Poczekalni?
Tadeusz_Wysocki - 30-05-2024 - 20:43
Temat postu:
Witaj Janie,
Wspaniale! Bardzo ci dziękuję. Bardzo cię proszę, ty musisz być na naszym forum ciągle, jak na tym Forum Romanum najlepszy Rzymianin.

A więc teraz są dane części rodzin ze Starych Wasiliszek dokładnie w 1730 roku. Bezcenne. Nie tylko dla ewentualnych linii matki Czesława Niemena - Anny Markiewicz, Jerzego Markiewicza (rodzinny dom obok rodzinnego domu Niemena w Starych Wasiliszkach, cz Maryli Rodowicz - członek jej rodziny Wacław (Władysław) Markiewicz ze Starych Wasiliszek lub z okolic.

Dodaję, jak te kolejne okruchy pamięci, do roboczego wpisu w Narodowa.pl o praprzodku Wawrzyńcu Markiewiczu ze Starych Wasiliszek rok: https://narodowa.pl/exhibits/wirtualny- ... kolo-1700/

Bardzo się cieszę, że te dane ogłaszamy publicznie, one się przydadzą nie tylko nam, ale i innym badaczom genealogii swoich rodzin, czy historykom opisującym lokalne dzieje.

Proboszcz z Wasiliszek? Wiem od Jerzego, że kapłan przemiły i bardzo oddany lokalnej społeczności, ale sam wiesz, teraz kontakt jest niemożliwy. Będziemy czekali cierpliwie.

Księgi metrykalne chrztu i ślubu par. SW w Muzeum Historii Religii w Grodnie 1626-1652 - równie bezcenne! Też żyjmy nadzieją, że kiedyś do nich dotrzemy.

I wreszcie - to Podymne lidzkiego - czy ktoś z przyjaciół z forum może w tej sprawie wyjaśnić? Z góry dziękujemy!

Jeszcze raz dziękuję,
Tadeusz Wysocki
klocekoi - 30-05-2024 - 23:34
Temat postu:
Tadeusz_Wysocki napisał:


Proboszcz z Wasiliszek? Wiem od Jerzego, że kapłan przemiły i bardzo oddany lokalnej społeczności, ale sam wiesz, teraz kontakt jest niemożliwy. Będziemy czekali cierpliwie.

Księgi metrykalne chrztu i ślubu par. SW w Muzeum Historii Religii w Grodnie 1626-1652 - równie bezcenne! Też żyjmy nadzieją, że kiedyś do nich dotrzemy.
Tadeusz Wysocki


Witam.
Panie Tadeuszu, cóż za niemądry osąd stanu faktycznego. Kontakt z proboszczami czy ogólnie kurią, jest w zasadzie możliwy bez ograniczeń. Jedynie, co może przydarzyć się, to brak chęci dialogu ze strony księdza.
Telefon, mail są dostępne. Telefon jest na stronie grodnensis. by. Mail zapewne poprzez kurię, ewentualnie media społecznościowe.

Wyżej wymienione księgi, również są dostępne. Wystarczy skontaktować się z Muzeum (odpowiadają na maila) i zapytać o cenę. Następnie zrobić zrzutkę, przelew i czekać na skany. Prawdopodobnie cena za 1 stronę wynosi 3 ruble BY (ciut poniżej 1 USD).
Tak więc wszystko osiągalne w realnym terminie.

Pozdrawiam
Krzysztof
Tadeusz_Wysocki - 31-05-2024 - 11:28
Temat postu:
Janie, jest dobrze, właściwie jest bardzo dobrze! Mamy nowego serdecznego przyjaciela forum, Krzysztofa z Wrocławia, który wie jak zdobyć te brakujące księgi, i może pomóc! Krzysztofie, jeśli chodzi o twoje koszta telefonów, maili, czy kontaktów z Muzeum, to podaj poprzez priv swoje konto - ja ci wszystko natychmiast przeleję. Dzięki za pomoc!

Twoja pomoc bardo ważna, bo my z Janem zajęci mrówczą pracą nad rozpracowaniem dla innych tych wpisów par. Wasiliszki z 1730 roku. Janie, poprawiłem te listy rodzin 30-47, sprawdź mnie:

https://narodowa.pl/exhibits/wirtualny- ... kolo-1700/

- jest parę punktów otwartych, zacznę dziś od pierwszego:

punkt 44: rodzina....... Stanisław i Franciszek, bliźnięta, synowie Wawrzyńca i Katarzyny ?, nazwa wsi nieznana. Wpisałem nazwę rodziny Odzieyko / Odziejko - chyba źle, sięgnąłem do Geneteki, i tam takie np. dane, począwszy od najstarszych ur:

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p;to_date=

1797 Rozalia Odzierejko Kazimierz Krystyna Puhacz Wasiliszki Zbroszki Uwagi: Pracowici chrzestni Tomasz Odzierejko, Krystyna Puhacz

I dalej w ur, małż, i zgonach wszędzie nazwisko Odzierejko, a domy to głównie Zbroszki, Chodele i Lebiodka - więc może z tymi nazwami dasz radę odczytać nazwę ich osady?

Musimy też zbadać etymologię nazwiska, dla pełnego badania: jeśli Odzierejko, z polską onomastyką pochodzić może od "odzierać, odziewać", sprawdzę jeszcze słownik np. Taszyckiego, ale pochodzenie być może wschodnie.

Wyjaśnimy, i zabieramy się za następne białe karty.

Pozdrawiam serdecznie,
Tadeusz
Żegota_Jan - 31-05-2024 - 12:58
Temat postu:
Witam,
Ja bym się z tymi skanami z Muzeum nie spieszył tak bardzo. Prędzej czy później zdobyć (a najlepiej i zindeksować) tę księgę będzie trzeba. Najpierw jednak należy ustalić co dokładnie jest na parafii w St. Wasiliszkach gdyż jeśli będzie w metrykach dziura <30 lat pomiędzy tym co tam jest, a rokiem 1652 to ciężko będzie podpiąć te najstarsze wpisy z Muzeum z tymi z parafii. Trzeba się modlić żeby było tam cokolwiek, a najlepiej coś przydatnego.
Co do nazwiska to rzeczywiście Odzierejko pasuje jak najbardziej. Po prostu "r" zniknęło przy łączeniu stron. Nazwy osady niestety nie odczytam, gdyż nawet jej nie widzę w tym wpisie metrykalnym.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 12-06-2024 - 11:11
Temat postu:
Drodzy Przyjaciele,

Wpis o Czesławie Niemenie zaczyna być zatrważająco długi:

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Ale jest korzyść w tej tymczasowej powodzi informacji, nasza Patrycja, Bożena, nasz wspaniały Jan mogą powoli badać powiązania swoich rodzin z rodzinami Markiewiczów i innych ze Starych Wailiszek, ale i z Lebiodki i innych pobliskich zaścianków z tej części Kresów.

Ale mój problem na dziś - czas tu na porządkowanie tej powodzi informacji (chyba będę musiał utworzyć osobne wpisy na części tekstu - np. na tę "moją" etymologię i onomastykę, całość czyścić do stricte wywodu genealogicznego), czy OK?

I jest druga dla mnie ważna sprawa. Według mnie trzeba będzie zacząć "linkować" ten wpis z waszymi rodzinnymi wywodami. Ja to widzę tak, że jeśli je macie w necie, to dajcie już linki i gdzie to umieścić, ale jeśli nie macie publikowane, to wykonajcie osobny wpis w Narodowa.pl, albo jeśli nie macie siły ( z różnych powodów Smile - to prześlijcie mi tekst w pdf, ze swoim tytułem, a ja to umieszczę w Narodowa.pl w osobnych wpisach - i dam linki do nich w podanym wpisie głównym. W ten sposób, po raz pierwszy w naszej chwilowo podzielonej Polsce, zrobimy "ośmiorniczkę" ale typu genealogicznego.

Tak więc czekam na wasze opinie i decyzje.

Dzięki za waszą pomoc!
Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 16-06-2024 - 10:26
Temat postu:
Witajcie,

Wpis o genealogii i historii rodziny Czesława Niemena, wpis na dziś:

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Ratujcie! Wpis zrobił się jeszcze dłuższy, napływają nowe pamiatki - ponieważ zrobił się "gniot" nie do przeczytania (niektórzy przyjaciele mówią, że dobrnęli ledwie do połowy), postanowiłem przystąpić do porządkowania - czas najwyższy! Tylko jak? Teraz wygląda tak jak podałem wyżej, podzieliłem tekst na XIV rodziałów, i dobrze? Ale sam widzę, że dalej za dużo? Czy jest dobrym pomysłem, żeby te całe działy: VII/VIII. POCHODZENIE I ZNACZENIE RODZINNYCH NAZWISK – zlikwidować i przenieść do osobnego wpisu (a w szerszym odbiorze kogo obchodzi etymologia i onomastyka, i to podana w taki upierdliwy sposób (ja inaczej nie umiem), a czy zlikwidować inne części wpisu? Jakie? A czy "linkować" rozdziały zgodnie z podaną propozycją? (ew będzie trochę roboty). Tylko mówcie szczerze, ja wielu rzeczy nie widzę.

Tak więc bardzo was proszę, oceńcie ze swojego punktu widzenia, wielkie dzięki teraz za pomoc i wszelkie poprzednie pomoce! Dzięki forum wpis chyba wyszedł niezły.

Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 24-06-2024 - 12:12
Temat postu:
Dziś coś bardzo cennego dla naszych badań, Rebell_Cieniewska_Grażyna właśnie przesłała odnaleziony skan metrykalnego wpisu ślubu rodziców mamy Czesława Niemena - Anny Wydrzyckiej po ojcu Markiewicz z roku 1892 z parafii Wasiliszki (teraz Stare Wasiliszki) - co w kapitalny sposób potwierdza równie kapitalną pomoc w tym temacie przesłaną przez Arek_Bereza. Skan jest dodany do wpisu o Czesławie Niemenie:

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

oraz do wpisu o jego matce Annie:

https://narodowa.pl/exhibits/genealogia ... drzyckiej/

A więc badania do przodu! Ciekawe, co przyniesie to lato, prócz bardzo zimnych, ale zdrowotnych wód Bałtyku - tak go opisywał x XIX w Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego Smile

Dla całego Forum - miłego i uśmiechniętego lata,
Tadeusz
Żegota_Jan - 13-07-2024 - 12:31
Temat postu:
Witam,
Przeglądając wpis o Cz. Niemenie zauważyłem pewną nieścisłość. Otóż moim zdaniem matką Michała (II) Wydrzyckiego była Anna, ale nie Grygowicz, lecz Walukiewicz. Michał s. Michała urodził się w 1818, zaś jego ojciec brał jako wdowiec ślub w 1815 z Anną Walukiewicz (nazwisko Wydrycki - Geneteka tylko tak znajduje). Po prostu pierwsza żona miała na imię Anna i druga też. Pierwsza żona zmarła gdzieś około 1814, nie ma w Genetece z jakiegoś powodu. Dzieci Michała urodzone do 1815 są dziećmi Anny Grygowicz, a te po owym roku to już dzieci A. Walukiewicz.
Co więcej przeglądając spis rewizyjny z Wasiliszek z 1795 znalazłem Michała Wydryckiego s. Jana lat 15 (więc ur. ok 1780), który służył na plebanii Wasiliskiej. To prawie na pewno ten Michał, więc jest kolejne pokolenie rodu Wydrzyckich - praprapradziadka Czesława - Jana Wydrzyckiego. Jan i jego bezimienna (jak na razie) żona zapewne zmarli wcześniej, co zmusiło młodego Michała do służby u Plebana lub też może dobroduszny ksiądz przygarnął sierotę do siebie na służbę. Co ciekawe oprócz niego służyli na plebanii: Marianna Grygowicz l. 18 oraz Michał Markiewicz l. 34 (znowu Markiewicz...).
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 13-07-2024 - 14:09
Temat postu:
Dzień Dobry Janie,
Wielkie dzięki za kolejną wnikliwą analizę. No tak, przy pierwszym opisie zupełnie nie braliśmy pod uwagę, że praprzodek mógł mieć drugą żonę (z wielu powodów, z choroby, odejścia z domu, itp), a nawet trzecią. Ten wątek Michała Wydrzyckiego służącego na plebanii Wasiliszek bardzo cenny, do rozwinięcia, i ciekawe, bo nie wiem - co w tamtych czasach robili ci służący na plebanii - mogli być organistami?, dzwonnikami?, pomocnikami przy pogrzebach? kwestarzami? kościelnymi? ogrodnikami? czy wykonywali inne prace?
Dziękuję raz jeszcze i chłodnego lipcowego dnia życzę,
Tadeusz Wysocki
Żegota_Jan - 13-07-2024 - 16:40
Temat postu:
Witam,
Co do osób, które służyły na Wasiliskiej plebanii to jest ich troszkę więcej. Służący są podzieleni na trzy grupy: służących poddanych, szlachtę oraz wolnych parobków. Poddani zapewne pochodzili ze St. Wasiliszek, gdyż należała do Kościoła. Jak podaje spis Michał Markiewicz był furmanem, a więc ksiądz miał własny powóz i konia (konie?). Oprócz Wydrzyckiego z dzieci był 12-letni Józef Drożdża - pastuch. Sam Wydrzycki jest określony w spisie jako "chłopiec" więc pewnie robił wiele rzeczy, może pomoc domowa? Marianna Grygowicz była zapewne pomocą domową. Był jeden szlachcic - 40-letni urzędnik Antoni Bohdziewicz. Czym się dokładnie zajmował - ciężko powiedzieć, ale pochodził z drobnej szlachty, gdzieś mi to nazwisko się przewinęło kiedyś, zapewne w wyniku niemożliwości podziału rodowej ziemi musiał przyjąć posadę na Plebanii. Jest jeszcze dwóch wolnych parobków - Dominik Bałdowski (40 lat) i Piotr s. Pawła Wydrycki (30 lat) oraz ,również wolna, gospodyni Franciszka Sasinowska (58 lat). Plebanem zaś był ks. Franciszek Kuczewski (50 lat). Obok kościoła funkcjonował szpital zamieszkały przez 11 rezydentów. Ktoś musiał się nimi opiekować, więc to może być wskazówka, co do tego czym owi służący się zajmowali.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
Tadeusz_Wysocki - 13-07-2024 - 17:34
Temat postu:
Świetny opis plebanii, dziękuję Janie. Ja to dodam do wpisu o Niemenie, tam, gdzie jest mała część mówiąca o historii kościoła w Wasiliszkach, może to się komuś przyda w opisywaniu życia kościołów na Kresach. Poprawię też wywód genealogiczny, zgodnie z tym, co podałeś w poprzednim poście. jeszcze raz bardzo dziękujemy.

A więc lato 2024 przynosi kolejne dzieje losu rodziny Czesława Niemena i innych rodzin ze Starych Wasiliszek i okolic (gdzie ten członek rodziny Maryli Rodowicz - Wacław / Władysław Markiewicz i jego rodzina?), ciekawe, co przyniesie jesień?

Pozdrawiam najserdeczniej,
Tadeusz Wysocki
Tadeusz_Wysocki - 15-07-2024 - 14:59
Temat postu:
Witaj Janie,
posłałem na twój priv prośbę o twój email (gdzieś mi się zapodział), podałem swój, czy mógłbym prosić?
Pozdrawiam,
Tadeusz Wysocki
Sroczyński_Włodzimierz - 17-07-2024 - 12:11
Temat postu:
https://www.youtube.com/watch?v=uiys8O0LODA
Może to (np komentarze) być jedną z możliwości dotarcia do zainteresowanych tematem. W tym mieszkańców okolicznych, potomków nadal tam mieszkających i emigrantów.
Niezależnie od wartości faktograficznej samego materiałuSmile
Tadeusz_Wysocki - 17-07-2024 - 17:40
Temat postu:
No Włodek, dawno mnie nikt nie zaskoczył takim linkiem! Smile
Marysia, skądinąd bardzo miła, zaczyna swoje wspomnienia o Czesławie Niemenie jak u Alfreda H., zaczyna od trzęsienia ziemi, a potem jest jeszcze ,,lepiej", według Marysi:
- ,,Niemen urodził się na Białorusi" (sic!), przypominam datę urodzenia - 16.02.1939
- ,,Niemen - nazwa rzeki, która przechodzi przez miejscowość z której pochodził Czesław Niemen" (sic) - naprawdę to nie Niemen, a Lebiodka.
- a dalej to ja już nie powiem.
Włodek, w tej sytuacji ja wyjeżdżam! Smile
Tadeusz
Nass2903 - 29-07-2024 - 17:12
Temat postu:
Tadeusz_Wysocki napisał:
Arek, dzięki, idzie jak burza :)

A więc dzięki tobie mamy już Urodzenia rodziców Anny:

1. Ojciec Stanisław - AU 1861 rodzice Michał Markiewicz i Anna Markiewicz z d. Wydrzycka:
Станислав Маркевичов Male Михаил Маркевичов Male Анна Выдржицкая Female Birth 7 May 1861

2. Matka Emilia - AU 1872 rodzice Michał Drozdowski i Rozalia Drozdowska z d. Trusiło
Эмилия Дроздовска Female Михаил Дроздовский Male Розалия Трусилова Female Birth 7 May 1872

3. I teraz ich ślub!

Ukłony niskie!


witam, mam w rodzinie Katarinę Rosalię Drozdovską (27.09.1816). Jest córką Jerzego Drozdowskiego i Franciszki Sosnowskiej

moderacja (choirek)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 5276#75276
Żegota_Jan - 16-10-2024 - 17:48
Temat postu:
Witam,
Już jakiś czas temu otrzymałem zapowiadane zdjęcia cmentarza w Starych Wasiliszkach, jednak nie miałem czasu ich przejrzeć. Wszystko dzięki pomocy Pana Rafała Jurowskiego ze Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich. Wykonali na prawdę kawał dobrej roboty fotografując cmentarze, grób po grobie (choć nie w całości niestety najczęściej), z tej części Białorusi.
Niestety jednak ja sam nikogo ze "swoich" na tych zdjęciach nie odnalazłem. Szlachta, legitymowana i nielegitymowana, nawet po zlikwidowaniu jej jako stanu w II RP chowała się najczęściej na prywatnych, małych cmentarzach położonych przy zaściankach. Po tych cmentarzach już nic niestety nie zostało. Czasem jest nawet w ich miejscu zaorane pole. Już pod koniec lat 50. kiedy mój pradziadek pojechał odwiedzić swój rodzinny dom, cmentarz był cały zarośnięty (ale jeszcze istniał jako odrębna struktura), a nagrobki zrabowane jako budulec przez lokalnych chłopów. Pozostały w zasadzie tylko większe cmentarze przy miasteczkach i większych wsiach, jak np. Stare Wasiliszki właśnie. Potomkowie szlachty jako "bardziej polscy" (nie ujmuję tu polskości chłopom, tylko świadomość obywatelska istniała u nich nieco krócej) oraz wrogowie systemu musieli opuścili ziemie w zdecydowanej większości. Cmentarze zostały opuszczone i z czasem zniknęły. Smutne...
Poniżej kilka grobów, które poszerzą trochę Naszą wiedzę na temat Starych Wasiliszek i ich mieszkańców:
Władysław Markiewicz *1884 +1953 i jego żona Bronisława *1895 +1954. Władysław był przadopodobnie synem Michała i Rozalii Jakubaszko: https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p;to_date=
https://zapodaj.net/plik-iFt07HsSTH
Następne 6 grobów:
Janina Bolesławowna Markiewicz *1926 +1988, Stanisława Markiewicz *1908 +200? i Adam Markiewicz *1910 +1982. Leokadia Markiewicz *1933 +1975, Władysław Markiewicz *1902 +1966, Stefania c. Feliksa *1906 +1973. Nie wiem, czy pochodzili ze Starych Wasiliszek, czy innych pobliskich wsi.
https://zapodaj.net/plik-XcH7J81FxK
https://zapodaj.net/plik-l6EuXkBWtj
https://zapodaj.net/plik-7Hy00Zl14F
https://zapodaj.net/plik-3YemOQmBKW
Następnie jest grób Stanisława Markiewicza *1860 +1947, zapewne jego żony Emilii *1879 +1949 oraz być może córek lub wnuczek: Genowefy *1912 +1940 i Ireny *1931 *1942. Stanisław urodził się około 1860. Najbliżej, bo rok później w Starych Wasiliszkach rodzi się Stanisław, syn Michała i Anny Wydrzyckiej (znalazłem w indeksach FS). Anna jest zaś córką Michała Wydrzyckiego i Anny Walukiewicz, czyli prapradziadków Czesława Niemena. Podkreślam, że to tylko teoria i nie ma potwierdzenia, że Stanisław "z cmentarza" to Stanisław s.Michała.
https://zapodaj.net/plik-19SMmKeBGe
Jak już przy teoriach jesteśmy, to to jest chyba najciekawsza. Cytat z wpisu na Narodowej:"Ojcem Czesława Niemena był ANTONI WYDRZYCKI, urodzony w 1896 r. w tych Starych Wasiliszkach, zmarł w 1960 r. w Polsce – w Białogardzie. W Starych Wasiliszkach miał brata Wiktora (ur. ok. roku 1890) ". Wiadomo co stało się z Wiktorem? Przyjechał do Polski jak brat czy został na Ziemi Ojców? Jeśli pozostał (jak wielu, co widać po grobach, w większości po polsku) to chyba takowy grób odnalazłem: Wiktor Wydrzycki *1894 +1982. 88 lat, całkiem nieźle.
https://zapodaj.net/plik-Fmu05dO7iv
Grobów Markiewiczów na tym cmentarzu jest więcej, te tak tylko poglądowo przedstawiłem.
Uwaga do Tadeusza: Mógłbyś na razie nie publikować na Narodowej zdjęć nagrobków, gdyż nie otrzymałem od Pana Rafała jeszcze pozwolenia na to. Nie sądzę by miał coś przeciwko, ale z grzeczności lepiej zaczekać. Pozdrawiam,
Jan
Tadeusz_Wysocki - 16-10-2024 - 18:04
Temat postu:
Witaj Janie,

Świetne! I niezwykle cenne! Dobrze, poczekam z publikacją w Narodowa.pl na pozwolenie Pana Rafała Jurowskiego ze Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich, natychmiast dołączam link Stowarzyszenia do działu 15. podającego najbardziej cenne linki w Polsce:

https://www.rodygrodzienskie.pl/

Pozdrawiam,
Tadeusz
www.narodowa.pl
Krystyna.waw - 16-10-2024 - 18:12
Temat postu:
Żegota_Jan napisał:
W Starych Wasiliszkach miał brata Wiktora (ur. ok. roku 1890) ". Wiadomo co stało się z Wiktorem? Przyjechał do Polski jak brat czy został na Ziemi Ojców? Jeśli pozostał (jak wielu, co widać po grobach, w większości po polsku) to chyba takowy grób odnalazłem: Wiktor Wydrzycki *1894 +1982. 88 lat, całkiem nieźle.
https://zapodaj.net/plik-Fmu05dO7iv

Niesamowite znalezisko!
Szkoda, że muzeum w w Starych Wasiliszkach wydaje się zamknięte na stałe.
Rodzina artysty założyła fundację jego imienia, ale namiarów na nią nie znalazłam. Myślę,że chcieliby mieć choć zdjęcie tego grobu
Warszawa ul. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI 7/31 - to prywatne mieszkanie?
Tadeusz_Wysocki - 19-10-2024 - 07:47
Temat postu:
Od dziś wpis o Czesławie Niemenie uzupełniony o bezcenne fotografie grobów członków rodziny Wydrzyckich i Markiewiczów z cmentarza w Starych Wasiliszkach, w albumie fotografii wpisu od nr 26 do 32:

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Wpis uzupełniony również o reportaż tv, począwszy od 2005 roku opowiadający o tym jak w kolejnych latach mieszkańcy Starych Wasiliszek, w tym sąsiedzi członkowie rodziny Markiewicz, przyjaciele, ksiądz proboszcz Zbigniew Draguła, i inni uratowali przed kompletnym zniszczeniem rodzinny dom Czesława Niemena, pomagając tam stworzyć małe muzeum ku czci i pamięci Czesława Niemena – to piękne wspomnienie o pięknych ludziach:

https://www.youtube.com/watch?v=xdQciKKhHVk


_____________
Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 20-10-2024 - 18:24
Temat postu:
Witaj Janie,

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Chciałbym przekazać w sprawie tych bezcennych zdjęć grobów z cmentarza w Starych Wasiliszkach przekazanych przez Pana Rafała Jurowskiego, Prezesa Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich (jeszcze raz wielkie podziękowanie za tak bezcenną pracę Stowarzyszenia i pomoc!), w sprawie niektórych pytań co do grobów rodziny Markiewiczów, np:

Fotografia 32. ,,Cmentarz Stare Wasiliszki, nagrobek: Stanisław Markiewicz *1860 +1947, zapewne jego żona Emilia *1879 +1949 oraz być może córki lub wnuczki: Genowefa *1912 +1940 i Irena *1931 *1942. Stanisław urodził się około roku 1860. Najbliżej, bo rok później w Starych Wasiliszkach rodzi się Stanisław, syn Michała i Anny Wydrzyckiej (znaleziono w indeksach FS). Anna jest zaś córką Michała Wydrzyckiego i Anny Walukiewicz, czyli prapradziadków Czesława Niemena. Podkreślam, że to tylko teoria i na dziś w naszych badaniach nie ma potwierdzenia, że Stanisław “z cmentarza” to Stanisław s. Michała (JŻ)."
- skierowałem pytanie do Pana Jerzego Markiewicza (on i jego rodzina od pokoleń była najbliższym sąsiadem rodziny Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach, imigrowali do Polski kilka lat temu) z prośbą o wsparcie w wyjaśnieniu rodzinnych relacji osób z tych nagrobków, zobaczmy, czy będzie mógł pomóc.

Tak przy okazji rzecz można nazwać ,,Genealogiczna pomoc w badaniach przy pomocy rodzinnych grobów" - warto przypomnieć innym badaczom genealogii, że zbliżają się dni Wszystkich Świętych i Zaduszki, kiedy to można na innym grobie zostawić karteczkę z prośbą o kontakt i pomoc (ważne - osobista kartka w folii przykryta np. kamieniem, w moim przypadku kilka razy się udało).

Pozdrawiam,
Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 26-10-2024 - 10:45
Temat postu:
Witajcie,

Dwa meldunki na dziś:

Pozwoliłem sobie to nasze dziecko jakim jest genealogia Niemena wrzucić na FB (na innych społ. portalach mnie nie ma), chyba trafione, też dzięki naszemu Janowi Żegocie i Stowarzyszeniu Rodów Grodzieńskich przy publikacji tej fotografii zapomnianego grobu stryja Niemena na cmentarzu w Starych Wasiliszkach. Bardzo dziękuję wszystkim z Was za przesłane genealogiczne dane! Oto ten wpis na FB:

https://www.facebook.com/groups/niemen/ ... cale=pl_PL

I drugi meldunek: Pan Jerzy Markiewicz się nie odzywa, nie wiem dlaczego, może trzeba poczekać.

Spokojnych Dni Wszystkich Zmarłych i Zaduszek,
Tadeusz
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/
Zuza - 26-10-2024 - 12:05
Temat postu: Po co?
Po co upubliczniać losy prywatnej cudzej rodziny? Czy oni dali zgodę? Rodzina Wydrzyckiego nie jest związana z historią państwa polskiego, ani żadnego. To nie rodzina historyczna. To cuchnie plotkami. Nie ma żadnego uzasadnienia dla takich działań.
Żegota_Jan - 26-10-2024 - 13:31
Temat postu: Po co?
Witam,
Uzasadnienia jak najbardziej są.
Każdy ma prawo do własnego zdania, ale w tym przypadku:
Po pierwsze, praktycznie nie zajmujemy się życiem samego Niemena, a to co mamy to głównie wspomnienia Pana Jerzego - sąsiada. Zajmujemy się tym co "leży" sobie w Genetece i na FS, musieliśmy mieć tylko punkt zaczepienia. To chyba nic złego, że składamy publicznie dostępne dane w jedną spójną całość.
Groby? Jakby Pani napisała do Stowarzyszenia to by też Pani udostępnili.
Po drugie, i chyba najważniejsze, nie wydaje mi się, żeby czytała Pani główny wpis na Narodowej. Poza krótkim tekstem o młodości Niemena w Starych Wasiliszkach to sama genealogia przodków stanowi max. połowę (licząc wpis o Annie Wydrzyckiej zd. Markiewicz).
Głównym celem rozwijania tego, nazwijmy to "projektu" jest zgłębianie wiedzy na temat Starych Wasiliszek i tej części Kresów. Ja dołączyłem do badania by dowiedzieć się czegoś więcej na temat okolic, z których pochodzili moi przodkowie. Trzeba było mieć jakiś punkt wyjścia. Legenda muzyki urodzona w okolicy w sam raz się do tego nadaje. Co więcej być może dzięki temu (miejmy nadzieję, że się uda!) odnajdą się zaginione bezcenne dla wielu (w tym mnie) księgi parafialne z Wasiliszek.
Plotki? Nikogo z zaangażowanych ostatnio w badania nie posądzałbym o to, że robi to dla sensacji.
Zgoda? Na co niby? Na złożenie w całość genealogii przodków z całkowicie dostępnych źródeł? Ja, gdy zaczynałem przygodę z genealogią znalazłem w internecie cały wywód jednej z linii moich przodków. Pewien Pan, choć spokrewniony z tą rodziną nie był, to zrobił genealogie wszystkich rodzin we wsi, w tym moich przodków. Miałbym być zły, że nie miał mojej zgody i znalazł mi przodków od mojej prababci do XVIII wieku? Trochę pomyślunku by się przydało. Trzeba pamiętać, że to nie tylko ich przodkowie są, mamy tu przecież wśród badaczy Panią Patrycję - część z badanych osób to też jej przodkowie.
Co więcej może nakłoni to kogoś do sięgnięcia do własnej genealogii, a to przecież jest główny cel tego forum.
Tadeuszu, Patrycjo, Eugeniuszu - nie przejmujmy się malkontentami! Zawsze znajdzie się ktoś, komu się coś nie będzie podobać.
"Zuza" (pomijam brak podpisu, ale to moderatorów zadanie) - liczę na jakąś konstruktywną odpowiedź na to co napisałem.
Pozdrawiam,
Jan
Sroczyński_Włodzimierz - 26-10-2024 - 13:43
Temat postu:
"Rodzina Wydrzyckiego nie jest związana z historią państwa polskiego, ani żadnego. To nie rodzina historyczna.'
Ten pogląd nie ma żadnego uzasadnienia. Ex cathedra ocena przedstawiona jako fakt.

Bardzo interesującą dyskusją byłoby rozważanie kryteriów, podmiotów (autorytetów?:) czy procedur który być może byłyby w stanie...
..ale cały ten serwis, stowarzyszenie, aktywność opiera się na m.in na założeniu

każda rodzina jest historyczna

a klasycznie to już w ogóle - ma Złoty Krzyż Zasługi więc z definicji jest zasłużony, historycznie i pewnie nazwisko byłoby chronione wg prawa o ASC:))
Tadeusz_Wysocki - 26-10-2024 - 15:11
Temat postu:
Och droga Zuzo, zrobiło mi się bardzo smutno. Ta cała nasza praca, która trwa, jest dla uszanowania pamięci o Czesławie Niemenie i o jego ukochanym rodzinnym domu Stare Wasiliszki, który stracił, a który trzeba wspominać, opisywać też o innych rodzinach tych terenów Kresów, ratować dane przed zapomnieniem też dla innych. Twój post rani pamięć o nim. To był człowiek, który wniósł wiele do polskiej kultury i muzyki. Jego rodzony stryjeczny brat Jerzy Wydrzycki przesłał taki opis do fotografii naszego wpisu pamięci z numerem 17: ,,Dziękuję za to zdjęcie. Dla mnie to nostalgia pełna refleksji i zadumy. To rok 1958. Ja na tym zdjęciu mam 14 lat, siostra Urszula 11 lat. Obok Czesława moi kochani śp. rodzice i ciocia Helenka siostra mojego i Czesława taty. Trudno zatrzymać łzy patrząc na to z zadumą i refleksją, niech płyną.”

Chciałbym też przypomnieć program TV poświęcony pamięci Czesława Niemena w X rocznicę jego odejścia, umieszczony w albumie filmów naszego wpisu, gdzie wspomina o nim jego rodzina - m.in. Małgorzata i Natalia Niemen i przyjaciele: https://www.youtube.com/watch?v=bCS8DnGASJ8

Pozdrawiam,
Tadeusz
sable - 26-10-2024 - 19:10
Temat postu:
Moi mili,
nadeszła chyba pora na przypomnienie sobie tekstu niezwyciężonego przez czas przeboju śp. Czesława Niemena "Dziwny jest ten śwat":

Dziwny jest ten świat
Gdzie jeszcze wciąż
Mieści się wiele zła
I dziwne jest to
Że od tylu lat
Człowiekiem gardzi człowiek
Dziwny ten świat
Świat ludzkich spraw
Czasem, aż wstyd przyznać się
A jednak często jest
Że ktoś słowem złym
Zabija tak, jak nożem
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
I mocno wierzę w to
Że ten świat
Nie zginie nigdy dzięki nim
Nie! Nie! Nie! Nie!
Nadszedł już czas
Najwyższy czas
Nienawiść zniszczyć w sobie
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
I mocno wierzę w to
Że ten świat
Nie zginie nigdy dzięki nim
Nie! Nie! Nie! Nie!
Nadszedł już czas
Najwyższy czas
Nienawiść zniszczyć w sobie

Pozdrawiam,
Amelia Lemowicz
Sroczyński_Włodzimierz - 27-10-2024 - 12:44
Temat postu:
Tak płasko nie było i nie jest. Na szczęście:)

Oojcom naaszym ...- tyż Niemen i co ważne, nie w 66 nagrane
Tadeusz_Wysocki - 30-10-2024 - 07:47
Temat postu:
30 Października 2024 roku,

Właśnie dostałem wiadomość od Pana Jerzego Markiewicza (przypominam, który przyjechał z rodziną do Polski ze Starych Wasiliszek 4 lata temu, którego rodzina Markiewiczów była przez pokolenia najbliższymi sąsiadami domu rodziny Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach) w sprawie opisania zdjęć grobów podanych przez naszego Jana Żegotę i przez niego od Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich), cytuję:

,,Dzień dobry. Przepraszam że odpisuję z opóźnieniem, bo nie od razu zauważyłem Pana listy. Dziękuję Panu za Pana trudy. Co dotyczy grobu Markiewiczow Stanisław i Emilja - to moje pradziadek i prababcia rodziny dziadka Józefa. Genowefa - to najmłodsza siostra dziadka. Irena -to córka dziadka Józefa i babci Amelji. Obie zmarli od gruźlicy. Genowefa mieszkała w Wilnie, i po zaginięciu męża policjanta przyjechała do rodzinnego domu z małym synkiem i już z chorobą. Nr 26 - stryj Czesława. Nr 28 - to ta Janina co dopuszczałem jako Krzeszna Czesława, ale podobnie że to pomyłka, bo trochę za młoda według wieku. Jeszcze raz dziękuję Panu i serdecznie pozdrawiam. Jerzy Markiewicz".

Umieszczając tę wiadomość w przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek przekazuję Cześć Pamięci przodkom rodziny Czesława Niemena ze Starych Wasiliszek i przodkom innych rodzin pochodzących z Kresów.

Pozdrawiam,

Tadeusz Wysocki z naszym wspólnym wpisem: https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

PS. Dodano wpis muzyczny na dole: ,,Od Orfeo Negro do Terra Deflorata" - przysyłajcie swoje propozycje, dzięki!
Robert_Kostecki - 01-11-2024 - 13:53
Temat postu:
Cześć jak najbardziej zasłużona, ponieważ większość osób nie zdaje sobie nawet sprawy, jaką gehennę przeżyli przedstawiciele rodzin o orientacji propolskiej na tamtych terenach, jeszcze przez okres kilkunastu lat po II WŚ.
Tadeusz_Wysocki - 03-11-2024 - 11:11
Temat postu:
Witajcie,

Dziwne, właśnie minęły Zaduszki, a mnie zupełnie przypadkowo udało się odkryć, że chyba Ksiądz Proboszcz parafii Stare Wasiliszki Zbigniew Draguła ma swoją stronę na FB pod nazwą Zbyszek Draguła. Nie jestem pewien, czy to on, ale kto ma wejścia na FB - zobaczcie jakie piękne fotografie ze Starych Wasiliszek, kościoła, i też uratowanego rodzinnego domu Czesława Niemena umieszcza na tej stronie:
https://www.facebook.com/profile.php?id ... cale=pl_PL

To ja do niego piszę, zobaczymy co odpowie, czy w świetle ichniejszych przepisów będzie mógł nam pomóc i skany lub zdjęcia z ksiąg metrykalnych przesłać, lub może nawet notatki.

Boskie zrządzenie losu?

Dot: Wpis o Niemenie:
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

P.S. Ksiądz Zbigniew ma również drugi face na FB:
https://www.facebook.com/zbyszek.dragula?locale=pl_PL

Podlajkujcie proszę Księdzu Zbigniewowi jego wpisy i fotografie ze Starych Wasiliszek, dzięki! Smile
Żegota_Jan - 03-11-2024 - 17:22
Temat postu:
Witam,
O profilu ks. Zbigniewa wiedziałem już od września, ale do tej pory nie odpisywał.
A więc, jak zasugerował ks. Zbigniew, Grodzieńskie Archiwum Regionalne:
https://gagr.by/
Nie mogę się zorientować, czy mają tam jakiś inwentarz, ale jak na razie niczego takiego nie widzę.
Prosiłbym Cię Tadeuszu byś to Ty, jako główny inicjator badań genealogii Czeslawa Niemena, wysłał maila do Archiwum z zapytaniem, co dokładnie mają z Wasiliszek. Mógłbyś się również zapytać w moim imieniu o pobliską par. Wawiórka (również roczniki przed 1797)? Jeśli ktoś ma doświadczenia z tym Archiwum, to prosimy o wskazówki. Na razie trzeba się dowiedzieć co dokładnie mają w tym archiwum. Miejmy nadzieję, że odpowiedzą.
Pozdrawiam,
Jan
Tadeusz_Wysocki - 03-11-2024 - 19:44
Temat postu:
Witaj Janie,

A więc Ks. Zbigniew zareagował. Najważniejsza odpowiedź od niego, jako wieloletniego Proboszcza RK parafii Stare Wasiliszki jest ta, że ksiąg w kościele nie ma i są w archiwach grodzieńskich. To wiadomość konkretna, zabierzemy się za to, teraz może pytanie do wszystkich przyjaciół tego forum - czy ktoś w najbliższych tygodniach może się wybiera do archiwum w Grodnie i może rzecz sprawdzić, a może ktoś ma przyjaciół w Grodnie?

Ksiądz Zbigniew również zareagował bardzo pozytywnie, tym że, po otrzymaniu dzisiejszej wiadomości, natychmiast umieścił nasz wpis o genealogii i historii rodzinnego domu Czesława Niemena na FB na największym forum wielbicieli twórczości Czesława Niemena (tam jest prawie 100.000 członków).

Serdecznie pozdrawiam,
Tadeusz
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/
Tadeusz_Wysocki - 14-11-2024 - 08:34
Temat postu:
Witam wszystkich,

Na dziś dwa meldunki:

Co do archiwum w Grodnie - przyjaciele serdeczni próbują dotrzeć do danych o zasobach, musimy zaczekać.

Jeśli chodzi o wpis o Czesławie Niemenie - on żyje coraz bardziej intensywnie, teraz może bardziej w części nie genealogicznej (czekamy na spisy gł. z XVII i XVIII w.), ale w części... muzycznej - ostatni punkt wpisu 7. Muzoteka Czesław Niemen ,,Od Orfeo Negro do Terra Deflorata" - bardzo dziękuję tym, którzy już swoje propozycje do listy nadesłali.

Tadeusz
narodowa@narodowa.pl

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/
Żegota_Jan - 15-11-2024 - 17:41
Temat postu:
Witam,
Niestety jesteśmy zapewne w punkcie wyjścia, jeśli chodzi o zaginione księgi z Wasiliszek. Archiwum Regionalne z Grodna odpisało mi dzisiaj (co już uważam za sukces), że nie mają jakichkolwiek ksiąg z Wasiliszek i sąsiednich parafii. Jest to bardzo zastanawiające w kontekście słów Ks. Zbigniewa. Trzeba więc szukać dalej.
Zdobyłem (za niewielką opłatą) zdjęcia spisu parafii Wasiliszki z 1856 roku. Jest to jeden z ostatnio (1.11) dodanych przez Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich spisów ludności. Generalnie w przypadku znajdowania nowych przodków (zarówno moich, jak i Niemena) mało przydatny, gdyż rok 1856 jest dość późny i nie ma niczego nowego w stosunku do tego, co w jest metrykach. Jednakże pozwala tworzyć ciekawe statystyki. Osobiście jestem miłośnikiem tego typu statystyk genealogicznych różnego typu.
Pozwolę wypisać głowy rodzin w St. Wasiliszkach z 1856 roku:
Michał Wydrzycki (39 lat, przodek Niemena)
Andrzej Markiewicz (70 lat),
Józef Grygorowicz (82 lata)
Michał Markiewicz (65 lat)
Onufry Mioduszewski (24 lata)
Antoni Markiewicz (34 lata) wraz z bratem Ignacym (24 lata, przodek Niemena)
Michał Leonowicz (43 lata)
Mateusz Markiewicz (67 lat)
Jan Jakubaszko (67 lat)
Antoni Drożdża (67 lat)
Karol Markiewicz (64 lata)
Paweł Markiewicz (66 lat, przodek Niemena)
Konstancja Markiewiczowa (41)
Jest to ułamek potencjału tego spisu, gdyż wymienione są całe rodziny, jednakże ze względu na ograniczenia wynikające z odpłatności udostępnienia nie będę całego spisu przepisywał na forum. Jest on po rosyjsku. Jak ktoś chce ten spis zdobyć to zachęcam, 30 zł na wsparcie tak przydatnego Stowarzyszenia to niewielka kwota.
https://www.rodygrodzienskie.pl/udostepnianie/u010/
Ze spisu nasuwa się spostrzeżenie: w Starych Wasiliszkach większość gospodarzy było osobami starszymi. Łącznie żyło tam 50 mężczyzn i 51 kobiet. Z pośród rodzin, tych o nazwisku Markiewicz jest ponad połowa.
Pozdrawiam,
Jan
Tadeusz_Wysocki - 15-11-2024 - 19:55
Temat postu:
Dziękuję Janie, to cenny materiał, jeśli można dołączam do głównego wpisu, który cały czas żyje: https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Natomiast jeśli chodzi o dotarcie do tych archiwalnych dokumentów dotyczących Starych Wasiliszek / Wasiliszek i okolic, to zapewne trzeba zrozumieć i parafię i archiwum i takie ich odpowiedzi, to się nazywa paradygmat miejsca i czasu, trzeba uzbroić się w cierpliwość, może w przyszłym roku. To może już teraz życzmy sobie i wszystkim wokół Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia i Pokojowego Nowego 2025 Roku taką oto kolędą Czesława Niemena z listy Muzoteka umieszczonej na dole głównego wpisu jako p. 7.: ,,Nim przyjdzie wiosna":

https://www.youtube.com/watch?v=i-6y-Yl9Fr0

Pozdrawiam,
Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 21-11-2024 - 10:01
Temat postu:
Witajcie,

Z tym FB poświęconym pamięci Niemena (a jest ich kilka) to był dobry pomysł, teraz na hasło odkrywania fotografii grobów na cmentarzu w Starych Wasiliszkach i różnych rodzin, w tym rodziny Kirwiel (posłałem wiadomość i w ramach pomocy etymologię nazwiska Kirwiel/Kirwieł) przyszła taka wiadomość:

"Ivan Kirvel
Tak, ja jestem z parafii Stare Wasiliszki. Moja mama pochodzi ze St.Wasiliszek,a tata z Aciszów, wsi naprzeciw ,przez rzeczka Liebiodka prawego dopływu Niemna. Znam swój ród od 1600 roku. ale dziękuję Pani Duzyńskiej z rodu Kirwielów,za badania genealogiczne".

To bardzo ciekawa informacja potwierdzająca istnienie ksiąg z Wasiliszek od 1600+ roku. Oczywiście napisałem prośbę o pomoc, zobaczymy, czy ktoś odpowie.

Walczymy dalej, pozdrawiam,
Tadeusz
Tadeusz_Wysocki - 23-12-2024 - 09:39
Temat postu:
Witajcie,

A więc koniec roku, dla tego wątku niezwykle bogaty (choć nie do końca spełniony, bo jest wiele następnych danych do odkrycia), na dziś zakończony wpisem, który dla Niemenologów okazał się bezcenny:

https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Chciałbym wszystkim Wam podziękować za współpracę, i życzyć pięknie Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku - ale żeby położyć coś specjalnego dla wszystkich w prezencie pod jutrzejszą choinkę, chciałbym przekazać pełne świątecznej magii 100-letnie kartki z Kresów, które właśnie upubliczniła nasza Grażyna Rebell:

https://narodowa.pl/exhibits/niezwykle- ... adziadkow/

Wesołych Świąt!
Tadeusz_Wysocki - 26-12-2024 - 17:20
Temat postu:
Szczęśliwy prezent dostałem pod tegoroczną choinkę w sprawie genealogii rodziny Czesława Niemena, w temacie jego żony ze Starych Wasiliszek - Marii 'Maruszki' Klauzunik, o której nie mamy żadnych rodzinnych dokumentów, bo sami wiecie co jest z ichnimi władzami, kościół ma opór w przekazywaniu czegokolwiek, a i archiwa podobnie, więc dywagujemy wyobraźnią, a tu nagle okazało się, że dokument ich ślubu z 1958 r. ... wisi sobie spokojnie na ścianie rodzinnego domu-muzeum w Starych Wasiliszkach! Ja natychmiast to umieszczam we wpisie głównym, ale bardzo proszę Was z dobrym rosyjskim o rozczytanie dokładne danych Marii Klauzunik (np. czy na pewno po polsku nieznane nazwisko Klauzunik, jej miejsce urodzenia, imię ojca, czy inne o niej informacje) - zdjęcie tego dokumentu (bardzo słabej jakości) jest umieszczone we wpisie głównym, jako ostatnie w albumie fotografii (ostatnia kropka), więc będzie łatwiej dotrzeć przez tą potwornie długą treść wpisu ( zaprawdę krócej nie mogę Smile -
https://narodowa.pl/exhibits/czeslaw-ni ... -przodkow/

Tak więc nareszcie będzie coś na początek jej genealogii, bo dotychczas to rzecz niewybaczalnie i nieprzyzwoicie niegenealogiczna, właściwie bujanie w obłokach Smile -
https://narodowa.pl/exhibits/proba-gene ... a-niemena/

Dzięki za pomoc! Przed nami nowy 2025 rok naszych nowych badań, więc dla wszystkich życzenia ogólnego genealogicznego powodzenia!

Tadeusz


-
Żegota_Jan - 26-12-2024 - 18:47
Temat postu:
Witam,
Zaiste dobra wiadomość na samą końcówkę roku. Z tego co tu widzę:
Maria Klawzunik ur. 1940 w Wasiliszkach ("nowych"), tamże zamieszkała. Niestety nie mogę odgadnąć imienia jej ojca Z... Być może Zenon lub Zenobiusz. Ja tam widzę "зинювьевна". Nie mniej prosiłbym aby ktoś bardziej doświadczony w rosyjskim (którego de facto nie znam jako języka - umiem tylko czytać) rzucił na to okiem - są jeszcze inne rubryki, w których zupełnie nie wiem, o co chodzi. Jakość jakością, ale pismo wybitnie straszliwe. Nazwisko zupełnie w tamtych okolicach nie spotykane, jakby niepolskie. Na zdjęciach z cmentarza w Wasiliszkach, które mam od SRG też nic. Moja hipoteza (tak na oko) - Rosjanie. Ciężko mi jest coś więcej stwierdzić. Swoją drogą ciekawe jak wówczas wyglądały wpisy w ZAGS, do tej pory nie miałem z nimi styczności.
Jednakże z powodu jak na razie zbyt niewielkiego materiału badawczego ten jeden (choć najcenniejszy) akt niewiele moim zdaniem tu pomoże. Z resztą ta Pani - "Maruszka" chyba jeszcze żyje. Ona wie najlepiej jak się nazywał jej ojciec i skąd pochodził. Zapewne nie z tych okolic co Niemen, bo jak już wspominałem nie znalazłem tam żadnych Klawzuników. Z resztą chyba za jej życia nie powinniśmy się zbytnio zagłębiać. Co innego sam Niemen - osobistość powszechnie znana, lub Maryla Rodowicz, której fragment drzewa genealogicznego razem poruszaliśmy oraz szukani również na tym forum przez inne osoby przodkowie Pana Janusza Korwina-Mikke (a konkretnie jego nazwisko i ciekawe rzeczy z tym związane). We wszystkich tych przypadkach badani byli przodkowie osób znanych, a nie ich małżonków. Ale to tylko moja opinia na ten temat jest.
Pozdrawiam,
Jan
Tadeusz_Wysocki - 26-12-2024 - 19:45
Temat postu:
Janie,
Bardzo dziękuję za pierwszą pomoc. A więc zapewne PTG Forum odkrywa kolejne terra incognita genealogii postaci Polskiej Kultury, co jest rzeczą niewymierną i nieosiągalną nawet dla największych oligarchów, tu w rodzinie Czesława Niemena odkrycia prawdziwego nazwiska pierwszej żony Marii, ale czy do poprawek w encyklopediach i biografiach Czesława Niemena (a jest ich mnóstwo) - nie Klauzunik, ale Klawzunik, i dalszych przodków? (ciekawe, Pan Jerzy Markiewicz w naszej pierwszej rozmowie podanej w głównym wpisie wspominał nazwisko Marii również jako Klawzunik) - tu poczekajmy na innych z forum mających większe doświadczenie w j. rosyjskim i lokalnej etymologii (ja tu przeczuwam, że jeśli Klawzunik to przodkowie mogli mieć nazwisko Klawa, Klawus... - notowane na Grodzieńszczyźnie. Ale sam wiesz drogi Przyjacielu, na przeczuciach w genealogii daleko zajechać nie można Smile
A więc czekamy na pomoc innych, z odczytaniem imienia ojca, i może innych danych z tego pierwszego dokumentu - ślubu z Wasiliszek z maja 1958 roku.
I wreszcie co do żyjących potomków, Janie, ja wychodzę z założenia, że my w genealogii się tym nie zajmujemy, to rzecz rodziny osobista. zresztą we wpisie głównym jest podkreślone, że z założenia wpisu nie będziemy się zajmowali historią życia rodziny Czesława Niemena po jego przyjeździe do Polski w 1958 roku, to pamięć rodziny własna.
Tak więc czekamy na pomoc innych, pozdrawiam serdecznie,
Tadeusz
Rebell_Cieniewska_Grażyna - 27-12-2024 - 12:05
Temat postu:
Zdjęcie tego ślubu jest faktycznie kiepskiej jakości, do tego refleksy świetlne na szybie ale coś trochę da się przeczytać.
Nazwisko- tak jak odczytał Jan i tak jak jest przyjęte Klawzunik, dokładne tłumaczenie to Kliawzunik.
Panna młoda deklaruje, że jest Polką.
Imię jej ojca to Zinowij / Zinowiej. Kto kiedyś przed laty oglądał Czterech pancernych może je pamiętać Wink
Zastanawia mnie dlaczego nie ma wpisu panna a jest słowo niezamężna, przy Czesławie - kawaler. Urodzona w 1940 więc był to zapewne jej pierwszy ślub. Na samym dole jest data i numer dokumentu otrzymanego i tu mam wątpliwości czy z kościoła w Wasiliszkach, o miejscu i dacie urodzenia.

Dalsze poszukiwania dadzą albo kolejne pytania albo odpowiedzi i to tych drugim w nowym roku szczególnie nam poszukującym życzę.
Grażyna
Tadeusz_Wysocki - 27-12-2024 - 14:22
Temat postu:
Dzięki Grażyno, rozumiem, a więc zrobiłem tak: zmieniłem wersję tego ślubu tak, aby był widoczny cały dokument, plus w funkcji galerii fotografii wpisu jest tak, że jak się kliknie na nie, to pokazuje się powiększone, ale teraz podwójne kliknięcie na jego fragment daje efekt maksymalnego tego fragmentu powiększenia - czy teraz Ty i inni widzą detale lepiej?

Dzięki! Wdzięczny, Tadeusz Smile

P.S. A więc macie rację, nazwisko Marii to nie Klauzunik (podane wszędzie w encyklopediach i biografiach), ale zapewne Klawzunik - jedna literka i to jest zupełnie inne nazwisko, zmieniające całą etymologię i historię nazwiska z możliwym odkryciem przodków, zrobię nową etymologiczną analizę, prosząc też innych o pomoc!
Rebell_Cieniewska_Grażyna - 27-12-2024 - 16:41
Temat postu:
Nazwiska w formie - Klauzunik używa w wywiadach Maria, córka z tego małżeństwa właśnie. Kto, kiedy i dlaczego przekręcił / zmienił je? Zapisujący w ZAGS-ie, czy już po przyjeździe do Polski urzędnik - potrzebny byłby wgląd w dokumenty. Pierwsza żona Czesława nie żyje więc już tylko córka, która jak wynika z wywiadów ma sporą wiedzę, zdjęcia z lat w Starych Wasiliszkach, to może i stare dokumenty by się znalazły a tam byłyby imiona rodziców a może i ich otczestwa.
Marzenia dobre są na jesienną szarugę.
Ciekawostką jest fakt, że wnuczka Niemena uczyła się w tej samej szkole muzycznej co jej znany na świecie dziadek.

Grażyna
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits