Genealodzy.PL Genealogia

Indeksacja metryk - projekty PTG - Skanoteka - notariaty

Michał_Zieliński - 17-11-2022 - 00:07
Temat postu: Skanoteka - notariaty
Jak wiecie odrębną kategorią według której można przeglądać zdjęcia w Skanotece są notariaty.
Są dostępne z głównej strony, a w wyfiltrowane można wejść bezpośrednio poprzez stronę: https://notariaty.genealodzy.pl/

Chciałbym aby ten wątek służył tej konkretnej części Skanoteki. Zapraszam do przedstawiania tutaj wszelkich swoich spostrzeżeń, przemyśleń, doświadczeń, propozycji związanych z tym ogromnym, bogatym, cennym w genealogii i chyba nieco pomijanym na co dzień w badaniach źródłem, jakim są notariaty.

Skanoteka na starcie została zasilona ponad 80.000 skanów notariatów. Były to głównie skany przeniesione z poczekalni oraz dodatkowo skany 2 zespołów z AP Suwałki O/Ełk, zrobione przez Grzegorza Nowika i Marka Szleszyńskiego.

Dzisiaj, na dobry początek, wrzuciłem nowe skany repertoriów i skorowidzów notariuszy rawskich z XIX wieku, zrobione w AP Warszawa O/Grodzisk Mazowiecki.
Sroczyński_Włodzimierz - 17-11-2022 - 00:35
Temat postu:
Dwa pytania:

1. techniczne - reszta z APW https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... Fragmenty/ nie zakwalifikowała się z jakiegoś powodu czy czeka?

2. systemowe - zespoły nazwane najczęściej "Konserwator Hipotek" czyli wcześniejsze niż 1818 - też w "notariaty" przewidziane?
Michał_Zieliński - 17-11-2022 - 01:02
Temat postu:
Ad. 1. Czeka na powrót szwa do świata żywych. Bez tego nie jestem w stanie zrobić pełnego opisu zakładanego zespołu.

Ad. 2. Dobre pytanie. Konserwator hipotek nie był notariuszem, choć tak jak notariusz był mężem zaufania publicznego działającym przy sądzie. Z drugiej strony często notariusze pełnili funkcje konserwatorów hipotek. Chyba jak się trafią skany pierwszego takiego zespołu to będę musiał sięgnąć po ustawę hipoteczną i spróbować to jakoś zakwalifikować. A jaka jest Twoja sugestia? Notariaty/sądowe/inne?
Sroczyński_Włodzimierz - 17-11-2022 - 01:12
Temat postu:
@1 czego konkretnie potrzebujesz? Jakich informacji?

@2 "Notariusz" to znacznie starsze pojęcie niż ustawa o notariacie - tzn moim zdaniem notariuszami jak najbardziej byli, ale o trochę innym zakresie. Zakres/uprawnienia i w XX i w XXI wieku się zmieniał, co nie oznacza, że warto dzielić na podokresy, nadawać nazwy odrębne. Można, ale to niekonieczne. Kwestia funkcjonalności chyba ponad poprawnością powinny być. Jeśli to będzie przeszkadzać - to nie, ale ja raczej myślę, że pomoże. Pomoże w dowiedzeniu się, że coś takiego było i częściowo zgodne z późniejszym notariatem:)

Ale może jeśli włączać to do "hipotecznych" lepiej niż do "notariatów"?
Do przedyskutowania i posłuchania opinii co bardziej ułatwiłoby korzystanie, zauważenie, uwzględnienie w przeszukiwanych źródłach.


Skany są od lat w poczekalni. Przykładowo
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... wieckiego/
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... podlaskie/
i inne chyba teżSmile

jeszcze dorzucę jedno, z przeszłości (choć chyba nie z forum)
skany pojedynczych aktów /zapisów czynności przewidujecie? Ja nie mam zdania sprecyzowanego. Pewnie kilka - jako przykłady czy cymelia warto, ale czy otwierać serwis dla ew. nadsyłania takich paczek po 2-20 stron...dość męczące...
Michał_Zieliński - 17-11-2022 - 22:24
Temat postu:
1. Nazwę i numer zespołu mam, brakuje mi skrajnych lat danego zespołu. I linka do szwa, ale to można uzupełnić kiedy indziej.

2. Pomyślimy jeszcze, ale konserwatora hipotek rzeczywiście najlogiczniej byłoby dodać do notariatów.

3. Tak jak nie dodajemy do geneteki indeksów pojedynczych metryk, jak nie dodajemy do metryk skanów wybiórczych metryk, tak nie widzę zupełnie dodawania skanów wybiórczych aktów notarialnych do serwisu notariaty. Zaraz zaleją nas prośby o dodanie testamentu pradziadziusia, czy akt zakupu rodzinnego gniazda etc. I nie ma moim zdaniem znaczenia czy chodzi o pojedynczy akt, czy np. 20 z 40 aktów jakie zawiera jednostka. Zawsze było domniemanie, że jak jest jednostka to jest kompletna (z akceptacją pojedynczych braków) i tego zdecydowanie bym się trzymał, bo otwarlibyśmy drzwi do dużego bałaganu.
Sroczyński_Włodzimierz - 17-11-2022 - 22:50
Temat postu:
748 Połczyński 1819-1833
866 1927-1951
872 1929-1941
878 1927-1940
903 1933-1951
2125 1943-1944
2161 1940-1944

@2 Może więcej osób się wypowie, jest czas, to nie bardzo pilne
Po zapoznaniu się z tym co to jest i rozważeniu opcji - gdzie by to widzieli, jako naturalną cześć czego, by nie mnożyć kategorii.
Jakąś ograniczoną listę propozycji wypadałoby przygotować
- noriatat
- hipoteczne
- ?

@3 Co do zasady - zgoda. Stąd (z zasady) ich nie ma w zasadzie.
Warto jednak pomyśleć o promowaniu pozametrykalnych źródeł, także poprzez publikację przykładów w serwisie. Z "metrykami" tj niepublikowaniem pojedynczych trudno porównać ze względu na popularność tychże -> brak potrzeby zwrócenia uwagi, że takie coś istnieje i może być przydatne:)
Poza głównym nurtem, tzn nie jako część "notariaty", a może jakoś inaczej otworzyć oczy na wagę notariatu (i innych).
Sroczyński_Włodzimierz - 19-11-2022 - 14:08
Temat postu:
Wielkiej dyskusji nie widzę, być może dlatego, że zasugerowałem brak pilności w poszukiwaniu rozwiązania problemu czy "konserwatorów hipotek" do notariatu włączyć czy do innego serwisu (np hipoteki).
Może jednak wypadałoby wyznaczyć termin, datę do której wypowiedzi będą miały wpływ na decyzję, a po której pozostanie mieć żal do siebie - jeśli zostanie przyjęte rozwiązanie inne niż preferowane.

https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 1807-1817/
notariat?
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... ossacyjow/
notariat?
Piachu2 - 20-11-2022 - 23:55
Temat postu:
Dzięki Włodku za przypomnienie linków, bo już myślałem, że pliki przepadły w otchłani Internetu.
Sroczyński_Włodzimierz - 21-11-2022 - 00:05
Temat postu:
"Przepadną" gdy zostaną włączone do części serwisu, której nie zidentyfikujesz.
Na przykład dlatego, że trafią do "hipoteczne.genealodzy.pl" , w Ty będziesz szukała w "notariaty.genealodzy.pl". (albo odwrotnie)
A tak się stanie, gdy będziesz ignorował możliwość odpowiedzi na postawione zagadnienia:)
Piachu2 - 21-11-2022 - 00:23
Temat postu:
Dzięki Bogu oryginały mam na dyskach. A do opublikowania zostało jeszcze sporo plików.
Heropolitanska_Izabela - 21-11-2022 - 20:53
Temat postu:
[quote="mziel"]

2. Pomyślimy jeszcze, ale konserwatora hipotek rzeczywiście najlogiczniej byłoby dodać do notariatów.

Michał Zieliński, wyraził pogląd, że dokumentacja konserwatora hipoteki powinna być w kategorii „notariat”. Ja natomiast uważam, że w kategorii „księgi wieczyste (hipoteka)”.
Problem leży w tym, że obecnie nie istnieje urząd o nazwie „konserwator hipoteki”. Jednakże po poczytaniu o nim (Walery Dutkiewicz, Prawo hipoteczne w Królestwie Polskim) nie można w żadnym razie uznać, że był to urząd podobny do urzędu notariusza a tym bardziej tożsamy z nim. Notariusz był urzędnikiem właściwym do spisywania czynności prawnej pomiędzy jej stronami. Natomiast konserwator hipoteki był to samodzielny urząd, który utrzymywał księgi hipoteczne, dokonywał w nich wpisów na podstawie wniosku strony, do którego był dołączony wypis aktu notarialnego. Zapisywał w regiestrze właściwej nieruchomości wniosek strony oraz poświadczał dokonanie wpisu, na akcie notarialnym, który zwracał stronie. Konserwator przechowywał również dokumenty składane do księgi. Konserwator wydawał także świadectwo o stanie księgi, przede wszystkim o istniejących obciążeniach. Konserwator dokonywał także wykreśleń z księgi wieczystej. Dokonywał więc czynności dot. ksiąg hipotecznych, które dzisiaj wykonuje referendarz sądowy. Tak więc wg mnie dokumenty konserwatorów powinny się znaleźć tam, gdzie księgi wieczyste.
Może powstać swoiste „rozdwojenie jaźni” w sytuacji, w której funkcję konserwatora pełnił notariusz, który jednocześnie dokonywał czynności notarialnych, o ile było to możliwe. Wówczas akta sporządzone przez niego w charakterze notariusza powinny być w kategorii „notariaty” a te, które sporządził jako konserwator hipoteki powinny być w kategorii „księgi wieczyste (hipoteka)”.
Bea - 21-11-2022 - 22:57
Temat postu:
Bardzo fajnie Izabela to wyjaśniła. Dziękuję. Większość osób (jak ja) nie wypowiada się, bo nie do końca rozumie co jest w tych zasobach.

A ja chciałabym jeszcze słowo wtrącić o "sądach pokoju". Archiwa Państwowe trzymają te księgi "notariatach", a ja uważam, ze to błąd. Może nie czytałam zbyt wiele dokumentów z księgi opisanej "sądy pokoju", a w zasadzie kiedyś jedną przez pomyłkę wypożyczyłam w archiwum, a potem z ciekawości ściągnęłam inną - i w niczym to nie przypomina zapisów notariusza. W tej konkretnej księdze, na którą teraz patrzę, nie ma wpisów konkretnych typu "kto komu i za ile" (jak w umowach przedmałżeńskich, umowach sprzedaży, dzierżawy itp), tylko jest akurat lista uprawnionych do głosowania z całego powiatu (1809r.).

Mam tak małą wiedzę, że nawet nie umiem tego wyartykułować Wink - po prostu uważam, że sądy pokoju należy archiwizować osobno od notariatów i hipotek.
Sroczyński_Włodzimierz - 22-11-2022 - 20:59
Temat postu:
I
O trzymaniu sądów pokoju w "notariatach" bez linków trudno się wypowiedzieć. Skoro ASCki bywają w zespołach "sąd", to jest niewykluczone.
Różnica zasadnicza jest taka, że APy operują zespołami, nie grupami zespołów. Najczęściej oznacza to że jednostki są zebrane według aktotwórcy.
Serwis PTG (metryki, notariaty, meldunkowe, mam nadzieję że hipoteczne) mają ambicję stworzyć coś innego - grupy zespołów zebrane według jakiegoś kryterium / zbiorów kryteriów.
To trochę inna rzecz. Warto byłoby promować użyteczność/funkcjonalność nie drobiazgową poprawność (czasem wątpliwąSmile archiwalną czy historyczną.
Ale i tak, moim zdaniem, bez opisu się nie obędzie. Tj krótkiego wyjaśnienia danego serwisu i wskazania pozostałych jako uzupełnienie warte uwagi.
Jednoznaczny, ostry, w pełni rozłączny podział nie jest możliwy - zawsze będą "ale".
Ja do włączenia konserwatorów hipotek do hipotecznych (apeluję o taką nazwę, nie "księgi wieczyste" - unikajmy problemów Smile nie mam żadnego "ale". Można już wyłączyć z dyskusji o "notariaty" konserwatorów hipotek.

II
Widzę, że notariaty z Radomia wchodzą - polecam uwadze także
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 1839-1851/
w tarach 1MB pliki

III Warto jakoś uwzględnić (w opisie?), zwrócić uwagę użytkowników, że "notariat" może zawierać (w pewnych okresach) jedną z podstawowych kategorii genealogicznych źródeł - postępowania spadkowe.
k_skrzyp - 22-11-2022 - 22:35
Temat postu:
Trochę obok tematu, ale męczy mnie ciekawość:
Na familysearch spostrzegłem z rok temu dużo stosunkowo nowych, dobrej jakości skanów z ksiąg notariuszy, przechowywanych we włocławskim oddz. AP Toruń.
Pierwsza moja myśl, że to inicjatywa i praca PTG lub Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa, a mormoni LDS użyczają serwerów... Mylę się? Czy jednak PTG ma z tym coś wspólnego?
Byłem zaskoczony, bo notariaty jakoś zdawały mi się wykraczać poza zainteresowania mormonów...
Nie wszyscy może o tym wiedzą, a rozmach dość imponujący. Ktokolwiek skanował, chylę czoła - poskanowano w całości dziesiątki grubych tomów. Gorzej niestety z dostępnością, bo znaczna część miała tylko nadane numery, bez opcji dostępu z domu ani z czytelni (CHR). Może czekają na opracowanie..?
Sroczyński_Włodzimierz - 22-11-2022 - 22:45
Temat postu:
Dla tematu wątku istotne jest
- czy kopie są możliwe do pozyskania (no via AP ... o ile komplet AP otrzymał i przechowuje komplet)
- czy znajdą się chętni do ich obróbki celem publikacji w https://notariaty.genealodzy.pl
"Poza zainteresowaniem" materiały o charakterze genealogicznym z takich kategorii j.w. były wiele lat temu, ale stopniowo się to zmieniało. Od dłuższego czasu są. Te i inne. W zainteresowaniu szerokiej rzeszy genealogów...niestety mniej.
https://notariaty.genealodzy.pl i inne serwisy mają szansę to zmieniać.
Michał_Zieliński - 22-11-2022 - 22:47
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
748 Połczyński 1819-1833
866 1927-1951
872 1929-1941
878 1927-1940
903 1933-1951
2125 1943-1944
2161 1940-1944

@2 Może więcej osób się wypowie, jest czas, to nie bardzo pilne
Po zapoznaniu się z tym co to jest i rozważeniu opcji - gdzie by to widzieli, jako naturalną cześć czego, by nie mnożyć kategorii.
Jakąś ograniczoną listę propozycji wypadałoby przygotować
- noriatat
- hipoteczne
- ?

@3 Co do zasady - zgoda. Stąd (z zasady) ich nie ma w zasadzie.
Warto jednak pomyśleć o promowaniu pozametrykalnych źródeł, także poprzez publikację przykładów w serwisie. Z "metrykami" tj niepublikowaniem pojedynczych trudno porównać ze względu na popularność tychże -> brak potrzeby zwrócenia uwagi, że takie coś istnieje i może być przydatne:)
Poza głównym nurtem, tzn nie jako część "notariaty", a może jakoś inaczej otworzyć oczy na wagę notariatu (i innych).


1. Dziękuję, dodane. Wiem, że jest jeszcze kilka jednostek notariatów w poczekalni, będą dodane (nie mówię o tych z SZWA – mając do przeniesienia z poczekalni kilka milionów skanów, skany które są ściągnięte ze SZWA, nawet biorąc pod uwagę obecną, bezprecedensową niedostępność SZWA, nie są priorytetem).

2. Nie rozważamy obecnie tworzenia nowych kategorii dokumentów w Skanotece. Żeby stworzyć nową kategorię musiałaby się znaleźć osoba, która będzie je skanowała sensownie, w większej ilości. Tak więc hipoteka/hipoteczne nie jest bynajmniej wykluczone, ale nie przy tym co obecnie mamy i przy braku widoków szerszego skanowania takich zespołów.
Stworzenie opisów istniejących kategorii, aby lepiej je przybliżyć użytkownikom. Jak najbardziej. Do zrobienia w przyszłości.

3. Zgadzam się w 100% i popieram, że warto skanować jednostki „nietypowe”, w celach edukacyjnych, aby pokazać że tego typu źródła też istnieją i mogą być przydatne w poszukiwaniach genealogicznych. Tak jak choćby napisała Bea o Sądach Pokoju. Ale cały czas: skanujemy wtedy całe jednostki. Dla zasady i w celach edukacyjnych też.

[quote="Heropolitanska_Izabela"]
mziel napisał:


2. Pomyślimy jeszcze, ale konserwatora hipotek rzeczywiście najlogiczniej byłoby dodać do notariatów.

Michał Zieliński, wyraził pogląd, że dokumentacja konserwatora hipoteki powinna być w kategorii „notariat”. Ja natomiast uważam, że w kategorii „księgi wieczyste (hipoteka)”.
Problem leży w tym, że obecnie nie istnieje urząd o nazwie „konserwator hipoteki”. Jednakże po poczytaniu o nim (Walery Dutkiewicz, Prawo hipoteczne w Królestwie Polskim) nie można w żadnym razie uznać, że był to urząd podobny do urzędu notariusza a tym bardziej tożsamy z nim. Notariusz był urzędnikiem właściwym do spisywania czynności prawnej pomiędzy jej stronami. Natomiast konserwator hipoteki był to samodzielny urząd, który utrzymywał księgi hipoteczne, dokonywał w nich wpisów na podstawie wniosku strony, do którego był dołączony wypis aktu notarialnego. Zapisywał w regiestrze właściwej nieruchomości wniosek strony oraz poświadczał dokonanie wpisu, na akcie notarialnym, który zwracał stronie. Konserwator przechowywał również dokumenty składane do księgi. Konserwator wydawał także świadectwo o stanie księgi, przede wszystkim o istniejących obciążeniach. Konserwator dokonywał także wykreśleń z księgi wieczystej. Dokonywał więc czynności dot. ksiąg hipotecznych, które dzisiaj wykonuje referendarz sądowy. Tak więc wg mnie dokumenty konserwatorów powinny się znaleźć tam, gdzie księgi wieczyste.
Może powstać swoiste „rozdwojenie jaźni” w sytuacji, w której funkcję konserwatora pełnił notariusz, który jednocześnie dokonywał czynności notarialnych, o ile było to możliwe. Wówczas akta sporządzone przez niego w charakterze notariusza powinny być w kategorii „notariaty” a te, które sporządził jako konserwator hipoteki powinny być w kategorii „księgi wieczyste (hipoteka)”.


Izabelo – bardzo dziękuję za tak merytoryczne przybliżenie tematu, tego nam trzeba:-). Tak jak pisałem, na pewno przed dodaniem zespołu do danej kategorii, przeanalizujemy jego charakter, tak aby umieścić go w najbardziej odpowiednim miejscu.

k_skrzyp napisał:
Trochę obok tematu, ale męczy mnie ciekawość:
Na familysearch spostrzegłem z rok temu dużo stosunkowo nowych, dobrej jakości skanów z ksiąg notariuszy, przechowywanych we włocławskim oddz. AP Toruń.
Pierwsza moja myśl, że to inicjatywa i praca PTG lub Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa, a mormoni LDS użyczają serwerów... Mylę się? Czy jednak PTG ma z tym coś wspólnego?
Byłem zaskoczony, bo notariaty jakoś zdawały mi się wykraczać poza zainteresowania mormonów...
Nie wszyscy może o tym wiedzą, a rozmach dość imponujący. Ktokolwiek skanował, chylę czoła - poskanowano w całości dziesiątki grubych tomów. Gorzej niestety z dostępnością, bo znaczna część miała tylko nadane numery, bez opcji dostępu z domu ani z czytelni (CHR). Może czekają na opracowanie..?


Jak najbardziej w temacie, w końcu to skany akt notarialnych. To są skany wykonane w ramach działalności Fundacji Chrońmy Dziedzictwo. Jakaś drobna cząstka tego nam skapnęła. Ale "to nie my".
Sroczyński_Włodzimierz - 22-11-2022 - 23:27
Temat postu:
@ "całe jednostki" - bywa, że jednostka to paręnaście tysięcy skanów w przypadku notariatów. Parę tysięcy "raczej na pewno". Nawet udostępniane w pracowniach bywają w mniejszych partach - jako "sprawy". Tak jak i przechowywane - podzielone.
W https://notariaty.genealodzy.pl są już jednak nie tylko skorowidze i repertoria ale i akta, więc nie ma potrzeby "dokładać" pojedynczych jako przykładów. Może jedynie warto uzupełniać informację o te, których w zespołach APowskich "notariat" nie ma, a są "notariatami" tj np zapisami w księgach hipotecznych czy przykładami uwierzytelnionych przez notariuszy dokumentów.

Co do innych (jak hipoteczne) - mam nadzieję, że przyjdzie czas i na to. Wykracza poza wątek, ale wydaje mi się, że warto pospierać się - bo to ważne zagadnienie. Ambicja "skupmy się na X,Y., może całość się uda?". nie powinna przykrywać popularyzacji źródeł wartościowych, a mniej rozpowszechnianych.
Moim zdaniem sensowne jest wręcz przeciwne działanie - pokazanie jak najszerzej, nawet gdy z założenia nie będą to pełne "zestawy". W wielu małych odrębnych serwisach? Niekoniecznie. Mogą leżeć różności w poczekalni jak pełne przykładowe hipy, akta cechowe, księgi ławnicze i radzieckie (to pewnie załapie się do sądowych).

Dla samych notariatów warto wrócić do rozważenia (i zmiany dotychczasowej praktyki) publikacji inwentarzy/fragmentów inwentarzy. W wielu przypadkach nie są dostępne on-line, a zamówienie materiałów wymaga skorzystania z ich zawartości - sam skorowidz nie wystarczy. I jak wyżej -niekoniecznie z ambicją "wszystko i komplet tylko warto". W 2022 roku jest całkiem spora grupa, która inwentarza na oczy nie widziała. Statutowa popularyzacja powinna obejmować też podstawowe przygotowanie do skorzystania z zasobów archiwów państwowych. I m.in. temu prezentacja zeskanowanych inwentarzy miała służyć.
Ted_B - 24-11-2022 - 11:59
Temat postu:
Witam!
"Dla samych notariatów warto wrócić do rozważenia (i zmiany dotychczasowej praktyki) publikacji inwentarzy/fragmentów inwentarzy."

Włodzimierzu!
Tu nie ma co rozważać. Publikacja jest celowa w przypadku braku dostępności on-line.
Swego czasu (2019 r.) prosiłem o zdjęcia wybranych inwentarzy z archiwów warszawskich. Prywatnie dostałem szczątkowe dane, za co jeszcze raz dziękuję. W przypadku AP Warszawa sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy poprosić, a dostanie się inwentarze mailem. Archiwum posiada je w postaci plików .pdf.
Michale!
Proszę podać adres, to prześlę inwentarze do zespołów: 667 (Bandtkie), 703 (Jeziorański), 714 (Kowalewski), 736 (Masłowski) oraz 745 (Ostrowski).
Informacyjnie: zespół 736 - Milanówek, reszta jest na Krzywym Kole.
Pozdrawiam!
Tadek
Sroczyński_Włodzimierz - 24-11-2022 - 12:08
Temat postu:
Były w poczekalni i zostały skasowane (dwukrotnie), więc uważam, że warto rozważyć czy to kasowanie jest sensowne m.in. z uwagi na podane wyżej argumenty. Więc podtrzymuję co napisałem wyżej.

btw:
W pdfach raczej APW udostępnia spis jednostek (zrzut z ZOSI) nie inwentarz ale to spełni 99% wymogów. Na prośbę (a jeśli każdemu kto poprosi to oznacza, że w szwa mogliby wstawić unikając zbędnej pracy na indywidualną korespondencję, a wypełniając statutowe zadania:)
Czy byłoby lepiej, gdyby czy to poprzez szwa czy inaczej archiwa same to zrobiły?
Tak - byłoby lepiej. Ale na zawartość poczekalni piszący w tym wątku mają wpływ większy niż na działania archiwów.
Ted_B - 24-11-2022 - 12:39
Temat postu:
Witam!
Nie wiem co było (jest) w ZOSI. W każdym bądź razie tytuł przykładowo: "Inwentarz książkowy zespołu 72/745/0 – Kancelaria Jana Wincentego Ostrowskiego notariusza w Warszawie s. 1", zaś na końcu "Data sporządzenia raportu: 2019-03-28". Więc to było z czegoś ściągnięte.

Z reguły archiwa mają dostępne on-line inwentarze. Z tych, z których korzystałem z akt notarialnych, były w AN Kraków, AP Katowice, Częstochowa, Piotrków Trybunalski i Włocławek. Oprócz Warszawy nie było też z AP Kielce.
Z Kielc też mam zdjęcia z pozycji "Spis inwentarzy zespołów akt kancelarii notariuszy krakowskich i kieleckich (1810 - 1915)". Prawie cały - od karty 16 do karty 104.
Pozdrawiam!
Tadek
Sroczyński_Włodzimierz - 24-11-2022 - 12:53
Temat postu:
Byłoby prościej bez stosowania praktyki z APW "wyślij mi maila i poproś to dostaniesz":)
https://we.tl/t-yWJGfpyO66
spis/inwentarz skarbowy/zrzut z ZOSI a kopia fragmentu inwentarza
ale to nie jest clou

Wydaje mi się, że bardzo optymistycznie oceniasz "nie ma co rozważać" [sensowności publikacji w serwisie PTG informacji o zasobie]. Nie chodzi o podjęcie działań "poproś to prześlę", a o mniej angażujące - powstrzymanie się od działań - kasowania dostępnych informacji.

Różnica jest także taka:
bywa, że na wydrukach istnieją uwagi (np na podstawie sprawdzonych zgłoszeń użytkowników), które nie zakwalifikowały się do wprowadzenia źródła pdf-ów..z różnych względów, a te uwagi bywają przydatne, choć niekoniecznie są do zastosowania wprost i automatycznie. Ale jak najbardziej lista jednostek (pdf) to już dużo i umożliwia krok na drodze uzyskania dostępu do tego, co chcemy:)
w3w - 24-11-2022 - 13:03
Temat postu:
Ted_B napisał:

Z Kielc też mam zdjęcia z pozycji "Spis inwentarzy zespołów akt kancelarii notariuszy krakowskich i kieleckich (1810 - 1915)". Prawie cały - od karty 16 do karty 104.
Pozdrawiam!
Tadek


Można prosić o link do tych zdjęć?


Sroczyński_Włodzimierz napisał:

Wydaje mi się, że bardzo optymistycznie oceniasz "nie ma co rozważać" [sensowności publikacji w serwisie PTG informacji o zasobie]. Nie chodzi o podjęcie działań "poproś to prześlę", a o mniej angażujące - powstrzymanie się od działań - kasowania dostępnych informacji.


Bardzo słuszna uwaga. Jeśli jest miejsce to czemu kasują?


mziel napisał:

2. Nie rozważamy obecnie tworzenia nowych kategorii dokumentów w Skanotece. Żeby stworzyć nową kategorię musiałaby się znaleźć osoba, która będzie je skanowała sensownie, w większej ilości. Tak więc hipoteka/hipoteczne nie jest bynajmniej wykluczone, ale nie przy tym co obecnie mamy i przy braku widoków szerszego skanowania takich zespołów.


Przy takim podejściu jak Pańskie (wymóg "w większej ilości"), nie mogłaby powstać Wikipedia...


Wojciech
Bea - 24-11-2022 - 13:44
Temat postu:
A ja bym chciała głośno zauważyć, że sam fakt, że ktoś coś dostał za darmo, albo ściągnął z internetu — nie upoważnia do publikowania tego. Autor opracowania, oprócz wynagrodzenia za swoje dzieło lub jego kopii (tu wynosi zero), ma też inne prawa. M.in. prawo do dysponowania swoim dziełem - tzn. tylko on może dać zgodę na publikację. Może się też nie zgodzić.

Wypadałoby po prostu spytać się AP czy można opublikować w skanotece jakieś opracowanie. Zwłaszcza, jeśli jest to inwentarz z komentarzami.
Sroczyński_Włodzimierz - 24-11-2022 - 13:51
Temat postu:
Beato: podobnie może warto przed małozaowalowanym zarzutem o złamanie jakiegoś prawa sprawdzić sytuację?

Nie, nie wszystko co jest "opracowaniem" podlega restrykcjom publikacji. Ja wiem, że case wstępu do inwentarza i AP Poznać ciągnie się smrodem już chyba ponad grubo 10 lat, ale pomysł, że
* AP który w ramach statutowych zadań i z publicznych pieniędzy sporządza informacje o zasobie w postaci listy ma prawo wymagać indywidualnych zgód
* osoby od lat publikujące nie mają rozeznania
* łamią prawo
ot tak rzucone
jest ...dziwny i nie na miejscu.
Michał_Zieliński - 24-11-2022 - 14:06
Temat postu:
Beato, wypowiadając się w aspektach prawnych, warto mieć w nich rozeznanie. Szczególnie jeśli wypowiedź zmierza do tego, bądź implikuje to, że ktoś narusza prawo.
Owszem, inwentarz może spełniać cechy utworu, ale możemy zawsze zasadnie przyjąć, że został stworzony w ramach działalności archiwum i to archiwum (a dokładniej - Skarb Państwa, bo Archiwum Państwowe reprezentuje Skarb Państwa) przysługują autorskie prawa majątkowe do inwentarza (o ile spełnia cechy utworu, co nie zawsze na pewno będzie miało miejsce), w tym np. prawo do jego powielania i publikowania.

Zgodnie z art. 16c ust. 2 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach podmioty zobowiązane (czyli np. archiwum państwowe - art. 16a ust. 2 tej ustawy) nie wykonują autorskich praw majątkowych, które przysługują Skarbowi Państwa, w stosunku do podmiotów, którym udostępniono te materiały.

Ponadto zgodnie z art. 16c ust. 3 tejże ustawy podmioty zobowiązane nie powinny ograniczać dostępu do materiałów archiwalnych, ponad ograniczenia stosowane w związku z pierwotnym celem ich wytworzenia.

A więc można publikować inwentarze udostępnione przez archiwum państwowe bez niczyjej zgody, nawet jeśli spełniają cechy utworu.
Ted_B - 24-11-2022 - 14:06
Temat postu:
Witam!
Wojtek - podaj na prv adres maila, to Ci prześlę poprzez WeTransfer.
Chciałem zamieścić na swoim serwerze, ale ... coś się buntuje.
Pozdrawiam!
Tadek
Bea - 24-11-2022 - 14:16
Temat postu:
Ja nikomu nic nie zarzucam. Źle odczytałeś moje intencje. I zbyt osobiście.
Wiadomo, że spisy nie podlegają w ogóle prawom autorskim. Ale opracowania, artykuły, wykłady etc. - co do zasady - już tak. Szerzej - prawom autorskim podlegają także dzieła, które są "darmowe". I mój wpis tylko tego dotyczył.


Przykład z innej beczki - mam np. ściągnięte Księgi Cmentarne opracowane dla ROPWiM (Charków, Katyń, Miednoje). PDFy były udostępnione za darmo na ich www. Ale to nie znaczy, że ja mam prawo je publikować - bo to jednak coś więcej niż zwykły spis zamordowanych.

Reasumując: nie chciałam nikogo urazić. Ani niczego insynuować.
Michał_Zieliński - 24-11-2022 - 15:43
Temat postu:
Niczego nie biorę osobiście. Tylko tam gdzie się pojawiają nieprawidłowe informacje odnośnie naszej działalności, szczególnie jeśli wynika z nich, że nie uzyskujemy jakiejś wymaganej zgody, to, o ile mi starcza czasu i cierpliwości, staram się je prostować. Bo później różne błędne przekonania/opinie krążą po środowisku.

Cała powyższa dyskusja dotyczy inwentarzy do zespołów akt notarialnych, pozyskiwanych w archiwach państwowych. Napisałaś:
Bea napisał:
Wypadałoby po prostu spytać się AP czy można opublikować w skanotece jakieś opracowanie. Zwłaszcza, jeśli jest to inwentarz z komentarzami.

To jest nieprawda: ani nie musimy tego robić, ani nie wypada tego robić. Napisałem w moim poprzednim poście z czego to wynika.
Nie mówimy tutaj o innych opracowaniach pozyskiwanych od podmiotów nie działających na podstawie ustawy o archiwach. To nie wątek dotyczący praw autorskich do wszelkich opracowań dostępnych w Internecie.
Kubiak_Urszula - 25-11-2022 - 00:56
Temat postu:
Witam.
Poszukuję dokumentów z kancelarii Mariana Dobrowolskiego w Warszawie, interesuje mnie rok 1931. W Skanotece nie odnajduję, a SZWA .....
Pozdrawiam, Urszula
Sroczyński_Włodzimierz - 25-11-2022 - 12:12
Temat postu:
Urszulo:
Gdy pozyskasz lub wytworzysz kopie co najmniej jednej pełnej jednostki z tego zespołu - prześlij je -opublikujemy i będą w serwisie PTG. Być może od razu w tytułowej części "notariaty.skanoteka"


Zachęcam też innych czytelników do analogicznej aktywności
a zniechęcam do wykorzystywania wątku do "prześlij mi maila to prześlę Ci link, byś Ty i tylko Ty mógł skorzystać"
Michał_Zieliński - 29-11-2022 - 16:45
Temat postu:
Do Skanoteki dodane zostały kolejne 4 repertoria notariusza Piotra Grotowskiego w Rawie Mazowieckiej, dzięki czemu mamy komplet zachowanych skorowidzów i repertoriów notariuszy rawskich z XIX wieku, przechowywanych w AP Warszawa O/Grodzisk Mazowiecki. Do tego publikujemy inwentarze tych zespołów, bo nie są dostępne na SZWA oraz, poglądowo, 2 jednostki aktów notarialnych ww. notariusza z 1838 r.

Przypominam, że aby być na bieżąco z nowościami w Skanotece warto obserwować profil Skanoteki na FB. Wszystkie dodane do Skanoteki jednostki (a więc te zupełnie nowe i te przeniesione z Poczekalni) można zobaczyć w sekcji „Ostatnio zaktualizowane” (klikając na lupkę z lewej strony danego zespołu, można prześledzić historię zmian w danym zespole).
tadeuszstawinski - 01-12-2022 - 23:37
Temat postu:
Witam,
brakuje Repertoriów z lat 1864-66. Parę lat temu korzystałem sygnatura 215 repertorium 1865. Są tam też skoroszyty notariusza Józefa Grotowskiego z lat 70-ch XIX wieku, z których też korzystałem. Pytam czy będą w najbliższym czasie skanowane.
pozdrawiam Tadek Stawiński
Michał_Zieliński - 10-12-2022 - 12:19
Temat postu:
Podczas wczorajszej wizyty w AP Warszawa (przekazanie skanera Pawłowi Zawadzkiemu, który będzie robił skany w Warszawie i Pułtusku), korzystając z okazji, zeskanowałem inwentarze notariuszy warszawskich z XIX w (łącznie 100 inwentarzy, ułożonych alfabetycznie nazwiskami notariuszy, na początku każdego tomu jest spis treści, nie starczyło mi czasu na skończenie czwartego tomu, przy następnej okazji uzupełnię). Większość z nich nie jest dostępna na SZWA, a więc wrzuciłem je do poczekalni, skąd sukcesywnie, w miarę pojawiania się skanów skorowidzów i repertoriów, będą przenoszone do Skanoteki.
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... nwentarze/

I jakby ktoś nie zauważył to pojawiły się w Skanotece skorowidze i repertoria notariuszy piotrkowskich.

tadeuszstawinski napisał:
Witam,
brakuje Repertoriów z lat 1864-66. Parę lat temu korzystałem sygnatura 215 repertorium 1865. Są tam też skoroszyty notariusza Józefa Grotowskiego z lat 70-ch XIX wieku, z których też korzystałem. Pytam czy będą w najbliższym czasie skanowane.
pozdrawiam Tadek Stawiński

Zgodnie z inwentarzem sygn. 215 to akta notarialne i jest ciągłość w ich numeracji z poprzednimi i następnymi jednostkami. Aczkolwiek oczywiście inwentarz może zawierać błędy (i zawiera: jednostka 348 jest opisana jako repertorium a jest to skorowidz).

Nie widzę tego zespołu w SZWA (nie w AP Grodzisk), choć rzeczywiście słyszałem, że w Rawie było 3 notariuszy Grotowskich. Generalnie skanujemy w pierwszej kolejności notariaty polskojęzyczne (do 1875).
marek755 - 10-12-2022 - 15:33
Temat postu:
Zapytam nieśmiało, czy coś z łódzkich notariuszy ma szansę?
LenkaW - 10-12-2022 - 18:37
Temat postu:
A ja z jeszcze większą nieśmiałością, ale nie pozbawioną nadziei, zapytam czy coś z Wilna zostało? Lata 20/30 notariat przy Sądzie.
Pozdrawiam
Helena
Michał_Zieliński - 07-02-2023 - 23:26
Temat postu:
W Skanotece jest już komplet skorowidzów i repertoriów z okresu polskojęzycznego notariatu w XIX wieku (1808-1876) z AP Piotrków Trybunalski (notariusze piotrkowscy i radomszczańscy) oraz, po dzisiejszym skanowaniu, z AP Tomaszów Mazowiecki (notariusze brzezińscy i opoczyńscy, a także jeden rodzynek tomaszowski).

https://notariaty.genealodzy.pl/
Michał_Zieliński - 20-04-2023 - 14:44
Temat postu:
Zaczynamy skanowanie repertoriów i skorowidzów notariuszów warszawskich w AP Warszawa (zarówno zespoły przechowywane na Krzywym Kole jak i w Milanówku).
Na pierwszy ogień poszedł notariusz Jan Wincenty Bandtkie (1808-1843).
Michał_Zieliński - 02-05-2023 - 19:44
Temat postu:
W Skanotece mamy komplet zachowanych skorowidzów i repertoriów notarialnych (1808-1876) z zasobu AP Grodzisk Mazowiecki, czyli notariuszy z Błonia, Zakroczymia, Skierniewic, Rawy Mazowieckiej, i Góry Kalwarii/Grójca.
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar2

Do tego mamy taki komplet także dla notariuszy z miejscowości Końskie, i Szydłowo/Chmielnik (AP Kielce).
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar5

Naszym priorytetem w fotografowaniu notariatów jest udostępnienie Wam wszystkich zachowanych skorowidzów i repertoriów notarialnych z terenów Królestwa Polskiego z XIX wieku z okresu polskojęzycznego notariatu (1808-1876).

Aby ułatwić rozeznanie w tym temacie przygotowaliśmy mapkę z zaznaczeniem siedzib notariuszy. Jest dostępna tutaj.

Literki obok siedziby notariusza oznaczają archiwum, w którym zespoły z tego regionu są przechowywane.
Kolor niebieski – do zeskanowania. Kolor zielony: zeskanwoane (mowa o zachowanych repertoriach i skorowidzach). Kolor czerwony: notariaty niezachowane.
Dla przejrzystości mapa zawiera pewne uproszczenia:
- nie uwzględniamy w niej miejscowości, gdzie notariuszy zaczęli działać w latach 60 i 70 (np. Łódź, Skierniewice, Rypin, Kleczew, Ozorków etc.), ale oczywiście rep i skor tych zespołów będą skanowane,
- siedziby notariuszy dla danej jednostki administracyjnej (powiatu, okręgu) ulegały zmianom – na mapie jest tylko jedna z nich (dłużej działająca), np. Góra Kalwaria/Grójec, Szydłów/Chmielnik, Gostynin/Gąbin, Sochaczew/Łowicz, etc.
- nazwy zespołów notariatów z zasobu AP Suwałki nie podają siedzib/właściwości tych notariuszy, więc póki nie mamy inwentarzy, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co to za notariusze.

Uwagi mile widziane. Szczególnie w zakresie zespołów notariatów niezachowanych: Garwolin? Ostrołęka?

Oczywiście powyższe nie oznacza, że skanujemy tylko te jednostki, które wchodzą w zakres ww. priorytetu. Dzięki Francois i Bartkowi mamy sporo rejestrów notarialnych z Wielkopolski. Mamy też notariaty późniejsze (szczególnie z AP Tomaszów Mazowiecki), jak i księgi aktów notarialnych.
Ted_B - 02-05-2023 - 22:57
Temat postu:
Witam!
Michale małe dodanie.
Notariusz olkuski Józefat Wiślicki - akta są w AP Kielce - zespól 234 (lata 1810-1832).
Pozdrawiam!
Tadek
A.Michałowski - 03-05-2023 - 07:35
Temat postu:
Witam,

Czy będzie może coś więcej, z kancelarii Walentego Skorochód Majewskiego,obecnie jest tylko testament ks.Józefa Poniatowskiego z r.1812 ?

https://notariaty.genealodzy.pl/ar1-zs729

Pozdrawiam,

Aleks.
Sroczyński_Włodzimierz - 03-05-2023 - 08:08
Temat postu:
Masz kopie czegoś interesującego, chciałbyś wstawić i zastanawiasz się czy można, a jeśli tak - to jak to zrobić?
Czy pytasz czy jest planowane wytworzenie kopii kilku kilometrów akt (np siłami PTG)?

---
błąd w opisie zespołu
https://notariaty.genealodzy.pl/ar1-zs743
na poziomie archiwum
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar1

jest "1733-1738", winno być "1833-1838"
Michał_Zieliński - 03-05-2023 - 09:52
Temat postu:
marek755 napisał:
Zapytam nieśmiało, czy coś z łódzkich notariuszy ma szansę?

Skorowidze i repertoria do 1876 r. Ale raczej nieprędko. Co prawda w maju powinna byc w końcu podpisana przez PTG z AP Łódź umowa dotycząca skanowania notariatów, ale będziemy skanować na jej podstawie zespoły notariatów z zasobu oddziału w Sieradzu. W Łodzi nikogo nie mamy.

LenkaW napisał:
A ja z jeszcze większą nieśmiałością, ale nie pozbawioną nadziei, zapytam czy coś z Wilna zostało? Lata 20/30 notariat przy Sądzie.

W sensie czy zachowały się notariaty z Wilna? Trzebaby szukać w archiwach wileńskich, inwentarze są dostępne on-line. Na nasze skanowanie nie ma to natomiast żadnych szans.

Ted_B napisał:
Notariusz olkuski Józefat Wiślicki - akta są w AP Kielce - zespól 234 (lata 1810-1832).

Dzięki za komentarz. Jest kilka przypadków, że akta notariuszy z jednego miasta są w różnych archiwach. Nie jest to uwzględnione na mapce, żeby nie zaciemniać obrazu. Ale nie wpływa to na skanowanie.

A.Michałowski napisał:
Czy będzie może coś więcej, z kancelarii Walentego Skorochód Majewskiego,obecnie jest tylko testament ks.Józefa Poniatowskiego z r.1812 ?
https://notariaty.genealodzy.pl/ar1-zs729

Tak, będą skanowane zachowane skorowidze i repertoria (i to jeszcze w maju). Tych ostatnich jest niestety niewiele, ale skorowidze są za cały okres działalności tego notariusza.
Przy okazji przypominam, że inwentarze notariuszy warszawskich z XIX w. są dostępne w poczekalni: https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... nwentarze/

Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Masz kopie czegoś interesującego, chciałbyś wstawić i zastanawiasz się czy można, a jeśli tak - to jak to zrobić?
Czy pytasz czy jest planowane wytworzenie kopii kilku kilometrów akt (np siłami PTG)?

Pytanie kolega zadał bardzo jasno. Nie ma w nim nic niewłaściwego ani sprzecznego z tematem wątku. Nie znasz na nie odpowiedzi, więc cytując Regulamin Forum (par. IV.3.d): „Jeżeli nie znasz odpowiedzi, nie pisz nic. Po prostu czekaj.

Sroczyński_Włodzimierz napisał:
jest "1733-1738", winno być "1833-1838"

Dzięki, poprawione.
Sroczyński_Włodzimierz - 03-05-2023 - 09:59
Temat postu:
Ja chyba też dość jasno zapytałem i chyba nie wbrew regulaminowi?

1. Czy masz coś ciekawego do opublikowania?

uzupełnię, zmodyfikuję poszerzając adresatów

1': Jeśli ktoś ma coś ciekawego do publikacji z zakresu wątku (cały akt notarialny), to jest procedura by znalazło się w skanotece?
Kaczmarek_Aneta - 03-05-2023 - 10:03
Temat postu:
Dzień dobry,

bardzo dziękuję za publikację notariatów z południowego Mazowsza.
Chciałabym zapytać, czy w przyszłości są plany na rozwój tego projektu w sensie umieszczenia skorowidzów/inwentarzy kancelarii notarialnych po 1876 roku, w szczególności z archiwów, z którymi jest porozumienie w tej materii?

Pozdrawiam
Aneta
A.Michałowski - 03-05-2023 - 10:28
Temat postu:
Witam,

Dziękuje za informację i merytoryczną odpowiedż.

Aleks. Cool
Rafael - 03-05-2023 - 14:00
Temat postu:
Odnośnie południowego Mazowsza i notariuszy w Grójcu.
Pan Bronisław Popowicz sfotografował w Grodzisku Mazowieckim wszystkie dostępne skorowidze i repertoria (1876-1924) notariusza Władysława Kamińskiego w Grójcu (zespół 73/1375/0)
W tej chwili dostępne na stronie metryki.genbaza.pl
Michał_Zieliński - 03-05-2023 - 16:25
Temat postu:
Kaczmarek_Aneta napisał:
bardzo dziękuję za publikację notariatów z południowego Mazowsza.
Chciałabym zapytać, czy w przyszłości są plany na rozwój tego projektu w sensie umieszczenia skorowidzów/inwentarzy kancelarii notarialnych po 1876 roku, w szczególności z archiwów, z którymi jest porozumienie w tej materii?

Akurat umowy zawarte z archiwami w żaden sposób nie determinują zakresu skanowania notariatów.
Tak jak pisałem wyżej 1808-1876 jest naszym priorytetem, ale to nie wyklucza skanowania młodszych notariatów, co już się dzieje. W praktyce jeśli mamy osobę, która może skanować tylko w jednym archiwum, to zrobienie skorowidzów i repertoriów 1808-1876 na ogół nie jest długim zadaniem (z pewnymi wyjątkami, jak Warszawa czy Kraków) i wtedy ta osoba może skanować dalej notariaty młodsze lub inne zespoły (tak jest np. w Tomaszowie Mazowieckim, mam nadzieję, że tak będzie w Sieradzu). Natomiast jeśli pytasz na ile realne jest skanowanie na szeroką skalę skor/rep po 1876 r., tak jak to teraz zaczęło się dziać względem notariatów starszych – to żadnych konkretnych planów w tym zakresie nie ma i na razie taki kompleksowy projekt zdecydowanie przerastałby nasze możliwości. A to dlatego, że tych jednostek jest bez porównania więcej i są obszerniejsze niż za okres 1808-1876.
Michał_Zieliński - 19-05-2023 - 16:49
Temat postu:
Do Skanoteki dodaliśmy zrobione przez Krzysztofa Piaszczyńskiego niemal wszystkie (zostały do uzupełnienia jeszcze tylko 4 jednostki) zachowane skorowidze i repertoria notarialne (1808-1876) z zasobu AP Suwałki:
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar38

Przybyło nam też sporo notariuszów warszawskich:
Aleksander Engelke (1811-1839) zesp. 687
Jan Górski (1808-1819) zesp. 694
Andrzej Kalinowski (1809-1817) zesp. 707
Walenty Skorochód-Majewski (1808-1835) zesp. 729
Jan Marczyński (1808-1819) zesp. 732
Jan Wincenty Ostrowski (1817-1844) zesp. 745
Stanisław Truszczyński (1819-1831) zesp. 784
Jan Feliks Wilski (1818-1839) zesp. 793
Matylda16 - 21-05-2023 - 09:52
Temat postu:
Witam W Skanotece Kancelaria Walentego Skorochód Majewskiego notariusza w Warszawie znalazłam w Skrowidzu lit A – K na str 18 poz Baitinger Molski kontrakt czynią ( nr 6918 1154 ) W związku z tym , iż transakcja ta dotyczyła prawdopodobnie moich przodków mam pytanie jak można dotrzeć do dokumentu źródłowego. Pozdr A.P.
Ted_B - 21-05-2023 - 11:41
Temat postu:
Witam!
Zamawiasz w AP. Podajesz nr i nazwę zespołu, nr j.a. oraz nr rep. (nr aktu notarialnego). Płacisz za skany zgodnie z cennikiem - najczęściej = ilość stron x 2zł. Stron może być od 2 do ... .
Spotkałem się z aktem który miał ponad 100 stron. W AP Warszawa u jednego z notariuszy (I poł. XIX w.) cała jedna j.a. to jeden akt notarialny. Ale to skrajność. Zazwyczaj akty mają najczęściej od 4 do powiedzmy 8 stron.
Pozdrawiam!
Tadek
Michał_Zieliński - 21-05-2023 - 14:03
Temat postu:
Matylda16 napisał:
Witam W Skanotece Kancelaria Walentego Skorochód Majewskiego notariusza w Warszawie znalazłam w Skrowidzu lit A – K na str 18 poz Baitinger Molski kontrakt czynią ( nr 6918 1154 ) W związku z tym , iż transakcja ta dotyczyła prawdopodobnie moich przodków mam pytanie jak można dotrzeć do dokumentu źródłowego. Pozdr A.P.


Interesujący Cię akt nosi numer 6918/1154 (pierwsza numeracja to numeracja ciągła dla danego notariusza, od początku jego działalności, a druga to dla danego roku) z 1818 roku. Gdyby było zachowane repertorium, to mogłabyś w repertorium sprawdzić dokładnie kto i co robił. Tutaj akurat repertorium nie ma, więc chcąc sprawdzić czego dokładnie dotyczy akt, musisz zamówić wykonanie jego skanów przez archiwum (albo osobiście odwiedzić archiwum, ale jeśli nie jeteś z Warszawy ta pierwsza opcja na 99,9% będzie tańsza).
Teraz zerkasz do inwentarza, żeby zobaczyć w jakiej jednostce (nr sygnatury) jest ten akt: akta nr 6900-6999 znajdują się w księdze o sygnaturze 81.
Wchodzisz na tą stronę AP Warszawa: https://warszawa.ap.gov.pl/zaswiadczeni ... zory-pism/
Tam pobierasz Formularz zamówienia kopii z materiałów archiwalnych.
Wypełniasz go i wysyłasz na ogólny mail archiwum.
Akty notarialne na ogół mają 4-8 stron. W bardzo, bardzo rzadkich przypadkach jest to dużo więcej.
Sroczyński_Włodzimierz - 21-05-2023 - 14:12
Temat postu:
W uzupełnieniu: istnieje możliwość, nie tylko formalna ale w praktyce stosowane rozwiązanie, że zostanie Ci udostępniony materiał w formie wykonanej kopii. Nie poprzez zlecenie usługi, a na podstawie Art. 16a. 2.2. "...są obowiązane udostępniać: ...reprodukcje materiałów archiwalnych. "
Istotne pytanie czy "na miejscu", w pracowni naukowej czy przesłane. A bywa różnie, jest (była?) tendencja by wiązać wysyłanie z trybem usługowym, a dostęp do kopii (naturalnie z możliwością skopiowania) z koniecznością wizyty.
Matylda16 - 21-05-2023 - 19:35
Temat postu:
Dziękuję . Skorzystam z informacji A.P.
Michał_Zieliński - 21-07-2023 - 21:37
Temat postu:
Przybyło sporo notariatów (1808-1876) przez ostatnie 2 miesiące:
Połowa repertoriów i skorowidzów z tego okresu z AP Łódź, z Łodzi i Zgierza (druga połowa jest zeskanowana przez archiwum, nie ma jej jeszcze w SZWA i czekamy aż nam prześlą)
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar3
Komplet skorowidzów i repertoriów ze Stopnicy (AP Kielce)
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar5
5 kolejnych zespołow z Warszawy (AP Warszawa, Krzywe Koło) – notariusze: Zwoliński, Rutkowski, Przeździecki, Jeziorański, Czempiński
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar1
Komplet skorowidzów i repertoriów z AP Otwock (Mińsk Mazowiecki)
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar30
Komplet skorowidzów i repertoriów z AP Łowicz (formalnie już AP Warszawa), oraz kompletny zespół akt notarialnych notariusza Tańskiego z Sochaczewa, dla którego nie ma ani repertoriów ani skorowidza
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar1
Połowa repertoriów i skorowidzów z AP Włocławek (druga połowa jest już zrobiona i w ciągu 2 dni powinna być w Skanotece): miejscowości Włocławek, Lipno, Kowal, Brześć Kujawski, Nieszawa, Rypin
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar20
Wszystkie skorowidze i repertoria z Kazimierza Dolnego oraz skorowidz obejmujący akta wszystkich notariuszy z Lubartowa z omawianego okresu (AP Lublin)
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar23

A do tego spoza terenów Królestwa Polskiego:
Pierwsze notariaty z terenów zaboru Galicyjskiego (Czarny Dunajec – AN Kraków), choć już z okresu II RP
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar29
I tradycyjnie notariaty od kolegów z Wielkopolski: tym razem notariusze pyzdrscy i gnieźnieńscy (AP Gniezno) oraz poznańscy (AP Poznań)
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar50
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar22

Jest spora szansa, że do końca roku będziemy mieli komplet skorowidzów i repertoriów (Królestwo Polskie, 1808-1876) z AP Płock, AP Kutno, AP Łęczyca, AP Konin, AP Sieradz, AP Mława, AP Radom, AP Katowice, AP Częstochowa. Może AP Warszawa. Żeby umożliwić tak intensywne skanowanie partycypujemy w kosztach dojazdów naszych wspaniałych wolontariuszy do archiwów. Jeśli zależy Wam na skanowaniu notariatów, proszę pamiętajcie, żeby raz na jakiś czas przelać nam jakąś kwotę, żeby umożliwić kontynuowanie i dokończenie tego projektu Very Happy
malgorzata601 - 02-08-2023 - 13:35
Temat postu:
Witam
Mam pytanie bo nie bardzo się orientuję w Notariatach. Jeśli ktoś dzierżawił działkę to czy w skorowidzach mam szukać po nazwisku 2 osób, tego co dzierżawił i tego od kogo dzierżawił?? I czy w ogóle takie zapisy są w księgach?
Małgorzata
Ted_B - 02-08-2023 - 15:08
Temat postu:
Witam!
W skorowidzu powinny być ujęte nazwiska obu stron kontraktu.
Pozdrawiam!
Tadek

PS. Obrazowo. Kowalski zawiera akt dzierżawy z Nowakiem. Odnajdujemy w skorowidzu Kowalskiego i mamy np. nr rep. (nr aktu) XX. Jeżeli znajdziemy teraz Nowaka to przy nim też powinien być podany nr rep XX. Jeszcze gdyby dla danego rocznika były repertoria, to odszukując w nim ten nr aktu XX dowiedzielibyśmy się, że to była dzierżawa zawarta między Kowalskim a Nowakiem.
malgorzata601 - 02-08-2023 - 15:12
Temat postu:
Dziekuję
Małgorzata
Michał_Zieliński - 26-09-2023 - 21:29
Temat postu:
Ted_B napisał:
Witam!
W skorowidzu powinny być ujęte nazwiska obu stron kontraktu.
Pozdrawiam!
Tadek

PS. Obrazowo. Kowalski zawiera akt dzierżawy z Nowakiem. Odnajdujemy w skorowidzu Kowalskiego i mamy np. nr rep. (nr aktu) XX. Jeżeli znajdziemy teraz Nowaka to przy nim też powinien być podany nr rep XX. Jeszcze gdyby dla danego rocznika były repertoria, to odszukując w nim ten nr aktu XX dowiedzielibyśmy się, że to była dzierżawa zawarta między Kowalskim a Nowakiem.


Jeśli chodzi o notariaty z terenów Królestwa Polskiego (1808-1876) to z mojej obserwacji wynika, że w zdecydowanej większość skorowidzów wymienia się pod literą tylko "pierwszą" stronę czynności notarialnej. A więc jak Kowalski dzierżawi Nowakowi, to tylko pod K będzie ten wpis. Trzeba to weryfikować, jeśli chcemy mieć pewność że nic nie przeoczyliśmy.

Kolejne 2 miesiące i kolejne tysiące skanów akt notarialnych:

Wszystkie repertoria i skorowidze z AP Kalisz (4 zespoły są już zeskanowane przez archiwum, więc czekamy, aż podeślą swoje skany): https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar34

Połowa skorowidzów i repertoriów notariuszy kieleckich:
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar5

Komplet rep/skor notariuszów szydłowieckich i soleckich, do tego kilka ksiąg akt notarialnych notariusza Rutkowskiego w Radomiu:
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar4

Przeszło połowa rep/skor z AP Płock:
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar25

Komplet rep/skor z AP Łęczyca:
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar32

3 nowe zespołyz AP Warszawa (Noskowski, Rakowiecki, Rudnicki):
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar1

A do tego cała masa notariatów z Raciborza:
https://notariaty.genealodzy.pl/opza-ar53
kwroblewska - 08-12-2023 - 22:29
Temat postu:
Kancelaria Adama Łukasiewicza notariusza w Szadku
Jednostka: 4 / Repertorium i skorowidz Lata: 1846-1851
https://skanoteka.genealodzy.pl/ar51-zs49-sy4-se

Karty/skany tej księgi pojawiają się od okładki [skan 001] do str.39 [skan 021]. Następnie ponownie okładka [skan 022], str.1 [skan 023] i dalej już jest do końca dobrze ale jakiś fragment warto by poprawić.
________
Pozdrawiam,
Krystyna
Michał_Zieliński - 08-12-2023 - 23:00
Temat postu:
Dziękuję za zgłoszenie, poprawione.
Sroczyński_Włodzimierz - 02-03-2024 - 09:58
Temat postu:
Może warto uzupełnić
https://notariaty.genealodzy.pl/id1776
materiałami z
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... polu=97145

lub przez parę dni
https://wetransfer.com/downloads/d18737 ... e=sendgrid
Michał_Zieliński - 17-07-2024 - 12:00
Temat postu:
Udało się skompletować wszystkie skorowidze i repertoria warszawskich notariuszów z lat 1808-1876. To 340 jednostek z aż 92 zespołów. Ponad 54.000 skanów.
Pewnym utrudnieniem był fakt, że przy skanowaniu musieliśmy trzymać się regulaminowego dziennego limitu jednostek (10 sztuk, czasem z drobnymi odchyłami). Wymagało to więc ponad 30 wizyt, mniej więcej po równo na Krzywym Kole i w Milanówku.

Teraz aby zamknąć projekt skanowania wszystkich XIX wiecznych repertoriów i skorowidzów z terenów Królestwa Polskiego, z okresu polskojęzycznego notariatu, pozostały do skanowania:
AP Częstochowa (31 jednostek notariuszów z Częstochowy i Żarków), AP Katowice (17 jednostek notariuszów z Będzina, Olkusza i Pilicy), AP Siedlce (50 jednostek notariuszów z Siedlec, Łosic, Łukowa, Sokołowa Podlaskiego), AP Radzyń Podlaski (14 jednostek notariuszów z Radzynia, Międzyrzeca, Sokołowa, Łosic i Białej Podlaskiej), no i ostatnie duże wyzwanie – AP Lublin (144 jednostki notariuszów z Lublina i Lubartowa. Kazimierz Dolny już mamy).
Wszystko mniej więcej zaplanowane. Przy dobrych wiatrach powinno się udać skończyć projekt do końca tego roku.
Ted_B - 23-07-2024 - 14:34
Temat postu:
Witam!
Prośba do Michała lub administratora Skanoteki.
W dodanym w dn. 16 lipca br. "Indeksie akt notarialnych A. Matakiewicza od 1818 roku do 1829 roku" skan oznaczony jako plik 192 zamiera nr aktów notarialnych przy których niewidoczna jest ostatnia cyfra nr rep. (poprzez zagięcie księgi w grzbiecie).
Prosiłbym o podmianę powyższej strony plikiem (skanem) otrzymanym z AN Kraków.
Ze względu na duży rozmiar - plik do pobrania poprzez WeTransfer z linku:
https://we.tl/t-nOZZToXNul?utm_campaign ... TRN_TDL_05
Administratorzy dopasują jego rozmiar do pozostałych skanów w tej pozycji.
Pozdrawiam!
Tadek
merdigon - 23-07-2024 - 16:27
Temat postu:
Witam,

dziękuję bardzo za skan, zaraz podmienię go w Skanotece. Podczas dodawania swoich skanów musiałem przeoczyć to, że część strony jest niewidoczna Smile

Pozdrawiam,
Szymon Nowak
radicalman - 23-07-2024 - 19:10
Temat postu:
Michał_Zieliński napisał:

Pewnym utrudnieniem był fakt, że przy skanowaniu musieliśmy trzymać się regulaminowego dziennego limitu jednostek (10 sztuk, czasem z drobnymi odchyłami). Wymagało to więc ponad 30 wizyt, mniej więcej po równo na Krzywym Kole i w Milanówku.


Nie dało się instytucjonalnie zwiększyć tego bezsensownego limitu?
Materiału powinno być udostępniane tyle, ile można rozsądnie "przerobić w jeden dzień".
Nieraz miałem takie sytuacje, że jechałem 300 km do archiwum i dostawałem 10 jednostek, a w każdej po kilkanaście aktów - całość do przejrzenia w 10 minut, a czasem zamawiałem 10 ksiąg metrykalnych, które miały długość półtora metra...

Radek
Tomekk - 23-07-2024 - 21:26
Temat postu:
Witam. Czy jest w planach umieszczenie skanów kancelarii notarialnej Hipolita Królikowskiego z Warszawy?
Michał_Zieliński - 19-09-2024 - 23:00
Temat postu:
W SZWA pojawiła się bardzo duża dostawa skanów notariuszów kaliskich.
Gdy w zeszłym roku w drodze do Brzegu skanowaliśmy repertoria i skorowidze w AP Kalisz, częśc jednostek miała już stempel z adnotacją "zdigitalizowano" - tych nie robiliśmy, tylko złożyliśmy wniosek o udostępnienie skanów. Ale pisaliśmy tylko o repertoria i skorowidze, bo w archiwum mówili, że są ledwo co zrobione i w obróbce. Teraz widzę, że wszystko hurtem trafiło do SZWA, razem z aktami notarialnymi. Nieco ponad rok od zrobienia, a więc timing całkiem niezły.

W Skanotece pojawił się za to komplet skorowidzów i repertoriów z AP Częstochowa, AP Radzyń Podlaski (tutaj kilka jednostek też jest zdigitalizowana przez archiwum i czekamy na ich udostępnienie) oraz połowa z AP Siedlce. W AP Siedlce podobna historia - częśc zespołów czeka na publikację. Do zeskanowania zostało tam 16 jednostek, a wiec powinna wystarczyć tylko jedna wizyta.
Jak to będzie zrobione zostanie tylko AP Katowice i AP Lublin.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits