Genealodzy.PL Genealogia

Pomoc w Archiwum - Archiwum Diecezjalne w Radomiu

jacwes - 18-10-2010 - 09:21
Temat postu: Archiwum Diecezjalne w Radomiu
Witam.
Poszukuje aktów z ksiąg metrykalnych z parafii Chlewiska. Baza "Pradziad" pokazuje że w Archiwum Państwowym w Radomiu są księgi z interesującej mnie parafii ale od 1811 roku . Ja poszukuję aktów z przed 1811 roku. I moje pytanie : czy w archiwum diecezjalnym a Radomiu można zamówić kopie aktów? Czy archiwum wykonuje kwarendy? Czy jest możliwość poszukiwania aktów osobiście w archiwum. Z jakich lat mają księgi?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Jacek
Kaczmarek_Aneta - 03-05-2012 - 18:20
Temat postu: Archiwum Diecezjalne w Radomiu
Witam,

czy jest gdzieś na sieci dostępna informacja o zasobie tego archiwum ?

Pozdrawiam
Aneta
Kaczmarek_Aneta - 14-07-2012 - 23:39
Temat postu: Archiwum Diecezjalne w Radomiu
Ponawiam swoje pytanie z maja - może ktoś posiada wiedzę na ten temat ?
Kaczmarek_Aneta - 15-07-2012 - 20:34
Temat postu:
Cytat:
Do Archiwum Diecezji Radomskiej przyjmowane są księgi metrykalne od 1992 r., bo dopiero w tym roku powstała diecezja w tym mieście. Starsze rejestry parafialne przechowywane są w Archiwum Diecezjalnym w Sandomierzu: tel. 48 156-445-353 czynne codzienne, z wyjątkiem świąt, w godz. 9.00-13.00 (do 1992 r. istniała diecezja sandomiersko-radomska) lub w archiwach parafialnych.


Zacytowany fragment ze strony: http://www.tomaszow-tit.pl/warto_wiedziec,186.html zdaje się potwierdzać informacje przekazane od innych genealogów ...
dpawlak - 15-07-2012 - 21:25
Temat postu:
To ogólnie znane fakty, nie sądziłem, że trzeba je potwierdzać.
Mikolaj_Wilk - 15-07-2012 - 22:19
Temat postu:
Witam

Nie istnieje jako odrębna instytucja Archiwum Diecezjalne w Radomiu. Napewno nie istnieje pod tym względem jako archiwum, gdzie udostępnia się jego zasób.

Diecezja radomska prowadzi archiwum ale jako archiwum zakładowe w Kurii Diecezjalnej.

Przytoczony przez Anetę cytat jest prawdziwy, ale mylący. Owszem, w Radomiu są duplikaty metrykaliów od 1992 r., starsze w Sandomierzu, choć nie wszystkie. W Archiwum Diecezjalnym w Sandomierzu znajdują się duplikaty ksiąg metrykalnych parafii obecnej diec. radomskiej z lat 1945-1991. Jednak pamiętajmy, że nie dla wszystkich parafii, ponieważ księgi te są sukcesywnie przekazywane do Radomia. Starszych od 1945 r. nie ma w Sandomierzu i nie ma w Kurii Radomskiej. Są one jedynie w poszczególnych parafiach (nie mówię tu o duplikaach z l. 1810-1910).

Nie ma ich w Kurii, a to temu, że nawet gdy diecezja organizowała digitalizację metryk, to wypożyczała księgi od poszczególnych parafii, zawoziła je do Radomia, tam fotografowała i spowrotem trafiały do proboszczów.

Także w Radomiu diecezja nie posiada archiwum historycznego, a archiwum zakładowe.

Aneto, ponieważ archiwum w Kurii w Radomiu nie funkcjonuje dla użytkowników z zewnątrz, nie ma opublikowanych informatorów o zasobie, spisów zespołów, itp. Maria Dębowska w swoim informatorze o archiwach kościelnych również go nie wymienia.

Jeśli idzie o księgi metrykalne z parafii Chlewiska. Zachowały się od pocz. XVII w. (chyba od 1604, ale nie dam ręki uciąć). Nie zachowała się natomiast w AP w Radomiu księga za rok 1810. Nie jestem pewien, czy ten rocznik jest w archiwum parafialnym, bo księgi w parafii w przeciwieństwie do duplikatów, nie zawsze były jednoroczne.

Obecnie w Chlewiskach trwa porządkowanie archiwum i nie można z niego korzystać.

pozdrawiam
Mikołaj
Kaczmarek_Aneta - 16-07-2012 - 19:48
Temat postu:
Mikołaju,

bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje - szkoda, że to wszystko takie pogmatwane a wiedza o zasobie ograniczona.

Cytat:
To ogólnie znane fakty, nie sądziłem, że trzeba je potwierdzać.


Darku,

jeśli chodzi o mnie to źle sądziłeś. Znalazłam wiele rozbieżności na temat zasobów AD Radom, stąd moje pytanie.
Jak wynika z wypowiedzi Mikołaja - sprawa nie jest tak oczywista, jakby się wydawało (przynajmniej dla mnie).

Pozdrawiam

Aneta
dpawlak - 16-07-2012 - 20:43
Temat postu:
Kaczmarek_Aneta napisał:
jeśli chodzi o mnie to źle sądziłeś


Wiesz, że o Tobie nigdy źle nie sądzę Wink

Sądziłem cytat.
Może to kwestia doboru zacytowanego fragmentu, gdzie były tylko ogólnie znane fakty. W całym tekście znalazłem za to kilka ciekawostek.
Może to kwestia tego, że ja stwierdzenie, że genealogia jest nauką pomocniczą historii traktuję wspak i uważam, że historia jest nauką pomocniczą genealogii - zawsze zapoznaję się z historią diecezji, parafii, wsi, które mnie interesują, nawet jeśli pozycje są wyłącznie historyczne i nie ma w nich nic genealogicznego, to zawsze wcześniej czy później ta wiedza się przydaje. Mi jest łatwiej, jako potomkowi chłopów, moja genealogia jest bardzo terytorialna i zamknięta na małym obszarze. Potomkowie mieszczan , szlachty czy owczarzy jako grup bardziej ruchliwych mają gorzej, za dużo historii lokalnych do poznania.

W kościele obowiązywała dotychczas zasada "gdzie wytworzone, tam przechowywane" czyli oryginalne księgi (unikaty) są w parafiach, a w AD są duplikaty, których sporządzanie dla kurii zaczęło być wymagane gdzieś od 1917/1918 roku, choć tak naprawdę dopiero uwolnienie księży od sporządzania duplikatów dla władz cywilnych, co nastąpiło 1945/1946 spowodowało, że powszechnie robili kopie dla kurii diecezjalnych. Stąd, czy spytasz o Siedlce, czy Lublin, czy Sandomierz, to starszych niż 1946 raczej nie mają, a te młodsze, to nie oryginały/unikaty tylko kopie/duplikaty. Tylko wyjątkowo trafiały do AD stare księgi.
Współcześnie coraz więcej diecezji decyduje się na zabieranie starych ksiąg z parafii do diecezji, ze względu na możliwość zapewnienia lepszej opieki księgom. Czy tak faktycznie jest, to przemilczę.
Dla mnie nowością były szczegóły regulacji w tej sprawie dotyczące diecezji łódzkiej i łowickiej, ale tylko dlatego, że mnie te diecezje nigdy nie interesowały.
O tym jak wygląda proces digitalizacji przez mormonów (księgi zwożone do Kurii i oddawane z powrotem do parafii) czytałem nie raz, również na genealogach w wątku o Radomiu i nie jest to dla mnie nowość. Tak samo było w diecezji lubelskiej.

Cytat:
Jak wynika z wypowiedzi Mikołaja - sprawa nie jest tak oczywista, jakby się wydawało (przynajmniej dla mnie).

Wieść o tworzeniu cyfrowego archiwum była dla mnie swego czasu sygnałem, że ta młoda diecezja, nie mając archiwum papierowego, a być może również odpowiedniego zaplecza na takie archiwum i nie chcąc/nie mogąc zmienić zasady o przechowywaniu ksiąg, postanowiła wykorzystać nowoczesną technikę do tego by takie archiwum stworzyć.

Budowanie od zera bywa efektywniejsze niż sztukowanie starego.
Szkoda, że to się tak wlecze, a sprawa archiwum cyfrowego się rozmywa.
Kaczmarek_Aneta - 16-07-2012 - 21:54
Temat postu:
A miało być tak pięknie (rok 2007):

Cytat:
Diecezja radomska tworzy cyfrowe archiwum ksiąg metrykalnych. Będą one skanowane, a dane przenoszone na płyty. - Ze względu na ochronę danych osobowych archiwizacji będą podlegać księgi urodzonych do 1915 roku, małżeństw do 1930 i zmarłych do 1946 roku - wyjaśnił Radiu Plus kanclerz radomskiej kurii ks. prof. Sławomir Fundowicz. Dodaje, że zadanie to jest jedną z inicjatyw podjętych w związku z przypadającym właśnie jubileuszem 15-lecia diecezji radomskiej.
Kuria zamierza w pierwszym rzędzie zarchiwizować księgi z radomskich kościołów, w tym również z parafii farnej, gdzie znajdują się największe i najstarsze dokumenty. - Prace już rozpoczęliśmy, a po ich zakończeniu jeden egzemplarz płyty zostanie w parafii, drugi trafi do kurii, podobnie będziemy postępować we wszystkich parafiach diecezji - powiedział ks. Fundowicz. Dodał, że kuria podjęła się tego zadania z kilku powodów. - Coraz więcej osób chce tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin, informacji szukają nie tylko w archiwach państwowych ale również i kościelnych. Ponadto szukanie tych danych w starych księgać jest trudne, a przy tym przeniesienie danych z ksiąg na płytę jest również pewnym zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniem - podkreślił kanclerz diecezjalnej kurii. Obok ksiąg dotyczących urodzeń, małżeństw i zmarłych, archiwizowane będą dane dotyczące pierwszej komunii świętej i bierzmowania. Prace mają potrwać pół roku.
rm/radio plus, 14-04 11:22


Słowa...słowa...słowa...

Ciekawa jestem, czy zawartość płyt zdeponowanych w kurii radomskiej ujrzy kiedyś światło dzienne ?

I na jakich zasadach ?

Aneta
_czyz - 27-01-2018 - 07:08
Temat postu:
Drodzy, od dłuższego czasu - niestety cały czas bezskutecznie - poszukuje ksiąg parafialnych z Lipska n. Wisła i z Solca sprzed 1810 roku. Parafia odsyła do AD w Sandomierzu, Archiwum do Parafii. Podobno coś może być AD w Radomiu ale nikt tego jasno nie potwierdza. Kilka osób mówi ze akta jednak mogą być na parafii. Ta twierdzi ze absolutnie nic nie maja. Czy ktoś ma jakieś wieści? Byłbym super wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie, krzysztof
Sroczyński_Włodzimierz - 27-01-2018 - 07:17
Temat postu:
Solec to nie AD Kielce?'
"Podobno coś może być AD w Radomiu ale nikt tego jasno nie potwierdza." tzn co twierdzi Kuria Radomska?

a najlepiej od razu do P. Dyr. Jaroszka z APu napisaćSmile
_czyz - 27-01-2018 - 07:39
Temat postu:
No właśnie w tym całe zamieszanie - AP to Kielce ale tam tylko od 1810, ale jeśli chodzi o AD to niby Sandomierz ale i trochę Radom. Ale każdy odsyła do kogoś innego. A ksiąg - tych sprzed 1810 - jak nie było tak nie ma. Pozdrawiam krzysztof

Ps a ten Pan Dyrektor to tu na forum bywa? Smile On w Kielcach czy w Radomiu?
tonffillka - 27-01-2018 - 09:45
Temat postu:
Solec - małżeństwa od 1797-1832 i 1826-1850 oraz 1851-1874 są na FS; może to coś pomoże? Smile
Pozdrawiam
Małgosia
_czyz - 27-01-2018 - 09:48
Temat postu:
Dziękuje bardzo! Przejrzane. Oprócz tych małżeństw sprzed 1800- gdzie można je znaleźć? Smile konkretnie, w pierwszej kolejności potrzebuje urodzin z Lipska z 1799 i wcześniejszych urodzin z Lipska i Solca. Pozdrawiam serdecznie krzysztof
tonffillka - 27-01-2018 - 10:48
Temat postu:
Lipsko niestety jest od 1826 (małżeństwa) a od 1877 urodzenia na FS Sad
Małgosia
_czyz - 27-01-2018 - 10:53
Temat postu:
A ten Solec n Wisłą - te małżeństwa od 1797 gdzieś są na fs, bo widzę tylko od 1810 roku i to pod "kluczykiem"? Smile pozdrawiam serdecznie, krzysztof
SztylerE - 02-06-2020 - 13:57
Temat postu: Archiwum Diecezjalne w Radomiu
Witam
Szukam metryk ze Skrzynna z lat chrzty 1766-1797, małżeństwa
1766-1797 oraz 1798-1813, zgony 1798-1827. Pisałam do Archiwum Diecezjalnego w Radomiu ale odesłali mnie na na tą stronę https://diecezja.radom.pl/informacje-do ... adomskiej/
Odpisałam im że tutaj nie ma informacji których szukam. ale brak odzewu.
Czy ktoś z wasz korzystał z tego archiwum?? Czy zwykły śmiertelnik nie ma tam wstępu.
Dziękuję za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam Ewa
Arek_Bereza - 02-06-2020 - 14:07
Temat postu: Archiwum Diecezjalne w Radomiu
Ewo,
Zaloguj się i korzystaj
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
mrozowski_robert - 02-06-2020 - 19:21
Temat postu: Archiwum Diecezjalne w Radomiu
Dodam jeszcze, że dla Skrzynna zachowały się również dawniejsze metryki. Od 1550 roku - chrzty, 1567 - małżeństwa i 1669 - zgony. Te w Cyfrowej Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu.
Brozek_Oskar - 03-06-2020 - 13:23
Temat postu: Archiwum Diecezjalne w Radomiu
Mnie też zastanawia archiwum diecezjalne w Radomiu. Wzięli księgi z parafii Żeleźnica od XVII wieku a oddali od 1797. U Mormonów skany są od 1797, wobec czego księgi powinny być w archiwum. Jak się tam dostać lub jak zdobyć od nich informacje na temat tych ksiąg?

Pozdrawiam
Oskar Brożek
Rafael - 20-06-2023 - 11:58
Temat postu: Archiwum Diecezjalne w Radomiu
Dziś dostałem informację z archiwum, że nie posiadają ksiąg metrykalnych. Odsyłają do FS i zwrócenia się do "archiwów
kościelnych w Sandomierzu, Gnieźnie czy Krakowie".
Brozek_Oskar - 20-06-2023 - 14:53
Temat postu: Archiwum Diecezjalne w Radomiu
Po skanowaniu oddawali księgi na parafie, ale jak napisałem w poście wyżej - zdaje się, że niekompletnie. Może jednak coś sobie zostawili i udają tylko, że nic nie przechowują. W końcu instytucja typu Archiwum Diecezjalne Diecezji Radomskiej w Radomiu istnieje, więc raczej coś posiada.
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits