Genealodzy.PL Genealogia

Genealogia kresowa - Łukowiec Wiszniowski i Żurowski powiat Rohatyń

Szpyt_Adam - 19-09-2021 - 20:38
Temat postu: Łukowiec Wiszniowski i Żurowski powiat Rohatyń
Witam. Chciałbym rozpocząć nowy wątek dotyczący poszukiwań naszych przodków, którzy zamieszkiwali na terenie łukowców położonych w województwie stanisławowskim, w powiecie rohatyńskim.

Poszukuję informacji na temat rodziny Szpyt, Przewięda oraz Marek. A konkretnie na temat moich pradziadków Józefa Szpyta i Franciszki Przewiędy.

Józef Szpyt ur.1911. Był synem Jana Szpyta oraz Anny Cygan. Po śmierci Jana Szpyt podczas I wojny światowej, praprababcia Anna wyszła za Wincenta Marka. W 1944 roku ich córka Katarzyna Marek została w wyniku sprzeczki z żołnierzem niemieckim postrzelona i zabita. Była to głośna sprawa w całym łukowcu, wspomniana w dziennikach łukowieckich.

Franciszka Przewięda ur. 1911. Córka Władysława Przewiędy i Marianny Janusz. O tej rodzinie niestety nic nie wiem.

Po wojnie w wyniku przesiedleń ludności polskiej, pradziadkowie z dziećmi osiedli w Bożnowie koło Żagania, później mieszkali już w samym Żaganiu. Jeden brat mojego pradziadka zamieszkał w Nowych Wyszomierkach koło Nowogardu. Nazywał się Kazimierz Szpyt. Wincenty Marek jak i duża część łukowian osiedlili się w Wałach koło Brzegu Dolnego. Część rodziny zamieszkała w Malechówku pod Darłowem.

Pozdrawiam serdecznie Smile
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits