Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
linowskiOffline
Temat postu: Re: Weryfikacja treści aktu zgonu  PostWysłany: 14-11-2017 - 18:08
Sympatyk


Dołączył: 11-09-2014
Posty: 539
Skąd: Toruń
Status: Offline
Dziękuję za rozczytanie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
denker09Offline
Temat postu: Odszyfrowanie aktu malzenstwa - jezyk polski  PostWysłany: 15-11-2017 - 17:48
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Witam,
Czy moglbym prosic o odszyfrowanie aktu malzenstwa miedzy Adamem Pietrucha a Marianna Szmata? Akt numer 6.
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =423&y=671
Sa to moi bardzo dalecy praprapra... Dziadkowie.Prawdopodobnie ich rodzice To Ignacy i Łucja Pietruchowie ale nie wiem z jakiego domu oraz Marcin Szmata ale nie znam malzonki.
Z gory dziekuje
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grzegorz_PolakOffline
Temat postu: Odszyfrowanie aktu malzenstwa - jezyk polski  PostWysłany: 15-11-2017 - 19:01
Sympatyk


Dołączył: 24-07-2016
Posty: 186

Status: Offline
6.
Woyków
Roku 1823 dnia 28 miesiąca styczniaprzed nami Proboszczem Woykowskim sprawującym Obowiązki Urzednika Stanu Cywilnego Gminy Woykowskiej Obwodu ... ? w Woiewództwie Kaliskim (?) stawił się Adfam Pietrucha włościanin, Młodzian w wsi Woykowice zamieszkały przy bracie swoim lat liczący 30 podług złożoney przed nami Metryki wyiętey z ksiąg kościoła Parafii Woykowskiey, syn Ignacego i Łucyi Pietruchów zamieszkałych w Woykowie w asystencyi swoiej Matki i Szczepana (?) Pietruchy brata swego utrodzonego i zamieszkałego w wsi Woykowie na Gospodarstwie. Stawiła się także Maryanna Szma.. (?) włościanka Panna dotąd w domu przy Rodzicielskim zostaiąca przy swoich Rodzicach dowodząca złożoną przed nami Metryką wyiętą z ksiąg kościoła Parafii Woykowskiej iż liczy rok piętnasty, córka Marcina i Tekli Szmatów kmieciów (?) zamieszkałych na Gospodarstwie w wsi Woykowie w asystenccyi swych Rodziców.
Strony stawające żądająażebyśmy przystąpili do obchodu ułożonego między nimi Małżeństwa którego zapowiedzi ... były przed drzwiami Domu naszego Gminnego to iest pierwsza dnia 15 a druga dnia dziewiętnastego miesiąca stycznia roku bieżącego .. dwunastey w południe we dwie następne po sobie niedziele.
Gdy żadne tamowanie nie zaszło przeciw rzeczonemu Małżeństwu My przeczytawszy (?) Akta wymienione z których okazuie się iż formalności jakich prawo wymaga zachowane zostały przy..... do namienionego (?) żądania stron i po przeczytaniu ...


dalej na razie nie dam rady...

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
denker09Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 20:12
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Dziękuję Grzogorz Polak. Dalej nie dasz rady bo nie wiesz co jest napisane czy po prostu brak czasu? Smile Pytam tylko, bo nie wiem co miałeś na myśli Wink

Dowiedziałem się, że Marianna miała na panieńskie nazwisko Szmata Wink.
Z aktu wynika, że Ojciec Ignacy albo już zmarł, albo już nie domagał. Nic o bracie Szczepanie nie wiem hmm...
Szkoda, że nie da rady być pewnym jak miała Matka Marcjanny na panieńskie, ale i tak ślicznie dziękuję!! BARDZO! Wink

Jeszcze jedna prośba Wink tu jest jego akt zgonu 49 Adamy pietruchy.
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 2347&y=173

Czy ktoś tak samo jak ja widzi nazwisko matki Łucji SZMIEL a nazwisko panieńskie żony Mryannny SZMATA?
Nazwisk się nie wybiera, heh Wink
Będę wdzięczny jeśli ktoś sprobuje rownież to odczytać Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 20:56
Sympatyk


Dołączył: 23-06-2010
Posty: 160
Skąd: Poznań
Status: Offline
Moim zdaniem nazwiska się zgadzają.tym bardziej,że Marianna /panna/ zapisana jako Szmacionka.pozdrawiam juras
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
denker09Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 10:29
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Witam, to znowu ja Wink
Czy tym razem moglbym prosic o przetlumaczenie aktu małżenstwa nr 23 moich prozdoków? Chciałym znać cały tekst bo teraz potrafie odczytac tylko niektore fragmenty.

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =564&y=677

Imie malzonka: Jakub Sibiński
Żona : FRaniszka Wawrzyniak
Rodzice Andrzej Maryanna z domu łakomiak?? sibińscy
Rodzice; Kazimierz i Marcjanna Molka/Malka? wawrzyniak

Byłbym wdzieczny za cały teskt, chciałbym go mieć do własnego archiwum genealoginczego.
Dziękuję i przepraszam, za kłopot.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 17:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
denker09 napisał:
Witam, to znowu ja Wink
Czy tym razem moglbym prosic o przetlumaczenie aktu małżenstwa nr 23 moich prozdoków? Chciałym znać cały tekst bo teraz potrafie odczytac tylko niektore fragmenty.

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =564&y=677

Imie malzonka: Jakub Sibiński
Żona : FRaniszka Wawrzyniak
Rodzice Andrzej Maryanna z domu łakomiak?? sibińscy
Rodzice; Kazimierz i Marcjanna Molka/Malka? wawrzyniak

Byłbym wdzieczny za cały teskt, chciałbym go mieć do własnego archiwum genealoginczego.
Dziękuję i przepraszam, za kłopot.




* Moderacja (c.k) Dla przypomnienia Regulamin:

4. Formułowanie treści wiadomości (postów).

o. Na tym Forum każdy post podpisujemy: imieniem, lub imieniem i nazwiskiem.
- Zasada ta będzie rygorystycznie przypominana przez Administratora i Moderatorów. Nieprzestrzeganie jej sankcjonowane będzie ostrzeżeniem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis, który jest widoczny pod każdym wysłanym postem. Instrukcja jak to zrobić


23/1842
Dzięcioły
Działo się w wsi Wojkowie dnia 10/22 maja 1842 roku o godzinie 12 w południe. Wiadomo czynimy, że w obecności świadków Stanisława Domagalskiego, karczmarza z Rożenna, lat 27 mającego i Mikołaja Zmyślonego, rolnika z wsi Ostrowa, lat 36 liczącego, na dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między Jakubem Sibińskim, karczmarzem, wdowcem po zmarłej Zofii z Skrzypczyńskich na Rożennie Pustkowiu zamieszkałym, a urodzonym z Andrzeja i Marianny z Łakomiaków Sibińskich w wsi Wrzący, już zmarłych, lat 34 mającym, a panną Franciszką Wawrzyniakowną, córką Kazimierza i Marcjanny z Melków, małżonków Wawrzyniaków, rolników, w wsi Dzięciołach zamieszkałych, lat 20 mającą, w wsi Dzięciołach urodzoną i tamże przy rodzicach zostającą. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi w dniach 1, 8 i 15 bieżącego miesiąca w parafii tutejszej, jako też zezwolenie ustne obecnych aktowi małżeństwa rodziców nowozaślubionej oświadczone zostało. Tamowanie małżeństwa nie zaszło, małżonkowie nowi oświadczają, iż żadnej umowy z sobą przed ślubem urzędownie nie zawarli. Akt ten stawającym i świadkom pisać nieumiejącym przeczytany przez nas został podpisany.
X. Józef Maliński, proboszcz wojkowski

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
denker09Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 18:02
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Czy jest Pani Moniko pewna, że nazwisko panieńskie matki Franciszki to Melka a nie Molka? To tylko takie moje małe spostrzeżenie Wink. Będę wdzięczny za potwierdzenie swojej opinii na temat jakie zapisane jest tam nazwisko Wink
Dziękuję również moderatorowi za przypomnienie,
Pozdrawiam,
Bartłomiej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 18:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
Bartłomieju,
trudny werdykt z tym nazwiskiem - albo z Molków albo z Melków - to "o' takie niedomknięte - raczej takie się tam nie zdarza. Dotarłeś do innych aktów, gdzie występuje Marcjanna?

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
denker09Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 20:15
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Mam jeszcze akta urodzenia ich synów (bracia mojej pra...babci Franciszki)
mateusz akt 12:

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 279&y=2025

józef akt 30:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 539&y=1945

znalazłem jeszcze akt małżenstwa numer 8 Jakuba ze swoja pierwsza zona Zofia Skrzypczynska. Nazwisko łakomiak ze strony matki Jakuba jestem wstanie odczytac ale nie widze tam nazwiska Sibiński
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 191&y=1574

Imiona rodzicow się zgadzja, pierwsza żona też jest właściwa a w geneszukaczu widnieje ze miał na naziwsko Pipia:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=

Ktoś potrafi mi to wytłumaczyć, czy nastąpiła jakaś zmiana nazwiska czy w tym akcie małżenstwa z pierwsza żoną Zofią jest też gdzieś nazwisko Sibiński i to błąd w Geneszukaczu.
Dziękuję za pomoc

Pozdrawiam,
Bartłomiej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bednarczyk_DamianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2017 - 11:49
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2017
Posty: 73

Status: Offline
MonikaMaru napisał:
Końcowy fragment:
(...) Umowa przedślubna urzędowna żadna nie nastąpiła lecz Nowożeńcy wspomnieni oświadczyli, że rzeczona P. Orszula teraz niniejsza Płachecka posiadaią w Kozienicach część domu, grunt i w rewersach złotych polskich 1600, z tego złotych polskich 600 teraźniejszemu mężowi Józefowi Płacheckiemu tytułem intercyzy zapisuie, a resztę z tego wniosku? Józef Płachecki mąż teraźniejszy na swym majątku domu i gruntach w Kozienicach posiadanym i posiadać się mogącym zabezpiecza oraz na wypadek przeżycia na wzajem sobie dożywocie na wszelkim majątku zapewniają. Czego akt spisany, w głos odczytany ...


Dziękuję bardzo za Pani pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 10:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
denker09 napisał:
Mam jeszcze akta urodzenia ich synów (bracia mojej pra...babci Franciszki)
mateusz akt 12:

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 279&y=2025

józef akt 30:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 539&y=1945

znalazłem jeszcze akt małżenstwa numer 8 Jakuba ze swoja pierwsza zona Zofia Skrzypczynska. Nazwisko łakomiak ze strony matki Jakuba jestem wstanie odczytac ale nie widze tam nazwiska Sibiński
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 191&y=1574

Imiona rodzicow się zgadzja, pierwsza żona też jest właściwa a w geneszukaczu widnieje ze miał na naziwsko Pipia:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=

Ktoś potrafi mi to wytłumaczyć, czy nastąpiła jakaś zmiana nazwiska czy w tym akcie małżenstwa z pierwsza żoną Zofią jest też gdzieś nazwisko Sibiński i to błąd w Geneszukaczu.
Dziękuję za pomoc

Pozdrawiam,
Bartłomiej


12/1817 - Marianna Molczanka
30/1833 - Marianna z Molków

Czyli nazwisko jednak przez "o" - Molka.

Chronologicznie układając losy Jakuba:
Rodzeństwo Jakuba, a więc dzieci Andrzeja i Marianny z Łakomiaków rodzą się pod nazwiskiem Pipia.
8/1827 - ślub z I żoną Zofią Skrzypczyńską: Jakub Pipia s. Andrzeja i Marianny z Łakomiaków małżonków Pipiów
1828-1839 - rodzą się dzieci Jakuba Sibińskiego i Zofii, m.in.:
1828 - rodzi się Józef Sibiński, s. Jakuba i Zofii, ale po trzech latach umiera jako Józef Pipia
1833 - rodzi się Jadwiga Pipińska, c. Jakuba i Zofii, ale po dwóch latach umiera jako Jadwiga Sibińska
48/1842 - Jakub Sibiński jako mąż zmarłej Zofii
23/1842 - ślub z II żoną Franciszką Wawrzyniak: Jakub Sibiński, s. Andrzeja i Marianny z Łakomiaków małżonków Sibińskich
1843-1863 - rodzą się dzieci Jakuba Sibińskiego i Franciszki
1871 - umiera Jakub Sibiński

Podsumowując Jakub Pipia, po ślubie przekształcił swoje nazwisko na Sibiński, jednak był krótki moment, w którym zapisywany był jako Pipiński/Pipia: 1831-1833.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
denker09Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 14:06
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Pani Moniko! Dziękuję BArdzo jest Pani wielka.
Czy zmiana nazwiska albo przekształćanie go Pipia->Pipiński->Sibiński to jest niecodzienna praktyka w XiX wieku czy jednak zdarzały się takie przypadki?

Znalazłem akt śmierci Zofii Sibińskiej pierwszej żony o którym PAni wspomina:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 232&y=2162

I tam na marginesie jest napisane "Jakub Sibiński, karczmarz mąż....." I włąsnie dalej nie wiem co jest napisane?POtrafi Pani może to odczytać, albo ktoś inny?
Jeszcze raz dziękuje!
Z poważaniem,
Bartłomiej D.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 14:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
Bartłomieju,
zdarzały się takie przekształcenia. Smile

Na marginesie jest napisane: "Jakub Sibiński karczmarz mąż, przekreślenie i poprawkę poświadczam X. JM."

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
denker09Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 14:48
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
DZiękuję Ci bardzo za całą pomoc monika Wink Dziękuje Wink
Jakie to losy naszych przodków są zawiłe. Ciekaw jestem dlaczego po śłubie z Pipia zmienił na Sibinski a potem nagle na 2 lata znow worcił do Pipia/Pipiński, żeby następnie znow wrocic do Sibiński Wink heh.
Dziękuje i Pozdrawiam,
Bartłomiej D.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.585988 sekund(y)