Genealodzy.PL Genealogia

Indeksacja metryk - projekty PTG - metryki.genealodzy.pl - funkcjonalność.

Młochowski_Jacek - 13-10-2010 - 13:40
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - funkcjonalność.
W inwentarzu zespołów w naszym archiwum METRYKI znajduje się informacja o ilości aktów w poszczególnych katalogach ( tj. "rozdziałach" każdej księgi). Widać to dobrze tu: http://metryki.genealodzy.pl/zs14195d a po rozwinięciu tu: http://metryki.genealodzy.pl/metryki.ph ... amp;sy=103
Ilości aktów sumowane są potem automatycznie na stronie statystyk http://metryki.genealodzy.pl/rejestry.php

Sygnaturę i katalog można odczytać też z linku http://metryki.genealodzy.pl/metryki.php?op=kt&zs=9233d&sy=101&kt=2
Potrzebne są dane dla niepoliczonych ksiąg w następującym formacie:
sygnatura księgi;katalog;ilość nazwisk;
101;1;142;
101;2;91;
101;3;91;
102;1;171;
...

Trzeba więc wejść kolejno do poszczególnych katalogów i obejrzeć ostatnie z plików danego katalogu by odczytać ilość aktów w nich zawartych. Najczęściej będzie to odczytanie numeru ostatniego aktu. W w trudniejszych przypadkach (najstarsze księgi) trzeba by liczyć akty ponieważ są nienumerowane. Więc poczekamy z tym do czasu gdy zostaną zindeksowane a wtedy ilość aktów sama wyjdzie.

Zazwyczaj robię to sam ale dni nie są z gumy więc robią się zaległości.
Proszę więc o pomoc i proponuję na początek
http://metryki.genealodzy.pl/metryki.ph ... amp;sy=112
lub inne niepoliczone księgi. Deklaracje pomocy i wyniki proszę wkleić bezpośrednio w tym wątku abyśmy się w pracy nie dublowali.
Tadeusz_Wysocki - 02-03-2011 - 15:24
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - podziękowania z USA!
Ja tylko chcę przesłać jak najserdeczniejsze podziękowania z USA i Kanady dla wszystkich niezwykłych osób poświęcających swój cenny czas i indeksujących metryki w Polsce - oto kolejny message z amerykańskiego forum:
http://genforum.genealogy.com/poland/me ... 52225.html
Angie strasznie Wam wszystkim dziękuje bo błyskawicznie znalazła swoich przodków w zapisach z XIX wieku.
NAPRAWDĘ JESTEŚCIE WIELCY!
Proud of you, Tadeusz
Sroczyński_Włodzimierz - 02-03-2011 - 15:36
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - podziękowania z USA!
ja tam nie wnikam czy Tomasz Bogiel, Leszek Ćwikliński, Krzysztof Dławichowski, Piotr Mazurkiewicz, Marcin Prengowski, Jerzy Pytlik, Marcin Socha są członkami PTG:) niektórzy są, niektórzy pewnie nie
podobnie i donatorzy
bo chyba to dzięki ww Agnieszka znalazła to czego szukała

zapraszamy do grona..np utrzymujących serwery
http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/donate-en

pozdrawiam serdecznie
Tadeusz_Wysocki - 03-03-2011 - 15:43
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - podziękowania z USA! U nas lepiej?
Włodek,
Dzięki za Twój message, widzę, ze po raz kolejny próbujesz namawiać osoby zza oceanu do donacji dla naszego PTG a tym samym dla akcji indeksacji metryk, i dobrze, tak trzymać! Ale nie licz na dużo, z mojego wieloletniego doświadczenia widać jak zmieniły się relacje finansowe Polaków i Amerykanów. 100 lat temu Polacy emigrujący do Ameryki ciężko tam pracowali w kopalniach, na farmach, itd. i jak tylko mogli wysyłali te dulary do Polski gdzie w ich wsiach panowała straszna i nieopisana bida z nędzą, żadne filmy czy literatura tego nie oddadzą. Tak wspierali swoich rodziców czy rodzeństwo które zostało w Polsce. Ja to widziałem przy tłumaczeniu wielu listów z Polski które ostały się w archiwach rodzinnych w USA. A teraz w 2011 roku? Czy umierzysz, że wielu Polaków z ich rodzin jest o wiele bogatszych teraz w Polsce?
Panta Rei...
Ta myśl jest to małej dyskusji, bo rzeczywiście zbyt śmiała być może...
Tadeusz
Sroczyński_Włodzimierz - 03-03-2011 - 15:58
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - podziękowania z USA! U nas lepiej?
króciutko
szerzej może wieczorem
emigracja zaoceaniczna w większości rosyjskojęzycznych nie zindeksuje
wyjątki potwierdzają regułęSmile bardo solidne wyjątki:)
więc pozostaje tylko taka forma wsparcia

jeśli mówilibysmy o donacjach rzędu tysięcy $ czy zł miałoby znaczenie "komu łatwiej"
przy kwotach 50-100 zł/$ ...raz na rok..."statystycznie nieistotne"

a brutalnie:
nie będzie pieniędzy, to nie będzie opracowanych kopii w sieci
w kraju ludzie sobie z tym brakiem łatwiej poradzą niż Ci nas, którzy są dalej

tak - ostatnio więcej "walczę" i "nagłaśniam"
powód? jak zaczynaliśmy - miałem 100% pewności (bo mniejszy zasób aktów i danych, bo rezerwa...), że dane będą przez minimum 3 lata -choćby się walilo i paliło
teraz: przy dużó większym zasobie i ..co tu ukrywać mniejszej rezerwie
nikomu z indeksujących nie mogę (ja! bo Jacek pewnie może..albo nie może i milczy) zapewnić że metryki.genealodzy.pl "choćby się waliło i paliło to minimum 3 lata będą"
ot..a takie zapewnienie..jest ważne dla pracujących nad danymi, dl afotografów etc

pozdrawiam serdecznie
Młochowski_Jacek - 03-03-2011 - 16:34
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - podziękowania z USA! + u nas lepiej?
Choćby się waliło i paliło projekty Geneteka i Metryki utrzymamy. To nasze sztandarowe projekty i damy radę. Chciałoby się jednak, żeby projekty się rozwijały jak najszybciej, a to wymaga dodatkowych względem samego utrzymania pieniędzy. Dotychczas nikt nie pobierał wynagrodzenia, czy choćby rekompensaty za poświęcony czas, paliwo, bilety, sprzęt i inne wydatki, które trzeba ponieść dla rozwoju projektu. Wszyscy do tego dopłacamy, jedni mniej drudzy więcej. Ci co robią najwięcej z zasady również najwięcej do interesu dopłacają. Dzięki wsparciu darczyńców udało się kupić trochę dysków przenośnych i opłacić część utrzymania serwerów. Jeśli uda się nam pozyskać wsparcie finansowe to część problemów będzie łatwiejsza do pokonania. Uważam że nasze projekty zasługują na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podejmujemy takie starania ale póki co bezskuteczne.
Tak czy inaczej będziemy dalej kontynuować podjęte projekty niezależnie od uzyskanego wsparcia, ale nie da się ukryć, że tempo ich rozwoju mogłoby być szybsze przy większym wsparciu finansowym.

Dlatego dziękuję wszystkim którzy nas wspierają. Tych którzy skłonni są wysłać nam cegiełkę 20 zł czy 10$ na nasze konto odsyłam na http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/donate-pol Można łatwo wpłacać z całego świata. Miło by nam było ...

Zostawiając na boku sprawy finansowe, za docenienie owoców naszej pracy i podziękowania dziękujemy. To ważne by mieć świadomość, że uczestniczymy w czymś ważnym i pomagamy wielu ludziom.
Tadeusz_Wysocki - 04-03-2011 - 12:08
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - podziękowania z USA! + u nas lepiej?
Tak Jacku, niezwykła to inicjatywa ludzi dobrej woli, o skali o wiele szerszej niż nasza Polska.

W swojej wiadomości chciałem też wyrazić myśl taką - otóż w ślad za artystką J. Szczepkowską, która w polskiej tv wypowiedziała zdanie "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm", ja T. Wysocki pozwalam sobie na zdanie "Proszę Państwa, 4 marca 2011 roku skończył się w Polsce mit o bogatym wujku z Ameryki" - oczywiście zdanie to jest w gatunku lżejszego i wymagającego uśmiechu łagodnego a nie jakichkolwiek nerwów - zdanie to mówi m. in.: Po 100 latach emigracji do Ameryki setek tysięcy Polaków i wspomagania rodzin, które zostały w ojczyźnie, Polacy dokonali niesłychanego skoku cywilizacyjnego i nie tylko dorabiają się na poziomie dobrze rozwijającego się europejskiego kraju ale też potrafią dzielić się z innymi tym co jest najcenniejsze - Historią Polskich Rodzin i zapisów metrykalnych z tym związanych. I nie liczą już na przysłowiowego "wujka z Ameryki", lecz sami biorą sprawy w swoje ręce.

Teraz widać problem podstawowy - czy taką akcją winna się zajmować grupa niezwykłych entuzjastów za darmo i tylko z własnych funduszy, czy nie winna ona zostać z całej siły wsparta przez MINISTERSTWO KULTTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO danego kraju - przecież te metryki to wartość narodowa najwyższa - o wiele wyższa niż najcenniejsze malarstwo, muzyka, czy inne zabytki narodowe! - i to przy tak ogromnych stratach w polskich archiwach w XX wieku - niesłychanym jest niezrozumienie tej sprawy, która jest tak ważna dla milionów rodzin w polskimi korzeniami rozrzuconymi po całym świecie.

A więc co robić? Pisać i pisać do polskiego Ministra KIDN. Proponuję stworzenie wzoru listu do ministra, a wszystkich z Was proszę o poprawienie treści i wysyłanie go do Ministerstwa - mogą być też emaile. Dajcie mi 5 minut, zaraz zaproponuję treść w "żołnierskiej" jak najkrótszej formie.

Wasz,
Tadeusz_Wysocki - 04-03-2011 - 12:39
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - podziękowania z USA! + u nas lepiej?
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski
Pan Bogdan Zdrojewski

W. Szanowny Panie Ministrze,

Pozwalam sobie zwrócić uwagę Pana i Ministerstwa kierowanego przez Pana na niezwykłą inicjatywę, która winna być natychmiast wsparta z całej siły przez Ministertwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego każdego kraju - otóż grupa genealogów amatorów skupiona wokół Polskiego Towarzystwa Genealogicznego od kilku lat społecznie indeksuje i umieszcza w internecie metryki zapisów z ksiąg parafialno/cywilnych w Polsce.

Jest to praca ogromna i niezwykle wartościowa również dla setek tysięcy Polaków i ich rodzin rozrzuconych po całym świecie dla odkrywania ich rodzinnych korzeni i polskiego dziedzictwa narodowego - zwracam uwagę na podziękowania za nią umieszczane na światowych forach genealogicznych - jest to kapitalna promocja Polski jako kraju otwartego, nowoczesnego, i potrafiącego zachowywać dla wszystkich najcenniejsze wartości i zapisy narodowo - rodzinne.

Inicjatywa ta wymaga jak największej pomocy ze strony polskiego Ministerstwa i nie moze być porównana z każda inną wspieraną przez MKiDN. Zapraszam Pana i Pana pracowników do poznania szczegółów tej inicjatywy na internetowej stronie PTG : http://metryki.genealodzy.pl/metryki.php czy http://www.geneteka.genealodzy.pl/

Pozostaję z nadzieją jak najszybszej Pana reakcji dla wspomożenia tej niezwykłej dla kraju inicjatywy,

...............................
Tadeusz_Wysocki - 04-03-2011 - 12:50
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - wszyscy piszemy do Ministra, czas !
...prosząc wszystkich korektę treści, zmieniam też tytuł postu, aby siła członków i sympatyków PTG też z całego świata przystąpiła do akcji pisania do MKiDN, avanti!
Łucja - 04-03-2011 - 13:27
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - wszyscy piszemy do Ministra, czas !
Ha, ha, ha! Moja pierwsza praca zawodowa była w Ministerstwie Kultury, przy dotacjach też, jak najbardziej. Myślałam, że od tej pory coś się zmieniło, a tu widać nic! Jak przychodził poeta czy inny artysta i nie wiedział jak napisać "projekt", to się za niego pisało i już, na tym polegała ta praca (wchodził wtedy nowy ustrój). Należało mu wręcz zaproponować ... temat (dotacji).
Ale "uczeni" genealodzy? Sami potrafią taki projekt napisać, a nie pisać petycje i trzeba napisać dobry projekt i go poprzeć, a nie tak "w ciemno", Panie Tadeuszu - Matko Boska!
Nie wiem jakie teraz są możliwości i procedury, ale wydaje mi się, że np. coś w połączeniu z Biblioteką Narodową, np. rocznik PTG, który dokumentuje akcję indeksacji, o coś takiego już mi na dotację pasuje i jest do umieszczenia w BN, czyli ewidentnie tworzy "dziedzictwo".
Nie wiem też w jaki sposób PTG starało się do tej pory o te dotacje. Poza tym ja tam dawno pracowałam, teraz robię zupełnie co innego, nie wiem jakie teraz są procedury.Gdybym jednak miała tak z marszu coś zaproponować to taki rocznik właśnie. Mało kto pewnie wie, że wiele dotowanych prac to pomysły urzędników, którzy wiedzą na co można dać dotację, że ładnie to potem wygląda w sprawozdaniu i tworzy "kulturę", przynajmniej za moich czasów tak było (początek lat 90-tych).


Rocznik w bardzo małym nakładzie, bo nie chodzi o nakład wydawnictwa, ale o nakład pracy przy jego stworzeniu, czyli tego co się dokumentuje. I raczej nie "naukowy", bo tego się nie udźwignie, bardziej popularny i w celu popularyzacji (widoczny w internecie), nakład drukowany mały, takie na szybko pomysły.
Można przy okazji takiego rocznika dokumentować np. niskonakładowe wydawnictwa genealogiczne (głównie przecież amatorskie - też pomysł na dotacje). Słowem - genealog-amator to taki "ludowy arysta", którego trzeba wspierać.


Łucja

PS. Bardzo miło wspominam tamtą pracę, przyniosła też wymierne efekty, w moim przypadku art. 27 Konstytucji, że się pochwalę, już jak robiłam co innego całkiem.
A z sentymentu dla "kultury" jest chyba zajmowanie się teraz genealogią, w moim przypadku, uważam, że genealog-amator jest "twórcą".

.
Virg@ - 04-03-2011 - 14:54
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - wszyscy piszemy do Ministra, czas !
Droga Łucjo,

język urzędowy, niestety, od dawna uchodzi w naszym społeczeństwie za podrzędną odmianę polszczyzny. Wielka szkoda, iż do zapisu: „W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski. […]” nie zdołałaś przemycić zapisu o obowiązującej Polaków staranności o styl tego języka Very Happy.
Może dzięki dbałości o poprawności stylu języka urzędowego, który zbliżony do języka naukowego, powinien charakteryzować się jasnością i prostotą, nie byłby on „drętwą mową” oraz obiektem drwin i źródłem humoru słownego dla satyryków?


A tak w ogóle, to urzekło mnie stwierdzenie, iż: „genealog-amator to taki ‘ludowy artysta’, którego trzeba wspierać” Very Happy.

Podoba mi się też pomysł umiejętnego (profesjonalnego) sięgnięcia po dotację na działalność wspierającą wysiłek polskich genealogów-amatorów, zmierzających do zachowania naszego narodowego dziedzictwa.

Pozdrawiam serdecznie –
Lidia
Pieniążek_Stanisław - 04-03-2011 - 16:05
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - wszyscy piszemy do Ministra, czas !
Tadeusz napisał:
"...otóż grupa genealogów amatorów skupiona wokół Polskiego Towarzystwa Genealogicznego od kilku lat społecznie indeksuje i umieszcza w internecie metryki zapisów z ksiąg parafialno/cywilnych w Polsce..."

Pomimo tego, że jestem jednym z inicjatorów i współzałożycielem PolTG to prosił bym bardzo w ewentualnym liście zmienić powyższe zdanie na:...skupiona wokół Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, regionalnych Towarzystw Genealogicznych i dziesiątek niezrzeszonych wolontariuszy.

A już jako, że mieszkam na terenie Pomorza chcialbym wspomnieć, że ostatnio przekroczyliśmy 100 000 zdjęć z ksiąg metrykalnych udostępnionych nam przez Archiwum Państwowe w Gdańsku. Powoli zaczną się ukazywać na naszej stronie www.ptg.gda.pl.
Także my mamy problemy (najbardziej finansowe) ze sprzętem. Ze składek i darów naszych członków zakupiliśmy już dwa dobre aparaty plus stanowiska do fotografowania. W tej chwili wyczerpały nam się środki finansowe. Dobrze chociaż, że jest wśród nas kilku pasjonatów, którzy co środę dojeżdżają do Gdańska i fotografują, fotografują. Byli byśmy więc bardzo wdzięczni gdyby Polskie Towarzystwo Genealogiczne jeśli dostanie jakieś dotacje pomogło nam w sfinansowaniu częściowym dodatkowego sprzętu.
Przecież czy się robi dygitalizację w Warszawie, Kielcach, Grodzisku czy w Gdańsku to korzyść z tego ma cale środowisko genealogiczne.

Staszek Pieniążek

PS. Byłbym za tym by wszystkie projekty traktować jednakowo. Nieistotne czy robione w AP czy w AD, dużym czy malym archiwum. Występując na zewnątrz należało by mówić o jednym projekcie dygitalizacji ksiąg metrykalnych w Archiwach Kościelnych i Państwowych. Poza Warszawą jest jeszcze kawałek Polski o czym ja "chłopak z Sulejówka" chciałbym kolegom przypomnieć.

Tadeuszu. Mam nadzieję Cię spotkać jutro w Galerii Porczyńskich
Sroczyński_Włodzimierz - 04-03-2011 - 17:49
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - wszyscy piszemy do Ministra, czas !
Staszku:
a skąd ta Warszawa? hmm?Smile tia.. jak będą to ..a może podrzuć kilka pomysłów, monitoruj sytuację na stronach, pisz, dzwnoń etc
Jeśli pieniądze będą to z nieba nie spadną, ich pojawienie się "na koncie PTG" będzie wynikiem ..sporego wysiłku grupy ludzi (nie tylko członków PTG) - tak jak z kwestią dotacji
Albo mnie ochrzaniaj. że za dużo szumu robię, a bardziej elegancko jest trzaskać 100 000 i nic nie pisać, albo...
żartujęWink ale wiesz o co mi chodzi. Jedno z drugim jest powiązane! Żyjemy ti i teraz - i często większe przełożenie na ew. wsparcie ma ten szum nie niż realne wyniki (które też są imponujące)

Marcinie:)
ale wpływ na to jakie konkursy i jakie regulaminy do tych konkursów są..nie uzyskuje się poprzez napisanie projektu do tego konkursu a poprzez np list podpisany przez 5000 osóbSmile
Wnioski do dostępnych (związanych tematycznie, do tego do czego nie instytucja rządowa czy samorządowa ale i NGO) są lub będą złożone
w jednym z wątków user "archiwista" wspomniał o jednym z projektów MKiDN prowadzonych poprzez NINę- czekamy na regulamin (nie biernie)
w Warszawie (największe obciążenie dla serwerów) wniosek złożony , na dnach będzie rozpatrywany
kilka inny możlwiwości badamy

ale ja pisałem o uczestnictwie użytkowników w finansowaniu
wkleję to co nie przeszło poprzednio abmiało być odpowiedzią dla Tadeusza

"o większym przełożeniu relacji użytkownik-udostępniający niż podatnik w Polsce -użytkownik poza PolskąSmile))
MKiDN to jedna sprawa, druga: współfinansowanie przez bezpośrednio zainteresowanych.
To jest mój pogląd, nie PTG, nie administracji metryki etc, moje osobiste i "pojedyncze" zdanie.

O bogactwie się już wypowiadałem, nie w tym rzecz. Jeśli jest związek to w drugą stronę: zapewnienie finansowania serwisów udostępniających kopie ASC to jest działanie oszczędnościowe, dla niezamożnych. Prosta rzecz -wielokroć tańsze źródło niż alternatywa. Nawet ograniczając się do tych co znaleźli czego szukali..5-10% zaoszczędzonych pieniędzy (w porównaniu z "tradycyjnym szukaniem) wystarczyłoby na komfort bezpieczeństwa i stabilności.
Nie w wartości jednego przelewu, a w ilości przelewów problem.
Nigdzie nie opierałem swego rozumowania o model "bogaci zza oceanu"!
Na "dość licznie korzystający" - owszem, trochę..niekoniecznie "zza oceanu"
Tzn nie stawiaj mnie w sytuacji broniącego tezy, której nie wygłaszałem. Chyba, że te 50 zł rocznie wydane na już skuteczne odnalezienie i pozyskanie kopii ASC i na nadzieję na więcej należy rozpatrywać w kategorii bogactwa i zamożności. Myślę, że wątpięWink
Zresztą ..niekoniecznie 50 - jak pisał Jacek.
BTW: pozyskanie dofinansowania z publicznych pieniędzy tez jest dużo łatwiejsze, jeśli wkład własny nie opiera się na 20 osobach razy X złotych a na 1000 razy 1/50 Xzł...niby kwota ta sama, a jednak efekt inny.
Pewnie jest jeszcze za wcześnie, za krótko to działa, aby oceniać, nawet wstępnie i pewnie błąd popełniłem, ale liczyłem, że będzie można uzyskać wsparcie do końca pierwszego kwartału około 200 osób (nie kwotami po 500 zł a po 20-30-50) - w tym widzę siłę
Znalazłeś akt dzięki genetece, metrykom etc? Pobrałeś kopie? Kosztowałoby Cię to X złotych, wyślij 1/20 - 1/10 tego co być zapłaciłSmile
Niech zrobi to co 20, co 50 użytkownik, wtedy inaczej będzie można rozmawiać i z MKi DN:) -patrzcie - to jest ważne dla ludzi na tyle, że nie tylko listy piszą ale i płaca, choć nie muszą! (a że niewiele? bo więcej nie mogą)

No ale to był "plan maksimum" i nie "jedyny możliwy"..ot wydawałoby się, że w miarę naturalny"
Sroczyński_Włodzimierz - 04-03-2011 - 18:51
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - wszyscy piszemy do Ministra, czas !
skoro temat dotacji się rozwija:) (Lidia, Łucja i wielu innych forumowiczów)
przejrzyjcie możliwości jakie są w regionach, którymi jesteście zainteresowani
na poziomie centralnym jest ich niewiele, a te co są - są.."badane"..od dłuższego czasu (monitorowane/ aplikacje bywają składane etc)
spore rezerwy są w lokalnych programach (powiaty, gminy) ew. regionalnych (wojewódzkich)
nikt (w rozumienie jedna czy 2-3 osoby) tego nie ogarnie dla całej Polski, nie da rady sprawdzać czy są, jakie są, prowadzić spraw etc
temat wykracza poza metryki.genealodzy.pl -największa baza -geneteka też "skądś ma kopie" prawda? i to też kosztuje
różnica- bez prawa do publikacji kopii, ale opracowanie indeksów samo w sobie jest wielką wartością
a te materiały nie pojawiają się za darmo znikąd
efekt widoczny w postaci publikacji kopii w metryki.genealodzy.pl to jest może 1/10 (to się ma szanse zmienić)
nie mówimy o już obecny ch i "czekającyh za progiem" milionem opublikowanych aktów -jak wpsomniałem tu miałem pewność, że "choćby się waliło i paliło"
ale o dalszych 4-5 milionach a może 10-20, w tej chwili i formalnie i organizacyjnie dostęp jest/będzie
żeby przeskoczyć na ten pułap nie wystarczy jednak finansowanei tego w większoście przez kilkanaście/dwadzieścia kilka osób
klocek_danuta - 05-03-2011 - 14:47
Temat postu:
Bardzo proszę podajcie mi ile kosztują zdjęcia metryk uzyskanych z Archiwum Państwowego?
Sroczyński_Włodzimierz - 05-03-2011 - 14:55
Temat postu:
orientacyjnie:
uzyskanie informacji co zamawiać 15-120 zł (koszt 1-8 aktów moim zdaniem) zależnie które AP
sama kopia i przesłanie 1,5zł-15zł
razem (moja ocena) od 5zł do 40 zł za akt 5 jak "kilka w serii" przy t ej samej parafii (jedna kwerenda, i jest możliwość mailem)
40 zł i więcej gdy na płycie pocztą/osobiście z kwerendą
oczywiście mowa o równoważnych kopiach tj nie potwierdzonych i o porównywalnej czytelności (niektóre skany z mikrofilmów będą znacznie gorsze z APów niz w metryki, niektóre z początkowych w metryki wyraxnie gorsze niż skany z ksiąg z APów)
Tadeusz_Wysocki - 08-03-2011 - 15:14
Temat postu: Metryki.genealodzy.pl - piszemy do Ministra o patronat ?
Drodzy Przyjaciele,
Ależ tak, wysyłanie pism/emaili do ministra MKiDN i próba formalnego uzyskania dotacji to dwie różne sprawy. Widzę, że w tej drugie sprawie może pomóc Łucja przy tak dużym doswiadczeniu w pracy w ministerstwie - Łucjo, pomóż naszemu zarządowi w opracowaniu formalnego wystąpienia o dotację!
A ja jako uparty kozioł będę wysyłał pisma do ministra, nie ma co ha, ha, to tak jakby rezygnowac z akcji wysyłania pism czy emaili w sprawie wolnego Tybetu, czy w stanie wojennym rozrzucanie ulotek Solidarnosci - "A co to da?, przecież to nic nie zmieni".
Swoje pismo ułożę tak jak sugeruje Staszek, i wystąpię nie o dotację (to już Łucja i inni w tym temacie bardziej doświadczeni) ale z obywatelską propozycją objęcia przez Ministerstwo partonatu nad tą niezwykle cenną dla promocji Polski w świecie akcją "Metryki" z prośbą o odpowiedź w trybie ustawowym - niech to będzie zaczynem dobrych decyzji polskiego ministerstwa.
Jeśli taka propozycja przyjdzie do MKiDN też od innych sympatyków PTG i innych Towarzystw Regionalnych - to dopiero by była siła!
Miłej wiosny, Wasz kozioł Tadeusz
Sroczyński_Włodzimierz - 08-03-2011 - 15:32
Temat postu: Metryki.genealodzy.pl - piszemy do Ministra o patronat ?
Wstrzymaj konie!Smile
Tzn moim zdaniem - poczekaj chwilę z wysyłką.
Może jednak niech główni sprawcy i odpowiedzialni mają szansę czy chcą taką nalepkęSmile Tak w ciemno:) i za co:)
Być może "za nic" też warto - dla nalepki, ale może niekoniecznie? hm? W programie (tym czy innym) to umieszczenie takiego znaczka kosztuje czy to MKiDN czy innego partnera: medialnego, sponsora.
Nie postuluję jednomyślności:) Ale ciut większe przywiązanie do zdania np PTG.
pozdrawiam serdecznie
Tadeusz_Wysocki - 08-03-2011 - 16:15
Temat postu: Metryki.genealodzy.pl - piszemy do Ministra o patronat ?
Wstrzymuję konie, choć uważam, że każdy obywatel w wolnym kraju ma prawo do takich wystąpień. Rzeczywiście mógłbym się nie pytać, ale chciałbym zaproponować innym podobne wystąpienia do MKIDN. Tu nie chodzi o nalepkę, tu chodzi o coś o wiele wiecej.
Sroczyński_Włodzimierz - 08-03-2011 - 16:20
Temat postu: Metryki.genealodzy.pl - piszemy do Ministra o patronat ?
o co?
napisz
każdy może pisać, czy mobilizować do pisania
ale ew. umowę o objęcie patronatem to nie sympatycy ew. podpisywaliby a Zarząd PTG-prawda?
to może warto wiedzieć przed zorganizowaniem akcji "Ministrze - obejmij"
czy to objęcie na pewno chciane - tj bezwarunkowo

bo ja będąc Zarządem PTG (hehe) nie chciałbym w ciemno patronatu Ministra:)
to tak korzystając z wolności słowa napomknę
Tadeusz_Wysocki - 08-03-2011 - 16:39
Temat postu: Metryki.genealodzy.pl - piszemy do Ministra o patronat ?
No dobra, chodzi też o to, że pewnie w polskim ministerstwie dziedzictwa narodowego nikt w cholerę nie wie o tej niezwykłej inicjatywie, lepiej - ogromna rzesza zagonionych Polaków wogóle nie wie co to jest genealogia i co daje w życiu, i też nic nie wie o Metryki.pl. My zamknięci w swoim środowisku wiemy co jest grane, ale trzeba pomagać w każdej chwili naszemu Zarządowi i z tym wychodzić na zewnątrz zawsze i wszędzie, nawet na najwyższe pańskie stoły! No może coś rzucą... Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 08-03-2011 - 18:11
Temat postu: Metryki.genealodzy.pl - piszemy do Ministra o patronat ?
oj wie:)
a jakby nie - na pewno się dowie

"Mam nadzieję w ciągu 2 tygodni wziąć udział w spotkaniu z ministrem Zdrojewskim i zasygnalizować problemy z którymi się borykamy.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski"
6 marca 2011
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-12136.phtml

pytanie czy o rzucenie chodzi..czy raczej o bardziej systemowe, zmianę warunków konursów, zmianę proporcji kierowanych środków do określonych projektów
konsultację PRZED warunkami konkursu z różnymi środowiskami
czystość (tj porównywalność ofert)
efektywność
większy nacisk na udostępnianie? (nie jako jeden z warunków za 5-10% punktów ale warunek konieczny do spełnienia)

łapanie jak rzucą...niekoniecznie...
Tadeusz_Wysocki - 09-03-2011 - 12:32
Temat postu: Metryki.genealodzy.pl - piszemy do Ministra o patronat ?
Ja wysyłam i pismo i email w treści zmienionej, ale przede wszystkim zwracającej uwagę na tę niezwykłą i ogromnie ważną inicjatywę dla wielu z całego świata poszukujących rodzinnych korzeni i polskiego dziedzictwa narodowego. Jak w starym powiedzeniu "może i nie pomoże, ale i nie zaszkodzi".

Miłej wiosny dla wszystkich.
Sroczyński_Włodzimierz - 25-03-2011 - 17:56
Temat postu: Aktualizacja liczby aktów w METRYKI
z tego co wiem - aktualne
Gruszczyński_Paweł - 26-03-2011 - 00:46
Temat postu: Aktualizacja liczby aktów w METRYKI
Obecnie "doindeksowuję" Złków Kościelny. Mam w planie Strzelce i Zduny.
Pozdrawiam Paweł Ulężałka z Poznania
Młochowski_Jacek - 27-04-2011 - 20:05
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - funkcjonalność.
Do metryk dodałem nową funkcjonalność . Umożliwia przeglądanie parafii projektu Metryki poprzez mapę google. Do każdego zespołu przypisane są (w dymku) najważniejsze informacje i linki. Dymek pokazuje się po kliknięciu w znacznik. Aby przybliżyć wystarczy dwukliknąć w żądany obszar. Czy się przyjmie, zobaczymy. Ciekawy jestem Waszych opinii.
jakozak - 27-04-2011 - 20:20
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - funkcjonalność.
Bardzo mi się podoba. Trafia do mnie. Dziękuję. Smile
Rzeszotek_Łukasz - 27-04-2011 - 20:31
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - funkcjonalność.
Rewelacyjna sprawa, może to pomóc wielu osobom w podjęciu decyzji: "w której parafii szukać" Wink
Nie wiem jakie są możliwości skryptu GoogleMaps, ale wydaje mi się, że istnieje możliwość zaznaczania obszarów. Nie jest może to teraz aż tak kluczowe, ale w przyszłości może być zrealizowaniem planów określania granic parafii.

Nie mniej, super!

Aha, żeby nie było tak kolorowo, to znalazłem mały błąd Wink Znacznik Słomczyna przesunął się o kilka kilometrów na zachód Wink
jurekstefan - 27-04-2011 - 23:24
Temat postu: metryki.genealodzy.pl - funkcjonalność.
Cytat:
Aha, żeby nie było tak kolorowo, to znalazłem mały błąd Znacznik Słomczyna przesunął się o kilka kilometrów na zachód

No, ale już jest OK! (przynajmniej co do par.słomczyńskiej) Wink
Google Maps to fajna rzecz Very Happy
Jacku - pomysł dobry, realizacja też, dalsze opinie zapewne się pojawią Surprised

pozdrowienia od 'grupy słomczyńskiej'

Jurek K.Stefańczyk
Bea - 27-04-2011 - 23:54
Temat postu:
Cool super !
Sroczyński_Włodzimierz - 28-04-2011 - 00:37
Temat postu:
mi brakuje informacji o niezindeksowanych/nieobecnych w metryki.genealodzy.pl, a sąsiadujących z obecnymi
tak, aby można było znaleźć "najbliższą" nie "najbliższą zindeksowaną"

w danym, wybranym okresie:)

ale bardzo wyczekiwane i narzędzie i sytuacja -zaangażowania się większej ilości osób w wykrycie błędów, tworzenie:)
Kaczmarek_Aneta - 28-04-2011 - 10:47
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
mi brakuje informacji o niezindeksowanych/nieobecnych w metryki.genealodzy.pl, a sąsiadujących z obecnymi
tak, aby można było znaleźć "najbliższą" nie "najbliższą zindeksowaną"


Tak - to byłoby przydatne - niezindeksowane można by wówczas zaznaczyć np. zielonymi dymkami w odróżnieniu od zindeksowanych (dymek czerwony) - być może dodatkowa motywacja do zindeksowania takiej "zielonej parafii".

Pozdrawiam,

Aneta
Bernaciak_Łukasz - 24-02-2018 - 11:49
Temat postu: Zdjęcia do ,,METRYKI''
Witam,

Chciałbym się dowiedzieć jak to jest ze zdjęciami do ,,metryki'', to znaczy jak je wykonać by można było je przesłać (do kogo ?), aby ten ktoś zamieścił w serwisie ,,metryki'' dla danej parafii. Chodzi o okres od 1915 i młodszy dla Odechowa.

Jeśli będę chciał sfotografować metryki, jak rozmawiać z proboszczem na ten temat, no co się powoływać jeśli będzie opór ?

Według prawa (jakiego?) metryki urodzeń 100 lat wstecz a małżeństwa i zgony 80.

Proszę o wskazówki. Myślałem, by wybrać się do proboszcza sfotografować jakiś okres i zasilić bazę ,,metryk'' w młodsze metryki.

____________
Łukasz
Sroczyński_Włodzimierz - 24-02-2018 - 12:21
Temat postu:
parafia Odechów powinna mieć wykonane dobre kopie następujących ksiąg
1664-1720-Sluby
1708-1745-Urodzenia
1786-1803-Urodzenia
1797-1815-Urodzenia
1797-1830-Sluby
1805-1811-Urodzenia
1820-1830-Urodzenia
1826-1835-Zgony
1826-1836-Sluby
1826-1852-Sluby
1838-1849-Sluby
1840-1849-Zgony
1849-1873-Zgony
1850-1860-Sluby
1871-1880-Urodzenia
1892-1902-Urodzenia
1908-1914-Zgony

a być może i więcej
przed ew. wizytą próbowałbym potwierdzić w Kurii w Radomiu

Kuria Radomska jest otwarta na publikację już wykonanych kopii w serwisach Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Część materiałów (znaczna) powstała w ramach umowy z "FamilySearch" jest do pozyskania po kosztach nośników, reszta "przy okazji" (czyli powiedzmy darmo)
Nakłady to raczej czas nie finanse - jak na razie nie ma chętnych gwarantujących wykonanie. Zgoda na piśmie jest w posiadaniu Zarządu PTG.


Czyli ad rem:

co można i warto - to czego nie ma. Reszta (kopie które są) zostały zrobione po to , by nie męczyć ksiąg (np ponownym fotografowaniem)

jak: jeśli są zgody (w tym wypadku są, więc nie ma problemu) to jeśli dostane to wstawię do poczekalni, przejście z poczekalni do metryk..nie wiem..widzę, że są materiały, które czekają po 2 lata (brak chętnych? nie wnikam od dłuższego czasu dlaczego

"typowo" diecezjalnie:
U 100 lat i starsze
M 80 lat i starsze
Zgony 1945 i starsze
pozostałe niemetrykalne - różnie, generalnie z ochroną danych osobowych
Bernaciak_Łukasz - 24-02-2018 - 15:38
Temat postu:
Dziękuję za informację. Chciałem sfotografować np. Od 1915 zgony do 1945 i urodzenia i ślub od 1915 do tego roku, który zależy od możliwości publikacji danych. Na metryki dane są od 1878 do 1914. Pomyślałem,że może warto zasilić jeszcze jakimś okresem.

Więc jeśli chciałbym sfotografować okres od 1915 roku to bezpośrednio na plebanię i rozmowa z proboszczem. A jeśli będzie stawiał jakiś opór ? Na co powoływać ? Jeśli będę chciał wykonać w przyszłości te zdjęcia to należy poinformować o tym lubię radomską ?

Łukasz
Krystyna.waw - 24-02-2018 - 18:18
Temat postu:
Łukasz
- zrób listę braków i co z tej listy chcesz sfotografować.
- porozum się z PTG w sprawie tej zgody, o której pisze Włodzimierz
https://genealodzy.pl/name-ptg.phtml
metryki@genealodzy.pl
Powiedz jakim sprzętem, czy masz statywy, oświetlenie itp.
- potem kontakt z kurią, nie wiem jaki wydział, więc może sekretariat lub w PTG podpowiedzą
http://diecezja.radom.pl/category/kuria/wydzialy
Dowiesz się, czy uprzedzą księdza, czy dadzą ci do niego jakieś pismo, czyli jak to technicznie załatwić - twoje możliwe terminy trzeba zgrać z możliwościami księdza.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits