Genealodzy.PL Genealogia

Poszukuję zasobów, informacji - Poszukiwanie osób przybyłych.. po 1945r (PUR)

beatabistram - 13-01-2011 - 11:01
Temat postu: Poszukiwanie osób przybyłych.. po 1945r (PUR)
Witajcie!
Czy ktos ma jakis pomysl, gdzie poszukiwac jakiegos spisu osob przybylych z terenow obecnej Ukrainy na tereny polskie po II wojnie???
Za kazdy pomysl bede wdzieczna bo narazie... nie wiem nawet gdzie zaczac!
pozdrawiam serdecznie Beata
ttunin - 13-01-2011 - 12:17
Temat postu:
Beato.
Czy szukasz konkretnych osób z twojej rodziny? Jeżeli , tak to już w pierwszym poście trzeba podać wszystkie dane jakie posiadasz i czego potrzebujesz.Zakładam,że dokładny wywiad w rodzinie już zrobiłaś.To jest podstawa.Do tego analiza "starych" dokumentów,fotografii. A następnie wchodzisz na "głębsze wody".
Kilka ogólnych informacji dostałaś już na forgen-ie. Można tu dodać materiały znajdujące się w zespołach Wojewódzkie Urzędy Repatriacyjne np w AP Szczecin,Poznań czy tez Wrocław.
maria.j.nie - 13-01-2011 - 13:33
Temat postu:
Witam

Przypominam watek T: Państwowe Urzędy Repatriacyjne- dokumenty w Archiwach
http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewt ... 6102.phtml

Można szukać wykazów, list… w Państwowy Urząd Repatriacyjny w więcej podano inwentarz zespołów…
( http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=&am ... amp;word2= )
"... książka rejestracji repatriantów, spis repatriantów, książka meldunkowa repatriantów ... "

Pozdrawiam serdecznie Maria
beatabistram - 13-01-2011 - 13:52
Temat postu:
Witajcie !
Dzieki za pomoc!
Sprawa ma sie tak , ja poszukuje rodziny w Zytomierzu - Szpakowski i Jakowicki . a Viktor Szpakowski z Zytomierza poszukuje rodziny ( trzy siostry jego ojca ) ktore opuscily Zytomierz po II wojnie i wyjechaly do Polski . Jestesmy na etapie sprawdzania czy nasi dziadkowie "byli" kuzynami, ale niezaleznie od tego czy byli czy nie chce mu pomoc.Narazie nie dostalam zbyt duzo informacji , ale prosilam , zeby napisal wszystko co wie i przypuszcza ....
mam nadzieje , ze z Wasza pomoca i tu i na Forgenie to sie uda Very Happy
maria.j.nie - 13-01-2011 - 13:54
Temat postu:
Witam

Proszę przeczytać wątek - gdzie szukać informacji ( po 1945r.) o dowodach osobistych , księgach meldunkowych, …
T:Czarnków gdzie szukać (księgi adresowe, dowody osobiste..) wątek http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... ght=#48034

oraz wątki ..
http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... ght=#69833
http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... ght=#70140

Wyszukiwanie (Inwentarze) w Archiwach Państwowych - http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/iza.php
wg Nazwiska – Szpakowsk http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/iza.ph ... ch2=szukaj
wg Nazwiska – Jakowick http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/iza.ph ... ch2=szukaj


Pozdrawiam serdecznie Maria
beatabistram - 13-01-2011 - 15:38
Temat postu:
Baaardzo dziekuje !!!

pozdrawiam sedecznie Beata
jart - 27-12-2012 - 19:52
Temat postu: Repatriacja z Litwy do Polski
Witam

W toku swych genealogicznych poszukiwań stanąłem przed wyzwaniem zbadania drogi jaką pokonali moi przodkowie jako repatrianci - w kwietniu 1945, z Wilna do Łodzi.
Zachowało się trochę dokumentów, mam też sporo informacji bezpośrednich (stemple i adnotacje na karcie ewakuacyjnej, inne dokumenty) i pośrednich (poczytałem trochę żeby zaczerpnąć wiedzy ogólnej).

Chciałbym odtworzyć trasę jaką pokonali, z - w miarę możliwości - dokładnym umocowaniem w czasie (daty) i przestrzeni (miejscowości).

Wiem że wyjechali z Wilna około 16-18 kwietnia 1945 (prawdopodobnie), 22-04 przybyli do PE w Kutnie, 27-04 byli już w PE w Łodzi.
Żeby nie wywarzać już otwarych drzwi, chciałbym zapytać o kilka rzeczy, być może ktoś już badał te zagadnienia wcześniej i zechce podzielić się wiedzą:

- czy istnieje lista transportów repatriantów opuszczających Wilno w dniach między 15 a 22 IV 1945, czy zawiera opis dot. punktów etapowych/węzłowych, miejsc docelowych i opis trasy (miejsce przekroczenia granicy itp)? Czy istnieje taka lista dla transportów przybyłych do PE w Kutnie 22-04-1945 (+/- 2 dni)?

- czy transporty repatriacyjne zdążały ściśle i konkretnie z miejsca startu do miejsca docelowego? (tzn pewnie zatrzymywały się po drodze, ale czy repatrianci mogli je wtedy opuścić bądź w inny sposób nie dotrzeć do miejsca docelowego wymienianego w karcie ewakuacyjnej - druku F9 ?)

- czy istniała procedura repatriacyjna która mówiła co i kiedy trzeba/można załatwić? (np. – rejestracja karty ewakuacyjnej jako paszportu (uprawniająca do przekroczenia granicy – A dni przed wyjazdem, pobranie kartek (żywnościowych? na podróż?) B dni przed wyjazdem, wymiana waluty – maksymalnie C dni przed wyjazdem itp.)

- czy istnieją (w archiwach litewskich?) listy „odprawionych” do Polski repatriantów (w podziale na daty i punkty początkowe/oddziały PUR)?

- czy są dostępne listy transportów/repatriantów którzy przejechali przez PE Białystok?

Z góry dzięki za wszelką pomoc!
maria.j.nie - 27-12-2012 - 20:30
Temat postu:
Witam

Proszę sprawdzić wątek T: Państwowe Urzędy Repatriacyjne- dokumenty w Archiwach
http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewt ... 6102.phtml

Można szukać wykazów, list… w Archiwach " Państwowy Urząd Repatriacyjny" http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=&am ... amp;word2= w więcej podano inwentarz zespołów… "... książka rejestracji repatriantów, spis repatriantów, książka meldunkowa repatriantów ... "

np. Państwowy Urząd Repatriacyjny. Zarząd Centralny w Łodzi 1944-1951 [1952] http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=pl& ... amp;word2=

oraz "Spisy Ludności" http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... rch=szukaj
np.w tym Spisy osób repatriowanych z Litewskiej SRR. 1945 http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... mp;id=6840
Wykazy repatriantów osiedlonych na terenie działania Woj. Oddz. PUR-u w Łodzi. 1945-1948 http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... mp;id=7149

Dokumenty PUR w Archiwum Akt Nowych - Wykazy, spisy repatriantów z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Francji, ZSRR ; osób wysiedlonych ... wg listy... m.in. Wykazy osób wywiezionych w głąb ZSRR i repatriowanych do Polski.1945-1947; Wykazy obcokrajowców transportowanych przez PUR przez teren Polski. ; Wykazy osób repatriowanych z Zachodu, a których mienie pozostało za Bugiem. ; orzeczenia odszkodowawcze; Spisy ludności łemkowskiej wysiedlonej w związku z akcją "W". ; Spisy osób repatriowanych z ZSRR .; Wykazy repatriantów i reemigrantów z Francji., Spis ludności ukraińskiej wysiedlonej z Polski w związku z delimitacją granicy. Medyka.; Spisy osób repatriowanych ... http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... rch=szukaj

Pozdrawiam serdecznie Maria
jart - 28-12-2012 - 19:01
Temat postu:
Bardzo dziękuję za informacje!
Pawel_Jurewicz - 31-12-2012 - 15:46
Temat postu:
Nie śledziłem dokumentalnie drogi moich kuzynów z Wilna do Torunia na poczatku maja 1945r , ale wygladało to nastepująco: Po załadowaniu do pociągu w Wilnie pod nadzorem litewskich żołnierzy ( głownie kobiet!, dość skrupulatnie badajacych bagaż, nie wolno było np wywozić mebli, worki buły kontrolnie kłute bagnetami) eszelon ruszył i podróż pzypominała tę opisywaną przez Żeromskiego w "Przedwiośniu" , pociąg wlókł sie niemiłosiernie, stawał co chwilę i kolejarze zbierali od podróżnych kosztownosci, a to na węgiel , a to na reperację lokomotywy. Po kilku dniach dotarli do Warszawy ( chyba po stronie praskiej, bo mosty były chyba jeszcze uszkodzone) i po parogodzinnym postoju z widokiem na wypalone ruiny ruszyli dalej, w koncu, gdy już wszyscy zostali obdarci doszczętnie z wszelkiego złota , nawet medalików, kolejarze stwierdzili, że jak nie ma pieniedzy , to dalej nie jadą, pociąg stanął w Toruniu i tam już miejscowy PUR rozdzielał kwatery dla nowoprzybyłych.
W sumie podróż trwała przeszło 7 dni.
Tyle przekaz ciotki.
Paweł Jurewicz
pawko223 - 15-01-2013 - 21:04
Temat postu: Re: Archiwum Państwowe w Koszalinie
Witam,

może ktoś z Państwa posiada informacje, gdzie znajdują się teczki osadników przybyłych na teren dawnego woj. koszalińskiego po II wojnie światowej. Z tego co wiem, każdy osadnik miał swoją teczkę, do teczki był przypisany numer. Z AP Koszalin dostałem informacje, że tych teczek nie ma w ich zasobach.

Paweł
maria.j.nie - 15-01-2013 - 22:03
Temat postu: PUR w Koszalinie
Witam
Proszę sprawdzić PUR z Koszalina zasoby w Archiwum Państwowym w Szczecinie http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=pl& ... rd2=Koszal

Państwowy Urząd Repatriacyjny Oddział Wojewódzki w Szczecinie : „...Dopiero w grudniu 1945 r. nastapiło połączenie placówek PUR w Szczecinie i w Koszalinie w jeden Oddział Okręgowy z siedzibą w Koszalinie, który w kwietniu 1946 r. został przeniesiony do Szczecina i rozpoczął działalność jako Oddział Wojewózki PUR. .."
Państwowy Urząd Repatriacyjny Powiatowy Oddział w Koszalinie ; daty: 1946-1951 http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=pl& ... rd2=Koszal
np.
Koszalin ; powiat; daty: 1947 ; tytuł spisu: księgi (lub ich odpisy) meldunkowe punktów etapowych PUR (w tym listy meldunkowe, książki rejestracji) dotyczące repatriantów, reemigrantów http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... p;id=45528
Koszalin ; powiat; daty 1945-1946 tytuł spisu: zestawienia osiedlonych rodzin (listy, spisy, wykazy) http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... p;id=45529
Koszalin; powiat; data: 1950 – spis „księgi (lub ich odpisy) meldunkowe punktów etapowych PUR (w tym listy meldunkowe, książki rejestracji) dotyczące repatriantów, reemigrantów”
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... rch=szukaj

Pozdrawiam serdecznie Maria
pawko223 - 15-01-2013 - 22:07
Temat postu: PUR w Koszalinie
Dziękuję pani Mario. Sprawdzę to! Paweł
Haponiuk_Daniel - 15-01-2013 - 22:32
Temat postu: PUR w Koszalinie
Może Wam ten link pomoże Smile

http://szczecin.ap.gov.pl/iCmsModuleArc ... ts/nrap/65
maria.j.nie - 15-01-2013 - 22:56
Temat postu:
Dziękuję, link jest świetny digitalizacja zasobów PUR w Szczecinie to jest perełka.

Państwowy Urząd Repatriacyjny Powiatowy Oddział w Koszalinie > zbiór dostępny http://szczecin.ap.gov.pl/iCmsModuleArc ... nrzesp/330

Dodam w Katalogu linków, Kategoria : Repatriacje, przesiedlenia, deportacje https://genealodzy.pl/index.php?name=Web ... amp;cid=39


Pozdrawiam serdecznie Maria
pawko223 - 16-01-2013 - 07:38
Temat postu:
Dziękuję za linki, czy te wykazy zawierają również osadników, przykładowo z centralnej Polski? Bo jest to chyba wykaz tylko repatriantów, a mnie interesują osadnicy przybyli w woj. koszalińskie z terenów Polski centralnej itp.

Przejrzałem materiał na wyżej wspomianych linkach, są to głównie listy, protokoły i zaświadczenia. Na tych listach znajdują się interesujące mnie osoby, jednakże w tych zasobach nie ma teczek osadników na podstawie, których nadawano ziemie, gospodarstwa i nieruchomości. Jak mi powiedziano, w AP Koszalin tych teczek osadników nie ma, z opisów wynika, że ich również nie ma w AP Szczecin, może ktoś z Państwa będzie wiedział, gdzie znajdują się teczki poszczególnych osadników.
Paweł
ZASIMOWSKA_RENATA - 16-01-2013 - 23:17
Temat postu:
Pawle a skąd przybyli twoi osadnicy w ktorym roku to było ? Moi dziadkowie byli wywiezieni ze swojej wsi a jak pamiętam dziadek opowiadał że na dworcu w Koszalinie wisiał napis że uchodzców witają a był rok 1951 już Smile . podaj cos więcej może będę w stanie pomóc mam blisko do miasta
maria.j.nie - 16-01-2013 - 23:41
Temat postu:
pawko223 napisał:
… , jednakże w tych zasobach nie ma teczek osadników na podstawie, których nadawano ziemie, gospodarstwa i nieruchomości. Jak mi powiedziano, w AP Koszalin tych teczek osadników nie ma, z opisów wynika, że ich również nie ma w AP Szczecin, może ktoś z Państwa będzie wiedział, gdzie znajdują się teczki poszczególnych osadników. …

Witam

Proponuję sprawdzić we właściwym terytorialnie Urzędzie Miasta i Gminy lub Urzędzie Gminy w „Wydziale Geodezji….”, gospodarstwo rolne (nieruchomość) powinna mieć założoną teczkę od 1945r. (dokumenty różne.. Akt Nadania…, katastralny opis przedwojenny... ) Warto przeglądnąć teczkę nieruchomości..

Również można sprawdzić we właściwym terytorialnie Sądzie Rejonowym Wydział Ksiąg Wieczystych – dokumentację papierową (też w teczkach : Akt Nadania…, mapki ewidencyjne , opis „nieruchomości”...).

Jeżeli w międzyczasie nastąpiła zmiana właścicieli, może Pan mieć malutki problem z otrzymaniem ksero, czy możliwością wglądu do „Teczek” . Dlatego proszę napisać wniosek/ prośbę o kopię dokumentów , które wyłącznie dotyczą załączników dokumentów Pana rodziny.
(wątek https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 8146#98146 )

Pozdrawiam serdecznie Maria
pawko223 - 17-01-2013 - 10:43
Temat postu:
Witaj Renato i Mario,

dziękuję za odpowiedzi. Moi osadnicy przybyli już w 1945 i w latach późniejszych wszyscy do gm. Tychowo i Sadkowo, w pow. białogardzkim. Część z nich miała wydawana dowody osobiste przez Komendę Powiatową Milicji Obywatelskiej w Białogardzie. Wiem, że każdy miał akt nadania, i każdy osadnik miał swoja teczkę, w której znajduje się wiele informacji o rodzinie, działalności podczas wojny itp., ale w żadnym urzędzie nie znają odpowiedzi, gdzie te teczki są przechowywane. Moi osadnicy przybyli z Dobrzynia (Golub Dobrzyń), Złotnik Kujawskich, Zawady i gm. Grabów w pow. łęczyckim, okolic Częstochowy Huta Stara B - Radostków. Pozdr. i dziękuję za pomoc. Paweł
maria.j.nie - 17-01-2013 - 14:26
Temat postu:
pawko223 napisał:
... Moi osadnicy przybyli już w 1945 i w latach późniejszych wszyscy do gm. Tychowo i Sadkowo, w pow. białogardzkim. ...

Witaj Pawle Smile
Proszę sprawdzaj w Urzędach Miasta, Gminy, Wydziały/ Referaty Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami (może być różna nazwa) Wink

Proponuję napisać list do Burmistrza Urzędu Miasta w Tychowie http://bip.tychowo.pl/
Mogę na "pw" podpowiedzieć ...

Dokumenty gospodarstwa, nieruchomości rolnej są w "Referat ds Gospodarki Nieruchomościami, Budownictwa i Ochrony Środowiska" w Tychowie http://bip.tychowo.pl/index.php?id=42121

"...Gmina Sadkowo – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1946-1954[2] w woj. szczecińskim i koszalińskim (dzisiejsze woj. zachodniopomorskie). Siedzibą władz gminy było Sadkowo. ..." http://pl.wikipedia.org/wiki/Gmina_Sadkowo

Sadkowo terytorialnie należy do Gminy w Tychowie

Natomiast polecam też sprawdzanie we właściwym terytorialnie Sądzie Rejonowym Wydział Ksiąg Wieczystych – dokumentację papierową Księgi wieczystej danej nieruchomości ... o ile na tym terenie były założone Księgi... i dokonano wpisu.
"Na podstawie ar.1 ust.1 dekretu z dnia 8 sierpnia 1946r. o wpisywaniu w księgach hipotecznych (gruntowych) prawa włąsności nieruchomości przyjętych na cele reformy rolnej .... "

Sąd Rejonowy w Białogardzie http://sądrejonowy.pl/bazy/sady/sad_rej ... eczystych/

Pozdrawiam serdecznie Maria
pawko223 - 17-01-2013 - 17:07
Temat postu:
Dziękuję Wam za podpowiedzi Wink Paweł
chołoniewski - 13-12-2013 - 23:54
Temat postu:
Witam
Mój dziadek Stanisław Chołoniewski powrócił w 1945 z Niemiec z obozu jenieckiego i osiedlił się w Zakopanem. Gdzie mogę znaleźć odnotowany jego powrót?
Jurek
MariaŁopaciuk - 14-12-2013 - 09:25
Temat postu:
W 2007 r. dzieliłam się z uczestnikami Genpolu swoim problemem na temat repatriacji w 1958 r. moich dziadków z dawnych Kresów II Rzeczpospolitej.

W maju 2007 r. będąc w Warszawie złożyłam wizytę w Archiwum Akt Nowych ul. Hankiewicza 1 z nadzieją na odnalezienie śladu dokumentacji tamtych wydarzeń sprzed prawie 60 lat. W czytelni spotkała mnie b. miła obsługa, jednak wyjaśnienia były jednoznaczne – proces odnajdywania takich dokumentów jest żmudny i długotrwały. Poradzono mi złożyć podanie z opisem wszystkich znanych mi danych dziadków i przypuszczalnej daty i miejsca przekroczenia granicy…….. i czekać na odpowiedź bardzo cierpliwie, jako że w ostatnim okresie jest ogromna fala zainteresowania tymi dokumentami.
A jakimi danymi dysponowałam ?
Z Wydziału Kartotek Adresowych Urzędu Miejskiego otrzymałam nr Karty Repatriacyjnej, który był wpisany jako dowód, na podstawie którego dziadkowie zostali zameldowani na stałe po przyjeździe do Polski.
Podobne informacje ( albo jeszcze pełniejsze ) można otrzymać w tymże urzędzie w Wydziale Dowodów Osobistych.

Po miesiącu braku odpowiedzi zaczęłam tracić nadzieję, po szóstym .... już ją straciłam.
Odpowiedź otrzymałam po dziewięciu miesiącach z AAN Oddział IV Informacji Naukowej i Udostępniania Zasobów a w niej:
- gdzie ( Zbiór Akt Repatriacyjnych ) i
- pod jaką sygnaturą są przechowywane dokumenty moich dziadków z przekroczenia granicy.
A do tego ……….. kserokopie tych dokumentów z autentycznymi zdjęciami i podpisami moich dziadków ! ! !
Z tych akt dowiedziałam się nie tylko gdzie urodzili się moi dziadkowie na Kresach ( Waręż pow. Sokal, Sambor ), ale znam również imiona ich rodziców oraz nazwiska rodowe ich matek.
Problem z ich miejscami urodzenia wynikł z faktu, iż pomimo że znałam ich miejsce zamieszkania ( Drohobycz ) od ponad 40 lat skąd repatriowali się do Polski to wiedziałam, że to nie były ich miejsca urodzenia.
Warto szukać !!!! ............ Cierpliwie !!! ………… I nigdy nie tracić nadziei ! ! !

Poniżej przedstawiam link do przykładowej " Karty Ewidencyjnej Repatrianta Nr ... "
jest ona prezentowana w gablocie AAN W Warszawie - zdjęcie to zrobiłam w maju 2007
Ksero takiej karty, tylko z danymi odnoszącymi się do moich dziadków otrzymałam z AAN.

https://plus.google.com/photos/10213809 ... PzS9vHniAE

MariaŁ
robszus - 11-01-2014 - 18:48
Temat postu: Lista repatriantów
Witam

proszę o podpowiedź gdzie mogę szukać listy przesiedlonych z kresów do Polski, szczególnie do miejscowość Marków województwie lubelskim.

Pozdrawiam
Pobłocka_Elżbieta - 11-01-2014 - 19:01
Temat postu:
Witaj!

Archiwa:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=&am ... amp;word2=

Temat PUR był poruszany:

https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... yjne.phtml

Pozdrawiam
Ela
robszus - 11-01-2014 - 20:20
Temat postu:
Bardzo dziękuję Smile
taraxacum - 10-09-2014 - 20:56
Temat postu: Repatryjacja - spis?
Hej mam następujące pytanie.

Czy dostępne są spisy ludności, przymusowo przesiedlonej z Kresów w wyniku Wojny 19 39?

Jeżeli tak czy istnieją i gdzie mogę ich szukać list z powiatu Borszczów. Interesują mnie miejscowości Korolówka i Juriampol.

Pozdrawiam miło.
Haponiuk_Daniel - 10-09-2014 - 21:10
Temat postu: Repatryjacja - spis?
W Archiwum Państwowym w Szczecinie znajdują się dokumenty Powiatowych Urzędów Repatriacyjnych. Są tam spisy przybyłych osiedleńców, repatriantów z cennymi informacjami.

Wiesz może gdzie udali się po repatriacji?

http://szczecin.ap.gov.pl/iCmsModuleArc ... ts/nrap/65 - wszystkie dokumenty są zdigitalizowane.

Pozdrawiam

Daniel
taraxacum - 10-09-2014 - 22:05
Temat postu: Repatryjacja - spis?
Tak wiem - osiedlili się w powiecie Żagańskim. Wysiedli na stacji w Żaganiu i tam w pobliskim Chotkowie osiedli. Zaliczono ich do osadników wojskowych. Wysiedleni zostali z miejscowości Jurjampol i Korolówka powiat Borszczów.
MariaRągowska - 11-09-2014 - 01:32
Temat postu: Repatryjacja - spis?
AP we Wrocławiu ma księgi przesiedlonych PUR, jest Żagań. W pracowni naukowej można sprawdzić w inwentarzu numery i ilość i daty. Albo też próbować szukać na stronie > archeion.net <
Zeskanowane są następujące księgi: Żagań 1945-1946, nr. 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381. Nie są jeszcze indeksowane, można je zamówić i przeglądać w pracowni naukowej. Więcej informacji - Śląskie Towarzystwo Genealogiczne.
Pozdrawiam
Maria Rągowska
taraxacum - 11-09-2014 - 13:39
Temat postu: Repatryjacja - spis?
Hej Maria czy podane przez Ciebie numery to sygnatury do dostępnych przez Internet akt?

Marcin
MariaRągowska - 11-09-2014 - 23:08
Temat postu: Repatryjacja - spis?
Na razie księgi są dostępne tylko w pracowni naukowej. Docelowo będą digitalizowane i indeksowane, ale materiał jest ogromny i trzeba poczekać na możliwość korzystania z nich przez Internet.
Maria
maria.j.nie - 12-09-2014 - 17:57
Temat postu:
taraxacum napisał:
... - osiedlili się w powiecie Żagańskim. Wysiedli na stacji w Żaganiu i tam w pobliskim Chotkowie osiedli. Zaliczono ich do osadników wojskowych. Wysiedleni zostali z miejscowości Jurjampol i Korolówka powiat Borszczów.

Witam

Dodam gdzie szukać informacji ..
Ela > spisy imienne osadników http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... rch=szukaj lub szukać > miejscowość : Żagań

Archiwum Państwowe we Wrocławiu ...

Żagań > http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... mp;id=9524 zespół: 345 Państwowy Urząd Repatriacyjny Oddział Wojewódzki we Wrocławiu …; sygnatura: 601 (adres Archiwum..)

oraz w tym zespole > zestawienie osiedlonych rodzin http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... mp;id=9523 sygnatura: 328

Archiwum Państwowe w Poznaniu ...

Zespół: 53/918/0 Państwowy Urząd Repatriacyjny. Wojewódzki Oddział w Poznaniu 1945-1951 > Seria: 11 Inspektorat Osadnictwa Wojskowego > Jednostka: 2037 http://www.szukajwarchiwach.pl/53/918/0 ... bJednostka
lub Sprawozdania dotyczące osadnictwa wojskowego w powiecie Żagań http://www.szukajwarchiwach.pl/53/918/0 ... bJednostka

w tym : Punkty etapowe http://www.szukajwarchiwach.pl/53/918/0/11#tabSerie

spis: Punkt Etapowy Zielona Góra - wykazy repatriantów ; 1945-1948; zespół: 918 Państwowy Urząd Repatriacyjny. Wojewódzki Oddział w Poznaniu ; sygnatura: 467-468 (nr karty: 1-158, 1-152) http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... p;id=49451 (adres Archiwum w Poznaniu)

(np. Punkt Etapowy Żary http://www.szukajwarchiwach.pl/53/918/0 ... bJednostki )

Można sprawdzić, co zawierają powyższe zespoły. Proszę napisać zapytanie do Archiwum - adresy w linkach powyżej ..


Pozdrawiam serdecznie Maria
taraxacum - 13-09-2014 - 18:06
Temat postu:
Dziękuję
Ukłony Marcin
mdanka - 13-09-2014 - 19:05
Temat postu:
Jak panstwo sądzicie czy dokumentacja dotycząca
repatriantów z Wilna jadących według transportu do Białogardu .ale
po drodze wysiedli oni w Gdańsku będzie w AP w Białogardzie?
Parę lat temu pisałam do AP Gdańska ,ale tam zadnych dokumentów nie znaleziona.

Ja juz pisałam w AP w Gdańsku nic nie ma .
Wiem ,że przyjechali około 10 czerwca 1946 roku/
To transport repatriacyjny to jest pewne.
Napiszę do AAN i AP Białogard/

Pozgrawiam Danka
jart - 14-09-2014 - 12:23
Temat postu:
W ogólności polecam książkę - http://sciesielski.republika.pl/losy/rep_book.html

Co do numeru transportu niestety nie pomogę - moje dane kończą się na początku 46 roku (dalej nie szukałem bo nie miałem potrzeby) - orientacyjnie: transport nr 75 odszedł z Wilna 06-04-1946 o 6:40. Nr transportu może być przydatny do dalszego szukania - tj. trasa, raport konwojenta (zestawienie ile wagonów, osób, mienia, relacja z przebiegu), raport lekarza (zachorowania i wypadki w czasie jazdy) - to w AAN.
Nr transportu powinien być w wykazach o których pisałem we wcześniejszym poście.

Napisanie do AAN i AP Białogard będzie dobrym pomysłem, możesz też od razu zapytać adresatów pism o ew. dalsze wskazówki - gdzie szukać itp.
maria.j.nie - 14-09-2014 - 14:32
Temat postu:
mdanka napisał:
Jak panstwo sądzicie czy dokumentacja dotycząca
repatriantów z Wilna jadących według transportu do Białogardu .ale
po drodze wysiedli oni w Gdańsku będzie w AP w Białogardzie?
Parę lat temu pisałam do AP Gdańska ,ale tam zadnych dokumentów nie znaleziona. …

mdanka napisał:
Ja juz pisałam w AP w Gdańsku nic nie ma .
Wiem ,że przyjechali około 10 czerwca 1946 roku/
To transport repatriacyjny to jest pewne.
Napiszę do AAN i AP Białogard/ …

Witam
wątek Państwowe Urzędy Repatriacyjne- dokumenty w Archiwach https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-6102.phtml

Dodam Wink
Dokumenty PUR w Archiwum Akt Nowych - Wykazy, spisy repatriantów z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Francji, ZSRR ; osób wysiedlonych ... wg listy... http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... rch=szukaj

w tym .. repatrianci z Litwy
Spisy osób repatriowanych z Litewskiej SRR. 1945 http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... mp;id=6840

Wykazy osób repatriowanych z Litewskiej SRR. 1945-1946 http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... mp;id=6842

Wykaz osób repatriowanych z Litewskiej SRR 1947-1950 http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... mp;id=6843

Wykazy pełnomocników PUR-u działających na terenie Litewskiej SRR. 1944 http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... mp;id=6841

Archiwum Państwowe w Szczecinie
PUR w Białogardzie ; 1946-1947 … http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=pl& ... ia%B3ogard Katalog materiałów zdigitalizowanych - PUR Powiatowy Oddział w Białogardzie http://www.szczecin.ap.gov.pl/iCmsModul ... nrzesp/320

Proszę sprawdzić Archiwum Państwowe w Gdańsku >
PUR Wojewódzki Oddział Gdański ; 1945 - 1951 http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=pl& ... y_id=12408 > spis ludności http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... rch=szukaj

Proszę przeszukać indeksy osobowe > Wyszukiwanie (Inwentarze) w Archiwach Państwowych - http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/iza.php
wg Nazwiska np. – Szpakowsk http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/iza.ph ... ch2=szukaj > zmienić wpisane "Szpakowsk" na poszukiwane nazwisko …

lub - szukać wg słów " repatri" drugie pole wg nazwiska np.: Kowalski
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=&am ... 2=Kowalski (Proszę pamiętać o różnych wersjach zapisu nazwiska [Oboczność nazwiska])

Znalazłam dokumenty rodziny w zupełnie innych miastach, nie gdzie przekroczyli granice,
nie w miejscach docelowych przyjazdu transportu przesiedleńców, nie w miejscach
osiedlenia się na stałe….. np.: szukałam w okolicach Katowic, Opola i Kłodzka a nalazłam w Warszawie i Toruniu …

... Wiele istotnych informacji dotyczących osadnictwa na ziemiach zachodnich i północnych dostarczają akta Polskiego Związku Zachodniego działającego w latach 1944-1950. Zachowały się kwestionariusze rejestracyjne wyjeżdżających na Ziemie Odzyskane. ...

w tym zasoby, wykazy osób przesiedlających się na Ziemie Zachodnie; wykazy repatriantów wyjeżdżających na ziemie zachodnie; wykazy repatriantów przybyłych z Zachodu i Wschodu; ... http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... rch=szukaj

Można sprawdzić, co zawierają powyższe zespoły. Proszę napisać zapytanie do Archiwum - adresy (kontakt) w linkach powyżej ..

maria.j.nie napisał:
Dokumenty z PUR w AP... ewidencja repatriantów http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=&am ... amp;word2=
"Rejestry są zgromadzone oddzielnie dla każdego powiatu i punktu, zwykle pisane są ręcznie,
zawarte w książkach. Formy nie są standaryzowane, często różnią się zależnie od regionu czy powiatu. …
wątek „Państwowe Urzędy Repatriacyjne- dokumenty w Archiwach” … https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 7241#37241

OSADNICTWO POLSKIE W GDAŃSKU 1945–1948 … Przybywający do Gdańska w roku 1946 Polacy mieli kłopoty z otrzymaniem pracy i mieszkań, mimo że Zarząd Centralny PUR ograniczył osadnictwo w Gdańsku do osób posiadających specjalne skierowania … http://gedanopedia.pl/index.php?title=O ... %80%931948

Pozdrawiam serdecznie Maria
WojtekB - 08-10-2014 - 16:07
Temat postu: Prośba o pomoc w odnalezieniu osoby po repatriacji
Witam serdecznie,

mam wielki problem z odnalezieniem danych o zameldowaniu, miejscu zamieszkania i miejscu śmierci mojej prababki, która została ewakuowana ze Lwowa w 1945 r. Musze zdobyc akt zgonu a nie mogę znależć miejscowości gdzie prababka mieszkala po przyjeździe do Polski. Na orzeczeniu Państwowego Urzędu Repatriacyjnego widnieje adres w Krakowie, ale tam niestety nie była zameldowana. Juz nie wiem gdzie mam szukać. Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki, jestem "zielony" w tym temacie i wierzę, że ktoś mnie naprowadzi, pomoże, z góry dziękuje za każda pomoc . Bardzo prosiłbym o wiadomości
mad4 - 09-10-2014 - 10:39
Temat postu: Prośba o pomoc w odnalezieniu osoby po repatriacji
Witam.ja równiez jestem zainteresowana tym tematem, poszukuje wiadomości dot.mojego dziadka Bolesław Dybowski ur. 29.07.1900 r. – Brzezinko, powiat Toruń. syn Władysława i Rozalii Kruszczyńskiej.Do Polski wrócił w 1947.Brak dokumentów repatriacji.Pisałam do Archiwum w Toruniu zgodnie z miejscem zamieszkania dziadka - brak ,Archiwum Akt Nowych też nie posiada więc gdzie?
z góry dziękuje za podpowiedz.
Mad 4
zmad - 09-10-2014 - 11:07
Temat postu: Prośba o pomoc w odnalezieniu osoby po repatriacji
@ WojtekB
Lwowiacy opuszczajacy swoje miasto wysiadali przede wszystkim w Katowicach i Gliwicach bo tam mogli otrzymac mieszkania opuszczone przez niemcow. Male szanse mieli na ich otrzymanie w Krakowie w calosci zamieszlalym przez stalych mieszkancow, dlatego ci ktorzy w krakowie wysiedli wczesniej czy pozniej to miasto opuszczali poza nielicznymi szczesciarzami. Dla wielu lwowiakow, Katowice i Gliwice byly tylko chwilowym przystankiem z ktorego wyruszali w kierunku Opola a przede wszystkim Wroclawia. Tak moglo byc z Twoja prababcia. Szukaj w rejestrach PUR w tych wlasnie miastach jak rowniez w miastach powiatowych tych wojewodztw. Jezeli prababcia zmarla, szukaj w wyszukiwarkach internetowych (jest ich coraz wiecej) cmentarzy na tym terenie. Moze bedziesz mial szczescie, czego Ci zycze.

Zbyszek Maderski
maria.j.nie - 09-10-2014 - 13:11
Temat postu:
mad4 napisał:
... ja równiez jestem zainteresowana tym tematem, poszukuje wiadomości dot.mojego dziadka Bolesław Dybowski ur. 29.07.1900 r. – Brzezinko, powiat Toruń. syn Władysława i Rozalii Kruszczyńskiej.Do Polski wrócił w 1947.Brak dokumentów repatriacji.Pisałam do Archiwum w Toruniu zgodnie z miejscem zamieszkania dziadka - brak ,Archiwum Akt Nowych też nie posiada więc gdzie? ...


Witam
Skąd wrócił Bolesław Dybowski ze wschodu, z zachodu ?

Jest też wątek „Państwowe Urzędy Repatriacyjne- dokumenty w Archiwach” https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-6102.phtml
o repatriacji, przesiedlaniu... https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 8963#38963
o zasobach w Archiwach ... https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 7241#37241
szukanie dokumentów ... https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 8146#98146

Pozdrawiam serdecznie Maria
mad4 - 09-10-2014 - 13:29
Temat postu:
Tak wrócił z zachodu.Archwum akt nowych nie posiada danych dotyczących dziadka, archiwum w Toruniu również, nie.Powracający z zachodu wracali droga lądową lub morską.Z tego co zdążyłam sie dowiedzieć punkt dla powracająchych drogą lądową był w Katowicach ,ale tam tez dokumentów brak.Dziękuję Mario za podowiedz,poszukam cierpliwości mi nie brakuje.
maria.j.nie - 09-10-2014 - 14:08
Temat postu:
Małgorzato

Ewidencja powracających z Zachodu 1945-1946 http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... p;id=20533
Rejestry repatriantów ze Wschodu i Zachodu 1947-1948 (570 Państwowy Urząd Repatriacyjny - Oddział Powiatowy w Ostrowi Mazowieckiej) http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... p;id=37643

Proponuję napisać do Archiwum Państwowego w Warszawie, sprawdzić być może były to „punkty etapowe” dla powracających z zachodu..

Powroty z zachodu … http://books.google.pl/books?id=cpuaIsO ... mp;f=false wojskowe władze reaatriacyjne ... obozy repatriacyjne ... UNRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration) ... IRO ( International Refugee Organisation- Międzynarodowa Organizacja Uchodźców)

IRO (od 1947 r., następca UNRA) http://translate.google.pl/translate?hl ... 6bih%3D622

w IPN http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_fil ... -17013.pdf

PCK .. niewielką kartotekę Polaków zatrudnionych przymusowo na terytorium Niemiec http://www.pck.pl/pages,13_101.html w wątku PCK i Bad Arolsen https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... ght=#51468

Ogólnie, temat .. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-1154.phtml > Gdzie szukać dokumentów o polakach wcielonych do Wermachtu ... a następnie żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 6924#66924

Już to przerobiłem, skorzystaj z otwartych drzwi. Kolekcja PUR - Państwowy Urząd Repatriacyjny autor Stankiewicz Waldemar
"...Wstępną wskazówkę od czego zacząć poszukiwania, można znaleźć w "Informatorze o zasobach zgromadzonych w Państwowych Archiwach terenowych dot. "Migracji ludności na Ziemiach Zachodnich i Północnych w latach 1945 - 1950". To źródło zostało opublikowane przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie w 1998 roku.
W dokumentach PUR zawarte są informacje o:
- 1 553 512 repatriowanych z b. ZSRR,
- 54 576 repatriowanych z Francji,
- 44 170 reemigrantów z Niemiec,
- 53 012 z innych pastw Europy.
Ogółem są tam informacje o losach 4 497 984 osób. To ogromna baza informacji. ..." http://www.ketrzyn.mm.pl/~wastan/pur.html

Pozdrawiam serdecznie Maria Smile
mad4 - 09-10-2014 - 14:32
Temat postu:
Dziękuję serdecznie za podpowiedz,będę szukać.Napiszę do Archiwum państwowego w Warszawie może coś to da.Wiem ,że dziadek przebywał we Włoszech w obozie 4 komp 19.czekam na dane z PCK.Szukam jeszcze danych dot.jego brata Bernarda Dybowskiego, równiez wcielonego do Wermachtu .
Mad4
maria.j.nie - 15-10-2014 - 17:34
Temat postu:
WojtekB napisał:
… mam wielki problem z odnalezieniem danych o zameldowaniu, miejscu zamieszkania i miejscu śmierci mojej prababki, która została ewakuowana ze Lwowa w 1945 r. …


Witam
Dokumenty PUR w Archiwum Akt Nowych - spis inwentarza z 2005r > . http://www.irekw.internetdsl.pl/dokumen ... walnym.pdf

Nr zespołu 527 - Rejonowi Pełnomocnicy Rządu RP do Spraw Ewakuacji Ludności Polskiej z Ukraińskiej SRR – grupa zespołów 1944-1946 … Repatriacja ludności polskiej z Ukraińskiej SRR: spisy i zestawienia osób repatriowanych i pozostających na miejscu, opisy mienia pozostawionego i ewakuowanego, protokoły, zaświadczenia, pokwitowania; ….
- Rejonowego Pełnomocnika Rządu RP do Spraw Ewakuacji Ludności Polskiej z Ukraińskiej SRR we Lwowie, 1945-1946, sygn. 1-7, 9-51; …

Proszę napisać do Archiwum Akt Nowych zapytanie. Kontakt http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... ;word2=Lwo

Pozdrawiam serdecznie Maria
WojtekB - 21-10-2014 - 09:43
Temat postu:
Witam dziekuje za odpowiedzi, w AAN sprawdzano, ale nie odnaleziono żadnych informacji. Prosze mi dokladnie powiedziec gdzie odnaleźć te dokumenty , o których Pani pisze "Nr zespołu 527 - Rejonowi Pełnomocnicy Rządu RP do Spraw Ewakuacji Ludności Polskiej z Ukraińskiej SRR – grupa zespołów 1944-1946 …....." ??
maria.j.nie - 21-10-2014 - 14:39
Temat postu:
WojtekB napisał:
Witam dziekuje za odpowiedzi, w AAN sprawdzano, ale nie odnaleziono żadnych informacji. Prosze mi dokladnie powiedziec gdzie odnaleźć te dokumenty , o których Pani pisze "Nr zespołu 527 - Rejonowi Pełnomocnicy Rządu RP do Spraw Ewakuacji Ludności Polskiej z Ukraińskiej SRR – grupa zespołów 1944-1946 …....." ??


Napisałam w wątku, https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 594#242594 podałam link... Wink
Proszę uprzejmie sprawdzić informacje o zawartości zespołu w tym linku http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... ;word2=Lwo podano szczegółowy opis zawartości zespołu 527.., … Można sprawdzić zadzwonić zapytać lub napisać na adres podany w danych adresowych do AAN. Sprawdzałam nie ma problemu z uzyskaniem kwerendy z tego zespołu > sygn. 1-7, 9-51.
Natomiast czy są tam dokumenty Pana rodziny, nie znam odpowiedzi. Proszę sprawdzić.
maria.j.nie napisał:

Dokumenty PUR w Archiwum Akt Nowych - spis inwentarza z 2005r > . http://www.irekw.internetdsl.pl/dokumen ... walnym.pdf
Nr zespołu 527 - Rejonowi Pełnomocnicy Rządu RP do Spraw Ewakuacji Ludności Polskiej z Ukraińskiej SRR – grupa zespołów 1944-1946 … Repatriacja ludności polskiej z Ukraińskiej SRR: spisy i zestawienia osób repatriowanych i pozostających na miejscu, opisy mienia pozostawionego i ewakuowanego, protokoły, zaświadczenia, pokwitowania; ….
- Rejonowego Pełnomocnika Rządu RP do Spraw Ewakuacji Ludności Polskiej z Ukraińskiej SRR we Lwowie, 1945-1946, sygn. 1-7, 9-51; …
Proszę napisać do Archiwum Akt Nowych zapytanie. Kontakt http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... ;word2=Lwo ...


Pozdrawiam serdecznie Maria
mad4 - 27-10-2014 - 12:17
Temat postu:
Witam.Właśnie dostałam odpowiedz z Archiwum państwowego w Warszawie dot.dot.mojego dziadka Bolesław Dybowski ur. 29.07.1900 r. – Brzezinko, powiat Toruń. syn Władysława i Rozalii Kruszczyńskiej.Do Polski wrócił w 1947.Brak dokumentów repatriacji, niestety archiwum nie posiada dokumentów.Pisałam do Archiwum w Toruniu zgodnie z miejscem zamieszkania dziadka - brak ,Archiwum Akt Nowych też nie posiada więc teraz gdzie, może mi ktoś podpowie.Pozdrawiam serdecznie.
Mad4
maria.j.nie - 27-10-2014 - 16:02
Temat postu:
Małgorzato

Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie
Przykłady sygnatur dla materiałów aktowych: http://archiwumcaw.wp.mil.pl/sygnatury/index-syg.htm
Lista ....
poz. • Kolekcja akt żołnierzy polskich powracających z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie > Kolekcja Akt Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych tzw. Kolekcja Andersowców: nazwisko i imię, sygnatura spisowa/and, np. Nowak Jan, 31204/and. ...

