Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Banaś_RobertOffline
Temat postu: akty ślubu i chrztu z parafii Wieleń  PostWysłany: 26-03-2017 - 19:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2014
Posty: 105

Status: Offline
Proszę o pomoc w przetłumaczeniu tych dwóch dokumentów:

akt ślubu w 1710 roku Benedykta i Jadwigi
https://dysk.onet.pl/link/Cy91L
akt chrztu w 1711 roku Wawrzyna, syna Benedykta i Jadwigi
https://dysk.onet.pl/link/3h9fx

Z moich dotychczasowych ustaleń wynika, że Benedykt (który był krawcem, a którego aktu urodzenia niestety nie udało mi się odnaleźć), był synem Szymona i Katarzyny Ima (Imskich). Znalazłem tylko jeden akt ślubu w księdze metrykalnej parafii Wieleń z tego okresu, w którym jest wymienione imię Benedykt. Ale coś mi tu nie pasuje. Czyżby to było drugie imię? A może nazwisko, bo imię to Maciej? Nie znajduję też żadnej informacji o zawodzie.
Natomiast w akcie chrztu syna Wawrzyna, za imieniem ojca jest chyba nazwisko, którego odczytać nie potrafię. Imię matki jest takie same jak w akcie ślubu.

Mam nadzieję, że ktoś z Państwa pomoże rozwiązać mi tę zagadkę
Robert

_________________
Nazwiska, których szukam: Banaś, Krasnowski, Ankiewicz, Bileński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2017 - 21:57
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Cytat:
Rok 1710, styczeń. Wielebny Marcin Folthman wikariusz miejsca zatwierdził małżeństwo pomiędzy Maciejem Benedyktem* i Jadwigą Hordesiówną [?] Świadkami zostali Jakub Starosta i Jan Dwornik.
-=-=
Ten sam ochrzcił dziecię - Wawrzyńca, [syna] Benedykta Hodresia i Jadwigi, prawnie poślubionych. Chrzestnymi zostali Maciej Siedlecki i Elżbieta Tulczyna.


* - to jest nazwisko moim zdaniem.

Na moje oko mogło być tak że Benedykt Hordeś i Jadwiga mieli córkę Jadwigę. kolejnym, którymś tam ich dzieckiem był Wawrzyniec. Jadwiga wyszła za mąż za Macieja Benedykta zmieniając nazwisko na Benedykt. Zatem szukałbym dzieci Benedyktów w następnych latach po 1710 roku. Tak to widzę. Oczywiście mogę się mylić i proszę traktować to jako trop do sprawdzenia a nie jako pewnik. Wink

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Banaś_RobertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2017 - 07:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2014
Posty: 105

Status: Offline
Dziękuję za pomoc.
Przeszukując księgi metrykalne cofałem się w czasie od 1753 roku w którym urodził się Maciej syn Wawrzyńca Banaś i Reginy.
https://dysk.onet.pl/link/35m6S#.
wcześniej ci małżonkowie mieli jeszcze dwoje dzieci: Pawła i Zofię. Teraz zwróciłem uwagę, że w akcie chrztu Zofii występuje jako świadek Regina Hasiorowna:
https://dysk.onet.pl/link/sKb3r
[Chyba] ta sama Regina w 1739 roku bierze ślub z Wawrzyńcem Hordes:
https://dysk.onet.pl/link/4n6C0#.
wymienionym we wcześniej tłumaczonych dokumentach.

Ponieważ ja szukam swoich przodków o nazwisku Banaś, dzięki Twojej pomocy wnioskuję, że w tym samym czasie i w tym samym miejscu żyło dwóch Wawrzyńców [Hordes i Banaś] , którzy mieli żony Reginy i ja muszę poszukać w księgach jeszcze raz aktu urodzenia i ślubu tego swojego Wawrzyńca. Mam rację, czy się mylę?

pozdrawiam
Robert

Aktów z tego postu nie potrzeba tłumaczyć.

_________________
Nazwiska, których szukam: Banaś, Krasnowski, Ankiewicz, Bileński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mae10Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-04-2020 - 21:20
Sympatyk


Dołączył: 09-08-2017
Posty: 144

Status: Offline
Poszukuję ksiąg parafii Wieleń lata 1840-1850, a w szczególności interesuje mnie akt ur 1843 Józef Jaszcz. Może pan coś wie?

pozdrawiam
Ewa M
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Banaś_RobertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2020 - 07:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2014
Posty: 105

Status: Offline
Sprawdziłem, ale takiego aktu nie znalazłem.

_________________
Nazwiska, których szukam: Banaś, Krasnowski, Ankiewicz, Bileński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.065112 sekund(y)