Genealodzy.PL Genealogia

Genealogia genetyczna - Projekt grupowy Y-DNA Mathia-Matthia

elizamathia - 14-09-2021 - 15:45
Temat postu: Projekt grupowy Y-DNA Mathia-Matthia
Zapraszamy przynajmniej 1-2 mężczyzn z każdej linii rodzinnej z nazwiskiem MATHIA, MATTHIA, MATHEA, MATEJ, MATHYA, MATHYA, MATHYIA, MATIA, MATIJA, MATYA, MATYJA, MATTHIAE do przebadania chromosomu Y i wzięcia udziału w nowo powstałym projekcie grupowym Mathia-Matthia na FTDNA.

https://www.familytreedna.com/groups/ma ... thia/about

Dzięki badaniom DNA chcemy znaleźć powiązania pomiędzy poszczególnymi patriarchami i ich potomkami, a także skupić się na ich pochodzeniu geograficznym.

Chcemy podzielić wszystkie osoby noszące warianty nazwiska Mathia - Matthia na "klany pochodzenia" przy użyciu Y-DNA. Połączenie każdego posiadacza nazwiska Mathia - Matthia z różnych krajów i kontynentów z jedną ze znanych gałęzi szerokiej rodziny Mat(t)hia byłoby wielką pomocą dla ludzi z niewystarczająco opracowaną genealogią papierową. Naszym drugim głównym celem jest rzucenie nieco światła na migracje mężczyzn Mat(t)hia zarówno przed jak i po rozpoczęciu prowadzenia ksiąg metrykalnych. Dotychczas w projekcie posiadamy przedstawicieli klanów Mat(t)hia wywodzących się z Kujaw, Warmii, oraz Bas-Rhin we Francji. Przedstawiciele tych klanów okazali się być niepowiązani genetycznie.

Na koniec dodam, iż istnieją co najmniej dwie alternatywne etymologie nazwiska Mathia-Matthia. William F. Hoffman, autor książki "Polish Surnames: Origins & Meanings" stwierdził, że imię to oznacza "krewnego Mateusza", apostoła wybranego na miejsce Judasza po zmartwychwstaniu Jezusa. Z drugiej strony Günter Mathia spekulował, że nazwa Mathia - Matthia wywodzi się od niemieckiego plemienia Matiaker, które osiedliło się nad Renem i zostało wspomniane przez Tacyta. Około XIII wieku Mat(t)hia przypuszczalnie wyemigrowali i osiedlili się we wschodniej Europie, być może zaproszeni przez Zakon Krzyżacki. Z tego powodu linie rodziny Mathia-Matthia powinny być odróżnione od linii noszących podobne nazwiska, które były wywodzone wyłącznie patronimicznie (np. Mathias lub Matthias).

Eliza
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits