Genealodzy.PL Genealogia
Indeksacja metryk - projekty PTG - Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Michał_Zieliński - 04-11-2022 - 10:38
Temat postu: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Bardzo mi miło poinformować w imieniu Zarządu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, że oddaliśmy właśnie do użytku nową bazę ze skanami – Skanotekę.
Skanoteka choć wizualnie i funkcjonalnie nawiązuje do dotychczasowego serwisu metryki, powstała na zupełnie nowym kodzie, opracowanym przez Sebastiana, za co bardzo mu dziękujemy.
To co ją różni od dotychczasowych serwisów ze skanami (metryki i poczekalnia), to możliwość uporządkowanego dodawania i przeglądania w jednym miejscu skanów wszelkiego rodzaju dokumentów o wartości genealogicznej. Docelowo będzie wdrożona funkcjonalność pobierania skanów całych jednostek, jednak ponieważ jej opracowanie zajmie nam więcej czasu, postanowiliśmy nie opóźniać z tego powodu startu Skanoteki o długie tygodnie. Jak tylko ta funkcjonalność się pojawi to poinformujemy.
Skanoteka daje możliwość przeglądania całości zasobu, bądź zespołów według podziału na kategorie dokumentów: księgi metrykalne, księgi sądowe, notariaty, księgi meldunkowe, inne.
Podkreślam, że te kategorie dokumentów nie stanowią oddzielnych baz (mimo że są dostępne z innych stron), a jedynie wyfiltrowane w ramach Skanoteki zespoły, w oparciu o rodzaj dokumentów, które obejmują.
Księgi metrykalne zawierają skany z dotychczasowego serwisu metryki, skany przenoszone z poczekalni i oczywiście te dodawane tutaj od razu (np. AP Łomża).
Księgi sądowe zawierają prawie 300.000 unikalnych, nigdzie wcześniej niepublikowanych skanów staropolskich ksiąg sądowych, z czego większość - blisko 230.000, to skany wykonane przez Marcina Kowala w CDIAK.
Księgi meldunkowe obejmują skany przeniesione ze starego serwisu Meldunkowe. Stary serwis z samymi indeksami został tymczasowo (do momentu opracowania i wdrożenia funkcjonalności indeksowania wszystkich rodzajów ksiąg) przeniesiony na stronę https://meldunkowe-indeksy.genealodzy.pl
Notariaty obejmują skany ksiąg notarialnych (akty notarialne, skorowidze i repertoria), które do tej pory były w poczekalni, a także 2 nowe, wcześniej niepublikowane zespoły z AP Suwałki O/Ełk.
„Inne” będą zawierały skany dokumentów innego rodzaju niż te wymienione powyżej (m.in. przeniesione z poczekalni lub ze strony archiwalia.genealodzy.pl, którą w związku z uruchomieniem Skanoteki zamykamy). Na tę chwilę jest tam jeden, bardzo ciekawy zespół z CDIAK.
Mamy głęboką nadzieję, że nowy, przyjazny serwis, w połączeniu z szybkim opracowaniem i dodawaniem do niego skanów pozwoli nam w stosunkowo krótkim czasie uporządkować poczekalnię, a przede wszystkim rozwinąć akcję skanowania i udostępniania dokumentów o wartości genealogicznej. Do tego drugiego potrzebujemy Waszej pomocy.
Jak można pomóc?
Finansowo
Zacznę od końca. Zdajemy sobie sprawę, że mało kto ma czas i możliwości aby w godzinach otwarcia archiwów robić w nich zdjęcia w większej ilości. Ale praktycznie każdy może choćby drobną kwotą wesprzeć nasze działania wspierające tych pojedynczych ludzi, którzy czas i możliwości mają, ale niekoniecznie stać ich na lepszy sprzęt do skanowania czy na ponoszenie kosztów dojazdu. To moglibyśmy im zapewnić z Waszych darowizn, tak aby skupili się na samym skanowaniu. Dzięki finansom mogliśmy wesprzeć tak efektywne wyjazdy Marcina do Kijowa, zwracając mu koszty podróży. Żeby wesprzeć kolejnych digitalizujących potrzebujemy więcej środków, a te pozyskujemy w głównej mierze z darowizn. Nie zapominajcie proszę o tym.
Skanowanie
Jeśli tylko ktoś może poświęcić czas na skanowanie i chciałby to robić w ilości większej niż symbolicznie – zgłaszajcie się do nas (adres w stopce Skanoteki). Udzielimy wszelkiej informacji i wskazówek, a jeśli będzie potrzeba i będziemy mieli możliwość (vide punkt wyżej): wspomożemy sprzętowo i kosztowo.
Przesyłanie posiadanych skanów
Jeśli macie już zrobione skany całych jednostek: ostre i czytelne, to gorąco zachęcamy do ich przesyłania. Dotyczy to zarówno skanów Waszego autorstwa jak i np. zamówionych w archiwum. Wiem, że np. AGAD robiło skany wielu kompletnych jednostek (sam takie zamawiałem). Dla kogoś z zagranicy to może być jedyna metoda aby przejrzeć całą jednostkę. A dla jednostek, które nie są zmikrofilmowane ani zeskanowane, a nie są udostępniane w oryginale ze względu na zły stan zachowania – jest to jedyny sposób na zapoznanie się z ich treścią. Te skany często nie trafiają na stronę internetową AGADu (albo dzieje się to z bardzo dużym opóźnieniem). Nie ma żadnych przeszkód aby udostępnić je u nas. Wy udostępnicie swoje skany, ktoś inny swoje które dla Was będą pomocne, i w ten sposób można znacząco powiększyć udostępniany zasób. Dzięki tej „metodzie” znajdziecie w Skanotce skany ksiąg grodzkich płockich, z serii wieczystych, z okresu 1655-1690, których nie zeskanowało PTHer (ze względu na zły stan zachowania), a których brak stanowił dotkliwą lukę w ciągłości tych ksiąg, utrudniającą lub uniemożliwiającą prowadzenie dalszych poszukiwań.
Pomoc w administrowaniu Skanoteką
Tak jak wspominałem w innym poście: numerowanie skanów, które było zawsze warunkiem ich dodania do metryk, nie będzie warunkiem ich dodania do Skanoteki. Co nie oznacza, że nie można tego zrobić, także w przypadku jednostek już dodanych do Skanoteki. To pozwala na bardzo przejrzyste wyświetlanie akt metrykalnych, błyskawiczne wyszukanie konkretnego aktu, a także wyłapanie wszelkich braków. Jest też wiele innych czynności administracyjnych, do których przydałaby się pomoc.
iwonasudnik - 04-11-2022 - 12:30
Temat postu: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Gratulacje, na pewno udostępnię swoje skany otrzymane z AGAD
ziobrovska - 04-11-2022 - 12:43
Temat postu: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
a co z Poczekalnią? też tu już jest?
zaleznyh - 04-11-2022 - 13:09
Temat postu: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Nie chcę narzekać, ale czy Skanoteka to nie miała być całkiem nowa baza, która miała zastąpić te kilka innych, stąd nowa nazwa itd., a tymczasem jak sobie w to klikam, to wygląda dokładnie jak te stare bazy z troszkę archaiczną nawigacją. Co więcej jak klikniemy z prawej na wybór rodzaju ksiąg, to nadal przekierowuje na np. metryki.genealodzy.pl. Czyli przebudowany został kod strony, coś czego użytkownik nie widział i tak wcześniej, a z punktu widzenia odbiorcy to dalej wygląda tak samo.
Te stare serwisy nie miały zniknąć? W wątku o nazwie było to reklamowane tak, że stare bazy znikną i będzie tylko Skanoteka. Na tę chwilę został dołożony nowy poziom abstrakcji w strukturze baz, czyli jeszcze większa komplikacja nazw.
Zdaję sobie sprawę, że to wszystko kwestia kosztów, ale jak pojawił się wątek o nowej scalonej bazie ze skanami, to myślałem, że to będzie raczej coś w stylu biedniejszego SzwA.
Michał_Zieliński - 04-11-2022 - 13:40
Temat postu:
iwonasudnik napisał:
Gratulacje, na pewno udostępnię swoje skany otrzymane z AGAD
Super! Miałem pisać do Ciebie, czy to co tak intensywnie skanowałaś latem to są kompletne jednostki i czy może się podzielisz.
ziobrovska napisał:
a co z Poczekalnią? też tu już jest?
Poczekalnia nie jest i nie będzie częścią Skanoteki. Miedzy innymi po to powstała Skanoteka, żeby nie było potrzeby upychać na lata skanów w poczekalni. Wszystkie skany w poczekalni zostaną przejrzane i albo zostaną przeniesione do Skanoteki, albo usunięte (np. skany, które nie są uporządkowane/posortowane/przenumerowane, a są dostępna w SZWA). Docelowo, zapewne w odległej przyszłości, bo pracy z porządkami jest mnóstwo, poczekalnia będzie mogła zniknąć, bo tak chcemy zorganizować proces obróbki i dodawania skanów, żeby nie było potrzeby ich tymczasowego upychania gdzieś.
zaleznyh napisał:
Nie chcę narzekać, ale
ale to robisz.
Skanoteka jest tym, czym miała być w założeniu i możliwościach Zarządu. Oczywiście, jak zawsze, zaraz znajdzie się mnóstwo osób, które by to zrobiło lepiej, szybciej, ładniej, efektowniej. Tylko jakoś nic nie robią. I piszą to na ogół nie mając pojęcia w jakich uwarunkowaniach (różnej natury: technicznych, informatycznych, organizacyjnych, finansowych, osobowych) działamy. A często też nie zadając sobie trudu, żeby zrozumieć jak działa to, o czym piszą. Narzekanie jest bardzo łatwe, robienie dużo trudniejsze.
Tad_waw - 04-11-2022 - 13:46
Temat postu: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Czemu w zespole 1438d ( roczniki od 1808 do 1825) oraz w zespole 1311d (roczniki od 1826 do 1850) parafii Przybyszew woj. mazowieckie wszystkie skany akt wyświetlają się bokiem? Tego nie da się przeglądać na monitorze.
Pozdrawiam, Tadeusz.
Metalloviec - 04-11-2022 - 13:58
Temat postu: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Czy ten panel na stronie głównej forum też zostanie zmieniony tak, że zostanie tylko geneteka i skanoteka?
choirek - 04-11-2022 - 14:05
Temat postu: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Jeżeli wpiszę Plonsk, zamiast Płońsk, nic nie znajdzie. Dla osób spoza Polski to może być poważny problem
ziobrovska - 04-11-2022 - 15:34
Temat postu: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Narzekanie nie, ale uwagi w celu poprawienia działania czegoś, są wg mnie na miejscu. Dzięki za info w sprawie Poczekalni. Wiem, że doprowadzenie do perfekcji czegoś co jest nowe, trwa i będzie szło raz lepiej raz gorzej, raz szybciej raz wolniej. Zbierajcie uwagi od użytkowników, zobaczycie co można szybko poprawić co w przyszłości i z czasem będzie super. Trzymam kciuki dawno czegoś takiego rewolucyjnego tu nie bylo. Jest super a będzie jeszcze superowiej😉 pozdrawiam Iza
tomaszkozlowski82 - 04-11-2022 - 16:42
Temat postu: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Wspaniale! Bardzo wyczekiwana inicjatywa. Z podpowiedzi natury technicznej - gdy pobieram pojedynczych kilka zdjęć z ksiąg zakroczymskich , pobiera mi je w wersji uciętej (tylko część strony jest widoczna, np. góra i środek strony). Być może warto sprawdzić czemu tak jest. Pozdrawiam
Lakiluk - 04-11-2022 - 17:00
Temat postu: Re: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
tomaszkozlowski82 napisał:
Wspaniale! Bardzo wyczekiwana inicjatywa. Z podpowiedzi natury technicznej - gdy pobieram pojedynczych kilka zdjęć z ksiąg zakroczymskich , pobiera mi je w wersji uciętej (tylko część strony jest widoczna, np. góra i środek strony). Być może warto sprawdzić czemu tak jest. Pozdrawiam
A jak pobierasz skany?
Jarosław_Młynik - 04-11-2022 - 18:15
Temat postu: Re: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
zaleznyh napisał:
Nie chcę narzekać, ale czy Skanoteka to nie miała być całkiem nowa baza, która miała zastąpić te kilka innych, stąd nowa nazwa itd., a tymczasem jak sobie w to klikam, to wygląda dokładnie jak te stare bazy z troszkę archaiczną nawigacją. Co więcej jak klikniemy z prawej na wybór rodzaju ksiąg, to nadal przekierowuje na np. metryki.genealodzy.pl. Czyli przebudowany został kod strony, coś czego użytkownik nie widział i tak wcześniej, a z punktu widzenia odbiorcy to dalej wygląda tak samo.
Te stare serwisy nie miały zniknąć? W wątku o nazwie było to reklamowane tak, że stare bazy znikną i będzie tylko Skanoteka. Na tę chwilę został dołożony nowy poziom abstrakcji w strukturze baz, czyli jeszcze większa komplikacja nazw.
Zdaję sobie sprawę, że to wszystko kwestia kosztów, ale jak pojawił się wątek o nowej scalonej bazie ze skanami, to myślałem, że to będzie raczej coś w stylu biedniejszego SzwA.
To trochę inaczej jest. Bazy zostały scalone i przepisane tak aby można było używać jednego silnika. Jednak metryki MUSIAŁY pozostać dostępne pod starą nazwą bo są linkowane np. w genetece. No i dla niektórych łatwiej jest szukać w okrojonym zbiorze.
Jednak od teraz nie będzie sytuacji, że rozwój baz zdjęciowych innych niż metryki będzie stał w miejscu. A tak było dotychczas. Poza tym - zamknęliśmy kilka oddzielnych serwisów - został tylko jeden - zawsze to jest jakaś oszczędność.
Inny plus "pozytywny" to nawet częściowe odświeżenie przyspieszyło działanie baz. Pozbyliśmy się narzutu minionych lat i starych rozwiązań. Jest to punkt wyjścia do dalszych prac. A jakie one będą? To jest sprawa otwarta.
Czasami jednak przy ograniczonych zasobach lepiej się skupić na rozwiązaniach, które pomogą w dalszym rozwoju. A naszym zdaniem - to jest krok w dobrą stronę. Same bazy łatwo jest tworzyć ale później trzeba je utrzymywać i rozwijać. A z tym jest znacznie gorzej.
Całkiem nowej bazy długo nie stworzymy. To jest projekt dla firmy i ludzi zatrudnionych na etacie. Ale kawałkami - coś się dzieje. Zmiany interfejsu zaś - to jest sprawa trudniejsza. Wymaga projektu, implementacji. Z doświadczenia wiemy, że to praca trudniejsza niż to co siedzi pod spodem. Co oczywiście nie oznacza, że nigdy nie powstanie...
--
Pozdrawiam
Jarosław Młynik
slawek_krakow - 04-11-2022 - 18:22
Temat postu:
mziel napisał:
ziobrovska napisał:
a co z Poczekalnią? też tu już jest?
Poczekalnia nie jest i nie będzie częścią Skanoteki. Miedzy innymi po to powstała Skanoteka, żeby nie było potrzeby upychać na lata skanów w poczekalni. Wszystkie skany w poczekalni zostaną przejrzane i albo zostaną przeniesione do Skanoteki, albo usunięte (np. skany, które nie są uporządkowane/posortowane/przenumerowane, a są dostępna w SZWA). Docelowo, zapewne w odległej przyszłości, bo pracy z porządkami jest mnóstwo, poczekalnia będzie mogła zniknąć, bo tak chcemy zorganizować proces obróbki i dodawania skanów, żeby nie było potrzeby ich tymczasowego upychania gdzieś.
No czyli konkretnie co się będzie działo ze skanami nieuporządkowanymi według założeń Skanoteki? Do tej pory nim trafiły do metryk leżały sobie w poczekalni. Może w chaosie ale jednak dostępne. Może to i trwało latami ale jednak trwało. Rozumiem, że o ile wcześniej nie było chętnych na ich porządkowanie, teraz wraz z nastaniem Skanoteki chętni będą się na pniu rodzili?
Sroczyński_Włodzimierz - 04-11-2022 - 18:47
Temat postu:
Sławku:
To jest zupełnie inny zakres pracy, trudno porównywać nakład pracy przy tych dwóch ścieżkach.
Na pniu - może nie, ale może zmartwychwstanie część z tych, którzy dawno już odpuścili - właśnie powodu zakresu prac koniecznych by zobaczyć swoje pliki jako opublikowane i cieszyć się radością udostępniającego wszystkim, bez ograniczeń
Część być może nie będzie zainteresowaną pracą przy mniej przyjaznych dla użytkownika "nieprzenumerowanych", tj zbytnim obniżeniem poprzeczki. Ale to raczej będzie nieporównywalnie mniejsza grupa.
Trochę diabełów jeszcze się kryje w niedopowiedzianych szczegółach, ale to wyjdzie w praniu (chyba, że to jest miejsce na wyjaśnienia).
Nejman_Andrzej - 04-11-2022 - 22:24
Temat postu:
Witam,
gratulacje! Bardzo dobry pomył z umieszczeniem wszystkich skanów w jednym miejscu! Chylę czoła, bo wiem, ile pracy to kosztowało. Ale myślę, że wszyscy będziemy z tego korzystać.
Jedna mała rzecz do poprawy - według mnie. Jak wchodzę na stronę główną genealodzy.pl, nie widzę ikony prowadzącej do Skanoteki. Może wkrótce się pojawi i każdy będzie mógł łatwo tam wejść, wchodząc na stronę. Teraz mogę tam wejść tylko dzięki linkowi w tym poście.
Pozdrawiam
Andrzej Nejman
tomaszkozlowski82 - 04-11-2022 - 22:27
Temat postu: Re: Skanoteka - nasze wspólne dzieło
Lakiluk napisał:
tomaszkozlowski82 napisał:
Wspaniale! Bardzo wyczekiwana inicjatywa. Z podpowiedzi natury technicznej - gdy pobieram pojedynczych kilka zdjęć z ksiąg zakroczymskich , pobiera mi je w wersji uciętej (tylko część strony jest widoczna, np. góra i środek strony). Być może warto sprawdzić czemu tak jest. Pozdrawiam
A jak pobierasz skany?
Sprawdziłem jeszcze raz i teraz pobiera mi prawidłowo. Wycofuję uwagę techniczną
Bea - 04-11-2022 - 23:23
Temat postu:
mziel napisał:
ziobrovska napisał:
a co z Poczekalnią? też tu już jest?
Poczekalnia nie jest i nie będzie częścią Skanoteki. Miedzy innymi po to powstała Skanoteka, żeby nie było potrzeby upychać na lata skanów w poczekalni. Wszystkie skany w poczekalni zostaną przejrzane i albo zostaną przeniesione do Skanoteki, albo usunięte (np. skany, które nie są uporządkowane/posortowane/przenumerowane, a są dostępna w SZWA). Docelowo, zapewne w odległej przyszłości, bo pracy z porządkami jest mnóstwo, poczekalnia będzie mogła zniknąć, bo tak chcemy zorganizować proces obróbki i dodawania skanów, żeby nie było potrzeby ich tymczasowego upychania gdzieś.
Ja myślę, że na fali obecnych zmian - można przeprowadzić masową akcję numerowania poczekalni. Do tego nie trzeba jakiś wyjątkowych zdolności i predyspozycji (jak np. przy indeksacji) i prawie każdy może się w to włączyć (nie robi się tego ręcznie - jest program, którego działanie trzeba tylko delikatnie kontrolować).
Tylko potrzebna jest informacja, które zasoby przenumerować trzeba (bo niektóre są już dawno w metrykach), więc przydałby się na tym polu jakiś koordynator, który rozdzieli zadania (a wiadomo, że fajniej się pracuje na "swoich" parafiach - no i wyznanie oraz język akt tez nie są bez znaczenia).
Sroczyński_Włodzimierz - 04-11-2022 - 23:40
Temat postu:
Tam , gdzie "program" działa - tzw przenumerowywanie jest prawie pozbawione sensu - "serwer" może to zrobić automatycznie. Działa jak jest równo, nie ma braków i jakość jest OK
Tam gdzie nie działa automat jest sens największy tzw "przenumerowywania" (faktycznie - oceny jakości, integralności, zgodności i wprowadzenie zmian).
Nie przesadzajmy z łatwością. Nie jest to rocket-science, ale czasowo to kilka razy dłużej niż wykonanie skanu/zdjęcia.
Wspierać się warto (tym czy innym narzędziem, wybór spory) ale to jest tylko wsparcie własnej pracy, nie "nadzór".
Szczególnie przy niektórych źródłach plików.
sebastian_gasiorek - 04-11-2022 - 23:57
Temat postu:
Serdecznie dziękujemy za wszystkie uwagi. Są one niezwykle cenne i utwierdzają nas w przekonaniu, że praca którą wykonaliśmy jest potrzebna. Uruchomienie Skanoteki uważamy za początek długiej drogi która nas jeszcze czeka. Portal może nie wygląda jak "nowy", ale wszystko w tle zostało unowocześnione. Dzięki temu jesteśmy bardziej odporni na ataki hackerskie i otwarci na dalsze zmiany.
Tad_waw napisał:
Czemu w zespole 1438d ( roczniki od 1808 do 1825) oraz w zespole 1311d (roczniki od 1826 do 1850) parafii Przybyszew woj. mazowieckie wszystkie skany akt wyświetlają się bokiem? Tego nie da się przeglądać na monitorze.
Skany faktycznie są obrócone i wymagają poprawy. Tego typu problemy można zgłaszać do administratorów poszczególnych serwisów (adres e-mail w stopce strony).
Nejman_Andrzej napisał:
Jedna mała rzecz do poprawy - według mnie. Jak wchodzę na stronę główną genealodzy.pl, nie widzę ikony prowadzącej do Skanoteki. Może wkrótce się pojawi i każdy będzie mógł łatwo tam wejść, wchodząc na stronę. Teraz mogę tam wejść tylko dzięki linkowi w tym poście.
Sprawy rodzinne nie pozwoliły mi na aktualizację linków w momencie wprowadzenia nowego portalu. Błąd został już poprawiony i linki zaktualizowane
choirek napisał:
Jeżeli wpiszę Plonsk, zamiast Płońsk, nic nie znajdzie. Dla osób spoza Polski to może być poważny problem
Cieszę się, że to znalazłeś. To jest faktycznie pewne przeoczenie, które należy poprawić przy najbliższej aktualizacji.
Pozdrawiam,
Sebastian
Kaczmarek_Aneta - 05-11-2022 - 05:54
Temat postu:
Dzień dobry,
moje gratulacje! Skanoteka wygląda świetnie - zarówno nazwą, jak i zawartością
Mam drobną uwagę i prośbę - czy można spowodować, aby będąc na stronie Skanoteki, przy powrocie na stronę glówną, otwierała się druga zakładka - tak jak ma to miejsce np. przy przechodzeniu z Geneteki na stronę główną, bądź na wybrany skan? Chyba, że trend jest odwrotny, bo np. Poczekalnia również nie ma tej funkcjonalności.
Osobiście bardzo mi to ułatwia korzystanie z tej strony.
I jeszcze dobrze byłoby, aby pisząc o Skanotece na forum, samo słowo zawierało w sobie automatyczny odnośnik do tej bazy (vide: Poczekalnia, Geneteka,etc.).
Pozdrawiam serdecznie
Aneta
Sroczyński_Włodzimierz - 05-11-2022 - 10:32
Temat postu:
Przy okazji otwierania zakładek i linkowania, z poczekalni:
https://poczekalnia.genealodzy.pl
ikonami od lewej
1 home https://genealodzy.pl , główna serwisu OK
2 mapka https://poczekalnia.genealodzy.pl główna poczekalni patrz 4 ??
3 księga https://metryki.genealodzy.pl/rejestry.php nie działa do skasowania?
4 księga/zegar https://poczekalnia.genealodzy.pl jak 2 ??
5 zegar https://metryki.genealodzy.pl/rejestry.php nie działa do skasowania?
6 "gotówka" -ok, choć nie tylko darowizną można wspomóc, pracą własną też, może warto rozważyć zmianę
choirek - 07-11-2022 - 08:35
Temat postu:
Coś powiaty nie działają?
https://skanoteka.genealodzy.pl/woj-MZ
wilku1967 - 07-11-2022 - 09:14
Temat postu:
Witam.
,,Skanoteka" to bardzo dobre, moje gratulacje.
Pozdrawiam
Piotr
Adamus_P - 07-11-2022 - 12:53
Temat postu:
Bardzo mi się podoba ten ruch w interesie
Mam nadzieję, że z czasem uda się odchudzić Poczekalnię. Wielkie podziękowania dla osób, które robią w niej porządki i zajmują się przygotowaniem zdjęć dla Skanoteki. Przy okazji polecam uwadze katalog AP-Katowice_oddz_Bielsko_Biala/
Zdjęcia tam wstawione są już obrócone, wyselekcjonowane i podzielone na katalogi, trzeba jedynie je ponumerować i być może spojrzeć okiem eksperta czy spełniają normy jakościowe. Dodatkowy mankament, który też nie pozwalał ich wcześniej przenieść do Metryk, to to, że dla niektórych zespołów zostały sfotografowanie tylko pojedyncze jednostki. Czy to dalej stanowi obostrzenie ?
choirek - 07-11-2022 - 12:59
Temat postu:
Wejście z głównej strony
https://metryki.genealodzy.pl/pow-59
Wejście z powiatu
https://skanoteka.genealodzy.pl/pow-59
W pierwszym przypadku normalnie widziane metryki, w drugim przypadku pusto.
Ale jak już się uda wejść, czy dobrze mi się wydaje, że jest więcej niż było przed Skanoteką?
sebastian_gasiorek - 08-11-2022 - 10:57
Temat postu:
choirek napisał:
Wejście z głównej strony
https://metryki.genealodzy.pl/pow-59
Wejście z powiatu
https://skanoteka.genealodzy.pl/pow-59
W pierwszym przypadku normalnie widziane metryki, w drugim przypadku pusto.
Ale jak już się uda wejść, czy dobrze mi się wydaje, że jest więcej niż było przed Skanoteką?
Możliwość przejścia do powiatu/województwa z poziomu Skanoteki to było przeoczenie. Do przeglądania według podziałów administracyjnych, zapraszamy do dedykowanego portalu Metryki
Jest więcej niż było przed Skanoteką - cały czas trwa czyszczenie poczekalni.
Pozdrawiam,
Sebastian
DGazda - 14-11-2022 - 21:07
Temat postu:
Dzień dobry
Czy księgi ziemskie i grodzkie z województwa ruskiego przechowywane obecnie we Lwowie będą/są również objęte projektem?
Dominik
Michał_Zieliński - 16-11-2022 - 21:07
Temat postu:
Żeby coś było "objęte projektem" musi się znaleźć osoba, która to zeskanuje i powinna być w odpowiedni dla warunków danego archiwum dogadana z tymże archiwum.
Żaden tych warunków nie jest spełniony względem CDIAL Lwów, a więc ciężko się spodziewać, szczególnie wobec wojny na Ukrainie, że coś się zmieni w tym zakresie w przewidywalnej przyszłości.
Michał_Zieliński - 25-11-2022 - 15:56
Temat postu:
Mam przyjemność ogłosić o zmianach technicznych funkcjonalności przeglądania zdjęć w Skanotece, które właśnie wprowadził Sebastian.
Jak wiecie docelowo mamy wprowadzić funkcjonalność ściągania całych jednostek. To jeszcze potrwa. Ale większość osób ściąga całe jednostki po to, żeby wygodniej przeglądać je na swoim komputerze, bo wbudowane przeglądarki w serwisach mają różne mankamenty. Wprowadzone zmiany mają wyeliminować większość takich mankamentów w przeglądarce zdjęć Skanoteki.
A oto wprowadzone zmiany:
1.Możliwość przesuwania zdjęcia na ekranie
Do tej pory trzeba było trzymać wciśnięty lewy klawisz myszy i nią przesuwać. Teraz można to zrobić również przykładając dwa palce do touchpada: przesuwając dwoma palcami po tourchpadzie przesuwa się zdjęcie (aby zadziałało kursor musi się znajdować gdziekolwiek na zdjęciu, nie na miniaturce z góry po lewej). Siłą rzeczy działa to tylko na laptopach z touchpadem (ale do komputera stacjonarnego są touchpady łączone kablem usb) .
2. Powiększanie zooma
Do tej pory można było to zrobić klikając przycisk „Powiększ” w lewym górnym rogu ekranu przeglądarki zdjęć Skanoteki. Teraz można to zrobić również klikając strzałkę w górę na klawiaturze.
Przypominam, że nasza przeglądarka od dłuższego czasu ma funkcjonalność zapamiętywania zooma, który się nie zmienia przy przechodzeniu do kolejnego/poprzedniego zdjęcia. To jest coś czego nie ma np. w SZWA lub większości przeglądarek off-linowych, i moim zdaniem jest największym mankamentem przeglądania zdjęć bezpośrednio w SZWA.
3. Zmniejszanie zooma
Do tej pory można było to zrobić klikając przycisk „Pomniejsz” w lewym górnym rogu ekranu przeglądarki zdjęć Skanoteki. Teraz można to zrobić również klikając strzałkę w dół na klawiaturze.
4. Przechodzenie do kolejnego zdjęcia
Do tej pory można było to zrobić klikając przycisk „Następne zdjęcie” w lewym górnym rogu ekranu przeglądarki zdjęć Skanoteki. Teraz można to zrobić również klikając strzałkę w prawo na klawiaturze.
5. Przechodzenie do poprzedniego zdjęcia
Do tej pory można było to zrobić klikając przycisk „Poprzednie zdjęcie” w lewym górnym rogu ekranu przeglądarki zdjęć Skanoteki. Teraz można to zrobić również klikając strzałkę w lewo na klawiaturze.
Zachęcam do testowania i dzielenia się wrażeniami. Trzeba chwili żeby się przyzwyczaić do manewrowania zdjęciem przez touchpada. Ja to trochę potestowałem i chyba moje własne skany ksiąg grodzkich zamiast off-line na komputerze zacznę przeglądać w przeglądarce Skanoteki
Lakiluk - 25-11-2022 - 16:07
Temat postu:
U mnie nie działa poruszanie dwoma palcami na gładziku.
Reszta działa.
Michał_Zieliński - 25-11-2022 - 16:11
Temat postu:
Lakiluk napisał:
U mnie nie działa powiększanie dwoma palcami na gładziku - powiększa wtedy stronę.
Reszta działa.
Nic nie pisałem o powiększaniu zdjęcia (zooma) dwoma palcami (do tego służy strzałka w górę na klawiaturze), a o przesuwaniu. Powtarzam, żeby działało kursor musi być na zdjęciu.
Lakiluk - 25-11-2022 - 16:13
Temat postu:
Już się poprawiłem. Chodziło o poruszanie.
ziobrovska - 25-11-2022 - 17:22
Temat postu:
Smartfon działa przesuwanie jednym palcem albo dwoma. To tak przy okazji.
sebastian_gasiorek - 25-11-2022 - 18:35
Temat postu:
Lakiluk napisał:
U mnie nie działa poruszanie dwoma palcami na gładziku.
Reszta działa.
Niestety, prawdopodobnie korzystasz z Firefoxa gdzie zdarzenia touchpada nie działają jak należy. Obecnie nie mamy na to rozwiązania, więc zalecam w tym przypadku skorzystanie z innej przeglądarki.
Pozdrawiam,
Sebastian
ziobrovska - 25-11-2022 - 18:49
Temat postu:
sebastian_gasiorek napisał:
Lakiluk napisał:
U mnie nie działa poruszanie dwoma palcami na gładziku.
Reszta działa.
Niestety, prawdopodobnie korzystasz z Firefoxa gdzie zdarzenia touchpada nie działają jak należy. Obecnie nie mamy na to rozwiązania, więc zalecam w tym przypadku skorzystanie z innej przeglądarki.
Pozdrawiam,
Sebastian
Uzywam chrome. Ale to nie problem, po prostu sprawdziłam jak to działa na smartfonie. Nie dam rady odczytać na smartfonie ale czasem pobieram i wtedy odczytuje. Pozdrawiam Iza
Marianna_P - 25-11-2022 - 19:13
Temat postu:
Wszystkie wprowadzone zmiany w SKANOTECE to duże ułatwienie.
Gratuluję i dziękuję.
sebastian_gasiorek - 25-11-2022 - 22:26
Temat postu:
sebastian_gasiorek napisał:
Lakiluk napisał:
U mnie nie działa poruszanie dwoma palcami na gładziku.
Reszta działa.
Niestety, prawdopodobnie korzystasz z Firefoxa gdzie zdarzenia touchpada nie działają jak należy. Obecnie nie mamy na to rozwiązania, więc zalecam w tym przypadku skorzystanie z innej przeglądarki.
Pozdrawiam,
Sebastian
Rozwiązanie się znalazło i jest już wgrane do Skanoteki. Poruszanie dwoma palcami po gładziku działa również w Firefoxie
Pozdrawiam,
Sebastian
Lakiluk - 25-11-2022 - 22:46
Temat postu:
Teraz elegancko działa
Sroczyński_Włodzimierz - 28-01-2023 - 15:27
Temat postu:
Do wykorzystania w nowoutworzonym zespole
https://skanoteka.genealodzy.pl/ar1-zs1158
obrazy cyfrowe z jednostek o sygnaturach 36, 48, 89 dostępne przez tydzień pod linkiem
https://we.tl/t-Qk0T6eWNHB?utm_campaign ... TRN_TDL_05
z zachętą do kontynuacji (np sygnatura 64 niesie sporo informacji) i z uwagą - daty skrajne jak widać po sygnaturze 89 mocno dyskusyjne
Paweł_Zawadzki - 28-01-2023 - 16:43
Temat postu:
Przeglądałeś może jednostkę 91 Wypisy z ASC parafii prawosławnej św. Trójcy w Warszawie? Warto zeskanować jako uzupełnienie tego co w Metrykach? Zastanawiałem się jeszcze nad 92.
_________________
Paweł
Sroczyński_Włodzimierz - 28-01-2023 - 16:56
Temat postu:
Chyba nie. Niektóre co prawda "do konserwacji" w całkiem znośnym stanie i były udostępniane, ale ograniczałem się do albo potencjalnie masowych albo tych, którymi byłem bezpośrednio zainteresowany.
poza wymienionymi były to ss
37 (jest wiele innych jednostek z innych jednostek, które mają sens, ale jeśli ktoś akurat z tych lat szuka..to przy okazji może zeskanować),
36 ale nie mam w notatkach wyników
i pewnie coś jeszcze 23? ale to z odtworzenia ścieżki:)
64 całej nie skanowałem, ale przykładowo
https://www.szybkiplik.pl/F4pe9UBVje
to naprawdę szeroko - gubernia to całkiem sporo:)
Paweł_Zawadzki - 28-01-2023 - 20:13
Temat postu:
Dzięki
_________________
Paweł
kujawiak - 12-04-2023 - 14:39
Temat postu:
Zauważyłem problem z dostępem do skanów zespołu "Akta gminy Piaski" w powiecie włocławskim (zasób AP Toruń, oddział we Włocławku). Skany KLS z tego zespołu są niedostępne w katalogu. Z tego co widzę problem nie dotyczy innych zespołów z gmin tego powiatu. Mam nadzieję, że jest to odpowiedni wątek, aby zgłosić ten problem.
Pozdrawiam:
Filip
Michał_Zieliński - 14-04-2023 - 00:20
Temat postu:
Liczba skanów w Skanotece przekroczyła 10.000.000
To oznacza, że od uruchomienia Skanoteki na początku listopada zeszłego roku przybyło ponad 800.000 zdjęć. Ich źródło jest różne: poczekalnia, skany pozyskane od archiwów i przede wszystkim - wypieki własne
W imieniu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego dziękuję wszystkim fotografującym, obrabiającym zdjęcia i adminom za wkład w rozwój tego wspaniałego dzieła
Kaczmarek_Aneta - 05-06-2023 - 07:16
Temat postu:
Dzień dobry,
zauważyłam jakiś czas temu, że poniższy zespół został wgrany do Skanoteki bokiem.
Zespół: 9243d / Księgi metrykalne parafii rzymskokatolickiej Św. Krzyża w Warszawie
Jednostka: 308 / Liber Matrimoniorum 1792-1823. Liber Copulatorum 1802-1823
Katalog: Małżeństwa
Lata: 1792
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... 8&kt=1
Pozdrawiam
Aneta
Sroczyński_Włodzimierz - 05-06-2023 - 09:43
Temat postu:
Lepsze (wyższa jakość, górą do góry) są w
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... iotrJamski
chyba sensowniejsze byłoby nie obracać istniejące, a zastąpić
być może nie tylko tę jednostkę
kwroblewska - 16-06-2023 - 21:12
Temat postu:
Księgi grodzkie kaliskie
Jednostka: 213 / Inscriptiones, resignationes [protocollon]
Lata: 1755-1757
pliki 341,342,348,350 456,461 otwierają się częściowo
np. https://skanoteka.genealodzy.pl/index.p ... ik=461.jpg
Pozdrawiam,
Krystyna
kwroblewska - 28-06-2023 - 10:07
Temat postu:
Księgi grodzkie kaliskie
Jednostka: 214 / Inscriptiones, resignationes [protocollon]
Lata: 1760-1761
pliki 215 i 359 otwierają się częściowo
np. https://skanoteka.genealodzy.pl/index.p ... ik=215.jpg
Pozdrawiam,
Krystyna
michal72 - 11-07-2023 - 00:28
Temat postu:
Zespół: 0144d / Urząd Stanu Cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Kozienice
Jednostka: 1875 / UMZ-1875
Katalog: Małżeństwa
Skany z innej parafii
Zespół: 0144d / Urząd Stanu Cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Kozienice
Jednostka: 1875 / UMZ-1875
Katalog: Zgony
Skany z innej parafii
karmat - 14-08-2023 - 22:18
Temat postu:
Proszę o zmianę nazwy pliku, aby skorowidz był posortowany https://metryki.genealodzy.pl/ar2-zs1015d-sy1911-kt3
Michał_Zieliński - 14-08-2023 - 23:27
Temat postu:
poprawione.
Kuba64 - 04-09-2023 - 18:45
Temat postu:
Witam,
uprzejmie proszę o uzupełnienie skanoteki parafii rzymskokatolickiej św. Andrzeja w Warszawie:
https://metryki.genealodzy.pl/index.php?op=kt&ar=1&zs=0159d&se=&sy=1905&kt=2
o skany dodane do AP, na podstawie opisu w nastepujacym post-cie:
https://genealodzy.pl/forum-genealogiczne-viewtopic-p-681789.phtml
Pozdrawiam,
Kuba
karmat - 17-09-2023 - 18:58
Temat postu:
Łódź, św. Anna, brakuje aktów 195-198 dla 1913 U
https://metryki.genealodzy.pl/ar3-zs2471d-sy1913-kt1
Krzysiek_Imiołek - 19-09-2023 - 15:54
Temat postu:
Łódź, św. Anna - uzupełnione
"uprzejmie proszę o uzupełnienie skanoteki parafii rzymskokatolickiej św. Andrzeja w Warszawie"
Proszę ściągnąć brakujące zdjęcia to się uzupełni. Tak robi wiele osób po znalezieniu braków.
rafal_rr - 03-10-2023 - 23:29
Temat postu:
Zespół: 1117d / Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej w Sierzchowach
Jednostka: 1875 / UMZ-1875
np. małżeństwa: https://skanoteka.genealodzy.pl/ar2-zs1117d-sy1875-kt2
Katalogi zawierają pliki z roku 1877
Michał_Zieliński - 04-11-2023 - 23:48
Temat postu:
Równo rok temu uruchomiliśmy Skanotekę!
Nie jest to nowa baza, tylko raczej ewolucja budowanej od kilkunastu lat bazy Metryki. Jednak uruchomienie Skanoteki to była dla nas nowa jakość i duży krok w przód: przede wszystkim poprzez umożliwienie dodawania skanów innych kategorii dokumentów niż tylko akta metrykalne, z czego rodzajowo wyodrębniliśmy, prócz metryk, dokumenty sądowe, notariaty i meldunkowe.
Był to duży impuls do rozwinięcia akcji digitalizacyjnej. Uruchomiliśmy projekty skanowania staropolskich ksiąg sądowych, skorowidzów i repertoriów notarialnych z Królestwa Polskiego z lat 1808-1876. Dodaliśmy w tym czasie ponad 2.500.000 skanów z łącznie 50 archiwów (w wielu z nich wcześniej „nasza stopa” w ogóle nie stanęła). Duża część z nich to skany przeniesione z Poczekalni lub pozyskane z archiwów. Ale oprócz tego dziesiątki osób skanowało dla nas lub przekazało nam swoje / pozyskane przez siebie skany.
Wiemy, że jest jeszcze sporo do zrobienia (zarówno jeśli chodzi o skanowanie jak i funkcjonalności Skanoteki) i bynajmniej na laurach nie spoczywamy.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w budowanie wielkości i przede wszystkim użyteczności genealogicznej Skanoteki. I stale zapraszamy do współpracy i pomocy przy Skanotece!
Przy okazji - garść statystyk:
Licznik Skanoteki na 31.10.2023: 11.457.331 (+150.144 w październiku)
Licznik Skanoteki na 04.11.2023: 11.458.646 (+2.271.772 w ciągu roku), z czego:
metryki 10.232.658 (+1.524.874 w ciągu roku)
sądowe 476.579 (+182.811 w ciągu roku)
notariaty 344.066 (+252.756 w ciągu roku)
meldunkowe 141.983 (+41.391 w ciągu roku)
inne 263.360 (+259.940 w ciągu roku)
aradecki - 05-11-2023 - 12:18
Temat postu:
Witam,
Chciałbym udostępnić w Skanotece księgi metrykalne, które nabyłem w archiwum, jednak nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak to formalnie zrobić. Z kim mogę się w tej sprawie kontaktować ?
Dziękuję.
PS.
Może warto opisać taką procedurę w dziale FAQ: jak i z kim się kontaktować, jakie warunki muszą spełniać dokumenty, aby mogły zostać dodane (pod względem technicznym i prawnym), inne przydatne informacje
Michał_Zieliński - 05-11-2023 - 12:30
Temat postu:
aradecki napisał:
Witam,
Chciałbym udostępnić w Skanotece księgi metrykalne, które nabyłem w archiwum, jednak nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak to formalnie zrobić. Z kim mogę się w tej sprawie kontaktować ?
Dziękuję.
PS.
Może warto opisać taką procedurę w dziale FAQ: jak i z kim się kontaktować, jakie warunki muszą spełniać dokumenty, aby mogły zostać dodane (pod względem technicznym i prawnym), inne przydatne informacje
Proszę pisać do mnie: michal.zielinski (a) genealodzy.pl
Tak, mamy w planach stworzenie takiego FAQ.
Paweł_Zawadzki - 05-11-2023 - 19:30
Temat postu:
Jak z możliwością publikowania indeksów z archiwaliów pozametrykalnych? Są jakieś plany?
Paweł
Michał_Zieliński - 05-11-2023 - 20:51
Temat postu:
Paweł_Zawadzki napisał:
Jak z możliwością publikowania indeksów z archiwaliów pozametrykalnych? Są jakieś plany?
Są plany. I to na pewno będzie - bardzo tego chcemy, wiemy jak to zrobić, dużo osób na to czeka. Ale doświadczenie uczy, żeby lepiej żadnych terminów nie podawać.
Paweł_Zawadzki - 06-11-2023 - 09:05
Temat postu:
Dzięki.
Paweł
Kamil_Reszczyk - 06-11-2023 - 12:56
Temat postu:
Chciałbym podzielić się z Wami pomysłem, który może okazać się korzystny dla projektu skanoteki. Co sądzicie o otwarciu kodu źródłowego skanoteki i umieszczeniu go w publicznym repozytorium, takim jak GitHub?
Współpraca nad projektem skanoteki byłaby bardziej otwarta, a efekty mogłyby być zaskakujące. Oto kilka powodów, dla których warto to rozważyć:
-Społeczność genealogiczna. Nasz projekt miałby szansę przyciągnąć uwagę innych genealogów, którzy są jednocześnie utalentowanymi programistami lub mają wiedzę w dziedzinach, które mogą pomóc w udoskonaleniu skanoteki. Możemy zyskać wsparcie od ludzi, którzy dzielą nasze pasje.
- Usprawnienia kodu. Otwarcie kodu źródłowego oznacza, że dowolna osoba mogłaby zgłosić propozycje poprawek. To może pomóc w rozwiązaniu problemów, o których teraz być może nawet nie wiemy. Na przykład, ktoś mógłby dodać funkcjonalność automatycznego rozpoznawania pisma odręcznego (OCR) lub ulepszyć interfejs użytkownika (przykład ulepszenie funkcjonalności zoom)
- Wspólny rozwój. Współpraca nad projektem może być inspirująca. Genealodzy z całego świata mogą przyczynić się do jego rozwoju, dzieląc się swoimi pomysłami i doświadczeniem.
aradecki - 06-11-2023 - 20:22
Temat postu:
Witam,
pomysł otwarcia kodu źródłowego ma swoje plusy, ale wymaga głębszego zastanowienia.
Poniżej kilka myśli na szybko:
1. Czy opiekunowie Skanoteki dysponują osobami w roli architektów, którzy wyznaczaliby kierunek rozwoju projektu, zarówno pod względem funkcjonalnym jak i technicznym ? Wraz z otwarciem kodu pojawić się może wiele pomysłów na dalszy rozwój Skanoteki. Spośród nich trzeba wybrać te, które nie będą w przyszłości kulą u nogi (kosztowne migracje), a w chwili obecnej muszą współgrać z resztą serwisu Genealodzy.pl (np. pod względem spójności kodu).
2. Czy opiekunowie Skanoteki dysponują osobami w roli Senior Developer, które będą analizować merge requesty pod względem jakości kodu, spójności zmiany w kontekście aktualnie użytych rozwiązań, bezpieczeństwa ?
3. Jak wyglądałyby testy serwisu w sytuacji dodawania zmian przez osoby z różnym doświadczeniem ? W przypadku otwarcia kodu zwiększa się ryzyko dostępu do niego osób, które nie zawsze mają dobre intencje - wymagałoby to zwiększonego nakładu pracy na analizę kodu oraz testy bezpieczeństwa.
4. Nie znamy dokładnie programistycznej strony serwisu genealodzy.pl, którego częścią jest Skanoteka. Być może wydzielenie tylko jednego fragmentu kodu nie ma żadnego sensu z powodu zbyt dużej liczby odniesień do reszty aplikacji. Żeby całość pracowała spójnie, bezpiecznie, a nade wszystko stabilnie, konieczne byłoby udostępnienie całości kodu.
Dziękuję za uwagę
Kamil_Reszczyk - 06-11-2023 - 21:23
Temat postu:
Architektów do prostego CRUDa?
W modelu opensource projekt żyłby własnym zyciem, przykład:
Komuś nie podoba się zoom, a wie jak można to zimplementować za pomocą takiej biblioteki:
https://openseadragon.github.io/
Może to zrobić u siebie i pokazać PoC. Nie ma konieczności od razu wciągania tego kodu na produkcje
karmat - 06-11-2023 - 22:42
Temat postu:
Właścicielem kodu źródłowego jest PTG. Jeżeli ktoś się czuje na siłach to może się zgłosić i w ramach wolontariatu wspomóc programistycznie projekty tego stowarzyszenia.
kwroblewska - 09-12-2023 - 13:09
Temat postu:
Skany metryk z AP Łódź wyświetlane "bezpośrednio"
np. https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... amp;zoom=2
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... ;zoom=2.25
mają dyskretny znak Archiwum Państwowe w Łodzi
Natomiast po pobraniu skanu, na tym znaku pojawia się duży napis Archiwum Państwowe w Radomiu!!
_______
Krystyna
Sroczyński_Włodzimierz - 11-01-2024 - 23:46
Temat postu:
https://skanoteka.genealodzy.pl/index.p ... p;sy=1942b
małżeństwa są opisane jako zgony i odwrotnie: AZ w https://skanoteka.genealodzy.pl/ar26-zs298-sy1942b-kt1 czyli jako małżeństwa
pliki "SkZ-.." to Skorowidze małżestw, a "SkM-.." skorowidze zgonów
Michał_Zieliński - 11-01-2024 - 23:53
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
https://skanoteka.genealodzy.pl/index.php?op=kt&ar=26&zs=298&sy=1942b
małżeństwa są opisane jako zgony i odwrotnie: AZ w
https://skanoteka.genealodzy.pl/ar26-zs298-sy1942b-kt1 czyli jako małżeństwa
pliki "SkZ-.." to Skorowidze małżestw, a "SkM-.." skorowidze zgonów
Dzięki, poprawione.
Mirek80 - 12-01-2024 - 09:08
Temat postu:
Skany ksiąg metrykalnych z parafii Siennica z lat 1897 i 1898 są zamienione miejscami:
https://metryki.genealodzy.pl/ar21-zs208-sy1897 - tu powinny być skany ksiąg z 1897 roku a są z 1898 roku
https://metryki.genealodzy.pl/ar21-zs208-sy1898 - tu powinny być skany ksiąg z 1898 roku a są z 1897 roku
kujawiak - 16-01-2024 - 16:33
Temat postu:
Nie wiem czy ktoś już zgłaszał ten błąd, ale wszystkie jednostki katalogu zawierającego Księgi Ludności Śtałej gminy Piaski w powiecie włocławskim pozostają niedostępne. Pojawia się jedynie komunikat "Zawartość katalogu niedostępna!". Przesyłam link do katalogu oraz link do przykładowej jednostki z nim zawartej:
https://meldunkowe.genealodzy.pl/ar20-zs56
https://meldunkowe.genealodzy.pl/ar20-zs56-sy17-se
Pozdrawiam:
Filip
Krystyna.waw - 19-01-2024 - 19:42
Temat postu:
Księgi metrykalne parafii rzymskokatolickiej Św. Krzyża w Warszawie
https://metryki.genealodzy.pl/ar9-zs9243d-sy118-kt5
3 118 (U-1773-1777) Księga chrztów 1773-77 r.
Wszystkie są przekręcone o 90 stopni.
Da się czytać, ale jakby dało się to poprawić dwoma klikami, to mój kręgosłup szyjny byłby wdzięczny
kwroblewska - 23-01-2024 - 22:12
Temat postu: SKANOTEKA - księgi sądowe
Księgi grodzkie kaliskie jednostka 200 lata 1720, 24-25
https://skanoteka.genealodzy.pl/ar22-zs15-sy200-se
pliki jakoś dziwnie się wyświetlają, nie otwierają i nie mogę ich przeglądać.
______
Krystyna
Lakiluk - 24-01-2024 - 00:00
Temat postu:
Nie wczytuje pełnej nazwy pliku (błędny odnośnik), stąd błąd.
Zanim poprawią, to trzymaj bezpośredni link
https://skanoteka.genealodzy.pl/index.p ... 00+(4).jpg
Michał_Zieliński - 24-01-2024 - 00:46
Temat postu:
poprawione.
kwroblewska - 27-01-2024 - 23:27
Temat postu:
Dziękuję.
To może jeszcze coś uda się rozwiązać.
Ze względu na niewielką ilość ksiąg ziemskich i grodzkich sieradzkich z AGAD dostępnych online, dostępność do księgą grodzkich kaliskich, w takiej jakości, jest bardzo cenna!!.
Dziękuję wszystkim, którzy poświęcają czas aby w Skanotece znalazły się skany księgą grodzkich kaliskich z AP Poznań. W księgach tych można napotkać osoby co prawda mieszkające w ówczesnym województwie sieradzkim ale dokonujące też zapisów w księgach kaliskich. Nawet z ówczesnego pow. wieluńskiego ze wsi Rząśnia jest wpis dotyczący poddanych którzy zbiegli.
Jednak między jednostkami tych ksiąg nie ma ciągłości, są przerwy czasami 10-cio letnie
Inscripiones, resignationes [protocollon] https://skanoteka.genealodzy.pl/ar22-zs15
np. brak jest jednostek 179-195, 197-198, 201-204, 209-212
co bardzo utrudnia rozpracowanie powiązań rodzinnych.
Mam pytanie i gorącą prośbę czy byłaby możliwość dorobienia brakujących zespołów?
Pozdrawiam
_____
Krystyna
Michał_Zieliński - 28-01-2024 - 23:17
Temat postu:
kwroblewska napisał:
np. brak jest jednostek 179-195, 197-198, 201-204, 209-212
co bardzo utrudnia rozpracowanie powiązań rodzinnych.
Mam pytanie i gorącą prośbę czy byłaby możliwość dorobienia brakujących zespołów?
Te księgi inskrypcji nie są priorytetem, bo są zregestowane przez Dworzaczka (a te które pominął, z drugiej połowy XVIII wieku, zrobiliśmy w pierwszej kolejności). Niemniej częśc z nich powinna w niedługim czasie być. Będą też księgi relacji - niezwykle opasłe, których Dworzaczek nie regestował.
Michał_Zieliński - 04-02-2024 - 16:37
Temat postu:
Sebastian wprowadził szereg usprawnień w Skanotece:
- pojawiła się możliwość wyszukiwania także w tytułach jednostek (nie tylko w tytułach zespołów, jak dotychczas) – wynika to z tego, że do Skanoteki jest dodawanych coraz więcej zespołów ogólnych, w których są bardzo różnorodne jednostki i tylko wyszukiwanie po jednostkach pozwala efektywnie się po nich poruszać; ponadto w zespołach metryk z Galicji, gdzie na ogół są osobne księgi dla poszczególnych miejscowości dla parafii, pozwoli to wyszukiwać po nazwach tych miejscowości, a nie tylko nazwie parafii,
- zostały dodane interaktywne mapki zarówno do sądowych, notarialnych jak i meldunkowych (do tej pory były tylko w części metrykalnej),
- do tego w sądowych dostała dodana interaktywna mapa województw I RP, w której można wyszukiwać staropolskie zespoły,
- pojawiła się możliwość zoomowania zdjęć przy użyciu dwóch palców (jak na komórce) na touchpadzie,
- maksymalne zmniejszenie zdjęcia pokazuje teraz całe zdjęcie (a nie zmniejsza do krótszego boku, jak wcześniej) co pozwala szybciej przeglądać skany.
Przypominamy też: że przeglądając zdjęcia zamiast przycisków Powiększ / Pomniejsz można używać strzałek w górę i w dół, a zamiast przycisków Następne zdjęcie / Poprzednie zdjęcie stzałek w prawi lub w lewo. Żeby nawigacja strzałkami działała kursor musi być na zdjęciu.
Miłego korzystania
Brozek_Oskar - 05-02-2024 - 13:27
Temat postu:
Świetne udoskonalenia zarówno w zoomowaniu oraz przesuwaniu zdjęć i w końcu podział administracyjny z czasów I RP, który nareszcie sensownie porządkuje zasoby. Dzięki wielkie!
A czy w Genetece podobnie jak w Skanotece też są planowane zmiany wyszukiwania nie w parafiach a po miejscowościach w Galicji? Ciężko się połapać, które miejscowości są już zindeksowane a które nie, o ile nie zna się dokładnych podziałów parafii i zakresów ksiąg.
Pozdrawiam serdecznie
Oskar Brożek
Michał_Zieliński - 05-02-2024 - 13:38
Temat postu:
Brozek_Oskar napisał:
A czy w Genetece podobnie jak w Skanotece też są planowane zmiany wyszukiwania nie w parafiach a po miejscowościach w Galicji? Ciężko się połapać, które miejscowości są już zindeksowane a które nie, o ile nie zna się dokładnych podziałów parafii i zakresów ksiąg.
Pośrednio taka możliwość jest już teraz, o ile tylko kolumna miejscowość jest uzupełniona. Ale rozumiem, że chodzi o to aby pojawiała się informacja jakie lata z jakiej miejsocowości są zindeksowane. Będzie wprowadzona taka możliwość w nowej Genetece/KZM.
Michał_Kazimierz - 05-02-2024 - 16:13
Temat postu: Skanoteka a Poczekalnia
Ponieważ co pewien czas Użytkownicy portalu Genealodzy. pl piszą, iż nie mogą odnaleźć przeglądanych wcześniej skanów, które były w Poczekalni, proponuję, aby poinformować w sposób czytelny i wyraźny, że Poczekalnia została zamknięta i część skanów z Poczekalni włączono do Skanoteki. Nie każdy co dzień zagląda na portal PTG.
Proponuję np. w "Menu głównym" zrobić zakładkę Poczekalnia, gdzie po kliknięciu pojawi się komunikat:
"Poczekalnia została zamknięta z dniem takim a takim, część skanów z Poczekalni przeniesiono do Skanoteki" .
Myślę, że pozwoli to Użytkownikom portalu Genealodzy na lepszą czytelność i komunikację.
________________
Pozdrawiam
Michał Kazimierz
bieszczu - 06-02-2024 - 08:30
Temat postu:
Dzień dobry,
czy w Skanotece będą dostępne schematyzmy, które były w poczekalni?
Może już są, ale nie mogę znaleźć
Pozdrawiam
maciejowski - 17-02-2024 - 17:40
Temat postu:
Witam Rozmawiałem ponownie z Grzegorzem o pomocy przy Skanotece
Jeżeli jest jeszcze potrzeba chętnie dołączę Pomoc w administrowaniu Skanoteką
numerowanie skanów, Diecezja Tarnowska
Michał_Zieliński - 19-02-2024 - 08:23
Temat postu:
maciejowski napisał:
Witam Rozmawiałem ponownie z Grzegorzem o pomocy przy Skanotece
Jeżeli jest jeszcze potrzeba chętnie dołączę Pomoc w administrowaniu Skanoteką
numerowanie skanów, Diecezja Tarnowska
Świetnie! Dziękuję za zgłoszenie. Napisz proszę do mnie: michal.zielinski (a) genealodzy.pl, będę miał Twojego maila i omówimy wszystko.
asert - 20-02-2024 - 17:10
Temat postu:
Skanoteka Zespół: 56 / Akta gminy Piaski [meldunkowe] powiat włocławski. W każdej jednostce jest informacja "Zawartość katalogu jest niedostępna!".
https://meldunkowe.genealodzy.pl/id1739-sy6-se
Sabina
Chrzanowski_Stanisław - 25-02-2024 - 13:06
Temat postu:
Województwo: świętokrzyskie, Powiat: opatowski
Zespół: 9880d Księgi metrykalne parafii rzymskokatolickiej Wszystkich Świętych we Wszechświętych
https://metryki.genealodzy.pl/id7
W jednostkach:
117 / Księga ochrzczonych 1826-43 r. (https://metryki.genealodzy.pl/id7-sy117-kt1) jest informacja "Zawartość katalogu jest niedostępna!".
301 / Księga zaślubionych 1810-11 r. (https://metryki.genealodzy.pl/index.php?op=kt&id=7&sy=301) brak zawartości jednostki
518 / Księga zejść 1826-49 r. (https://metryki.genealodzy.pl/id7-sy518-kt1) jest informacja "Zawartość katalogu jest niedostępna!".
316 / Księga zaślubionych 1826 r. (https://metryki.genealodzy.pl/id7-sy316-kt1) jest błędny opis, powinno być 1826-1849
dragon - 26-02-2024 - 20:47
Temat postu: Skanoteka - Knyszyn
Witam,
przeglądam w Skanotece - Knyszyn i np. w 1857 roku brakuje stron (aktów ok.21) między 162 jpg.030 a potem jpg.031 i zaczyna się od aktu 183.
To ważne. Ponadto w APH Wilno (dawna poczekalnia) był Białystok, a teraz nie ma?
Proszę o uzupełnienie stron Knyszyna. Dziękuję i pozdrawiam
Grażyna Kałużyńska
Michał_Zieliński - 26-02-2024 - 21:14
Temat postu: Re: Skanoteka - Knyszyn
dragon napisał:
przeglądam w Skanotece - Knyszyn i np. w 1857 roku brakuje stron (aktów ok.21) między 162 jpg.030 a potem jpg.031 i zaczyna się od aktu 183.
faktycznie, brakuje skanów tych akt. Tak wybrakowane skany dostaliśmy z NAC. Brakujące akty można spróbować znaleźć na FS.
dragon napisał:
Ponadto w APH Wilno (dawna poczekalnia) był Białystok, a teraz nie ma?
Białystok z APH Wilno jest w Skanotece.
dragon - 27-02-2024 - 11:32
Temat postu: Re: Skanoteka - Knyszyn
Michał_Zieliński napisał:
dragon napisał:
przeglądam w Skanotece - Knyszyn i np. w 1857 roku brakuje stron (aktów ok.21) między 162 jpg.030 a potem jpg.031 i zaczyna się od aktu 183.
faktycznie, brakuje skanów tych akt. Tak wybrakowane skany dostaliśmy z NAC. Brakujące akty można spróbować znaleźć na FS.
dragon napisał:
Ponadto w APH Wilno (dawna poczekalnia) był Białystok, a teraz nie ma?
Białystok z APH Wilno jest w Skanotece.
Dziękuję za odpowiedź. Może ja nie widzę tego Białegostoku. Poszukam.
Nie potrafię wejść na FS. Jak tam się zalogować i szukać.
Pozdrawiam Grażyna
Paweł_Zawadzki - 27-02-2024 - 11:56
Temat postu: Re: Skanoteka - Knyszyn
Całe APH Wilno,w tym Białystok jest tu https://skanoteka.genealodzy.pl/opza-ar16
dragon - 27-02-2024 - 12:00
Temat postu: Re: Skanoteka - Knyszyn
Paweł_Zawadzki napisał:
Bardzo dziękuję, Grażyna
Aleksandraw - 28-02-2024 - 14:20
Temat postu:
Dziękuję to bardzo pomocne dzieło
bieszczu - 06-03-2024 - 19:14
Temat postu:
Dzień dobry, ponowię pytanie.
Gdzie mogę znaleźć schematyzmy, które były w poczekalni?
Czy jest szansa na umieszczenie ich w Skanotece?
Pozdrawiam
moderacja (elgra)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 5276#75276
braszyns - 10-03-2024 - 12:07
Temat postu: skany USC
Witam .Mam pytanie do Administratora, dlaczego świeże skany z USC parafi iśw.Jozefata i parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie mają odkryte skany małżeństw , a parafia na Marymoncie akty mażeństw w tym czasie nie są odsłonięte. Pozdrawiam Bogusław Raszyński
Sroczyński_Włodzimierz - 28-05-2024 - 10:59
Temat postu:
zespół
https://metryki.genealodzy.pl/id2113
do przeniesienia
z sekcji "Wyznanie: rzymskokatolickie"
do sekcji "Wyznanie: prawosławne"
Michał_Zieliński - 29-05-2024 - 17:05
Temat postu:
braszyns napisał:
Witam .Mam pytanie do Administratora, dlaczego świeże skany z USC parafi iśw.Jozefata i parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie mają odkryte skany małżeństw , a parafia na Marymoncie akty mażeństw w tym czasie nie są odsłonięte.
Dla parafii św. Jozafata USC udostępniło do skanowania akty małżeństw, a więc są w Skanotece, a dla parafii na Marymoncie nie udostępniło akt, tylko same skorowidze, bo akt małżeństw w tym przypadku nie mieli ozgonionych.
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
zespół
https://metryki.genealodzy.pl/id2113
do przeniesienia
z sekcji "Wyznanie: rzymskokatolickie"
do sekcji "Wyznanie: prawosławne"
poprawione
Rafael - 14-06-2024 - 09:44
Temat postu:
Może miałby ktoś chęć i możliwość opracować poniższe zespoły z AP Radom i przesłać do skanoteki? Ja niestety nie mam w tej chwili takiej możliwości. Skany otrzymałem z archiwum.
1. Goszczyn 1919-1922
2. Białobrzegi 1921
3. Mogielnica 1921-1922
4. Promna 1920
5. Błędów 1920-1921
6. Łęczeszyce 1921-1922
Sroczyński_Włodzimierz - 14-06-2024 - 10:01
Temat postu:
Braków nie zauważyłem
0124 Białobrzegi 1920-1921
0153 Promna 1920
0431 Mogielnica 1919-1922
0454 Goczczyn 1919-1922
0478 Błędów 1920-1921
0478 Błędów aneksy 1921
0489 Łęczeszyce 1921-1922
Do pobrania i ew. dalszych prac przez kilka dni po adresem
https://we.tl/t-q8sW3KwCbu
i przy okazji 0700 Łagów https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... spol/29342
https://we.tl/t-GDVJ0UvKsL
Paweł_Zawadzki - 14-06-2024 - 13:42
Temat postu:
Rafael napisał:
Może miałby ktoś chęć i możliwość opracować poniższe zespoły z AP Radom i przesłać do skanoteki? Ja niestety nie mam w tej chwili takiej możliwości. Skany otrzymałem z archiwum.
Wstawię to czego nie ma w szwa, te od Włodka też
Rafael - 14-06-2024 - 20:31
Temat postu:
Super. Dziękuję Wam 🙂
Sroczyński_Włodzimierz - 12-07-2024 - 21:16
Temat postu:
Uzupełnienia z AP Radom, sprawdzone (można zweryfikować), do dalszego wykorzystania, może warto zarchiwizować?
edit :tu były linki
Sroczyński_Włodzimierz - 17-07-2024 - 10:19
Temat postu:
@ kopie z AAW: Wydaje mi się, że mogły na jakimś etapie mogły zostać podmienione: wersje uaktualnione, uzupełnione zamienione na materiał niekompletny
Dziś sygnał o braku kopii urodzeń nr 9-16 / 1916 Warszawa par. Przemienienia Pańskiego
https://metryki.genealodzy.pl/id83-sy143-kt1
uzupełnienie było wykonane (i moim zdaniem był opublikowane) w lutym 2019 roku
https://zapodaj.net/plik-BIkqoRMhQN
może dotyczyć to (podmiana na gorsze wersje?) większej ilości jednostek
Grunwald_Andrzej - 24-07-2024 - 21:41
Temat postu: Błędy w skanowaniu konkretnego aktu
Dzień dobry.
Proszę o dodanie do FAQ w jaki sposób i komu zgłaszać różne błędy w skanach np do góry nogami etc. dla danego zespołu.
np. szukałem w parafii Błonie aktu zgonu nr 8 z 1879 roku [Kaczanowska Rozalia] a tam niestety plik o nazwie 07-10.jpg to dokładna kopia pliku 11-14.jpg a właściwego brakuje.
https://skanoteka.genealodzy.pl/index.p ... ;zoom=6.19
Komu to zgłosić bo lista autorów zdjęć jest długa?
https://skanoteka.genealodzy.pl/id42
https://skanoteka.genealodzy.pl/opozespole-id42
choirek - 24-07-2024 - 22:08
Temat postu: Błędy w skanowaniu konkretnego aktu
Można zgłaszać administratorom:
https://geneteka.genealodzy.pl/jak-inde ... p?lang=pol
Sroczyński_Włodzimierz - 24-07-2024 - 22:09
Temat postu:
sserio?
to nie geneteka przecież
karmat - 24-07-2024 - 22:32
Temat postu: Re: Błędy w skanowaniu konkretnego aktu
Grunwald_Andrzej napisał:
Komu to zgłosić bo lista autorów zdjęć jest długa?
W stopce skanoteki znajduje się mail do stosownego administratora.
Zofia_Brzeska - 20-09-2024 - 00:12
Temat postu: Księgi grodzkie wyszogrodzkie
Mam pytanie: czy jest w planach digitalizacja dalszych (wcześniejszych) ksiąg grodzkich wyszogrodzkich?
Chodzi mi o jednostki o numerach niższych od 75, a konkretnie 67 i 68 (rok 1767).
Pozdrawiam
Zofia Brzeska
Michał_Zieliński - 20-09-2024 - 08:29
Temat postu: Re: Księgi grodzkie wyszogrodzkie
Zofia_Brzeska napisał:
Mam pytanie: czy jest w planach digitalizacja dalszych (wcześniejszych) ksiąg grodzkich wyszogrodzkich?
Chodzi mi o jednostki o numerach niższych od 75, a konkretnie 67 i 68 (rok 1767).
Tak, będą. Zapewne jeszcze w tym roku.
Zofia_Brzeska - 20-09-2024 - 09:53
Temat postu: Re: Księgi grodzkie wyszogrodzkie
Dziękuję za dobrą wiadomość.
Pozdrawiam
Zofia Brzeska
Antek - 22-09-2024 - 20:35
Temat postu: Re: Księgi grodzkie wyszogrodzkie
Dzień dobry,
Mam pytanie. Czy jest w planach dalsza digitalizacja ksiąg grodzkich konińskich? Konkretnie chodzi mi o jednostki zatytułowane "Relationes-oblatae" z lat 1760-1765?
Michał_Zieliński - 01-10-2024 - 00:04
Temat postu:
Równo rok temu zacząłem sobie zapisywać stan licznika skanów Skanoteki na koniec każdego miesiąca. Oczywiście jest to tylko jeden z mierników tempa wzrostu naszej bazy, może nawet nie najważniejszy, ale obiektywny, mierzalny i porównywalny.
1.905.897 dodanych skanów w ciągu ostatniego roku. Średnio 158.825 skanów na miesiąc.
Oto pełna statystyka:
30.09.2024 – 13.213.084 skanów (+110.126 we wrześniu)
31.08.2024 - 13.102.958 skanów (+86.078 w sierpniu)
31.07.2024 - 13.016.880 skanów (+225.309 w lipcu)
30.06.2024 - 12.791.571 skanów (+209.890 w czerwcu)
31.05.2024 - 12.581.681 skanów (+136.020 w maju)
30.04.2024 - 12.445.661 skanów (+302.430 w kwietniu)
31.03.2024 - 12.143.231 skanów (+108.865 w marcu)
29.02.2024 - 12.034.366 skanów (+229.195 w lutym)
31.01.2024 - 11.805.171 skanów (+111.753 w styczniu)
31.12.2023 - 11.693.418 skanów (+137.163 w grudniu)
30.11.2023 - 11.556.255 skanów (+98.924 w listopadzie)
31.10.2023 - 11.457.331 skanów (+150.144 w październiku)
30.09.2023 - 11.307.187 skanów
Adam_Z - 01-10-2024 - 00:31
Temat postu:
Świetna robota!
Wielkie dzięki dla wszystkich wolentariuszy i członmków PTG!!
Adam
Krystyna.waw - 15-10-2024 - 13:03
Temat postu: Skanoteka - Tarnów Katedra
Wydaje mi się, że w księdze Tarnów Katedra,
8761 Tarnów Narodzenia NMP
81 4690 M-1799-1834-Tarnów 22
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... p;zoom=3.5
brakuje kilku stron, bo plik 011 lewą stronę kończy na sierpień 1811 a prawą zaczyna od maja 1816
Przeklikałam całość (niewielką) brakujących lat nie znalazłam
W genetece są zindeksowane, więc jakaś księga z tymi stronami się zachowała...
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... _date=1815
Paweł_Zawadzki - 22-10-2024 - 14:12
Temat postu: Skanoteka - Tarnów Katedra
Uwaga, uwaga!
PTG nieustannie poszukuje osób chętnych do pomocy przy obróbce skanów i dodawaniu ich do Skanoteki. Staramy się, żeby skany robione na bieżąco przez wolontariuszy nie czekały na publikację dłużej niż kilka dni i to zazwyczaj nam się udaje. Jak pisał Michał dodajemy średnio 158.825 skanów na miesiąc. Jest za to dużo materiałów m.in. z AP Kielce i Przemyśl, które czekają na swoją kolej już dłuższy czas, bo niestety nie starcza nam już czasu. Jeśli udałoby się przyspieszyć z pracami moglibyśmy pozyskać materiały z kolejnych archiwów np. z Włocławka, Torunia, Bydgoszczy czy Sandomierza i choćby udostępnić skany z Genealogii w Archiwach w przystępnej formie.
Obróbka skanów nie jest trudna, jeśli już to żmudna. Polega przede wszystkim na sortowaniu i nadawaniu odpowiednich nazw plikom. Nie potrzeba specjalistycznego oprogramowania. Ze swojej strony zapewnię krótkie szkolenie i wsparcie w trakcie prac.
Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w prace proszę o kontakt przez wiadomość priv lub email - skanoteka [@] genealodzy.pl.
MaciejzJankówki - 28-10-2024 - 14:27
Temat postu: Skanoteka - Tarnów Katedra
Bardzo chętnie służę pomocą w skanowaniu parafii Bodzanów w powiecie wielickim, zwłaszcza tych najstarszych. Jaka jest szansa na współpracę z proboszczem gdyż te w kurii sięgają roku 1823
Paweł_Zawadzki - 28-10-2024 - 14:34
Temat postu: Re: Skanoteka - Tarnów Katedra
MaciejzJankówki napisał:
Bardzo chętnie służę pomocą w skanowaniu parafii Bodzanów w powiecie wielickim, zwłaszcza tych najstarszych. Jaka jest szansa na współpracę z proboszczem gdyż te w kurii sięgają roku 1823
Witaj,
masz możliwość skanowania na parafii czy pytasz czy jest taka możliwość?
MaciejzJankówki - 28-10-2024 - 22:08
Temat postu: Re: Skanoteka - Tarnów Katedra
Paweł_Zawadzki napisał:
Witaj,
masz możliwość skanowania na parafii czy pytasz czy jest taka możliwość?
Witam,
Tak, pytam czy jest taka możliwość z Waszym poparciem np. Choć jeszcze się dowiem dokładniejszych informacji gdyż dziś spotkałem wikarego tejże parafii i wspomniał że niedawno przesyłali część ksiąg do archiwum. Jeżeli nie, to jak uzgodnić z lokalnym proboszczem takie skanowanie? Jeśli chodzi o parafię Bodzanów to z 10 lat temu gościłem na franciszkańskiej 3 i tam utknąłem na roku 1822, a wiem że księgi sięgają gdzieś do połowy 17 tego stulecia
Paweł_Zawadzki - 28-10-2024 - 22:47
Temat postu: Re: Skanoteka - Tarnów Katedra
MaciejzJankówki napisał:
Paweł_Zawadzki napisał:
Witaj,
masz możliwość skanowania na parafii czy pytasz czy jest taka możliwość?
Witam,
Tak, pytam czy jest taka możliwość z Waszym poparciem np. Choć jeszcze się dowiem dokładniejszych informacji gdyż dziś spotkałem wikarego tejże parafii i wspomniał że niedawno przesyłali część ksiąg do archiwum. Jeżeli nie, to jak uzgodnić z lokalnym proboszczem takie skanowanie? Jeśli chodzi o parafię Bodzanów to z 10 lat temu gościłem na franciszkańskiej 3 i tam utknąłem na roku 1822, a wiem że księgi sięgają gdzieś do połowy 17 tego stulecia
Zacznij od rozmowy z proboszczem. Powiedz co chciałbyś zeskanować i że materiał będzie publikowany w serwisach PTG. Warto zaproponować przekazanie obrobionych skanów. W sprawie technikaliów napisz do mnie priv.
Richard1 - 29-10-2024 - 12:16
Temat postu:
Dzień dobry
Na wstępie chcę bardzo podziękować Panu Szymonowi Nowakowi za skany z Archiwum Narodowego w Krakowie dot. Ksiąg grodzkich sądeckich
72 Inscriptiones (inducta) 1729-1730 598
92 Inscriptiones (protocollon) 1724-1727 262
95 Inscriptiones (protocollon) 1732-1737 298
97 Inscriptiones (protocollon) 1744-1748 464
https://sadowe.genealodzy.pl/id3702
a szczególnie za
Jednostka Opis Lata Info Plików
353 Metricarum oblatae 1764-1774 569
dla 353 jest spis parafii
https://skanoteka.genealodzy.pl/index.p ... amp;zoom=1
354 Metricarum oblatae 1764-1774 1027
Dla niewtajemniczonych informacja, w aktach Metricarum oblatea są wpisane metryki z terenu Małopolski, często z lat niedostępnych.
Może warto by było umieścić informacje o dostępnych parafiach tutaj:
https://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?wo=MP
podobnie jak Chomranice już wstawione.
Ps. Pytanie czy regułą było wpisywanie metryk do ksiąg grodzkich ?
marcin_kowal - 29-10-2024 - 13:09
Temat postu:
tak. bodajze od 1756 roku.
Mciemala - 29-10-2024 - 16:00
Temat postu:
Konkretnie od 1765, na podstawie ustawy na podstawie ustawy z 1764 roku "O oblatowaniu metryk szlacheckich we własnym Grodzie", [w: Volumina legum, t. VII, s. 37]. Ustawa ta w tytule mówi o metrykach szlacheckich lecz w treści nakazuje przekazywać ekstrakty ksiąg ochrzczonych.
Za Volumina Legum:
Gdy codzienna uczy nas praktyka, jak w wielu miejscach przez zaniedbanie zapisowania w księgach parafialnych, upieszczony klejnot szlachectwa naszego niebezpiecznej podlega skazie, przeto zalecamy Ich Mościom xx. Biskupom jako loci ordinariis [tj. ordynariuszom miejsca], aby wszystkim in genere [tj. w ogóle] w swoich Diecezjach kapłanom curam animarum [tj. duszpasterstwo] trzymającym, nullis exceptis [tj. bez wyjątku] przez proces nakazali, corocznie zaraz po Nowym roku metryki baptisatorum swoich respective [tj. odpowiednio] kościołów per oblatam ad acta proprii Districtus [tj. przez oblat do akt właściwego dystryktu] podawać, a Kancellarie Grodzkie od takowej oblaty żadnej rekompensy pretendować [tj. dać zapłaty] nie powinny, sub poenis super contravenientes, in Officio competenti irrogandis [tj. pod groźbą kar dla nie podporządkowujących się, wymierzanych przez właściwy urząd].
Ekstrakty chrztów z grodzkich bieckich:
https://spisypoddanych.blogspot.com/2024/03/ekstrakty-metrykalne-1764-1767-grodzkie.html
szlachta dekanat biecki za lata 1764_1769,
Dębowiec 1768
Jasło 1768
Jedlicze 1767
Łężyny 1768
Łubienko 1769
Sławęcin 1769
Tarnowiec 1769
Trzcinica 1768
Zręcin 1768
Biecz 1764-1765
Binarowa 1763-1765, 1767
Bobowa 1764-1767
Bruśnik1764-1766
Cieklin 1766-1767
Ciężkowice 1764-1765
Czermna 1766
Dębowiec 1766
Gorlice 1764-1766
Gromnik 1764
Grybów 1764-1765 (do sprawdzenia)
Harklowa 1766
Jastrzębia 1764-1765
Kobylanka 1765-1766
Korzenna 1764-1766
Krużlowa 1764-1767
Lipinki 1764-1767 (plus dodatkowe)
Lipnica_niemiecka 1764
Lipnik 1765-1766
Łężyny 1765-1766
Łubienko 1766-1768
Łużna 1766-1767
Mogilno 1764-1766
Moszczenica 1764-1765
możliwe_Roznow_1764
możliwe_Libusza_1764
Nieznane_miejsce_1766 - Jasło?
Ołpiny 1764-1765
Palesnica 1764-1765
Podole 1764-1767
Polna 1764-1767
Ptaszkowa 1764
Ropa 1765, 1767
Rozembark 1764
Rzepiennik 1764-1766
Sękowa 1764
Siedlce 1764-1766
Sławęcin 1767
Szalowa 1764-1766
Szebnie 1766-1767
Szerzyny 1764-1765
Święcany 1764-1767
Tarnowiec 1766
Tropie 1764-1767
Trzcinica 1766-1767
Turza 1764-1767
Warzyce 1766
Wilczyce 1764-1765, 1767
Wilczyska 1765
Załęże 1766
Zborowice 1765
Zręcin 1766-1767
Są też w oświęcimskich, lubelskich, chełmskich i innych.
Pozdrawiam,
M. ciemala
moderacja (choirek)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 5276#75276
Richard1 - 29-10-2024 - 17:09
Temat postu:
Dziękuję za obszerne wyjaśnienie.
Krystyna.waw - 29-10-2024 - 17:49
Temat postu:
A ja dziękuję za
"upieszczony klejnot szlachectwa naszego niebezpiecznej podlega skazie"
Cudo!!!
Piotr_Suliński - 03-11-2024 - 12:40
Temat postu:
Dzień dobry,
Czy jest w planach zeskanowanie ksiąg metrykalnych z parafii rzymskokatolickiej Skulsk od 1808 - 1862, plus księgi łączne UMZ z 1868 i 1884 r. (od pewnego czasu na na szukaj w archiwach są skany z ksiąg z lat 1871 - 1916), parafii Wilczyn z lat 1866-1875 (pozostałe na szukaju lub familysearch), oraz kilku roczników urodzeń z lat 70-tych parafii Sadlno (część jest na genealogia w archiwach i na szukaju) znajdujących się w Oddziale AP w Koninie?
Piotr Suliński
bielecki - 15-12-2024 - 18:14
Temat postu:
Zauważyłem, że fotografowane są akta USC z terenu Górnego Śląska znajdujące się nadal w Urzędach. Czy to znaczy, że AP w Katowicach nadal nie ściągnęło tych ksiąg z terenu? 25 lat temu szukałem tam czegoś po lokalnych urzędach i słyszałem wszędzie "AP w Katowicach nie przyjmuje" i po ćwierć wieku nadal nie przyjmuje?
Pewne rzeczy jednak się nie zmieniają. Może to i dobrze? Jakiś pewnik w szalonym świecie.
Łukasz
szmool - 16-12-2024 - 20:42
Temat postu:
Dzień dobry,
w metrykach parafii Zmartwychwstania Pańskiego (Warszawa-Targówek) znalazły się akta MZ z lat 1929-34 parafii MB Różańcowej.
https://skanoteka.genealodzy.pl/id1593
Michał_Zieliński - 17-12-2024 - 16:14
Temat postu:
szmool napisał:
Dzień dobry,
w metrykach parafii Zmartwychwstania Pańskiego (Warszawa-Targówek) znalazły się akta MZ z lat 1929-34 parafii MB Różańcowej.
https://skanoteka.genealodzy.pl/id1593
Tak, wiem, dziękuję za zgłoszenie. Wieczorem przy dodawaniu kolejnych skanów poprawię.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by
PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits