Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Burczy_PiotrOffline
Temat postu: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 17-07-2017 - 10:54
Członek PTG


Dołączył: 23-06-2017
Posty: 63
Skąd: Jaworzno
Status: Offline
Dzień dobry,

W związku z narastającą wręcz lawinowo ilością materiału w postaci zdjęć, zapisków odręcznych, dokumentów identyfikacyjnych które mam okazję odnaleźć wśród rodzinnych archiwów - a które niekoniecznie mogę ze sobą zabrać - pojawiła się przede mną potrzeba zorganizowania szybkiej mobilnej formy zbierania takich danych w sensownej formie i jakości.
Rozwiązanie przyszło mi do głowy dosyć szybko - skaner ręczny. Przejrzałem mniej więcej ofertę takich urządzeń dostępnych na rynku. Zauważyłem, że cena jest całkiem przystępna, szczególnie, że takie urządzenie z pewnością przyda mi się zarówno w pracy jak i przy digitalizacji dokumentów nie związanych bezpośrednio z genealogicznym hobby.

Wstępnie oceniłem, że lepszym pomysłem będzie kupno dwóch osobnych urządzeń.

Rolkowe, tj. przeciągane nad dokumentem czy stroną książki, które przydatne byłoby przy skanowaniu metryk czy książek. Ogólnie treści, których nie można rozczłonkować na pojedyncze arkusze. Tutaj zastanawiam się nad modelem Media Tech SCANLINE MT4090 jako przystępnego cenowo i zbierającego dosyć dobre opinie wśród recenzji w internecie.

Jeśli jednak chodzi o skanowanie zdjęć - obawiam się tutaj o zniekształcenia w ich treści przy nierównym przeciąganiu urządzenia nad zdjęciem. Dodatkowo stare zdjęcia są zazwyczaj powyginane (często sprawiają mi problem nawet przy skanowaniu tradycyjnym skanerem - najzwyczajniej w świecie podnoszą klapę przykrywającą szybę skanera do góry i muszę ją dociążać książkami). Nie "widzi" mi się także skanowanie kilkudziesięciu zdjęć przejeżdżając nad nimi rolką ze względu na najzwyczajniejsze zmęczenie ręki.

W przypadku zdjęć zastanawiam się nad skanerem szczelinowym - tj. takim, który przeciąga zdjęcie czy dokument przez wąski otwór - niweluje to problem wygiętych w łuk zdjęć i poruszenia w trakcie skanowania. Zdjęcie w takim skanerze szczelinowym zostaje łatwo "sprasowane" podczas czytania go przez sensor. Tutaj zastanawiam się nad modelem Doxie One. Koszt około 60$. Podobnie dobre opinie w sieci, jednak wymaga on sprowadzenia go zza granicy. Atutem tego modelu jest dołączona specjalna "ramka" na takie właśnie stare, pokryte często błyszczącą warstwą zdjęcia. W przypadku szczelinowego skanera odpada jednak możliwość skanowania większych woluminów, takich jak chociażby wszelkie księgi metrykalne.

Czy ktoś z was, szanowni użytkownicy, miał styczność lub posiada któreś z tych urządzeń (lub podobne) i mógłby mniej więcej opisać i podzielić się swoimi doświadczeniami z digitalizacją dokumentów z ich użyciem, ewentualnie zaprezentować swoje typy?

Z góry odrzucam aparat fotograficzny, czy to klasyczny, czy wbudowany w smartphone.

Dziękuję z góry za pomoc!

_________________
Pozdrawiam, Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 17-07-2017 - 11:07
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Ja, mimo iż posiadam przyzwoity skaner, bardzo rzadko z niego korzystam. Wszystkie dokumenty jednak fotografuję. Jakość często nawet lepsza niż ze skanera mam dobry aparat z przyzwoitym makro) i o wiele szybciej sie działa. No i można fotografować materiały, których nie bardzo da sie do skanera "wepchnąć". Np. wklejone do albumów zdjęcia, całe strony gazet czy inne duże i nieporęczne.
Skaner spakowany, stoi sobie na szafie, a aparat jest zawsze pod ręką. No i można go ze sobą wszędzie zabrać.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 17-07-2017 - 11:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
Fajną aplikacją jest CamScanner, już w wersji podstawowej, choć ja kupiłem pełną. Automatyczne wyostrzanie, wyrównywanie dokumentów, itp. Polecam oprócz zwykłego aparatu.

Pozdrawiam,
Marcin

_________________
Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomekSz1Offline
Temat postu: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 17-07-2017 - 11:43
Sympatyk


Dołączył: 25-06-2015
Posty: 401

Status: Offline
Witam.
Ja porzuciłem myśl o takich skanerach i nastawiłem się na dobry aparat.
Jest wygodniejszy w użyciu a zdjęcia wychodzą często lepszej jakości. Nie wyobrażam sobie, że te kilka tysięcy zdjęć aktów notarialnych musiałbym skanować. Aparat według mnie jest jednak lepszym rozwiązaniem.

Pozdrawiam,
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Burczy_PiotrOffline
Temat postu: Re: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 17-07-2017 - 11:44
Członek PTG


Dołączył: 23-06-2017
Posty: 63
Skąd: Jaworzno
Status: Offline
Małgorzata_Kulwieć napisał:
Skaner spakowany, stoi sobie na szafie, a aparat jest zawsze pod ręką. No i można go ze sobą wszędzie zabrać.


Urządzenia o których wspominam w temacie także są poręczne - kształt podłużnego "batona" troszkę dłuższego niż szerokość kartki A4 Wink

Sochers napisał:
Fajną aplikacją jest CamScanner, już w wersji podstawowej, choć ja kupiłem pełną. Automatyczne wyostrzanie, wyrównywanie dokumentów, itp. Polecam oprócz zwykłego aparatu.


Jak wspomniałem na końcu, aparat foto tym bardziej w smartphonie odpada - potrzebuję "spłaszczyć" zdjęcia. Nie widzi mi się walka z oświetleniem i utrzymywaniem w ryzach wyginania się zdjęć przy ich digitalizacji. Potrzebuję szybkiego powierzchniowego i jednolitego kolorystycznie obrazu. Do szybkiego "pstrykania" metryk taki aparat się nada, ale szukam innego rozwiązania.

_________________
Pozdrawiam, Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stanislaw_pikul
Temat postu: Re: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 17-07-2017 - 14:10
Sympatyk


Dołączył: 05-06-2011
Posty: 235

Burczy_Piotr napisał:
Małgorzata_Kulwieć napisał:
Skaner spakowany, stoi sobie na szafie, a aparat jest zawsze pod ręką. No i można go ze sobą wszędzie zabrać.


Urządzenia o których wspominam w temacie także są poręczne - kształt podłużnego "batona" troszkę dłuższego niż szerokość kartki A4 Wink

Sochers napisał:
Fajną aplikacją jest CamScanner, już w wersji podstawowej, choć ja kupiłem pełną. Automatyczne wyostrzanie, wyrównywanie dokumentów, itp. Polecam oprócz zwykłego aparatu.


Jak wspomniałem na końcu, aparat foto tym bardziej w smartphonie odpada - potrzebuję "spłaszczyć" zdjęcia. Nie widzi mi się walka z oświetleniem i utrzymywaniem w ryzach wyginania się zdjęć przy ich digitalizacji. Potrzebuję szybkiego powierzchniowego i jednolitego kolorystycznie obrazu. Do szybkiego "pstrykania" metryk taki aparat się nada, ale szukam innego rozwiązania.


Używałem i przestałem - dokładnie model Mediatechu. Jakość zeskanowanych zdjęć taka sobie - trudno utrzymać właściwe parametry - i tak każde zdjęcie wymagało później indywidualnej obróbki, dostosowywania parametrów balansu bieli, nasycenia itp.
Ksiąg metrykalnych nie próbowałem ale nie sądzę by nie spotkało się to z protestem pracowników archiwum - to jest jednak 'szorowanie' skanerem po papierze a większość z przeglądanych ksiąg zawierała ślady piasku i innych zanieczyszczeń papieru zaś tego typu skaner wymaga ścisłego kontaktu z obrabianą powierzchnią. Obecność piasku może powodować z jednej strony rysowanie szybki skanera (mimo OIDP kołek w skanerze), z drugiej zaś strony niszczyć będzie skanowany materiał co nie może się podobać odpowiedzialnym osobom.

_________________
Pozdrawiam

Stanisław


Ostatnio zmieniony przez stanislaw_pikul dnia 17-07-2017 - 14:35, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu: Re: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 17-07-2017 - 14:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
stanislaw_pikul napisał:
Burczy_Piotr napisał:

Sochers napisał:
Fajną aplikacją jest CamScanner, już w wersji podstawowej, choć ja kupiłem pełną. Automatyczne wyostrzanie, wyrównywanie dokumentów, itp. Polecam oprócz zwykłego aparatu.


Jak wspomniałem na końcu, aparat foto tym bardziej w smartphonie odpada - potrzebuję "spłaszczyć" zdjęcia. Nie widzi mi się walka z oświetleniem i utrzymywaniem w ryzach wyginania się zdjęć przy ich digitalizacji. Potrzebuję szybkiego powierzchniowego i jednolitego kolorystycznie obrazu. Do szybkiego "pstrykania" metryk taki aparat się nada, ale szukam innego rozwiązania.


Używałem i przestałem - dokładnie model Mediatechu. Jakość zeskanowanych zdjęć taka sobie - trudno utrzymać właściwe parametry - i tak każde zdjęcie wymagało później indywidualnej obróbki, dostosowywania parametrów balansu bieli, nasycenia itp.


No właśnie aplikacja o której mówię koryguje wygięcie, wyostrza, wygładza, poprawia kontrast, jest to aplikacja stworzona do skanowania dokumentów. Stąd może warto wypróbować, tym bardziej, że jest darmowa w wersji podstawowej, a i tak większość nowoczesnych smartfonów ma całkiem porządne aparaty.

Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2017 - 15:59
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Szkoda pieniędzy na skaner. Zupełnie wystarczający jest aparat fotograficzny z trybem makro. Przydatny również byłby statyw, jeśli ręka Panu drży. Dokumenty może Pan fotografować po kawałku, tak żeby uzyskać najlepszą rozdzielczość. Potem takie kawałki można złożyć w całość przy użyciu tego programu (darmowego):
https://www.microsoft.com/en-us/researc ... e-editor/#
Używałem do tego celu zwykłego, amatorskiego Nikona. Nie jest potrzebny profesjonalny sprzęt fotograficzny.

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Burczy_PiotrOffline
Temat postu: Re: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 18-07-2017 - 08:41
Członek PTG


Dołączył: 23-06-2017
Posty: 63
Skąd: Jaworzno
Status: Offline
stanislaw_pikul napisał:
to jest jednak 'szorowanie' skanerem po papierze a większość z przeglądanych ksiąg zawierała ślady piasku i innych zanieczyszczeń papieru zaś tego typu skaner wymaga ścisłego kontaktu z obrabianą powierzchnią. Obecność piasku może powodować z jednej strony rysowanie szybki skanera (mimo OIDP kołek w skanerze), z drugiej zaś strony niszczyć będzie skanowany materiał co nie może się podobać odpowiedzialnym osobom.


Ten argument przekonał mnie ostatecznie. Myślałem, że taki skaner ma mniej inwazyjny kontakt z powierzchnią skanowania. Szorowanie odpada.

Przy dokumentach zostaję w takim razie przy aparacie. Posiadam dosyć przyzwoitą lustrzankę i statyw i tego będę się trzymał. Dziękuję za podpowiedzi! Sprawdzę też tę aplikację CamScanner.

A czy ktoś miał może styczność z ręcznym skanerem szczelinowym przy skanowaniu zdjęć? Takim w którym skanowany arkusz jest przeciągany samoczynnie przez skaner? Tutaj w przypadku posiadania zbioru kilku tysięcy luźnych ujęć plus wyjazdy do wujków i ciotek na "szaber" porozrzucanych tu i ówdzie świstków i fotografii widziałbym więcej pozytywów?

_________________
Pozdrawiam, Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Re: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 18-07-2017 - 08:59
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jest jeszcze inny rodzaj skanera Flip-Pal . Reklamowali się, że stworzony specjalnie dla genealoga.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zaleznyhOffline
Temat postu: Re: Skanery ręczne - przykłady, doświadczenia i opinie?  PostWysłany: 19-07-2017 - 23:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-01-2017
Posty: 145

Status: Offline
Wybaczcie, że odejdę troszkę od tematu, ale chciałbym wam pokazać pewne rozwiązanie, które już funkcjonuje wśród specjalistów.
https://www.youtube.com/watch?v=03ccxwNssmo
System z załączonego filmu, wykorzystując projekcję laserowej siatki, rozpoznaje kształt książki i dzięki temu może w locie odpowiednio modyfikować zdjęcia, powodując ich "spłaszczenie", czyli taki efekt o jakim pisał Piotr. A wszystko to z prędkością do 250 stron na minutę. Oczywiście to jest profesjonalny sprzęt a pełną prędkość osiąga przy nowych książkach a nie księgach, które nieraz się ledwo trzymają. Ale można zobaczyć jaką technologię już posiadamy. Teraz tylko jakby ktoś to upakował w jednym aparacie i mamy idealne narzędzie do robienia zdjęć wszelakim dokumentom, nawet takim, które trudno rozpłaszczyć w skanerze..

_________________
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.882510 sekund(y)