Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marek_KrzyżanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2017 - 20:18
Nieaktywny


Dołączył: 29-01-2017
Posty: 20

Status: Offline
Markowski_Maciej napisał:
Dziadkowie
Józef Nauczyciel
Feliks Ekonom i zarządca lasów
Pradziadowie
Urban Skłodowski - szlachcic cząstkowy, ale synowie dzięki samozaparciu uzyskali wykształcenie
Aleksander Sagtyński - urzędnik carski
Mateusz Boguski - nie badałem - możliwe, że właściciel ziemski
Franciszek Zaruski - właściciel i urzędnik ziemski - majątek zlicytowany na początku XIX wieku

Sagtyńscy są tajemniczą rodziną. Znawcy tematu podejrzewają, że mogli być Frankistami. Brat Salomei pełnił ważną rolę u Księcia Konstantego (tajna policja).

Maciej Majewski - mąż siostry babki Marii - nauczyciel, wylegitymował się przed Heroldią. O Macieju Majewskim pisałem też przy okazji mojego przodka Stanisława Polkowskiego.

Wszystkie te informacje znajdują pod linkami, które załączyłem w artykule o drzewie genealogicznym rodziny, między innymi we wpisie Maria Skłodowska Curie i jej mało znana rodzina.

_________________
Pozdrawiam
Maciej


Dzień Dobry,

Mam takie pytanie.
Nie wiem, jak bardzo ta kwestia przodków Marii Skłodowskiej Pana interesuje.
Czy widział Pan akt chrztu Stefana Sagtyńskiego z roku 1777 z parafii Świętego Krzyża w Warszawie?

Pozdrawiam,
Marek Krzyżanowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-03-2017 - 21:13
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Marek_Krzyżanowski napisał:

Dzień Dobry,
Mam takie pytanie.
Nie wiem, jak bardzo ta kwestia przodków Marii Skłodowskiej Pana interesuje.
Czy widział Pan akt chrztu Stefana Sagtyńskiego z roku 1777 z parafii Świętego Krzyża w Warszawie?

Pozdrawiam,
Marek Krzyżanowski

Naprawdę zachęcam do przeczytania podlinkowanych tekstów oraz literatury przedmiotu. Wtedy nie trzeba będzie wyważać otwartych drzwi.
Ze swojej strony temat uważam za zamknięty dopóki nie znajdę nowych informacji o Zaruskich. A w pozostałych gałęziach są inni bardziej biegli ode mnie.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 25-04-2017 - 18:30
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

Markowski_Maciej napisał:
Pod koniec zeszłego roku odświeżyłem artykuł sprzed kilku lat Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowskiej. Nie mogąc się rozstać z Marią i jej rodziną rozbudowałem powstały początkowo pod potrzeby powyższego artykułu wykres rodzinny Marii Skłodowskiej Curie na podstawie powszechnie dostępnych źródeł. Wydaje mi się, że jest największy spośród dostępnych za darmo w Internecie.

W drzewku jest błąd dotyczący rodziców Feliksa Boguskiego: ojcem był jest Mateusz Boguski natomiast matka to Katarzyna Choynowska / chrzest sygn. 1744/29.25.1799 Szczepankowo.

Małżeństwo Mateusz Boguski & Katarzyna Choynowska zawarli sygn. 445/19.06.1791 Szczepankowo

Mariusz

_________________
Pozdrawiam
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 25-04-2017 - 20:38
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję bardzo za czujność. Rysunek poprawiłem, ale chwilę to potrwa nim się zaktualizuje.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 25-04-2017 - 23:23
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

O tam nie ma za co - okazało się że Boguscy to moi krewni więc idę tym śladem. Skoro zauważyłem ładne drzewko acz z błędem to podpowiadam.

to pod tym postem jeszcze w temacie

chrzest - Katarzyna Choynowska 28.12.1765 córka Walentego&Małgorzata Dziergowskaj sygn.863/28/12.1765 Jarnuty parafia Szczepankowo

Zgon
Katarzyna Choynowska sygn.1264/03.03.1792 / chrzest około 1742 /

małżeństwo - Franciszek Boguski&Katarzyna Kisielnicka sygn.322/24.11.1715 Boguszyce/Kysiołki parafia Szczepankowo

chrzest:
Walenty Choynowski syn Wojciecha i Marianny sygn.608/17.02.1732

Mateusz Boguski syn Marcina i Marianny sygn.70/04.11.1833 zgon parafia Szczepankowo /1749-04.11.1833/

Katarzyna Choynowska córka Wojciecha Choynowskiego sygn.15/16.02.1837 zgon /1749 - 16.02.1837/

mogę szukać dalej po Marcinie i podpiąć moich Smile


Mariusz

Mariusz


Ostatnio zmieniony przez Mariusz_14 dnia 08-06-2017 - 14:48, w całości zmieniany 4 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 26-04-2017 - 07:07
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję,
Uzupełnione. tym samym rysunek rodziny Marii Skłodowskiej Curie liczy 150 osób Smile

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 26-04-2017 - 11:06
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

Markowski_Maciej napisał:
Dziękuję bardzo za czujność. Rysunek poprawiłem, ale chwilę to potrwa nim się zaktualizuje.


Oczywiście reszta Kisielnickich jest w herbarzu / Uruski, Boniecki / herbu Topór.

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 26-04-2017 - 22:28
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

Markowski_Maciej napisał:
Dziękuję,
Uzupełnione. tym samym rysunek rodziny Marii Skłodowskiej Curie liczy 150 osób Smile


Chrzest:
Wojciech Choynowski&Marianna syn Walenty sygn.608/15.02.1732 parafia Szczepankowo
Wojciech Choynowski&Marianna córka Agata sygn.286/04.02.1729 parafia Szczepankowo

Jak się wydaje Choynowscy byli by herbu Lubicz idąc śladem herbarza Uruskjego.

Mariusz


Ostatnio zmieniony przez Mariusz_14 dnia 26-05-2017 - 23:51, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 27-04-2017 - 21:57
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Cały czas się zastanawiam, czy ich dopisywać z Bonieckiego. Też miałem opory aby wpisywać Mateusza.
Dopiero co skończyłem opisywać swoje zdanie na temat herbarzy.

Maciej

Mariusz_14 napisał:
Markowski_Maciej napisał:
Dziękuję bardzo za czujność. Rysunek poprawiłem, ale chwilę to potrwa nim się zaktualizuje.


Oczywiście reszta Kisielnickich jest w herbarzu / Uruski, Boniecki / herbu Topór.

Mariusz

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 28-04-2017 - 10:04
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

Według mojego doświadczenia - herbarze / Boniecki i Uruski / opisują rzeczywistość rzetelnie. Instytucja Heroldii a tym samym dokumentacji herbarzowej ma się tak samo do dzisiejszego USC. Jak, źle wpiszemy dane / na podstawie nierzetelnych danych/ tak będziemy mieli. To znaczy dzisiaj musimy poprawiać stan faktyczny.

Jeśli chodzi o Mateusza Boguskiego z linii Marii Skłodowskiej to szukam go. Jeszcze go nie znalazłem. Metrykalia Szczepankowa mają swoją specyfikę bo w Aktach brak jest większej ilości "odniesień" genealogicznych i trzeba weryfikować cały zbiór, czyli przeglądać wszystkich chrzczonych lub zaślubionych lub zmarłych w okresie czasu możliwym do zajścia / chrztu, ślub, zgonu/ .

Wczoraj udało mi się wyłowić dwóch Stanisławów - jednego mojego / Żebry po Aleksandrze Boguskim i Mariannie Sierzputowskiej/ i jednego herbarzowego syna Jacka Boguskiego i Jadwidze z Żebrów. Oboje są krewnym rzecz pewna ale nie wiem jeszcze jak.

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 29-04-2017 - 00:29
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

Metryka zgonu Mateusza Boguskiego jest genetyce1839/66 wystarczy zapytać się osoby indeksującej.

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 02-05-2017 - 23:02
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

Jeśli chodzi o metrykę zgonu Feliksa to tak to jest jak obcy ludzie podają szczegóły genealogiczne i w dodatku błędne. Pomylić Mierzejewskich i jakichś tam Choynowskich Smile

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 05-05-2017 - 20:48
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dobry wieczór,
w końcu miałem czas, aby przepisać informacje o Kisielnickich z Bonieckiego.
Więc jest już nowa wersja drzewa genealogicznego rodziny Marii Skłodowskiej Curie.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 06-05-2017 - 09:31
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

Jak już mowa o Kisielnickich to Uruski podaje:

"[...]Bartłomiej dziedzic na Bogusicach Kisiołkach1680 miał córki Eurfozynę za Mateuszem Gawkowskim, Katarzynę za Franciszkiem Boguskim i Mateusza dziedzica na Kisiołkach Boguszycach 1707, po którym Zuzanny Boguskiej syn Józef zaślubił Mariannę Mossakowską i z niej pozostawił: Władysława i Jana, który w 1788 sprzedali części Kisiołek a w 1792 r. Kisiołek Boguszyc.[...]".


Ci Mossakowscy byli i wcześniej z Chojane Stare. Smile

Mariusz


Ostatnio zmieniony przez Mariusz_14 dnia 27-05-2017 - 00:06, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Zaruscy - nieznana (do tej pory) rodzina Marii Skłodowsk  PostWysłany: 07-05-2017 - 20:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Witam,
czy Pan to zna?
Otkrywcą i badacz (raczej otkrywczyni) powieści Mikhaiła Bułhakowa i jego powieści "Mistrz i Małgorzata" - Marietta Czudakowa, tym samym zna o niej świat literatury.

Ale o jej męż Aleksander Czudakow był mało znany, chociaż juz na końcu lat 80-ch był wykładowcem na uniwersytetach Europy i Stanów.

Świat literatury był szokowany kiedy w roku 2000-m był wydany jego utwór pod tytułem "Ложится мгла та старые ступени".
To była bomba. Ta powieśc nie była napisana w jakimś określonym formacie.

Czytałam tą powieść. Jej można otwierać na każdej stronie - na początku, w środku, na końcu, i czytać.
Jest to powieść biograficzna samego Aleksandra Czudakowa, ale napisana wyjątkowe.

Do rzeczy.
Czytałam to dawno, Ale pamiętam, że babcia pisarza była pokrewniona z Marią Skłodowską, była jej kuzyną.
Znalazłam tą książkę w sieci.
To kawałki

"— С шампанского никогда не начинали, — вдруг сказала бабка. — Сперва подавали столовые вина. Разговор должен оживляться постепенно! А шампанское сразу ударяет в голову. Впрочем, теперь к этому и стремятся.

Обед был превосходный; бабка и её дочери были кулинарками высокого класса. Когда, ещё в Вильне, в конце девятисотых, отец бабки Пётр Сигизмундович Налочь- Длусский-Склодовский проиграл в карты в дворянском собрании своё именье, семья переехала в город и впала в бедность, мать открыла «Семейные обеды». Обедам полагалось быть хорошими: пансионеры, молодые холостяки — адвокаты, педагоги, чиновники — это же всё были приличные люди! Дед, окончив Виленскую духовную семинарию, ожидал места. Приход можно было получить двумя путями: женитьбой на дочери священника или по его смерти. Первый вариант деда почему-то не устраивал, второго предстояло ожидать неопределённо долго; всё это время консистория, которую дед по-старинному именовал дикастерией, выплачивала кандидату содержание. Дед ждал уже два года и утомился питаться в кухмистерских («все эти трактиры, народные столовые в России всегда были скверные — даже до большевиков»); увидев в «Виленском вестнике» объявление, пришёл в тот же день. Его оставили обедать — бесплатно разумеется, все в первый раз у прабабки обедали gratis, не может же приличный господин покупать кота в мешке! Матери помогала семнадцатилетняя Оля, только что выпущенная из института благородных девиц и успешно овладевавшая поварским искусством. И Оля, и обеды деду настолько понравились, что он обедал целый год, пока не сделал предложение. Над бабкиными консоме, деволяй, уткой на канапе, соусом la Субиз в Чебачинске посмеивались, отец любил ввернуть, что в «Национале» котлеты мягче («будут мягче, когда половина хлеба»), и Антон ждал, что уж в Москве… Но теперь, побывав и в других столицах, он говорил: лучше, чем у бабки, не едал нигде и никогда.

Дочерей бабка тоже выучила готовить."
...........
"...— Мужики вообще слабосильны, — вступала в разговор бабка. — Плохое питание, грязь, пьянство. Мой отец — потомственный дворянин, а был сильнее любого мужика, хоть физически работал только летом, в имении, да и лишь до того случая (случаем назывался роковой день, когда отец проиграл именье).

— Дед, а ты тоже из дворян? — спрашивал Антон.

— Из колокольных он дворян, — усмехалась бабка. — Из попов.

— Но зато отец деда был знаком с Игнатием Лукасевичем! — брякнул Антон. — Великим!

Все развеселились. Лукасевича, изобретателя керосиновой лампы, действительно в 50-е годы прошлого века знавал прадед Антона, о. Лев.

— Вот так! — смеялся отец. — Это вам не родство с Мари Склодовской-Кюри!
Мари Кюри, урождённая Склодовская, была троюродной сестрою бабки (в девичестве Налочь-Длусской-Склодовской); бабка бывала в доме её родителей и даже жила там на вакациях в одной комнате с Мари. Позже Антон пытался выспросить у бабки что-нибудь про открывательницу радия. Но бабка говорила только:

— Мари была странная девушка! Вышла замуж за этого старика Кюри!.."

http://e-libra.ru/read/354638-lozhitsya ... upeni.html

Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.691449 sekund(y)