Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
maria.j.nieOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" z AP w Poznaniu, baza - BASIA  PostWysłany: 19-06-2011 - 16:16
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witam

Projekt realizowany przez Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo"

BASIA Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej http://www.basia.famula.pl/
Cytat:

O projekcie
Na mocy porozumienia z Archiwum Państwowym w Poznaniu, Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo" podejmuje się indeksacji udostępnionych w internecie skanów ksiąg metrykalnych. Baza tworzona jest za pomocą aplikacji ASIA, która ma za zadanie ujednolicenia informacji i ułatwienia obustronnej komunikacji pomiędzy bazą Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz naszego Towarzystwa. Zapraszamy wszystkich chętnych, do wzięcia udziału w projekcie.
Projekt realizowany przez Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo"


BaSIA zawartość http://basia.famula.pl/zawartosc - Pełna lista w porządku alfabetycznym ...

Pozdrawiam serdecznie Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 20-06-2011 - 07:47
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 426

Status: Offline
Jeśli sam dokument jest udostępniony przez odnośne Archiwum, jest w wynikach wyszukiwania podany link do odpowiedniego miejsca na szukajwarchiwach.pl

Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZofiaOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 21-06-2011 - 21:04
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2008
Posty: 123

Status: Offline
Ja nie potrafię poruszac się po BASI Sad zalogowac sie tam nie mogę a poza tym nie otwierają mi sie skany ? co źle robię? wgrałam sobie przegladarke Mozilla Firefox ktos tak radził i dalej nic.Prosze o pomoc!

pozdrawiam
Zofia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rzeszotek_ŁukaszOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 21-06-2011 - 23:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2009
Posty: 290
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Korzystanie z serwisu BASIA jest całkiem proste.
W prawym górnym rogu wpisujemy interesujące nas nazwisko. Wyszukiwarka tworzy na mapie obszar występowania nazwisk o takim samym, bądź podobnym brzmieniu. Po kliknięciu na obszar pod mapą pojawia się wykaz rekordów odpowiadających kryteriom wyszukiwania i kryteriom obszaru.
Skany są dostępne tylko dla AP, a nie AAD!
Kliknięcie w napis o strukturze: "aaaa/bb/cc, skan x" przenosi do odpowiedniej strony na szukajwarchiwach.pl. Dalej użytkownik musi SAM znaleźć "skan x".

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 22-06-2011 - 07:42
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 426

Status: Offline
Dodam jeszcze, iż pytania bezpośrednio do Piotra Skałeckiego, który własnymi siłami rozwija serwis BASIA zadawać można w odpowiednim wątku na Forum WTG-Gniazdo.
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 704#p34704

Serwis całay czas jest udoskonalany, więc opinie osób spoza naszego Towarzystwa też będą pomocne.

Pozdrawiam,
Ł.Bielecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rzeszotek_ŁukaszOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 24-06-2011 - 19:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2009
Posty: 290
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Właśnie nasunęły mi się pewne pytania.
W treści informacji o projekcie pojawia się zdanie, że dotyczy on indeksacji dostępnych w internecie akt, czyli tych z szukajwarchiwach.pl. Jednocześnie w serwisie znajduje się też porcja indeksów z AAP. Zatem moje pytanie brzmi Wink :
Czy zakres projektu został rozszerzony o zasób AAP (niedostępny w internecie)? Jakie parafie zatem obejmuje rozszerzenie projektu? Czy są to wszystkie zdigitalizowane parafie, a dostępne jedynie w czytelniach AAP, czy jedynie mała wybrana porcja?
Kolejne pytanie, już z zakresu organizacyjnego: Czy osoba zgłaszająca dostaje "odgórnie" przydział do parafii, czy tez ma możliwość samemu wybrać materiał jakim będzie się zajmować?

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 24-06-2011 - 23:40
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 426

Status: Offline
Ponownie radzę pytać w wątku na Forum WTG osób odpowiedzialnych za projekt. Wydaje mi się że indeksowane są głównie materiały z AP, a te z AAP niejako przy okazji, bo osoby zainteresowane danymi parafiami już wcześniej sporządzały indeksy (i nadal to robią) w AAP i oto pojawiła się okazja do ich umieszczenia w wyszukiwarce. Smile

Planowo projekt ten zajmuje się jednak indeksowaniem udostępnionych skanów z AP.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
skałaOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 25-06-2011 - 18:37
Sympatyk


Dołączył: 06-07-2008
Posty: 27

Status: Offline
Potwierdzę to co Łukasz tutaj napisał - głównie indeksujemy skany udostępnione przez AP, jednak przy okazji dodajemy inne indeksy z całej Wielkopolski. Baza ta jest więc niejako uzupełnieniem dla Poznan Project. Więcej szczegółów napisałem na forum WTG.

Juszkat_Tomasz napisał:
proszę o pomoc. Czy są dostępne skany aktu urodzenia z 1911 roku z Kórnika pow. Śrem koło poznania to jest???? będę wdzięczny za pomoc nie umiem się połapać w tej wyszukiwarce

Najmłodsze skany z Kórnika na www.szukajwarchiwach.pl to 1908 rok, akta z 1911 roku pewnie są jeszcze w USC w Kórniku. W BASI indeksy z Kórnika kończą się na 1903 roku.

Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Juszkat_TomaszOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 26-06-2011 - 17:03
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2011
Posty: 39

Status: Offline
Byłbym wdzięczny jak by mi ktoś tu napisał tak na "chłopski" rozum jak do tego wejść. Nie umiem znaleźć tam Kórnika. Jak się w tych linkach porusza? chodzi mi o archiwum państwowe bo z tego co rozumie to w BASI wpisuje się w prawym górnym rogu tylko szukane nazwisko a nie miejscowość.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
skałaOffline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 26-06-2011 - 17:31
Sympatyk


Dołączył: 06-07-2008
Posty: 27

Status: Offline
To może weźmy dla przykładu jedno z popularniejszych nazwisk dla Kórnika - Socha.
Wchodzimy na www.basia.famula.pl. W polu u góry z prawej wpisujemy nazwisko i wciskamy "enter". Powinna pojawić się mapka z zaznaczonym Kórnikiem, Kleszczewem i Modrzem. Klikamy na Kórnik, po czym pod spodem otrzymujemy listę odszukanych wpisów. Jeśli chcemy wyszukać jakieś nazwisko tylko dla Kórnika, korzystamy z opcji "Wyszukiwanie rozszerzone" umieszczonej poniżej pola wyszukiwania.

Pozrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dede43Offline
Temat postu: WTG"Gniazdo" współpracuje z AP w Poznaniu - BASIA  PostWysłany: 26-06-2011 - 17:43
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2010
Posty: 414
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Witaj Tomaszu.
Krok pierwszy: http://szukajwarchiwach.pl/
potem naciskasz po lewej : Archiwum Państwowe w Poznaniu, pokazuje się po lewej jeszcze raz : wybór archiwów, znowu wciskasz Poznań, pojawia się niżej "wybór działów, tam szukasz kategorii "urzędy stanu cywilnego i akta metrykalne. Robisz ptaszki we wszystkich okienkach tej kategorii, a u samej góry po lewej wpisujesz miejscowość której akt szukasz - Kórnik. Po prawej "wyskakują" zespoły, naciskasz środkowy, potem serie i pomoce kancelaryjne i .... jesteś w domu. (Skany, wydaje mi się, są tylko dla skorowidzów).

Pewnie można to zrobić jakoś krócej, przez PRADZIADA, ale innej metody dla Kórnika nie próbowałam.

_________________
Pozdrowienia
Danuta
Pilnie poszukuję aktu ślubu Józefa Kwiatkowskiego (1829/32-1884)z Anielą Wrońską(1823-1905) oraz ich aktów urodzenia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
skałaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-07-2011 - 23:38
Sympatyk


Dołączył: 06-07-2008
Posty: 27

Status: Offline
Od niedawna wyszukiwarka dostępna jest także w językach: angielskim, niemieckim, francuskim. Zapraszam do korzystania Smile

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pieczątkiewicz_KrzysztofOffline
Temat postu: Dygitalizacja w AP Poznań  PostWysłany: 05-09-2012 - 20:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2009
Posty: 99

Status: Offline
Ja też czekam cierpliwie na tą dygitalizację. Bardzo wielu moich przodków z tamtąd pochodzi.
Krzysztof Pieczątkiewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
skałaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2013 - 16:34
Sympatyk


Dołączył: 06-07-2008
Posty: 27

Status: Offline
Witam!

Zapraszam wszystkich zainteresowanych poszukiwaniami na terenie Wielkopolski (oraz przyległych), dobijamy już prawie do miliona wpisów, a to prawie 4 miliony nazw osobowych!

Ostatnio dodałem w serwisie nową funkcję, która sama będzie powiadamiała, gdy poszukiwane nazwisko zostanie dodane do bazy. Aby ją uruchomić, wystarczy zarejestrować się na stronie i uzupełnić profil użytkownika w sekcji "Moje nazwiska". Za każdym razem gdy wybrane nazwiska pojawią się w bazie (jednak nie częściej niż raz w tygodniu) użytkownik otrzyma e-mail z powiadomieniem oraz bezpośrednim odnośnikiem do odnalezionych wpisów. Zachęcam do korzystania i wprowadzania swoich nazwisk.

Strona internetowa projektu: www.basia.famula.pl
Profil na facebooku: https://www.facebook.com/Baza.BASIA

Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2013 - 18:57
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Piotrek!
Wierzę w Ciebie.
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.434735 sekund(y)