Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-12-2013 - 18:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile


Balcerak - od niemieckich nazw osobowych Balzar, Balzer, te od imienia Balthassar.

Jachowski 1628 - od nazwy miejscowej Jachówka (bielskie, gmina Budzów).

Koneczny 1540 - od koniec ‘granica, kres, ostatek’, kończyć.

Kornacki 1553 - od nazwy miejscowej Kornaty (konińskie, gmina Strzałkowo).

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Młodawski 1406 - od nazwy miejscowej Młodawsko, dziś Młodasko (poznańskie, gmina Kaźmierz).

Stachura 1399 - w grupie nazwisk pochodzących od imion na Sta-, typu Stanisław, może też od imienia Eustachy.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
góralOffline
Temat postu: Milaniak  PostWysłany: 25-12-2013 - 14:46


Dołączył: 25-12-2013
Posty: 2

Status: Offline
Witam.

Chciałbym się dowiedzieć o pochodzeniu nazwiska "Milaniak". Jest to typowo Spiskie nazwsko, nie występuje ono nigdzie indziej w Polsce tylko w tym regionie. W ciągu historii region ten byl "rozszarpywany" przez sąsiednie państwa stąd moja ciekawość z jakiego trzonu pochodzi to oto nazwisko. Watpliwe jest ze jest ono polskie, gdyż jak wyżej napisałem występuje tylko w tym regionie, większe prawdopodobieństwo jest że pochodzi ono ze Słowacji lub Węgier. Najprawdopodobniejsza jest wersja ostatnia gdyż w sąsiedniej miejscowości skąd prawdopodobnie pochodzi moje nazwisko zauważyłem w kościele tablice pamiątkową z nazwiskiem "Milanyak" przypadek? Nie sądzę. Wydaje mi się ze jest to węgierska wersja nazwiska Milaniak. Tyle moge powiedzieć, proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Milaniak  PostWysłany: 25-12-2013 - 16:33
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nazwisko pochodzi najpewniej od imienia Milan, czyli jest to nazwisko odimienne. Coś jak Pawłowicz, na przykład. Kiedyś sprawdzałam nazwisko Pal, od imienia Paweł w węgierskiej wersji pochodzi. To znaczy, że ktoś o takim imieniu otrzymał takie nazwisko, od swojego imienia właśnie. O imieniu Milan piszą, że na Słowacji jest szczególnie rozpowszechnione.
Pewnie Niedzica? Czyli Nedecz. Słownik geograficzny mówi, że metryki od 1687 r. się zachowały, czy do tej pory ciekawe byłoby ustalić i tam pewnie znajdziesz od kiedy jest nazwisko w tej formie, a w jakiej było wcześniej.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_VII/59
To jest odpowiedź amatorska, bardziej profesjonalną dostaniesz pewnie po świętach.

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
góralOffline
Temat postu: Milaniak  PostWysłany: 26-12-2013 - 16:00


Dołączył: 25-12-2013
Posty: 2

Status: Offline
Dziękuję za zainteresowanie moim postem.

Co prawda Milan jest to popularne imię na Słowacji ale musze zaznaczyć że nie spotkałem się z nazwiskiem Milaniak w tym że kraju. Więc najprawdopodobniej musiało ono ulec przekształceniu już w Polsce.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matneckOffline
Temat postu: Nazwisko Kolwowski, pochodzenie  PostWysłany: 27-12-2013 - 12:29
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2010
Posty: 102
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Czy ktoś może się podzielić wiedzą na temat pochodzenia nazwiska Kolwowski? Wiem, że Kolwowscy zamieszkiwali Trembowlę, chciałbym ustalić skąd mogli przybyć. Wszelkie informacje o rodzinie Kolwowskich mile widziane.

Pozdrawiam,

Mateusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Kolwowski, Kołwowski, Milaniak  PostWysłany: 29-12-2013 - 17:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Po powrocie...

Witam Smile

Witam
Milaniak - od imienia Emilian. Imię, późno w Polsce używane, od łacińskiego Aemilianus, utworzone przyrostkiem anus od nazwy rodu rzymskiego Aemilia.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Kolwowski , Kołwowski – brak w źródłch; może od łacińskiego calva ‘czaszka’, też od nazwy miejscowej Kalwa (elbląskie, gmina Stary Targ)

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IronlordixOffline
Temat postu: nazwisko Langowski  PostWysłany: 30-12-2013 - 00:45


Dołączył: 30-12-2013
Posty: 1

Status: Offline
Witam.

Szukam informacji na temat rodziny Langowskich z Mazowsza. Krasnosielc. Np. wiem, że mój x pra dziadek to Łukasz Langowski ur. 18 paź. 1835r w Krasnosielcu. Ożenił się z Marianną z d. Koziołek ur. 1836r. w Rakach. Wiem że ojciem Łukasza Langowskiego był = Maciej Langowski ur. 1803r. w Krasnosielcu - ożenił się z Marianną z d. Gutoła.

Szukam rodziców i dziadków i pradziadków Macieja Langowskiego. Może ktoś zna i wie gdzie szukać. Proszę o info, też na maila.

pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukasztOffline
Temat postu: nazwisko Tworek  PostWysłany: 01-01-2014 - 13:58


Dołączył: 01-01-2014
Posty: 4

Status: Offline
Witam, rozpocząłem psozukiwania swoicih przodków z 4 stron jednak głównie interesuje mnie główna linia rodu Tworek. Prosiłbym o informacje na temat tego nazwisk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-01-2014 - 15:00
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
W żadnym z herbarzy nazwiska tego nie spotkałam(może nieuważnie patrzyłam) więc sprawdź sam(Boniecki,Niesiecki i inni.Bo szukać musisz Ty sam.
Możesz zadawać pytania tym, którzy zgłaszają, że posiadają jakąś pozycję z indeksem nazwisk i chętnie poszukają czy nazwisko Cię interesujące występuje w tej książce.
Nie piszesz skąd Ci Twoi Tworkowie pochodzili.Może już w Genetece lub Metrykach(patrz ikonki na górnym pasku) są wstawione indeksy z parafii w której mieszkali Tworkowie.I tam szukaj.
Obawiam się, że ta zabawa wymaga przede wszystkim Twojej pracy. Czytaj dużo postów zamieszczonych na forach genealogicznych, aż przyswoisz sobie wiele rzeczy, które Ci pomogą w poszukiwaniach.
Z lewej strony jest pasek na którym masz min.Biblioteki cyfrowe,Katalogi linków ,Poczekalnię-posprawdzaj co tam masz a kiedyś to wszystko Ci się przyda.
I podaj dużo, dużo więcej danych na temat swoich przodków, to może ktoś z rodziny się znajdzie i pomoże a jak nie to ktoś coś podpowie i będziesz krok za kroczkiem szedł dalej.Ale na pewno coś znajdziesz, jeśli się nie zrazisz.Indeksów i skanów metryk jest coraz więcej więc i Twoje jeśli ich jeszcze nie ma, to w niedługim czasie się znajdą.
I tu jest taki piękny zwyczaj, że podpisujemy się chociażby imieniem(no chyba że się go wstydzisz)
Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych poszukiwań przodków.
Danka Wasilewska Lenart
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-01-2014 - 15:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Tworek 1395 od tworzyć ‘być sprawcą czegoś nowego; komponować, pisać, malować itd.’, także od imienia Tworzyjan, które stanowiło polską adaptację imienia Florian.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukasztOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-01-2014 - 15:47


Dołączył: 01-01-2014
Posty: 4

Status: Offline
Dziękuję uprzejmie za jakieś podstawy. Znalazłem nazwisko Tworek w herbie Jasieńczyk ciekawe czy to jest powiązane z moją rodziną tak samo miejscowości Tworki, Tworków może jakoś się wiąże.

Na chwilę obecną doszedłem do pra pra dziadka z tego co wiem nazywał się Filip Tworek i mieszkał w Rudzie Śląskiej dokładnych dat nie znam ale myślę że to będzie coś pomiędzy 1800 a 1900

Pozdrawiam
Łukasz Tworek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gabiqqOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2014 - 21:43
Sympatyk


Dołączył: 10-10-2011
Posty: 76

Status: Offline
Witam,

Proszę, jeśli to możliwe o podanie znaczenia (pochodzenia) nazwiska DELA.

Pozdrawiam
Monika

_________________
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna_DomańskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2014 - 22:03
Zasłużony
Administrator Geneteki


Dołączył: 08-11-2011
Posty: 287
Skąd: Chorzów/Żelechlinek
Status: Offline
Witam
Proszę o podanie znaczenia nazwiska BZDAK
zgóry dziękuję .

_________________
Pozdrawiam Krystyna Domańska - Bzdak
Szukam : Domański ,Golizda, Reszka, Szewczyk , Miniak , Bator - okolice Żelechlinek, Drzewica , oraz okolice Bytoń , Radziejów , Lubraniec Frankowski, Walczak, Cichocki ,Witczak ,Szczypiński,Kalfus ,Januszewski,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OskarkrawczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2014 - 22:06
Nieaktywny


Dołączył: 18-11-2011
Posty: 149

Status: Offline
Interesuje mnie geneza nazwiska WOLKO.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2014 - 05:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Bzdak - w grupie nazwisk pochodzących od staropolskiego, gwarowego bździć ‘pierdzieć; gadać głupstwa’.

Dela 1406 - od dyl, ze staropolskiego del ‘gruba deska, bal’, był też słowiański rdzeń dyl- oznaczający ‘coś długiego’.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Wolko - od niemieckiej nazwy osobowej Wolk- lub od nazw. Wołk (z Wilk).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.588835 sekund(y)