Genealodzy.PL Genealogia

Indeksacja metryk - projekty PTG - Zgłaszanie poprawek do indeksów - przypomnienie zasad

Michał_Zieliński - 13-01-2022 - 20:56
Temat postu: Zgłaszanie poprawek do indeksów - przypomnienie zasad
Ostatnio nadrobiłem zaległości we wprowadzaniu zgłoszonych poprawek z terenów którymi administruję, co mi też pozwoliło odczuć wszystkie bolączki z tym związane. W związku z tym chciałem przypomnieć zasady zgłaszania poprawek do indeksów w genetece i zaapelować o ich przestrzeganie. Są one w większości opisane w formularzu do zgłaszania poprawek, ale są nagminnie nieprzestrzegane, przez co proces weryfikowania poprawek znacznie się wydłuża (a i bez tego jest to bardzo czasochłonne zadanie adminów).

1- Poprawki zgłaszamy wyłącznie przez formularz
Odnośnik do formularza jest w genetece, po wyświetleniu indeksów z każdej parafii – trzeba kliknąć na tekst „Zgłoś poprawkę”.
Nie przeysłamy poprawek mailem do admina.

2- Nie zgłaszamy poprawek do indeksów w formacie podstawowym (bez danych rodziców)
Nie zgłaszamy poprawek do indeksów sporządzonych w formacie podstawowym – bez danych rodziców (oczywiście chodzi o te metryki w których dane rodziców występują, ale nie zostały zindeksowane), niezależnie od tego czy są sporzadzone ze skorowidza czy bezpośrednio z akt. Taki indeks jest przeznaczony do rozszerzenia (uzupełnienia o dane rodziców). Rozszerzony indeks w całości nadpisze/zastąpi indeks podstawowy, razem z wprowadzonymi tam poprawkami. Tak więc jeśli bardzo komuś przeszkadza błąd w takim indeksie – niech się zgłosi do rozszerzenia całego rocznika.
Do takich indeksów nie zgłaszamy oczywiście też „poprawek” typu: proszę o dopisanie rodziców w jednej pozycji.
Jeśli indeks w formacie pełnym (czyli z danymi rodziców) nie ma spisanych danych fakultatywnych (data lub miejscowość) to nie zgłaszajcie ich dopisania do pojedynczych pozycji. Można się zgłoscić do admina do uzupełnienia całego rocznika (lat) o te informacje.

3- Zgłaszamy wyłącznie błędy
Błędem natomiast jest wyłącznie niezgodność między treścią aktu a treścią indeksu. Nie przesyłajcie zgłoszeń typu: „co prawda w indeksie jest jak w akcie, ale ja wiem, że ksiądz się pomylił, bo to mój przodek i prawidłowo zapisane nazwisko powinno być xyz” / „w aktach chrztu dzieci tej pary, nazwisko matki jest xyz”.

4- Link do aktu
Jeśli metryka, której dotyczy indeks z błędem jest gdziekolwiek w internecie, koniecznie wklejajcie w formularzu link prowadzący bezpośrednio do aktu. Rozumiem, że szczególnie indeksujący mogą mieć inne przyzwyczajania odnośnie linków (linkowanie w indeksach do jednostek w szwa i metrykach, nielinkowanie w ogóle do poczekalni, do genbazy czy do genealogiawarchiwach), ale tutaj one nie obowiazują – jeśli tylko link do aktu jest dostępny, musi być wklejony w formularzu. Nie oczekujcie, że admini będą tracili po kilka/kilkanaście minut na odnalezienie skanu konkretnego aktu (pomnóżcie sobie to razy kilkanaście/kilkadziesiąt poprawek tygodniowo, to zrozumiecie dlaczego).
Jeśli metryka nie jest dostępna w Internecie – podeślijcie jej skan do admina, powołując się na zgłoszoną poprawkę.
Zastrzegamy sobie mozliwość odrzucenia poprawki tylko na podstawie braku linku do aktu lub braku aktu w ogóle.

5- Wiele błędów w jednym indeksie
Jeśli widzicie, że indeks z danej parafii, jakichś konkretnych lat, zawiera dużo błędów, to bardzo zachęcam do zgłoszenia się do weryfikacji takiego indeksu, a nie zgłaszania kilkunastu/kilkudziesięciu poprawek do jednego indeksu. A już bezwzględnie zasada ta dotyczy autorów. Często się dzieje tak, że w miarę indeksowania danej parafii, poznajemy nazwiska osób w niej występujących i przez to wychwytujemy błędy we wcześniejszych latach, przesłanych już do geneteki. Jeśli tych błędów jest dużo, zamiast zgłaszać poprawki przez formularz, prześlijcie swój indeks ze wszystkimi latami, do podmiany w całosci, a jeśli indeksu już nie macie, poproście aby admin go wyciągnął, podesłał Wam, a Wy naniesiecie te poprawki na indeksie swojego autorstwa i odeślecie do podmiany. Tylko taką operację robimy na zakończenie swojej indeksacji danej parafii, a nie co kilka lat.

6- Poprawki do uwag
apeluję o umiar w zgłaszaniu poprawek do treści pozycji Uwagi, i nie zgłaszajcie w ogóle poprawek do treści tego pola, która nie wynika bezpośrednio z aktu. Uwagi są „królestwem” indeksującego i może tam wpisać dużo rzeczy, niekoniecznie wynikających z treści aktu (choć teoretycznie tak powinno być) – uzytkownicy po prostu powinni brać to pod uwagę. To pole ma charakter informacyjny, nie jest przeszukiwalne.

Bardzo dziękuję w imieniu adminów za zrozumienie powyższego i zachęcam do zgłaszania poprawek. To jest bardzo ważne narzędzie, które w pewien sposób zastępuje weryfikację indeksu, ale żeby funkcjonowało efektywnie i nie zamieniło się w koszmar dla admina, powinno być używane ze zrozumieniem zasad indeksowania do geneteki.
k_skrzyp - 13-01-2022 - 21:24
Temat postu: Re: Zgłaszanie poprawek do indeksów - przypomnienie zasad
mziel napisał:

3- Zgłaszamy wyłącznie błędy
Błędem natomiast jest wyłącznie niezgodność między treścią aktu a treścią indeksu. Nie przesyłajcie zgłoszeń typu: „co prawda w indeksie jest jak w akcie, ale ja wiem, że ksiądz się pomylił, bo to mój przodek i prawidłowo zapisane nazwisko powinno być xyz”

Rozumiem trudność weryfikowania tych "wyklętych" powyższym regulaminem spostrzeżeń, ale przeważnie ich ignorowanie odbywa się ze stratą dla wartości bazy.
Źle jest mnożyć pomniki błędom i najlepiej, gdyby taka dyskusja nt. indeksu (rekordu/wpisu w indeksie) streszczana była w jednym z jego pól (Uwagi już zresztą w genetece są i kod pocztowy archiwum jest tam dużo bardziej nadmiarowy, niż to, że imię matki zapewne przekręcono).
Majewska_Renata - 13-01-2022 - 22:20
Temat postu: Re: Zgłaszanie poprawek do indeksów - przypomnienie zasad
Dobry wieczór Panie Kamilu

Indeks jest tylko drogowskazem do metryki i niczym więcej! Po prostu zawiera informacje, które się w tym dokumencie znalazły. Nie jest kompilacją danych metrykalnych i ustaleń własnych. Ani indeksujący ani administrator, czy to przy publikacji indeksu, czy przy korygowaniu błędu nie sprawdza genealogii danej osoby ani poprawności danych z metryk - tym zajmują się osoby, które korzystają z indeksu w trakcie prowadzonych przez siebie poszukiwań.

Co do kodów pocztowych archiwów - to po wpisaniu danych konkretnego archiwum jego dane adresowe wyświetlają się automatycznie, nikt ich ręcznie nie dopisuje. Z resztą ile informacji da się "upchać" w miejsce 6 znaków, które by powstały po usunięciu kodu pocztowego?

Pozdrawiam serdecznie,
Renata

Facebook: Genealogia w Małopolsce https://www.facebook.com/groups/235589885074845
k_skrzyp - 13-01-2022 - 22:45
Temat postu: Re: Zgłaszanie poprawek do indeksów - przypomnienie zasad
Dobry wieczór,
No tak, znam ideę i jej obecne ramy. Przy okazji potępiam jedynie ignorancję, że literą "regulaminu" zamykamy drzwi na tak cenne spostrzeżenia korzystających.
Dawniej, zdaje się, mnożono indeksy bez imion rodziców, dziś ten składnik to już standard. Nie wychodzimy póki co poza treść aktu, ale mam nadzieję, że i na dyskutowanie treści przyszłość dołoży rekordom pól.
Smach_Robert - 14-01-2022 - 09:27
Temat postu: Re: Zgłaszanie poprawek do indeksów - przypomnienie zasad
Dzień dobry Panie Michale !

Podam przykład, może Pan wyjaśni.
Indeksuję parafie Kraszewo - księgi łacińskie, ale weryfikuję je, jeżeli jest taka możliwość z księgami USC.
Parę miesięcy temu zgłosiłem przez formularz kilka poprawek, ale bez widocznego efektu.
Jedną z nich była sprawa małżeństwa Jakuba Rudzińskiego i Agnieszki Dumalskiej z 11.02.1810 r. - akt nr 17 w księdze USC 1809-1810.
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... &y=383
Chodzi o imię matki panny młodej, które w genetece zapisane jest jako Franciszka, ale faktycznie w akcie nie występuje. Indeksujący pomylił się, źle odczytał i przyjął jako imię matki imię Franciszka Pietrzaka, jej drugiego męża i ojczyma panny młodej.
Dokładnie brzmi to tak:
"[...] stawiła się Agnieszka Dumalska panna w asystencji swej matki z powtórnego małżeństwa Franciszka Pietrzaka żona [...]"
i dalej:
"[...] spisaliśmy akt w przytomności Uczciwych [...] i Franciszka Pietrzaka lat czterdzieści mającego na gospodarstwie w Brodzięcinie osiadłego Ojczyma zaślubionej panny [...]"

Potwierdzeniem jest akt zapowiedzi z księgi zapowiedzi, którą mam zamiar równiez zindeksować, gdzie imię matki Agnieszki Dumalskiej brzmi Krystyna.

Niestety, moja poprawka nie została uwzględniona. Dlaczego ?
Zaznaczam, że zastosowałem się do powyższych zasad.

Druga sprawa, że w procedurze poprawek brakuje mi elementu potwierdzenia jej przyjęcia np. wysłania na maila. Nie mogę sprawdzać codziennie, czy zostało to wykonane, nawet, jeżeli zapiszę sobie to na kartce.

Pozdrawiam
Robert
Michał_Zieliński - 14-01-2022 - 12:14
Temat postu:
Smach_Robert napisał:
Niestety, moja poprawka nie została uwzględniona. Dlaczego ?
Zaznaczam, że zastosowałem się do powyższych zasad.

Druga sprawa, że w procedurze poprawek brakuje mi elementu potwierdzenia jej przyjęcia np. wysłania na maila. Nie mogę sprawdzać codziennie, czy zostało to wykonane, nawet, jeżeli zapiszę sobie to na kartce.


Najpierw co do zasady: bierzcie proszę pod uwagę, że poprawki to jest ostatnia rzecz na liście priorytetów admina. Nie oznacza, że są one nieważne, albo je ignorujemy. Po prostu jak ma się ograniczony czas to w pierwszej kolejności robi się rzeczy najważniejsze: dodawanie indeksów, aktualizacja planów indeksacji, koreposndencja z indeksujacymi etc. Tak więc trzeba się w tym zakresie uzbroic w cierpliwość. Każda poprawka będzie w końcu rozpatrzona.

Co do punktu drugiego: oczywiście jest to słuszny postulat, który rozwiązałby nie tylko powyższy problem, ale pomógłby też uświadomić uzytkowników niewłaściwie zgłaszających poprawki. Na razie takiej funkcjonalności nie ma. Jak będzie taka możliwość to ją wprowadzimy.

Teraz co do tego konkretnego przypadu: są zarejestrowane trzy zgłoszenia poprawek użytkownika Smach_Robert. Wszystkie z sierpnia poprzedniego roku, dotyczące księgi małżeńtw z Kraszewa 1810/11 (nr aktów 1, 4, 18 ), wszystkie uwzględnione. Nie ma zgłoszenia, o którym piszesz powyżej. Musiało nie zostać wysłane. Prośba o zgłoszenie poprawki raz jeszcze.
Smach_Robert - 14-01-2022 - 12:33
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedź.

Ad. 1 Wiem o tym i czekałem cierpliwie kilka miesięcy.
Ad. 2 Świetnie. Będę czekał z niecierpliwością.
Ad. 3 Na pewno wysłałem, ale możliwe, że nie dotarło. Ten przypadek uruchomię jeszcze raz, ale były jeszcze inne, które sobie muszę odnaleźć i przypomnieć, co wymaga sprawdzenia każdego aktu po kolei. Cieszę się, że przynajmniej te trzy poprawki zostały uwzględnione.

Pozdrawiam
Robert
elgra - 15-01-2022 - 11:36
Temat postu:
Na FB użytkownik z Anglii pisze:

Uwielbiam tę bazę danych i często z niej korzystam. Niestety nie mówię po polsku i jeśli używam narzędzia do tłumaczenia do takiego tekstu, to nie ma sensu. Znalazłem błędy i zaniechania w bazie danych i chciałbym je zgłosić, ale nie rozumiem, jak to zrobić. Bardzo by się przydało, aby instrukcja była również w języku angielskim, żeby niepolscy mówiący też mogli się do tego przyczynić.
Sroczyński_Włodzimierz - 23-01-2022 - 15:17
Temat postu:
Wpisuję przesłaną uwagę

Formularz nie jest przyjazny i dla używających języka polskiego.
Nie wiem czy wytłumaczenie sytuacji przesłania zgłoszenia np takiego przypadku:
indeks ze skorowidza (jeden/kilka przypadków w roczniku z uwagi na ówczesny brak jednej, kilku kopii) uzupełniamy informacjami z aktu (jednego, kilku) - wtedy podanie kilku słów (najczęściej trzech: imię ojca, imię matki, panieńskie matki) wymaga wypełnienia formularza kilkudziesięcioma słowami
2-6 aktów (najczęstsza sytuacja gdy brak kopii jednej - dwóch stron /jednego skanu/zdjęcia
to 3-20 słów istotnych na 150 wymaganych (i 100 tych samych dla 2-6 aktów)

czy po polsku czy po angielsku wytłumaczyć "tak właśnie należy" jest podobnie trudno:)

podobnie z błędami z danego typu i rocznika (a to częste, może z uwagi na czytelność kopii, może z uwagi na autorstwo tożsame dla tychże rekordów)


I powyższe potwierdzam, właśnie sprawdziłem testowo próbując uzupełnić rocznik urodzeń posiadający dwa indeksy ze skorowidza (pozostałe są z aktów) - faktycznie bardzo zniechęcająca procedura zgłoszeniem.

PS dodatkowym problemem wybranego narzędzia (formularza) może być niedogodność zdarzająca się przy byciu zalogowanym w usługach googla (kwestie ew. niezgodności maila etc)
janden - 23-01-2022 - 17:45
Temat postu:
Aż sobie musiałem sprawdzić. Formularz do zgłaszania poprawek zrobiłem jeszcze w 2014 roku (pierwsze zgłoszenia są z października 2014 roku) - z pełną świadomością, że nie zadowoli do końca ani zgłaszających, ani wprowadzających poprawki. Ale za to bez angażowania "zasobów programistycznych", których nie było (i dalej nie ma).
Przy wprowadzaniu m.in. wyszukiwania imion (początek 2017 roku), link do formularza pojawił się w wynikach wyszukiwania. I już wtedy formularz miał być z założenia rozwiązaniem tymczasowym, na czas "ogarniania" nowej strony głównej, nowego silnika forum i innych pilnych potrzeb. Potem miał być czas też na zgłaszanie i wprowadzanie poprawek w przyjaźniejszej i efektywniejszej dla wszystkich formie. Jak widać, to się nigdy nie wydarzyło, a ja już parę lat temu poddałem się i nie podnoszę już kwestii opracowania zgłaszania (i wprowadzania) poprawek w lepszej formie.

Gdybym miał coś, co nie pasuje do formularza ("grubsze" problemy, nie działające linki, nawet ww. rozszerzenie formatu "punktowo"), to bym się skontaktował z adminem i ustalił w jakiej formie to zrobić. Ale może ja jestem jakiś dziwny...

I mam szczerą nadzieję, że Geneteka nigdy nie będzie próbowała się przekształcić w "Wielką Genealogię Wszystkich Polaków" i na zawsze pozostanie zbiorem indeksów osobowych ksiąg metrykalnych ze wszystkimi tego konsekwencjami (indeks prowadzi do aktu, który się potem czyta, a indeks odzwierciedla to, co jest w indeksowanym akcie).
Sroczyński_Włodzimierz - 23-01-2022 - 17:52
Temat postu:
Ja też bym się nie kontaktował z kimś z prośbą "napisz na forum, ze jest problem - skoro uwagi tam są zgłaszane co do procedury - to napisz w moim imieniu , że jest taki problem..." ale trudno mi było w tym przypadku odmówićSmile

Wątek ze zgłaszaniem poprawek miał minusy, ale i plusy. Dla adminów więcej minusów, dla zgłaszających więcej plusów chyba.
Nie znaczy, ze był lepszą formą, ot materiał z praktyki do porównań jest , nie teoretyczne rozważania, ale coś co działało przez parę ładnych lat. Można oceniać A z B na podstawie testów, jeśli w ogóle warto:)
janden - 23-01-2022 - 19:57
Temat postu:
Dla zgłaszających zapewne najważniejsze jest jak najłatwiejsze wykonanie zgłoszenia oraz sprawne wprowadzenie poprawki. Z tym pierwszym forum może być bezkonkurencyjne, z tym drugim już dużo gorzej.

Od strony weryfikującego zgłoszenie i wprowadzającego poprawki istotne jest, żeby:
a) informacje podane w zgłoszeniu pozwalały na sprawną weryfikację (czyli nie forma dowolna + co myślę o indeksującym),
b) zgłoszenia "odkładały się" tak, żeby bardzo łatwo raz na tydzień, dwa czy cztery usiąść i rozpatrzyć poprawki z "mojego" terenu,
c) zgłaszający rozumiał zasady indeksacji, tzn. co jest w indeksach, czego nie ma i dlaczego.

Zwłaszcza b) jest niemożliwe do spełnienia na forum i dlatego nie ma do tego powrotu. Przez formularz zgłoszono do tej pory nieco ponad 16 tys. poprawek. Zbliżam się do 4,5 tys. zgłoszeń, które sam rozpatrzyłem.

A na wszelkie takie prośby jak opisana jest jedna uniwersalna rada - kontakt z adminem w celu ustalenia sposobu rozwiązania problemu. To, że coś się pojawi na forum na 90% w niczym nie pomoże. Admin maile czyta, bo tak kontaktuje się z indeksującymi, a forum już niekoniecznie.
Sroczyński_Włodzimierz - 23-01-2022 - 20:02
Temat postu:
bez przesady
kwesta powiadomienia o nowym poście w jednym wątku:)
ale
jak nie ma "powrotu" to nie ma.
Zgadzam się, że wyjściem najsensowniejszym jest
"5- Wiele błędów w jednym indeksie
Jeśli widzicie, że indeks z danej parafii, jakichś konkretnych lat, zawiera dużo błędów,"
warto może to w formularzu napisać wyraźnie?
formularz podlinkowany więc to co piszesz
"To, że coś się pojawi na forum na 90% w niczym nie pomoże."
zastosujmy i do wątku, w którym piszemy?Smile
zamiast na forum - info "jest więcej ? napisz do admina" w formularzu podlinkowanym w genetece?
janden - 23-01-2022 - 20:18
Temat postu:
To mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć - dzień, w którym wrócą zgłoszenia na forum będzie moim ostatnim dniem zajmowania się poprawkami.

Zaproponuj konkretne zapisy w formularzu.
Teraz jest tak:
"Formularz służy do informowania o stwierdzonych niezgodnościach pomiędzy treścią aktu a indeksem w Genetece.

Przed zgłoszeniem poprawki proszę zapoznać się z instrukcją indeksowania:
http://geneteka.genealodzy.pl/jak-indek ... p?lang=pol

Jeśli cały rocznik jest zindeksowany bez danych rodziców, proszę nie zgłaszać dodania danych rodziców do pojedynczych pozycji.

Jeśli indeks jest zrobiony na podstawie skorowidzy, proszę nie zgłaszać poprawek powołując się na akty - taki indeks jest przeznaczony do rozszerzenia. Chęć rozszerzenia indeksu prosimy zgłaszać administratorom Geneteki."

Michał, Renata, pewnie inni admini też się z tym zapoznają - jak będzie konsensus, to będzie można zmienić zapisy w formularzu.
Sroczyński_Włodzimierz - 23-01-2022 - 20:29
Temat postu:
To chyba lepiej pozostawić autorowi wątku?

Ja nie wczuję się w rolę od strony przyjmującego uwagi, przekazuję i potwierdzam, że procedura przy przypadku , który opisałem powyżej jest nieefektywna z punktu widzenia zgłaszającego, działającego według zaleceń ze
"zgłoś poprawkę" czyli linku z wynikami wyszukania.
Nie ma sytuacji "inne przypadki"
wg protokołu z
"Jeśli cały rocznik jest zindeksowany bez danych rodziców, proszę nie zgłaszać dodania danych rodziców do pojedynczych pozycji." co zrozumiałe i sugerujące
"jeśli [prawie] cały rocznik jest zindeksowany z rodzicami, to proszę zgłaszać dodanie danych rodziców do pojedynczych pozycji poprzez...."
przez formularz - mało friendly, więc jeśli się zgadzasz że lepszym jest alternatywne "napisz do admina" to należy to dopisać w zrozumiałej formie w linkowanym

podobnie (a zdarza się, choć rzadko, to niesie gorsze skutki) gdy widząc w danym roczniku brak np 4 z 250 rekordów (brak kopii 4 aktów, jest skorowidz, ale danych ze skorowidza nie ma w genetece)

przesłanie tych czterech jest ..no trudne jest formularzem:) nie intelektualnie, ale mentalnie:)
Majewska_Renata - 23-01-2022 - 23:33
Temat postu:
Dobry wieczór Włodku

Czy ja dobrze zrozumiałam, że Ty w swoim ostatnim poście odmawiasz mnie i innym administratorom Geneteki prawa do dyskutowania o tym co może mieć wpływ na naszą pracę?

Jakie to urocze z Twojej strony! Czyli rozumiem, że do ciężkiej pracy to my się nadajemy ale do decydowania o zmianach w tej pracy to już nie?

Mimo wszystko pozdrawiam,
Renata

Facebook: Genealogia w Małopolsce https://www.facebook.com/groups/235589885074845
Sroczyński_Włodzimierz - 23-01-2022 - 23:47
Temat postu:
Nie, źle zrozumiałaś.
Czyli typowo:)

tak jak poprzednio - gdy twierdziłem, "uważajcie co obiecujecie, bo umów trzeba dotrzymywać" obróciłaś to o Pi twierdząc, że namawiam do łamania obietnic (chodziło o publikację kopii)

tak to uroczo i z wdziękiem robisz, że czekam na kolejne razy
Majewska_Renata - 24-01-2022 - 00:10
Temat postu:
A tak się starałam!

No nic, będę dalej próbowała zrozumieć co autor ma na myśli w swoich postach.

Wybacz szczerość, ale mam wrażenie, że część Twoich postów jest trochę chaotycznie sformułowana i przez to trudna do zrozumienia. Niestety nie jestem w tej opinii odosobniona.

Dobranoc,
Renata

P.S. Masz dobrą pamięć bo post o publikowaniu kopii metryk powstał jakieś 1,5 roku temu. Smile

Facebook: Genealogia w Małopolsce https://www.facebook.com/groups/235589885074845
Agnieszka_K - 24-01-2022 - 01:21
Temat postu:
janden napisał:
To mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć - dzień, w którym wrócą zgłoszenia na forum będzie moim ostatnim dniem zajmowania się poprawkami.


Powiadomienia na forum o błędach w indeksacjach, to chyba najgorszy z możliwych opcji. Nie wyobrażam sobie przekopywania sterty wątków i postów w tym celu.

Aktualny sposób przesyłania zgłoszeń nie jest może super świetnym rozwiązaniem, ale na pewno lepszym niż pisanie o tym na forum, na które (przyznaję się) wchodzę raz na X czasu.
olenski_jan - 24-02-2022 - 18:47
Temat postu: Zgłaszanie poprawek do geneteki
Witam,
Mam problem ze zgłoszeniem poprawki do indeksu w genetece. Dotychczas mogłem w pierwszym polu wpisać swój adres e-mail lub nazwę użytkownika, gdy byłem zalogowany. Teraz to pole jest zablokowane i wyświetla nazwę mojego konta na gmailu, którego praktycznie nie używam, a musiałem je kiedyś sobie założyć, żeby korzystać z google. Rozumiem, że dopóki używam przeglądarki Chrome, to muszę podać to nieużywane konto, a jeśli wywołam genetekę w Edge, to będzie to konto, jakie tam będzie zdefiniowane itd. Niestety jestem przywiązany do mojego adresu e-mail, którego używam od ponad 20 lat i takie ograniczenie uważam za nieuprawnione. Czy można przywrócić poprzednią wersję tej strony lub przynajmniej zaprojektować taki automat, żeby dla użytkowników zalogowanych podpowiadał e-mail lub nazwę użytkownika na genealodzy.pl (która się wyświetla), a dla innych może zostać tak jak jest. Nie przypuszczam, żeby autor tej poprawki chciał celowo ograniczyć zgłaszanie poprawek do geneteki tylko dla posiadaczy kont na gmailu.
Pozdrawiam
Jan
redie - 20-11-2022 - 21:40
Temat postu: Geneteka, błędne sumowanie liczby akt
Witam,
wydaje mi się, że w metodzie sumowania liczby akt jest błąd.
No albo czegoś nie wiem - też tak może być.
Lub coś zostało dodane do geneteki ale z jakiegoś powodu jest ukryte dla innych.

Konkretny przykład:
Na głównej stronie geneteki jest mapa na której dla województwa pomorskiego widnieje liczba 1 087 332 wpisów.
Rozumiem, że słowo "wpis" oznacza akt urodzenia lub małżeństwa lub zgonu.

Więc przeklikałem się po wszystkich parafiach tego województwa.
Jak się wybierze parafię i kliknie się przycisk "Wyszukaj" to nie ma wtedy dodatkowego filtrowania po datach ani nazwiskach, a na samym dole strony pojawia się liczba dostępnych aktów.
Jeśli jesteśmy na zakładce urodzeń to będzie to liczba urodzeń, na zakładce małżeństw liczba aktów małżeństwa, a na zakładce zgonów liczba aktów zgonów, wiadomo.

Spisałem to wszystko bardzo skrupulatnie do Excela i zsumowałem.
Wyszło zaledwie 975 391.
Czyli o 111 941 mniej niż na głównej stronie geneteki.

Zna ktoś odpowiedź na pytanie: skąd ta różnica?

Radek
KonradM - 20-11-2022 - 21:46
Temat postu: Geneteka, błędne sumowanie liczby akt
Taka różnica może być spowodowana tym, iż część indeksów jest ukryta do czasu osiągnięcia pełnoletności.
Ewa_Sobiech - 25-02-2023 - 10:14
Temat postu: Zgłaszanie poprawek do geneteki
Witam
Zindeksowałam już małżeństwa w par Jabłonna Lacka a teraz spisuję urodzenia i zauważyłam swój błąd przy nazwisku młodego, chcę zgłosić poprawkę, ale nie mogę znaleźć odpowiedniego arkusza. W arkuszach do pobrania nie ma korekt. Czy poprawki zgłasza się po prostu przez email ?
Tomasz_Lenczewski - 25-02-2023 - 10:32
Temat postu: Zgłaszanie poprawek do geneteki
A ja zastanawiam się co zrobić z indeksującym z parafii podkrakowskiej, który dokonał renumeracji wszystkich metryk i nie ułatwia to poszukiwania. Bo każda wieś ma swoją numerację przy parafii. Napisałem mu, ale nie raczył odpowiedzieć. Zgłosić koordynatorowi? Przecież nikt przeglądający metryki tej parafii w ten sposób zindeksowane nie będzie szukał wg jakichś sztucznych numerów.
Gadecki.Bogusław - 25-02-2023 - 10:39
Temat postu: Zgłaszanie poprawek do geneteki
Witaj ,
zgłoś sprawę do administratora danego terenu ,
administrator przyjrzy się temu , rozstrzygnie sprawę z indeksującym ,
w razie potrzeby indeksy będą musiały zostać skorygowane ,
a z indeksującym nic nie rób , niech sobie żyje Smile
pozdrawiam
Bogusław
Tomasz_Lenczewski - 25-02-2023 - 10:44
Temat postu: Zgłaszanie poprawek do geneteki
Masz rację, ale dotąd spotykałem sympatycznych indeksujących, którzy zawsze coś mieli w zanadrzu ciekawszego niż sami wpisali
PawelKoss - 09-06-2023 - 16:47
Temat postu:
Nie wiem czy to dobry temat ale nie znalazłem innego miejsca, w którym ktoś by poruszył problem - na skanie brak jest nazwiska, skan jest poprawnie zindeksowany (tzn. w indeksie też nie ma nazwiska). Czy, skoro wiem jakie nazwisko powinno być, jest miejsce gdzie to powinno być wpisane, czy indeks ma odzwierciedlać dokumenty 1:1 nawet jeśli to utrudni poszukiwanie?

Pozdrawiam
Paweł
Lakiluk - 09-06-2023 - 23:39
Temat postu:
Gdyby ode mnie to zależało, to bym wpisał tam nazwisko z adnotacją w uwagach, odsyłając do wtórnego źródła.

Gdyby przyjąć zasadę, że ma być wszystko tylko co jest na skanie, to należałoby usunąć dużą cześć indeksów ze względu na błędne odczytanie nazwiska lub wpisywanie alternatywnej pisowni nazwisk, bo indeksujący zna rodzinę.
Jegier - 10-06-2023 - 01:16
Temat postu:
Ja od kilku lat stosuję zasadę, że zmieniam nazwiska, imiona oraz uzupełniam brakujące dane osób, co do których mam 100 % pewność.
Np. nie mogłem nie poprawić danych z metryki zgonu, jeżeli zamiast danych matki mojego prapradziadka ksiądz wpisał dane jego żony.
Stanisław
elgra - 10-06-2023 - 11:07
Temat postu:
Jegier napisał:
zmieniam nazwiska, imiona oraz uzupełniam brakujące dane osób, co do których mam 100 % pewność.


Gdzie zmieniasz? W Genetece czy w Twojej genealogii?
Jeśli w Twojej genealogii, to się zgadzam.
PawelKoss - 10-06-2023 - 11:15
Temat postu:
elgra napisał:
Jegier napisał:
zmieniam nazwiska, imiona oraz uzupełniam brakujące dane osób, co do których mam 100 % pewność.


Gdzie zmieniasz? W Genetece czy w Twojej genealogii?
Jeśli w Twojej genealogii, to się zgadzam.


To akurat jest proste. Pytanie dotyczy Geneteki. Znalazłem wpis ze ślubu moich pradziadków (na milion procent) ale nie ma podanego nazwiska. Podrzuciłbym dane tylko nie bardzo wiem czy jest taka wola organizatorów indeksu. A zgłoszenie błędów, które funkcjonuje, nie ogarnia tematu uzupełnienia braków.

Pozdrawiam
Paweł
elgra - 10-06-2023 - 11:27
Temat postu:
Podaj link do Geneteki.

PawelKoss napisał:


To akurat jest proste. Pytanie dotyczy Geneteki. Znalazłem wpis ze ślubu moich pradziadków (na milion procent) ale nie ma podanego nazwiska. Podrzuciłbym dane tylko nie bardzo wiem czy jest taka wola organizatorów indeksu. A zgłoszenie błędów, które funkcjonuje, nie ogarnia tematu uzupełnienia braków.

PawelKoss - 10-06-2023 - 11:30
Temat postu:
elgra napisał:
Podaj link do Geneteki.


Proszę bardzo. W urodzeniach jest mój dziadek, to chyba wystarczający dowód.
A na skanie ze ślubu rzeczywiście brakuje nazwiska Very Happy

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=

Pozdrawiam
Paweł
elgra - 10-06-2023 - 11:40
Temat postu:
Bląd skryby. Zapomniał podać nazwiska.

Jeśli Ty znalazłeś, to moze i kuzyni znajda ...
Żyła_Dariusz - 25-02-2024 - 08:06
Temat postu: Literówka w imieniu
Dzień dobry.

Jak poprawić literówkę w imieniu pradziadka?

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p;to_date=

W akcie jest prawidłowo "Jerzy", natomiast w bazie danych wyszukiwarki jest "Jarzy".

Jeśli wpiszę "Karpiel Jerzy" wyszukiwarka nie znajduje właściwego aktu.
Po wpisaniu "Karpiel Jarzy" wszystko jest jak trzeba...

Gdzie to można zgłosić?
sbasiacz - 25-02-2024 - 08:10
Temat postu: Literówka w imieniu
w twoim linku w wyszukiwarce jest taka możliwość "zgłoś poprawkę" kliknij i postępuj zgodnie z wytycznymi
Żyła_Dariusz - 25-02-2024 - 08:14
Temat postu: Literówka w imieniu
Próbowałem, ale to dotyczy chyba błędów w aktach.

Tutaj w akcie nie ma błędu, a ktoś popełnił literówkę podczas indeksacji.
Kaczmarek_Aneta - 25-02-2024 - 08:38
Temat postu: Literówka w imieniu
Dzień dobry,

poprawki dotyczą właśnie błędów popełnionych w czasie indeksacji w stosunku do zapisu w akcie, także jak najbardziej przypadek do korekty.

Pozdrawiam
Aneta
Żyła_Dariusz - 25-02-2024 - 09:07
Temat postu:
Dziękuję i zaraz biorę się do roboty.


Zrobione.

Dziękuję za pomoc.
pen60 - 26-02-2024 - 11:05
Temat postu: Indeksacja Warszawa Powsin św. Elżbiety
Witam,
Dnia 5 II 2024 r. ukazała się zindeksowana parafia św. Elżbiety w Powsinie
udostępnione zostały akta w Genetece
akta ur. 1838 -40, 1915,
małż. 1913-15, zg. 1913-15. Wymienione akta w spisie zg. 1938-40
brak aktów do wglądu. Po prostu ich nie ma.
Gdzie ich szukać
Pozdrawiam
Marek
Sroczyński_Włodzimierz - 26-02-2024 - 11:09
Temat postu:
Nie ukazała się 5 II 2024
których konkretnie kopii nie ma i podlinkuj
"Wymienione akta w spisie zg. 1938-40"

Co byś chciał indeksować z Powsina? Zgony z aktów z księgi 1938?
pen60 - 26-02-2024 - 11:22
Temat postu:
Ukazała się Geneteka nowości w serwisie dzień 5 II 2024
Brak 1938-40
Pozdrawiam
Marek
karmat - 26-02-2024 - 11:24
Temat postu:
Takie rzeczy to bezpośrednio do administratorów danych regionów zgłaszajcie. Tutaj wychodziłoby na to, że jest błąd w komunikacie, bo dodano Z 1838-40 a nie Z 1938-40.
Sroczyński_Włodzimierz - 26-02-2024 - 11:26
Temat postu:
ukazał się wpis o nowościach
...
Warszawa-Powsin św. Elżbiety (WA) -- U 1838-40, 1915 M 1913-15 Z 1938-40, 1913-15, indeksowała Teresa Mikołajewska
...
https://geneteka.genealodzy.pl/news.php

jeśli uważasz, że to błąd (co jest możliwe) - zgłoś administracji


A co chcesz indeksować?
mteresa - 26-02-2024 - 15:40
Temat postu:
Dzień dobry.
1.02.2024r. przesłałam do geneteki następujące indeksy z Warszawa-Powsin:
> Urodzenia 1838-1840 i 1915
> Małżeństwa 1913-1915
> Zgony 1838-1840 i 1913-1915.

Źródło do indeksacji: Archiwum Państwowe w Warszawie ( https://metryki.genealodzy.pl/id990 )

W nowościach z 4.02.2024 wpisano błędnie: Z 1938-40, powinno być 1838-1840.

Pozdrawiam
Teresa Mikołajewska
Sroczyński_Włodzimierz - 26-02-2024 - 16:06
Temat postu:
Co nie zamyka tematu indeksacji Marka - zgonów 1938
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... spol_cur=1
Smile
Żyła_Dariusz - 26-03-2024 - 12:07
Temat postu:
...a co zrobić jeśli bład jest w samym akcie i nie jest to literówka?

W akcie ślubu jest nazwisko jednego z rodziców Janowicz zamiast Auchimowicz.
Takich błędów znajduję więcej i dotyczą one moich przodków.

Czy też zgłosić to przez opcję "zgłoś poprawkę"?

Jest tam też literówka w nazwisku: Muzawska zamiast Murawska, ale to już wiem jak zgłosić:

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... p;to_date=
karmat - 26-03-2024 - 14:04
Temat postu:
Poprawki się zgłasza tylko wtedy, jeżeli jest uzasadniona rozbieżność pomiędzy skanem a indeksem.
Lakiluk - 26-03-2024 - 14:16
Temat postu:
karmat napisał:
Poprawki się zgłasza tylko wtedy, jeżeli jest uzasadniona rozbieżność pomiędzy skanem a indeksem.

Czy na pewno chodziło ci o to, że rozbieżność musi być uzasadniona?
Żyła_Dariusz - 26-03-2024 - 14:25
Temat postu:
Zmianę nazwiska panny młodej z Muzawska na Murawska zgłosiłem, ale zamianę nazwiska jej matki z Janowicz na Auchimowicz to raczej się nie da.

Oczywiście jestem pewien że nazwisko Auchimowicz jest właściwe, ale udowodnić się tego nie da.

Musi więci zostać jak jest i słusznie. Poprawianie aktów dopiero doprowadziłoby do dramatów...
Krzysiek_ - 26-03-2024 - 14:36
Temat postu:
Żyła_Dariusz napisał:

Musi więci zostać jak jest i słusznie. Poprawianie aktów dopiero doprowadziłoby do dramatów...

Do jakich dramatów? Przykładowo, jest pełno aktów, gdzie ksiądz przepisywał z raptularza do księgi opisowej i w dwa akty pod rząd wpisał np. tę samą matkę dziecka albo nabazgrał nazwisko ojca i źle przepisał. Geneteka ma zasady takie jakie ma, więc jeśli wiemy, że coś jest źle, to można poprosić o dopisanie korekty oczywistego błędu w uwagach. Pomoże to osobie szukającej przodka o wiele bardziej niż zostawienie indeksu z błędem. Oczywiście nie twierdzę, że indeksujący ma obowiązek sprawdzać cokolwiek, ale jeśli indeksuje parafię, którą zna i wie, że ksiądz coś wymyślił, to taki dopisek jest cenny.
Sroczyński_Włodzimierz - 26-03-2024 - 14:40
Temat postu:
Czym innym jest uzasadniony vel (lub coś w uwagach) - uzupełnienie, czym innym zamienienie w indeksie treści indeksowanego dokumentu na inną treść.

@ "uzasadniona" różnica
zmiana w indeksie z Marian na obecną w akcie formę "Marjan" jest średnio uzasadniona
Lakiluk - 26-03-2024 - 16:29
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
@ "uzasadniona" różnica
zmiana w indeksie z Marian na obecną w akcie formę "Marjan" jest średnio uzasadniona

No do tego piję - uzasadniona zmiana czyli poprawka czy rozbieżność ;)
Markowski_Maciej - 26-03-2024 - 16:40
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Czym innym jest uzasadniony vel (lub coś w uwagach) - uzupełnienie, czym innym zamienienie w indeksie treści indeksowanego dokumentu na inną treść.

@ "uzasadniona" różnica
zmiana w indeksie z Marian na obecną w akcie formę "Marjan" jest średnio uzasadniona


Dokładnie.

W samym głównym indeksie ma być tak dokładnie jak w akcie.
Natomiast dopuszczalne jest dopisanie poprawnego nazwiska w kolumnie vel i zaznaczenie tego faktu w uwagach.
Niewątpliwie pomoże to innemu poszukującemu.
Jak coś takiego wychwytuję podczas indeksacji, to staram się zaznaczyć.

Z drugiej strony, kto oprócz nas będzie poszukiwał tej osoby? Czy należy dokładać administratorowi roboty?
Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu, wprowadzenie takiej poprawki przez admina w indeksie było mocno uciążliwe.
Ja indeksów swoich przodków i kuzynów nie zgłaszam do poprawek. Nie chcę przeciążać adminów.
Krzysiek_ - 26-03-2024 - 16:59
Temat postu:
Markowski_Maciej napisał:

Z drugiej strony, kto oprócz nas będzie poszukiwał tej osoby?

Nie masz racji. Piszesz tak, jakby jeden przodek wiązał się wyłącznie z jednym potomkiem i nie miał prawa mieć ich 20 czy 100. Poza tym błędy niekoniecznie dotyczą aktów naszych przodków. Jakiś czas temu indeksowałem urodzenia z parafii, gdzie ksiądz zupełnie nie radził sobie z odczytaniem nazwisk z raptularza i w jednym roczniku z Radomskiego zrobił Radawskiego, ze Startka Surtela, z Króla Krzosa, z Dudki Dudzica, a to nie wszystkie jego błędy. Jaki jest sens pozostawienia takich indeksów bez informacji o właściwym nazwisku?
Markowski_Maciej - 26-03-2024 - 17:12
Temat postu:
Krzysiek_ napisał:
Markowski_Maciej napisał:

Z drugiej strony, kto oprócz nas będzie poszukiwał tej osoby?

Nie masz racji. Piszesz tak, jakby jeden przodek wiązał się wyłącznie z jednym potomkiem i nie miał prawa mieć ich 20 czy 100. Poza tym błędy niekoniecznie dotyczą aktów naszych przodków. Jakiś czas temu indeksowałem urodzenia z parafii, gdzie ksiądz zupełnie nie radził sobie z odczytaniem nazwisk z raptularza i w jednym roczniku z Radomskiego zrobił Radawskiego, ze Startka Surtela, z Króla Krzosa, z Dudki Dudzica, a to nie wszystkie jego błędy. Jaki jest sens pozostawienia takich indeksów bez informacji o właściwym nazwisku?


Jeżeli takich błędów jest dużo, to oczywiście warto nad tym się pochylić. Tu była mowa o pojedynczym przypadku.
Poza tym proszę zauważyć, że na końcu niektórych zdań znajdowały się takie znaczki: "?". A na twardo odnosiłem się tylko do swoich przypadków.
Sroczyński_Włodzimierz - 26-03-2024 - 17:14
Temat postu:
Jak uwagi wraz z paczką zrobionych, innych indeksów to nikt się nie obrazi:)
diabolito - 26-03-2024 - 17:47
Temat postu:
Czyżbym przeoczył zmianę i wyszukiwarka obejmuje kolumnę 'uwagi'?
Żyła_Dariusz - 26-03-2024 - 18:31
Temat postu:
Krzysiek_ napisał:
Żyła_Dariusz napisał:

Musi więci zostać jak jest i słusznie. Poprawianie aktów dopiero doprowadziłoby do dramatów...

Do jakich dramatów? Przykładowo, jest pełno aktów, gdzie ksiądz przepisywał z raptularza do księgi opisowej i w dwa akty pod rząd wpisał np. tę samą matkę dziecka albo nabazgrał nazwisko ojca i źle przepisał. Geneteka ma zasady takie jakie ma, więc jeśli wiemy, że coś jest źle, to można poprosić o dopisanie korekty oczywistego błędu w uwagach. Pomoże to osobie szukającej przodka o wiele bardziej niż zostawienie indeksu z błędem. Oczywiście nie twierdzę, że indeksujący ma obowiązek sprawdzać cokolwiek, ale jeśli indeksuje parafię, którą zna i wie, że ksiądz coś wymyślił, to taki dopisek jest cenny.


Jestem tu nowy i się uczę.

Zgloszę więc odważnie zmianę nazwiska mojej prababci w akcie z błędem i spróbuję zaproponować w poprawkach dopisanie jej nazwiska panieńskiego do pięciu aktów, w których go brakuje.

Zobaczę czy zadziała...
Sroczyński_Włodzimierz - 26-03-2024 - 18:36
Temat postu:
mam nadzieję, że nie zadziała ZMIANA
ale możesz zmienić treść aktu, nawet po 200 latach
urzędowo
Żyła_Dariusz - 26-03-2024 - 23:41
Temat postu:
Dziękuję wszystkim za pomoc.
mahakali - 03-06-2024 - 19:49
Temat postu: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??
witam,

Mam proble, w dokumencie widnieje inne imie na chrzcie niz w indeksie;

Jan Pyrdek ur 1891 Siepraw z Andrzeja i Anny Paciorek

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... _date=1891

Natomiast w skanie widnieje Stephanus, nie Jan.

Powinno byc Jan, dlatego ten Stefan mnie zaskoczył, czy jest na to wytłumaczenie, czy po prostu ja czegos nie rozumiem?
Andrzej75 - 03-06-2024 - 20:11
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??
mahakali napisał:
Natomiast w skanie widnieje Stephanus, nie Jan.

Shocked
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... p;zoom=1.5
MajaWojdalski - 03-06-2024 - 21:16
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu
Czy istnieje formularz albo link do zgłaszania poprawek w indeksach?

Dziękuję

Maja
karmat - 03-06-2024 - 21:33
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??
Błędy zgłaszamy poprzez formularz poprawek.
sbasiacz - 03-06-2024 - 21:40
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu
istnieje, w genetece pod wyszukaj zgłoś poprawkę
Andrzej75 - 03-06-2024 - 21:45
Temat postu:
A gdzie tu jest błąd?
MajaWojdalski - 03-06-2024 - 21:57
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu
Dzięki serdeczne

Znalazłam instrukcje:

Ostatnio nadrobiłem zaległości we wprowadzaniu zgłoszonych poprawek z terenów którymi administruję, co mi też pozwoliło odczuć wszystkie bolączki z tym związane. W związku z tym chciałem przypomnieć zasady zgłaszania poprawek do indeksów w genetece i zaapelować o ich przestrzeganie. Są one w większości opisane w formularzu do zgłaszania poprawek, ale są nagminnie nieprzestrzegane, przez co proces weryfikowania poprawek znacznie się wydłuża (a i bez tego jest to bardzo czasochłonne zadanie adminów).

1- Poprawki zgłaszamy wyłącznie przez formularz
Odnośnik do formularza jest w genetece, po wyświetleniu indeksów z każdej parafii – trzeba kliknąć na tekst „Zgłoś poprawkę”.
Nie przeysłamy poprawek mailem do admina.

2- Nie zgłaszamy poprawek do indeksów w formacie podstawowym (bez danych rodziców)
Nie zgłaszamy poprawek do indeksów sporządzonych w formacie podstawowym – bez danych rodziców (oczywiście chodzi o te metryki w których dane rodziców występują, ale nie zostały zindeksowane), niezależnie od tego czy są sporzadzone ze skorowidza czy bezpośrednio z akt. Taki indeks jest przeznaczony do rozszerzenia (uzupełnienia o dane rodziców). Rozszerzony indeks w całości nadpisze/zastąpi indeks podstawowy, razem z wprowadzonymi tam poprawkami. Tak więc jeśli bardzo komuś przeszkadza błąd w takim indeksie – niech się zgłosi do rozszerzenia całego rocznika.
Do takich indeksów nie zgłaszamy oczywiście też „poprawek” typu: proszę o dopisanie rodziców w jednej pozycji.
Jeśli indeks w formacie pełnym (czyli z danymi rodziców) nie ma spisanych danych fakultatywnych (data lub miejscowość) to nie zgłaszajcie ich dopisania do pojedynczych pozycji. Można się zgłoscić do admina do uzupełnienia całego rocznika (lat) o te informacje.

3- Zgłaszamy wyłącznie błędy
Błędem natomiast jest wyłącznie niezgodność między treścią aktu a treścią indeksu. Nie przesyłajcie zgłoszeń typu: „co prawda w indeksie jest jak w akcie, ale ja wiem, że ksiądz się pomylił, bo to mój przodek i prawidłowo zapisane nazwisko powinno być xyz” / „w aktach chrztu dzieci tej pary, nazwisko matki jest xyz”.

4- Link do aktu
Jeśli metryka, której dotyczy indeks z błędem jest gdziekolwiek w internecie, koniecznie wklejajcie w formularzu link prowadzący bezpośrednio do aktu. Rozumiem, że szczególnie indeksujący mogą mieć inne przyzwyczajania odnośnie linków (linkowanie w indeksach do jednostek w szwa i metrykach, nielinkowanie w ogóle do poczekalni, do genbazy czy do genealogiawarchiwach), ale tutaj one nie obowiazują – jeśli tylko link do aktu jest dostępny, musi być wklejony w formularzu. Nie oczekujcie, że admini będą tracili po kilka/kilkanaście minut na odnalezienie skanu konkretnego aktu (pomnóżcie sobie to razy kilkanaście/kilkadziesiąt poprawek tygodniowo, to zrozumiecie dlaczego).
Jeśli metryka nie jest dostępna w Internecie – podeślijcie jej skan do admina, powołując się na zgłoszoną poprawkę.
Zastrzegamy sobie mozliwość odrzucenia poprawki tylko na podstawie braku linku do aktu lub braku aktu w ogóle.

5- Wiele błędów w jednym indeksie
Jeśli widzicie, że indeks z danej parafii, jakichś konkretnych lat, zawiera dużo błędów, to bardzo zachęcam do zgłoszenia się do weryfikacji takiego indeksu, a nie zgłaszania kilkunastu/kilkudziesięciu poprawek do jednego indeksu. A już bezwzględnie zasada ta dotyczy autorów. Często się dzieje tak, że w miarę indeksowania danej parafii, poznajemy nazwiska osób w niej występujących i przez to wychwytujemy błędy we wcześniejszych latach, przesłanych już do geneteki. Jeśli tych błędów jest dużo, zamiast zgłaszać poprawki przez formularz, prześlijcie swój indeks ze wszystkimi latami, do podmiany w całosci, a jeśli indeksu już nie macie, poproście aby admin go wyciągnął, podesłał Wam, a Wy naniesiecie te poprawki na indeksie swojego autorstwa i odeślecie do podmiany. Tylko taką operację robimy na zakończenie swojej indeksacji danej parafii, a nie co kilka lat.

6- Poprawki do uwag
apeluję o umiar w zgłaszaniu poprawek do treści pozycji Uwagi, i nie zgłaszajcie w ogóle poprawek do treści tego pola, która nie wynika bezpośrednio z aktu. Uwagi są „królestwem” indeksującego i może tam wpisać dużo rzeczy, niekoniecznie wynikających z treści aktu (choć teoretycznie tak powinno być) – uzytkownicy po prostu powinni brać to pod uwagę. To pole ma charakter informacyjny, nie jest przeszukiwalne.

Bardzo dziękuję w imieniu adminów za zrozumienie powyższego i zachęcam do zgłaszania poprawek. To jest bardzo ważne narzędzie, które w pewien sposób zastępuje weryfikację indeksu, ale żeby funkcjonowało efektywnie i nie zamieniło się w koszmar dla admina, powinno być używane ze zrozumieniem zasad indeksowania do geneteki.

_________________
Pozdrawiam,
Michał
sbasiacz - 03-06-2024 - 22:11
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu
jesteś na stronie genetaka, szukasz kogoś, masz miejsce na wpisanie nazwiska i imion, niżej jest przycisk wyszukaj pod nim zielony pasek nad paskiem napis Katalog Zasobów Metrykalnych, jak indeksować, zgłoś poprawkę
klikasz w zgłoś poprawkę pojawia się formularz Smile
janusz59 - 03-06-2024 - 22:12
Temat postu:
Drogi Krzysztofie . Trzeba oglądac obrazek nr 07. Tam nie ma Szczepana, tylko Jan.

Pozdrawiam
Janusz
MajaWojdalski - 03-06-2024 - 22:22
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu
Dzięki serdeczne, Basiu.
mahakali - 04-06-2024 - 23:07
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??
OK teraz skumałem! zamiast na 1891 patrzyłem na 1901 rok, a tam Stephanus z tych samych rodziców. dzieki



Andrzej75 napisał:
mahakali napisał:
Natomiast w skanie widnieje Stephanus, nie Jan.

Shocked
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... p;zoom=1.5

Mateusz33 - 05-06-2024 - 08:36
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??
Dzień dobry.
Czy dopuszczalnym jest wpisywanie w uwagach na genetece informacji niedostępnych w samej metryce?
Konkretnie chodzi o zapis przy akcie zgonu:
ur. 1845[69] Poręba

Najpierw byłem pewny, że jest to informacja z metryki (niestety metryka po rosyjsku i nie byłem w stanie sam zweryfikować).
Oczywiście sam zapis w uwagach zasugerował mi, że chodzi o metrykę 1845/69. Po tym, jak się okazało, że dana metryka dotyczy zupełnie innej osoby. Wysłałem zapytanie do właściciela wpisu. Było ciężko, ale w końcu zrozumiałem, że w metryce jest, że zmarły miał lat 69, a że działo się to w 1914, to na szybko autor wpisu wyliczył sobie, że musiał urodzić się w 1845.
Wszyscy dokładnie wiemy, że wiek często był podawany "na oko". Więc moim zdaniem nie powinno tak być, że ktoś sobie coś dopisuje z powietrza. Co innego, gdyby autor wpisu napisał np. "lat 69", ewentualnie "lat 69 (urodzony ~1845)". Chociaż osobiście wydaje mi się, że "nadgorliwość gorsza od faszyzmu" i wystarczy podać tylko wiek...nie wymyślając roku urodzenia. W dodatku zapisując go w ten sposób "ur. 1845[69]".
Zwłaszcza że z metryk wynika, że ów zmarły urodził się w 1847.
Pozdrawiam
Mateusz

https://ibb.co/p3nkk6B


karmat napisał:
Błędy zgłaszamy poprzez formularz poprawek.


Zgłosiłem i dostałem odpowiedź:
,,a czep Pan się tramwaju''
Sroczyński_Włodzimierz - 05-06-2024 - 09:34
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??
A nie ma w tym wątku wyjaśnienia co jest poprawiane, a co nie?
jerkre - 17-12-2024 - 18:50
Temat postu: poprawki - zgłoszenia
Czy są dokonywani poprawki zgłoszeń z Genetyki
Paweł_Zawadzki - 17-12-2024 - 21:05
Temat postu: poprawki - zgłoszenia
Są wykonywane, ale zmiana może zająć trochę czasu.
jerkre - 18-12-2024 - 14:35
Temat postu: poprawki - zgłoszenia
Rozumiem, a jak to wygląda czasowo.
Mam sporo przekłamań z tłumaczenia z rosyjskiego i to tylko w jednej parafii w Świętokrzyskim
elgra - 18-12-2024 - 15:14
Temat postu:
Poproś Admina Geneteki o exel tej parafii, popraw hurtowo i odeślij Adminowi.
karmat - 18-12-2024 - 19:30
Temat postu:
I wpisz swoje id użytkownika w kolumnę ID2 - jako weryfikatora.
jerkre - 19-12-2024 - 15:08
Temat postu:
Poprosiłem ale czy dostanę to tego nie wiem.
Dziękuję za pomoc - elgra, karmat.
Prusak_Mariusz - 19-12-2024 - 20:52
Temat postu: Zgłaszanie poprawek do indeksów - przypomnienie zasad
Wg mnie to poprawianie to "bujda na resorach". Kilka razy zwracałem się do Adminów woj. mazowieckiego, ale mnie "olali". Drobną poprawkę, można nanieść przecież bez całej biurokracji. Gdybym był "generosus" albo "nobilis" to może miałbym szansę na lepsze potraktowanie. Pozdrawiam Mariusz
Michał_Zieliński - 19-12-2024 - 22:20
Temat postu:
W przypadku województwa mazowieckiego poprawki rzeczywiście nie są wprowadzane. Mamy tam tylko dwóch adminów, którzy mają ręce pełne roboty z dodawaniem indeksów i wszystkim co jest z tym związane. Na poprawki, co jest bardzo czasochłonnym procesem, zwyczajnie nie mają czasu, tymbardziej że tych w tym największym regionie jest masa.

Stąd szukamy osoby, która byłaby w stanie w tym zakresie pomóc - po prostu to robić regularnie. Proszę się zgłaszać do mnie: michal.zielinski (a) genealodzy.pl.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits