Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MP1982Offline
Temat postu: Akta ślubów 1830-31 niedostępne ? - 1642-D ASC Rawa Maz.  PostWysłany: 04-09-2017 - 14:27
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
Ponawiam swoją chęć indeksacji rzk rzeszowskich ksiąg metrykalnych z lat 1776/77-1800, jakby komuś udało się uzyskać zgodę Proboszcza lub Kurii na sfotografowanie ich.

Pozdrawiam,
Michał P.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
szamot1Offline
Temat postu: Sidzina  PostWysłany: 05-11-2017 - 16:03
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2013
Posty: 33
Skąd: Łódź
Status: Offline
Czy ktoś orientuje się,czy przewidywana jest indeksacja ksiąg parafialnych Sidziny gm.Bystra-Sidzina,pow.suski,Małopolska.
Księgi są w Archiwum Diecezjalnym w Krakowie,z lat 1822-1848 i 1873-1978.

Tomasz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dobrychemikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-11-2017 - 16:42
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2011
Posty: 46

Status: Offline
Archiwum Archidiecezjalne w Krakowie to miejsce umiarkowanie przyjazne genealogom. Nie wolno kopiować ksiąg, a jedynie przeglądać na miejscu. Wychodzą z założenia, że wykonanie fotografii cyfrówką to zło, natomiast wielokrotne kartkowanie starych ksiąg jest OK. Dopóki nie zmieni się dyrektor tej placówki nie ma co liczyć na skuteczne indeksowanie znajdujących się tam ksiąg.
Zapomniałbym, robienie zdjęć cyfrówką nie zawsze jest złe: za 10 zł od sztuki są w stanie to zaakceptować. Ale i tak trzeba to zlecić współpracującemu z archiwum fotografowi. Jakaż przepaść dzieli to archiwum od Archiwum Diecezjalnego w Kielcach...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
szamot1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2017 - 14:20
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2013
Posty: 33
Skąd: Łódź
Status: Offline
Jestem tym faktem nie miło zaskoczony,sądziłem że tak duże archiwum współpracuje z tak popularnym portalem.
Trudno......trzeba wybrać nowe władze Smile
Dzięki za info,bo juz się miałem brać na pociąg do Krakowa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maati1980Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 15:58


Dołączył: 19-11-2015
Posty: 6

Status: Offline
Czy znacie Panowie kogoś kto w Krakowie przeszukałby mi tą Sidzinę? Jestem z daleka i nie bardzo mam jak podjechać tam na miejsce. Szukam Banasików z Sidziny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 20:22
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1197

Status: Offline
Witam !
Chciałem odnieść się do wcześniejszych wypowiedzi i wyprostować parę rzeczy odnośnie Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie..
1. Można robić zdjęcia pojedynczym stronom (aktom) metrykalnym i USC (oczywiście bez użycia lampy).
2. Zabronione jest robienie zdjęć z rękopisów i innych dokumentów kościelnych (wizytacje parafii, akta konsystorskie, itp.) - ale jest możliwość otrzymania skanów z cyfrowych kopii tych dokumentów - na płytce CD - za darmo - po złożeniu odpowiedniego wniosku.
3. Sformułowania o istnieniu rzekomych "za 10 zł od sztuki" czy też "współpracującemu z archiwum fotografowi" pozostawiam bez komentarza.
Może autorowi pomyliło się archiwum ? To nie jest Wielkopolska !
4. Archiwum ma duże zbiory, jednak pomieszczenie jest bardzo małe. Jeśli ktoś chce mieć pewność dostania się do pracowni - warto zjawić się już o 9:00 !
5. Zgadam się w pełni z oceną AD w Kielcach. Dla mnie to jest archiwum nr 1. Ale pisanie o przepaści, to gruba przesada !

Pozdrawiam !
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamil_360Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 20:58
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
Ja z kolei chętnie zająłbym się parafią Iwaniska (świętokrzyskie), gdyby ktoś miał zdjęcia z polskojęzycznych akt przechowywanych na parafii...

Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 21:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
kamil_360 napisał:
Ja z kolei chętnie zająłbym się parafią Iwaniska (świętokrzyskie), gdyby ktoś miał zdjęcia z polskojęzycznych akt przechowywanych na parafii...

Kamil


Kamil, sądzisz, że tam się cokolwiek zmieniło przez 3 lata, od czasu, kiedy tam byłam i komuś się udało zrobić jakiekolwiek zdjęcie?
Jeśli tak, to ja się podejmę indeksacji Iwanisk w każdym języku, łącznie z łaciną .

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamil_360Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 22:09
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
Magdo,
szczerze mówiąc, nie wiem. Ale słyszałem że wikariusze to dość młode i przystępne osoby, więc może warto spróbować
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 22:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
Tylko, że proboszcz rządzi, a on nieprzystępny :/ I ciągle ten sam, bo kilka dni temu sprawdzałam.
Jeśli cokolwiek się zmieni to będę pierwsza, która tam pojedzie, zdjęcia roczników robić. Czego żałuję, że nie uczyniłam, będąc. Byle jak, byle było.
A w temacie: podtrzymuję, ktokolwiek ma, ja się podejmuję wszystkiego (polski, ruski, łacina) bo to parafia mojego nazwiska Wink

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dobrychemikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-11-2017 - 14:58
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2011
Posty: 46

Status: Offline
Do Ted_B odnośnie Archiwum Archidiecezjalnego w Krakowie.

Ostatni raz byłem byłem tam jakieś dwa lata temu. Najwidoczniej coś się zmieniło, gdyż "za moich czasów" niedopuszczalne było samodzielne robienie jakichkolwiek fotografii. Cieszę się niezmiernie z tych zmian. Przez kilka lat poświęcałem dni wolne, by siedzieć w tym archiwum i przepisywać do komputera księgi z Przytkowic. Z uwagi na niezbyt ergonomiczne krzesła było to wyzwanie dla nóg i kręgosłupa. A może krzesła też są już nowe?

Opłata za korzystanie z usług fotografa nie jest moim wymysłem, więc protekcjonalny ton jest nie na miejscu. Gdzieś mam jeszcze kserowaną karteczkę z namiarami na tego fotografa, którą wręczono mi w Archiwum.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Chabrzyk_PiotrOffline
Temat postu: Indeksacja  PostWysłany: 03-01-2018 - 10:28
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2013
Posty: 78

Status: Offline
Dzień dobry,

chętnie podejmę się indeksacji- z racji zainteresowań - Radomsko, Koziegłowy, Imielno.

Z serdecznymi pozdrowieniami
Piotr Chabrzyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2018 - 11:59
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 863
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Oto co trzeba zrobić aby rozpocząć indeksację:

1. znaleźć w internecie metryki do indeksacji, w razie potrzeby administrator danego województwa pomoże w ich odszukaniu (lista administratorów pod linkiem w punkcie 3),

2. zgłosić do odpowiedniego administratora zasób, który zamierza się zindeksować, z podaniem parafii, indeksowanych lat, zdarzeń (np. urodzenia/małżeństwa/zgony), podanie źródła metryk, które się indeksuje,

3. zapoznać sie dokładnie z instrukcją indeksowania dostępną tu dla urodzeń i zgonów:
http://www.geneteka.genealodzy.pl/jak-i ... p?lang=pol
a tu dla małżeństw:
http://www.geneteka.genealodzy.pl/jak-indeksowac-M.php

Na stronach z instrukcją są też gotowe szablony indeksu do pobrania.

4. I można zaczynać!

_________________
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Warmińska_JustynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2018 - 01:12


Dołączył: 19-12-2017
Posty: 2

Status: Offline
mziel napisał:
Oto co trzeba zrobić aby rozpocząć indeksację:
(...)
4. I można zaczynać!


Dzień dobry,
Jestem początkująca. Wykonałam wszystkie cztery punkty i zaczęłam indeksować urodzenia - Jeleniewo 1808-1809. Jestem w połowie i nazbierało mi kilka wątpliwości. Proszę o pomoc:

1). Nazwiska matki - często podawane są w formie niewspółczesnej np. Rogoniowa. Czy podawać formę uwspółcześnioną, oryginalną czy lepiej obie razem (np. Rogoniowa Roguń)?

2). Nazwisko dziecka - domyślnie powinno być od nazwiska ojca, bo w samym akcie nie jest podawane nazwisko dziecka. Zdarza się jednak, że w spisie na końcu księgi nazwisko dziecka pochodzi od IMIENIA ojca (zwłaszcza w przypadku rodzin żydowskich), np. ojciec: Ayzik Abramowicz, a w spisie dziecko widnieje jako: Chaim Ajzikowicz. Co w takim przypadku zrobić? Wpisać dwa nazwiska - w kolumnę H oraz I?

3). Kolumna L (plik) - korzystam ze skanów w szukajwarchiwach.pl więc zgodnie z instrukcją mam wpisać tutaj numer skanu - czyli po prostu 1, 2, 3 itd.? oraz dostawić dodatkową kolumnę i wpisać całą sygnaturę (np. 63/152/0/1/1). Czy tak? A czy nie lepiej wkleić w kolumnę L link do skanu? Przeglądając genetekę natrafiłam na rekordy z linkami do szukajwarchiwach.pl

Serdecznie pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2018 - 10:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-07-2014
Posty: 225

Status: Offline
Ad. 1 - odpowiedź jest w instrukcji indeksowania, do której linkuje Michał - kolumny G i H.

Ad. 2 - Żydzi nie mieli wtedy nazwisk, ojciec wpisany jako Ayzik Abramowicz nie nosił nazwiska Abramowicz, tylko sam był synem Abrama (Abrahama). Ja wpisuję tak jak jest w spisie, czyli - tu: Ajzikowicz; ale w kolumnie "vel" dopisuję też Abramowicz na wszelki wypadek. Zazwyczaj dodaję też opis w "uwagach".

Ad. 3 - tak, po prostu numer skanu; a co do linków, to zgodnie z przyjętą metodologią linkujemy tylko do całego rocznika, bo od czasu do czasu szukajwarchiwach zmienia adresy i linki stają się nieaktywne.

Jeśli będziesz miała inne wątpliwości - zobacz tu:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... 1080.phtml

_________________
Pozdrawiam,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.792693 sekund(y)