Może się przyda ... Nazwisko : Dybowski w dokumentacji PUR Archiwum http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=pl& ... d2=Dybowsk


Pozdrawiam serdecznie Maria
mad4 - 27-10-2014 - 20:37
Temat postu:
Dziękuję za podpowiedź ,ale Archiwum Wojskowe również nie posiada dokumentów dotyczących mojego dziadka Bolesława, wszystkie dokumenty dotyczące służby przed wojną otrzymałam.Pozdrawiam
Mad4
olgaprzyjemska - 31-12-2015 - 09:38
Temat postu:
Dzień dobry,
Szukam informacji na temat PUR Kutno, punktów etapowych, moja pra babcia posiadała taki arkusz ewakuacyjny z miejscem końcowym Kutno. Znalazła Archiwum w Łodzi, na którym teoretycznie powinny się tam znajdować, ale na stronie widzę tylko info dot. Łodzi. Czy ktoś potrafi mi pomóc i podpowiedzieć gdzie szukać?

Czy była jakaś różnica pomiędzy przesiedleńcem a repatriantem? Mimo, że mam udokumentowane zamieszkanie mojej pra babci w miejscowości Niestkowo, gmina, Wytowno, powiat Słupsk, nie mogę jej nigdzie znaleźć w archiwach (sa w Szczecinie). Moja mama nadal pamięta wszystkie adresy zamieszkania. Pra babcia przybyła z Pińska, jest akt ewakuacyjny, 1945r. W akcie nadania domu jest data 1947r, przejrzałam wszystkie księgi meldunkowe, zaświadczenia repatriantów, punkty etapowe Słupsk i nic. Nigdzie nie ma nazwiska Regina Naumowa + 2 dzieci.

Teoretycznie akta Słupska znajdują się w Szczecinie i tam szukam, są wszystkie okoliczne wsie (pochodzę z tego regionu), czy możliwe, że część akt z tego regionu będzie w Koszalinie?

Chciałabym odtworzyć drogę jaką przebyła...
jart - 31-12-2015 - 12:06
Temat postu:
Olgo,

jeszcze raz, powoli, dokładnie i po kolei:
- czego poszukujesz? (bo informacji nt. PUR Kutno chyba jednak nie; jeśli jednak, to jakich?)
- arkusz ewakuacyjny prababci - czy była to karta ewakuacyjna? Czy ją posiadasz? Czy posiadasz jakiekolwiek dokumenty związane z ewakuacją/repatriacją?
- czy znasz daty wyjazdu/przyjazdu, nr. transportu, stacje początkową? (bo docelową jak rozumiem było Kutno)
- czy kontaktowałaś się już z AP Łódź, czy poprzestałaś na "informacjach na stronie" (jakiej?)
jart - 31-12-2015 - 12:08
Temat postu:
Olgo, pisałem już do Ciebie w innym temacie - rzuć tam okiem.

Sprecyzuj pojęcie "akt ewakuacyjny" - czy posiadasz ten dokument? Jak brzmi jego nazwa nagłówkowa? Czy ma pieczęcie na odwrocie?
Doniec_Henry - 31-12-2015 - 15:45
Temat postu:
witam,
jako materiał pomocniczy
od strony 160

http://rcin.org.pl/ihpan/Content/38130/ ... ersten.pdf
olgaprzyjemska - 31-12-2015 - 17:48
Temat postu:
Dziękuję za poświęcenie uwagi moim postom, już piszę.

Nazwa nagłówkowa to: ARKUSZ EWAKUACYJNY
Wyruszyli z Pińska 16.08.1945
Z lewej strony jest początek zamazany to co widac to; OKRĘGOWY POLSKIEGO KOMITETU DO SPRAW EWAKUACJI a pod tym napisem jest data 16 sierpień 1945 i dalej nazwisko babci Regina Naumów.

Dalej napisane:
niniejszym zaswiadcz sie iz ob Naumow Regina c. Jana ur.1912 narodowości Polska mieszkaniec Pierechreszcie powiatu Zabrzyckiego obw.Pinskiego Bialoruskiej SSR zgodnie postanowienia Pelnomocnika Okregowego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i Przedstawiciela Rzadu Bialoruskiej SRR do spraw ewakuacji na teren Polski ewakuuje sie do Kutna. Dalej wpisane sa dzieci a dalej słabo widać ale to dot.co ze soba biorą zywnosc i rożne artykuły

(nie mam tego prze oczami, mama przepisuje mi arkusz i przesyła na fb)

Moja rodzina wysiadła w Słupsku, zamieszkali (otrzymali dom w Niestkowie), szukam nazwiska babci na dokumentach w archiwum, ale nie ma jej ani na punktach etapowych Słupska, ani w księgach meldunkowych gdy przydzielano domy. Teoretycznie dokumenty te podlegają pod Słupsk, ale zostały przeniesione do Szczecina, tam w archiwum sobie szukam, a czy możliwe że one są w Gdańsku? Nie mam pojęcia zupełnie jak to kiedyś wyglądało z tą administracją.

Dlaczego wspomniałam o Kutnie, dlatego, że ich miejscem docelowym było Kutno i z czystej ciekawości chciałabym sprawdzić czy tam wysiedli, czy nie, czy może tam ktoś ich spisał.

Napisałam do Archiwum Łódź, na stronie nie ma nic o PUR. Chyba że źle szukam.
jart - 31-12-2015 - 23:15
Temat postu:
Mnie się wydaje że szukasz nie najgorzej. Jesli Kutno, to coś w AP Łódź powinno być, chocby:
zespół 649 Państwowy Urząd Repatriacyjny Powiatowy Oddział w Kutnie 1945-1948
ale i inne.

Nawet jeśli w Łodzi nic nie znajdą to powinni Cię dalej pokierować.
Z własnego doświadczenia: znajdą pewnie księgi rejestracyjne z punktów Etapowych - za dużo informacji tam nie znajdziesz, ale powinny być ważne: kto jechał, skąd (plus numer transportu), kiedy (daty), rodzaje i numery dokumentów (jeśli były numerowane), gdzie zostali skierowani.

Te informacje pomogą w dalszych poszukiwaniach.

Możesz także napisac do AAN w Warszawie, maja tam wykazy repatriantów przechodzących przez punkty etapowe, a także przejęty z IPN zbiór akt repatriacyjnych 1944-77 (ankiety repatriacyjne, zaświadczenia i karty ewidencyjne).
Dodatkowo: ja badałem w AAN zespół dot. repatriacji z obecnej Litwy, były tam między innymi raporty konwojentów podróżujących z transportami oraz służb medycznych. raport taki opisuje przebieg transportu, warunki, wydarzenia które miały miejsce podczas podróży - bardzo ciekawy materiał. Analogiczny zespół dla Białorusi tez tam jest (inwentarze sąsiadują ze soba na półce) - ale tam nie miałem żadnego szukania i nie przeglądałem go.

Chyba najważniejsze: z powyższymi informacjami (kto, skąd, kiedy, którym transportem) możesz napisać do odpowiedniego archiwum białoruskiego (którego nie wiem - nie sprawdzałem).

Co do akt meldunkowych i związanych z zamieszkaniem - może spróbuj w aktach gminy?


P.S.
Pytałem o stemple na odwrocie karty ewakuacyjnej - w przypadku ewakuacji z Litwy, repatriant zanim wyjechał musiał załatwić szerego formalności - było to dokumentowane odpowiednia pieczątką lub adnotacja na odwrocie karty.
Były tam tez przystawiane stemple punktow etapowych PUR, wraz z datami (to apropo trasy).

Ostatnia rzecz - w przxypadku Litwy, karta ewakuacyjna od momentu jej wydania działała jako dowód tożsamości. Problem polegał na tym że wydawano jedną kartę na rodzinę - czyli jedno z małżonków nie miało dokumentu. Wyjściem był odpis notarialny (maszynopis). Być może w przypadku Białorusi było podobnie. Sprawdź czy Twój dokument to wypełniony piórem/długopisem gotowy formularz (czyli oryginał), czy maszynopis z dopiskami odręcznymi (czyli prawdopdobnie kopia/odpis).
Na oryginale powinny być informacje dotyczące transportu (być może jakiś dopisek).
gorek550 - 01-02-2016 - 19:19
Temat postu: przyznanie nieruchomości dla repatrianta zza lini Curzona
witajcie , robiąc dziś porządki na strychu znalazłem ciekawe zaświadczenie mojego ojca. Brzmi ono Tak :

Powiatowy oddział PUR w Pasłęku zaświadcza że obywatel Józefowicz złożył w naszym urzędzie podanie o przyznanie mu na własność nieruchomości poniemieckiej położonej w Pasłęku ** tutaj jest adres tej nieruchomości ** tytułem ekwiwalentu za pozostawioną nieruchomość za linią Curzona. Obywatel Józefowicz jest kandydatem do otrzymania nieruchomości na własność. pismo datowane jest na 23.IV.1946

niestety tata nie zdążył mi przekazać żadnych informacji ponieważ zmarł gdy miałem 17 lat , a po tylu latach znalazłem to pismo.

i teraz moje pytania :

1. jak mogę się dowiedzieć czy tacie przyznano tą nieruchomość ?
2. Czy jest jakaś szansa na odnalezienie tej pozostawionej nieruchomości za linią Curzona ?

Bardzo proszę o wszelką pomoc

z góry dziękuje Wink
StaromłyńskiDuda - 01-02-2016 - 19:42
Temat postu: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
Witam.
PUR to Państwowy Urząd Repatriacyjny. Jego akta znajdują się we właściwych terenowo AP: http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=&am ... amp;word2=
Wątek był poruszany na naszym forum: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-6102.phtml
Tam szukałbym odpowiedzi, ewentualnie w Urzędzie Miasta/Gminy w meldunkach.

Pozdrawiam,
Wojtek
gorek550 - 01-02-2016 - 20:22
Temat postu: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
dziękuje za odpowiedź , zaraz wszystko posprawdzam Wink

jak już znalazłem , pur w Pasłęku , to jak mogę zobaczyć te archiwa , bo widzę tylko wyszukiwanie ogólne i wersja do druku a jak wejść w te archiwa ?
StaromłyńskiDuda - 01-02-2016 - 21:04
Temat postu: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
Jak wyszukałeś w wyszukiwarce bazy SEZAM i ZoSIA dokumentów z PUR-u w Pasłęku (zespół nr 990), kliknij na "więcej". Wówczas pojawi się szczegółowa informacja o tym zespole archiwalnym. Dokumentacja ta jest w Archiwum Państwowym w Olsztynie.
Nie ma wersji cyfrowej, więc trzeba przejrzeć dokumenty na miejscu w pracowni naukowej. Wcześniej lepiej umówić się. Kontakt do AP w Olsztynie jest podany po kliknięciu "więcej".
Pozdrawiam,
Wojtek
gorek550 - 01-02-2016 - 21:06
Temat postu: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
ok , dziękuje i pozdrawiam
natalia1986 - 02-02-2016 - 13:14
Temat postu: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
A może warto by było sprawdzić w księgach wieczystych sądu albo starostwie coś na temat tej nieruchomości, o którą się starał tata?
gorek550 - 02-02-2016 - 14:03
Temat postu: Re: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
natalia1986 napisał:
A może warto by było sprawdzić w księgach wieczystych sądu albo starostwie coś na temat tej nieruchomości, o którą się starał tata?


rozumiem ze najlepiej sprawdzić to w starostwie lub w sądzie w Pasłęku ?
czy jest on podległy pod Olsztyn czy co ?

i mam jeszcze jedno pytanko odnośnie tej ziemi którą tata zostawił za linią curzona , czy jest jakaś szansa na odnalezienie jej , jeżeli nie mam żadnych papierów ?
Doniec_Henry - 02-02-2016 - 14:12
Temat postu: Re: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
witam,
to może tutaj zajrzyj...
http://historia-wyzynaelblaska.pl/osadnicy.html

pomocnicze wzmianki...

Państwowe Archiwum w Olsztynie.
Dokumenty/Zbiory Pasłęk
Statystyka 1945-1946
Wydział Osiedleńczy. Statystyka powiatu Pasłęk 1945-1946
Sprawozdania i protokoły kontrolne powiatu Pasłęk 1945-1946
Sprawozdania sytuacyjne Starostwa Pasłęk 1945
Akta Grup Operacyjnych 1945
Sprawozdania i formularze statystyczne powiatowych akcji osiedleńczych
Sprawozdania z akcji osiedleńczej powiatu Pasłęk
Zapotrzebowanie na osadników w gr. Zaw. Samodzielnych Pasłęk
Gospodarstwa Pasłęk 1948
Sprawozdania miesięczne PUR i Urzędów Likwidacyjnych
Zestawienia statystyczne z ruchu repatriantów i przesiedleńców 25.I – 30-IX.1947
Sprawozdania z akcji przesiedleńczej i interwencyjnej 1.II-30.IX.1950

oraz

2.VII.1945 r.
W Pasłęku "pracowało" już kilku osobowe Starostwo Powiatowe,
PUR /Państwowy Urząd Repatriacyjny 2-osobowy, Posterunek Milicji Obywatelskiej i Inspektorat Szkolny.
Obok Starostwa pracował już zp.Redęrem Powiatowy Urząd Ziemski.
gorek550 - 03-02-2016 - 18:07
Temat postu: Re: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
wielkie dzięki Doniec_Henry
jurek.solecki - 11-12-2016 - 00:01
Temat postu: Re: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
Ja znalazłem dokumenty " ojca teczką" , miała ona nazwę:
Akta Osadnika i znalazłem ją w wydziale geodezji. Datowane są na 13.09.1946r.
Jurek Solecki
stryker - 28-12-2016 - 11:55
Temat postu: Re: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
Witam!
Szukam pomocy w naprowadzeniu.
Byłem już w AP w Gdańsku ale albo źle szukam albo tego tam nie ma.
Gdzie odnajdę "Kartę Ewidencyjną Repatrianta" ?
Dziadek wrócił na 99% z Anglii w 1947 jak żołnierz II Korpusu statkiem do Gdańska i tam zamieszkał.
pozdrawiam
Marcin
mad4 - 04-09-2017 - 13:26
Temat postu: Re: przydział nieruchomości poniemieckiej dla repatrianta
Witam.Szukam pomocy w podpowiedzi.Mój dziadek Bolesław Dybowski wrócił do Polski jako żołnierz II Korpusu, przed wojną jak i po wojnie mieszkał w Toruniu.Jaką drogą powrócił do Polski niestety nie wiem.Pisałam do CAW , wszystkie dokumenty dot. słuzby wojskowej dziadka otrzymałam.Dziadek przed wojna był sierżantem w 63 Toruńskim Pułku Piechoty.Pisałam także do Archiwum Akt Nowych , tam dokumentów dot repatriacji dziadka równiez brak.Może mi ktoś podpowie co dalej.Pozdrawiam
Krystyna.waw - 04-09-2017 - 14:47
Temat postu:
Zobacz w AP Toruń "Zaświadczenia wydane repatriantom"
http://szukajwarchiwach.pl/search?q=Bol ... amp;order=
Bym sprawdziła, czy Dybowski Bernard nie ma pomylonego imienia.
mad4 - 04-09-2017 - 15:27
Temat postu:
Dziadek miał brata Bernarda ,ale on zginął na Kalmnuiza/Łotwa w grudniu 1944roku.
Krystyna.waw - 04-09-2017 - 15:35
Temat postu:
Ten Bernard z AP Toruń żyje w 1947. Widzisz to?
http://szukajwarchiwach.pl/search?q=Bol ... amp;order=
mad4 - 04-09-2017 - 15:52
Temat postu:
Czyżby wrócił jako Bernard, nic na ten temat w rodzinie się nie mówiło.Z poszukiwań przez PCK otrzymałam informacje iż w ich dokumentacji obaj nie figurują.
Krystyna.waw - 04-09-2017 - 15:55
Temat postu:
Nie wiem czy wrócił jako Bernard, czy w opisie dokumentu jest błąd, czy to może zupełnie inna, obca osoba.
Nie dowiesz się, póki z AP Toruń nie dostaniesz kopii tego zaświadczenia.
mad4 - 04-09-2017 - 16:05
Temat postu:
Może rzeczywiście to jakiś trop, spróbuje napisać do Ap Toruń , inne dokumenty do nich mam, chyba ,ze pojawiło sie coś nowego.
Warakomski - 04-09-2017 - 17:29
Temat postu:
Ustal najpierw czy dziadek wracał z Włoch, czy z Wielkiej Brytanii. Najważniejszym dokumentem jeżeli chodzi o ewakuację z WB jest karta repatriacyjna, która z dużym prawdopodobieństwem trafiła do RKU Toruń / Bydgoszcz.
„Karta repatriacyjna (ewidencyjna) była podstawowym dokumentem zorganizowanej repatriacji. Poza informacjami personalnymi, jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, stan rodzinny, zawód, zawierała informację kiedy i gdzie został wciągnięty na listę
repatriacyjną oraz dodatkowo: fotografie, własnoręczny podpis oraz informacje o transporcie (data i port załadowania, numer transportu, statek, port przeznaczenia). Kartę tę
wystawiał dla żołnierzy przebywających w Szkocji konsulat w Glasgow, a dla pozostałych(z terenu Wielkiej Brytanii) Konsulat Generalny w Londynie”

Przejrzyj te dwa art. Artymowskiego i prześledź obieg dokumentów.
http://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bi ... mowski.pdf
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Stu ... 83-290.pdf
Krzysztof
mad4 - 05-09-2017 - 14:26
Temat postu:
Posiadam dokument potwierdzający przebieg służby wojskowej w II korpusie
https://zapodaj.net/4cd0bcebc70fe.jpg.html
oraz dokument że po powrocie do kraju książeczka wojskowa została mu zabrana
https://zapodaj.net/c30cdbc174a88.jpg.html
pismo drugi skan.
Warakomski - 05-09-2017 - 20:26
Temat postu:
Z dużym prawdopodobieństwem Twój dziadek wracał do Polski pociągiem z Włoch do punktu etapowego w Koźlu bądź Cieszynie, Międzylesiu. Wynika to z dokumentu który wstawiłaś. Nie był w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia., a więc nie trafił raczej do WB. Wśród ok. 13 tys. żołnierzy II Korpusu, którzy wrócili z Włoch pociągami, ok. 10 tys. to byli dawni żołnierze wcieleni przymusowo do Wermachtu, którzy już na froncie przeszli na stronę aliantów / Twój dziadek gdzieś w czasie walk na Linii Gota /.

Sprawdź jeszcze IPN w Bydgoszczy, wygląda na to że tam są jakieś dokumenty dotyczące Twojej rodziny.
http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails ... l=[|typ=0]
http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails ... l=[|typ=0]
Krzysztof
mad4 - 06-09-2017 - 13:04
Temat postu:
Dziękuje za podpowiedź, dziadek rzeczywiście był wcielony do Wermachtu przymusowo , jak wszyscy z Pomorza.W drugim linku najprawdopodobniej chodzi o dziadka brata ,który zaginął na wojnie.
rempage - 04-10-2017 - 12:08
Temat postu:
MariaŁopaciuk napisał:
W 2007 r. dzieliłam się z uczestnikami Genpolu swoim problemem na temat repatriacji w 1958 r. moich dziadków z dawnych Kresów II Rzeczpospolitej.

W maju 2007 r. będąc w Warszawie złożyłam wizytę w Archiwum Akt Nowych ul. Hankiewicza 1 z nadzieją na odnalezienie śladu dokumentacji tamtych wydarzeń sprzed prawie 60 lat. W czytelni spotkała mnie b. miła obsługa, jednak wyjaśnienia były jednoznaczne – proces odnajdywania takich dokumentów jest żmudny i długotrwały. Poradzono mi złożyć podanie z opisem wszystkich znanych mi danych dziadków i przypuszczalnej daty i miejsca przekroczenia granicy…….. i czekać na odpowiedź bardzo cierpliwie, jako że w ostatnim okresie jest ogromna fala zainteresowania tymi dokumentami.
A jakimi danymi dysponowałam ?
Z Wydziału Kartotek Adresowych Urzędu Miejskiego otrzymałam nr Karty Repatriacyjnej, który był wpisany jako dowód, na podstawie którego dziadkowie zostali zameldowani na stałe po przyjeździe do Polski.
Podobne informacje ( albo jeszcze pełniejsze ) można otrzymać w tymże urzędzie w Wydziale Dowodów Osobistych.

Po miesiącu braku odpowiedzi zaczęłam tracić nadzieję, po szóstym .... już ją straciłam.
Odpowiedź otrzymałam po dziewięciu miesiącach z AAN Oddział IV Informacji Naukowej i Udostępniania Zasobów a w niej:
- gdzie ( Zbiór Akt Repatriacyjnych ) i
- pod jaką sygnaturą są przechowywane dokumenty moich dziadków z przekroczenia granicy.
A do tego ……….. kserokopie tych dokumentów z autentycznymi zdjęciami i podpisami moich dziadków ! ! !
Z tych akt dowiedziałam się nie tylko gdzie urodzili się moi dziadkowie na Kresach ( Waręż pow. Sokal, Sambor ), ale znam również imiona ich rodziców oraz nazwiska rodowe ich matek.
Problem z ich miejscami urodzenia wynikł z faktu, iż pomimo że znałam ich miejsce zamieszkania ( Drohobycz ) od ponad 40 lat skąd repatriowali się do Polski to wiedziałam, że to nie były ich miejsca urodzenia.
Warto szukać !!!! ............ Cierpliwie !!! ………… I nigdy nie tracić nadziei ! ! !

Poniżej przedstawiam link do przykładowej " Karty Ewidencyjnej Repatrianta Nr ... "
jest ona prezentowana w gablocie AAN W Warszawie - zdjęcie to zrobiłam w maju 2007
Ksero takiej karty, tylko z danymi odnoszącymi się do moich dziadków otrzymałam z AAN.

https://plus.google.com/photos/10213809 ... PzS9vHniAE

MariaŁ


Witam.

Jestem zaskoczony że są jakieś dodatkowe akta PUR w AAN w Warszawie. Myślałem że te akta są składowane tylko w Archiwach miejskich. Nigdy też nie znalazłem tam Kart Ewidencyjnych że zdjęciami tylko jakieś wykazy i listy repatriantów, ewentualnie dokumenty dotyczące zwrotu mienia.
Czy Karty Ewidencyjne były wszystkie składowane w AAN?

Adam
Sroczyński_Włodzimierz - 04-10-2017 - 12:31
Temat postu:
nie, nie wszystkie
ale część przyszła np z MSW via IPN
http://www.szukajwarchiwach.pl/2/2267/0#tabZespol

inne:
http://www.szukajwarchiwach.pl/2/522/0#tabZespol
i chyba najważniejszy
http://www.szukajwarchiwach.pl/2/200/0#tabZespol
mad4 - 04-10-2017 - 13:48
Temat postu:
Witam.Ja już pisałam do archiwum Akt Nowych w Warszawie niestety dokumentów dot.mojego dziadka Bolesława Dybowskiego nie znaleziono.Stoję w miejscu.Może ktoś mi podpowie gdzie dalej szukać.
rempage - 04-10-2017 - 18:03
Temat postu:
Panie Włodzimierzu dziękuję.

Małgorzato czy szukałaś w AP w mieście gdzie po wojnie osiedlił się dziadek?
mad4 - 04-10-2017 - 18:18
Temat postu:
Tak szukałam ,wszystkie dokumenty z Ap w Toruniu mam , jak równiez z archiwum wojskowego dot.przebiegu słuzby wojskowej dziadka z przed 1939.
rempage - 05-10-2017 - 08:52
Temat postu:
Musisz podać więcej danych jeśli chcesz aby Ci pomóc. Gdzie się urodził i gdzie mieszkał przed wojną? Skąd pewność że był repatriantem? Gdzie pracował po wojnie?Serdecznie polecam archiwa zakładów pracy. Te z zlikwidowanych przedsiębiorstw to istna kopalnia- życiorysy, dyplomy, zdjęcia.
Przyznam jednak że zdążają się tajemnicze sytuacje jak z moim dziadkiem. Mimo że posiadam jego oryginalną kartę repatrianta to nie znalazłem dotychczas potwierdzenia w archiwach że był repatriowany. Dlatego szukam w AAN.
mad4 - 05-10-2017 - 16:49
Temat postu:
Dziadek zarówno przed wojna jak i po wojnie mieszkał w Toruniu.Przed wojna był zawodowym sierżantem w 63 Toruńskim Pułku Piechoty.Po wojnie do 1953 roku nie miał pracy.A inne prace były dorywcze..Do Polski wrócił w 1947 ,wszystkie dokumenty zostały mu zabrane.
rempage - 05-10-2017 - 17:26
Temat postu:
No dobrze ale skąd wrócił po wojnie? Był na robotach w Rzeszy, w niewoli?
Jeśli mieszkał w Toruniu przed wojną to nie był repatriantem i w PUR go nie będzie. PUR zajmował się przesiedleniami w uproszczeniu z terenów wschodnich.
Warakomski - 05-10-2017 - 17:41
Temat postu:
Pozostaje chyba archiwum II Korpusu przy Ministerstwie Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii:
Ministry Of Defence
APC Polish Enquiries
Building 28 b
RAF Northolt
West End Road
Ruislip
Middlesex HA4 6NG

e-mail polishasstdisoff@northolt.raf.mod.uk

Tam powinno być znacznie więcej dokumentów / teczka / niż to co uzyskał, czy też pozostawił Twój dziadek w 1974 r.
Krzysztof

Ps Adam mącisz.
mad4 - 05-10-2017 - 18:04
Temat postu:
Dziadek w 1943 jak wielu z Pomorza został wzięty do wermachtu, potem trafił do 2 Korpusu.Dlatego powrót do Polski w 1947 , jaka drogą tez nie wiem.Stąd nurtujące pytania.
rempage - 05-10-2017 - 18:06
Temat postu:
Warakomski napisał:
Pozostaje chyba archiwum II Korpusu przy Ministerstwie Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii:
Ministry Of Defence
APC Polish Enquiries
Building 28 b
RAF Northolt
West End Road
Ruislip
Middlesex HA4 6NG

e-mail polishasstdisoff@northolt.raf.mod.uk

Tam powinno być znacznie więcej dokumentów / teczka / niż to co uzyskał, czy też pozostawił Twój dziadek w 1974 r.
Krzysztof

Ps Adam mącisz.


Faktycznie nie doczytałem wcześniejszych postów Małgorzaty. Wydawało mi się że to jest wątek na temat PUR ( jak w tytule). Przepraszam za zamieszanie.
rempage - 18-12-2017 - 00:44
Temat postu:
Udało mi się uzyskać z AAN dokumenty dwóch z pięciu osób których szukałem. Jeden to bogata ankieta ze zdjęciem mojego dziadka a drugi to tylko Karta Kartoteczna mojej prababci.
Tu pojawia się pytanie i moja obserwacja. Na przykładzie moich dziadków wiem że repatrianci przechodzili przez różne punkty PUR gdzie zatrzymywali się na kilka tygodni lub po kilku miesiącach zostawali przeniesieni. Czy w każdym z tych punktów zostawiano ankietę i inne dokumemty czy tylko w miejscu ostatecznego osiedlenia?
Czemu część dokumentów PUR jest w AAN a nie w archiwach miejscowych?
jart - 18-12-2017 - 09:20
Temat postu:
Nie zapominaj o archiwach w miejscu wyjazdu (skąd się repatriowali). Jeśli Twoi z obecnej Litwy, to może mogę coś podpowiedzieć.
Doniec_Henry - 18-12-2017 - 10:13
Temat postu:
witam,
index robiłem w oparciu o spisy w AP wybranych/poszczególnych miast wojewódzkich.
np.szukajwarchiwach/np.http://szukajwarchiwach.pl/search?q=Rudy&rpp=15&page=957

Wykaz tras od - do
http://rcin.org.pl/ihpan/Content/38130/ ... ersten.pdf

strona 160 - i dalej.
agawie - 22-01-2018 - 17:27
Temat postu: Kiedy i dokąd nastąpiło przesiedlenie z Ukrainy po wojnie?
Witam,
Mój dziadek urodził we wsi Podwysokie na dzisiejszej Ukrainie, być może jeszcze w czasie wojny lub zaraz po jej zakończeniu został przesiedlony. Jak i gdzie mogę sprawdzić gdzie został przesiedlony?
Znam datę urodzenia dziadka oraz miejsce, znalazłam skany ksiąg metrykalnych, znam również imiona i nazwiska moich pradziadków.
Proszę o wskazówki.
Dziękuję za pomoc
Agnieszka
MarylaW. - 22-01-2018 - 18:05
Temat postu: Kiedy i dokąd nastąpiło przesiedlenie z Ukrainy po wojnie?
Agnieszko
Jest wiele miejscowości o takiej nazwie na Ukrainie : Podwysokie – wieś na Ukrainie w rejonie przemyślańskim obwodu lwowskiego.
Podwysokie – wieś na Ukrainie w rejonie brzeżańskim należącym do obwodu tarnopolskiego.
Podwysokie – wieś na Ukrainie w rejonie oratowskim, obwodu winnickiego,to siedziba dawnej gminy Podwysokie w powiecie lipowieckim na Ukrainie. Sprawdź na swoich skanach metrykalnych , która to miejscowość ?
agawie - 23-01-2018 - 11:16
Temat postu: Kiedy i dokąd nastąpiło przesiedlenie z Ukrainy po wojnie?
Witaj Marylo,
Podwysokie rejon brzeżański, obwód tarnopolski.

Pzdr,
Agnieszka
agawie - 26-01-2018 - 18:57
Temat postu: Re: Kiedy i dokąd nastąpiło przesiedlenie z Ukrainy po wojni
MarylaW. napisał:
Agnieszko
Jest wiele miejscowości o takiej nazwie na Ukrainie : Podwysokie – wieś na Ukrainie w rejonie przemyślańskim obwodu lwowskiego.
Podwysokie – wieś na Ukrainie w rejonie brzeżańskim należącym do obwodu tarnopolskiego.
Podwysokie – wieś na Ukrainie w rejonie oratowskim, obwodu winnickiego,to siedziba dawnej gminy Podwysokie w powiecie lipowieckim na Ukrainie. Sprawdź na swoich skanach metrykalnych , która to miejscowość ?


Witaj Marylo,
Podwysokie rejon brzeżański, obwód tarnopolski.

Pzdr,
Agnieszka
MarylaW. - 27-01-2018 - 11:00
Temat postu: Re: Kiedy i dokąd nastąpiło przesiedlenie z Ukrainy po wojni
Witaj Agnieszko
Przeczytaj posty : Poszukiwanie osób przybyłych.. po 1945r (PUR)
Państwowe Urzędy Repatriacyjne- dokumenty w Archiwach
http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewt ... 6102.phtml
Moi teściowie zostali wysiedleni w marcu 1945 z m.Sasów na Ukrainie pow.Złoczów obwód lwowski do Punktu Etapowego w Górze (Śl.)- zachowali Karta ewakuacyjną więc nie szukałam. Ważny jest punkt docelowy ewakuacji , aby odnaleźć dana osobę w PUR.
Pozdrawiam serdecznie Maryla
aka83 - 01-02-2018 - 11:29
Temat postu: Akta PUR 1946
witam, gdzie mogę znaleźć akta repatriacyjne osób przybyłych w marcu-kwietniu 1946 do miejscowości Głogów z Ukrainy?
WPawlica - 01-02-2018 - 12:18
Temat postu:
Anetko ! Wiem, że AP w Szczecinie spisy PUR udostępniło na swojej stronie, to może spisy PUR są w Archiwum Państwowym we Wrocławiu lub Poznaniu.
Powodzenia Wojtek Pawlica
marcin_kowal - 01-02-2018 - 13:21
Temat postu:
Wroclaw jest ładnie zindeksowany (ponad 250tys nazwisk) :
http://stg-wroclaw.pl/start-pur

http://stg-wroclaw.pl/wyszukiwarka-pur

a tu reszta do samodzielnego szukania :
http://www.archeion.net/atom/index.php/ ... cow-3;isad
ewa_os - 01-02-2018 - 14:50
Temat postu:
Rzeczywiście,ale proszę powiedzieć,jak to działa.Po wpisaniu miejscowości wyświetla się cała lista a nie ma reakcji po wpisaniu nazwiska
Ewa
marcin_kowal - 01-02-2018 - 15:29
Temat postu:
http://stg-wroclaw.pl/wyszukiwarka-pur
W pole nazwisko wpisac nazwisko i nacisnąć "Filtruj"
ewa_os - 01-02-2018 - 15:38
Temat postu:
Dziękuję.Tak robiłam,ale nic się nie pokazywało.Nie do wiary,że nic się nie znalazło.
Ewa
Du_Das - 01-02-2018 - 17:38
Temat postu:
Ewo,

jeśli te osoby uzyskały nieruchomość w posiadanie, to na pewno są jakieś dokumenty PUR w UM.

W moim przypadku otrzymali nieruchomość rolną po przybyciu (składało się wtedy wniosek do PUR), zaś wszelkie dokumenty były w UM (referat gosp. komunalnej) tzw. akta o posiadaniu nieruchomości rolnej.

Były tam wnioski do PUR (były informacje który PUR, kiedy dokładnie przybyli), informacje na jakiej podstawie zostali przesiedleni (np. karta ewakuacyjna i jej numer), jaki inwentarz (żywy i martwy) został ze sobą zabrany, czy i jakie mieli ze sobą dokumenty.

Michał
aka83 - 02-02-2018 - 08:58
Temat postu:
ewa_os napisał:
Dziękuję.Tak robiłam,ale nic się nie pokazywało.Nie do wiary,że nic się nie znalazło.
Ewa


Ewo, indeksacja na STG jeszcze się nie zakończyła, lista nazwisk jest niekompletna.

AP Szczecin udostępnia akta repatriacyjne, ale nie ma tam moich krewnych, których szukam. Wygląda na to, że powinnam szukać w AP Wrocław. Kompletnie nie wiem, jak poruszać się w wyszukiwarce ATOM, rozumiem, że nie ma tam żadnych skanów?
marcin_kowal - 02-02-2018 - 12:51
Temat postu:
Do AP Szczecin warto napisać , bo tez nie wszystko jest udostępnione. Bardzo sympatyczny kontakt i fachowa pomoc ze strony AP Szczecin.

http://www.szczecin.ap.gov.pl/iCmsModul ... nrzesp/337
aka83 - 04-02-2018 - 11:50
Temat postu:
marcin_kowal napisał:
Do AP Szczecin warto napisać , bo tez nie wszystko jest udostępnione. Bardzo sympatyczny kontakt i fachowa pomoc ze strony AP Szczecin.

http://www.szczecin.ap.gov.pl/iCmsModul ... nrzesp/337


Na pewno spróbuję. Szczególnie interesuje mnie oddział PUR w Szczecinku
bwrubel - 23-01-2020 - 00:19
Temat postu:
Dzień dobry. Na wstępie przeproszę jeśli pytam o coś oczywistego lub opisanego gdzieś indziej - przeczytałem cały wątek i kilka pokrewnych wspominanych w linkach, ale interesujących mnie informacji nie znalazłem. Sporo linków prawdopodobnie jest też przedawnionych, bo nie działają. Przechodząc jednak do istoty sprawy: w wyszukiwarce PUR STG Wrocław znajduję informację o dziadkach mojej babci. Przykładowo:

Berkowski Leon 82/345 359 13 16 4990 Żary

Nie wiem natomiast zupełnie co z tą informacją dalej zrobić. Czy mogę wysłać list do Archiwum Państwowego we Wrocławiu z prośbą o udostępnienie drogą pocztową zawartości teczki czy jest to udostępniane jedynie na miejscu we Wrocławiu?

Z góry dziękuję za pomoc
Bartosz

PS. Podepnę pod to jeszcze drugie pokrewne pytanie (użyłem wyszukiwarki ale nie widzę w żadnym wątku omówienia tego tematu) - dane rodziców mojej drugiej babci widnieją w dokumencie:

Zespół: 53/918/0 Państwowy Urząd Repatriacyjny. Wojewódzki Oddział w Poznaniu » Seria: 9 Dział Prawny » Jednostka: 1684 Orzeczenia odszkodowawcze mienia rolniczego, Numer 16. Repertorium 1501 - 1600

I podobne pytanie jak poprzednio - czy należy jechać do Poznania, czy jest szansa na uzyskanie tego co tam się znajduje drogą pocztową/mailową. No i czy w ogóle gra jest warta świeczki, czy będą tam jakieś dane (chociażby miejsce urodzenia pradziadka, którego babcia niestety nie zna)?
Tom_mk - 23-01-2020 - 06:23
Temat postu:
Poznan z pewnoscia wysle skany na email po uiszczeniu oplaty. Szybki kontakt z tym archiwum. Oplata 8zl od skanu. Kiedy znane sa sygnatury, to sprawa ulatwiona, jesli brak sygnatur, to dochoda oplaty za czas kwerendy. Mysle ze kazde archiwum tak dziala, jedynie z doswiadczenia moge powiedziec , ze czas na odpowiedz bedzie sie roznil. Jedni odpisuja po paru dniach, natomiast w niektorych archiwach nawet ponad miesiac trzeba czakac.

Pozdrawiam
Tomasz D.
adamrw - 23-01-2020 - 09:25
Temat postu:
bwrubel napisał:

I podobne pytanie jak poprzednio - czy należy jechać do Poznania, czy jest szansa na uzyskanie tego co tam się znajduje drogą pocztową/mailową. No i czy w ogóle gra jest warta świeczki, czy będą tam jakieś dane (chociażby miejsce urodzenia pradziadka, którego babcia niestety nie zna)?


Też jestem ciekawy jakie informacje znajdują się na tych 15 stronach (które AP w Poznaniu ma na temat orzeczenia odszkodowawczego brata mojej prababci) i czy jest warte wydania 120 zł na skany Smile

Może ktoś widział taki dokument (orzeczenie odszkodowawcze) i mógłby się podzielić wiedzą co w nim jest napisane - o mieniu i o osobach Smile

Natomiast potwierdzam, że AP Poznań odpowiada szybko na zapytania.
pozdrawiam
Adma
bwrubel - 23-01-2020 - 10:46
Temat postu:
adamrw napisał:
bwrubel napisał:

I podobne pytanie jak poprzednio - czy należy jechać do Poznania, czy jest szansa na uzyskanie tego co tam się znajduje drogą pocztową/mailową. No i czy w ogóle gra jest warta świeczki, czy będą tam jakieś dane (chociażby miejsce urodzenia pradziadka, którego babcia niestety nie zna)?


Też jestem ciekawy jakie informacje znajdują się na tych 15 stronach (które AP w Poznaniu ma na temat orzeczenia odszkodowawczego brata mojej prababci) i czy jest warte wydania 120 zł na skany Smile

Może ktoś widział taki dokument (orzeczenie odszkodowawcze) i mógłby się podzielić wiedzą co w nim jest napisane - o mieniu i o osobach Smile

Natomiast potwierdzam, że AP Poznań odpowiada szybko na zapytania.
pozdrawiam
Adma


Być może zadam kolejne oczywiste pytanie, ale skąd, Adamie, wiesz ile tam jest stron?
Bartek
adamrw - 23-01-2020 - 11:03
Temat postu:
bwrubel napisał:

Być może zadam kolejne oczywiste pytanie, ale skąd, Adamie, wiesz ile tam jest stron?
Bartek

Bo mi AP Poznań tak napisało. Smile
Tyle tylko, że nie wiem ile z tych stron to fiszki, okładki, tabelki zbiorcze itp., a ile informacje, które mogą być mi przydatne. Gdyby chodziło o przodka w linii prostej, to bym zaryzykował zamówienie dokumentów w ciemno, ale w przypadku brata prababci zastanawiam się, czy przysłowiowa skórka jest warta wyprawki.
bwrubel - 30-01-2020 - 15:38
Temat postu:
AP w Poznaniu odpisało mi wczoraj, że stron jest 5. 40 zł nie majątek, a sprawa dotyczy bezpośrednich pradziadków, tak więc właśnie zrobiłem przelew i jak tylko dostanę skany, to napiszę co się w nich znajduje.

Bartek.
adamrw - 31-01-2020 - 07:38
Temat postu:
Super, będę wdzięczny za informacje czego można się w takim dokumencie spodziewać. Może będzie coś o rodzinie (rodzice, rodzeństwo). Ech, rozmarzyłem się....
bwrubel - 04-02-2020 - 00:19
Temat postu:
Tak więc, szczerze jestem troszeczkę rozczarowany danymi zawartymi w orzeczeniu odszkodowawczym. Już mówię dlaczego. Liczyłem że znajdują się tam imiona rodziców pradziadka, ale niestety takowych nie ma. Jest za to data i miejsce urodzenia, miejsce poprzedniego zamieszkania (bez dokładnego adresu w moim przypadku, jedynie miejscowość, gmina, powiat i województwo) tak więc dotarcie do rodziców powinno być możliwe mając te dane. Ponadto: Powód wysiedlenia. Miejsce pobytu obecnie. Imię żony oraz liczba dzieci (bez imion). Opis mienia pozostawionego na wschodzie. Jako, że nie przedłożone są dokumenty na rzeczywiste posiadanie mienia, załączone są formularze zeznaniowe dwóch świadków mające na celu poświadczenie zgodności z prawdą. Jeden to kolega, drugi to brat pradziadka - tak więc potencjalnie jest to coś co Ciebie Adamie (@adamrw) by interesowało. (To jedyny taki formularz który widziałem w życiu, więc być może jeśli dokumentacja była, to nie było zeznań świadków. Ale u mnie jest to tylko 5 kartek a u Ciebie pamiętam, że było ich więcej, więc większe szanse na jakieś znaleziska).

Przepraszam trochę za chaos w wiadomości, ale pora już późna i trochę zmęczony jestem.
Pozdrawiam i owocnych poszukiwań życzę.
Bartek
adamrw - 04-02-2020 - 09:56
Temat postu:
Dziękuję bardzo za informację. Może przy jakimś pobycie w Poznaniu umówię się w Archiwum i zobaczę co tam mają na temat mojego krewnego.
pdanielak - 06-11-2020 - 08:28
Temat postu:
Witam,
Poszukuje ankiety repatriacyjengo swojego dziadka.
Posiadam skan jego zaswiadczenia/karty repatriacyjnej z numerem.
Krotko: Jozef Danielak wraca z angielskiej strefy okupacyjnej z terenu Niemiec, powiat Oldenburg. 16 kwietnia 1946roku melduje sie na punkcie etapowym w Legnicy (oddzial PUR Wrocław). Podrozuje do rodzinnej wsi powiat Włocławek.

Archwium Akt Nowych odpisalo ze nie posiada ankiety Jozefa Danielaka.
Gdzie dalej mozna szukac ?
Praktycznie cala wojne byl robotnikiem przymusowym w Niemczech. Nie mial zwiazku z zadna partyzantka. Po wojnie mogl miec kontakt z zolnierzami od Andersa, Maczka.


Piotr
kaczka - 02-01-2021 - 22:52
Temat postu: Czy jest gdzies info z Wyszukiwarka PUR (Wroclaw) online
Hej

Szukam rodziny i znalzalam info w wyszukiwarce PUR o moim przodku ze przybyl do Legnicy. Skontaktowalem sie z Wroclawiem ale nie podali mi informacji czekam juz 2 miesiace czy jest gdzies jakis indeks online czy cokolwiek zeby mozna bylo zobaczyc informacje o ludziach w tej wyszukiwarce?
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits