Genealodzy.PL Genealogia

Poszukuję osób, rodzin - Raczkowscy, Rola Janiccy z Małopolski

JA_Ania - 19-09-2021 - 16:29
Temat postu: Raczkowscy, Rola Janiccy z Małopolski
Poszukuje informacji o
- Piotr Joachim Janicki ur.1816 w Pawlikowicach k/Wieliczki
oraz o jego ewentualnym rodzeństwie i rodzicach :

- ojciec Wojciech Janicki h.Rola ur. prawdopodobnie ok.1780 roku, brak blizszych danych skąd pochodził, zmarł prawdopodobnie przed 1840 rokiem. Dzierżawił Pawlikowice gdzie urodził sie Piotr Joachim.

- zona Wojciecha, matka Piotra - Marianna Brygida z Raczkowskich Janicka (rejon Tarnów? Raciechowice? Dębno? Podlubomierz?...) urodzona ok. 1790

Moze ktos posiada informacje o Raczkowskich z tego regionu i ułatwi mi to znalezienie metryki ślubu Wojciecha Janickiego i Marianny Raczkowskiej.
hniew - 19-09-2021 - 20:53
Temat postu: Raczkowscy, Rola Janiccy z Małopolski
W uzupełnieniu.

Jak napisała Anna, o Wojciechu Janickim wiadomo, że w 1816 dzierżawił, będący prawdopodobnie w rękach Morstinów, majątek Pawlikowice. Chrzestną urodzonego 1 sierpnia 1816 r., w Pawlikowicach, w domu pod nr 1, Piotra Joachima Janickiego została „Barbara Comes Morstin”.

Matką Piotra była Marianna dd. Raczkowska.
Prawdopodobnie o niej wspomina poniższe obwieszczenie.
„Czas”, nr 105, 8 maja 1857
str. 4 - „Treść Obwieszczeń urzędowych w Krakauer Zeitung. Zawezwania. … Sąd obw. Tarnowski: spadkobierców Stanisława Raczkowskiego a mianowicie: Katarzynę z Raczkowskich Kownacką, Teklę z Raczkowskich Tobaczewską, Stanisława Floryana 2ch imion Raczkowskiego, Maryannę Brygittę 2ch imion z Raczkowskich Janicką, Wojciecha Jerzego 2ch imion Raczkowskiego, Franciszkę Gertrudę 2ch imion z Raczkowskich Jabłońską, Konstancyą Raczkowską i Agnieszką z Grochowickich Raczkowską celem ekstabulacyi na żądanie Heleny z Romerów O[r]aczewskiej z dóbr Podlubomierza sumy 3040 złp. term. staw. 24go czerwca r. b.”
Czy obwieszczenie wymienia Stanisława Raczkowskiego, zmarłego ojca Marianny, oraz pozostałą po nim wdowę i dzieci? Trudno powiedzieć gdyż ww spadkobierców mogą łączyć równie dobrze i inne więzy.
Jeśli jednak tak to poszukiwane są informacje o:
1. związanych z majątkiem Podlubomierzem (par. Raciechowice lub Gruszów), zmarłym przed 1857 Stanisławie Raczkowskim i wdowie po nim Agnieszce z Grochowickich,
2. urodzonych pod koniec XVIIIw., dzieciach Stanisława i być może Agnieszki:
- Katarzynie z Raczkowskich Kownackiej
- Tekli z Raczkowskich Tobaczewskiej
- Stanisławie Florianie Raczkowskim
- Mariannie Brygidzie z Raczkowskich Janickiej
- Wojciechu Jerzym Raczkowskim
- Franciszce Gertrudzie z Raczkowskich Jabłońskiej
- Konstancji Raczkowskiej
Z powyższych:
- być może Tekla Raczkowska miała ze związku z Jakubem Prus(?) Tobaszo(cze)wskim dzieci urodzone w par. Dębno: Joachima Władysława (1792), Annę (1794), Antoniego Ferdynanda (1797) i Ludwikę Teklę (1800);
- Katarzyna z Raczkowskich Kownacka miała zdaje się jakiś zapis na dobrach Łapanów z folwarkiem Wymysłów (Edykt N. 14715, str 2 Dodatku do Krakauer Zeitung nr 226 z roku 1861 https://polona.pl/item/krakauer-zeitung ... czOTczODk/ )

Kiedy zmarli rodzice Piotra? Prawdopodobnie oboje przed rokiem 1841.
W lutym tego roku w akcie pierwszego ślubu Piotra zapisano: „Adalberti Janicki olim posessoris bonorum et Marianna Raczkowska jam defunctorum parentum legitimorum filius” czyli „Wojciecha Janickiego byłego posesora (posiadacza, dzierżawcy) dóbr i Marianny Raczkowskiej już zmarłych rodziców z prawego łoża syn”
W obwieszczeniach prasowych o spadkach często poszukiwano spadkobierców już zmarłych więc informacje powyższe nie wydają się ze sobą sprzeczne.

Jedynym jak na razie znanym dzieckiem Wojciecha i Marianny z Raczkowskich Janickich jest ww Piotr Joachim.
Piotr żenił się dwukrotnie.
Pierwszy raz w 1841 z Anną Wilusz w par. Nowy Żmigród. Był wtedy (od ok. roku 1836) ekonomem w majątku Sulistrowa. W Sulistrowej w latach 1841 i 43 na świat przyszli Jan Stefan i Edward Franciszek Walenty (późniejszy ksiądz, proboszcz par. Jedlicze).
W lutym roku 1846, za udział w przygotowywaniu powstania, Piotr został osadzony w więzieniu jasielskim a jego żona wraz z dziećmi wyrzucona z Sulistrowej.
Trop tu na kilka lat się urywa.
Ok. roku 1852 na świat przychodzi Józef Janicki, syn Piotra i Anny. W akcie jego ślubu w roku 1878 zapisano, że urodził się w Cieszynie w Galicji Austriackiej. W księgach metrykalnych par. w Cieszynie takiego urodzenia jednak nie odnotowano.
Kolejny trop Piotra pojawia się w roku 1855 gdy w Odrzykoniu umiera Anna z Wiluszów Janicka.
W roku 1856 w par. Krosno Piotr żeni się po raz drugi. Panną młodą jest Antonina Miarkowska.
Z Odrzykonia, przed rokiem 1861, wraz z nową małżonką Piotr przenosi się do majątku Korabniki w par. Skawina, gdzie tak jak wcześniej w Sulistrowej i w Odrzykoniu zostaje ekonomem. W latach 1862 – 65 tamże na świat przychodzi trzech jego synów: Kazimierz Fryderyk (1862), Marian (ok. 1864) i Stanisław Romuald (1865).
Co było z Piotrem dalej nie wiadomo. Być może zmarł przedwcześnie.
Wiadomo, że jego synowie z drugiego małżeństwa do gimnazjum uczęszczali w Rzeszowie.
Istnieje pewne podejrzenie, że po przedwczesnej śmierci Piotra i usamodzielnieniu się jego synów z pierwszego małżeństwa, w okolice Rzeszowa, tj swoje rodzinne, przeprowadziła się w połowie lat 70tych, już tylko Antonina z Miarkowskich Janicka wraz ze swoimi 3ma synami.

Pozdrawiam
Hubert
JA_Ania - 24-09-2021 - 11:53
Temat postu:
Witam Hubercie, dziekuje za pomoc.
Dalej jednak brak śladów i nic nie wiadomo o losach Wojciecha ojca Piotra, oraz o ewentualnym rodzeństwie Piotra.
pozdrawiam
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits