Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Odczytanie metryki w języku polskim  PostWysłany: 18-11-2017 - 19:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Gen2017 napisał:
1825 akt zgonu 14, Marianna Susek, Świerże górne

http://www.szukajwarchiwach.pl/58/165/0 ... mNp2qgDJRw


Obejrzałam wszystkie twoje posty.
Czy masz jakoś na imię?
Znasz takie słowa jak proszę, dziękuję?
Czego nie możesz odczytać w akcie zgonu?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 19:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Czego nie możesz odczytać?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piachu2Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 21:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2012
Posty: 229
Skąd: Orzysz
Status: Offline
Ja wcale nie dziwię się, że ktoś ma problemy z odszyfrowaniem mertyki zapisanej po polsku, mam za sobą trochę zindeksowanych aktów, a te najgorsze są właśnie pisane w jęz. polskim ( mówię o tych nad którymi pracuje) . Nie wprawione oko i nie znające reguł może mieć kłopot. Dlaczego ówcześni tak niechlujnie pisali w ojczystym ( a może to nie był ich ojczysty) jezyku nie wiem. Choć trafiają mi się zapisy w jęz. rosyjskim i też są mało czytelne, mam przykłady z parafii z Łomży.
Załączam linki do aktów pisanych po polsku, z którymi "walczę" od kilku dni i niektórych słów nie mogę odczytać. Zwłaszcza dwa ostatnie zdania na pierwszej stronie po słowach: "którego zapowiedzi ... " kilka zwrotów wyłapałem ale trafiają się kwiatki, których " ugryźć" nie potrafię.

http://www.piaszczynski.pl/Download/001A.jpg
http://www.piaszczynski.pl/Download/001B.jpg
Gdyby znalazł się ktoś uprzejmy i pomógł w odczytaniu ostatnich zdań z pierwszego pliku, bardzo proszę o pomoc?

A oto co udało mi się odczytać:
Akt nr1. Ptaki i Parzychy
Roku 1819 Dnia 19 czerwca. Przed nami Proboszczem Nowogrodzkim w Obwodzie Łomżyńskim Województwie Augustowskim, stawił się uczciwy Jan Piaszczyński młodzian, liczący podług złożonej przed Nami metryki wyjętej z ksiąg Kościoła Nowogrodzkiego lat 30, syn Józefa Piaszczyńskiego i nie żyjącej Magdaleny z Jochowskich (?) małżonków gospodarzy w Ptakach na gospodarstwie zamiaszkały i przy oycu swoim rodzonym zostający, z jednej, tudzież uczciwa Franciszka Parzychówna, Panna licząca podług złożonej przed nami metryki wyjętej z ksiąg kościoła Nowogrodzkiego lat 23, córka uczciwych niegdy Stanisława Parzycha i żyjącej Marianny z Mrożyńskich wdowy w Parzychach na gospodarstwie zamieszkałej, w asystencji matki swej przy tejże zostającej z Drugiej. Strony stawające żądają ażebyśmy do ułożonego między nimi obchodu małżeństwa przystąpili, którego zapowiedzi ...? były przed drzwiami Domu Naszego Gminnego ...? pierwszego dnia niedzielnego o godzinie 12 w południe, gdy o żadnym tamowaniu uświadomieni nie zostaliśmy przeczytawszy Akta, z których ...? iż formalności jakich wymaga prawo zostały zachowane, Przychylając się za tym ... ... ...
szóstego w tytule kodeksu ... , ... zapytaliśmy się przyszłego małżonka i przyszłej małżonki czyli chcą połączyć się ze sobą związkiem małżeńskim. na co każde z nich oddzielnie odpowiedziało iż taka i jest wola, ogłaszamy w Imieniu prawa iż uczciwy Jan Piaszczyński młodzian z uczciwą Ftanciszką Parzychowną panną są z sobą połączeni węzłem małżeństwa, Czego Akt zapisaliśmy w przytomności świadków i ... wczciwych Karola Urzyńskiego lat 56 mającego Dziada kościelnego, Szymona Strzałkowskiego organisty Kościoła lat 40 mającego. Uczciwych Kazimierza Parzycha lat 25 Brata rodzonego Panny młodej i Jakuba Kutarskiego Dziada Szpitalnego lat 50 mającego, których akt został przeczytany i stawającym przez i świadka jednego z tych podpisany ile że inni pisać nie umieją ...
Podpisy.


Pozdrawiam

_________________
Krzysztof
- Szukam rodzin: Piaszczyńskich / Piaścików z Łomży, Nowogrodu, Poznania, Śremu, Leszna, Łodzi, Lublina ...
https://www.piaszczynski.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kamiński_JanuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 22:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2015
Posty: 3384
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Status: Offline
.., zapowiedzi uczynione były,...
, to jest pierwszą dnia siódmego a druga czternastego miesiąca lutego roku biezacego w niedzielę o godzinie dwunastej w południe.
..., z których okazało się iż formalności jakich wymaga prawo zostały zachowane
... zatem do żądania stron, po przeczytaniu wszystkich wyżej wspomnianych papierów
... Krajowego o małżeństwie
... świadków, jako to :

_________________
Janusz

Szukam informacji o polskiej szkole i sierocińcu, zorganizowanych przez Związek Patriotów Polskich w mieście Atbasar w Kazachstanie w latach 1943-1946, oraz o powrocie sierot do Gostynina i Kwidzyna


Ostatnio zmieniony przez Kamiński_Janusz dnia 18-11-2017 - 22:25, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piachu2Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 22:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2012
Posty: 229
Skąd: Orzysz
Status: Offline
Chylę czoło Januszu i dziekuję. Teraz, po Twojej odpowiedzi, ja też to widę Smile, czyżby poroczność jasna mnie czasami dopada?
Pozdrawiam Serdecznie

_________________
Krzysztof
- Szukam rodzin: Piaszczyńskich / Piaścików z Łomży, Nowogrodu, Poznania, Śremu, Leszna, Łodzi, Lublina ...
https://www.piaszczynski.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 22:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3159
Skąd: Łódź
Status: Offline
- którego zapowiedzi uczynione były przed drzwiami Domu Naszego Gminnego to iest pierwszego dnia niedzielnego o godzinie 12 w południe, gdy o żadnym tamowaniu uświadomieni nie zostaliśmy przeczytawszy Akta, z których okazało się iż formalności jakich wymaga prawo zostały zachowane, Przychylając się za tym do żądania stron po przeczytaniu wszystkich wyzej wspomnianych papierów łacznie z ..? szóstego w tytule kodeksu Kraiowego o małżenstwie [...]? , ... zapytaliśmy się przyszłego małżonka i przyszłej małżonki czyli...
..świadków i iako to uczciwych Karola ..
. inni pisać nie umieją oświadczyli.
koniec zapisu na dole I Strony jest nieczytelny trzeba odszukać inny w tej księdze one były b.podobne -schematyczne.
___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 22:30
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
... z działu szóstego w tytule kodeksu krajowego O małżeństwie

I jeszcze - Magdalena z Jockowskich ;

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piachu2Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 22:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2012
Posty: 229
Skąd: Orzysz
Status: Offline
Kochani, to z pewnością jakaś pomroczność. Dziękuje jeszcze raz, Wam wszystkim: Monice, Krysi i Jauszowi
Pozdrawiam

_________________
Krzysztof
- Szukam rodzin: Piaszczyńskich / Piaścików z Łomży, Nowogrodu, Poznania, Śremu, Leszna, Łodzi, Lublina ...
https://www.piaszczynski.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 22:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3159
Skąd: Łódź
Status: Offline
Tak troszkę zapóźniona jestem Wink - moja wersja Jochoroska lub Joskoroska
___
Krystyan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piachu2Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 22:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2012
Posty: 229
Skąd: Orzysz
Status: Offline
Moi Drodzy, a co sądzicie o tłumaczeniach aktów i zapisów dosłownych oraz stosowaniu ówczesnej interpunkcji i wyrazów pisanych Wielką literą? Trochę mi nie gra to z naszą obecną gramatyką i ortografią, mimo to staram się "naciągać" tamte teksty do naszych czasów. Nie wiem czy słusznie to robię?



Krysiu, dziękuję za sugestię w tej materii. Postaram się pooglądać wiecej aktów z tej parafii i mam nadzieje ustalić poprawnie brzmiące nzwisko.

ps.: Krystyan czy Krystyna? Smile zmieniła się Twoja stopka ostanio?

_________________
Krzysztof
- Szukam rodzin: Piaszczyńskich / Piaścików z Łomży, Nowogrodu, Poznania, Śremu, Leszna, Łodzi, Lublina ...
https://www.piaszczynski.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gen2017Offline
Temat postu: Prośba o pomoc w odczytaniu aktu ślubu w jęz. polskim  PostWysłany: 19-11-2017 - 08:27
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 29

Status: Offline
Prosze o pomoc w odczytani tekstu w języku polskim

akt 11, 1819, świerże górne, Antoni Flak i Magdalena Styberg

http://www.szukajwarchiwach.pl/58/165/0 ... bHTCAUWx9A

Proszę o pomoc w odczytaniu aktu zgonu nr 14 w języku polskim.

1825 akt zgonu 14, Marianna Susek, Świerże górne

http://www.szukajwarchiwach.pl/58/165/0 ... mNp2qgDJRw





* Moderacja (c.k) Gosiu, bardzo proszę o zamieszczanie próśb o odczytanie metryk w języku polskim w tym temacie. Proszę też nie dublować swoich próśb. Proszę również określić które fragmenty tychże metryk nie jesteś w stanie samodzielnie odczytać.

Jednocześnie przypominam o Regulaminie:

"Jedna osoba ma prawo do założenia jednego konta (Nick, Login) i jest zobligowana do korzystania na Portalu (Forum) wyłącznie z niego".

_________________
Gosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w odczytaniu aktu ślubu w jęz. polskim  PostWysłany: 19-11-2017 - 10:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
11/1819
14.02.1819
Antoni Flak, wdowiec z Wilczkowic, lat 46, syn Franciszka i Małgorzaty
Magdalena Stybrowna, panna, lat 22, córka Wojciecha i Marianny

14/1825
25.06.1825
zgłaszający: Walenty Susek, włościanin z Wilczkowic, lat 30
matka Marianna Suskowa, wdowa, lat 75

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piachu2Offline
Temat postu: Prośba o pomoc w odczytaniu aktu ślubu w jęz. polskim  PostWysłany: 19-11-2017 - 10:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2012
Posty: 229
Skąd: Orzysz
Status: Offline
Akt nr 14 Suskowa Marianna
Roku 1825, dnia 25 kwietnia Przed nami Plebanem Swieża; Urzędnik: Stanu: Cywilnego: (... tu w skrótach nazwy urzędu i miejscowość)
Stawił się Walenty Susek włościanin z ( Wilczkowic?) lat 30 mający i oświadczył nam iż mu umarła matka Marianna Suskowa wdowa lat 75 ? mająca: a w przytomności Jakuba Chodyry lat 50 mającego i (... ... imię, nazwisko) lat 23 mający. Akt ten stawającemu został przeczytany i przez nas podpisany.

_________________
Krzysztof
- Szukam rodzin: Piaszczyńskich / Piaścików z Łomży, Nowogrodu, Poznania, Śremu, Leszna, Łodzi, Lublina ...
https://www.piaszczynski.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
denker09Offline
Temat postu: Prośba w odczytaniu aktu w języku polskim  PostWysłany: 21-11-2017 - 18:00
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Witam,
Prosiłbym o pomoc w odszyfrowaniu aktu małżeństwa numer 37 moich dalekich dziadków Mateusza Salamona oraz Ewy Kaczmarek. Rok śubu 1863
To co udało mi sie odczyać to ojciec Mateusza Maciej i rodzice Ewy Ignacy i Kunegunda PRzybyłek Wybyłek?
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =2132&y=33

Dziękuje za pomoc,
Pozdrawiam,
Bartłomiej D.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Prośba w odczytaniu aktu w języku polskim  PostWysłany: 21-11-2017 - 18:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Wg mnie Maciej i Brygida Pomykała, Ignacy i Kunegunda Przybyłek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.766691 sekund(y)