Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Obrębski_KonradOffline
Temat postu: Obrębski, Obrębska  PostWysłany: 04-03-2008 - 09:04


Dołączył: 04-03-2008
Posty: 6

Status: Offline
Witam.
Zakładam temat dla gromadzenia najprzeróżniejszych informacji o nazwisku rodu Obrębskich.
Herbarze wskazują, że nazwisko było rozpowszechnione w dawnej Polsce - od Wielkopolski po Małopolskę i Podkarpacie aż po Litwę... Ogólnie interesuję się liniami rodu Obrębskich, więc wszelkie informacje będą mi przydatne.
W zasobach internetowych najlepiej udokumentowana jest linia kurpiowska tzn. północno-mazowiecka (ziemia Ciechanowsko-Ostrołęcka)
Pozdrawiam serdecznie. Wiadomo, że istnieje tez linia kujawska, wielkopolska, małopolska, podlaska, a takze bardziej współczesne na Śląsku, Warmii-mazurach i Pomorzu.
Ja jestem z linii podlaskiej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2008 - 11:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witaj Konradzie Very Happy

Może zacznę od informacji etymologicznej...

Obrębski 1625 - od nazwy miejscowej Obrąb, Obręb ( kilka wsi).

Teraz potrzebna ci będzie dokładna mapa Wink

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny', Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999.

Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Christian_OrpelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2008 - 14:02
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2006
Posty: 739
Skąd: HENIN-BEAUMONT , Francja
Status: Offline
Jak przyjemnie sie czyta to forum, kiedy temat postu odpowiada tylko jednemu nazwisku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kdgs
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2008 - 21:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2006
Posty: 175

Witam!!
W parafii Miechow "Jozef Obrebski alias Dziadek Koscielny" wystepowal bardzo czesto jako ojciec chrzesty, w latach 1726 - 1743.
Pozdrawiam, Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Obrębski_KonradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-03-2008 - 23:01


Dołączył: 04-03-2008
Posty: 6

Status: Offline
Serdecznie dziękuję za wiadomości i impulsy wszelkie do zanotowania i rozwijania dokumentacji nazwiska. Z czasem będę sam co nieco zagadek pytał. Bedę wdzięczny za najprzeróżniejsze okruchy. Sam będę próbował uczyć się i nasłuchiwać wszystkiego, co potrzebne do rozwijania aparatu badawczego.

Pani Ewo. Dziękuję. To zapewne nie koniec zagadek - tak jak znikające miejsca, których dziś nie ma (np. Obrąb Wielki, Obrąb Mały). Tu pewnie do dawnych opisów geograficznych i innych opracowań osobowych należy sięgać. Nie wiem jak poszukać na Litwie kwestii geograficznych. Ponoć tam też istniał Obręb vel Obrąb vel Obrębek. Może są już przetarte szlaki do źródeł?

Pani Kasiu - skąd pochodzi niniejsza informacja (rodzaj dokumentu, adres dokumentu, miejsce zmagazynowania)? W badaniach to ważne aby móc podeprzeć.
Pozdrawiam,

Konrad Obrębski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kdgs
Temat postu:   PostWysłany: 06-03-2008 - 18:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2006
Posty: 175

Informacje pochodza z ksiag parafialnych parafii Miechow, ktore znajduja sie w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach.
Pozdrowienia, Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ł.A.RynkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2017 - 16:41
Członek PTG


Dołączył: 05-06-2008
Posty: 190
Skąd: Saitama, Japonia
Status: Offline
Witam,

Mam wśród przodków Obrębskich z parafii Nasielsk / Dzierżenin / Klukowo, rodem z miejscowości Mory.
Zapraszam do wymiany informacji, jeżeli to może być ta rodzina.

Pozdrawiam,

Łukasz Rynkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bozik_EwaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2017 - 23:09
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2012
Posty: 194

Status: Offline
Witam
Swego czasu poszukiwałam wiadomości na temat Obrębskich z Rembertowa
bowiem siostra mojego dziadka Antonina Siwicka z domu Adamowicz (Białystok) miała córkę Zofię, która poślubiła w 1928r. Zygmunta Obrębskiego, mieszkańca Rembertowa. Była przysposobiona przez stryja Stanisława Adamowicza i prawdopodobnie
nosiła jego nazwisko.
Służę informacją jesli to ktoś z rodziny
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JakubPOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2017 - 23:20
Sympatyk


Dołączył: 21-02-2017
Posty: 42

Status: Offline
W Janowie (kiedyś mazowieckie; dziś warmińsko-mazurskie) nadal mieszkają Obrębscy.

_________________
Jakub Pisarski
Ziemia Przasnyska / Ciechanowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ł.A.RynkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 04:26
Członek PTG


Dołączył: 05-06-2008
Posty: 190
Skąd: Saitama, Japonia
Status: Offline
Witam,

Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi w temacie Obrębskich.
Obrębscy, których poszukuję to Potomkowie Marcina Obrębskiego (ca. 1688 - 7.VII.1764) oraz Rozalii z Gostomskich (ca. 1691 - 16.IV.1736).
Pośród licznych potomków ich dzieci (Jakuba, Antoniego, Walentego i Marka Stanisława) są zarówno moi przodkowie, Obrębscy z majątku Mory w Ziemi Zakroczymskiej, jak i wielu innych, których genealogie chętnie bym poznał.

Rodzina wspomniana przez Uruskiego (str. 228-230).

Prawnuk wspominanego powyżej Marcina Obrębskiego wywiódł swoje szlachectwo przed Heroldią Królestwa Polskiego (AGAD, Zespół nr 185, Rada Stanu Królestwa Polskiego; Kancelaria Rady Stanu Królestwa Polskiego; Heroldia Królestwa Polskiego; Sygnatura 156. Przyznanie Szlachectwa. 1839-1841, str. 82.)

Cytat:
No. 53084.38003.
Pan Walenty Obrębski herbu Cholewa składa Akt z r. 1722, mocą którego Marcin Obrębski żonie swojej Rozalii Gostomskiej sumę 500 złotych polskich na własnych dobrach Mory zabezpieczył. Podający udowadnia, że jest prawnukiem Marcina Obrębskiego i że był zapisanym w Księgi Szlacheckie.


Jakub, syn wspomnianego powyżej Marcina Obrębskiego rozliczał się ze swoim bratem ze spadku (Księgi ziemskie nowomiejskie, Nr. Zespołu 34, Sygnatura 7, Folio 121, rok 1785, tłumaczenie dzięki wielkiej uprzejmości szanownych tłumaczy z tego forum.)

Cytat:
"Działo się w Nowym Mieście w Ziemi Zakroczymskiej 22 VI 1785.
G. Antoni Obrębski s. zm. Marcina kwituje G. Jakuba Obrębskiego s. zm. Marcina z sumy 1.500 złp. za działy w dobrach Mory sprzedane mu przez Antoniego na mocy dziś roborowanego kontraktu."


Jakub Obrębski był żonaty z Barbarą Kędzierzawską (ochrzczoną 26.XII.1743 w Chmielewsku parafii Nasielskiej, córką Andrzeja i Felicjanny z Chmielewskich, wnuczką Wojciecha i Konstancji Kędzierzawskch). Z tego małżeństwa zawartego 13.VI.1763 w Klukowie urodziło się wiele dzieci, w tym Anna (1769-) żonata później z Maksymilianem Pokrzywnickim, Jan Paweł (1772-), Józefata Franciszka (1774-), Róża vel Rozalia (1775-) żonata
później z Bernardem Klukowskim, Felicjanna (1778) żonata z moim przodkiem Andrzejem Poniatowskim, oraz Marcin. Było też liczne rodzeństwo, które nie dożyło dorosłości.

Jeżeli ktoś ma dodatkowe informacje o tej rodzinie, bardzo proszę o kontakt.
Chętnie podzielę się większą ilością informacji z potomkami wspominanych powyżej Obrębskich lub osobami zainteresowanymi z jakichś powodów tą rodziną

Pozdrawiam serdecznie,

Łukasz Rynkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
błażejoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2017 - 13:51


Dołączył: 06-10-2015
Posty: 3

Status: Offline
Moi przodkowie z gałęzi Obrębskich mieszkali w okolicach Brodnicy.
Najdalsi do których dotarłem to:
Mój Pra pra pra pra dziadek Kazimierz Obrębski urodziny prawdopodobnie ok 1774 roku, żonaty z Anną Metkowską lub Melkowską,
Jego prawdopodobne rodzeństwo to Izydor Obrębski urodzony ok 1772 roku i Magdalena Obrębska (później Janowska i Kowalewska) urodzona ok 1771 roku.

Wszyscy mieszkali w obrębie parafii Nieżywięć, wsiach Piwnice, Kawki i okolicznych.

Niestety "moi" Obrębscy pojawiają się w tej parafii znikąd - nawet tam nie ślubowali. Pierwszym wpisanym w tej prarafii dzieckiem tej pary był Szymon urodzony w 1801 roku. Wg informacji w akcie zgonu Kazimierza, powinien być jeszcze Andrzej urodzony w 1799 roku ale jego urodzenia nie udało się odnaleźć w księgach.

Sądzę że w okolicach 1800 roku sprowadzili się do Piwnic i tam zamieszkali, nie mam tylko pomysłu skąd?
W parafii Nieżywięć umiera w 1820 roku Mateusz Obrębski (nie pojawia się nigdzie indziej w księgach), w wieku 84 lat wdowiec, zatem urodzony w okolicach 1736 roku - może to rodzina mojego Kazimierza, w każdym razie to jedyni Obrębscy żyjący w tej parafii i jej okolicach.

Czy w swoich poszukiwaniach natknęli się Państwo na takie osoby, lub możecie pomóc w identyfikacji kierunku skąd mogli przybyć?

Pozdrawiam,
Błażej Obremski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2017 - 15:24
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Obremscy z tych samych okolic :
Johann Obremski
Beruf: Instmann
Konfession:katholisch
Geburt: um 1785
Historie:
Instmann in Leibitsch, Kreis Thorn (1813) und Groß Kruschin, Kreis Strasburg (1840)
Ehe 1
Ehepartner: Hedwig N.N. * um 1787 † vor 1840
Eheschließung: vor 1813
Kinder:Johann Obremski Male * um 1813 † um 1850

Johann Obremski
Vater: Johann Obremski
Mutter: Hedwig N.N.


Beruf:Instmann
Konfession:katholisch
Geburt: um 1813
Leibitsch, Thorn, Westpreußen
Tod: um 1850
Groß Kruschin, Strasburg, Westpreußen
Historie:
Instmann in Groß Kruschin, Kreis Strasburg (1840 ff.)
Ehe 1
Ehepartner: Caroline Pehlke * 23 März 1820 † 1 November 1886
Eheschließung: 5 März 1840 Strasburg, Strasburg, Westpreußen 1
Quellen:KB Strasburg-Land

Marianna Obremski
Konfession:katholisch
Geburt:um 1827
Ehe 1
Ehepartner: Michael Klebuch * um 1825 † vor 1875 (Tod:
vor 1875 Zbiczno, Strasburg, Westpreußen)
Eheschließung: vor 1852
Kinder:Marianna Klebuch Female * um 1852
http://www.westpreussen.de/einwohner/in ... n=Obremski

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ł.A.RynkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2017 - 07:09
Członek PTG


Dołączył: 05-06-2008
Posty: 190
Skąd: Saitama, Japonia
Status: Offline
Błażeju,

Dziękuję pięknie za odpowiedź w tym temacie.
Niestety, nie posiadam wiedzy na temat Obrębskich poza tą, którą podzieliłem się w tym wątku. Nie wiem czy już próbowałeś, ale po wyczerpaniu źródeł metrykalnych nie trać nadziei, polecam bogate źródła poza-metrykalne.

W moim przypadku dodatkowych przodków Obrębskich udało mi się znaleźć w:

AGAD, Zespół nr 185, Rada Stanu Królestwa Polskiego; Kancelaria Rady Stanu Królestwa Polskiego; Heroldia Królestwa Polskiego.
AGAD, Zespół nr. 34. Księgi ziemskie nowomiejskie.

Obrębskich szukałem też w teczkach dowodowych Archiwum we Lwowie, ale była tam tylko jedna rodzina z obszaru Galicji.

Niestety trudno powiedzieć skąd przybyli, ponieważ ówczesna szlachta była niezwykle mobilna. Dla przykładu, w jednej z badanych przeze mnie rodzin, szlachta pod koniec XVIII wieku przemieszczała się kilka razy na pokolenie. W jednym pokoleniu odnotowywani byli w dzisiejszym województwie Łódzkim, Mazowieckim, Świętokrzyskim, potem jedna linia w Warszawie, inna w Prusach, inna na Wołyniu, a jeszcze inna w Krakowie. W jednej z teczek nobilitacyjnych znalazłem nawet narracyjny opis tej sytuacji, wyjaśnienie, że rodzina rozpierzchła się na wszystkie krańce Rzeczypospolitej wskutek ciągłych wojen (konfederacja Barska, Targowicka, Insurekcja Kościuszkowska, Wojny Napoleońskie).

Osobiście polecam księgi ziemskie, chociaż najczęściej nie są one zindeksowane, to można znaleźć niezwykle cenne informacje.

W wielkiej genealogii Minakowskiego można znaleźć trochę Obrębskich, prześlę tę informację mailem.

Pozdrawiam serdecznie,

Łukasz Rynkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.862656 sekund(y)