Skocz do zawartości

Suwalszczyzna - Lista poległych zabitych zmarłych


Rekomendowane odpowiedzi

Polegli w walce lub zabici w ustalonych okolicznościach

1. kpr. Bednarski Stanisław ps. ,,Bury” ,,Sędzia” ,,Tygrys” - członek AK, AKO , łącznik i adiutant Komendanta Obwodu Mieczysława Ostrowskiego ps. ,,Kropidło”. Zastrzelony 01.07.1945 przez milicjantów z posterunku MO w Krasnopolu Czesława Chołodowskiego i Józefa Juszkiewicza we wsi Jegliniec gm. Sejwy pow. Suwałki, podczas próby zatrzymania.

2. Bitowski Leon ps. ,,Iwa” ,,Szary” – s. Feliksa i Stefanii z domu Urynowicz, ur. 15.04.1920 w Kruszkach gm. Pawłówka pow. Suwałki. Podczas okupacji niemieckiej żołnierz AK , potem AKO i WiN, członek patrolu Wacława Górskiego ps. ,,Oko” ,,Majster”. Ujawnił się w Suwałkach, w dniu 25.04.1947.W grupie Burdyna i Sadowskiego od października 1949. Do grupy wysłany prawdopodobnie przez PUBP w Suwałkach, z zadaniem rozpracowania oddziału, o czym poinformował ,,Bladego”. Ranny w walce z grupą operacyjną MO i KBW 01.07.1950 w okolicach wsi Płociczno gm. Kuków pow. Suwałki, zmarł po przewiezieniu do szpitala w Białymstoku.

3. Burdyn Piotr ps. ,,Edward” ,,Kabel” ,,Mroźny” ,,Poręba” – s. Antoniego i Anny z domu Winikajtys, ur. 20.05.1923 we wsi Rudawka gm. Sejwy pow. Suwałki. W lipcu 1942 aresztowany za udzielanie pomocy koledze zbiegłemu z przymusowych robót w Niemczech , sam został zesłany na przymusowe roboty na teren ówczesnych Prus Wschodnich. W lutym 1945 r. wcielony przymusowo do ACz, skąd zdezerterował. Od kwietnia 1946 r. do ujawnienia w strukturach WiN ( początkowo, jako członek siatki, a następnie w patrolu ,,Wróbla” ) . W lutym 1947, z rozkazu Dowódcy Obwodu Józefa Grabowskiego ps. ,,Cyklon” ,,Mur” ,,Przytulski” i szefa dywersji Kazimierza Ceckowskiego ps. ,,Wąż” ,,Węgorz”, wraz z Józefem Łukowskim ps. ,,Szczerbiec”, Janem Sadowskim ps. ,,Komar” i Bronisławem Nikścin ps. ,,Dąb” został oddelegowany na teren miasta Suwałki w celu stworzenia siatki wywiadowczej. Nie chcąc się ujawniać, dołączył do patrolu Kazimierza Bartnika ,,Młotka”, który także odmówił ujawnienia się. Ujawnił się dopiero na wyraźny rozkaz dowództwa w Suwałkach 29.04.1947. Od sierpnia 1946, po aresztowaniu 11.07.1946, zmuszony do współpracy z PUBP w Suwałkach ( ps. operacyjny ,,Gil”). W lipcu 1947 , poszukiwany jako domniemany uczestnik napadu rabunkowego (ofiarą miała paść ,,zasłużona” dla komunistów rodzina Bielawskich z miejscowości Michnowce gm. Krasnopol pow. Suwałki ), wyjechał na Śląsk, do Świętochłowic, gdzie podjął pracę w hucie ,,Zygmunt” . W marcu 1948 wstąpił do PPR. Aresztowany 01.06.1948. Po około trzech tygodniach zbiegł podczas konwoju z Suwałk do Białegostoku ( konwojujący go oficer PUBP Suwałki Eugeniusz Kępka był wg. dokumentów UBP pijany) i zaczął się ukrywać. W styczniu 1949 nawiązał kontakt z UB w Suwałkach, z którym podjął zerwaną współpracę. W dniu 01.05.1949, gdy jego mocodawcy nakazali mu zastrzelić, bądź doprowadzić do aresztowania Jana Sadowskiego ps. ,,Blady”, nawiązał kontakt z tym ostatnim i ostatecznie przerwał działalność na rzecz UB. Zginął śmiercią samobójczą, rozrywając się granatem w dniu 10.04.1952 w mieszkaniu Stanisławy Milewskiej w we wsi Wysoki Most gm. Giby pow. Suwałki, osaczony przez grupę operacyjną UB i KBW .

4. Chilmon Czesław ps. ,,Zawisza” - s. Piotra i Marii (Anny?), ur. 27.07.1920 we wsi Strękowizna gm. Szczebro-Olszanka pow. Augustów i tam zamieszkały. Aresztowany 18.02.1946, przewieziony w dniu następnym pod konwojem do domu, gdzie miał wskazać miejsce ukrycia broni. Po ujawnieniu kryjówki zastrzelony przez funkcjonariuszy PUBP w Augustowie.

5. Czyż Henryk ps. ,,Burza” ,,Zygmunt” - s. Józefa i Marianny z domu Krzepecka ur. 20.05.1922 , we wsi Wygadanka gm. Poddębice pow. Łuck. Żołnierz PZP, AK, AKO i WiN. W organizacji WiN w patrolu Wacława Górskiego ps. ,,Majster” ,,Oko” . Wcześniej członek patrolu Romualda Zabłockiego ps. ,,Błotnik”. Ranny w rękę podczas likwidacji milicjanta Piotra Brozio, w dniu 10.09.1946 ( postrzelony przypadkowo przez swojego kolegę Mieczysława Kleszczewskiego ps. ,,Wyrwa”), leczył ranę w obozowisku oddziału Aleksandra Kowalewskiego ps. ,,Bęben” ,,Rejtan”. Po kuracji nie powrócił do patrolu, lecz przydzielony został do ochrony komendanta Suwalsko - Augustowskiego Obwodu WiN Józefa Grabowskiego, gdzie pełnił obowiązki sekretarza Obwodu. Ujawnił się w Suwałkach 25.04.1947. W jakiś czas po ujawnieniu, wyjechał do Wrocławia, gdzie pracował i uczył się. W lutym 1950 aresztowany przez UB we Wrocławiu i przewieziony do Suwałk. Wypuszczony na wolność z zadaniem odciągnięcia od organizacji młodszych braci , oraz rozpracowania grupy Burdyna ( ps. operacyjny ,,Pożarski” ) – zadania nie wykonał zrywając współpracę i pozostając w lesie. Poległ 01.08.1950 , osaczony przez obławę UB i KBW razem z bratem Józefem w okolicach wsi Suchodoły gm. Jeleniewo pow. Suwałki.

6. Czyż Józef ps. ,,Kula” – s Józefa i Marianny z domu Krzepecka, ur. w 1933 we wsi Jasionowo gm. Jeleniewo pow. Suwałki. Od 1950 w grupie ,,Konspiracyjna Organizacja Młodzieżowa” ( wcześniej grupa nosiła nazwę ,,Harcerska Grupa Pogromców Komunizmu” ). W dniu 03.05.1950 dołączył do grupy Burdyna i Sadowskiego za pośrednictwem swojej siostry Marianny. Poległ razem z bratem Henrykiem w okolicach wsi Suchodoły gm. Jeleniewo pow. Suwałki.

7. Dadura Jan ps. ,,Leszczyna” - ur. 1924 , we wsi Bohatery Leśne Nowe gm. Lipsk pow. Augustów. Członek AK w placówce Hołynka obwodu Grodno Prawy Niemen. Zajmował się m. inn. przeprowadzaniem przez tzw. Linię Curzona na terytorium augustowskiego obwodu AKO ,,spalonych” członków podziemia. W czerwcu 1945 przeszedł na stałe na terytorium powiatu augustowskiego. Aresztowany p. w październiku 1945, zbiegł z aresztu przy posterunku MO Lipsk. Poległ 01.06.1946 we wsi Starożyńce gm. Lipsk pow. Augustów, zabity przez funkcjonariuszy grupy operacyjnej MO i UB.

8. Daniłowicz Franciszek ps. ,,Lipa” – s. Juliana, ur. 15.06.1930 we wsi Krasne gm. Huta pow. Suwałki. Do grupy Burdyna i Sadowskiego dołączył prawdopodobnie w marcu 1950 , ukrywając się przed odbywaniem służby wojskowej. Poległ 02.07.1950 w walce z MO i KBW w okolicach wsi Płociczno gm. Kuków pow. Suwałki

9. Dapkiewicz Antoni ,,Szyszka” lub ,,Szyszko” – Członek oddziału Aleksandra Kowalewskiego ps. ,,Bęben” ,,Rejtan”. Zginął, w 1946, postrzelony przypadkowo przez kolegę z oddziału, przy próbie likwidacji konfidentki Janczulewicz.

