Genealodzy.PL Genealogia

Poszukuję osób, rodzin - Teresa z Wierzejskich Szawłowska

Krzysztof_Wasyluk - 15-09-2021 - 15:10
Temat postu: Teresa z Wierzejskich Szawłowska
Teresa z Wierzejskich Szawłowska.

Ten wytłuszczony tekst obejmuje całość mojej wiedzy o rodowodzie prababki mojej prababki. Wszystko co o niej wiem jest związane z Szawłowskimi. Wiem dużo o mężu, dzieciach i rodzinie męża. Ale to dla mnie zdecydowanie za mało. Może Wam łatwiej będzie wskazać coś z tych niewiadomych.

A nie wiem o Teresie Wierzejskiej:

- gdzie i kiedy się urodziła? Przypuszczam, że w Wierzejkach, oddalonych od Szawłów, w których żyła, o niebotyczne 20 km. Mimo tej odległości w kościelnych metrykach hadynowskich z 17. i 18. wieku nazwisko Wierzejski pojawia się jedynie dwukrotnie i to przed 1700 rokiem. Ona sama występuje występuje w nich w parze z mężem przy chrzcie dzieci, bez wskazywania nazwiska rodowego. Czyżby istniał wówczas jakiś kordon graniczny między Ziemią Łukowską (Wierzejki), a Ziemią Mielnicką (Szawły)?

- gdzie i kiedy wychodziła za mąż, za Franciszka Szawłowskiego? Jeżeli z Wierzejek (bo czasem Wierzejscy pojawiali się także np. w Zbuczynie), to parafią był Trzebieszów. A kiedy? Pierwsze ich dziecko urodziło się w 1770 r. Stąd urodzona przed 1754 i pewnie nieco młodsza od Franciszka, o którym wiadomo, że zmarł w roku 1799, w wieku około 55 lat.

- rodzice, rodzeństwo i inni krewni z rodu? Nieznani. Biorąc pod uwagę, że Wierzejscy używani licznych przydomków, że pewnie dla ich wymienienia rąk brakłoby, wskazujących zapewne niezależne gałęzie, to nawet trudno bawić się w jakiekolwiek zgadywanie.

- gdzie i kiedy zmarła? W aktach hadynowskich brakuje jakichkolwiek o niej wzmianek, poza chrztami własnych dzieci. Występuje jeszcze jeden raz w 1790 jako matka chrzestna. Później cisza. Można sądzić, że zmarła na początku 19. wieku (1800-10), gdyż przy małżeństwach dzieci nie jest w aktach przywoływana.


Oczywiście mógłbym jeszcze coś dopisać o Szawłowskich - szczególnie o jej dzieciach, ale na razie nie ma chyba takiej potrzeby.
Trzeba szukać dalej. Pomożecie? Smile

Oczywiście metryki z Trzebieszowa z 18. wieku, jak wszystkie w diecezji siedleckiej, są nie do osiągnięcia, chyba że ktoś je zdobył ponad 20 lat temu, albo prowadzi badania naukowe.
Andrzej75 - 15-09-2021 - 22:07
Temat postu:
W Herbarzu szlachty Ziemi Łukowskiej na Lubelszczyźnie (wykorzystującym księgi metrykalne) byli wymieniani Szawłowscy (i Wierzejscy).
Może byłyby tam jakieś wzmianki o Franciszku i Teresie?…
Richard1 - 16-09-2021 - 07:48
Temat postu:
Wziąłbym pod uwagę również inną wersje nazwiska Wierzejski - Wierzeyski.

a to znasz ?

1815 7 Szymon Szańkowski Wawrzyniec, Antonina Jozafata Popławska [Inne nazwiska: Szawłowska ] Franciszek, Teresa Wierzejska Hadynów [ Miejscowość: Szańków Data ślubu: 23.07.1815 r. ] [Miejsce przechowywania ksiąg: Archiwum Państwowe w Siedlcach 08-110 Siedlce, ul. Kościuszki 7] [Indeks dodał: Skolimowski_Tomasz] ona lat 31

Krzysztofie prawdopodobnie tutaj znajdziesz odpowiedź na swoje pytania

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... spol/56752

(chyba, że już dotarłeś do tych materiałów )

Powodzenia
Krzysztof_Wasyluk - 16-09-2021 - 14:39
Temat postu:
Richard1 napisał:

Powodzenia


Oczywiście opcje z różną pisownią nazwisk zawsze biorę pod uwagę.

Wskazany akt małżeństwa znam od dawna, myślę że przynajmniej z jednego powodu akt 1. ślubu Jozafaty jest ciekawszy. Otóż ona, jako jedyna z dzieci Franciszka i Teresy nie ma aktu urodzenia (chrztu). Czworo występuje w księgach hadynowskich, a mój przodek Michał, w akcie ślubu jest opisany (z datami) jako urodzony w parafii wereszczyńskiej. (To pewnie wskazuje na pracę ojca w jakimś folwarku). Natomiast przy ślubie z Janem Piotrem Bonawenturą Popławskim (1813-02-09 Hadynów - 1813-M4) zamiast aktu znania Jozafaty pojawia się komentarz o świadczących dwóch braciach rodzonych Michale i Wojciechu, że znają ją od dawna i że ma 28 lat. Fakt - trudno zakwestionować świadectwo rodzeństwa.

Zespół o rodzinie Wierzejskich, gdyby odnosił się do okresu o 100 lat wcześniejszego, to być może coś rozwikłałby. Tu szanse znikome i w dodatku do AP w Lublinie nie wybieram się (na razie). Znacznie więcej mogłaby przynieść analiza dostępnych metryk z Trzebieszowa, np. z lat 1810-40, w których jest 230 urodzeń, 105 małżeństw i 110 zgonów Wierzejskich. Tylko, że to wymaga dużego nakładu pracy, a poszukiwane przeze mnie dane o rodzinie Teresy lokują się na przełomie półwiecza 18. w.
Krzysztof_Wasyluk - 16-09-2021 - 19:10
Temat postu:
Andrzej75 napisał:
W Herbarzu szlachty Ziemi Łukowskiej na Lubelszczyźnie (wykorzystującym księgi metrykalne) byli wymieniani Szawłowscy (i Wierzejscy).
Może byłyby tam jakieś wzmianki o Franciszku i Teresie?…


Już kilka lat temu chciałem zasięgnąć stamtąd trochę wiedzy. Jednak okazało się, że chociaż wówczas wychodził tom 3, to w Bibliotece Narodowej był dostępny tylko tom 1.

Aktualny stan sprawdziłem dzisiaj. Efekt mizerny. W BN nadal tylko T1. W BUW nie ma żadnego, a w Bibliotece na Koszykach jest tom 1. i 2. Tyle dowiedziałem się z katalogów online trzech głównych bibliotek warszawskich. Może zbłądziłem i tylko dlatego tak wyszło?

W każdym razie mam teraz wątek do rozważań - kupić, czy nie? Faktem jest, że u mnie nazwiska mojej szlachty okupują końcówkę alfabetu: Szańkowski, Szawłowski, Wierzejski, Wyrzykowski, Znamierowski. Są i Izdebscy, Jasińscy, Gałeccy, Kaliccy i Kamińscy. I nawet jeśli są one także na Ziemi Łukowskiej, to moi przedstawiciele tych rodów raczej ciążą ku północy, a nie południu i wielkich sensacji w Herbarzu trudno mi oczekiwać. Dlatego wolałbym poczytać, ale niekoniecznie doposażać swoją i tak obfitą bibliotekę.
Krzysztof_Wasyluk - 17-09-2021 - 20:35
Temat postu:
Życzliwi genealodzy, którym serdecznie dziękuję, postanowili wykorzystywać wszystkie kanały informacyjne z wyjątkiem forum, aby uzupełnić moją wiedzę.

Muszę się tym podzielić, zachowując trochę dyskrecji.

1. Wdowa Teresa Szawłowska z Wierzejskich zmarła w Szawłach w domu nr 13, w dniu 28 listopada 1803, w wieku lat 60.
- informacja "należycie potwierdzona", ale więcej istotnych szczegółów brak.
2. Otrzymałem skany stron o urodzeniach Wierzejskich, w latach od 1745 z T2 i T3.
3. Wskazano mi, że w T2, wpisano urodzenie się w roku 1746 Teresy córki Józefa.

Trzech informujących i trzy ścieżki przesłania szczegółów.

Zapis z 1746 jest taki: "Teresa c. Józefa Siuchnika de Wierzejki i Marianny;"
Znalazłem również: 1750 Adam s. Józefa de Wierzejki i Marianny; - czy to Ci sami rodzice?
oraz: 1754 Szymon s. Józefa Siuchnika de Wierzejki i Marianny;

Przy żadnym z tych zapisów nie ma chrzestnych. Lata wcześniejszych urodzeń są może w T1. Brakuje mi ślubu i jakichś zgonów wśród Wierzejskich, w tym okresie. Ale "tabula rasa" troszeczkę się zapełniła. Może coś jeszcze się uda dołożyć?
111chris - 21-09-2021 - 23:07
Temat postu: Re: Teresa z Wierzejskich Szawłowska
Krzysztofie,
Twoje pytanie zawiera w sobie odpowiedź:

Krzysztof_Wasyluk napisał:

chyba że ktoś (...) prowadzi badania naukowe.


To nie musi być nic poważnego, żaden doktorat nawet.
Wymyślasz jakiś temat, np.: ”Kapliczki kolumnowe w krajobrazie kulturowym Ziemi Łukowskiej”. Zaprzyjaźniony proboszcz wystawia stosowne zaświadczenie i …

Oczywiście należy powiązać temat pracy z Teresą z Wierzejskich Szawłowską i jej mężem.
Byli fundatorami takiej kapliczki. Brak dowodów? Cóż, prawie na pewno mieli taki zamiar. Smile
W każdym razie dostęp do danych metrykalnych jest niezbędny do odpowiedniego naświetlenia problemów w rozdziale czwartym.Mr. Green Pozdrawiam Mr. Green

Krzysiek
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits