proszę
https://recordsearch.naa.gov.au/SearchN ... P&S=27
A i pytanie, czy zastanawiałaś się nad tym, że szanowna małżonka mogła być dwóch imion, oficjalnie Waleria ale używała Aksana i dlatego na nagrobku jest Aksana ale w dokumentach Waleria?
Pozdrawiam
Paweł
Dzięki! Dobrze rozumiem, że skanu tych dokumentów (wniosek o nadanie obywatelstwa i dokładna lista pasażerów) nie można na razie pozyskać?
Kasia
rozczytuję tam tylko "Polana" (Poliana?) Cicio, jestem niemal pewna, że ostatnia litera to "A", co wskazywałoby, że Waleria była panieńskim dzieckiem?
Cześć raz jeszcze,
udało mi się uzyskać dostęp do dokumentów naturalizacyjnych Walerii (swoją drogą, jestem pozytywnie zaskoczona działaniem NAA, nie są może najszybsi, ale bez problemów "otworzyli" skany wniosku o obywatelstwo, nie musiałam nic tłumaczyć ani udowadniać).
Cała teczka ma 36 stron i znajduje się w niej bardzo ciekawy anglojęzyczny dokument wyjaśniający całe zamieszanie z imionami Waleria i Aksana. Dla ciekawych:
https://ibb.co/9WJ6hwT
Wynika z niego, że Aksana Konienko w 1942 została wywieziona do stalagu w Fallingbostel w Dolnej Saksonii i pozostała tam do końca wojny, a że straciła wszystkie dokumenty, nie może potwierdzić swojej prawdziwej tożsamości. W 1946 przyjęła nazwisko polskiego "przyjaciela", Jana Cicio, by uniknąć repatriacji do ZSRR, i wyjechała do Anglii na paszporcie ONZ, gdzie poznała i poślubiła Stanisława Stępnia. W 1963 jako Waleria Stępień zd. Cicio otrzymała obywatelstwo australijskie, podając we wniosku fałszywą datę urodzenia (1922) i miejsce (Lwów), a także nieprawdziwe dane rodziców (Jan i Polana Cicio) i narodowość polską.
Z tego dokumentu i innych skanów jasno wynika, że w marcu 1977 Aksana zwróciła się do urzędu imigracyjnego z prośbą o "wyprostowanie" paszportu, ponieważ wybierała się do sióstr w ZSRR i bała się jazdy na fałszywych papierach. Na dowód przedstawiła urzędnikom swój akt urodzenia oraz listy i pocztówki od sióstr mieszkających w Kijowie i w Meżyriczu (150 km na południe od Kijowa). Wyjaśniła powody, dla których zataiła swoją prawdziwą tożsamość, i podała swoje prawdziwe dane, które potwierdzono odpisem z ukraińskich ksiąg. Aksana Andriejewna Konienko urodziła się w Meżyriczu na Ukrainie 7.03.1921 jako córka Andrieja Iwanowicza i Pelagii Iwanowny.
Pozdrawiam
Kasia