Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
monisia721Offline
Temat postu: Inwentaryzacja grobów (spis z natury)  PostWysłany: 20-11-2017 - 18:34


Dołączył: 18-11-2017
Posty: 8

Status: Offline
Witam

Nie wiem czy już wiecie, ale postanowiłam się podzielić informacja która otrzymałam od jednego Proboszcza że świętokrzyskiego.....
Wszystkie cmentarze parafialne są zobligowane a raczej zarządcy czyli Parafie są zobligowane do wykonania tzw inwentaryzacji grobów tudzież spisu z natury do końca czerwca 2018r oraz do wykonania tzw planu cmentarza. To z jednej strony świetna wiadomość a z drugiej trochę mnie martwi bo niestety stare zaniedbane jeszcze nie odnalezione przez nas groby zostaną za przeproszeniem "zaorane"
Pozdr
monisia721
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Inwentaryzacja grobów (spis z natury)  PostWysłany: 20-11-2017 - 19:15
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

monisia721 napisał:
Witam

Nie wiem czy już wiecie, ale postanowiłam się podzielić informacja która otrzymałam od jednego Proboszcza że świętokrzyskiego.....
Wszystkie cmentarze parafialne są zobligowane a raczej zarządcy czyli Parafie są zobligowane do wykonania tzw inwentaryzacji grobów tudzież spisu z natury do końca czerwca 2018r oraz do wykonania tzw planu cmentarza. To z jednej strony świetna wiadomość a z drugiej trochę mnie martwi bo niestety stare zaniedbane jeszcze nie odnalezione przez nas groby zostaną za przeproszeniem "zaorane"
Pozdr
monisia721


Tak, to jest prawda o inwentaryzacji cmentarzy i widzę to na naszym małym, wiejskim cmentarzu, ale tak szybko nie jest to "zaorane". Ksiądz od roku już zostawia informacje przy każdym, nawet bezimiennym grobie wzywając do opłaty ewentualne rodziny tam pochowanych. Widzę teraz przygotowane groby dla następnych pokoleń oraz oznakowane aleje z numerami sektorów. Ten porządek był konieczny bo cmentarze rozrastają się ogromnie z powodu wielkich nagrobków, a gruntów na te cele nie przybywa tak dużo. W coraz większych cmentarzach konieczny jest uporządkowany system i temu ta konieczna inwentaryzacja ma służyć.
Są np takie sytuacje, że był kiedyś jakiś grób nieopłacony i teraz dane tej osoby wchodzą do systemu ewidencji grobów, czyli dane nie zginą, ale na tym miejscu zostanie pochowana inna osoba.
Tak jest na cmentarzach komunalnych miejskich, gdzie już uporządkowano ewidencję poszczególnych grobów i osób w nich pochowanych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 20-11-2017 - 19:55
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Dzięki za info. Ja nie wiedziałam... Fakt, widać porządkowanie, ale w sumie ... porządki to porządki.
Dobrze że mówisz, to nie będę odwlekać wycieczek na cmentarze w poszukiwaniu XIX grobów. Choć pewnie przed końcem tych porządków nie zdążę - małe, wiejskie cmentarze pewnie albo już się ogarnęły, albo zrobią to wczesną wiosną.

Czasem taka wycieczka i spacer po cmentarzu daje do myślenia. I nie tylko o przemijaniu, ale i o nazwiskach przewijających się na pomnikach. Kiedyś byłam na grobie dalekiej ciotki (bo nie mogłam być na jej pogrzebie) i niespodziewanie odkryłam na cmentarzu znajome nazwiska z mojej zupełnie innej linii. Okazało się to być strzałem w 10. Wprawdzie nie znalazłam grobów moich bezpośrednich przodków, ale zmarli w tej parafii. Akty znalazłam. Moja bezpośrednia gałązka rodzinna zmieniła miejsce zamieszkania i parafię, ale wywodzili się właśnie stąd - czego nie mogłam znaleźć przez długie lata.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
monisia721Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-11-2017 - 21:17


Dołączył: 18-11-2017
Posty: 8

Status: Offline
Wow Bea fajnie Shocked
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
fioletOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-11-2017 - 21:48
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2014
Posty: 138

Status: Offline
Jestem za uporządkowaniem i ewidencją grobów na cmentarzach parafialnych, ale dobrze było by aby ta baza ogólnodostępna tak jak jest komunalnych.
Wiadomo jak to jest z proboszczami - owszem, większość jest bardzo pomocnych, ale są też potwornie nieprzystępni, wrogowie genealogów.
Jak groby zostaną "zaorane" a na nich pochowani następni to niestety pozostaje tylko czekać kilka/ lub naście lat modląc się o zmianę proboszcza na bardziej przystępnego.
Ja także mam sfotografowanych kilka cmentarzy w swoich parafiach, a dzięki fotkom dużo osób odnalazłam.
Taka ewidencja pomogłaby nam bardzo dużo. Nie wspominając już o tym, że mogłabym odwiedzić groby przodków, których do tej pory nie odwiedzałam, ponieważ nie znałam miejsca pochówku czy położenia grobu.
Niestety większość cmentarzy komunalnych powstało późno -lata 80-te i większość przodków zostało pochowanych na parafialnych, gdzie czas zrobił swoje np. brak tablic, wyblakłe, nieczytelne.

_________________
Pozdrawiam
Beata

Otfinowski/a, Skiba, Toporek, Nowak, Miś, Popek, Kwapień, Kwaśniwski/a
Parafie małopolskie i świętokrzyskie: Książ Wielki, Niegardów, Proszowice, Prandocin, Kozłów i okoliczne Wink.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
fioletOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2018 - 15:15
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2014
Posty: 138

Status: Offline
? Wink
Zdjęcia

_________________
Pozdrawiam
Beata

Otfinowski/a, Skiba, Toporek, Nowak, Miś, Popek, Kwapień, Kwaśniwski/a
Parafie małopolskie i świętokrzyskie: Książ Wielki, Niegardów, Proszowice, Prandocin, Kozłów i okoliczne Wink.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarwalskaJustynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2018 - 15:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2015
Posty: 422

Status: Offline
Żeby się ksiądz nie zdziwił pewnego upiornego dnia Smile)

_________________
Pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2018 - 22:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Beatko , no uśmiałam się bardzo
Justynko, albo zdziwienie nastąpi pewnej upiornej nocy Laughing
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
historykXIXOffline
Temat postu: Re: Inwentaryzacja grobów (spis z natury)  PostWysłany: 04-01-2018 - 00:05
Sympatyk


Dołączył: 17-02-2011
Posty: 56

Status: Offline
monisia721 napisał:
Witam

Nie wiem czy już wiecie, ale postanowiłam się podzielić informacja która otrzymałam od jednego Proboszcza że świętokrzyskiego.....
Wszystkie cmentarze parafialne są zobligowane a raczej zarządcy czyli Parafie są zobligowane do wykonania tzw inwentaryzacji grobów tudzież spisu z natury do końca czerwca 2018r oraz do wykonania tzw planu cmentarza. To z jednej strony świetna wiadomość a z drugiej trochę mnie martwi bo niestety stare zaniedbane jeszcze nie odnalezione przez nas groby zostaną za przeproszeniem "zaorane"
Pozdr
monisia721


Witam.
Jaka jest podstawa prawna obowiązku inwentaryzacji cmentarzy?
Czy muszą być inwentaryzowane cmentarze wiejskie?
Pozdrawiam.
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Inwentaryzacja grobów (spis z natury)  PostWysłany: 04-01-2018 - 01:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
http://diecezja.kielce.pl/sites/default ... arzach.pdf
więc nie wiem czy wszystkie muszą do końca czerwca 2018 coś więcej niż regulamin
uzupełnienie ksiąg 3 lata, czyli VII 2020
inwentaryzacja jako cel ww wcześniej co logiczne, ale ile wcześniej...

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.567266 sekund(y)