10. Dudanowicz Franciszek ps. ,,Chomik” – s. Bolesława i Anny z domu Kamińska, ur. 05.02. 1932 we wsi Lipniak gm. Zaboryszki pow. Suwałki. Do grupy Burdyna i Sadowskiego dołączył za namową brata Mieczysława ps. ,,Ponury”, w dniu 13.12.1950. Poległ w dniu 09.04.1952 , w walce z grupą operacyjną KBW we wsi Łumbie gm. Krasnopol pow. Suwałki, po wykryciu bunkra w obejściu Jana Kruszyłowicz.

11. Dudanowicz Józef ps. ,,Skała” – s. Bolesława i Anny z domu Kamińska, ur. 24.01.1930 we wsi Lipniak gm. Zaboryszki pow. Suwałki, rodzony brat ,,Ponurego”. Do grupy Burdyna i Sadowskiego wstąpił wraz ze swym kuzynem Ryszardem ps. ,,Wir” we wrześniu 1949. Ujęty ranny w dniu 09.04.1952 , we wsi Łumbie gm. Krasnopol pow. Suwałki po walce z grupą KBW, po wykryciu bunkra w gospodarstwie Jana Kruszyłowicz. Zmarł z ran.

12. Dudanowicz Ryszard ps. ,,Wir” – s. Józefa, ur. 07.10. 1928 w Szypliszkach gm. Zaboryszki pow. Suwałki. Jako dezerter z WP wstąpił do grupy Burdyna i Sadowskiego wraz z kuzynem Józefem ps. ,,Skała”, we wrześniu 1949. Od października 1951 dowodził pięcioosobowym patrolem. Poległ w walce z grupą KBW we wsi Łumbie gm. Krasnopol pow. Suwałki, po wykryciu bunkra w obejściu Jana Kruszyłowicz.

13. Gwiazdowski Józef ps. ,,Antek” ,,Marian” ,,Wazon” – s. Władysława, ur. 04.04.1924 we wsi Hańcza gm. Pawłówka pow. Suwałki. Od 1945 żołnierz WiN - pełnił funkcję łącznika dowódcy kompanii Suwalsko – Augustowskiego Obwodu WiN na gminę Przerośl (kryptonim ,,Kaczeniec” ,,Słonecznik”) Alfonsa Podziewskiego ps. ,,Śmigły”. Ujawnił się w Suwałkach 25.04.1947 Zmuszony do współpracy z PUBP w Suwałkach (pseudonim operacyjny ,,Brzoza”) zadeklarował ,,Blademu” chęć zerwania kontaktu i przystąpienia do oddziału. Do grupy Burdyna i Sadowskiego dołączył 20.05.1950, kiedy upozorowano jego uprowadzenie. Poległ 02.07.1950 w walce z MO i KBW w okolicach wsi Płociczno gm. Kuków pow. Suwałki

14. Iwanicki Konstanty - mieszkaniec Filipowa pow. Suwałki. Zastrzelony 01.05.1945 przez komendanta posterunku MO Filipów Aleksandra Wysokińskiego za to, iż na wiecu 1 – majowym kilkakrotnie krzyknął ,,Niech żyje Rząd Londyński”

15. Kanoza Stanisław – ze wsi Jastrzębna II gm. Lipsk pow. Augustów. Aresztowany 17.12.1945 przez funkcjonariuszy grupy operacyjnej przy PUBP w Augustowie pod dowództwem Zastępcy Wojewódzkiego Komendanta MO w Białymstoku kpt. Czesława Rakowskiego . Osadzony na posterunku MO w Lipsku, tam poddany brutalnemu przesłuchaniu przez funkcjonariusza PUBP w Augustowie Piotra Malczewskiego ( świadkowie mówią iż miał tak zbite stopy iż nie mieściły mu się do butów i były całe sine, a Kanoza przemieszczać mógł się jedynie na czworakach). Po przewiezieniu do Augustowa prosił o udzielenie mu pomocy lekarskiej. W odpowiedzi na to funkcjonariusz PUBP Augustów Piotr Szostak polecił dwóm współwięźniom zanieść go na górę do pokoju przesłuchań. Odprowadzani do celi słyszeli krzyki Kanozy. Do celi nie wrócił. Jego ciało znaleziono w 1946 w lesie pod Augustowem.

16. Karczewski Jakub ps. ,,Boruta” ,,Kuba” ,,Jakubek” – mieszkaniec wsi Tartak gm. Huta pow. Suwałki. Podczas okupacji członek antysowieckiej, inspirowanej przez wywiad niemiecki, grupy dywersyjnej majora Djaczenki. Żołnierz AK, AKO i WiN. W patrolu Romualda Zabłockiego ps. ,,Alibaba” ,,Błotnik” pełnił funkcję zastępcy dowódcy. Zginął w dniu 17.05.1946 w walce z patrolem WOP ze strażnicy Sejny w miejscowości Orlinek gm. Sejwy pow. Suwałki

17. Karniłowicz Bernard ps. ,,Żbik” – ur. 1922 r. w Gliniskach gm. Kolnica pow. Augustów i tam zamieszkały. Zabity w miejscu zamieszkania przez funkcjonariuszy PUBP w Augustowie w dniu 31.08. 1945 ( inne źródła podają jako datę śmierci 4 września 1945 r.)

18. Korsztun Stanisław ps. ,,Kłos” ,,Skała” - ur. 1915, mieszkaniec wsi Jastrzębna I gm. Lipsk pow. Augustów. Dowódca kompanii WiN kryptonim ,,Grab” (gm. Lipsk). Aresztowany 15.12.1945 przez funkcjonariuszy grupy operacyjnej przy PUBP w Augustowie pod dowództwem Zastępcy Wojewódzkiego Komendanta MO w Białymstoku kpt. Czesława Rakowskiego . Osadzony na posterunku MO w Lipsku, tam poddany brutalnym przesłuchaniom przez funkcjonariusza PUBP w Augustowie Witolda Kubrynia i milicjanta Stanisława Sawickiego i zabity. Ciało z licznymi obrażeniami ( połamane żebra, złamany mostek, wybite zęby, ręce skrępowane drutem kolczastym) znaleziono 18.12.1945 na bagnach w okolicy posterunku.

19. Kowalewski Bolesław ,,Zięba” – s. Wiktora, ur. 10.07.1897 we wsi Pobondzie gm. Kadaryszki, pow. Suwałki. Żołnierz AK . Do grupy Kazimierza Bartnika ,,Młotka” wstąpił jesienią 1945. Zmarł z ran po walce z grupą operacyjną UB w dniu 24.12.1945 gdy przyszedł spędzić Święta Bożego Narodzenia do swojego domu.

20. Kowalewski Tadeusz ,,Jastrząb” – syn Stanisława, ur. 28.01.1923 we wsi Podmacharce gm. Giby, pow. Suwałki. Członek patrolu Stanisława Wiś(sz)niewskiego ,,Zagłoby” z oddziału Aleksandra Kowalewskiego ps. ,,Bęben” ,,Rejtan”. Ujawnił się, z całością grupy, 25.04.1947 r. w Suwałkach. We wrześniu 1947 r. znalazł się w reaktywowanym oddziale ,,Bębna”. Zginął 27.09.1947 z ręki współpracownika PUBP Suwałki, byłego kolegi z oddziału ,,Bębna” Mieczysława Pawlukowskiego ps. ,,Znajdek” wypełniającego rozkaz kierownika sekcji ds. walki z bandytyzmem w PUBP Suwałki sierż. Mieczysława Strzyżykowskiego.

21. Kozłowski Henryk ps. ,,Grzyb” – mieszkaniec wsi Kolnica pow. Augustów, dezerter z MO, poległ 17.09.1945 we wsi Motułka gm. Sztabin pow. Augustów w gospodarstwie Jadwigi Citkowskiej, w walce z grupą operacyjną PUBP Augustów pod dowództwem Jana Szostaka

22. Krzykwa Stanisław (Antoni) ps. ,,Wicher” ,,Wiatr” - s. Wincentego i Stanisławy, mieszkaniec wsi Moczydły gm. Raczki pow. Augustów. Poległ w okolicach wsi Sucha Wieś (Szkocja) gm. Raczki pow. Augustów podczas akcji odbijania konwojowanego do Augustowa aresztowanego przez milicję plut. Antoniego Olszewskiego ps. ,,Chmura”, 05.09.1945

23. kpr. Kunda Czesław ps. ,,Fajfa” ,,Słowik” – syn Bronisława i Ludwiki z domu Liczwinkow, ur. 29.01.1921 we wsi Jaminy gm. Dębowo pow. Augustów i tam zamieszkały. Podczas okupacji niemieckiej w oddziale por. Stanisława Świątkowskiego ,,Zapały”. Po wkroczeniu ACz. w 1944 aresztowany i wywieziony w głąb ZSRR. Po powrocie jesienią 1947 łącznik i współpracownik ,,Pioruna”. W lipcu 1948 wyjechał do Szczecina, gdzie podjął pracę w porcie i planował ucieczkę za granicę. Zagrożony aresztowaniem przez UB wrócił w augustowskie do grupy ,,Pioruna”. Poległ 14.10.1949 w walce z grupą operacyjną UB i KBW w lasach jamińskich.

24. Kwiedorowicz Antoni ( właściwie Antanas Kvedaravičius) ps. ,,Lis” ,,Stryjek” – syn Adama , Litwin, ur. w 1916. Ukrywał się przed poborem do ACz. Działał w narodowej partyzantce litewskiej, między innymi w grupie Jurgisa Krikščiaunasa ps. ,,Rimwydas” gdzie występował pod pseudonimem ,,Łape” ( lis) lub ,,Šeškas” ( tchórz). W 1946 oddział ,,Rymvidasa” przeszedł na terytorium Polski, gdzie działał do grudnia 1949. Od grudnia 1949 w grupie Burdyna i Sadowskiego. Po rozbiciu grupy, w kwietniu 1952 przeniósł się na teren powiatu augustowskiego, gdzie dołączył do grupy ,,Gabrysia” i ,,Lota”, a po ich wyjeździe w czerwcu 1952 , przejął jej dowództwo. Poległ 02.10.1954 w walce z KBW w masywie leśnym Krasne – Wyżarne – Skiblewo gm. Lipsk pow. Augustów.

25. Lisowski Eugeniusz ps ,,Sęk” – pochodził zza Biebrzy, żołnierz zgrupowania sierż. Władysława Stefanowskiego ps. ,,Grom”. Podczas akcji z patrolem Mieczysława Babkowskiego ps. ,,Zygfryd”. 3.05.1945 ranny w walce z grupą bandycką w okolicach wsi Strękowizna gm. Szczebro – Olszanka pow. Augustów. ( ranny zmarł w szpitalu w Augustowie)

26. Łazarczyk Konstanty ps. ,,Czereśnia” ,,Groźny” – ur. i zamieszkały we wsi Bućki gm. Przerośl pow. Suwałki. Zastępca dowódcy kompanii na gminę Przerośl Franciszka Sowulewskiego ps. ,,Dąb”. Zajmował się werbunkiem nowych członków. Zginął przypadkowo, w lutym 1946 zastrzelony przez patrol Mariana Piekarskiego ps. ,,Ryś” podczas likwidacji uprawiającego bandytyzm Władys lawa Waraksy ps. ,,Tygrys”.

27. Łazarski Edward ps. ,,Biedak” ,,Krzak” ,,Łazarz” – syn Michała ( senatora II RP) i Adeli urodzony p. w 1929 r. mieszkaniec wsi Jaminy gm. Dębowo pow. Augustów. Współpracownik grupy ,,Pioruna” od 1946 . Do grupy wstąpił w połowie stycznia 1949 . Poległ 14.10.1949 w walce z grupą operacyjną UB i KBW w lasach jamińskich.

28. Makarewicz Wacław ps. ,,Jałowiec” - mieszkaniec wsi Kamienna – Nowa gm. Dąbrowa pow. Sokółka, żołnierz AK, AKO i prawdopodobnie WiN. W nocy 22.07.1946 raniony w podudzie, w okolicach własnego domu, przez funkcjonariusza plutonu operacyjnego przy Komendzie Powiatowej MO w Augustowie szer. Fryderyka Figurę, podczas ucieczki przed aresztowaniem. Zmarł w Augustowie 26 lub 28.07.1946 na skutek gangreny ,która wdała się w ranę gdyż zatrzymujący go funkcjonariusze nie opatrzyli go , ani nie pozwolili tego uczynić rodzinie, a następnie w celu wymuszenia zeznań bili go i kopali w zranioną nogę .

29. Maksimowski Józef ps. ,,Kanarek” - mieszkaniec wsi Komaszówka gm. Kolnica pow. Augustów. Zabity 24.10.1945 we wsi Góry gm. Kolnica pow. Augustów w gospodarstwie Wincentego Purwin ps. ,,Węgorz”. Według wersji przedstawionej przez dowódcę grupy operacyjnej PUBP Augustów ref. Wasilewskiego zatrzymany ,,Kanarek” miał wskazać miejsce ukrycia broni lecz zamiast tego zaczął uciekać i poległ od kul konwojujących go milicjantów. Według ustaleń śledztwa, prowadzonego przez IPN ,Józef Maksimowski został zabrany przez funkcjonariusza PUBP w Augustowie Piotra Szostaka z mieszkania teściów Wieczorków ze wsi Ponizie a następnie zabity dwoma strzałami w głowę na polu należącym do PGR Kolnica.

30. Maksimowski Stanisław ps. ,,Orzeł” - ur. 1910, mieszkaniec wsi Komaszówka gm. Kolnica pow. Augustów. Dowódca plutonu AK a następnie AKO. W jego zabudowaniach mieścił się punkt kontaktowy i magazyn broni. Poległ 24.10.1945 podczas ucieczki z zabudowań podpalonych przez grupę operacyjną PUBP w Augustowie pod dowództwem ref. Dowgiełło. Według ustaleń śledztwa, prowadzonego przez IPN Stanisław Maksimowski został zatrzymany przez funkcjonariuszy PUBP w Augustowie Piotra Szostaka, Edwarda Wasilewskiego i Jermakowa , którzy po podpaleniu zabudowań gospodarczych wyprowadzili go ok. 300 metrów od gospodarstwa i tam zamordowali .

31. Malczewski Bronisław ps. n/n – zabity 25.12.1949 we wsi Szczebra podczas zasadzki UB na Edmunda Krysiuka ps. ,,Lot” i Eugeniusza Gołębiowskiego ps. ,,Gabryś” ( prawdopodobnie nie był zaprzysiężonym partyzantem)

32. Malinowski Roman ps. ,,Błękitny” ,,Błękitek” – syn Piotra i Teresy Zubowicz, ur. we wsi Okółek gm. Giby pow. Suwałki. Członek patrolu ,,Zagłoby” z oddziału Aleksandra Kowalewskiego ps. ,,Bęben” ,,Rejtan”. Zginął 23.11.1946 we wsi Okółek w gospodarstwie Gabrieli Ciechanowiec, w walce z grupą operacyjną 57 pp powiadomioną o jego pobycie przez syna gospodyni, działającego z polecenia matki.

33. Malinowski Szczepan ( Stefan) ,,Kot” – syn Piotra i Teresy Zubowicz, ur. 25.011.1925 we wsi Okółek gm. Giby pow. Suwałki. członek patrolu Józefa Myszczyńskiego ,,Sikory” z oddziału Aleksandra Kowalewskiego ps. ,,Bęben” ,,Rejtan” . Ujawnił się, z całością grupy, w dniu 25.04.1947 w Suwałkach. . We wrześniu 1947 znalazł się w reaktywowanym oddziale ,,Bębna”. Po 27.09.1947 ukrywał się samotnie. Zginął w 12.02.1948, w Strzelcowiźnie gm. Giby pow. Suwałki, zastrzelony przez milicjantów z posterunku w Gibach kpr. Jana Ogórkisa i kpr. Czesława Krakowskiego w pobliżu gospodarstwa Wincentego Sokołowskiego.

34. Masłowski Władysław ps. n/n – s. Jana ur. 1926. Partyzant z patrolu Tadeusza Mac ps. ,,Tygrys”. Poległ 20.01.1946 w zabudowaniach leśniczówki Witówka gm. Raczki pow. Augustów ( leśniczy był jego ojcem) w walce z grupą operacyjną PUBP Augustów. Według informacji od rodziny Władysław Masłowski nie zmarł – ranę postrzałową głowy wyleczył mu augustowski lekarz. Jego brat Zygmunt został zastrzelony przez funkcjonariuszy UB podczas konwojowania go Augustowa ( ok. 1,5 km od leśniczówki na drodze do Raczek).

35. Mielkus Alfons ps. ,,Milko” data i miejsce urodzenia nieznane, Litwin ukrywał się razem z Piotrem Burdynem latem 1948. Zginął podczas obławy, w okolicach wsi Teklinowo gm. Krasnopol pow. Suwałki 16.11.1948 .

36. Por. cz.w. Milanowski Piotr ps. ,,Ćma” ,,Łuk” ,,Rukść” - s. Andrzeja i Rozalii Kwiatkowskiej, ur. 1915 Biernatki pow. Augustów. Żołnierz AK, AKO, dowódca kompanii i oddziału partyzanckiego Odznaczony KW, wyjechał z terenu powiatu Augustów jesienią 1945. Ujawnił się w kwietniu 1947 w Lidzbarku Warmińskim. Mieszkał w miejscowości Włocławki pow. Lidzbark, pracował jako nauczyciel w szkole w Pałacowie ?. 23.01.1949 na stacji kolejowej w Ełku został zatrzymany przez f-sza PUBP w Augustowie Kazimierza Felczaka ,a następnie wyprowadzony za miasto i czterokrotnie postrzelony. Mimo odniesionych ran zdołał zbiec i zawiadomić władze zmarł w dniu następnym w szpitalu w Ełku.

37. Milewski Józef ,,Orlik” – s. Józefa i Anny Jabłońskiej, ur. we wsi Giby, pow. Suwałki. Członek patrolu Bolesława Rogalewskiego ,,Sosenki” z oddziału Aleksandra Kowalewskiego ps. ,,Bęben” ,,Rejtan”. Zginął w walce z grupą operacyjną WOP 11.01.1947 we wsi Sztabinki gm. Berżniki pow. Suwałki.

38. Miszkiel Zygmunt ,,Świt” – syn Franciszka, ur. we wsi Krejwińce gm. Berżniki, pow. Suwałki. Brat ,,Gołębia”, członek patrolu Bolesława Rogalewskiego ,,Sosenki” z oddziału Aleksandra Kowalewskiego ps. ,,Bęben” ,,Rejtan”. Zginął w walce z grupą operacyjną WOP 11.01.1947 r. we wsi Sztabinki gm. Berżniki pow. Suwałki.

39. Ołów Eugeniusz ps. ,,Tadeusz” – s. Piotra, ur. 15.03.1933 we wsi Osinki gm. Jeleniewo pow. Suwałki. Od 1950 w grupie ,,Konspiracyjna Organizacja Młodzieżowa” (wcześniej ,,Harcerska Grupa Pogomców Komunizmu”). W dniu 03.05.1950 razem z dwoma kolegami z organizacji ( Józef Czyż, Franciszek Bobrowski) dołączył do grupy Burdyna i Sadowskiego. Podczas operacji wojsk KBW w okolicach wsi Płociczno gm. Kuków pow. Suwałki w dniach 1-2.07.1950 udało mu się, razem z Franciszkiem Witkowskim ps. ,, Adam” ,,Agrest” ,,Cygan”, wydostać z okrążenia. Popełnił samobójstwo w dniu 24.07.1950 w gospodarstwie Stanisława Wierzbowskiego we wsi Jabłonowo gm. Sokółki pow. Olecko, osaczony przez obławę UB i KBW .

40. Orłowski Bronisław ps. ,,Kania” ,,Pudełko” ,,Wujo” – syn Stanisława i Michaliny z domu Lewicka, ur. w 1910 we wsi Jaziewo gm. Dębowo pow. Augustów. Mieszkaniec wsi Jaminy gm. Dębowo pow. Augustów. Członek AK i AKO. Nie skorzystał z możliwości ujawnienia we wrześniu 1945 i wyjechał z terenu Augustowszczyzny. Przebywał w Warszawie oraz w miejscowości Rudzienice pow. Susz woj. Olsztyn ( obecnie wieś Rudzienice gm. Susz pow. Iława) Poległ 14.10.1949 w walce z grupą operacyjną UB i KBW w lasach jamińskich.

41. plut./sierż. Orłowski Stanisław ps. ,,Cygan” ,,Piorun” – s. Antoniego i Bronisławy z domu Zacharewicz, ur. 07.07.1919 we wsi Przechodki, gm. Sztabin pow. Augustów. Wychowywał się i mieszkał w domu rodzinnym we wsi Fiedorowizna gm. Sztabin, pow. Augustów. Po ukończeniu siedmiu klas szkoły powszechnej pracował pomagając rodzicom, jako najstarszy z siedmiorga dzieci. W 1935, mając ukończone 16 lat, wstąpił, przy wydatnej pomocy swego wuja policjanta, do WP . Służył w Warszawie w jednostce na Marymoncie. Skończył kurs dla podoficerów zawodowych i w randze kaprala ( lub plutonowego) brał udział w kampanii wrześniowej, w szeregach Warszawskiej Brygady Pancerno – Motorowej. Po zakończeniu działań wojennych wrócił do domu, gdzie pracował w gospodarstwie rodziców. Zagrożony aresztowaniem przez Sowietów, od 1940 r., do wybuchu wojny niemiecko – sowieckiej ukrywał się. W 1942 zawarł związek małżeński z Jadwigą Wąsewicz, a jednocześnie wstąpił do organizacji ,,Chłostra” i przyjął pseudonim ,,Piorun”. W tymże roku, ze względu na aresztowania działaczy ,,Chłostry”, zaczął się ukrywać. W połowie 1943 został żołnierzem AK w oddziale Stanisława Świątkowskiego ps. ,,Upiór” ,,Zapała”. Pełnił w nim funkcję dowódcy drużyny likwidacyjnej. Po wkroczeniu ACz, z rozkazu przełożonych wstąpił, w końcu 1944 do MO. Służbę pełnił na posterunku w Jaminach gm. Sztabin, pow. Augustów, a następnie został mianowany komendantem gmachu w KPMO w Augustowie. W dniu 04.04.1945, wraz z grupą podległych mu funkcjonariuszy, opuścił posterunek zabierając broń i dokumenty i dołączył do oddziału AKO dowodzonego przez plut. Jana Szumskiego ps. ,,Snop”, a następnie por. Edwarda Wawiórko ps. ,,Lemiesz” ,,Skiba”. W czerwcu 1945 po wyjeździe dowódców i części żołnierzy oddział wszedł w skład zgrupowania dowodzonego przez st. sierż. Władysława Stefanowskiego ps. ,,Grom”. W zgrupowaniu tym pełnił funkcje dowódcy prowiantowego obozu, a jednocześnie zajmował się prowadzeniem wywiadu. Po rozbiciu, przez siły NKWD, zgrupowania ,,Groma” nad jez. Brożane w lipcu 1945, pozostał w konspiracji . Nie skorzystał z możliwości ujawnienia we wrześniu 1945 i wyjechał z terenu Augustowszczyzny. Przebywał w Warszawie oraz w miejscowości Rudzienice pow. Susz woj. Olsztyn ( obecnie wieś Rudzienice gm. Susz pow. Iława) używając danych Wacław Zarzecki. Prawdopodobnie pod koniec 1946 lub w początkach 1947 powrócił w rodzinne strony i rozpoczął odbudowę oddziału, który nie wszedł w struktury winowskie. Nie ujawnił się także w kwietniu 1947, choć nie zabronił tego swoim podwładnym, z których część wyjechała na inny teren , a część ujawniła się. Wiosną 1947 jego grupa liczyła 4 osoby, a w okresie szczytowym 8 osób. Oddział, operujący głównie na terenie gm. Dębowo i Sztabin pow. augustowskiego został rozbity na skutek doniesienia informatora UB o ps. operacyjnym ,,Świerk”, który w dniu 14.10.1949 doprowadził grupę operacyjną KBW i UB do obozowiska partyzantów, które znajdowało się prawdopodobnie w lesie ,,Łubianka” w gm. Dębowo pow. Augustów ( lasy jamińskie). Podczas walki zginęli trzej członkowie grupy ( Czesław Kunda, Edward Łazarski i Bronisław Orłowski) , aresztowany został jeden jej współpracownik, a ,,Piorunowi” udało się uciec. Po rozbiciu grupy, ,,Piorun” nawiązał kontakt oraz przeprowadził kilkanaście akcji z grupą ,,Gabrysia” ( Eugeniusz Gołębiowski) i ,,Lota” ( Edmund Krysiuk). Prawdopodobnie od października 1950 do końca 1951 lub do początku 1952 ,,Piorun” ukrywał się sam ( przyczyny rozstania się z ,,Gabrysiem” i ,,Lotem” nie są znane) w okolicach domu rodzinnego. Na skutek szykan ze strony UB jego żona wraz z dziećmi zmuszona została do opuszczenia miejsca zamieszkania, a gospodarstwo zostało zniszczone. W związku z powyższym ,,Piorun” opuścił teren pow. Augustowskiego i przeszedł za Biebrzę, gdzie dołączył do grupy Edwarda Topczewskiego ,,Toporka” działającej głównie na terenie gminy Suchowola w powiecie sokólskim. W dniu 30.08. 1952 korzystając z informacji swojego agenta o pseudonimie operacyjnym ,,Szczygieł” UB przy pomocy batalionu wojsk KBW osaczył trzech partyzantów ( ,,Piorun” ,,Toporek” i n/n ,,Czesiek Curzoniak” ) w stodole w gospodarstwie Jana Gniedziejko na kolonii wsi Pokośno gm. Suchowola pow. Sokółka. Po półgodzinnej walce wszyscy partyzanci polegli, a ich ciała zostały zabrane do Białegostoku.

42. Pojawis Franciszka - ur. 1900 właścicielka gospodarstwa we wsi Rudzie gm. Grabowo pow. Gołdap gdzie 06.04.1952 otoczony został przez obławę KBW – UB patrol Franciszka Witkowskiego ps. ,,Adam” ,,Agrest” ,,Cygan” z oddziału Jana Sadowskiego i Piotra Burdyna . Poległa postrzelona w pierś i głowę serią broni maszynowej w momencie kiedy opuszczała podwórko atakowanych przez KBW zabudowań .

43. Rogalewski Stanisław ps. ,,Skowronek” - członek grupy Aleksandra Kowalewskiego ps. ,,Bęben” ,,Rejtan”. Zastrzelony podczas snu, 08.08.1945 , w stodole Jana Świsłowskiego we wsi Aleksiejówka gm. Giby pow. Suwałki przez funkcjonariusza MO w Sejnach Konstantego Puzynowskiego.

44. Rutkowski Józef ps. ,,Kuna” ,,Szczygieł” – s. Antoniego, ur. 17.07.1925we wsi Dzierwany gm. Wiżajny pow. Suwałki. Żołnierz WiN ( patrol ,,Klona” ,,Wiernego” Stanisława Siedleckiego, wcześniej krótko w patrolu Kazimierza Bartnik ps. ,,Młotek” ). Ujawnił się w Augustowie, w dniu 25.04.1947. Do grupy wstąpił w maju 1950 . Poległ 09.09.1950 we wsi Dziadówek gm. Wiżajny pow. Suwałki w pułapce UB i KBW .

45. kpr. Sadowski Jan ps. ,,Blady” ,,Jędrzycki lub ,,Jędrycki” ,,Komar” - s. Piotra, ur. 22.08.1922 we wsi Andrzejewo gm. Zaboryszki pow. Suwałki . Podczas okupacji niemieckiej był członkiem PZP, a potem AK. Pierwszego listopada 1944 wstąpił do MO i pracował na posterunku w Szypliszkach. W dniu 15.12.1944 zdezerterował. Był członkiem oddziału Romualda Zabłockiego ps. ,,Alibaba” ,,Błotnik”, do którego wstąpił w styczniu 1946, a po jego rozwiązaniu, wiosną 1946, przeszedł do patrolu Kazimierza Bartnika ps. ,,Młotek”. Latem lub jesienią 1946 przeniesiony do patrolu stanowiącego obstawę Zastępcy Komendanta Suwalsko – Augustowskiego Obwodu WiN ( kryptonim ,,Bronisława” ,,Felicja” ,,Filomena – 61” ) Michała Kaszczyk ps. ,,Siłacz” ,,Stały” ,,Tarzan”. Od lutego 1947 w patrolu ,,Wróbla” ( Józef Miluć), gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy. W lutym 1947, z rozkazu komendanta Obwodu Józefa Grabowskiego ps. ,,Cyklon” ,,Mur” ,,Przytulski” i szefa dywersji Kazimierza Ceckowskiego ps. ,,Wąż” ,,Węgorz”, wraz z Józefem Łukowskim ps. ,,Szczerbiec”, Piotrem Burdynem ps. ,,Kabel” i Bronisławem Nikścin ps. ,,Dąb” został oddelegowany na teren miasta Suwałki w celu stworzenia siatki wywiadowczej. Nie chcąc się ujawniać, ponownie dołączył do patrolu Kazimierza Bartnik ps. ,,Młotek”, który także odmówił ujawnienia się. Ujawnił się dopiero na wyraźny rozkaz dowództwa w Suwałkach, 29.04.1947. W dniu 13.10.1948 został skazany przez Sąd Grodzki w Suwałkach na karę 6 miesięcy więzienia na mocy art. 241 K.K.( udział w bójce). Podczas śledztwa był namawiany do podjęcia współpracy z PUBP w Suwałkach, w zamian za uwolnienie go od odpowiedzialności – ofertę odrzucił. W końcu kwietnia 1949 został wezwany do stawienia się w KPMO w Suwałkach, gdzie miał być pociągnięty do odpowiedzialności karnej jako dezerter z MO. Od tego momentu zaczął się ukrywać. W maju 1949, razem z Piotrem Burdynem stworzył oddział, którego został dowódcą. Zginął, zastrzelony przez podwładnego Mieczysława Arasimowicza ps. ,,Żulik” prawdopodobnie 21.06.1951w okolicach wsi Surminy gm. Banie Mazurskie pow. Węgorzewo województwo olsztyńskie.

46. Sawicki Jan ps. ,,Giez” ,,Grzmot” – s. Franciszka, ur. 02.07.1928 we wsi Lipniak gm. Zaboryszki pow. Suwałki. Wyrokiem WSR w Białymstoku, w dniu 20.10.1948 r. skazany na 5 lat więzienia za nielegalne posiadanie broni. Z więzienia zwolniony warunkowo w dniu 22.01.1950 . Do grupy Burdyna i Sadowskiego dołączył w maju 1950. Poległ 02.07.1950 w walce z KBW w okolicach wsi Płociczno gm. Kuków pow. Suwałki

47. Sidor Jan ps. ,,Guzik” ,,Zagłoba” – s. Franciszka, ur. 27.05.1903 w Raczkach pow. Augustów. Podczas okupacji niemieckiej żołnierz AK a następnie II zastępca komendanta Suwalsko - Augustowskiego Obwodu WiN. Ujawnił się w Suwałkach, w dniu 25.04. 1947. Z grupą nawiązał kontakt w październiku 1949, nie przebywał z nią lecz ukrywał się w towarzystwie Jana Gizelbach ps. ,,Wierszułł”. W dniu 21.11.1949 popełnił samobójstwo zagrożony aresztowaniem przez grupę operacyjną KBW w opuszczonych zabudowaniach we wsi Lipowo gm. Koniecbór pow. Suwałki.

48. sierż. Siedlecki Stanisław ps. ,,Medyk” – s. Kazimierza i Anny, ur. 22.07. 1906 we wsi Kobyli Kąt gm. Sztabin pow. Augustów i tam zamieszkały. Członek AK i AKO, sołtys . Zabity przez Sowietów podczas obławy lipcowej 1945.

49. Sławiński (Słowiński) Józef ,,Dzięcioł” – s. Izydora, ur. w 1924 we wsi Jałoszowa. Członek patrolu Józefa Myszczyńskiego ,,Sikory” z oddziału Aleksandra Kowalewskiego ps. ,,Beben” ,,Rejtan”. Ujawnił się, z całością grupy, w dn. 25.04.1947w Suwałkach. We wrześniu 1947znalazł się w reaktywowanym oddziale ,,Bębna”. Po rozbiciu grupy ukrywał się samodzielnie. Zastrzelony przez pozostającego na usługach UB Józefa Milucia ,,Wróbla” - kolegę z oddziału, w 1948 .

50. Snarski Józef ps. n/n- p. Mieszkaniec wsi Starożyńce gm. Lipsk. Zabity 18.06.1946 w Starożyńcach przez grupą operacyjną MO i PUBP Augustów. Wg niektórych źródeł nie był członkiem podziemia, zginął przypadkiem.

51. sierż. Sobolewski Wacław ,,Sęk” ,,Skała” - s. Jana i Józefy. Członek AK i AKO. Dowódca oddziału leśnego AKO operującego na terenie gm. Lipsk i Sztabin. Podczas ,,Obławy Lipcowej” ,,Sęk” przekazał swoich ludzi pod komendę sierż. Władysława Stefanowskiego ps. ,,Grom”, a sam przeszedł na teren powiatu sokólskiego. Zatrzymany przez Sowietów we wsi Kamienna Nowa zginął zastrzelony przez nich, we wsi Osowy Grąd gm. Kolnica pow. Augustów podczas konwojowania grupy zatrzymanych do Augustowa.

52. Stanulewicz Stanisław ps. ,,Skoczek” – s. Stefanii, ur. 21.08.1918 we wsi Chmielówka Stara gm. Kuków pow. Suwałki. Do grupy Burdyna i Sadowskiego wstąpił w dniu 12.02.1950, po sfingowanym uprowadzeniu ( w grudniu 1949został zmuszony do współpracy z PUBP Suwałki) Zmarł z ran w szpitalu w Suwałkach 01.07.1950 po walce z KBW w okolicach wsi Płociczno gmina Kuków powiat Suwałki.

53. Staśkiewicz Julian ps. ,,Borowy” – s. Jana i Rozalii ur. 14.10. 1927 we wsi Lipniak gm. Zaboryszki pow. Suwałki. Żołnierz WiN. Ujawnił się w Suwałkach, 25.04.1947 . Do grupy dołączył w czerwcu 1950 . Poległ, 06.04.1952 we wsi Rudzie gm. Grabowo pow. Gołdap po walce z grupą KBW w obejściu Józefa Pojawis.

54. sierż. Stefanowski Władysław ps. ,,Grom” - ur. 14.08.1914 we wsi Wojciech gm. Szczebro-Olszanka pow. Augustów. Członek AK i AKO, dowódca oddziału leśnego augustowskiego Obwodu AKO. Poległ 12.07.1945 w okolicach jeziora Brożane, podczas bitwy z oddziałami sowieckimi ,podczas której rozbity został jego oddział ( wg. Danych szacunkowych śmierć poniosło ok. 75 partyzantów AKO).

55. Szczytko Stanisław ps. ,,Wolny” ,,Ważny” lub ,,Wyżny” – mieszkaniec wsi Jasionowo gm. Sztabin pow. Augustów. Żołnierz AK, a następnie AKO ( w oddziale sierż. Władysława Stefanowskiego ps. ,,Grom”). Zabity w nocy z 24 na 25.03. 1945 w miejscu zamieszkania podczas operacji przeprowadzanej przez funkcjonariuszy PUBP Augustów i Sowietów.

56. Szyper Jan ps. ,,Świstak” - s. Wincentego i Wiktorii, ur. 28.06.1927 we wsi Jastrzębna I gm. Lipsk pow. Augustów. Członek WiN , podczas ujawnienia w kwietniu 1947 nie ujawnił się. Zabity przez funkcjonariuszy PUBP w Augustowie pod dowództwem zastępcy szefa PUBP Augustów Ryszarda Cabana, w dn. 30.05.1947 (podobno podczas próby ucieczki) w lesie koło miejsca zamieszkania.

57. Walusiewicz Leon ps. ,,Antek” – s. Antoniego, ur. w 1929 we wsi Krasne gm. Huta pow. Suwałki Do grupy Burdyna i Sadowskiego dołączył prawdopodobnie w czerwcu 1950 , ukrywając się uprzednio indywidualnie przed odbyciem służby wojskowej. Poległ 02.07. 1950 w walce z KBW w okolicach wsi Płociczno gm. Kuków pow. Suwałki

58. Wasilewski imię i ps. n/n – dezerter z WP, poległ 18.09.1945 r. we wsi Motulka gm. Sztabin pow. Augustów w gospodarstwie Zygmunta Karczmaryn (?), w walce z grupą operacyjną PUBP Augustów

59. plut. Wasilewski Zygmunt ps. ,,Martin” - s. Stanisława, ur. 08.04.1921 w Kolnicy pow. Augustów i tam zamieszkały. Członek AK, AKO i WiN, odznaczony Krzyżem Walecznych . Dowódca patrolu działającego głównie na terenie gm. Kolnica pow. Augustów. W dn. 31.08.1945 we wsi Netta gm. Kolnica pow. Augusrtów, podczas akcji PUBP w Augustowie pod dowództwem st. sierż. podch. Radziszewskiego na dom Antoniego Klekotko ps. ,,Groźny”, gdzie miała odbyć się narada dowództwa kompanii, ranny . Zmarł 04.09.1945 r.

60. Wilczyński Jan ps. ,,Figiel” – ur. 1918 we wwsi Wołkusz gm. Lips pow. Augustów. Żołnierz 41 pp. W konspiracji od 1940, kiedy zaczął przeprowadzać osoby zagrożone aresztowaniem przez Sowietów na tereny okupowane przez Niemców. W AK od 1942 w placówce Hołynka ( po 1945 tereny przyłączone do ZSRR) , był członkiem grupy przerzutowej dowodzonej przez plut. Adolfa Krawczyka ps. ,,Głaz”. Pod koniec 1945 aresztowany i podczas konwojowania zastrzelony przez funkcjonariuszy NKWD.

61. Witkowski Mieczysław ps. ,,Krawiec” ,,Przekurat” ,,Ślepak” – s. Kazimierza i Weroniki z domu Bogdan , ur. 04.11.1925 we wsi Kruszki gm. Pawłówka pow. Suwałki. Członek WiN (siatka). Ujawnił się w Suwałkach, 25.04.1947 . Do grupy Burdyna i Sadowskiego dołączył w maju 1950 szykanowany przez UB i zmuszony do współpracy (pseudonim operacyjny ,,Echo”). Po wejściu do grupy zerwał kontakt i przyznał się Burdynowi, że został razem z bratem Franciszkiem zwerbowany przez UB . Ujęty ciężko ranny, 06.04.1952 we wsi Rudzie gm. Grabowo pow. Gołdap po walce z grupą KBW w obejściu Józefa Pojawis. Przewieziony do szpitala w Olecku, a następnie w Białymstoku popełnił samobójstwo zrywając opatrunki i rozrywając rany.

62. Witkowski Franciszek ps. ,,Adam” ,,Agrest” ,,Cygan” – s. Kazimierza i Weroniki z domu Bogdan, ur. 27.03.1922we wsi Kruszki gm. Pawłówka pow. Suwałki. Członek WiN (siatka). Ujawnił się w Suwałkach, 25.04. 1947 . Do grupy Burdyna i Sadowskiego dołączył w maju 1950 szykanowany przez UB i zmuszony do współpracy (pseudonim operacyjny ,,Sprytny”). Podobnie jak brat Mieczysław, po wejściu do grupy nie podjął działalności agenturalnej. Po śmierci ,,Bladego” objął dowództwo patrolu operującego przeważnie na terenach powiatów giżyckiego, gołdapskiego i węgorzewskiego. Poległ, 06.04.1952 we wsi Rudzie gm. Grabowo pow. Gołdap po walce z grupą KBW w obejściu Józefa Pojawis.

63. Wiśniewski ( Wiszniewski) Stanisław ,,Zagłoba” – syn Stanisława, ur. 03.06.1919, we wsi Małowiste gm. Giby, pow. Suwałki zastępca Aleksandra Kowalewskiego ,,Bębna”, dowódca patrolu. Ujawnił się, z całością grupy, 25.04.1947 w Suwałkach. We wrześniu 1947 znalazł się w reaktywowanym oddziale ,,Bębna”. Po rozbiciu grupy ukrywał się razem ze swoim dowódcą. Poległ w walce 16.12.1947, w miejscowości Małowiste gm. Giby pow. Suwałki.

64. Zaborowski Kazimierz ps. ,,Wierny” – zmarł z ran 24.05.1946 we wsi Targowisko gm. Jeleniewo pow. Suwałki. Podczas próby ucieczki przed aresztowaniem, postrzelony przez funkcjonariusza plutonu operacyjnego przy Powiatowej Komendzie MO w Suwałkach szer. Piotra Cichockiego, wchodzącego w skład grupy operacyjnej PUBP Suwałki pod dowództwem chor. Aleksandra Omiljanowicza . Rannemu w kręgosłup Zaborowskiemu nie udzielono pomocy lekarskiej ( Omiljanowicz zabronił nawet jego siostrze bandażowania rany).Do Suwałk, gdzie zmarł na skutek wykrwawienia dowieziono go już w stanie agonalnym po 8 godzinach od zranienia .

65. Zalewski Szymon ps. ,,Dąb” - mieszkaniec wsi Balinka gm. Sztabin. Aresztowany i zastrzelony przez Sowietów podczas obławy lipcowej w 1945.

66. Zalewski Władysław ps. ,,Słup” – s. Władysława ps. ,,Dąb” . Członek oddziału Władysława Stefanowskiego ps. ,,Grom”. Poległ w potyczce z oddziałem NKWD w czerwcu 1945.

67. Zdaniewicz (Zdancewicz) Zenon ps. ,,Wenus” - mieszkaniec wsi Obuchowizna gm. Kolnica pow. Augustów. Aresztowany 20.01.1946 został przewieziony w okolice miejsca zamieszkania, gdzie miał wskazać miejsce ukrycia broni, podjął ponoć próbę ucieczki podczas której został zastrzelony. W raporcie po jego zabiciu Szef PUBP w Augustowie Aleksander Kuczyński napisał, iż ,,został zabity ponieważ był zwierzęcego wyglądu i sprytu”.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A/ Lista szczątkowa, czy początek? Pytam wobec c.a. 600 ofiar Obławy.

B/ Jak się to ma do Obławy?

C/ Taką listę znasz:

ATENY
Michałowski Feliks
AUGUSTÓW
Borucki Franciszek
Chełmiński Henryk
Chełmiński Jan
Cichor Mieczysław
Ciechanowicz Aleksander
Dyczewski Franciszek
Dyczewski Henryk
Filar Antoni
Filipowicz Antoni
Gąsiorowski Jerzy
Janik Lucjan
Jatkowski Mieczysław
Jedliński Władysław
Klewiado Walenty
Kolonicz Jerzy Stefan
Kuźniecow Mikołaj
Kuźniecow Teodor
Lipski Mieczysław
Niedźwiecki Stanisław
Olechowicz Stanisław
Orzechowski Kazimierz
Pużyński Henryk
Rudzewicz Edward
Rzepecki Jan
Sienkiewicz Bolesław
Sołtys Leonard
Stelmasik Tadeusz
Szygiel Henryk
Wiśniewski Jan
Wiśniewski Jan s. Stanisława
Wiśniewski Stanisław
Wołąsewicz Michał
Żyliński Jan
BALINKA
Błażewicz Władysław
Chodakiewicz Józef
Gąsiorowski Antoni
Gąsiorowski Edward
Kąkiel Józef
Korniłowicz Zygmunt
Kukowski Franciszek
Markowski Józef
Siedlecki Antoni
Siedlecki Wacław
Siedlecki Władysław
Zalewski Szymon
BERŻAŁOWCE
Markiewicz Antoni
Markiewicz Jan
Radzewicz Antoni
BERŻNIKI
Tujakowski Marian
BIAŁA WODA
Gliniecki Aleksander
Wysocka Aniela
Wysocka Kazimiera
Wysocki Ludwik
BIAŁOGÓRY
Adaszko Zygmunt
Cieślikowski Stanisław
Gutowska Bronisława
Marcinkiewicz Stanisław
Mieczkowski Antoni
Mieczkowski Wincenty
Milewski Stanisław
BIAŁOWIERŚNIE
Konopko Franciszek
Konopko Stanisław
Moroz Józef (ojciec)
Moroz Józef (syn)
Paszkiewicz Antoni
Paszkiewicz Franciszek
Plewiński
Rybaczyński Franciszek
Renkiewicz Feliks
Rewiński
Święcicki Domink
Święcicki Szymon
Święcicki Wincenty
BOSSE
Andrulewicz Franciszek
Andrulewicz Janina
BRZOZOWO
Sutuła Józef
BUDOWIEC kolonia ZELWY
Miszkiel Wacław
Radziewicz Bolesław
CHOMASZEWO
Leśniewski Fabian
Myśliwski Wacław
Myśliwski Zygmunt
CISÓW
Dytkowski Zygmunt
CZARNIEWO
Butkiewicz Ludwik
Pawełko Zofia
Pycz Władysław
Szumska Krystyna
CZARNY BRÓD
Krajewski Czesław
Okuniewski Józef
CZARNY LAS
Haraburda Edward
DALNY LAS
Juszkiewicz Aleksander
Juszkiewicz Józef
Makarewicz Jan
Puczyłowski Franciszek
DANIŁOWCE
Biziewski Antoni
Czekajło Wiktoria
Kamiński Ludwik
Laskowski Bronisław
Laskowski Stanisław
Michalski Stanisław
Michalski Wincenty
Przekopski Antoni
Przekopski Franciszek
Węgrzynowicz Marian
DANOWSKIE
Lipnicki Józef
Pachucki Antoni
Pachucki Piotr

DĄBROWA BIAŁOSTOCKA
Pryzmont Kazimierz
DEGUCIE
Jungiewicz Czesław
DŁUGIE
Tarasewicz Edward
Tarasewicz Stanisław

DWORCZYSKO
Myszczyński Bronisław
Myszczyński Walerian
Myszczyński Witold
Wołos Władysław
FIEDOROWIZNA
Orłowski Antoni
Orłowski Mieczysław s. Antoniego
Orłowski Mieczysław
FILIPÓW
Grabowski Józef
Jakubowski Feliks
Kamiński Franciszek
Rutkowski Bolesław
Rutkowski Stanisław
Szypulski Jan
GAWINIAŃCE
Okulanis Witold
GIBY
Bednarski Leon
Bożymski Antoni
Janczewski Franciszek
Krejczman Czesław
Krejczman Stanisław
Kozłowski Jan
Kulpan Józef
Kucharzewska Żyta
Moroz Józef
Niemkiewicz Stanisław
Romatowski Aleksander
Szarejko Stanisław
Zubowicz Stanisław
GORCZYCA
Jakubowski Władysław
Łebski Franciszek
Sobolewski Stanisław
Sobolewski Władysław
Żukowski Władysław
GREMZDY POLSKIE
Podchajski Stefan
GRUDZIEWSZCZYZNA
Łejmel Józef
GRUSZKI
Baranowski Władysław
Kubryn Albin
Kuryło Jan
Makar Antoni
Mieczkowski Antoni
Mieczkowski Jan
Mieczkowski Józef
Mieczkowski Witold
Mieczkowski Zygmunt
Ślużyński Józef
Wasilczyk Piotr
Wasilczyk Zygmunt
Wysocki Stanisław
HAMULKA
Kułak Stanisław s. Macieja
Kułak Stanisław s. Klemensa
Kułak Wacław
Szósta Władysław IWANÓWKA
Koncewicz Stanisław
Miszkiel Eugeniusz
Miszkiel Mieczysław
Sitkowska Jadwiga
Sitkowski Eugeniusz
Sitkowski Stanisław
JAMINY
Piętko Bronisław

JANÓWKA
Bożewicz Kazimierz
Kamiński Józef
Truszkowski Stanisław
JESIONOWO k. KRASNEGO BORU
Chlebanowski Stanisław
Daraszkiewicz Adolf
Gramacki Tadeusz
Karp Edward
Krzysztofik Jan
Szczytko Czesław
Szczytko Eugeniusz
JASTRZĘBNA I
Gramacki Czesław
JASTRZĘBNA II
Makarewicz Stanisław
Malinowski Stanisław
JAZIEWO
Andruszkiewicz Mieczysław
Bielawski Jan
Dziądziak Stanisław
Guziejko Antoni
Haraburda Eugeniusz
Janik Jan
Karp Leon
Kozakiewicz Czesław
Kugiel Adam
Kunda Edward
Kułakowski Kazimierz
Matyskieła Stanisław
Suchwałko Ludwik
Szmygiel Franciszek
Świerzbiński Klemens
Usnarski Jan
JURYSDYKA
Rukść Izydor
KAMIENNA NOWA
Gowś Jan
Krzywosz Jan
Krzywosz Stanisław
Sobolewski Wacław
Stroczkowski Paweł
Ugolik Bronisław
Ugolik Jan
Ugolik Wincenty
Wołczek Antoni
KAMIEŃ k. SZTABINA
Kanty Antoni
Murawski Władysław
Ostapowicz Ildefons
Rutkowski Bernard
Szyperski Tadeusz
KANAŁÓW A-SOSNÓWEK
Jarzębowicz Mieczysław
KAROLIN
Bobrukiewicz Jan
Bobrukiewicz Józef
Bobrukiewicz Stefan
Dylnicki Piotr
Syperowicz Stanisław
Święcicki Stanisław
Terlecki Bronisław Bolesław
KOLNICA
Michniewicz Witold
KOMASZÓWKA nad j. KOLNO
Miezio Franciszek
Miezio Józef
KOMASZÓWKA k. KRASNEGO BORU
Żywna Bernard
KAROLINY
Skrocki Bronisław
Skrocki Juliusz
KOPALNICA
Czokajło Antoni
Danowski Józef
Fiećko Feliks
Fiodorowicz Wacław
Hołubowicz Stanisław
Korenkiewicz Lucjan
KOPIEC
Dobrowolski Zygmunt
Duchiński Jan
Jagłowski Piotr
Kamiński Antoni
Małkowski Lucjan
Roszkowski Izydor
Roszkowski Stanisław
Rutkowski Stanisław
Siarkowski Witold
Siwicki Zygmunt
Szyszkiewicz Stanisław
Żukowski Konstanty
KRASNE
Barszczewski Wacław
Krysiuk Czesław
Krysiuk Remigiusz
Krysiuk Stanisław
Sawicki Bronisław
Sawicki Władysław
KRASNOBORKI
Dyjak Józefa
Karp Stanisław
Kondarcki Kazimierz
Mroziewski Witold
Surgont Stanisław
Szymkuć Antoni
Szyper Kazimierz
Wasilewski Władysław
Zdunko Jan
KRASNOPOL
Biziewski Józef
Lisiewicz Czesław
Luto Aleksander
Malinowski Wacław
Nowalski Stanisław
KRASNYBÓR
Bućko Konstanty
Haraburda Józef
Hornowski Karol
Karp Stanisław
Krzywicki Jan
Kulik Józef
Kuźmicki Leon
Szymański Czesław
Szyper Józef
Zysko Antoni
KREJWIŃCE
Milewski Jan
KRUSZNIK
Martynko Edward
Statkiewicz Kazimierz
KRYŁATKA
Kupiński Michał
LASANKA
Masłowski Franciszek
LEBIEDZIN
Gramacki Stanisław
Kuźmicki Stanisław
LESZCZEWEK
Koronkiewicz Lucjan
Warakomski Aleksander
MACHARCE
Myszczyński Edward
MAŁYSZÓWKA
Kalisz Wacław
Kułak Józef
Siedzik Kazimierz
Wnukowski Albin
Wnukowski Dominik
MIKASZÓWKA
Bielenica Piotr (z Kalet w ZSRR)
Różański Romuald
Sienkiewicz Remigiusz
MOGILNICE
Andraka Marian
Rzepka Marian
Szmygiel Kazimierz
Szumski Ignacy
Szumski Zygmunt
Waszkiewicz Ildefons
MOTUŁKA
Kondracki Zygmunt
NOWA WIEŚ
Karpienia Stanisław
Olszewski Józef
Toczko Aleksander
NOWINKA
Łazarska Danuta
Łazarska Eugenia
Łazarska Władysława
Sotaolewski Piotr
Warakomski Franciszek
Zaręba Tadeusz Zieliński Tadeusz
Żukowski Jan NOWY LIPSK
Chomiczewski Stanisław
Doroszko Zofia
Łozowska Anna
Matuszewski Bolesław
OKÓŁEK
Miszkieł Franciszek
ORZECHOWO
Myszczyński Witold
OSIŃSKIE BUDY
Brozio Jan
OSOWY GRAD
Giedrojć Dominik
Wasilewski Antoni
Wasilewski Bolesław
Wasilewski Czesław
Wasilewski Stanisław
OSTROWIE BIEBRZANSKIE
Kopańko Ignacy
Wnukowska Helena
PŁASKA
Puczyłowski Józef

POĆKUNY
Czeszkiewicz Józef
POMORZE
Bielecki Aleksander
Chrulski Bronisław
PONIZIE
Bujnowski Kazimierz
Januszko Bronisław
Margiewicz Paweł
Nowik Aleksander
Prawdzik Jadwiga
Wójcik Bolesław
Wyszyński Jan
Wyszyński Lucjan
POSEJANKA
Andrulewicz Witold
POSEJNELE
Luto Józef
Miszkieł Edward
Miszkieł Janina
Wojtanis Mieczysław
PRUSKA WIELKA
Milanowski Konstanty
PRZEWIEŹ
Gruszewski Wiktor
RUDAWKA - KURDYNKI - KIELMINY
Krupiński Szymon
Łuckiewicz Feliks
Makowski Konstanty (ojciec)
Makowski Konstanty (syn)
Przekopowski Józef
Specjall Karol
RYGOL
Fabisiak (leśniczy)
Kochanowski Antoni
Kornacki Jan
Obuchowski Edward
Obuchowski Jan
Turowski Józef
SAJENEK
Rogalski Izydor
SERSKI LAS
Bondzio Jan
Fiećko Feliks
Fiećko Stefan
Fiećko Walerian
Halicki Aleksander
Koncewicz Jan
Korenkiewicz Stefan
Michałowski Hilary
Nazarowski Władysław
SERWY
Bakuniewicz Jan
Chiliński Stefan
Jaworowski Zygmunt
Puczyłowski Tadeusz
Tomkiewicz Bronisław
STRZELCOWIZNA
Baranowski Franciszek
Gołkowski Stefan
Jejer Henryk
Kazimierczyk Kazimierz
STUDZIENICZNA
Puczyłowski Jan
SUCHA RZECZKA
Ciemny Leon
Frąckiewicz Bolesław
Puczyłowski Piotr
Rowiński Czesław
SUCHOWOLA
Omielan Wacław
Stelmach Sylwester
SUMOWO
Mullner Albin
Mullner Antoni
Mullner Bolesław
Mullner Wacław
Moroz Stanisław
Myszczyński Edmund
Myszczyński Mieczysław
Myszczyński Witold
Rapczyński Stanisław
Rupiński Józef
Rupiński Witold
Siderewicz Stanisław
SUWAŁKI
Andruszkiewicz (zatrz. w Filipowie)
Dąbrowski Franciszek
Dzienisiewicz Celina
Dzienisiewicz Wanda
Dźwilewski Jan
Gąglewski Tadeusz
Gumieniak Stanisława
Fietrołaj Tadeusz
Stankiewicz Piotr
Wojno Hanna
Wojno
SZTABIN
Chilicki Zygmunt
Chylicki Franciszek
Hoffman Stanisław
Szostyński Antoni
Wierzbicki Leon
TARTACZYSKO
Cichanowicz Piotr
Cuchanowicz Stanisław
TOPIŁÓWKA
Golicki Stanisław
Ulikowski Józef
WIERCHOLSZYNA
Wydra Wacław
WIERŚNIANKA
Stankiewicz Stanisław
WIERŚNIE
Kalinowski Bronisław Żynda Antoni
WIŻAJNY
Dębski Feliks
Romanowski Franciszek
Wołągiewicz Jadwiga
WOJCIECH
Stefanowski Lucjan
Stefanowski Władysław
WOLNE
Szczytko Kazimierz
Zawistowski Józef
WROTKI
Piktel Rajmund
Piktel Stanisław
WYCHODNE
Wasilewski Piotr
WYŻARNE
Białous Stanisław
ZARUBY
Luto Franciszek
Luto Hieronim
Luto Józef
ZELWA
Cymon Józef
Zabicki Stanisław
ŻWIKIELE
Radzewicz Józef
ŻYWA WODA
Dąbrowski Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listę ,,Obławową znam jest niepełna ( doszło kilka nazwisk), ale faktycznie to dobry pomysł by zamieścić ją tutaj - dziękuję .

Powtarza się chyba tylko nazwisko Siarkowskiego Witolda ,,Mewy" - tyle, ze z sięgającą 90% pewnością można powiedzieć, że został on zastrzelony przez Sowietów jeszcze na miejscu tzn w Puszczy Augustowskiejj , po naszej stronie po tym jak już pokazał im wszystko co miał pokazać i wydał wszystkich, których miał wydać ( słyszałem wersje, że próbował uciekać)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek- nie napiszę, co o Tobie myślę.

Myślę tym gorzej, im bardziej dowodzisz, że nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz.

Zauważyłeś/zrozumiałeś temat wątku?

GR podaje listę ofiar represji na terenie Suwalszczyzny. O IPN nie wspomina...

Albo skończysz mącenie, albo skończysz karierę" na Forum.

________________________________________________________

PS Jeśli masz pytania- polecam @ na priv, żeby już bardziej nie śmiecić w wątku.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 11:45 22-09-2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Ponad połowa aresztowanych nie miała nic wspólnego z podziemiem. Pozornie w działaniach NKWD trudno dopatrzeć się jakiejkolwiek logiki, obława odbywała się z typowo sowieckim bałaganiarstwem ,żołnierze i oficerowie chyba też nie mieli ochoty uganiać się za uzbrojonymi partyzantami ułatwili sobie robotę .Wyciągali ludzi z chałup mieli listy przygotowane przez szpicli, gdy kogoś nie było w domu brali innego żeby się zgadzała liczba. Poszukiwali nie tylko AK-owców aresztowali leśników ,sołtysów,bogatych gospodarzy to dla nich byli wrogowie po „pańskiej Polsce” .
Jak wyłapiemy i wywieziemy bandytów,to będziecie żyć spokojnie- tak jak w Związku Radzieckim
Fragment z książki „ nie tylko KATYŃ” kol. Rychu czy przypadkiem Jan Szostak [tzw. Kat Augustowa] nie działał na terenie pow. Bielsk Podlaski a konkretnie w rejonach Brańska w 44 r. może masz jakiekolwiek info . na jego temat co by pozwoliło na moje przypuszczenia ze to ten sam Szostak który był związany z grupą żydowską „wilki z Brańska” jest wymieniony w opracowaniach Brańskich żydów nazwisko Szostak sowiet jako członek tej grupy miał powiązania z sowiecko-żydoską partyzantką która była wykorzystywana do likwidacji Polskiego podziemia działającego w okolicach Brańska i ściśle współpracował z tutejszym NKWD i PUBP w Bielsku . pytam ponieważ widzę ze zajmujesz się obławą Augustowską i nazwisko Szostak jest na pewno ci znane. Sorki ze nie na temat twojego wątku pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej nie . Ten Szostak grasował cały czas raczej w augustowskiem . Za pierwszego Sowieta od wiosny 1940 do czerwca 1941 był współpracownikiem NKWD o pseudonimie ,,Wrona. Potem był w AK ( nie wiem dokładnie jaki oddział), gdzie posługiwał sie chyba tym samym pseudonimem . Po ponownym nadejściu Sowietów znów wrócił do ich służby tym razem pod ps. ,,Subocki" , a potem , jak już wszyscy wiedzieli, że to kapuś został funkcjonariuszem PUBP w Augustowie . Miał chyba dwóch braci - jeden z nich bodajże Józef został zabity przez partyzantów .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie